Het einde van den Zomertijd. NIEMEIJER'S NIEMEUER'S lite iwi Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in aclit bladzijden. Voornaamste Nieuws V erkeersongevaüen. Leekepreeken. f750. f125.- Stadsnieuws. Amsterdamsche Antiiraciet Mjj. Zaterdag 2 October 1928 50ste Jaargang No. 16369 Dit jaar eindigt de zomertijd in den nacht van 2 op 3 October, dus van Zaterdag op Zondag a.s., om 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 2 uur, gerekend naar den gewonen tijd. i Voor eenigszms belangrijke bedragen strekken wij desgewenscht onderpand. a deposito, ver- E* B 30ci in dit nummer. ONDERRICHT IN HET FRANSCH. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Agenda 3 October Agenda 4 "October DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMERr MAANDEN GEOPEND: Personalia. Douchfbaden. De Schotensche flesschentrekkers. Opc,eirt?"h,5ff,n* Provincie Noord-Holland. Personalia. Luxor-Theater. Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux:. NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13856 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE E COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange gehee. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinapr. 1 vnn S,1c Ie ongeschiktheid tot werken dooi rmer». heide hcenen rr bij verlies van een .hand. voet of een ooo bij verlies van een Kfj 4tiira of wijsvinder tPU» bij 'n breuk van been of arm; bij verlies v. een bij een ongeval me! f O andere vinger, doodelifken afloop I Li No. 156. FRANCISCUSVEREERING. Door heel de wereld, in alle luchten, in pompeuze kathedralen der nieuwe wereld, zoowel als in de leemen missie- kerken, door Afrikaansche negers gebouwd, klinkt in dit Franciscaansche jaar de j\jbel voor den heiligen van Assisië. De Paus van Rome is voorgegaan, de christen wereld opwekkend tot herdenking van den zeven honderdsten sterfdag van den Serafijnschen Vader en nooit is aan een roepstem van den Gemijterde op Petrus' Stoel gewilliger gehoor gegeven dan aan deze vermaning tot Franciscusvereering. Hiér toch was het geen gehoorzaamheid, die een bevel volgde, métnr het vervullen van een wensch, welke iot uiting bracht wat reeds in millioenen har ten leefde. En zoo staat nu op ontelhare plaatsen in de Katholieke wereld het Franciscusbeeld in licht en bloemen; wor den te zijner eer lofredenen gehouden, feestcantates gezongen, trekken processies met praal- en zegewagens door de straten van Roomsche steden; ja hebben zich tien duizenden opgemaakt om in het gezegend oord Assisië zelf, de herinnering te lier- leven aan een zoo machtig man Gods als de eerste der Minderbroeders was. Maar dat is niet het eenige en meest merkwaardige feit in dit Franciscaansch gebeuren. Stormen van geestdrift zijn in de Roomsche Kerk geen ongewone verschijn selen, Denk aan Lourdes, denk aan Ltsieux. Neen, wat menig Katholiek in deze deel zij het dan onbewust niet hieruit voortvloeit, dat wij weten, dié hoogte, waarvoor wij staan, toch nooit te kunnen bereiken en daarin dan ook een verontschuldiging vinden om in het geheel niets te doen; ons te troosten en oi\s verwijtend geweten in slaap te sus sen met luidruchtig feest te vieren en onze bewondering uit te spreken voor het vol maakte, dat ons, wanneer we het zouden moeten volgen, zou beangsten en verschrik ken. Daarom kiest de wereld voor haar lof en hulde maar liefst beoefenaars van zulke verheven deugd, dat de afstand tusschen hen en haar onoverbrugbaar wordt. Franciscus immers beminde de ar moede tot aan de grenzen der dwwaasheid; de armoede was zijn bruid; hij, li". rijk en in weelde had kunnen leven, verzaakte aan alle gemak, aan alle vreugde, die niet bovenaardsch' was. Hij bezat 'in den letter lijken zin niet anders dan enkele klccde- ren om zijn naaktheid te bedekken, 'eefde uit den bedelnap en nam daaruit niet dan het allernoodzakelijkste. De visscheri cn de vogelen ^'aren hem heter vrienden dan de menschen en met de zon en de maan, de rivieren en de sterren hief hij een lof lied aan ter eere van zijn God. Dat is poëzie, heerlijke romantiek, nietwaar? 