Radio-Omrosp VERHAGEIM's PARÜSCHE WAFELS en M1L9CO streelem tong en verhemelte! De Geheimzinnige weldoener. De Britsche mijnwerkersbond zai a.s. Woensdag een nieuwe gedele geerden conferentie houden, ter bespreking van den toestand. Tot dhecteur der Nationale Bank in België is benoemd Louis Franck. Zaterdag j.l. is de zevende vergadering van den Volkenbond gesloten. Het standpunt der Vereenigde Staten ten opzichte der Ontwapenings conferentie. Onder de Radio-berichten: Stormen en Cyclonen richten groote ver woestingen aan in Italië, Portugal en Zuid-Amerika. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. LEGER EN VLOOT. Uitstel van herhalingsoefeningen en eerste oefening. KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. De Sociëteit der Witte Paters, FEUILLETON. Het geschil in de Britsche Mijnindustrie. Er bestaat geen vooruitzicht op een zeer spoedige wijziging in den toestand betref fende het geschil in de mijnindustrie. Het bestuur van den mijnwerkersbond was evenwel Zaterdag bijeen en besloot, na bespreking van den brief van den premier, een nieuwe gedelegeerdenconferentie bijeen te roepen, die Woensdag te Londen zal wor den gehouden ter bespreking van den toe stand. Het steenkooldebat in het Lagerhuis heden wint aan beteekenis door het feit, dat het be stuur van den Mijnwerkersbond dien dag een samenkomst zal hebben met de fractie der Arbeiderspartij en de mijnwerkersleden van het parlement. Het bestuur zal den toe stand eveneens bespreken met den raad van het Vakverbond. President I öbe over de Republiek. De correspondent van de „Voss. Ztg. heeft met den rijkspresident Lö'oe een onder houd gehad, waarin Löbe zich ook uitliet over den politieken toestand in Duitsch- land. Door de tegenstanders der republiek, zeide hij, wordt steeds weer beweerd dat het Rijk zich in een stadium van zwakheid en ondergang bevindt. Thans, na de gebeurte nissen te Genève en de rede van dr. Silver berg staan wij toch zeker principieel in een andere positie de stabilisatie van den koers, de ontruiming van het Ruhrgebied, het ver drag van Locarno, de erkenning van onze gelijkwaardigheid als volk ten opzichte van de andere volken, dit zijn alle positieve feiten in de ontwikkeling der Duitsche republiek, en die feiten moeten natuurlijk een gevolg in de politiek hebben, zooals ook bv. de rede van dr. Silverberg bewijst. Het voortbestaan der republiek is thans buiten twijfel, het gaat in de naaste toekomst alleen over haar sociale en democratische ontwikkeling, en wel voornamelijk om haar handhaving op het gebied van het recht en de rijksweer. Daartoe zullen de republikeinsche partijen zich in de komende maanden moeten zetten. Het komt er nu op aan of de Duitsche Volks partij wil medewerken. Internationale Politieten- toonstelling te Berlijn. De groote internationale Politietentoon- stelling is Zaterdagochtend te Berlijn geopend Zij overtreft alles, zegt 't „Hdlsblad" wat Berlijn tot nog toe op tentoonstellingsgebied heeft gezien en is zoo uitgebreid, dat eenige dagen noodig zijn, om het geheel, dat over de drie groote expositiezalen in Witzleben is verdeeld, te overzien. Bij het binnentreden der tentoonstelling komt men in de „eere-galerij" en al dadelijk valt hier de kranige stand van Nederland op, de eerste van links, die onder vele moeilijk heden toch Zaterdagmorgen nog tijdig ge reed is gekomen. Het is een verblijdend feit, dat ons land hier zoo goed vertegenwoordigd is, want onze nationale stand mag er in elk opzicht zijn. De Amsterdamsche commissaris van politie H. J. Versteeg heeft de leiding, ter wijl nog aanwezig zullen zijn de hoofdinspec teur C. Bakker uit Amsterdam, Van der Zee uit Delft, Brand uit Utrecht, K. H. Broekhof uit Amsterdam en Tas uit Rotterdam. Dinsdag wordt bet muziekcorps van de Rotterdamsche politie 70 man sterk hier verwacht en ook uit Amsterdam zullen er belangstellenden van de politieorganisaties komen. De stand van onze nationale politie, die aan den ingang een keurigen Ratterdamschen bereden agent ver,toont, heeft in de eerste plaats als hoofdnummer een door den heer Verbeek van de Amsterdamsche politie ver vaardigde meesterlijke reproductie in maquet te vorm van de gebouwen rondom en het ver keer op het Leidscheplein, over de nieuwe brug tot aan het Leidscheboschje, een model, dat hier voor de eerste maal wcrdt geëxpo seerd en dat door de er op voorkomende mas sale gebouwen een uitstekende propaganda voor Amsterdam als moderne groote stad beteekent. Voorts ziet men er