Radio-Omroep. MEviÖÜW. Laai hedenavond nog VERHAGÈN's PARIJSGHE W#AFELS hagen! De Geheimzinnige weldoener. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Zaterdag 25 Sept. 1926 De daling van den Franschen iranc en het ingrijpen der regeering. De beëindiging der werkzaamheden der Volkenbonds-commissie. Het fascistisch bewind en de valuta-speculanten. GEM. BUITENL. BERICHTEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De nieuwe burgemeesters-kamer FEUILLETON. is DERDE GEDEELTE. HOOFDSTUK I. /y uHiSlllMci De jongste daling van den franc. Wij meldden reeds, dat Poincaré order had gegeven een enquête in te stellen om te trach ten een einde te maken aan de valuta-specu latie, welke, naar in regeeringskringen wordt verzekerd, de oorzaak van de nieuwe daling van de franc zou zijn. Op de Beurs echter, zoo meldt het „Jour nal", is bij het bestuur geen officieel verzoek ingekomen om zulk een onderzoek in te stel len. Poincaré zou alleen den voorzitter van het bestuur hebben verzocht hem in te lichten over hetgeen er in de voornaamste hoeken ter Beurs, waar operaties worden verricht, zou kunnen geschieden. Het blad zegt echter dat al zijn de fraudu- leuse manoeuvres van a la baisse speculee- rende personen moeilijk op het spoor te komen en dus moeilijk gerechtelijk te vervol gen, het parket een vast wapen zou kunnen vinden in de wet op de pers, n.l. de bestraf fing van valsche berichtgeving. Zoodra de resultaten der officieuse enquête bekend zullen zijn, zal de heer Prouharam, procu reur der republiek, zich dan ook zoo noodig tot een rechter van instructie wenden om de zaak ter hand te nemen. Uit het Engelsche scheeps bouwbedrijf. In een te York gehouden conferentie van rertegenwoordigers der vakvereenigingen uit het scheepsbouwbedrijf zijn onder reserve de voorstellen van een gemengd comité van patroons en arbeiders aangenomen inzake de reorganisattie der interne regeling van den arbeid, met het oog op de beperking der uit gaven, ten einde de ernstige depressie te over winnen en beter aan de concurrentie, in het bijzonder de buitenlandsche, het hoofd kunnen bieden. Het geschil in de Brit- sche Mijnindustrie. De „Westminster Gazette" is in staat, den inhoud mede te deelen van den jongsten brief, dien de vier voornaamste leden van het executief comité der Mijnwerkersfede ratie aan den premier hebben geschreven en waarin zij de voorwaarden bekend maakten, waarop zij bereid waren de arbeiders te ad- viseeren het werk onverwijld te hervatten. Deze voorwaarden behelsden lo. De loon- voorwaarden van de nationale overeenkomst van 1921, welke een vermindering van tien percent medebrengen 2o. handhaving van den zevenurendag 3o. de overeenkomst geldt voor drie maan den, gedurende welken tijd in de districten regelingen worden getroffen nopens arbeids duur, loonen en algemeene arbeidsvoorwaar den. Mochten eigenaars en arbeiders in de districten niet tot overeenstemming geraken, dan zullen alle hangende quaesties aan een Hof worden voorgelegdde mijnwerkers zouden dan bereid zijn de beslissingen van het Hof als bindend te aanvaarden. 4o. Indien met Nieuwjaar een arbitrage procedure gaande is, zullen de mijnwerkers bereid zijn, in Januari en Februari 1927 loo nen te aanvaarden, die gebaseerd gijn op de gegevens van November en December 1926. De medewerker voor arbeidszaken van het blad voegt hieraan toe, dat, naar hij uit betrouwbare bron verneemt, de mijnwer kers niet zouden vasthouden aan een natio naal minimumloon en ten volle bereid zouden zijn, aan de districten de quaestie over te laten van de vaststelling van de loonge gevens. De mijnwerkers zouden verder, wan neer de eigenaars mochten blijven staan op een verlenging van den arbeidsdag in de uit voergebieden, daartegen geen ernstige be zwaren maken, hetgeen zou beteekenen dat in Durham, Northumberland en Zuid-Wales en waarschijnlijk ook in Lancashire de arbeidsdag van zeven tot acht uur zou worden verlengd. a De regeering heeft demijneigenaars ge polst of zij bereid zouden zijn om op bovenge- noemden grondslag aan een conferentie met de mijnwerkers en de regeering deel te ne men, doch zij Zou hen onder geen beding bereid hebben gevonden met de mijnwerkers samen te komen tot het overwegen van een nationale overeenkomst als zoodanig, vooral niet wanneer de arbeidsduur van de agenda zou moeten worden afgevoerd. De mijn eigenaars hebben zich echter wel bereid ver klaard, om alle voorstellen die uit Downing- street of uit het hoofdkwartier der mijnwer kers komen, met den grootsten ernst te be handelen en aan de