t I BE SPAARNEBANK GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. De toestand aan de Gasfabriek. Breedvoerige besprekingen van de kwestie aan de gasfabriek. Critiek op het beieid van de commissie voor de bedrijven. De verantwoordelijkheidsvraag. Ondeskundige leiding van het bedrijf. „Een slordige boel". BEVERWIJK. IJMUIDEN. HILLEGOM. HAARLEM. Een Pontificale Hoogmis. Regent Th. Fr. Ebbinkhuijsen. SOCIAAL LEVEN. R. K. Nationale Vakbond van Waschindustrieelen. VIERDE CONGRES. 1033/is I003/ie 53 '226 225l/2 98 57 a v. a 665 366 366-7 164-5 214 160 936/s 150i/2-l 73/* 167 162 2 H9l/8 416 415 460 345i/2 350 b 190 1 309 165 99 V« 46V8 51/* Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59.48 7.03 35.20 LONDEN 12 .ui/, 66.76 KOPENHAGEN 66 30 54.75 BAZEL 48.20 NEW.YORK 2.49n/„ ROME f 9.40 25.- Telegraphiach Weerbericht Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemee ster. Samenstelling der raadscommissiën. De VOORZITTER deelt mede dat het hem spijt, daar geen voorstel is ingekomen om het ledental der commissie van bijstand voor de bedrijven terug te brengen op 2, zoodat zij, met den voorzitter, uit 3 leden zou bestaan. Volgens spr. zou het vlugge werken hierdoor worden benadeeld, terwijl een inkrimping in de practijk geen bezwaar zou opleven. Het college van B. en W., dat toch alle gemeentezaken moet afdoen, be staan lot ook slechts uit 3 leden. Wethouder EIJKING onderschrijft deze opmerking en doet een voorstel hetwelk door den voorzitter wordt overgenomen. De heer GROOT zeide, dat nog niet lang geleden besloten was om de commissie uit te breiden. Met het oog op de reorganisa tie wenschte spr. het aantal leden op 5 te handhaven. De heer GORTER zeide, dat eenige trai neering van werk ten gevolge van de uitbreiding der commissie, niets was geble ken. Spr. kon zich met een inkrimping dan ook niet vereenigen. In de practijk be staan geen bezwaren tegen een uitgebreide commissie De voorzitter trekt hierop zijn voorstel in. Overgegaan wordt dan tot de verkiezing van 4 leden voor de commissie van bij stand voor de bedrijven. Benoemd worden de heeren C. Gorter. C. A. Zwager en J. Visser, die aftredend wa ren. In de plaats van den heer Maters werd gekozen de heer J. Braun. In de commissie van bijstand voor de landerijen werd enherkozen de aftredende leden, de heeren C. Slinger en K. Steijn. Als leen der commissie van toezicht op de gemeentelijke Nijverheidsavondschool voor Meisjes werd engekozen: mevr. C. M. PolvlietVan Hoogstraten; mevr. L. E, S-T.tBouman en mevr. P. HooglandVan Pol!. Benoemingen. Tot hoofd van de 3e Openbare Lagere School wordt benoemd de heer D. Danger- irond, hoofd der school te Grootebroek, no. 2 der voordracht. De heer VISSER verwondert er zich over dat niet een der sollicitante-v uit Beverwijk, waaronder zich zich zeer goede krachten bevinden, op de voordracht voorkomt. Tot leeraren aan de gemeentelijke Nij verheidsschool voor Ambachtslieden worden benoemd; 1. Ir, A. Lodder, bcrwkundig ingenieur, thans tijdelijk leeraar in de natuur- en werk tuigkunde; 2. Th, J. Groer.eveld, als leeraar in hand en decoratief tcckener.; 3. A. W. Wesselius, te Schoten, als leer aar in het lijn- en werktuigkundig teekenen; 4. E. H. de Vries, onderwijzer alhier, als leeraar in de Nederlandsche taal. Beschikbaarstelling eereprijs. B. en W. stellen voor de in het voorjaar van 1927 te Alkmaar te houden tentoon, stelling van bloeiende bolgewassen te steu nen door het beschikbaar stellen van een bedrag van 50 voor een uit te loven ecre- pi ijs, hetzij in den vorm van een een me- daille, hetzij in contanten. Goedgekeurd. Kookcursus. B. en W. stellen voor, aan de gemeentelijke Nijverheidsavondschool voor meisjes een kookcursus te verbinden. Goedgekeurd. Schoolgeldverordeningen, B, en W. bieden den raad ter vaststelling aan de verordeningen op de heffing en invor dering van schoolgelden voor het onderwijs aan de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool voor meisjes, welke op 1 Oct. a.s. zal worden geopend. Bij het ontwerpen dezer verordeningen bleek de wenschelijkheid om de bestaande verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het onderwijs aan de Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden in overeenstemming met de hierboven ge noemde verordeningen te brengen. Goedgekeurd. Eveneens wordt opnieuw vastgesteld de ve-- ordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor L. O. Stroom voor étalageverlfchting. In verband met een ingekomen verzoek dei Commissie voor de