U» |o PEN OoGEN AAN ONZE LEZERS VOETBAL Zandvoort IV. I. O. S. ZWEMMEN. 10-jarig bestaan van H. G. C. Haarleimche Kegelbond. KRACHTSPORT. HOCKEY. Hilversum 3M.H.C. 3 5-2. Promotie-Degradatiewedstrijd. M.H.C. 3Hilversum 3 3-3. SaxenburgH.B.S. 1-0. WIELRENNEN. H.S-C. Excelsior. DUIVENSPORT. Haariemsche Postduivenbond. „H. C. C." GYMNASTIEK. R. K. Schotensche Gymnastiek vereniging „Leonidas". DAMMEN. UIT DEN OMTREK. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zjjt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zjjt, zegt het óns. INGEZONDEN. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. UIT DE PERS. mo«t ga hebben an houden vaar hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT GEMENGD NIEUWS. De Zondag. Bloedige vechtpartij. RECHTZAKEN. Hooge Raad. KUNST EN KENNIS. Een „Lucas van Leyden ontdekt? WAAROM DE RUSSISCHE VOET BALLERS FINANCIEEL WORDEN GESTEUND. buitenlandsche propaganda voor de Sovjet-macht. f Voor kort berichtte ik u uitvoerig over 'Bet groote opzien dat een Russisch voetbal elftal in Duitschland heeft gebaard. Tegelijk kon ik toen de Redactie nog melden, dat wij hier met prof-voetballers te doen hadden, van welk feit tevens in een note al werd gewag gemaakt. Aangezien zoo bitter weinig uit het Russische voetbalwereldje naar "hier doordringt, zal 't den lezers bepaald in teresseeren hierover nader te worden in gelicht, temeer daar in dat land het beroeps voetbal van hooger hand wordt gesteund. Ter juiste orienteering eerst een korte inleiding. Zoowel voor het rampzalige 1914, als na de moeilijke oorlogsjaren verschenen de Russische voetballers slechts sporadisch op het groene tapijt om zich met buitenlandsche tegenstanders te meten. Het spel had zich in die periode niet bijzonder ontwikkeld. Niettemin bekroop den Russen in 1912 de lust om aan de Stockholmsche Olympiade deel te nemen en lootten zij tegenDuitschland Op 1 Juli van dat jaar vond die ontmoeting plaats en kregen zij een 160 nederlaag te slikken, hetgeen hen schijnbaar de schrik om het hart heeft doen slaan. Zij trokken zich althans in hun onherbergzaam land terug en keek men daarna met een zekere laatdunkendheid op het Russische voetbal neer. Tot plots de Russen met een voetbal elftal voor den dag komen, welks capaci teiten ieders verbazing wekt en zeker met een Engelsch-profteam op een lijn moet worden gesteld. Ook in Duitschland was de verbazing buitengewoon groot en na hier thans van bekomen te zijn tracht men de groote West Duitsche nederlaag min of meer te verdoezelen. In het Zuiden rede neert men wordt het beste Düitsche voet bal gespeeld en die ploegen hadden de Rus sen tot hun tegenstanders moeten kiezen. Volkomen waar, ploegen van de F.C. Nilrn- berg o.a., van Fürth, Wacker, München 1360 zijn heel wat mans en ontegenzeggelijk sterker dan welke West-Duitsche combina tie ook, doch ik ben er van overtuigd, dat ook deze heeren 't tegen de Russen niet licht tot een overwinning hadden kunnen bren gen. Intusschen hebben de Duitschetrs 't bij die verbazing alleen niet gelaten en de kwestie eens nader onderzocht. Dank zij hun ener gieke pogingen is thans een geheel ander licht op de zaak gaan schijnen. Sinds het Russische Keizerrijk onder Sov jet-regime gekomen is, hebben de roode lei ders ook de lichamelijke opvoeding in den ruimsten zin van het woord op hun regee- rings-programma geplaatst. Men achtte 't noodzakelijk, dat de menschen uit de ar beiders-klasse naast hun arbeid een of andere sport tot ontspanning kozen. In theorie is zulks natuurlijk buitengewoon goed gezien, doch ten opzichte van de uitvoering heeft de tijd anders geleerd. Men heeft tegen een bal getraptdeed aan gymnastiek, doch de groote belangstelling van de zijde der com munistische leiders, bleek in tegenstelling met de mooie belofte uitermate gering. Echter bleef hun interesse w el bijzonder levendig voor de voetballers, meer speciaal die spelers, welke buitenlands trokken. Wat de oorzaak daarvan was en met welk oog merk maatregelen voor deze speciale cate gorie werden getroffen, zal ik u in het vol gende verhalen. Wanneer plannen voor een buitenlandsch tournée hun beslag hebben gekregen en zulks geschiedt uit den aard der zaak mees tentijds geruimen tijde van te voren, komen de technische leiders geducht in actie. De spelers, welke voor dit uitstapje in aanmer king komen, moeten vooraf proeven van be kwaamheid afleggen in athletiek, gymnastiek eet. Deze eisch werd doorden leider in Mos kou gesteld. Vervolgens worden hunne hoe danigheden gewikt