LOTTGERING V erkeersonge vallen. Uw Hoofdhuid PUROL 'S Rct. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE VOOR STOOMEN EN VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 HAARLEM. De tweede Haarlemsche Kruideniersbeurs. Bioscoop „De Kroon," Geen typhusgevailen. Dc begrafenis van consul M. Merens. BILJARTEN. Elecfrisch wordt bij Fran ken thans Bakkerij hijgiërnsch zóó volmaakt, dat ieder die het bakken ziet daardoor tot lof geraakt. Beukenotennoga. 4de onderwijzers van SCHOOL A TE SCHOTEN. Van kwaad tot erger. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 42V, HAARLEMMERLÏEDE. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. HILLEGOM. VELSEROORD. VELSEN. VOGELENZANG. IJMUIDEN. ZANDVOORT. WIJKEROOG. GEMENGD NIEUWS. Typhus en Roodvonk te Bergen-op-Zoom. LANDBOUW EN VISSCHERL De Dahlia-T entoonstelling te 's-Gravenhage. VRAGENBUS tffi)dagavond is de tweede Haarlemsche Kruideniersbeurs gesloten. Om half 9 brachten de burgemeester en mevr. Maarschalk 'naar een bezoek, waarbij de burgemeester rondgeleid werd door den heer v. d. Burg en mevrouw Maarschalk door den heer Slothouber. Aan mev;r. Maarschalk werden door mej. Slothouber bloemen aangeboden. Met groote belang stelling namen de bezoekers kennis van de verschillende inzendingen. Hun werden door de standhouders verschillende artike len aangeboden, welke hun Zaterdagmorgen zijn thuis gezonden Op "et podium werd door hen de thee, aangeboden door de fa. Van Nelle, gebruikt. Om 11 uur vond de officieele sluiting plaats. Het woord werd gevoerd door den heer Slóthouber, voorzitter van de Haarlemsche Kruideniersvereeniging ,.Ons Be'ang" en door den heer Ten Boom, namens de Mid denstandscentrale, die beiden cp het suc ces der beurs wezen. De eerste sprak ook woorden van dank aan allen, die tot dit succes hadden hijgedragen. Namens de standhouders werden woor den van dank gesproken door den heer Gehner, vertegenwoordiger van Zwanen- burg's Slachterij, te Oss. Hulde werd ge bracht aan de Beurscommissie, inzonder heid aan den heer v. d. Burg, aan wiens echtgenoote bloemen werden aangeboden. De beurs is dit jaar door 1200 betalende bezoekers meer bezocht dan het vorige jaar. Reeds nu hebben zich twee groote fir ma's nit Rotterdam bij dc Beurscommissie aangemeld, om bij een eventueele derde beurs het volgend jaar voor de plaatsing van een stand in aanmerking te kunnen komen. Wie houdt van den gezonden lach, kunnen deze week in „De Kroon" genoeg naar hun gading vinden, want het programmsa bevat zooveel prettige humor, dat een pessimist er door bekeeren kan. Dat begint al met de kleine kluchten, die vóór de pauze worden afgespeeld, nadat een tamelijk interessant ereldjournaal de vertooning heeft ingeleid, /ooral de reeks grappen met den gedresseer- uen hond is aardig, in den opzet misschien vat veel op het kind berekend en toch voor ezen minder geschikt, omdat het bespotte lijk maken van een onderwijzer paedagogisch fout is. Het hoofdnummer „De Opschepper" is een film om van te smullen. Wat zit er eigenlijk n Heel weinig, 'n Branie-schopper, 'n leuke jonge kerel, die 't niet laten kan zijn gebrek an succes in het leven tegenover anderen te verbloemen, niet alleen, maar 't zelfs zoo voor te stellen, alsof hij de millioenen maar voor 't oprapen heeft. Natuurlijk moest hij een keer leelijk tegen de lamp loopen, maar zijn onverwoestbaar optimisme en onover trefbare brutaliteit helpen hem door de moei lijkheden heen, zoodat hij de avonturen toch nog als een rijk en gelukkig man beëin digt. Zeker, er komt in de laatste der zeven bedrijven spanning, maar 't knappe 't boeien de van deze in alle opzichten onschuldige film is toch wel, dat de pakkende en soms dol-ko- mische handeling gemaakt wordt door het kranige acteeren van Reginald Denny en zijn partner. Hier wordt mimiek van je wel- ste vertoond, die heel wat meer bewondering waard is dan vele als kunst aangediende vlak ke aanstellerij. Zoo is er gisteravond in „De Kroon" voortdurend hartelijk gelachen en hartelijk genoten. LUXOR THEATER. Luxor doet zijn best. We hebben er deze week weer een film gezien, die er wezen mag, al heeft ze ook de minder aantrekkelijke titel van „Levenswrakken." Het is een film, die onder regie van Victor Janson, die er ook zelf een rol in vervuld, is geworden tot een kunstwerk. Het gegeven moge niet nieuw zijn, de ensceneering is buitengewoon goed en Victor Janson heeft het weten klaar te spelen, voor elke rol de persoon