districtsvereenigingen ter bespreking en ter fine van advies voor te leg gen. Zooals men reeds heeft bemerkt acht de regeering bovengenoemde voorstellen ten slotte geen grondslag voor een beëindiging van het geschil. Hieruit valt af te leiden dat de mijneigenaars ze definitief hebben afge wezen. De Volkenbonds-commis- sies. De werkzaamheden van alle commissies van den Volkenbond loopen ten einde. Zeer waarschijnlijk kan de Vergadering van den Volkenbond hare werkzaamheden heden middag beëindigen. Het bureau heeft verschillende sprekers verzocht zich te wil len bekorten. Hoewel de Vergadering van den Volken- bond heden waarschijnlijk zal eindigen, zul len toch nog Maandag a.s. belangrijke be sprekingen in den Raad van den Volkenbond worden gehouden. Het fascistisch bewind. Evenals de Fransche heeft ook de Italiaan- xsche regeering een harden strijd te voeren tegen de valuta-speculanten en de versprei ders van valsche berichten. Naar aanleiding van de nieuwe daling van de lire heeft Volpi, de minister van financiën, aangekondigd dat de regeering voornemens is met de grootste gestrengheid op te treden tegen degenen, die zich aan alarmistische manoeuvres schuldig maken. Bij de a.s. zitting van den Grooten Fascis- tischen Raad, die het einde der volgende maand bijeenkomt, zullen opnieuw maatre gelen worden besproken om het gezag van het fascisme te versterken. Turati, secretaris-ge neraal der partij, heeft in een rede verklaard dat men thans den weg niet meer kan versper ren aan de fascistische beweging, daar het niet meer gaat om den opmarsch eener partij, maar om dien van een ras, dat weet wat het wil en kan. Niet uit Moskou, maar uit Rome j komt thans het Licht. Intusschen is men reeds bezig met de voor bereiding van de herdenking van den vierden jaardag van den fascistischen opmarsch naar Rome, den 24en October. Mussolini heeft den wensch uitgesproken, dat de viering tegelijkertijd een plechtig en streng karakter zal dragen. Hij zal een Boodschap lot de Zwarthemden richten. Het heeft de aandacht getrokken, dat dit jaar -voor het eerst sedert 1870 geen enkele politieke betooging den jaardag van de be zetting van het Vatikaan door de Italiaansche troepen gekenmerkt heeft. Alleen de gouver neur van Rome heeft in den vroegen ochtend een krans gelegd op de plek waar de bres in de muren der hoofdstad werd geopend. Men ziet hierin een nieuwe toenadering van Mussolini tot den Heiligen Stoel. De orkaan in Florida. Gelijk meestal na natuurrampen komt bij het bezinksel van het volk de roofzucht los. Telegrammen hebben reeds gemeld, dat ook in het geteisterde Florida politie- en militaire troepen patrouillediensten verrichten om eventueele plunderaars in bedwang te hou den. Blijkens een ontvangen draadloos be richt uit Miami Beach is dit niet zoo eenvou dig. Bij een poging van marinemartrozen om te voorkomen dat plunderaars de meubels wegsleepten uit het niet sterk beschadigde huis van Harvey S. Firestone, den bekenden bandenfabrikant, ontstond een formeel ge vecht, waarbij de matrozen van hun vuur wapens gebruik moesten maken. De storm op de Bahama- eilanden. Vertraagde berichten melden, dat Crooc- ked Island, Long Island, Andros-eiland en Biminis ernstig hebben geleden van den storm van 17 September. (Het aantal dooden op deze eilanden wordt op dertig geschat. Verscheidene honderden huizen werden ver nield. De burgeroorlog in China Generaal Soen Msjoeang-fang, de maar schalk van Sjanghai, wiens houding totnogroe twijfelachtig is geweest, is met zijn geheele troepenmacht tegen de Kantonneezen te velde getrokken. Gemeld wordt, dat hevige ge vechten gaande zijn bij Nantsjang, dat nog steeds in handen is van de Kantonneezen. De mogendheden en de Kantonneezen. Volgens den Pekingschen correspondent van de „Chicago Tribune" stelt het succes van de actie der Kantonneezen ernstig de quaestie van de erkenning door de mogend heden van de regeering te Kanton aan de orde en gelooft men dat de< Engelsche auto riteiten vóór de erkenning van deze regee ring zijn, omdat deze niet zoo bolsjewistisch is als wordt beweerd en de Koeomintang bereid zou zijn, de bestaande verdragen over te nemen teneinde de normale buiten landsche rechten te verzekeren. Bovenstaand bericht klinkt eenigszins on gelooflijk, doch indien het juist is, dan zou daarmede verklaard zijn het telegram, dat dezer dagen aan de „Manchester Guardian" werd gezonden, nl. dat Groot-Brittannië- bereid was te voldoen aan den eisch van Tsjang Kai-sjek aan de buitenlandsche oor logsschepen, zich uit de oorlogszone op den