pwm Gemengd Nieuws. Inbrekers gedood. De juweelenroof te Berlijn. Stormen en cyclonen in Italië. Hevige cycloon in Portugal. Een stad door een cycloon verwoest. Ford's veertigurige werkweek. De Zaterdag vrij. De typhus in ons land. De relletjes te Assen. Laffe overval. Door electriciteit gedood. De verdachte brand te 's-Gravenhage. Het spoorwegongeluk bij „De Vink". Een Ibis geschoten. De kerkdiefstallen nabij Utrecht. Geheimzinnige inbraken te Ede. Een niet dikwijls voorkomend geval van diefstal. In brand geraakt en zwaar gewond. Dievenbende gearresteerd. Sensationeele aanhouding. Wanhoop of Sportwoede? In de modder gestikt. Een gevaarlijke toren. Leeuwen en tijgers ontsnapt. Onder een auto geraakt en gedood. Films in vlam. AMSTERDAMSCH NIEUWS. KERK EN SCHOOL. Winkelsluiting en haar controle. Drogisten-J aarbeurs. SOCIAAL LEVEN. Ned. R. K. Middenstandsbond. Overwerk in het mijnbedrijf Een genazing te Lomdes. De wijziging der L. O. wet. KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften HANDEL EN NIJVÉRHOdT Verdere toeneming der kolenproductie. MARKTNIEUWS. Omstreeks middernacht heeft zich gisteren te Racourt (België) een drama afgespeeld. Aldaar werd n.l. een inbreker, die zich van kerksieraden meester wilde maken, door den pastoor met een revolverschot gedood. Omdat Dinsdag de deken van Landen een bezoek aan de kerk te Racour zou brengen, reinigde de pastoor de altaarsieraden en een kelk, uit 't jaar 1371 dateerend, zulks met behulp van zijn dienstbode. Tegen half twaalf was het werk ten einde waarna de pastpor de voorwerpen van waar de wegsloot in een brandkast, die zich in zijn studeervertrek bevond, en dat op den tuin uitzag. De geestelijke begaf zich ver volgens ter ruste, doch tegen middernacht schrok hij wakker door het geluid van voetstappen in den tuin. Hij sprong uit zijn bed, stak zijn revolver bij zich en ging naar het venster. Daar gekomen zag hij licht in zijn studeerkamer. Meenende. dat een in breker trachtte binnen te dringen, richtte de geestelijke zijn,wapen naar den grond en loste een schot, dat vreemd genoeg doel trof. De inbreker werd in het hoofd getrof fen en was onmiddellijk een lijk. Er werd geen enkel identiteitsbewijs op den man gevonden. Zijn portefeuille bevatte wel het merk van een winkel te Tirlemont en zijn horloge draagt de inscriptie „Bosman". Omtrent den brutalen overval, die Zater dag in een juwelierswinkel in de Trauen- zientstrasse plaats had, is nog niets opge- helderd.Voor het vatten der daders is thans in totaal een beloéning van 15.000 mark uit geloofd. Uit de nasporingen der poiitie is geble ken, dat de aanslag zorgvuldig is voor bei eid. Volgens de beschrijving moeten de roo- vers dezelfden zijn, die enkele maanden ge leden met gebruik van vuurwerk de vitrine van een juwelierswinkel in het Noorden van Berlijn hebben leeggeplunderd. Na twee maanden onafgebroken mooi weer, dat zelfs verschillende boschbranden deed ontstaan, hebben zich plotseling in Italië hevige stormen en cyclonen .voorge daan. Uit het Zuiden komen berichten om trent verwoestingen in de streek van Bari en Brindisi. De kldine stad Altamura is in het bijzonder geteisterd; vier personen wer den door een cycloon gedood. Aan den oogst is onberekenbare schade toegebracht, voor al in Lombardije en Piemont. Te Milaan viel?n hagelstcenen zoo groot als noten. De Matin'' publiceert een telegram uit Lissabon, volgens hetwelk een hevige cy cloon in vier minuten tijds de geheele streek van Satarem heeft vernield. De zwaarst ge teisterde plaatsen ziin Almeiran en Albiares De gcdieele oogst is vernietigd. De schade is zeer groot. Er ziin geen dooden. Volgens een telegram uit Buenos Aires heeft een cycloon de stad Itambe geheel verwoest. Tweehonderd lijken zijn reeds vanonder de puinhoopen te voorschijn ge haald. Henry Ford heeft opnieuw de indusfriecle wereld in even groote verbazing gebracht als 12 jaar geleden, toen hij vijf dollar vaststelde als minimum-dagloon in zijn fabrieken. Hij heeft thans een 40-urige werkweek van vijf dagen ingevoerd zonder overuren. De arbei ders zullen betaling van zes dagen voor vijl sagen werk krijgen en de Zaterdagen en Zon dagen vrij hebben. Het is een kwestie van zakendoen, ver klaarde Ford; het gros van alle artikelen wordt verbruikt door de menschen die ze vervaardigen. Geef hun voldoenden vrijen tijd en hun behoeften zullen stijgen. De ge stegen consumptie maakt grooter productie mogelijk en het massaproduct leidt tot prijs verlaging. Ford denkt thans niet langer aan een mini mumloon. Zoo weinigen van zijn