1 Missie-arbeid en missie-steun. Voornaamste Nieuws f 125.' Plaatselijk Nieuws. LEDENVERGADERING Woensdag 29 Sept. 1926 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16366 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De langzame molen. Ernstige mishandeling te Noord wij ker hout. Faillissementen. Gebrek aan werkkrachten. Comité ter tot standkoming van een monument ter eere van de nagedachtenis van C. L. C. W. Pické, burgemeester van Noord wijk van 1866 tot 1885. Zij, die zich met ingang van 1 October (aanvang van het nieuwe kwar taal) op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver- Schijnende nummers GRATIS. Subsidies voor Kunst en de Radio. Auto in de modder blijven steken. Bietencampagne. Ontvlucht. Door een open brug in de Ringvaart gereden. Het 10-jarig bestaan van den Haarlemschen politiebond „St. Michaël". DE OFFICIEELE HERDENKING. R.K. KIESVEREENIGING „CREDO PUGNO" op VRIJDAG 1 OCTOBER, des avonds te 81/i uur in het gebouw „ST. BAVO", in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. TelegTaphisch Weerbericht MARKTNIEUWS nP afdeelïntr Haarlem van de R.-K. Politie-Agentenvereeniging „Sint Michaël", viert vandaag haar tweede lustrumfeest. Hedenmorgen half negen maakte onze fotograaf bovenstaande groepsfoto voor Kerk in het Kleverpark, waar een H. Mis de feestelukheden had mcezet. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f OCft bij 1 uUUUi verlies van beide armen, beide beenen of beide ootfen I* rf00{Ieliiken afloor» 1 ^3U.' verlies van een hand, en voet of een oog: bij verlies van een f CO duim of wijsvinger UU.' bij 'n breuk van f L 11 been of arm; 1 ^U." bij verlies v. een andere vinger. Tot de meest geliefde en meest verbreide Katholieke liefdewerken heeft altijd het steunen der vreemde missies behoord. Met den oorlog was daarin eenige begrijpelijke verflauwing gekomen; er was echter maar weinig noodig om den ouden ijver weer op te wekken. Missietentoontellingen, missie- weken, missievereenigingen riepen den geest drift opnieuw wakker en de resultaten be antwoordden aan het vuur der propaganda. Men staat inderdaad verbaasd, wanneer men de cijfers hoort der bedragen, welke alleen in ons klein Nederland voor de Katholieke missies bijeengebracht worden. Geen wonder, dat onder ons Roomsche volk de opvatting leeft, dat bij dien Room- schen missieijver alles in de schaduw staat; dat de protestantsche zendelingenarbeid b.v. het daarbij in de verste verte niet halen kan. Zeker, ook de christelijke zending werkt; maar hoe ver moet zij bij de Roomsche achter staan, waar zij het organisatiever mogen, de geestdrift en het heilige vuur, de belangenlooze propaganda van ons, Katho lieken, mist. Reeds jaren geleden heeft een specialist op het gebied van missiearbeid, de Duitscher A. Huonder, de onjuistheid van deze opvat ting aangetoond in zijn boek: „Katholische und protestantische MissiOnsunterstützung". Nu is er een nieuw werk over missie- arbeid verschenen (Handbuch der Katho- lischen Missionen) van den jezuïetenpater B. Arens, waarin over het hier bedoelde vraag stuk merkwaardige en leerrijke bijzonder heden voorkomen. Het Intern, Katholiek Persbureau deelt ons daaromtrent het een en ander mee. Volgens dit werk staat het zonder twijfel Cast, dat de Protestantsche missies over buitengemeen rijke financieele middelen be schikken. Zij sparen geen geld als het er om gaat groote missiegebouwen, kerken, scholen, drukkerijen enz. te stichten. De protestantsche missionarissen worden ook in den regel zeer goed betaald. Dat alles vordert geld en geld is voorhanden. Men