Radio-Omroep, Begin Uw dag met De Geheimzinnige weldoener. Een officieel communiqué betreffende het bezoek van Chamberlain te Pariis. Een brief van Poincaré aan de commissies van financiën inzake den algemeenen monetairen toestand. De rede van Stresemann op cïen oartildag der D. V. P. te Keulen. Aile juweeien van den juweeien- diefstai te Berlijn Gpgegraven. De Brandenburgscbe douane ontdekt een spiritus-smokkeizaak van grooten omvang, waarbij bankiers zijn be trokken. Het nieuwe Pcolsche Kabinet samengesteld. Onder de Radio-berichten: Chamberlain, te Londen teruggekeerd, «reeft zijn indrukken weer over de ontmoeting met Mussolini en zijne besprekingen met Briand. Mgr. Seipel opent het Pars-Europeesch Congres te Weenen. Ernstig spoorwegongeluk in Roemenië. Vijf dooden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. .RECHTSZAKEN. Een gevaarlijke oude keer. Het beroepsgeheim van den Medicus. een paar mooi glan zende schoenen. Poetst ze met Erdal. Na de behandeling ziet U ze telkens met genoegen FEUILLETON. 1 Het geschil in de Britsche Mijnindustrie. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat bij het advies der mijnwerkersvereeniging van Derbyshire om de regeeringsvoorstellen aan te nemen, het voorbehoud is gemaakt, dat er eenige wijziging zal worden gebracht ten aanzien der onderwerpen, die aan het nationale tribunaal zullen worden voorge legd. Frank Hall, de secretaris der vereeniging, 2ette uiteen, dat de vereeniging besefte, dat het pian der regeering het eenige was dat thans voor de mijnwerkers open stond. Als wij het verwerpen, aldus de secretaris, dan 2ullen we weer bij de voorstellen der eige naars terecht komen zonder recht van be roep op eenig tribunaal. Chamberlain te Parijs. Sir Austin Chamberlain is Zaterdagmiddag vergezeld van mevrouw Chamberlain en 2ijn zoon te Parijs aangekomen. Hij werd ver welkomd door Briand en den Engelschen gezant. Chamberlain begaf zich naar het Engelsche gezantschapsgebouw. Hij zal om half vijf naar de Quai d'Orsay gaan om zich met Briand te onderhouden. Het officieele com munique. Chamberlain e:i Briand hebben met elkaar geconfereerd. Zij constateerden en preci seerden de gemeenschappelijkheid van hun inzichten en houding voor de oplossing van de bestaande internationale problemen. Zij onderzochten den toestand der buitenland- sche politiek, in het bijzonder de betrekkin gen tusschen Frankrijk cn Duitschland, waarvan de overeenkomsten van Locarno en de besprekingen te Thoiry de richting hebben bepaald. Zij stelden vast, dat hun verstandhouding ten dienste van den vrede inniger, hartelijker en vertrouwelijker was dan ooit. Briand verklaarde aan de journalisten, dat de besprekingen van Chamberlain met Mus solini en die van Chamberlain met hemzelf bijdragen tot de handhaving en de concoü- datie van den vrede. Hij bevestigde, dat Chamberlain en hij op alle punten accoord gingen ten aanzien van een gemeenschappelijk optreden. Hij voegde er bij, dat Chamberlain de plannen en voor waarden inzake de Fransch-Duitsche toena dering kende. De besprekingen met Berlijn zullen onmiddellijk worden hervat. Het ver drag van Locarno is tegen niemand gericht het heeft ten doel de betrekkingen tusschen alle mogendheden nauwer te maken en de kansen op een conflict tot een minimum te reduceeren. Frankrijk wenscht met name met Italië een zeer nauwe en vriendschappelijke samenwerking. De verdragen van en na Locarno moeten Europa bedekken met een uitgestrekt „vredesnet." De quaestie van Tanger behoeft niet het onderwerp uit te maken eener internatio nale conferentie; zij kan gemakkelijk worden opgelost binnen het kader der vroeger ge sloten contracten. Het gebeurde te Germersheim is een inci dent van zuiver localen aard, geprovoceerd door opgewonden nationalisten. Briand ver- Zekerde, dat de regeering maatregelen neemt om een herhaling van dergelijke incidenten onmogelijk te maken. Een brief van Poincaré aan de commissies van financiën. Poincaré, de premier, heeft aan de pre sidenten der commissies van financiën uit de beide Kamers een langen brief ge schreven, waarin hij de tegenwoordige lasten der schatkist en de situaties, die de schatkist heeft doorgemaakt sedert de vorming van het ministerie-Poincaré, aanduidt; met tallooze cijfers ter staving aantoont, dat de onrust barende toestand van de schatkist, dank zij het herlevende vertrouwen des lands en dank zij de pogingen van het bestuur om de be- belastingen te doen binnenkomen, snel ver betert, en besluit met te zeggen, dat al zij