arbeiders ontvangen dat minimumloon, dat het begin sel thans geen practische waarde meer heeft, Hij is van meening, dat een man betaald moet worden naar wat hij waard is en dat zij, die niet meer waard zijn dan het minimum loon. eigenlijk maar moeten heengaan. De tijd voor de korte weck is, naar zijn meening, gekomen. Hij zelf stelt haar thans in voor 217.000 employé's in meer dan 5p industrieën, van automobielvervaardiging af tot spoorwegbedrijven toe. Het zal noodzake lijk zijn, de machines in zijn fabrieken meer dan acht uur per dag aan den gang te hou den. Daarom zullen de arbeiders in ploegen werken, omdat de machines te duur zijn om ze stil te laten staan. Maar op Zaterdag en Zondag zal niet meer worden gewerkt. Met behulp van nieuwe machines zal de arbeid zoo worden verricht, dat er meer werk zal worden gedaan in vijf dagen dan thans in zes. De volgende verandering zai, naar Ford s meening. bestaan in een wijziging van den duur van den arbeidsdag. Ook in de omstreken van Gorcum en wel te Almkerk en Ottoland komen gevallen van typhus voor. '"WEE STERFGEVALLEN IN DE PRO VINCIE GRONINGEN. In het naburige Kolham (gem. Slochteren, prov. Groningen, en ook in Waterhuizen (gem. Noorddi'jfc) komen enkele typhusge- vallen voor. In eerstgenoemde plaats zijn twee volwassenen, broer en zuster uit één gezin, aan deze ziekte overleden. De typhus heeft ook te Heerenveeh haar •vtrede gedaan. Begrafenis van sergeant L. Munnike. Te ter Apel is Vrijdagnamiddag het stoffe lijk overschot van den sergeant L. Munnike, die te Assen zoo noodlottig om het leven is gekomen, door het heele kerps onderoffi cieren van het le reg. Infanterie te Assen, plechtig en met militair eerbetoon, ter aarde besteld. De baar, evenals een militaire auto, was bedekt en gevuld met kransen en er wer den zoowel door de Luth. en Herv. predi kanten, als door de mede aanwezige kolonel en kapitein, zeer waardeerende woorden ge sproken. Er was zeer groote belangstelling. Een jachtopziener ernstig gewond. Tijdens de jaarmarkt werd de jachtopziener G. Eerenstein te Odoorn door de stroopers G. L. te Kleindijk en W. A. te Vathe aange sproken. Plotseling grepen de mannen hem aan en brachten hem een aantal messteken toe, waarop zij de vlucht namen. De toestand van den getroffene is ernstig. Nadertiand zijn dc daders door marechaussees aangehouden. Bij de Coöp. Handelsvereeniging van den N. C. B. te Veghel is Vrijdagmorgen de elec- tricien J. Arbouw uit Leiden, die werkzaam was in de nieuwe hangbaan, in aanraking ge komen met de electrische geleiding en ge dood. Hij laat een vrouw en 3 kinderen na. Vrij zeker moedwil in het spel. Omtrent den brand in het Artillerie-park te Den Haag, kan nog nader worden gemeld, dat men het algemeen, zoowel van politiezijde als van de zijde der militaire autoriteiten en der brandweer uitgesloten achtte, dat de brand anders dan door kwaadwilligheid kan tijn aangekomen. Een nauwkeurig onderzoek wordt inge steld, waarbij vooral de getuigenis v.an twee jongelui geëmployeerd ter koopvaardij van belang schijnen, die verklaarden den brand als het ware te hébben zien aankomen. Er was toen een man die een fiets aan de hand hield vlak bij de gebouwen geweest, die ech ter in het geheel geen acht sloeg op het vuur, niet omkeek en zich langzaam verwij derde. In de loods waren behalve een bus ben zine, welke na forceering der gesloten deu ren, snel door de brandweer werd verwijderd, en een vat met traan, geen brandbare stoffen aanwezig. Eenig oud materiaal en wat rom mel is verbrand. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig burgemeester Patijn en hoofdcom missaris Van 't Sant. De brandweer was te 1 uur den brand, die zich slechts tot eenige schade aan de loods beperkte, meester. De schade is niet aanzien lijk. Het volgende wordt nog gemeld Reeds in een zestal verdachten meest zwervers. in verhoor genomen, doch allen moesten worden vrijgelaten, daar zij óf hun alibi konden bewijzen óf niet herkend werden door de twee personen, die meenden in de omgeving van de loods een man gezien te hebben, die zich snel verwijderde. De poli tie stelt nader een nauwkeurig onderzoek in. Van de loods is slechts de omheining afge brand, zoodat de schade zeer gering is. De moet in de rails. De N. Rott. Ct. meldt, dat de ingenieur, der Ned. Spoorwegen, de heeren Van Dijks Maas Geesteranus en Hoekstra, ontdekt heb ben, dat een moet in de rails is ontstaan. Dit zou een bewijs zijn, dat daar een wiel was uitgeloopen. Of dit van de locomotief, dan wel van een der wagons is geweest valt