CORSETTEN DE SPAARNEBANK E 3 TERWIJL GIJ UW VACANTIETIJSÏ, In rusl hebl doorgebracht Heeft men In FRA>KEN's B4KK2.a:j, aan Uw belang «gedacht. Een nieuwe oven werd gepiaaist, in FRANKEN'S BAKKERIJ, S Die oven bokt thans 't FIJNSTE BROOD, y M voor Haarlem's burgerij. si 0 ft f> Het Vlaarasche Voikstooneel „Reinaert de Vos." Onpractisch. Branden. Jetje. BURGERLIJKE STAND. Gevonden dieren en voorwerpen. De nieuwe pont voor het Z. Buiten Spaarne BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. a j. j. spook. m Onze Specialiteit 3©0 37S f75 MAISON MODERNE Warmoesstr. 26, b/d Anegang Besmettelijke veeziekten in Augustus MARKTNIEUWS. INGEZONDEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Dahlia-Cultuur in Nederland. KERK EN SCHOOL. Kardinaal Touchet. t Jubileum Pater v. d. Tempel O.P. Zeldzaam Jubilé. LAATSTE NIEUWS. UIT HET SOCIALE LEVEN. R. K. Nationale Vakbond van Waschindustrieelen. N eutrale V r ouwenor ganisaties in Nederland. De typhus te Princenhage. De Typhus-epidemie. Generaal Menschaert. f T unneyDempsey. Wegens de uitbreiding der typhus de kermis afgelast. ioo7/18 160V, ALGEMEENE VERGADERING „WITTE KRUIS". Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 24 September f «V, Het Viaamsche Voikstooneel uit Brussel, jnder artistieke leiding van Johan de Meester Jr., zal Woensdag 29 Sept,, des middags in den Stadsschouwburg, een schoolvoorstelling en des avonds een ge wone voorstelling geven van Reinaert da Vos1' naar het oude dierenverhaal door Paul de Mont. Reinaert is niet het werk van één mensch Reinaert is niet eens het bezit van één volk. Reinaert is een internationaal thema: Zulke motieven worden het artistiek eigendom van den kunstenaar, die er 't meest persoonlijke stempel weet op te druken. Zoo heeft destijds Homeros met zijn Ilias zich het vaderschap toegeeigend van de Troja-sage. - Van den primitieven tekst is alles be waard, wat bruikbaar bleek in het drama- tiseh kader: het was inderdaad jammer ge weest zonder noodzaak te tornen aan de opgehoopte wijsheid van een heel voorge slacht. Maar het tooneel heeft zijn speciale w&iten en om die te vrijwaren is de auteur verplicht geworden een gedeelte nieuwen tekst bij te schrijven. De Bloemhofstraat is opgebroken om op nieuw te worden bestraat en ook de Kre- iagestraat. Wij begrijpen de ontstemming van de leden der Coöperatieve Haarl. Groenten- en Bloembollenveiling, die hun gebouw in Bloemhof hebben, dat dit nu juist gebeurt in Het drukst van den veilingtijd- Het ge volg is, dat luxe-auto's en vrachtauto's nu moeten omrijden langs Spaarne en door de Bakkerstraat om bij het gebouw te komen. Dat de overlast wat beteekent blijkt wel hieruit dat wij gisteren niet minder dan 43 auto's telden. De veiling brengt heel wat koopkrachtig publiek in Haarlem en daarom rou het wel gewenscht zijn dat ons ge meentebestuur de vereeniging wat ter wil- 'e is. in een perceel van de Eendjespoortstraal ontstond hedenmorgen half elf brand, ver moedelijk door een theelichtje dat bij een ledikant stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en was na ongeveer een uur den brand meester. Het vuur werd met emmers water gebluscht. De meubels, het behang, de gordijnen enz. werden ernstig bescha- digd. In de werkplaats der firma W. F. C., Bakenessergracht, is hedenmorgen 12 uur brand uitgebroken door het springen van een acetyleen-snij-apparaat. De brandweer was met volledig materiaal ter plaatse, „Jetje" incluis. Het vuur kon spoedig met emmers water gebluscht worden. Jetje, de bekende brandspuit heeft haar diensten gedaan; 1 October a.s. zal zij de brandweer verlaten. Geboren: 21 Sept. d. van W. A. Plugge— immertnans. 22 Sept. z. van C. M. J. de JoflghKanne. z. van A. C. Ammerlaan Jansen. d. van M. ColumbusZiourka. 