kan het niet loochenen, dat de protestantsche bekeeringsarbeid in het vaderland va^k veel ijveriger geschiedt dan bij de katholieken. Daarbij mag niet over het hoofd gezien wor den, dat de protestantsche missies meest van Engeland en Amerika uit gefinancieerd wor den, dus door de rijkste landen der wereld. Daar behoort het tot de „bon ton", dat iedere rijke man, ook al heeft hij geen bijzonder belang bij de verbreiding van zijn geloof, toch aan de „Charity"-vereenigingen, waaronder ook de missieondersteuning valt, zijn paar honderd dollar afdraagt. Overigens kan niet ontkend worden, dat er vele van die gaven in goed geloof en met een oprecht verlangen om het Christendom onder de heidenen te verbreiden, geschonken worden. Bij de katholieke missie-ondersteuning komt daarentegen in aanmerking, dat de katholieke missies ten eenenmale een veel grootere en veel moeilijker taak te vervul len hebben dan de protestanten. Daar wordt niet op de eerste plaats naar den uiterlijken aanwervingsarbeid gezien, maar voornamelijk gelet op het winnen der inlandsche bevol king voor het levende en het, een geheele levenhouding omvattende Christendom. Een regelrechte katholieke missie-zielzorg eischt zeer beduidende uitgaven, al vallen de resultaten daarvan dan ook niej zoo direct in het oog als b.v. bij den opbouw van een pompeus universiteitsgebouw. De liefdadigheid in de katholieke missies verslindt ook enorme sommen, zelfs waar er geen groote katholieke ziekenhuizen zijn. De middelen voor deze veelomvattenden missie- arbeid moeten echter meest uit naar ver houding arme landen bijeengebracht worden. De voor de katholieke missies jaarlijks opgebrachte gelden beloopen naar Arens berekeningen desalniettegenstaande ongeveer 100 millioen goudfranken. Hoe geweldig deze sommen ook blijken te zijn en h4e heerlijk de offervaardigheid der katholieken hieruit ook spreekt, toch is dit voor het uitgestrekte gebied der katholieke missie nog veel te weinig. Wat de uiterlijke dingen betreft, zijn de protestanten ons in elk geval voor. Zoo kon den naar een statistiëk uit het jaar 1916 de protestanten alleen op Japan en Formosa 1123 protestantsche missionarissen onderhou den, tegen slechts 187 katholieken. Buitendien hadden zij daar 1132 inlandsche aanwervers, 325 scholen met 27573 leerlingen. 13 booge- scholen en universiteiten, 33 theologische inrichtingen voor de opleiding van inlandsche predikanten met 728 kweekelingen. Verder hadden ze 4 medische hoogescholen, 19 hospitalen, 3 blindeninstituten, 5 drukkerijen met 5 week- en maandschriften. De drukkerij der methodisten alleen verspreidde per jaar anderhalf millioen religieuse geschriften. In de wetgevende lichamen van Japan telde men in 1909 veertien protestanten, maar geen enkelen katholiek. De stad Tokio telde m 1912 twintig duizend protestanten, daaren tegen slechts 5000 katholieken onder 2 millioen inwoners. De protestanten beziVen in de missielanden 130 meest zeer goed inge richte drukkerijen. In Britsch Indie gaven ze in 1912 127 tijdschriften uit, waarvan 6/ in de Engelsche taal. 60 in de verschillende inlandsche talen. Daarentegen bezaten de katholieken in Indië slechts 40 Engelsch- tijdschriften, 6 Portugeesche, 1 Latemsch, Fransche en 26 in andere talen. Het getal der katholieke boekdrukkerijen was in 1923 in het geheel 24. Daarbij is ook nog de inlandsche missielitteratuur onder de protestanten buitengewoon ontwikkeld. Waaneer wij dit alles beschouwen, kan be hoeven wij voorloopig nog niet te denken, dat wij voor de Katholieke missies te veel doen. Bij de zeer