niet uit te maken. De Tel. meldt dienaangaande nader De heer Maas-Geesteranus, chef van „Weg en Werken" deelde ons mede, dat het uitlobpen van het wiel zeer vermoedelijk het gevolg is geweest van het ongeval en er niet de aanleiding toe is geweest. Wat de oorzaak der ramp betreft, heeft deze ont dekking weinig beteekenis. Het museum „Natura Docet" te Dene kamp heeft ter .prepareering ontvangen een Ibis, geschoten bij Breda. Het dier, een mannetje, had een ring om den poot, ge merkt M. Ornith, Közpon Budapest 27524. Deze staalblauwe vogel (een neefje van de heilige Ibis der Egyptenaren) zoo groot als een wulp,broedt menigvuldig in de moerassen van Hongarije en is daar allicht als jonge vogel op de broedplaats voor wetenschappe lijk onderzoek geringd. In Holland komen ze af en toe als ver dwaalde zwervelingen voor. Omtrent de kerkdiefstallen in de omgeving van Utrecht wordt medegedeeld, dat de twee regalen werden geroften om het publiek te waarschuwen. Fr zijn nabij de kerk horden geplaatst, waarop de woorden voorkomen „Langzaam rijden toren en kerk gevaar lijk". Te Ede (Geld.) hebben geheimzinnige inbraken plaats gehad, waarbij zoo goed als niets werd ontvreemd. De dief oi dieven hebben zich toegang weten te verschaffen tot het postkanoor, waar alle laden en kasten werden opengebroken en doorzocht. Er wordt echter niets, zelfs geen postzegel venn'st. Van liet kantoor is msn in de directeurswoning gekomen door een tus- schendeur, waarschijnlijk met een looper, te openen. Men is er blijkbaar van op de tiocgte geweest, dat de directeur met ver lof in het buitenland vertoefde en dat de waker niet voor elf uur zou komen. Ook daar heeft men alles nagesnuffeld en zooals thans gebleken is, alleen eenige trommels met familiepapieren en een zich toevallig daarin bevindend klein bedrag aan geld, meegenomen. Dc verschillende sleutels van kasten en tusschendeuren zijn later op zol der teruggevonden. Ook in een paar bureaux bij bij kazerne is op een dergelijke wijze ingebroken. Al les is nagesnuffeld doch geld of geldswaar den word an niet vermist, ofschoon deze zeer gemakkelijk mee te nemen waren ge weest. De Centrale Recherche te i Amsterdam, heeft naar de Tel. weet mede te deelen, een niet dikwijls voorkomend geval van diefstal in onderzoek. Het betreft hier het wegnemen uit collectebussen van Zonnestraal, een collecte, welke Zaterdag werd gehouden. Onder de vele collectanten, die er met een bus Op uit werden gezonden, behoorden een vrouw met haar 22-jarigen zoon en 19-jarige dochter. De animo om gelden voor dit goede, doel te beuren was bij dit drietal uiterst groot. De brave stadgenooten trokken er reeds in den vroegen ochtend op uit en wel op een tijdstip, waarop hun collega's collectanten ver moedelijk nog op één oor lagen. In elk geval, waren zij reeds op straat, vóór het tijdstip, dat het verenigingsbestuur voor den aanvang van de inzameling had vastgesteld. In plaats van om vijf uur te eindigen,, keer den zij om drie uur of halfvier naar huis te rug, de bussen medenemende. Dit was tegen de voorschriften, die willen, dat de bussen terstond worden ingeleverd bij het bureau. V7at er thans is gebeurd, is nog niet met ze kerheid bekend. Wel, dat eenige rechercheurs van cle Centrale Recherche den zoon opvin gen, toen hij het huis verliet, om de drie bus sen in te leveren. ITij werd naar het hoofdbu reau geleid, terwijl de bussen in beslag waren genomen. Ofschoon op punten" was gecollec teerd, welke een goede ontvangst deden ver moeden, bleken de busjes slechts kleine be dragen te bevatten. Vooral één bus hield op vallend weinig in. Tevens kwam aan het dag licht, dat het drietal op een valschen naam bus sen had aangevraagd. Dit was uitgelekt en zoodoende kwam de politie achter het ge beurde. Ook werden gearresteerd het hoofd van het gezin, de man, die thuis was gebleven, als mede de moeder en de dochter. Het vermoe den is, dat de man de persoon is, die het plan heeft beraamd en die geld uit de bussen zou hebben genomen. Bij een huiszoeking, welke na de arrestatie werd verricht, werd een be drag aan klein geld aangetroffen van meer dan honderd gulden. Oogenschijnlijk is aan de bussen niets ver dachts te bespeuren de loodjes met draden waren niet beschadigd. De vier arrestanten, die naar het hoofd bureau werden overgebracht, verklaarden, dat het geld opgespaard was. De verhooren duren nog voort. De aangehoudenen blijver, ontkennen. Zaterdagmorgen vier uur liep de 86-jarige weduwe v. H. aan de Rijnstraat te Rotterdam met een brandende kaars in de gang van haar