Jangtze terug te trekken. Vooralsnog echter is het geraden, be vestiging van het bovenstaande af te wachten. Woe Pei Foe. i Maarschalk Woe Pei Foe blijft nog steeds j een raadselachtige figuur. Na de vroegere I berichten, omtrent zijn afzetting als leger- S bevelhebber door zijn eigen troepen en zijn verwonding berichten die nooit bepaald bevestigd zijn komt thans uit Sjanghai het te Londen ontvangen bericht, dat Woe Pei Foe te Sin Jang in de provincie Honan, 1 waarvan Woe Pei Foe gouverneur is, door |de Kantonneezen is gevangen genomen. EEN AAP ALS STATIONSKLERK. Toen Woensdagmorgen passagiers aan het loket van het viaductstation van Crystal Palace kwamen om een spoorkaartje, vonden zij daar niet den gewoonlijk vriendelijk glimlachenden en hoffelijken klerk, maar een zwaarbehaarden, grimassen-trekkenden baviaan. Dit heerschap was er in geslaagd, om op weg naar het Crystal Palace, waar een kleine menagerie wordt gehouden, aan het station uit een kooi, waarvan hij den bo dem had ingetrapt, te ontsnappen en was na een zwerftocht in het kaartjes kantoor be land, waar de klerk niet wist hoe gauw hij weg moest komen. De baviaan trachtte de taak van zijn voorganger over te nemen door tickets aan de wachtende passagiers toe te werpen, natuurlijk zonder bepaald te letten op het traject dat zij wenschten. Maar in- plaats van de verschuldigde vracht te in- casseeren, wierp heer aap ook nog de gelden, die zich netjes in rolletjes opgestapeld in de kas bevonden, aam de reizigers toe. Toen het heerschap daarvan genoeg had, ging hij genoegelijk op de spoorkaartjes zitten kluiven, waarvan hij er aantal zou hebben verorberd. De stationschef, die iets later op het too- neei verscheen, greep onmiddellijk in om een eind te maken aan de grap. Hij sloot de deur van het loket, zond de reizigers zon der kaartje naar hun treinen, waar zij de vracht voor dezen keer konden betalen en schelde het Crystal Palace op, dat onmid dellijk bewakeis stuurde, die na twintig minuten op het tooneel verschenen en den baviaan gevangen namen. De klerk mocht daarna de spoorkaartjes en geldstukken bijeen zoeken en opnieuw sor- teeren. EEN INDRINGER. Onder dit voorwendsel verschafte zich den laatsten tijd een zekere dr. Schendel te Ber lijn toegang in verschillende groote inrich tingen en ondernemingen. Hij gaf zich daar bij uit al naar gelang de omstandigheden voor arts, econoom enz. Daar de porder niet wist of tot het groote personeel van de inrichting een Mijnheer Landsberger naar wien hij steeds vroeg, behoorde, werd de bezoeker verzocht zoo lang te wachten tot de gezochte geroepen zou zijn. Dit zoeken duurde uit den aard der zaak heel lang en van den tusschentijd maakte dan dr. Schen del met groote brutaliteit gebruik om ver trekken en zalen binnen te stappen en daar alles weg te nemen wat hem van zijn gading scheen: mikroskopen, parapluies, medische instrumenten, schilderijen enz- Na zijn ver trek bemerkte men dan, dat er verschillende zaken verdwenen waren. De man liep er in, toen hij voor de tweede maal in een zelfde fabriek zijn slag wilde slaan; de portier herkende hem en waar schuwde ijlings de politie. In zijn woning vond men een heel magazijn van de meest uiteenloopende voorwerpen, die hij nog niet te gelde had kunnen maken. HET WIJNJAAR '26. De correspondent van het „Berl. Tag." heeft een ommegang gemaakt door het Duit- sche wijnland en komt tot de conclusie, dat de oogst '26 tengevolge van de weersgesteld heid slecht zal zijn. De streken, die anders de edelste soorten opbrengen, zijn het zwaar ste getroffen. Dit jaar heeft weer de juistheid bewezen van hetgeen in den volksmond leeft in ver band met den stand van den Rijn „Groszer Rhein, kleiner Wein STRESEMANN EN HET RIJNLAND. De opper-president van het Rijnland heeft Stresemann bij diens terugkeer uit Genève een telegram gezonden om hem te bedenken voor alles wat hij gedurende vele jaren met volharding gedaan heeft in het belang van het Rijnland. DE BEWAKING DER SPOORLIJNEN. In verband met het voortduren van po gingen tot aanslagen op Duitsche treinen, mag wel even vermeld worden, dat vogens de Duitsche bladen de directeur-generaal van de „Reichsbahn" een aanschrijving heeft rondgestuurd tot verscherping van de mo biele controle op de lijnen. Overal moet deze dienst versterkt worden. Alle vakken moe ten minstens eenmaal per nacht, zoo mogelijk met een politiehond, door lijncontroleurs geïnspecteerd worden. Deze moeten daarbij voorzien zijn van signaalfluiten, electrische zaklantaarns en knalsignalen, teneinde in geval van gevaar