en gewogen, natuurlijk ook hun bal-capaciteiten komen daarbij in ammerking, en wordt daarna het elftal plus de reserves opgesteld. Daarna worden de heeren bijeen geroepen, dat is dus twee a drie maanden voor de reis aanvangt, en begint men met een zeer inten sieve training, die werkelijk vakkundig moet zijn voorbereid. De resultaten van deze voorbereiding zijn in een woord verrassend en gaf ik U de vorige maal reeds een beeld, wat de Russen ten opzichte van bal-behande ling, snelheid, positie-kiezen enz. hebben be reikt. Woorden van lof verdienden zij zeker en Zijn hen dan ook niet onthouden. Doch komt er geen waas over die fraaie critiek, als gij weet, onder welke omstandigheden deze voorbereidingen zijn geschied. Want per slot van rekening kan elke natie dan een voetbal ploeg in het veldzenden, welker verrichtingen minstens even fraai zijn. Wij hebben de feiten in drie punten samen gevat, welke tot de quintessens van de zaak leiden. Ten eerste de Sovjet-leiders toonen wel heel bijzondere belangstelling voor die categorie voetballers, welke Rusland in het buitenland hebben te vertegenwoordigen. Ten tweede de spelers moeten in die trainings-periode leven, hebben bovendien een werkkring. Ten derde een dergelijke, omvangrijke training kost handen vol geld. De conclusie ligt vrij duidelijk voor de hand en worden de internationale amateurs bepalingen schromelijk overschreden. Te meer trekt zulks de aandacht, waar de Sov jet-leiders erkennen, dat door hen geld wordt betaald voor logies, loonderving en de kosten aan de training verbonden. Niettemin zijn zij de meening toegedaan, dat de Russi sche voetballers hierdoor niet tot de prof klasse behooren, integendeel achten zij 't hun plicht alles in het werk te stellen om de capa citeiten zoo hoog mogelijk op te voeren. Na het uitstapje houdt de rijks-subsidie op en keert een elk weder in zijn oude werkkring terug. Er schuilt echter nog een ander addertje onder het gras. Want naast de erkenning van de betaalde vergoedingen, schijnen die tournee's ook op politiek-propagandistische gronden te geschieden. En deze omstandig heid weegt nog veel zwaarder, want op deze manier wordt de sport doelbewust in dienst van de politiek gesteld. Want om deze reden zal 't de leiders in Moskou wel begonnen zijn 1 SPECTATOR. V.V.A. 2Haarlem 2 4-7. De Haarlemreserves trokken roet een sterke combinatie naar Amsterdam, om het gedregradeerde V. V. A. 2 te bestrijden. D. warmte bleek van veel invloed op de verrichtingen, die over het algemeen niet al te fraai waren. Reeds in de eerste minuut van den wedstrijd neemt V. V, A. de leiding, maar dank zij Dankelman, die zeer productief was, kwam Haarlem 2 met 31 voor, waarna de linksbinnen van de gastheeren, die over een uitstekend schot beschikte, er 23 van maakte met welken stand werd gerust. Na de hervatting scoorde Dankelman zijn vierde doelpunt 24, maar even later werd de Vries weer gepasseerd. 34. Klerk scoorde hierna drie goede doelpunten. 37. maar in de laatste minuut scoorde V.' V. A. nog eenmaal. Einde 47. De opstelling van Haarlem 2 was: de Vries, Balen, Blanken, Cats, Henneman, Van der Lijke, Goedhart, Lamp, Klerk, Dankelman, Moolenaars, Onkenhout. Scheidsrechter Caro fluit aantreden en Zandvoort heeft direct het beste spel, daar de rechter vleugel schitterend op dreef is. Eenige vinnige aanvallen van Zandvoort gaan echter door slecht schieten verloren. V.LO.S.'s voorhoede kan tegen het Zand- voortscshe backstel niet veel uitrichten en verre schoten weet keeper v. d. Mije kra nig te verwerken. Na ongeveer een half uur komt Zandvoort aan het eerste doelpunt door J. Groot, als deze speler taai doorzettend een goed aan gegeven bal van Molenaar ih de touwen jaagt. Na de rust is V.I.O.S. eenigszins krach tiger in haar aanval doch W. v. d. Mije speelt een krachtige partij en weet steeds op tijd in te springen. Dan valt V.I.O.S. wegens handsgeval een strafschop ten deel, welke de V.I.O.S, rechtsbinnap onhoudbaar inschiet. Toch geeft Zandvocft niet op en na fraai opbrengen van Molenaar doelpunt Schut Voor de 2e maal. Steeds komt de Zandvoort voorhoede terug en G. Paap weet een voorzet te be nutten en het is 3—1. De Hagenaars vallen heftig aan en als resultaat van hun werken weet de rechtsbinnen het 2e doelpunt te maken als de achterhoede elkander niet be grijpt. Na hevige spanning als ettelijke cor ners zijn genomen bij beide partijen Hult den heer Caro, die uitstekend floot, tijd en Zandvoort heeft haar eerste 2 punten te pakken. Beckhuro werd na de