Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Uit de R. K. Staatspartij. Het verdrag met België. Reclame en natuurschoon. Critiek op de gestie van het Rijksinkoopbureau. Ontvangst van commissies ten Paleize. Wederantwoord der Koningin. R. K. Werkliedenverbond en Partijraad. De Belastingontwerpen. LUCHTVERKEER. Het vliegkamp De Mok wordt tijdelijk gesloten. LEGER EN VLOOT. Met groot verlof. Een dagorder van luit.-generaal Muller Massis. SOCIAAL LEVEN. Algem. Vergadering Diocesane Haarlemsche R.K. Jongevrouwenbond. RECHTZAKEN. Onvoorzichtig automobilist voor den rechter. De zaak-Verschoor voor de Rotterdamsche Rechtbank. VERDUISTERING VAN GELDEN VOOR DE DRENTSCHE VENEN. UIT HET AND- f Onder de Radio-berichten: De voorstellen der Britsche mijnwerkers afgewezen door de mijneigenaars. Het beleid der Duitsche delegatie te Genève door het Rijksministerie goedgekeurd. De Spaansche Koning heeft een onderhoud met den gewezen conservatieven oud premier Sanckez Guerra. China legt een officieele verklaring af in de Volkenbonds-vergadering over de incidenten op de Jangtse. Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De verlenging van den noodtoestand. De politiek van Stresemann. De typhus te Hannover. Weer en aanslag op een Duitsche spoorlijn. Een onderhoud tusschen den Spaanschen koning en Sanchez Guerra. Een officieele verklaring van China in de V. B.-vergadering. Auto op een troep militairen gereden. Hij verlangde naar de gevangenis. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos M IJ H A R D T'S Zenuwtabletten Tegen dan wal gevaren. Een mislukte vergadering. MARKTNIEUWS. Samenstelling Partijraad, Tot vertegenwoordigers van den R. K. Ttederlandschen Boeren- en Ttnndersbond in den Partijraad zijn aangewezen de Zeer- Eerw. Heer Rector W. van Kessel, alge meen geestelijk adviseur van den Noord- brabantschen Christelijken Boerenbond, te Vught, en de heer N. Dekker, algemeen voorzitter van den R.-K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, te Obdam. 0 De Memorie V Antwoord spoedig verwacht. Naar de „Tel." met stelligheid verneemt, kan de Memorie van Antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken betref fende het Verdrag met België in 't laatst van de volgende week verwacht worden. Voorts ligt het in het voornemen, het betreffende wetsontwerp in de Tweede Kamer te behandelen voor de Staatsbegroo- üng-1927 aan de orde komt. Het plaatsen vas reclame-borden in het landelijk deel van gemeenten, iied. Staten van Zuid-Holland hebben een circulaire gericht tot de burgemeesters in d* provinsie. waarin zij er op wijzen, dat in den laatsten tijd meermalen reclame borden worden aangetroffen in het landelijk deel van gemeenten, voor welker plaatsing de ingevolge de prov. reclame-verordening vereischte vrijstelling door Ged. Staten niet is verleend. In verband hiermee wordt, den burgemeesters verzocht. ertoe te willen medewerken, dat door een scherp toezicht van de gemeentepolitie de naleving dier verordening zocveel mogelijk worde ver zekerd. Wenken van den Middenstandszaad. De Middenstandsraad heeft aan den mi nister van Financiën mededeeling gedaan van de conclusies, waartoe het door den Raad ingestelde onderzoek in zake de gestie van het Rijksinkoopbureau dezen heeft aan leiding gegeven. De Raad achtte het noodig, dat het R.I.B. afziet van de tot nu toe gevolgde gewoonte om de gelegenheid tot levering van goede ren door tusschenkomst van het R.I.B. slechts open te stellen voor een beperkt aantal willekeurig door het R.I.B. daarvoor in aanmerking gebrachte personen. Als regel zou, naar het oordeel van den Raad, moe ten gelden, dat voor alle leveringen van be- teekenis door tusschenkomst van het R. I. B. openbare inschrijving plaats vindt, en de gunning geschiedt door de Commissie van Toezicht op het R.I.B. Eveneens achtte de Raad het noodig^ dat de Commissie van Toezicht op het R.I.B. zou worden aangevuld met personen, die deskundig zijn Op het gebied van den handel in goederen die door tusschenkomst van het R.I.B. worden geleverd. Ten slotte achtte de Raad het noodig, dat bij levering door het R.I.B, aan Rijksdien sten dezelfde voorwaarden zullen gelden als bij levering door den middenstand direct. Bij een met den minister gehouden be spreking kwam men nog tot de conclusie, dat beter voorloopig zal zijn te volstaan met aan de Commissie van Toezicht op het R.I.B. een lid toe te voegen ingevolge voor dracht van den Middenstandsraad, gepaard gaande met een meerdere bevoegdheid van de Commissie van Toezicht in dier voege, dat de