F0RMAMINT Het verkeer langs de wegen. V erkeersongevallen Voomaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Uitbreiding van het seminarie warmond. Maandag 4 October 1926 0AGBL4D VOOR NOORD- "EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16370 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Bi ad VAN HET VATICAAN. Zaligverklaring van Michael Ghebre Lazarist TYPHUS-GEVAAR? De mishandeling te Noordwijkerhout, De begrafenis van het slacht offer. De afslagregeling in de vischhal te IJmuiden. Goed afgeloopen. Pont gezonken. Sluiting van 't station Halfweg. Drukte aan het strand. Excursies leden Kamer van Koophandel. LAATSTE NIEUWS. in dit nummer. de keel-ontsmetlende tabletten. De zaak-BlokDe Beus. Overreden en gedood. Het ongeluk bij Delft. Hoog bezoek. De Duitsch-Australische scheepvaart hervat. Het conflict in de Noorsche papierindustrie bijgelegd. Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «ïftSïfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooj f7Efl *>ij een ongeval met f bij verlies van een hand, f|9K hij verlies van een fRfl bij n breuk van f" «Q HJyOÜ.'verlies van beide armen, beide beenen of beide 004en l#4»ü. doodelijken afloor- voet of een ootf. 1 140." dohn of wijsvinger. 1 «W. been of arm; I bij verlies v. een andere vinger. Onze Romeinsche correspondent seint 3 Oct. Heden, Zondag, had met groote plechtig heid in de Basiliek van Sint Pieter de Zaligverklaring plaats van Michael Ghebre, inlandsche priester van Abyssinië, be- hoorende lot de Congregatie van .de Missie van den H. Vincentius van Paólo of Lazaristen. De Basiliek had de groote versiering der Zaligverklaringen ontvangen. In het priester koor waren tribunes opgericht voor de Kardinalen, de Bisschoppen, de leden der Congregatie der Riten, de Kanunnikken van Sint Pieter, de Lazaristen en de verdere genoodigden van den Postulator der Zalig verklaring. Meer dan twee honderd eleetrische lusters wierpen een zee van licht in het priesterkoor en de Basiliek. Tegen 10 uur kwam de stoet van Kardinalen, Bisschop pen, leden der Ritencongreifatie in het priesterkoor. De grootsche stoet werd ge volgd door dien van de geestelijkheid der Basiliek, met aan het hoofd Z.Em. Kardi naal Mery del Val, Aarstpriester der Basi liek. Vanaf een verhoogte werd het dekreet der Zaligverklaring van Michael Ghebre voor gelezen door een Kanunnik van Sint Pieter waarna het beeld van den nieuwen Zalige verscheen in den Engelenkrans of gloria van Bernini boven het altaar van den leer stoel van Sint Pieter, pronkend in een zee van licht. Op het altaar werd een reliek ge plaatst van den nieuwen Zalige en het Te Deum werd aangeheven, alternatief gezon gen door het koor en de aanwezigen. Na het ,,Te Deum" begon de Pontifikale Hoogmis van den nieuwen Zalige, terwijl buiten van het balkon van de Basiliek ook de beelte nis van den nieuwen Zalige was onthuld. In den namiddag kwam Z. H. de Paus plechtig den nieuwen Zajige vereeren. Het H. College der Kardinalen wachtte Z. H. op in de H. Sacramentskapel, Na een korte aanbidding kwam de stoet Kardi nalen gevolgd door Z. H. den Paus, gezeten op de Sedia gestatoria in de Basiliek, ter wijl de Pauselijke zangers het „Tu es Petrus'' aanhieven en de duizenden aan wezige gcloovigen luid toejuichten. In het priesterkoor gekomen, werd de Sedia ge statoria neergezet en knielde Z. H. de Paus op een bidbank. Het Allerheiligste werd alsdan uitgesteld en het koor der zangers zong het „Deus tuorum militum'' ter eere van den nieuwen Zaligen Martelaar. Daarna werd het Tantum Ergo gezongen en werd, nadat de H. Vader het Allerheiligste be wierookt had, dc Zegen gegeven met het Allerheiligste. Na den Zegen bood de Postulator der Zaligverklaring aan Z. H, den Paus een bouquet prachtige bloemen aan, benevens een reliek van den nieuwen Zalige in een kunstige schrijn, en diens leven in een prachtig leeren band. Z. H. wenschte de Paters Lazaristen ge luk met de