't Is als een mooi sprookje, waarvan de werkelijkheid eens in de tien eeuwen voorkomt, dat. wij graag lezen, waarover wij graag praten, maar dat niemand ons het, omdat zij de volgelingen van den Christus een bewonderenswaardig leven za gen leiden;- „ziet hoe zij elkander liefheb ben"; omdat zij het nieuwe geloof tot stervens toe zagen belijden, omdat zij in 'n blijmoedig leven van versterving en naas tenliefde een wonder harmonische maat schappij zagen opbloeien, die de mogelijk-1 heid en de voortreffelijkheid bewees van uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van a'4 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemholstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. i012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- i en Feestdagen Uitleenpn van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens- dagmiddag ruilen van kinderboeken. 5f Marthaverecniging. Bloemhofstraat 1 I - Zondags en Woensdags van 810 uur' n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche* meisjes, die hier geen tehuis hebben i Tel, 11671. St. Elisabeth's Vereeniging JansstraaJ 49 maanden verbaasd heeft, is de belangstel- zal vragen mpde te beleven. Zoo iels lul ling, welke ook de niet-Katholieken, de geloovig-protestanten en zelfs de vrijzin nigen voor Franciscus aan den dag leggen. Wie zich met beeldende kunst en literatuur bezig houdt, wist het reeds lang, dat de gestigmatiseerde ook buiten de Katholieke Kerk, vooral in onzen tijd, het voorwerp van studie en van een zekere verheerlijking is. Maar nu bij dit zevende eeuwfeest zelfs de meest steile protestant- sche en de meest ongodsdienstig liberale bladen en tijdschriften zich in woord en beeld niet onbetuigd hebben gelaten en schrijvers en sprekers en- teekenaars van allerlei richting den Poverello. tot onder werp van bespreking of- tot model voor penseel of teekenstift hebben genomen, nu zoekt menigeen naar een antwoord op de vraag; van waar die algemeene belangstel ling? In welke verhouding staat deze Franciscusvereering tot die der Roomsche Kerk en welk nut,' welke vruchten mogen wij van de niet-Katholieke Franciscusver- heerlijking verwachten? Er is ongetwijfeld in de zuiver artistieke Franciscusbewondcring een element van weinig ideëele waarde, zelfs ten deele een gevaarlijke dweeperij. Bevoegde schrijvers hebben hierop reeds herhaaldelijk gewezen, want deze min of meer onchristelijke Franciscuscultus is niet eerst in dit Francis caansche jaar opgekomen; ze is van ouder datum en ik kan ze dus veilig onbesproken laten. Wat meer de aandacht vraagt is de blijkbaar oprechte belangstelling ook in de protestantsche en in de modern heidensche wereld onzer dagen voor dien grooten heilige der Roomsche altaren, bij diens zevende eeuwfeest gewekt. De verklaring in mijns inziens niet moeilijk, f Het buitengewone, het ideale trekt den| mensch aan. De verheven figuur van den Christus heeft heel de wereld veröverd; ook zij, die niet in Zijn Gcfdheid gelooven staan bewonderend voor de nooit gehoorde wijs heid, welke sprak uit Zijn mond, voor Zijn volmaakte, vlekkelooze leven. Juist naar het meest verhevene, het onnavolgbare voelt de mensch zich aangetrokken. Het is, of er in de menschelijke natuur iets schuilt dat bij het zien van het goddelijke wakker wordt, hoe ver zulk een mensch zich ook altijd van God en godsdienst heeft verwijderd gehouden. Deze trek openbaart zich ook weer in de Franciscusvereering: zijn bovenaardsche figuur, zijn doorboorde handen en voeten, die doorpriemd werden met vurige stralen, welke schoten van het kruis van Hem, aan Wien hij heel zijn leven had weggeschonken, doet heel de wereld, Roomsch of protestantsch, geloovig of onge- loovig, in bewondering staan. Dit