STADSNIEUWS. Nieuwe Haarlemsche Courant Uit de Pers. X AAN ONZE LEZERS NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Maandag 27 Sept. 1926 De verantwoordelijkheid. De S.D.A.P. en de ondermijning der tucht in het leger. Te veel wetenschap. De Hollandsche Handelsbank. Douchebaden. De verbreedine: der Kamperlaan. Aankoop perceelen aan de Dubbele Buurt. Een bond van landelijke Rljvereenigingen? Een goede maatregel. Roomsch-Katholieke Volkspartij. INGEZONDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN. GYMNASTIEK. Het zilveren feest van de T.V.IJ. te IJmuiden. DUIVENSPORT. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De anti-revolutionaire „Standaard" schrijft „Het behoeft na de gedurige ophitsing te gen den militairen dienst waarlijk niet te ver wonderen, dat zich tijdens de herhalings oefeningen betreurenswaardige feiten voor doen, als uit Assen werd bericht feiten te droeviger, omdat er bloed moest vloeien en onschuldigen aan de verwekte relletjes werden getroffen. De berichten geven den indruk, dat de officieren tot het uiterste hebben be proefd de rust te herstellen, daarbij tot den rand der zwakheid gingen en moesten ervarer, dat de toestand eer erger dan beter werd. Uit welken hoek het verzet rees, werd wel duide lijk door het zingen van de Internationale. De roode Zondag had blijkbaar de geesten in beroering gebracht. Het „Handelsblad" vestigt de aandacht op het feit, dat de leider der soc.-dem. Kamerfractie zelf er zijn vreug de over betuigde dat geen herhalings-oefenin- gen in ons land meer mogelijk zijn zonder relletjes. De taal, die dag aan dag wordt vernomen, moet wel op lichtaangestoken gemoederen een verderfelijken invloed uitoefenen. En reeds uit dien hoofde kon terecht door het „Handelsblad" worden gezegd de hoofd- s -huldigen voor de droeve gebeurtenis, waar- oij een jong leven werd afgesneden, zaten niet in Assen. Erger wordt het geval echter, nu de sec. dem. pers het gebeurde aangrijpt, om de op hitsing met kracht voort te zetten. Zuivere ontwapenings-poiitiek had hier aanstonds moeten manen tot het aflaten van elk verzet. Het tegendeel geschiedt. Niet alleen schrijft „Het Volk" aanstonds een artikel dat de op roerige elementen in het leger tot woede kan vervoeren, waar het blad spreekt van „de militaire razernij", maar een der berichtge vers uit Assen eindigt zijn verslag met deze geraffineerde slotzinnen „Overal zitten ko gelgaten in muur en ramen van de eetzaal. De officieren keken den volgenden morgen ernaar enlachten." Zulke leugentaal is er juist op berekend om opnieuw onlusten te verwekken. En als daar bij opnieuw bloed vloeit, aan wie dan deschuld De ontwapeningsactie zou een louter ge tuigen kunnen zijn voor een bepaalde mee ning, een actie ten gerieve van een bepaalde politiek. In ons land is de vrijheid daartoe onbelemmerd. Maar de ontwapeningsactie der sociaal democraten draagt, het blijkt uit alles, een beslist revolutionnair karakter. En de Overheid dient te verstaan, dat een krachtig handhaven van het gezag daartegen over noodig .is. Allereerst in het leger zelf. Een streng onderzoek naar de direct schul digen zal natuurlijk niet achterwege kunnen blijven. Voor de leiders der S.D.A.P. blijft de vraag, of zij de verantwoordelijkheid willen dragen voor de ondermijning van de tucht in het ieger, dat steunt op de wet een ondermijm- ning der tucht, die, zooals uit het geval in Assen bleek, zulke ontzettende gevolgen kan dragen." ,De Tijd" schrijft o.m. „Dat er een wisselwerking lusschen de geregelde agitatie der S. D. A. P en de on dermijning der tucht in het leger bestaat, lijdt geen twijfel. Het ontactisch opreden van sommige officieren en het forceeren van militaire plichten kunnen bijkomende oorzaken van onregelmatigheden zijn, doch relletjes als te Amersfoort en thans te As sen en Ede de kazernes hebben veront rust, zijn daarmede niet verklaard. Het voortdurend kleineeren van het leger, het mateloos ophitsen van het volk tegen mili taire praestaties, dc verguizing en verach ting van den dienst des vaderlands schep pen in het leger de stemming, waarop dc heer Albarda triomfeerde, toen hij in Sein post j.l. Zondag