V erkeersoiigevalleiL Voomaamste Nieuw® Brieven uit Rome. LEDENVERGADERING Stadsnieuws. REGENMANTELS IJ Maandag 27 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16364 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad R.K. KIESVEREENIG1NC 1 „CREDO PUGNO" op VRSJDAG 1 OCTOBER, des avonds te 8x/4 uur in het gebouw „8T. BAVO", Een auto-ongeluk met een staartje. Kort. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. WILLED VAN LIEMT Te Hillegom. Auto en tram. Een auto tot spaanders gereden. Het concours van Zandvoortsch Mannenkoor. De Tariefsverlagingen. De begrafenis van consul M. Merens. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Rector M. A. Thompson. In Haarlem geen Typhusgevalien. I/ê abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. UWE HAARLEWISGHE COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel. Advcrtentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing: elke regel mee: 15 ct., bij vooruitbetaling. Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ff Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door7Kf| bij een ongeval me! f ORH bij verlies van een hand. f jOK bij verlies van een f Cfl y. .n breuk van f jAJ M bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen<»U ISU. „„rl:es van heide armen, heide boenen of heide ooife- 1 «JU. dnodeliiken afloo" I tiilv. con voet of een 006 liiO. duim of wijsvinger wU. c{ arm; 1 **1». ai verlies v. ojs andere vinger. HET CONGRES VOOReLEEKEN- OPVOEDING. Dezen naam geven wij het Congres voor Zedelijke opvoeding, het vierde van de reeks, dat dezer dagen te Rome wordt ge houden onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning van Italië en van Z.Exc Benito Mussolini. Het eerste dier congressen werd gehou den te Londen, het tweede in Den Haag, het derde te Genève, en het vierde heeft men willen houden in de stad des Pausen, in het centrum van het Katholicisme, het welk van het begin der Kerk af, de zede lijke opvoeding als nummer één op zijn program heeft. Maar dit Congres heeft niets met het Katholicisme of Katholieke Kerk uit te staan, kent haar opvatting niet van opvoe ding en zedeleer, en is reeds in vier congressen op zoek naar een zedelijke opvoeding, terwijl ze die voor 't grijpen heeft in het gulden boekske dat de Evan geliën bevat, gelijk het door de Katho lieke Kerk wordt uitgelegd. Blijkbaar heb ben de protestanten, anglicanen, metho disten, die deze congressen beleggen, het Evangelieboekje vergeten en denken dat allen dit insgelijks deden. Immers in een rondzendbrief voor deelname aan het con gres richten ze zich „tot de regeeringen, academies, hoogescholen, scholen van allerlei graad en opvatting, instellingen en vereenigingen voor opvoedkunde, gemeente besturen, tot alle opvoeders der jeugd, philantropen, pedagogen, enz. enz." Het congres gaat uit van het Internatio naal Comité, aan wiens hoofd staat Sir Francis Younghusband en heeft als secre taris Mr. Frederik J. Gould (Engeland). Het doel van het congres is het zoeken naar cene zedeleer die opgang moet doen in de opvoeding der jeugd, daar de zedeleer der Kerk hen niet bevredigt en een andere af doende niet zoo gemakkelijk te vinden is. De inrichters van dit congres willen niet de bijzondere beginselen van een vereeni- ging of partij dienen, maar geven aan allen, die belang stellen in de zedelijke opvoeding -welke ook hunne politieke, godsdienstige of zedelijke overtuigingen zijn gelegen heid om deze uit te spreken en ze te meten met die van anderen. En dit rechtvaardigt den titel van dit opstel hetwelk wij schrijven aan den vooravond van deze gewichtige ge beurtenis. Als eerste punt van liet rooster der werkzaamheden staat op de agenda: Moge lijkheid van een algemeene zedeleer door de opvoeding. Rapporteurs van dit punt zijn de Indische wijsgeer Abdullah Jusuf Ali en Prof. Orstano van Rome. Deze Indische wijs geer komt dus in Rome, de meesteres der waarheid, magistra veritatis, spreken over de mogelijkheid om het menschdom een zedeleer te schenken door middel van de opvoeding, in dit Rome dat sedert eeuwen deze zedeleer van Christus heeft verkondigd, die een Franciscus Xaverino naar Indië, China en Japan zond om het Evangelie en diens verhevene zedeleer te preeken en te doen beoefenen. Zijn we dan in Europa zoover gedaald en zoo diep gevallen, dat we zonder zedelijke opvoeding gebleven zijn, gelijk de Hottentotten van Afrika en de kannibalen van Papouasië, en