Directeur van het R.I.B. onderge schikt zou zijn aan deze commissie, die een bindende instructie voor hem zou vaststellen en met name er voor zou waken, dat het R.I.B. niet tot den aankoop van nieuwe goederensoorten ten behoeve der Rijksdien sten overgaat zonder voorafgaande schrif telijke machtiging van de Commissie van Toezicht. Het Adres van Antwoord der Eerste Kamer. Vrijdagochtend te half twaalf heeft H. M. de Koningin, in tegenwoordigheid van ver scheidene, in ambtsgewaad of uniform gekleede hofdignitarissen, ten Paleize in gehoor ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal, belast met de aanbieding van het adres van antwoord dier Kamer op de Troonrede. De commissie bestond uit den President der Eerste Kamer, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst en de leden Briët, van der Hoeven, de Jong, Blomjous en Steger. Generaal van Voorst tot Voorst droeg de militaire uniform met het lint van groot kruis in de orde van den Nederl. Leeuw, de overige leden der commissie waren in ambtscostuum. De commissie had zich van het gebouw der Eerste Kamer in auto's, begeleid door boden van die Kamer, naar het Paleis begeven. Bij het betreden van de vestibule van het Paleis werden de militaire eerbewijzen, verschuldigd aan een ontvangst ten Hove van een deputatie, bij welke zich de Voor zitter der Eerste Kamer bevindt, bewezen door een een detachement huzaren, gekleed in veldtenue en onder commando van een lsten luitenant. De hoornblazer van dit detachement blies den eeremarsch. De manschappen presenteerden de karabijnen. Bij het verlaten van het Paleis werden aan de commissie dezelfde eerbewijzen ge bracht. Op het adres van antwoord der Eerste Kamer inzake de Troonrede heeft de voor zitter dier Kamer het volgende wederant woord ontvangen: ,,tk' verzoek U aan de Eerste Kamer Mijnen dank te betuigen voor hear adres van antwoord op de rede, waarmede Ik de zitting der Staten-Generaal heb geopend. Dat Gods zegen moge rusten op haren ïrbeid, hoop Ik van harte. Het bestuur van net R. K. Werklieden verbond publiceert het volgende: Het blijkt dat hier en daar misverstand is ontstaan met betrekking tot de positie waarin de leiders onzer Arbeidersbewe ging verkeeren, die candidaat gesteld zijn voor (stemgerechtigd) lid van den Partij raad der R. K. Staatspartij. Het schijnt daarom goed mede te dee- len, dat het Verbondsbestuur in zijn laat ste vergadering voor zijn bestuurders hei standpunt innam: tegen een candidatuur bestaat geen bezwaar. Mocht de Verbonds vergadering te zijner tijd eventueel beslui ten geen (adviseerende) leden naar ge noemden Partijraad te zenden, dan zal den bcsuurders, die in het stemgerechtigd deel zijn benoemd, in overweging gegeven daar uit de consequenties te trekken Naar de Tel. verneemt, is in een Vrijdag gehouden bijeenkomst van den minister van Financiën met de commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer, nopens de ingediende belastingontwerpen het overleg daarover ten einde gebracht. Hoofdzakelijk is de voorgestelde vermin dering van de personeele belasting ter sprake gekomen, waartegen verschillende bezwaren zijn aangevoerd, in verband met de belangen der gemeenten. De wijziging van de Zegelwet (hotelbelasting) is echter in het geheel niet besproken en de ver mindering van de successiebelasting slechts terloops, In de commissie bestaan ten opzichte van deze belastingplannen verschillende stroomingen. In het algemeen kan gezegd worden dat de minister aan deze plannen vasthoudt, al moet hij bereid zijn, Om des noods concessies te doen ten aanzien van het tempo der invoering. Intusschen komt de commissie van voor bereiding weder de volgende week bijeen, ten einde haar aan de Tweede Kamer uit te brengen verslag vast te stellen, dat in het begin van de volgende maand kan worden tegemoet gezien, Naar het blad verder verneemt, bestaat in parlementaire kringen de indruk, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Ze gelwet, strekkende tot het belasten van verteringen in hotels, restaurants en cafe's voorloopig nog niet in de Kamer in behan deling zal komen, en zeker niet in October. Indien het wetsontwerp nog in behandeling mocht komen, dan zou dit wellicht pas na Januari 1927 geschieden. Het terrein van het vliegkamp „De Mok", op Texel, zal, naar de „Tel." verneemt van 1 November tot 1 Februari worden gesloten. Gedurende de wintermaanden wordt te wie- nig gevlogen, zoodat het uit dit oogpunt en mede om bezuinigingsmotieven wenschelijk werd geoordeeld, tot dezen maatregel over te gaan. De dienstplichtingen