mm <s& AND Nog een rede van Poincaré. Internationale Politieeonferentie te Berlijn. Een Fransch-Duitsch incident. Het Engelsche mijnconflict. Leopold Grinberg. i De D-trein WeenenBerlijn ontspoord. De typhtisepidemie. Een treinbotsing. Een ernstige schietpartij. GEMENGD NIEUWS. De typhus in ons land. Botsing tusschen fietser en motorrijder. Door den bliksem gedood. Een inbreker op de derde verdieping. Twee smokeklaars in den val geloopen. Moeder en zoon. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HOCKEY. DAMMEN. Tiental Haarlemsche Damclub. GYMNASTIEK. VOETBAL R.-K. V. V. Beverwijk. MARKTNIEUWS. LEGER EN VLOOT. Burgerwerklieden bij het Leger. KERK EN SCHOOL. Pater H. van den Eerenbeemt C.SS.R. t Poincaré, die in den conseil-général het i woord voerde, verklaarde dat hij had ge meend, niet de taak te mogen weigeren als voorzitter op ie treden van een onderneming tot nationale verzoening, het eenige middel om den duizelingwekkenden val van den franc te bezweren. Hij bracht hulde aan de hartelijke medewerking van de leiders der verschillende partijen en wees erop, dat zij niet hadden geaarzeld bij het kiezen tus schen een catastrofe en een periode van zware offers zonder dat zij er onkundig van waren dat zij zich impopulair zouden maken en zouden stuiten op levendig verzet. Hij zette vervolgens de maatregelen uiteen, die de financieele toestand gebiedend noodig maakte. Ofschoon Frankrijk geen enkele schuld had aan de beproeving, die het door maakte, zoo moest het zich toch nieuwe offers getroosten. Het was daarom, dat de regeering de hervorming van de admini stratie had ondernomen, teneinde op de be grooting te bezuinigen. De regeering zal haar lot verbinden aan dat van haar be sluiten, omdat men het buitenland, dat Frankrijk met niet altijd welwillende aan dacht gadeslaat, niet het schouwspel van onmacht mag geven. Frankrijk zal geen en kelen aanslag op zijn souvereiniteit aan vaarden. Het heeft nooit zijn buitenland- sche schulden geloochend en het zou reeds méér betaald hebben, indien Duitschland, niet zoo lang in gebreke was gebleven met het betalen van de schadevergoedingen. Wij zullen ons loyaal van onze verplichtingen kwijten naar de mate van ons vermogen en de grenzen van de mogelijkheden van over dracht, Het program van herstel, zoo verklaarde Poincaré verder, kan slechts worden uitge voerd in vrede. Geen enkel land is daaraan meer gehecht dan wij. Geen enkel land neemt sedert het teekenen van de verdragen nauwgezetter de bepalingen ervan in acht. Wij vragen alleen een beveiüng van ons definitief herstelde grondgebied en ge regelde betaling van de schadevergoedingen. Frankrijk heeft nooit geweigerd loyaal met Duitschland te praten en in weerwil van de wettigheid van onze grieven uit het ver leden, is het niet van plan tegenover onze vroegere tegenstanders een politiek van haat en rancune toe te passen. Het blijft bereid, te streven naar toenadering in het kader van de verdragen en zijn bondgenoot schappen, mits de verantwoordelijkheid van de rijksregeering in den oorlog niet in twijfel wordt getrokken en wij van te voren het besliste bewijs hebben van de moreele en materieele ontwapening van onze buren. Wij zijn bereid al het mogelijke te doen om de menschheid een minder sombere toe komst te bezorgen, doch onzeker als wij zijn over den dag van morgen zal niemand er zich over verwonderen daf wij geen enkel contractueel recht opgeven en onze waar- zaam'ièid niet stopzetten.... Gisteren is te Berlijn de internationale politieconferentie onder presidium van den vroegeren Oostenrijkschen bondskanselier en tegenwoordigen leider der Oostenrijksche politie, dr, Schober, begonnen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en de kapitein van de marechausees, Van Houten. In de openingsrede werd groote Lof toe gezwaaid aan kapitein Van Houten, van wien feitelijk het initiatief voor de interna tionale VTimenwerking der politie is uitge gaan. Een nader bericht meldt nog, dat de ministers Külz en Severing de deelnemers aan het congres in een rede verwelkomden. Op de tentoonstelling wordt een verzame ling juweelen getoond, die de buit van een gentleman-dief was geworden. Ondanks alle bemoeiingen van de politie is zij er niet in geslaagd de eigenaars van deze juweelen te vinden. Onder de tentoongestelde objecten bevindt zich een smaragd van vijf karaat. De gezamenlijke juweelen hebben een waarde van meer dan een half millioen mark. Men wil probeeren op deze wijze een spoor van de eigenaars te vinden. Tc Germersheim heeft in den nacht van Zondag op Maandag een Fransch officier, die in civiel was. twee Duitsche arbeiders na een k<?rte woordenwisseling doodgeschoten. Wat precies de aanleiding tot dit optreden is ge weest, is nog niet bekend. Men neemt aan, dat de Franschman in