23 Sept. d. van H. M. KeetBos. d. van N. J. VermeijsSleper. Overleden: 23 Sept. D. Kuiper, 52 jaar, Delftstraat. Terug te bekomen bij: J. Raasvetd, Judith Leysterstraat 14, duif; A. Jochems, Schoter singel 2 (Buitenhuis), dameshandschoen; Joh. Zwart, Judith Leysterstraat 33, bad handdoek; Scheelings, Slachthuisstraat 19, iw. witte poes, Fauna; W. v. d. Veen, Papen- torenvest 47, grijze poes; G. Tillemans, Saenredamstraat 2, kindermuts; K. Lahaise, Hoogewoerdstraat 23, portemonnaie m. i.; G. H. J. v. Duffelen, Spaarndammerweg 10 E, paraptuknop; S. de Vries, Hedastraat 26, portemonnaie met inh.; J. Pool, St. Antho- niesteeg 6, portemonnaie m, i.; H. v. d. Broek, Leidschestraat 46rd„ portemonnaie m. i.; J. Pieke, Graaf v. Wiedstraat 21, regenjas; A. Dhont, Witte Heerenstraat 10, rijwielbel. merk; J. C. Knegt, Kamperstraat 39, rijwielbel. merk;: J. Pieke, Graaf von Wiedstraat 21, rijwielbel. merk; Kuub, Lange Heerenvest 118, rijwielbel. merk; Politie bureau, Smedestréat, rijwielbel. merk: P. Oene, Burgwal 55 C, rozenkrans in étui; A. Hulscher, Hoofddorp, Nieuweweg 5, dames- taschje m. i.; F. A. Verkerk, Zomerkade 139, damsstaschje m. i.; Politiebureau, Smede- straat, zeiltje; Joh. Zwart, Judith Leysterstr. 73, zonnescherm. De proefvaart. Hedenmorgen is de nieuwe pont voor het Zuider Buiten Spaarne. waarvan wij inder tijd een foto hebben afgedrukt, van de werf eer firma Zuidam vertrokken voor 't hou den van een proefvaart. Behalve de heer Zuidam, de bouwer, die het stuurrad han teerde, en de hear M. L. Veldhuyzen, van Hat Technisch Bureau Veldhuyzen ,te Heem stede, die het ontwerp voor de pont heeft gemaakt, waren aanwezig de burgemeester, de heer C. Maarschalk, het gemeentcraads- raadslid, de heer W. J. A. v. d. Kamp en de heer J. Kramer, inspecteur van het b&venwezen. De pont voldeed op de proefvaart ten volle. Er werd een eindweeös het Zuider Buiten Soaarne opgevaren tot voorhii Spaar en Hout. Bij de Bakkerstraat werd 'n wedvaart met de tegenwoordige pont ge ïmproviseerd, waarbij bleek, dat de nieuwe pont, als het personeel met het gebruik ver trouwd zal zijn. de overtocht in korter ti;;1 zal doen. Tevens viel nu duidelijk waar ie nemen, dat de nieuwe pont niet alleen don- lengte (z'i is 1314 M. lang en 4 M. hreecD maar ook door bouw en indeeling 'n belang rijk aantal passagiers meer kan vervoeren dan de oude. Hoewel de boot hoofdzakelijk bestemd is voor vervoer van voetgangers en rijwielen, kunnen ook handwagens en kleinevraChtvagens overgezet worden: daar toe ziin ijzeren schotten aangebracht, d' aan weerszijden 'n voetpad afscheiden; in het midden kunnen dan, behalve voetgan gers, de voertuigen geplaatst worden De nieuwe pont loopt, evenmin als d: oude, op een ketting; de Kromhout motor E, P. K. 15, gestookt met ruwe olie, drijft de werkas. waarop vóór en achter een schroef gekoppeld is. Door deze twee schroeven is de pont buitengewoon licht handelbaar en behoeft niet telkens bii iede ren overtocht gedraaid te worden. De schroeven zijn zoo laag geconstrueerd dat hef gevaar van beschadiging bij ijsgang uitgesloten is. Daar echter de pont daartoe niet genoeg diepgang bezit, is een diepe kiel ingebouwd, een systeem dat o.a. ook toege past is bij de ferrydbooten op de Mississipi; een en ander is oorzaak dat de pont zeer vast ligt. Bovendien is de constructie een waarberg voor zoo weinig mogelijk slijtage. Op de motor is een lucntfluit aangesloten en een lenspomp, voor schoonmaken van het dek enZT Er is een uitlaat- die opzij buiten boord uitmondt en een die door de stuurhut loopt; de laatste wordt in den winter ge bruikt, om de stuurhut te verwarmen en het beslaan der ruiten te verhinderen. Door een eenvoudige doch vernuftige koppel inrichting is het mogelijk na een enkele handbeweging de boot voor- en achteruit te besturen. De stuurman kan in zijn hut de electrische roode en groen zijlichten ont steken. Het groote voordeel is dat de tem peratuur in de but naar believen geregeld kan worden, terwijl op de oude pont de hitte in de cabine, waar de motor ingebouwd is, soms boven 100 gr. C. stee g. De veilighteid van het publiek is absoluut verzekerd. Behalve een brand'bluschappa- raat zijn er twee reddingsboeien aan boord, benevens een dreg en een reddingshaak. Het hekwerk is aan de onderzijde afgeras terd met dicht vlechtwerk, zoodat bijv. kin deren niet met bun voeten tusschen den steiger en de boot bekneld kunnen raken. Door het gebruik van ruwe olie verkrijgt men, vergeleken met de oude ponl, die op benzine loopt, een bezuiniging van 10 a 12 cent per L. brandstof. De pont is naar ontwerp van nel tech nisch bureau M. L. Veldhuijzen te Heem stede gebouwd door de firma N. Zuidam te Haarlem; de machines zijn geplaatst door