der libhtitig 1920, 1921 en 1923, die bij de infanterie-regimen- ten der Ie, lie en Ille divisie voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zijn, ver trekken heden, Zaterdag, met groot verlof. De commandant van 't veldleger, luite nant-generaal Muller Massis heeft na afloop van de onder zijn leiding gehouden gevechtsoefeningen, de volgende dagorder uitgevaardigd; ,Aan den vooravond van de te dezen jare onder mijn leiding te houden oefeningen, hebben zich voorvallen voorgedaan, di in een wetrmacht niet kunnen worden geduld en die hoogst betreurenswaardig zijn, ook in de gevolgen. Gelukkig is door het ingrijpen der daar toe aangestelde meerderen en door het zich onthouden van het overgroote deel der manschappen, hieraan een einde gekomen en naar ik hoop en vertrouw, zullen voor taan dergelijke ongeregeldheden worden voorkomen. Het is mij aangenaam tek unnen ver klaren, dat overigens de oefeningen, in zoo hooge mate opgeluisterd door het bezoek van H. M» onze geëerbiedigde Koningin, tot mijn tevredenheid zijin verloopen en ik breng mijn dank aan allen, die in enkele dagen van bijna onafgebroken arbeid tot het welslagen daarvan hebben medegewerkt. Ik roep u aller medewerking in om onder handhaving der krijgstucht uwe beste krach ten te blijven inspannen ter verhooging van de waarde onzer weermacht." Woensdagmiddag heeft de Diocesane R, K. Jongevrouwenbond in het Bisdom Haarlem in het R. K. Vereenigingsgebouw „Custodia" aan de Brandtstraat te 's-Grav^enhage, onder voorzitterschap van den Algemeen-Directeur Kapelaan W. H. Kooy van A'dam, voor zitter van het Dagel. Bestuur van den Bond, zijn algemeene vergadering gehouden. Aanwezig waren een groot aantal Eerw. Directeuren en bestuursleden van afdeelin- gen, patronaten en groepen van den R. K. Jongevrouwenbond. Nadat de notulen der vorige jaarvergade ring waren goedgekeurd, alsmede de jaarver slagen van de secretaresse raej. F. Marselis, en van den penningmeester, Pastoor F. A. M. Lucassen, waarbij bleek, dat er'een batig saldo van 540 is, had een verkiezing voor 't Centraal Bestuur plaats. Mevrouw J. Key- lardv. Aalst, uit Amsterdam, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Be sloten werd in de bestaande bestmirsvacatwre nog niet te voorzien. ren langdurige gedachtenwisseling had plaats over een tweetal ingekomen voorstel len. Het eerste van het Patronaat „St. Rosa," te Alkmaar, dat de Koninklijke goedkeuring wilde aanvragen op de Statuten van den Dioc. Haarlemschen Jongevrouwenbond als zoodanig en dat voorts wenschte, dat het Diocesaan Hoofdbestuur zich terdege zou in werken in de kwestie van het vervolgonder wijs om de afdeelingen van advies te kunnen dienen, werd ontraden, omdat de uitvoering te veel bezwaren met zich zou brengen. Het tweede voorstel van Groep A. te Am sterdam, luidde: Het Diocesaan Bestuur van den R. K. Jongevrouwenbond dringe er bij de Diocesane Jeugdcommissie op aan, dei» organisatievorm van den R. K. Jongevrou wenbond te veranderen en daardoor o.a, te bevorderen, dat de plaatselijke afdeelingen er toe kunnen overgaan om Koninklijke goed keuring aan te vragen. Verschillende sprekers betoogden, dat de huidige organisatievorm niet klopt met de werkelijkheid. De voor hei geheele Diocees geldende regelen zouden beter in meer alge meene termen geformuleerd kunnen worden, waarna aan de besturen der plaatselijke af deelingen meer vrijheid zou kunnen worden gelaten, om de organisatie in overeenstem ming te brengen met de mentaliteit der be volking ter plaatse. De voorzitter zeide toe, dat op verandering van organisatievorm door het bestuur zou worden aangedrongen. Daarna hield Rector J. Kok, uit Bloemen- daal, een inleiding over het Landbouwhuis- houdonderwijs. De Ecrw. spreker deelde mede, dat te Bergen (N.-H.) binnenkort een R. K. Landbouwhuishoudschool zal worden geopend. Het schoolgebouw is reeds gereed; dit gebouw beslaat een vleugel van het groote Ursulincnklooster, aan 't hoofd waarvan Rec tor v. d. Burg staat. Achtër het gebouw wordt een modelproeftuin aangelegd. De spreker wees er op, hoeveel nut het volgen van het onderwijs in de moderne landbouwhuishoud- kunde voor de boerendochters heeft, en be- veelde deze nieuwe prachtige inrichting, waarop nog te weinig de aandacht gevestigd is, in aller belangstelling aan. Pater C. Preller O.P., van Alkmaar, hield een inleiding over „Opgewekt leven in de patronaten." Daar mag het geen „dooie boel" worden, want dan is het patronaat zelf ten doode opgeschreven. De spreker schetste nu, wat er in de patronaten moet