1 i W m Een „regeling" van bet arbeidscontract. Plaatselijk Nieuws. Verkeersongevallen ff .ï*r.A tr» SAiSÜSS. Voornaamste Nieuw» Vrijdag hept. DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16362 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Slechte kolen. Hit had het geld opgemaakt. Een liefhebber van kranen. De „Nieuwe brug" te Haarlemmermeer. Onpersoonlijke Reclame. The Volstead Dry Act. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. in dit nummer. Kardinaal Touchet. f J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. TelegTaphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Jubileum Pater V. Tempel O.P. Besmettelijke veeziekten in Augustus. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Dahlia-Cultuur in Nederland. UIT HET SOCIALE LEVEN. R. K. Nationale Vakbond van Waschindustrieelen. Neutrale Vrouwenorganisaties in Nederland. BERLIJN 59.45 PARIJS 6.95 BRUSSEL 6.65 WEENEN 35.20 LONDEN 12 113/ STOCKHOLM 66.75 KOPENHAGEN 66.25 OSLO 54.70 BAZEL 48 25 NEW-YORK 2.49s ROME 9.20 PRAAG 7.45 WARSCHAU 23.— De typhus te Princenhage. De Typhus-epidemie. Generaal Menschaert. f T unneyDempsey. fcê abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 :t per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meei 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OOflJ) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval me! f OCfl bij verlies van een hand. f IOC bij verlies van een f CO bij 'n breuk van f tf] bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- uUUU."erlies ven beide armen, beide beenen of beide notfr- I J". r'oodelijken afloo' l*iwU." voe; of een oog 1 lldO. duim of wijsvinge' I uU. heen 0f arm: I Bil."" ai verlies v. M andere vinger. Wie gedacht had, dat er in de naaste toekomst iets zou komen, wat gelijkt op ten wettelijke bindendverklaring der Col lectieve Arbeidsovereenkomst, moet door het zoo juist verschenen wetsontwerp be treffende „nadere regeling van de Collec tieve Arbeidsovereenkomst" wel zeer te leurgesteld zijn. In de memorie van toelichting tot het wetsontwerp deelt de minister mee, dat men kan onderscheiden in een burger rechtelijke en een publiekrechtelijke rege ling van de C. A. De laatste bedoelt de bindendverklaring. Maar daaromtrent heeft de regeering haar standpunt nog niet be paald. Over de al of niet wenschelijkheid daarvan behoeft dus thans niet in nadere beschouwingen te worden getreden, zegt de wetsontwerper. „Die materie (n.m. de bin dendverklaring) wordt door dit ontwerp im mers niet aan de orde gesteld!" Dit is alles wel heel eenvoudig gezegd, maar zoo simpel kan men toch geen staats raken afdoen. De bindendverklaring van het collectief arbeidscontract behoort de laat ste jaren tot wat men noemt de brandende vraagstukken. Zelfs heerscht er sinds den uitslag der vorige verkiezingen een vrij al gemeene opvatting, dat die bindendverkla ring er ook zeer binnenkort zal komen. De strijd door een oud-liberaal blad als de N. Rott. Ct. daartegen gevoerd, was al vol doende om aan te toonen, dat net pleit be slecht was. Immers, het Rotterdamsche or gaan neemt het gemeenlijk met groote energie tegen sociale maatregelen op, wan neer de doorvoering daarvan niet meer is tegen te houden, 't Klinkt dus wel aller zonderlingst om nu te vernemen: de regee- ring heeft omtrent de bindendverklaring haar standpunt nog niet bepaald; dus wordt daarover ook niet gesproken! Men zou zich ten deze nog van critiek hebben te onthouden, wanneer de regee ring zelf zweeg. Hoogstens zou men dan kunnen vragen, of de minister niet eens wat spoed zou willen maken met deze zaak Maar om geheel ongevraagd en geheel on- soodig zelf publiek te verkondigen, dat de regeering omtrent deze gewichtige aange legenheid nog geen standpunt heeft ingeno men en er dus ook niet over wenscht te praten, is toch wel erg zonderling. Deze niet