verschijnsel op zich zelf kunnen wij niet anders dan toejuichen. Er is zooveel aan misdadigheid, laagheid en gemeenheid in het levende geslacht, wat ons wel eens aan de menschheid doet wanhopen. Maar met deze sympathie voor Franciscus, die mensch was als wij, doch om zijn blakende liefde voor het Goddelijk Ideaal de wonden van den Christus in zijn eigen lichaam mocht ontvangen, die algemeene bewondering wijst ons op de beteren kant der mensch heid, op het onsterfelijke, dat leeft in iederen mensch en dat hem als de magneet het staal, als de zon de bloemen aantrekt zn meesleept. Maar er «is voor ons uit die algemeene Franciscusvereering nog veel meer te leeren. Er zijn hier ook geyaarlijke kanten, die wij in zelfverblinding niet moeten weigeren te zien. Wanneer ookde moreel zwakste mensch en de totaal ongeloovige zich tot de Franciscusfiguur voelt aange trokken, zonder nochtans iets van diens verheven deugden over te nemen, dan hebben wij ons af te vragen, of die alge meen menschelijke trek naar het allerver- hevenste en meest ideale ook voor een mers staat buiten een ieders bereik; één zulk een verheven mensch is prachtig, als een uitzondering, maar meerderen zouden de wereld onbewoonbaar en de samenle ving onmogelijk maken. Laat ons dansen en pret maken; ons uiterlijk soigneeren; alle comfort van on zen tijd aanwenden; het leven volop ge nieten en daarnaast .bewondering hebben voör die wonderbare menschen, die aan alles verzaakten en slechts smaak hadden in bovennatuurlijke dingen. Ziedaar 't gevaar van een heiligenveree- ring, Welke niets anders dan uiterlijkhe den bevat. Zij leidt tot den spreekwoorde lijk geworden godsdienst van den gemid delden. Fransctynan, die den mond vol heeft over ,,le bon Dteu," die God en Zijn lieve heiligen prachtig vindt, die zelfs gods dienst een uitmuntende uitvinding acht, om mooie kerken te bouwen, waarin met veel vertoon doop-, eerste Communie-, en huwelijksplechtigheden worden ge vierd, of een nationale feestdag wordt herdacht, waar een heldin als Jeanne d Are op haar plaats is; godsdienst., die hel leven vermooit en bij feesten en sterfgevallen de juiste stemming schept en de sfeér aan brengt, waarin men de vereischle houding kan vinden, maar waarmede men voor het overige'een mensch niet moet lastig val len. Zóó gezien zijn de uiterlijkheden van den godsdienst en kunnen de schitterende plechtigheden en de heiligënvereering een gevaar worden, maar een gevaar, dat niet in die uiterlijke plechtigheden zelf schuilt, doch dat door de leden der Kerk onbe wust wordt te weeg gebracht. Laten wij dit Franciscaansche jaar eer.s den moed hebben de hand in eigen boe zem te steken en het aandurven, tot op de diepste diepten, de ooreaak te peilen 'an deze twee feiten, welke wij niet tondsr verwondering waarnemen: dat ook ie cn- geloovigen met ons deelen de t:;:. ".cus- hulde en, wat ons niet enkel verbaast, maar ook ergert, dat de protestanten den Heilige van Assisië een der hunnen noe men en het maar kwalijk dulden, dat wij den gestigmatiseerde op de Roomsche, alta ren verheffen. Waarom de ongeloovige en ongodsdienstige wereld aan Franciscus den cijns van haar hulde niet onthoudt, wij zagen het reeds: hoe grooter de aïsland en het onbereikbare der heiligheid en van het volmaakte, hoe liever het haar is En waarom de geloovige, met-katholieke Christenen ons Franciscus durven betwis ten? Omdat de arme van Assissië, met zijn verzaking van de wereld en het opgaan in God, zijn Heiland, volgens hun zeggen ge heel past in de strenge protestantsche le vensopvatting, volgens welke buiten God niets eenige waarde heeft. 