te vinden voor den rol het meest geschikt. Alle rollen zijn feitelijk door eerste krachten bezet en daardoor is een geheel verkregen, dat wat kunstwaarde betreft, zeker bovenaan staat in de rij der moderne films. Aud Egede Nis pen, Maly Delschaft, Fryland, Rilla en Picha zijn o.a. de sterren, die naast Victor Janson in dit stuk optreden, dat een zoo echt beeld geeft van het leven in die onderste lagen der maatschappij, al vindt de regisseur er ook gelegenheid te over om ook scènes te laten zien uit de groote wereld met al haar pracht en praal en.... verlokking. Die da Unten, zooals de film in het Duitsch heet, is een buitengewone film en Victor Janson, de regisseur, levert zelf een buitengewone prestatie als tuchthuisboef, terwijl Aud Egede Nispen haar zware rol volkomen beheerscht en in al haar schakeeringen dp een sublieme wijze uitbeeldt. Het verdere programma wordt gevuld met ean mooie natuuropneming, een aller dwaaste komedie in twee bedrijven en het Luxornieuws, dat de actualiteiten van de week te zien geeft. In verband met het feit, dat zich ook op verschillende plaatsen in Nederland typhus gevailen voordoen, hebben wij eens geïnfor meerd, hoe het hier in Haarlem gesteld is. Daarbij ontvingen wij de geruststellende mededeeling, dat er op het oogenblik geen enkel typhusgeval in Haarlem zich voordoet. Deze ziekte komt daarenboven toch weinig voor hier ter stede en in de omgeving. Dat is in hoofdzaak te danken aan het goede wa ter, dat wij hebben. Typhus toch wordt vooral verspreid doon slecht verzorgde meld. bijv. door het reinigen der melkbussen met slootwater. Aanbeve lenswaardig blijft het echter vooral geen rauwe melk te drinken, doch haar voor het gebruik te koken. Zaterdagmorgen had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Merens. Nederlandsch Consul- generaal voor het Koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen en, deken van het Con sulaire corps, die dezer dagen te Bad-Nau- heim na een korte ongesteldheid overleed. Te 11 uur vertrok de lijkstoet onder veel belangstelling vanaf het sterfhuis aan de Wilhelminastraat. Talrijke kransen waren gelegd op een tweetal rijtuigen, welke den lijkwagen voor afgingen. Onder de kransen bevonden er zich ook van de commissie van beheer van den stads schouwburg en van hef personeel van den stadsschouwburg. Meisje overreden. Vrijdagmiddag omstreeks half twee wilde het 3-jarig meisje B. B. Kloos op den hoek BrouwerskadeHoofmanstraat, plotseling den weg oversteken, terwijl een auto van den Zijlsingel naderde. De chauffeur remde krachtig, doch kon niet verhinderen, dat het rechtervoorwiel over het lichaampje ging, In ernstigen toestand werd het meisje naar de ouderlijke woning Brouwerskade 77, vervoerd, waar dr. Roorda en leden van Snelverband hulp verleenden. Daarna werd het kind naar het Diaconessenhuis gebracht, waar men een hersenschudding constateerde. Het motorongeluk in de Groot Houtstraat. J. Z., wien Donderdagavond in de óroote Houtstraat een ernstig motorongeluk over kwam. heeft Verklaard, dat hij plotseling met zijn stuur begon te slingeren, wat er daarna gebeurde, kan hij zich niet herinne ren. Hij verkeert thans niet meer in levens gevaar. BOTSING TE HILLEGOM. Zondagmorgen half 10 uur kivam een mo torwielrijder uit de richting Haarlem, toen uit tegenovergestelde richting twee auto's naderden. De motorrijder passeerde de voorste. Daar de weg tusschen de Haar lemsche Bank en Huis ter Laan een bocht maakte, kon de man den tweeden auto niet zien, waardoor hij tegen dien auto botste. De berijder werd tegen den grond gewor pen, maar kwam er zonder letsel af. Het voorste gedeelte van het motorrijwiel werd geheel ingedrukt. Seriewedstrijden B. C. „Vriendenkring." De Finales. Ook de laatste wedstrijden in café „Roo- denburg" hebben een zeer geanimeerd ver loop gehad. De belangstelling was nog grooter dan bij de eerste partijen. Donderdag speel den eerst „D.E.S." en „Vriendenkring" tegen elkaar. De strijd tusschen deze beide rivalen werd eerst in de laatste partij beslist door een groote overwinning van P. Kobus op Mienus (D.E.S.) Hieronder de volledige uitslag: No. 1 Vriendenkring 125 car. D.E.S. 48 car. 2 h 125 95 „3 97 125 4 99 125 Totaal 446 car. 393 car. Op het andere biljart moest Olympia eerst na zwaren strijd de meerderheid van D.O.S. erkennen. Het verschil van slechts 8 car. wijst wel op een vinnige kamp. De uitslag is als volgt No. 1 Olympia 39 car. D.O.S. 50 car. „2 50 h 49 „3 39 50 „4 50 37 Totaal 178 car. 186 car. De beslissingswedstrijden voor de B. en C. klasse werden gisterenavond verspeeld. Merk waardig genoeg hadden in beide klassen een 4-tal van „Olympia" en „Vrienden kring" de finale. In beide wedstrijden bleek de thuisclub de sterkste te zijn, hetgeen blijkt uit onderstaande uitslagen: Klasse B. No. 1 Vriendenkr. 