de firma Hunter en de electrische installatie van de firma v. d. Tuin. Zoodra het personeel voldoende geïnstru eerd is, wordt de nieuwe pont in gebruik genomen. De oude gaat dan naar de werf om volledig gereinigd en, zoo noodig, her steld te worden. Hetzelfde gebeurt met de pont van het Noorder B. Spaarne. Daarna blijft de oude pont van het Z, Buiten Spaar ne voor reserve bestemd. Gevonden voorwerpen.Terug te be komen bij C. ten Bosch, Colensostraat 5 zw. Schoten, blauwe kindercape Stations chef Bloemendaal, gouden zegelring P. Kuipers, Zomervaart 1, Haarlem, dames- taschje met inh. Biallosterki, Kleverlaan 45 Bloemendaal, gouden broche J. Brenk- horst, Kinheimweg 71 Bloemendaal, kinder- eweertje S. Huijnink, Brederodelaan 7 Bloemendaal, damestaschje met inh. Cassee Kerkplein 12 Bloemendaal, beursje met inh. L. de Boever, Middentuindorplaan 16 Over- veen, een rozenkrans M. Bouma, Juliana- laan 201 Overveen, zilveren jongenshorloge met ketting en een hamer Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort, grijs linnenbeursje met geld van Maris, Noordertuindorplaan 9, Overveen, bonbonschaaltje,2 tafelkleedjes en een lorgnet in etui, Osieck, Bloemendaal- scheweg 166 Overveen, verm. gouden das speld E. Kaptein, Dompvloêdslaan 39 Overveen, een stoplicht van auto van der Zon, J. W. Frisolaan 9a Overveen, zilveren broche Post Aerdenhout, eenjonderdeel van een auto W. Rinkema, Roltandslaan 33 Overveen, portemonnaie metp th.aan het bureau van politie te Overveen, een groen zakje inh. 2 tafelkleeden en een kussen, rijwielbelastingmerk en een huissleutel. Bekroning. Voor de groep afgesneden dahlia's van de N. V, Tuinbouwinrichting „Enchantress", v.h, H. Carlée, alhier, is op de dahliatentoonstelling de medaille van Z. K. H. den Prins toegekend. Sobriëtas-bloempje. Morgen, Zater dag, wordt in onze plaats de Sobriëtas-bloe- mendag gehouden. Wat dit beteekent, zal ieder duidelijk zijn, die weet dat het hier gaat om financieelen steun aan de kathol- lieke drankbestrijding. De denkbeelden over het alcoholisme zijn nu wel zoover gevor derd, dat ieder weldenkende sympatrseert met de bestrijding van het drankmis-bruik en de propaganda1 voor de ware matigheid. Maar die sympathie, hoe zeer ook gewaar deerd, is niet voldoende om het liefdewerk der drankbestrijding in stand te houden, er aan meewerken offeren geregeld hun con tributie, maar een veelomvattende actie kost méér geld dan de leden alleen kunnen op brengen. Daarom wordt op 25 September een beroep gedaan op de goede gezindheid onzer medeburgers en burgeressen, om een speldje te koopen tot steun van het liefde werk. Dus gemeentebestuur geeft het goede voorbeeld door aan de vereenigingen toe te staan, dien dag op den openbaren weg te collecteeren en wij hopen dat alle bewoners en bezoekers van Heemstede met liefde dat kleine offertje zullen brengen. Bedenkt, dat uw kleine gave er toe bijdraagt, om uit me nig ongelukkig gezin de drankellende te verdrijven. Geachte Redactie, Ten zeerste zoudt u mij verplichten, in-1 dien u mij verlof verleende, met den ge- achten Schotenaar van gedachten te mogen wisselen. Ten overvloede herhaal ik nog eens bij voorbaat, dat ik het gedrag der Schotën- sche onderwijzers niet verdedigen wil. Ik noemde hun optreden ontactisch en zelfs voegde ik er bij, reëel in strijd met de belangen en het wezen van het openbaar onderwijs. Dat ik, niettegenstande dit, nu toch weer meen te moeten schrijven, vindt zijn grond in 't feit, dat ik ten sterkste veronderstel dat de geachte Schotenaar het openbaar onderwijs in 't algemeen aanvalt. En dat vind ik hoogst betreurenswaardig. Ook voor ons Katholieken kon het in eenige streken van ons land dienstig zijn, dat er goed openbaar ondea-wijs bestaat, evenzeer voor geloovige andersdenkenden en ten slotte is 'tvoor hen, die geen Bijz. Onder wijs, om welke reden dan ook, kunnen of willen verlangen, hoogst schrijnend, dat men het openbaar onderwijs ik neérn dan aan; ongewild in discrediet brengt. ITeusch, het is een waarachtige zegen, dat beide soort^j van onderwijs er nog zijn. De geachte Schotenaar clan, schrijft let terlijk aan het slot van zijn stuk: bij het openbaar onderwijs, waar nooit over een Godsbestaan zal worden gesproken". Kijk, dat is