5ver*- muLsie DE SP A A RN E B/MIK HAARLEM. De aquaria- en terraria- tentoonstelling. Ponten-Misere. De Koningstraatvereeniging. Paard op hol. R.-K. Radio-Vereeniging, afd. Haarlem en Omstreken. Gevonden dieren en voorwerpen. Wedstrijd op twee wielige wegschaats. Stremming Rijverkeer. Jubileum. Clublokaal „Haarlemsche Damclub." Personalia. Nieuw licht. Nieuwe electrische verlichting in de Spaarnekerk. Diamanten jubileum der H. Familie* Verduistering van een fiets. Jubileum. Tentoonstelling. BURGERLIJKE STAND. Kind overreden. De winterdienst bij de spoorwegen. Kamer van Koophandel. Handelsverdrag Oostenrijk Hongarije. Certificaten van oorsprong voor Griekenland. Een schoolkwestie te Muiden. Het „gezicht onder water." Samenvoeging van Zaansche gemeente? DAMMEN. JE 1,95 Er bestaat i qeen. beter fabrikaat! F. ioo H F 1,2o, Berichten uit onze vorige oplage Ambtsaanvaarding door Ir. W. Schermehorn. Als verdacht van inbraak te Leiden, Haarlem en Amers foort, aangehouden. BLOEMENDAAL. VOGELENZANG. VELSEN. 101V. 103V8 IOOV4 1001/, lOOl/a 1041/s 1041/, 30b 54 m1! 2. 178 178 157 225 225l/2 983/4 97 56i/a a V. A. 67D1/, 668V, 370 370 1653/4 1651/ 1607/8 160 I611/* 95!/2 1497/8 166V, 429V? 342Va 126 166 983/4 46 46 3 179 373 505 691 923 1192 1445 1693 1860 2003. 2184 2455 2668 2936 3064 3389 3748 3874 4188 4389 4521 4652 4868 5042 5181 5339 5488 5833 6031 6266 6731 6853 7052 7207 7351 7576 7930 SU07 82,35 8364 8619 8868 9074 9253 9482 9646 9815 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Deze tentoonstelling, georganiseerd door „De Natuur", welke in het Kennemer Ly ceum gehouden wordt, trekt zeer veel be langstelling. Woensdc.g heelt de 1000e beta lende bezoeker de controle gepasseerd. Dat was L. Roodnat, die met een school klasse uit IJrnuiden de tentoonstelling be zocht. Hij kreeg een glazen aquarium n:et een paar goudvisschen cadeau TT De 1500e betalende bezoeker zal een portemonnaie n». iJ. Miedemal, Hofdijk- paar Braziliaansche maanvisschen ontvan- itraat 5, pet Ramakers, M. v. Heemskei k- vangen en de 2000e wederom een glazen straat 51, parapluie A. Verpoorten, Burg aquarium met eenige goudvisschen. wal 103, vulpotlood J. J. v. Loon, N. Spaarn Deze uitreiking van cadeaux is in de wouderstraat 7, portemonnaie met inhoud Zuidpolderstraat 82, hondjeHendriks, Wouwermanstraat jachthond J. Postma, Groot Heiligland 4, jas, schaar, Lips' sleutel en tabak W. T. Buter, Sterreboschlaan 25, Bloemendaal, jersey A. Born, Korte Zijl straat 3, groote witte poes, „Fauna" Wes- seling, Langendijkstraat 22, grijze poes Schuitemaker, Zuidpolderstraat 52, druk meter voor banden J. v. d. Pol, Vooruit- gangstr. 113rd., hondenpenning; v. Maas dam, Oude Groenmarkt 7, portemonnaie m.i. D. Timmers, Bakkerstraat 1, kinder plaats getreden van de eerst getrolfen be paling, dat iedere bezoeker gratis mede zou loten naar tropische visschen. Deze gratis verloting is vervallen. De nachtcactus op de tentoonstelling bloeit zeer waarschijnlijk hedenavond. Niet onmogelijk is het, dat de duur der tentoonstelling een week verlengd wordt. Men schrijft ons Het botert nog lang niet met de nieuwe overzet pont die nu eenige dagen in dienst is. Verschillende klachten worden er al over gehoord, die voor een groot deel gegrond zijn. Andere klachten zijn weer wat overdreven en zijn meer gevallen, die zich altijd, voordoen bij nieuw materiaal, zooda/ verwacht mag worden, dat in die minder ernstige klachten G. Wit, Viersterrenstraat 18, damesporte- monaie Kabraken, Anthoniestraat 5, rozen krans in étui E. Groes, Groote Houtstraat, 187, reticule met inhoud A. de Vries, Me- rovingenstraat 11, rozenkrans P. Stam, Nic. Beetsstraat 15, rijwielbel.merk G. Smink, Zijlweg 20, Overveen, riem P. de Koninck, Heerensingel 71C, rozenkrans f Politiebureau Smedestraat, heerenschoen K. C. Hart, Bannesteeg 10a, gummi schoen D. Jacobs, Heerenstraat 12, kinderschoentje Politiebureau, Smedestraat, zakdoek met geldstukje G. Wit, Viersterrenstraat 18, zilverbon. Polderman, Kleine Houtweg 8, Engelscb bock; F. van Honschoten, Luitesteeg 15, cape; Verfiabriek, Veerpolderstraat, cano; P. Calland, Brouwersstraat 