100 car. Olympia 44 car. „2 89 100 „3 100 29 4 100 70 Totaal 243 car. 380 car. Klasse C. No. 1 Vriendenkr. 70 car. Olympia 75 car. 2 58 75 3 75 46 „4 75 62 Totaal 278 car. 258 car. Na afloop reikte de heer G. Boon, Voorz. Bilj. B. Haarlem en Omstr., met een toe passelijk woordje de fraaie prijzen aan de winnende clubs uit. Klasse A. Ie prijs, beker, Vriendenkring; 2e prijs D.E.S., medaille; Klasse B. Ie prijs Vriendenkring, lauwertak; 2e prijs, Olympia, medaille; Klasse C. Ie prijs, Vriendenkring, plaquette; 2e prijs, Olympia, kunstvoorwerp; Klasse D. Ie prijs, D.O.S. ster; 2e prijs Olympia, kunst voorwerp. Spr. maakte nog van de gelegen heid gebruik om te wijzen op de a.s. Miss Blanehe-bekerwedstrijden en verlootte een queu ter bestrijding der kosten. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem »p Woensdag, 29 September 1926. des namiddags te half 2, in de Statenzaal (Prinsenhof.) Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage.) Verzoekschrift H. Uittien eervol ontslag leeraar Hoogere Burgerschool B met 5-jari- gen cursus. 2. Balansen enz. 1925 complexen 85 en 107 arbeiderswoningen Haarl. Stichting voor Wonin gverbeterin g. a. bouw woonhuizen nabij Adriaan de Jongestraat. 3. Afwijking art. 10, 2a Bouwverorde ning b. bouw onderstation a.d. Leidsche Vaart voor electrische tractie spoorweg. 4. Ie Suppletoire kohier Zakelijke belas ting dienst 1926. 5. Uitvoering openbare werken verbreede gedeelte Kamperlaan. 6. Aankoop perceelen Dubbele Buurt en Z. B. Spaarne. 7. Aanleg weg naar bad- en zweminrich ting aan de Houtvaart en verhooging crediet bouw, enz. 8. Toekenning vergoeding art. 84 Lager Onderwijswet bijzondere school Koning straat. 9. Toekenning vergoeding art. 100 Lager Onderwijswet bijzondere scholen Antonie- straat 12a en Klarenbeekstraat 62. 10. Voorschot vergoeding art. 101, 9e Lager Onderwijswet bijzondere school Zijlsingel. 11. Verleenen medewerking aanbrengen Centrale Verwarmingsinstallatie bijzondere school Dreef. 12. Verleenen medewerking tot stichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs. 13. Bouw school voorbereidend onderwijs. 14. Gedeeltelijke verbouw schoolgebouw Bakkerstraat tot School voor voorbereidend onderwijs. ij 15. Subsidieering bijzonder voorbereidend onderwijs. 16. Benoeming van: a. 4 tijdelijke leeraren Gemeentelijk Ly ceum, b. 1 tijd. leeraar Handelswetenschappen Gemeentelijk Lyceum. c. 1 tijd. leeraar Engelsche taal Gemeente lijk Lyceum. d. 1 tijd. leeraar Aardrijkskunde H. B. S. B. met 5j. c. e. een onderwijzer aan School No, 12. een onderwijzer aan School No. 13. g. tijd. onderwijzend personeel Vervolg cursus No. 1. h. Onderwijzend personeel Vervolgcursus No.2. t'. gemeente-vroedvrouw. GEMEENTEZAKEN. Voor de benoeming van onderwijzer aan school 13 is de volgende voordracht opge maakt 1. Th. v.d. Sloot, Assendelft2. C. v. Baaren Haarlem 3. M. Vastenhouw, Heemstede. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le suppletoire kohier van de zakelijke belasting op het bedrijf belastingjaar 1926, tot een be drag van 111.34. B. en W. stellen voor, aan het Gemeentelijk Lyceum, voor den cursus 19261927 te be noemen tot tijdelijk leeraar de heeren mr. F. v.d. Goot, H.A. Marcus, dr. A.H, Hoen tjes en Th. J.H. v. 't Lam. B. en W. stellen voor, te benoemen voor den cursus 19261927 tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde aan de H.B.S. B. met 5-j. c. prof. dr. P. H. v. Moerkerken. B. en W. stellen voor, aan het Gemeente lijk Lyceum voor den cursus 19261927 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal den heer G. Comello. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der St. Antoniusschool voor het tijdvak 1 Sep tember31 December 1926 toe te kennen een voorschot ad. 80% op de gemeentelijke ver goeding ad. 800 voor de vakonderwijzers, zijnde over 4 maanden, alzoo een bedrag van 213. B. en W. stellen voor, te benoemen tot ge meente-vroedvrouw mej. A.H.J. Stelte. B. en W. stellen voor, aan het Gem. Ly ceum te benoemen voor den cursus 1926 1927 tot tijdelijk leeraar'in de Handelsweten schappen dr. W.L. Volk, te s Gravenhage. DE NIEUWE BAD- EN ZWEMINRICH TING AAN DE HOUTVAART. De proefbelastmg, aangebracht op het terrein aan de Houtvaart, alwaar de nieuwe bad-en zweminrichting zal worden gesticht heeft aangetoond, dat het niet mogelijk is, die inrichting daar ter plaatse te doen bou wen op eert,gewapend betonfundeering met verbreeden voet, zooals in het desbetreffend bestek ts voorgeschreven, schrijven B. en W. den raad. Met de Commissie van bijstand in het be heer der openbare werken zijn wij van oordeel dat, betonpalen dienen te worden geslagen. De daaraan verbonden kosten worden ge raamd op ten hoogste f 19.500. Aangezien van het bij Uw besluit van 3 Maart 1926, te onzer beschikking gesteld crediet van f 131.000.in verband met de destijds hooger geraamde gezamenlijke bouw kosten, vermoedelijk nog een bedrag van pl.m. f 15.000beschikbaar zal blijven, be hoeft voor de uitvoering van bedoelde paal- fundeering door Uwen Raad slechts een be drag van pl.m. f 4.500.rond f 5.000. alsnog te onzer beschikking te worden ge steld. Wij stellen U voor daartoe te v besluiten. Hierbij merken wij op, dat ter voorko ming van vertraging van de reeds aangevan gen werkzaamheden, dezerzijds mede in verband met het hier voorbedoeld advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken intusschen aan de betrokken aannemers reeds opdracht is ge geven tot het maken van de betonpaalfundee- ring vertrouwende, dat Gij U met een en ander wel zoudt kunnen vereenigen. Voorts deelen wij U mede, dat het in ver band met den bouw van meergenoemde in richting noodig is, dat daar ter plaatse een nieuwe weg wordt aangelegd, waarvan de kosten worden geraamd op f 1.200. Wij stellen U voor ook dit bedrag alsnog beschikbaar te stellen. Vervolgens brengen wij tevens hierbij te Uwer kennis, dat,, blijkens het voor Uwe leden ter inzage gelegd rapport van den In specteur voor den dienst der lichamelijke opvoeding, aan de bestaande bad- en zwem inrichting aan de Houtvaart (afdeeling voor betalenden), verschillende herstellingswer ken dienen te worden verricht. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op f 2.000.—. Ook dit bedrag bijv. te verdeelen over twee dienstjaren stellen Wij U voor te onzer beschikking te stellen. Uw brood zóógoed bereid, dat er geen brooH gebakken wordt van grooter zuiverheid. Want thans is Franken's Plotseling zijn de beukenootjes, die er dit najaar rnaar genoeg schijnen te zijn, weer op hizöndere wijze bij de jeugd in tolk gekomen. Vóór en na schooltijd zijn de kinderen druk in de weer met 't verzamelen der begeerde vruchtjes, 't Schijnt of de dagen van den oor log, waarin het verzamelen der beukenootjes geen onbelangrijke voordeelen afwierp, weder gekeerd zijn. Als nu de jeugd maar op de pu blieke wegen alleen haar verzamelwoede bot vierde, dan was 't nog zoo erg niet, hoewel 't ook z'n gèvaren oplevert. Want vaak wordt de belangstelling zoo geheel in beslag geno men door de gaarzucht, dat geen aandacht over blijft voor de gevaren van den weg. Maar langs de publieke wegen staan nu juist niet de meeste beukeboomen. Die moet men in de buitenplaatsen zoeken. En de jeugd, die in den regel heel goed 't verschil weet tus schen 't mijn en dijn, als hun eigen „mijn" bedreigd wordt, is vaak ineens onbekend met dit verschil, wanneer 't „dijn" haar hebzucht opwekt. En 't „Verboden Toegang", volgens 't bekende artikel van het W. van S. wordt opeens een doocle letter, met dit gevolg, dat troepen kinderen de „plaatsen" intrekken, waarbij het niet altijd blijft bij het op zich zelf onschuldige beukenootjes zoeken. We vroegen ons af vanwaar thans die bi zonder groote belangstelling voor het onaan zienlijke najaars vruchtje? Bij informatie bleek toen, dat „je er noga van kunt maken." Wie de uitvinder van deze nieuwigheid is, zal wel onbekend blijven. Maar met behulp van de beukenootjes is er werkelijk een niet on smakelijk „snoepje" te maken. Voor hen, die 't probeeren willen, geven we hier 't recept en de bereidingswijze. En nu zullen we 't maar zeggen, zooals 't in „Betje, de zuinige keuken meid", zou beschreven worden Pel de beukenootjes en kneus ze een wei nig. Doe ze in een'pannetje en voeg er een lepel melk bij en een stukje boter. Zet 't op 't gas, roer er rijkelijk suiker bij en laat 't flink doorkoken. Giet 't uit op een nat bordje of schaaltje en de noga is klaar. In elk geval levert 't een bij de kinderen zeer gewild, voedzaam en onschadelijk snoe perijtje