dat we deze moeten gaan zoeken in het licht van Abdullah Jusuf Ali? Wat den anderen wijs geer, Prof. Oristano aangaat, staan wij ver baasd voor den durf van dezen filosoof, die zijn vrienden in de Eeuwige Stad samenroept om gelijk van een nieuwe Sinaï aan de wereld een algemeene zedeleer te schenken, die de plaats inneemt van de Tien Geboden en van het Evaagelie! Zoover is 't met het arme menschdom ge komen, om in de XXe eeuw te moeten gaan zoeken naar de mogelijkheid van een alge meene zedeleer door de opvoeding. De inrichters van dit leekencongres heb ben bepaald niet de laatste Sociale Week gevolgd der Italiaansche Katholieken. Daar voor zijn ze te wijs en te wijsgeerig. Maar daar hadden ze toch kunnen jeeren, dat de algemeene en eenige zedeleer, basis der opvoeding, sedert twintig eeuwen bestaat, dat de katholieken in het licht der Kerk, die de eenig mogelijke en voldoende zedeleer voorstelt, de jeugd opvoedt, en alle moge lijke en moderne vraagstukken over het huisgezin, de kinderen, de ouden en de jongeren, weet op te lossen en aan de tijden toe te passen. Geheel anders dan de mohametaan Abdullah Jusuf Ali, die in zhn nu reeds bekend rapport zegt, dat voor de Oostersche volken 't onmogelijk is een eenige en algemeene zedeleer vast te stellen, terwijl zulken een poging voor de geheele menschheid hem een werk schiint van Don Quichotte. Deze wijsgeer heeft gelijk. Als men den Christus en Zijn „Docete omnes gentes," „Onderwijst alle volken,'" vergeet, kan men onmogelijk een andere algemeene zedeleer vinden. Dc naam van den Godde- lijken Wetgever en Grondvester der christe lijke zedeleer is niet eens genoemd in dit rapport van Abdullah Jusuf Ali, die eervol vermeldt Confucius, Lao-toe, Kant en Spinoza, Sir Francis Younghusband en de nooit volprezen Rabindranath Tagore! Naar 't schijnt hebben de inrichters van dit Congres ook uitnoodigingen gezonden aan Kath. Universiteiten, Kath. geleerden en instellingen van onderwijs, maar de katho lieken hebben deze uitnoodigingen niet aan genomen. Wat zouden ze er gaan doen? Misschien om Boudha en Mozes, Christus en Mahomed, Thomas van Aquino en Kant op gelijken voet te hooren stellen? 't Gaat hier immers niet over pedagogische onderwerpen zooals het analphabetisme of de misdadig heid der jeugd? Zulke onderwerpen veron derstellen of eerbiedigen de christelijken zedeleer en de katholieken kunnen dus aan dergelijke congressen medewerken. Maar hier komt de christelijke zedeleer zelve in 't gedrang. Men maakt abstractie van haar, die gedurende twintig eeuwen de wereld regeerde. Indien men gehoord had naar en geleefd had volgens deze christelijke moraal zou het zoover niet met het mensch dom gekomen zijn, dat men Indische en andere Oostersche wijsgeeren moet laten komen naar de stad des Pausen, om een zedeleer te zoeken! Naar de s'ad des Pausenl De vijanden der Kerk hebben steeds het doel hunner pogin gen gevestigd op deze zetel van den opvol ger van Sint Pieter, van den leerstoel der waarheid door Christus opgericht om te be houden en te verspreiden de schatten van de katholieken leer en moraal. De katholieken hier te komen beleedigen in hetgeen hen 't dierbaarste is, hier in het middelpunt der Katholiciteit, de christelijke zedeleer als niet bestaande te beschouwen, het Katholiek geloof te komen aanvallen, is steeds hun grootste verlangen geweest, getuige de Amerikaansche protestansche propaganda. Welk een vreugde, te Rome, de godsdienst- looze, atheisiische zedeleer te komen ver kondigen onder de bescherming der open bare overheid! Het afgeloopen jaar zag men te Rome bijna twee millioen katholieken die den aflaat van het H. Jubilé kwamen verdienen en aan de voeten des Pausen woorden van troost, voorlichting en aanmoediging aan- hooren. Geheel de wereld heelt daarover gesproken en geschreven. De voorstanders der leekenmoraal, de zedeleer zonder godsdienst willen daarop he. antwoord niet schuldig blijven en organi- seeren het congres voor de zedelijke opvoe ding, om te zoeken, met behulp van regee ringen, academies, hoogescholen, instellingen van onderwijs en opvoedkunde, van wijs geeren uit het Oosten en het Westen, van philantropen en pedagogen, naar een alge meene en eenige moraal! Of komen ze misschien om van den Heilige van Assisië, van den heraut van den grooten Koning, in dit Franciskaansche jaar de zedeleer te hooren verkondigen? Of wenschen ze van den Engelachtigen Aloysius van Gomraga de leer en de raden van het Evangelie te leeren, waardoor hij zich verhief boven het bederf dezer wereld? CIVIS ROMANUS. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Aanvulling Bestuur en P.A.C. 4. Rede van den WelEd. Gestr. Heer Ir. L. J. M. FEBER. Onderwerp: EENHEID EN ORGANISATIE. 5. Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR. Een gezin uit den Helder was Zondag, per Fordauto IJmuiden heengetuft, voor familiebezoek. De auto werd gestald bij een garagehouder aldaar en de menschen gingen samen wandelen. Wie schetst hunne ver bazing toen zij, op die wanedling, hun auto met averij op een trottoir in de Kanaalstraat te IJmuiden fagen liggen. Eenige jongelui hadden, naar de garage houder zegt, zonder zijn toestemming, de auto uit de garage in de Oranjestraat ge haald. Zij wilden ook eens rijden, doch nauwelijks om den hoek, reden zij tegen den trottoirband, zoodat de vooras brak en het linkerwiel los raakte. Blijkbaar raakten de jongelui nu het stuur bijster, zoodat de auto over de straat vloog, daar tegen een muur kwam en ten slotte op den rechten trottoirband tot staan kwam. De daders, die nu begrepen in een lastig parket te zijn geraakt, stegen uit en kozen het hazenpad. De eigenaar, die des avonds nog naar den Helder terug moest, genoot nu van het Ford normaal onderdeelen systeem. Een Ford- daeler werd gehaald, die schroefde een vooras, enz., weer onder den auto en het zaakje zou weer rijden. Maar natuurlijk, daarmee is alles niet af, want de eigenaar deed aangifte bij de politie, die nu wel zal onderzoeken hoe de auto uit de garage is gekomen. I Aan het verschenen verslag van boven- staande fabrieken is het volgende ontleend: In het vorige jaarverslag gaven wij, zegt j de directie, het beeld van de markt tot in hetj 3e kwartaal van het vorig kalenderjaar. Het was toen zeer ongunstig, doch evenals Ame rika in het najaar van 1924 uitkomst bracht, zoo gaven ook de laatste maanden van 1925 een plotselinge belangrijke prijsstijging voor ruw-ijzer op de Amerikaansche markt te zien. De Mij. en met haar alle Europeesche producten hebben van de gelegenheid partij getrokken, om groote posten ijzer naar de Oostkust van Amerika te verkoopen. Helaas, was de concurrentie voor zoogenaamd „fo reign iron" van dien aard, dat Europeesche producenten zich tevreden moesten stellen met prijzen, die ver bleven beneden den prijs voor het „domestiek" artikel. De meeste Europeesche producten schij nen de Amerikaansche markt als een toe vallig afzetgebied te beschouwen en ver koopen dientengevolge aan den tusschen- handel zonder zich over de eindbestemming te bekommeren. Het gevolg hiervan is, dat de speculatie in Europeesch ijzer een groo ten omvang heeft aangenomen, hetgeen prijsdrukkend werkt. Onze verkoop politiek, aldus gaat de directie voort, is hiervan zeer verschillend. Wij verkoopen op de voor naamste markten uitsluitend door middel van vaste vertegenwoordigers rechtsstreeks aan de verbruikers. Evenmin als het vorige jaar hield de prijs stijging op de Amerikaansche markt lang stand, doch lang voor dat de geleidelijke prijsdaling van „domestie iron" een natuur-* lij ke belemmering werd voor de verkoopen naar ginds, had de felle concurrentie tus schen producenten van „foreign iron" de winstmarge reeds doen verdwijnen. Intus- schen werden zeer belangrijke hoeveel heden Europeesch ijzer in de laatste maanden van 1925 en tijdens het eerste halfjaar 1925 naar de Vereenigde Staten verkocht. Deze groote invoer gepaard aan het feit, dat zoogenaamde „marchant furnaces" in Amerika slechte zaken maakten, had ten gevolge, dat een sterkë beweging veld won om het geïmporteerde ijzer met hoogere invoerrechten te belasten. Voorloopig heeft deze aandrang nog niet geleid tof een alge meene verhooging van het invoerrecht en wij koesteren de hoop, zegt de directie, dat de verminderde invoer van de laatste maan den het gevaar voor eenoogenblik zal eerken. Van groote beteekenis voor de toekomst is het feit, dat in September van dit jaar het nieuwe hoogovenbedrijf te Everett Boston in exploitatie is gekomen, waarvan onze afzet naar het district Boston ongetwijfeld nadeeligen invloed zal ondervinden. Inte ressant is het, dat het hoogovenbedrijf in Boston ontstaan is als nevenbedrijf van de particuliere gasfabrieken, die de gemeente van gas voorzien. Het ijzer is bijproduct en vervaardiging er van slechts een middel om de cokes loo- nend kwijt te raken In Europa