treinen te kunnen laten stoppen. Tevens moeten deze lijnpatrouilles op de hoogte gebracht worden van het plaatse lij k telefoonnet. In uniform gekleede con trole-beambten zullen zich langs de lijn moeten vertoonen om lichtschuwe elementen af te schrikken en het reizend publiek een gevoel van veiligheid te geven. Alle lijncon troleurs zullen voortaan een armband dragen met het opschrift „Bahnpolizei", Maat regelen moeten getroffen worden om de con troledienst zoo mobiel mogelijk te maken door middel van rijwielen, motorfietsen met bijwagen enz. Alarmoefeningen moeten vaak worden gehouden. Het burgemeesterschap van Herriot. Zooals men weet hebben de socialisten in den gemeenteraad van Lyon Herriot als burgemeester dier stad hun vertrouwen op gezegd, daar zij zich niet kunnen vereenigen met het feit, dat hij als minister van onder wijs tot het nationaal kabinet van Poincaré is toegetreden. Een beslissing in deze quaestie is echter nog niet gevallen, daar verschillende leden der socialistische meerderheid per soonlijke vrienden van Herriot zijn en hem ongaarne willen desavoueeren. Maandag a.s. echter zal de gemeenteraad wederom bijeenkomen en zal er gestemd worden over een door het bestuur der so cialistische federatie van het Rhóne-dep. opgestelde motie, waarin het kartel met de radicaal-socialisten wordt opgezegd en de socialisten het burgemeesterschap voor zich opeischen. Het wordt echter steeds meer waarschijnlijk geacht dat Herriot zich bij en eventueele nederlaag niet zal neerleg gen, maar den gemeenteraad zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Intusschen is dr. Vagnon, socialistisch ge meenteraadslid, uit de partij gezet omdat hij tegen de eerste motie van wantrouwen der socialisten had gestemd. De semi-permanente raads- zetel van Polen. Bij zijn vertrek uit Genève heeft de mi nister van buitenlandsche zaken Zaleski o.a. verklaard, dat Polen onbetwistbaar recht heeft op een vasten raadszetel, maar dat het sinds de gebeurtenissen van Maart duidelijk was, dat het dezen onder de gegeven po litieke omstandigheden niet kan krijgen. Polen kon dus kiezen tusschen de onver zoenlijke politiek van Spanje of een half vasten zetel. Het debat inzake Dantzig, waar aan Polen deelnam als lid van den Raad en niet als partij, heeft bewezen, dat Polen gelijk had met de keuze van zijn politiek. ACTIE DER ANTI-SEMIETEN. De Boedapester correspondent van de „Frankf. Z." maakt melding van een nieuwe actie der rechts radicaal georiënteerde stu denten, die geleid worden door eenige anti- semistische elementen buiten hun kringen. De actie heeft plaats naar aanleiding van twee feiten nl. een onlangs verschenen ver ordening van den minister van onderwijs tot verzachting van de regeling inzake de z.g. numerus clausus betreffende het aantal toe te laten Joodsche studenten) en de be noeming van een hoogleeraar zonder dat de senaat van de medische faculteit daarin van te voren gekend is. De opwinding leidde tot relletjes op straat, waarbij de politie moest optreden; de hoogeschool en de woning van den benoemden hoogleeraar worden scherp bewaakt. De rector heeft de studenten ge dreigd met zware disciplinaire straffen en uitsluiting, indien zij zich opnieuw tot wan gedrag laten verleiden. In een later telegram meldt de correspon dent, dat de beweging in studentenkringen steeds verder om zich heen grijpt. De politie posten bij de hoogeschool en de woning van prof. Adam zijn versterkt. Negen ge arresteerde studenten zullen vervolgd wor den. In een vergadering van antisemitische stu denten werd besloten een memorandum aan den minister te zenden, waarin krachtig ge protesteerd wordt tegen beide genoemde feiten. De studentenvereenigingen eischen een beslissing binnen drie dagen. De politie heeft bevel gekregen om, zoodra een poging wordt gedaan tot ordeverstoring, doortastend 'op te treden. EEN OUDE SCHULD. In de „Oeuvre" vertelt Victor Snell dat een goede twintig jaar geleden, toen hij aan een klein socialistisch blaadje in Genève werk zaam was, een jonge vrouw het redactie bureau binnentrad om hulp te vragen voor haar vriend, den socialist Mussolini, die door de Zwitsersche politie aan de Italiaansche regeering zou worden uitgeleverd. Op het redactiebureau kende men niet alle Italiaan sche socialisten, die om politieke redenen naar Zwitserland waren uitgeweken, maar daar de jonge vrouw verzekerde dat Mus solini in grooten geldnood verkeerde en hem in Italië een zware straf wachtte, opende Victor Snell onder de redactieleden een kleine inschrijving, welke eenig geld opbracht. Snell