uitgebreide missie propaganda, welke in de Roomsche Kerk be slaat, heeft het -voor sommigen wel eens den schijn, alsof op dit gebied met de onuitputte lijke middelen, waarmee de missieijveraars ons voortdurend bestoken, een weinig over dreven wordt. Wij vergeten dan, dat alleen op die manier talrijke kleine bedragen bijeen gebracht kunnen worden, die te zamen een wel groot, maar nog absoluut onvoldoende som opleveren, om het verheven werk der geloofsprediking in dc heidensche landen vruchtdragend te maken. Cijfers als de bovenstaande leeren dit afdoende! Nabij de Garenkokerskade is men bezig op het stationsemplacement te heien voor de fundeering van het nieuwe onderstation ten behoeve van de electrificatie van den spoorweg Haarlem-Rotterdam. Vandaag stellen B. en W den gemeen teraad echter pas in de gelegenheid een be slissing te nemen omtrent het verzoek van de Staatsspoorwegen om dat gebouw daar te mogen plaatsen De gemeenteraad staat dus weer voor een voldongen feit. Zeker, slechts oogluikend heeft men toegestaan dat met het heien begonnen mocht worden voordat de Raad nog toestemming verleend heeft, en, zoo heet het dan, alle risico dat de gemeenteraad het verzoek weigeren zal, komt voor rekening van de principalen, maar is het noodig dat dit gebeurt? Het ver zoek van de Spoorwegen kwam nota bene 2 Juli 1926 in. Reeds op 10 Juli rapporteer de Openbare Werken dat er dezen dienst geen bezwaar tegen inwilliging was. Maar langer duurde het voordat Bouw- en Wo ningtoezicht het (vrij eenvoudige) verzoek onderzocht had. Pas 6 September kwam vandaar bericht dat er geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek was en toen duurde het nog een maand bijna voordat het Raadsstukje verscheen. Vlug werken is an ders en het schijnt of vooral Bouw- en Woningtoezicht heel wat tijd noodig heeft om een vergunning uit handen te geven. Te Noordwijkerhout is een schoenmaker uit Amsterdam zoo ernstig mishandeld, dat hij aan de verwondingen gestorven is. De 38-jarige M. J. S„ schoenmaker van beroep, maar zonder werk, was hier op de kermis om een centje te verdienen met orgel-draaien voor de draaimolen. Toen hij gisteravond het café v. D. binnentrad, werd hij cle reden waarom is niet bekend er door enkele bezoekers uitgesmeten. De man trachtte opnieuw binnen te komen, waarop de kerels hem los sloegen en zwaar mishandelden. Hij trachtte nog te loopen, maar op den Kerkweg zakte hij bewusteloos in elkaar. Door de zorg der politie werd hij opgenomen. Dr. Romeyn en dr. de Wit verleenden geneeskundige hulp. Zij oor deelden dat de man, die bewusteloos was, niet- vervoerd mocht worden en consta teerden een vermoedelijke bloeduitstorting in de hersenen. Kapelaan van Schalk ver leende geestelijke bijstand; later echter bleek dat de man protestant was. Hij is 's nachts te 4 uur overleden. De Gebr. v. D. zijn gearresteerd, terwijl naar zekeren L. wordt gezocht. Faillissementen van 28 September 1926. G. J. van Geffen, rijwielhandelaar te Hoofddorp aan de Parklaan 7a. Curator Mr. F. J. D. Theyse alhier. M. C, Suykerland, echtgenoote van P. J. Kooloos, manufactu- rierster te Schoten, Spaarnhovenstraat 9 en haar echtgenoot voornoemd; curator mr. C. Blankevoort, alhier; G. J. Nijhof, aan- nemer, wonende te Assendelft No. 282 A, curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier; A. van der Groef, arbeider, wonende te Haarlemmermeer, Nieuw-Vennep Hoofdweg 682; curaor mr. F. J. D. Theyse, alhier; H. de Beer, groentenhandelaar te Bloemen- daal; Straatweg 75; curator mr. J. van der Vegt, alhier. Opgeheven werden de