a Mustrteele mogelijkheden. De verlaging der Taxi-tarieven. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen, f125. Stadsnieuws. Dinsdag 28 Sept. 1926 50ste Jaargang No. 16365 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda A 29 September Zestigjarig jubileum van de H. Familie. Roomsch Katholieke Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen. NIEUWt BROEDERHUIS AAN DE AMéïERCAJV1STRAAT. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Chocoladefabriek Grootes. „Alexandra." Pastoor J. J. H. Saulenn. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. DE EENVOUDIGE, DOCH FRAAIE KAPEL IN HET BROEDERHUIS. De Boonencampagne. EEN GEDENKTEEKEN VOOR JAN STEEN Keuring Dienstplichtichtigen. Stadsschouwburg. Te Heemstede. Vè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QftOH tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringerr ÏUUU-J» Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doo: ■""lies ven beide armen, beide been en of beide oo*en r f7CJl bij een ongeval met f 4CII bij verlies 1/ tlu. "Sodeliiken af1oor> ?ri voet van een hand. of een oor bij veriies van een f'Cfjj 'Vim of wijsvinger I UUb* oij n oreuk van been of arm; oij veriies v. een andere vinger. Terwijl de landen van Europa elkaar ver wijten de conventie van Washington, om trent de invoering van een acbt-urigen arbeidsdag niet na te komen, olwel na wettelijke bepalingen daaromtrent te hebben afgekondigd, door overwerkvergun- ningen en een slappe toepassing der wet, de 48-urige werkweek tot een paskwil te maken, komt uit Amerika het bericht, dat in de nieuwe wereld weldra de vijf-daag- sche werkweek van veertig uren zal wor den ingevoerd. Het verschil is wel groot en 't is wel de moeite waard om bij dezen stap in de ont wikkeling der Amerikaansche industrie even stil te staan. Immers, wij kunnen hiermee niet af, als met zooveel humbug, welke ons over den oceaan wordt geseind, waarvoor wij de schouders ophalen en waarvan wij de helft niet gelooven. Twaalf jaar geleden immers was de arbeidsdag in de Vereenigde Staten 10 uur lang en noemde men daar een goed dagloon twee en een halve dollar. Toen kwam Henry Ford en voerde den acht-uren- dag in met een minimum loon van vijf dollar per dag. Ford leidt niet enkel de ontzaglijke automobiel-fabrieken, maar speelt in vijftig industrieën een belangrijke rol. Toen het hem dan ook gelukte de nieuwe, mildere arbeidsvoorwaarden te handhaven met ge lijktijdige uitzetting van zijn bedrijven en verhooging van zijn winstpercentages, moes- den de andere industrieën wel volgen. Wanneer dan nu diezelfde Henry Ford de invoering van de veertig-urige, vijfdaagsche werkweek aankondigt, er bij zeggende, dat het land daarvoor rijp is en dat deze stap binnenkort in alle takken van industrie on vermijdelijk zal moeten gevolgd worden, dan dient men met de vermoedelijke verwe zenlijking van deze profetie rekening te hou den. Het begint ons, Europeanen, echter wel een beetje te duizelen, wanneer wij die groot-werkgever in Detroit daarenboven nog hooren verklaren dat op dezen stap nog andere zullen volgen, dat op de vijfdaag sche werkweek van acht uur per dag, een vermindering van de acht uur zal volgen tot een werkweek van 36, van 30, van 24, 0 f van.... ja, hoe weinig uren. Wij vragen aan de practische economisten der nieuwe wereld, op welke theorieën zij hun arbeidsvoorwaarden opzetten. En meen niet, dat zij zoo maar, in het wilde weg, expe rimenteeren en op goed geluk af hun loon schaal en den duur van den arbeidsdag be palen. Ford tenminste denkt wel degelijk na bij wat hij doet. Het besluit, tot het invoeren van de korte arbeidsweek, zegt Ford, is niet plotseling uit de lucht gegrepen. Wij hebben reeds drie a vier jaren onze gedachten in deze richting laten gaan. Al tastende hebben wij onzen weg gebaand, door af en toe op den grond slag van vijf