dronkenschap heeft gehandeld. Zoowel van Fransche als van Duitsche zijde wordt een onderzoek ingesteld. personen werden gewond en velen gearres teerd. doch later weer vrijgelaten. De oorzaak van de botsing is volgens den politiechef van Kowno, dat de Litausche katholieken weigerden aan de Poolsche ka tholieken vaandels te overhandigen, welke dezen bij een processie wilden meedragen. De rede van den premier in het Lagerhuis. De premier opende gisteren in het Lager huis het debat over de impasse in het geschil in de steenkoolindustrie. Hij. zeide dat de industrie sedert de laatste jaren zich onbe kwaam had getoond haar eigen problemen te regelen. Deze zelfde onbekwaamheid had het politieke element op het tapijt gebracht, een element, dat er toe had bijgedragen het gevoel van onzekerheid levendig te houden, dat had verhinderd dat de indus trie tot rust kwam. Hij was ervan overtuigd, dat parlementaire interventie haar gevaren had in zooverre zij van degenen in dc industrie het gevoel voor de verantwoor delijkheid naar buiten wegnam. In het alge meen gesproken had de regeering gepoogd, de houding van den bemiddelaar aan te nemen liever dan rechtstreeks aan de rege ling van zaken deel te nemen. De premier gaf een overzicht van de geschiedenis van het huidige geschil, én tot de jongste fase komend, wees hij op het feit dat Churchill namens hem was opge treden gedurende zijn afwezigheid uit het land. Hij was met Churchill dagelijks in contact geweest en hij was van meening dat Churchill en zijn collega's een zeer moeilijken toestand met bekwame voort varendheid hadden behandeld. Hij kon het aan Churchill overlaten, zelf zijn woord te doen. Hij maakte echter gewag van het feit dat Churchill op het verzoek om een con ferentie der drie partijen bijeen te roepen, de uitnoodigingen voor zulk een confe rentie verzond. De mijnwerkers namen de uitnoodiging aan, de eigenaars weigerden ze. Hij was van meening dat de eigenaars een zeer groote fout hadden gemaakt en dom, en met gebrek aan hoffelijkheid te genover de regeering, hadden gehandeld. Bij de besprekingen, die plaats hadden na zijn terugkeer uit Frankrijk, hadden hij en zijn collega's voorstellen gedaan met het doel om na te gaan, of er eenige mo gelijkheid was cm een vorm van nationale overeenkomst te verkrijgen, die Voor bei de partijen aannemelijk zou zijn. Zij had den aangeboden, een nationaal hof van beroep in te stellen, waarheen de districts- rgelingen, nadat deze zouden zijn tot stand gekomen, konden worden verwezen ter revisie. De mijnwerkers hadden in ant woord daarop tegenvoorstellen gedaan, waarin zij na vier maanden den eersten definitieven stap deden. Zij zeiden dat zij bereid waren een bepaalde vermindering van de loonen aan te bevelen, doch zij toonden geen buigzaamheid wat betreft de quaestxe der arbeidsuren. De pogingen der regeering waren mislukt, doch ofschoon hare voorstellen waren ver worpen, was zij ten volle bereid, deze voor stellen nog gedurende korten tijd te hand haven. Baldwin besloot met te zeggen, dat de ar beiders practisch waren gekomen tot een punt, waarop, indien zij het bij het begin hadden bereikt, e enregeling mogelijk zou zijn geweest, en dat de zware last, die de stillegging van het bedrijf op de belastingen legde en aldus indirect op ieder arbeider in de industrie, een bewijs te meer was van de jammerlijke dwaasheid van deze methode om te pogen geschillen te regelen, die aan niemand bevrediging konden schenken, be halve aan een kleine minderheid, die hoop te te gedijen door het ongeluk van het land. De regeering kreeg een meerderheid van 237 tegen 122 stemmen op e enmotie om den voorrang te geven aan de regeeringsvoor- stellcn gedurende de najaarszitting, waar tegen MacDnald zich verzette, op grond van de overweging, dat niemand wist wat zou kunnen gebeuren. ,,Ik hoop dat een ver kiezing zal plaats hebben," verklaarde hij onder luide toejuichingen van de oppositie en gelach op de ministersbanken. MacDonald stelde voor, dat de regeering een wetsontwerp zou aannemen van één artikel, inhoudende, dat de achturenwet niet in werking zou treden vóór een nader te bepalen datum. Hij verklaarde, dat de duur van het conflict in de mijnindustrie daardoor wellicht met twee maanden zou worden verminderd. Het Lagerhuis is tot lieden verdaagd, zon der dat er een stemming werd gehouden. In de couloirs verwacht men niet, dat de discussie van gisteren veel zal bijdragen tot de oplossing van het conflict in de mijn industrie. De Bondsraad besloot om Leopold Grin berg, die woonachtig is te Nikepol, in het gouvernement Jekaterinoslaw, uit Zwitser land te zetten. Grinberg heeft gelijk men weet. gedurende de jongste bijeenkomst van den Volkenbond gedreigd den dood van Wo- rowski op den advocaat Conradi of den Bondsraad Motta