nog een zeer volledige vakbibliotheekeen interessante Indische afdeeling met tal van modellen van voorwerpen, die voor het smokkelen van opium worden gebruikt j een nagemaakte opiumkit te Rotterdam een proef met de doorsmelting van een door lava beschermde brandkast, die ondanks het verbruik van 2300 liter benzine gedurende 3 maal 24 uur niet kon worden doorgebrand dan statis tische kaarten, die het aantal verkeersonge vallen te Rotterdam aangeven, waarbij op merkelijk is, dat in het drukste gedeelte van de stad ongelukken het minst voorkomen voorts kaarten betreffende de Rijnpolitie oude en moderne Nederlandsche politie- uniformen en een model van de magnetische dreg, die in Amsterdam in gebruik is en die in hoofdzaak door den heer C. J. van Ledden Hulsebosch werd uitgevonden een onge vallenstatistiek van Nederland het nieuwste verkeerssignaaltoestel, dat in onze straten wordt gebruikt enz. De heer Bakker zal Vrijdag in het voor malige Herrenhaus een lezing houden over „Strassenbau und Verkehrsregelung". Over het algemeen trekt deze tentoonstel ling buitengewoon de aandacht. De belang stelling van het publiek is zeer groot en men kan reeds constateeren, dat de politie door deze expositie haar doel, zich populariteit te verschaffen, ongetwijfeld zal bereiken. Des te verblijdender is het, dat Nederland op een zoo eervolle plaats uitstekend voor den dag komt. De Typhus-epidemie te Hannover. Sedert Zaterdagmorgen zijn 16 personen uit de ziekenhuizen als vrij van typhus ont slagen, 20 nieuwe patiënten werden opge nomen, terwijl er vijf zieken stierven. Het totaal aantal patiënten bedroeg Zater dag 1743, het aantal sterfgevallen 122. Louis Franck directeur der Nationale Bank. De Belgische oud-minister van Koloniën, Louis Franck, is benoemd tot gouverneur van de Nationale Bank van België, ter ver vanging van Houtain, die wegens oneenig- heid met de regeering over het financieele beleid der'bank ontslag heeft genomen. Louis Franck, die als lid der Kamer der Volksver tegenwoordigers aftreedt en die van .elke politieke opdracht voor de toekomst afziet, heeft reeds zijn nieuwe functie aanvaard. Vandervelde en Franqui naar Parijs. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Vandervelde en de minister van fi nanciën Franqui zullen zich binnenkort naar Parijs begeven, tot het houden van bespre kingen met de Fransche regeering. De Poolsche Kabinetscrisis. De beslissing over denfdoor het aftreden der regeering-Bartel, in het leven geroepen toestand, berust in handen van Pilsoedski. Aan de gisteren in de badplaats Druskionk gehouden conferentie tusschen den maar schalk en den met de leiding der loopende zaken belasten ministerpresident Bartel wordt groot gewicht gehecht. In links-georiënteerde kringen maakt men stemming voor een terugkeer van het kabi net-Bartel' in zijn huidige samenstelling (waarbij geen rekening zou worden gehou den met de motie van wantrouwen van de Sejm), öf een kabinet-Pilsoedski, öf als laat ste mogelijkheid der regeering van generaal Mlodzianowski, die als minister van binnenl. zaken met een zoo geweldige meerderheid een motie van wantrouwen kreeg. Wanneer Pilsoedski een dezer drie op lossingen kiest, zou een ontbinding van den landdag onvermijdelijk zijn, waarbij het evenwel no g de vraag zou zijn, of deze spoe dig door het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen zou worden gevolgd. De laatste dag der Vol kenbondsvergadering. De Vergadering van den Volkenbond heeft Zaterdagmorgen de behandeling van de agenda, die nog veertien punten bevat, voort gezet. Namens de juridische commissie rappor teerde Bondsraad Motta over de quaestie van arbitrage, veiligheid en vermindering der bewapening. De Zuid-Slavische gedele geerde Markowitsj sprak namens de derde commissie over hetzelfde punt. Beide spre kers wezen op de groote beteekenis welke het sluiten van het Verdrag van Locarno voor de veiligheid in Europa heeft. De Zweedsche gedelegeerde verklaarde, dat er staten als Zweden zijn, die arbitraire verdragen gesloten hebben, welke verder strekken dan de Locarno-verdragen. De Zweedsche delegatie juicht desniettemin de resolutie toe en zal zonder voorbehoud voor stemmen. Het rapport en het voorstel der derde commissie werden daarna met algemeens stemmen aangenomen. De Vergadering behandelde vervolgens het voorstel van Noorwegen betreffende de. proportioneels verkiezingsmethode voor denjnoeuvres gehouden, uit is het grootste aan- Raad van den Volkenbond. Na een rapport jj tal