STADSNIEUWS. Purol bij Ruwe en Schrijnende Handen Maria-Stichting NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Dinsdag 28 Sept. 1926 Aan gevaar ontsnapt. De huisvesting van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Werkloosheidsbestrijding te Schoten. De tram naar Oud-Schoten. De Gemeentelijke Montessorischool. Hinderwet. Het Melkbesluit. St. Jozefs Gezellen Vereeniging Haarlem I. Tentoonstelling van Aquaria en Terraria. Jubileum. Nico Hoogerwerf. Personalia. Fbestavond R.K.V.V. „Onze Gezellen." Hoog Duitsche Apotheek. Aangehouden. Gevonden dieren en voorwerpen. SCHIETEN. Snelverband. Ned. R.-K. Bond van Schilders- Patroons „St. Lucas." UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. AERDENHOUT. OVERVEEN. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek OVERVEEN. SCHOTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het Land huishoud kundig Congres te Alkmaar. UIT ONZE OOST. Complot in het Soloksche ontdekt. De moord op een Adathoofd. Men schrijft aan de „O. H. Crt." Nadat Donderdagavond in het gebouw ,.De Centrale" een bespreking had plaats ge vonden tusschen het dagelij ksch bestuur van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond en den heer Van Oven, uit den Haag, bood deze laats te aan het bestuur met zijn auto thuis te ben gen. Te circa 9 uur vertrok men van „De Cen trale." Kort na het vertrek zagen de inzitten den plotseling de auto den waterkant oprij den en hoorde men al van de voorbijgangers geroep en gegil, toen juist op het allerlaatste nippertje, toen het ééne wiel reeds boven wa ter hing, de auto tot stilstand werd gebracht. Hevig ontdaan sprongen de inzittenden er uit, evenals de heer Van Oven, die zelf ach ter het stuurrad zat en niet minder geschrok ken was. Bij onderzoek bleek, dat de stuurinrich ting ernstig defect was geraakt en eerst gron dig hersteld moest worden, zoodat de reis per auto niet kon worden voortgezet. Naar aanleiding van het gesprokene in den gemeenteraad van Haarlem op 8 Sept., door weth. mr.Bruch over den zetel der Ned. Maat schappij te Haarlem lezen wij in het tijdschrift van de Ned. Mij. (September nummer) het volgende „Men ziet hieruit (uit de mededeelingen in den Raad), dat de oplossing gezocht wordt in een „Chassezcroizes." Daartoe is veel goede wil bij de betrokken partijen noodig, doch wij behoeven er niet aan te twijfelen, dat deze zich zal manifesteeren, aangezien de mooie Vleesch hal daardoor weer met nieuw leven zal kun nen worden bezield. Zoowel het hoofdbestuur als het bestuur van de Vereeniging tot Beheer van ons Mu seum zijn zeer ingenomen met ons plan om ons Museum naar de Groote Markt over te brengen. Het zou de beste vergoeding zijn voor het verlies van den zetel in het Paviljoen. Wij hopen dan ook, dat de onderhandelingen tot een goed einde zullen voeren. Naar men weet, hebben de Schotensche werkloozen onlangs tot het gemeentebestuur het verzoek gericht, productief werk voor hen te willen zoeken, waarbij zij dan beurte lings van de twee weken één week te werk zou den worden gesteld tegen een weekloon van f 30.wat dus neerkomt op een inkomen per week van f 15.waartegenover de uitkeeringen van het burgerlijk Armbestuur eventueel zouden werden stopgezet. Voorbarige berichten hebben gemeld, dat het Gemeentebestuur aan dit verzoek heeft voldaan. Dit is echter onjuist, daar de gemeen te tot nog toe geen werk beschikbaar heeft gesteld slechts zal een riool gelegd worden op eenig terrein, waar een particulier dit voor eenige te bouwen woningen noodig heeft. Degenen, die hierbij te werk worden gesteld, zullen echter arbeiden op een regeling als boven bedoeld. Er doen, zooals reeds geruimen tijd om de hangende tramplannen maar in 't wilde weg gefantaseerd wordt, op het oogenblik weer zeer looze geruchten de ronde, omtrent een geheel nieuwe baan, die de N. Z. H. tram van het Soendaplein naar Oud-Schoten beschrij ven zou, en die even onpractisch wezen zou als irrationeel.Wij kunnen dan ook verzekeren dat er aan geen enkele belanghebbende zijde in ernst over gedacht wordt om de trambaan den omslachtigen weg van Floresstraat, Ti- morstraat, Spaarnhovenstraat, Indische- straat, Oud-Schoten te laten volgen. Van de 70 kinderen, waarvoor met den nieuwen cursus der gemeentelijke Montes sorischool plaatsing werd gevraagd, konden er slechts 22 worden aangenomen, omdat de lokaliteit slechts ruimte biedt voor 40 leer lingen, en 18 kinderen van den vorigen cursus leerling bleven. Uitbreiding der school bleek dus geboden. Door opheffing van de school voor gewoon lager onderwijs no. 30, in hetzelfde gebouw (Bakkerstraat No. 11) zijn eenige lokalen vrij gekomen, die voor de Montessori-school in gebruik genomen kunnen worden. Door verbouw van drie lokalen en het kamertje van den bewaarder, zou voor ge noemde school beschikbaar komen één leslokaal voor 25 leerlingen, één speellokaal en een spreekkamertje voor het Hoofd (de Leidster). De Commissie van advies inzake het voor bereidend lager onderwijs kan zich met deze uitbreiding vereenigen. De kosten van den verbouw en de inrichting der lokalen, zijn te ramen op ongeveer 12.440. B. en W. verzoeken den raad hen tot dien verbouw te machtigen en genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uur, en des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 11 Oct. e.k. 