alledaagsche drang om te zeg gen, dat men ergens nog geen meening over heeft, moet waarschijnlijk worden toege schreven aan het feit, dat de minister van arbeid gevoelt deze zaak van algemeene belangstelling niet geheel te kunnen tfegee- ren. Of het echter verstandig 's om op de manier, als in dit wetsontwerp geschiedt, interesse te toonen, betwijfelen wij ten zeerste. De Minister deelt mee, dat er, af gezien van de wenschelijkheid van bindend- verklaring, aanleiding is tot regeling. Wie echter de artikelen van het wetsontwerp be studeert kan de noodzakelijkheid van deze wettelijke regeling moeilijk vinden. Dat er na afkondiging van dit wetsontwerp ook maar iets veranderen zal, kunnen wij niet inzien. Zijn er uit de practijk stemmen op gegaan, dat het zóó niet langer kan met het collectief arbeidscontract? Zijn er bezwa ren, waaraan in deze artikelen tegemoet wordt gekomen? Wij kunnen ze niet vin den; waren zij er, de Minister zou niet heb ben verzuimd er op te wijzen. Alles bij elkaar lijkt dit voorstel meer een aardigheid voor juristen; het opwerpen van twistappels voor rechtsgeleerden. Maar daaraan hebben wij toch geen behoefte! In de artikelen toch wordt omschreven, 'het geen onder een collectieve arbeidsovereen komst moet worden verstaan; dat niet alle vereenigingen een c. a. mogen aangaan, b.v. niet een dansclub van fabrieksmeisjes (het grapje is niet van ons, maar het staat in het officieele stuk, de memorie van toelich ting!); verder bepalingen over den duur en btt opzeggen van het contract; dat er een acte van de c.a. overeenkomst moet wor den opgemaakt; dat een onderhandsche acte voldoende is en dergelijke dingen meer. De eenige gelegenheid, waarbij dit wets ontwerp eenig houvast zou kunnen geven, waarbij de wet althans iets zou kunnen re gelen, wat thans in de vrije maatschappij nog niet algemeen geregeld is, dez.e eenige gelegenheid wordt verzuimd. Zoo zou art. 8 kunnen bepalen, dat de vereeniging zich garant moet stellen voor haar leden op straffe van een boete b.v. welkej de ver eeniging zelf weer op een nalatig lid zou kunnen verhalen. Neen, zegt de minister; dat gaat niet. De wet kiest een „tusschen- weg," door n.m. te bepalen, dat de ver eeniging „in de mate als de goede trouw meebrengt", de nakoming van de bepalingen der c. a. door haar leden, moet bevorderen. Slapper kan het zeker niet! Vreemder indruk maakt nog art. 9. Bij de statuten kan een vereeniging een uittredingrecht voor de leden vaststellen. Het lid, dat daarvan gebruik maakt, is niet aan de collectieve arbeidsovereenkomst gebonden. Men is geneigd te vragen, of het de bedoeling der regeering is aan arbeiders en werkgevers te leeren, hoe collectieve contracten waardeloos kunnen worden ge maakt. En wat te zeggen van het ontworpen ar tikel 14? arbeidsvoorwaarden moet in acht nemen, ook indien hij een overeenkomst sluit met een niet gebonden arbeider. Het artikel geldt alleen voor den werkgever, niet ook voor den arbeider. Voor dezen laatste ware het voorschrift te streng. Het gevolg zou zijn, dat een gebonden arbeider tegenover den door dezelfde c. a. niet gebonden werk gever, bij wien hij in dienst wil treden, be paalde voorwaarden moet stellen, immers slechts op de voorwaarden der c. a. zou hij mogen arbeiden. Doch de werkelijkheid kent niet dan bij uitzondering het beeld, dat de individueele arbeider aan den werkgever voorwaarden stelt, welke deze laatste zou hebben te accepteeren- Ziedaar de officieele premie op het ongeor ganiseerd blijven van werkgevers. Het eeni ge middel, hetwelk de ordelijk georganiseer de patroons en werklieden momenteel te- genovr ongeorganiseerde patroons 'nebben is, aan leden eener vakorganisatie te verbie den bij zulk een „wilden" werkgever in dienst te treden. Zelfs dit zwakke verweer der georganiseerden. tegen de ongeorgani seerden wil de wet niet erkennen. En de