STADSNIEUWS. Haarlem en Haarlemmers in ie LlteiaUcr. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Maandag 4 October 1926 Agenda 5 October Gevaarlijk. Gemeentezaken. Alweer een. De Anegang en de Barteljoris- straat worden opnieuw geasphalteerd. DE BESTRATING DER BREESTRAAT TE BEVERWIJK. Voor den Politierechter. Schouwburg Jansweg. Tooneelavond. Leo XIII. Programma Jubileum. Luthersche Weeshuis. Personalia. Gunning. Personalia. Excursie naar de Sluiswerken te IJmuiden. Inbraak. Het autogevaar. Koning Willem I als postillon d'amour. In „De slapende in den Haarlemmerhout" begint J. Dijk zijn verhaal over e£n epi sode uit het paticulicre leven van Willem I, het eerste hoofdstuk met een morgenwan deling van len koning, die in het Paviljoen verblijft, door den Hout. Reeds heeft de vorst geruimen tijd door de paden van den Hout gewandeld, en is hij tot in de nabijheid van het Paviljoen weer gekeerd; nu zet hij zich op een zitbank -neer, om nog eenige oogenblikken in het heiligdom der natuur tot zich zeiven in te keeren. Plotseling echter springt hij op. De diepe stilte rondom hem wordt gestoord door het geluid van bewogen struiken, dicht achter hem. De koning ziet maar de plaats en ontwaart een slapende. Ja, een slapende tig', daar ne der in het gras, te midden der struiken. Zonderlinge ontmoeting inderdaad! op zoo heel onvoegzame plaats een slapende aan te treffen, mag wel avontuurlijk heeten! De slapende, hoe bewusteloos voor bet ■uitwendige, is innerlijk in volle werking. Hij schijnt aanhoudend te droomen. Maar de beelden, die zich voor zijn geest plaatsen, moeten verschillend en met snelheid afwis selend zijn, want zijn gelaat geeft achter eenvolgens de uitdrukking vin onderschei den aandoeningen en hartstochten. In het oogenbl/ik dat de Koning hem aan staart, huivert cjeze; want toorn, tot woede stijgende, blaaki in die borst en geeft aan dat gelaat iets ijzigwekkends. Maar dit duurt slechts één oo|genblik; in het navolgend oogenblik wekken liefelijke beelden het ge voel en geven aan het gelaat teedcre aandoening te vertolken, werpen daarover het waas der hoogst mogelijke aangename verrukking, Doch ook dit is kortstondig. Weldra vol gen in de ziel beelden, die droefheid, wee dom gieten in höt hart, en het gelaat 'n tint doen aannemen van zwaarmoedigen ernst, welke ook den aanschouwer weemoedig maakt en tot deelneming dwingt. En deze sombere tint wordt allengs ver hoogd; de gelaatstrekken nemen een span ning, een scherpte aan, als bij felle smart, zoodat het den Koning bekommert en wee doet worden en hij verlangend uitziet naar een nieuwe werking der innerlijke toover- kracht. Deze doet zich dan ook weldra we der gelden tot milder stemming. Maar plotseling ontwaakt de slaper en slaat een blik op den vorst. Reeds een gewoon mensch zou bij zulk een ontwaken een sprekenden blik hebben geworpen op den man, dien hij zoo onver hoeds voor zich zag; maar de uitdrukking der oogen van dezen gaat alles te boven. Bij het opslaan der wimpers opent zich een vuurgloed, die dreigt te verteeren. Het is de werking van het misnoegen, over zoo ongewenschte ontdekking. Maar in hetzelf de oogenblik, dat die vuurgloed schittert, is de werkkracht daar van den sterken geest, die zich tot geenen prijs door den indruk van het oogenblik laat beheerschen, die ge woon is zich te handhaven legen den drang der hartstochten. Zij geeft aan den blik ter stond eene meer natuurlijke uitdrukking, en aan het voor een oogenblik ontstelde gelaat het onmiskenbaar stempelmerk weder van die kracht, grootheid en welwillendheid, dat er op thuis behoorde. Maar, gelijk wij gezegd hebben, dit is het werk van één seconde