rust vervan gen door Vallo, daar deze zijn enkel ver zwikte. Toen Heemstede zulk een schitterende zweminrichting had gekregen, was het bij na logisch dat daar bij behoorde een polo club. Aan liefhebbers der zwemsport man keerde bet niet, wat we! bleek uit de groo te belangstelling voor den zwemvijver, tot op 6 Oct. 1916 er eene uitnoodiging werd gericht tot verschillende personen, om te trachten een club te stichten, Deze ultnoo- digin-gen gingen uit van de heeren J. Has- per en J. H. Kersten Jr. Op die vergadering, waar 16 belangstel lenden aanwezig waren, maar waarbij door 30 dames en heeren de toezegging was ge daan, lid te worden, werd tot oprichting besloten. De leiding berustte in goede handen. Wie der toenmalige H.P.C.ers herinnert zich niet den eminenten voorzitter J. Hasper, die zoo prettig maar zakelijk het zwakke scheepje wist te besturen, en trots alle stormen het soheepje in rechte banen leid de. Welke H.P.C.er herinnert zich verder niet de geestige verslagen van secretaris Kersten, wat zoo bijdroeg tot gezelligheid op de vergaderingen. En dan de presentie lijst, gepresenteerd door den heer Wald- katter, steeds voorzien van een teekening o.a. die van 20 Juli 1917, met een keurige springtoren, zijn droom, die thans verwezen lijkt is. O ja, zoo vertelde ons de heer B. W. Mooie na ar, de tegenwoordige voorzitter, financiëele zorgen hebben wij ook gekend, en wij waren in onze nopjes, toen wij in 1917 van den burgemeester een polobal, en van het bestuur der bad- en zweminrichting een chronometer ontvingen H. P. C. verspeelde ?o?odun heer HasPer. zecr vee', toen hij in 1919 Heemstede verliet, en werd toen ver vangen door den heer J. H. Kersten Jr. Maar in het voorjaar van 1920 trof H. P. C. den grootsten slag. Kersten ging naar Enge- and. W. C. Roos naar Indlë, H. C. Schok ker verliet ook Heemstede en B. W. Moole- naar» was in militairen dienst Dus school mej. Vichof alleen als bestuurslid over. En al deed Moolenaars vanuit de verte veel, met zijn weinige hulp naast mej. Viehof ging de gang er uit, cn het minste stootje had de club in elkander doen vallen. Zoo dobberde het bootje, bijna stuurloos voort, tot er in 1921 weer leven in kwam. 13 September 1922 werd weer een® alles bijengeroepen en de zaak weer extra aan gepakt, waarbij het bestuur als volgt werd samengesteld: B. W. Moolenaar, voorzitter! Braan, secretaris; J. Roest Jr., penningmees ter en de dames F. Bennink en mevr. Wald- kötterBeuren, commissarissen. In 1923 voor het eerst uitkomend in de 3e klasse der Ned. Zwembond wisten zij reeds beslag te leggen op het kampioen schap met 1 punt voor IJ 3. dank z* de beide overwinningen op IJ. 3. en promo veerde naar de 2e klasse. En al werd van sommige zijde beweert dat H. P. C. daar een ondragelijk figuur in zou maken, dat jaar legde zij weer beslag op het kampioenschap. Jn de promotie-wedstrijden werd H. P. C. geklopt door L. Z. C., die daardoor naar de le klasse verhuisde. In 1925 kwam H. P. C. uit in de sterke A-aideeung tegen club® als Neptunus, Tri ton, Amersfoort, enz. Daar eindigde zij als no. 3 met slechts 3 punten verschil op de kampioen. In dat jaar kwam ook het dames-zevental uit in de 2e klasse Ned, Zwembond en kwam als 2 aan. Dit jaar legde Tillegersberg beslag op den Kampioenstitel met slechts een klein ver schil, dank zij de slechte leiding van den laatsten wedstrijd, waarover wij toendertijd een uitvoerig verslag gaven. Ook het dames-zevental verloor de kam pioenstitel 2e klasse Ncd. Zwembond van met s'echts een slechter doelge- middelde. Maar de vereeniging heeft er veel toe bijgedragen tot het meer populair worden der zwemsport zoowel in Heemstede als in de omgeving. Dat U op zichzelf al een daad die eerbied afdwingt. Zaterdagavond van 4 tot 5.30 zal het bestuur in het restaurant van „Groendaal" recipieeren en wij twijfelen niet of velen zullen daar blijken van belangstelling toonen te sympathiseeren met het kranige H. P. C. De Haariemsche Kegelbond heeft op zijne vergadering van Vrijdag j.l. besloten aan den Bondenwedstrijd, uitgeschreven door de Amsterdamsohe Kegelbond op 24 October a.s. deel te nemen, zoodat door de wedstrijdcommissie een tiental is benoemd als volgt: D. Bremer, J, A. P, Lamfers, H. Lomans, H. Frantzen, A. Koekoek. C. Gie bels, J. Klauwers, C. Boerlagen, M. Henne man, E. G. Martens voor reserve Jos. v. Eisen, A. C. J. Kreek. Deze wedstrijd vangt aan om 11 uur, ter wijl elke afgevaardigde werpt 10 ballen op 2 banen, alzoo 20 ballen de loting zal plaats hebben even voor