geschieden en hoe die moeten zijn ingericht om een opge wekt leven te vertoonen. Er moet door de leden der Patronaatscommissie gewerkt wor den met christelijke liefde en toewijding, om die ook aan de leden mede te deelen; allen moeten zich saamhoorig gevoelen. Van hoeveel invloed het is, den rechten toon aan te slaan, blijkt uit het feit, dat pa tronaten, die ten doode waren opgeschreven, tot nieuw leven gebracht werden door een nieuw lid der patronaatscommissie, die den juisten toon wist te treffen. Wil het patronaat aan zijn doel beant woorden, dan moet daarin vóór alles een op gewekt leven heerschen. Bij de rondvraag betoogde Pastoor Lucas sen de wenschelijkheid van het streng paro chiaal houden van de patronaten in de groote stad. Pater Preller was van oordeel, dat men hierin niet te streng moet optreden; vrien dinnen, in verschillende parochies wonende, willen gaarne naar een zelfde patronaat, waarop Pastoor Lucassen antwoordde, dat er bij de keuze van een patronaat niet naar wil lekeur te werk wordt gegaan. Na een woord van dank tot de afgevaar digden en de twee Eerw. Inleiders, sloot de voorzitter de vergadering met den Ghriste- lijken groet. Tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Rechtbank te 's Hage heeft den heer W.. die in den nacht van 15 op 16 Februari j.l. bij de Koningskade tegen een taxi is Opgereden, ten gevolge waarvan de door hem bestuurde auto omsloeg en een der in zittende dames om het leven kwam, wegens het veroorzaken van dood door schuld, ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was 1 maand hechtenis. Eisch; 3 jaar gevangenisstraf. De behandeling van deze zaak is Vrijdag voortgezet met het requisitoir van mr. E. D. H. Schutter. Het requisitoir. De eerst vraag, die beantwoord moet wor den, is deze, of er afgesproken is, dat 60 pCt. zou moeten worden afgedragen. De getuige Wasser heeft dit ettelijke malen ver klaard. Niet alleen bij het eerste bezoek bij hem thuis, maar ook bij de conferentie in het wijkgebouw, waar de pastoor zei: „Wij houden ons dus aan de aispraak van 60 pCt. voor het comité". Wel weet hij zich niet te herinneren of V. dat beslist geaccepteerd heeft. Uit de verklaringen van den pastoor blijkt ook, dat direct afgesproken is 40 pCt. en 60 pCt. een verhouding, die de pastoor ontleende aan de loterijwet en zijn eigen ervaring. Had V. zich hiermede niet accoord verklaard, dan had het heele plan immers niet doorgegaan, zegt de getuige. Deze ver klaring heeft de getuige steeds volgehouden. Heeft nu de verdachte de 26.000 ver duisterd? Het gold hier alleen de ziekenverzorging en verpleging te Berger Compascum, en de kiekjes die er op voorkomen. Van zieken verpleging en verzorging is geen sprake. Men krijgt alleen den indruk van den ellen- digen toestand van de woningen. Van de wijkverpleging komt maar één kiekje voor. Ook de wijze waarop V. met het geld om sprong, is zeer eigenaardig. Zoo heeft hij in Nov. 1925 een bedrag uit de kas genomen om een privé schuld te betalen. Wel beweert hij, dat hij het geld teruggestort heeft, maar dat is nergens te vinden. Later beweert hij, dat hij 1500 van hem zelf uit de kas heeft genomen. Verder heeft hij 450 uit de kas genomen om een inspecteur te betalen, die een onderzoek instelde naar den schrijver van het artikel in De Speurder. Hiertoe had hij geen machtiging: de pastoor verklaarde immers, dat hij meende, dat V. zelf een stukje zou schrijven. 15 Maart is hij als penningmeester van het comité ontslagen. Na dezen datum heeft hij nog 1000 van de girorekening opgenomen. Nooit heeft hij willen zeggen, waarom dit ge schied is, totdat tijdens de zitting het mo tief kwam, dat er belasting betaald moest worden. Maar ten tijde, dat hij het geld opnam, wist hij nog niets van de belasting. Dan hield hij een boek, waarin hij de ontvangsten van giro-zendingen en postwis sels boekte. De uitgaven aan pastoor Ber- gervoets boekte hij alle dubbel, n.l, eens in het giro-boek en dan nog eens in het kas boek. Hier kan wel niet anders dan kwade trouw in het spel zijn. V. zegt, dat hij 12.50 reiskosten mocht berekenen. Stel dat hij 38 weken voor het comité gewerkt heeft, dan bedroegen de reiskosten 3325. V. boekt echter 5138 of ruim 1800 te veel. Verder zijn er nog eenige bedragen die in de kas gestort moe ten zijn, doch nergens te vinden zijn. Ten slotte is er de kwestie van de dank betuiging. Deze advertentie was zuiver ten bate van V. en niet ten bate van bet co mité. Trouwens, mr. Meyboom verklaart ook dat V. gezegd had, dat hij wel betalen zou. Overschot in de kas is er nooit geweest. Toch verklaart V. dat er overschotten ge weest zijn. Ook afrekeningen van collectee ren kloppen niet geheel. 