Zaligverklaring van dezen hun nen Abyssinischen medebroeder en plaats nemend op de Sedia gestatoria werd Z. H. uitgeleide gedaan tot aan de H. Sacraments kapel door het College der Kardinalen onder het gezang van het Tu es Petrus en het oorverdoovend gejuich der aanwezige geloovigen. In de Basiliek waren geschilderde tafe- reelen opgehangen van het martelaarschap van den nieuwen Zalige, terwijl buiten de Basiliek van het balkon een groote beelte nis van den Zaligen Michaël afhing. zetenen van genoemde plaatsen, welke tot de gemeente Landsmeer beboeren, moeten nu ook veergeld betalen. Dat is toch onbillijk tegenover andere rijksveren, waar het over zetten geheel vrij geschiedt. Het gemeentebestuur van Landsmeer tracht nu voor de ingezetenen althans vrij vervoer te krijgen. Maar dit heeft heel wat voeten in de aarde en thans betalen de ouder voor de schoolgaande kinderen dagelijks veergeld. Een ingezetene, die vroeger nog wel reserve-pontwachter was en die door de verpachting reeds een schade van f 6 per week heeft, zette zijn schoolgaande kinderen met zijn eigen bootje over 't kanaal, maar na een paar dagen had. de man reeds een be keuring te pakken, omdat hij wel op het kanaal mag varen, maar niet zijn boot vast maken. De kantonrechter toonde zich zeer coulant en zeide zich de moeilijkheden van den man te kunnen indenken. De kanton rechter hoopte dan ook, dat er een oplossing zou komen, door den inwoners vrij vervoer te verschaffen en veroordeelde den bekeurde tot 50 cent boete. Ziehier hoe moeilijk men het thans gaat maken. Want ook al krijgen de ingezetenen van Landsmeer wellicht vrij vervoer, anderen krijgen dit niet. Wanneer een autobezitter uit Zaandam een ritje zou willen maker, over Oostzaan naar Watergang, zou hij in twee maal tolgeld moeten betalen en als hij dan bij Schouw weer het Noord-Hollandsch kanaal over wilde, moest hij nog eens be talen en ging hij dan weer Oostzaan langs, ook een vierde maal. Gaat hij van Zaandam naar Krommenie over Zaandijk, Wormer en Wormerveer, dan moet hij ook drie maal tolgeld betalen. Heen en teruggaande dus 2;esm2al Wij vragen of dit zoo door moet gaan. Zoo ja, dan zal het snelverkeer er zeker door gaan lijden. Er gaat een zucht van verlichting op, als wij hooren, dat een particuliere tol is afge kocht. Zoo b.v. toen de beruchte tol in den Haagweg onder Wassenaar werd afgeschaft. Maar dan moeten wij nu ook geen nieuwe tollen krijgen. Het streven moet er op gericht zijn, om alle verkeersbelemmeringen weg te nemen. Wanneer wij hit verkeer in onzen tijd vergelijken met dat van 25 jaar, zullen we moeten erkennen, dat er zeer veel veranderd is. Vooral in de laatste 10 jaar is het verkeer langs de wegen ontzaglijk toegenomen en wel zoodanig, dat de dagbladen tegenwoordig een vaste rubriek „verkeersongevallen" heb- ben. Buitengewoon groot is het snelverkeer, het vervoer per autobus en vrachtauto, terwijl het aantal luxe auto's en motorrijwielen in de honderdduizenden loopt. Voeg daarbij de bijkans drie millioen fietsers langs onze wegen en men krijgt een beeld, van wat dit verkeer thans .beteekent. Dit snelverkeer zal nog voortdurend toe nemen en verbetering der wegen is dan ook beslist noodzakelijk. Het is dan ook begrij pelijk, dat zoowel het Rijk als de provincies wegenfondsen gaan vormen. Maar er is meer noodig dan verbetering der wegen en wel volkomen vrijheid van verkeer. Wij leven toch niet meer in een tijd, dat tollen en andere slagboomen dit verkeer moeten belemmeren. Nu hebben wij ook in onze provincie nog ettelijke tollen, die niet zoo spoedig verdwenen zullen zijn, om dat daarvoor in den regel groote afkoop sommen noodig zijn. 0.a. zijn er nog tollen te Krommenie, Wormerveer, Spaarndam enz. Maar erger is, dat men in onzen tijd met het moderne snelverkeer bij de nog bestaande nieuwe tollen en slagboomen wil voegen. Er is er reeds 'een bijgekomen te Zaandijk en thans wil ook de gemeente Oostzaan een tol in die