dagen per week te produceeren, met betaling voor vijf en niet voor zes dagen. Wij hebben op grond van deze proefnemin gen kunnen vaststellen, dat een week van vijf dagen een even groote productie waar borgt als een week van zes dagen, en waar schijnlijk in de toekomst een grootere, om dat meer spoed bij den arbeid noopt tot het zoeken naar betere werkwijzen. Hierin zal de betaling van het volle weekloon voor vijf dagen haar rechtvaardiging moeten vin den. Maar bij deze proeven heeft de automo- bielenköning het niet gelaten. Hij heeft ook nagedacht over het „waarom" der dingen dia zijn aandacht bezig houden. En hij geeft de volgende oplossing voor het probleem: „Het klinkt onwaarschijnlijk, doch het is wel zeker zegt hij dat, naar mate men meer overgaat tot het inkrimpen van den arbeids tijd, het ten slotte zal blijken, dat de arbeid productiever wordt. De behoeften van den werkman, die over veel vrijen tijd beschikt, en daarbij een goed loon verdient, worden namelijk steeds grooter, en op den duur worden zij zelfs onontbeerlijke levensvoor waarden. De normale gang van zaken is, dat goed beheerde ondernemingen thans hooge loonen betalen en haar werklieden voldoenden vrijen tijd laten om van het le- j ven te genieten. Dat klinkt inderdaad zeer onwaarschijn lijk, vooral voor ons, Europeanen, die sinds de groote malaise van 192021 geen gele genheid laten voorbijgaan om de leus aan te heffen: voert de productie op en weest daarnaast zuinig, dit is de eenige manier om er weer bovenop te komen! De Amerikanen daarentegen huldigen de stelling: verkort den arbeidsdag tot een mini mum, daardoor krijgen de arbeiders meer gelegenheid om zich goed te kleeden, te voeden, te vermaken. Al die behoeften scheppen arbeidsgelegenheid en dat houdt ons allen rijk! Men voelt, dat in deze laatste stelling iets hapert: weinig werken, grootere behoeften scheppen en daaraan voldoen en dan toch de algemeene welvaart vermeerderen, dat vloekt met alle economische wetten. Ford geeft de verklaring op deze wijze: dat een verkorting van den arbeisdag noopt tot het opvoeren van betere werkmethoden volmaakter machines en vooral grooter intel ligentie, meer lust en wakkerheid bij de werkman. Zoodoende is het mogelijk in weinig uren evenveel af te doen, als met halfversufte, half uitgehongerde en belange- looze arbeiders in een langen werkdag. To die verbeterde werkmethoden behoort dan onder meer de invoering van een veelvoudig ploegstelsel, waardoor zoo noodig de duur ste machines een vol etmaal productief kunnen worden gemaakt. Toch blijven wij wantrouwig tegenover deze Amerikaansche theorieën; zij spotten zoo geheel met onze economische opvattin gen. Wanneer wij echter vragen: maar wat doen uw menschen dan in hun vnjen tijd en wij vernemen, dat de werklieden zich zeer spoedig aan de weelde var. de vrijheid aanpassen, fiat sommigen b.v. hun eigen huis bouwen, dan komt er eenig licht. Wanneer de vrije tijd wordt gebruikt voor functies, die elders betaald worden, dan hebben wij te doen mat ern gelukkige v -schuiving van arbeid. Die vrije tijd zou dus niet geheel onproductief zijp. Om echter Ford's theorie waar te maken, moeten de werknemers in hun vrije uren toch in den vollen zin des woords leven en daarbij voldoen aan aange kweekte behoeften; anders kan de korte arbeidsdag voor anderen geen werkgele genheid scheppen. Er zitten aan deze Amerikaansche econo mie meer vreemde kanten en nog wel enkele raadsels ook. De ontzaggelijke kapitalen, welke in Amerika liggen opgehoopt en de zeer gunstige gesteldheid van den bodem, de aanwezigheid van mijnen, van watervallen enz. spreken bij dit alles wel een woordje mee, een bevredigende oplossing voor alle vragen, welke de lezing van deze plannen van Ford opwekken, vinden wij niet. Maar, hoe veel vraagteekens er ook voor ons in het Amerikaansche leven blijven