'n Schitterend staaltje van frauduleus be heer is een afrekening van Gebr. v. Breuge. Van de 562 die opgehaald was, kreeg het comité ruim 4. De rest is besteed aan taxi's, diners en sigaren. Ook de salarieering van getuige Batten, die 1000 kreeg voor het opstellen van eenige circulaires bewijst, dat V. met het geld smeet. Voor circulaires, portefeuilles enz. is vol gens het rapport uitgetrokken ruim 13.000 plus 4000 aan Luigo in totaal dus bijna 19.000. Hiervoor had het comité nooit toestemming gegeven. Loon waarin de 40 pCt. onkosten zijn begrepen, beweert het comité; toch rekent V. 10 loon per dag. 3 jaar geëischt. V. beschouwde het comité als een winst zaakje voor zichzelf. Wat de postwissels be treft, erkende hij ze den dag, dat hii ont- slagaen is, heeft geïnd. Uit de verschillende getuigenverklaringen filijkt voorts, dat hij hoopen geld heeft ontvangen, die hij nergens verantwoord heeft. Steeds sprong hij met het geld om of het zijn eigendom was. De kwade trouw ligt er duimen dik bovenop V's. verweer dat hij niet boekhou den kan, gaat niet op, daar hij verschillende groote ondernemingen geadministreerd heeft. Van het begin af heeft hij aan den opzet gehad om zich zelf en zijn trawanten te verrijken. De officier gaf toe, dat h?t comité beter toezicht bad moeten houden. Dit neemt niet weg, dat de 'Nederlandsche weldadigheid een grooten slag heeft gekregen. In het vervolg zal men natuurlijk voorzichtiger zijn met zijn geld voor liefdadige doeleinden te besteden. Verdachte zeide spr,, is een gevaarlijk man, gevaarlijk voor deze maatschappij. Wegens bet Voortgezette misdrijf van ver duistering luidde de eisch drie jaar gevan genisstraf. Er heerscht algemeene teleurstelling over het feit, dat de besprekingen tusschen de vertegenwoordigers der mijnwerkers en de regeering vruchteloos zijn gebleven, De mijn werkers zijn uitsluitend opgetreden als be middelaars en hebben er naar gestreefd uit de voorstellen der mijnwerkers een grondslag voor een regeling te distilleeren, waarover de mijneigenaars bereid zouden zijn in een conferentie met mijnwerkers en regeering te beraadslagen. Een onderhoud, dat de premier met Evan Williams, den pre sident der veréeniging van mijneigenaars had, toonde aan, dat het hiaat tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaars niet door de voorstellen van eerstgenoemdeh kon worden overbrugd,waarom de mijneigenaars weigerden op dezen grondslag te onder handelen. De toestand in verband met het geschil in de mijnindustrie werd gistermiddag door het kabinet besproken, maar in politieke kringen verwacht men niet, dat er nieuwe stappen zullen gedaan worden voor het bijeenkomen van 't Lagerhuis Maandag a\s. De officieele „London Gazette publiceert een besluit, waarbij de verlenging van den noodtoestand wordt afgekondigd wegens de mijnwerkersstaking en een tweede besluit, waarbij bet parlement tegen 27 September wordt bijeengeroepen ter bekrachtiging van die verlenging. In de gisteren gehouden zitting van het rijkskabinet heeft minister Streseman rap port uitgebracht over de verrichtingen van de Duitsche delegatie in de Vergadering te Genève. Het kabinet keurde de houding van de delegatie goed en sprak zijn erkentelijk heid uit voor den verrichten arbeid. Vervolgens rapporteerde Stresemann over zijn besprekingen met Briand terzake van de quaestie der DuitschFransche verzoe ning. De regeering keurde met algemeene stemmen principieel de besprekingen goed, tot welker voortzetting een commissie uit de in aanmerking komende ministers werd gevormd, welke het kabinet rapport zal uit brengen. De gisteren door den ministerraad inge stelde ministerieele commissie bestaat, naai verluidt, uit de rijksministers van buitenl. zaken, van economie en van financiën. Deze commissie zal de bespreking voor bereiden van de vraagstukken, welke spe ciaal in aanmerking komen voor een behan deling in de voortgezette conferenties met Frankrijk. Van de eenparige goedkeuring door het rijkskabinet van de voortzetting dezer on derhandelingen is den Franschen zaakgelas tigde te Berlijn mededeeling gedaan. De aangelegenheid is daarmede op den weg de» diplomatieke afwikkeling gekomen. De rijksdagcommissie van buitenlandsche zaken zal eeerst worden bijeengeroepen, wanneer de delegatie geheel uit Genève is teruggekeerd. De typhusepidemie in Hannover schijnt af te nemen. Het aantal gevallen dat dagelijks geconstateerd wordt, is belangrijk