reisde zelfs naar Bern om bij het politiedepartement een goed woordje voor den banneling te doen. Te laat echter, Mus solini bevond zich reeds in Chiasso. Nooit meer hoorde men van den politieken vluchteling. Pas veel later begreep Snell dat hij noch opgehangen, noch terechtgesteld was, mair opnieuw een krachtige agitatie voerde, die hem ten slotte als dictator naar het Chigi-paleis brengen zou. Dat Mussolini de kameraden, die destijds voor hem in de bres zijn gesprongen, nooit heeft bedankt, vindt Snell nog zoo erg niet. Maar dat hij de twintig francs, die Snell voor hem heeft uitgegeven, niet heeft terugbetaald, is erger. Deed hij het nu nog maar, zegt Snell, dan kon ik z;e geven aan een armen Italiaanschen drommel, die als slachtoffer van de fascis tische tsjeka naar Parijs uitwijken moest Een geschenk van de Gebr. Gerzon. Bij de verbouwing van het stadhuis zijn de vertrekken voor het dagelijksch bestuur der gemeente in het nieuwe gedeelte gekomen. Zoo bevindt zich de vergaderzaal van het college van B. en W. op den hoek van den ouden ingang. Voor deze vergaderzaal, die feitelijk tot nu toe niet bestond, wan het college kwam altijd in een vergadering bijeen in de kamer van den burgemeester, heelt men het oude meubilair uit den burge meesterskamer gebruikt, welke een geheel nieuw meubilair heeft gekregen, dat ten geschenke is aangeboden door de Gebroeders Gerzon. De aanbieding daarvan heeft met eenige plechtigheid plaats gehad. In de kamer waren aanwezig de burge meester met de wethouders Wibaut, Vos, Ier Haar, de Miranda en Polak, benevens de heer Roovers en de stads-architect de heer Huishof, alsmede dc schenkers de heeren Gerzon. De heer Ed. Gerzon droeg met een korte toespraak het geschenk over. Toen de twee broers, zoo vertelde bij, 40 jaar geleden in het klein begonnen, hadden zij idealen. Die idealen konden slechts in een bloeiende stad verwezenlijkt worden. En zulk een stad is Amsterdam gebleken tc zijn. Uit dankbaar heid jegens de stad hebben zij daarom u dit geschenk willen aanbieden. Dat dit geschenk geworden is de meubileering van de burge meesterskamer vindt zijn reden in de bewon dering, die de schenkers gevoelen voor den burgemeester, onder wiens bestuur Amster dam toenam in internationale vermaardheid. De burgemeester zeide, met groote ingeno menheid indertijd kennis genomen te hebben van het voornemen der firma en spr. heeft dan ook aan den Raa.d de voordracht met enthousiasme voorgelegd. De aanbieding toch getuigde van waardeering en burgerzin. Spr. stelde er prijs op dank te zeggen voor de daad van de firma Gerzon. Wanneer Amsterdam geworden is wat het nu is, dan is dat door den grooten steun, die spr. heeft van de wethouders, wier liefde voor de stad niet onderdoet voor de zijne. Spr. dankte voor de woorden tot hem ge richt, die uit het hart der burgerij zijn voort gekomen. Het ameublement, dat vervaardigd is in de fabrieken van Gebrs. Reens, is van mahonie hout. Alleen het schrijfbureau en de bijbe- hoorende zetel zijn van ebbenhout. Wijzigingen en aanvullingen van het pro gramma HILVERSUM 1500 M. Zaterdag 25 September, Solisten zijn reeds opgegeven. 1. Sonate in G-mineur, Tartini (viool en piano). 2. Zangnummers door het dubbelkwartet. 3. Rede van den heer E, Kupers. 4. Berceuse, Juon, (viool). 5. Humoreske, Dvorak, (viool). 6. Hongaarsche dansen, Brahms, Joachim. 7. Zang door het dubbelkwartet. Zondag 26 September. 2.30 uur Artis-concert door de muziek kapel van het regiment Genietroepen uit Utrecht, in den tuin van Artis. Dirigent: Hr. W. v. d. Bly. ZONDAG, 26 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 10 uur v.m. Dienst in de Nieuwe Kerk a.d. Laarder- weg te Hilversum, Voorganger Ds. L. Hoekzema. 2.30 uur Uitzending van het matinee, te geven door de „Amster- damsche Orkestvereeniging" in den tuin van Artis te Amsterdam. Kapelmeester Frans van Diepenbeek. 7 uur V.P.H. O.-uitzending u.h. gebouw van de Afd. Bussum van den Ned. Prot. Bond. Spre ker Ds. A. R. de Jong, Bussum, over Elk wat Wils. Maar wat wil elk zingen, lied 166 u.d. bundel v. d. Ned. Prot. Bond, Orgelspel door den organist der 8. uur Persberichten en sportuit slagen. 8.10—10 uur V.P.R.O.-avond in samenwerking met den H.D.O. Spre ker Casimir Rector v. h. Ned. Lyceum te Den Haag. Het H.D.O.-symphome-or- kest o.l.v. Willem van Warmelo 1Ouver ture „L Iscla disabitata" Haydn 2. Vijfde symphonie Bes dur Schubert3. Rede van Prof. Casimir over Godsdienstige opvoeding in het huisgezin 4. Vierde symphonie Bes-dur op 60 L. v. Beethoven DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert door de Feden Meter Works band. F. Collier, bariton, W. H. Squire, cello. 