gemeente maken, om aldus aan wat meer geld te komen. De aanvrage om tol te mogen heffen is reeds aan Gedeputevde Staten verzonden. Men wil daar twee slag boomen maken, opdat niemand aan de tol heffing ontkomt. Wij kunnen echter niet gelooven, dat het bestuur onzer provincie zou willen mede werken, om aldus in ons gewest het verkeer te gaan bemoeilijken. Wel is aan de gemeente Zaandijk voor een proeftijd vergunning tot tolheffing verleend. Tolheffing is echter uit den tijd. Vele zakenmenschen moeten zich tegenwoordig dagelij ksch verplaatsen en de vrachtauto's snorren overal heen. Maar waar moet het heen, als men op verschillende plaatsen tolgeld moet betalen? Tenslotte zal de consument toch de dupe worden van de geschiedenis. In Oostzaan wil men 25 cent heffen van »en auto en 15 cent van een met een paard bespannen wagen. Als dat overal zoo zou worden, zou een autoritje gee.n lust, maar een last worden. Ook het verkeer over de waterwegen wordt bemoeilijkt. Zoo zijn de rijksoverzet veren te Watergang en Schouw in het Noord- Hollandsch kanaal door'het Rijk verpacht geworden en moet men daar tol over rijks water betalen. Voor een auto naar we meenen tot 30 cent en voor vrachtauto's tot 40 cent. Zelfs gaat het daar naar het gewicht en moeten de wagens dus gewogen worden. De inge- (Ingezonden.) Haarlem nu en altijd gereed. Ik val met de deur in huis. Wat voor een Janboel zou het zijn, wanneer een stad van beteekenis van Haarlem nog de maatregelen moest gaan nemen of instellingen in het le ven roepen, wanneer het betreft de bestrijding van besmettelijke ziekten Toen in oorlogstijd de gevreesde vlekty- phus uitbrak, plotseling, zonder eenige waar schuwing, is toch wel anders gebleken Mag ik eens opnoemen wat er moet zijn, dan zal het U duidelijk worden, dat het ook aanwezig is. Ie Geneeskundige dienst. Heeft o.a. met de vlektyphus zijn deugdelijkheid bewezen. 2e Vervoer naar de ziekenhuizen. Kan veel meer patiënten vervoeren dan nu ge schiedt. 3e. Ontsmettingsdienst. Kan veel meer ontsmetten. 4e Laboratorium. Haarlem heeft op het Spaarne een eigen laboratorium, iets wat veel gemeenten ons kunnen benijden. Hier 'behoeft niet naar Utrecht te worden gezon den, wat een groot voordeel is met het oog op tijdverlies. Bloedonderzoek om uit te maken of er typhus bij een lijder is, geschiedt nu hier en is binnen vier en twintig uur ter ken' nis van den behandelenden medicus. On derzoek of een koórtsvrije typhus patiënt nog besmettelijk is, gebeurt hier. Een belang rijk voordeel. 5e Toezicht van gemeentewege op de deug delijkheid van melk en andere levensmiddelen daarvoor bestaat de Keuringsdienst van Wa ren. Deze zal natuurlijk nog veel scherper dan anders controleeren. 6e Ziekenhuisruimte, In Haarlem zijn niet minder dan vier ziekenhuizen, welke een surplus hebben, ook nu, van over de honderd bedden. Dit aantal is nog belangrijk uit te breiden. U ziet dus, Haarlem liecft in gewone tijden reeds alles wat noodig is, alleen zal van de bestaande diensten en instellingen meer moe ten worden gevergd. Maar alles wat noodig is, is er en ook gereed, ten allen tijde, ook nu. Blijft over de immunisatie. Een medicus, die entstof wil hebben uit Utrecht, heeft dit, telegrafisch aangevraagd, binnen 24 uur in zijn bezit. Het is de gewone gang van zaken. Telegrafisch aangevraagd en met een auto gehaald is het een quaestie slechts van drie of vier uur. Ik kan echter wel medédeelen, dat Haarlem nu reeds een behoorlijke voor raad heeft, dus zijn zelfs die paar uren niet noodig. In het Handelsblad heeft voor eenige.^ maanden een Medische Kroniek gestaan over' immunisatie niet door vaccinatie maar met in nemen, dus door medicijnen. Het zijn proef nemingen. In Indië, waar typhus veel voorkomt, wordt echter gevaccineerd. In Duitschland, o.a. Hannover en in ons land en het garnizoen van Breda ook. In tijden van gevaar grijpt men natuurlijk naar die middelen, waarvan bij ondervinding gebleken is, dat ze goed zijn dus de vaccinatie wanneer het noodig mocht blijken. Wat kan iemand dan doen om de kans op besmetting zooveel mogelijk te ontgaan. Ie De melk koken 5—10 minuten en op koele plaats bewaren. Een theelepel onge kookte melk in een kop thee of koffie kan reeds de besmetting overbrengen. 