Bedrijven, stellen B. en W. voor met ingang van 1 October a,s., tot 31 December a.s, over te gaan tot invoering bij wijze van proef van een tarief voor de levering van electrischen stroom voor éta- lageverlicbting. Goedgekeurd. De toestand aan de gasfabriek. De voorzitter deelt mede, dat aan den directeur van de gasfabriek een maand ziekte-verlof is verleend en dat bij den Pensioenraad de vraag aanhangig is, voor de toekenning aan den directeur van invalidi teitspensioen. Tijdens zijn afwezigheid zal Ir. Vader, te Zaandam, naarmate de gelegenheid daartoe aanleiding geeft, van advies dienen en bet oog op den gang van zaken houden, De heer MATERS vraagt of deze mede- deeling verstrekkende bedoelingen heelt. De VOORZITTER antwoordt, dat hier mede bedoeld wordt, goed te keuren het geen B. en W. al gedaan hebben zonder den raad en hetgeen B. en W. nog in dezen moeten doen. De heer SLINGES wenscht nader toe lichting. Er wordt van spr. gevraagd om goed te keuren al wat Ir. Vader aan be- looning zal vragen en andere bedragen, zonder te weten boe groot de bedragen zijn, welke genoteerd zullen moeten wor den. Hiertegen heeft spr. bezwaar. Er is nog iets anders. De leden weten niet of het nog honderden guldens zal kosten. Er waren regelmatig klachten; het was een publiek geheim, dat het gas niet goed was en nu pas ontvangt men de verzekering, dat die klachten gegrond zijn. De commissie voor de bedrijven moest weten dat de raad om den iufn geleid is door de rapporten, die van de gasfabriek kwamen. Zij had moeten zorgen dat het goed was; dat had onsenorm vee! geld bespaard. Interpelleeren? Het college van B. en W, ontvangt toch de inlichtingen van de com missie voor de bedrijven en bet zou, vol gens spr., op niets uitloopen. Waarom, zoo vraagt spr., is er vanwege het college van B. en W. nooit gewezen in den raad, over den slechten toestand. Spr. kan zich niet be grijpen. dat het zooveel jaren is kunnen gaan. Was de toestand zóó erg en waarom is de toestand nu wèl goed. Er zijn zooveel vragen welke niet beantwoord kunnen wor den. De VOORZITTER verwondert zich hier over niet. Wel heeft het spr. verwonderd, dat voor deze aangelegenheid geen interpel- 'latie wordt gehouden. Er is in een gecombi neerde vergadering van het gemeentebe stuur met de commissie van bedrijven over verschillende aangelegenheden gesproken, zooals van de kwaliteit van het gas, de levering aan de Hoogovens, de leering aan Heemskerk, enz. Ramingen kunnen niet worden gedaan; B. en W. vragen de goed keuring van den raad voor de te treffen maatregelen. De heer PATTES zegt, dat wat B. en W. vragen absoluut noodig is. Laat de raad de commissie van de bedrijven haar vollen vertrouwen schenken. Over de hoegrootheid der bedragen kan nog niet worden gespro ken. Eerst dan, wanneer de rekening en verantwoording is ingekomen. De VOORZITTER merkt op dat de raads leden den loop van de geschiedenis van de gasfabriek in een der plaatselijke bladen kunnen, lezen. De heer STEIJN vindt het onbegrijpelijk dat de voorzitter den raad verwijst maar een couranten bericht. De commissie van de bedrijven, waarvan nu het vertrouwen wordt gevraagd, heeft heeft het zoover laten komen aan de gasfa briek. De heer ZWAGER; Neen. Jarenlang bestonden aan onze fabriek toestanden, welke aan geen andere gasfa briek heerschen. Dat is hier van den winter gebleken, toen de commissie van voorlich ting met Ir. Vader als technisch adviseur, tot stand kwam. De kolen zijn altijd te slecht geweest. De heer MATERS; zeer juist. Uit één ton kolen werd 100 M2 gas min der gehaald dan gegarandeerd was. Dat men ook toen nog niet gewaakt heeft om de ca tastrofe van onlangs te voorkomen, is meer dan erg. Vertrouwen is nu niet op z'n plaats. Hebben de leden der commissie voor de be drijven niet het recht en de macht om te onderzoeken of wat geleverd is, goed is? Doch de gansche boel is in de war. Ir. Va der als redder is wel mooi, maar de grootste redder is de pensioenraad, en den directeur zal trachten een pensioen te geven. Dit zal de beste loop van zaken zijn, nu we aan den vooravond staan van de levering van goed gas, wat we hier in jaren niet gehad hebben. De VOORZITTER wil de zaak allerminst in bescherming nemen. Ter verdediging van de houding van B. en W. wil spr, er alleen op wijzen, dat de bedrijvencommis- sie een zeer zelfstandig lichaam is gewor- d en enomdat zij inlichtingen moet geven, kenden B. en W. het niet eerder doen. De heer PATTES zegt, als voorzitter van de bedrijvencommissie, dat deze een wa kend ocg