UTrÈM 1 VERHAGEN'S P.4RUSCHE WAFELS Radio-Omroep. De Geheimzinnige weldoener. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Vrijdag 24 Sept. 1926 In Frankrijk heeft tusschen Montereau en Melin opnieuw een spoorweg ongeluk plaats gehad, dat twee slachtoffers eischte. De Grieksche premier, Kondiles, heeft zijn ontslag ingediend. Paul Boncour spreekt in den Volkenbond over de Fransche politiek inzake beperking der bewape ning. Onder de Radio-berichten: De voorstellen van het bestuur van den Brit- schen mijnwerkersbond. Het standpunt der regeering. Streseinann te Beriijn teruggekeerd. Besprekingen met den Rijkspresident. Ook te Berlijn is typhus uitgebroken. De Siberische express-trein ontspoord. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE ROEMEENSCHE KONING GEOPE REERD. lv-b') BINNENLANDSCH NIEUWS. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. R. K. Staatsparty. De Koninklijke Familie naar Het Loo. Verlaging van Posttarieven FEUILLETON. Opnieuw een spoorweg ongeval in Frankrijk. Tusschen Montereau en Melun zijn twee treinen op elkaar geloopen. Er zijn twee dooden en achttien gewonden. Briand over Polen. Briand had bij zijn terugkeer te Parijs een interview met correspondenten van Poolsche bladen. Hij verklaarde dat de pers zeer juist had opgemerkt, dat Polen te Genéve een groot succes had behaald wat heel veel zeg gen wil. De candidatuur van Polen droeg niet, zooals vroeger, een oorlogszuchtig karakter. Deze verkiezing is niet alleen een triomf voor Polen, doch, ook voor de waarheid en de gerechtigheid. Onder deze omstandigheden kan men het intreden van Polen in den Raad als permanent beschou wen. Stresemann begreep ook, dat men niet alleen kan samenwerken met Polen, doch dat men dit zelfs moet. Pas al* Polen, Frank rijk en Duitschland rondom dezelfde tafel zullen zitten, zal de werkelijke vrede in Europa hersteld kunnen worden. De Pool sche politiek is zoo vredelievend, dat nie mand twijfel kan koesteren omtrent de be doelingen van Polen. Uit de stemming op de Vergadering bleek het vertrouwen, dat de wereld in deze politiek koestert. Het Hanskanal. De rijksdagafgevaardigden uit het Ruhr ge bied hebben een gemeenschappelijke petitie tot de rijksregeering gericht, waarin zij er op aandringen onmiddellijk den aanleg van het z.g. Hansakanal, dat het Ruhrgebied met de Hanzesteden Hamburg, Bremen en Lubeck zou verbinden, ter hand te nemen. Zij wijzen er op, dat de transportvoorwaarden voor de Ruhrkolen zooveel mogelijk dienen te wor den verbeterd ten einde de concurrentie met de buitenlandsche, speciaal de Engelsche kolen mogelijk te maken. Tot dusver heeft Engeland tegen de Duitsche kolen kunnen concurreeren, niet alleen omdat de produc tiekosten in Engeland lager zijn, maar bo vendien omdat de vrachtprijzen voor Engel sche kolen aanzienlijk gunstiger zijn. In 1913 bedroegen de transportkosten voor En gelsche kolen naar Hamburg per ton 4.50 M., tegenwoordig 5.50 M., zoodat de Engelsche kolen te Hamburg nog steeds een vracht- voorsprong van 3 M. boven de Duitsche heb ben. De aanleg van het Hansakanaal zou het mogelijk maken ook de Duitsche kolen voor 5 M. per ton naar de Duitsche Hanze steden te transporteeren. De ontwapeningsquaestie in den Volkenbond. De Vergadering hield gisterenmorgen een bijeenkomst, waarin in de eerste plaats de bijeenroeping van de intern, ontwapenings conferentie besproken werd. De Fransche gedelegeerde Boncour diende de resolutie in, welke verlangt, dat de ontwapeningscon ferentie, behalve in geval van materieele on mogelijkheid, vóór Sept. '27, dus voor de volgende gewone bijeenkomst van de Ver gadering, wordt bijeengeroepen. Boncour herinnerde aan al hetgeen de Volkenbond reeds gedaan heeft om de moge lijkheid te scheppen van een vermindering der bewapening. Dit ijveren moet onafge broken worden voortgezet. De overeen komst van Locarno heeft den weg geëffend en een nieuwe en betere atmosfeer in Europa geschapen. De voorbereidende commissie heeft teza men met de technische subcommissies mede waardevollen inleidenden arbeid verricht, zoodat de bijeenroeping van de intern, con ferentie vóór de a.s. Vergadering mogelijk schijnt en ook werkelijk moet '""-den voor genomen. 