2e Geen ongekookte groenten of vruchten gebruiken. 3e Geen bezoek brengen bij zieken, tenzij men zeker weet, dat er geen typhus is' Is er ieman ziek, dan natuurlijk zijn me dicus raadplegen. Het zijn alleen in tegenwoordigheid van een typhuslijder geeft geen besmetting. In hoofdzaak zijn alleen de uitscheidingspro- dukten van den zieke besmettelijk. Typhus komt in Haarlem ieder jaar meer malen voor. Dit verontrust dan de Haarlem mers echter niet. Wanneer hier nu typhus- gevallen voorkomen meene men niet, dat de toestand direct buitengewoon ernstig is. Door het vele reizen en de scheepvaart is er meer kans dan anders, dat hier menschen komen die besmet zijn en' ziek worden. De gemeen telijke instellingen hierboven genoemd, doen 4 an natuurlijk alles, wat uitbreiding van de ziekte kan voorkomen, evenals ten tijde van de vlektyphus met succes geschiedde. Aan de hand van de uiteenzetting hier ge geven zal het U duidelijk zijn, dat de bedoe ling van dit schrijven is, naar waarheid en niet om de menschen maar gerust te stellen, den toestand uiteen te zetten. Men verwachte dus geen reusachtige maatregelen in onzen tijd. in onze stad moet dat niet noodig zijn en is het ook niet noodig. Haarlem is nu en al tijd gereed. G. ADRIAN Arts. Voorzitter gezondheidscommissie. Onder enorme belangstelling had Zater dagmiddag te Noordwijkerhout de teraarde bestelling plaats van den aldaar Maandag j.l. op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen Martin Schuuring. Nadat de van Amsterdam en Zutphen ge komen familieleden op het raadhuis te Noordwijkerhout door den loco burge meester waren ontvangen, werd omstreeks 2 uur het stoffelijk overschot van den over ledene door 8 mannen uit de gemeente op de lijkbaar geplaatst en naar de Ned. Herv."* begraafplaats aan den Heerenweg gedragen, de' baar werd voorafgegaan door eenige politiemannen, terwijl zij werd gevolgd door de familie, den loco burgemeester, den heer E. Oostdam Hz., den gemeentesecretaris, den heer A. J. Wijnekus en eenige leden van den Ned. Herv. Kerkeraad. Een dichte menigte stond langs den weg geschaard om de droeve stoet te zien. Op de begraafplaats werd de. kist bij de groeve neergezet. Nadat een overgroote menigte rondom het graf was saamgestroomd, nam Ds. Hofstede het woord. Wij staan hier aan het graf van een ons onbekende, aldus spr., die van ver uit ons land kwam, om hier wat te verdienen, maar helaas het slachtoffer werd van eenige onverlaten. Spr. begrijpt niet hoe op klaarlichten dag en te midden van een vredelievende bevol king, zooiets kan plaats hebben. Dat er niemand geweest is om dezen man te ont zetten. Spr. beschouwt dit als een droevige nasleep van de kermis. En als deze nu afge schaft zal worden, waaraan spr. niet twijfelt, zal de put gedempt worden, als het kalf verdronken is, tot schande van Noordwijker hout. Verder sprak spr. eenige woorden van troost en opbeuring tot dc aanwezige fami lieleden cn besloot met den wensch uit te spreken, dat alle aanwezigen wijze lessen zouden trekken uit dit voorgevallene. Hierna sprak de loco-Burgemeester de lu-.y, E. Oostdam Hz. Spr. gevoelt zich verplicht hier op dezen plaats een kort woord tot allen te moeten spreken. Op de eerste plaats tot de familie van de overledene. Met diep leedwezen moet spr. het treurige feit, dat zich dezer dagen in deze gemeente heeft af gespeeld erkennen, dat in Noordwijkerhout een jongmensch, die hier, om een paar cen ten te verdienen, door wreede hand den dood moest vinden. Laat men overtuigd zijn van de deelneming van het gemeentebestuur in dit zoo smartelijk verlies. Spr. gevoelt wat het zeggen 'wil aan het graf te