onwaar. Over een Godsbestaan, ook over het begin van het Christendom, van St. Willi- brordus en Sint Bonifacius. Over Staats hoofden, over kroningen, over alles, wat met den godsdienst verband houdt, wordt door de „vele gave" onderwijsmannen, die het openbaar onderwijs telt, over het alge meen wel gesproken, alleen niet in een partijstellenden zin. En omdat men zich bii het openbaar on derwijs geen partij stelt, is dat onderwijs voor confessioneelen onbruikbaar, omdat hun principe is, dat men juist Wel zijn per soonlijke meening .en gevoelens dient te zeggen en die zelfs ook den leerlingen min of meer moet aanprijzen, omdat men die de eenig juiste acht. Aldus is de kwestie m.i. zuiver gesteld, ïk zou van den geachten Schotenaar wel eens willen weten, hoe èr bij het openbaar onderwijs les gegeven wordt over de Her. vorming b.v., zonder dat men daar spreekt over een Godsbestaan, godsdienst, keizers er. koningen enz.? Bij dat deel en eigenlijk ovetal is een Godsbestaan, godsdienst, keizers, kro ningen en koningen schering en inslag. De voorbereiding hiertoe: de komst van het Christendom kan men ook daar niet mis sen. En men spreekt er over vol piëteit en in waardeering voor elkanders gevoelens. Het republikein of monarchist zijn heeft hier niets mee te maken. Of dacht de ge achte Schotenaar, dat men het Geschiede nis-onderwijs op de openbare scholen den nek omdraait? Als dat zoo is, dan heeft hij toch bitter weinig vertrouwen in de leiding dier scho len en het Rijksschooltoezicht, welke toe moeten zien, dat ook op de openbare scho len het vak „Vad, Geschiedenis" tot zijn recht komt. En de vele Geschiedenisplaten, b.v, Wil- lebrordus op Walcheren, St. Ludger predikt in de Groninger Gouwen, de intocht van Koning Willem I, de verovering van Lom bok, een Middeleeuwsch Klooster, zijn die er op de openbare scholen alleen maar, om in den kelder gezet te worden? Ik mag dat niet gelooven, De houding der Schotensche onderwijzers dreigt de zaak te zullen vertroebelen. Al te veel viel men van beide kanten elkan ders onderwijs op onaangename wijze aan. En hier gaat het openbaar onderwijs niet vrij uit. Maar dat slechte vporbeeld verdient om den drommel geen navolging. Dat de Heer nu toch eindelijk eens wat rust geve. Een opvoedkundig motief bepalen de soort van school, welke men bezoeken wil en „persoonlijke" fouten, aan welken kant dan ook misschien zijn die er ook wel bij het Bijzonder Onderwijs worden niet de oorzaak, om een beganen misstap tfe veralgemeenen. De geachte Schotenaar houde mij dit alles ten goede en Uwe hooggeachte Redactie dankend, teekent Naschrift, Wanneer we het er nu maar over eens zijn, dat de openbare school voor belijdende christenen onbruikbaar is en dat het openbaar onderwijs moet gegeven wor den in den geest, ais inzender beschrijft, dus dat daar met kraoht alle socialistische of heidensche propaganda moet worden ge weerd, wat gelukkig nog in tal van open bare scholen mogelijk is, dan heeft deze polemiek nog vrucht gedragen. De discussie is nu gesloten. REDACTIE N, H. CRT. Prima Fransch fabrikaat, met 18 cM. breed elastieken Buikband tot 100 cM. wijd wordt zij door de Nederlandsche Dahlia- vereeniging een onderscheiding waardig gekeurd en ontvangt zij het diploma dier vereeniging. In het bezit van deze laatste onderscheiding kan een nieuwe Dahlia-ver scheidenheid dus eerst als voor alle doel einden werkelijk goed worden beschouwd. Door deze zeer strenge keuring mogen de Nederlandsche Dahlia's zich tegenwoordig in een zeer grooten roep. niet alleen hier te lande, doch over geheel Europa en Amerika verheugen, waardoor de uitvoer en de han del zeer worden bevorderd. Teneinde het publiek te laten zien op welke hoogte de Nederlandsche Dahlia-cul tuur tegenwoordig staat en hoe uitnemend deze bloemen voor allerhande doelainden geschikt zijn, wordt jaarlijks door de Neder landsche Dahliavereeniging in samenwerking met de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een speciale Dahliakeuring gehouden, die dan door een afdeeling dier maatschappij wordt georganiseerd. Gerust kan gezegd worden, dat zulk een speciale keuring het groot jaarlijksche ge beuren op Dahlia-gebied is. Ai de voor naamste kweekers stellen hier hun beste