In en om Haarlem. De Zevende A'gemeene Vergadering van den Volkenb.nd te Genève. allerle;. De afscheidstournée van Mevr. MannBouwmeester Potemkinte Bussum verboden KUNST EN KENNIS. Hub. Cuypers gehuldigd. LANDEOUW EN VISSCHERIJ Alg. Technische Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrikantsn en Raffinadeurs. DAMMEN. HONKBAL. VRAGENBUS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LEGER EN VLOOT. De Manoeuvres bij Amersfoort. VOETBAL H. F. C.—Z. F. C. Blauw WitStormvogels. MARKTNIEUWS. VI. (eigen correspondentie). Zoo zijn de verkiezingen voor het niet- permanent gedeelte van den Raad afgeloo- pen. Zij hebben dagen achtereen de Assem- blée en alles wat Haar omgaf, in heftige spanning gehouden. Of eigenlijk zou het be ter zijn te zeggen meer in nieuwsgierige be langstelling dan in spanning. Want spanning veronderstelt zekere emotie, zekere angst voor wat komen zal, en in het algemeen was men te Genève ten aanzien van den uitslag dezer verkiezingen vrij onverschillig, voor zoover dan niet nationale aspiraties en eigenliefde bij deze stemming betrokken wa ren. Een paar dagen tevoren wist men vrij wel in welke richting de uitslag der verkie zingen *zou gaan. Alaar de toestand wordt toch wel aardig geteekend door het feit, dat men het bal, dat de voorzitter aan den vooravond der verkiezing gaf, wilde afwach ten alvorens definitieve prognostics te doen. Inderdaad, zulk een bal in een zaal met talrijke erkers en andere uithoeken, waar men rustig kan staan praten, biedt een voortreffelijke gelegenheid om stemmingen nog eens te overwegen en te herzien; om aanbiedingen en tegen-aanbiedingen in ont vangst te nemen; om, in één woord een twijfelachtige houding door een definitieve te vervangen. Dat op dergelijke avonden de intrigegeest hoogtij viert, behoeft rfauwelijks betoog. Wie dal tegen den Volkenbond wil uitspelen, is zeker niet volkomen rechtvaar dig. Zelfs in de kleinste en onbelangrijkste vereeniging leiden bestuursverkiezingen tot zekere ondcrhandsche besprekingen en af spraken. Dat dit in den Volkenbond op groo ter schaal geschiedt, bergt alleen het be wijs in zich, dat de Volkenbond aanmerke lijk grooter belangen behartigt. Het nieuwe kiesreglement van den Vol kenbond regelt de zaak geheel anders dan zij vroeger was. Toen waren er naast de vier permanente leden een zestal niet-per- manznte leden, en deze waren geheel gelijk onder elkander. Zij zaten allen voor een zeer beperkten termijn en waren, althans voorloopig, allen bij aftreding herkiesbaar. België, Brazilië en Spanje dan ook, die in het verdrag van Versailles tot eerste niet- permanente leden werden aangewezen, zijn dit tot op het laatste oogenblik gebleven; al leen de vierde zetel, die achtereenvolgens aan Griekenland, China en Uruguay werd toegekend, onderging nogal eens verande ring. De in 1922 opgetreden nieuwe niet- permanente leden; Zweden en Tsjecho-Slo- wakije, hebben zich eveneens tot op heden gehandhaafd. Maar nu wordt het anders. Al dadelijk zijn er niet-permanente leden met een ziltmgstijd van drie jaar, met een zit— tingstijd van twee jaar en met een zittings- tijd van één jaar. Maar bovendien drie van de negen niet-permanente leden zullen de categorie der zg. semi-permanente leden vor men. Van deze zal de Assemblée hebben te verklaren, dat zij bij hun aftreding voor her kiezing in aanmerking komen, maar de As semblée zal dit telkenmale opnieuw hebben te verklaren. Niet dus slechts de vraag of een bepaald land tot lid van den Raad zou worden gekozen, maar tevens de vraag in welke categorie dat land zou worden ge kozen. De uitslag is nu bekend. Polen, Chili en Roemenië krijgen elk een zetel voor drie jaren. Van Polen stond dit tevoren vast; immers, dit land wierp zich met Spanje en Brazilië als candidaat voor een permanen ten zetel op; en heeft zich van de beidé anderen onderscheiden door zich loyaal te gedragen, ook toen de Raad en de Reorga nisatie-commissie zijn verlangens niet kon den inwilligen. Dat aan een Zuid-Ameri- kaanschen Staat een driejarigen zetel zou worden toegekend met een groote kans om zoo straks tot semi-permanent lid te wor den verheven, was ook buiten twijfel. Ver moedelijk had de vergadering het liefst Ar gentinië. welks halve terugkeer men met sympathie heeft begroet, daartoe aangewe zen, maar juist, waar de terugkeer nog maar half is, heeft men dit terecht niet aange durfd. Tevoren stond vast, dat Tsjecho-Slo- wakije de plaats zou ruimen voor Roemenië; een ander lid der Kleine Entente, dat zich vooral in den laatsten tijd nogal krachtig doet gelden. Men had eigenlijk op het laat ste oogenblik niet meer verwacht, dat Roe menië een driejarigen zetel zou krijgen; men rekende Nederland daartoe aangewezen. Het is anders geloopen, en twijfel zal wel niet bestaan of de leiders onzer buitenlandsche politiek zullen zich gelukkig rekenen, dat Nederland geen zetel heeft langer dan voor twee jaren. In