den aanvang. De volgende bonden nemen daaraan deel: Amsterdam, Alkmaar, Amersfoort, Gooi en Eemland [Bussum en Hilversum). Haarlem en Utrecht. NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN DE HAARL. KRACHTSPORTVEREENIGING. In gebouw Oiympia zijn gisteren de wed strijden, uitgeschreven door de Haariemsche Krachtsportvereeniging, aangevangen. De uitslagen van den eersten Zondag luf- d®n; Veder Gewichtheffen: le prijs D.O.S., Leerdam, 20214 p.; 2e pr. Walraven, Hercu les, Amsterdam, 19214 p.; 3e pr. G. v. Dijk, D. O. K„ Beverwijk, 192 M p. Licht gewichtheffen: 1. Assendclft, D. O. V., Rotterdam, 215 p. 2. J. Vloon, Achilles, Wormerveer, 215 p.; 3. K. Vloon, idem, 207 p. Midden A. 1. J. Kooi, D. O. V., Rotter dam, 225 p.; 2. Lagerwaard, D. O, V., Rot terdam, 225 3. J. Stroo, Hercules, Am sterdam, 220 p. Midden B. 1. W. Tbolen, H. K. V., Haar lem, 26214 p.; 2. W. v. d. Heijde, Simson, Den Haag, 240 p.; 3. G. v. d. Berg, Her cules, den Haag, 23714 p- Zwaargewicht gewichtheffen. 2e Pr. A. Bolding, Achilles, Wormerveer, 230 p., eenigste deelnemer in deze afdeeling. 2e Afd. worstelen. Bantamgewicht. D. Dresselhuys, Sandow, Zaandam, le pr.; A. v. Gelder, Hercules, Amsterdam, 2e pr.; N. Snoek, Halter, Zaandam, 3e pr. 2e Afd. Vedergewicht: A. Kronenburg, D. O. K., Beverwijk, te pr.; D. Zwart, Her cules, Amsterdam, 2e pr.; J. Renooy, Sim son, den Haag. 3e pr. 2e Afd. Lichtgewicht: Zwanenburg, S. S. S., Alkmaar, le pr.; Vet, K. D. O., Amster dam, 2e pr. J. E. Scheffer, H, K. V H., Haarlem, 3e pr. le Afd. Bantam Worstelen. B. Bedorf, Hercules, Amsterdam, le pr.; v. d. Berg, id., 3e pr.; Post, Halter, 2e pr. le Afd. Vedergewicht. Massop, Hercules, Amsterdam, le pr.; Olivier, idem, 2e pr.; KKreuningen, Simson, den Haag, 3e pr. M. H. c. DEGRADEERT1 Met hetzelfde elftal als Zaterdag trokken de Musschen welgemoed naar Hilversum om ten tweede male tegen deze club in het veld te treden. De eerste aanvallen waren voor Hilversum. De M. H. C. kwam er nu beter in, eenige schoten van Schmid hadden bdter lot verdiend. Rust 0—0. Na de thee ondernam M. H. C. eenige ge vaarlijke aanvallen, uit een waarvan Schmid onhoudbaar wist te scoren, 0—1. Onmiddel lijk daarna maakte H. gelijk, 1;1, Even later miste Visser, die voor rust zoo goed op dreef was, een gemakkelijke bal wat hij daarna nog 3 maal herhaalde, 4—1. Na de Bully ondernam Schmid een fraaie rush en v. Oort kreeg geen schijn van kans, 42. Vlak voor het einde wist H. nog een 5de goal aan het totaal toe te voegen en toen de scheidsrechter inrukken blies, was de degra datie van M. H. C. een voldongen feit. Onder leiding van de heeren Brand, Ok- huisen, stelde M. H. C. zich als volgt op: Visser (d.), van Kempen, van Wieringen (a), Pet, van der Wall Bake, Klinkhamer (m.), Ruys, Brand, ter' Kinderen, 'Schmid, Frant (v.). Er ontwikkelde zich een vrij slap spel. Na eenigen tijd wist Schmid met een schuin hard schot M. H. C, de leiding te geven. 10. M. H. C. kwam nu eits in de meer derheid en uit een scrimmage wist ter Kin deren de stand oip 20 te brengen. Bij een Hilversum doorbraak stelde kee per Visser zich verkeerd op en het is 21. Even daarna een corner op het Hilversum- doerl, Schmid schoot hard in en het is 3—1 met welken stand de rust kwam. 31. Na de rust was M. H. C. een tikje in de meerderheid bij een Hilversum-doorbraak stelde Visser, die een offday had zich weer verkeerd op en het was 32. Hilversum kwam nu enthousiast op en al spoedig was het 33. Een fanatieke strijd om de lei ding ontspon zich. M. H. C. had nu wel peen. Tot 2 maal toe schoot Schmid tegen den paal en hierbij bleef het, zoodat op het einde meteen gelijk spel kwam, 33. Vriendschappelijk. Onder leiding van den heer v. d. Stadt, die maar zeer matig voldeed, speelden Saxen burg en H. B. S. een gemoedelijk partijtje Hockey onder Hollandsche regels. Voor de rust was Saxenburg in de meerderheid, doch het achlertrio van H. B. S. met keeper Mul der aan het hoofd was uitstekend op dreef, zoodat met rust de stand nog dubbelblank was. Na de rust wogen de partijen geheel tegen elkaar op. Een schitterend schot van v. d. Borden op het Saxenburger doel dient ver melding. Na een scrimmage voor het H. B. S. doel wist ten Broeke Saxenburg de leiding te geven, 10, Beide partijen raakten nu zicht baar vermoeid. Als het einde komt is de stand nog 1-4) en aldus behaalde Saxenburg een verdiende overwinning- G. H, Stouten, kampioen 50 K.M. Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag een wedstrijd over pl.ra. 50 K.M. om het kampioenschap. Hieraan werd door de volgende renners deelgenomen, n.l.: W. Sleutel, C. de Nijs. H. de Wit, G. H. Stouten, B. Piet, K. Piet, H. de Haas, G. Makkelie, C. Wifer», P. Passant, C. v, Veen, J. Kipshagen, W. Scheffer, F. de Nijs, J. v. Tol, J. West broek en P. Eggink. Bij het ingaan van de eerste ronden demoreerd C. de Nijs. Stou ten doet dit hem na, doch voordeel brengt dit niet, alleen Wijers, Passant en v. Tol raken iets achter. Bij de tweede ronde wordt door Eggink, de Nijs, Sleutel en Stouten steeds weglooppogingen gedaan, doch voordeel brengt het hun niet, daar alle de spurts dadelijk beantwoord wor den. De derde en vierde ronde gaan als de 2de ronde, alleen moet Makkelie sta ken wegens een defecte ketting. Bij het ingaan van de vijfde laatste ronde probeert C. de Nijs nog eens weg te komen, doch hij slaagt daarin niet, zoodat op de laatste 3 K.M. nog 13 renners bij elkaar rijden. Op de laatste 1 K.M. wordt het tempo snel, doch alle blijven nog bijeen, op 600 M. gaat Scheffer weg, wat oorzaak is dat de renners niet flak op elkaar rijden, op 100 M, verder spurt Eggink zeer snel weg, gevolgd door de Wit, Westbroek en Stou ten. Deze krijgen nu een paar lengten voor sprong, dan op de laatste 400 M, Stouten hard naar voren komt en wint met een paar lengten in 1 uur 16 minuten (5 ron den) 2de werd. H. de Wit, 3de, J. Wes'" broek, 4de, H. de Haas, 5de, C. de Nijs. Vermeld dient nog als dat de overigen niet geplaatsten allen een goeden wed strijd reden. Bovengenoemde hond hield Zondag 26 Sept. hare laatste wedvlucht in dit seizoen vanaf Chimay (België), afstand 260 K.M., waaraan werd deelgenomen met 152 duiven, welke te 7 uur 20 min. werden losgelaten, de prijzen werden als volgt behaald: P. J. Leurs -e; P. de Wilde 2e, 14e, 15e, H. Bannink 3e: P. Bannink 4e; Th. Cornet 5e, 17e- Joh. Hartel 6e, 19e; J. J. Persoon 7e; A. v. Zadel 8e, 13e; B. J. Nieuwenburg 9e; P. y, d- Veen 10c; J, G. N Leurs 11e, 12e, 20e; C. Hoogendoorn 16e, 25e; M. Mes 18e, 30e; W. Smit 21e; F. J. Lourenburg 22e; H. J. Petter 23eA. Schuiten 24e; Jan. J. Las- schuit 26e; E. Paap 27c; Adr. Heins 28e; Joh. v. d. Pol 29e; J. W. Radsma 31e. De eerste duif bereikte haar hok te 10 uui 57 min. met een snelheid van 1197 meters per minuut, laatste prijswinner te 11 uur 10 min. Welgemoed en met 'n frisch hoofd leert en arbeidt onze jeugd het best. Om dit te hebben behoort er na inspannig uitspanning te zijn, Ik geloof dat wel alle ouders het hiermede eens zullen zijn en zich daarom wel eens af vragen, hoe zal ik mijn jongen die ontspan ning geven en wel zonder hem op straat te laten loopen. Thans bestaat er ook voor de Schoteniche jongens uit de Lidwinaparochie en omgeving ruimschoots de gelegenheid zich op 'n aan gename wijze te ontspannen en wel door de gymnastiek. Ondanks de meening van velen, alsdat de gymnastiek iets abnormaals, iets excentrieks is, durf ik toch beweren, dat deze sport op 'n juiste manier beoefend, voor alle gezonde jongens een groote ontspanning is. In de ge zamenlijke spelen leeren de jongens elkaar kennen en verdragen; tevens vinden zij daar in een nutttige en gepaste tijdpasseering. Ik hoop door deze weinige regelen toch vele ouderharten te hebben gewonnen en deel tevens mede, dat a.s. Woensdag, om 7 uur in de St. Canisiusschool in de Timor- straat gelegenheid bestaat zich als lid op le geven. Minimum leeftijd 10 jaar. Contribu tie 10 cent per week. Namens het Bestuur, De Secretaris C. B. A. Goemans. DE EERSTE D AMD AG. Zondag j.l. hield het district Haarlem een Damdag, die in alle opzichten geslaagd mag heeten, Jammer was het echter dat Bever wijk niet opkwam. Deze wedstrijd werd nu reglementair door D. J. D. II gewonnen. F, E. P. II deed een goed werk met 146 van S. D. O. II te winnen. Om ongeveer half een had de loting plaats. D. J. D. I kwam tegen T. E. P. te spelen en S. D. O. I togen Gez.Samenzijn I, ter wijl in de derde groep T. E. P. II tegen S- D. O. II uitkwam. Hierna nam de wedstrijd een aanvang. De gedetailleerde uitslagen zijn al* volgt: D. J. D. I T. E. P. 1. Th. A. KokM. v. d. Pavert 20 2. J.i SmitW. B. v. Gaskele 20 3. J. KleinC, Stijnman 2—0 4. Th. TurnhoutN. R. v. d. Berg 20 5. C. Kok—P. H. Meure 0—2 6. C. v. DijkF. Knape 02 7. J, FietaarC. v. Gastele 02 8. R. KokP. Holleniberg 02 9. P. BeelenN. O. 02 10. J. v. Veenendaal—-C. Kuiper 02 14—6 T. E. P. speelde met twee invallers en tevens kreeg D. J. D. I twee punten aan bord negen, welke niet opkwam, Gezellig samenzijn I S. D. O. I 1. J, J. v. d. Loo—-G. Roet 11 2. H. r. d. GeestW. Hopstaken 20 3. C. Gastelaars—G. Rump 20 4. P. v. d. Meij—G. Kraak 11 5. Ph. SchoutenA. v. d. Haak 20 6. A. G. de JeuJos. Opdam Wt 7. Th. FhilipseP. Spanjaard 02 8. N. N, v. d. PoelG. Marchant 20 9. P. C. de JeuN. Homburg 30 10. M. v. d. ReepJ. 