Tweede Blad NIEUWE HAARL. COURANT Vrijdag 24 Sept. 1926 Een details van het altaar in de kapel der H. Familie, Ontwerp van een altaar voor de H. Familie-Kapel, ontworpen dooT M. Andriessen. KERK EN SCHOOL. I oorop's schitterend ontwerp: De dood van den H. Aloysius, dat zal worden uitgevoerd in mozaïek (zie de uiteenzetting in het artikel.) Benoemingen. Dr. A. Smoor. Inwijding van het Priester Convict. Situatie-teekeriing van de Kathedraal, waaruit blijkt, hoe het afsluithek zal worden geplaatst. ia de Kathedrale kerk „Sint Bavo Vóór den hoofdingang en aan de zijde van de Westergracht is de omgeving van onze mooie Kathedrale kerk verre van fraai. En j iedereen heeft op elk uur van den dag en van den nacht gelegenheid om er rond te loopen. Ook de straatjeugd en vooral de op geschoten straatjeugd. Deze laatste gebruikt niet alleen het weiland vóór den hoofdingang als voetbalterrein, maar wie in de kerk ver toeft op uren dat zij voor het publiek geslo ten is, loopt de kans opgeschrikt te worden door een bombardement met steenen, dat ondernomen wordt op de deuren der kerk Men moet dan ook maar eens nazien hoe de kerkdeuren er uit zien. Opknappen of ver fraaien helpt niets. Met zijn eigen straat- steenen, die daarvoor uit het kerkplein ge wikt worden, bekogelt men de kerk die aan de hoede van den Hoogeerw. heer Plebaan is toevertrouwd. Dat zal veranderen. De geheele omgeving wordt van den publieken weg afgesloten. Om dat te mogen doen, was overleg noodig met het gemeentebestuur van Haarlem, dat weiland bezit aan de westzijde van de kathe draal en met de Staatsspoorwegen, die wei land hebben langs de Westergracht Het overleg is tot een goed einde gevoerd, de benoodigde toestemming is verkregen en weldra zal met de afsluiting begonnen wor den. Deze zal bestaan in een hek van vlecht werk, zooals nu reeds om den pastorietuin aan den kant van het Emmaplein staat. Aan de zijde van de Leidsche Vaart wordt het hek geplaatst vanaf de brug over de Wester gracht in het verlengde van de westelijke brugleuning. Dit zal aansluiten bij het nu nu reeds bestaande, zoodat aan dien kant niemand meer op zij of achter de kathedraal kan komen. Natuurlijk wordt er een poort gemaakt met een inrijhek en een loop hek. Deze poort wordt geopend wanneer er H.H. Diensten zijn. Aan de zijde van het Emmaplein wordt 'de afrastering verlengd tot aan de ach terzijde der nu bestaande huizen van de Ka rei van Manderstraat. Ook aan het Emma plein komt een ingang rijhek en een loop hek die tijdens de godsdienstoefeningen open zal zijn, zoodat auto s eventueel dooi de poort aan de Leidsche Vaart in en doo* de poort aan het Emmaplein uit kunnen rij den. Een en ander zal een groote veran dering en verbetering zijn, waardoor het mogelijk en loonend zal zijn de omgeving der kathedraal wat te verfraaien door aanleg van plantsoenen e.d. Een teekeningetje, dat wij afdrukken, geef! de bedoeling allicht wat duidelijker weer De Sacramentskapel. Nu wij het toch over de Kathedraal heb ben, doet het ons genoegen nog wat meer ie mogen verteller over aanwinsten en ver nieuwingen in onze mooie ,,Sint Bavo De voltooiing van dit bouwwerk gaat immer rustig door en de zorg, waarmede de aan te brengen kunstwerken worden voorbereid en uitgevoerd, evenaart de liefde en ijver en opoffering van hen, die er hun beste krachten aan geven. Liroburgsche werklieden zijn nu bezig den vloer van de H. Sacramentskapel te voorzien van fraaie terra-cotta-tegels uit de tegelfabriek Schiedam. Het is voor de werk lieden een, zij het dankbaar, geduldwerkje om die steenen vakkundig neer te leggen naar het, zeker fraaie, tnaar ingewikkeld ontwerp van den architect Jos. Cuypers Het effect is echter verrassend frisch en fraai. Een gutta-percha looper in het looppad zal de vloerbedekking van de Sacraments kapel straks vervolmaken- Deze intieme kapel nadert nu zachtjes aan, tot veler vreugde ongetwijfeld, baar voltooiing Reeds vroeger hebben wü melding ge maakt van de verrassend mooie effecten, die de heer L Th. C Lourijsen hier bereikte met zijn goudmosaiek In deze betrekkelijk nieuwe en moeilijke kunst heeft deze begaafde kunstenaar een 'groote bedrevenheid verkregen Het werd de laatste iaren, naast de glas-in-lood-schil- deringen. wel zijn lievelingsbezigheid en zijn kunstwerken in R.