't Behoeft geen betoog, dat noch de we- reldlingen, noch de volgelingen van Luther en Calvyn, hier het recht aan hun zijde hebben. Maar het zou dwaas zijn deze schrijnende beweringen zonder meer naast ons neer te leggen en er ons voordeel niet mee te doen. Deze onjuiste beweringen houden voor duizenden katholieken een ernstig verwijt in. Was er in de eerste eeuwen van het Christendom sprake van wufte wereldlingen, die "den Christus wel als een toonbeeld van volmaakte deugd .wilden bewonderen, maar niet verder kwamen dan tot vereering met den mond? Lezen wij in de historie der vier eerste eeuwen na Christus, van vrome heidenen, die hun af goden volgden, maar aan de Christenen de vereering van een of anderen moedig gestorven martelaar betwistten? Neen! De Christenen zelf waren hun een raadsel. De Christus op het schandhout van het kruis gestorven verfoeiden zij en Diens leer achtten zij een staatsgevaarlijke dwaasheid. Maar wanneer zij toch door dat Christendom getrokken werden, dan was RME IV K k 4 3" per ons jubileum waardig te vieren, gaan niet in de richting van wedstrijden e.d.. doch zullen een meer bescheiden karakter dragen. Deze een leer, die den heidenen, een dwaasheid en een ongerijmdheid leek. Wanneer de moderne heidenen van onze dagen en de christenen, die buiten de ware Kerk staan, eenerzijds onzen Fran ciscus roemen, omdat hij op zulk eeri onbereikbare hoogte staat, anderzijds den arme van Assissië ons betwisten, omdat hij met zijn zuiver- Evangelischen geest zdo on-Roomsch lijkt, voelen wij dan niet iets als een verwijt, omdat er te weinigefi on der ons zijn, die metterdaad, in de levens- practijk toonen, dat er éen hooge ladder van volmaaktheid is, waar Franciscus wel staat op een der bovenste treden, maar waarvan al de andere sporten toch dooi zijn navolgers bestormd worden; omdat an derzijds liet aantal katholieken te groot is, van wie gezegd kan worden: ik zie in hun leven van wereldsch pleizier en vermaak, van groot doen en pronken, van bran dende gehechtheid aan roem en eer, van geld en mooie kleeren, van zingenot, van verslaafdheid aan de mode tot aan de uiterste excessen toe.... ik zie in dat leven van katholieken en moderne heide nen te .weinig verschil, oin in den Evangeli schen Franciscus, den vriend der armoede en versterving, een Roomschen Heilige te erkennen. Zeker, zij hebben het mis, die aldus rede neeren; ja, 't is een afschuwelijke dwaling! Maar laten wij in dit Franciscaansche jaar den heiligen moed hebben, om de ware oorzaak van die misvatting te ontdekken en de 'middelen aan te wenden, om Fran ciscus het onbetwiste Roomsche eigendom te maken. HOMO SAPIENS. Correspondentie. Den schrijvers, die op mijn vorige beschouwing over socia lisme en godsdienst gereageerd hebben, zij onder dank voor hun belangstelling meegedeeld, dat ik op de afwijkende meeningen den» volgenden keer terug kom. H. S. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken dgr S. E. V Maan dag van 23 uur, Donderdag van 1—2 uur R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor oiet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Grac ht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reciasseèrin£s vereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 Het spoorwegongeluk bij de Vink. Open- bEar onderzoek in November. Krankzinnigenverpleging. Bevordering van deugdelijke observatie. 9 De wegenbelasting. Voor een wegenaanleg moet geleend warden. Ook op het traject SchiedamDen Haag maximum-seniheid van 75 K.M. Vlaggen op 31 Ang. door gemeentebestu ren. Een algemeene maatregel van bestuur te wachten? De Belastingontwerpen van minister De De militaire controle-commissie neemt te Weenen machines in beslag; ter vervaardi ging van munitie. De financiëele plannen van den Belgische inistei van financiën. Het stabiliseeren Va De spoorweg-, telefoon- en telegraaf- tarieven in België zullen worden verhoogd, Het bestuur van den Mijnwerkersbond van Derbyshire adviseert tot aannemir van de voorstellen van, Baldwin. Bestuurshervormingen in Frankrijk. Minister Vanöervelde spreekt in een ver- ezingsrede de ringscrisia uit. Zie verder Laatste Nieuws. bescheidenheid echter strekt zich niet uit1 Wezingsrede