staan, dit is wel zeker, dat aan dezen kant van den oceaan moeilijk kan worden vol staan met het aanheffen van de leus: bezuinigen en verlengen van den arbeidsdag. Amerika heef^ aan Europa toch wel iets te leeren al is het maar dit, dat de oude wereld zal hebben in te zien, dat de nieuwe groote problemen niet met oude formules van van tariefsverhoogingen en represaille maatregelen zijn op te lossen. Dat naast meer durf, meer energie, meer genialiteit en orga nisatievermogen van de industrieelen er grootere saamhoorig'neid van de Europeesche landen onderling gevraagd wordt. Wil mettertijd het werelddeel der oude be schaving tegenover de nieuwe wereld geen slavenland lijken, dan zal men moeten be grijpen, dat in Amerika de industrieele mogelijkheden niet weinig hierdoor geschapen worden doordat men elkaar als Vereenigde Staten van de oevers van twee wereldzeeën de hand reikt. Eerst, wanneer men in Europa zal gaan begrijpen, dat de onderlinge concurrentie, kunstmatig door regeerings- steun of tariefmuren in het leven gehouden, armoe, lage loonen en werkloosheid niet kan voorkomen en dat men in samenwerking en betere arbeidsverdeeling naar een andere oplossing moet zoeken, zal ër sprake zijn van een betere toekomst. Tegenover het groote, vereenigde Amerika, kan Europa alleen tot eigen schade ver deeld en versnipperd blijven. De belachers van den Volkenbond vinden hier een nieuwe aanwijzing hoe noodzakelijk het is, het werk van Genève te steunen. Sociëteit „St. Bavo" Kinderfeest Christ. Bond van 'Spoorwegpersoneel 3 uur Feestavond R.-K. Politiebond „St. Mi chael" half 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur „St. Caecilia" 8 uur Bestuurscomifiissie 8 uur.' St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „Utile Dul'ci" 8 uur Repetitie Rederijkers St. Genesius" 8 uur Elftalcommissie ,,R. K. V. Z." 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. Stadsschouwburg Het Vlaamsche Volks- tooneel „Reinaert de Vos" 8 uur. Aula Kennemer-Lyceum Tentoon stelling op Acquarium gebied 9 tot half 1 uur, van 2 tot half 6 uur en van half 8 tot 10 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Lieidewerk Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 8954 uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van Ql4—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau woor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal eD UitleenbibliotbeeU. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7 10 uur, be halve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Graf ht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNii't-VERBAND, Centrale Post Telef. i'5151 en verder bij dè leden, te kennen aan net zwart schild met wit kruis aan de# huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsong# vallen Telefoon 10231. ROÖDE KRUÏS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Het schijnt met de onderhandelingen over de verlaging der taxi-tarieven in Haarlem niet erg te vlotten. Eigener beweging wilden de houders van taxi's daartoe niet overgaan. Toen nam het gemeentebestuur de zaak in handen. Dat kan wel eenigen invloed laten gelden, omdat de vergunnningen om met huurauto's in de stad te stationeeren door het gemeentebestuur worden uitgegeven en dit aan het geven van zoo'n vergunning natuurlijk voorwaarden kan verbinden. o,m. betreffende de tarieven. Eind.elooze onder handelingen werden gevoerd met de taxi eigenaren, maar tot een goed resultaat kwam men niet. Ons werd medegedeeld dat het buitengewoon moeilijk is met de taxi- houders te onderhandelen. Thans is door het- gemeentebestuur, naar .wij gemeld hebber:, reeds geruimen tijd geleden aan de eige naars medegedeeld dat B. en W. van plan zijn met ingang van 1 Januari de tarieven van taxi's aanzienlijk te verlagen en er prijs op stellen daaromtrent de meening van de iaxi-eigenaren te vernemen. Tot nu toe werd op dat schrijven door B. en W. nog geer: antwoord ontvangen van de betrokkenen. Wij vernemen echter, dat, ook zonder ant woord of zonder bevredigend verloop der .onderhandelingen, de tarieven-verlaging met ingang van 1 Januari 1927 er zal komen. E. en W. zullen dan eenvoudig voorschrijven welke tarieven geheven mogen worden. 