op. In de oorlogsdagen aten we wel bitter koekjes van pronkboonen. Waarom zouden we nu geen noga van beukenootjes eten. Te meer, daar ze thans maar voor 't oprapen lig gen. 27 September EEKSIt: LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59 47 v PARIJS 6 91 BRUSSEL 6 26 vVEENEN 35.20 LONDEN 12 lH/2 STOCKHOLM 66 75 KOPENHAGEN 66 30 OSLO «is. 54 75 l-AZF.L «ii 48 26 NEW-TORK 2.491/, ROME 9.20 PRAAG WARSCHAU 25- over het gedrag der' openbare onderwijzers aan school A te Schoten, bij gelegenheid van het uitdeelen van platen, waarop de Koninklijke Familie was afgebeeld en bij ge legenheid van de aubade te Schoten op Koninginnedag. Op een ouderavond zou de houding der onderwijzers bij die gelegen heden worden verdedigd en het is duidelijk, dat er gezorgd werd voor den noodigen aanhang om hel gedrag der onderwijzers met handgeklap toe te juichen. Even duidelijk was het dat de aanwezige ouders meeren- deels sociaal-democraat waren en de anderen hun mond moesten houden, wilden zij niet uitgefloten worden. Zoo was het ook moge lijk dat een motie van afkeuring tegen den burgemeester waar een ouderavond al niet door onderwijzers voor misbruikt wordt! werd aangenomen. Uit de aanneming van deze motie blijkt niet hoeveel ouders het met de strekking er van eens zijn. In de bioscoop-zaal dan van school A, aan de Ovèrtonstraat. werd een zeer druk be zochte ouderavond gehouden. Het hoofd der school, de heer Van Leeu wen, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de kwestie, waarbij hij de artikelen in ons blad critiseerde. Na deze inleiding voerden verschillende andere sprekers het woord, onder wie de S.-D. wethouder, dc heer Klein. De vergadering nam ten slotte een motie aan, waarin: „gehoord de besprekingen be treffende da laakbare bejegening door den burgemeester van het onderwijzend perso neel van school A, afkeuring 'It uitge sproken over het gedrag van den burge meester en volle sympathie wordt betu'gd met de door het personeel van school A aangenomen houding." Waar moet het heen als ouderavonden misbruikt worden om moties tegen den bur gemeester te doen aannemen? Dat is een voudig iets ongehoords en wij meenen dat ingrijpen van den minister van enderwijs hier gebiedend noodig is, om te voorkomen dat aan het instituut ouderavond de nekslag wordt toegebracht. Maar dat daargelaten! De onderwijzers te Schoten maken Het hoe langer hoe erger en nimmer, maar dan ook nimmer hebben zij meer gespeeld in de kaart van de voorstanders van bijzonder on derwijs en werd er slechter propaganda voor het O. O. gemaakt. Het ligt echter niet op onzen weg daarover te treuren. Over deze domme handelingen in Schoten zal in bevoegde vrijzinnige kringen allicht nog genoeg gejammerd worden. Zeldzaam- Als zeer zeldzaam voor komende, kan worsen medegedeeld, dat bij den heer C. S. te Haarlemmerliede, een krielhen van 5 maanden oud, zit te broeden op 9 eieren, door haar zelf gelegd. Haar geheimzinnige broedplaats is boven in een klimopplant plus minus 2 M, boven den be- ganen grond. Ongewenscht bezoek. Zaterdagnacht hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht op het erf van den koopman B., aan den Kruisweg alhier. Ze wisten zich onop gemerkt meester te maken van eenige kip pen, die op het erf in een gesloten hok zaten. De politie stelt een onderzoek in. Personalia. De heer G. Eggink, onder wijzer te Hoofddorp, die onlangs te Haar lem slaagde voor de hoofdakte, is door den Minister van Koloniën bestemd voor den Indischen dienst, teneinde daar te lande bij het openbaar lager onderwijs werkzaam te worden gesteld. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: C. van Haut en L. Teeling. Geboren: C. Lukkiende Ruiter, d. W. ArisBrouwer, d. A. Visscher Slings, z. C. H. van der Mei;van der Kolk, d. G. GrapendaalIdjo, z. M. SchóoneHilterman, z. Aangekocht. Naar wij vernemen, is het perceel, gelegen aan den Romcrkerk- weg 39, eigendom van de heeren S. P. Ves- sies en W. Th. Koopman, aangekocht ten behoeve van dc huisvesting der Duitsche Zusters, die met de zorg voor de studenten der Bisschoppelijke Kweekschool zijn belast. Plotselinge dood. In de Breestraat is hedenmorgen de bejaarde v. W., wonende te Wijk aan Duin, die een handkar voort duwde, door een beroerte getroffen. Hij ffverleed bijna onmiddellijk. LASTIGE ARRESTATIE TE BEVERWIJK. Zondagavond werden op den Polderweg onder Beverwijk eenige personen verbali- seerd wegens het rijden zonder licht en zon der