7d, ceintuur; A. Visser, Molenwerfslaan 4, Heemstede, bij langer gebruik wel verandering zal ko men. Evenwel meenen wij goed te doen eenige gegronde klachten tot uiting te brengen om hierdoor gedaan te krijgen dat er verbetering in wordt aangebracht. Allereerst de klacht van het perseneel zelf, n.l. dat het geheel zonder beschutting is. Alleen de stuurman zit boven in de stuur- kamer, doch de tweede irtan is den geheelen diensttijd zonder eenige beschutting in weer en wind. Op de vorige pont was voor hen nog een gedeelte van de veel ruimere stuur- kamer disponibel waar zij hun boterham konden eten nu is er van dit alles niets, zeer ten ongerieve van hét personeel, die er dan ook al over geklaag, heeft. Reeds eerder is er op gewezen geworden dat met het steeds drukker wordende ver keer ook deze pont het op den duur niet zou redden. Dat dit inderdaad zoo is, bleek reeds gisteren, toen eenige malen op den dag alle passagiers niet overgezet konden worden, doch een aantal moest wachten op de vol gende vaart. Dit gebeurde toen er geen enkele wagen op de popt was, alleen passa giers met en zonder fiets. Voor degenen, die slechts een korten schafttijd hebben, is dan het wachten een schadepost. Dit is voornamelijk het geval, omdat deze pont veel langzamer gaat dan haar voor ganger, die 14 maal heen en terug ging per uur en deze slechts 7 maal. Het zal dan ook noodig zijn dat gelijk als elders, twee ponten tegen elkander varen. De laatste klacht is evenwel ernstiger. Woensdagmiddag circa twee uur moest de pont een weinig harder varen, dan gewoonlijk, omdat zij anders geheel uit den koers ge raakt zou zijn. Bij het harder varen sloegen er evenwel oliedruppels uit den uitlaat boven de stuurkamer, welke olie op de passagiers terecht kwam. Er waren er eenige, die „onder' zaten, zoowel gezicht als de kleeding. Hier over ontstond dar^ook ernstige ontstemming. Waar de fout zit, kunnen- wij als leek niet beoordeelen, doch dat men zonder bevuiling der kleeding van de pont gebruik moet kun nen maken, zal voor iedereen duidelijk zijn. Bovengenoemde vereeniging heeft in ver hand met de asphalteering van de Koning straat grootsche plannen, welke de volgen de week bekend gemaakt zullen worden. fn de Duvenvoordestraat sloeg Woensdag-, avend omstreeks half acht een paard, ge spannen voor een melkwagen op hol. De wagen kwaiti eerst tegen perceel Duven voordestraat 46 terecht, waarvan deur en muur beschadigd werden en vernielde ver volgens een fiets. Een 13-jarige jongen, die op den bok zat, viel er af, hij kreeg enkele schaafwonden, doch kon na verbonden te zijn loopend naar zijn woning in de Korte Jansstraat gaan. Het paard holde door de Duvenvoordestraat naar den Kinderhuissin gel, over de Schoterbrug naar het Staten- holwerk, waar het dcor enkele mannen tot staan werd gebracht. Bovengenoemde vereeniging hield Maan- Öag jl. wederom in de zaal van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg een vergadering De 2de Voorzitter, de heer P. Speet, spoorde in zijn openingswoord de leden aan steeds de vergaderingen te bezoeken, daar het Bestuur geen moeite ontziet de verga deringen zoo leerrijk mogelijk te maken. De notulen werden goedgekeurd, en een verslag gegeven van de bijeenkomst der R.K. Radt -vereenigingen, gehouden te Utrecht, en hunne verhouding tot den K. R.O. Ook werd de aandacht der luisteraars gevraagd voor de uitzending welke gehou den zal worden op Maandag 4 October van de at. Franciscusfeesten te 's-Bosch. Hiejna werd aan den heer Sluiters, tech- niker Van de Philipsfabrieken, gelegenheid gegeven tot het houden van zijn causerie over den „Philips" luidspreker. Spreker behandelde allereerst de waar neembare geluiden en tonen, en besprak verschillende instrumenten, vooral de fluit en de viool, welke bij radio uitzendingen moeilijk te onderscheiden zijn. Vervolgens werd de functie van het ont vangtoestel uiteen gezet. Tijdens de pauze werd de Philipsluid- spreker gedemonstreert Vn door den heer Sluiters verschillende inlichtingen gegeven. In het vervolg Zijner causerie behandelde spreker het principe van den luidspreker en toonde de nadeelen van den hoorn-luid spreker. Ook de voor- en nadeel^ van den hoorn- loozen luidspreker werden uitvoerig bespro ken, waardoor de voordeelen van dit type duidelijk naar voren kwamen, terwijl een vergelijkende proef dit nog eens bevestigde. Voorzitter dankte, onder instemming der leden, met eenige hartelijke woorden den heer Sluiters, voor zijn leerrijke demon stratie. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat de Soundercursus Donderdag 7 October wederom aanvangt werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. G. Roodenburg, Rustenburgcrlaan 42, boor Politiebureau, Smedestraat, Fransche boek G. Versteeg, Gierstraat 23, broche met portret Spoot, Leidschestraat 112, regenjas ceintuur v. d. Loos, Gasthuisstraat 3brd„ étui met schrijfbehoeften W. van Zadel, Baan 17, jongenshoed W. Franse, Timor- str. 155, Schoten, glacé heerenhandschoen Lieshout, Nieuwe Kruisstr. 18rd., grijze dameshandschoen P. Stam, Nic. Beets- straat 15, horloge en medaille wed. de Graaf, bruin-gele ceintuur; v. d. Laan Rivier- vischmarkt 13, bast. herder, Fauna; Bijl- voort, Oranjeboomstraat 175, witbruin hond je; P. de Jong, woonschip Oostvest, hon denhalsband met penning; C. Aarts, Brou wersvaart 92, motorhandschoen, Limburg, Wilhelminastraat 56, damespotlood; Politiebureau Smedestraat, pakje boter; _n Ameron, Begijnhof Kerk, rijwielbel. merk; Van Boekei, Oranjeboomstraal 14, pakje breiwerk; A. G. de Lugt, Wijde Geldeloozepad, damesring, Politiebureau, Smedestraat, rozenkrans in étui; C. Lijs ter, Saenredamstraat 39, rijwielbel.merk; Politiebureau, Smedestraat, ring; A. Hyma, Reitzstraat 90, tasch met zakdoek; J. Blomsteel, Zijlweg 117, vulpenhouder met vulpotlood, Politiebureau Smedestraat, pakje ijzerdraad; K. Hoekstra, Leidsche straat 60, zakje. Ter gelegenheid van Alkmaar's ontzet, waarvan de herdenking op 8 October plaats vindt, zal dit jaar o.a. een wedstrijd op de twee-wielige wegschaats gehouden worden, waarbij o.m. een wisselbeker zal verreden worden. Aan dezen wedstrijd zullen de volgende stadgenooten en tevens schaatsenrijders met naam deelnemen, n.l. de heeren Mettes, Mol en de Vries. De Brouwersvaart, voor wat betreft het gedeelte tusschen de Gasthuislaan en de viaduct, zal, in verband met den bouw van een brug over de Brouwersvaart, ingaande 1 October a.s. voor 4 weken voor hel door gaande rijverkeer zijn afgesloten. Heden, 1 October, zal de heer M. H. Brockbernd, onderwijzer aan de St. Jo- sephschool aan de Nieuwegracht, zijn zil veren ambtsjubileum vieren. De heer Brockbernd, die als bekwaam, ijverig en tactvol onderwijzer bekend staat, is werkzaam geweest aan de R.-K. scholen te Uithuizen en Enschedé pn sinds 1906 te Haarlem, vatfaf de oprichting, aan de St. Josephschool verbonden. Tevens was hij, sinds 1909. verbonden aan de teekenschool der St. Jospphgezel- Ien-Vereeniging. Maandagavond 4 October a.s. betrekt de „Haarlemsche Damclub" haar nieuwe club lokaal in gebouw Jansweg hoek Nieuwe Gracht (ingang Nieuwe Gracht). De club avonden worden gehouden op eiken Maan dagavond van 712 uuh Bij Kon. besluit van 27 September is be noemd tot .subst(tuut-officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Leeu warden mr. L. de Blécourt, thans ambtenaar van bet openbaar mjnisterie van het kan tongerecht in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem. Bij Kon. besluit van 27 September is be noemd tot substituut-griffier bij de arron dissements-rechtbank te Amsterdam mr. T. F. Raedt, thans rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Haarlem. Voor het examen van costumière zijn ge slaagd de jongedames Zethof, te Schoten en M. Meyland, te Zuid-Schalkwijk, beiden leer lingen van de Eerw. Zusters aan de Koning- stiaat. Verstraten en A. v. d. Pols. A. B. Suur- land en J. A. S. v. d. Beek. Geboren; 28 Sept, z. van H. v. Gemert- Reijnders. 29 Sept., d. van R. C. v. Donkelaar-Ooijman. Overleden: 29 Sept. N., 14 mnd., z. v.*A. Koomen, Bilderdijkstraat. 