vermin derd. Tot gistermorgen bedroeg het aantal gevallen 1725, terwijl het aantal dooden is gestegen tot 111. Het aantal typhuspatiënten is gisteren van 1725 gestegen tot 1729, dat der sterfgevallen van 111 tot 113. Door de oplettendheid van een wacht meester der politie te Merseburg is ander maal een spoorwegongeluk op het laatste nip pertje verhinderd. Een patrouilleerend wacht meester bemerkte, dat twee mannen op ver dachte wijze bezig waren aan de rails van de spoorlijn nabij Schopau, ongeveer terzelf der plaatse, waar vijf jaar geleden een ernstig spoorwegongeluk plaats had, dat eveneens door boos opzet was veroorzaakt. De dader werd destijds ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Toen de wachtmeester op de beide mannen afkwam namen zij de vlucht en losten eenige schoten op hem. Het ge lukte hun echter in de duisternis te ont komen. Het bleek, dat zij de rails hadden losgeschroefd. De directie van de rijksspoorwegmaat schappij heeft een belooning van 5000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen, welke tot arrestatie der daders leiden. De sympathiebetooging voor den conser vatieven oud-premier Sanchez Guerra ver leden week, toen 12,000 toeschouwers hem bij een stierengevecht te Madrid een ovatie brachten, schijnt de kroon te denken te heb ben gegeven, aldus wordt uit San Sebastian aan het „Journal" gemeld. Alfons XIII heeft namelijk een onderhoud gehad met Sanchez Guerra in een particuliere villa, welk onderhoud door den koning was voorbereid en waarbij geen enkele politieke persoonlijkheid tegenwoordig was. De oud premier zette dan koning heel openhartig zijn meening uiteen over den buiten- en binnenlanschen toestand des lands en vooral over de voorgenomen bijeenroeping der nationale vergadering, die volgens hem een schending der grondwet is. Het onderhoud duurde drie kwartier en de leider der conservatieve partij scheen na afloop zeer voldaan te zijn. Het zou ons niet verbazen, zoo besluit de correspondent van het „Journal", als er binnenkort in den politieken toestand in Spanje een ingrijpende wijziging kwam. De Britsch-Chineesche moeilijkheden kwa men plotseling de aan ontwapening gewijde Vergadering verstoren toen de Chineezen delegatie gisterenmiddag onverwacht vanaf de sprekerslribune een verklaring gaf be treffende de incidenten Op de Jangtse ri vier, waar Britsche koopvaardijschepen Chi- neesche booten overvoeren en bij de aan houding door de Chineesche militaire, auto riteiten door een Britsche kruiser geweld dadig verdedigd werden, terwijl Britsche oorlogsschepen naderhand de stad Wanhsien bombardeerden. Deze gebeurtenissen, die tevoren reeds door de Chineesche delegatie in enkele Zwitsersche bladen waren gepu bliceerd, werden nu ter kennisneming aan de Vergadering medegedeeld zonder dat de Chineesche gedelegeerde echter om Bonds- interventie vroeg. Dit Chineesche optreden volgt op de publicatie in de pers van giste ren van een artikel van den diplomatieken redacteur van de „Daily Herald" over Britsch-Japansche plannen tot interventie in China, waarbij Japan speciale concessies en rechten zou erlangen in Centraal en Noord-China en Mantsjoerije, terwijl de Britsche marinebasis in Singapore tot een minimum beperkt zou blijven. Lord Cecil antwoordde in de Vergadering in een korte scherpe rede, waarin hij wees op de ongebruikelijke procedure om zonder de Britsche regeering er vooraf kennis van te geven en kans te bieden een antwoord voor te bereiden plotseling een beschuldi ging openbaar te maken. Hij ontkende de juistheid der Chineesche lezing en verzeker de dat dit Chineesche optreden niet kon bijdragen tot vreedzame oplossing van het geschil. De rede van Cecil oogstte xeel applaus, terwijl het Chineesche betoog alleen op Chi neesche bank enthousiasme wekte. Blijkbaar was de Vergadering het nieuwe Chineesche Raadslid over dit optreden niet welgezind. Voorloopig is de Chineesche kwestie daar mede geëindigd voor den Bond, die zich trouwens niet graag in het Chineesche wes pennest zou steken. Negen soldaten gewond; vier vrij ernstig. Donderdagavond omstreeks kwart voor 10 is op den St. Annaweg bij Nijmegen, ter hoogte van „Heumensoord" een auto op een troep militairen behoorende tot het 11e R. I. gereden, welke afdeeling zingende van de manoeuvres terugkwam. Negen soldaten, die in de achterste gelederen met de rij wielen aan de hand marcheerden, werden aangereden. Vijf hunner werden licht en vier anderen ernstiger, doch geen van allen ge lukkig levensgevaarlijk gewond. De rijwielen werden vrijwel alle vernield. De