woning. Waarschijnlijk door den tocht woei de vlam van de kaars tegen haar kleeren, die spoedig vlam vatten. Op haar hulpgeroep snelden buren toe, die de oude vrouw in een deken rolden. Per auto van den Geneeskun digen Dienst is zij met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Haar toestand is zorgwekkend. Men meldt %it Woudriohem aan de ,,'s-Hert. Crt.": Sedert geruimen tijd werdep in de stre ken van Gorinchem en in verschillende dorpen van het Land van Heusden en Altena en in de Alblasserwaard fietsen gestolen. Het gebeurde meestentijds des nachts, bij sommige boeren werden daartoe de deuren opengebroken. De brigade-commandant der Ken. Maré chaussee te Woudrichem zag zijn pogingen om de daders van gemelde diefstallen op te sporen met sucres bekroond. Een zekere A. A. van D., die des nachts te Almkerk zonder licht reed, werd aangehouden.. Hij gaf toen evenwel een valschen naam op. Korten tijd daarna werd van D. door de rivierpolitie te Rotterdam aangehouden en toen kwam zijn ware naam aan'het licht, alsmede het feit, dat hij de bewuste per aangehouden personen naar het Huis van soon was, die te Almkerk zonder licht met Bewaring overgebracht zijn. De poiitie ver- j een damesfiets had gereden en vermoede- moedt met twee beruchte individuen te maken j;jk Van rijwieldiefstallen o.a. te Dussen, te hebben. Vermoedelijk hebben zij ook in braken gepleegd te Amsterdam., Utrecht en Zuilen. Aan de Nieuwstraat te Kerkrade, op het grondgebied van Herzogenrath heeft een sensationeele aanhouding plaats gehad. Door Duitsche politiebeambten was P. te Kerk rade, die zich op Duitsch gebied had be geven, aangehouden. Hij verzette zich echter hevig. De Duitsche politie had een bevel van gevangenneming tegen hem uitgevaardigd wegens verduistering en heling. Dc vrouw van P. was haar man te hulp gesneld. Zij Made, Sleeuwijk, Maartensdijk en op plaat sen in Zeeland op zijn geweten had. Naar we vernemen, zijn inmidels reeds tien rijwie len in beslag genomen. Van D. is gearres teerd, terwijl enkele medeplichtigen even eens in hechtenis zijn genomen. In een Parijsch blad staat te lezen: Maan dagmorgen omstreeks hall 11 uur zagen twee wandelaars bij Kaap Gris-Nez een zwemmer, die met forsche slagen het ruime sop koos en weldra uit het gezicht ver dween. Verwonderd hierover naderden de wan- mishandelde een der Duitsche politiemannen t dd het t vanwaar de sje,heilllzinnige die bi, de Holjandsche politie een^ klacht zwemmer v/rtrokken was. Zij vonden daar wegens mishandeling tegen vrouw P. heeft ingediend. Te Streefkerk is Vrijdag een met bouw materiaal beladen wagen, die defect raakte, van den hoogen dijk van de Ammerschekade in een sloot gereden. Een van de drie man nen, die op den wagen zaten, sprong er bij tijds af; de tweede geraakte te water en zwom naar de andere zijde; de derde, de 56-jarige E. van Blokland, uit Hardinxveld, geraakte onder het bouwmateriaal en is, volgens de „N. R. Ct." in de modder gestikt. Kunstmatige ademhaling, toegepast door den gemeente-veldwachter, mocht niet baten. De toestand van toren en kerk te Schoon hoven heeft het noodig gemaakt, dat maat- een pakje met kleeren en een portefeuille, inhoudende papieren ten name van Rodri guez Luis de Lara, geboren in het jaar 1900 te Madrid, benevens een brief. In dezen brief deelde de Spanjaard mede, dat hij het Kanaal wilde overzwemmen, zonder eenig geleide en verzocht hij den- gene, die zijn kleeren zou „vinden, deze naar een restaurant te Boulogne te brengen, waar hij tot Zondagavond in dienst geweest was. Sindsdien heeft men geen enkel bericht meer van den zwemmer vernomen, die waarschijnlijk in zee is omgekomen. Men vraagt zich af, of men met een ge ëxalteerde te doen heeft, die het record Kanaal-zwemmer wilde slaan, dan wel met een levensmoede, die op deze theatrale wijze van het tooneel des levens wilde ver dwijnen. De kleine stad St. Amand-les-Eau bij Rijssel in Frankrijk heeft Vrijdagavond in staat van paniek vrekeêrd wegens de ont snapping van acht leeuwen en twee tijgers uit de tnenager e van een reizend circus. De laatste voorstelling was gegeven, en toebereidselen waren gemaakt om naar de naaste stad te vertrekken, toen door een on oplettendheid van een der bewakers de dieren uit hun kooien ontsnapten. Zij zetten' koers naar de Grande Place, wel ke nog vol menschen was, die zich op weg naar huis bevonden. Ook zaten daar neg velen aan de tafeltjes der caféiterassen. Natuurlijk was een algeraeene vlucht het gevolg van de komst der roofdieren. En spoedig werd het plein behecrscht door