de onbekende is vlug opgesprongen en staat voor den Ko- toing. Met een beleefde buiging wil hij voorbij gaan, maar de Koning plaatst zich voor hem en zegt; „Mijnheer! wie zijt gij?" „Wie zijt gij?" is de onmiddellijke weder vraag. „Ik zie niet in, mijnheer," laat hij er ter stond op volgen, „wat ons zou bewegen, el kanders vragen te beantwoorden." Snel treedt de Koning hem in den weg en Zegt: „Neen, mijn vriend, zoo ontkomt gij mij niet. Gij zijt niet zonder doel op deze plaats. Zie ik wel, dan drukt u eenig leed, mis schien kan ik u helpen. Zeg mij wie gij zijt en wat gij beoogt." „Mij helpen," roept de vreemdeling uit, terwijl hij bitter glimlacht, neen, dat kunt gij niet, wie gij ook zijn moogt. Ontsluit mij gindsch paleis, stel van deszelfs bewoners die ééne, die ik zou wenschen, te mijner be schikking, Dit, en niets minder moest gij kunnen om mij te helpen! Nietwaar, dat kunt gij niet? Ha! hal" Hij zwijgt eenige oogenblikken en staart den koning aan. Eerst met een schrikwek kend toornigen blik; maar deze wordt meer gematigd en gaat over tot dien van wreveli- gen spijt; zijne lippen trekken zich weer tot een bitteren glimlach samen, en hij zegt: „Mijnheer! ik verzoek u mij niets meer te vragen." „En hoe dan konde ik u den toegang tot dat paleis openen?. zegt de vorst. Deze woorden hebben een tooverkrach- tige uitwerking; zij doen 's mans gelaat in een oogenblik veranderen. Er schittert eeii verrukking uit zijn oogen, er verspreidt zich een glans over zijn wezen, die niet sterker hadden kunnen zijn, ware hem de grootste schat geboden. Het gloeiende der veriuk- king verdwijnt echter dra weder, en laat al leen de zachte lint der verlevendigde hoop achter. Hij zegt: „Zijt gij wellicht een der hovelingen uit het gevolg der Prinsessen, of een hoofdbe ambte van dit paleis, zoo kondt gij mij wer kelijk een grooten dienst bewijzen, mijn heer!" „Ik wil het," is het antwoord. „Gij toch kunt mij niets vergen, wat onvoegzaam zou zijn." Haastig brengt de vreemdeling een porte feuille te voorschijn, van kostbaar marokein, roet goud gemonteerd. Hij neemt er een verzegelden brief uit en dezen den Koning pverreikende, zegt bij: „Wildet gij dezen brief aan het adres be zorgen, mijnheer, en er mij antwoord op te rug beschikken, jij zoudt wellicht den ramp zaligsten mensch in den gelukkigsten her scheppen!" „Twijfel er niet aan," spreekt de Koning, toen hij het adres had gezien, „morgenoch tend te dezer ure en plaats, overhandig ik u het antwoord." De vorst groette den vreemdeling met bij zondere minzaamheid en verwijderde zich haastig. Maar het was den Koning niet ontgaan, dat een onnatuurlijke bleekheid het rozen waas der wangen had verdrongen, dat daar op thuis behoorde; dat eene kwijning haar gansche aanzijn had aangegrepen, die van een hevig zielelijden getuigde; hij zag roet weemoed de heerlijke, schoone blocin door een vernielenden worm aan den wortel ge kwetst. Het was met opzet, dat zij zich afgezon derd had. Zij verzonk dikwerf in zwaarmoe dig gepe ns. Daarom plaatste zij zich aan. een geopend venster, uitziende naar buiten. Grooter contrast van wat zij voor veler oog schijnen moest en wat zij had kunnen zijn, met wat zij werkelijk was, kon nauwe lijks bestaan. Zij had moeten zijn als de heerlijke na tuur, die haar omgaf en aanlachte. In de volheid der jeugd bezat zij volmaakte schoonhefcF; tot hoogen stand en rijkdom v. as zij door het lot der geboorte verheven, en de betrekking, waarin zij stond, vereerde haar verstand en hnrl. Zij was de lieveling der prinses. Wat had zij bij dat alles niet kun nen zijn? en wat was zij inderdaad? Tot schimp der natuur, die derzelver wel daden