vraag komt naar voren, of zelfs dit machts middel, wanneer deze bepaling wet werd, ook niet zou komen te vervallen. Heeft een vakorganisatie van werknemers nog wel het recht om in haar statuten vast te leggen, dat haar leden niet bij een ongeorganiseer den werkgever in dienst mogen treden? Zulke statuten zouden immers met de wet in strijd zijn? Meer zullen wij over dit staatsstuk van Minister Slotemaker maar niet zeggen, doch verder de memorie van antwoord van de Kamer afwachten, 't Zou wel eens kunnen zijn, dat het ontwerp het niet verder dan tot deze memorie bracht. legden te slapen. Toen eindelijk de Har vester in de sluis kwam, werden ook de bei de arrestanten weer gebracht en, hoewel de kapitein eerst niemand dezer achterblijvers aan boord terug wenschte, kwam toch alles nog terecht, voor zoover men hier kon zien. Het verhaal, hoe het transport dezer op var kens gelijkende menschen, de politie nog tot hardhandig optreden dwong, oespaart men ons zeker wel. Echter vonden wij het typisch dat een der mannen, die 5 minuten te voren in boeien over de sluis gedragen was, een sigaret opstak en een der hem behandelende dienaren der H. Hermandad de hand drukte. Toen de boot vertrekken ging stond een deel der beschonkenen achterop te wuiven naar politie en publiek. Very well! Gisternacht keerde de stoomtrawler Ama- lia, IJ. M. 329, die des morgens was uitge gaan, weer uit zee te IJmuiden terug, om dat de kolen van dien aard waren dat men er geen stoom mee kon houden. We zouden van dit eene geval, van dage lijks voorkomenden aard, geen melding ma ken, tenzij als symptoom van een gevaar, dat steeds grooter afmeting aanneemt, zoo lang de crisis in Engeland 'blijft voortduren onder de mijnwerkers. Van de continentale steenkolenmijnen wordt nu een maximum productie gevraagd. Zoodoende schijnt men er wel minder nauw keurig toe te zien, zoodat het percentage koolstof gering, dat van de asch zeer groot is. Dat is de oorzaak dat juist nu vele trawlers moeite hebben om voldoende stoom te houden. Men krijgt geen warmte en moet aanhoudend de vuren schoonmaken. Dan is men dikwijls wel geneigd de schuld daar van op de machines of op het personeel van de trawlers te werpen, doch men aoore slechts hoe het personeel van de loodsboo- ten, met éerste klasse inrichting er> perso neel, en varend in geregelden dienst, thans zegt dat men driemaal zooveel asch over boord moet gooien als voor de staking. Per etmaal 27 bakken sintcis, tegen anders 9. Dus zal dit wel niet liggen aan de arbei ders, reeders of werklieden hier, doch aan de kwaliteit kolen die bij de mijnen wordt afgezonden. Toch zouden we de betrokke nen in overweging wilden geven dubbel goed uit te zien, omdat de haven op "ezc wijze een slechte naam zou krijgen als kolen station. In verband met de ontvreemding van een aantal gaspenningen ten nadeele van de ge meente, heeft de recherche aangehouden den 46-jarigen J. S., die bekend heeft, den diefstal te hebben gepleegd. Hij had de pen ningen ingewisseld en het geld opgemaakt. Door de recherche is aangehouden de 17- jarigc P. de W„ die bekend heeft de water kranen uit perceel Rreef 42 te hebben ont vreemd. Bovendien had hij te Heemstede ook een kraan gestolen. te Haariepa ontvreemde kranen nad hij bij een opkooper verkocht voor 40 cis. Na een langdurige onderhandeling tus- schen de gemeente Haarlem en het bestuur grond werden geslingerd. De politie stelde van <jen Haarlemmermeerpolder schijnt nu een onderzoek in en nam het gehavende 0fficiëel vast te staan, dat „de Nieuwe Te IJmuiden. Donderdagmorgen moest een vrachtauto van den heer G. uit Egmond aan Zee, goede ren brengen in den winkel van den heer S. in de Keizer-Wilhelmstraat te IJmuiden. Hij wilde daarvoor precies voor den winkel ko men, voor hem dus aan den linkertrottoir band. Bij het achteruit manoeuvreeren reed hij echter een lantaarnpaal