faillissementen Vaj. A. M. van Beek te Kudelstaart, Aals meer; curator mr. W. G. J. Veenhoven; uit gesproken 29 Mei 1926. D Vergunst, handelaar in verfwaren te Schoten, Hudsonstraat 123; curator mr. mcj. M. H. de Holl, alhier; C. J. Koorn, te Santpoort, curator mr. F. van der Goot; uitgesproken 21 Septern- ber 1926. Beëedigd. Als advocaat en procureur bij deze Rechtbank werd beëedigd de heer mr. M. R. Rinkel, alhier; ri Als makelaar werd beëedigd de heer U. van Belzen te Krommenie, Men schrijft ons uit IJmuiden: Dat om dezen tijd van het jaar, nu aller- wege werk te vinden is, niet altoos hier een overcompleet langs den kant om vaart loopt te zoeken, is een gewoon verschijnsel. Gisteren trachtte een reeder nieuw wer volk te vinden voor een trawler, waarvan de stokers waren weggeloopen. Hoewel hij aan de mannen 15 fooi beloofde om met die boot, een klein model trawler, naar zee te gaan, vermocht hij daarin niet te slagen en bleef de trawler tot heden liggen. Er heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen om te komen tot de oprichting van een monument in de Badplaats Noqjrdwijk, ter eere van de nagedachtenis vap den heer C. L. C. W. Pické. Burgemeester van Noord- wijk van 1866—1885, de stichter van onze I Badplaats, die zijn gezondheid en zijn for- tuin opofferde om Noordwijk uit zijn isole ment te verlossen en te maken tot een Badplaats. Noordwijk heeft tegenover Burgemeester Pické groote verplichtingen en wij twijfelen dan ook niet of vele Noordwijkers en oud- Noordwijkers, zullen gaarne willen mede werken om een monument te .stichten ter eere van hem, die de voorwaarden schiep om Noordwijk te maken tot wat het nu is: een van de eerste en voornaamste badplaat sen van ons land. Bedoeld comité bestaat uit de heeren: Jhr. W. van Panhuys, Burgemeester, Eere- Voorzitter; C. J. L. van der Meer, oud-Wet- houder, voorzitter; L. Graaf van Limburg Stirum Noordwijk, 2e voorzitter; J. Wage- maker, Notaris, Penningm.; Adr. Dorsman, Voorzitter V. V., secretaris, en C, W. G. Alkemade, Jac. v. Beelen, N. de Hollander, Jan van Kan, J. Kloos, W. de Ruijter, W. Tappenbeck, A. Verloop, W. P. de Vreede, J. IJ. van der Werf. Een radio-enthousiast ontwikkelde in een der Haagsche bladen een idee, dat wel de aandacht verdient* Er wordt nu 5000.subsidie voor de Co-opera-tie voorgesteld: 5000.voor 't Haarlemsch orkest; 135.000.in het geheel voor orkesten. Dat is prachtig! De kunst moet gesteund worden. Maar. Wie betaalt die subsidie? De steden en het platteland. Maar in verhouding het platteland en de kleine steden het meest. En wie profiteert van die subsidie, die we allemaal helpen betalen? De menschen, in hoofdzaak, die wonen in een paar groo tere plaatsen, waar die orkesten geregeld uitvoeringen geven. En meer niet. Hoewel we allen- die belasting betalen, de kunst helpen steunen. Welnu de radio kan de uitkomst brengen. Laat de subsidie gegeven worden op deze voorwaarde, dat een bepaald aantal keeren een microfoon mag opgesteld worden bij de uitvoeringen. Want volgens den secre taris van den H. D. O. beginnen de be sturen der orkesten lastige financieele eischen te stellen. Dat kon voorkomen worden. Mocht het idee goed zijn dat is het te hopen, dat kranten er het hunne van zeg gen. Misschien is er dan 'n Kamerlid dat er wat voor voelt om bij de a.s. begroo ting deze zaak eens aanhangig te maken. Dinsdagmiddag had de bestuurder van een luxe-auto het bij de brug te Hoofddorp staan de waarschuwingsbord met „rijweg afgeslo ten" blijkbaar niet opgemerkt. Een paar meter ging het goed in de omgeploegde en