1 De politieke onrust in Griekenland. Uit Athene wordt aan de bladen gemeld het gerucht loopt dat generaal Kondilis zijn ontslag als minister-president bij den presi dent der republiek, admiraal Kondoeriotis, heeft ingediend. Hij zou echter in functie blijven totdat het resultaat der algemeene verkiezingen bekend is. Kondilis heeft zijn partij ontbonden ten einde de regeering te toonen dat hij niet uit eigen belang aan het bewind is. President Kondoeriotis heeft de nieuwe grondwet geteekend. Het aantal zetels voor het parlement is vastgesteld op 286. De burgeroorlog in China Uit Sjanghai wordt aan de „Manchester Guardian" gemeld, dat volgens berichten afkomstig van buitenlanders, in de stad Tsjoengking, in de provincie Sjetsjoean, alle eigendommen der buitenlanders, hun wo ningen, zakenhuizen en scheepvaart, bu reaux, door Chineezen zijn geplunderd, waardoor de evacuatie van vrouwen en kin deren naar een Amerikaansch oorlogsschip, welke ons dezer dagen gemeld werd, noodig werd. EEN ZONDERLING. Dinsdagmiddag werd in Downingstreet opschudding verwekt door de verschijning van een man, die barrevoets en blootshoofd ging en wiens polsen en enkels geboeid waren met oude, roestige ketenen. De man zocht toegang tot den premier om hem een petitje te overhandigen, doch de bobbies beletten hem dit. Een ander nam toen op zich de petitie naar Downingstreet No. 10 te brengen. De man bleek een vroegere ser geant-majoor, die bij de artillerie had gediend en in 1914 gewond was. Hij was van beroep technicus en was sedert elf maanden zonder werk. Hij was van Birmingham naar Londen komen loopen en was voornemens, den terug tocht op dezelfde wijze te doen. SIR SAMUEL HOARE NAAR INDIë. Sir Samuel Hoare de Engelsche minister van Luchtvaart, zal eind van dit jaar met zijn persoonlijken staf een vliegtocht naar Karachi, in Indië, maken. EEN SPOORWEGONGELUK. Tengevolge van den mist werden gisteren in de nabijheid van Hucknall, in Notting hamshire, vijf arbeiders door een trein gegre pen en gedood. Zij kwamen van een schil ders karwei te Munsfield en volgden de spoorbaan om te Hucknall op den trein te gaan. Zij moesten op een gegeven moment uitwijken voor een goederentrein, die achter heil aankwam, doch bemerkten in den dich ten mist niet denexprestrein, die uit de te genovergestelde richting van Sheffield kwam en hen verpletterde. Een zesde arbeider kon nog tijdig genoeg van de spoorbaan afko men en kwam met eenige lichte kwetsuren vrij. Intusschen is te Carlisle een spoorweg ramp voorkomen door de waakzaamheid van den conducteur van den koninklijken trein. De expres van Londen naar Glasgow die Dinsdagavond om halftien van het Eustonstation vertrok, liep Woensdagmor gen om vijf uur te Carlisle door de seinen heen en liep op een rangeerlocomotief, die met een aangehaakten wagen onderstboven werd geworpen en vernield, terwijl de pas- sagierstrein er met eenige lichte schade afkwam en alleen de passagiers in den slaap wagen uit hun bedden werden geslingerd. Het bleek naderhand, dat het te danken was aan het snel handelen van den heer Grif fiths, van Carlisle, den conducteur van den koninklijken trein, die wacht deed op de expres en onmiddellijk de rem aanzette toen hij bemerkte wat gebeurde en aldus de vaart van den trein aanzienlijk verminderde, dat den trein een groote ramp bespaard is gebleven. „PUNCH" EN DE STERKE DRANK. „Punch," het vermaarde £ngelsche sati rieke weekblad, heeft, aldus verneemt de „Evening Standard," besloten, zijn adver tentiekolommen te sluiten voor reclames voor sterke drank. Het blad zaj de contracten die voor dit jaar en het volgend jaar nog loopen uitvoeren, doch na expiratie daarvan verder „droog" zijn, althans voorzoover zijn adver tentiekolommen betreft. „Punch" is het eerste Engelsche blad, dat drankadvertenties zal weren. HET AANBOD LOEWENSTEIN. De „Standaard" geeft nog de volgende bijzonderheden over het aanbod Loewen- stein, dat, door de regeering met is aanvaard. De hertog van Nemours, de vertrouwens man van Loewenstein, is Maandag per vliegmachine te Brussel aangekomen, waar hij het aanbod van Loewenstein aan de Bel gische regeering overhandigd heeft. Minister Jaspar heeft het aanbod in ont vangst genomen; Dinsdagmorgen werd mi nister Francqui er mee in kennis gesteld. Het aanbod dat nu dus officieel is, is onge veer gelijk aan hetgeen de pers er reeds over vertelde. Loewenstein stelt tien millioen pond handige opiicnterij zou zijn. De z.g. valsche biljetten nl. zouden heel echte biljetten van duizend frs. zijn, die onder het voorwendsel dat zij valsch waren, als curiositeit te koop worden geboden. In de laatste weken, aldus de „N. Fr. Presse". verscheen ten huize van rijke ver zamelaars te Boedapest een man. die onder het zegel van de groote geheimhouding mededeelde, dat hij in staat was iets te leve ren, dat buitengewoon zeldzaam was. Nl. een valsch duizend franksbiljet, door prins