ondersteboven. Deze zou vrij zeker door den winkelruit zijn getuimeld als niet een uithangbord van den heer D. den slag had opgevangen. Ook dat bord werd vernield. Een ernstige botsing. Nabij Vijfhuizen onder Haarlemmermeer is de bestuurder van een motorrijwiel zoodanig met een wielrijder in botsing gekomen, dat béiden ernstig werden gewond en tegen den d «i.Afi-i am ArlinXftr J Tl/» fs/ili 1 ia elolrlo motorrijwiel in beslag. Een ernstige botsing in de Groote Houtstraat, Omstreeks half 9 gisteravond kwam door de Groote Houtstraat van de Groote Hout- brug een motorrijder gereden in zeer snelle vaart, naar schatting ongeveer 45 K.M. per j ir. Zonder vaart te verminderen wilde hij een wielrijder, die op 't midden van den weg was, passeeren, juist ter hoogte van een stilstaand motorrijwiel met zijspan, dat nabij de Cornelissteeg aan de linkerzijde van den weg stond. De motorrijder J. Z., wonende alhier, kwam met het zijspan in aanraking en sloeg over den kop. Leden van E.H.B.O. verleende de eerste brug" alsmede ook het onderhoud daarvan aan Haarlem blijft. De bediening zal even wel gaan geschieden door personeel van den polder. In ve-band hiermede is de brug wachter S. Bakker op een nog nader te bepalen datum overgeplaatst naar Haarlem. We lezen in het „Kweekersblad": De Commissie voor Onpersoonlijke Re clame bereidt voor. het planten van Tulpen en. Narcissen in buitenlandsche parken. Op het programma staat een beplanting van een bordes in het Hyde-Park te Lon den met 250 soorten Darwin- en Late Tulpen. Met medewerking van Groep I van den Bond van Bloembollenhandelaren is reeds hij naar het St bracht Hij had vermoedelijk een schedel- bmlc van - MeT'berrikt°"daM hoorde aan een bloembollenhandelaar te Uitgeest. Het slachtoffer kon doord e politie nog niet gehoord worden; zijn toestand was he denmorgen iets gunstiger. zich sterk voor Het is bekend, dat in Amerika nog PU lange na niet zoo aan het opvroolijken van den tuin gewerkt wordt als b.v. in Engeland' De Amerikanen kunnen het wel betalen, doch hebben nog niet zoo'n open oog er voor. De opvoeding in die richting beloott veel voor de toekomst. Door het beschik- Men meldt ons uit IJmuiden: 1 baar stellen yan bloembollen, die onder des- Hoewel we geen studie maakten van het kundige leiding worden geplant en waar Amerikaansche recht, weten we toch, ais veel zorg aan wordt besteed, wor elk Nederlander, van het 18e araendement bruikbaarheid van het artikel heel g op de grondwet der United States, waarin gedemonstreerd. bepaald wordt dat binnen het grondgebied 1„ San Francisco wordt in Golden Gate dezer staten geen alcoholische dranken mo- p^rk een beplanting aangelegd van 45. gen worden toegelaten of verbruikt. n» Amerikaansche kweeker» tegenwoordig doormaakt. Doch de kweekers spannen alle krachten in om, zoowel in het binnen- als in het buitenland nieuwe matk- ten te vinden. Ook de Nederlandsche dahlia kweekers zijn niet bij de pakken blijven neerzitten; zij hebben krachtig de handen aan den ploeg geslagen en de sinds enkele jaren wederkeerende speciale dahliakeurin gen er dahliademonstraties, uitgaande van de Nederlandsche dahliavereeniging in samenwerking met verschillende afdeclingen van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde en haar vaste keuringscommissie hebben er veel toe bijgedragen om de popu lariteit dezer bloem bij ons Nederlandsche publiek te verhoogen. De heer Witte deelde in eenige histori sche gegevens mede omtrent het kweeken van deze plant. Van 1903 dateert de 3e bloeiperiode, die nu steeds voortduurt. Steeds leggen de Nederlandsche kweekers zich op het ver beteren der bloemen toe. waaraan thans als voornaamste eischen worden gesteld, dat zij op stevige, doch dunne bloemstelen rechtop en hoven op de planten uitstaan, dat zij zuiver en los van vorm, maar vooral ook, dat zij tot het hart goed