te wreken. Een psychia trisch onderzoek bracht aan het licht, dat Grinberg geestelijk minderwaardig is en niet krankzinnig. In den nacht van Zondag op Maandag is 'dicht bij het station Schwandorf een achtei de locomotief van den D-tre^j WeenenBer.. lijn vastgehaakte wagon ontspoord. De trein reed nog ongeveer 150 meter verder. Toen de trein het station van Schwandorf binnen reed ontspoorden ook nog de locomotief met drie personenrijtuigen. Er werd echter nie mand gekwetst. Met den sneltrein München- Berlijn werden de passagiers verder vervoerd. Gisterenmorgen bevonden zich in de zie kenhuizen van Hannover 1742 typhuslijders. Zondagavond zijn 46 nieuwe zieken opgeno men, terwijl 30 personen ontslagen konden worden. Het aantal dooden is tot 133 ge ntegen. Op een kruising is een trein, toebehoorend aan de Central Railroad Cy-, van New Yersey, gisterenmorgen in botsing gekomen met een expresstrein. Zes personen werden gedood, vijf-en-twintig werden gewond Volgens de „Litausche Rundschau" hebben Zondagmiddag te Kowno ernstige botsingen plaats gehad tusschen Polen en Litauers. Toen de leden der Poolsche katholieke ge meente te Kowno de kathedraal verlieten, ontstonden voor en in de kerk hevige schiet en kloppartijen tusschen de kerkbezoekers en de leden van Litausche organisaties, Negen Geen epidemie te Utrecht. Naar aanleiding van de geruchten, dat te Utrecht het aantal typhusgevallen betrekke lijk groot zou zijn, verzekerde de directeur van den geneeskundigen dienst, dr. A. Schuckink Kool, dat de toestand geheel nor maal is. In de Utrechtsche ziekenhuizen is over de maand September een kleine stij ging van het aantal typhuspatiënten te con- stateeren. Deze wordt echter veroorzaakt doordat een aantal patiënten uit Vreeswijk naar de klinieken te Utrecht is overge bracht. Niettegenstaande deze kleine stijging in de maand September, is het aantal typhus patiënten over de eerste negen maanden van dit jaar toch nog iets gunstiger dan over de eerste negen maanden van het vorige jaar. Thans bijna 100 patiënten te Breda. Omtrent de typhus wordt uit Breda ge meld: De typhus breidt zich te Breda op verontrustende wijze uit. Naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, wordt het aantal van zestig patiënten verre overtroffen door het werkelijke aantal zieken, dat bijna honderd moet bedragen. Het juiste aantal is nog niet op te geven. Thans zijn in Princenhage langs de openbare wateren borden geplaatst, waarop de waarschuwing is aangebracht: „Levensgevaarlijk water voor het gebruik." Te Hengelo (O.) zijn eenige typhusgevallen geconstateerd. Onhygiënische toestanden te Breda. Dat de verontrustende uitbreiding van het aantal typhusgevallen in de agglomeratie Breda toe te schrijven is aan het onzuivere besmette water der rivier de Mark, behoeft hen, die eenigszins op de hoogte zijn met de locale en gewestelijke toestanden, niet al te zeer te verwondeien, aldus schrijft men uit Breda aan de Tel. Immers, men heeft hier in Breda en omstreken altijd zoon beetje op voet van oorlog geleefd met het water. Toen te Breda van typhus nog geen spra ke was, werd reeds in gemeenteraad als anderszins den bevoegden autoriteiten ge wezen op den erbarmelijken toestand, waar in de singels verkeerden, en op den beder- vendsn stank, die daaruit opsteeg. Het bleek, dat deze singels sinds jaren niet of voldoende waren uitgebaggerd. De autoritei ten zeiden wel is waar verbeteringen toe, maar deze werden óf niet óf geheel onvol doende uitgevoerd. Nog vreeselijker toestan den heerschen aan de grenzen van Breda en zekere buitengemeenten-toestanden die, on danks herhaalde protesten, reeds vele jaren voortduren, en die haast onbeschrijflijk zijn. In de onmiddellijke omgeving eener zeer bevolkte buurt en een woonwagenkamp, ligt de stadsvuilnisbelt. Deze vuilnisbelt is van lange rijen huizen afgesneden door een sloot en een publieken weg. En nu is het eens interessant een wandeling langs die sloot te maken! Daar in die sloot wordt alle mogelijke vuil neergegooid, men ziet er ca davers van honden, katten enz. in het water liggen. De stank is vooral bij zoel en regen achtig weer soms verpestend. Ook op andere grenspunten, o.a. Teterin- gen-Dijk-Breda zijn dergelijke stinkslooten. Er wordt echter niets -legen gedaan. Waar om niet? Booze tongen zeggen, dat alles op.... annexatie!!! door 3reda moet wach ten! Die annexatickwestie heeft hier al heel wat leed berokkend en is oorzaak, dat ook op het gebied der hygiëne de zoo hoogst noodige samenwerking tusschen de gemeen tebesturen van Breda en omliggende ge meenten vaak totaal ontbreekt. Op welk een voet van oorlog men hier te Breda leeft met net water, moge ook blijken met het water, moge ook blijken uit het feit, dat in dit „Haagje van het Zuiden" een be hoorlijke badgelegenheid ten cenenmale ont breekt. Alles wat we hier in Groot-Breda aan stedelijke badgelegenheid bezitten, is een hokje zoo gróót als een palingkraam met een paar primitief ingerichte badkamertjes! En dan de allerellendigste woningtoestan den, die hier in Breda nog heerschen. Tal van woningen en krotten zijn er hier, die met alle begrippen, van hygiëne en volks gezondheid spotten, waar soms een ketel voor W. C. en een keuken voor varkenshok of hoenderhok dient. Meer zorg moet be steed worden aan hygiëne en volksgezond heid. Beiden ernstig gewond. Tc Oorschot (N.