's voormiddags ten kwart over 11 ter ge meente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van M. Zegerius om ver gunning tot oprichting van eene inrichting voor het sorteeren en bewaren van lompen (klein handel) in het benedengedeelte van het perceel aan de Lange Raamstraat no. 5. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voor-^ middags 9 tot des namiddags 2 uur en de Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 1 ljOct. e.k. 's voormiddags te kwart vóór 12 uur, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van de firma R. W. Brakel om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Ged. Oude Gracht no. 39, kad. sectie C no. 907, waarbij een smidse en een boormachine met ingebouwden motor van 'A P.K. zal worden gebezigd. Burgemeester en wethouders van Haarlem besluiten Het noodig te verklaren, dat het vervoer of het ten verkoop in voorraad houden van melk en/of melkproducten en van als zooda nig aangeduide waar door of vanwege hem, die het bedrijf van melkverkooper uitoefent, in de gemeente Haarlem niet mag plaatsvin den zonder een door of vanwege den Bur gemeester van Haarlem verleende vergun ning behotidens door Burgemeester en Wet houders van Haarlem voor bepaalde bedrij ven te verleenen ontheffing. Deze vergunning zal namens den Burge meester worden verleend door den Directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem. De vergunning wordt verleend als de melk verkooper schriftelijk juiste opgave heeft ge daan van de ligging van het perceel en de per ceelsgedeelten, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend met vermelding, of de melk- en melkproduc ten geheel of ten deele zullen wor den rondgebracht of gevent, dan wel alleen in het aangegeven perceel zullen worden ver kocht, alsmede welke behandeling of bewer king zij zullen ondergaan vóór de aflevering aan de koopers. De vergunning is slechts geldig, zoolang geen verandering is ingetreden in den toe stand overeenkomstig de hierboven bedoelde opgave, tenzij van die veranderingen aan den Directeur voornoemd schriftelijk is kennis gegeven. Dit besluit is niet van toepassing op le. winkeliers, die uitsluitend melk en/of melkproducten in blik- of glasverpakking aan verbruikers verkoopen 2e. melkveehouders, die niet meer dan 20 Liter melk per dag uitsluitend aan verbrui kers, woonachtig in de onmiddellijke omge ving hunner hofsteden verkoopen. Dit besluit treedt in werking op 1 Octo ber 1926. Men schrijft ons Het was Zondag weer de dag, waarop alle leden van bovengenoemde vereeniging deelnamen aan de Alg. H. Com munie, welke om de drie maanden gehouden wordt. In groot getal waren zij opgekomen om te getuigen van hun Roomsch zijn en hun mee leven met, de Vereeniging. Na 't Evangelie hield de Eerw. Praeses, Pater Hentzen, een kort voorbereidingsgebed, waarna alle leden ter H. Tafel naderden. Nadat de H. Mis geëindigd was, kwamen allen te zamen in 't vereenigingsgebouw om deel te nemen aan 't gemeenschappelijk ontbijt. In zijn korte toespraak, spoorde de Eerw. Praeses „zijn jongens" aan om zich op te geven voor de ontwikkelingsclub „St. lustinus",,welke, aldus zijn Eerw., een der mooiste en voornaamste onderafdeelipgen der St. Jozefs Gezellen-Vereeniging is. 's Avonds om 7 uur kwamen de leden weer bijeen in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat, alwaar een Lof gecele breerd werd met korte preek. Tot zoover werd er steeds gezorgd voor 't geestelijk welzijn van de Kolpings zonen, doch daarna werd 't verdere verloop van den avond besteed aan ontspanning. In 't Ge- zellengebouw werd de stemming er inge bracht nadat de muziekvereeniging „Utile Dulci" eenige nummers ten beste gaf. Daarna opende de Eerw. Praeses de bijeen komst en heette alle aanwezigen van harte welkom, waarop een korte toespraak volgde. Doch er was nog meer. Er zou n.m. de prijs uitreiking plaats hebben van het BiÜard- concours, dat de laatste Zondagen ge houden was. De heer Joop Kruyver, voor zitter van de Billardcommissie, bracht na 't woord verkregen te hebben, verslag uit