28 Sept. F. K. Muller, 82 j., Kamperlaan. Wij klaagden Woensdag over het feit dat de Raad voor een voldongen zaak werd geplaatst wat betreft het geven van toe stemming aan de Nederlandsche Spoorwe gen voor den bouw van een electrisch on derstation aan de Garenkokorskade. Merk waardigerwijs werd er ook in de raads zitting van gisterenmiddag over gesput terd en de heer Reinalda zegde toe er in het vervolg op te zullen letten, er aan toevoegend, dat de bewilliging van Bouw en Woningtoezicht zoo laat was afgeko men. Ook wij wezen daarop, maar moeten eerlijkheidshalve, na bekomen inlichtingen van Bouw- en Woningtoezicht, dit gedeel te van ons stukje terugnemen. Het is ons gebleken dat Bouw- en Woningtoezicht buitengewoon coulant is geweest. De aan vrage om Jaouwvergunning werd door de Spoorwegen ingestuurd zonder nadere ge gevens omtrent de betonnen fundeering, die aanvankelijk zou gemaakt worden. Her haaldelijk is aangedrongen op deze inlich tingen bij de Spoorwegen, maar omdat de betrokken ingenieur uitlandig was, bleven deze maar uit. Ook op 6 September was de zaak nog niet in orde door de schuld der Spoorwegen, maar om belanghebben den te gerieven, gaf Bouw- en Woningtoe zicht een voorloopige vergunning. Van langzaamheid is hier geen sprake bij onzen gemeentelijken dienst, maar veeleer bij de spoorwegen. Trouwens het mag hier wel eens opgemerkt worden, "dat weinig diensten met zooveel moeilijkheden te kampen hebben als Bouw- en Woningtoezicht. Herhaaldelijk worden onvolledige of onbruikbare teekenin- gen en bijzonderheden voor een of andere vergunning ingezonden en daarvan zijn dan weer tijdroovende besprekingen en corres pondenties het gevolg, die afhandeling van zaken tegenhouden. De ijver en toewijding der ambtenaren van Bouw- en Woningtoe zicht zijn buiten twijfel en zij vreezen ook niet naar ons gebleken is de telefoon te hanteeren, d w z. dat zij vlug willen werken en niet alles op omslachtige bureaucratische manier afdoen. Naar wij vernemen, heeft de jubileerende H. Familieafdeeling bij gelegenheid van haar jubilé aan de Parochie van 't Spaarne een licht-versiering aangeboden, bestaande uit de electrische verlichting der kerkgewelven. Zondag a.s, onder het Pontificale Lof zal deze verlichting voor 't eerst branden. Zondagmorgen, onder de H. Mis in de Spaarnekerk, voor de overledene en 'evende leden om 6ur zal o. ra, worden ge zongen; Lied op blz. 64, Rust in vrede, dier- b're broeders; na 't H. Evangelie blz. 132 O Brood des Levens en na de H. Communie Tantum Ergo, blz. 225, waarna het lied op blz. 134, Na de H. Communie. C. J S., wonfende te Haarlem, die bij een familie in Kweekduin als huisknecht in dienstbetrekking was, had een fiets van een aldaar inwonende dienstbode zonder toestemming medegenomen en daarmede een uitstapje naar Aalsmeer gemaakt. Daar maakte hij de fiets aan een hem onbekende ten gelde. De dienstbode deed hiérvan ahn- ^gifte bij de politie, die tegen den huisknecht proces-verbaal opmaakte. Heden, 1 October, herdenkt de Haar lemsche Brandverzekering Maatschappij, gevestigd Jansweg 42, haar tachtig-jarig be staan. De tentoonste/lng van bloemen en planten trekt zeer veel bezoekers. Den geheelen dag was er bezoek. Vooral van 810 uur 's avonds was het er bijzonder druk. De prijzen welke zijn toegekende zijn: Groep Dahlia's, 1ste prijs, inz. A. J. Marten. Groep Heesters; 1ste prijs, inz. pers. Firma v. Empeien van Dijk. Groep vaste planten; 1ste prijs, P. Kelder man. Groep rolsplanlen, 2de prijs, D. Smit. Groep Bindwerk; 1ste prijs met felicitatie der Jury aan Mej. J o v. d. Werf. Groep Bloemwerk: 1ste prijs, W. van den Hoek. Tafeldecoratie: 1ste prijs, Ar. Jager. Grafkrans: Eereprijs, M. J. v. d. Werff. Fantasie bloemstuk: Eereprijs: W. van den Hoek. Groep A, Grafkrans: 1ste prijs, G. J. Be rends; 1ste prijs, T. Brokke; 3de prijs, G. C. Pool; 3de prijs, Vader. Bloemenm and; 1ste prijs, G. C. Pool; 2dt prijs, H. W. van Dort; 3de prijs, G. J. Be rends; 3e prijs, van Aalst; 3e prijs, Jonker. Opgestoken vaas: 1ste prijs, H. W. v. Dort; 2e prijs, G. C. Pool; 2e prijs, G. J. Berends; 3e prijs, F. Reitsma; 3e prijs, Vader. Fantasie bloemstuk; Eere en le prijs K. v. d. Be; 2de prijs G. C. Pool, 3de prijs mej. Priest. - Groep B. Groen bloemwerk: 1ste prijs G. Post; 2de prijs R. Keldtrn- bloemenmand, le prijs J. vi Wiering; Fantasiestuk 3e prijs, H. Velden. Asparagus Springerie (potplant) bestuurs- prijs A. Beekhuis. Ondertrouwd: 29 Sept. H, N. Wiliemse en C. A. C. Sedel. 