-K Kerken van B.- verwijk, Den Haag, Busstim en Nijmegen ftro er maar eenige te noemen trekken zeer de aandacht. Naar zijn ontwerpen en onder zijn leiding worden de mosaieken in de Sacramentskapel thans uitgevoerd in d werkstatte van de Firma Peter Bever Sohne. te Keulen. De uitvoering is thans zoover gevorderd, dat ze over eenige weken 'geplaatst kunnen worden Het werk omval de vierde thans nog ontbrekende engel figuur in goudmosaiek; het fond achter den exposilietroon; de vakken der lambrizee- ring, welke vakken thans geschilderd 7-ijn en welke schilderingen thans vervangen worden door rijke damasten met opschrif ten in mosaiek techniek; de vakies boven den ingang der Bisschoppelijke sacristie Hiermede zal de geheele versiering der Sacramentskapel in mosaiek voltooid zijn De plannen voor de gebrandschilderde ramen der kaoel zijn in wording. De St. Aloysiuskapel. In de St. Aloysiuskapel zijn sinds gerui- Ben tijd drie plateeltalereelen uit het leven van dien heilige te bewonderen. Ze Ten slotte nog de itermelding, dat men be zig is met de ontwerpen voor de gebrand schilderde ramen in het prachtige rozet bo ven den hoofdingang van de kathedraal. Nog zijn de ontwerpen niet goed gekeurd, maar even hebben wij toch een blik geslagen op de teekening en onze verbeelding zag in den geest de ter Wcster- kimme dalende avondzon een kleurengloed door dat gebrandschilderd rozet naar binnen werpen van bijna bovennatuurlijke stemming Andere bijzonderheden. Zoo juist is ook de vloer van de St. An- toniuskapel gereed gekomen, eveneens naar ontwerp van den heer Cuypers. Een af beelding van het ontwerp-altaar hangt in de kapel. Het is een werk van den beken den beeldhouwer, den heer Maas. Deze ver vaardigt ook een beeld van den vóór twee iaren heilig verklaarden Pasloor van Ars. Dit zal geplaatst worden tegen den kolom aan den ingang van de II Sacramentskapel, waar het dus een pendant zal vormen van het beeld van Sinte Theresia, dat aan de andere zijde van het parochie-altaar staat Het beeld van den heiligen Pastoor v. Ars is een geschenk van 21 pastoors uit het bisdom Haarlem, klasgenooten van den hoogeerw. heer Plebaan. En tenslotte is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem aan den heer Cuypers op dracht gegeven een ontwerp te maken voor een nieuwen vloer in het hoogkoor, zood t de gewone tegels, die er nu liggen, hopelijk binnen afzienbaren tijd door een waardiger vloerbedekking zullen vervangen zijn. Wie de kathedraal liefheeft en welk' Haarlemmer zou haar niet liefhebhen? - zal zich met ons verheugen over de verfraaiin gen, aanwinsten en verbeteringen, die bin nenkort te wachten zijn. Stilaan bouwt men zijn geboetseerd in ceramiek-klei, uitdr sneden door niemand anders dan Jan 1 oorop en stellen voor den engel, die de zuiverheid verzinnebeeldt; Aloysius. die een pestlijder verzorgt en den engel, die de lief de in God verzinnebeeldt. Nog steeds niet uitgevoerd was de af beelding van het sterfbed van St. Aloysius. Dit prachtontwerp vanToorop bedoelt weer te geven het „imus ad coelum", „Wij gaan naar den hemel", de woorden die de beminne lijke heilige op zijn sterfbed uitte, als sprak liii ovet een uitstapje naar Frascati", zooals de hem bezoekende Pater-provinciaal zeide Het bekende mooie boek van de zeereerw heeren Bekkers en Mevsing zegt hierover nog het volgende; „Ook dit tafereel abstra heert van alle bijkomstigheden en heeft twei partijen; het gekluisterd zijn aan de aarde in den cirkel rondom het sterfbed, den gang ten hemel in het ovaal