van 't gehouden concours. De uitslag is ais volgt Groep A. 1ste prijs J. de Boer, 2e Fr. Ree kers, 3e C. Baars, 4e A. Térhorst, Hoogste serie Fr. Reekers. Groep B. 1ste prijs C. de Gier, 2e G. Jooster, 3e P. Hollenberg, 4e C. v. Steen, Hoogste serie C. de Gier. Na een toepasselijk woordje werden de prij zen uitgereikt. Door verschillende personen werden prijzen en giften voor dit concours be schikbaar gesteld. Nadat dit ten einde was, werd de verdere avond gevuld met muziek en twee aardige stukjes, uitgevoerd door de leden van „St. Genesius". In het Kennemer Lyceum is Zaterdagmid dag geopend de tentoonstelling van aquaria en terraria en aanverwante artikelen, alsmede van planten, natuurkundige praeparaten, enz. Deze tentoonstelling wordt in de aula ge houden, doch de opening vond in een der zalen plaats. Zij gaat uit van de Vereeniging tot bevordering der Aquarium en Terra- riumkunde „de Natuur." gevestigd te Haar lem. Bij de opening waren o.m. aanwezig de heeren mr. A. Bruch en M. A. Reinalda, wethouders van Haarlem, J. C. Laan en E. W, A. van Nederhasselt, wethouders van Bloemendaal, dr. Tesch, directeur van den Rijksgeologischen dienst, mr. dr. W. F. Veere, gemeente-secretaris van Bloemendaal, bestuur en curatoren van het Kennemer Ly- ceuirf e.a. De voorzitter van „de Natuur" de heer v. Prooyen, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij de bedoeling der tentoonstelling schetste en dank bracht aan allen, die op eeni- gerlei wijze medegewerkt hadden, om deze tentoonstelling tot stand te brengen. Het openingswoord werd dan gesproken door mr. Bruch. Deze zette uiteen, dat voor een groot deel voor onderwijs doeleinden de vraag gesteld wordt, of het levende woord dan wel de aanschouwing er voor moet dienen Deze kwestie is een jarenlang onderwerp geweest van vrij heftige, vaak principieel en zelfs ten onrechte confessioneel getinte dis cussies. Meer en meer wordt echter het aan schouwelijk onderwijs een element van beteekenis. Spr. wees hierbij o.m. op den schoolbioscoop en de verschillende verzame lingen, waaraan meer en meer op de scholen een plaats wordt ingeruimd. Daarom verheugde spr. zich over het orga- niseeren dezer tentoonstelling, te meer, daar zij gehouden wordt in een centrum van onder wijs. Hierdoor kan het kind er van profitee- ren en genieten. Bij het aanschouwen komt het meer aan op het inzien dan op'thet zien, doch dit in zien wordt juist gesteund en vergemakke lijkt door het zien met het lichamelijk oog. Ten slotte uitte spr. den wensch, dat deze tentoonstelling een aanvang moge zijn van een centraal schoolaquarium en terrarium. Daarna werd door de aanwezigen de ten toonstelling waarvan wij reeds een uitvoeri ge beschrijving gaven, bezichtigd en werd ten slotte thee rondgediend. De tentoonstelling is tot en met 3 October a.s. geopend. De firma A. C. van Nikkelen Kuijper, Doelstraat 18, alhier, zal op 1 October a.s, haar 25-iarig jubileum herdenken. De heer Nico Hoogerwerf, alhier, direc teur van Haarl, Klein a Capella Koor en het Mannenkoor „Caecilia'', is aangezocht voor de betrekking van dirigent van het Mannenkoor „Orpheus", te Alkmaar, in de plaats van Tr. Roeske, die bedankt heeft. Door de stemgerechtigden ingelanden van den Schotenveenpolder, is in de ver gadering van Zaterdag j.l. tot voorzitter ge kozen Mr. Slinöenberg te Haarlem, Zondagavond had in het gebouw van den R.K. Volksbond te Schoten de feestvergade- ring plaats van de R.K. Voetbalvereeniging „Onze gezellen." Pater Van Doornik hield de feestrede en sprak den aanwezigen toe onder den spreuk „De gezonde ziel in een gezond lichaam." Z. Eerw. zet uiteen dat ontspanning nuttig en noodzakelijk is, na den dagelijkschen ar beid, en dat het voetbalspel de noodige ver kwikking geeft aan het lichaam. Echter moet dit spel, ook al bereikt men hiermede een hoogere trap, steeds leiden tot eenvoud en idealisme en tot een ware gods dienstzin. Gij gezellen, zijt nog jong en een heele levensstaat nog voor U, doch laat toch altijd op de eerste plaats het idealisme. Uw katholiek beginsel hoogtij vieren. Gij allen moet worden rechte katholieke mannen, ka tholieke gezinshoofden. Het ware idealisme is alleen te vinden in onze Heilige Katholieke kerk. Nergens an ders. Het is niet voldoende om R.K. voor den naam uwer vereeniging te plaatsen, doch draag dit naar buiten uit. Blijft met het voetbalspel altijd katholiek, ge leert er waarheid en uithoudingsvermogen, dit juist toe te passen in het godsdienstig be ginsel, het voetbalspel zal dan blijken onder geschikt te zijn, en zal U brengen tot een held in het katholiek geloof. Wees sterk in alles, de hoogste rang, de hoogste klasse moet zijn de hemel. Een dankbaar applaus oogstte Z. Eerw. voor deze gloedvolle rede. De adviseur, kapelaan Sondaal, dankte den eerw. spreker voor het gevoerde woord. Broeder Anastasius sprak de feestvergade- ring nog toe, met een dankwoord voor het resultaat van de gehouden collecte voor „De Heibloem." Verder werd de avond aangevuld door de zeer goede humoristen, de heeren v. Norden en v.d. Want, uit Velseroord, die door hunne nieuwe en uiterst komische nummers de aanwezigen wisten te boeien en in een gezel lige stemming hielden. Het muzikale gedeelte was eveneens in goede handen, onder leiding van den heer J. v.d. Lendt. Nog wérd verloot, bij opbod, een fruitmand, wat ten bate van de gezellen nog 30.