hebben drie zeer belangrijke factoren de markt beheerscht a. de afzetcrisis in Duitschland, b. de depre ciatie van de valutas in Frankrijk en België en c. de Engelsche staking in de steenkolen mijnen. Deze laatste had natuurlijk geen invloed meer op de gebeurtenissen van het afgeloopen bedrijfsjaar, doch getrouw aan onze gewoonte verslag uit te brengen over den gang van zaken tot in het derde kwartaal van het lcopende jaar, zullen wij ook den invloed van de Engelsche staking in dit overzicht opnemen. De afzetcrisis in Duitsch land, welke hoofdzakelijk te wijten was aan de bijzonder groote behoefte aan crediet na de stabilisatie van de valuta bereikte allengs een zoodanigen omvang, dat alle groote bedrijven haar productie belangrijk moesten inkrimpen en zonder eenig profijt op beperkte schaal in stand hielden. Dit had o.a. twee belangrijke gevolgen. Ten eerste, en dit zal in de toekomst van belang blijken, hebben de vier groote con cerns der West-Duitsche montaanindustrie te weten de Rhein Elbe Union, Thyssen, Phoenix en Rheinstahl, zich vereenigd en zijn zij te zamen overgegaan tot de oprichting van de Verinigte Stahlwerke A. G. Dit con cern wist zich de noodige crediten te ver schaffen en zal er stellig in slagen door con centratie van het bedrijf aanmerkelijke bezuinigingen aan te brengen. De Vereinigte Stahlwerke hebben in de Duitsche Verbande (Roheisen Verband, Rohstahl Gemein- schaft en Kohlen Syndikat) een overwegende stem en zullen ook bij de internationale besprekingen over prijzen en contingenten een groote rol spelen. Het is onze meening, dat het motief, dat tot de vorming van dit concern heeft gebvoerd, geenszins heeft uitgewerkt, doch dat binnenkort ook door internationale overeenkomsten getracht zal worden de ijzer en staalindustrie weer te brengen tot een winstgevender bedrijf dan het in de laatste jaren is geweest. Het tweede gevolg van de afzetcrisis in Duitschland, waarop gedoeld wordt, was dat de Duitsche industrie een groot gedeelte van haar pro ductie moest exporteeren. Wij ondervonden ook op ons terrein op verschillende markten zeer de gevolgen der Duitsche concurrentie Intusschen schijnt 1926 bekend te zullen blijven als het jaar van herstel der Duitsche Wirtschaft, die na de overwinning van de gevaren, waaraan deze sinds 1918 heeft bloot gestaan, weer tot innerlijke consoli datie is geraakt. Ditzelfde kan zeker niet ge zegd worden van den toestand in Frankrijk en België, die geheel beheerscht werd door de voortgezette depreciatie van het betaal middel. De gevolgen daarvan voor de in dustrie zijn bekend: groote bedrijvigheid toenemende productie, in goud herleid af brokkelende loonen en winsten, slechte exportprijzen en nationale uitverkoop. Al'<- verschijnselen, die Duitschland te zien gaf, herhaalden zich hier eenigszins getemperd. Het behoeft geen betoog, dat zoowel de toestand in Duitschland als ook die in Frank rijk en België, hoe verschillend ook van karakter, te zamen genomen een drukoéfenen op de markt van ijzer- en staalproducten Relatief bleef de markt voor ruwijzer gun stiger dan die voor walsproducten, doch eerst als gevolg van de kolenstaking in Enge land kon een eenigszins vaste stemming baan breken. Helaas konden wij hiervan weinig profiteeren daar de tegenspoed in ons bedrijf tengevolge had, dat onze productie gering bleef. De ertsmarkt, die voortdurend zeer gedrukt was, werd uitermate flauw en de Engelsche kolenstaking bracht bijkans alle Engelsche fabrieken tot stilstand. Ook hiervan hebben wij weinig baat gehad, daar onze loopende verplichtingen tot het af nemen van erts steeds verder moesten wor den opgeschoven. Omgekeerd ondervonden wij geen nadeel van de oploopende kolen- prijzen, daar wij voor het geheele jaar 1926 gecontracteerd hadden. De afzet van ons ijzer in Nederland was bevredigend, doch heeft, tengevolge van de Fransch-Belgische concurrentie in fosforhoudend ijzer, nog niet dien omvang bereikt, dien wij er op den duur van mogen verwachten. De verlies- en winstrekening vermeldt als lasten interest f 33.013, bijzondere lasten f 41.000, afschrijvingen f 358.912 en als baten: voordeelig saldo exploitatierekening f 353.034, exploitatie grondbezit en woningen f 28.529, baten en deelneming in aanver wante ondernemingen f 55,361, totaal f 433,925. in waterproof zijde 14.75 16.75 19.75 in prima Lakleder 9.75 12.75 moderne kleuren Verkoop onder garantie AN E GANG hk. Warmoesstraat Aanrijding. Vrijdag liep de landbouwer K. met een paard, dat bang was voor auto's, aan z'n hand op den Aalsmeerderweg onder Haar lemmermeer. Bij het naderen van een auto, stak K. z'n hand op als een teeken dat de chauffeur z'n vaart moest temperen, waar aan deze vermoedelijk niet heeft voldaan. Het paard werd toen schichtig, met het ge volg, dat 't door den passeerenden auto te gen de achterpooten werd aangereden, over den kop sloeg en zoodanig werd verwond, dat K. z'n reis met het dier niet kon voort zetten. De automobilist reed door, doch let ter en nummer van den auto kon nog wor den opgenomen. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en maakte pro ces-verbaal op. Goed afgeloopen. Zaterdag liep een driejarig kind van den heer B. op den Aalsmeerderdijk te Haarlem mermeer te spelen, niet lettende op een na derenden auto. De chauffeur, nog intijds het gevaar ziende, remde zoo krachtig, dat de steenen uit den weg bij de bewoners tegen de ruiten vlogen; hij wist op een paar stap pen afstand van de kleine het motorrijtuig tot stilstand te brengen. Een ernstig onge luk werd hierdoor voorkomen. Zondagmorgen reden twee motorrijwie len nabij de Haarl. Bankv. te Hillegom, tegen elkaar. De motorrijders kwamen van tegengestelde richting. Een hunner werd beduidend gewond en naar Dr. Stecnmeijer gebracht, die de eerste geneeskundige hulp verleende, waarna de motorrijder naar zijn woonplaats te Hoofddorp kon worden ver voerd. Zaterdagmiddag te ruim 5 uur, botste een auto van den heer Altena te Bennebroek nabij Oosteinderbrug te Hillegom, tegen de tram, doordal de auto wilde keeren. Het voertuig werd eenige meters medegesleept en vrijwel geheel vernield. De chauffeur wist den auto te verlaten, doch bekwam 5 cent resp. 10 cent per exemplaar. ernstige verwondingen. Dr. J. H. der Weduwen legde het eerste verband, waarna de getroffene naar Dr. van Aalst te Benne broek werd vervoerd. Het tramverkeer met Leiden werd daardoor beduidend ver traagd. Gistermiddag is de auto van iemand uit Aerdenhout, op de Elswoutslaan met zulk een kracht tegen een boom aange reden, dat er van den heeler. auto niet veel anders overbleef dan een stelletje verbogen ijzerwerk en wat grootere en kleinere spaanders. De auto kwam van den kant van Overveen en op de hoogte van t tuinmans huis van Elswoutshoek, kwam het rechter spatbord [egen een der boomen. Door der, opstopper, dien de auto hierdoor kreeg, maakte deze een kwart draai rechts en kwam dwars tegen den volgenden boom aan. Hierdoor vloog de carosserie van het chassis en kwam in stukken en brokken op den weg te liggen. De bestuurder werd van zijn zitplaats ge slingerd en kwam tusschen de fragmenten van zijn voormaligen auto te liggen. Ernstig gewond aan handen en hals door de glas scherven, werd hij opgenomen en voorloopig door omstanders verzorgd. Zijn echtgenoote kwam spoedig in een auto uit Aerdenhout. Hierin werd de bestuurder naar zijn woning vervoerd, na eerst door de politie gehoord te zijn. Hij verklaarde, met matigen gang te hebben gereden, maar op een gegeven oogenblik geen baas meer te zijn geweest over zijn stuur, dat de gehoorzaamheid had opgezegd. 't Is te begrijpen, dat het auto-lijk oen verderen avond veel bekijks had. Deelden wij vóór enkele dagen mede, dat bij het Zandvoortsch Mannenkoor plannen bestaan om in het a.s. seizoen een Zangcon- cóurs te hóuden, nader vernemen wij, dat déze plannen vasten vorm hebben aange nomen en veel sympathie en bijval bij de inwoners hebben. Dit moge blijken uit het feit, dat reeds door verschillende inwo ners prijzen toegezegd zijn als zilveren kransen en medailles. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat op 1 October in werking treedt het Kon. besluit van 16 September 1926. houdende wijziging van het Postbesluit 1925, het pakketpostbesluit, het Internationaal Postbesluit 1925 en het Gi. robesluit 1924. De voornaamste wijzigingen, welke bi) ge noemd besluit in de betreffende bepalingen worden gebracht, zijn: le. Het port der briefkaarten in het bin- nenlandsche verkeer, in bet verkeer niet Ned. Indië, Suriname en Curaqao en in het grensverkeer (30 K.M.) met België en Duitschland wordt verlaagd tot 5 cent. In verband hiermede worden met ingang van 29 dezer verkrijgbaar gesteld briefkaarten en met zegelafdruk van 5 cent, alsmede ar- beidsbeidslijslen met 'aangehechte brief kaartformulier met zegelafdruk van 5 cent; de bij het publiek voorhanden briefkaar ten en arbeidslijsten met aangehecht brief kaartformulier voorzien van zegelafdruk van 714 cent kunnen tot 1 November 1926 bij de kantoren der posterijen worden ingewis seld tegen een aantal formulierern, voor zien van zegelafdruk van 5 cent ter waarde van de ingewisselde kaarten en lijsten. 