de leeuwen en tijgers, er. hun bewakers die hen trachtten te vangen. Een van de tijgers sprong door het venster van een varkensslagerij en begon de lekker nijen te verslinden, die daar uitgestald waren voor meer-vvelkoine klanten. Een leeuw trok een café binnen. De klanten en kellners vloden haastig door de achterdeur. Een an dere leeuw richtte verwoestingen aan onder de sauspannen in een ijzerwinkel, terwijl een derde een hoedenzaak binnenwandelde. De tweede tijger klom een trap op naar een slaapkamer, waar een man en zijn vrouw en kinderen sliepen. De slapersv waren on middellijk klaar wakker en ontsnapten door het raam, langs een laken dat zij aan een poot van het bed hadden gebonden. De jaght werd gedurende den geheelen nacht voortgezet, maar een der leeuwen werd eerst in den middag gevat. Dit dier werd met een lasso op een trap gevangen. Een van de leeuwen bracht drie oppassers wonden toe, alvorens hij weer in gevangenschap terug keerde. Zondagmiddag had op den Spoorsingel te Rotterdam een doodelijk ongeval plaats. Te ongeveer 2 uur reed daar de kleerma ker A. v. D. met zijn auto. Voor hem uit reed op de fiets een meisje, dat v. D. wilde ontwijken, dcor om haar heen te rijden. Plotseling zag hij toen een man, den 48-ja- rigen P. H. Zwuëste wonende Hooge Boezem, vlak voor den auto de straat oversteken en Van D. kon niet verhinderen, dat de man on der den auto geraakte. In deerniswekkenden toestand werd de aangeredene per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het zieken huis Bergwek gevoerd. Bij aankomst was hij reeds overleden. De auto werd in beslag genomen. Gebleken is, dat de reminrichting niet in orde was. Een zolder uitgebrand. Zondagmiddag om zes uur rukte de brand weer uit naar een brand, welke gesignaleerd was op de vierde étage van perceel Dam straat 1, waar op een bergzolder de familie A. Elsenburg een bioscoopvoorstelling voor de gezinsleden had georganiseerd. Er werd bij de bediening een fout gemaakt, waardoor het einde van de film ten gevolge van het openstaan der lampenkast met de lamp in aanraking kwam. Door de aanwezigheid van twaalf films greep het vuur snel om zich heen, doch de brandweer wist met twee stra len, één via de mechanische ladder en één door het huis, erger te voorkomen. Het zol dertje brandde uit, terwijl een kamertje brandschade kreeg. Over de vervolging, waarvan spr. te voren gewaagde, zeide hij, dat in een half jaar tijd door inspecteurs van de volksgezondheid riet minder dan 400 drogisten bekeurd zijn voor den verkoop van verschillende speciaiiteiés. Nu het niet gelukt is door middel van het wetsontwerp op de specialités de drogisten ie doen verdwijnen, moet door uitlokking iot nei: plegen van 'een strafbaar feit den dro gisten het leven ongenietbaar gemaakt wor den. Verblijdend daarentegen noemde spr. her feit, dat het besluit is genomen met den groothandel samen te werken, om tegen te gaan dat niet-vakkundigen tot drogist worden geïnstalleerd. De lieer De jong verklaarde vervolgens de beurs voor geopend, waarna de heer Abr. Staalman den toon van de middenstanders prees. Jmmers zij vragen niet, doch wenschen slechts, dat hun rechten gerespecteerd wor den. Spr. kwam nog op tegen den dwang van hoogerhand, waardoor met publiek genoop wordt meer te betalen dan bij verpakte ge neesmiddelen noodig is. Behoorlijke naleving der verordening. Eenige maanden geleden heeft het bestuur der „Alg. Winkeliersvereeniging" een schrij ven gericht aan den burgemeester, waarin verzocht werd door scherper toezicht op de naleving der Verordening op de winkelslui ting een eind te maken aan de vele overtre dingen, die in vele wijken der stad dagelijks plaats vinden. In zijn antwoord op dit schrijven geeft de burgemeester thans te verstaan, dat ontkend moet worden, dat de politie op de naleving der winkelsluitingsverordening niet'voldoen de toezicht houdt. In het oog moet in de eerste plaats v/el worden gehouden, met hoe groote moeilijkheden, vooral in de drukke volks buurten, de controle op de naleving gepaard gaat. Van de zijde der belanghebbende win keliers en van het publiek ondervindt de politie, zoo wordt gezegd, de grootst moge lijke tegenwerking. Van alle kanten worden de winkeliers te voren gewaarschuwd, wanneer men bemerkt, dat een agent in aantocht is. Controle in burgerkleeding is hiertegen geen voldoende afweermiddel., wijl na een of twee keer de agenten, ook al zijn zij niet in uniform, dcor de buurtgenooten, die voor een belangrijk deel op straat leven, herkend worden. In sommige buurten gaat het zelfs