Win- disch-Gratz goedgekeurd, door den minis ter van politie Nadosy voor uitgifte nagezien en door bisschop Zadrovec gewijd Het was dus alles wat men maar zou kunnen wen- schen. Maar verzamelaars zijn over het alge meen voorzichtige lieden, omdat zij maar al te vaak bij de neus worden genomen, zoo dat zij den man in het begin eerst te verstaan gaven, dat zij het zaakje niet erg vertrouwden Waarop de verkooper uitbarste in eerlijk schijnende verontwaardiging en de vraag deed wat men wel van hem dacht en dat hij zich kon legimiteeren als een echte patriot, met wien men gerust betrekkingen kon aan knoopen. Waarop de heeren bijdraaiden en te bieden, dan wel eens de curiositeiten wilden zien, die dan niet goedkoop bleken onder de vier millioen konden in elk geval geen zaken worden gedaan. En handig liet de man dan het woord vallen, dat hij reeds verschillende biljetten verkocht had, zoodat de concur rentiegeest werd wakker geschud. De zaakjes gingen prachtig, totdat de recherche de lucht kreeg van de verschij ning van al die „zeldzame" kostbaarheden. In alle stilte werd een onderzoek ingesteld vooral geen nieuwe buitenlandsche ver wikkelingen tot bleek, dat de verzame laars geen valsche, maar echte duizend- franksbiljetten hadden gekocht, echter ver boven de waarde. De Hongaarsche juristen zoeken nu ijverig na onder welke paragraaf van het strafwet boek de handeling van den genialen verkoo per van echte valsche franksbiljetten valt. NA ACHT EN VEERTIG JAAR. Vóór eenige dagen stierf op een boerderij bij Szolnok in Hongarije een oude herder, Stephan Varady. Onder zijn nagelaten papie ren bevond zich ook zijn testament. In dit document somt Varady zijn be zittingen op een Zondagsche jas, een werk jas, twee paar laarzen, een ezel en een varken. Vervolgens richt hij zich tot zijn schoon broer, die hem, zooals hij schrijft twee speen varkens verschuldigd is. Tenslotte en dit is het merkwaardigste gedeelte van het testament verklaart Va rady, dat hij acht en veertig jaar geleden twee moorden heeft bedreven, waarvan de daders, ondanks de ijverigste nasporingen van de politie, nooit zijn gevonden. De herder bekent in 1878 een koopman gedood te hebben, met het doel hem van zijn bezit 200 gulden te berooven en in 1879 een landlooper, die hem verscheidene schapen had ontstolen. Bij de eerste der beide misdaden heeft Varady, zooals hij verder vermeldt, een mede plichtige gehad. De moord had plaats in een herberg. Den naam van zijn medeplichtige geeft hij echter niet op. Het lijk van den koopman, gaat hij verder, is in de rivier de Theiss geworpen. Het lijk van den landlooper heeft hij begraven. DE „ROMA". Het nieuwe Italiaansche s.s. „Roma", het grootste Italiaansche stoomschip, is gisteren voor zijn eerste reis naar New York vertrok ken. Aan boord bevindt zich o.a. generaal Umberto Nobile, die zich naar Japan be geeft voor den bouw van een luchtschip voor de Japansche regeering. TYPHUS. Een bericht uit Praag maakt melding van een 50-tal typhusgevallen in Noord-Bohemen Volgens een telegram uit Boecharest heeft de koning een operatie ondergaan. De alge meene toestand van den patiënt is bevredigend OPIUMSMOKKELARIJ IN SINGA PORE. De douane-ambtenaren namen hier een groote hoeveelheid opium ter waarde van 80.000 dollar in beslag. De opium was ver borgen in de kolenbergplaats van het stoom schip „Kwantoeng", dat uit Amoy kwam. Arrestaties hadden niet plaats. den de heeren Baron de Vos van Steen- wijk (c.h.) en mr. P. Rink (v.). Tot leden der commissie voor de ver zoekschriften wees de voorzitter aan: de heeren H. Polak (s. d.J, de Jong (r.k.), De Savornin Lohman (c.h.), Michiels van Kes- senich (r.k.) en van Nagell van Ampsen Tot leden der gemengcie commissie voor de Stenografie werden gekozen mr. Slin- genberg (v.d.) aftredend, en in plaats van de heeren A/erheyen (r.k.) en baron Wasse naar van Catwijck (cJi), die zich niet her kiesbaar steiden, de heeren H. Polak (s.d.) en mr. Haffmans (r.k.) Aan de orde was vervolgens het ontwerp adres van Antwoord op de Troonrede. Aangezien dit adres, zooals prof. van Emb- den het gisteren uitdrukte, ditmaal weer '.n „hoffelijken partijloozen vorm" was opge steld, kwam er geen debat en werd het z. h. st. goedgekeurd. De heeren Briët (a.r.), v. d. Hoeven^ (c.h.) De Jong (r.k.), Blomjous (r.k.), Steger (r.k.) en de Voorzitter werden aangewezen om het adres aan H.M. de Koningin aan Het adres van Antwoord op de Troonrede, Er heerschte Donderdagmorgen eenige spanning in de Eerste Kamer, toen bij den aanvang der vergadering dc heer H. Polak (S.D.) het