belastingplaatje. Een hunner weigerde, gevolg té geven aan het bevel van de politie, af te stappen. Hij werd daarop tot afstappen gedwongen en ontving de gebruikelijke uit- noodiging zijn naam op te geven. Het bleek bleek achter, dat men met een koppig heer schap te doen had. De door de politie gewenschte inlichtingen wenschte hij niet te verstrekken. Toen men hem daarop naar het politiebureau wilde Wij hebben een en ander medegedeeld brengen, werd hij heelemaal onhandelbaar. zoodat de verbaliseerende agent zelfs den wapenstok in het geding moest brengen Eindelijk gelukte het, den man de hand boeien aan te leggen en volgde overbrenging naar het bureau. Onderweg vroeg de man aan den agent, of de boeien niet wat losser gemaakt konden worden. De agent was nogal medelijdend van aard en .voldeed aan het verzoek. Zwarte ondank werd e.chter zijn loon. Want nauwe lijks waren de boeien wat minder sluitend, of hij wist zich geheel los te rukken en maakte dat hij weg ky.'am. De agent vond echter, dat dit geen bclooning voor zijn wel willendheid was. Hij zette dan ook ras zijn arrestant na en wist hem in een weiland té pakken te krijgen. Maar sinjeur had nog steeds geen lust, den agent te volgen en be gon met hem een vechtpartij, waarbij de cape en de pet van den agent als onschul dige slachtoffers vielen. De cape werd ge scheurd en de pet geraakte zoek en is nu nog niet terecht. De dienaar der wet bleef ten slotte over winnaar in den strijd en zoo werd de wets overtreder gevankelijk weggevoerd. Op het politiebureau bleek, dat het was Th. F. de C., wonende in den Wijkermterpolder te As- sendclft. Tegen hem is proces-verbSal op gemaakt. Mooi cadeau. Bij gelegenheid van den ver jaardag van den Z.erew. heer Pastoor van Leeuwen van St. Joseph, gisteren gevierd, werd hem door den Vriendenkring van het H. Sacrament een door de vereeniging ver zameld belangrijk bedrag in geld overhan digd om een kasuifel te koopen, passend bij bij het schitterend stel Dalmatieken en den koorkap, die reeds vroeger worden aan geboden. Voorzeker een mooit attentie. R.K. Bibliotheek. Te beginnen 1 October wordt de mooie boekenrij weder drukker opengesteld dan tot heden en vindt ieder groot en klein, jong en oud, arm en rijk een keurcollectie om dc lange avonden nut tig te besteden. Wij vertrouwen, dat vele nieuwe donateurs zullen toetreeden om het nuttige werk te steunen en Jat geen enkel Katholiek van andere boekenrijen gebruik zal maken. Het is hier gelukkig heusch niet noodig. Geen moedwil. Op den Zeeweg alhier is een rails in den weg gelegd, waarlangs zand wordt getransporteerd door middel van kip karren, welke getrokken worden door een paard. Een haar plaatste langs dezen weg zijn fiets en begaf zich naar een der bewoners, waar hij moest zijn. Opeens bespeurde de man, U. B. v. B. geheetten, dat zijn fiets totaal vernield werdt door de juist passeeren- de kipkarren. Het gevolg was een woorden wisseling tusschen den voerman en van B. die het niet eens werden zoodat de politie er mede in kennis werd gesteld. Het bleek, dat hier geen moedwil tot vernieling in het spél is, want de voerman moet letten op zijn paard, de rails en zijn wagentjes. Ook verklaarde de voerman, dat hij de fiets neti heeft zien staan, anders had hij moeten stoppen, want uit wijken kon hij niet. Daar komt nog bij, dat het verboden is rijwielen onbeheerd te laten staan aan den openbaren weg, zoodat de politie in dit geval weinig kon doen. Dat mocht niet. De politie alhier was dobr een der inwoners er op attent gemaakt, dat iemand langs de huizen ging, zeep, band, en dergelijke te koop aanbiedende. Altijd werd naar mevrouw gevraagd en tevens trachtte de man in de gang van het huis te kortien. Zoodra de politie dit vernam, werd de man in het oog gehouden, en het mocht haar gelukken, hem juist te treffen toen hij een der woningen wilde binnengaan. Medegenomen naar het politiebureaux kwam men tot de ontdekking dat hij geen vergunning tot ven ten in de gemeente Velsen had, zoodat tegen A. T., zoo was de naam, proces verbaal werd opgemaakt. Van den raad. B. en W. stelle v«er den assistent en plaatsvervanger a i den chef-filter en den fitter-magazijnmeerter, J. J. Schliker, te benoemen tot opzichter voor gas en water en in verband hiermede de betrekkelijke verordeningen te wijzigen. Opening Muziektent, Zaterdagmiddag werd de nieuwe muziektent in Velserbeek, gebouwd door de leerlingen der Nijverheids school. voor het eerst in