2e. Het tarief voor brieven en briefkaar ten in het verkeer met Ned.-Indië, Surina me en Curasao per landmail is gelijkgesteld aan het tarief dat bij verzending van brie ven en briefkaarten per zeepost van toepas sing is n.L: Brieven: de eerste 20 gram 10 cent; elk volgend géwicht van 20 gram 5 ctent. Brief kaarten 5 cent. 3e. In het verkeer met Ned.-Indië, Suri name en Curaqao per zeepost kunnen nieuwsbladen en bijvoegsels in den zin van art. 1, le lid sub e en d der Postwet bij abonnement gefrankeerd worden verzon den tegen het tarief geldende voor bij abon nement gefrankeerde nieuwsbladen in het binnenlandsch verkeer. 4e. Het recht van verzekering voor brie ven en doosjes met aangegeven waarde in het verkeer met Ned.-Indië, Suriname en Curaqao per landmail is verlaagd tot 5 cent per 150, of gedeelte van 150. 5e. Het port der postpakketten in het binnenlandsch verkeer is is verlaagd met 10 cent per pakket en bedraagt derhalve voor elk pakket: van een gewicht van niet meer dan 1 K.G. 30 cent; boven 1 K.G. tot en met 3 K.G. 40 cent; boven 3 K.G. tot en met 5 K.G 50 cent. 6e. Het recht wegens expressebestelling in het binnenlandsch verkeer is verlaagd tot 20 cent voor brielpostzendingen, postwissels en postchèques en tot 30 cent voor post pakketten. 7e. Gedrukte stukken, niet in den vorm van periodieke uitgaven, welke ongeadres- seerd ter verzending worden aangeboden met de bedoeling deze stukken huis aan hu's in bepaalde plaatsen te doen bestellen, kun nen bij abonnement worden gefrankeerd, in dien zij bij tenminste 100 met elkander over eenstemmende exemplaren ten kantore der Posterijen worden aangeboden. 8e. Gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke tenminste een maal per maand worden verzonden, kunnen bij abonnement worden gefrankeerd zonder te zijn afgebundeld. Korting on het porl wordt in dit geval echter niet verleend. 9e. Het bier te lande geheven commissie loon voor door de postkantoren geleverde abonnementen op buitenlandsche nieuwsbla den en tijdschriften, wordt verlaagd. Deze verlaging wordt toegepast met betrekking tot de van 1 Jan. 1927 af te leveren abon nementen. Met ingang van 1 October a.s. worden verkrügbaar gesteld nieuwe tarieftabellen en tariefboekjes. Zij zijn verkrijgbaar bij alle kantoren der posterijen legen den prijs van Op de gegevens voorkomende op de ta rieftabellen en in de tariefboekjes van de oude uitgaaf kan niet meer worden ver trouwd. Op de Algemeene Begraafplaats bad Za terdagmiddag te 12 uur de ter aarde beste!- 1 ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Merens, Nederlandsch consul-generaal voor het Koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen en deken van het consulaiie corps. Toen de rouwstoet op de begraafplaats aankwam, hacj zich daai reeds een zeer groot aantal officieele personen, vertegen woordigers van openbare lichamen en ver eenigingen, verzameld. Onder de talrijke aanwezigen, die den stoet gralwaarls volg den, bevonden zich alle leden van het Con sulaire Corps, behalve de consul-generaal van België, dp heer G. v. d. Aa, die ver hinderd was. Verder waren er de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, vertegenwoordigd door de heeren Mr. F. R. J. Dubois en J. C. A. M. Lous'bergh; de Haarkmsche Kamer van Koophandel, vertegenwoordigd door den heer E. H. Kre- lage; het bestuur en de commissarissen van de Maatschappij Apollo te Amsterdam; le den van de commissie van -beheer van den Stadsschouwburg te Haarlem en hel perso neel van dien scnouwburg, vertegenwoordigd door den directeur, den heer C. rïees; be stuursleden van de tooneelvereeniging „Ja cob van Lennepte Haarlem; vice-admiraal J. v. d. Bosch, namens het hoofdbestuur der vereeniging van leden van Nederiandsche Ridderorden; Overste W. Sweerts de Jong en kapitein W. Dyserinck namens den Vrij- wi]ligen Landstorm-motordiensl; de vcreeni ging Generaal von Heulzfonds, vertegen woordigd door de heeren J. H. Solkesz, G. H. v, Èrp en Jhr. G. C. Quarles van Uf- ford; de beer J. J. F. de Freese namens de vereeniging Nederland-Joego Slavië; de plaatsvervangend commandant der Amster- damsche Brandweer, de heer A. G. Förch; het Hooidbestuur van het Ned. I ooneelver- bond; mr. v. Styrum, deken der orde van advocaten bij de Haarlemsche Rechtbank; voorts de heeren C. Maar-schalk, burgemees ter van Haarlem; G. D. Gralama, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, dr. J. F. M. Sterck, generaal-majoor P. G. Weu- ringh, generaal Cremer, mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer en de heer Lion van Lier en Louis Moor, benevens vele acteurs. Een kostbare schat van bloemen en kran sen werd voor de lijkkist uitgedragen; on der deze kransen bevond *r zich ook cene namens de Servische Regeering. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en het graf met kransen was bedekt, voerde een lange rij van sprekers het woord. Allereerst werd namens de regeering van hel Koninkrijk van Serviërs. Kroaten en Slovene^ het woord gevoerd doot den con sul van Servië den heer H. T, Wilkens. Na mens de regcering van dit Koninkrijk sprak spr. de innige deelneming uit met het ver lies van den consul-generaal. Naast deze gevoelens van deelneming brae'nt spr. ook dank en hulde voor de belangrijke diensten door den heer Merehs in ruim 30 jaar voor het Koninkrijk bewezen en spr. roemde de uitstekende wijze, waarop hij zijn taak had vervuld. In Belgrado stond de heer Merens zeer in aanzien en zijn nagedachtenis zal dan ook in hoogen eer blijven. Namens het consulaire corps sprak de Engelsche consul de heer H. Ton, Spr. hiéld zijn rede in de Engelsche taal. Hij bracht een laatste hulde aan den man, die in zijn leven steeds de raadgever van zijn collega's was geweest en zich de meer dere der anderen had getoond. Tot het laat ste oogenblik van zijn leven had hij onver moeid gewerkt en zijn verdiensten voor Hol land en Servië werden algemeen gewaar deerd. Aan de familieleden bracht spr. de gevoelens van deelneming van hel consu laire corps met het verlies van den heer Merens over. Vervolgens sprak de heer Pronk, oudste geëmployeerde der N. V. Merens' wijnhan del te Amsterdam. Spr. die 42 jaren met zijn patroon had samengewerkt, haalde tal van herinneringen omtrent den overleden? op en besloot met de verzekering te geven, dat bet personeel der firma zou blijven voort gaan met denzelfden ijver de belangen der firma te behartigen, al het dit deed gedu rende het leven van den heer Merens. De heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, bracht hulde aan de nagedachtenis van den man, die de belangen van anderen boven de zijne stelde en zich in zijn leven door zijn naastenliefde vele vrienden ver wierf. Spr, uitte zijn gevoelens van waar achtige waardeering voor den ijver, werk zaamheid en trouw van den overledene. De heer North Thomson sprak namens vele vrienden. Vele vrienden had de overle dene zich in zijn leven verworven; hij was een goed mensch, een man met een kinder lijk gemoed. Wat hij deed voor zijn mede- menschen was niet vruchteloos. Als van hoogachting zal het borstbeeld van den overledene in het West-Friesche Museum te Hoorn worden geplaatst. Dit huldeblijk werd hem op zijn 70slen verjaardag aangeboden. Helaas den dag der plaatsing in bet museum te Hoorn heeft hij niet mogen beleven. Jhr. G. C. Quarles van Ufford memoreerde de groote verdiensten van den overledene als mede-oprichter van het Generaal van Heutzfonds. Het was een instituut dat voor de goedhartigheid en vaderlandsliefde van den heer Merens een ruim arbeidsveld open de. Men zal hem slechts noodc missen. Vice-admiraal J. v. d. Bosch bracht een laatsten groet aan den overledene, die eere lid was van de vereeniging van leden der Ned. Ridderorden. Namens de tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" sprak de heer Jac. v. Maris. De groote genegenheid en sympathie van den beschermheer voor de tooneelvereeniging zal bij „Jacob van Lennep" steeds in dc ge dachten blijven. Namens het bestuur en de werkende leden, bracht spr. hier een laat sten groet. Dc heer Louis Moor, een vriend van den overledene, prees den heer Merens als een hoogstaand mensch. De heer L. M. Smith sprak het bestuur der Maatschappij „Apollo" le Amsterdam. Gedurende meer dan 41 jaren was de heer Merens president-commissaris der maat schappij. Daaraan gaf de heer Merens zijn werkkracht; hij was een ma-, met idealen en de maatschappij zal steeds blijven gedenken wat hij voor haar deed. De huldiging van den heer Merens op zijn 70slen verjaardag moet ieder goedgedaan hebben. Den grooten dag in Hoorn