gevuld zijn en blijven. Haar bloemen moeien helder en sprekend zijn. Waar tal van kweekers zich op het winnen van nieuwe verscheidenheden toeleggen, daar ligt het voor de band, dat er heel wat gewonnen worden, welke voor den handel van geen waa-de zijn. Om nu te bevorderen, dat de goede van de minderwaardige aan winsten gescheiden worden, is er onder lei ding van de in 1918 opgerichte Nederland sche Dahliavereeniging in samenwerking met de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en der' Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur een strengere keuring van nieuwe aanwinsten ingesteld. Wanneer een nieuwe verscheidenheid in het bezit is van twee certificaten vein ver dienste, twee certificaten le klasse en een certificaat van den proeftuin, dan eerst wordt zij door de Nederlandsche Dahlia vereeniging een onderscheiding waardig gekeurd en ontvangt zij het diploma dier vereeniging. In het bezit van deze laatste onderscheiding kan een nieuwe Dahlia-ver scheidenheid dus eerst als voor alle doel einden werkelijk goed worden beschouwd. Door deze zeer strenge keuring mogen de Nederlandsche Dahlia's zich tegenwoordig in een zeer grooten roep, niet alleen hier Je lande, doch over geheel Europa en Amerika verheugen, waardoor de uitvoer en die han del zeer worden bevorderd. Teneinde het publiek te laten zien op welke hoogte de Nederlandsche Dahlia-cul tuur tegenwoordig staat en hoe uitnemend deze bloemen voor allerhande doelainden geschikt zijn, wordt jaarlijks door de Neder landsche Dahliavereeniging in samenwerking me! de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een speciale Dahliakeuring gehouden, die dan door een afdceling dier maatschappij wordt georganiseerd. Gerust kan gezegd worden, dat zulk een Speciale keuring het groot jaarlijksche ge beuren op Dahlia-gebied is. Al de voor naamste kweekers stellen hier hun beste verscheidenheden in groote, decoratief op gestelde groepen ten toon. Iedere winner van nieuwe variëteiten laat die er zien, opdat men haar waarde met de bestaande zal kunnen vergelijken. Daarbij looft de vereeni ging er haar wisselbcker uit. Deze beker moet twee keer achtereen aan eenzelfden kweeker met eenzelfde verscheidenheid of drie keer met een andere worden toegekend om diens eigendom te worden; slechts dahlia's in het bezit van het diploma der vereeniging kunnen er naar mededingen. De bekerwinster kan dus gerust als de beste aanwinst van het jaar worden beschouwd. Om al deze redenen staan de speciale dahliakeuringen bij alle kweekers en plan tenliefhebbers in zeer hoog aanzien; men krijgt er een bloemenweelde te zien, waar van men zich moelijk een denkbeeld kan vormen. Ook bij het groote publiek staan zij in hoog aanzien, wat wel daaruit blijkt, dat zij jaarlijks door tienduizenden worden bezocht. Jongelingen den strengen plicht zich te ont houden van het steunen of van hel lid zijn van zgn. neutrale organisaties. Wij achten het daarom niet overbodig, naar aanleiding van Ons verstrekte gegevens, eenige zgn. Neutrale Vrouwenorganisaties, voor welke ook onder onze R, K. Vrouwen en Meisjes niet zelden propaganda gemaakt wordt, te signaleren, als voor Roomsch-Katholieken ongeschikt of zelfs absoluut verwerpelijk. Wij bestempelen dan als zoodanig: 1. den „Nationalen Vrouwenraad"; 2. de „Vereeniging van Staatsburgeres sen"; 3. den „Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid". 