verscheidenheden in groote, decoratief op>- gestelde groepen ten tóón. Iedere winner van nieuwe variëteiten laat die er zien, opdat men haar waarde met de bestaande zal kunnen vergelijken. Daarbij lóoft de vereeni ging er haar wisselbcker uit. Deze beker moet twee keer achtereen aan eenzelfden kweekér met eenzelfde verscheidenheid of drie keer met een andere worden toegekend om diens eigendom te worden; slechts dahlia's in het bezit van het diploma der vereeniging kunnen er naar mededingen. De bekerwinster kan dus gerust als de beste aanwinst van het jaar wordén beschouwd. Om al deze redenen staan de speciale dahliakeuringen bij, alle kweekers eó plan tenliefhebbers in zeer hoog aanzien; men krijgt er een bloemenweelde te zien, waar van men zich moeilik een denkbeeld kan vormen. Ook hij het groote publiek staan zij in hoog aanzien, wat wel daaruit blijkt, dat zij jaarlijks door tienduizenden worden bezocht. Naast deze speciale keuringen organiseert de Dahlia-vereeniging ook demonstraties van deze bloemen, die voornamelijk daarin ver-, schillen dat er geen certiEicaten en prijzen worden toegekend. Het doel van deze demonstraties is dan ook uitsluitend m«cr bekendheid aan deze bloemen te geven, daar, waar de Vereeniging meent dat dit gewenscht is. Tot dit jaar werden zulke demonstraties alleen in het buitenland ge houden en wel achtereenvolgens te Antwer pen, Londen, Parijs en Kopenhagen, terwijl er dit jaar weer een te Londen zal worden georganiseerd. Het succes ervan is dusdanig geweest, dat de Vereeniging besloot er ook hier te lande te houden en wel in streken, waar het om verschillende redenen bezwaar lijk is keuring te beuden. Dit jaar was Almelo uitgekozen. Ruim 13.000 gevallen van mond- en klauwzeer. Bij de „St.crt." van Maandag is gevoegd een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland geconstateerd ge durende de maand Augustus j.l. Totaal voor het rijk werden aangegeven: 13.664 gevallen van mond- en klauwzeer; 2 van kwade droes; 498 van schurft; 360 van rotkreupel; 11 Van miltvuur. V®epesL longziekte, schaapspokken en hondsdolheid kwamen gedurende de maand Augustus niet voor. tributie de vijanden van de Katholieke Kerlc of Van d«,Katholieke beginselen zullen gaan steunen. AIKMAAR, Kaasmarkt. Aanvoer 149 sta pels, 157.000 Kg. Fabrieks kleine m. m, 42,30; z. m. 40. Fabrieks commissie m. m. 44; kleine Boerenkaas m. m. 41; z. m. 40; Boeren commissie m. m. 44. Han del vlug. NOORD SCHARWOUDE. Aangevoerd 11.600 Kg. aardappelen. Schotscbe muizen 3—4.10; Duke of York 3.10; Drielingen 3.203.40; 2600 Kg. spercieboonen 6.30 —13.20; 1700 bos wortelen 2.90—4.60; 4600 K.G. peen 0.20—1.60; 16.800 Kg. uien f 22.30; drielingen f 1.30180; nep f 2.1Ö-2.50; 800 Kg. Raraenas f 0 91—1.50; 13.200 Kg. witte kool 0.50—0.80; 17.800 Kg. gele kool .201.60; 41.800 Kg. roode kooi 0.702.30; 2600 stuks bloemkool le soort f 4.607.60, 2e soort f 0.801. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Sept. Aanvoer. 1300 «K.G. aardappelen. Schot scbe Muizen 2,40; Duhe of York 2.50 3.10; Drielingen, 11.50, 16500 stuks Bloemkool, 1ste soort 5 13,30, 2de soort f 1.303 3000 K.G. snijboonen f 4.9010.60, 54000 K.G. Roode kool f .80—3.50, 22000 K.G. Gele koo! 0.80—2.40; 62000 K.G. wlttO kool 0.50—A).90; 21000 K.G. uien 2.10 2.40. Drielingen f 1.401 "0 Nep f 170- 3.10; 9500 'K.G. Peen 1.20—1.70; 13000 K.G. Bicten 11.80. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de redacteur, Met een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad aan ons af te staan, zou U ons 'n grooten dienst bewijzen. Voor ongeveer een jaar geleden werd er door eenige leden van onze St. Joseph-Ge- zellenverg. te Heemstede het plan gekoesterd om een muziekverg. op te richten. Er werd 'oij het bestuur der St. Josepli-Gezellenverg. aangeklopt en de toenmalige Directeur, de IrVelEer waarde Heer Kapelaan Nieuwen- huizen stemde in met veel enthousiasme. Zoodat tot oprichting kon overgegaan worden. De Vereeniging zou denschoonen naam dra- genvan „Adolph Kolping". Zooals U mis schien wel zult weten de oprichter der St. Joseph-Gezellenverg. De muziek zou bestaan uit vioolspel. Er werd met de lessen een aanvang geno men onder deskundige leiding, welke geheel belangloos was. Dank zij de goede