opgebroken massa, doch plotseling bleef de auto zoover in de modder steken, dat er geen beweging meer in te krijgen was. Over een dergelijk oponthoud was de automo bilist niets te spreken. Na eenig tobben gelukte het hem het motorrijtuig weer op den beganen grond te krijgen. Als een teeken dat in den Haarl.meer- polder de bietencampagne is aangevangen,, kunnen we mededeelen, dat Maandag het eer ste met bieten geladen vaartuig de schutslui zen hij Aalsmeer is gepasseerd en aan ver schillende spoorwegstations reeds groote hoe veelheden werden geladen. De werkzaamheden in het land ondervin den tengevolge van het natte weder nogal eenige vertraging. Doof de politic van Halfweg is aangehou den een 27-jarige man, een zenuwpatiënt, die uit het provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort ontvlucht was. Hij is door het personeel van het gesticht weder afgehaald. Het hek niet gesloten. Mej. de Boer reed per rijwiel op den Hille- gommerdijk in Haarlemmermeer en wilde de draaibrug over de Ringvaart aldaar oprijden. Ze had er tengevolge van het regenachtige weer geen erg in, dat de brug voor het door laten van een schip was opengedraaid en de boomen niet gesloten waren, met het gevolg, dat ze met haar rijwiel voorover van het bruggehoofd viel en in de Ringvaart lerecht kwam. De passeerende schipper wendde direct po- gingen tot redding aan en mocht na veel moeite het genoegen smaken de in levensge vaar verkeerende vrouw op het droge te brengen. Met het oog op de omstandigheid, dat de boomen van de brug niet waren gesloten, stelt de politie een ernstig onderzoek in. Op den feestdag van haar patroon her dacht de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen R. K. Politiebond „St. Michaël" haar 10-jarig bestaan. Of schoon de juiste datum van het tweede lus-' trum eerder viel, was het van het afdee- lingsbestuur toch een goede gedachte, de of'icieele herdenking te doen samenvallen met het patroonsfeest. De feestelijkheden werden hedenmorgen ingezet met een kerkelijke plechtigheid. In de parochiekerk van het H. Hart aan den Kleverparkweg werd te half acht door den geestelijk adviseur der afdeeling, den Weleerw. Pater J. F. Dekkers O.F.M. een gezongen H. Mis opgedragen, waarbij alle leden met hunne dames tegenwoordig wa ren en waaronder allen ter H. Tafel nader- den. Het gemeenschappelijk ontbijt, dat daarna te 9 uur, in de sociëteit „St. Bavo" aan de Smedestraat plaas had, kenmerke zich door een bijzonder opgewekte en geanimeerde stemming. De voorzitter der afdeeling, de heer W. van der Hulst, heette alle aanwezigen wel kom en sprak er zijn groote voldoening over uit, dat vrijwel alle leden der afdeeling, op enkele uitzonderingen na, aan het feest deelnamen. Spr. sprak daarom ook zijn erkentelijkheid uit voor de welwillendheid waarmede de autoriteiten hebben willen medewerken om de leden der afdeeling zooveel mogelijk dezen dag vrij van dienst te geven.. Ten slotte spoorde de voorzitter ook de echtgenooten der leden aan om te bewerkstelligen, dat hun mannen goede or ganisatiemannen blijven. Het ontbijt verliep in prettige stemming, opgeluisterd door muziek. De Prcpagandavergadering. De feest- en propagandavergadering ving te half 11 aan en stond onder leiding van den voorzitter der afdeeling, den heer W. v, d. Hulst. Deze werd ook bijgewoond door den bondsvoorzitter, den heer E, van Duin, den hoofdbestuurder, den heer M. L. A. Klein en het bestuurslid den heer A. v. d. Heiden van de zusterafdeeling uit Amsterdam cn den heer L. M, Geers uit Zandvoort. Alvorens dc vergadering te openen, in