-B.) heeft Zondag een ern stig ongeval plaats gehad. Achter den auto bus van Vitesse. Tilburg, reed de 43-jarige Th. de Brouwer uit Woensel, terwijl de 18- jarige motorrijder A. v. d. Vleuten uit Best, met zijn 23-jarigen broer A. op de duo-zitting uit de tegenovergestelde richting kwam aan rijden. Door den autobus werd het uitzicht belemmerd, zoodat wielrijder en motorrijder elkaar aanreden. De botsing was zeer hevig. Dc wielrijder de B. kwam met zijn fiets onder de motor te recht en bekwam ernstige verwondingen aan hoofd en handen. De motorrijder werd een 20-tal meters ver over dc straatsteenen ge. slingerd en is in zeer ernstigen toestand naar de ouderlijke woning te Best overgebracht, Zijn toestand is levensgevaarlijk. De Brou wer is naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd. Zijn toestand was Maandagmorgen eveneens zorgwekkend. De duo-rijder, die het ongeval blijkbaar had zien aankomen, was er tijdig afgespron- gen. Te Oud-Ade, gemeente Alkemade. is Zon- dag tijdens het onweer htj 12-jarig zoontje van den heer H. v. d. Voort door den bliksem getroffen en gedood. Men vond zijn lijk ge heel verkoold langs den dijk. Van den landbouwer de Graaf, eveneens te Oud-Ade, zijn drie koeien door den bliksem gedood. Zaterdagavond werd in de pastorie der St. Catharinakerk te Eindhoven een Duitscher aangetroffen, die geen reden kon opgeven van zijn verblijf ter plaatse. Hij vertoefde op de derde verdieping en was volgens zijn ver klaring door de achterdeur binnengekomen. Bij fouilleering bleek hij een aantal sleutels in den zak te hebben, die van een der ka mers gestolen warén. Men begreep, met een inbreker te doen te hebben en stelde hem ter beschikking van de politie. Het bleek tc zijn de 20-jarige Duitscher R, M.. ongehuwd boekdrukker te Eisenach. Hij zal ter beschik king van de justitie te 's-Hertogetrbosch wor den gesteld. Donderdag beleefde men te Tilburg een arrestatie van smokkelaars, met al een heel bijzonder en vermakelijk verloop, zoo vertelt het „Nw.bl. v. h. Z.". Zij kwamen heel kalm en argeloos van de grens gefietst met eenige flesschen jenever, cognac, elixer, en wat speelkaarten bij zich. Zij rekenden heelcmaal niet meer op ambtenaren; nog eenige minuten fietsen en dan waren ze veilig in Tilburg. Ze hadden echter buiten den waard gerekend. Juist zouden ze het huis van veldwachter Van Dam paseeren, als plots een commies voor hen staat. P. V. was er bij, doch' F. J. dacht te ontglippen. Hij rent het schoolstraatje in, en ziet daar, heel blij een poortje openstaan. Gauw hierin gevlucht en zich dan verstopt. Doch, o strop, laat hij nu juist het poortje vanden veld- wachterswoon zijn binnengeglipt, en laat hem nu, o noodlot, juist in de cel terecht komen. Dat was wel benauwd, In een wip een paar fleschen onder de matras verstopt, dan er uit, doch de eerstvolgende deur brengt hern op het bureau van den politie man. Deze is hem ondertusschen vlak op de hielen gekomen, zoodat de vluchteling niet weder terug kan. Dan maar de deur op slot en nog is hij vrij. Evenwel ziet nu weldra gevangen, want hij kan geen dur meer vinden, zoodat hij ook maar de wijste partij kiest en zich overgeeft. Een en ander verwkte heel wat hilariteit zoo midden in de straat op het drukke middaguur. Te Londen heeft een moeder haar 26- jarigen zoon voor den rechter gebracht,, omdat hij haar waardevolle diamanten ring had gestolen en met den opbrengst er van was gaan gokken. De moeder verklaarde voor den rechter, dat zij tot deze vervol ging was overgegaan om hern ernst te leeren. De rechter stelde het jongmensch voorwaar delijk op vrije voeten onder den last, geen wedrennen meer te bezoeken en voortaan niet meer te gokken. DE KOMENDE COMPETITIE'S. Een belangrijk feit heeft zich afgeluopen week in het innerlijk van den Ned. Hockey en Bandy Bond afgespeeld, n.l. het bijna uitgediend zijn der Hollandsche spelregels. Met een glunder gezicht vertelde de Bonds voorzitter (J. D. Tresling) op den hockey- dag van Zondag te Amsterdam ons het toe treden van alle Haagsche clubs tot de internationale competitie. Hoe het komt, antwoordde de voorzitter op de hem ge stelde vraag, precies weten doet dat het bestuur zelf niet. Zeker is het evenwel, dat de circulaire van Mei j.l. een woordje daarbij heeft gesproken en dan wel de be paling, dat in volgende jaren het toetreden tot de internationale compititie slechts via de 2e klasse kan geschieden. De hockeydag van a.s. Zondag, heeft nu wel veel van zijn waarde verloren, is eigenlijk alleen nog maar eens een pretje. Zoo b.v. stuurde Bloemendaal een veteranen-elftal, dat nog niet Engelsch heeft gespeeld en toch graag nog eens een partijtje hockey wil doen, zij het dan onder de „stervende" Hollandsche regels. De hockeydag heeft misschien alleen historische waarde, als wellicht zijnde de laatste. De competitie's zijn nu als volgt samen gesteld: I A: H. O. C.: Togo; Bloemendaal; Gooi; Hilversum. 