uitriep onder applaus zij ner partijgenocten, die over het feit hun voldoening uitdrukten: „Herhalinsgoefenin- i gen kunnen nauwelijks meer gehouden i worden." I Uit het ingestelde onderzoek zal onge- i twijfeld blijken, of hef bericht van het „Bbld." juist is, „dat het te Assen een vooraf beraamd plan is geweest, want reeds eenige dagen te voren werden scher pe patronen vermist". Maar het feit, dat de heibel werd ingeleid met de „Internatio nale", v. olke door de soldaten van het 12e Reg. Inf. vóór het kazernegebouw werd aangeheven, geeft de geestesverwantschap met de zangers der Internationale op het Ontwapeningscongres aan, bijeengekomen om de leden der S, D. A. P. te leeren, hoe zij „het wankelende Nederlandsche mili- ta""isme moeten neerslaan. Dinsdag woonden de socialistische Ka- j merleden de bijeenkomst der Staten-Gcne- 1 raai bij, om de Troonrede te aanhooren. Twee dagen te voren hitsten zij de me nigte op voor het neerslaan van het leger, dat den Troon evenzeer moet beschermen als onze natie, ons grondgebied en ons cultureel leven. Wanneer zal de S. D. A. P. een einde maken aan de dubbelhartigheid, om parlementair aan den bouw van ons Staatswezen mede te werken, maar uit par tijbelang haar volgelingen te organisee- seeren voor het revolutionnair vernietigen der weerkracht van den Staal? Wij knippen uit „De Morgen": „Dezer dagen hebben aan de verschillen de openbare universiteiten de plechtigheden plaats gehad van de overdracht der recto raten. Bij die gelegenheid hebben bijna alle sprekers aandacht gewijd aan het groot aantal studenten. In Leiden waren er feite lijk ingeschreven en niet-ingeschrcven 2700, in Utrecht 2200, in Groningen ruim 1000, in Amsterdam ruim 1800. in Delft bijna 1700, in Rotterdam 350, in Wageningen 324. Het valt op, dat de aantallen der oude universiteiten buitengewoon hoog zijn, ter wijl Rotterdam en Wageningen toch nog maar een betrekkelijk gering aantal studenten tellen. Blijkbaar werkt hier de traditie nog heel sterk! Een enkele rector magnificus heeft zijn waarschuwende stem laten hooren tegen den grooten toeloop wetenschapslustigen. Er is voor al die menschen geen mertiér meer te vinden, en het aantal intellectuecle werk- loozen schijnt nog geregeld toe te nemen. Een middel tegen dit euvel is niet gemak kelijk te vinden. Wei wordt vestiging in Indië aanbevolen, doch het is de vraag of naar dezen raad zal worden geluisterd. Bovendien zijn aan dc vestiging in Indië vaak persoonlijke en niet te onderschatten nadeden verbonden. Van den anderen kant kan toch niet gezegd worden, dat bijv. ten plattelande het aantal geneesheren zoo j buitengewoon groot is! Het verschijnsel heeft tal van oorzaken, die nader zouden moeten onderzocht wor den. In groote lijnen zal men dan waar schijnlijk bevinden, dat hei aantal universi teiten voor ons land te groot is! Het verschijnsel heeft tal van oorzaken, die nader zouden moeten onderzocht wor den, In groote lijnen zal men dan waarschijn lijk bevinden, dat het aantal universiteiten voor ons land te groot is, dat de toegang tot de universitaire studie nog wel wat ver zwaard intellectueel verzwaard zou kunnen worden en dat hel ontbreekt aan goede voorlichting ten aanzien der vooruit zichten van de afgestudeerden. Intusschen geldt ook hier, dat op den duur de wal het schip keert. In Delft is het aan tal studenten ook belangrijk gedaald. Voor wie eenigszins met de feiten op de hoogte is is dit een gelukkig verschijnsel!" Het tweede rapport der bewindvoerders. Verschenen is het tweede dricmaandelijk- sche raporpt der bewindvoerders van de Hol landsche Handelsbank, In dit rapport wordt het volgende gezegd- In de drie maanden verloopen sinds hel j vorige door ondergeteekenden uitgebrachte I verslag, is de liquidatie van het bedrijf der Bank voortgezet, vermits reorganisatie van het bedrijf na den geweldigen slag welke daaraan was toegebracht, niet meer moge lijk was. Tengevolge daarvan zijn de baten gerealiseerd en wel in de eerste plaats het gebouw, hetwelk in openbare veiling heeft opgebracht f 45.500, Daarnaast is getracht van debiteuren zoo veel mogelijk voldoening te verkrijgen.Van dc- twee groote