de mogelijkheid van een regee- tot de gewone verrichtingen. Het bestuur is bezig de a.s. concerten met buitengewonen zorg voor te bereiden. Alhoewel de planner, nog niet definitief vaststaan, kunnen we vooi- loopig het volgende mededeelen: De eere avond zal gehouden worden op 3 Jan. 1927 en de ledenavond cp 5 Jan. d.a.v. Op beide avonden zal medewerken d^n heer Jac. Urlus. Weliswaar is deze zanger vanaf 1 Jan. verbonden aan de Staatsopera te Berlijn, doch wegens restauratie aan dit theater is de openingsavond aldaar vertraagt'. Verder ligt -het in de bedoeling van het bestuur te trachten een cere-comité op tt> richten, terwijl nadere plannen in voorberei ding zijn. Op beide concerten zal de heer Jac. Urlus o.m.op verzoek eenige opera aria's ten beste geven, terwijl het koor zal zingen Requiem, Benedictus, Sanctus, van H. Zoll- ner. Hét verdere programma staat nog niet vast, doch zal ter gelegenertijd bekend ge maakt worden. Donderdagavond j.I. vergaderde in café vergadering in het. gebouw der Smt Vin- Brinkman de Haarlemsche Vereeniging voor centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 Onderricht in het Fransch, onder voorzitter schap van den heer TI. H. Holthuis. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. j uit het verslag vari den penningmeester, SNZLVERBAND, Centrale Post Telef. i'5151(jen heer J. H. J. Hulsman, bleek, dat er een en verder bij de leden, te kennen aan j batig saldo is. Hierna werd een bestuurs- net zwart schild met wit kruis aan^ den verkiezing gehouden. De heeren H. H.'Holt- huisgevel j huis en R. Borggreve werden herkozen en in Barometerstand 9 uur 776. Stilstand- dé plaats van den heer J. C. Peereboom werd REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKEL'N- mej. L. P. Greeve. als bestuurslid gekozen. St. Jczefsgezellengeboqw Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 7 10 uur. Verplichte opkomst van 8half 10 uur Spaarkas 8 uur Aula Kennemer-Lyceum Tentoonstel stelling op Acquariumgcbied 9 tot half 1 uur, van 2 lot half 6 uur en van half 8 tót 10 uur. l.uxcr-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Stadsschouwburg Musikalische Kam'mer- spiele 2 uur „Tropenadel" 8 uur. Oud-Schoten Gebouw R. K. Volksbond Kerklaan Optreden an den accor deon virituoos J. v. d. Ende half 8 uur Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Zangge not 8 uur Propagandacluh Vrouwen bond 8 uur Kararieteelt - 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur B.evol- kingsbureau 8 uur Inschrijving cursus sen Vrouwenbond van 3 tot 5 uur-en van 8 tot 9 uur. St. JozeisgezelSengebouw .lansstraat 59 Repetitie leerlingen- „Utile' Didci" 8 uur Repetitie Rederijkers ,,St. Genesius" 8 uur Aula Kennemer-Lyceum Tentoon stelling op Acquariumgcbied van 2 tot half 6 uur van van half 8 tot 10 uur, Luxor Theater uur. Theater „De Kroon 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis yoor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat11. Eiken Donderdag van 8—914 uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit .,St. Bavo Sn.vdestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen GEN, verstikkings- en electricteitsongo vallen. Telefoon 10231. N.V. JOH. NEDERKQORN EN ZOON. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Gistermiddag heeft de N.V. Woninginrich- Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). ting Joh. Nederkoorn en Zoon, haar belang rijk uitgebreide tocyizalen aan de Gedempte DF ZONDAGS- EN NACHTDIENSTEN DER Oude Gracht 56 heropend. Deze uitbreiding jj APOTHEKEN wordt deze weck waarge-J van de toonzalen bleek noodig, daar de N.V. zich steeds uitbreidt en de ruimte, welke tot nog toe diende om de verschillende meubelen en ingrediënten voor de woninginrichting op smaakvolle en overzichtelijke wijze te nomen' door: de Fa. C. G. Loomeyer Zoon, Barteljcrisstraat 11, tel. 10175 en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. Nieuwe Groenmarkt 22- Alléén Woensdag avond van 714—9 uur. Hageslraaf 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.03 en overmorgen om 6.00. Let op Hel adres- GR. HOUTSTRAAT 187, TEL. 