de tweede categorie, dus die voor twee jaren, namen Nederland met China en Co lumbia olaats. Tevoren stond vast, dat het aantal Latijnsch Amerikaansche Staten in den Raad zou worden uitgebreid. Deze Sta ten, voor zoover te Genève vertegenwoor digd, kwamen samen om uit te maken wié de candidaten zouden zijn. Tegen de ver wachting in werden Columbia en San Salya:- dor aangewezen, nevens het reeds"genoem de Chili, Maar Uruguay, -dat zijn zetel in den Raad in den regel goed beeft bezet, getuige de sympathie die men te Genève den be kwamen Guaki toedraagt, liet men vallen. Dat verdroot Uruguay, en bewerende, dat vergaderingen als die van de Latijnsch-Ame- rikaansche Staten wel een aanbeveling kun nen geven, maar niet geacht mogen worden, de overige leden van den Volkenbond te dwingen, stelde het zich toch candidaat, Zonder succes intusschen, Columbia werd in zijn plaats verkozen en naast Columbia het groote China, welks optreden als lid van den Raad daarom bij sommigen ontstemming opwekte, wijl men op het oogenblik nauwe lijks weet welke Regeering er in China ze telt. De derde categorie bestaat uit België, Tsjecho-Slowakije en San Salvador, In te genstelling met Zweden, dat vast besloten was dit jaar zich niet herkiesbaar te stellen, meenende thans zijn plicht jegens den Vol kenbond voldoende te hebben volbracht, was Tsjecho-Slowakije wel op eene herkie zing gesteld. Het heeft deze, vermoedelijk dank zij de populariteit van Benesj persoon lijk, verkregen. Er zijn er ongetwijfeld slechts weinigen, die Benesj uit den Raad willen missen, maar het eigenaardige is, dat men door zijn herkiezing allerminst de ze kerheid heeft, dat hij er zal terugkeeren, want op eigen gebied, in eigen politieken kring legt men hem juist in deze dagen la gen te over. Dat Beigië naast Tsjecho-Slo wakije in den Raad terugkeert, zal niemand verwonderen; en wie zich herinnert de uit nemende wijze, waarop achtereenvolgens Hymans, Vandervelde en de Brouokcre hun taak voor België hebben vervuld, zal dit land met leedwezen zien vertrekken. San Salvador is nacst die beide landen tot lid voor één jaar gekozen. Na de verkiezing kwam er nog een be langrijke beslissing. Deze beslissing nl., dat men Polen in aanmerking bracht, als land dat herkozen kan en vermoedelijk zal wor den. Hiermede werd het compromis, in de Reorganisatie-commissie en in den Raad aangegaan, uiteraard buiten direct toedóen van de Assemblée tot stand gekomen, door deze laatste geheel bezegeld. Polen toch heeft, naar algemeen erkend wordt, loyaal van den gevraagden permanenten zetel af gezien, doch gerekend op inwilliging van de verzekering, dat het een bijna vasten niet- pérmanenten zetel zou krijgen. Nu is het wel waar, dat bij de bespreking van het rapport van den Raad in de Assemblée stemmen zijn opgegaan tegen een nieuwe categorie van leden, die aldus is gekweekt in den vorm van semi-permanente leden, maar aan den anderen kant valt niet uit het oog te verliezen, dat er tusschen de zg. groote Mogendheden en die, welke kleine Mogendhedn worden geheeten, een klove gaapt, die niet maar zoo ineens te over bruggen is. Dat daartusschen het clement der semi-permanente leden is gekomen, kan, ook voor de goede verhouding in den Raad, geen nadeel worden genoemd. Eigenaardig, nog op het laatste oogenblik rees een kleine bevoegdheidskwestie,, die eenige opschudding verwekte. De vraag werd nl, gesteld of de Raad een vergadering zou houden nadat 'Duitschland daarin was opgenomen, maar voordat Polen door de verkiezing ervan deel uitmaakt. Frankrijk scheen tegen het laatste bezwaar te hebben gehad, vermoedelijk meer uit historische en prestige overwegingen, dan op grond van het officieel aangehaalde argument als zou op de wijze bovengenoemd Duitschland in de gelegenheid zijn geweest zijn belangen in den Raad je bespreken zonder dat Polen daar bij was.' Dit argument is pour 1c bescin de la cause te rekenen, want in deze eene formeele zitting zou Duitschland, dat zich bo vendien gedeeltelijk in de openbaarheid had moeten weren, weinig nadeeligs voor Polen hebben kunnen doen. Wel merkwaardig was, dat krachtens de alfabetische volg orde, Duitschland in deze zitting van den gereorganiseerden Raad het Presidium bad moeten vervullen. Stresemann heeft terecht voor deze eer bedankt en Beness heeft deze taak van Duitschland overgenomen. Het zijn werkelijk merkwaardige dagen, die men te Genève heeft doorgemaakt, en indien men in de geschiedenis van den Vol kenbond deze zevende Assemblée wil ty peeren, zal dit vermoedelijk geschieden als de Assemblée, die voor de samenstelling en uitbouw van den Raad een beslissende is geweest. M. Een dezer dagen waren „de Juliaantjes" vijf jaar in Haarlem. Hadden zij het ge wild, de Haarlemmers zouden cr een reu- zenfeest van gemaakt hebben, want die zustertjes lellen hier geen vijanden, alleen maar heel, heel goede vrienden. Maar die bedienende engelen hebben