debiteuren, de heeren Schreuders en van den Berg, is van laatst genoemde, tengevolge van diens faillisse ment, nog niets ontvangen en is het na bekomen inlichtingen nog niet zeker, hoe veel van deze vordering terecht zal komen De inboedel van den heer Schreuders heeft opgebracht 7413.36, waarop reeds is ontvangen 2785.21, de rest wordt binnen eet] maand voldaan. Voorts ontvingen ondergeteekenden op dc rekening van den heer Schreuders opbrengst polissen 5018.68 en voor eenige effecten 2886.36, terwijl op een bij het vorige ver ting nog niet bekende polis nog 10.000 kon worden ontvangen, Ondergeteekenden meenen thans wel te kunnen verklaren, dat on de thans behandelde rekening verder niets zal binnenkomen, zoodat de vordering voor het verdere bedrag zal moeten worden af <5 '■schreven. Met enkele andere debiteuren moest een regeling worden getroffen, Van deze debi teuren (mei uitzondering der heeren Schreu ders en v. d. Berg) heeft de Bank nog te vorderen 107.280.30, waarvan wij ver moeden dat niet meer dan ongeveer 45.000 zal terecht komen. De vordering op v. d. Berg blijven onder geteekenden waardeeren op 27.000. Aan crediteuren heeft de Bank een schuld van 955.548.44 (behoudens wellicht eenige kleine wijzigingen, voortvloeiende uit ver schil van mecning met een paar crediteuren), In kas is 147.413.27. Vermits van crediteuren het overgroote aantal d.i. omstreeks 9" a 94 pet. zich bereid heeft verklaard om de aangeboden regeling te aanvaarden, zouden ondergeteekenden het betreuren, indien de crediteuren, die zich nog niet voor dat accoord hebben ver klaard, niet nog de gelegenheid zouden krij gen om zulks alsnog te kunnen doen. De aangeboden regeling is voor alle crediteuren verre te verkiezen boven hetgeen hun bij uitkeering alleen uit de liquidatie zoude toekomen. Het rapport is geteekend door Mr. J. Uee- nik en L. J. van Rossem. In het douche-badhuis aan het Holdijk plein zijn in de afgeloopen week 814 baden genomen in dat aan het Leidscheplein 824 m in dal aan den Koudenhorn 1189 baden genomen. B. en W. vragen bij den raad een crediet van 4300 aan voor het uitvoeren van openbare werken op en in het te verbree- den gedeelte van de Kampe/laan. In de vergadering van 28 Juli werd aan gehouden een voorstel van B. en V, tot aankoop van perceelen aan de Dubbele Buurt en het Zuider Buitenspaarne voor 12.000. De raad vond dien prijs te hoog. B. en W. hebben nu opnieuw met de eige naars onderhandeld, met het gevolg, dat de koopsom tot 10-500 is teruggebracht. B, en W. vragen nu machtiging voor dit bedrag die perceelen te koopen. De „Tel." verneemt, dat te Utrecht, op 29 dezer een bijeenkomst zal plaats vinden van de besturen der landelijke rijvereeni- gingen, ten einde te komen tot de stichting van een bond. De voorloooigc commissie is samengesteld uit de heeren: mr. A. Slob, burgemeester van Hoofddorp; H. Keppel Hesselink, Gin- neken; R. van der Hoek, Barendrecht; F. J. M. Roelvink, Oirschot en Jhr. R. Coe- hoom van Sminia, te Brummen. De heer A. van Hoboken, te 's-Graven- hoge, is advistur der* commissie. De burgemeester van Zandvoort heeft met verschillende caféhouders daar ter plaatse een bespreking gehouden over het niet meer tappen aan personen, van wie bekend is, dai zij veel misbruik maken van sterken drank. Afgesproken moet zijn dat aah een twaalftal personen, wier namen zijn opgegeven, van 15 Maart 1927 geen alcohol meer geschonken zal sjorden. Men schrijft ons; Op een gister zeer druk bezochte ver gadering van de afdeeling Haarlem der R. K. Volkspartij werd opgericht een ver kiezingsfonds om de actie te bekostigen van de in 1927 te houden Provinciale Sta ten en Gemeenteraadsverkiezingen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. AL TE GEMAKKELIJK. In een hoofdartikel in dé „Nieuwe Haar- lemsche Courant" van 23 September 1926 onder het opschrift „Al te gemakkelijk, wordt de annexatie van gemeenten als Bloe- mendaal verdedigd met de volgende argu mentatie: „Het mag niet zijn. dat zich de meest kapi taalkrachtigen aan hun burgerplicht kunnen ontrekken; dat zij jaren lang in een groote stad de voordeelen uit een bloeiende zaak kunnen halen, daar zelfs