de verkregen resultaten ook gunstig, zij toch nog niet definitief zijn. Het stadium van het financieel en geldelijk herstel des lands is nog slechts begonnen en moet wor den voortgezet en voltooid. De regeering heeft behoefte aan het nauwe met net land en het parlement en aan de medewerking tan de commissies van financiën. Het IJzerkartel. Lêon Blum heeft den voorzitter der Kamer verlof gevraagd tot het indienen eener interpellatie nopens de juiste strekking der overeenkomsten genaamd het „ijzer: kartel", haar beteekenis en haar mogelijke consequenties ten opzichte van de buiten- landsche politiek. Een politieke rede van Stresemann. Op den Zaterdag te Keulen gehouden partijdag der D.V.P. heeft dr. Stresemann een rede gehouden, waarin hij o.a. het vol gende verklaarde Een groote meerderheid van het Duitsche volk is eensgezind ten aanzien van het doel der buitenlandsche politiek. Haar methode is veelomstreden, of zij juist is zal uit de resultaten moeten blijken. De schuld daarvan lag niet bij het Duitsche volk, want de politiek der eerste jaren na den oorlog tegenover Duitschland was de voortzetting van den oorlog met andere mid delen. Voor de verzoeningspolitiek moest worden gestreden en tot nu toe houdt deze strijd aan, niet alleen bij ons maar ook bij andere naties. De achter ons liggende dagen van Genéve hebben mij gesterkt in de opvatting, welke ik omtrent den Volkenbond koesterde. Het zou een dwaasheid zijn, de groote politieke realiteit te miskennen, welke het instituut van Genéve is. Ik schat het contact dat ik met vele vooraanstaande staatslieden van ardere landen reeds gedurende de eerste zit ting heb gehad, buitengewoon hoog. Te Locarno en te Genéve zijn voor ons de grond slagen gelegd, welke een oplossing der tus schen Duitschland en zijn voormalige tegen standers hangende problemen mogelijk maakt. pe Duitsch-Fransche verzoening is en blijft de kern der Europeesche pacificatie Ik geloof aan den oprechten wensch naar verzoening van den Franschcn minister van binnen!zaken, met wie ik verbonden ben door vele jaren van onderhandelen over ge wichtige kwesties en door persoonlijk con tact bij conferenties. Eenvoudig vertrouwen zonder zakelijke gronden, is dwaasheid bij elke politiek, naar binnen zoowel als naar buiten. Maar volkomen verkeerd is het ook te meenen, dat de politiek uitsluitend door wantrouwen kan worden bepaald. Hoe zou evenwel deze vrede mogelijk zijn, wanneer daaraan niet voorafgaat of wanneer hij niet gemotiveerd wordt door de verzoe ning tusschen Duitschland en Frankrijk. Ik zie, dat het economische leven hiertoe den weg baant, die in het buitenland op vele punten tot reorganisatie leidt en de econo mische abnormaliteiten der vredesverdragen uit den weg ruimt. Maar nimmer kan het de taak van een of anderen economischen lgider zijn, de aaneensluiting van op zich zelf staande landen ten opzichte van groote industrieele quaesties tot stand te brengen, met het doel daardoor andere landen of economische machten dood te concurreeren en een strijd van firma's over te dragen naar den econo mischen strijd tusschen statengroepen. Het was Engelands eigen wil, toen het er niet aan deel nam. De politiek van Thoiry kan m.i. en naar ik meen ook volgens de opvatting van Briand geen politiek zijn, die buiten het kader valt van de algemeene politiek met het doel de bevrediging en de wederop bouw van Europa. Ik verwacht, dat deze politiek in andere landen instemming vindt. Daarbij denk ik speciaal aan de Ver. Staten, die sedert de onderhandelingen over het verdrag van Ver sailles de werkelijke pacificatie van Europa een der doeleinden hunner politiek hebben genoemd. Stresemann herinnert in dit verband aan de rede van Coolidge en Juni 1925 te Cam bridge en past ze toe op zijn en Briands be moeiingen voor de verzoening, waarna hij voortgaat Het is overigens een pijnlijke dissonant op deze politiek der algemeene verzoening, welke ik met het oog op het streven naar ver zoening diep betreur, dat onlangs van hooge verantwoordelijke zijde in het openbaar weder de oude beweringen van de uitslui tende schuld der centrale mogendheden aan den oorlog zijn verkondigd. De volken zijn thans te goed ingelicht, dan dat dergelijke beweringen nog thans mogen worden ver kondigd. Wij behoeven des te minder vrees te hebben, waar deze beweringen te verkla ren zijn uit een standpunt ten opzichte van al deze quaesties, welke bijna op een dwang voorstelling gelijkende partijdigheid aan ieder ter wereld duidelijk is. Op het kerkhof te