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. Ook te Amsterdam, Hilversum, Bussum, Naarden, Leiden. Gen. de la R?.ySfraat 17(Schoten): Gesloten aan het Groot„H/iLiglfnd 52,' Wfar ?en °Pper, gedurende de maanden Juli en Augustus, i vlakte van 400 M2 als werkzalen in -bruik werd genomen. Bij de hervorming der firma in een Naam- De heer G, loozc Vennootschap in 1920 werd tevens over- van de afd Technische Sfchccl te Haarlem exposeeren. De firma werd in 1878 door den heer C. Nederkoorn, grootvader van den tegfenwoor- digen bestuurder, in het perceel Groot Hei ligland 32 gesticht met een meubelmakerijtie. In 1884 werd dit perceel verlaten en een uit- gesloopt huis aan het Nieuw Heiligland 16 werd gereed gemaakt als nieuwe, grootere kleine beschermelinge een leuk pittig dint werkplaats. ls' va't °a weimÉ °P- Ten slotte heeft het In 1905 kon tenslotte worden overgegaan, sensationeel „inmaken van een boev.-.r- tot den bouw van de thans bestaande fabriek bende altijd supces en daar ,,z.e' elkaar aan Crpvecoeur, gediplomeerde j geg'aan tot de stichting van toonzalen. Eiectrctechniek der Middeloare 5- c; Het perceel Ged. Oude Gracht 56 werd bsn.oemclaangekocht en tot verkoopzaak ingericht iot elektrotechnicus- bij het Ingenieurs- met"een toonEaal ter oppervkkte van 210 M2. in Je achterliggende perceelen uitkomende j NUTS-SPAARBANK TF in de 'Gasthuisstraat werd de afdeeling be-1 Bur benoemd het li A.Niermeijer te Leeuw.arden. het rumoerige einde krijgen, is de bevredi ging algemeen, 'n Echt prettige ontspan- nings-rolprent. Naast het interessante Luxor-nieuws wordt er een zee/ mooie reeks natuuropnamen' gegeven: De berg Sinaï. Van het geheel kunnen we zeggen, dat het aan oud en jong iets genoeglijks biedt. In het douchebadhuis aan het Hofdijk plein zijn in de afgeloopen week 671 ba- HAARLEM. PVergelijkend overzicht over hangerij gevestigd. j September 1925 1926. Thans na 6 jaar was deze verkoopruimte Aanta! 'behandelde posten 11008 (y.j. weder te klein geworden en tot een belang- 9137) aantal inlagen 8835 (v.j.j7038); aan- Jtal terugbetalingen 2173 (v.j. 2099); Inge- den genomen, in dat aan den Koudenhornr,'jke uitbreiding moest worden overgegaan, tal 1 366, in dat aan het Leidscheplein 731 en in j welke uitbreiding gisteren officieel in gebruik legd f347.592.51 (vq. f z8z.645.84) JTerug- dat aan den Scholersingel zijn 1116 baden genomen werd. betaald f 287.354.851 a (v.). f269.531.84) Door bijvoeging van het naast gelegen huis i Meer ingelegd f 60.237.65'v.j. f 13.114. Ged, Oude-Gracht 58, welke beide huizen j Aantal nieuwe boekjes 264 (v.j. 195); Aan nu één ruimte zijn geworden, is verkregen een genomen, VA jaar gevangenisstraf. Bioscoopvoorstelling Bioscoopvoorstelling Het Gerechtshof t'e Amsterdam wees gis teren arrest in de zaak tegen H. J. K. te Schoten, die door de Vierde Kamer Rechtbank veroordeeld was tot VA jaar. gevangenisstraf' terzake dat hij bij verschil lende winkeliers geederen had gekocht, welke hij betaalde met cheques van de Rijksgiro, niettegenstaande hij slechts een bedragvan 47.50 op zijn rekening had staan. Het Hof vernietigde hel vonnis der rechtdoende beneden verkoopruimte van 440 M2 behalve' de nog daar boven gelegen toonzalen. Alles is centraal verwarmd. In aangename afwisseling zijn daar ge- groepeerd de pronkjuweeltjes van Oude deï jj Hollandsche, Vlaamsche en Fransche meu- helkunst. Een kerncollectie Vieux Delft, blauw en gekleurd. Perzische en Smyrna ta pijten en kleedjes, Oostersche kunst, fraaie oude'geweven doeken en zijdenkleedjes, be nevens de zelfgemaakte méubelen, in groote verscheidenheid van vormen, kleuren en prijzen. De verbouwing geschiedde onder archi tectuur van den heer J. Ph. Peper, terwijl