'Smit 11 14—6 S. D. 0. speelde met drie invallers, ter wijl G. S. met een invaller uitkwam. Groep 3. S. D. O. II T. E. P. II 1. C, MarchantA. Masteleng 0—2 2. F. v. d. Klugl—A. Wassenaar 2—0 4. P. MulH. v. Gastel 0 2 3. J. NooyW. Erbrink 02 5. C, MeierH. Handgraaf 0 2 6. M. BijnsdorpA. J. Frénay 02 7. W. EijkhoffJ. Swart 2—0 8. A Schiering—H. Terhorst 0—2 9. J. VogelH. v. d. Mei) 02 10. B, RondeH. v. d. Ham 2—0 6-14 Ten éerste betreft het een Rijksweg en ten tweede is de aanleg van het fietspad en het niet doortrekken van dat bewuste gedeelte toch een Rijkswerk. En door het niet doortrekken van dat pad dragen zij toch deze verantwoordelijkheid. Wanneer wij nu zien, dat deze weg dage lijks drukker wordt bereden en het ombou wen van de Liedebrug (die in het verlengde van den Rijksstraatweg ligt,) nog geruimen tijd kan duren, voor deze geheel klaar is, heb ik mij afgevraagd: zou het nu werkelijk zoo'n onoverkomelijk bezwaar zijn of zulke groote finantieele offers vragen, wanneer genoemd fietspad daar ter plaatse werd doorgetrok ken met een houten hulpbrug over ae Bui- tenliede naast de bestaande brug? Het is juist, omdat het gedeelte van den Rijksstraatweg waar het hier om gaat. juist nog smaller is dan op die gedeelten, waar het fietspad wel ligt. Ik mag toch zeker niet veronderstellen, dat er eerst slachtoffers moeten vallen, voor dat men er toe overgaat, en ik mag toeh ze- ker wel even memoreeren, dat juist in of op dat gedeelte de meeste ongelukken met doe» delijken afloop hebben plaats gehad op den Rijksstrantweg tusschen Haarlem en Ara sterdam. Bij overweging van laatstgenoemd feit, was er reden te meer geweest, om dat vraagstuk voldoende te overwegen, en te doen wat er in dit geval gedaan kon worden. Hopende, dat de betrokken autoriteiten eens ernstig dit vraagstuk bezien, opdat een goede oplossing gevonden wordt, en u mijn heer de Redacteur nogmaals dank voor de plaatsing. C. STOKMAN. Lid van den gemeenteraad van Haarlemmerliede, (Voor den inhoud van deze rubriek stelt d® Redactie zich niet verantwoordelijk.) Mijnheer de Redacteur, Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing van dit stukje in Uw veelgelezen blad, Naar aanleiding van het voorgevallen automobielongeval van Zondagmiddag, zou ik er toch nog eens met nadruk op willen wijzen, ja heb ik mij zelf al eenige malen afgevraagd: zou ook dit ongeval niet te wijten zijn aan de gevaarlijke zóne daar ter plaatse? Moet dan ook nu weer, zooals het zoo dikwijls gaat, eerst het kalf verdronken zijn, voordat men er toe over gaat om de put te dempen? Hel zal den meesten bekend zijn, dat het mooie rijwielpad, loopend naast en parallel met den Rijksstraatweg, ter hoogte van het voormalige gemeentehuis aan de Liedebrug en vlak voor de Liedebrug uitloopt op den Rijksstraatweg, dus eindigt- Wanneer men dus komt van de richting Amsterdam, moet men op een afstand van plus minus 400 M. tweemaal dwars den straatweg oversteken. Wat dit nu wel zeggen wil, is n.l. dit, dat met het tegenwoordige drukke auto mobiel verkeer, de gevaren van overrijding daar onophoudelijk weer blijken. Als men hierbij berekent, dat Vrijdag van de vorige week, niet minder dan 1700 automobielen daar zijn gepasseerd, en nu Zondag j.l. naar schatting wel ongeveer het dubbele, dan kan men wel begrijpen, dat er haast geen oogen- blik gevonden kan worden, dat men als wiel. rijder daar rustig rijdt. Waar ik mij nu j.l. Zondagmiddag gerui men tijd op dat gedeelte heen en weer heb begeven, en geen enkelen politieman of iemand anders, die voor de veiligheid een wakend oog had, heb gezien, vraag ik mij toch in gemoede af: is dit nu toch wel ver antwoord? De politie van Haarlemmerliede is, dank zij de activiteit, wel dikwijls aanwezig, ten minste op drukke dagen, maar ligt het niet meer op den weg van de autoriteiten der Rijks-politie om hiervoor zorg te dragen? Dit is wenscheiijk, en wel om de volgende redenen: Badhui*. In het badhuis aan de Poatlaan, werden in de week van 27 Sept. tot en met 3 Oct. genomen 367 douchebaden, 37 kuipba den. Aan 30 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt- Gelegenheid voor kostelooze schoolbaden bestaat op Woensdagmiddag- Vergadering Bloemendaalsche Reddings brigade. Vrijdagavond vergaderde de