Arlington heeft de groote staatsman, die de leiding heeft van het groot ste en machtigste volk der aarde, onlangs ten opzichte van dezelfde quaestie verklaard Niemand, die de feiten onderzoekt, kan er aan twijfelen, dat het de economische toe stand van Europa is, geweest, die de overbe laste Europeesche landen hals over kop in den wereldoorlog heeft gedreven. Wij zijn bereid voor ieder onpartijdig gerechtshof te verschijnen, dat de oorzaken van den wereld oorlog onderzoekt. De menschheid heeft recht op de waarheid in deze quaestie en nie mand zal zich tegen dezen wensch en het reent aer mensctiheia op een onpartijdig scheidsgerecht op den duur kunnen ver zetten. Stresemann besloot zijn verklaringen no pens de buitenlandsche politiek met het uit spreken der verwachting van het Duitsche volk, dat weldra alle kerken in het Rijnland de vrijheid van dat geheele gebied zullen verkondigen. De juweelendiefstal te Berlijn. Zaterdagmorgen heeft een der zuster van Sprucht bekend een gedeelte van den buit in het Grünewald te hebben begraven. De recherche is thans bezig met het opgraven. Alle maatregelen zijn genomen voorde ver volging van den smid Paul en den matroos Herman, die Spuch hebben geholpen bij de vervaardiging der rookbommen. Men meent reeds op het spoor van Paul te zijn. De juweelendief van de Tauentzienstrasse, Spruch, heeft Zaterdagnacht in den loop van een zeer langdurig kruisverhoor ver klaard, dat hij het grootste gedeelte van de gestolen diamanten en andere bijouterieën had begraven in een boschje bij Friedrichs- hafen, een Oostelijke voorstad van Berlijn, Nog in den loop van den nacht begaven ver schillende rechercheurs zich met den dader naar het bosch, waar deze de plek aanwees, waar hij zijn buit had begraven. Inderdaad vond men er de juweeien, die een waarde van circa 75.000 Mark vertegenwoordigden. Alle gestolen sieraden zijn thans weer terecht. Meer en meer begint men te gelooven, dat de Poolsche danseres Sonja Igcatjew niet bestaat, maar een product van de fantasie van Spruch is geweest, waardoor hij wilde trachten, de politie op een dwaalspoor te brengen. Een spiritussmokkelzaak. De Brandenburgsche douane heeft een spirifussmokkelzaaK van buitengewoon groo te afmetingen ontdekt. De smokkelaars en een aantal bankiers, die gemeene zaak met hen maakten, zijn gearresteerd. De door deze organisatie ontdoken belasting bedraagt in totaal ongeveer 3 4 milüoen Mark. De hoofd schuldige, een scheepsbouwkundig inge nieur, Bauer, had zijn jacht tot spiritustank laten verbouwen, terwijl een tweede, grooter schip als permanent spiritrsstalion in de Oostzee buiten de twaalfmijlszone was inge richt. De smokkelhandel werd door den bankier Lindeman te Berijjn gefinancierd. Bauer was bij deze bankzaak geïnteresseerd. Behalve de genoemden, zijn er ook eenige likeurfabrieken bij de zaak betrokken. De Potemkin-film. De Filmoberprüfstelle, de hoogste in stantie op filmgebied in Duitschland, heeft' vandaag beslist, dat de Potemkin-film met de bekende coupures over geheel Duitschland mag worden vertoond. Een zeegevecht. Uit Memel wordt gemeld, dat er op de Oostzee ter hoogte van Polangen een zee gevecht heeft plaats gehad tusschen een smok- kelschip en twee politieboden. Het gevecht duurde eenige uren. Van beide zijden werd met geweren geschoten, waarbij de comman dant van een der politiebocten ernstig werd getroffen. Van de* zijde der politie werden ruim 2000 schoten op het smokkelschip gelest. De smokkelaars slaagden er echter in te ontkomen. Het nieuwe Poolsche kabinet. Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld Pxlsoedski, president van den minister raad en Oorlog Bartel, Onderwijs en Eeredienst regeeringscommissaris Slavoj Skead- kowski, Binnenl. Zaken Aleksandre Meystowifcz, Justitie; Czechowicz, Financiën Niezabitowski, Landb. en Staats-domei- nen Kwiatkowski, Handel en Industrie Moraczewski, Openbare Werken Jurkiewicz, Arbeid en Soc. Welzijn. Staniewicz, Landbouwhervormingen. Gemeld wordt nog, dat Zelewski na zijn terugkeer tot minister van buitenl. zaken zal worden benoemd. Het Pan-Europeesch Congres. Het Pan-Europeesch congres is gisteren te Weenen geopend. Mussolini en Chamberlain. Volgens bericht van den Romeinschen cor respondent der „Daily Telegraph" deelt het Italiaanscn officieele nieuwsagentschap Ste- fani in een bericht over het onderhoud tus schen Mussolini en Chamberlain te Livorno mede, dat dit niet alleen betrekking had op de vraagstukken van Tanger en Abessynië, doch ook op de Europeesche