waarin de Engel- groep zweefl. Aan dat sterfbed zien wij den assisteerenden pater Bellarminus met het krijgt En zie daarboven in die omhoog gaande lijnen de stilgenietende hemelboden in een sfeer van hemelsche muziek en bc wondering voor de ziel vj-n hem, dien zij aanstonds om zijn engelachtige onschuld zullen begeleiden naar het oord, waar de zuiveren van harte God zien. Hier is waar lijk religieuse kunst van intense kracht. Ook dit werk wordt in mosaiek uitge voerd. Het is de heer Lourijsen, die 'n goed en behulpzaam vriend van Toorop is, die den grooten kunstenaar bil de technische uitvoering van dit groote mosaiek ter zijde heeft gestaan, wiji de heer Toorop z'ch tegenwoordig niet meer zoo gemakkelijk beweegt Het stuk is reeds bii de hierboven genoemde fabriek van Beyer Sohne in uitvoering en binnen niet al te langen tijd zal ook dit geplaatst worden. De Kruisweg. Wij kunnen voorts nog mededeelen, dat de fabriek „De Porceleijne Fles" te Delft De H. Familiekapel. De kapel van de H. Familie, onder het zangkoor, links van den ingang aan de zijde van de Westergracht, waar elk jaar met Kerstmis het kribbetje staat, zal worden ver fraaid door het aloude Haarlemsche Kerst- misgilde. Over dit ras-echte Haarlemsche gilde, waarvan notabele Roomsch-katholieke Ne derlanders lid zijn, zullen wij een dezer dagen eens wal aardige bijzonderheden vertellen. Zijn geschiedenis verliest zich in de grijsheid der tijden en ook in de oude „Sint Bavo" op de Groote Markt had het Kerstmisgilde reeds een eigen kapel. Hoe herinneringsvol is nu de gedachte van dit gilde om ook in deze nieuwe kathedraal zijn eigen kapel te heb ben, door de gildeleden verfraaid en onder houden en hoe stemmingsvol om voor het Kerstmisgilde de kapel van de H. Familie aan te wijzen. Geen mooier plek zeer zeker was er voor dit doel in de heele kathedraal. Be gonnen wordt nu met daarin 'n nieuw altaar erder aan dit kunstwerk, maar wat hier t allermeest bewondering wekt. dat is het nelle tempo, waarin telkens weer wa! nieuws wordt aangekondigd. kruis., in nauw contact met het hemelsche, de beide broeders, die de een in meerdere mate dan de andere de lichtheid van dezen gang ten hemel begrijpen, en ter zijde de genen, die zich in gedachten verzonken, aan het zien van dien strijd onttrekken. Maar uit dien cirkel komt reeds los de kinderlijk onschuldige ziel van den heilige, die bijna den glans der zwevende geesten op het oogenblik de eerste Kruisweg-statie onder handen heeft. De teekening daarvan is langen tijd in de Kathedraal te zien ge weest en werd gemaakt door den Zich ar tistiek sterk ontwikkelenden kunstenaar Henri Bijvoet. Deze eerste statie zal vóór November gereed zijn en er wordt onmid dellijk daarna aan de tweede begonnen. te plaatsen. Daarvoor worden door de leden van het gilde gelden bijeengebracht. Het al taar is ontworpen door den jongen, veelbelo- venden, hoogst bekwamen Haarlemschen beeldhouwer, M. Andriessen, een firoer van de bekende musici Willem en Hendrik An driessen. Gebrandschilderde ramen. NAAR PALESTINA Naar aanleidi g, dat er van verschillend, zijden der R.-K. Pers inlichtingen werder agewonnen bij de Heilig-Land-Stichting iangaande de reis naar Palestina wie de rei? egelt, welk karakter deze reis d- aagt. well iet program der reis is, hoe groot het aanta pelgrims belooft te zijn, waar wij op verschil- ende plaatsen in Palesina ver lijven, wan- ieer men plan heeft te vertrekken en thuis e komen, of deze tijd wel gezciiikt is, verzoekt >ns Pastoor Suijs het voLr-nde te willen elden. Wat de -eis zelf betreet, deze wordt ge- egeld door Piet Gerrits, die beter in Pales ina thuis is, dan wie ook. Wat het karakter betreft, 't is tegelijk eer elgrimsreis en een studiereis In plaats van allerlei belangrijke plaatsen rondom de wereldzee vluchtig aan te doen, ligt het in de edoeling, rustig Palestina te zien. Dat men in Palestina ons overal zaï