maar één ge brek: zij zijn te bescheiden. Voor anderen zijn zij een glimlach, een zonnestraal, maar voor zich zelf vragen zij niets. Ze zijn ats die contemplatieve nonnetjes, waarvan de buitenwereld nooit iets hoort, totdat op een goeden dag de kloosterklok gaat luiden, luiden, luiden, ten teeken dat de bewoon sters van dat klooster honger hebben en geen voedsel. Dan komt de omwonende be volking en brengt de zustertjes eten. O pk de Juliaantjes klagen nooit en vragen nooit en zeker vragen zij geen dank, nog minder een lustrumfeest. Maar ze mogen het dan hier wel eens hoeren, dat we in Haarlem bijzonder met 'r ingenomen zijn. „Nee, maar wat 'n uitvinding is dat!" hoorden wij on langs nog een vader zeggen, die een Juliaan- tje in huis had gehad. „Wat 'n lieve men- schen," verzekerde ons de pas genezen moe der van een andèr huisgezin, „wat 'n rust in je huis, zoo'n zuster!" Het zijn zeer een voudige en toch zoo welsprekende uitdruk kingen van bewondering voor het werk der zusters, vooral als we hieraan toevoegen dat ze kwamen uit den mond van een man en een vrouw, die zonder de Juliaantjes bij de ziekte van moeder de vrouw, in He grootste narigheid zouden gezeten hebben. De Juliana-zusters mogen wel ééns weten dat zij hartelijk gewaardeerd worden in Haarlem. Laten wij haar dat nu eens bij dezen mogen zeggen. Nu zijn ze nog altijd met vieren, maar hartelijk hopen wij dat met de viering van het tweede lustrum er minstens viermaal vier Juliaantjes in Haar lem zullen zijn. Dat zal dan een zegen zijn voor alle financieel-zwakke huisgezinnen in Haarlem. Willen we er gezamenlijk voor zorgen dat het gebeurt? En aan de afdeeling Haarlem van den R.K. Vrouwenbond komt ook een deel der hulde toe, want zij was het, die het lumineuse denkbeeld kreeg, om de Julianazusters als hulp in de huishouding hier te halen: De Niewe Haarlemsche Courant heeft de primeur gebracht dat de Haarlemsche ge- meentebegrooting voor 1927 sluitend zou zijn zonder belastingverhooging. Het had er ger kunnen zijn, zullen vele belastingbeta lers zeggen, maar te roemen over een bui tenkansje hebben wij niet. Het is immers niet voldoende dat de belasting niet om hoog gaat, ze moet naar beneden. Of er andere steden zijn, die nog meer uit de inkomenstenbelasting halen dan wij, doet weinig ter zake, maar als wij ruim den tien den penning van ons inkomen naar den fis cus moeten brengen, dan is dat te veel. Onze voorvaderen begonnen een opstand om den gehaten tienden penning. En voor ons, Haarlemmers, komt daar nog bij, dat in om liggende gemeenten veel minder wordt be taald. Men behoeft heusch niet afgunstig aangelegd te zijn om met eenigen wrevel te bemerken dat je naaste buren, omdat zij even over de grens van Haarlem wonen, bij een gemiddeld burgermansinkomen van 200 tot 250 minder belasting per jaar betalen dan je zelf met eenzelfde inkomen. Het gaat niet alleen om de inkomstenbelas ting, maar ook om de opcenten op perso neel, grondbelasting, vermogensbelasting, precario-lasten enz. Of de annexatie dan geen uitkomst zal brengen? Het is niet juist te trachten met dergelijke middelen den fi- nancieelen toestand der gemeente gezond te maken. Reden voor grenswijziging mogen de Haarlemmers alleen vinden in het feit, dat het grondgebied van Haarlem geen ge legenheid meer biedt om er de voor de Haarlemsche samenleving noodigc inrichtin gen te plaatsen. Dé gemeente-financiën moeten gezond zijn of gezond gemaakt wor- dén alsof Haarlem op zich zélf is aangewe zen. Het is altijd verkeerd te teeren Op een te verwachten erfenis. Vooral wanneer uien niet zeker is van de laatste wilsbeschikking van den erflater en de gouden klomp dus evengoed aan een anderen voet kan terecht komen. Hiermede zijn. wij we r op bekend ter rein gearriveerd: de annexatie. Over het al of niet doorgaan van de grenswijziging, om trent het tijdstip van eventueele grensvér- andering; den datum van indiening der Me morie v. Antwoord door Minister Kan I) is weinig te zeggen. Alle berichten daarom trent waarmede sommige menschen nog al kwistig zijn, blijken onjuist of ongeveer on juist" te zijn. En behalve eenige vooraan staande gemeentelijke autoriteiten, schijnt ihen er ook hoe langer hoe meèr onver schillig voor te worden nu de voorgestelde regeling voor Haarlem allesbehalve afdoen de zal zijn. Wij kennen raadsleden, die het gehaspel nu zoo beu zijn geworden, dat het hen voortaan koud laat of deze grenswijzi ging er door komt cf niet. Zelis zijn er in gewijden, die meer kans geven aan het denkbeeld van samenwerking der gemeen ten dan aan grenswijziging van Haarlem, waar tegenover andere ingewijden de stel ling poneeren dat over het algemeen in regeeringskringen wel meer wordt gevóeld voor samenwerking tusschen gemeenten, maar dat Haarlem de laatste gemeente zal zijn, die grensuitbreiding krijgt. Deze „inge wijden" voegen er aan toe dat de neuzen der Kamerleden geteld zijn en de meèste