politiek, o.a. op de mogelijke wijziging van bepaalde artike len van het verdrag van Versailles, waarvan een nieuwe toepassing van het plan-Dawes het gevolg zou zijn. Op alle punten zouden Mussolini en Chamberlain hebben vastge steld, dat de belangen van Engeland en Italië parallel gingen. Het persagentschap voegt hieraan toe, dat Italië als een der deelnemers aan het ver drag van Livorno met genoegen de harte lijke toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland heeft gadegeslagen als mogend heden die het verdrag van Locarno waar borgen, zich slechts ervan wenschten te over tuigen, dat deze toenadering geen militaire doeleinden of de uitsluitende behartiging van hun eigen belangen beoogde. Mussolini heeft in den ministerraad intus- schen de verklaring afgelegd, dat hij de bij eenkomst te Livorno van zeer groote betee kenis achtte en verheugd was, dat zijn mee ningen en die van den Btitschen minister van buitenlandsche zaken samengingen. Coolidge en dc Duitsche spoorwegobligaties. Men meent te weten dat president Coo lidge alle pogingen zou weerstaan om de regeering der Vereenigde Staten er toe te brengen in onderhandeling te treden over de Duitsche spoorwegobligaties in het pro gram tot regeling van de oorlogsschulden en de schadevergoedingen. Er is trouwens geen enkel voorstel in dezen geest op het Witte Huis gedaan. Autobus en trein. Ten gevolge van het aanrijden van een autobus doorheen sneltrein werden te Dixon (Californië) 12 van de 13 passagiers van de bus gedood. De dertiende passagier is ster vende. Amerika en het Haagsche Hof. Gemeld wordt dat Coolidge geen kennis draagt van eenigep stap strekkend om te ver krijgen dat de Vereenigde Staten hun voor stel tot toetreding tot het Hof van Internatio nale Justitie intrekken. Coolidge betreurt, dat de conferentie van Genéve niet de re serves heeft aanvaard, welke de V. S. voor deelneming aan het Hof hebben gemaakt, maar hij wacht het individueele antwoord der naties af op den brief van het departe ment van buitenlandsche zaken, waarin het Amerikaansche standpunt werd uiteen gezet. Alvorens handelend op te treden zal Coolidge met de senatoren confereeren. De samenzwering tegen den Sjah van Perz'ie. Onder degenen die gearresteerd zijn ten gevolge van het ontdekken van een samen zwering tegen den sjah bevinden zich kolonel Faladin, commandant der kozakkendivisie en majoor Roholla Khan, oud-adjudant van den Sjah. Volgens in beslag genomen stukken waren er goed voorbereide plannen gemaakt om den Sjah, den kroonprins een aantal hoofdofficieren benevens eenige parlements leden uit den weg te ruimen, zich van Tehe ran meester te maken en een nieuwe regee ring te vormen. Het gerucht loopt, dat Faladin, Rchalla. Khan en de andere samenzweerders op last van den Sjah zijn gefusilleerd. De noodtoestand afge kondigd in Bengalen. Uit Calcutta wordt aan de Daily Tele graph" geseind, dat de gouverneur van Ben galen in verband met het gevaar voor de pu blieke orde cn de veiligheid, in het gebied van Calcutta den noodtoestand heeft afge kondigd. De reden voor deze afkondiging is de vrees voor nieuwe godsdienstonlusten in verband met den terugkeer te Calcutta van een aantal oproerige personen en het feit, dat het in de voorsteden van Calcutta nog steeds roerig is. De burgeroorlog in China Een Kantonneesrhe vredesdelegatie zou in het hoofdkwartier van generaal Soer j Tsjoean-far.g zijn aangekomen met het doel voorwaarden voor een wapenstilstand vast te stellen. Soen Tsioean-fang schijnt te willen vasthouden aar. de ontruiming van Kiar.gsi en aan de opheffing van het beleg van Woets- jang alvorens in besprekingen te treden. Of schoon de Kantonneezen bereid zijn uit de provincie Kiangsi terug te trekken, blijven zij er op staan dat de toestand wat de andere puntert betreft blijft zooals hij is. EEN LEGAAT VOOR BEHOEFTIGE ZEELIEDEN. Op grond van het testament van lord Inverclyde, oud-president-commissaris van de Gunard lijn, die in 1905 is overleden, zal voor behoeftige zeelie'den van het Brit sche Rijk en Amerika een bedrag van 200.000 worden beschikbaar gesteld. Lady Inverclyde aan wie ingevolge een testament bij het overlijden van haar echtgenoot ge vonden, diens geheele vermogen werd ver maakt, vond later een ystament van jonger datum. Zij kreeg daarbij slechts een som van 20.000 pond en een lijfrente ten bedrage van den interest van het overige deel van het vermogen. Dit overige deel ten bedrage van 200.000 is thans vrijgekomen wegens haar overlijden, twee jaar