staan van een familielid dat door een smartelijken dood is heengegaan. Spr. voelt het medelijden dooi het feit dat de familie een verre reis heeft gemaakt den overledene de laatste eer te bewijzen. Het spijt het gemeentebestuur dat mede door de mishandeling van en kele ingezetenen dezer gemeente, hier na een pijnlijken dood moet worden ter aarde be steld en dat hij moet getuigen dat het vooi de gemeente en haar omgeving een schande is, wat er is voorgevallen. Spr. wil op en van deze plaats een ernstig waarschuwend woord spreken tegen drankmisbruik en wat daaruit voort kan vloeien. Spr. vertrouwt dat allen uit dit geval geleerd zullen hebben en zoo- iets nimmer meer zal plaats hebben. Nog maals betuigt spr. oprechte deelneming en verzoekt allen den overledene in hunne ge- beden te herdenken, opdat de goede God hem genadig moge .zijn. Hij ruste in vrede. De heer Padding, directeur van het post kantoor, wenscht na de ernstige woorden van dr. Hofstede en van den loco-burge meester, nog een woord van waarschuwing te laten hooren. Spr. herinnerde aan de woorden van den burgemeester op de laatstgehouden verga dering der Oranje Vereeniging, n.l. dat hot mogelijk dit jaar voor het laats kermis zou zijn, dat men er dus nog maar eens van profiteeren moet. Doch de burgemeester zal niet hebben kunnen vermoeden, dat deze kermis zulk een ontzettend gevolg zou heb ben. Men staat hier rondom de groeve van een slachtoffer van het drankgebruik en misbruik. Ernstig wekt spr. allen op om mede te werken dat zulke schandelijke her inneringen als dit graf voor de gemeente is, voortaan niet meer opgericht zullen behoe ven te worden. Daarna richt spr. zich tot de familie met woorden van deelneming en troost, doch waar menschcliike kracht zoo weinig ver mag, wijst hij op Hem, die alleen troosten kan en die ook hen kracht kan geven. Dat deze troost rijkelijk uw deel moge zijn of worden. Een familielid van den overledene dankte allen voor de laatste eer den overledene bewezen. Hiermede was de droevige plechtigheid afgeloopen en keerde ieder zeer onder den indruk huis waarts. Wat het verder verloop der zaak betreft kunnen wij mededeelen, dat de Geb. G. en C. van D., na verhoord te zijn door den rechter-commisaris in Den Haag, beiden op vrije voeten zijn gesteld, terwijl de schipper Fr. L. heden ook vrij kwam. Het deskundig onderzoek bij de seciic op het lijk, heeft aangetoond, dpt de doods oorzaak is geweest een schedelfractuur, veroorzaakt door het slaan met een hard voorwerp op Het hoofd, terwijl ook nog eenige blauwe plekken op het lijk werden bevonden, veroorzaakt door slompen, slaan of schoppen. Zondag werd door de parochianen van de St. Jozefkerk een openbare godsdienst oefening gehouden als uiting van spijt over het gedrag van eenige onverlaten. Des middags werd een kwartier de doodsklok geluid, terwijl om half drie een oefening van den H. Kruisweg werd ge houden cn een rozenhoedje werd gebeden tot intentie der geloovige zielen. De kerk was bij deze gelegenheid tot in de uiterste hoeken gevuld en de oaxochia- nen hebben spontaan gehoor gegeven aan den oproep van den Zeer Eerw. Heer Pastoor om aan deze plechtigheid deel te nemen. Voor eenige weken kwam het bericht dat de opgemaakte proces-verbalen, terzake van overtreding der door den directeur van het staatsvisschershavenbedrijf afgekondigde re geling inzake het verte»" in de nabijheid van den afslag, voor üe tv eede maal was teruggezonden, als bevattende geen. in rech ten strafbaar feit. Men concludeerde dus tint de regeling was mislukt. De bedoelde verbalen zijn echter cpnieuw weer veranderd en opgezonden, met het ge- yolg, dat thans P. D., vischhandelaar alhier, is g^lagvaard om voor het kantongerecht in Haarlem te verschijnen, op Woensdag 6 October, om zich te verantwoorden voor het feit dat hij, zonder het voorgeschreven onderscheid;ngsteeken zichtbaar te dragen, in de onmiddellijke nabijheid van de afslag heeft