botsing was zóó hevig, dat de auto aan den radiateur zwaar beschadigd werd en later door een anderen wagen moest worden weggesleept. De auto werd be stuurd door den heer S., reiziger bij een bierbrouwerij, die met dezen wagen steeds zijn zaken deed. De lichten van den auto waren niet al te best. Het was echter volle maan en de weg daardoor goed verlicht. De troep, die wel 2 K.M, lang was, marcheerde rechts van den weg, die ter plaatse van berm tot berm 7 Meter breed is, zoodat de auto-bestuurder die eveneens rechts van den weg reed, alle gelegenheid had om uit te wijken. Daarbij zongen de soldaten, zoodat zij in ieder geval te hooren waren. De heer S. reed, volgens zijn eigen ver klaring, in matige vaart. Enkelen der mili tairen meenen evenwel, dat hij vrij snel reed. Hoe dit ook zij, het is onbegrijpelijk, dat de autobestuurder den troep niet heeft opgemerkt. Hij was niet onder den invloed van drank en moet dus gesuft hebben; mo gelijk is ook, dat zijn gezichtsvermogen voor het besturen van een auto niet goed is. Gezien de beschadiging van den auto is het ongeluk eigenlijk nog zeer goed afge- ioopen en men moet zich er over verwonde- deren, dat er geen dooden of zeer ernstig gewonden te betreuren zijn. De getroffen militairen mogen van geluk spreken, dat zij hun rijwielen aan de hand hadder., welke vermoedelijk den stoot gebroken hebben. De gemeente-geneesheer uit Nijmegen, dr. Banning, was spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Hij bracht met zijn auto de meest ernstige gewonden over naar het militaire hospitaal. Inmiddels arriveerde ook dr. Bon, chef van den Geneeskundigen dienst der Koloniale Reserve, die de overige gewonden overbracht. Het bleek, dat twee der gewonden een lichte hersenschudding hadden; een ander had een diepe hoofd wonde, een vierde een kneuzing in de lendenen. De overigen hadden geen of onbe- teekend letsel bekomen. De auto i» door de politie in beslag ge nomen. Donderdagavond even voor negen uur kwam een man haastig den manufacturen winkel van v. B. in de Weste. Wagenstraat te Rotterdam 'binnenloopen en pakte een doos, welke daar op de toonbank stond weg en zeide tot de winkeljuffrouw: „Dat ga ik naar het politiebureau in de Paauwensteeg brengen," waarop hij als een baas verdween. De juffrouw zette den man achterna, doch verloor hem, daar hij zeer hard liep, spoedig uit het oog. Toen zij na eenigen tijd buiten adem in het politiebureau aan de Groote Pauwen- steeg aankwam, bleek de man met de doos reeds te zijn gearriveerd. Hij betoogde daar in opgewonden toe stand, dat hij naar de gevangenis wilde en gaf op 30 jaar te zijn, C. J. B, te heeten, havenarbeider van beroep, woonachtig in de Hovenierstraat. Een inspecteur van politie zei tegen heirr „Man doe dat nu niet, breng die doos terug en ga kalm naar buis." Doch daar wilde B. niets van weten. Hij zeide, tot eiken prijs naar de gevangenis te willen en als het op deze manier niet lukte, ergens anders iels te zullen gaan stelen. Daarom hield men hem vast tot den volgen den ochtend. Toen bleek hij veel spijt te hebben en was het verlangen naar de cef ge heel geweken. Hij vertelde, uit bluf, omdat kameraden tegen hem gezegd hadden, dat hij het toch niet durfde, de doos te hebben weggenomen. Hij had wat meer gedronken dan de nuchter heid van zijn verstand toeliet, en was toen dapper geworden. Daar hij nu weer vrij wilde zijn en zijn duidelijk en daadwerkelijk uitgevoerde voor nemen; „de doos naar de Paauwensteeg te zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten brengen" elk vermoeden van echten diefstal ongegrond maakte, werd hij op vrije voeten gesteld. De doos, waarin kousen, zijde en hand schoenen geborgen waren werd naar des winkel teruggebracht. Ruim 2000 schade aangericht. Donderdagavond laat is het Engelsche s.s. „Atland" in de haven te Rotterdam binnengekomen. Het schip wilde de Waal haven indraaien, doch het voer voorbij. Met behulp van twee sleepbooten, de „Atlas" en „Feyenoord", moest het vaar tuig daarom rondgetrokken worden. Doch bij den mond van de Waalhaven gekomen kwam de Atland" door te veel vaart, nabij den Heyplaatweg in den wal. Er werden twee meerstoelen en twee dwarsbalken vernield, terwijl al het houtwerk van den wal werd ingedrukt. Er is ruim 2000 schade. Persoonlijke ongelukken Icwame» niet voor. Woensdagavond was te Assen een open bare vergadering belegd door de commu nistische partij, afdeeling Assen, op welke vergadering men ook vele militairen aan wezig hoopte te vinden. De bijeenkomst die belegd wa9 om zeven uur, had als spreker den heer L. de Vis ser, uit Den Haag, die met den trein van kwart voor acht arriveerde en tegen acht uur binnenstapte. Hij vond echter slechts drie bestuursleden der Asser afdeeling aanwezig. Van de militairen was er niet één. De garnizoenscommandant, wien het houden der vergadering ter oore was gekomen, had den toegang aan militairen verboden en een onderofficierspost uitgezet. Zonder succes is de „vergadering" daarna weer uiteengegaan. AMSTERDAM, 24 Sept. Aardapprten. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 3.503.70, blauwen 3.103.30, blauwe Eigenheimers 2.80 2.90 per hlJuin 2.202.25 per 60 kg, Ei genheimer poters 22.20, blauwe poters 1.802.-, bonte poters 1.802, Beverw. zandaardappelen 3.504.90, Hillegommer id. 44.20, Flakkeesche Eigenheimers 2.80 3, id. bi- Eigenheimers 2.802.90, Spui- sche Eigenheimers 2.903, id. Eigenheimer poters 2.202.30, id. blauw Eigenheimer poters 2.50 p. hl. JOURE, 23 Sept. Paarden. Op de heden gehouden paardenmarkt waren 400 stuks aan gevoerd. Handel behoorlijk. Naar zwarte ruinen vraag voor export naar Engeland. Veulens goedkoop, enters en twenters werden ook voor de slachtbank gekocht. Prijzen werkpaarden 150225, zware koudbloed paarden 250375, zwarte ruinen 300400 twenters 175225, enters 125175, veu lens 50—100. LEEUWARDEN, 24 Sept. Vee. Aan gevoerd 171 stieren 150480, 10 ossen, 428 vette koeien 180350, per kg 0.750.96 727 melk- en kalf koeien 150-380 45 vette kalveren 4085 75 pinken 70140 1579 graskalveren 3090 155 nuchtere kalveren 714 498 vette schapen 23 34 388 weideschapen 1830 310 lam meren 1323 1031 vette varkens 55 155, per kg. 0.640.70 160 magere var kens 2555 536 kleine biggen 816 13 paarden, 24 bokken. De handel in gebruiksvee, vette koeien en stieren was iets minderin graskalveren traag vette kalveren prijshoudend en nuch tere kalveren snel prijshoudend in wolvee sleepend in varkens flauwer. Zouters 6468 c. per kg. Eieren. Aanvoer 20.000 kippen-, 7%9% c.350 eenden- 6 547 c. ZWOLLE, 24 Sept. Boter. Aangevoerd 60/8 v. 10/6 en 380 stukken, samen 1490 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3741, per kg. f 2.10—2.20. Vee. Aangevoerd 479 runderen, 82 graskal veren, 39 nuchtere kalveren, 65 schapen lammeren, 261 varkens en 1038 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.701, idem kalveren f 1.101.60, idem varkens f 0.66 0.70 per kg schapen f 1422. De handel in neurende koeien, versch gekalfde koeien en vaarzen was redelijk in vette koeien prijshoudend in stieren en kal veren minder, in pinken iets beter in scha pen traag. LEEUWARDEN, 24 Sept. Boter. Aan voer 28/3 en 72/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.98, middenprijs f 1.96, laagste f 1.81. Veiling hoogste prijs f 1.86, laagste f 1.64. Noteering van de commissie f 2.03, Commissie (Bond v. Coöp, Zuivelf.) f 2.05. Kaas. Sleutelkaas f 0.170.53. Nagelkaas f 0.13—0.34. Goudsche f 0.14—0.91, Edam mer f 0.100.67. Aanvoer 51.385 kg, ALKMAAR, 24 Sept. Kaas. Ter markt waren 160 stapels, wegende 157.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 42 54» commissie f 44, middelbare fboerenkaas kleine f 41, com missie f 44, middelbare fHandel vlug. ALPHEN A. D. RIJN, 23 Sept. Kaas. Aangevoerd 84 wagens, met R. M. Zie soort f 4852, R. M. 2e soort f 4247, rware f 55. Handel zeer vlug. Utrecht, 24 Sept. Kaas. Aangevoerd 173 partijen, te zamen 53.630 kg. Prijzen le soort f 3841, 2e soort f 3638, rijksmerk f 39 44, zwaardere tot f 48. Handel redelijk. LEIDEN, 24 Sept. Kaas. Aangevoerd 124 partijen. Goudsche le soort 46—50, 2e soort 4045 Leidsche le soort 48—52, 2e soort 4246. Handel matig. Vee. Aanvoer 49 stieren 165490, 153 kalf- en melkkoeien 160300, 313 vare koeien 135270, 214 vette ossen en koeien 175530, 0.540.95 per kg 261 gras kalveren 3575, 14 vette kalveren ƒ4095, 1.201.55 p. kg 50 nuchtere kalveren/ 6 13, 840 vette schapen 2536, 511 weide schapen 2128, 68Ö magere varkens 22 55 levend gewicht voor fokkerij, 762 biggen 10—16. SCHAGEN, 23 Sept. Eieren Veiling.) Aan voer 19.382 kipeieren, bruin 8.408.80, wit ƒ7.908.70, kleine 5.605.80 per 100 stuks ongewogen, wit 5658 kg 6.707.20 58—60 kg) 7.20—8.50, 60—63 kg) 8.50— 8.80 per 100 stuks naar gewicht. Aanvoer 1048 eendeieren 5.705.90 per 100 stuks ongewogen. MIDDELBURG, 23 Sept. Granen. Ter markt was de aanvoer ruim. Noteeringen zijn als volgtTarwe 1314.50, ongelezen witte boonen 1722, gelezen witte boonen 23 26, kroonerwten 1624, ongelezen lange bruine 2225, gelezen idem 2628, maanzaad 3641, alles per 100 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10