cp het bedrijf heelt gehouden. Ir. Vader zelf heeft geweerd, dat de oor zaak niet lag aan de slechte kolen, doch aan de zaak van de Kamerovens. De kolen worden steeds aangekocht in overleg met de commissie en aan de hand van offertes en analynen gekeurd. Bleken de kolen niet goed te zijn, dan werd aan de directeur kennis gegeven. De heer Steijn slaat de plank ver mis. De commissie heeft grccte aandacht aan het bedrijf gewijd en wat gebeurd is had een andere commissie evenmin kunnen voorkomen. Overigen» zal Ir. Vader den raad naderhand verder tech nische inlichtingen geven. De heer VISSER zegt, dat, was de lei ding aan de gasfabriek goed geweest, deze onaangenaamheden niet waren voorgeko men. De bewering, als zou ook de com missie schuld hebben, wijst spr, terug. Zij kan niet verantwoordelijk zijn voor de lei ding van het bedrijf. Ir. de bekende gecombineerde vergade ring werd geheimhouding opgelegd. Spr. heeft daartegen geprotesteerd. Er wordt beweerd, dat de gemeente zich grpote fi- nancieele offers zal moeten getroosten. In derdaad is de eerste nota van Ir. Vader spr. niet meegevallen. Van andere zijde verzekerde men echter dat zij in haar soort nvg laag was. Doch, nu af en toe adviezen worden ge vraagd, zal den adviseur toch verzocht moeten worden, om rekening te houden met de gemeente-linanciën. De heer GORTER zegt, dat de Commissie voor de bedrijven r.iet verantwoordelijk mag worden gesteld. Het zijn geen technici. Voorts merkt spr. op, dat in meergenoemde gecombineerde vergadering alleen ontraden is om publiciteit aan de zaak te geven, om dat allereerst de raad diende te worden ingelicht. De heer SLINGS zegt, dat de raadsleden, die buiten de commissie staan, nog altijd in een labyrinth verkeeren, omdat ook de commissieleden de zaak nog niet recht voor zich hebben. Men moe ttoch kunnen begrijpen, dat spr, inlichtingen wenscht Spr verwachtte geen gedecicjecrd antwoord, maar de discussies h ebb eft hem toch niet verder gebracht. De heer ZWAGER acht het gesprokene door den heer Steyn te ver gaand Spr. gaat de voorgeschiedenis na en herinnert er aan, dat Ir. Vader werd aangezocht als technisch adviseur aan de commissie van voorlichting inzake het Hoogovengas. Nadien werd de directeur ziek en waar verschillende belang rijke aangelegenheden dienden geregeld te worden, waartoe de directeur niet in staat was, werd het advies van Ir, Vader Inge roepen. Tot op een dag bleek, dat de gas houder nog slechts 84 M3 gas bevatte. De commissie heeft toen besloten Ir, Vader er bij te balen, die na een onderzoek aan raadde iemand van de fabriek der firma Klöne te roepen. Het was, om kort te gaan, een slordige boel. Na de opruiming ging het goed en Ir, 'Vader verzekert, dat, wanneer het zoo doorgaat, de ovens nog een jaar mee kun nen. Fitelijk hadden zij reeds gedoofd moe ten zijn; hun tijd was om. Het is voor spr., die zooveel gedaan heeft om deze ovens, ie ook in Zaandam woden gebruikt, in te voeren, Een onaangename geschiedenis. Uit de ovens is niet gehaald, wat eruit gehaald kan worden en wat gegarandeerd was. Het is onbegrijpelijk dat de caloniscbe waarde berekening van het gas van de fabriek ab- solut te laag en onwaar was. Den heer GEEST spijt het te moeten zeggen, dat de oorzaak alleen ligt bij de ondeskundige leiding der gasfabriek. De commissie is niet technisch onderlegd. Zij heeft het volste vertrouwen gehad n den directeur, doch ziin adviezen zijn in strijd gebleken met de waarheid. Ir. Vader heeft destijds gezegd, dat, wan neer de directeur opgepast had, bet Hoog ovengas hier niet gekomen zou zijn. In een particulier gesprek heeft de voorzitter r.an spr. mededgedeeld, dat de toestanden hem reeds lang bekend waren. Het was dan zijn plicht geweest, om den raad daarvan mede- deelirtf te doen De heer MATERS zegt, dat toen hij lid was, het met de steenkolen reeds niet in orde was. Er heeft altijd wat gehaperd. Spr. ontving echter geen medewerking om die slechte toestanden op te helfen. Hij vond steeds den heer Zwager tegenover zich. In een conferentie deelde de directeur van het Hoogovenbedrijf mede, dat de calorische waarde van het gas van Beverwijk 3600 a 3700 bedroeg. De directeur van onze fabriek hield echter vol, dat zulks niet waar was. Volgens spr. is de meter op de fabriek dan ook verzet en heeft niet juist gewezen. Er is nimmer samenwerking geweest, nooit overleg tusschen de directeur en den baas-fitter. Den directeur is steeds het hand boven het hofod gehouden. De heer ZWAGER zegt, dat wat hier gezegd wordt, wat