gebruik genomen. De muziekkapel „De Eendracht" had zich, op uitnoodiging van B. en W., bereid ver klaard er het eerste concert dezen middag in tc geven. Hoewel er vooraf veel belang stelling voor dit concert betoand was, viel de opkomst van het publiek niet mee. De stortregen tusschen 4 uur en half 5 had daar natuurlijk schuld aan. Bij de aanwezigen merkten we op, alle leden vsn het college van B. en W„ vele raadsleden, leden van het bestuur, directeur en leeraren van de Nijverheickschool, velen met hunne dames. ioen de muzikanten hadden plaatsgenomen, trad uit den kring van autoriteiten de bur gemeester naar Voren. Hij dankte het be stuur, directeuren leeraren aan de Nijver heidsschool er voor, dat zij hun kunnen zoo hadden gebruikt, dat als product van hur. arbeid deze muziektent, de mooiste uit den geheelen omtrek, op deze plaats verrezen is Mogen de jongens beseffen, dat ze daardoor in hunnen leertijd medewerkten aan de mu zikale en zedelijke verheffing van de bur gerij. En ook het publiek de hier geboden kunst zal waardeeren, door de wijze waarop het luistert. Verder dankte spr. voor de welwillendheid van het corps om thans te spelen. De heer H. P. Zeeman, directeur van dc Nijverheidsschool, dankte met enkele zin nen den burgemeester, voor de tot de school gerichte woorden, tevens uit naam van dc leeraren en leerlingen. Daarop was het woord aan directeur Kerkhoff en zijn mannen, die een program ma, dit uitstekende corps waardig, uitvoer den. Na elk nummer volgde een dankbaar applaus. Slechts op een er van willen we nog even terugkomen. Voor deze gelegenheid gaf „De Een dracht haar eerste uitvoering van Ma rion, een groote compositie van den heer Sam Vlessing, uit IJmuiden. Slechts zeer korten tijd had de kapel gelegenheid ge had ditl ange, zware nummer in te studee- ren, zoo kort, dat een muzikant dien we voor dien tijd spraken en die dit werk goed kent, ons verklaarde dat het gewoon onmogelijk was, nu reeds een behoorlijke uitvoering te geven. Doch, de uitvoering was goed, zooals de componist ons onom wonden verklaarde. Aan het einde der „Marion" begaf de heer Vlessing zich dan ook op den tent en complimenteerde ,.De Eendracht" en haren directeur met deze prestatie. Spaarkas St. Joris, J.l. Vrijdagavond had in het Vereenigingsgebouw, de jaar vergadering plaats van de Spaarkas St. Joris. De opkomst was bevredigend te noemen. Te ruim acht uur opende de heer v. d. Berg met den Christeliiken groet, deze vergadering. Spreker deelt mede, dat de heer Bouwhuizen bedankt heeft ais voor zitter en spreker zal hem bedanken voor de gedane werkzaamheden. Spreker verheugt zich over den steeds stijgenden omzet, die deze afdeeling kan conslateeren, n.l. is de omzet heden de 1000 overschreden. De voorgelezen notulen worden onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester sluit met een voordeelig saldo van 32.74. De heer v. d. Berg memoree^k, dat dit een gunstig resultaat is en dankt ^len heer v. d. Putten voor zijn accuraat beheer en voor de vele werkzaam heden, die hij er voor doet, dan den heer v. d. Putten heeft aan deze afd. zeer veel werk. Hierna werd de heer P. v. d. Raad gekozen in het bestuur. Daarna werd de heer C- v. d. Berg gekozen als voorzitter. De leden, die voor den a.s, winter nog turf wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgenr het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. wenschen te gebruiken, gelieve het vóór 15 Oct. a.s. op te geven aan het bestuur. Daarna werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. St. Jozef. Heden, Maandagavond, vergadering van de bouwvereeniging St. Jozef, om 8 uur. Belangrijke bespreking, alle bewoners worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen. Volksbond. Maandagavond 27 Sept. is het gewone ledenvergadering van den N. R. K. Volksbond. De leden worden vrien delijk verzocht deze vergadering bij te wonen. Stoker verbrand. De stoomtrawler Eendracht I, IJ. M. 130, die Zaterdag naar zee ging, keerde kort daarna weer terug, omdat een stoker bij het openmaken van een bus carbid, brandwonden in het aangezicht had gekregen .De man werd onder geneeskundige behandeling gesteld. Bazar T. B. C. Dinsdag 28 Septembei a.s., des middags half 4 uur, wordt in het Gebouw voor Chr. Belangen te IJmuiden geopend de bazar ten bate van de Ver eeniging ter bestrijding der T. B. C. Dinsdagavond zal als attractie optreden het IJmuiden's Mannenkoor. De bazar blijft geopend op Dinsdag 28, Woensdag 29 en Donderdag 30 September. Doordat gebleken is tijdens de collecte langs de huizen, dat er vele iets over hadden voor de T. B. C. vereeniging. ja zelfs dat er twee vrachtauto's met diverse artikelen als geschenken zijn ingezameld voor de te houden bazar. Zoo hoopt het be stuur van de T. B. C.