4. de „Ned. Vereeniging van Huisvrou wen". De „Nationale Vrouwenraad" propageert openlijk en bedekt tal van leeringen en practiiken, die lijnrecht in strijd zijn met de Katholieke .Geloofs- en Zedeleer en be vordert, vooral door zijn aansluiting bij den „Internationalen Vrouwenraad, *lak een rechtstreeks vijandig optreden tegen de Katholieke Kerk. De „Vereeniging van Staatsburgeressen" is gematigder in haar streven, doch legt het er op aan de stemmen der minder principieel onderlegde R. K. Vrouwen bij de a. s. ver kiezingen voor hare candidaten te winnen. De „Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid" heeft in de laatste jaren weinig van zich doen spreken. De „Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen" beweegt zich weliswaar in hoofd zaak op huishoudelijk gebied, doch propa geert tevens verkeerde beginselen in zake opvoeding der kinderen. Mogen onze R. K. Vrouwen en Meisjes begrijpen, dat hare plaats niet is in deze neutrale vereenigingen, maar wèl in onze eigen R. K. Vrouwenbonden en dat haar contributie o! medewerking b.v. door het vervullen van een spreekbeurt, aan zulke neutrale Vrouwenorganisaties dienst doet, om andere R. K. Vrouwen te lokken, die dan even als zij zlf met haar naam en haar con. tributie de vijanden van de Katholieke Kerk of van de Katholieke beginselen zullen gaan steunen. AIKMAAR, Kaasmarkt. Aanvoer 149 sta pels, 157,000 Kg. Fabrieks kleine m. m. 42.30; z. m. 40. Fabrieks commissie m. m. 44; kleine Boerenkaas m. m. 41; z. m. 40; Boeren commissie m. m. 44. Han del vlug. NOORD SCHARWOUDE. Aangevoerd 11.600 Kg. aardappelen. Schotsche muizen 3—4.10; Duke of York 3.10; Drielingen 3.20—3.40; 2600 Kg. spercieboonen 6.30 —13.20; 1700 bos wortelen 2.90—4.60; 4600 K.G. peen 0.20—1.60; 16.800 Kg. uien 22.30; drielingen 1.301 80; nep 2.10—2.50; 800 Kg. Ramenas 0 91—1.50; 13.200 Kg. witte kool 0.500.80; 17.800 Kg. gele kool .20—1.60; 41.800 Kg. roode kool 0.70—2.30; 2600 stuks bloemkool le soort f 4.60—7.60, 2e sooit 0.80—1. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Sept; Aanvoer: 1300 K.G. aardappelen. Schot sche Muizen 2,40; Dtihe of York 2.50 3.10; Drielingen 11.50. 16500 stuks Bloemkool, lste soort 5— 13.30, 2de soort f 1.30—3 3000 K.G. snijbooncn f 4.9010,60, 54000 K.G. Roode kool f .803.50, 22000 K.G. Gele kool f 0.80—2.40; 62000 K.G. wittO kool 0.50—0.90; 21000 K.G. uien f 2.10— 2.40. Drielingen f 1.401 Nip 170 3.10; 9500 K.G. Peen 1.20—1.70; 13000 K.G. Bieten 1—1.80. Een vorstelijk geschenk van Dr. C. J. K. van Aalst aan de gemeente Amsterdam. I Verlaging van het bestelgoederentarie! der Nederlandsche Spoorwegen. Verlaging van Posttarieven. Algem. technische vereen, van Beetwor«. lelsuikerfrbrikanten en ralfinadeurs. De zaaW-Verschoor voor de Rechtbank. Verduistering van giften voor de Drentsch» Venen. Dahlia-tentoonstelling in Den Haag. Opnieuw een spoorwegongeluk in Frankrijk bij Melun. Zes dooden. De Grieksche premier, Kondilis, dient zijn ontslag in. Slresemann te Berlijn teruggekeerd. Be sprekingen met Hindenburg. Ook te Berlijn^is typhus uitgebroken. De voorstellen van het bestuur van defl Britschen mijnwer. 'rsbond ter beëindiging van het conflict, Fi»t standpunt der regee ring. Zie verder ook Laatste Nieuws. ut» HMirt» Kardinaal Touchet, bisschop van Orleans, is overleden. Bij een bedevaart had hij een longontste king opgeloopen, die heden zeer verergerde en hedenavond het noodlottig einde bracht. Kardinaal Touchet werl in 1848 geboren, Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken, om 7.22. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De BÏIdt. Naar waarnemingen in den morgen van 24 September. Hoogste Barometerstand 796.3 ra.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 753.