leiding en den grooten ijver der leden kunnen wij nu eenige aardige nummertjes ten gehoore bren gen. Daar de kas er echter momenteel be denkelijk uit ziet, kunnen er geen nieuwe mu ziekstukjes aangeschaft worden. Daarom mochten er onder de geachte le zers zijn, die gebruikte muzieknummers over hebben,I200 zouden wij deze gaarne op hun verzoek komen afhalen. U schrijft een briefje aan onderstaand adreS. U, mijnheer de redacteur dankend voor de eermfpn plaatstruimte. C.K. W.G. van Tongeren Ipenlaan 17 Heemstede. In verband met de in den Dierentuin te 's-Gravenhage te openen dahlia-tentoonstel ling heeft de heer E. Th. Witte, hortulanus te Leiden, voor persvertegenwoordigers een inleiding tot deze expositie gehouden. De heer Witte begon met te wijzen op de moei lijke tijden, die de Nederlandsche tuinbouw tegenwoordig doormaakt. Doch de kweekers spannen alle krachten in om, zoowel in het binnen- als in het buitenland nieuwe mark ten te vinden. Ook de Nederlandsahe dahlia kweekers zijn niet bij de pakken blijven neerzitten; zij hebben krachtig de handen aan den ploeg geslagen en de sinds enkele jaren wederkeerende speciale dahliakeurin gen en dahliademonstraiies, uitgaande van de Nederlandsche dahliavereeniging in samenwerking met verschillende afdeelingen van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde en haar vaste keuringscommissie hebben er veel toe bijgedragen om de popu lariteit dezer bloem bij ons Nederlandsche publiek te verhoogen. De heer Witte deelde in eenige histori sche gegevens mede omtrent het kweeken van deze plant. Van 1903 dateert de 3e bloeiperiode, die nu 3teeds voortduurt. Steeds leggen dk Nederlandsche kweekers zich op het ver beteren der bloemen toe, waaraan thans als voornaamste eischen worden gesteld, dat zij op stevige, doch dunne bloemstelen rechtop en boven op de planten uitstaan, dat zij zuiver en los van vorm, maar vooral ook, dat zij tot het hart goed gevuld zijn en blijven. Haar bloemen moeten helder en sprekend zijn. Waar tal van kweekers zich op het winnen van nieuwe verscheidenheden toeleggen, daar ligt het voor de hand, dat er heel wat gewonnen worden, welke voor den handel van geen waarde zijn. Om nu te bevorderen, dat de goéde van de minderwaardige aan winsten gescheiden worden, is er onder lei ding van de in 1918 opgerichte Nederland sche Dahliavereeniging in samenwerking met de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur een strengere keuring van nieuwe aanwinsten ingesteld. Wanneer een nieuwe verscheidenheid iri het bezit is van twee certificaten van ver dienste, twee certificaten le klasse en een certificaat van den proeftuin, dan eerst Kardinaal Touchet, bisschop van Orleans, is overleden. Bij een bedevaart had hij een longontste king opgeloopen, die heden zeer verergerde en hedenavond het noodlottig einde bracht. Kardinaal Touchet werl in 1848 geboren, in 1914 bisschop gewijd en in 1922 tot kardi naal benoemd. De nu overleden kerkprins was de meest schitterende redenaar van Frankrijk en had tot bijzondere taak gekozen de verheerlijking van Jeanne d'Arc. Heden, Donderdag, viert de Zeereerw. Pater J. J. v. d. Tempel O.P., regent van het R. K. Lyceum voor Meisjes in Den Haag, zijn 40-jarig kloosterjubileum. Des morgens te kwart over 9 zal de jubilaris een H. Mis opdragen in de kerk Van O. L. Vróuw Onbevlekt ontvangen aan de Elandstraat, waarbij het onderwijzend personeel en de leerlingen van het R, K. Lyceum zullen tegenwoordig zijn. Daarna heeft een feeste. lijke bijeenkomst plaats in het Lyceum, welke echter een huiselijk karakter zal dra gen. Tusschen 12 en 6 uur des middags is er gelegenheid pater v. d. Tempel in zijn woning (Huize Ursula) met zijn kloosterjubileum geluk te wenschen. Op 30 September a.s. zal 't zestig jaar geleden zijn, dat Pater Lect. Hyacinthus Derksen te Rotterdam zijn plechtige belofte aflegde in de orde van St. Dominicus. (Msb.) Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 25 Sept. des middags 3 uur fe Utrecht in het Jaarbeursgebouw, een Congres plaats heb ben van bovenstaanden bond. Het congres is gewijd aan de populariseering der wasch- industrie en het bevorderen van grooter diensten aan het publiek. Als sprekers zullen optreden de heeren Chr. Jansen en Kamerbeek. In de „St. Jan Klokkenkomt het vol gende schrijven voor van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch: Onze R. K. Vrouwen en Meisjes hebben niet minder dan onze R. K. Mannen en Jongelingen den strengen plicht zich te ont houden van het steunen of van het lid zijn van zgn. neutrale organisaties. Wij achten het daarom niet overbodig, naar aanleiding vart Ons verstrekte gegevens, eenige zgn. Neutrale Vrouwenorganisaties, voor welke ook onder onze R. K. Vrouwen en Meisjes niet zelden propaganda gemaakt wordt, te signaleren, als voor Roomsch-Katholieken ongeschikt of zelfs absoluut verwerpelijk. Wij bestempelen dan als zoodanig: 1. den „Nationalen Vrouwenraad"; 2. de „Vereeniging van Staatsburgeres sen"; 3. den „Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid". 4. de „Ned. Vereeniging van Huisvrou wen". De „Nationale Vrouwenraad" propageert openlijk en bedekt tal van leeringen en practijken, die lijnrecht in strijd zijn met de Katholieke Geloofs- en Zedeleer en be vordert, vooral door zijn aansluiting bij den „Internationalen Vrouwenraad, vlak een rechtstreeks vijandig optreden tegen de Katholieke Kerk, De „Vereeniging van Staatsburgerressen" is gematigder in haar streven, doch legt het er op aan de stemmen der minder principieel onderlegde R. K. Vrouwen bij de a, s, ver kiezingen voor hare candidaten te winnen. De „Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid" heeft in de laatste jaren weinig van zich doen spreken. De „Nederlandsche Vereeniging van Huis PRINCENHAGE, 24 Sept. De typhus breidt zich hier nog steeds uit. Donderdag werden weer 4 gevallen geconstateerd, zoodat het aantal is gestegen tot 15. MAAGDENBURG, 24 Sept. In Kalbe a. d. Saaie zijn 7 personen uit één familie, lijdend aan tpphus. BRUSSEL, 24 Sept. Generaal Men schaert, de secretaris van het kabinet des Kónings, is overleden. PHILADELPHIA, 24 Sept. Tunney heeft Dempsey bij den strijd om het we reldkampioenschap zwaar-gewicht-boksen, geslagen. De wedstrijd werd door 135.000 toeschouwers bijgewoond. PHILADELPHIA, 24 Sept. Reeds on geveer 6 uur voor den aanvang van den wedstrijd, om de beslissing om het we reldkampioenschap stroomden de toeschou wers in de arena van de wereldtentoonstel ling en toen de voorwedstrijden begonnen, waren meer dan 135.000 toeschouwers aan wezig. Te 8k» uur werd (3.10 's nachts Amst. tijjj) kwamen Dempsey en Tunney in den ring. Onder buitengewone spanning begint 8 minuten later de eerste ronde, waarin Dempsey iets sterker schijnt te zijn, doch even voor het einde er van, weet Tunney een harde rechtsche stoot te plaat sen (fle gevoelig aankomt. In de tweede ronde blijkt, dat Dempsey dezen stoot nog niet geheel te boven is gekomen en hij moet nog eenige aanvallen van Tunney incasseeren; ook in de 3de ronde blijkt Tunney sterker. In de 4de ronde echter wordt Dempsey heter, doch zn slagen worden door Tunney goed opgevangen De spanning van de massa neemt meer en meer toe. In de 5de ronde zijn beide boksers tegen elkaar opgewassen. In de 6de ronde wet Dempsey zn tegenstander een treffer toe te brengen, die evenwel Tunney niet deert; ook de 7de ronde brengt nog geen beslissing; in de 8ste ronde tracht Tunney een beslissing te forcee- ren en is hij sterker; in de voorlaatste ronde blijft Tunney eveneens in de meer derheid, doch hij slaagt er niet in. Demp sey den knock-out toe te brengen. Het is intusschen hard begonnap te regenen. De spanning van 't publiek wordt iets minder. De laatste ronde beg'nt en Tunney spant al z'n krachten in, om Dempsey buiten gevecht te stellen; daarin slaagt hij niet en als de 10de ronde geëindigd is, staat Dempsey, ofschoon gewond aan beide oogen, nog overeind. Met algemeene stem men verklaart de jury, Tunney. op punten tot overwinnaar. Na afloop Van den wed strijd wordt Tunney luide door t publick toegejuicht. BREDA, 24 Sept De burgemeester van Princenhage deelt mede, dat in verband met de sterke uitbreiding der typhus besloten is de kermis van Princenhage op 3 October en die van Beek (N.