al te kras is. Hij werpt het van zich met alle kracht. Op een op merking, als zouden van een commissie v«n 3 leden, de twee andere wel naar huis kunnen gaan, wenscht spr. niet in te gaan. De heer STEIJN zegt, dat het de com missie bekend kon zijn, dat het niet in orde was. Zij had toen haar maatregelen moeten treffen. Van spr. zelf is niets uitgegaan, omdat hij de verantwoordelijke menschen wist gewaarschuwd. De VOORZITTER antwoordt den heer Groot, De heer ZWAGER heeft zelf verstomd ge staan om de mededeeling van den direc teur van het Hoogovenbedrijf. Spr. heeft de zaak onderzocht en geeft een resumé van de gedane opnamen. Het bleek daarbij o.m., dat de baas-fitter de opnemingen deed en niet de directeur. Deze is hierop gewezen. De discussie over dit onderwerp wordt hierna gesloten en de mededeeling van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, ge lijk het college voorstelde. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van het Algemeen Comité voor de herden kingsfeesten in 1927, waarin medewerking en steun wordt verzocht en opneming van de leden van den raad in het Eere-comité. Na eenige bespreking wordt dit voorstel aangenomen met de stemmen van de heeren Visser en Groot tegen. Een voorstel van den heer Groot, om der- verkoop van ontplofbare stoffen te verbie den, gaat naar B, en W. om advies. Een uitvoerige discussie ontspint zich hier na over een verzoek van de drankweer orga nisaties om de muziek in de dranklokaliteiten te verbieden. Hoewel een zaak, die uitsluitend het hoofd der politie aangaat, wenscht de voor zitter toch de meening van den raad hier over te hooren, daar hij het verzoek wat te verstrekkend in zijn gevolgen vindt, Door de muziek eenvoudig te verbieden zou de moeilijkheid radicaal zijn opgelost, doch daar staat tegenover, dat het hooren van muziek als ontspanning in een nette gelegenheid, toch geen zaak is, welke men zonder meer opzij kan zetten. Onderscheid maken tusschen den een en den ander is heel moeilijk. Verschillende leden voeren voor dit onderwerp het woord. Op voorstel van den voorzitter werd besloten om deze zaak nog eens te over wegen en het adres aan te houden, Ingekomen was het rapport der Raads commissie inzake hef instituut schoolarts. Uit dit rapport bleek dat dc besturen der aangrenzende gemeenten niet geneigd bleken aan de tot standkoming van het instituut mede te werken, zoodat de con clusie luidt dat de invoering van het insti tuut schoolarts alhier voorloopig nog tot dc vrome wenschen blijft bchooren. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Visser om aan Ged. Staten te verzoeken een provinciale regeling voor schoolartsen in het, leven te roepen, werd besloten de zaak in handen te stellen van B. en W, (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De nieuwe oven bakt voor U In FRANKEIM'S bakkerij, electrisch 't meest-volmaak- te brood. Het is een lekkernij En daar zelfs aan de hoogste eisch H. FRANKEIM'S brood vol doet, is FRANKEN'S Brood uit sluitend 't brood dat gij U kiezen moet. Uit de woning gezet. Gistermorgen is 't bejaarde echtpaar M. uit de woning gelegen aan de Kerkstraat, gezet. De reden dezer uitzetting was uitbreiding van de zaak van den huiseigenaar. Het bood een droevigen. aanblik, toen het karig huisraad van deze oudjes buiten in den Iriestigen najaarsregen werd gezet. StatutMi. De „Staatscourantbevat de statuten van de N.V. „De Beverwijksche Wolbaai,' alhier. Het autobusverkeer. Het is zeer zeker een ongerief van het verkeer per autobus, dat het zoo dikwijls in ongereede wordt ge bracht door be- en ver-stratingen. Het rei zend publiek was dat nu eenmaal met dé rail-vervoermiddelen niet gewend. Sinds gisteren b.v, rijden de bussen van den dienst IJmuiden-Velsen via Driehuis, omdat de straat onder de tunnels hersteld moet worden, D'e gewijzigde route heeft in de eerste plaats het nadeel, dat men, vanal de Velser-pont vlugger loopende dan met de bus naar Velseroord kan gaan. Doch ernstiger is als de menschen niet met die wijziging bekend zijn. Zoo zagen wij gisteravond, om kwart na tien, een dame in een stortbui op een bus staan wach ten, op een plaats waar men nu niet pas seert. Toen we haar waarschuwden hoorden we, dat ze reeds met verwondering daar geruimen tijd stond, omdat er geen bus kwam. Ze was intusschen door nat gere gend, Drukte in de vischhal. Het was gisteren een buitengewoon drukke dag voor de vischafslag. Niet zoozeer nog voior het aan tal booten, dat is andere jaren, op een Maandag, wel eens grooter