direct oi indirect kunnen meewerken tot liet stichten van fa brieken of handelsondernemingen, welke groote arbeidersmassa's tot zich trekken, om zich dan na eenigen tijd buiten de grenzen dier stad te vestigen zonder de lasten der ge meentelijke voorzieningen te helpen dragen.' Ik vraag mij af of de geachte schrijver var. aangehaald stuk het zich nu ook niet een beetje „al te gemakkelijk" maakt. Immers de bedoelde bewoners betalen toch hun fo- rensenbeiasting en die belasting werkt ten minste in zooverre billijk, dat zij de betrok kenen laat bijdragen in de kas der gemeen ten, waar zij, „de meest kapitaalkrachtigen,' hunne „bloeiende zaken" hebben. Maar het ontgaat mij ten éénenmale waarom dc billijk heid mede zou brengen, dat de in Bloemen- daal wonende industrieëelen enz,, die hunm. zaken, op een enkele uitzondering na, in Amsterdam en in de Zaanstreek hebben, daarvoor in de Haarlemsche belasting zouden hebben bij te dragen. E. W. A. VAN NEDERHASSELT. Naschrift. De geachte inzender heeft niet goed gelezen; wij nebben niet over Bloe. mendaal oi Haarlem, maar in hel algemeen gesproken. Wij spraken over den toestand, die kan ontstaan, wanneer de weg van den Bond van annexionisten wordt gevolgd, n.m. deze, dat kapitaalkrachtigen voor belegging van hun geld goed gelegen steden tot arbei- dersceiitra maken en, zoodra zij genoeg ver diend hebben of zoodra de zaken slecht gaan, zich aan den rand der groote steden „veilig stellen" en de stad met de moeilijkheden laat zitten. Individueel is daartegen niets te doen, maar ais systeem is dit op den duur niet houdbaar. - Redactie N. H. Crt. DE WEGENBELASTING. Geachte Redactie, Met groote, steeds stijgende verbazing, heb ik kennis genomen van het Wetsontwerp voor een Wegenbelasting. Met stijgende verbazing, omdat het mij zoo verbazend vreemd voorkomt, dat de arme tobbers die een auto berijden slechts voor luxe en voor plcizier, voor de 100 K.G. eigenge wicht moeten betalen 6.- per jaar en de rijke vrachtautohouders slechts 10.- per 100 K.G. eigengewicht mogen betalen. Het is mij dan ook een raadsel hoe de Be drijfsautohouders, immers voor een zeer groot deel broodvechters met een Fordje op ter mijnbetaling, zich zoo koest hebben gehou den. Of weten zij nog zoo slecht wat hun te wachten staat? Welnu, Het Rijk wil een Be lasting heffen op het gebruik der openbare verkeerswegen te land. De opbrengst dezer belasting moet dienen ter voorziening van den aanleg, de vérbetering en het onderhoud dier wegen. Tot zoover zal niemand iets anders dan lof hebben voor deze regeeringsdaad. Doch de wijze, waarop die heffing plaatsvindt, is zóó onbillijk, zóó omslachtig, zoo in strijd met de belangen der kleine bedrijven, dat het o.i. noodig is, zich te verzetten tegen dit ont werp, vóór het te laat is. Om ons tot de Auto's te bepalen is de hef fing als volgt c. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen ingericht voor het vervoer van niet meer dan 7 personen (Luxe wagentjes dus) per 100 K.G. eigengewicht 6.-, doch ten minste 48.-. d. Indien het is ingericht voor het vervoer van 7 personen, den bestuurder inbegrepen, per 100 K.G. eigengewicht 12.50. Dit zijn dus de Autobussen en busjes. e. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen niet vallende onder omschrijving C (dus niet voor personenvervoer, vrachtwagen tjes dus) per 100 K.G. eigengewicht 10.- doch ten minste 80.- per jaar. Dit geldt voor motorrijtuigen voorzien van luchtbanden zijn de wielen voorzien van cushionbanden, met massieve rubberbanden, of met metalen banden, dan worden de te heffen bedragen verhoogd met. resp. 30%, 60— en 100% 1 Nu zal de leek direct opmerken, dat de vrachtwagens meer aan den weg bederven dan een luxe-auto, doch dit is maar zeer betrekke lijk. Nemen wij bijv. eens een 1 tons vracht wagentje en een 6 persoons luxe-auto, dan zal hqf verschil niet zoozeer in het nadeel van de vracht als van den luxen auto komen. Toch betaalt de vrachtauto-houder minstens 32.