1 B: Victoria; H. D. M.; M. H. C.; Amsterdam; Utrecht, Oost: Deventer I; Deventer II; Arnaem; Zutphen; Eindhoven. 2 A: Victoria II; Houtrust I; Dehtsche Stud.; Amsterdam IIA; H. O. C. II. 2 B: Hilversum II; Amsterdam IIB'; B.oe- mendaal II; Amaieure; Togo II. 2 C: Houtrust II; H. D. M. II; Haagschè Lyceum; Leiden; M. H. C. II. Zooals men ziet, zijn de vier Hrarlemsche eltailen, M. H. C. I en II en Bloemendaal I en II, in vier verschilende afdcelingcrt ondergebracht, zoodat Haarlem wel ver sloken blijft van competitie-derby's. Maar wellicht zullen friendly games gehouden worden, zoodat toch nog de altijd interes sante match BloemendaalM. H, L., waar voor steeds een groote belangstelling heeft bestaan, zal kunnen plaats vinden. De nationale kampioenen 1925, de Haarlem- sche Damclub, brengt de volgende ploeg: 1. P. J. v. Dartelen; 2, J. W. v. Dartelen; 3. J. B. Sluiter; 4. F. A. Berkemeier; 5, Aebe de Jong 6. H. G, Teunisse; 7. .1. v. Looy; 8. W. v. Daal en; 9. H. Greeuw; 10. J. Poppen. Reserven zijn; J. P. v. Eyk, S. M. Mons, H.. van Santen, P. Mollema, Pb. T. Amelung, J. Wielenga, J. C. v. Waard, R, H. Roorda, J, TI, Reedijk en B. W. Kensen. Gymnastiek vergadering Bato. De gymnasliekvereeniging Bato hield Zon dag in gebouw Olympia. onder leiding van haar voorzitter, den heer W. Versteeg, haar halfjaarlijksche algemeene vergadering. I-Iet verslag van den secretaris, den heer C. Th. Smal, evenals dat van den penningmees ter. den heer A. J. van Doorn, werd goedge keurd. De kascommissie brengt een gunstig verslag uit, waarna een nieuwe commissie voor het volgend halfjaar wordt benoemd. Op voorstel van een der leden wordt besloten lot het vormen van een spaarkas voor te ma ken uitstapjes in het volgend jaar. Aangezien het noodig is gebleken dat het huishoudelijk reglement gewijzigd wordt, werd een commissie ingesteld, welke in de December-vergadering met voorstellen tot herziening van het reglement zullen komen. Ingesteld werd een technische commissie, be. staande uit vijf dames en vijf heeren, die on der leiding van den directeur, den heer G. Borkent, in het vervolg de technische aange. legenheden van Bato zullen behartigen. Tot afgevaardigden naar de Kringvergadering werden benoemd mevr. van Doorn. Serné en de heer W. Versteeg, terwijl de heer C. Th. Sma 1 wederom werd aangewezen als verte genwoordiger van Bato in het Kringbestuut. Besloten werd na eenige jaren van gedwon gen rust, dezen winter wederom een urtvoe. ring te geven. Deze werd vastgesteld op 12 Maart 1927 in den Schouwburg aan den Jans- weg. Ten slotte werd nog besloten om het volgend jaar ook de beoefening van het zwemmen in het werkprogramma van Bato op te nemen. Wisselprijswcdstrijden K. T. K. Het athletisch gedeelte der wisselprijswed strijden van den K. T. K., welke zouden afge nomen op Donderdagavond 30 September, zal wegens de vroeg invallende duisternis niet doorgaan. Waarschijnlijk zullen deze wedstrij den nu op een Zondag worden gehouden. Mej. A. Sanberg van Concordia is voor de dames houdster van den wisselprijs, die zij ook in 1924 won, terwijl bij de heeren P. J. v. d. Klinkenberg van de B. G. V. in dc beide laatste jaren op dien prijs beslag legde. Indien dus genoemde dame en heer ook nu weer de wisselprijzen mochten veroveren, gaan die in hun bezit over, aangezien ze dan in drie achtereenvolgende jaren beslag legden op dien prijs, Aangezien de laatste laren de deelname voor deze wedstrijden niet zoo groot moei was. gelooven wij dat, indien mej. Sanberg en de heer v. d. Klinkenberg thans voor goea deze prijzen winnen, de wisselprijswedstrij- den voor gymnastiek en athlefiek van den K. T. K. tot het verleden zullen behooren. W. F. C.