aan haar had verspild; ten. hoon voor de kunst der wrcelde, die haar met den meest schitterenden tooi omgaf, stond zij daar als toonbeeld der kwijnende ellende. De Koning hoort verder van zijn zuster, dat de oorzaak van het hartsloopende ver driet een wanhopige liefde is. Amalia be mint een Silezisch edelman, dien haar ouders echter niet als aanstaanden schoon zoon willen aannemen, op grond van ver schil in stand, maar vooral wegens een fa miliegeheim, waarin de broeder van Amalia, een minderwaardig individu, betrokken is, Willem I treedt dan op de schoone maagd toe en tracht haar te troosten: „Nu, gravin, wanhoop niet. De toekomst verbergt achter baren voor 's menschen oog onzichtbarcn sluier zoowel het goede als het kwade. Ik kan u dit terstond bewijzen. Gij zult wel nimmer verwacht hebben, dat ik u lieden dezen brief zou overhandigd hebben." Zoodra Amalia hare oogen op het adres vestigde, herkende zij het handschrift haars minnaars en de doodelijke bleekheid werd plotseling vervangen door e :n vuurrood, dat gelaat en hals overdekte. Zij stond stond als bedwelmd! j. Dijk verhaalt 130 bladzijden verder, hoe de koning zich verder van rijn taak als brievenbesteller kwijttc en het antwoord van Amalia overbracht: De vorst heeft dos avonds zijnen arbeid niet kunnen voltooien; hij zet dien in den vroegen morgen voort. Hem ontbreekt echter een stuk, dat hij moet raadplegen; het is te 's-Gravcnhage, en de afdoening der zaak eischt spoed. Onder het nuttigen van zijn karig ontbijt geeft hij last zijn. rijtuig in te spannen en even later begeeft hij zich op reis. Bij het uitrijden van het hek richt hij zijn oog op en ziet uit naar den Hout. Daar valt hem een man in het oog, die tegen eenen boom geleund, in het smartelijkst gepeins schijnt verzonken en hem met zonderlinge blikken aanstaart. De koning herkent hem terstond. Maar het is nog niet te laat om het jam merlijk verzuim te herstellen. Terstond doet de vorst het rijtuig stil staan, brengt Amalia's brief te voorschijn en schrijft met poilood aan de keerzijde van het blad deze woorden: „Mijnheer! ik heb u schandelijk teleurge steld. Vergeel' het mij. Veel arbeids heeft mij afgetrokken. Hier ontvangt gij den brief der Gravon. Wilt gij haar zien en spreken, ga naar 's-Hage. Daarheen vertrekt het Hof der Prinsessen. Morgenavond is er bal ten Move. Gij kunt u aan het paleis aanmelden. Het wachtwoord: de slapende in den Hout, zal u den toegang tot dc balzaal openen. Vaar wel!" Een bediende stijgt af, gaat terug, over handigt den brief aan August on het rijtuig snelt heen. De lezers, die verlangen te weten hoe bet afliep met de beide geliefden, voor wie Koning Willem I als postillon d amour op trad, kunnen hun nieuwsgierigheid bevre digen in meergenoemd boekje „De slapende in den Hout". Het is te verkrijgen in de Stadsbibliotheek. In denzelfden gedwongen, opgeblazen stijl van ongeveer een eeuw terug (het boek is verschenen in 1844) beschrijft J. Dijk, de schrijver van „De slapende in den Haarlem merhout", waaruit deze passages zijn geno men, de dame, aan wie de brief van den vreemdeling was gericht De koning zag haar 's avonds in de groote zaal, waar de hofhouding vereenigd was. Van zijn zuster, Prinses Frederika, hoorde hij dat het meisje gravin Amalia von Wortoveld was. De auteur viert dan zijn romanciers-lusten bot: Amalia was een heerlijk wezen. In den vol- sten bloei der jeugd stond zij daar met een betooverend gelaat en een leest, die eiken passchouwer in verrukking brengt. Sociëteit „St. Bavo". Verkoopcentrale L. T. B. half acht uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Blauwe Maaad- actie 8 uur Grafische Bond 8 uur