woord vroeg. Men vermoedde eigenlijk felle critiek op het ontwerp-adres - - van Antwoord op dc Troonrede. Het bleek sterlmg ter beschikkmg van de regeenng. Indat het sqc_ de;ni M huldc wilde ruil zal de regeering, Loewenstein bank-br£ngen aan de huishoudelijke commissie, op^ebasfvan 225 voor een pond. Loewen-j voor dderza^Sed^ch^^;and£Ê^n^gednC f1 -1 lat- de terugbetaling doen op de ™rg«l iz Deze^ansactieis danookmt°m*voordeelig jï^md voor Loewenstein, schrijft de „Standaard." d,t dus, rr i I-1 Ook hadbihcr De ministerraad heeft intusschen kennis ^nbhkbood. (Gelach.) b^hem genomen van het schrijven van den heer vreugde verwekt. Loewenstein, waarin deze laatste op officieele wijze zijn aanbod aan de regeering doet. Men heeft geoordeeld dat dit aanbod niet anders dan humbug is en men men heeft er verd er geen aandacht aan geschonken. DE Z.G. VALSCHE FRANKS BILJETTEN. In de „N. Fr. Presse" komt een verhaal voor, volgens hetwelk de geheele geschie denis van nieuwe valsche franksbiljetten een dat dc banale kantoor hadden gemaakt voor een verlichting. Voor dit alles huishoudelijke commissie lampen plaats meer stemmige bracht hij de dank. Voor deze vriendelijke woprden dankte de voorzitter den heer Polak. Hierna werden de nieuw-gekozen leden, de heeren H. Colijn en mr. M. Mendels be- eedigd, die vervolgens plaats namen. Tot leden der huishoudelijke commissie wer den vervolgens gekozen de afgetreden le- De vergadering werd tot nadere bijecn- rceping verdaagd. De aanvaarding van het Voorzitterschap. In dc Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de president, jhr. Ruys de Beerenbrouck het voorzitterschap aanvaard met de volgende toespraak: Geachte medeleden. Op voordracht der Kamer door H. M. de Koningin ten tweeden male tot voor zitter geroepen, past mij allereerst een woord van oprechten dank voor het in mij gestelde vertrouwen. De vaste wil, het vaderland te dienen, vereenigt ons, hoe uiteenloopend overigens ook onze meeningen moge zijn. Dit geve ons allen moed en kracht bij het hervatten onzer werkzaamheden. Niet weinig zal in t nu begonnen zittingsjaar van de Kamer ge vergd worden. Uithoudingsvermogen en zelfbeperking zullen daarbij vaak in toe passing moeten worden gebracht. De goe de gewoonte getrouw, zal de behandeling der Staatsbegrooting in dit kalenderjaar moeten beëindigd wezen. Voordien zullen, naar verwacht mag worden, nog eenige belangrijke wetsont werpen afgehandeld zijn. Moge het ons gegeven zijn, onder Gods zegen, nuttigen arbeid te verrichten in het belang des Lands. Hiermede verklaar ik het voor zitterschap te aanvaarden. (Applaus op alle banken.) De toespraak werd door de leden staan de aangehoord. Commissies. Tot leden der commissie van Buitenland sche Zaken werden vervolgens door den Voorzitter aangewezen de heeren Heems kerk (a.r.), Nolens (r.k,). Marchant (v.d.), Schokking (a.r.), Van Gijn (v.b.) en Lo- vink (c.h.) Na het trekken der afdeelingen stelde de voorzitter voor, om art. 54 van het Regle ment van Orde toepassing te doen vinden en voor den duur van de zitting 1926/1927 drie vaste commissies in te stellen en wel een voor Privaat- en Strafrecht: een voor Belastingen en een voor Openbare Wer ken, Verkeers- en Waterstaatsaangelcgen- heden. Aldus werd besloten. Tot leden van de eerste commissie wer den door den voorzitter benoemd de hee ren Heemskerk (a.-r.), Marchant (v.d.), Van Sasse van Ysselt (r.-k.), Sannes (s.d,), Van Schaik (r.k.), mej. Katz (c.h.) en Knotten belt (v.b.); tot leden der tweede commis sie werden benoemd de heeren Van Vuu- ren (r.k.), Snoeck Henkeimans (c.h.), Jan ter Laan (s.d.). Oud (v.d.), J. B. van Dijk (r.k.), De Wilde (a.r.) en Van Gijn (v.b.); tot leden van de derde commissie de hee ren Van Rijckevorssel (r.k.), Bomans (r.k.), Van der Werden (s.d.), J, J. C, van Dijk (a.r.), Ebels (v.d.), Krijger (c.h.) en Droog- leever Rortuyn (v.b.). Vragen gericht tot den Minister van Oorlog. De heer dr. DE VISSER (C, H.) vraagt den minister van Oorlog of hij voornemens is de sterkte van paarden te verminderen bij de cavalerie, of dit geen bezwaar ople vert voor de paraatheid van het leger en of dit niet in strijd is met de toezegging van den minister op 27 Mei, dat hij geen wijzi gingen in de organisatie van het leger zal aanbrengen zonder de Kamer daarin te kennen. De Minister van Oorlog, de heer LAM- BOOY, antwoordt, dat hij in de vergadering van 27 Mei heeft meegedeeld, dat belang rijke aangelegenheden alleen door wetge ving tot stand gebracht zouden worden. Evenwel heeft hij toen ook meegedeeld dat het