- per jaar meer, en dit, terwijl hij het minder kón betalen Dat dit een groote onbillijkheid is, is moei lijk te ontkennen. Nu weten wij zeer wel, er is geen wet, welke geen onbillijkheden schept tegenover sommige groepen of personen, maar hier is te veel onbillijks gebracht voor den kleinen man. De werkelijkheid is zoo Tal van broodvechters hebben een auto op termijnbetaling en hebben niet dan met veel moeite hun eerste storting bijeengebracht en tobben en zwoegen om hun verdere termijnen op tijd te kunnen betalen. Wij bedoelen hiermede geenszins iemand te kwetsen, doch teeltenen de zuivere waar heid. Anderen zijn er, en ook in een flink getal, die voor een koopje een ouderwetschen wagen hebben overgenomen om door het rijden van vrachtjes en bestellingen iets te verdienen. Hoe die menschen moeten tobben is alleen een ingewijden bekend. Zij hebben een hard stukje brood. Die oude wagens hebben veelal massieve banden Die oude wagens zijn altijd van zware con structies Wat zullen deze scharrelaars moeten op brengen Hun wagen verkoopen, zegt U? Aan wie? Wie koopt zoo'n ding nu, nu er zooveel belasting van geheven wordt? Wat zal zoo'n car meer opbrengen dan oud roest? Hoe zullen die afbetalers, die nu reeds zoo veel moeite hebben om hun termijnen te vol doen, bovendien nog direct een goede 100.- of 120.- kunnen opbrengen Allen vragen, welke de wetgever zich niet gesteld heeft, want ware dit wel het geval, het ontwerp was heel anders dan nu. Een nog grootere onbillijkheid is deze vele vrachtautohouders in de steden komen nimmer of zeer zelden op de buitenwegen. Wij kennen bijv. brandstoffcnhandelaars, die hun vrachtauto nooit anders gebruiken dan voor het rijden van kolen en anthraciet van het Goederenstation naar hun magazijnen, de rest alles per paard en wagen. Toch bijdragen voor de wegenbelasting Ja, zegt de Minister, maar wanneer die goede wegen er zijn (wanneer ze er komen of moeten zijn zegt hij niet) bespaart U 15% op benzine, op rubberbanden 50%, op kosten van onderhoud 25%, dus.Nog een klei nigheidje en deze belasting wordt een marzel- tje 11Met alle respect voor de Staatscom missie voor het vervoervraagstuk, gelooven wij, gezien de uitkomsten der bedrijfjes er nie veel van. Neen wat wij moeten hebben is een belasting op benzine, benzol en spiritus, waardoor de heffing juist geregeld wordt naar het gebruik. In de Memorie van Toelichting wordt deze DE BEGRAFENIS VAN CONSUL MERENS. De lijkkist, bedekt met kransen, wordt grafwaarts gedragen. Achter de dragers vol gen de familieleden en autoriteiten. wijze van heffing wel afgewezen omdat ook wel electriciteit wordt gebezigd voor het voortbewegen van auto's En oo mdat ben zine enz. voor industrioeic doelei icti wordt gebruikt. -Maar wat zegt dit nu Om hierin te voorzien is het nemen van maatregelen toch niet onmogelijk en behoe ven zij toch niet duur te zijn Integendeel. Is belasting geheven op benzine, benzol en spiritus, desnoods op de banden ook, dan wordt betaald naar gebruik, want voor een reservewagen, of een wagen, die zelden ge bruikt wordt, behoeft dan niet of naar ge bruik betaald te worden. Naar onze bereke ning kan reeds met 2 cents per liter benzine als belasting volstaan worden. Nog meer billijk wordt het, wanneer men bedenkt, dat dat bij een zwaren vracht het benzinegebruik grooter wordt en, wanneer geen vracht ingeladen is, dus men feitelijk voor niets rijdt, ook weinig benzine gebruikt, dus eok weinig betaald wordt. Blijft de onbillijkheid jegens autohouders die alleen binnen de stad blijven. Dezen zou den kunnen profiteeren van de uitzonderings bepaling, gemaakt voor benzinegebruik voor industrieele doeleinden. Zooals het ontwerp nu luidt, beteekent het! voor den Autohandel een nekslag. De ter mijnen zullen nog moeilijker binnen komen velen zullen hun wagens verkoopen en voor wat prijs Ook voor den kleinen man in het auto-be drijf beteekent dit ontwerp een doodsteek. Hij kan wel 2 a 3 cents per liter benzine extra opbrengen, beter althans dan direct 100 a 150. Hoe onbegrijpelijk het ons ook voorkomt dat de Algemeene R.K. Werkgeversvereeni- ging haar sympathie uitspreekt voor dit ontwerp, mettwee bedenkingen door haar ge uit zijn wij het schitterend eens n.l. Ie dat het problematisch is of de betalers voor de wegen van nu, de gebruikers van de wegen van straks zullen zijn en 2e dat het