- opbracht. Na een sluitingswoerd van den adviseur met eene inededeeling allen aanwezig te zijn bij de projsaganda-avond van St. Paulus, werd deze succesdag voor de Gezellen gesloten. Door de groote haast, waarmede de Hoog- duitsche Apotheek der fa. C. G. Loomeijer en Zoon haar nieuwe domicilie aan de Bar- teljorisstraat nauwelijks voltooid betrekken moest, zoodat van een officieele heropening geen sprake zijn kan, waren wij niet eerder in de gelegenheid, haar het bezoek te bren gen, dat in Haarlem journalistieke usance is. Wel ieder heeft thans den smaakvollen gevel gezien, die verrezen is op de plaats van het karakteristieke oude huisje met den één hoorn, dat langzamerhand even seniel ge worden was als antiek, en dringend vroeg om vervangen te worden, met hoe groote piëteit, de opvolgende eigenaars het om der traditie wille ook, hadden geconserveerd. De archi tect, de heer de Vries uit Amsterdam, is er wel in geslaagd, een zeer harmonieus geheel te bereiken de sobere lijnen van den boven bouw, die door de levendigheid der bandge- vormde steen een sprekend relief verkrijgen, sluiten evenwichtig aan op de forsche vlakken en contouren van het in graniet uitgevoerd benedengedeelte, waarvan de massale wer king getemperd wordt door de subtiele wijze, waarop ingang en vitrines zijn opgelost. De politie te Leiden heeft aangehouden den 26-jarigen bontwerker J. S„ als verdacht van diefstal met inbraak in Januari, te War mond gepleegd. Verschillende daar ontvreem de voorwerpen zijn ten huize van S. in beslag genomen. A. Wiegen, Viersterrenstraat 21, armband je Serné, Kleine Houtstraat 24, beursje m. iJ. v. Twuyver, Kokstraat 19, ceintuur I. v.d. Meulen, Kleverlaan 194, dameshand schoen P. Poelke, Gasthuisstraat 19, hoed J. Meyer, Olieslagersl'aan 5, hoed (kinder-) C. Schepers, Pieter Kiesstraat 4rd., hondje C. Hok, Wouwermanstraat 25, kinderhals ketting Mevr. Maas, Wilhelminastraat 33, grijs poesje Fauna Hoeben, Tugelastraat 29, witbruin poesje Fauna Stap, Groote Hout straat 63, lorgnet in étui H. Wolf, Adr. Loos- jesstraat 35, portemonnaie m.i. Gebrs. Nie- len, Spaarnwouderstraat 130, portemonnaie m.i. J. v.d. Mark, Leidschestraat 30rd., por temonnaie m.i. Directie van het Postkan toor Ged. Oude Gracht, damestasch m.i. PROVINCIALE WEDSTRIJDEN VAN BURGERWACHTEN IN NOORD HOLLAND. Zaterdagavond had in Restaurant Brink- man, Groote Markt te Haarlem de prijsuit reiking plaats van de gehouden wedstrijden. De Commandant, Jhr. O. van Lennep heette de aanwezige Dames en Heeren wel kom op deze bijeenkomst en kon tot zijn groote voldoening er op wijzen, dat aan dezen wedstrijd door ruim 100 personen meer werd deelgenomen dan in 1925. Wel een bewijs, dat bij de leden van Burgerwachten veel animo bestaat. Niet alleen om aan wedstrijden deel te nemen, maar om zich te oefenen in het schieten voor het geval van nood in ons land klaar te staan. Verder bracht spreker dank aan de leden der Burgerwacht die op spor tief gebied hunne diensten belangloos hadden verricht. Waarna de Commandant overging tot het uitreiken der prijzen welke onder een aardige speech van de respectievelijke win naars werden overhandigd. Voor de corpsen bestonden de prijzen uit Medailles, voor de overige uit kunstvoorwerpen, waarvan een falen, maakt Dr. Lens geen pracht-collectie was uitgestald, om zijn keuze te maken. De Vrije baan prijzen bestonden in geld. Na de uitreiking der prijzen bedankte Jhr. van Lennep de leden voor de groote op komst tijdens de wedstrijddagen en wenschte de schutters een volgend jaar veel succes toe. Hij wenschte dat van de Winteroefeningen veel gebruik zou worden gemaakt. Waarmede deze druk bezochte bijeenkomst werd be ëindigd. langs de straat het jaarlijksche Sobriëtas- speldje verkocht. De opbrengst hiervan was 92.61. Opbrengst collecte. De opbrengst der collecte, na de gloedvolle rede van Pater de Waal, in de R.