mogelijk zou zijn om het vredesbestand aan paarden te verminderen, Spr. meende, dat deze aangelegenheid niet van zoo groo- ten omvang was, dat de Kamer er prijs op zou .stellen daarover gehoord te worden. Toen het hem bleek, dat dit wel het geval was, heeft hij de uitvoering van den maat regel opgeschort. Spr. staat voor de noodzakelijkheid overal te bezuinigen waar dit mogelijk is en het kan niet ontkend worden, dat bij de cavalerie het aantal paarden verminderd kan worden. Het advies van autoriteiten is gevraagd. Zonder deze bezuiniging zou het accres der begrooting 1 -' millioen hebben bedragen. De bezuiniging levert voorts geen bezwaar op voor de handhaving der orde of voor den bijstand. De heer J. J. C. VAN DIJK (A.R.) vraagt den minister van Oorlog of deze principiëele wijzigingen wil brengen in de legerleiding en of hij daaraan geen uitvoering wil geven zonder dc Kamer daarin te hebben gekend. Dc MINISTER VAN OORLOG antwoordt, dat er geen bezwaar is de Kamer in deze worden onder andere benamingen nagemaakt! Let dus op, dat U werkelijk VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS ontvangt! zaken te kennen, doch wijst erop, dat onder minister van Dijk een algeheele wijziging is gebracht in de hoogere bevelvoering zon der dat de Kamer daarin is gekend. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat in vredestijd bezwaar is verbonden aan het ondergeschikt maken van den chef van den generalen staf aan den commandant van het veldleger. Maar met het oog op oorlogstijd, wan neer één van beide luitenant-generaals tot opperbevelhebber moet worden benoemd, dienen beiden het over de legerleiding eens te worden. Spr, blijft van meening, dat in oorlogstijd opperbevelhebber en comman dant van het veldleger één moeten zijn. Waar de inzichten echter zoozeer uiteon- loopen acht spr. het meer doeltreffend dc qplossing afhankelijk te stellen van het in zicht van de autoriteiten die bij mobilisatie aan het bewind zullen zijn. Wat het com mando over de vesting Holland betreft is spr. niet voornemens opnieuw een afzon derlijken titularis daarvoor in aanmerking te brengen. Er is reeds een regeling daar voor getroffen. Vermindering van het bureau der vesting Holland tot ongeveer de helft van de tegenwoordige sterkte ligt in de bedoeling en is reeds in uitvoering. Interpellatie. De heer L. DE VISSER (C. P.) vraagt verlof den minister van Oorlog te interpel- leeren over de relletjes te Assen en te Ede en de naar aanleiding daarvan gedane aan schrijving. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) vraagt verlof den minister van Oorlog te interpelleeren naar aanleiding van de ge beurtenissen te Assen en elders gedurende de herhalingsoefeningen in verband met den toestand van het leger en de kansen op promotie in het officierscorps. De verzoeken zullen in de volgende ver gadering behandeld worden. De VOORZITTER deelt mede, dat de commissie van rapporteurs nog niet gereed is gekomen met het eindverslag over het ontwapeningsontwerp en mitsdien voorstelt den termijn te verlengen. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) is zeer teleurgesteld over het feit, dat over het ontwapeningsvoorstel nog steeds geen eindverslag is uitgebracht hoewel reeds in Juli de Memorie van Antwoord is ver schenen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.). De zaak is veel te ingewikkeld! De heer VERAART (R. K.) merkt op, dat er bezwaar tegen is gemaakt, de zaak in den vacantietijd te behandelen. Hij heeft thans het voornemen op 15 October een vergadering te houden waar het eindver slag zal worden vastgesteld. De heer ALBARDA (S. D. A. P.) meent, dat politieke overwegingen niet vreemd zijn tan de vertraging. De heer OUD (V. D.) lid der commissie van rapporteurs sluit zich hierbij aan. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) wil aan de behandeling niets in den weg leggen, maar de memorie van Antwoord lijkt meer op een verkiezingscourant Na replieken wordt hesloten den termijn voor het öitbrengen van het eindverslag te verlengen tot 15 October. De vergadering wordt verdaagd tot 14 October. De laatste bondrbestuursvergadering, In verband met het toekomstig optreden van een Partijraad, waarvan de eerste ver gadering moet plaats hebben in November a.s. zal het Bondsbestuur, dat tot nu toe de hoogste macht vormde in de R. K. Staats partij, op Zaterdag 25 September, des voor- middags half 12 uur in Hotel Terminus te Utrecht zijn laatste vergadering houden. Als voornaamste punten komen op de agenda voor: a. Besprekingen van den stand der reor