inconsequent is dat andere weg gebruikers dan houders van motorrijtuigen, geheel zonder betalen van de wegen kunnen profiteeren. Wie over eenige weken daarvan iets wil zien, die ga de wegen eens opnemen waar langs de gerooide suikerbieten worden gere den, zonder autotractie naar de schepen en spoorstations. Met het bovenstaande voor oogen, kan het niet anders dan noodlottig worden, wanneer deze wet wordt aangeno men. Daartegen te waken, te ageeren, is zaak van lijfsbehoud voor Autohouders en handelaren. Dat zij dit begrijpe en spoedig, is de wensch van L. VAN DER POST. Gen. Joubertstraat 78 rood Haarlem. Een stukje geschiedenis. Onder zeer moeilijke omstandigheden aanschouwde de Turnvereeniging IJmuiden op 1 October 1901 het levenslicht. Met een tiental leden kreeg zij de beschikking over een zaaltje op voorwaarde echter, dat de toestellen des avonds moesten opgeborgen worden in een daar in de buurt gelegen pakhuis. Zes jaar lang werd zoo gewerkt, tot dat IJmuiden de beschikking kreeg over een gemeentelijk lokaal, doch na twee jaar werd dit lokaal, tengevolge van de uit breiding der gemeente, tot klasse-lokaal ingericht en T. V, IJ. nam haar intrek in de Chr. Bewaarschool. In Januari 1912 kwam de vereeniging in het bezit van een gemeentelijk gymnastieklokaal, waarin to' heden toe nog steeds geturnd wordt. Evenals andere vereenigingen had l.V.IJ. in het begin moeite zich boven water te houden, doch de kern hield vol en de ver eeniging is langzaam maar zeker gaan bloeien tot de club, zooals zij nu is. In 1905 werd een jongensaldceling, in 1907 een meisjesafdeeling en in 1908 een damesafdeeling opgericht. Reeds in 1902 trad de vereeniging toe tot het K. N. G. V. (toen nog N. G. V.) alzoo spoedig inziende het nut van organisatie en gat in 1911 het initiatief tot oprichting van den Kcnncmer Turnbond. T. V. IJ. is met haar tijd meegegaan, want behalve het zaal-turnen werden reeds lang de lichte athletiek en het openlucht spel flink beoefend. Op Bonds-, Gewestelijke en Kring-betoo gingen ontbreekt zij nimmer, aldus ook daar mede propageerend voor de lichame lijke oefening. Door het geven van een openlucht-uitvoering op „Scheybeek in 1910, gaf T. V. IJ. de stoot tot oprichting van „Turnlust" te Beverwijk en trad zij in 1905 op in „Concordia" te Velsen, tot steun van „Sparta" te Velsen. Steeds was de ver eeniging bereid haar steun te verleenen waar het betrof de lichamelijke oefening te oropageeren. Hierin is zij in dit tijdsverloop van 25 jaren zeker geslaafd. Zij heeft, dank zij de uitstekende technische leiding en een krachtig bestuur het vertrouwen verwor ven van de ingezetenen en kan thans met haar 25 dames, 29 heeren. 105 meisjes en 60 jongens met dankbaarheid op het verle den terugzien. Dit korte stukje geschiedenis kunnen wij niet eindigen, alvorens een salut te hebben gebracht aan T. V. IJ. s voorzitter, den heer W. A. Driessen. Deze stoere werker, van de oprichting der club af bestuurslid, waarvan de laatste 20 jaren voorzitter, viert dus gelijk met zijn vereeniging, zijn zilveren feest. Zelf vurig gymnast, over tuigd van den heilzamen invloed op lichaam cn geest, beeft de heer Driessen steeds zijn beste krachten gegeven en mede gearbeid tot welzijn van T. V. IJ. Hel moet dan ook voor hem een groote voldoening zijn bij het zilveren jubileum van zijn club, deze te zien als een groote en krachtige vereeniging, ondanks de stormen, welke ook T. V. IJ. niet gespaard zijn gebleven. De herdenking van het jubileum. Onder groote belangstelling recipeerde Zaterdagmiddag bestuur en technische lei ding in een der zalen van „Thalia. Door de goede zorgen der feestcommissie welke de leiding dezer receptie voor haar reke ning had, was- rondom het vereenigings- vaandel een passende versiering aange bracht, terwijl ook de zaal aardig was ver sierd. De rij van sprekers werd geopend door den heer L. J. A. van Akeren, welke na mens de feestcommissie alle aanwezigen welkom heette en het bestuur, -namens dc commissie een fraai bloemstuk aanbood in de kleuren der vereeniging. De heer Schef- fcr sprak namens het Bondsbestuur K. N. G. V. Spr. zegt, dat het niet is de tijd, maar het verrichtte