30 Sept. A. Fibbe en A. C. Bak. H. v. Duijn en G. v. Schagen. H. de Jong en S. A. M. Heineke. Getrouwd: 30 Sept. P. Sloolemaker en M. C. Schoen. W. B. Dekker en C. G. Petersen. C. Huiier en S. Nooteboom. J. W. de Goeij én D. J. de Leeuw. M. J. Meer dan duizend prima brooder. bakt thans Franken in één uur, met z'n hoogst-moderne oven van verrassende structuur. Ieder brood uit Franken's oven is thans absoluut volmaakt, daar geen andere bak-methode zóó voor de hygiëne waakt. Gistermorgen elf uur reed Dr. T. uit Aer- denhout per auto, met geringe snelheid en rechts van den weg, van den Korte Zijlweg naar Tuindorp te Overveen. Van het Tuin dorp kwamen drie kinderen die naar den Korte Zijlweg liepen Toen de auto bijna gepasseerd was, stak plotseling één der kinderen, de 3 jarige D. v. A. den weg over waarbij bet werd aangereden. Dr. T. /die onmiddellijk stopte, constateerde een lichte hersenschudding; op zijn advies werd liet kind naar de ouderlijke woning vervoerd. Hoewel na 5 September op het baanvak AmsterdamZandvoort eigenlijk reeds de winterdienst is ingetreden, zijn volgens de nieuwe dienstregeling, bovendien nog ver vallen trern 2023 HaarlemZandvoort in aansluiting op trein 1053 Amsterdam C.S. V. 11.14 v.m., trein 2028 Zandvoort V. 2.14 n.m. in aansluiting op trein 1044 naar Am sterdam, trein 2053 HaarlemZandvoort, Haarlem V. 7.49 n.m. en trein 2052 Zand voort V. 8.23 n.m. Amsterdam A. 9.05 n.m. Trein 2051 Haarlem V. 6.48 n.m. Zandvoort A. 7.02 n.m. vervalt op Z. en F., waarvoor in de plaats komt trein 20.47, in aansluiting op trein 193 Amsterdam V. 6.00 n.m. Haar lem V. 6.25 n.m. Zandvoort A. 6.40 n.m., meldt de „Tel." Verder heeft men voldaan, aan den wen- schen van te Zandvoort wonendeh, door den laatsten trein naar Zandvoort, thans ten 10.01 n.m. van Amsterdam vertrek kend, later te stellen n.l. Amsterdam V. 10.35 n.m. met overstappen te Haarlem, te Zandvoort aankomenr 11.12 n.m. De laat ste trein van Zandvoort wordt hierdoor 30 min. later gesteld; Amsterdammers moeten dan te Haarlem 33 min. wachten om ten 12.44 's nachts te Amsterdam aan te komen, terwijl naar Rotterdam geen aansluiting meer wordt verkregen. Op het baanvak HaarlemIJrnuiden blijft de intense dienst gehandhaafd. De auto- concurrentie is hier in 't spel. Op 14 Augustus 1926 is in werking ge treden de handelsovereenkomst tusschen Oostenrijk en Hongarije. Bij beschikking van den Hongaarschen Minister van Finan ciën van 6 September f.1. is bepaald, dat vanaf dien datum bij invoer in Hongarije slechts certificaten van oorsprong zullen behoeven te worden overgelegd voor be paalde artikelen. Belanghebbenden verzoeken wij omtrent een en ander nadere inlichtingen in te win nen bij het Bureau der Kamer van Koop handel, Kruisweg 70, Haarlem. Belanghebbenden bij den handel cp Grie kenland geelt de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken in overweging nadere inlichtingen bij haar Bur. Kruisweg 70, Haarlem, in te winnen. In openbare zitting van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd Woens dagmiddag behandeld het beroep van het bestuur der Christelijke Schoolvereeniging te Muiden tegen het besluit van den raad dier gemeente, die geld weigerde te votee- ren tot de stichting van een Christelijke School, daar de lijst van handteekeningen niet het wettelijk minimum van 40 had be reikt. Wel bevatte de lijst 48 handteeke ningen. doch daarvan waren door den raad 12 ongeldig verklaard. Voor de Chr. Schoolvereeniging voerde het woord mr. Ph. Idenburg, uit Den Haag, die de ongeldigheid van verschillende handteekeningen bestreed. Namens het hoofd der openbare school sprak de heer W v. Diesen. die conclu deerde, dat de gemeenteraad het recht heeft de geldigheid der handteekeningen te onderzoeken. Bovendien moeten van de lijst der handteekeningen de hantejkeningen van die perronen worden afgevoerd, die teekenden anders dan om principieele redenen. De burgemeester van Muiden, de heer L. J. de Raadt, verdedigde het raadsbe- sluit. Gedeputeerde Staten zullen later uit spraak doen. In