stalleert de voorzitter den geestelijken ad viseur, pater J. F. Dekkers O.F.M. Spreker heet Zijn Eerw, welkom en spreekt de hoop uit, dat de geestelijk ad viseur steeds op alle vergaderingen alle leden aanwezig zal zien. Spr. heet verder de officieele personen welkom en 'hij gaat dan na, wat de afdee ling in de afgeloopen 10 jaar heeft meege maakt. Er is in die dagen gezwoegd en gewerkt, want men begon met 7 leden. Wat is er al in die jaren niet gebeurd; welke verbeteringen zijn - er niet aange bracht. Nu vieren wij het 10-jarig bestaan en bijna alle leden zijn tegenwoordig. Spr. dankt de leden daarvoor. De toestanden zijn verbeterd. Laat men eens bedenken, dat men begon met een werkweek van 84 uur cn een loon'je van 12.80. Nu is er de 48-urige werkweek met behoorlijk loon. Oude herinneringen haalt de voorzitter op. Er is hard gearbeid voor de vereeniging. De bestuursleden gingen er op uit en zetten hun actie stevig door al hadden ze niet altijd sympathie ondervon den. Nu heeft de afdeeling de viering van het 10-jarig bestaan grootsch opgezet. Vrij wel alle leden zijn nu tegenwoordig en dat dankt men aan de. medewerking van den commissaris van politie, waarvoor spr. hem dank zegt. Ook de inspecteur van Heem stede en de commissaris van politie te Zandvoort hebben die welwillende mede werking verleend. Spr. hoopt dat deze propagandavergade ring veel nut zal afwerpen voor de orga nisatie. Aan den secretaris, den heer Spee, brengt spr. een woord van hulde voor zijn werkzaamheden voor dit feest. (Applaus). Daarna opent spr. de vergadering met den Christelijken groet en geeft het woord aan den Weleerw. Heer Pater J. F. Dek kers. Pater Dekkers wijst er op, dat hij er aan vankelijk voor geschroomd heeft hier te spreken, omdat de vereeniging hem vreemd is en de keuze van onderwerpen hier ge ring is. Doch de overweging, dat ondanks tegen werking 'de mannen van St. Michaël zijn „Rcomsche mannen in Roomsche organisa tie", gaf den doorslag. In de organisatie allereerst Christus. Tegenwoordig geldt de leuze van reorga nisatie. Reorgartisatie is het werk! Allen moeten medewerken om het neele bouwwerk onder de leiding van Christus te voltooien. Dat is de taak der Sociale Actie. Christus voor alles! Zij, die God niet kennen, zij plaatsen het stoffelijke als centrum van hun gedachten, maar wij weten dat er een God leeft. Boven het aardsche hier beneden troont God, die eiken nood kent, elke smart le- "'Deze gedachte moet ons in de organisa tie bij blijven. Wij zijn niet alleen in den strijd. Hij helpt ons. Daardoor zullen wij ook handelen naar Christus leet. Deze eene groote waarheid moet ons voor oogen blijven: Onze actie staat onder leiding der H. Kerk. T ,,Wie U hoort, hoort Mij, wie U ver smaadt, versmaadt Mij. Aan het recht der kerk beantwoordt de plicht der gehoorzaamheid. Hier bespreekt spr. de soms zoo s™a" lend gebezigde spreuk: De leiband der geestelijken. Zeker, die leiband bestaat. Maar wat is daar tegen? Het is de plicht van den priester toe te zien op het orga nisatieleven. Veel, zeer veel moet door de priesters voor de organisaties gewerkt worden. De organisaties eischen veel van hun werkkracht. Het devies is: „Trouw aan de Kerk." Dan alleen zal ons werk overeenkomstig Christus leer zijn. Spr. stelt Christus als het voorbeeld van den socialen werker. Hij gaf het voorbeeld der „onbaatzuchtig heid", een woord, dat thans zoo weinig ge bezigd kan worden. Daarom moeten wij tot Christus onze oogen heffen. Christus verklaarde toch: Ik zoek m ij n e Daarom Christus' onbaatzuchtigheid na volgen in ons leven, ook