-K. Kerk voor de Marthastichting, heeft ruim 700 opge bracht. iuxe voorwerpen oNadat 6 X een half uur gevischt was, Hemïfdë"^ wVterug m het it rokken de deelnemers naar café Centrum intérieur van de apotheek, waarvan inrich ting en betimmering naar het ontwerp van den architect verzorgd werden door het atelier A. V.A.B. (Spaarne) onder leiding van den heer Zonneveld, die een niet te somptueus, zooals dat bij betimmeringen dikwijls het geval is, maar zeer stijlvol geheel wist te bereiken. De oude eenhoorn uit den gevel, pieus gerestau reerd in de ateliers van den heer J.P. Maas prijkt thans met het 17 d'eeuwsche jaartal, dat ons ontschoten is, als middenstuk in de lam briseering, Mocht in de verkoop-afdeeling het licht, passend bij den toon van het inté rieur wat getemperd worden door de zeer verzorgde glas-in-lood ornamentiek van het atelier J. Trautwein, de diepe ruimte achter, waarin het personeel de recepten bereidt, ont vangt overvloedig licht van een groote zol derlantaarn. Practisch is de afzonderlijke ingang voor het bezorgingspersoneel, dat onmiddellijk toegang heeft in de speelkamer, die weder op de apotheek aansluit, terwijl ook vanuit den zij-ingang de binnenkomende voorraden door een luik afgegeven kunnen worden in den kel der, die in verschillende afdeelingen geschei den, zeer economische bergruimte biedt. De antieke tegels van de oude keldertrap zijn gelukkig behouden gebleven en in de betege ling der keuken van het bovenhuis opgeno men terwijl de antieke, bewerkte voorkant der werktafel uit de oude zaak wordt opge nomen in de lambrizeering van het kantoor in het nieuwe gebouw. Van de beschikbare ruimte is op mees terlijke wijze partij getrokken om een ruim comfortabel woonhuis boven de apotheek in te richten, wat van te meer belang is, omdat de aard van het bedrijf medebrengt, dat de apotheker zelf bij zijn laboratorium woont. Wij dienen nog te vermelden, dat het bouw werk werd uitgevoerd door de fa. Klein Schiphorst, de Centrale Verwarming werd geïnstalleerd door de fa. Bonarius te Over- veen, en de electrische lichtinginstallatie door de fa. Muschter te Schoten. En kunnen niet anders dan voldoening er over uitspreken en den tegenwoordigen fir mant, den heer M.J.M. Bartels, ermede ge- lukwenschen, dat de verbouwing zijner apo theek geslaagd is op een wijze, die bepaald voorbeeldig genoemd mag worden voor al wat er in onze binnenstad immers altijd door aan gebouwen om vernieuwing vragen blijft. Voor den najaarscursus in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken hebben zich aangemeld 20 dames en 25 heeren Met de les sen wordt een aanvang gemaakt a.s. Maandag avond, te kwart over 8 uur, in de zaal van „Olympia." Daar 't den medischen leider, dr. C. L. W. Ruys, aan tijd ontbreekt, zal de cur sus ditmaal geleid worden door mevrouw A. Joustra, arts. Hoewel voor het theoretisch gedeelte het overgroot aantal deelnemers (sters) geen bezwaar oplevert, is dit voor de practische lesssen wel het geval, waarin echter zal worden voorzien, doordat eenige gediplo meerde leden zoo noodig assistentie zullen verleenen. Voor de Kerstdagen zal de cursus zijn beëindigd. Vischwedstrijd „De Dageraad". Zon dagmorgen hield bovengenoemd vischcollege een wedstrijd op baars in den Ringvaart tusschen Bennebroek en Hillegom. Behalve een fraai Wissel kruis, een ge schenk van den heer Bos, caféhouder van het clubcafê waren ook nog beschikbaar gesteld een 7-tal fraaie prijzen, bestaande uit waar de uitslag bekend gemaakt werd. Deze was als volgt le pr., tevens wisselprijshouder G. Brou wer, 2e pr. M. v. d. Ham, 3e pr. A. Pieren, 4e pr. Jill. Neeskens, 5e pr. D. Rijkers, 6e pr. H. v. d. Braak, 7e pr. H. Treffers. In totaal werden 35 stuks gevangen. In een feestelijke bijeenkomst werden des avonds de prijzen uitgereikt, waarbij ook de dames der leden tegenwoordig waren. Muziek, zang en voordrachten hielden de aanwezigen tot 1 uur gezellig bijeen. Na afloop dankte de voorz. allen die hebben bijgedragen tot het doen slagen van dezen dag, die op zoo gezellige wijze werd besloten. Badhuis, in liet badhuis aan de Postlaan, werden in de week van 20 tot en met 25 Sept. genomen 337 douchebaden en 26 kuip baden. Aan 30 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt. Gelegenheid voor koslelooze schoolboden bestaat op Woensdagmiddag. Huldiging Dr. P. K. Th. Lens. 