militaire machines, dat ooit bij elkaar is van Zahle (Denemarken), die den Raad van den Volkenbond verzocht de quaestie te onderzoeken, werd de desbetreffende reso lutie aangenomen De Fransche gedelegeerde Barthelemy bracht hierop rapport uit over de quaestie van de beperking van het arbeidsveld van den Volkenbond, welke door de resolutie van Lord Robert Cecil aan de orde was ge steld. Lord Cecil zette in de Volkenbondsver- gaHering over de quaestie der afbakening van het arbeidsveld van den Volkenbond uiteen, dat de Fransche gedelegeerde Barthe lemy, die zich tegen het Britsche voorstel verklaard had, van een verkeerde opvatting was uitgegaan. Benesj (Tsjecho-Slowakije) stelde voor, de resolutie tot de Vergadering van het vol gende jaar uit te stellen, daar de quaestie niet voldoende opgehelderd kon worden. Hiertoe werd besloten. Over de mandatenquaestie bracht de Bel gische gedelegeerde de Brouckère rapport uit. In dit rapport wordt van de mededee- lingen van den Raad van den Volkenbond over de onder mandaat staande gebieden kennis genomen zonder dat op de bekende strijdvragen zooals het aanhooren van pe- titionnarissen werd ingegaan. Nansen (Noorwegen) sprak er zijn leed wezen over uit, dat het niet mogelijk ge weest was op bepaalde quaesties, die be trekking hebben op de positie van den Vol kenbond tegenóver de mandaatgebieden grondig in te gaan. Het rapport en de resolutie over de zaak werden hierop met algemeene stemmen aan genomen. Zaterdagmiddag werd de laatste zitting gehouden van de zevende Vergadering van den Volkenbond. Lord Cecil bracht rapport uit over de in ternationale overeenkomst ter bestrijding der slavernij. Het vroegere ontwerp dien aangaande was tijcjens deze Vergadering op eenige punten gewijzigd. Graaf Bonin Longare (Italië) zette uiteen, dat hij liever de overeenkomst van 1925 zou gehandhaaft hebben willen zien, maar dat de Italiaansche delegatie ook onvoorwaar delijk voor de tegenwoordige redactie zou stemmen. De Indische gedelegeerde Hoare Vincent de Portugees Freire d'Andrade en prins arfa (Perzië) bepleitten, hoewel zij eenige bedenkingen hadden, aanneming der con ventie, waarop deze werd aangenomen. De Duitsche gedelegeerde, het Rijksdag lid Breitscheid bracht vervolgens rapport uit over de quaestie der vestiging en werkver schaffing voor Russische en Armeensche vluchtelingen, waarop de Brouckère een nader rapport ujtbracht over de quaestie der uitbreiding van de ten gunste dezer vluchte lingen genomen maatregelen tot andere groepen vluchtelingen. Deze rapporten werden zonder debat aan genomen. De Deensche gedelgeerde Oldenburg bracht verslag uit over de financieele gestie van den Volkenbond en lichtte de begrooting van het secretariaat, het Internationaal Ar beidsbureau en het Haagsche Hof toe. De begrooting bedraagt 24)4 millioen Zwitser- sche) francs. De sluiting. Hierop hield de voorzitter Nintsjitsj dë slotrede, waarin hij Zwitserland voor zijn groote gastvrijheid dankte, aan de gewich tige werkzaamheden der zittingen van dit jaar herinnerde en de hoop uitsprak, dat de Volkeinbond in de toekomst zou gedijen. De opneming van Duitschland heeft, aldus Nintsjisj, op besliste wijze bijgedragen tot bereiking van de universitaliteit van den Bond. Volken, die nog onlangs door een ver- schrikkelijken twist van elkaar gescheiden waren, zijn thans door de aanvaarding in vrijheid van het Volkenbondspact in vrede en harmonie vereenigd. Aanvaringen bij Gibraltar Het Zweedsche s.s. „Uppland" van Con- stanza naar Hamburg is Zaterdagmorgen in den mist in aanvaring gekomen met het Italiaansche s.s. „Levant". Alle passagiers en de bemanning werden gered, behalve de derde machinist, èn door de „Levant" te Gibraltar aan land gezet. Het Spaansche s.s. „Capboplata" seinde radiografische, dat het tien mijlen ten z.o. van Gibraltar in een dichten mist in botsing was gekomen met het s.s. „Roma". De orkaan in Florida. Drie negers, die verrast werden toen zij bezig waren met plunderen in de omgeving van Miami, werden door de menigte ge lyncht, die vervolgens hun lijken ver brandde. Gemeld wordt, dat de negers poog den zich meester te maken van de ringen van een doode vrouw, om wie de doode lichamen harer kinderen lagen, en daartoe de vingers van de handen rukten. De aankomst van marinatroepen maakte een eind aan de plunderingen op het strand van Miami. Militaire manoeuvres in Californië. Zaterdag en gisteren hebben zeven es kaders militaire vliegmachines nationale ma- gezien, De V. S. en