neuzen neigen naar grensuitbreiding. Waaruit zon neklaar blijkt, dat zich vèrgist, wie nu al beweren durft dat de grensuitbreiding van Haarlem in kruiken en kannen is. Dit ech ter hopen we en meen?n wij te kunnen ver zekeren: vóór Januari zullen we wel weten waar wij met de grenswijziging aan toe zijn. Over zuinigheid in de gemeentelijke huis houding gesproken! Al eenige jaren heeft men in den gemeenteraad aangedrongen op de stichting van een z.g. openbare buiten school of boschschool. En de wethouder van onderwijs heeft ook eenige malen geant woord dat er aan de stichting van zoo'n school gedacht wordt. Gevraagd mag wor den of dit nu niet een onderwerp is, waar aan gedacht moet worden als men, spreken de over den toestand der gemeente-finan ciën, met klem van stem beweert, „dat de uitgaven tot het strikt noodige beperkt moeten blijven." Ook het begrip „strikt noo dige" is zeer rekbaar, maar wij betwijfelen toch of iemand, die het wel meent met de zuinigheid, een boschschool in Haarlem on der de huidige omstand:gheden daarónder durft rekenen. Maar dat daargelaten. Men wilde een hoschschool in Haarlem en ziet: naar staat in Haarlem een comité op van particulieren, dat wil trachten een bosch school te stichten. Als het moet met steun der gemeente. Het is niet een prutscommis sie, maar het zijn menschen met klinkende namen, die hun schouders daaronder zetten. In dit verband is het noemen van den naam van Mr. Thiel, die zich in Haarlem heeft doen kennen als een man met organisatie talent, voldoende om van een deugdelijke opvatting en uitwerking der plannen verze kerd te zijn. Maar wal nu te denken van een artikel in „Het Volk", waarin al bij voorbaat dit sympathieke partisulier initia tief wordt veroordeeld en verwacht wordt dat het een fiasco zal worden, öm aan een fiasco in Haarlem te gelooven, heeft de schrijver geen enkele reden en eerlijk laat hij dan ook merken, dat het eenige motief voor zijn verzet is dat de gemeente zelf die boschschool moet stichten. Wij vragen ons nu toch af waar bij een dergelijke mentali teit het gezond verstand is gebleven. De sociaal-democraten wenschen een bosch school. Goed. Particulieren bieden zich aan om de gemeenschap daaraan te helpen. Er is alle reden om te verwachten dat de opzet goed zal zijn. Neen, zegt de schrijver: de gemeente, de gemeenschap moet dat doen; wij willen dat cadeautje niet. Dat gaat bo ven onzen hoed. Moet dan per se de ge meentekas op kosten worden gejaagd en is het te verwonderen dat duizenden belasting betalers van oordeel zijn, dat de gemeente- financiën in handen van dergelijke men schen niet Veilig zijn? Ook voor sociaal-de- rhocratén kan hét tactisch en veilig zijn al thans soms 'den schijn te redden. Dat is het geval als particulieren in een gemeente met benepen gemeentekas als Haarlem aan de gémeenschap een niet direct noodzakelijke boschschool aanbieden. Laat men dat aan bod tenminste niet afwijzen. Overigens is er ook in dit geval voor de bezuinigers in de gemeente alle aanleiding om eens na te gaan of op den duur toch alle uitgaven van de boschschool niet op de gemeentekas zullen drukken en zij zich de vraag dus moeten stellen of deze niet direct noodzakelijke uit gave met het oog op de gemeente-financiën gewettigd is. Dc H. O. V. zal dus een Rijkssubsidie van 5000 per jaar krijgen. Het is weinig, als men rekent dat de zes andere gesubsidieer de orkesten tezamen 130.000 ontvangen. Maar het moreel effect, de erkenning door het Rijk van hét groote cultureele belang onzer H. O. V. achten wij veel meer dan 5000 waard. Dat is een mooie overwin ning voor onze H. O. V. en haar ijverig be stuur. Jammer dat onze Koolhoven dat niet meer beleefd heeft. V/at heeft die een moei te gedaan om dat Rijkssubsidie te krijgen. Wat 'n stappen heeft hij voor dat doel in den Haag liggen en konden de muren van de ministerieele kamer eCns vertellen hoe hij voor zijn H. O. V. gepleit heeft! 5000, het is niet veel, maar een mooie steun, die de taak van den penningmeester verlicht en toch de activiteit van het bestuur blijft prik kelen. En ten slotte: il n'ya que le premier pas, qui coule, de eerste stap kost de mees te moeite. Nu er een begin is Ten slotte nog een enkel woord over de vele tentoonstellingen, die in Haarlem ge houden worden. Ze zijn niet van de lucht: Elgawa, Hanijla, Kruideniersbeurs, Herwon-/ nen Levenskracht, het is een bonte en on ophoudelijke opvolging. Tot nü toe hebben al deze festiviteiten geen reden tot klagen gehad over bezoek, maar wij yieezen dat de spoeling dun gaat worden als er zooveel wa ter bij wordt gedaan. Intusschen heelt het wakkere comité van Herwonnen Levens kracht een alleszins verdiende voldoening van zijn tentoonstelling gehad. In Roomsche kringen is zij eenige dagen het onderwerp van den dag geweest en vrij bewonderen niet alleen den ijver, waarmede door „H. L." gewerkt wordt ten bate voor de T. B. C.