1 October a.s. zal plechtig worden gevierd het 60-jarig bestaan der Aartsbroederschap van de H. Familie, afdeeling Spaarne, waar bij aangesloten zijn alle parochie's welke geen eigen afdeeling hebben. De predikaties worden gehouden door den WelEerw. Heer kapelaan Nolet uit Amster dam. Het programma der feestviering is als volgt: Donderdag 30 September, 's avonds 8 uur: 1. Kom H. Geest, blz. 33. 2. Predikatie. Lied op blz. 92. 4 Sacramentshymne. 5. Tantum Ergo. Vrijdag 1 October, 's avonds 8 uur: 1. Kom H. Geest, blz. 33. 2. Predikatie. 3. Lied op blz. 142. 4. Sacramentshymne. 5. Tantum Ergo. Zondag 3 October: 's morgens te zes uur H. Mis voor de levende en overleden leder, waaronder Algemeene H. Communie. De» avonds 7 uur Pontificaal Lof door Z. D. H. onzen Bisschop, Mgr. A. J. Callier. Terwijl Mgr. de kerk binnenkomt zingt het koor „Ecce Sacerdos." Daarna: 1. Veni Creator (afwisselend door het koor en de leden) met vers en oratie, blz, 77. 2. Predi katie. 3. Plechtige opdracht, blz. 69. 4, On der het wijden der medailles lied blz. 22t>. 102 en 90 voor zoover noodig. 5. Uitstelling van het Allerheiligste. 6. Te Deum en Tan tum Ej-go, blz. 85. 7. Vaandellied, blz. 96. Zondagmiddag vergaderde te Alkmaar, de Roomsch Katholieke Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Noord Holland, onder voorzitterschap van den heer A. V. Clijnk te Purmerend, precident van den Bond. Voor deze bijeenkomst, welke tevens was belegd ter uitreiking van de prijzen, van de marschwedstrijd en festival, gehouden te Purmerend, was buitengewoon veel belang stelling. Behalve de besturen van 16 aange sloten corpsen, waren aanwezig verschil lende directeuren en gelioodigden en andere belangstellenden. Bij de gehouden uitreiking van de be haalde en bij loting toegekende prijzen, werden zeer veel hartelijke woorden gewis seld. Bijzonder dankbaar was men het Bondsbestuur voor de goede organisatie van het eerste Festival en het Harmonie corps „Crescendo" van Purmerend, voor de krachtdadige medewerking en steun bij de 'Ci organisatie ondervonden en de hartelijke ontvangst bereid. Daarnaast toonde men zich ook bijzonder dankbaar tegenover het gemeentbestuur van Purmerend, dat zoo uit stekend haar medewerking heeft verleend en het T.O.V.L.E.T.E.M.-comité, zonder welke zeker een festival als thans gehouden, financieel voor den jongen bond niet. moge lijk was geweest. Door dit comité is het geheele financiëcle risico gedragen, omdat men te Purmerend van de gedachte uiting, dat een muziekfeest als dat van den Bond, het vreemdelingenverkeer zou bevorderen. Voor dien belangrijken steun werd dus een bijzonder woord van hulde en dank geuit. Van het festival is aan de deelnemende vereenigingen een critisch verslag gegeven, zoodat de vereenigingen daar hun voordeel mee kunnen doen. Voor den Bond is dit critische verslag van veel voordeel voor het maken van afdeelingen bij een concours dat de Jonge Bond voornemens is volgend jaar te houden. In beginsel besloot men tot het houden van een coucours, terwijl later zal worden vastgesteld, waar dit zal plaats hebben. Op deze eerste jaarvergadering (feitelijk bestaat de jonge bond nog geen vol jaar), zou het zoogenaamd voorloopig bestuur af treden, Met overgroote meerderheid werd aan de zittende bestuursleden opnieuw mandaat gegeven, zoodat dit zal aanblijven met den heer A. V. Clijnk, te Purmerend, als voorzitter en den heer Jac. Horio, te Zuid-Scharwoude, als secretaris. Het eerste-jaarverslag van den penning meester