de ontwape ningsconferentie. In goedingelichte kringen wordt verklaard, dat de Vereenigde Staten weliswaar de po gingen tot beperking der bewapening met sympathie gadeslaan, maar dat Coolidge meer wil weten nopens den juisten aard der voorstellen op de ontwapeningsconferentie van den Volkenbond alvorens de deelne ming van Amerika te onderzoeken. Er is echter ernstige twijfel aan de deelneming der V.S. aan een algemeene conferentie indien er een gedachtenwisseling wordt ge houden over zuiver maritieme quaesties met vertegenwoordigers van naties, die geen marine bezitten. KROONPRINS LEOPOLD. Een bericht uit Stockholm meldt, dat het huwelijk van kroonprins Leopold met prinses Astrid in November te Brussel zal plaats hebben. In den tijd van 1 tot 15 Sept. is het aantal ondersteunde werkloozen van 1.548.000 ge daald tot 1.484.000. DE BIJDRAGE VAN DUITSCH LAND. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de bijdrage van Duitschland aan den Volkenbond voor 1926 thans is vastgesteld; Het zal dezelfde jaarlijksche bijdrage betalen als Frankrijk of in ronde cijfers 921.600 gulden in Neder- landsch geld, vertegenwoordigend 79 een heden der begrooting. Duitschland zou eigenlijk meer hebben moeten betalen dan Frankrijk, zoo voegt de medewerker van de „D.T." er aan toe maar laatstgenoemd land maakte hiertegen in comité-generaal be zwaar op grond hiervan, dat het Fransche prestige er onder zou lijden als het Duitsche rijk hooger werd aangeslagen dan Frankrijk. De bijdrage van Groot-Britannië blijft be paald op 105 eenheden of ongeveer 1.224.000 gulden. Het heele Britsche Rijk draagt 258 eenheden bij. INVAL IN EEN JUWELIERSZAAK. Op klaarlichten dag hebben een paar onbe kend gebleven mannen Zaterdagmiddag te Berlijn een sterk staaltje uitgehaald. Ze dron gen binnen in een juwelierszaak aan de Tauentzienstrasse, een der drukste verkeers wegen in West-Berlijn, hielden personeel en chef met geladen revolvers in bedwang, staken voor circa 160.000 Mark aan juweelen en paarlen in hun zak en wierpen vervolgens eenige schijnbommen op straat, die met een hevigen knal ontploften en zeer veel rook veroorzaakten. In de hierdoor ontstane algemeene consternatie wisten de dieven te ontkomen en zich te mengen onder de menigte in het Kaufhaus des Westens. Men denkt hier te doen te hebben met een inter nationale inbrekersbende. DE EX-KROONPRINS TE LOCARNO. De voormalige Duitsche kroonprins is te Locarno aangekomen en heeft in de villa Rocca Bella zijn intrek genomen. EEN AANVAL OP MUSSOLINI. Het fascistische kamerlid Massimo Rocca, thans tot de dissidenten der partij behoo- rend, heeft een, natuurlijk in het buitenland uitgegeven brochure geschreven, welke hij „De waarheid over Mussolini" heeft getiteld. Daarin levert hij zulk een scherpe kritiek op den Duce, dat deze wel niet zal nalaten er spoedig op te reageeren. Benito Mussolini, zoo betoogt hij, ver tegenwoordigt in het openbare leven van Italië de klassieke, geestlooze demagoog, die niet uit eigen kracht zegeviert, maar dooi de laagheden eener verdorven klasse. Boven dien door zijn politieke en moreele dubbel zinnigheid om eerst als socialist en dan als fascist te werken. Het ontbreekt hem aan ge weten, aan vertrouwen in de menschen en aan denkbeelden, en hij bezit een middelma tige cultuur. Mussolini is zijn loopbaan be gonnen met tegen iedereen te strijden, die in de socialistische partij grooter was dan hij ten einde zich over de lijken van anderen een plaats te veroveren. Eerst verbond hij zich met de revolutionnairen om de gema tigde socialisten te verdringen, daarna keerde hij zich tegen de revolutionnairen. De schrijver betoogt dat de opmarsch der fascisten naar Rome aanvankelijk als een revolutionnaire daad werd voorgesteld, welke tot de vernieuwing van Italië zou dienen, doch dat de gevolgen hebben getoond, dat deze opmarsch „een afschuwwekkend compromis was van een demagoog met de monarchisten en hooge financieele kringen. Mussolini is niets meer dan een journalist uit de'provincie, die onder den invloed leeft van degene, die het laatst met hem spreekt als pamfletist een plagiaat-pleger, die ettst Paolino Valera, thans Gabriele d'Annunzio besteelt. Mus solini is degene, die alles weet, omdat hij niets weet 1 Op dien toon gaat de schrijver door om ten slotte te verklaren dat Musolini een revolution nair zonder revolutie is een keizer zonder keizerrijk, een veroveraar zonder verovering, een leider van benden in plaats van een re geering, en dat het fascisme