geweest. Maar het werd druk door de groote vangsten, die aangevoerd werden. Daar waren booten bij met 1000, 900 en 8>-0 manden, terwijl deze getallen in den regel slechts 300 a 400 in maximum zijn. De besommingen waren naar rato, daar de visch, aangevoerd met 27 schepen, in het geheel 96585.08 opbracht, dus bijna voor een ton op een dag. Alweer oorzaak drank. Gistermorgen moest de stoomtrawler Jeanne, IJ. M. 107, naar zee. Een van de bemanning, de kok, was echter zoo dronken dat hij in de haven terecht kwam. Nadat hij daar weer uit ge holpen was, klom hij aan boord en naar de kooi. Daar de schipper en bemanning blijk baar geen verder oponthoud wenschten, besloten ze het maar er bij te laten en dezen dag de taak van kok er bij waar te nemen. Dus ging de boot, met den dronken ko(c, naar zee. Mooie daad, De directie van 't circus Bevers, dat hier met de Volksleesten voor stellingen gaf, heeft aan de Harddraverij- feestcommissie 100 beschikbaar gesteld voor een liefdadig doel. De commissie be sloot het bedrag te schenken aan de Ver- ceniging tot bestrijding der T.B.C. Waar het circus hier met succes optrad en er niets te zien is, dat iemand zou kun nen krenken, vertrouwen we, dat ook te Lisse de directie Bevers 'n schitterend suc ces zal hebben. Nieuwe zaak, De heer Joh, v. Houten Jr., is exploitant geworden van het pand Weeresteinstraat, vroeger café „D'Oranje- boom." Het perceel is geheel gemoderni seerd, de veranda is gesioten, een schitte rend buffet, electrisch licht, closets enz. Het ziet er zoo keurig uit, dat wc het ge bouw van binnen niet terugkennen. En die geheele metamorphose is in tien dagen gebeurd. Een enorme praestatie. Bij de openig prijkte er een schat van bloemstuk ken. Het komt ons voor, dat de nieuwe ondernemer succes in zijn zaak zal hebben. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; S, C. v, d. Heiligenberg en B. M. Koop. J. Gal- jaard en A. M. W. Gohler. Getrouwd; H. E. Zwinkels en J. M. E. Da- men. V. J. Piron en J. L. Rietveld. W. J. A. Lauffer en G. Lafeber. J. Pors en D. Wagter, Geboren; z. van J. E. SeijsenerMolen kamp. d. van C, E. KokkelkorenVan Etten. z, van M, J. OnstenkMoock. z. van M. TukkeerVis. d. van M. A. W. JanssenStokman. d. van J. Lange- lerJongkind. d. van A. M. Klinkenberg van Wetering. Overleden: W. HoogkamerVan Mouten, 62 jaar, Zondagmorgen om half 11 uur droeg Z. D. H. de Bisschop Mgr. A. J, Callier, een Pon tificale Hoogmis op in de St. Antoniuskerk aan de N. Groenmarkt ter sluiting van het Triduum dat voor de leden der Derde Orde van St. Franciscus te Haarlem gehouden is, ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van St. Franciscus' Zalig afsterven. Bij het binnenkomen van Z. D. H. zong het zang koor „Benedicamus Domino" het „Ecce Sacerdos" van F. Koenen en zong daarna missa Maria Magdalena van Philip Loots. Z. D. H. werd geassiteerd door de Wel- Eerw. Lieer P. H. J. M. Steenhagen, Subdia ken; J. .J. C. Hentzen, Diaken; Pastoor J. F. G. Sandfort, Troondiaken- Pastoor J. P. Hey- nenburg. Troondiaken; de HoogEerw. Heer Plebaan. Deken L. A, A. M. Westerwoudt, Presbyter-assistens; Secretarii Th. W. Pichot, Caeremoniarius; Rector J. P. J. Kok, Ad. baculum; Pater H, Mulder. Admytram; Pater A. Frankenmolen, Ad-librum; Pater S. Flaphorst, Ad. Candelam; Rector J. C. Aal- Staphorst, Ad ampullas; Pater A. J. Noorder- meer, Ad Ascensorium. Na het evangelie sprak Z. D. H. eenige woorden, waarin Mgr. St. Franciscus als voorbeeld stelde, vooral in onzen tijd, en aan toonde, dat wij, evenals deze heilige, uit zonderingen moeten maken en niet zeggen: „anderen doen het ook, waarom zou ik dan een uitzondering moeten maken". Z. D. LI. zeide verder, dat St. Franciscus door zijn uit zonderingen maken als een dwaas werd uit gemaakt,, maar dat hij daardoor de wereld voor Christus' Kerk behouden heeft. Na deze korte onderrichting verleende Z. D. H. den Pauselijken zegen met vollen aflaat. De verschillende plechtigheden van dit triduum werden door zeer vele Derde Orde leden van Haarlem, alsmede door zeer vele parochianen bijgewoond. Toen Z. D. H. de zeer prachtig versierde kerk verliet werd door bovenngenoemd zangkoor het „O Roma" van Andriessen op zeer fraaie wijze uitge voerd. Des middags werd een plechtig Lof met predicatie door den WelEerw, Pater Heri- bertus Mulder gehouden, tot sluiting van het triduum der Derde Orde in Haarlem. Het is een zeer goed geslaagde Kerkelijke plechtigheid geworden, waaraan de komst en het pontificeeren van Z, D. H. een onge- wonen luister hebben