't Was te voorzien, dat de bewoners van Aerden- hout hun beminden en geachten dokter niet zouden laten vertrekken, zonder hem een bewijs van hun genegenheid en dank baarheid mee te geven. Dit verlangen leefde in vele harten. Maar 't was mevrouw Blooker, die dit verlangen omzette in een daad en daarom het initiatie! tot zich nam voor een gepaste huldiging. Spoedig was een comité gevormd. Daarin hadden zitting de heer en mevrouw Bie- rens de Haan, Dr. Hofstede de Groot, mevr. Blooker en de lieer Warmerdam. Dit comité had weldra de beschikking over een flink bedrag, waarvan aan den scheidenden dokter een waardige herinne ring kon aangeboden werden. Zaterdagmiddag 4 uur had de huldiging plaats in het schoolgebouw van de Aer-. denhoutsche Schoolvereeniging. In het met groen en palmen versierde schoollokaal, waren ongeveer 200 personen bijeen, bijna allen bewoners van Aerdenhout en behoo- rende tot patiënten en oud-patiënten van Dr. Lens. Toen de heer en mevr. Lens en hun zoontje door Dr. Biercns de Haan waren binnengeleid, werd de heer Lens eerst, na mens het comité van huldiging, toegespro ken door Dr. Bierens de Haan. Spr. schetste Dr. Lens als een man met groote werkkracht en een groote liefde en toewijding voor zijn patiënten. Wie zijn hulp noodig had, kon direct op hem reke nen, of hij een eenvoudig werkman was of wel een rijk villa-bewoner. Tusschen fonds patiënt en patiënt die dure visites kon be ien verschil. Hen allen maakte Dr. Lens tot zijn vrienden, vooral ook door zijn beminnelijken omgang Vervolgens overhandigde spr. aan Dr. Lens, namens de patiënten, een teekening van een boekenkast, die, als dr. Lens er zijn tevredenheid over kan betuigen, ver vaardigd zal worden. Spr. voegde er nog bij, dat er nog wijzigingen in aangebracht kunnen worden, zoo die gewenscht zijn. Vervolgens werd nog kort het woord ge voerd door Dr. Hofstede de Groot, die Dr. Lens eveneens prees als een dokter, op gaande in zijn praktijk en alles over heb bende voor zijn patiënten. Aangedaan antwoordde Dr. Lens voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en voor het bewijs yan hartelijke sympathie, dat hij mocht oiitvangen. Wat ik echter deed, zei spr., was niet meer dan mijn plicht. Maar '1 is mij aangenaam te onder vinden, dat ik gedurende mijn 10-jarig ver blijf alhier uw vriendschap heb mogen ver werven. Geloof me, zeide spr. aangedaan, dat deze scheiding voor mij een gewichtige stap is, die ik noode neem. Maar ik gevoel dal ik dien doen moet. Aerdenhout en zijn bewoners zullen bij mij steeds in aange name herinnering blijven. Ten slotte werden de aanwezigen m de gelegenheid gesteld afscheid tc nemen van Wun dokter en vriend. Velen, die hiertoe niet in de gelegenheid waren, hadden sym pathiebetuigingen gezonden in de vorm van brieven en telegrammen. De Elswoutslaan. De familie van der Vliet, heeft de Elswoutslaan over een 500 M. lengte, duchtig laten opknappen. De laan is bedekt met een flinke laag aspnaU- beton, welke door een stoomwals is inge rold. De benoodigde specie, tot 3Ci0 graden Celsius verhit, moest per speciale- auto s uit Amsterdam worden aangevoerd. Na het inrollen van de asphalt-laag, werd er nog een laagje grint over gestrooid en opnieuw ingerold. Dat er flink doorgewerkt is, kan hiaruit blijken, dat het werk in bijna 2 dagen afge maakt werd. laadje. Mei. Samson aan de piano vulde zeer ver dienstelijk de pauzes aan, en het applaus was wel een bewijs dat men haar werk op Een voorstel-Haarlem, dat men drie maan hoogen prijs stelde, toen de Voorzitter haar 'n den lid moet zijn van de G. Z. V„ dat menfraaien bloemenmand overhandigde. I.iefdadigheidsuitvoering. Het vorige jaar gaf een comité, uitgaande van leden uit de onderafdeelingen van den Ned. R.K. Volks bond een alleszins geslaagde St. Nicolaasfeest aan de kinderen der leden van den R.K. Volksbond. Zulk een pretje voor de jeugd vindt na volging. In een der vergaderingen van den Volks bond werd dan ook besloten te trachten we derom zulk een avond te organiseeren. Door het hoofdbestuur werd wederom eene sub sidie verleend. De kosten zijn echter hoog. Daarom be sloot het comité de hulp der Amusements- afdeelingen ter hulp te roepen, en zoo werd Zondagavond voor dit doel een uitvoering gegeven. Trots het zeer slechte weer was de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw bijna geheel gevuld. Om kwart vóór 8 opent de heer A.H. Meeuwenoord de feestavond, me moreerde nog eens den goed geslaagden avond van het vorig jaar, en spreekt er zijn genoegen over uit, dat de Amusementsvereenigingen wederom zoo spontaan aan den oproep om mede te werken hebben gehoor gegeven dankt de schenkers der prijzen voor de zoo onmisbare loterij, en doet tevens een beroep op de aanwezigen om zoo noodig nog mede te werken om den St. Nicolaasavond te doen slagen. De Mandolineclub „Koning David" opende den avond met een keurig program, waaronder „Cbrtége du Muguet" en „Suite", 2 nummers, waarmede wij in November in Amsterdam op het concours zullen uitkomen. De heer W. Hageman met zijn jongens had den een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Niet minder succes oogstte de Harmonie „St. Michaël", die voor dezen avond iets extra's ten gehoore brachten, o.a. ,.Fète Pro ven gale, waarmede zij in de eereafdeeling in Spaarndam waren uitgekomen, en „La Coupe d'Or", het vrije nummer van den succesdag in Spaarndam. Het langdurig applaus ver-. He, onwe(jer. De bliksem sloeg te plichtte hen nog een extra nummer te geven. Schoten op verschillende plaatsen in, raakte Na de pauze voerde de tooneelvereeniging dei) bliksemafleider van de katholieke kerk „Door Eendracht Sterk" het lachnummertje t|. Oud-Schoten en vernielde de telefoon- op van „De beroemde pillen", klucht in 2 be- |{jnen. de bliksem was tot op den grond drijven. Er is gedaverd in de zaal, vooral om 7jrh[b. .ir zoodat groot en klein snel in de Jan Bol,' de knecht, en de oude renteniers;. - ..White de Wilt. Zij beheerschten het geheele stuk, lnuzen vluChU ook al mag van de overige medespelers ge- Bloempjesdag. De opbrengst der ge zegd worden, dat zij een keurig spel gaven. houden bloemendag op Zondag 26 Sept. j.l. Een loterij van fraaie prijzen bracht ook oe Un batc der vereeniging tot bevordering noodige financiën in des .penningmeesters der öezondhejd in de Grafische vakken in Nederland aid. Haarlem: heeft opgebracht de som van ƒ170.12' Een proeltopecaïng. De Zijl weg, in de eigenaardige positie verkeerendc van aan twee bazen toe le behooren. welke twee bazen 't er niet over eens schenen te kun nen worden, wie de slechte bestrating nu eens mocht onderhanden nemen, zal nu misschien toch eens in de termen vallen, om ook eens een fatsoenlijk plaveisel te verkrijgen. De gemeente Bloemendaal is thans bezig een proefeindje aan tc leggen met topeca-bedekking. De tramrails, welke in den weg liggen, zouden wel eens oorzaak kunnen zijn, dat een toneca-bedekking bier minder goed stand hield, temeer, daar de weg door het in den grond aanwezige veen niet vastligt. Thans is men gereed met een gedeelte aan de Noordzijde, tegenover het R.-K. Lyceum gelegen. De Zuidzijde van dit weggedeelte krijgt thans een beurt. Voldoet de proef, dan is de kans groot, dat de ge heele Zijlweg op deze wijze bewerkt wordt. drie maanden lid van de verzekering moet zijn, alvorens uitkeering te kunnen krijgen, is behandeld door den Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas" op zijn vergadering te Nijmegen, en goedgekeurd in dien zin, dat men in dit opzicht tegenover welwillende leden coulant zal moeten zijn. Bij reglementswijziging zal men met het voorst- Haarlem rekening kunnen houden. De heer J. Tolido gaf nog een extra num mer. Het was een goed geslaagde avond, die, al had de zaal zeker voller kunnen zijn, een goed begin zal maken aan de groote finantieele kosten die een goede St. Nicolaasavond me debrengt. Verkoop Sobriëtasspeldie. Ten bate der R.-K. drankbestrijding, werd Zaterdag J De arbeidsprestatie van den landarbeider. Het 78ste kndhuishoudkundig congres is gistermiddag in de groote zaal van ..Het Gulden Vlies" geopend. Aanwzig waren o. a. de voorzitter van de Hcllandsche Maat schappij voor Landbouw, dc burgemeesters van Alkmaar, Castricum, Midwoud, Koedijk en Schoorl, de secretaris van de Kamer v. Koophandel, de voorzitter van „Alcmaria dr. Mol van den Keuringsdienst en vele anderen. Aan de „Tel." ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De voorzitter, mr A G Ridder van Rap- pard, uit Tiel, hield de openingsrede, waar in hit in herinnering bracht de herdenking van het 75-jarig bestaan van het Congres in 1921 Dank zij den invloed van het Congres, aldus spr, heelt in den loop der tijden de onverschilligheid van regeering en volksver tegenwoordiging ten opzichte der landbouw, belangen, voor betere gevoelens plaats ge- maakt en ook uit dit oogpunt zijn zij van groot nut voor ons land geweest Voor eenige weken, zoo vervolgde spr., heeft men te Wageningen het zilveren eeuw feest van de instelling van het landbouw onderwijs gevierd. Het zijn voor een groot deel de leerlin gen van de Wageningsehe school, die oa» congres in verschillende plaatsen van ons land bijeenbrengt. Bij dezen mijlpaal in liet bestaan der schooi is er reden om trotsch te zijn; moge de vruchtbare arbeid ven de school en ren het congres voortgezet worden tot heil van onzen vaderlandschen landbouw. Met dezen wensch verklaarde spr, het congres voor geopend (applaus). Hierna deed de voorzitter mededeeling van verschillende personen, die bericht van verhindering hadden gezonden, o. a. minis ter Kan, Daarna werd in de plaats van den heer Kakebeeke, uit Goes, die niet herkiesbaar was, tot bestuurslid gekozen de heer Nobel uit Lutjewinkel. De heer P. A. van den Ban uit Huizum (Fr.) hield vervolgens een inleiding over de beteekenis van de arbeidsprestatie