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matigen, Z. tot W. of N. W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken. Waarschijnlijk eenige regen. Wei nig verandering in temperatuur. \i j t i ,i jvarainaai xoucnei wen in 10*0 gwuunu, nu- SPT. k?urjn^en organiseert jn 1914 bisschop gewijd en in 1922 tot kardi- de Dahlia-vereenigmg ook demonstraties van naai benoemd. deze bloemen, die voornamelijk daarin ver- De nu overleden kerkprins was de meest schillen dat er geen certificaten en prijzen schitterende redenaar van Frankrijk en had worden toegekend. Het doel van deze tot bjjZondere taak gekozen de verheerlijking demonstraties is dan ook uitsluitend meer v„_ j' nn. j'Arc bekendheid aan deze bloemen te geven, j demonstraties alleen in het buitenland ge- Heden, Donderdag, viert de Zeereerw. houden en wel achtereenvolgens te Antwer- Pater J. J. v. d. Tempel O.P., regent van het pen, Londen, Parijs en Kopenhagen, terwijl JL K. Lyceum voor Meisjes in Den Haag, er dit jaar weer een te Londen zal worden zijn 40-jarig kloostcrjubileum. Des morgens georganiseerd. Het succes ervan is dusdanig te kwart over 9 zal de jubilaris een H. Mis geweest, dat de Vereeniging besloot er ook opdragen in de kerk van O. L. Vrouw hier te lande te houden en wel in streken, Onbevlekt ontvangen aan de Elandstraat, waar het om verschillende redenen bezwaar- waarbij het onderwijzend ^personeel en^de lijk is keuring te houden. Dit jaar was In art. 14 wordt bepaald, dat de werk gever, die door de c, a. gebonden is, de We hadden Donderdagmiddag te IJmuiden eens gelegenheid om te constateeren dat een dergelijke wet, als ze vreemd is aan het be wustzijn der menschen, gevaarlijk is vooi diegenen, die gelegenheid hebben om er niet mee te rekenen, b.v. in het buitenland. In Amsterdam had de, te New York thuis- behoorende tankboot, een lading petroleum gebracht. Natuurlijk we d hier niet gerekend met Amerikaansche wetten en kwamen vele Jantjes onder den invloed van wijntje, met behulp van Trijntje. We willen niet herhalen wat we hoorden over het gedrag van veel dezer heeren in Amsterdam, ons is het voldoende te weten dat, toen gisteren de boot uit de haven ver trok, nog 13 der mannen, waarbij een dei scheepsofficieren, in een kroeg zaten. Met eenige taxi's werden ze toen naar IJmuiden gebracht, slechts ten deele of in werkgoed gekleed. Om op krachten te blij ven gedurende die lange reis, hadden ze de noodige kruiken „Oude Bols" meegenomen en, toen ze op het Sluisplein uitstapten, wa ren ze allen laveloos. Een paar kruiken wa ren nog in hun bezit, die van mond tot mond gingen, tot ze over de straat rolden en de tnhoud wegstroomde. Twee der mannen gingen de stad in en be zochten verschillende winkels en café s, hoe wel ze nergens iets konden krijgen en zelfs in het bureau voor vreemdelingenverkeer naar huiten geloodst werden. Tot de politie de beide, vrije Amerikaansche burgers, voor een uurtje logies verleende. Inmiddels vormden de anderen een volks oploop bij de sluizen. Daarbij dient opge merkt dat de mannen hoezeer ook dwaas en beneveld, toch geen van allen kwaad deden of vochten. Met veel beleid en nog meer moeite dreef de politie ze naar de omgeving der nieuwe sluis, waar de meesten zich neer- Almelo uitgekozen. Ruim 13.000 gevallen van mond- en klauwzeer. Bij de „St.crt." van Maandag is gevoegd Darwintulpen. De Amerikaansche kweeker; zullen zorgen voor een passende tusschen- beplanting, zoodat het een mooi stuk recia- j me belooft te worden. k een staat van de gevallen van besmettelijke De beplanting m Bronx-Park wordt °°k Ne«er,and geconstateerd ^e. dit jaar weer aangelegd zoodat op versed Augustus j.l. lende plaatsen n Gedemonstreerd Totaal voor het rijk werden aangegeven: dank" zij den^imancieelen steun van het I3'66^ «e[al!en van ™ond- cn k'a.UW"er: 2 /wee cLts-pcr-Roe-Fonds. ting aangëfegd' van Narcissen, die een zee; Veepest, longziekte, schaapspokken leerlingen van het R. K. Lyceum zullen tegenwoordig zijn. Daarna heeft een feeste. j lijke bijeenkomst plaats in het Lyceum, welke echter een huiselijk karakter zal dra- j gen. Tusschen 12 en 6 uur des middags is er [gelegenheid pater v. d. Tempel in zijn woning (Huize Ursulal met zijn kloosterjubileum geluk te wenschen. gunstigen indruk heeft gemaakt. De bollen, daarvoor gebruikt, zijn met zorg behandclo, zoodat zij in het komende voorjaar wederom als reclame kunnen dienen. De