zoover, dat de politie bij controle van het begin der straat af wordt begeleid door groepen opgeschoten jongens, die be lust zijn te weten, welke winkelier „aan de beurt" is. Het spreekt vanzelf, dat onder die omstandigheden meermalen de noodzakelijk heid bestaat de controle tijdelijk te staken. De Burgemeester voegt daaraan nog toe, dat in tegenstelling met wat in het schrijven der winkeliersvereeniging dienaangaande wordt opgemerkt, de verordening in het algemeen zeer behoorlijk wordt nageleefd, en dat de tegenwerking zich beperkt tot een gering aantal kleine winkeliers in be paalde volksbuurten. Men kan bezwaarlijk volhouden, dat dit de verordening in haar geheel aantast. Intusschen zal zooveel mogelijk worden getracht door zoo streng mogelijke controle ook de, nog bestaande misstanden in deze op te heffen. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Zaterdagmiddag is de twaalfde jaarbeurs van den Algemeenen Nederlandschen Dro- gistenbond geopend in het Paleis voor Volks vlijt. De voorzitter van de beurscommissie, de heer G. J. Nikkels, heette speciaal den heer De Jong, den vertegenwoordiger van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, welkom. Uw komst doet, aldus spr., den ver drukten drogistenstand goed. Want het be- teekent, dat de minister belang stelt in het leven van een deel van den middenstand, welke, hoewel geregeld achtervolgd hij leeft nog steeds onder een draconische wets bepaling, die 60 jaar oud is toch nog groeit. Ook dankte spr. de vertegenwoordi gers van het college van B. eri W., alsmede prof. Van der Wielen, den strijder voor de rechten van den apotheker, doch niet minder den man, die een open oog heeft voor de veranderingen. Apothekers en drogisten schijnen tegen stellingen te zijn het zijn echter twee groe pen, die elkaar zeer zeker aanvullen. Ook sprak de heer Nikkels den heer Abr. Staal man toe, in wien de drogistenstand een warm voorstander geeft gevonden, vooral wanneer i het de verdediging der rechten betrof. Spr. wendde zich nog speciaal tot de ver- tegenwoordigers, die aanwezig waren en I zeide, dat het doel van de deurs is den bond j groot te maken. De jaarbeurzen moeten lei den tot verserking van den hand tusschen (leverancier en cliënt. Vergadering van het Hoofdbestuur. Dezer dagen vergaderde te Utrecht onder leiding van den heer C. J. G. Struycken, Den Haag, het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Mede was aanwezig mr. P. J. M. Aalberse, lid van den Raad van Advies van den N. R. K. M. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter den heer L. Peters, onlangs overleden en tot voor korten tijd lid van het hoofd bestuur van den N. R. K. M. Hierna kreeg de onder-voorzitter, de heer Meyring uit den Bosch, gelegenheid den voorzitter geluk te wenschen met zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Uit de behandelde onderwerpen worden hier de belangrijkste aangeteekend. Het Comité van Actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux bleek veel sympa thie te ontmoeten bij de verschillende geor ganiseerde groepen van fabrikanten., midden standers en consumenten. Het program van actie van het comité werd onder de oogen gezien en kon de instemming der vergadering verwerven. Klachten waren binnengekomen over het feit, dat cassabons boven f 10 behooren te worden gezegeld. De vergadering was van oordeel, dat de cassabons niet allereerst bedoeld waren als stukken, strekkende tot bewijs van betaling en daarvoor dan ook minder geschikt waren. Het ging dan ook te ver om deze zonder meer met kwijtingen gelijk te stellen. Besloten werd deze zaak te bespreken met dc beide andere centrale Middenstandsbonden. Op verzoek van het bestuur der R. K. Staatspartij werden twee leden benoemd voor het adviseerend deel van den Partijraad. Aangewezen werden de heeren Chr. M. Jansen, Amsterdam en C. J. G. Struycken, den Haag. Congres 1927. Als onderwerp van behan deling op het in 1927 te houden congres werd vastgesteld: De verhoudingen tusschen werk gevers en werknemers in het bedrijf .speciaal bezien van het standpunt van het midden- standsbedrijf. De bedoeling is, dit onderwerp te doen behandelen door een werkgever en een werknemer. Omtrent de aan te zoeken prae-adviseurs werd nog geen beslissing genomen. Met leedwezen 'moest worden geconsta teerd, dat de middenstand in het Zuiden geweldig wordt benadeeld door de valuta- concurrentie uit België en Frankrijk. Al was het mogelijk, dat het acute der con currentie spoedig weer zou verdwijnen, dit sluit niet uit, dat telkens weer