geleden, ten behoeve van zeelieden en hun gezinnen, die in nood druft verkeeren. DE NOODLOTTIGE BIOSCOOP- BRAND. Men herinnert zich nog wel den nood- lottigen bioscoopbrand in het Iersche dorpje Drumcolloghcr op 5 September, waarbij een 50-tal personen den dood vonden. De eige naar en dé pachter van het gebouw en de filmoperateur zijn thans wegens het veroor zaken van den dood door schuld naar den rechter verwezen. „CIVIC WEEK" TE MANCHESTER. Heden begint te Manchester een „Civic week," die ten doel heeft (het denkbeeld ware ook, elders toe te passen) de menschen van Manchester hun eigen stad te leeren kennen. Zoo zal er een historischen optocht worden gehouden, die zal toonen wat Man chester gedaan heeft in oorlog en vrede, op het gebied van uitvindingen en ontdek kingen. Ook worden er optochten gehouden, op de industrie betrekking hebbende, er komt een transportparade en er heeft een textieltentoonstelling plaats. Door gelegen heid te geven tot bezoeken aan fabrieken, het ziekenhuis, het scheepvaartkanaal en de Universiteit wil men de bekendheid der stad vergrooten. Ter gelegenheid dezer „Civic Week" heeft de „Manchester Guardian" een speciaal num mer uitgegeven, op den omslag waarvan een sprekende reclame is aangebracht voor Man chester als zeehaven. Lloyd George wijdt een waardeerend woord aan zijn geboortestad, de geschie denis van -Manchester wordt er in verhaald met afbeeldingen der fresco's in het stadhuis ter verluchting, en verder worden, bij illu straties, allerlei bijzonderheden gegeven over handel en nijverheid van Manchester, over kunst, onderwijs enz. EEN DUBBEL SPOORWEG ONGELUK. Tien Londensche stations van de spoor lijn tusschen Fenchurch Street en Southend moesten Vrijdagmorgen gesloten worden doordat er op die lijn, op een Engelsche mijl afstands van elkaar, twee locomotieven ont spoorden van treinen, die menschen naar hun werk in de City brachten. Het eerste ongeluk gebeurde met den trein uit Pitsea, zoodat de passagiers, een duizendtal, maar moesten zien hoe zij op een andere wijze de City bereikten, waarbij de groote concur rentie van den spoorwagen cie bus uitkomst bracht. De passagiers van volgende treinen moes ten eveneens uitstappen en andere vervoer middelen gebruiken. De ongelukken, waarbij niemand gedeerd werd, gebeurden te ongeveer 8 uur. Eerst tegen twaalven stonden de locomotieven weer op de rails. HET INTERNATIONAAL FILM CONGRES. Het Internationaal Filmcongres, dat deze week te Parijs is gehouden, heeft Zaterdag zijn werkzaamheden beëindigd. Het Con gres besloot tot instelling van een interna tionale commissie, die in het gebouw van den Volkenbond zal zetelen. De commissie .heeft tot taak, zich te verzekeren van de uitvoering der op het congres tot uiting gekomen wen- schen, een nieuw congres voor te bereiden, dat te Berlijn zal worden gehouden, en ver der de mogelijkheid te onderzoeken van de stichting van een internationale organisatie voor de cinematographie. De commissie bestaat uit vertegenwoordi gers van de filmindustrie (zoowel fabrikan ten, filmverhuurders als bioscooptheater directeuren) uit Engeland,, België, Duitsch land, Frankrijk, Nederland, Hongarije, Ita lië, Zweden en Zwitserland. In de Internationale commissie zullen als nog zitting nemen vertegenwoordigers van het „Instituut International de Cooperation Intellectuelle" en van het Arbeidsbureau bij den Volkenbond, als mede vertegenwoordi gers van de „Fédération Internationale des Etüdianfs", van de „Association Litéraire te Arlistiquc Internationale" en van de Inter nationale Vereeniging van filmauteurs, regis seurs en operateurs. Voor Nederland is tot lid van de Inter nationale Commissie benoemd de heer D. Hamburger Jr. te Utrecht ?ls voorzitter, thans eerelid van den Nederlandschen Bios coopbond. DE TYPHUS TE HANNOVER. Gemeld wordt, dat het totaal aantel typhuspatiënten te Hanr.over Zaterdagoch tend 1715 bedroeg; dat der overledenen 168. HET VERKEER TE BERLIJN. Vrijdag is een nieuw systeem voor de rege ling van het verkeer in een gedeelte der city van Berlijn ingevoerd, nl. door signaallampen aan de ingangen der straten aangebracht en bediend van uit een centraal punt. Voer een geheel stratencomplex wordt dus tijdelijk het signaal „stop" of „doorrijden" gegeven. Men hoopt met dit stelsel eenerzijds het verkeer te bespoedigen en anderzijds ver keersagenten uit te sparen, die dan elders het verkeer kunnen regelen. Volgens de „Voss. Z." is de proef op een geweldig fiasco uitgeloopen, daar er overal opstoppingen kwamen en men allerwegen mopperde over het geweldige onnoodïge tijdverlies. Dc hoofdcommissaris van politie erkende tegenover de pers, dat de nieuwe regeling inderdaad aanleiding had gegeven tot vele stremmingen en storingen in het verkeer hij wees er echter op, dat liet publiek zich eerst eraan gewennen moet. DE VALSCHEMUNTERSZAAK. Uit Boedapest wordt aan het „Bed. Tag." gemeld, dat de vroegere veldbisschcp Zad- ravecz, die naar men zich herinnert in de Hongaarsche valschemuntersaffaire betrok ken was, zich op rechtstreeksch verzoek uit Rome in een klooster heeft teruggetrokken. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht gestaan een 67-jarige man, verdacht van po ging tot doodslag, subs, poging tot zware mis handeling. 2 Juni was hij door den politierechter te Tiel wegens mishandeling van het echtpaar W. Te Rossum veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Toen hij na afloop van de rechtzitting te Rossum terugkwam, had hij de bedreiging geuit: „Dat ik drie weken meet zitten, kan mi; niet schelen, maar zij zullen er van lusten, ik maak ze kapot." Dat het hem ernst was met zijn bedreiging, ondervond juffrouw W. twee dagen later. Toen zij zich naar het nabij haar woning ge legen schuurtje begaf om daar aardappelen te halen, werd zij gevolgd door verdachte, die met een riek gewapend was. Nadat zij het schuurtje verlaten had, werd zij op het ge vaar opmerkzaam gemaakt door haar doch ter, die haar toeriep: „Moeder, pas op 1" De vrouw zag toen verdachte met den riek dreigen, en nam de vlucht in de richting van haar dochter, die op den dijk stond. Hij was de vrouw achterna gegaan, tot hij bij moeder en dochter gekomen was. De dochter had toen haar moeder op zijde ge duwd en geroepen: „Neem mij dan maar, laat moeder maar gaan." Hij had toen de dochter aangegrepen en haar op den grond geworpen, roepende: „Dan moet jij maar kapot.," De dochter was op den riek gevallen en daardoor is het hem niet gelukt, haar met dit wapen letsel toe te brengen. Toen de vader op het hulpgeschrei der vrouwen kwam toesnellen, is het met ver eende krachten gelukt, den man in bedwang te houden, tot politiehulp kwam opdagen. Tijdens het vooronderzoek heeft hij een volledige bekentenis afgelegd en ook ver klaard, dat hij het voornemen had, de vrouw te dooden. Ter terechtzitting kwam hij van deze verklaring terug en deed het voorkomen, of hij door de vrouwen was aangevallen. Eisch 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Voor de rechtbank te Maastricht heeft een civiele procedure gediend, waarbij de procu- DINSDAG 5 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 4.405.40 Kinderuurtje door Mevr Anl. v. Dijk 5.407.00 Concert door het H.D.O.-orkest 7.00 Politieker. 7.107.30 Engelsche les-vervolgcursus 7.308.00 Engekche conversatieles 8.10 Persber. 8.20 R.K. Radio-Omroep Groote openbare vergadering van de ver. „De Middaghoogte" in 't Concertgebouw te Amsterdam. Onderwerp Ons Eenheids front tegenover het Atheïsme Sprekers OpperraBbijn J. Tal lUit "Utrecht Pater Felix Otten O. P. uit Zmcille, Dr. A.K. de Kartog, uit Amsterdam 10.00 Persber. DAVENTRY 1600 M'. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solifjton 1.202.20 Orgelconcert van de St. Lawrence Jewry 3.20 LezingMusical appreciation and elementary music 4.20 Causerie 4.35 Concert van het Marble .Arch pavilion 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 7.20 Tijdsein Big Ben, weel ber., nieuws. 7.30 Spaansche lezing '7.48 Muziek 8.00 Dialoog The English bunker's Kill P. Land,mark of Friendship 8.20 R. Gourley in zijn repertoire S.35 Kamer muziek van de Grotrian Hall, Londen Maria Basiides, zang Hett Hongaarsche strijkkwartet 9.50 Lezing Music and the ordinary listener i£)j05 Sonates van Beethoven door M. Cole, jpiano 10.20 Tijdsein, weerber., nifeuvw. 10.35 Vo caal concert door D. Smith, bariton 10.5012.20 Dansmuziek»'van Hotel Me- troocle. PARYS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het or'kest Radio-Pa ris 5.05 Concert J. Joly> viool, L. Ra- disse, cello, M. Camot, piano 8,50— 10.35 Orkestconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN; Z1300 M. en BERLIJN 504 en 5771 M. 7.50 Uit de_werken van Mendelpsohn, Orkest eu F.fc. Arany, viool. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.206.20 Or kestconcert 8.20—10.20 Galaconcert door orkest en solisten. MUNSTER 410 M. 171.35—1.50 Or- kesfconcert Werken Van Offenbach 3.505.20 „Die schone Mi'illerin", lieder cyclus door ori.est en tenor 5.205.50, 5.506.20 Lezingen fj.207.00 Vo caal concert Scholierenkoor 7.207.50 Lezing 7.508.35 Uit die sprookjes van Anderzen 8.3510.40) Offenbach- avond. reur van de eischende parti jf, als getuige liet dagvaarden dr. E. Hustinx te Heerlen, die de eischende partij als patiënt behandeld had, Dr. Hustinx gaf aan dezen oproep geen gehoor, waarop hij opnieuw werd gedagvaard en, teen hij weer niet verscheen bij de derde oproeping, dcor de politie gehaald en naar Maastricht gebracht werd. Voor de recht bank weigerde dr. Hustinx; als getuige eenige mededeeling betreffende zijn patiënt te doen, niettegenstaande de patiën t, zijnde de eischen de partij, zijn getuigenis wenschte en hem van zijn beroepsgeheim ontsloeg. Hierop vroeg de procureur der eischende partij gijzeling van den weigerachtigen ge tuige. De rechter-commissaris heeft thans de gijzeling geweigerd, o.tn. overwegende, dat de wet aan den geneeskundige onbeperkt recht toekent, om al hetgeen, waarvan de wetenschap hem als zoodanig is toever trouwd, geheim te houden, zelfs ook als de patiënt hem van zijn beroepsgeheim ont slaat. De procureur van de eischende partij is ia appel gegaan. 23 Zij zagen elkander aan. Beiden waren ontroerd. Ofschoon zij van hunne kinder jaren bevriend waren geweest, legden zij toch maar zelden bezoeken bij elkander af en beiden voelden dat het vandaag niet over gewone dingen zou gaan, maar dat huq onderhoud zeer belangrijk zou zijn. Echter spraken zij over niets bijzonders, totdat zij het kasteel bereikt hadden. Mevrouw Rabiac bracht hare vriendin In den kleinen salon, waar zij gewoonlijk was en ging nu recht op haar doei af. 11: was op het punt naar u toe te rij den lieve Octavie, zeide zij, om u over een ernstige zaak te spreken. Waarover? De eene dezer twee dames die het eerst gesproken had, was ook zeker de meest berekenende. Toch had zij niet geweifeld het gesprek te beginnen, terwij! de andere, als door instinct, zeer t p haar hoede was. Er zijn van die zeldzame omstandighe den, die ons juist het tcg move'rgestelde doen uitvoeren van hetgeen ons gedrag, onze gewoonten, ons karakter, ons ge woon verstand schijnen voor te schrijven. Zoo had mevrouw Rabiac gaarne spoe dig geweten of zij haar zoon zou terug houden van, dan wel aanmoedigen op den weg, dien hij wilde inslaan. Zoo kwam het dat juffrouw Octavie er in berustte, dat Fabien met Solange zou trouwen, omdat zij Fourasson verafschuwde, ofschoon de begunstiging van dit plan haar toch eenigs- zins tegen stond. Zij kwam omdat Fabrien haar zulks ver zocht had en omdat, na eerst de gedachte van dit bezoek met het bekende doel ver worpen te hebben, hare overwegingen, haar goed hart en haar verlangen om het geliefde meisje nuttig te zijn, haar hiertoe hadden doen besluiten. Toen zij echter be merkte dat de moeder van Fabrien, naar zij meende, den eersten stap zou doen, had zi; bijna spijt dat zij gekomen was; zij oordeelde het verstandig te zwijgen en al te wschten. Zij behoefde het antwoord van mevrouw Rabiac nit lang af te wachten. Ik wilde uwe meening vragen, lieve vriendin omtrent een plan in verband met de toekomst van mijn zoon. Hij wenscht de hand van een jong meisje vragen, dat met u, ofschoon nog al ver, verwant is, maar voor wie gij, naar ik meen, nog al veel voelt, juffrouw Solange Pagés. En ge vraagt mijne meening! riep het goede mensoh uit. Zij was niet in staat de 'oi te spelen, die zij zich voorgenomen had, want deze rol van afwachtende toe hoorster kwam volstrekt niet overeen met bare zuidelijke natuur, haar romantis-.hen geest en haar teedcr iiari, dal zoo gauw ontroerd was. Zij ademde een oogenblik, want de woorden van mevrouw Rabiac hadden haar getroffen. Dan hernam zij: Ge vraagt mijne meening! Ik kan u slechts dit zeggen, lieve vriendin, Solange is een parel van het zuiverste water. Vroom, goed. opgeruimd, spaarzaam, ver standig, goed onderlegd hare ouders zeer toegenegen, heelt zij zelf de opvoeding van hare broers en zusters verzorgd, de over ste van de openbare school vervangen als deze ziek of afwezig was, armen be zocht en ondersteund, den pastoor bijge staan in het versieren der kerk en ge werkt als een fee. Zij heeft geen gebrek. Ik kan slechts herhalen.' gelukkig, hondera maal gelukkig hij, die haar zijn gade zal noemen. De goede oude juffrouw had met zulke bezieling, met zulke overtuiging gespro ken, dat mevrouw Rabiac, ofschoon zij ha re kalmte trachtte te bewaren, er ten zeer ste door getroffen was. Zij herstelde zich, zoodat zij zonder koel te zijn, met eene zekere reserve zeide: Gij