-H.) op Zondag 26 Sept a.s, EEN BEGROETINGSTELEGRAM AAN STRESEMANN. BERLIJN, 24 Sept. De opper-president der Rijnprovincie zond Dr. Stresemann bi} zijn terugkeer in 't vaderland, een begroe tingstelegram, waarin hij zijn dank uit spreekt voor al hetgeen de minister gedu rende vele jaren met volharding voor het Rijnland heeft gedaan. ZIJN VROUW EN KIND VERMOORD. BERLIJN, 24 Sept. Een zekere Otto Krosse heeft in den. afgeloopen nacht in zijn woning zijn vrouw en kind den hals afgesneden. Daarna is hij uit de 3de ver dieping op straat gesprongen. Hij is over leden. HET HANDELSVERDRAG TUSSCHEN OOSTENRIJK EN TSJECHO-SLOWAKIJE WEENEN, 24 Sept. Tusschen Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije zijn moeilijkheden ontstaan over de uitvoering van het tus schen beide landen gesloten handelsver drag. Het verluidt dat de Oostenrijksche regeering voornemens is het handelsver drag op te zeggen. VERDUISTERING OP GROOTE SCHAAL. ROTTERDAM, 24 Sept. Door de cen trale recherche te Rotterdam zijn in bewa ring gesteld de gebroeders H. M. V., oud 32 jaar en L, B, C. M. V., oud 24 jaar, bei den uit de Bilt (U.). Deze hebben in den loop van 't jaar 1925 opgericht de Ned, exploitatie Mij. van Sigarenmagazijnen Con cordia De jongste broer was eigenaar, ter wijl de ander als procuratie-houder optrad. Zij exploiteerden in Rotterdam, Den Haag en Hilversum, sigarenwinkels. Van de zet bazen eischten zij een borgstelling van 1000. Met dit geld doen zij zaken. De fa. J. W. Swane Zn. te Waalre leverde de sigaren De laatsten tijd kwamen er gere geld klachten bij de politie, dat de zetba zen wel hun geld hadden gestort, maar geen winkels hadden gekregen. Daaraan was echter niets te doen, omdat de gebrs. verklaarden, nog geen winkelhuizen te heb ben kunnen huren. De recherche stelde een onderzoek in en het bleek, dat een bedrag van 12.000 door a.s. zetbazen gestort, totaal verloren was gegaan. Bovendien had den de beide broeders van de fa. Swane voor ruim 3C00 sigaren gehad en ver kocht, die zij nog niet hadden betaald. Wegens verduistering zijn beiden gearres teerd. Intusschen had de Rechtbank te Utrecht het faillissement van de Concordia uitgesproken op verzoek van de eigenaren van verschillende winkelhuizen, waarvan de huur niet was betaald. Beide verdachten zijn op transpo-t gesteld te Utrecht, waar zij ter beschikking der Justitie zullen wor den gesteld. Nederland 1919 434 Nederl. 1917 6% Nederland 1923 7% N.-l 1921 A.. 6% N.-l 1923 D.. Hotl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigeud. Mij l „Nederland".. Scheepvaatt-Unle Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl, Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc, Arg Poerwoderjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Dm on Anaconda Wabash Comm Maxwel '017/ie 103l/8 I03l/g 100V16 1001/1# 1007/ie 10Ö7/i« 1047/ie 1047/14 30 52 54 1 IO 44 g«b. 178 1761/2 176 175i/a 158 1583/4 2261/4 226 96V2 97 58 669 667 375 370 166 165 2191/a 2181/4 174 1731 161i/4 936/g 1701 384 3821/, 146i/4 147 179 169l/8 '671/, 2 122 122 1 4333/4 432 421 4211/8 458 460 3451/2 347 352 354 1871/a 188 310 309 365 1261/j 127 1651/4 165 991/8 46i/8 46I/4 5i/ig vrouwen" beweegt zich weliswaar in hoofd- a* \e lastc«- Sinds gister zijn alleen in Prin- zaak op huishoudelijk gebied, doch propa geert tevens verkeerde beginselen in zake opvoeding der kinderen. Mogen onze R. K. Vrouwen en Meisjes begrijpen, dat hare plaats niet is in deze neutrale vereenigingen, maar wél in onze eigen R, K. Vrouwenbonden en dat haar contributie of medewerking b.v. door bet vervullen van een spreekbeurt, aan zulke neutrale Vrouwenorganisaties dienst doet, om 1 andere R. K. Vrouwen te lokken, die dan het Witte Kruis baar 69ste algemeene ver even als zij zlf met haar naam en haar con„ gadering houden. cenhage 8 nieuwe gevallen voorgekomen, zoodat het totaal aantal thans 19 bedraagt. Heden wordt de nieuwe noodbarak voor de patiënten gereed gemaakt. AMSTERDAM, 24 Sept. Op Dinsdag 5 Oct. a.s. des v.m. te 1034 uur zal in „Bel- levue" de Noord-Hollandsche Vereeniging EEKSlfc KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 1 59.45 59.45 PARIJS t 6.95 6.98 BRUSSEL i 6.65 6-671 /a WEENEN t 35.20 35 25 LONDEN 12.1l3/4 l2.118/4 STOCKHOLM t 66.75 66.75 KOPENHAGEN 66.25 66 271/, OSLO a 0 54.70 54.80 BAZEL 48 25 48.24 NEW-YORK 2.493/4 2.496/8 ROME a 9.20 9.19 PRAAG 7.45 7.41 WARSCHAU a 23.- 23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2