de OTrïeeldï het" verdachte kT een^gevange"-1 uitvoering werd opgedragen aan den heer Jac, nisstraf voor den lijd van één jaar en zes Klerk, maanden, hierbij overwegende, dat ver dachte reeds herhaaldelijkwegens c.tefsta! veroord eeld 15. Het bericht in ons nummer van gisteren omtrent 'de opcentenheffing dec Provincie Noord-Holland, was ontleend aan' de „Upr Haarl. Crt." v Goed afgeloopen. Gisterenmiddag werd op den Wijkerstraal- we" de 'heer B., die op zijn riiwiel uil de Melk laan kwam, aangereden door dc var. Beverwijk komende luxe-auto G. 2992. De heer B. werd licht gewond en door Dr. !3a- vendse verbondec Met in ga no v::n 1 Oct. 1926 werd lot direc teur van je Dr. Mr. Willem v. d. Bergb- stichting te Noordwijk benoemd, de heer J. Uech, tot heden waarnemend directeur aan genoemde inrichting. MANNENKOOR „CAECILIA." Dit zangkoor herdenkt 9 Januari 1927 van 9half 12 uur, 's middags van 35 haar 30-jarig bestaan. Dc plannen, om De verlichting met Zeiss-lampeti werd geïnstalleerd door de firma G. Oostwald, al hier. Bij. de officiëele opening der uitbreiding werden wij rondgeleid door de tegenwoordige directeuren, de heeren C. Nederkoorn en, H.G. Jager. Het geheele interieur draagt een fraai ca- hofstraat 14rood, medaillon met portret chet en alle voorwerpen zijn, zeer overzichte- T 1701 tal afbet. boekjes 95 (v.j. 119). Spaarbusjes op 30 Sept. 1926 in omloop 1686. Geledigd in September 1926 193 bus jes met totaal f 3639.59. Aantal in bewaring genomen boekjes cp 30 Sept. 1926 389. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. Dieben, Gr. Houtstraat 183, armbandhorloge v. d. Ploeg, 'Wagenweg 7, broche; J. ten Kate Schotérsingel 117a, broche J. Jordan, Le liestraat 7c kwitantieboekje; H. Leeuw, Glasblazerstraat 11, cape; P. Plooyer, Alber- dirtghk Thijmstraat 34, gele hond; v. d. Schaaf, Pladellastraat 12, herdershond; M. Broc|pn, Harmenjansweg 9rood, dames horloge; A. v. Gils, Da Costastraat 3, jas;, Verhoef, Oostvest woonschip 1831, zw.' witte poes, Heyboer, M. van Heemskerk- straat 15, grijze poes, v. d. Berg, Badhuis straat 7, zw. witte poes, allen bij Fauna;Pcli- tiebureau, Smedestraat, kwast; L. Roode, Botermarkt 21, muts; W. E. v. Roode, Kerle lijk en in smaakvolle groepeering tentoonge steld. Talrijke bloemstukken verhoogden nog den indruk. ir. Luxor zal deze week smakelijk gela chen worden. Mischien wel 't hardst om de dolle klucht „Een malle boel" die door J. Reyej-s, Zomerstraat 21, portemonnarè m.i.; A. Honnebier, Kenaustraat 22, pot- lpodhouder; A. Kensbergen, Ged. Oude gracht 65, rijwielbel. merk; A. Luiten, So- phiastraat 21, idem; J. Brinkman, Coletr- manstraat 4 zw. idem; J. G. Vermeij, Graaf v. Wiedstraat 2, idem; H. B. Coster, Fabri- siustraat 6, idem; C. Steenkist. Lange Mar- garethastraat 20, rijwielbeldeksel; 'Politie bureau Smedestraat, rijwiel-binnenband; P. H. Kneynsberg, Garenkokerskade 26, rijwiel de verschillende filmirucs wat pittiger wordt pomp; J. C. Schneiders, Zocherstraat 81, gemaakt maar meer van harte om het zes-bedrijvige hoofdnummer „Tom, de pol.- tie-agent". We kennen gioscoop-licihebbers, die onderhand beu zijn geworden van dien altijd rennenden, springenden, boeven- onderste-boven-smijtenden cowboy, itiaar ook die zullen nog weer plezier vinden in Torn. nu hij met de kleine Virginia Marshall een reeks van pakkende avonturen beleeft. De constructie van deze film lijkt naar nie.s, maar omdat de uiterlijkheden de hoofdzaak vormen en Tom vrij goed acteert en zijn_ kinderringetje; G. v. Bilderbeek, Iorden- straat 53^ sjaal; Politiebureau Smedestraat sierspeld; H. Stals, Bolwerkslaan 23, das speld; Muuscher, Kweekiumstraat 4, borst speld; Politiebureau Smedestraat, kinder schoentje; O. W. Visser, Vrouweheksfraat 29, scheermes in étui; A. Adrega, Lelie straat 23 A, bos sleutels; J. Kos, Haasstraat 4, tascF met inhoud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1