-lij- ders, maar ook de listige wijze, waarop ,,H. L." een goedé bekende wordt bij Rootnsch en niet-Roomsch. Al doende leert men. Dit is vooral van toepassing op het Haarlemsche comité. Vooral is gebleken dal de ware liefde slim is. Want slim zijn da comité leden ten bate van hun lijdende broeders. Daarvoor hulde! 1) Zoo juist vernemen wij dat de Memorie ter perse is! mans het podium beklom en de oorkonde voorlas. Beminde Zoon, heil en Apostolische zegen! Doör gezagvolle voorsprekers onder steund, door de aanbeveling van den Bis schop van Haarlem, is ons bekend ge worden, dat gij een Katholiek van ongerept ge drag en een buitengewoon beoefenaar der gewijde muziek zijt, te Amsterdam aan het hoofd staat der beroemde Schola Cantorum dat gij in het openbaar de Gregoriaan- sché zang onderwijst, dat gij meerdere werken geschreven hebt, die volkomen overeenstemmen met de bepalingen van den H. Stoel, dat gij bij de Kerkelijke plechtigheden door uwvoortreffelijke koren de gemoe deren der gelóovigen tot godsvrucht stemt en de Majesteit van den goddelijken eere- d enst praal én luister bijzet, Derhalve behaagt het ons in te gaan op het verlangen van zoovelen en U een be looning te verleenen, die uw verdiensten niet onwaardig is, waardoor ook wij onze toegenegenheid voor U te kennen geven. Daarom verkiezen en benoemen wij U tót Ridder in de Orde van den H. Grego.- rius den Groote en rekenen u tot dien zeer aanzienlijken kring van Ridders. Derhalve staan wij U toe het eigen kostuum der Ridders van deze orde te dra gen en evenzoo het hieraan verbonden eerekruis, Gegeven te Rome bij den Sint Pieter on der den visschersring den 18 Aug. van het jaar 1926, het vijfde jaar van ons Pactifi- caat. De Zeereerw. Heer voegde hieraan toe, dat op de verdiensten van den heer Cuy pers, genoemd in deze oorkonVe, veel commentaar kon worden geleverd. Hij wenschte het echter alleen te doen bij d:e over den Gregoriaanschen zang. De eerw. spreker herinnerde er o.a. aan, dat de heef Cuypers na zijn eerste benoe ming hem in een gesprek over den Grego riaanschen zang zeide: „indien ik dezen zang er mede kon bevorderen, zou ik alle muziekmissen wel willen verbranden." Pastoor Hoosemans besloot aldus: „ik hoop, dat U nog heel veel jaren uw krach ten en heel uw z:el rooogt b'ijven geven aan de gewijde muziek, meer in 't bijzon der met alle kracht moogt medewerken om in onze kerken te brengen dat verruk kelijke rythme. dat alle onrust der aarde tot zwijgen brengt en wonderzacht maar onweerstaanbaar onze zielen opheft naar het bovennatuurlijke, naar den hemel, naar God," Daarna werd de nieuw-benoemde harte lijk en langdurig docr de talrijke aanwezi gen, niet het minst door de leden van „Schola Cantorum" toegejuicht en hem nog menig bloemstuk aangeboden. In de - E er was daarna gelegenheid den .heer Hubert Cuypers te complimenteeren. In het eerste deel had de Schola uit gevoerd oude 6- en 8-stemmige gezangen voor gemengd koor, o.a. de Credo uit de Papae Marcelli-mis van Palestina en Gre- goriaansche gezangen (op de bekende eigen wijze van Cuypers) en Oud-Nederlandsche volksliederen door het Knapenkoor. Hubert Cuypers was, zoo getuigde hij ons in de pauze, niet in staat geweest woorden van dank te spreken, doch hoopte zijn dank te uiten in daden. Die daden toonde hij ons reeds na de pauze. Hij bracht ten gehoore voor gemengd koor een Canisius-zang, (een breed opgezet ingetogen gezang met mooie klank-kleuren), „Jezus und die Nonnen Marialiederen en „Super lfumine Babylo- nis". y Een avond van heerlijk kunstgenot, een huldiging den kunstenaar waardig. Henri Alben, t Volgens de „Petit Parisien" zou de bekende Nederlandsche bariton Henri Albers te Parijs Zijn gestorven. Henri Albers werd 1 Februari 1866 te Amsterdam geboren, waar hij op de tooneel- school van leerling werd van mevr. Kleine- Gartman. Na zijn debuut als tooneelspeler ging hij zich eerst later aan de opera wijden op aanraden van De Groot. Hij trad toe tot het door dezen gestichte Hollandsche Operage zelschap en behoorde met Orelio, Schmier en Pauwels tot de sterren van dien troep. In 1890 ging Albers naar Antwerpen, waar hij aan het Théatre Royal werd verbonden. Hij bleef er niet lang, doch werd geëngageerd te Le Havre en Bordeaux en vervolgens te Londen. Daarop maakte hij een tournee j door Amerika en kwam in 1894 als le bariton aan de Opéra Comique te Parijs. Hij wist zich geheel in de Fransche kunst in te burge ren en wercT een van de meest toegejuichte opera-zangers van Parijs. Hij had een zeer uitgebreid repertoire, waaronder alle opera's van Massenet, verscheidene Wagner opera's, Carmen, Hamlet, Salambo, Don Juan, Le Chemineau e.a. Hij was genaturaliseerd Franschman, sedert 1900 officier de 1' In struction publique en sedert Februari 1926 ridder in de kroonerde van België. De burgemeesters van Rotterdam, Helder, Leiden, Gouda, Zaandam, Venlo, Tiel, Hel mond, Beverwijk, Hoorn, Leerdam, Sittard, Schagefl