gestaan. Dus is nu een rechtelijke uitspraak in deze materie te wachten. Een anfo vernield. Zondagmiddag omstreeks 1 uur uaderde een groote luxe automobiel uit de richting Amsterdam de Liedebrug met een snelheid van ongeveer 60 K.M. Ter hoogte van de gevaarlijke zone, dat is ,de plaats waar het fietspad uitloopt op den Rijksstraatweg, en daar fietsrijders den weg over moeten steken, begon de bestuur der geweldig te remmen, voor een tot nog toe niet te verklaren geval. Vermoedelijk door het zware remmen, geraakte de be stuurder het meesterschap over zijn stuur kwijt en daverde over de tramrails tegen een aldaar staande afrastering cn ijzeren mast der bovenleiding. De ijzeren mast bleek bij nader inzien verbogen en afgeknapt te zijn en de schok was zoo hevig, dat de bestuurder in de Amsterdamsche Vaart terecht kwam. Behoudens eenige lichte ontvellingen en eenige bloedende wonden kwamen dc in zittenden er goed af. De automobiel was hevig beschadigd is later door den heer Limbach uit Haarlem met een daarvoor in- gcrichten wagen weggehaald. De Inzittenden waaronder de eigenaar van den auto de heer Meewisen uit Amsterdam, zijn per tram naar huis teruggekeerd. De materieele schade aan de eleetrische spoorlijn is dienzelfden middag voorloopig hersteld. De auto was totaal vernield. Zondagmiddag 5.30 naderde een automo biel van uit Haarlem, ongeveer de zcifde plaats, en kon onmogelijk verder rijden, doordat een der achterwielen was vastge- loopen. Deze is ook later met een kraan- wagen vervoerd naar Haarlem. De inzittende vervolgden hun reis ver der per tram. Bij onderhandsche aanbesteding door het architectenbureau W. Robbers, architct M. v. Ooyen, is aan de firma G. Metselaar en Zoon, alhier, voor de som van 84.945. ge gund de bouw van een uitbreiding van het Bisschoppelijk Seminarie te Warmond. Deze uitbreiding betreft het aanbouwen van een recreatiezaal met daarboven ge legen verdiepingen, het maken van een nieuwe aula met verbindingsgang, toilet- afdeelingen, badgelegenheid, ketelruimte enz. Deze uitbreiding zal in ongeveer zeven maanden tot stand komen. HET FEEST VAN LEIDENS ONTZET. Meer en meer begint het feest ter gelegen heid van de herdenking van Leiden ontzet in 1574 een semi-nationaal karakter aan te nemen, doordat jaarlijks de stroom vreem delingen, welke op dezen dag de Sleutelstad vanuit Den 'Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Amsterdam en vele andere plaatsen bezoekt, op buitengewone wijze toeneemt. Leiden op 3 October biedt een aanblik, die best te vergelijken is met een Carnavals feest, waarvan in ons land het Zuiden het monopolie schijnt te bezitten. Dat desondanks het feest zuiver plaatselijk is, blijkt wel uit het feit, dat op dezen dag de vele fabrieken, waaraan Leiden zoo bij uit stek rijk is, alle gesloten zijn. De feestviering dit jaar is bijzonder luister rijk in verband met het 40-jarig bestaan der 3-October-vereeniging. In dichte drommen trok reeds heden morgen vroeg een compacte menschen- massa door de vroolijk met vlaggen versierde straten en naarmate de uren verstreken cn de treinen uit alle richtingen steeds meer feestelingen aanvoerden, werd het voller en voller, zoodat men 's middags in de hoofd straten over de hoofden kon loopen. Het begon al vroeg vanmorgen met een reveille vanaf den stadhuistoren gevolgd door de fraditioneele kranslegging bij het Van der Werff-monument, ter eerbiedige nagedachtenis aan den dapperen burge meester, die in de donkere dagen van 1574 door zijn heldhaftig voorbeeld de burgerij tot meerder moedsbetoon aanzette. Na de koraalmuziek aan den voet van het standbeeld van dezen burgervader had vanaf vaartuigen liggende in de Aalmarkt voor het antieke Waaggebouw de uitreiking der feestgave van haring en wittebrood aan niet minder dan 2766 personen plaats, terwijl hoog in de lucht het Japansche dagvuur werk iangzaam afdreef naar de buitenwijken van Leiden, waar het als uitgestorven was. Tc kwart