5.50—6.20 Voorlezing door Constance Gal lier. 8.20 Carillionspel van Leughbe- rough War memorial Carillon. 8.35 Studie, kerkdienst. 9.05 Orgelconcert door L. EI. Warner van de St. Botolphs kerk, Bishopsgate. Orgelconcert in D- mol, Handel. 9.15 Causerie The Na tional Institute for the blind. 9.20 Weerber., nieuws. 9.3510.50 Wer ken van Massenet door orkest. D. Noble, PARIJS* „RADIO-PARIS," 1750 M. I.05 Concert door het orkest Gayina, piano, viool, cello). 8.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. II.50—1, le Concert door het Lunapark- orkest. 8.20. Het Oratorium „Judas Maccabaus", van Handel. 10.5012.50 Dansmuziek, door het orkest Ette. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Galaconcert Mme. Ger- maine, zang, 10.20 Nieuwber. MUNSTER, 410 M, 9.20 Concert (Beet- hoven-Schumann-Schubert). 11.20 12.20 Het Westfaalsche strijkkwartet. 12.20—1.05 Morike en zijn gedichten. 3.354.20 Madchenkranzchen. 4.50 6.20 Orkestconcert 6.206.50 6.50—7.20, 7.20—7.40 Lezingen. 7.40—8.20 Platduitsche vertellingen 8— 8.20—8.50 Lezing. 8.50—11.20 Con cert Schubert-Schumann-Lowe, Orkest muziek. MAANDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM. 1050 M. 12 uur Politie- ber 5.10—5.40 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.40—7. uur Con cert door het H.D.O.-orkest, le gedeelte Russische muziek en Jong Russische school, 2e ged. Poolsche muziek, 7 u. Politieber. 7.05—7.30 Tuinbouwpraat- je, in samenwerking met de Ned. Tuin- bouwraad, Mr. Ludwig Niemöller over „Onbekend, maakt onbemind. 7.35— 8 u. Eerste gedeelte proefles voor begin ners, door Mr. Fred. Fry. 8.10 Pers- ber. 8.20 Noord-Hollandsche avond avond „Hoorn:-Wognum, Harmonie orkest „Kunst na Arbeid". Dir. G. H. Boedijn. Mandoline-orkest „I nous" Dir. B. Wassenaar, DubbeikUrinetten- kwartet „Apollo" Leider Leo Koning L Koning solo klarinet, Willemseusembie kla rinet, Van Straaten en VI i, 2e klarinet, v. d. Burg, 3e klarinet, Themme, 4e kla rinet, Brand en Berkerveid. Gemengde zangvereeniging „Wognum's zangkoor," voorheen „Jacob Kwart", Dir. D. Saai, Wzn. Declamaties Hr. A. J. Woesten- burg. In de pauze c.a. 10 uur Persber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het Radiokwartet en solis ten (piano, sopraan, baroiton). 1.20 tot 2.20 Lunchir.uziek v. h. Holborn res taurant. 3.20 Lezing Fishes-Hefishes began. 4.20 Dansmuziek door de Royal Automobile band 4.35 Schoollezing Makers of modern Europa. 4.50 Dans muziek (vervolg) 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio-dans- band. 7 u. Radiopraatje. 7.20 Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws. 7.30 Causerie. 7.48 Muziek. 8 u. Lezing New Zealandday „Traditions and customs of the Maori. 8.20 Kamermuziek door het Spencer Dijke kwartet (2 violen, viola cello) F. Thurst, klarinet. 8.50 Voor lezing van eigen lichte verzen door F. Sidgwick. 9 05 Het kwartet. 9.50 Le zing over New Zeeland. 10.05 Piano duetten. Werken van Bach en Schumann, 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws, 10.35 New-Zeeland programma S. Murray, contra alt, H. Carter, tenor, E. Fisher, piano. 11.2012.20, Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina, 5.05 Orkestconcert. 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.20 „Der Letzte Walzer," operette in 3 acten van Strauss. 10.5012.50 Dans muziek door Kermbachkapel. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN 265 M.8.5010.20 „Mascotte," ope rette van Audran, Orkest, koor en solis ten. MUNSTER, 410 M. 11.50—12.50 Or kestconcert. 1.352.50 Orkestcon cert, werken van Waldteufel. 4.20 5.20 Kamermuziek, Werken van Bruck ner, 5.20—6.20. 6.20—6.50, 6.50— 7.20, 7.207.40, 7.408 u. Lezingen 8.209.20 „Der Fruhnaturalismus", das Friedenfest, van Gerhart Hauptmann. 9.2010.35, Vocaal concert, Schu- mann-Lowe. - 10.4011.20, Vrooiijke muziek door orkest. MEDEDEELINGEN VAN DEN K.R.O. De K.R.O. doet steeds meer z'n best om met prima uitzendingen zooveel mogelijk alle luisteraars te voldoen. Een reeks van voorname en vooraanstaande sprekers op verschillend gebied zijn en worden nog aan gezocht voor het a.s. winterseizoen. Ook de muziek wordt steeds meer verzorgd. Bij het bekende kwartet van musici uit het concert gebouw-orkest, het sextet van bekwame kunstenaars, die beide uitsluitend voor den K.R.O. spelen, heeft zich thans gevoegd een trio uit de bekende Amsterdamsche muziek- kunstanaarsfamilie Gaillard. Dit trio, piano mej. Ali Gaillard, viool