en Tilburg hebben zich principieel bereid verklaard, het voorzitterschap te aanvaarden van dc in hun gemeente op te richten eere-comité's ter huldiging van mevrouw Theo MannBouwmeester op haar afscheidstournee doof ons land. De waarnemende burgemeester van Bus sum, de vrijzinnige wethouder mr. Moolen- burgh, heeft de vertooning van den film „Pantserkruiser Potemkin" verboden. Hij acht bepaalde scènes „weerzinwekkend en ontoelaatbaar." Zooals men weet verbood ook de burge meester van Nijmegen de vertooning. Het bestuur van „Schola Cantorum heeft den heer Hubert Cuypers Donderdag 1.1. een cere-uitvoering van dit koer aan gebeden, al.s b'ijk van y/aardeef.'ngvoor de wijze., waarop deze als scheppend en uitvoerend kunstenaar de beoefening onzer Kerkelijke Toonkunst gedurende tal van jaren. (de. heer Cuypers is reeds 1891 te Amsterdam gevest'gd) bevorderd, en tot verheffing gebracht. De verdiensten van Hubert Cuypers zijn onlangs door de regeering erkend dóór zijn benoeming tot Officier in de Orahje- Nassau-orde. Op deze ecre-uitvocring werd hem bo vendien een oorkonde en het ecreteeken van de H. Gregorlus-orde overhandigd. Het was na afloop van het eerste deel, dat" de Zeereerw. Heer H. W. J." Hoose- raal Muller Massis, die den loop van bet gevecht verklaarde. Bij het Heihuis steeg H. M. af en bezocht de achterliggende ge- vechtsliniën, artillerieopslelii gen en com mandoposten per auto. Om half 11 keerde K. M. ovèr Amers foort naar Soestduinen terug. Dinsdag jl. vergaderde de Algemeene iTechn s:he Vereeniging van Beetwortebui- kerfabrikanten en Raffinadeurs te 's-Hage, onder leiding van den eere-voorzitter, M. G. Hummelinck. Na de huishoudelijke vergadering, waarin de heer M. J. Smit tot bestuurslid gekozen werd, gaf de voorzitter een uiteenzetting van j de door hem uitgevonden filtratie van colloi- dale vloeistoffen. In tegenstelling met een gewone oplossing is de verdeelingsraad van colloïden vrij klein, Onder colloïden verstaan wij dan ook in 't algemeen een verdeelingstoestand, waarbij de verdeelingsgraad niet zoo groot is als bij gewone oplossingen (moleculaire oplossin gen), maar van den anderen kant weer veel grooter dan bij suspensies (vloeistoffen met neerslag). Het zijn in 't algemeen de stoffen, die een weinig slijmerig zijn en zich lastig laten fil- treeren. Spr. onderscheidt a de technische filratie (b.v. doekfilters in de suikerindus trie), b. de physische filtratie (zandfilters) c. biologische filtratie (filterbedden niet bac teriewerking.) Er moet een filtratie te maken zijn, waarbij de constructie, de stroomsnelheid en het filter materiaal zoodanig zijn, dat de gecoaguleerde colloïden, kalm zwevend in de vjoeistof, een enorme oppervlakte aanbieden voor aanhech ting, zonder het filtermateriaal te verstoppen. Hoe ongelooflijk ook, de proeven hebben de juistheid van deze theorie bewezen en er zijn nu filters geconstrueerd van betrekkelijk kleinen omvang (60 x 60 c.M.), die enorme hoeveelheden collo ïdale vloeistof van onrein heden zuiveren (15.000 L. per uur) en uren lang kunnen werken zonder eenige verstop ping. De uitvinding is reeds aan een machine fabriek in Nederland verkocht. Ook de voorproeven met later kunnen vrij wel als geslaagd beschouwd worden. Na deze mededeelingen werd door den heer W. Haaxman uit Zeist een kwartslamp gede monstreerd, met het doel om aan te toonen, dat ook bij avond de mogelijkheid bestaat, de kleur van witte suikers nauwkeurig te beoordeelen. In den namiddag was er een belangrijke le zing van de keeren J. M. Bommelv. Vloten en dr. A. L. v. Scherpenfcerg over het onderwerp Wat is de meest rendabele suikerproductie bij de bietencultuur De heer v. Vloten behandelde de vraag, hoe de waarde van een bietenrag moet worden beoordeeld. Hij vergeleek een reeks van bieten rassen, die een gelijke opbrengst per hectare geven, doch zeer in suikeropbrengst uiteen- loopen. De conclusie is, dat men een bieten ras niet naar de suikeropbrengst per hectare mag beoordeelen. De tweede conclusie is, dat de waarde van een bietenras afhankelijk is van de omstandig heden, waaronder de suiker daaruit wordt ge produceerd. Vervolgens werden resultaten van Tsjecho-Slowaaksche bemestingsproe- ven nagegaan, waaruit bleek, dat de grens van een rendabele stikstofbemesting valt tus schen 300 en 450 kg. chilisalpeter per H.A. Spr. wekte op tot het nemen van een groot aantal bemestingsproeven en behandelde ver volgens de tegenwoordige wijze van uitbeta ling van verscnillende fabrieken, betoogeride, dat deze in strijd is met de eischen, die men voor een rendabele suikerproductie moet stel len. In aansluiting hiermede verdedigde de heer dr. v. Scherpenberg de volgende stelling Indien men een biet van 14 pCt. een be paalde waarde toekent, dan heeft een biet met een hooger suikergehalte een grooter waarde dan met het hooger suikergehalte zou overeenkomen. Daarom kan in het algemeen