over tien maakte het koninklijk muziekcorps Eugène Goulmy en Baer, voor afgegaan door den beroemden tambour- maitre zijn „joyeuse entree". Het hoofdnummer vormde de opvoering van een openluchtspel op het terrein aan den Hoogen Rijndijk, gevolgd door een historischen optocht voorstellende „De in tocht van Jan van Beieren" binnen-Leiden op 18 Augustus 1420. volgens ontwerp van het eere-lid der 3 October vereeniging, den heer W. van Rossutn du Chattel. Zoowel voor het openluchtspel als voor den optocht was de belangstelling geweldig. Overal langs den te volgen weg stonden de toe schouwers in een dichte haag van 5 a 6 rijen geschaard. Hedenavond zal zich de grootste drukte concentreeren op het schuttersveld, dat in een groot Lunapark is herschapen. Een zeer uitgebreid vuurwerk zal de festiviteiten besluiten. De veerman J. C. aan den Aalsmeerder- dijk onder Haarlemmermeer, die sinds eenige maanden aldaar een ijzeren ponlveer expioi- ploiteert, waarmee de menschen van Haar lemmermeer naar Aalsmeer vice-versa wor den overgebracht, had Donderdagavond om streeks 11 uur nog een viertal personen over gezet. Toen hij om 12 uur bij 't pontje terug kwam, was cr zoo goed als niets meer van tc zien. Door 't springen van een 6-tal bouten was de pont gezonden. Gelukkig dat dit gebeurde terwijl hij aan den wal lag, anders waren daar zeker onge lukken niet uitgebleven. Tc Haarlemmermeer. De bakkersaufo van den heer V. te Haar lemmermeer kwam op den Aalsmeerderdijk in botsing met 'de f'cfs van een meisje. Het rijwiel werd in elkaar gedrukt, zonder dat de berijdster eenig letsel bek -am. Ter hoogte van den Bennebroekerweg kwam een motorrijder tegen een -- te rij den, waardoor hij tegen den gronu - ge slingerd cn zich geducht bezeerde. Hulpvaardige menschen verleenden de èi-. ste „geneeskundige" hulp. Nadat de man weer eenigszins van het ongeval en den schrik bekomen en het rijwiel hersteld was, kon hij zijn onderbroken reis hervatten. Wegens te weinig belangstelling. 'Naar de „Tel." verneemt, bestaat bij de directie der Nederl. Spoorwegen het voonie. men om het station Halfweg voor het reizi- gersvervoer te sluiten in verband met het zeer geringe aantal reizigers, dat van dit station vertrekt resp. aldaar aankomt. De tram AmsterdamHaarlemZandvoort schijnt vervoer biina geheel te bewerkstelli gen en waar de N. Z. H. T. M„ die deze tram exploiteert, door de directie der Ned. Spoorwegen niet als een concurreerend ver voermiddel wordt beschouwd, doen de Ne derl. Spoorwegen geen moeite om door eer» betere vervoergelegenheid, waarom meer malen gevraagd werd, het vervoer van de tram tot zich te trekken. Zondag heeft men weer kunnen zien te Zandvoort, dat, als het mooi weer is, men ingericht moet zijn om gasten tc ontvan gen. De morgenuren verliepen zeer kalm, maar in den namiddag kwamen er veel bezoekers, om misschien een afscheidsvisite aan de zee te brengen. De trein en tram brachten hun menschen en de auto s, de motorrijwielen, de fietsen en de wande laars deden de rest. Aan het strand heerschte een geweldige drukte en wan neer er meer strandstoelen gestaan had den, zouden die meerderen ook gebruikt zijn geworden. Het was gezellig druk, ook aan den Zeeweg. Van de richting van Bloe- mendaal af, reden de motorfietsen en auto's onophoudelijk, maar zij reden bijna ook om 't hardst. Op den zeeweg \;an Bloe- mendaal tot aan de zee is dat niet zoo erg, want daar is ruimte over voor fietsers en wandelaars. Maar het bleek, dat de motor rijders en de automobilisten niet tevreden waren met dien weg, waarop zij niemand stoorden, dan hun mederijders, want toen men op het trottoir kwam langs de zee, zag men, dat zij zelfs gebruik genomen had den van het trottoir, dit alleen voor de wandelaars beschikbaar is gesteld. Middel op het trpttoir voor wandelaars stenden motorfietsen en auto's. De berijders zaten heerlijk langs de reep en zij, voor wie het trottoir bestemd is, moesten maar zien, hce