het Tijdschrift der Ned. Maatsch. voor Nijy. en Handel, waarin mr. J. Bierens de Haan met bet oog op het naderende 150- jarig bestaan der Maatschappij telkens mede- deelingen „Uit ons Verleden doet, vinden wij ditmaal vermakelijke staaltjes van de onbelangrijkheid en even groote plechtigheid, waardoor de handelingen van het college en -Zijn jaarlijksche vergadering zich in den pruikentijd, omstreeks 1800, kenmerkten. Déze -bijeenkomst werd steeds gehouden in de zaal van het Proveniershuis (het Oude mannenhuis) te Haarlem. „Er was een prijsvraag uitgeschreven naar een kijker, om voorwerpen onder water duidelijk te kunnen zien, wat toentertijd blijkbaar voor een zeer nuttig en begeerlijk instrument werd gehouden. Er was op deze prijsvraag inderdaad een antwoord inge komen; een ondernemend uitvinder had een kijker met gebruiksaanwijzing ingezonden. Bij genomen proefnemingen had echter noen den een, noch den ander voldaan, zoodat den inzender verzocht werd nadere inlich tingen omtrent het riéhtige gebruik te geven. Nadat het volgend jaar bij herhaalde proef nemingen de kijker weer niet aan de ver wachtingen heeft voldaan, wordt besloten den uitvinder zelf uit te noodigen om aan een commissie uit de directeuren het ge bruik er van duidelijk te make». Het daar op volgende jaar werden eenige bedenkingen voorgelezen, die de uitvinder bad ingezonden tegen het besluit van het vorig jaar, waar. on andermaal besloten wordt den uitvinder uit te noodigen en voor directeuren een demonstratie te geven. Het daarop volgend jaar wordt eindelijk door de commissie uit de directeuren.... aan de vergadering over deze zaak een uitvoerig rapport uitgebracht, whafin wordt, vermeld, dat drie directeuren met den alg. secretaris zich ter bestemder plaatse hebben begeven om met den kijker onder water te zien; Daartoe had de uit vinder naar het logement „De Halve Maan behalve den kijker, twee vaten water ge zonden en nog een derde, waar men met een trap tegen op moest klimmen. Hierin werd een bedrukt papier neergelaten, waar op de directeuren om beurten met den kijker in het watervat tuurden om dit papier en de letters te bespeuren. Maar hoewel de een witte figuren zag, konden de anderen niets ontdekken, zoodat zij, „na een vergeefsche moeite van ruim twee uren" de zaak moes ten opgeven. Na vier jaar kwam men zoo tot de ontdekking, dat het begeerde doel niet was bereikt, en men verstoken moest blijven van het gezicht onder water. Welk voorval zeker van meer fantasie en vrijen tijd getuigt dan van inzicht in de nood zakelijke middelen tot herstel van 's lands weivaart. In Zaandam begint weder de actie te her leven voor samenvoeging van Zaansche ge meenten. De raad dier gemeente besloot n.l. een commissie in te stellen naar de wenschelijk- heid en mogelijkheid tot het samenvoegen van de volgende gefneenten; 1, Zaandam, Kook a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Wormer, Krommenie en Westzaan. 2. Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk en Westzaan. DE HOOFDKLASSE-COMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAM- BOND. DE „HAARLEMSCHE DAMCLUB" VERLIEST HAAR EERSTEN WED STRIJD. Woensdagavond speelde de „Haarlemsche Damclub" I haar eersten competitiewed strijd tegen de pas gepromoveerde „Dam club Zaandam" I, in het clublokaal der Am- sterdamsche Damvereeniging „Van Embden" in Hotel „Rotterdam", Weesperplein te Amsterdam. De Zaandammers behaalde een fraai suc ces door de Haarlemmers met 11-9 te slaan. De „Haarlemsche Damclub" was geheel volledig, de „Damclub Zaandam" had een invaller voor P. Blees. Dej gedetailleerde uitslag volgt hieronder „Haarlemsche Damclub" IDamclub Zaandam" I. Haarlem Zaandam 1 P. J. v. DartelenB. May 1-L 2 J. W. v. Dartelen-J. Stormmesand 1-1 3 J. B. SIuiter-D. v. Hoorn 0-2 4 F, A. Berkemeier-H. G. Giskes 1-1 5 A?be de Jong-A. de Jong 0-2 6 H. G. Teunisse-J. Bos 2-0 7 J. van Looij-G. Luttik 0-2 8 W. van Daalen-P.Beunder 0-2 9 H. Greeuw-N.Dekker 2-0 10 J. Poppen-J. H. Botterweg 2-0 Totaal voor Zaandam 9-11 |DUDB. 3 ^J^raacjt grab is brockuns^J HALVE ia HEELEf FL. ÉS0 TL DELFT, 30 Sept. De heer Ir. W. Scher- merhorn door H. M. de