een suiker fabriek voor 1000 kg. biet een prijs betalen, welke progressief is met het stijgen van het suikergehalte. Consequentie van deze stelling is 1. dat bij de selectie der biet niet de maxi mum-opbrengst aan suiker per H. A. richt snoer moet zijn, omdat dit niet overeenkomt met de maximum-opbrengst aan geld per H. A., doch dat laatste richtsnoer moet zijn 2. Indien de prijsregeling niet met de waar de van de biet overeenkomt, zullen natuurlijk de bietenleveranciers zien naar de prijzen, welke zij op het oogenblik krijgen, en zullen moeite doen „ertragreiche" bieten te verbou wen, omdat hun daarbij meer winst per H. A. wordt toegedacht. Om dit te bereiken staan den landbouwer twee middelen ten dienste a. door bewerking en bemesting van den grond b. door keuze van een zaadsoort, welke meer „ertragreich" is. Nu is het echter moge lijk, dat, indien de achteruitgang van den prijs sterker is dan de vooruitgang in opbrengst aan suiker per H. A., de landbouwer minder geld per H. A. ontvangt. 3. Om dit laatste te voorkomen, behoort het initiatief der prijsregeling uit te gaan van de suikerfabrikanten. R. K. DAMCLUB T. E. P. Hedenavond houdt bovengenoemde ven> eeniging dc prijsuitreiking van de in dé groepenwedstrijden gewonnen prijzen, in haar clubgebouw aan de Jansstraat 59. De aanvang is bepaald op kwart over acht. Tevens geeft de heer C. Stijnman een simultaan-séance, waaraan ieder kan deel nemen. Hiervoor zijn eenige prijzen be schikbaar gesteld. Zij, die de winter-com- petitie nog mede wenschen te spelen, kun nen zich daarvoor alsnog opgeven bij P. H. Meure, Oost-Indischcst-aat 44, Haarlem. Het Bondsbesluur deelt in „Honkbal, nieuws" mede dat een algemeene vergade ring van den Ncdcralndschen Honckbal- bor.d zal wo den gehouden op Maandag 25 October in Parkzicht te Amsterdam. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking ont- wedn statuten, benoeming van een com missie lot het onlwerpen van een huishou delijk reglement en bespreking van de com petitie 1926. Het Bondsbestuur heeft op zijn laatstge houden vergadering besloten in elk geval het seizoen te sluiten met eindwedstrijden. Of Haariem van de partij zal zijn staat te bezien, daar de Amsterdamsche vereenigin- gen bij voorkeur op Zaterdagmiddag spelen. Ieder weet hoe geweldig de Amerikaan- zegt u dan wel van een werper die er in slaagt de tegenpartij geen enkele run te laten halen en geen enkelen slagman zelfs het eerste honk te laten bereiken? Vr. Weet u ook, hoe het komt, dat z!cS op mijn inmaakpotten, welke ik iedere week schoonmaak, maaien vertoonen? Zij staan goed onder de pekel in de kelder, welke wel pas nieuw- is, daar ik in een nieuw huis woon. Weet u hierop een middel, om te verhelpen? Antw. Wanneer u geregeld met zuivere, schoone doeken de potten schoonhoudt, zult u geen last meer van de maaien hebben. Vr. van S. v. d. K., te W. a. Z., betref fende een testament: Antw.: Niet onmogelijk is 't. dat door 'n bepaling in het testament de uit te keeren rente thans verlaagd is. Ook is het bijv. mogelijk, dat de rente, welke uw vader ge noot, thans verdeeld wordt onder de kin deren, waardoor de aan u uit te keeren rente natuurlijk kleiner wordt. U doet het beste, te weten te kemer., wie in opvolging de portefeuille heeft overgenomen van den notaris, die het testament gemaakt heeft. Hij zal u inlichtingen kunnen geven. Zoo u daarin niet slaagt, kunt u zich wenden tot het Centraal Testamenten-register te 's Gravenhage. Vr. Welke is de kortste weg van Haar lem naar Heerlen? Antw.: Haarlem Heemstede, Hoofd dorp Aalsmeer Kudelstaart de Kwakel Uithoorn Mijdrecht Wil ms Oudhuizen Ruwiel Breukelen Maarssen Utrecht Houten Schalkwijk Culenborg Geldermalsen Zalt Bommel Hedel 's Hertogen bosch Vucht Voorburg Boxtel Best Acht Woensel Endhoven Stratum Geldrop Zesgehuchten Heeze Sterksel Maarheeze Husho- ven Weert Tungelrooy Hunsel Wessem -Maasbracht Echt Suste- ren Sittard Oirsbeek Amstenradé Heerlen. Afstand 234 K. M. Vr. Ik woon op kamers en ben gehuwd. Ben ik verplicht Personeele belasting te bealen? Zoo niet, waar moet ik mij dam vervoegen? Antw. In het algemeen beoordeeld moet u Pèrsorteele belasting betalen. Of er voor u bijzondere factoren zijn welke u daarvan zouden kunnen ontheffen, kunnen wij niet beoordeelen. Vr.: Welke lijst van de Staatsloterij is goed, uw opgaaf of de officieele? Uw lijst van Woensdag geeft op 1400314035 en verdere nummers elk een prijs van 400 en de officieele lijst 14035 en verder elk 400. Antw. Nummer 14003 is nog niet uitgeloot. Het bezoek van H. M. dc Koningin. De Kon. trein kwam te 6.17 uur Woens dag te Soestduin aan, waar 500 meter voor het station werd gestopt, om dadelijk daar op te rangeeren op een zijlijn, die loopt naar hel vliegkamp. De trein hield stil voor den nacht cp een gedeelte hei buiten het vliegkamp. Bij het rangeeren juichte eén groote me nigte H. M. toe, die daarop minzaam groette. Voor de légeroefeningen was Donderdag een enorme belangstelling van het publiek. Honderden bewagen zich langs den weg Qud-LeusdenMaarn in de hoop H. M. de Koningin te zien. Hét bezbek geschiedde echter juist in omgekeerde volgorde als verwacht was en "in de plaatselijke pers was vermeld. Dé" Kóningin 'kwam van Soestduinen over ie Si' -rpert te paard naar de Leusder- heide. Zij was gekleed in het grijsgroen, de Nederlandsche uniformklcur, met ronden hoed. Langs het geheele front van de gevechts linie werd :H. M. begeleid door den com mandant van het veldleger luitenant-gene- Het 11. F. C.