in zijn handen zóó zeer vernedert en onteert, dat hij zich, ten einde het te beschermen, mede aan een aantal misdaden heeft schuldig gemaakt, welke nog in het belang van het vaderland, noch in dat der regeering of de partij waren. EEN RECHTER OP BROOD EN WATER. De 75-jarige rechter Wilbur Bryant in Nebraska, die de gewoonte heeft overtreders van de drankwet tot gevangenisstraf op brood en water te veroordeelen, heeft zich geduren de eenigen tijd zelf op het schamele rant soen van brood en water gezet om vast te stellen, welke uitwerking dit heeft. Op den vierden dag van zijn experiment heeft hij verklaard, dat de straf zeer streng is. Zijn slaap, zoo deelde hij mede, wordt gestoord door droomen van groote feesten. De rechter acht de straf echter geenszins te streng, om dat de veroordeelden op water en brood de gelegenheid hebben tot ernstig nadenken. HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD IN HET OOSTEN DER V. S. De zomertijd in New York en de andere oostelijke staten eindigt morgen te 2 uur voorm. BOMAANSLAG OP EEN KERK. Te Riba Longa in liet noorden van Por tugal is Vrijdag een kerk door een bom aanslag vernield. Er werden 20 personen gewond, waarvan velen zwaar. HET PROCES-DAUGHERTY. Het proces van de Amerikaansche re geering tegen Daugherty, den vroegeren at torney-general der Ver. St., en kolonel Miller, den vroegeren bewaarder van de buiten landsche eigendommen, die ervan worden beschuldigd zich te hebben laten omkoopen om te bewerken, de tijdens den oorlog in beslag genomen eigendommen van een Duit sche," aan dezen terug te geven, duurt nog steeds voort. De regeering is thans begonnen met een poging om het bewijs te leveren, dat enkele der „Liberty bonds", door den metaal magnaat Richard Merton uitbetaald aan John King voor zijn goede diensten ter bespoedi ging van de teruggaaf van de 70.00.000 dollar aan de Duitsche maatschappij, onder de bezittingen van de twee beschuldigden wer den gevonden. De endosseering van de che ques wees uit, dat zij de Midland National Bank of Washington in Ohio hadden ge passeerd, waarvan Mac Daugherty, de broer van den vroegeren „attorney-general", pre sident is. In de bank zelf werden echter geen bescheiden gevonden die öf op de che ques betrekking hebben öf op de rekeningen van Mac Daugherty, Harry Daugherty, of Jesse Smith, een intiem vriend van laatst genoemde. Mac Daugherty moest echter toe geven, dat de afwezigheid van deze beschei den te wijten was aan het feit, dat tusschen October en December 1925 Harry Daug herty ze had vernietigd. DE ORKAAN IN FLORIDA. Volgens den correspondent van de „Times" te Miami is het aantal personen, dat in het gebied van Miami door den orkaan ernstig gewond werd 860. Het aantal dakloozen beloopt 25.000, van wie het meerendeel een onderkomen heeft gevonden bij vrienden of in leege huizen en in hotels. De rest wordt ondergebracht in een duizend tenten, die in de nabijheid der verwoeste huizen worden opgeslagen. De groote moeilijkheid, waar mede men te kampen heeft, is de water voorziening. Tot het tegengaan van het uit breken van besmettelijke ziekten voert men in groote hoeveelheden antitoxines in en verricht men inentingen. Naar aanleiding van de typbusgevallen te Breda. In verband met te Breda heerschende ge vallen van typhus is door den Minister van Oorlog het volgende bepaald: 1. De dienstplichtige sergeanten-titulair van de lichting 1926 van het 6e regiment infanterie, thans te Waalsdorp gelegerd, worden tegelijk met de voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst zijnde lichtingen van dat regiment met groot verlof gezonden; 2. de cadetten en de leerlingen van den hpofdcursus worden, voor zoover zij begin October in Breda in werkelijken dienst zouden moeten komen of daarheen van vei lof zouden moeten terugkeeren, in een nader te bepalen garnizoen gelegerd; 3. voor alle dienstplichtigen, verblijvende te Breda, Ginneken en Ba vel, Teteringen en Princenhage, wordt de opkomst voor het- halingsoefeningen op 30 September, 4 Octo ber, 7 October, 11 October a.s., alsmede de opkomst voor eerste oefening in de tijd vakken van 48 October en 1822 Octo ber a.s, tot nader order uitgesteld; 4. maatregelen worden genomen, dat dienstplichtigen, voor zoover niet verblij vende in bovengenoemde gemeente, die in het tijdvak van 48 October a.s. worden ingelijfd oi in werkelijken dienst moeter. komen bij de hieronder genoemde inrich tingen en korpsen, naar de daarachter ver melde standplaatsen worden gezonden; a. zij, die