bijgezet. Naar wij vernemen, heeft dc Hoogeerw. Heer Th, F, .Ebbinkhuijsen, regent van het klein-seminarie „Hageveld". te Heemstede, vandaag „Maris Stella'' te Scheveningen, waar hij eenigen tijd is verpleegd, kunnen verlaten. Zijn Hoogeerw, zal echter, daar hij nog eenigen tijd rust moet nemen, daartoe zijn intrek nemen in de Maria- stichting. Athletiek. De St. Josephgezellen en de Patronaten hebben een afdeeling Athletiek, die succes heeft. Bij diverse wedstrijden ook bij de feesten gingen de leden met de prijzen strijken. De leiding is dan ook prima. Mogen we jongelui, die voor het lid maatschap in aanmerking komen, aansporen zich op te geven? Zc zullen er geen spijt van hebben. Zaterdagmiddag had in het Jaarbeurs restaurant het druk bezochte, vierde lande lijke congres van R. K. Wasch-industrieelen plaats, onder presidium van den heer A. Groos te Gouda. Het congres stond in het teeken van propaganda onder de waschindustrieelen en populariseering van het waschbedrijf in het algemeen. Voor dit laatste doel zijn door den amateur-schilder J. W. Kloes een twaalftal platen gemaakt, welke in de zaal aanwezig waren. Openingswoord. In zijn openingswoord wees de voorziter op den algemeenen toestand van den bond. In de laatste jaren is er veel veranderd en verbeterd en kan men tevreden zijn met de bereikte resultaten. Toch valt er nog veel te verwezenlijken over. Talrijke reizen wer den gemaakt naar het buitenland om op de hoogste te blijven met de nieuwste vindingen in het bedrijf. De financieele toestand van den Bond is niet buitengewoon rooskleurig. Men moet begrijpen, dat organisatie ook in ons vak noodig is, en daarvoor zullen offers gebracht moeten worden, Toch is het gelukt de schuld tot kleine afmetingen terug te brengen. Het vakblad. De heer P. Huig te Santpoort, voert ver vervolgens het woord als voorzitter van de perscommissie. Spr. gaf een toelichting op den gang van zaken van het vakblad. On danks de groote schuld, welke door het ge ringe aantal leden, ontstaan was, is deze thans sterk verminderd, zooveel zelfs, dat gehoopt wordt in 1927 met een geheel schoonc lei te kunnen beginnen. De zake lijke exploitatie stemt tot bevredenheid, ter wijl ook redactioneel de zaak goed loopt. De vakpers is een onmisbare factor in het bedrijf. Dat het blad geheel gratis verspreid wordt, is verkeerd. Het redactioneele ge deelte zou veel beter kunnen zijn als een zeker bedrag aan abonnementsgelden in komt. Waarom abonneert men zich op jde buitenlandsche vakpers? Ook in Holland hebben wij goede technikers. In een hoofdbestuursvergadcring is een reorganisatieplan besproken. Eenstemmig was men van oordeel, dat over voldoende geld beschikt moet kunnen worden. Als straks deskundige medewerkers voor het vakblad zullen worden aangesteld, zijn gel delijke bijdragen noodzakelijk, Met een opwekkend woord in deze rich ting besloot spreker, Collectiviteit is noodzakelijk. Dc heer Chr, Jansen zei overtuigd te zijn, dat dit congres vruchten zal afwerpen. Na de saneering in deze organisatie, aldus spr. is men gekomen op de baan, waarop voor uitgang mogelijk is. Men laat zijn zaak niet in de steek en zal het bestuur in staat stel len datgene te bereiken, dat mogelijk en goed is voor het hedrijL Het middenstandsbedrijf heeft in den af- geloopen tijd moeilijke bestaansmogelijk heid meegemaakt, dar. men vermoedde, In vele bedrijven leelde men als op een vul kaan, met bewust van een geweldige reactie, welke noodig was, Vaak raakte men het 5% Nederland 1919 1013/g 10l3/8 4'A Nederl 1917 '033/j6 6% Nederland 1923 1003/16 7% N.-l. 1921 A.. 100l/2 100l/2 6% N.-L 1923 D.. 1041/2 1041/2 30b Oude Vaart dito Gem. Eigend 423/4 Mij. „Nederland".. 176i/2b 177 Scheepvaart-Unie 2751/4 1751/2 Rotterd Lloyd 1593/4 161 Paketvaart Oude Boot 973/4 Holl, Stoomboot 6663/4 Java Cultuur Jurgens gew 1651/2 Koloniale Bank '2I6I/4 Indische Bank 172 1701/2 Gert. Handel Mij,.. I6OI/4 Reso dito 1611/2 Phocmx Geconsolideerde 1701 Kon. Olie 3773/4 376 1503/4 Marine comm ?3/4 Vorstenlanden '751/4 1751/21 Actions id Comp. Merc. Arg Poerwoderjo ll8i/a 426 426 Senembah 4581/2 A'dam Rubber 345i/2 3461 2 Serbadiadi 1371/2 Wai Sumatra Dordtsche Petr. 3661/2 Southern Rails 1281/ 129 1655/8 Wabash 461/4 Comm. Maxwel 28 September EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN e PARIJS BRUSSEL 6.72 WEEN EN 1 STOCKHOLM OSLO 1 PRAAG 7.421/2 WARSCHAU spoor bijster, want wat werden niet dikwijls uit het lood geslagen meeningen verkondigd op het gebied van middenstands-onderne