ganisatie, (i.e. het nagaan hoever de benoe mingen der adviseerende en stemgerechtigde Partijraad-leden gevorderd zijn). b. Vaststelling van den datum en de agenda der Partijraad-vergadering. c. Nadere besprekingen over de stichting van een Partij-bureau en mededeelingen over den stand der werkzaamheden van de Commissie ad hoe. d. Besprekingen over de al dan niet toe lating van de niet-Katholieke Pers in de Partijraad-vergaderingen. c. Onderzoek naar de mogelijkheid van internationale samenwerking met buiten landsche R. K. Partijen, speciaal op het gebied der Vredesactie. De R. K. Middenstandsbond en de Partijraad. De R. K. Middenstandsbond in het dio cees 's-Bosch, heeft zich gericht tot de besturen van de R. K. Kiesvereenigingen in dit Bisdom, met een rondschrijven, waarin ernstig wordt aangedrongen -op medewer king tot de benoeming van een behoorlijk aantal middenstanders in den Partijraad. „Tol dusverre heeft de ervaring bewezen, aldus de circulaire dat bij de samenstel ling der Bondsvergadering een beduidend tekort moest worden geconstateerd, ten op zichte van den middenstand, „Het bleek, om welke reden dan ook, niet mogelijk een aantal afgevaardigden, die meer bijzonder in staat zijn de belangen van den middenstand te beoordeelen, in de Bondsvergadering te krijgen, in evenredig heid tot de positie, welke de middenstand in het maatschappelijk leven inneemt. „De oorzaak van dit feit is wellicht de zelfde als van het feit, dat het nog niet is mogen gelukken, in de Tweede Kamer afge vaardigden te verkrijgen, die meer bijzonder van de belangen en nooden van den mid denstand op de hoogte zijn. „Dc hierboven geschetste ervaring doet ons bevreesd zijn, dat bij de samenstelling van het stemgerechtigd deel van den Partij raad met den middenstand niet voldoende rekening zal worden gehouden. „Wij achten het ons dan ook ten plicht, vooraf aan deze vrees uiting te geven en een beroep te doen op uwe medewerking ten einde tc verkrijgen, dat in afvaardiging ZATERDAG 25 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M. 12.00 Poiitieber. 5,00—6.20 Concert door het H.D.O.- orkest; 6.20—7.00 Piano-concert door den heer Kees Keerkens; 7.00 Poiitieber.; 7.10—8.00 Eerste les m s. oekhouden en handelscursus, door den heer J. Pelser; 10 00 PerSber.; 8.10 V.A.P.A.-avond. Mej. M;a Tibbe, piano, Hr. J. Tibbe, viool, Het dubbelmannenkwartet „Amicitia" te Hilversum, Dir. G. M. Berendsen. Spreker de heer E. Kupers, over25 Jaren Internationale Vakbeweging. Laven try, 16C0 M. 3.20 Concert door het Stanley Holt-octet. R. Sweetland, piano, R. Ford, bariton, C. Stewart, contra alt; 5.20 Lezing: A garden chat; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Lichte muziek; 7.2Ó Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws; 7.45 Muziek; 8.00 Lezing: The battle of Stamford Bridge (25 September 1066); 8.20 „Winners," vroclijke muziek en zang uit ouden en modernen tijd; 9.20 Gwen Farrar en Billy Mayerl; 9.50 Sportlezing; 10.05 Vijfde Fransche suite in G, Bach, door J. Anseil; 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws; 10.35 Vioolconcert door Peggy Cochrane; 10.50—12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Havannaband en Romaine five. Parijs „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, violl, cello); 5.05 Concert door het orkest G. Smet; 8.50 Galaconcert. Orkest en solisten. Muziek, zang en dans. Königswusterhausen, 1300 M. 8.30 Bonte avond. Cornetkwartet Höhne, F. Berger, tenor, P. Graetz, declamatie, Elja Felis, zang; 10.50—12.50 Dansmuziek door het dansorkest Ette. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 5.206.20 Concert. Orkest en Hr. Mar- cinelli, zang; 8.20 Concert. Orkest en Mme. Serverius-Hautekeet, zang; 8.30 10.20 Dansmuziek. Munster, 410 M. 1.352.50 Orkest concert; 4.054.20; Kindervertellingen; 4.305.50 Orkestconcert; 5.506.50, 6.50 —7.20, 7.20—7.40, 7.40—8.00 Lezingen; 8.20 Robert Koppel-avond. Orkest. Ge mengd programma. der Rijkskieskringorganisatie naar den Par tijraad, een met de beteekenis van den middenstand overeenkomende plaats worde ingeruimd aan personen, die geacht kunnen worden meer bijzonder op de hoogte te zijn van de nooden en wenschen van dien stand. „Wij mogen er u op wijzen, dat ook in het adviseerend deel van den Partijraad de middenstand een slechtere positie zal inne men dan de arbeiders, boeren en werkge vers, wijl de vertegenwoordiging dezer drie groepen nog aanmerkelijk versterkt wordt door personen, die uit anderen hoofde in den Partijraad zitting krijgen: n.l. door leden der