wees aan een klein batig saldo. Bij verschillende gehouden besprekingen, gaven meerderen der aanwezigen met vreugde uiting aan hun voldoening over het werken van den jongen Bond in het afge- loopen jaar, waardoor deze heeft bewezen een uitstekenden plaats in het Roomsche vereenigingsleven in te nemen. De heer P. Kuis, te Castricum, directeur van vier ver schillende muziekcorpsen huldigde daarbij in het bijzonder den voorzitter, den heer A. V. Clijnk, wiens arbeid in dezen van buitengewonen omvang en beteekenis is. Bij de rondvraag werd vervolgens be treurd het heengaan van den Weleerw. Heer A. I. M. Busch, voorheen Kapelaan te Purmerend, thans te Leiden, die den Bond met geestelijken raad en daad bijstond. Al was Z.Eerw niet rechtstreeks opgedra gen het geestelijk adviseurschap van den Bond, toch steeds stond hij den Bond krachtdadig ter zijde. In dit verband werd hel betreurd, dat aan den Bond niet offi cieel een geesteliik adviseur wordt toege wezen, Het Bondsbestuur zou dat bijzonder op prijs stellen. Het - had hem lang genoeg geduurd. De bakker C. J. A. F. le Bloeniendaal ontving op een goeden dag het, misschien meer of minder gewenscht bezoek van een keurmeester, die eens kwam onderzoeken of het aanwezige brood den toets van den critischen blik der alomvattende wettelijke bepalingen kon doorstaan. Eerst kréég de winkel een beurt en werd het brood gewo gen, daarna werd de bakkerij aan een on derzoek onderworpen. Nu scheen de keurmeester nog al lang werk te hebben, althans de bakker rukte 'n paar brooden uit de handen van den keurmees ter en smeet de deur der bakkerij voor hem dicht. ,,'t Had me nu lang genoeg geduurd," verklaarde hij voor den politierechter, nu hij terecht stond, omdat hij een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn taak had belemmerd. De Officier van Justitie. mr. Andringa, meende, dat bekl. wel een geldboete ver diend had en eischte een geldboete van 40, subsidiair 20 dagen hechtenis. Het vonnis van den politierechter luidde over eenkomstig den eisch. Oneerlijk vrachtrijder. De 22-jarige I. v. I., vrachtrijder, was in betrekking te Lisse. Voor zijn patroon mpest hij een bedrag van ongeveer 100 innen, welk geld hij zich echter toe eigende. Bekl. verklaarde het geld geno men te hebben, omdat hij in moeilijke omstandigheden verkeerde. De Officier van Justitie meende, dat, waar bekl. gunstig bekend staat en nog niet eerder met de politie in aanraking is geweest, een voorwaardelijke gevangenis straf te kunnen eischen. Spr. eischte 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, onder voorwaarde, dat bekl. de ver duisterde 100 terugbetaalt in 40 weke- lijksche termijnen van 2.50 en zich onder toezicht stelt van de R. K. Reclasseerings vereeniging. Het vonnis luidde conform den eisch. Ook geen onbaatzuchtige hulp. De 31-jarige P. H. v. D., die dienstwerk voor het Leger des Heils verrichtte, moest voor de firma V. en D. alhier een bestel ling wegbrengen en 70 innen. Hij bracht de goederen weg, ipde hét geld, maar kwam niet terug. In Amsterdam maakte hij het geld op. De Officier van Justitie vond de houding van bekl. zeer afkeurenswaardig en hij eischte 5 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het vonnis luidde 3 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Circa 57 pet. voor schuldeischers. Aan het verslag van den bewindvoerder in de N. V. Cacao- en Chocoladefabriek D. N. Grootes Gebroeders te Westzaan, verleende surséance van betaling, ontléenen wij de volgende bijzonderheden: De door de Twentsche Bank als le hypo theekhoudster aangekondigde veiling had plaats met het gevolg dat de opbrengst der verkochte gebouwen bedroeg 61.864. Op de door de Twentsche Bank gehouden der verpakkingsartikelen enz. Een en ander bracht 60.299 op. Bovendien zijn liquidateuren er in geslaagd een bedrag van 5000 te bedingen voor