Koningin benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der Weg- en Waterbouwkunde, om onderwijs te geven in het landmeten, het waterpassen en de Geodesie, zal Vrijdag 8 Oct. a.s. n.m. 3 uur in een openbare Senaatsvergadering zijn ambt met een rede aanvaarden. LEIDEN, 30 Sept. Op verzoek van den Commissaris van politje alhier, is te Eind hoven aangehouden en naar Leiden over gebracht de 20-jarige R. M„ Duitscher van geboorte, als verdacht van de inbraak in het bureau Bouw- en Woningtoezicht van het Stadhuis te Le/den. Daar M. tevens onder verdenking staat zich aan dergelijke inbraken te Haarlem en Amersfoort te hebben schuldig gemaakt, zal hij alvorens ter beschikking van de Justitie te worden gesteld, ter confrontatie naar deze plaat sen worden overgebracht. Bij z'n arrestatie had M. nog jn z'n bezit 10 diamanten, een gouden armbandhorloge, een Duitsche gouden munt van het jaar 1800 en een oude Hollandsche gouden munt uit de 18de eeuw. De commissaris van politie te Leiden zal gaarne aanwij zingen ontvangen omtrent de herkomst van deze voorwerpen Concert..Hedenavond 8 uur zal door de R.K. Harmonie Ver. „Euphonia" van Over veen, directeur de heer J. W. Leféber, een concert gegeven worden in het Bloe- mendaalsche Bosch, uitgaande van de ge meente Bloemendaal. Programma: 1. Le Fregant, marsch, F. Bousseau; 2. Lust Spiel, ouverture, M. J. H. Kessels; 3. Léda, Valze, Gabrid Allier: 4. Aurora, Fantaisie, H. Jaques Paris; 5. Os man Pacha, marsch, Steenebrugen. Pauze. 6, Vers l'Idéal, marsch, S. Tjeberghun; 7 La coupe d'Or, ouverture, E. Deneufbourg 8. Voix Roumaines, Valze, M. J. H. Kessel 9. Pot pourri No. 3, F. Renaud; 10. The Gladiators, marsch, H. L. Blankenburg. Uitvoering. A.s. Zondagavond zal in Vcreenigingsgebouw een liefdadigheids!:1 veering gegeven worden ten bate van nieuwe Kerk te Heemstede. De uitvoerin begint 8 uur, Besmettelijke ziekte. In de afgeloopc:- week zijn alhier 3 gevallen van roodvonk voorgevallen. 442e STAATSLOTERIJ, Trekking van Donderdag 30 September. Se Klasse 8e Lijst. Hooge prijzen. 14004 ƒ1000. 5469 6743 17289 ƒ400. 2151 .3870 16257 17774 ƒ200. 1034 2135 3189 5570 5827 5905 6761 13453 Wanneer de nieuwe hoofdklassers in de geheele competitie dezelfde kracht blijven ontwikkelen, zullen zij zeer zeker een zeer goed figuur maken en nog menige over winning boeken. 5% Nederland 1919 1011/2 4J4 Nederl. 1917 1031/g 6Nederland 1923 IOOI/4 7% N.-l. 1921 A.. 6% N.-I. 1923 D.. Oude Vaart dito Gem. Eigen d 44 Mij. „Nederland".. 1771/2 Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Java Cultuur Jiirgens gew Koloniale Bank 218 2171/4 Indische Bank 1701/, 172-3 Cert. Handel Mij 1611/2 Geconsolideerde 1663/, 3761/2 3761/4 1491/2 Marine comm. 79/l6 73/4 Vorstenlanden 176 175 Actions id '651/2 Comp. Merc. Arg 19 4 Poerwoderjo 1191/2 Oude Deli 425112 412 4101/4 454 A'dam Rubber 3381/2 344 343 187 185 Wai Sumatra 308 Dordlsche Petr. 3648/4 Southern Rails 1281/4 union 1658/4 Wabash Comm. Maxwel cl 0 16 14025 16479 16782 ƒ100. 44 Prijzen van f 70. 50 115 173 294 312 408 517 563 651 708 743 818 88". 909 934 949 950 1093 1235 1248 1415 1496 1512 1676 1714 1758 1867 1955 2057 2121 2140 2260 2412 262'-' 2704 2754 2765 3106 3118 3233 3397 3428 3565 3584 3586 3679 3733 374-1 3812 3879 3980 4053 4119 4169 422-! 4230 4258 4290 4319 4427 4443 447u 4530 4621 4631 4824 4893 5204 5217 5221 5394 5505 5628 5774 5860 5950 6093 6168 6223 6297 6336 6345 6394 6837 6907 7076 7102 7167 728.3 7520 7643 7645 7685 7728 7763 782'' 7839 8152 8239 8303 8349 8501 8526 8603 8604 8617 8841 8845 8954 9033 9191 9203 9298 9304 9388 9626 9801 9811 9829 9868 9908 9914 10120 10201 10209 10245 10274 10294 10370 10496 10517 10607 10677 10S40 10843 10876 1088S 11061 11088 11104 11219 11274 11318 11461 11562 12285 11563 11836 11851 11891 12078 12132 12323 12525 12829 12905 12964 13081 13194 13213 13325 13360 13424 13441 13567 13605 1,3679 13705 13758 13830 13857 13899 14056 14073 14080 14340 14345 14421 14683 14770 14782 15043 15046 15119 15383 15502 15637 1589!' 