opnieuw pe rioden van valuta-concurrentie den klein handel, speciaal aan de grens, bedreigen. Het probleem is voor den Middenstands bond niet eenvoudig, daar de valuta-concur rentie zich niet beperkt tot een bepaald be drijf, rnaar den middenstand vrijwel over de geheele lijn aantreft. Een invoerverbod ter bescherming van een bepaalde industrie zou wel voor een klein ge deelte kunnen helpen, maar de middenstand in zijn geheel zou daarmede niet zijn gebaat. Hiervoor zijn maatregelen van bijzondere strekking noodig. De vergadering was dan ook van oordeel, dat met kracht gesteund moesten worden de pegingen, welke erop gericht zijn, ons tarief stelsel beter te outilleeren en aan de regeering meerdere bevoegdheden te geven, waardoor 't mogelijk zou zijn, telkens wanneer zulks noo dig bleek, den invoer van bepaalde goederen te temperen en zoodoende een onbillijke con currentie uit te schakelen. Reeds lang is behoefte gevoeld aan een practisch aantrekkelijk werkprogram voor kleinere afdeelingen, waar het vaak moeilijk is een actief organisatieleven te ontwikkelen en te behouden. -Besloten v/erd een samenspreking te doen houden door afgevaardigden der vijf bonden en directeuren der bureaux, teneinde over dit punt onderling van gedachten te wis selen. De vergadering behandelde nog uitvoerig de vraag, of het mogelijk was, dat bankbe drijven onder een zeker overheidstoezicht zouden worden geplaatst. De verschillende debacles in het bank bedrijf hebben zeer veel slachtoffers geëischt en niet op de laatste plaats onder de midden standers. Het is geen zeldzaamheid, dat een midden stander, na eenmaal slachtoffer te zijn ge weest, met zijn nieuwe bankrelatie niet min der onfortuinlijk blijkt. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat gezonnen wordt op middelen, welke er toe leiden, dat de zakenmenschen weten met welke bankbedrijven zij met vertrouwen in relatie kunnen treden. Gedacht werd aan de wet op het levensver zekeringsbedrijf met het toezicht der ver zekeringsbank. Erkend moet worden, dat voor het bankbedrijf het probleem wel moeilijker was. Hoewel deze kwestie ver over het midden standsterrein heenreikt, is toch het belang van den middenstand er in die mate bij betrokken dat de vergadering het gewenscht oordeelde dit punt met de besturen der an deren Middenstands-centrales te bespreken. «e. Een protest van den Alg. Ned. Mij nwerkersbond. De voorzitter van den Alg. Ned. Mijn- werkersbond heeft aan de contactmomissie voor het mijnbedrijf een schrijven gericht, v/aaraan wij het volgende ontleenen „Van de mijnwerkers van ongeveer alle mijnen ontvangen wij dagelijks berichten, dat overwerk van hen wordt geëischt zonder dat hiervoor dringende noodzaak aanwezig Iran worden geacht. In het bijzonder is dit het geval bij de mijnen Laura en Vereeniging, waarvan men ons bericht, dat de arbeiders gedwongen worden tweemaal per week een vierden dienst over te werken. Wij vermogen niet in te zien, dat dusdanige handelingen in overeenstemming kunnen worden geacht met het eerste lid van artikel 13 der collectieve arbeidsovereenkomst, lui dende „Overwerk zal zooveel mogelijk vermeden worden." Daarnaast vernemen wij, dat zeer veel stut- terswerk blijft liggen, waardoor de veiligheid gevaar loopt. Wij verzoeken derhalve maatregelen te treffen, opdat ten spoedigste een einde zal worden gemaakt aan deze overtreding der. gesloten overeenkomst." Eenige weken geleden zijn zeven duizend I Italiaansche pelgrims in hun woonplaatsen teruggekeerd van een bedevaart naar Lour- i des. Te Livorno keerde een jong meisje terug, dat naar het genadeoord was gegaan, om er ge- nezing te vinden voor een bijna algeheele ver- I lamming. Twee jaar lang had ze in een hos- j pitaal gelegen. Op miraculeuze wijze her- j kreeg ze te Lcurdes het gebruik van haar ledematen. In haar woonplaats heeft deze genezing 1 groot, opzien en enthousiasme verwekt, i Vrienden en verwanten en belangstellenden, die hajr zagen, verspreidden het nieuws in de stad en op een avond trok een optocht met muziek langs de woning van het meisje, dat Comporette, is genaamd. Ze moest op aller verlangen voor het venster verschijnen en werd geestdriftig toegejuicht. De geneesheer, die haar behandelde voor haar gang naar Lourdes, prof. Lumbrose, heeft haar nu opnieuw onderzocht en aan journalisten verklaard, dat hij het meisje gedurende twee of drie jaar onder behande ling heeft gehad, nadat verschillende ge- neesheeren van naam alle hoop tot beterschap hadden opgegeven. Thans heeft hij moéten constateeren, dat ze geheel