—R. K. A. V-, 3—4. In gezelschap van slechts een gering aan tal supporters, trok W. F. C. I Zondag naar Volendam om aldaar tegen R. K. A. V. te kampen om den ls ten en 2den prijs. Het veld was nu juist niet in die conditie zooals W. F, C. gewend is. Een flinke regen bui verhinderde dat op tijd begonnen kon worden. Om half drie stellen de partijen zich op. De eerste aanvallen zijn voor W. F. C., welke aanvallen echter op niets uit- loopen. Na een kwartier spelen is#hct eer ste doelpunt door Wijkeroog gemaakt. De jongens hebben niet lang pleizier van dezen voorsprong, want 3 minuten later staan de partijen op gelijken voet. Voor rust weet R. K. A. V. nog eens te doelpunten, zoodat met 2—1 half time aangekondigd wordt. Na de thee heeft W. F. C. een weinig wind- voordeel. Onze jongens weten hier van ge bruik te maken en aldra slaat het gelijk 2. Het gladde terrein doet veel afbreuk aan het spel. Zuivere balcontrole is absoluut uitgesloten. Dan is het R. K. A. V. weer die geluk heeft en den stand op 32 brengt. De spanning wordt grooter, als tien minuten voor tijd, Groot vopr W. F. C. gelijkmaakt. Luide worden beide partijen aangemoedigd. Fortuna is aan de zijde der Amsterdam mers. Twee minuten zijn nog te spelen, de midvoor wist met een prachtschot het win nende punt te maken. De eerste prijs is hiermede verdiend. In hotel van Diemen werden door den voorzitter van Volendam met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt. Beide clubs werden gelukgewenscht en de wensch werd uitgesproken, dat nog lang de herinnering aan Volendam de spe lers bij mag blijven. Zij die de prijzen in ont vangst namen spraken woorden van waar deering namens Volendam, waarna drie hoera's opvlogen. De Wijkeroogers kunnen met trots terugzien op dezen wedstrijd wel ke in de beste verstandhouding verliep. De prestatie tegen een club welk twee klassen lager speelt, belooft voor het komend sei zoen een goed vooruitzicht. Den W. F, C.- ers onzen gelukwensch. Uitslagen van 26 September. Beverwijk liGeel Wit I 70 Beverwijk IVViicsse II 4—0 Beverwijk VIIF. C. B. 41 Vitessé IBeverwijk, III 51 G. V. O. IIIBeverwijk V 13 Het tweede speelde in grootschen vorm! Reeds spoedig na het begin doelpunt van 't Hoff uit een vrij aangegeven bal van Numan. Nog vóór de rust moet de Haar- lemsche keeper zwichten voor een hard schot van Van 't Hoff. Na de rust is 't met Geel Wit gedaan en de roodbroeken voeren de score op tot 70. Het heele elftal speelde een keu- rigen wedstrijd; hoewel de achterhoede niet veel moeilijks kreeg. Slechts eenmaal, vóór de rust, voorkwam Roel een bijna zeker doelpunt op zijn bekende wijze. Het vierde nam voor de thee uit een strafschop de leiding. Na de rust is Vitesse vaak in de meerderheid, maar keeper Kuyer is in topvorm, wakker, bijgestaan door aanvoerder Put en van Roon, De middenlinie stuwt herhaaldelijk de voor hoede op, vooral Rooymans en Stet wer ken keurig. Het duurt lang voor Kuyer, via den paal no. 2 inschiet. Koelman maakt bij een snellen uitval het derde doelpunt en even voor het einde Wout van Roon met een fraaien kopbal het vierde en laatste. De laatste minuten zijn voor Vitesse en een mooien kopba lschreert den lat buiten bereik van Kuyer, Vitesse heeft zeer zeker zoo'n nederlaag niet ver diend. Vermelden wij nog, dat de heeren Laas en Hcogcduin prima geleid hebben. Van het derde was Zondagavond het formulier niet aan het secretariaat. Willen de aanvoerders daaraan denken? Formulieren Zondagsavonds aan Nieuw- st'aat 12. Het vijfde verrastte ons met een keurige 31 zege. Alle moest eerst visschen {er was water genoeg voor), maar verder weet hij zich op zijn bekende wijze de G. V. O.'ers van 't lijf te houden. Als hij wat grooter is, een keeper voor 't eerste. Siem Teefing en zijn buren waren klein genoeg om door de mazen der verdediging te glip pen en brachten in weinige minuten den stand op 31. Den heer Marx wordt bedankt voor het geleiden van ons laagste hooger elftal. Het 7e moet nog wat groeien om ver genoeg boven het gras uit te komen. De scheidsrechter stak te ver boven dc roode broekjes uit, dan dat hij ze kon zien. Naar hooren zeggen, heeft het derde met 51 verloren! Hoe is 't mogelijk! NAGEKOMEN VOETBALVER SLAGEN. V.V.A.—BLOEMENDAAL 2—2. Op een glad, doch goed bespeelbaar ter rein stelt Bloemendaal zich op met een in valler voor Parson. V.V.A. is volledig. Het begin is voor de thuisclub en voor de Bloemendalers zich goed en wel aan de terreinomstandigheden hebben aangepast, heeft V.V.A. zich van een nuttigen 2—0 voor sprong verzekerd. Gaandeweg komen de witten er beter in en de strijd gaat dan gelijk op. Eenige goede kansen worden niet benut, waaraan de glad heid van het terrein en bal niet vreemd zijn. Bij een der Bloemendaalsche aanvallen maakt een Amsterdammer hands binnen de beruch te lijnen, waarna Immer den strafschop benut (2-1). Tegen half-time brengt een fiksche regen bui een onaangename verrassing. Tegen wind en regen in, houden de Bloenendalers stand. Met 21 voor V.V.A. wordt gedraaid. Direct na den aanvang der tweede helft pakt Bloemendaal flink aan. Ternauwernood ontkomt het Amsterdamsche doel enkele ma len aan een doorboring. Na eenige gevaarlijke V.V.A.