heeft hij niet mogen beleven. Namens de Maatschappij legde spr. bloe men op het graf. Louis Franck benoemd tot directeur der Nationale Bank in België. Zaterdag j.I, is de zevende vergadering van den Volkenbond gesloten. A.s. Wcensdeg belegt het bestuur van den Britschen mijnwerkersbend cpnieuw 'n gedelegeerden-conferentie ter bespreking van den toestand. Het standpunt der V. S. ten opzichte vau de ontwapeningsconferentie. Ford is voornemens de 40-urige werk week in te voeren met een geheel vrijen Zaterdag. Vergadering van het Hooidbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Onbetrouwbare Hoofdstad. collectanten in de Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haark Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.15. Nadat de heer Lion van Lier gesproken had, werd het woord gevoerd door prof. v. Moerkerken namens het hoofdbestuur van het Ned. Tooneeiverbond. De heer L. C. Hoog sprak namens de com missie van beheer van den Stadsschouwburg. De heer J. J. F. de Freese voerde het woord namens de vereeniging Nederland- Joego Slavië. Spr. herinnerde er aan hoe de vrienden van den overledene thans op weg waren naar Joego-Slavuë op een reis, waaraan de heer Merens zelf zou hebben deelgenomen en aan dc voorbereiding waarvan hij een groot aandeel had. Namens die vrienden bracht spr. een laatsten groet. De heer S. Maris sprak namens den raad van commissarissen der Maatsch. „Apollo". Spr. herinnerde er aan hoe de overledene de maatschappij steeds met raad en daad bijstond, zeer veel had Hij gedaan om Apollo te doen opleven als zij moeilijke tijden me- demaakte. AI zijn vrijen tijd gaf de over ledene aan den dienst van anderen. De Heer C. van Hees voerde het woord namens het personeel van den Stadsschouw burg. De heer H. Smeenge bracht naar voren het vele goede door den overledene gedaan voor de bevolking van Drente. De heer Förch bracht namens de Amsterdamschq Brandweer in herinnering de belangstelling van den overledene in 't 25-jarig jubileum van de Amsterdamsche Brandweer. Een zoon van den overledene, de heer D. Merens dankte voor de groote belangstel ling. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Aan den ZeerEerw. heer M. A. Thompson, gedurende bijna 30 jaren rector der Eerw Zusters Franciscanessen van het Moeder huis te Bennebroek, is door Z. D- H. den Biscshop van Haarlem eervol ontslag ver leend uit de H Bediening. Z.Eerw. zal zich metterwoon te Voorschoten vestigen. De vorige week hebben wij reeds ge meld, dat er zich in Haarlem gelukkig geen enkel geval van typhus voordoet op het oogenblik. Dit was zooals de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst ons toen mededeelde, vooral te danken aan het blijk 1 goede drinkwater, dat wij bezirrc... den Thans heelt dr. Hcijermans, directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdiensl te Amsterdam, aan een verslaggever van de „Tel." medegedeeld, dat ook daar ter stede geen typhusgevalien zijn. Zijn mede- dcelingen bevestigden die van dr. Van Ko nijnenburg. Dr. Hcijermans zeidc, dat er geen enkele reden is, om ongerust te zijn. De typhus te Hannover is een waterleiding infectie. De paratyphus en voedselvergiftigingen komen regelmatig in verschillende plaatsen voor, in verband met het tegenwoordige, lang durige bezwaren van voedsel en pakhuizen en export-slachterijen en het niet vol doende doorkoken of doorbraden van dier lijk voedsel, als vleesch of visch. Bij groote stukken vleesch wordl hel centrum bijna nooit geheel gesteriliseerd. Er beslaat dan steeds eenige toevalskans, vergiftigd te worden. Deze is echter heel gering en be hoort, gezien dc groote hoeveelheden, die gebruikt worden, to-t de zeldzaamheden, dank zij het uitgebreide toezicht van ver schillende diensten. In ons land komen steeds kleine endc- mieën voor, ten gevolge van voedselbe- smetting door me'k of vaten. Als er dan zulk een dergelijke explosie" kemt, is meestal melk of water de oorzaak. Tot vaccineeren wordl eerst overgegaan, als er direct gevaar dreigt. Het vaccin te gen tnphus geeft een immuniteit van vijf roaan£-n. Als wij nu' zouden vaecineeren, dan Jou de immuniteit reeds voorbij zijn, als er gevaar was. Op h4^ oogenblik is er geen reden .bij zondere maatregelen te nemen. Als altijd is het gewenscht, geen rauwe melk te drinken, groenten goed te was- schen en in het algemeen de gewone zin delijkheid te betrachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1