in ons organisa tieleven. Offervaardigheid! Christus en het otter. Hier wordt een wereld van gedachten voorgebracht. Is het mogelijk te denken aan Christus, zonder te denken aan het offer? Christus voor alles! Maar dan of fervaardigheid blij en gaarne gebracht. Niets komt tot stand zonder offervaardig- heid. n De organisatie moet actie voeren. Uat vraagt offers. Christus staat vóór u en vraagt offervaardigheid van u. Offers brengen door trouw vergadering- bezoek, door eendrachtig samenwerken, door actie met liefde en bezieling. Christus voor alles! Dat is de leuze en het program voor de toekomst. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Aanvulling Bestuur en P.A.C. 4. Rede van den WelEd. Gestr. Heer Ir. L. J. M. FEBER. Onderwerp EENHEID EN ORGANISATIE. 5. Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR. Zegt daarom met volle overtuiging „Ge loofd zij Jezus Christus." Dat zal uw groote woord zijn. Een spontaan applaus beantwoordde deze geestdriftige woorden en de voorzit ter voegde daaraan zijn oprechten dank toe. Spr. hoopt, dat de leden deze woorden ter harte zullen nemen en op de volgende vergaderingen aan hetgeen zii thans ge hoord hebben, zullen terugdenken en trouw ter vergadering zullen komen. (Applaus). Daarna werd eenige oogenblikken gepau zeerd, gedurende welke verversctiingen werden rondgediend .terwijl de pauzes door muziek werden opgeluisterd. Bij de voortzetting van de vergadering werd voorgesteld het volgend schrijven aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem te zenden: De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël", in feestvergadering bijeen p heden 29 Sept. 1926 in Sociëteit „St. Bavo" te Haar lem, ter gelegenheid van de feestelijke her denking van haar 10-jarig bestaan, betuigt Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid hare erkentelijke onderdanigheid en diepge- voelden trouw." De vergadering stemt daarmede met ap plaus in. Daarna werd het woord gevoerd door den bondsvoorzitter, den heer E. van Duin. Spr. is erkentelijk voor de uitnoodiging. De voorzitter heeft reeds gememoreerd wat er in dc 10 jaren is gebeurd. Spr. heeft aan de oprichting der afdee ling zijn medewerking mogen verkenen. Spr. meent echter eenige veteranen hier te ont dekken. Vooreerst den voorzitter. Ieder weet welk een eminente persoon de voor zitter is. Verder het eerelid, de heer Zon neveld. Hij is trouw aan de organisatie gebleven. Én dat prijst spr. ten zeerste. Wat „St. Michaël" heeft ged*»n voor haar leden is niet noodig te roeipen. Dat is genoeg bekend. Daarover wil spr. 'tdan ook niet hebben. Maar spr. wil weerleggen de meening, dat het geloof met een sociale organisatie niets te maken zou hebben, omdat 't er in een vakorganisatie alleen maar gaat om, zooals men dat wel noemt: ,,'n dikkere boterham". Zeker, daarvoor wordt ook gewerkt, maar ,St. Michaël" doet meer, veel meer. „St. Michaël" heeft het geloofsleven der leden verdiept en versterkt. Verschillende voorbeelden daarvan haalt spreker aan. En dat dc neutraliteit van vakorganisaties is door te voeren, meent spr. te kunnen bewijzen met te wijzen op het treurige voorbeeld der kerkvervolging in Mexico, waar de moderne vakorganisa ties zich aan de zijde der kerkvervolgers scharen. Verder, wat ,,St. Michaël" betreft. Er is geen politie-organisatie zoo goedkoop en zoo voordeelig als „St. Michaël". (Ge lach). Met verschillende feiten bevestigt spr. dat, b.v. de R.K. Politievakschool, het R.K, Politiediploma enz. Spr. had het voorrecht op 11 Mei 1923 in een audiëntie bij Z. H. den Paus te wor