-aanvallen, waarbij de witte verdedi ging zich van haar goede zijde doet kennen, krijgt Sunter den bal goed toegespeeld. Met een welgeplaatst schot van grooten afstand brengt hij de partijen op gelijken voet (22). Hierna ontspint zich een geanimeerde strijd om de leiding. De V.V.A.'ers lossen ee nige goede schoten, welke worden gestopt. Onder groote spanning verstrijkt de tijd. Vlak voor time heeft de witte linksbuiten met een hard schot en bijna succes doch het leder komt van den paal in het veld terug. Direct hierop is het tijd. Het gelijke spel geeft de verhouding goed weer. Had Bloemendaal iets minder tijd noo dig gehad om zich in te spelen dan was een overwinning niet onwaarschijnlijk geweest. S. V. V.ZANDVOORT 2-0. Zandvoorl speelde haar eersten uitwed strijd tegen Schiedam en heelt waarlijk om dezen wedstrijd niet slecht gedebuteerd. De uilslag 20 had evengoed 22 kun nen zijn. Beide partijen pakken flink aan en de eerste aanvallen zijn voor Zandvoort, doch de snelle vleugelspelers v^n Schiedam ne men dan de aanval over en maken het de Zandvoorl-achterhoede geducht lastig, maar keeper v. d. Mije en de back W. v. d. Mije spelen een schitterende partij en zuiveren steeds het terrein. De Zandv. halfs, zijn er blijkbaar nog niet in, want steeds plaatsen zij den bal waar de 'tegenpartij is. De eerste goal komt vrij fortuinlijk als de bal tegen de lat geschoten, tegen keeper v. d. Meij aan komt en zoo in het doel rolt. Eenige vin nige aanvallen vari Zandvoort worden door keeper Maltha schitterend onderschept en als S. V. V. nog in buitenspel weet te doelpunten, komt er weêr wat meer leven in de brouwerij. Na de rust zakt het spelpeil zoodanig, dat de Zandvoort-voorboede weinig of niets meer kan verrichten, zoodat de ach terhoede volop werk krijgt, maar zij weten zich van hun taak te kwijlen. Toch doelpunt S. V. V. nog eenmaal door misverstand in de achterhoede. Over de spelers van Zandvoort kunnen wij wc! zeggen, dat als er nog eenige ver beteringen worden aangebracht en zij wat men terug spelen, men in dc competitie met hen rekening zal moeten houden. Stervenden overleden dc Welecrw. Pater H. van der. Fercnbeemt C.ss.R. Pater v. d. Eerenbeemt werd geboren te 's-Herlogenbosch 31 December 1896, gepro fest 29 December 1915 en .priester gewijd 13 April 1921. Hij was professor aan het klein seminarie der Eerw. Paters Redemptoristen te Roermond. De min. van Oorlog heeft een commissie in- gesteld, ten einde te onderzoeken of dc aan tallen burgerwerklieden (kazerne-arbeiders), in dienst bij de korpsen van het leger, wel doeltreffend genoeg worden aangewend en niet voor inkrimping vatbaar zijn. Deze commissie bestaat uit de heeren J. Kloosterhuis, luit.-kolonel der Artillerie, tot- gevoegd aan de Directie van het Artillerie- Materieel, als lid en voorzitterW. N. Bec king, majoor. Eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage; W. G. van Hoogenhuyzc, ma joor hoofd-insiructeur bij het Regiment Ja gers; J. C. Roelofsen. bezuinigingsinspecteur, als leden; B. J. Hoogewooning, commies aan het Departement van Oorlog, als lid-secre taris. In het St. Gerardus retrailenhuis te Scppe is tengevolge van een longontsteking na voor zien te zijn van de H, H. Sacrementen der PURMEREND, 28 Sept. Aangevoerd: 18 st. kleine fabriekskaas 42; 45 st. kleine boerenkaas 43.50; 2 st. Goudsche kaas 41 per 50 kilo. De handel op de kaas markt was goed. Boter. Aangevoerd 737 Kg. prijs 2.15 2.25 per Kg. Runderen: 430 vette 0.650.95 per Kg. handel stug; 277 melk- en gelde 125—370 per stuk, handel stug; 33 stieren 6085 ct. per kilo, handel matig; 31 paarden 100— 150 per stuk; 45 vette kalveren f 1.301.45 per kilo, hendel matig; 232 nuchtere kalve ren 832 per stuk, handel vlug; 413 vette varkens 71—75 ct. per kilo, handel matig; zouters 6670 ct. per kilo; 61 magere var kens f 24—44 per stuk; 225 biggen 12 22 per stuk, handel stug 1224 schapen 23 32 per stuk, handel slug; 4047 lammeren 1422 per stuk. Kipeieren 910; eend- eieren 55.75 per 100 stuks; 400 zak peren 1^-5 per zak; jonge hanen 0.30— 2.00 per stuk. Coöp. Centr. Eierveiling. 66933 eend eieren 6.206.50; 28974 kipeieren 8 11.50; iontfe kipeieren 5.506.70. PURMEREND. 