Staten-Generaal, die roet genoemde drie groepen nauwe relaties hebben. U zult begrijpen, dat dit voor ons een reden te meer is, om te vragen, dat althans in het stemgerechtigd deel van den Partij raad, de middenstand ruim worde vertegen woordigd". De Koninklijke Familie zal heden, Vrij dag, in den namiddag naar het Loo ver trekken. Ingaande 1 October 1926. In de memorie van toelichting tot de begrooting voor de posterijen, telegraaf en telefonie voor 1927 wordt mededeeling ge daan van de met 1 October 1926 ingaande verlaging van sommige posttarieven. Daaruit blijkt, dat deze vermindering betreft: .3 1. verlaging van het port der binnenland- sche briefkaarten van 754 tot 5 cent; 2. verlaging van het port der binnenland- sche postpakketten met 10 cent per pak ket; 3. verlaging, zoowel voor de briefpost zendingen als voor de postpakketten, van het in het binnenlandsch verkeer verschul digde expresse-recht met 10 cent voor elk stuk; 4. verlaging van het port der brietkaarten in het grensverkeer met Duitschland en België van 754 tot 5 cent; 5. gelijkstelling van de porten der brie ven en briefkaarten welke per landmail naar Ned.-lndië, Suriname of Curagao wor den verzonden, met de bij verzending per zeepost voor genoemde stukken geldende porten, met gelijktijdige verlaging van het port der briefkaarten tot 5 cent; 6. gelijkstelling van het port der bij abon nement gefrankeerde nieuwsbladen, welke per zeepost naar Ned.-lndië, Suriname of Curapao worden verzonden, met het in het binnenlandsche verkeer hicfy tc lande voor bij abonnement gefrankeerde nieuwsbladen geldende port; 7. verlaging van het recht van verzeke ring van brieven en doosjes met aange geven waarde, welke per landmail naar Ned.-lndië, Suriname of Curacao worden verzonden, van 10 tot 5 cent per 150 gulden aangegeven waarde. Van de vorenstaande tariefsverlagingen wordt een vermindering van ontvangsten van 3.2 millioen per jaar verwacht. Het ligt in de bedoeling om, zoodra de bcdrijfsinkomsten, in verband met de be hoeften der schatkist, zulks toelaten, zoo mogelijk nog in 1927 tot verdere tariefs verlaging over te gaan. Het was een oude, vreemde woning en erg somber. Hij wist niet wat hij er van moest denken. Toch bleef hij opgeruimd, onrdat hij zeker van zijn succes was. Hij ging terug naar zijn hotel. Kocht een ro man, en liet zich een oude flesch Bour- gogne op zijn kamer brengen. De wijn smaakte hem uitstekend, de roman beviel hem en vrij laat zocht hij zijn legerstede op, met het bewustzijn, dat zijn dag goed besteed was. Den volgenden morgen begaf hij zich, na een flink ontbijt genomen te hebben, naar de hem bekende straat. Hij trok aan de bel en verre echo's weerklonken. Maar nie mand kwam open doen en opnieuw trok hij aan de bel. Nu werd op de tweede verdieping een venster geopend. Een blatende stem riep: Wat wilt u? Ik zou gaarne mijnheer Henri Galibcrt spreken. Hij is nooit thuis! Waar is hij dan? Het gezicht der oude vrouw werd nog vervelender. Zij bromde: Hoe kan ik dat weten? En het raam werd dicht geworpen. Leonce was niet erg tevreden. Vooral niet, omdat deze tegenslag op de illusie volgde, die hij zich gemaakt had om den- gene, die hij zocht, gemakkelijk te vinden Toen hij Gué-Dormant verliet, had hij met de voorspelling van zijn vader, dat hij eene nuttelooze reis ging ondernemen, den spot gedreven. Nadat hij te Bourges was aangekomen en het adres van Henri Gali- bert zoo spoedig gevonden had, had hij zich g,eluk gewenscht dat hij beter gezien had dan de wantrouwende grijsaard. En nu stond hij voor een gesloten vesting en voorzag een heele reeks van moeilijkhe den. Evenals alle menschen, die gewend zijn dat aan al hun grillen terstond voldaan wordt en hun wenschen als werkelijkheid beschouwen, was hij geheel uit het veld geslagen, nu hij voor een onverwachten hinderpaal stond. Het hoofd naar den grond gericht, sloeg hij met zijn stok op het plaveisel en ging peinzend over straat. Een ideel zeide hij bijna hardop, zoo dat eenige voorbijgangers verwonderd naar hem omzagen. Zijn idee was volstrekt niet geniaal. Het zou bij ieder ander veel gauwer zijn op gekomen dan bij hem. Maar bij was er fier op, dat het in zijn hersens was ontstaan, blij bracht het zonder dralen tot uitvoe ring. Hij richtte zijine schreden naar een kleinen schoenmakerswinkel, vlak tegen over no. 35. Beste vriend, zoudt ge mij kunnen zeggen, wie in dat huis woont? vroeg hij en wees met zijn stok naar den smallen gevel der bekende woning. De eenvoudige werkman bleef zijn pik draad doortrekken en lachte. Zeker, mijnheer, iedereen