den toegelaten en daar prees Z. H. de Nederlandsche R.K. Organisatiemannen, die zich Roomsch-Katholiek hebben georgani seerd. Want wie één is met den priester, is éen met den Bisschop, één met den Paus en één met Christus. En tegen zulke woorden verstommen alle woorden van de andere richtingen. Daarom spoort spr. allen aan. krachtig mede te werken aan de R.K. organisatie. Na dezen jubeldag staat men weer in den volten strijd der organisatie en dan heeft men weer te kampen met eigen valsche broeders. Maar deze kamp moet ons niet ontmoe digen. St. Michaël onze patroon is onze beschermer en laten de leden tot hun pa troon bidden en hij zal hun zijn steun niet onthouden. Na het applaus, dat op deze woordeh volgde, dankte de voorzitter den heer v. Duin voor zijn opwekkende propagandis tische rede. Hierna werd het woord gevoerd door den heer M. L. A. Klein. Dezen middag zal de R.K. Raadsfractie uit Haarlem door de raadsvergadering ver hinderd zijn ter receptie te komen. Namens de R.-K. Raadsfractie brengt spr. de felicitatie over aan „St. Michaël". (Applaus), Nationale herdenking van het St. Frau- ciscus-eeuwfeest te 's Hertogenbosch. De typhus in ons land. Ook in Helmonu begint de typhus in ernstige mate te heer- schen. De Limburgsche Liga. Manifesten op las van den burgemeester van Maastricht ver wijderd. Geweldige fabrieksbrand te Waddinx- veen. Schade van 3 a 4 ton. Italië zal niet deelnemen aan een vloot demonstratie voor Tanger. Het instorten van de nieuwe Oderbrug bij Gartz heeft aanleiding gegeven tot de ar restatie van drie personen. De Duitsche regeering stelt een laatste poging in het werk, om de bootwei kers staking te Hamburg te voorkomen. De besprekingen tusschen Francqui, den Belgischen minister van financiën en Poin- caré. Baldwin verklaart in het Lagerhnis, dat de regeering niet zal deelnemen aan een ge meenschappelijke actie van andere mogend heden in China. Het einde der Engelsche mijnwerkers»* king in zicht? Noodweer in Italië. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.10. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Institnnt te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaa 29 September. Hoogste barometerstand 77L6 m.M. te Sciliy. Laagste barometerstand 748.2 m.M. te Isafjord. —v Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 September: Matige tot zwakken wind uit W. richtin gen; half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien; later iets zachter. Spr. herinnert daarna aan de voorge schiedenis en aan de oprichting van „St. Michaël en gaat de gebeurtenissen van dien tijd na, waarin hij weerlegt de gezeg den, dat men bij de oprichting der ver eeniging niets anders deed dan braekijzer- tje spelen. Vivat, crescat et floreat) „St. Michaël" heeft daaraan beantwoord. Ze heeft leven genoeg gemaakt, ze is ge groeid en ze zal bloeien. Dat wenscht spr. de afdeeling toe. (Applaus). De voorzitter spreekt zijn erkentelijkheid uit voor de woorden van den heer Klein. Spr. dankt de R.-K. Raadsfractie voor baar complimentatie, waarbij hij tevens een woord van hulde voegt aan het adres van wethouder Mr. A. Bruch. Met het zingen van het lied ,Aan U, a Koning der Eeuwen" werd de bijeenkomst beëindigd. Daarna sloot spr. de vergadering ine^ dea Christelijken groet. AMSTERDAM, 29 September. Veemarkt. Aangevoerd: 258 vette kalveren le kwak 1.08—1.20, 2e kwal. 0.94—1.06, 3e kw. 80—92 ct. per k.g.; 47 nuchtere kalveren 10—18; 466 varkens, Overzeesche en 'Geld. 88—90, per stuk; vette varkens 8286 ct. per k.g.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1