mingen. De eene dag weerklonk veel waar deering, de andere dag miskenning. De mid denstand was de ruggegraad van de maat schappij, zei men. Daarna werd hij weer tot blinde darm gedegradeerd. Men wist niet meer wat de reëele waarde van den midden stand was. Een geweldige oppositie ontstond aan alle zijden, maar nimmer heeft een op positie zulke averechtsche resultaten ge bracht als in ons geval. Veel is er veranderd, maar te eng begremd dikwijls, te individueel. De zelfstandige wer kers hebben echter begrepen, ook in dezen bond, dat een gezamenlijke uitkijktoren noodzakelijk is. Alleen de collectiviteit heeft het woord van de macht thans uit te geven. Spr, wees in dit verband naar de trust e.d. en waar schuwde tegen de fout terug te keeren tot de „elleboogsvrijheid" van voorheen. Door gezamelijk overleg is in de toekomst iets te bereiken. Tenslotte wekte spr. allen op zich niet door geldelijke offers te laten weerhouden en bloc op te trekken, opdat de positie van de waschindustrieelen veilig gesteld worde. Na een dankwoord van den voorzitter sprak Rector J. P, J, Kok uit Bloemendaal, die het bestuur huldigde voor bet verrichtte werk, evenals Ir. Gelissen die eveneens be langloos zijn medewerking verleende. Met voldoening wees spr. op de gesloten over eenkomst tusschen werkgevers en werkne mers te Gouda. Men moet immer bedacht zijn op overleg plegen. Spr. wees op het nut van de collectieve arbeidscontracten. Hulde. Bij monde van den heer P. Huig werd ver volgens een groot portret van den heer K. Roos, veteraan in dc waschindustrie; aan den Bond aangeboden. Spr. noemde den heer Roos den pionier van de waschindustrie en bracht hem hulde voor alles, wat hij deed tot groei en bloei van den bond Reclame in het Waschbedrijf, Tenslotte gaf de heer J. Kamerbeek, Haar lem, een beknopte inleiding over de betee- kenis van de reclame in het waschbedrijf, Sp, deelde daarbij zijne ervaring op dit ge bied mede, welke hij in Amerika, Engeland, Duitschland en Holland had opgedaan. In de drie eerstgenoemdelanden staat men op het standpunt, dat de wasch een handelsartikel is. Men moet niet afwachten, tof dat het pu bliek bij de waschinrichting komt, doch de waschinrichting heeft zich tot het publiek te wenden. Ook in de waschindustrie is Amerika de bakermat van de reclame. Verschillende machinefabrieken interes seeren zich voor de populariseering van het waschbedrijf door ontwerpen er. cliché's voor reclame objecten ter beschikking te stellen. Zelfs is er een school opgericht met een opleiding uitsluitend voor chauf feurs in de waschbedrijven. Er wordt les gegeven in het „inkoopen" van wasschen, 442e STAATSLOTERIJ. Trekkinz van Maandsz 27 Sept. 5e Klasse 5e Lijst, tiooge prijzen. 5016 25.000. 9003 1500. 2636 1000. 1438 10950 1366S 16195 19487 20284 400. 198 4314 10089 1565,3 19590 20916 200. 442 1275 6543 10559 13603 13608 14940 15379 19523 20032 100. Prijzen van ƒ70. 121 230 274 309 353 514 5ö4 577 697 703 780 798 830 S60 1062 1168 1177 1178 1497 1682 1773 1889 1897 2276 2403 2501 2512 2532 2554 2584 2792 2961 2995 3000 3037 3186 3301 3314 3351 3585 3589 3734 3768 3781 3802 3822 3859 4071 4246 4261 4264 4333 4372 4538 4562 4603 4555 4764 5008 5019 5025 5068 5143 5207 5260 5273 5289 5329 5342 5369 5443 5625 5713 5803 5814 6001 6008 6115 6129 6377 6448 6985 7379 7383 7441 7463 7666 7674 7691 7731 7751 8061 8272 8414 8484 8500 8564 8633 8863 8976 9Ö08 9042 9145 9149 9210 9446 9550 9574 9578 9672 9817 9843 9909 10046 10104 10108 10224 10465 10543 10753 10929 10977 11090 11103 11201 11248 11253 11346 11939 12054 1230-4 12392 12402 12589 12593 12633 12703 12705 12720 12805 12850; 12S70 12S84 12952 12966 13163 13300 13312] 13338 13473 13790 13802 13880 14022 14029 14180 14192 14229 14293 14312 14322 14369; 14653 14688 14699 14757 14785 14794 14851! 14875 14878 15008 15362 15365 15400 15589 15602 15696 15743 15921 15969 15972 16027 16222 16237 16248 16671 16905 16934 16943 16952 17031 17069 17298 17334 17430 17536 17561 17589 17638 17740 17776 17825 17826 17918 17983 18078 18219 18248 18313 18320 18336 18550 18576 18597 18813 18869 18918 19020 19123 19265 19283 19310 19405 19506 19520 19598 19699 19865 19878 19956 19970 20024 20110 20130 20179 20528 20530 20577 20719 20802 20810 20843 20942 NIETEN. 