Bloemendaalsche Reddingsbrigade in hotel „Vreeburg onder voorzitterschap van den heer E. W. A. van Nederhasselt. De verga dering wa® vrij goed bezocht. Naar aanlei ding van e®« ontvangen schrijven van de directie der N. V. Stoop'® Bad, werd heslo ten gedurenden den aanstaanden winter in deze inrichting te oefenen, de eene week Dinsdags van 78 en de andere week des Maandags van 910 uur, aanvangende Dinsdag 5 October. Besloten werd voor de instructeur® speciale toegangskaarten aan te schaffen. Ontvangen was tevens een schrijven van de familie De Klerk, dat zij tijdens haar verblijf aan het strand bij voorkomende ge vallen gebruik had mogen maken van de verbandmiddelen der Brigade. Den secre taris werd opgedragen aan de familie De Klerk dank te beluigen voor haar bereid willigheid, dat zij bij verschillende gelegen heden de helpende hand had willen bieden. Vervolgens kwam aan de orde de te houden verbandcuraus. Besloten werd te trachten, een cursu® te houden voor hri- gadeleden en leden van de Vrijwillige Brandweer. Van de B. R. B. gaven zich di rect 17 leden op voor het volgen van den cursut. De heeren A. dc Vries, A-, Wapztra en M. P. Postma werden benoemd tot instruc teurs bij de Dinsdagavond-oefeningen. De heer A. Meerink blijft hoofd-instructeur. Besloten werd de oefeningen in hoofdzaak- In te richten in overeenstemmig met de concepl-exameneischen voor het ia te voeren zeediplom». Bij het punt „Mededeelingen van het Bestuur" deelde de voorzitter mede dat de kansen op een telefonische verbinding met 't strand ateed» grooter worden. Als 't een beetje meeloopt, zal de verbinding 't volgende aeizoen wel tot stand zijn ge komen. Een der leden vroeg: waarom !e wachten tot 't volgend jaar? Dezen win ter kunnen er ook ongelukken gebeuren, zoodat een telephoon gewenscht is. Verder deelde de voorzitter mede, dat er geen voorstellen zullen gedaan worden tot aanschaffing van een boot. De kano heeft dezen zomer zijn bruikbaarheid be wezen bij kalme zee. De aandacht is thans gevallen op de in Scheveningen gebezigde „Toomt, een „drieling-kano". De techni sche commissie zal deze toom eens in wer king gaan zien en daarover advies uit brengen. Bij de rondvraag pleitte de heer Meyerink de wcnschelijkheid van 't in 't leven roepen van een jongens-afdeeling, om deze op te leiden voor 't brigade-werk. Dit onderwerp zal in studie worden ge nomen. De heer Postma drong aan op 't aan schaffen van een pop. De heep Meyerink opende het uitricht op het 'n bruikleen krijgen van de Haariem sche pop. De heer Meyerink maakte nog even reclame voor het orgaajj van den bond, „De Brigade". Als gevolg hiervan gaven zich verschil lende leden op voor een abonnement op deze courant. Daarna sluiting. brengt U het •poadfgat mat ALLE gebeurtenissen vol ledig op tfa hoogte menschen werkt nu om straks zich te kun nen vermaken. Dat is het doel van velar leven, het ltege vermaak en de dolle ver strooiing, men zou kunnen spreken van een ziekelijke zucht naar vermaak en zin nenprikkeling, welke de geesten heeft aan. gegrepen. Het is als een storm, die ov®r de wereld gaat en als een roes, waarin veler leven wordt verslonden. D® katholieken leven niet op een eilandj®, maar zitten midden tusschen dien storm in. En als zij ramen en deuren maar openhon den, dan waait bij hen binnenshuis alles door elkaar en overhoop. Onze geestelijken klagen, dat er minder belangstelling is voor de Hoogmis, het al gemeen gebruik van vroeger om des Zon dags met een stille H. Mis niet tevreden te zijn, is zeer sterk ingekrompen, cn h«t Lof is des Zondagsmiddags in de steden slecht bezocht. Vespers kent men nauwelijks meer. In vele parochies vullen godsdienstige vereenigingen de leemten aan. doch over het algemeen gaat de Zondagsviering, opgevat als Zondagsheiliging, onder ons niet voeruit. Wij zitten in den storm van de vermaaks- woede en wij hebben onze oude, misschien wat laksche, voor onzen tijd althans te ruime opvattingen omtrent de Zondagsviering ge handhaafd. Wij behoeven de strenge zede» onzer calvinistische landgenooten niet na te volgen, maar de vraag dringt zich op, of wif onze latente houding ten opzichte der groeiend drieste Zondags-ontheiliging niet hebben le herzien. De Zondag, de dag van onzen God, staat bloot aan een geregelden, overweldigenden aanval, en wij doen zoo weinig te zijner verdediging. Het wordt tijd voor een tegenaanval. In ieder geval moeten wjj ons bewust worden, dat er wat van ons, van onze oude geloofspraktijk, wordt afge knabbeld, steeds meer en zonder