15974 15977 16072 16142 16246 16319 1646.3 16601 16604 16723 16948 16956 17009 1705r 17107 17201 17221 17572 17726 17938 17995 18017 18143 1829S 18327 18364 18457 1855' 18534 18565 18571 18673 18722 18763 1882 18926 18965 18977 19044 19178 19195 193" 19426 19630 19641 19692 20038 20089 20248 20391 20601 20652 20827 20972 18 203 383 594 698 956 1198 28 250 391 601 713 1105 1294 1456 1576 1.696 1706 1866 1898 2007 2039 2198 2204 2540 2617 2703 2705 2971 2985 3125 3134 3481 3545 3755 3778 3969 3989 4189 4200 4421 4426 4535 4555 4669 4745 4887 4913 5063 5070 5206 5210 5353 5408 5569 5572 5836 5919 6048 6065 6388 6432 NIETEN. 30 302 416 615 759 1119 1307 1594 1721 1918 2056 2224 2625 2736 2993 3140 3615 3792 4024 4275 4432 4558 4786 4914 5075 5215 5423 5589 5927 6067 6480 6796 64 315 466 630 786 1122 1337 J-603 1722' 1957 2124 2275 2627 2774 3006 3164 3617 3800 4047 4295 4437 4629 4835 4940 5085 5232 5429 5618 5956 6111 6496 6798 6956 6994 7089 7161 7277 7302 7462 747.3 7783 7791 7979 7994 8101 8156 8297 8302 8486 8489 8694 8760 9009 9016 9153 9190 9322 9352 9601 9608 9674 9730 9869 9895 1 OCTOBER EnKST t LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEEN EN LOMDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL a NEW-YORK ROME PRAAG WARSCHAU 59 48 7.07 6.79 35.20 12.11»;* 66 75 66 30 54 70 48 28 2.493/4 9.40 M2V2 23.- 6747 6788 6888 6911 7055 7053 7218 7229 7400 7440 7644 7714 7935 7950 8023 8031 8245 8248 8399 8464 8627 8680 8925 8946 9102 9124 9308 9311 9512 9538 9648 9664 9838 9857 9997 10001 10009 10066 10096 10233 102.36 10250 10252 10257 10.3,31 10344 10378 10410 10423 10520 10539 10544 10549 10561 10648 10658 10715 10718 10721 10771 10822 10915 11014 11019 11117 11226 11228 11245 11250 11299 11304 11313 11389 11402 11425 11426 11442 11457 11506 11621 11666 11672 11678 1169.3 11796 11915 11924 11948 11982 12064 12074 12089 12104 12105 1215.3 12175 12188 12222 12231 12355 124.35 12438 12480 12579 12663 12664 12671 12696 12719 12806 12808 12869 12S81 12958 13076 13087 13141. 13187 13200 13359 13371 13505 13506 13569 13628 13641 13648 13712 13728 13776 13781 13794 1.3849 13353 13954 13961 13970 13975 14026 ■1.4065 14068 14093 14105 14119 14174 14187 14189 14204 14232 14359 14377 14417 14455 14509 14612 14632 14678 14708 14711 14759 14774 14796 14805 14822 1489.3 14933 149.37 14966 14968 15146 15173 15205 15234 15.305 15326 15352 154' 15418 15419 15495 15511 15606 15621 15629 15710 15721 15761 15791 15871 15932 15960 15978 15988 16048 16230 16306 16.309 16310 16.391 16475 16497 16500 16542 16543 16602 16658 16683 16703 16705 16941 16986 17016 17027 17059 17147 17205 17232 17261 17293 17356 17384 17417 17428 17459 17591 17747 17751 17775 17797 17991 18003 18026 18027 18048 18052 18110 18133 18140 18148 18310 18388 18391 18442 18476 1S570 18574 18639 18658 18747 18825 18857 19014 19102 19108 19163 19173 19202 19227 19231 19444 19461 19584 19589 19658 19911 19916 19959 20019 20022 20093 20121 20124 20260 20272 20348 20375 20385 20497 20498 20571 20596 20628 20654 20689 20833 20856 5e klasse 7e lijst: 12146 m.z. met ƒ70 m.z. 15441 met 70. 149 350 467 655 880 1.132 1384 4612 1769 1959 2133 2300 2637 2866 3008 3263 3672 3805 4051 4329 4449 4610 4838 4969 5102 5270 5445 5667 5975 6175 6502 6809 7003 7196 7303 7536 7826 7996 8185 8309 8521 8810 9022 9207 9461 9614 9736 9900 10143 10266 10452 10574 10735 11077 11292 11484 11573 11720 11984 12117 12246 12622 12733 12978 13240 13623 137.37 13876 14030 14122 14350 14559 14726 14833 14986 15307 15458 15650 15881 16157 16454 16544 16898 17078 17306 17507 178.59 18050 18277 18506 18761 19151 19284 19768 20084 20289 20506 20712 162 364 504 68! 907 1134 1411 ,1625 1810 1963 2159 2353 2663 .2911 305') 3310 3721 3842 4160 4334 4452 4650 4867 5011 5157 5338 5456 5691 6009 6262 6722 6825 7034 7202 7349 7572 7918 8005 8192 8.343 8524 8830 903!) 9221 9480 96.30 9794 99Sd 10187 10281 10476 10581 10765 11092 11297 11412 11596 11741 1202u 12127 12312 12662 12757 13027 13285 13625 13743 13947 14054 14157 14355 14590 14727 14856 14999 15309 15472 15686 15929 16164 16471 16572 16930 17146 17310 17369 17904. 18286 18567 1S774 19162 19297 1985.3 20086 20304 20514 20738 12142; 15448

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2