een hoeveelheid, met den naam der vennoot schap gemerkte vormen, den „handelsnaam" der vennootschap enz. benevens fabrieks merken, en deze over te doen aan een gega digde, die een vrij belangrijk gedeelte der onroerende goederen en machinerieën op de veiling kocht. Behalve op de kantoorbehoeften waarop en aanmerkelijk verlies te verwachten was, kan dus de opbrengst dier diverse activa bevredigend genoemd worden, wanneer men de daarvoor op de balans gestelde bedragen, in aanmerking neemt. De waarborgsom Twentsche Bank is van de tegenwoordige balans verdwenen. Depot „effecten" komt tengevolge van den verkoop daarvan eveneens niet meer op de balans voor. De opbrengst bedroeg 722. Op „debiteuren binnenland" werd afge schreven als oninbaar in totaal 3821, be taald of verrekend werd 11.107, zoodat thans nog voorkomt ad 30.024. De post „buitenlandsche debiteuren" werd gewijzigd, als volgt: Op debiteuren afge schreven als oninbaar 178, betaald werd 4572, zoodat nog resteert 748. Op debi teuren (in ponden) werd afgeschreven 511, betaald werd 3715, zoodat nog resteert 15.790. De debiteuren in dollars, Zw. kronen, Ind. guldens, zijn van de balans verdwenen, ten gevolge van betaling. De post bankiers ad 78.751, werd ver minderd tot 29.604. Wat de passiva betreft zij vermeld, dat de schuld aan de Twensche Bank, mede ten gevolge der hypothecaire executie is geslon ken tot 68.998. Resumeerende meent het rapport le kun nen vaststellen: De activa der vennootschap zijn thans wat roerende en onroerende goederen be treft, geheel gerealiseerd; zij bedragen in totaal per 7 September 1926 193,282, waar bij echter met de mogelijkheid dient reke ning gehouden te worden, dat een bedrag aan vorderingen (debiteuren) alsnog onin baar zal blijken. Het totaal aan schulden beloopt thans 285.446 te vermeerderen met kosten sur séance, waarvoor men veiligheidshalve meent te moeten aanhouden een bedrag ad 27.500. Met een en ander rekening houdende zoude het totaal actief (na aftrek van dubieuse debiteuren en kosten suséance) te stellen op 162.782, zoodat dan voor de schuldeischers beschikbaar zou zijn circa 57 pet. hunner vorderingen Evenwel zijn de hangende rechlgedingen, en pretenties van derden, nog factoren, die op dit vermoedelijk percentage een nadee- ligen invloed kunnen uitoefenen, zoodat men het vroeger geraamde percentage (50 pet.) voorloopig meent te moeten aanhouden. Inmiddels ligt het in de bedoeling in den loop der maand October over te gaan tot een eerste uitbetaling aan crediteuren ten bedragen van 30 pet. hunner vorderingen. Op verzoek van de Kon. Lett. Vereen. „J. J. Cremer", heeft jhr. A. W. G. van Riemsdijk uit zijn boek „Alexandra" een too- neelstuk samengesteld in 5 bedrijven. In „Alexandra" zullen optreden de da mes Jo Stam, Corrie Visser, Mies Visser, Ag Hoorenblik, R. Kammeyer en de heeren J. Serodino, H. Bakker, L. Jansen, Th. v. Haaren, W. de Wilde, F. Schinkel, L. Hirs en Van Looy Jr. De emeritus-pastoor van Spaarnwoude aan de Lie, de Z. Eerw. heer J. J. H. Saulenn, tijdelijk vertoevend aan de pastorie van zijn heerbroer, pastoor P. Saulenn te Egmond a. d. Hoef, zal dezer dagen zich vestigen in Hoorn, zijn geboortestad. Onderzoek naar de werkloosheid in de Hoofdstad. Het oordeel van medici over de kanker theorie van Lumentat. De typhus in ons land. Onrustbarende uit. breidmg in Breda en omstreken. Het Landhuishoudkundig Congres le Alk. maar. Een kostbaar geschenk van Dr, Hofstede de Groot aan het Rijk. Poincaré houdt een rede in de Conseil General, waarin hij andermaal zijn standpunt omtrent de Fransch-Duitsche politiek uit eenzet. De debatten in het Engelsche Lagerhuis in verband met hel mijnconilict. De Internationale Polftieconferentie te Berlijn geopend. Een Fransch officier doodt twee Duitsche arbeiders te Germersheim. De president van Guatemala overleden. De beide Britsche schepen, door den Chi- neeschen generaal Jangtsen aangehouden, zijn vrijgelaten. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.12. Men schrijft uit Beverwijk De aanvoer van boonen heeft in de afge- loopen week de verwachting nog verre over troffen. Het komt n.l. zelden voor, dat het boonenseizoen van zoo langen duur is als ditmaal. Het weer is voor het gewas bijzonder gunstig geweest, van wind- of stormschade bleef men gevrijwaard, zoodat de oogst regel matig kon geschieden. Het is zelfs op de laatste veilingen al voorgekomen, dat boo nen werden aangevoerd van den tweeden oogst, hetgeen zeker is toe te schrijven aan het mooie, zachte herfstweder. De aanvoeren gaan echter thans in snel tempo naar bene den, terwijl ook het aantal inbrengers iedere veiling minder wordt: Mooie kwaliteiten snijboonen is nu een zeer gezocht artikel, enkele partijen brachten het tot 37 ct. per kg. In de prijsverhouding van spercieboonen was bij vorige week vergeleken geen groot verschil te constateeren, alleen enkele uitgezochte partijen waren iets williger. Spekboonen daarentegen hebben weinig of geen aftrek, zeer veel partijen bleven zelfs onverkocht of werden voor 1 a 2 cent per kg. van de hand gedaan, De handel in aardappelen is nog altijd niet gunstig te noemen, de prijzen blijven laag. Zooals indertijd gemeld, heeft het ge meentebestuur van Warmond besloten een gedenkteeken te plaatsen in het huis te Warmond, waar Jan Steen van 1656 tot 1660 heeft gewoond. Naar wij vernemen, hebben B. en W. het ontwerpen en vervaarigen van een gedenk plaat opgedragen aan de firma Begeer, te Voorschoten. Deze heeft een bronzen plaat ontworpen, welk ontwerp thans aan Dr. Övervoorde te Leiden ter beoordecling is toegezonden. Het ontwerp vertoont 't borst beeld van Jan Steen met daaronder de woorden: „In dit huis woonde en werkte Jan Steen. 16561660 De Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in November en December a.s. de herkeurings- raad in een of meer gemeenten zitting zal houden. Het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, directeur Cor. van der Lugt Melsert, zal hier op Zaterdag 2 October, een eerste voorstelling geven van zijn nieuwste blijspel succes „de Spooktrein", dat in een lange serie voorstellingen zoowel te Rotterdam als te s-Gravenhage uitverkochte zalm heeft gevonden. Het stuk wordt sedert November 1925 in het Prince of Wales Theater te Londen onafgebroken gespeeld en wordt to een der grootste Londensche successen gerekend te behooren. Het stuk wordt hier vertoond in de decoratie en met alle scenische toestellen en apparaten welke naar Londensche voorbeel den zijn vervaardigd. Alle persbeoordeelin- gen spreken van grooten, welverdienden bijval. Te Haarlemmermeer. Op den Kruisweg in Haarlemmermeer, kwam Maandag do arbeider V., uil die gemeente met zijn rijwiel in botsing met een passee- renden auto, waarvan de bestuurder ver moedelijk niet voldoende heeft uitgeweken. V. kwam er met eenige liphtc kwetsuren af, doch zijn rijwiel werd gedeeltelijk ver nield. De chauffeur van den auto, die on middellijk stopte, verklaarde zich direct bereid de door V. geleden schade te ver goeden. De wielrijder, wien bereids het geld werd overhandigd, nam daarmede gaarne genoegen. De 20-jarige B., aan den Kruisweg, te Haarlemmermeer, is Zondagmorgen met z'n motorrijwiel, doordat de wielen slipten en hij zijn stuur kwijt raakte, over den kop geslagen. Inwendig gekneusd en aan een been ernstig verwond, werd hij opgenomen en te Hoofd dorp onder geneeskundige behandling ge steld. Het motorrijwiel liep eenige averij op. Gistermorgen 954 uur, had aan de Crayenesterlaan bij de Blauwe Brug een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto (Ford) die uit genoemde laan kwam rijden en een tram, die uit de richting Heemstede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1