werk wat aanleiding geeft tot herdenken. T. V. IJ. neemt in ons bondsleven een voorname plaats in. De Bonds-secretaris eindigde zijn rede met de nieuwe bands-roep, welke juist in IJmui den met zijn visschersbevolking zoo van pas is: „Hou zee, hou zee, tot heil van het K. N. G. V. Voor de tweede maal nam de heer van F.keren het woord, om namens het gewest Noord-Holland de gelukwenschen aan te bieden. De heer Hop sprak namens den K. T. K. Het deed spreker groot genoegen de club te kunnen huldigen welke het initiatief gaf tot oprichting van den K. T. K. Spreker stond als het ware hier op' historische grond. Hij huldigde T. V. IJ. in dc persoon van de voorzitter, de oprichter van de K. T. K. Vervolgens voerden nog het woord: Dr. Beek, eerelid van T. V. IJ., dc heer Vring, namens Concordia, Haarlem, de heer Os- tenck, Vlug en Lenig, Wijkeroog. de heeren Pleging en Boon, beide oud-secretaris, de heer Veldkamp, eerste voorzitter van T. V. J„ de heer Hooning namens Tuinlusl, Be verwijk, dc heer Cassee namsen B. G. V., Bloeinendaal, de heer Versteeg, Bato, Haarlem en Mevr. Spies Gratia, Velser- öord. Verder nog afgevaardigden: Muziek- verg. ,C,oncordia.Tooneelverg. „Nazia Voetbalverg. Stormvogels, Korfbalclub G. S. D. en de directie van Thalia. De meeste gelukwenschen gingen verge zeld van een bloemstuk, terwijl ook de heer Driessen verschillende bloemstukken als persoonlijke hulde in ontvangst had te nemen. Treffend was de hulde door de adspiranten gebracht, terwijl de hulde door Olympia te IJmuiden gebracht, 'bij allen zeer sympathiek aandeed, hiermede over bruggend de geschillen welke deze beide vereenigingen van eikander scheiden. Sparta, Velsen, had eveneens bloemen gezonden. Het laatste werd het woord ge voerd door den heer C. Nieuwenweg als leider, die in het bijzonder dank bracht aan den heer Driessen. Alle sprekers wer den door den voorzitter afzonderlijk beant woord, terwijl aan het einde nog mededcc- ling werd gedaan van de vele schriftelijk ingekomen gelukwenschen. Bij de Oosteinderbrug te Hillegom raakte een auto bekneld tusschen de stoomtram en een boom. Bovenstaande foto toont wat er van de auto, die letterlijk gekraakt werd, overbleef. In de groote zaal van Thalia had des avonds voor leden en genoodigden een feestavond plaats, waaraan medewerking werd verleend door het keurkorps van het K. N. V. G. De dames gaven oefeningen aan brug en paard, waarvan het laatste het beste voldeed. De heeren traden op met brug en hoog- rek en oogsten een groot succes. Zij heb ben laten zien, vooral bij hocgrek, dat de nieuwe richting bet toestelturnen nog niet heeft verdrongen. Werd reeds aan de brug fraai werk verricht het oefenen aan hoog- rek was in een woord af. Op waardige wijze heeft T. V. IJ. haar 25-jarig jubileum gevierd en haar tevens getoond hoe populair zij in Kennemerland is. Wisselwedstrijden Athletiek Gym- en Schermverg. „Concordia". Onder minder gunstige weergesteldheid hield bovengenoemde vereeniging Zondag morgen op het Gemeentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan hare jaarlijksche wis- selprijswedstrijden voor athletiek. Had andere jaren de heer Hop bij deze wedstrijden steeds de leiding, ditmaal be rustte deze bij den heer T. Dekker, bijge staan door een staf van juryleden. Organi- torisch goed voorbereid hadden deze wed- strijen een vlug verloop, al werd ook een enkele maal voor een regen- of hagelbui worden gestopt. Het ongunstige weer was cp de geleverde prestatie's van grooten invloed. De beide houders van de wissel- prijzen mcj. A. Sanberg en de heer A. v. d. Zee wistten ock thans wederom hierop beslag te leggen. Ook de deelname was dit jaar niet zoo groot bij de dames: ingeschre ven 22, opgekomen 18, bij de heeren inge schreven 19, waarvan er 16 opkwamen. Wij hebben de deelname wel eens grooter ge zien. Gaat de animo voor deze onderlinge wedstrijden verflauwen? Dat kunnen wij haast niet gelooven, of is het groote afge werkte programma van deze zomer hiervan dc oorzaak. De volledige oorzaak laten wij hier vol gen: Dames: beste prestaties. 60 M. snelloop: mej. A. Sanberg in 8.4 sec,. 