mevr. Willy Devree- se-Gaillard, cello Frits Gaillard Jr., zal de volgende maand met zijn uitvoeringen be ginnen. Gespeeld zal worden moderne lichte muziek, afgewisseld door zang en ge sproken woord. De K.R.O. beschikt thans drie van de vier avonden per maand over eerste klas muziekkunstenaars. Variatie is aangebracht doordat het kwartet meer klas sieke muziek speelt, het sextet klassieke en lichtere muziek, het trio ongeveer uitsluitend zich beweegt in het lichtere genre. Voegen wij hierbij nog dat de R. K. Radio gids haar programmalijst gaat uitbreiden en steeds de portretten van sprekers en kunstenaars op neemt, terwijl ook behalve met de amateurs meer rekening in de toekomst zal gehouden worden met een varieerende lectuur voor luisteraars-niet-amateurs, dan gelooven wij dat'de K. R. O. toch wel het recht heeft om nog meer steun te vragen van de Katholie ken in Nederland. Wat op de busjes staat, die overal in het land verspreid worden „De K.R.O. kan veel geven als hij veel ontvangt," is geen ijdel woord, want hij doet dit dan ook en als men nog wat meer overtuigd was dat ieder katholiek bij zijn eigen volk thuis hoort en niet bij anderen, dan zou de K. R. O. nog veel meer doen. Houdt u dat voor gezegd. Wij willen eigenlijk met deze mededeelin- gen nog eens van de gelegenheid gebruik maken, om hulde te brengen aan onze zuide lijke provincie Noord-Brabant. Onze sec retaris de heer Paul Speet bezoekt haar op dit oogenblik met zijn K.R.O.-auto. Overal sympathie, overal medewerking van de geestelijkheid, overal talrijke katholieken, die zich bij ons aansluiten. Noord-Brabant staat vooraan in de lijsten de lijsten ohzer leden, die al heel wat honderden namen be vatten, wijzen het grootste getal aan uit die provincie. Mogen de andere provincies au eens in heiligen wedijver ontsteken. Maar vooral de groote steden Rotterdam, Den Haag, Utrecht, zijn zoo goed als niet ver tegenwoordigd onder de leden van den K.R.O. Amsterdam en "Haarlem zijn goed, maar konden nog beter zijn. Welke Katholieke Radio- Vereeniging neemt in die steden nu eens flink de propa ganda ter hand Tot nu toe wachten wij ver geefs en komen de meeste onzer leden uit plaatsen waar zij niet bestaan. Wie brengt er eens wat leven in L. H. PERQUIN Voorzitter K.R.O. ïeueil VACl ouuauouovuv ai wv,* a atr - - - -* 7" tt r "7" 77771 Even beleefd als oprecht vervolgde de oudheidkundige: U ziet mijnheer, dat ik 'er zeer door getroffen ben. Indien ik u van eenig nut kan zijn of behulpzaam bij de ontdekking van dengene, waarovfer u meent u te moe ten beklagen, wees er verzekerd van, dat ik u gaarne van dienst zal zijn. Maar ik zie niet in hoe, omdat u zelf.... Laten we er maar niet verder over praten, onderbrak Leonce. Ik zie dat ik mij vergist heb. Hij groette, verliet het paleis en verwij derde zich een beetje beroerd. Eenige dagen later keerde hij te Gué Dormant terug. Hij was in een allesbehalve opgeruimde stemming. Je schijnt onverrichterzake terugge komen te zijn, zeide zijn vader spottend. Hij moest alles verhalen. Claudius had er genoegen in. omdat Leonce zoo teleurge steld was. Hij was niet evenals juffrouw Octavie zoo beleefd men zou e'Aneens kunnen zeggen dat hij niets wist van de echte christelijke naastenliefde om er zich niet 00 te beroemen, dat hii gelijk had maar hij overlaadde zijn zoon met verwij ten. Ik had het je gezegd, dat je reis op niets zou uitloopen. Ik zie veel beter, Ik begrijp de zaken en jij handelt als een dwaas. Ik ben volstrekt niet kwaad, dat het je zoo gegaan is. Dat zal je leeren voortaan naar mij te luisteren. Eene en kele overweging vergalde de spottende vreugde van den ouden vrek. Leonce had veel geld uitgegeven voor niets. De reis kost me ontzettend veel geld. Hoeveel heb je nog over van hetgeen ik je meegegeven had? Leonce onderzocht half komiek en half droevig zijn zakken. Er kwam slechts een stuk van vijfentwintig centimes te voor schijn. Heb je alles uitgegeven? riep Clau dius woedend uit. Dat is enorm! Driehonderd negen en negentig francs en vijf-en-zeventig centimes, want u had mij vierhonderd francs meegegeven. Je vergeet de slijtage van je kleeren en je schoenen, gromde de oude; hij lach te nu niet meer. GALIBERT HEEFT BETAALD. Dr. Bourgon was een knap geneesheer. Door de behandeling van de meest verschil lende ziekten, had hij een ondervinding opgedaan, die hem door de meesten zijner collega's benijd werd. 1 Het geval van den kleinen Trelys, wiens I hoofd door een steen uit het gewelf dei- kerk geraakt was, had hem evenwel van de wijs gebracht. Eerst had hij