bestemd zijn voor opleiding tot officier bii de school voor vferlolsoffi- ciëren te Breda, naar die school te Kampen; b. zij, die bestemd zijn voor opleiding tot officier bij de militaire administratie, naar een nader te bepalen garnizoen; c. zij, die bestemd zijn voor het 6e regi ment infanterie naar het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom; d. zij, die bestemd zijn voor de 3e com pagnie hospitaalsoldaten, «aar de 2e halt regiment van het lie regiment huzaren, naar het artillerie-paardendepot te Tilburg, De opkomst voor eerste oefening in de tijdvakken van 48 October en 1822 October a.s. wordt ook tot nader order uit gesteld voor alle in Westfalen (Duitschland) verblijvende dienstplichtigen, aangezien al daar eveneens typhus heerscht. Met be trekking tot dienstplichtigen, die in Hanno ver verblijven, werd een dergelijke maat regel reeds getroffen. DINSDAG 28 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 u. Politte- ber. 57 u. Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest. 7 u. Politie'oer. 7.05 7.30 Engelsche les vervolgcursus) door den heer Fred. Fry. 7.308 u. En gelsche conversatieles door den heer Fred. Fry. 8 u. Persber. 8.15 R.K. Radio- Omroep. Louise Wijngaarden, viool, Anny Seveke, sopraan, De heer P. Bur- bach, bariton, Mej. Frouwe Boomgaard, piano. De heer G. v. Erp,piston, Spreker: De heer J. Weyers, electr. technisch inge nieur in Den Haag. 1. Vioolsonate no. 5 op 47. Kreutzersonate), L. v. Beethoven, viool en piano)). 2. Rede door Ir. Th. J. Weyers, over Iet over de geschiedenis der radio. 3a. Slavische Tansweize E-mcll, DvorakXreisler. b. Nocturne, Bou- langer. 4 Fanrtasie varie sur Marl borough, Langois Piston). 5a. Aus dem „Lohegesang", Mendelssohn, b. Er und Sie, Schumann, c. Unterm Fenster, Schu mann, sopraan en bariton), 6. Singvögel- chen aus dem Thüringer Wald, Sloch, piston), 7a. Liebesgarten, Schumann, b. Suleika und Hatum, Mendelssohn, so praan en bariton), 8. Le carnaval de Venise, Urban, piston). DAVENTRY 1600 Ivf. 11.20—1.20 Concert door het radiokwartet en solis ten. 1.202.20 Orgel-concert van de St. Lawrence Jewry. 3.20 School- lezing Elementary music and musical appreciation. 4.05 Kinderconcert. De band v. H. M." Grenadiergarde. Kinder koor. 4.35 Lezing Staffa and the cave of music. 4.50 Concert van het Marble Arch pavilion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Meeting van hoofdonderwijzers uit Londen. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.30 Fransche voorlezing Lettres de mon moulin. 7.48 Muziek. 8.00 Lezing Great hoaxes. 8.10 Lezing The natio nal angling championship. 8.20 „Young England", lichte opera van B. Hood, Koor en orkest. 9.50 Lezing Music and the ordinary listener, -r- 10.05 Pianoduet- ten. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Hum. schets I love you. 10.50 12.20 Dansmuziek door Howard's band. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Parijis piano-vi- ool-cello). 5.05 Concert Mme Joly. viool. L. Radisse, cello. M. Camot, piano.— 8.50 Concert door Orkest. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M 8.50 Orkest-concert, L. Melchior, te- nor en orkest. Werken van Wagner Ber lioz en Weber. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. Brussel geen uitzending. Ant werpen 8.2010.20 Speciaal concert, MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Con cert, LannerStrauss. 4.356.20 Or kestconcert. 6.207.20 Humoresken, satyren en Grotesken. 7.20 Lezing over Fidelio. 7.50 „Fidelio", opera vanJ3eet- hoven. 10.3511.00 Lezing Psycho» logie. 11.00 Nieuwsber. Pater Vitus Bouma van de Paters der H.H. Harten, Ginneken, vertrekt 28 Sep tember a.s. met de „Johan de Witt", naar Indië, Hij wordt als missionaris verbonden aan de Apost. Prefectuur van Banka en Billiton. In plaats van den weleerw. pater Geurts CssR., wiens uitzending naar de Missie we gens gezondheidsredenen is uitgesteld, zal de weleerw. Pater j. Helmer CssR. uit Roosendaal (geboren te Amsterdam) naar de Missie in Suriname vertrekken. De Sociëteit der Witte Paters van Kar dinaal Lavigerie heeft na haar laatste al gemeene vergadering, gehouden in April 1926 aan de Propaganda eeni verslag gezon den over den staat der Sociëteit en der Missiën haar toevertrouwd, sinds de voor laatste algemeene vergadering in 1920. Daaraan is het volgende ontleend; Zes nieuwe kerkelijke rechtsgebieden zijn ontstaan sinds 1920; de apostolische vicari aten van Bamako en van Oeagadoegoe en de apostolische perfectuur