dat wij ons algemeen en met al onze krachten verzetten. Wij zullen van onze oude gemoedelijkheid wat moeten prijsgeven en ons schrap zetten, willen wij niet dat Gods rechten op onzen dienst in minachting geraken." Uit „De Gelderlander": „Wij Katholieken plegen voor de Zondags rust minder scherp op te komen dan de Anti-Revolutionairen. Er ia geen verschil over het beginsel, wel over de toepassing. De anti-revolutionairen :ëljn scherper, steiler dan wij, vooral wat de viering van d°n Zon dag betreft. Wij laten de lijn wat makkelij ker vieren. Wij gunnen ons een gepast ge noegen op den 2-ondag, als de godsdienstige plichten zijn vervuld. Wij durven zelfs heele Zondagen voor ons zeh'en nemen, als we maar 'n half uurtje hebben gereserveerd voor den dienst van God. Zeker, men predikt ons de Zondagsheili ging. Onze kerkelijke Overheid houdt ons geregeld voor, dat wij den Zondag hebben te besteden voor den dienst des Heeren; zij wordt njet moede ons op te wekken tot deelname aan 'de godsdienstoefeningen op Zondag, richt daartoe allerlei godsdienstige vereenigingen op, zoekt honderdlei aanlei ding om de diensten op Zondag, in den vont en den namiddag, aantrekkelijk te maken. Maar het „gepaste genoegen" speelt nog altijd een groote rol onder ons, en, zeggen wij er dadelijk bij, zeer terecht. Alleen, het speelt in vele gezinnen een hoofdrol. En de Zondags-heiliging een bijrol. In sommige gevallen een figuranten-rol. Het wordt een vraag, of onze algemeen geldende begrippen omtrent de Zondagsvie ring nog wel passen op den tijd, waarin wij leven. De uitdrukking „gepaste ontspanning" past op de dagen, toen de menschen hun tijd verdeelden tusschen geregelden arbeid en «enig® ontspanning, maar een deel der NA DEN BRAND TE WADDINXVEEN. De burgemeester gecomplimenteerd- De felle brand bij de fa. Modderkolk en Dijs te Waddinxveen, die daar in den nacht van Dinsdag op Woensdag woedde, is thans geheel gebluscht. Van de fabriek is totaal niets overgebleven. De „Tel." verneemt, dat er groote kans bestaat, dat gedurende den bouw van een nieuwe fabriek, het bedrijf door genoemde firma tijdelijk aal worden gestaakt, daar het voortzetten ervan in hulp-loodsen zeer on-economisch zal zijn. Zeventig werk lieden zullen hiercjoor eenigen tijd werkloos worden- Ten slotte kan nog gemeld worden, dat de burgemeester van Waddinxveen, de heer P. A. Troost, bezoek heeft gekregen van een Engelschman, vertegenwoordiger van Lloyds uit Londen, assuradeurs van de fabriek der firma Modderkolk en Dijs, die over het optreden van den burgemeester bij gelegenheid van den brand zijn bizondere tevredenheid uitte en order gaf de aan Gouda verschuldigde onkosten voor het requireeren van de motorspuit uit te betalen, als blijk van waardeering over dat optreden, DE DIEFSTAL UIT DE COLLECTE-: BUSJES. Omtrent het gezin in de Rustenburger straat, bestaande uit man, vrouw, zoon en dochter, die door de Centrale Recherche gearresteerd waren wegens diefstal van gelden uit collectebusjes voor dc Zonne straal, zijn gekke dingen aan het licht ge komen. Het is namelijk gebleken, dat de zoon zijn vader vóór wilde zijn, want al vorens met zijn gevulde busje naar huis te gaan, probeerde hij zélf er geld uit te halen. Daartoe begaf hij zich naar een open terrein en bewerkte het busje met zijn mes. Het geld stak hij in zijn eigen zak en ging toen naar huis. Dit feit heeft hij tegenover den rechter commissaris bekend. Dat zijn vader geld uit de busjes had gehaald, verklaarde hij niet te weten. De drie andere arrestanten blijven ontkennen. Wat de dochter betreft, dit 19-jarige meisje is wegens gezinsomstan digheden voorloopig uit haar hechtenis ont slagen. Te Chevremont, gem. Kerkrade, heeft een een ernstige vechtpartij plaats gehad. Toea de gebr. W., die gunstig bekend staan, huiswaarts keerden, sprak een hunner Scb. aan, met wien hij in een danslokaal een woordenwisseling had gehad. Plotseling trok Sch. een mes en stak daarmede II. W. in den rug, in het gelaat en ter hoogte van het hart. Een broer van W., die ter hulp kwam ontving ook eenige messteken. Bovendien werd H. W. nog een stuk van den neus gesneden. De gebr. W. verloren veel bloed; hun toestand is niet levens gevaarlijk. De politie arresteerde den dader. Tot lid van den Hoogen Raad is benoemd mr, dr. M, Polak te 's-Gravenhsge, Op een warmoezenierszolder te Aaneen bij Venlo, is een „Aanbidding der Wijzen" ontdekt, welke zeer waarschijnlijk aan Lucaa van Leyden is toe te schrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7