hier kent dien zonderling. Zoo? O, ja! Hoe heet hij? Henri Galibert. Dien zoek ik juist. U heeft veel kans hem niet te vinden. Is hij nooit thuis? Bijna nooit. Waar blijft hij dan? Dat is moeilijk te zeggen. Leonce werd somber gestemd. Dat ant woord was, onder een meer beleefden vorm, hetzelfde dat hem straks door die oude heks, die hij nauwelijks gezien had, gegeven was. Zou hij dan dien Galibert niet vinden? Zou hij het geheimzinnige niet doorgronden, waarin deze vreemde man zich hulde. Hij wilde van de beleefdheid van den schoenmaker partij trekken en hernam: Wat voert mijnheer Galibert eigen lijk uit? Hij leeft van z'n rente, mijnheer. Heeft hij familie, of misschien vrien- den? O, hij ontvangt weinig bezoek. Hij vindt er zijn genoegen in alleen te zijn, zooals alle geleerden, naar men zegt. Is hij een geleerde? Jawel, mijnheer. Hij brengt zijn tijd in de musea door, in dc bibliotheken en in de oude kerken. Hij raadpleegt een hoop oude boeken. Hij schrijft of teekent den heelen dag. Dan heb ik toch kans hem tc ont moeten, riep de jonge man opgeruimd cp. Misschien, mijnheer, en dan nog on der voorwaarde dat u alle oude monumen ten van de stad bezoekt. Want wanneer hij thuis komt, en dat is gewoonlijk zeer laat, ontvangt hij niemand. Zoo gebeurde het dat Leonce Fourasson die geen flauw begrip had van bouwkunst of stijl, op stap ging naar het museum, de bibliotheek, de kathedraal, de eigen aardige kerken van O. L. V„ van den Le Bonnet, van St. Pieter en eindelijk naar het paleis van Jacques Coeur. Toen hij den schoenmakerswinkel verla ten had, was hij naar een boekhandel ge gaan, had een kaart van de stad gekocht en nu hield hij zich den eersten keer in zijn leven bezig met monumenten en merk waardigheden te bezoeken. Hij had Henri Galibcrt niet ontmoet, noch in de kerken, noch in de bibliotheek, noch in het mu seum en dacht hem nu zeker te vinden in het heerlijk bouwwerk uit de vijftiende eeuw, thans paleis van justitie. Hij bedroog zich niet, In een der prach tige zalen wees zijn geleider hem een klei nen grijsaard, die erbarmelijk gekleed, te genover een monumentalen schoorsteen op een vouwstoel zat. Hij had een schetsboek in zim hand en teekende een krans van steen, die wonderlijk fijn op den schoor steenmantel gewerkt was. Daar zit hij! zeide de gids heel zacht. Ja, daar zat hij! Ofschoon Leonce geen fijne opmerker was, zag hij toch al gauw in, dat hij den waren niet voor had. Was het mogelijk dat deze eenvoudige man, die alleen voor kunst en oudheid leefde, die geheimzinnige brieven geschreven had? Hij wilde er zich aanstonds van overtui gen. Hij naderde den teekenaar, die zoo in zijn werk verdiept was, dat hij den vreemde niet had gehoord, Pardon, mijnheer, ik zoek iemand die uw naam draagt. Hij durfde niet zeggen: „Ik zoek u", zoc onwaarschijnlijk kwam het hem voor, dat deze man de schrijver der dreigende waarschuwingen kon zijn, die zijn vader en hij onlangs hadden ontvangen. De grijsaard, die plotseling van zijn werk was opgeschrikt door de vreemde vraag van Leonce, staarde hem aan. Hij deed zijn schetsboek dicht, zette zijn bril af en vroeg dan: Iemand die mijn naam draagt? Waar- om? Omdat ik voor eenige dagen een brief ontvangen heb, die afkomstig was van Bourges en de onderteekening draagt van Henri Galibert. Mag ik u vragen met wien iic de eer heb te spreken? vroeg de oudheidkundi ge- Leonce stelde zich voor. 1 Het schrijven, dat u ontvangen hebt, 1 is zeker niet van mij, mijnheer, verklaarde de grijsaard met klaarblijkelijke oprecht; beid, Maar hoe verklaart u dan.... Ik verklaar niets. Ik zeg alleen, en ik ben bereid zulks te bewijzen, dat ik vol strekt niets weet van de zaak, waarover het gaat, dat uw naam in mijn tegenwoor digheid nooit is uitgesproken en dat, in dien u een brief met de onderteekening van Henri Galibert ontvangen hebj^ u met een mijner naamgenooten te doen hebt, die toevallig te Bourges geweest is: ik zelf, ken er geen in deze stad; misschien zou het een laffe grappenmaker kunnen ge weest zijn, die zich onder dit pseudoniem verborgen heeft. Leonce Fourasson stond versteld. Hij had aan deze veronderstellingen niet ge dacht en toch kon men beide aannemen. Wat zou hij er op antwoorden? Hoe zou hij in staat zijn om vast te stellen, dat de ze bedaarde oudheidkundige in het geheim betrokken was. Hij stamelde: Maar met dat alles.... heb ik eefl brief vol onzin ontvangen! Een brief vol onzin! riep Galibert uit, op een toon van verrassing die niet ge veinsd kon ziin. (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9