100 M. hard loop mej. A. Sanberg in 14.1 sec. Hoogspringen met aanloop: mej. A. San berg in 1.22 M.; vèrspringen met aanloop mcj. A. Sanberg 4.40 M. Duitsche driesprong: mei- A. Sanberg, 9.11 M. Speerwerpen: mej. D. Husemans 17.13 M. Grensbalwerpen: mej. A. Sanberg 20-74 M. In 6 van de 7 onderdeden was mej. Sanberg dus no. 1. Voorwaar een kranige prestatie. De totaal-uitslag der dames is: 1. Me). A. Sanberg met 88.89 punten (wisselprijs). 2. mej. D. Heesemans met 75.98 p., 3. mcj. C de Vries met 67.35 p. De gemengde estafette (ploeg dames Sanberg en de Bruijn en de heeren Kodde en Heerens) werd no. 1. Heeren, beste restaties: 100 M. hardloo- pen A. v. d. Zee 11.7 sec.. 200 M. hard- loopen D. v. Dalen, 24.8 sec. Speerwerpen D. v. Dalen 34.28 M. Discus A. v. d. Zee, 34.91 M. nieuw clubrecord. Kogelstooten: D. v. Dalen 8.31 M. Hoogspringen met aan kop: P. Spoor 1.50 M. Vèrspringen met aan'oop A. v. d. Zee 5.83 M. Hier hebben dus v. d. Zee en van Dalen de eer gedeeld, beiden in 3 onderdeden no 1, terwijl Spoor als nieuweling no. 1 werd met hoogspringen. v. d. Zee slaagde er in zijn clubrccord discuswerpen te verbeteren en te brenger, op 34.91 M. De totaal uitslag der heeren is: 1. A. v. d. Zee, met 76.80 p. (wisselprijs); 2. D. v. Dalen met 67 p.; 3. A. Grooten- boer met 49.80 p. Aan 't einde van den wedstrijd werd door den heer Dekker de uitslag bekend ge maakt en de medailles aan de winners en winsters uitgereikt. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield gisteren hare laatste wedvlucht in dit seizoen vanaf CHimay (Belgiè) afstand 260 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 63 dui ven, welke te 7 uur 20 min. werden losgelaten, de prijzen werden als volgt behaald P.J. Leurs le H. Bannink 2e P. Ban- nink 3e Th. Cornet4e 9e J. Hartel5e, 10e J.G.N. Leurs 6e, 7e, 11e Th. Mens 8e W. Smit 12e F.J. Lourenburg 13e Jan. J. Lasschuit 14e. De eerste duif bereikte haar hok te 10 uur 57 min., met een snelheid van 1197 meters per minuut, laatste prijswinner te 11 uur 8 min. le overduif Adr. Heins 11 uur 9 min. 2e overduif Joh. v.d. Pol 11 uur 8 mm. Eereprijs voor de 2 eerst-getoonden J.G.N. Leurs Zilveren medaille voor de eerste 3 aan gewezen H. Bannink, bronzen medaille voor den laatsten prijswinner Jan. J.Lassc huit. Tevens werd een wedvlucht gehouden van af Oldenzaal, afstand 156 K.M. deelname 41 duiven, de prijzen waren als volgt behaald Joh. v.d. Pol le, 2e J.W. Radsma 3e Jan. J. Lasschuit 4e K. Wits 5e, 6e, 8e, 9e Th. Cornet 7e Eerste duif te 12 uur 3 min., laats- ste prijswinner te 12 uur 33 mia. HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE. Zondag was 't de laatste zomerocfemng van dit seizoen in de Houtvaart. Zomeroefe- ning.... temperatuur van het water 57 gra den en van de bovenlucht beslist boven het vriespunt. Geen wonder dat de animo,om te water te gaan, nu geen leven te redden viel, beneden vriespunt was, maar toch, het vrouwelijk clement zegevierde over het man nelijk geslacht in moed en durfweldra plompten een aantal dames, gevolgd door één heer in de ongewisse baren. Onder leiding van den Heer Meyertnk werden 1 nuttige vervoer grepen beoefend, werd gedoken, onder water gezwommen en het rugzwemmen verbeterd. Na het kleeden nam de Voorzitter der Bri gade het woord, bracht hulde aan den moed der dames en dankte alle aanwezigen voor het trouw deelnemen aan de oefeningen ge durende de zomercampagne spreker bracht hulde aan het personeel der inrich tingen Houtvaart en Kleverlaan, voor de ondervonden toewijding en medewerking. Met een tot spoedig weerzien in Stoop s Bad" werd geëindigd. De oefeningen in Stoop's Bad vangen aan op Maandag 11 October, des avonds te 8 uur. Leden dïe zich nog niet opgaven voor he volgen van den wintercursus in Stoop's bad kunnen dit nog doen, schriftelijk vóór 5 October aan het adres van den Penningmees ter, den Heer Th. Kingma, Slachthuisstraat 152. In herinnering wordt gebracht dat badgoed, behoorlijk gemerkt met naam en Brigade, moet toegezonden worden aan Stoop's Bad, uiterlijk 4 October, voor het tijdig wasschen der goederen. Bij nalatigheid zal men bad goed tegen extra -prijs moeten huren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9