-vereeniging op een groot aantal bezoekers. ZandVoortsche Reddingsbrigade. Deze houdt een algemeene ledenvergadering op Woensdag, 29 September 1926, des avonds 8 uur. in een der zalen van „Zomerlust", Kosterstraat. De agenda vermeldt o.m.: Bespreking zwemoefeningen; bespreking cursus eerste hulp bij ongelukken; bespre king viering van het 5-jarig bestaan der Brigade en in verband daarmede benoe ming van een lustrum-commissie. Geitenkeuring. Zaterdagmiddag werd op het terrein bij de voormalige remise de keu ring van geiten en bokken van den kring Zaandam gehouden. Er waren plus minus 45 geiten en een aan tal bokken ter keuring aangevoerd. De uitslag was als volgt: Rubriek A.: Bokken, geboren 1924 of vroe ger: 7e prijs met medaille, vereeniging Zaan dam; 2e prijs, vereeniging Westzaan en om- s'.reken. Rubriek B.: Bokken geboren in 1925. 2e prijs, J. Kat. Assendelft. Rubriek C.: Bokken geboren in 1926. le prijs met medaille: Vereeniging Assendelft; le prijs, K. Bakker, Assendclft; 3e prijs, J. Kok, Wormer. Rubriek D.: Melkgeiten, geboren in 1923 of vroeger: le prijs met bondsmedaille: D Nijman. Wijk aan Duin; 2e prijs, K. Vet Zaandam; 3e prijs, J. v. d. Kolk, Velsen; 4e prijs, J. Nijman, Wijk aan Duin; 5e prijs, C. Pette. Wormer. Rubriek E.: Melkgeiten geboren in 1924 le prijs met medaille. H. Nijman, Wijk aar Duin; 2e prijs C. Hartog, Wormer; 3e prijs C. van Straaten, Wormer. Rubriek F.; Melkgeiten geboren in 1925. le prijs, P. Mulder; 2e prijs. C. Tambach 3e prijs, J. Nooy, Wormer. Rubriek G.: Jonge geitlammeren, geboren in 1926. le prijs met medaille, K. Vet, Zaan dam; 2e prijs, J. Kat, Assendelft; 3e prijs, H, Nijman, Wijk aan Duin. Rubriek H.: Overloopers, niet melkgevend, le prijs, K. Vet, Zaandam. Rubriek J.: (Groepen). Bok met 5 afstam melingen geboren in 1926: le prijs vereeniging Assendelft; 2e prijs: Vereeniging Wijkeroog en omstreken. Rubriek K.: (Groepen). Bok met 5 melk gevende geiten, le prijs, Vereeniging Wij- keroog; 2e prijs, vereeniging Zaandam; 3e prijs, vereeniging Wormer. Vereischt was, dat de dieren ingeschreven waren in het Provinciaal Fokregister. De jury werd gevormd door de heeren Hannema, veearts te Beverwijk; D. Wit, te Berkhout en L. de Vries, Rijks consulent te Heilo. Zondag is te Bergen op Zoom weer een typhusgeval bijgekomen, zoodat er thans in de barak 5 opgenomen zijn en er 9 personen uit een huisgezin in observatie zijn. De roodvonk blijft ongeveer stabiel en h ock niet van ernstigen aard. Er zijn 4 pa tiënten in een aparte barak in het gasthui' opgenomen. Door den burgemeester werden de in een weetal zalen te geven publieke bals ver- boden, om eventueele uitbreiding der typhu.' te voorkomen. Reeds 9000 bezoekers. Men meldt ons uit Den Haag: De Dahlia-tentoonstelling trekt dagelijks ongeveer 3000 menschen naar den Dieren tuin. Niet alleen overdag maar ook 's avond; biedt de overvloed van Dahlia's een indruk- wekkenden aanblik. Kweekers en bloemis ten hebben Zaterdagmiddag en -avond hun inzendingen ververscht. Weer zijn duizender frissche dahlia's in de zalen verwerkt. Vr.: Ik heb twee dagen verzuim gehad door het overlijden en begraven van mijn kind. Is mijn patroon verplicht om mijn ver zuimden tijd uit te betalen? Antw.: Indien daaromtrent geen overeen komst bestaat (bijv .vastgelegd in een col lectief contract is de patroon niet verplicht dergelijk verzuim uit te betalen. Vr.: Ik heb een parijtje jonge hanen, uit geschoten van een partij door mij opgefokte machinekuikens, waarvan 'er enkele schor of heesch zijn. De hennen zijn volmaakt in orde en leven afgescheiden van de hennen. De beesten zijn tierig en eten flink. Antw.; Waarschijnlijk zijn de hanen ver kouden. Onderzoek eens, of het hok niet op een tochtige plaats staat en zoo dit Het ge- al is, breng daarin dan verbetering. Vr.: Ik ben in de pers. bel. aangeslagen voor 31.90; in de Rijksink., verdedigings- en gemeentebel. 35.80. Ik verwoon 5.— per week en verdien f 25 pe rweek. Ik heb een toeslag van 5per week. Is deze aanslag juist? Ik woon in Vogelenzang. Antw.: Ja. die aanslagen zijn niet te hoog. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2