behulpzaam zijn, daarvoor is ons Z. G. de Patriarch borg, die bij zijn laatste bezoek aan 't H. Land uitdrukkelijk ons heeft uitge- noodigd en alle behulpzaamheid heeft toe gezegd, daarvoor zijn ons de verschillende sympathieke vrienden borg, die P. Gerrits overal in 't H. Land bezit. Terwijl wij voorbij zullen gaan, al wat meer van onzen tijd is, willen wij al onze aandacht geven aan alles wat in ons herinneringen wekt aan de ge wijde oudheid, aan de Profeten en Christus. Het programma?Wij gaan in Italië op de boot en stoomen naar Egypte. In Egypte interesseeren ons vooral he' Museum van Cairo en de Pvramiden. Pe; spoor reizen wij de woestijn door naar Jeru salem. In Jerusalem blijven wij 12 dagen. Van Jerusalem uit bezoeken wij Bethlehem, He- bron, Aïn, Karim, Jericho, de Jordaan, Engaddi, de Doode Zee. facultatief het Over- iordaansche Essalt. Over Sichem, waar de jongste opgravin gen worden bezocht, over Sichar met de lacobsput en Samarie brengen ons eenige auto's tiaar Nazareth, waar wij ten tweede male halt houden. Wederom van Nazareth uit gaat het naar den Karmel, den Thabor, naar een dorpje dat bijzonder zijp oud karakter bewaard heeft, naar Cana en Naïm. Een derde halt houden wij "nabij het meer van Genezareth, en wel in de omgeving waar Jezus al predikend het meest vertoefd heeft, n.l. in Tabaga, om vandaar een bezoek te brengen aan de synagoge ruïnen van Capharnarum aan Bethsaïda, aan Corozaïn en enkele rotswoningen en monumenten uit het oeroude tijdperk, en aan Magdald. Van 't meer gaat onze tocht over öamas- -;us, Baalbek en het Libanongebergte naar Beyruth, waar wij de boot nemen voor Italië. Hier eindigt de pelgrims- en studie-reis, Wie wil gaat nog mede voor enkele dagea naar Rome. Het aantal van hen, die deze pelgrims- en studiereis mede maakt, mag niet grooter zijn dan twintig. Wij verblijven te Jerusalem en Nazareth in de pelgrimshuizen Casa Nova) der offi- ciëele bewakers van 't H. Land, de Fran- iscanen en aan 't meer in 't pelgrimshuis Ier Duitsche Lazaristen. Ons plan is op 28 October te Genua te ertrekken en dan ongeveer half December v eer thuis re z'jn. Het najaar en het vroege voorjaar ztjn de ;eschikste tijden dan is de warmte goed te l-agen, zij zijn dus voor de gezondheid het ste. Daarbij ziet men in die tijden het werken op het veld. In het najaar ploegen en zaaien, in 't voor» laar oogstten. Zij die medegaan, moeten zich uiterlijk vóór 10 October opgeven, zij krijgen een edetailleerd program, waarin alle inlich tingen over reis, verblijf, kleeding, pas enz. gegeven worden. in het Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor !e Doornenburg, den WelEerw. heer G J. J. Hooijman en tot Rector van 't Moederhuis der Zusters van O. L. Vr. te Amersfoort, den WelEerw. heef H. B. Sanders. Maandag is vrij onverwacht te Oud-Gastel bij zijn familie gearriveerd de ZeerEerw. heer Dr Ant. Smoor, pater van de Congre gatie van Mgr. Lavigerie, na een verblijf van 12 jaren in de missie van Algiers. Z.Eerw. is hans benoemd tot Overste van het Semina rie dezer Congregatie op het landgoed .Huize Sterksel" gevestigd. Antwoord-telegram van Z. H. den Paus. In antwoord op het telegram van hulde en kinderlijke aanhankelijkheid aan Z. H. Paus Pius XI, gezonden bij gelegenheid van de plechtige inwijding van het Priesfer-convict te Nijmegen door Z. D. H. Mgr. Arn. Diepen, werd het volgende telegram ontvangen van Z. H. den Paus; „De H. Vader, aanvaardende de betuigin gen van erkentelijkheid en kinderlijke ge. hoorzaamheid ter gelegenheid van de inwij> ding van het convict voor de studeerend» priesters aan de Universiteit te Nijmegen, zendt van gansrher harte voor U zelf, en professoren, de studenten en genoodigden Zijn Apostolische Zegen als onderpand dei Goddelijke genade. Het telegram was geteekend door Z.Em Kardinaal Gasparri K. y./nmotKsr/!A^r V -a. ya i"5 T-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5