van Navrongo in plaats van het vicariaat Sahara en Soe dan; in Equatoriaal-Afrika zijn opgericht de apostolische vicariaten van Oeroendi en Roeanda en de apostolische perfectuur van het Albert-meer als splitsing van de Mis siegebieden waaruit ze zijn ontstaan. De statistiek van 1920 gaf voor alle Mis siën der Witte Paters een getal van 305.000 ncophieten en 120.000 catechumenen; die van 1926 geelt een getal van 425.000 neo- phieten en 166.000 catechumenen. (De naam van catechumeen wordt in de Missiën der Witte Paters gegeven aan degenen, die reeds ongeveer twee jaar van voorbereiding achter zich hebben en die ria een examen waardig zijn bevonden om onder de cate- chumeni der Kerk te worden opgenomeq en die tot kenbaar teeken daarvan een ktuis, een, medsilje of een rozenkrans open lijk dragen.) Het getal der missionarissen is, ondanks de 59 sterfgevallen sinds 1920, met 149 toe genomen, .zoodat de Sociëteit der Witte Paters op den dag van heden telt 1011 missionarissen, d.i. 733 priesters en 270 bro eder-missionsrissen. De verschillende huizen, voor philosophie- voorbereiding voor het novicaat. lellen 161 candidaten; het novicaat voor priester mis sionaris 79 en voor broeder-missionaris 72 novicen. In het Groot-Seminarie bereiden. 167 scholastieken zich voor tot het priester schap en tot 't aanstaand vertrek naar de Missiën. 17 Hij haalde zijn notitieboekje uit zijn zak en wendde zich tot den chauffeur. Welken naam heb ik u opgegeven, toen wij wegreden? Trelys, koster, antwoordde de man onmiddellijk Juist. Ziehier wat ik opgeschreven heb. Hij had de bladzijde gevonden en las; Zonder uitstel naar Trelys, koster te Valsagnas gaan, om te zien hoe de toe stand van zijn jongen is en of misschien trepanatie moet plaats hebben. Van Henri Galibert. Wonderlijk! riep dr. Bourgon uit. Ik was een beetje verbaasd, ik beken het zeide de professor, dat ik van morgen het bezoek van dezen heer ontving, die er op stond dat ik den jongen bezocht. Ik maakte hem duidelijk dat ik minder be middelden in het hospitaal behandelde. Hij antwoordde mij dat hij alle kosten voor zijn rekening nam en gaf mij terstond een som, die ik voor operatie en reis niet zou gevraagd hebben. Hieruit heb ik afgeleid dat die mijnheer ?eer rijk moet zijn en misschien wel de oorzaak van het ongeluk. Maar wij staan hier te praten en er is haast bij. Hij groette juffrouw Octavie en Solange. Dan wendde hij zich tot dr. Bourgon. Waarde collega, wijs mij den weg. Dr. Bourgon bracht hem in de straat waar de nederige woning van den koster gelegen was. HOOFDHTUK II. ALWEER GALIBERT. Het was inderdaad wonderlijk. Na al de buitengewone feiten, waarvan het eenvou dige dorp tooneel was geweest, bereikte de publieke ontroering door deze nieuwe gebeurtenis haar toppunt. De menschen, die op geheimzinige wijze een som geld ontvingen, waardoor zij uit de moeilijkheden geraakten, of een dier in hun stal vonden, dat een bron van inkom sten voor hen was, beroemden er zich nau welijks op. Het nieuws werd om zoo 'te zeggen, gefluisterd, men hoorde luidruch tige commentaren en sommige ongeloovi- gen weigerden iets aan te ljemen, dat zij zelf niet hadden gezien; toch waren de fei ten sedert eenigen tijd talrijk genoeg, of schoon deze door de bevoordeelden meest al zoo goed mogelijk geheim gehouden werden. De onverwachte komst van den beroem den dokter uit Nimes, kon natuurlijk door niemand zijn opgemerkt. Men had zijn auto zien stoppen, men had hem uit den wagen zien komen en met dokter Bourgon bij den koster zien binnengaan. Zeer velen hadden hem den tweeden keer in de straten van het dorp gezien, toen hij na de operatie naaf zijn auto was teruggekeerd, vergezeld van den dank en de goede wenschen dier goede menschen, aan wie hij de hoop had teruggegeven. De hoop bleek niet ijdel te zijn, nadat hij zich door de verschijnselen op een dwaal spoor had laten brengen, had dokter Bour gon ten slotte juist gezien; trepanatie was noodzakelijk en kon, tijdig vericht, het kind redden. Het kind was gered, de operatie was prachtig geslaagd en dat dank aan den ge- heimzinnigen Galibert, die professor Lambal tijdig bad ingelicht. Maar hoe was deze Galibert, die reeds zooveel weldaden ge wezen had, van den toestand van den kléi nen Trelys op de hoogte gebracht? Hoe had hij kunnen weten, dat trepanatie mis schien noodzakelijk was, zelfs voor dat dok ter Bourgon deze meening was toegedaan? Wie was die onbekende? Dat waren de vragen, di edoor de bewoners van het dorp gesteld