zij langs den weg kwamen. Onwille keurig kwam de vraag op, of zij, die met een motor langs den weg kunnen rijden, nog niet tevreden zijn met den grooten rijweg, die aan hen stilzwijgend is afge staan en of zij met alle geweld den wande laars het kleine strookje weg, dat voor hen is overgelaten, nog willen ontnemen. Een j streng toezicht daarop zal zeer zeker wel op prijs worden gesteld door het over- groote deel van bezoekers aan de bad plaats. Door de leden der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken is de vorige week een excursie gehou den naar de werf „Conrad Op de werf werden de leden rond geleld door de direc teuren, de heeren P. Lugt en H. A. J.ne Bijll Nachenius. Met groote belangstelling werd van de werkzaamheden kennis geno men. O.ro. werd bezichtigd het bouwen van z.g. „tinwasschers", bestemd voor Ned.- en Britsch Indië. Juist was men bezig met het demonteeren van zoo'n wasscher, om dezen voor de verzending naar Indië klaar te ma ken. Het grootsche dezer werken kan men begrijpen, als men weet, dat één zending tinwasschers 1.800.000 k.g. ijzer omvat. Aan het einde der excursie sprak dc heer W. J. B. van Liemt, ondervoorzitter der Ka mer, in de plaats van den heer Krelage, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was, eenige woorden van dank aan de beide di- recteuren der werf „Conrad. Vandaag maken de leden van den Kamer een excursie naar Droste s Cacaofabrieken. Chamberlain te Lenden teruggekeerd Zijn indrukken omtrent het onderhoud met Mussolini en Briand. De Brandenburgsche douane ontdekt eet uitgebreide spiritus-smokkelzaak, waarbij bankiers zijn betrokken. De politieke rede van Stresemann op den partijdag der D. V. P. te Keulen. Het nieuwe Pcolsche kabinet samenge steld. Poincaié richt een schrijven aan de com missies van financiën uit Kamer en Se naat, waarin hij den menetairen tcesiand ven het land uiteenzet. Ernstig spoorwegongeluk in Roemenië Vijf dooden. Een nieuw park in West-Amsterdam tei grootte van 12 H.A. Mr. Dr. J. H. van Royen benoemd tot ge zant te Washington. De typhus in ons land. De toestand t« Breda iets beter. s" Jfccm dan daJe/jf&: 6M «Ut AOOTHyttN IN OQOOI3TCN f.1 OtO HCSCH. In hooger beroep. Men schrijft ons; Otto dc Beus te Culen:- borg, door dc Rechtbank te Ticl veroordeeld tot 2 X 50 boete, subsidiair hechtenisstrai ter zake van smaadschrift tegen J. Blok, commissaris van politie te Culemborg, terwijl tevens een civiele vordering van 150 werd toegewezen, gaat van dit vonnis in hooger beroep. Dc zaak die verband houdt met de beruchte moordzaak tc Culemborg, wordt dus opnieuw behandeld voor 't Gerechtshof. GRONINGEN, 3 Oct. Op den Heereweg alhier, Ier hoogte van de R. K. Begraafplaats werden vanmorgen het 7-jarig zoontje van J. K. Ploeg bij 't oversteken van de straat door den baanschuiver van een tramwagen gegre pen. Het ventje werd deerlijk gewond en overleed spoedig. Men seint ons: De 69-jarige heer Wijd- kamp, is hedenmorgen te 5 uur overleden. Ooggetuigen van het ongeluk, hebben ver klaard, dat den chauffeur geen schuld treft. ro&MAMINT VERNIETIGT 0E ZIEKTEKIEMEN INM0NDi*HEln> P BESCHERMT U TEGEN: KEELRUN.GRIEP.DIWmiERmS MAZELEN APELDOORN, 4 Oct. Hertog Friedrich van Mecklenburg en zijn gemalin, arri veerden Zondagmiddag 12/2 uur per auto uit Duischland op Het Loo. In den namiddag maakten Prins Hendrik en z'n broeder een autotocht naar Koot wijk. H. M. d Koningin, de hertogin van Mecklenburg en Prinses Juliana maakten Zondagmiddag een rijtoer over Hoog-Soeren FREEMANTLE, 4 Oct. De aankomst van het s.s. Crefeld, met 80 passagiers, wordt hier beschouwd als eerste belangrijke hei vatting der Duitsch-Australische scheep vaartdiensten sinds den oorlog. OSLO, 4 Oct. Het arbeidsconflict in de Noorsche Papier-industrie is bijgelegd. Dc werkgevers en arbeiders hebben de arbi trage-uitspraak aanvaard. Het werk wordf binnen 14 dagen hervat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1