een bloed uitstorting geconstateerd, die niet gevaar lijk scheen, maar nu was hij genoodzaakt te erkennen, dat er een schedelbreuk aan wezig was, die veel ernstiger bleek te zijn. Ja, dames, ik heb mij vergist, bekende hij eerlijk aan de twee personen, die met hem het huis van den koster verlieten en die geen andere waren dan juffrouw Oc tavie en Solange Pages. Het jonge meisje en de oude juffrouw, die hunne liefderijke bezoeken dikwijls sa men aflegden, hadden elkaar dien dag aan het ziekbed van den jongen ontmoet; zij hielpen zijn ouders en kwamen hem dage lijks verzorgen. Ik zal niet trachten mij le verontschul digen, ging de dokter verder, ofschoon ik mij geen verwijten te maken heb, want de bloeduitstorting bestond en maakte mij het voelen van de schedelbreuk, die ik nu ge makkelijk kan constateeren, zeer moeilijk. Is er niets aan te doen? vroegen juf frouw Octavie en Solange bijna tegelijker tijd. Jawel, antwoordde de dokter zonder eenige weifeling. Wat dan? De trepanatie. Heeft u instrumenten om die te doen, dokter. Helaas, neen! Men zal het kind naar hel ho'spitaal moeten brengen. Ik moet er eerst heen telefonecren, om te weten of het opgenomen kan worden. Dan zal men een auto moeten "zien te krijgen; dat alles bij elkaar neemt veel tijd in beslag en als ik met mijn zieke te Nimes aankom, ben ik bang dat het te laat is. De dokter was bepaald bedroefd, omdat hij zich zijne onvrijwillige vergissing niet vergaf; ook omdat hij, ofschoon uiterlijk ruw, zeer gevoelig voor het lijden van zijn zie ken was, met hen medeleed en sedert twin tig jaar, dat hij zijn kunst uitoefende, zich niet aan een sterfbed had kunnen gewen nen. Denkt u dan dat het arme kind ver loren is? vroeg Solange, wier groote schoonc oogen zich met tranen vulden en haar medelijden bewezen. De dokter wilde haar geruststellen en antwoordde: Ik hoop van niet, juffrouw, het is nog le redden maar er moet heel gauw inge grepen worden en ik ben bang.... maar ik ga telefoneeren. Met wien? vroeg juffrouw Octavie Met professor Lambal. Hij is de knap ste; in den oorlog heeft bij honderden sol daten getrepaneerd. _- Ik dacht wel dat u hem zou nemen, zeide juffrouw Octavie. De dokter groette en wilde zich naar het postkantoor begeven, toen het signaal van een auto werd gehoord. De kinderen, die op de straat speelde, stoven ter zijde en een prachtige wagen werd zichtbaar. De bestuurder matigde zijn gang, iedereen verwachtte, dat hij zacht rijdend, door het dorp zou gaan. Tot ieders verbazing stopte hij. Zonder het stuur te verlaten, boog de chauffeur zich naar buiten en scheen aan een der kinderen, die verbluft den prachtigen wagen stonden aan te gapen, den weg te vragen. Maar voordat hij een antwoord had, ging de deur open. Een man van middelmatige gestalte stapte uit. Hij was eenvoudig en deftig gekleed, droeg een grijzenden baard, zijn blik was levendig en doordringend. Onnoodig nog verder tc vragen, sprak hij tot den chauffeur. Ik zal den weg wel alleen vinden.... kijk.... daar is juist dr. Bourgon. Dc dokter kwam aanloopen. Hij boog diep en drukte dc hand, die de professor hem toestak. Ik wilde juist naar het postkantoor om u te telefoneeren.... welk gelukkig toeval.... veroorloof mij u deze dames voor te stellen. Heel gaarne. Dames, ik heb de eer u voor te stel len professor Lambal, de groote chirurg van Nimes. Juffrouw Octavie, Juffrouw Solange Pagès. U is wel vriendelijk, waarde collega. Ik doe evenals u mijn best.hij boog voor de dames en vroeg daarna; waar is de kleine zieke? Welke zieke? Voor wien men mij ontboden heeft, Heeft men u hier in het dorp voor een zieke gevraagd? Maar anders was ik niet, hier, riep de groote man uit. Mijn tijd is beperkt, zooals u weet, waarde collega, en ik heb niet de gewoonte mij een zeventig kilometer voor mijn genoegen te verplaatsen. Ja.... ja.... stamelde Dr. Bourgon, die met een uitdrukking van niet-begrijpen den professor stond aan te kijken. Maar ik heb u niet gevraagd. Ik wilde u juist tele foneeren. Ik heb die beslissing juist tien minuten geleden genomen. Deze dames kun nen het bevestigen. O ja, antwoordde Solange, die door dit vreemde geval zeer verrast was. Juffrouw Octavie bleef zwijgen. Dr. Bourgon hernam: Wellicht heeft een mijner collega'! uit de buurt u besteld? Volstrekt niet! antwoordde prof. Lam bal. Het is geen dokier. Maar, professor, wie dan en voor wien? Waclit even; ik kan geen namen ont houden en ik zie zooveel menschen.... Mijn chauffeur weet het en ik heb mijn notitieboekje. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9