genezen is. Prof. Lumbrose verklaarde, geen enkele verklaring van deze genezing te kunne» geven. (Msb.) MODERNE TALEN EN ESPERANTO. Aan de Staten-Generaal is het volgende adres verzonden Geeft eerbiedig te kennen het Bestuur der Nederlandsche Esperantisten Vereeniging „La Estonto Estas Nia", te Amsterdam, dat het vernomen heeft dat bij de eerstkomende behandeling der Lager Onderwijswet zal worden voorgesteld de z.g. moderne talen als facultatief leervak op de Lagere Scholen in te voeren. dat het internationaal verkeer op taalgebied eischen stelt, waaraan nationale talen thans slechts gebrekkig, in de toekomst in steeds mindere mate kunnen voldoen dat de internationale taal Esperanto binnen afzienbaren tijd een zeer belangrijke plaats in het evengenoemde verkeer zal innemen dat het wenschelijk is bij de regeling van het onderwijs aan de tegenwoordige jeugd rekening te houden met de omstandigheden, die verwacht kunnen worden tegen den tijd dat deze jeugd volwassen zal zijn dat het onderwijs in Esperanto op ver schillende andere leervakken gunstigen in vloed heeft dat het gebruik van een internationale taal den wereldvrede bevordert Redenen waarom het Bestuur voornoemd verzoekt Esperanto eveneens als facultatief leervak toe te laten. Als toelichting wordt bijgevoegd de door de Vereeniging uitgegeven brochure „Waar om Esperanto-onderwijs op de Lagere School en eenige andere bescheiden. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de 3 September aflevering van het or gaan der Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat treffen wij o.a. aan Een verzoek van het bestuur aan Nederland sche fabrikanten om, wanneer zij aanvragen uit het buitenland krijgen voor levering van artikelen, waarin zij geen belang stellen, deze te willen doorgeven aan het secretariaat der Vereeniging, dat deze aanvragen dan door geeft aan fabrikanten voor wie deze aanvra gen wel van belang zijn. In een „Open brief" wordt aan Hare Excel lentie de Minister van Finantiën des Nederl. Huisgezins, dus de huisvrouw verzocht hare onmisbare medewerking te geven tot bevor dering van het doel der Vereeniging, dus zooveel mogelijk artikelen van Nederlandsch fabrikaat te koopen. Verder vestigt het secretariaat de aandacht op het belangwekkende industrieele film archief, waarover de Vereeniging beschikt en hare industrieele lantaarnplaatjes, alles zeer geschikt materiaal voor het organiseeren van belangwekkende winterbijeenkomsten, terwijl bovendien het secretariaat in verbin ding staat met tal van uitstekende sprekers. In een artikel over „De Dawes regeling en Nederlandsch Fabrikaat" wordt uiteengezel de nadeelige gevolgen voor de Nederlandsche industrie, uit deze regeling voortspruitend. „Het cadeaustelsel" behandelt dit, zooveel aangevochten, systeem van zakendoen, uit eengezet door den heer Mollerus. De Heer C. Lekkerkerker schrijft over „Nederlandsch Fabrikaat in Nederlandsch Indië." Behalve uit de opgaven in de „Exporiru- briek" bewijst een ontvangen brief uit Mon tevideo, in deze aflevering opgenomen, dat op Exportgebied de Vereeniging zich ook flink weert. Ten slotte zij nog de aandacht gevestigd op de verschillende officieele mededeelingen in deze aflevering voorkomend, z.a. de rubriek voor bemiddeling tusschen werkgevers en werkzoekenden, de opgave van die fabrikan ten, welke gerechtigd zijn het merk „V. N. F.' te voeren, ten bewijze dat hunne artikelen van Nederlandsch fabrikaat zijn en opgave van industrieele films, welke voor vereeni- gingen school besturen enz. ter beschikking voor vertooning kunnen worden gesteld. De buitengewone drukte in het Limgurg- sche mijnbedrijf, veroorzaakt door de En- gelsche staking, houdt aan, Dc productie der gezamenlijke mijnen neemt iedere, week met vele tonnen toe. De mechanische kolenwinning draagt hier toe niet weinig bij. De nieuwe mijn „Juliana" van de onder neming „Laura en Vereeniging" begint ook reeds kolen te leveren, zij 't nog in geringe hoeveelheid. De productie van de nieuwe mijn „Mau- rits" neemt voortdurend toe. De in aanbouw zijnde nieuwe schacht van de Domaniale mijnen te Kerkrade zal ver moedelijk in Januari 1927 geheel gereed zijn. MEDEMBLIK, 25 Sept. R. K. Marktver. „St. Jozef". Kleine Idiaal 2.402.50 per halve ILL. Blauwe Wilde Duk 1.70 1.75 per halve H.L. Bloemkool 0.9017.30 per 100 stuks. Witte kool 0.800.83 per 100 stuks. Uien: Groote gele 1.251.35 per halve H.L. Kleine gele 0.650.70 per halve H.L. Nep 1.351.45 per halve H.L» Slaboonen 0.501.5a per zakje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8