hebt haar wel lief Van ganscher harte. En met volle recht, want niemand verdient meer be mind te worden. Ik twijfel er niet aan. Maar gij weet evengoed als ik, lieve vriendin, dat een moeder over de belangen van haar zoon moet waken, en dat zij verplicht is voor zichtig te zijn, als zulke vreemde feiten... Wat wilt 'fc zeWen? onderbrak haar de oude juffrouw eenigszins heftig. Dat de familie Pagés u niet waardig genoeg schijnt of dat Solange geen geld genoeg heeft? Noch het een, noch het ander ant woordde mevrouw Rabiac. Zeker kan Fabien schitterende partijen doen. Maar ik weet dat de familie Pagés zeer achtens waardig is. Wat de huwelijksgift betreft... Zij weifelde. Juffrouw Octavie vroeg haar op eenigszins scherpen toon: Ge vindt deze niet voldoende? Ge vergist u, lieve; ik wil niets zeg gen over het cijfer, maar ik zou de her komst er van willen weten. De herkomst! riep juffrouw Octavie verbaasd uit. Ge kent er de herkomst niet van! Maar iedereen kent tocht het leven van Emilien Pagés. Hij heeft nooit iets an ders gedaan dan hij nu doet. Na eenige moeilijke jaren heeft zijn zaak, tengevolge van een onverwachte 'hulp, een nieuwe vlucht genomen. Zijn fabriek is in volle bloei, De huwelijksgift, die hij Solange kan geven, is zeker niet zoo belangrijk, omdat hij zooveel kinderen heeft, maar zii 's het resultaat van zijn verstandigen, eerlijken en nauwgezetten arbeid. Het is een bescheiden fortuin, dat is zoo. waarvan de bron ech ter zoo eervol mogelijk is. Ik ben het met u eens over het fortuin van Emilien Pagés, onderbrak mevrouw Ra biac maar ge schijnt niet te weten, lieve, dat er nog iets anders is. Heelt So'range nog iets anders, dan hetgeen haar 1 Het was jammer, dat Claudius Fourasson bij dit gesprek niet tegenwoordig was. Naar de oprechtheid van den uitroep van juffrouw Octavie, had hij de waarde kunnen beoor- deelen van de praatjes, die haar den Deus ex machina van de geheimzinnige weldaden maakte, wier uitdceler Galibert was. Mevrouw Rabiac had aan deze verhalen geen geloof gehecht. Daarom vond zij den kreet harer vriendin natuurlijk en haastte zich haar op de hoogte te brengen. Het be zoek van notaris Viala, zijn vreemde mede deeling, de ijdele pogingen om den naam van den geheimzinnlgen schenker te ken nen, alles werd verhaald. Juffrouw Octavie luisterde met open mond ,en de moeder van Fabien eindigde met deze woorden: Gij zult het met mij eens zijn, lieve vriendin, dat ik al mijn aandacht moet wij den, niet aan de prsoonlijkheid van Gali bert, die eigenlijk weinig ter zake doet, maar aan de redenen, welke een onbekende hebben doen besluiten het meisje die gift te schenken. Ja, dat ben ik met u eens, bekende juffrouw Octavie. Kunt ge me hieromtrent geen ophelde ring geven? Volstrekt niet, antwoordde de oude dame. Mevrouw Rabiac hield aan: Uwe onbekendheid met deze zaak brengt mij van de wijs, ik beken het gaarne. Toen, ik besloot u om raad te vragen, had ik gedacht dat ik van u nuttige inlichtingen zoun ontvangen, omdat ge toch goed op dc hoogte van de zaken der familie Pagés moet zijn. Het verledene maakt soms het tegen woordige duidelijk. Sommige families, dia overigens zeer achtenswaardig zijn, kunnen geheimen hebben, die niemand kent. Ik had me al afgvraagd of er in de familie Pagés soms een oom of een neef bestaan had, die verkeerd geloopen was en aan het meisja bij zijn dood zijn fortuin vermaakt had.Ver- schillende veronderstellingen, min of meer aannemelijk, waren in mijn hoofd opgeko men. Ik hoopte van u te hooren: „Dat is degene, die met de waarheid overeenstemt." Iets dergelijks kan ik u niet zeggen, bevestigde juffrouw Octavie opnieuw. Ik kan u alleen zeggen en herhalen: van uwe weifeling begrijp ik niets. Welke dan ook de redenen zijn, dien Galibert of dengeen, wiens vertegenwoordiger bij is, hebben doen handelen, Solange, mijn lieve Solange, een voorbeeld voor alle jonge meisjes, die het voorbeeld van alle moeders en vrouwen zijn zal, is er niet minder waardig om door uw zoon uitverkoren en door u aangenomen te worden. Zij stond op en nam afscheid. Zij voelde behoefte alleen te zijn, om over de vreemde mededeeling, haar door de bewoonster van Celas' gedaan, te kunnen nadenken. Het was haar pijnlijk de verdiensten en goede hoe danigheden van Solange te moeten blijven ophemelen en deze moeder, die zooveel be zwaren had. ten voordeele van een huwelijk te moeten bepraten, waarin Fabien zeker zijn geluk zcu gevonden hebben. (Wordt vervolgd,1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10