werden. Men verheugde zich, dat de familie Trelys, door iedereen geacht en bemind, van hunne vreeselijke zorgen be vrijd was. Groot was de voldoening, maar nog grooter was de nieuwsgierigheid, De meest fantastische verhalen maakten de ronde, verschillende veronderstellingen, de eene nog gekker dan de ander, werden ten beste gegeven, Somigen beweerden dat Galibert een Russische prins was; anderen een Amerikaansch milliardair; deze dat hij een vertegenwoordiger was van een geheim genootschap, dat opgericht was om goed te doen; gene, dat men hem nooit zou vindenj omdat hij niet tot deze wereld behoorde. De verstandigen hielden er een minder on waarschijnlijke meening op na en veronder stelden dat deze buitengewone man. voor rekening van een ander handelde en dat deze goede werken en weldaden door nie mand anders bewerkt werden dan door juf frouw Octavie. Deze zienswijze was de meest verspreide. Zij had vele en warme verdedigers. Toch maakte men de opmerking dat het ver mogen van de goede juffrouw niet groot genoeg kon zijn voor de milde giften, die Galibert uitdeelde, en voor zoover het mo gelijk was rekende men uit, dat reeds zeer groote sommen door den raadselachtigen weldoener waren besteed. Pastoor Peyron, die reeds lange jaren zij ne bediening in de parochie had uitgeoe fend, werd dikwijls om raad gevraagd om trent hetgeen men over al die vreemde fei ten. moest denken. Sommigen die zoo graag aan wonderen geloofden, anderen, die een gemeenschap met verhevene machten aan namen, hadden hem reeds gevraagd o£ er geen reden bestond om aan de tusschen- komst van hemelsche of helsche geesten te denken. De goede pastoor was veel le ver standig om aan dergelijke overdrijvingen liet oor te leenen. Hij deed zijn best om de menschen tot kalmte te brengen en herin nerde er aan, dat God slechts zelden de opheffing der wetten, die Hij zelf gesteld heelt, toelaat en dat de christelijke voor zichtigheid noodzaakt na te denken en af te wachten, alvorens van wonderen te spreken. Overigens, zeide hij, en dit met volle recht, zie ik in deze feiten niets dat op wonder lijkt. Zij zijn niet gewoon, dat is alles, en wij weten niet, welke de beweeg redenen zijn die onzen weldoener of wel doeners, zulke liefdevolle handelingen in geven. Laten wij ons tevreden stellen met niet te vergeten, dat wij niet alles kunnen weten. Laten wij ons vernederen en dan ken wij tegelijkertijd den goeden God, dat Hij toestaat dat onze parochie zoo buiten gewoon begunstigd wordt. De brave priester bad veel en vurig voor de genezing van den kleinen Trelys. Hij was de zoon van den goeden koster, zijn misdienaar, een van de verstandigste en meest onderlegde knapen van zijn kate- chismus; Zelfs had hij in deze reine ziel de roeping tot het priesterschap meencn. te bespeuren en hii had zich voorgenomen deze met de hulp van God te bewerken en te ontwikklen. De pastoor zou zich dan ook ten zeerste verheugd hebben., ware het niet, dat Het ongeluk, dat zi}n kerk getroffen had, hem reden tot groote droefheid gegeven had. Zijne kerkl kostbaar erfstuk van de ge slachten, die waren voorgegaan, getuige der groote handelingen van het christelijk leven der geloovigen, die thans leefden en van hem, den herder die Sc zielen, die hem toevertrouwd waren, zoo innig liefhad; de gezegende plaats, waar hij ging bidden, doopen, onderricht geven, ontslaan van zonden, ccbtgenooten vereenigen, smeek gebeden opzenden voor de dooden, het goddelijk Offerlam opdragen, het Brood uit deden dat met den Verlosser het Levefi geeft. Zijne Kerk! Wat een genot was het hem geweest haar te onderhouden, te versieren terwijl hij dacht, dat alles wat strekte om haar luister te verhoogen, een hulde was aan den Goddelijken Gast en een vertroos ting en vreugde voor hen, die er kwamen bidden; En nu lag een gedeelte van het gewelf in die hem zoo dierbare kerk op den grond. De gapende opening was voor den heiligen priester een wonde in zijn eigen hart. Wat zóu hii doen om dat betreurens waardig ongeluk te herstellen? De parochie was arm, evenals haar herder. De gemeente raad, die de gevoelens van de groote meer derheid der kiezers niet vertegenwoordigde, hetgeen soms gebeurt, weigerde de noo- dige som te stemmen voor de noodzakelijke herstelling. En de winter was op komst;_ be halve dat het niet passend was de heilige plaats aan de ongestadigheid van het weer bloot te stellen, liepen de parochianen he' gevaar ongesteld of ziek te worden. (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7