demonstra tie zal nu worden uitgebreid, doordat langs de Sieges-Allee uitgestrekte rabatten Dar- wintuloen zullen worden geplant. Meerdere plannen voor perkbeplanting, alsmede voor het uitgeven van reclame platen. zijn in studie genomen, waardoor het hollendistrict zich van zijn schoonste zijde laat zien, n.l, een samenwerking, die steunt op de gemeen,schappelijke belangen. Dit alles wordt bereikt door 't For.ds tot Steur aan het Wetenschappelijk Onderzoek en Onpersoonlijke Reclame Veepest, longziekte, schaapspokken en hondsdolheid kwamen gedurende de maand Augustus niet voor. 24 September EEKSTE KOERS LAATSTE KOERS In verband met de in den Dierentuin te 's-Gravenhage te openen dahlia-tentoonstel ling heeft de heer E. Th. Witte, horlulanus te Leiden, voor persvertegenwoordigers een inleiding tot deze expositie gehouden. De heer Witte begon met te wijzen op de moei lijke tiiden. die de Nederlandsche tuinbouw Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 25 Sept. des middags 3 uur fe Utrecht in hel Jaarbeursgebouw, een Congres plaats heb ben van hovenstaanden bond. Het congres is gewijd aan de populariseering der wasch- industrie en het bevorderen van grooter diensten aan het publiek. Als sprekers zullen optreden de heeren Chr. Jansen en Kamerbeek. In de „St. Jan Klokken" komt het vol gende schrijven voor van Z. D. If. Mgr. A. F. Diepgn, Bisschop van Den Bosch: Onze R. K. Vrouwen en Meisjes hebben niet minder dan onze R. K. Mannen en t I l' 1 B PRINCENHAGE, 24 Sept. De typhvut breidt zich hier nog steeds uit. Donderdag werden weer 4 gevallen geconstateerd, zoodat het aantal is gestegen tot 15. MAAGDENBURG, 24 Sept. In Kal be a. d. Saaie zijn 7 personen uit één familie, lijdend aan tpphus. BRUSSEL, 24 Sept. Generaal Men schaert, de secretaris van het kabinet des Konings, is overleden. PHILADELPHIA, 24 Sept. Tunne> heeft Dempsey bij den strijd om het we reldkampioenschap zwaar-gewicht-boksen, geslagen. De wedstrijd werd door 135.000 toeschouwers bijgewoond. PHILADELPHIA, 24 Sept. Reeds on geveer 6 uur voor den aanvang van den wedstrijd, om de beslissing om het we reldkampioenschap stroomden de toeschou. wers in de arena van de wereldtentoonstel ling en tijen de voorwedstrijden begonnen, waren meer dan 135.000 toeschouwers aan wezig. Tc 814 uur ward (3.10 's nachts Amst, tijd) kwamen Dempsey en Tunney in den ring. Onder buitengewone spanning begint 8 minuten later de eerste ronde, waarin Dempsey iets sterker schijnt te zijn, doch even voor het einde er van, weet Tunney een harde rechtsche stoot te plaat sen die gevoelig aankomt. In de tweede ronde blijkt, dat Dempsey dezen stoot nog niet geheel te boven is gekomen en hij moet nog eenige aanvallen van Tunney incasseeren; ook in de 3de ronde blijkt Tunney sterker. In de 4de ronde echter wordt Dempsey beter, doch z'n slagen worden door' Tunney goed opgevangen. De spanning van de massa neemt meer en meer toe. In de 5de ronde zijn beide boksers tegen elkaar opgewassen. In de 6de ronde wel Dempsey z'n tegenstander een treffer toe te brengen, die evenwel Tunney niet deert; ook de 7de ronde brengt nog geen beslissing; in de 8ste ronde tracht Tunney een beslissing te forcee- ren en is hij sterker; in de voorlaatste ronde blijft Tunney eveneens in de meer derheid, doch hij slaagt er niet in. Demp sey den knock-'out toe te brengen. Het is intusschen hard begonnen te regenen. De spanning van 't publiek wordt iets minder. De laatste ronde begint en Tunney spant al z'n krachten in, om Dempsey buiten gevecht te stellen; daarin slaagt hij niet en als de 10de ronde geëindigd is, staat Dempsey, ofschoon gewond aan beide oogen, nog overeind. Met algemeene stem men verklaart de jury, Tunney, op punten tot overwinnaar. Na afloop van den wed strijd wordt Tunney luide door 't nnWieli toegejuicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1