-elftal voor Zondag luidt als volgt: v. d. Meulen, Weber, Eysvogel, J. de Jonge, v. Houten, Reuvekamp Gille, Reydon, Miezerus, Dr. Kuipers, v. Beekum, Sigmond. Het medespelen van Eijsvogel is niet ze ker. De tijd van vriendschappelijke ontmoetin- gn is weer achter den rug en daarmee de tijd van onvolledige elftallen en al te groo te gemoedelijkheid. De strijd om de punten zal zoowel binnen als buiten de lij nen weer veel spanning veroorzaken, wat toch tenslotte het voetbalspel zijn aantrek kelijkheid geeft. Stormvogels opent het compettie-seizoen te Amsterdam. Door den competilie-leider was deze wedstrijd vastgesteld in IJmuiden, doch op verzoek van BI, Wit en met goed vinden van Stormvogels wordt in het Sta dion gespeeld. Het elftal der Stormvogels beeft, bij het vorige seizoen vergeleken, niet zoo n groote verandering ondergaan. De zes verdedigers kwamen allen reeds het vorige seizoen uit Vooral het achtertrio zal zich wel weer doen gelden. In de voorhoede twee nieuwe gezichten, nl. Van Pel en de Jonge. Laatst genoemde is een rasechte Stormvogel uit het 2de elftal, Van Pel komt uit de H B. C.- elub „Stormveld". Het elftal ziet er nu a's volgt uit: Thijsscn, Haak, Koster, Struys, Snoecks, v. d. Velde, v. Pel, Blinkholï. Oldenburg, Houtkamp, de Jonge, SCHAGEN, 23 Sept. Eierenveiling. Aan voer 19.382 kipeieren, bruin 8.408.80, wit 7.908.70, kleine 6.605.80 per 100 stuks ongewogen, wit 5658 kg. 6.70 7.20, 58—60 kg. 7.20—8.50, 60—63 kg. 8.508.80 per 100 stuks naar gewicht. Aanvoer 1048 eendeieren 5.705.90 per 100 stulA ongewogen. CULEMBORG, 23 Sept. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). Maagdeperen le soortrt 9W11 cent., dusandeau 9 ct.; Ave. zaatsche capellen le soort 66Vi ct.; St. Germain le soort 7-8 ct.; stoofpeeren le soort 6-.-7H ct., goudpremain 4 ct.; hand peren le soort 79 ct.; bcurré clairgeau, le soort 8K'16 ct.; Williams Duchesse 15 ct,, nouveau poiteau, le soort iVt ct„ ldaas- peeren 2'AZ ct., bergasmotten 9 ct., Giese Wildeman le soort 9 ct.; Notarisperen, le soort 6 ct., citroenperen, le soort IA ct.; pondsperen 6 ct.; zoete bloemé 10 ct., zuur kroet 4 ct.; valzuur 45 ct.; zoele popelin gen 1111 A ct.; jasappelen, le soort 12ka ct.; kancelzuur le soort 12)4 ct.; gasconjé 17 ct.; handappelen, le soort 16 ct. Alles per K.G. PURMEREND, 23 Sept, Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en omstreken. Aard appelen 0.89—1.11 per 25 kg.; Slaboonen 1.192.15; Snijboonen 3.20 per 15 kg.; Tomaten f 0.130.14 per kg.; Bloemkool 4.60—7.10; Roode kool 3.50—4.70 per 100;Savoye kool 2.90 per 100; Spinazie 0.62 per 5 kg.; Andijvie J 0-90I SO per 100 krop; Bieten 6 per 1000; Wortelen 8—8.10 per 100 bos; Uien 0.38—0.58 per 25 K.G. Druiven Ó.62 perr K.G. Appels: Present van Engeland 0.16; Transparante de Cronselr 0 38 per kg. Beurré Hardy 0.16—0.23; Beurré Lebrun 0.07; Duchess Willams 0.14 per kg.; Gie- ser Wildeman 0.78—0.94 per 10 K.G.; Her- zogin Elsa 0.07—0.10, St. Germain Peer f 0.05; Kamperveen 0.53—0.54, Louisse Bonne 0.21; Maagdenpeer 0.12—0.13; Nouveau Poiteau 0.05—0.10; Perzikpeer 0.07; Seigneur d'Esperen 0.21; Solda Laboureur J 0.09 per kg. IJMUIDEN, 23 Sept. Heden waren aan den Rijksvischafslag 10 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt; Tarbot 1,90—1.70, tongen 2.801.40 per K.G,; griet 6420, gr. schol 4944, md. schol 51, zetschol 44 38, iel. schol 3136, 13.50S, scharren 125 per 50 K.G.; roggen 15—10 per hoop; vleet 1.750.80 per stuk; makreel 2921.50, pieterman en poon 219.50; gr. schelvisch 35—28, k.m.d. schelvisch 1611, 8.506 per 50 K.G.; kabeljauw 7860 per 125 K.G.; gr. gullen 2214, kl. gullen 10—2.90 per 50 K.G. IJMUIDEN, 23 Sept. Heden arriveerde van North-Shields in de Visschershaven alhier de motorvrachtlogger K.W. 4! .(De Hoop) met een aanvoer van 1195 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 23 Sept. Van de treilvissche- rij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJ. M. 108, Clara Nicol, met f 3037; IJ.M. 43, Nelly Gezina, met 2001; IJ. M. 163, Odin, met f 6021; IJ. M. 9, Nelly, met 2375; IJ. M. 143, Balder, met 4069; IJ. M 155, Martha, met 2362; IJ. M. 44, Ple jaden, met 7557; IJ. M. 331, Holland V, met 2337; IJ,M, 154, Protinus, met f 2751 en IJ,M. 130, Eendracht I, met 4398 aan be- sommiiW.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6