23 77 79 155 188 192 233 290 293 361 473 381 398 419 425 449 464 478 509 525 526 552 581 588 641 657 661 711 799 831 868 874 884 928 1019 1024 1055 1113 1131 1144 1250 1258 1311 1362 1442 1451 1489 1513 1539 1562 1577 1597 1688 1710 1752 1771 1793 1801 1820 1827 1847 1916 1923 1993 1999 2080 2081 2148 2150 2180 2308 2382 2417 2456 2545 2572 2580 2607 2608 2620 2713 2739 2750 2837 2859 2897 2903 2920 2952 2967 2980 2597 2998 3013 3018 3069 3077 3112 3139 3170 3171 3176 3226 3237 3256 3294 3358 3362 3378 3439 3527 3541 3563 3675 3694 3718 3786 3856 3918 3922 3932 3935 3949 4058 4076 4095 4100 4115 4140 4191 4199 4204 4297 4331 4423 4457 4501 4517 4533 4578 4583 4598 4601 4602 4673 4688 4760 4856 5027 5052 5136 5138 5150 5166 5170 5179 5198 5220 5255 5297 5313 5324 5426 5459 5522 5544 5567 5571 5574 5661 5673 5680 5682 5765 5778 5807 5837 5842 5853 5861 5901 5925 5940 5978 6012 6060 6106 6116 6162 6205 6207 6272 6298 6354 6374 6392 6427 6434 6525 6528 6539 6560 6594 6596 6597 6627 6634 6651 6715 6806 6822 6870 6980 6990 6996 7070 7074 7085 7096 7150 7187 7192 7220 7267 7287 7301 7332 7341 7343 7344 7360 7384 7404 7425 7460 7468 7526 7558 7648 7743 7774 7804 7806 7832 7844 7873 7884 7910 7917 7958 7962 7981 8001 8042 8063 8127 8141 8151 8165 8222 8258 8348 8350 8353 8398 8441 8494 8529 8546 8634 8668 '8737 8805 8851 8867 8882 8889 8928 8945 9090 9201 9211 9230 9234 9236 9259 9281 9363 9407 9419 9500 9505 9541 9586 9596 9654 9659 9667 9670 9673 9719 9726 9727 9740 9743 9745 9750 9768 9769 9827 9849 9879 9882 9965 9974 9989 10051 10083 10085 10112 10137 10177 10178 10185 10240 10287 20303 10315 10.333 10361 10411 10445 10462 10466 10511 10552 10732 10757 10767 10803 10828 10832 10869 10874 10917 10932 10935 10972 11023 11079 11115 11182 11237 11255 11268 11291 11298 11358 11362 11419 11437 11482 11492 11503 11520 11549 11570 11605 11630 11682 11683 11696 11716 11737 11745 11774 11776 11795 11826 11827 11917 11949 11963 11975 11999 12038 12043 12055 12099 12128 12143 12146 12158 12168 12176 12209 12215 12228 12251 12258 12292 12302 12306 12310 12354 12423 12521 12552 12688 12742 12760 12769 12812 12832 12957 12984 13006 13019 13071 13072 13100 13110 13115 13137 13153 13166 13191 13199 13238 13239 13259 13286 13299 13348 13435 13451 13462 13465 13477 13538 13548 13593 13601 13624 13647 13741 13755 13848 13861 13874 13891 13949 14038 14040 14051 14113 14137 14149 14158 14162 14166 14169 14200 14235 14246 14258 14277 14313 14318 14339 14354 14411 14426 14502 14552 14671 14751 14788 14821 14831 14840 14860 14865 14925 14975 14978 14979 15013 15014 15032 15097 15182 15183 15192 15228 15238 15279 15323 15375 15399 15412 15471 15488 15494 15499 15549 15556 15579 15623 15625 15669 15722 15751 15783 15853 15854 15911 15957 15998 16005 16031 16046 1613(5 16136 16156 16188 16281 16291 16311 16312 16338 16389 16447 16458 16579 16710 16745 16765 16831 16851 16852 16856 16919 16931 16969 17007 17008 17039 17)00 17135 17162 17168 17209 17215 17254 17287 17288 17324 17349 17383 17418 17424 17468 17513 17576 17577 17610 17682 17719 17788 17794 17801 17835 17852 17896 17949 17952 18004 18028 18152 18165 1S1S0 18189 18216 1S255 18267 18287 18333 18341 18398 18415 18448 18456 18496 18595 18600 18614 18615 18628 18676 18712 18725 18799 18802 18867 18960 19118 19121 19144 19243 19267 19295 19314 19382 19401 19403 19406 19418 19424 19445 19521 19531 19564 19646 19649 19713 19728 19741 19743 19751 19787 19810 19831 19844 19859 19902 19928 19934 20036 20047 20055 20063 20076 20087 20107 20143 20219 20261 20303 20397 20320 20358 20392 20407 20414 20415 20504 20544 20546 20554 20560 20634 20655 20687 20728 20742 20745 20765 20776 20778 20779 20796 20806 20855 20857 20879 20902 20907 20935 20951 5e Klasse 4e Lijst; 4990 m.z. 4980; 13103 m.E, 13101; 14303 m.z. l.*304. hetgeen geheel op menschenkennis neer komt. Ook in Engeland gaat men denzelfden weg op. Meer en meer worden de belanghebben den door de vakpers voor- en ingelicht. Al is men in Duitschland nog niet zoo ver, toch is men daar verder dan bij ons. Wij moeten den weg op, overdag en 's 's avonds. Het publiek weet niet, hoe 't gaat in de wasscherijen en dat te veranderen is noodzakelijk. Spr. toonde tenslotte met tal van lantaarn plaatjes de binnen- en buitenlandsche recla me in de wascjibedrijve™. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te Dc Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 September. Hoogste barometerstand; 773.6 m.M. te Happaranda. Laagste barometerstand 748.2 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 September: Matige wind uit Westelijke richting; half tot zwaar bewolkt tot betrokken; nog en kele regenbuien; weinig verandering in tem peratuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2