van den landarbeider en over de middelen, om deze te bevorderen. Inleider wees er op, dat zij van groote bteekenis is voor de maatschap pij, doordat zij goedkooper productie en grootere welvaart brengt; voor de landbou wers, omdat de bedrijven meer winst gaan opleveren en voor de arbeiders, doordat de mogelijkheid geopend wordt een hooger loon te bedingen. Al wat de rationeele bedrijfsexploitatie kan bevorderen, bevordert tevens de ar beidsprestatie van den landarbeider. De heer van den Ban wilde de vakkennis van den landarbeider verbeteren en de verschil lende arbeidsmethodes in de onderscheiden* streken, benevens de gereedschappen nadei bestudeeren en de toepassing van bet stuk- loon. Door uitwerking van een analyse als door Taylor voor de industrie is gedaan zou volgens hem nog wel wat te bereiken zijn. Alsdan zouden de eenvoudigste gereed schappen en handgrepen aangegeven kunnen worden. Inleider beval aan een commissie te vormen, bestaande uit een tiental be kwame landbouwers, die bedoelde gegevens uit het geheele land zal verzamelen en in den jtiisten vorm publicecren. Het trekken van conclusies uit dat materiaal van cijfers en feiten zou dan aan anderen overgelaten kunnen worden. Burgemeester Lommen, uit Castricum, die vervolgens het woord verkreeg, was van meening, dat het tweede deel van de rede van den heer Ban het belangrijkste is. Spr. besprak in dit verband de Landarbeiders- wet, waarvan hij veel goeds verwa-chtte, De inleider heeft, volgens spr. veel verwaar loosd. Toch is voor een goede landarbeiders prestatie niet alleen een goede verhouding noodig, maar ook de zekerheid, dat de ar beider zijn gezin kan onderhouden. 6pr. oordeelde, dat de landarbeider bij het collectief arbeidscontract eerder na- dan voordeelen te verwachten heeft. Door organisatie zou de landbouwer in staat gesteld worden mede te spreken, waar het zijn eigen belangen betreft. Spr. oordeelde, dat men voor verhooging van de arbeidspraestatie ook dit onder de cogen heeft te zien. Vervolgens was het woord aan prof. Mees uit Wageningen, die van oordeel was, dat van verhooging der arbeidspraestatie door bebouwing van eigen stukjes grond, niet veel te wachten was, Spr. is niet tegen de Landarbeiderswet, doch grondversnippering zal z. i. zeker geen verhoogde productie brengen. De heer D. de Boer, uit Slompetoren was van meening, dat het antwoord van de praclijk op de gestelde vragen niet belicht was geworden. Een flinke landarbeider streeft er naar zelfstandig te worden cp blijft in den regel geen arbeider. Terwijl daarentegen een landbouwer, di« geen goede "boer is. in slechte tijden ah arbeider eindigt. De kleine zelfstandigen zijr de energieke elementen, waarmee ten aller tijde de landbouw moet worden aangevuld, De inleider, de sprekers beantwoordende, was van oordeel, dat het goed is, dat het groot-grondbedrijf blijft bestaan. Door het pachtstelsel wordt het mogelijk, dat de energieken zich in andere streken vestigen en daardoor de landbouw vooruit brengen. Het kleine bedrijf is echter z. i, wel ge schikt voor tuinbouw, maar niet voor land bouw. Sprekende over de collectieve arbeids overeenkomst achtte spr. die van niet veel beteekenis. In streken, waar het collectief contract veelvuldig wordt toegepast, b.v. in Oldamb, is het loon lager dan in andere streken, waar er niet mee gewerkt wordt Er was spr. o. a. gevraagd, wat hij wist van 't gebruik van landbouwwerktuigen in Zwitserland. Spr. erkende, dat hij daarmee niet op de hoogte is. Maér in Nederland werden op verschillende plaatsen en met voordeel landbouwwerktuigen gebruikt, die ook op andere plaatsen en met voor deel nuttig zouden kunnen zijn. De voorzitter sprak vervolgens een kort woord, waarna de congressisten réunie hiel den in „De Unie". Des avonds halfneyen werden de con- gres'eden olLcieel ten Stadhuize ontvangen en door den burgemeester in hartelijke be woordingen toegesproken. Diens toespraak werd beantwoord door den voorzitter, den heer Ridder v. Rappard, Nadat ververschingen waren aangeboden, begaven de deelnemers zich, voorafgegaan door muziek, naar „De Harmonie", waar men het verdere van den avond doorbracht. Dertig arrestaties. In hel Soloksche zijn. 30 mannen en vrou wen gearresteerd wegens het bijwonen van geheime bijeenkomsten, Een complot is ont dekt dat beoogde de ambtenaren, die ar- restaties en huiszoekingen verrichten, te vermoorden. Zestig personen gearresteerd. In verband met een complot tot moord op het Adathiofd Kamangolatoek, die, zoo- als een Aneta-telegram meldde, vermoor» werd gevonden, zijn tc Tamangsati 60 per sonen gearresteerd. Drie daders zijn voort vluchtig. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5