27 Sept. „Afslagvereeni- ging Bcemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1.911.13 per 25 K.G. Sla- boonen 0.902.10, Snijboonen 1.70 5.70, per 15 K.G. Komkommers 3.507.50 per 100. Tomaten ƒ:0.100.17 per K.G. Bloemkool 313.50, Roode kool 5.5v, Savoye kool 5.per 100. Spruitkool 1.552.05 per 15 K.G. Spinazie f 1663 per 5 K.G. Postelein 0.10—0.13 1 K.G. Andijvie 1.403.80 per 100 krop. Peter selie 2.90 per 100 bos. Rabarber 2. per 100 bos. Bieten 8.50 per 1000. Wor telen 8.3014.00 per 100 bos. Uien 0.55 0.68 per 25 K.G. Druiven 0.650.77 per K.G. Appels: Westlandsche Bellefleur 0.100.12, Bismarck 0.090.14, Bram- ley Seedling 0.110.16, Winter Calville 0.150.17, Groninger Kroon 0.110.16, Luntersche Pippeling 0.100.16,, Present van Engeland 0.11—0.21, Reinette, goud 0.180.20, Reinette, zoete grauwe 0.12 0.17, Transparante dc Cronsels 0.23 0.30, alles per K.G. Peren: Beurré Clairgcau 0.05-0.12, Beurré de Mlrode 0.07 0.09, Beurré Diel 0.060.08, Beurré Hardy 0.160.28, Beurré Lebrun 0.07 0.13, Beurré Superfin 0.070.09, per K.G. Boerengroen 56.80 per 100 K.G. Conseiller de la Cour 0.100.12, Doyenné du Cornice 0.280.30, Dr. Jules Guyot 0.120.18, Durandeau 0.06-0.12, Duchess Williams 0.060.16, per K.G. Gieser Wildeman 6.8010.60 per 100 K.G. St. Germain peer 66.70 per 100 K.G. Louise Bonne 0.160.27, Maagden peer 0.080.25, Nouveau Poiteau 0.05 0.10, Soldat Laboureur 0.100.15, Triomphe dc Vienne 0,200.24, per K.G. ROTTERDAM, 27 Sept. Vee. Ter markt waren aangevoerd 542 vette runderen, 161 vette graskalveren, nuchtere kalverens 1224 schapen of lammeren, 907 varken, en biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 11.05, 2e qual. f 0.90 0.80, 3e qual. f 0.700.60, ossen le qual. f 0.90—0.95, 2e qual. f 0.80—0.70, 3e qual. f 0.600.50, kalveren le qual. f 1.701.95, 2e qual. f 1.501.25, 3e f 1.050.85 scha pen le qual. f 0.67 K0.70, 2e qual. f 0.60 0.50, 3e qual. f 0.40, lammeren f 0.750.90 varkens le qual. f 0.730.75, 2e qual. f 0.71 0.68, 3e qual. f 0.660.62, zouters f export f 0.670.72 p. kg. Ver vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer in alle soorten redelijk verhandeld, prima qualiteiten vaster in prijs. Schapen en lammeren met zeer matigen handel. Var kens tot stationnaire prijzen redelijk ver handeld. Ajuin met flinken aanvoer, groote f 1.50 1.55, kleine f 1.85 per 50 kg. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers f 2.402.90, Zeeuwsche idem f 2.202.50, Westl. poters f 1.502, blauwe Eigenhei mers f 2.202.70, Zeeuwsche bonte f 3.40 3.70, idem blauwe f 3.303.60 per hl. Fijne Zaden. Lijnzaad-voer f 1618, id. zaai f 2021, karwijzaad f 3638, koolzaad f 2224, blauwe maanzaad f 3639. Boek weit. Manchur disp. boord/spoorweg f 14, Sept. /Oct. afl. gestort f 16.75 Danziger nieuwe oogst Sept./le helft Oct. afl. f 11.55, id. Oct. afl. f 11.45 Riga 63/64 kg. aflaad- gewicht Sept./'Oct. afl. f 12.40 Koningsb. nieuwe oogst Sept./le helft Oct. afl. f 11.60. Vlas. Aangevoerd 400 kg. Holl. geel, en ver kocht, 150 kg. blauw onverkocht. Binnenl. Granen. Tarwe tamelijk ter markt bedong vroegbeurs iets betere prijzen, doch zakte al spoedig in. Verkocht werd prima lqual. f 14.6015, zaai daarboven goede f 14.2514.50 vale f 13.5014. Rogge niet getoond. Gerst chev. f 11.2511.65. Haver minder ter markt en iets vaster f 9.6010, extra puike qual. daarboven. Erwten kleine groene, met redelijke vraag, f 1419, extra uitgezocht begin-markt flink daarboven. Schokkers ruim ter markt, vrijwel onveran derd f 2531, Bruine boonen ruim aange boden en goed te plaatsen tot prijzen van f 1517 y». Buitenl. granen. Mais flauw, overigens kalm. Rogge Western disp. f 12.1012.80. Western aangek, f 11.80, Zuid-Russ. disp. f 11.50—12. La Plata disp. f 12.70, idem stmd. f 12.20, gerst 48 pd. malting disp. f 212, sfmd. f 200%202. Canada III aangek, f 207 206, stmd. f 206, 60/61 kg. Donau stmd. f 200, 60 kg. La Plata disp. f 204. Haver Canada No. II disp. f 12, id. No. Ill disp. f 11.25, Feed No. II disp. f 9.75, 38 pd. clipped disp. f 9.65. Mais La Plata disp. f 169, aangek, f 166*168, stmd. f 165166 Donau Galfox disp. f 180, stmd. f 179. Eieren. Overmaasche en Zeeuwsche f 89. Mais. In veiling verkocht 400 ton B. S., La Plata f 140 K—157. ALKMAAR, 27 Sept. Varkens. Aange voerd 508 varkens, vette f 0.700.74, zou ters f 0.680.70 per kg. NIJMEGEN, 27 Sept. Varkensroarkt. Aanvoer 76 vette varkens p. kg 3537 e., 20 schottelingen f 2038, 786 biggen f 11 16. Handel vlug. Veemarkt. Aanvoer 32 vette runderen 40 47 c., 19 vette kalveren 4050 c. per y2 kg; 7 graskalveren f 6070, 168 nuchtere kal veren f 1226, 27 schapen f 1830, 3 gei ten f 9—18. ALPHEN, 24 Sept. N.V. Tuinbouwvei ling „Alphen aan den Rijn". Spinazie 813, Ifeerenboonen 716.40, Snij boonen 817.40, Pronkboonen 4.50 6.10, Postelein 66,60. Peren: witte Kozijn 710, Maagdeperen 12.50 14.90, Perzik 6.7001.10. Appelen; Pip peling 8.10—13.70, Droszoet 11.30, Gul delingen 9.9013.90; Uien 2.70, alles per 100 K.G. Rabarber 1314, Peen 8.3010.60, Kroten 12.90, Andijvie 0.902.30, per 100 bos. Kropsla, 1ste s. 2,704.50, Komkommers 1ste s. 5.10 4.60, id. 2de s. 3.10—4.30, Bloemkool 1ste soort 9.3012.50, id. 2de s. 14.60, Savopekool 4105.30, Roodekool 3.40, Wittekool 35.70, Meloenen 728, per 100 stuks. ALPHEN AAN BE NRIJN, 23 Sept. Eierveiling. Aanvaer 4618 stuks. Kipeieren 79.80, Eendeieren 6.70, per 100 stuk*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7