Gecombineerde besturen Spoor- en Tram 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Aangifte cursussen Vrouwenbond van 3 tot 5 uur en van 8 tot 9 uur. St.Jozelsgezelleagebouw. Jansstraat 59 Gecombineerde Bestuurs- en Elftalcom missie „R, K. V. L," 8 uur. Groote- o! St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 tmr. Stadsschouwburg „Peer Gynt" half 8 uur. Aula Kennemer-Lyceum Tentoonstel stelling op Acquariumgebied 9 tot half 1 uur, van 2 tot half 6 uur en van half 8 tot 10 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsburean van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraaraverzorgirg van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Eiken Donderdag van 89H uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestt 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhof straat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. - Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau -r- Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitteenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleeap» van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan- DLnsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in bet gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNifi-VERBAND. Centrale Post Telef. i'5151 ec verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wil kruis aan dea huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verslikkings- en etectricteitsong» vallen. Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Zaterdagavond heerschte er aan de Blauwe Brug een volslagen duisternis, doordal, blijkbaar door een defect, de eiectrische ballons niet wilden branden. Daar op dit punt een viertal wegen zich kruisen en er een druk verkeer is van trams en auto's was dit een groot ongericl. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen met verlies- en winstrekeningen, per 31 December 1925, betreffende de com plexen van 23 en 58 eengezins-arbeiderswo- ningen der Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang." Alhier is opgericht „Haarlem s Kennemer Tooneel", onder artistieke leiding van den heer A. F. Chr. de Groot. De nieuwe too- neelvereeniging stelt zich ten doel het too- neellievend publiek van Haarlem en Om streken te doen genieten van goed tooneel- spel, feesten, enz. Op Donderdag 7 October zal deze nieuwe vereeniging de eerste voorstelling geven in den Schouwburg aan den Jansweg. Opge voerd zal worden „Jean Darlot tooneel- spel in drie bedrijven door Louis Legendre. De vorige week vroeg de lieer Van Liemt in de raadsvergadering, of niet, gelijktijdig met asphalteering van Koningstraat en Gierstraat, het bovendek van Anegang en Bartiljorisstraat kon vernieuwd worden. Thans vernemen wij, dat, naar aanleiding van deze vraag, binnen enkele dagen be gonnen zal worden met de vernieuwing der bestrating m genoemde straten. De heer Van Liemt, dien wij om inlichtin gen hieromtrent vroegen, bevestigde de juist heid van dit bericht. De vernieuwing van het bovendek dier straten is trouwens zeer noodzakelijk. Het asphalt ligt er reeds van 1913, zoodat de 10-jarige levensduur reeds ruim overschreden is. Maar het is nu dan ook totaal versleten. Men zie de Barteljoris- straat bijv. eens. De heer Van Liemt merkte ons op, dat het veel beter is, dat nu het bovendek ver nieuwd wordt. Zou men daarmede wachten tot het volgend jaar, dan zou men kans loopen, dat bij eventueele langdurige vorst in net naderende winterseizoen groote schade zou aangericht worden aan het betonbed. De herstelkosten zouden dan natuurlijk nog veel grooter worden. Het wachten met de verbetering zou dus het paard achter de wa gen spannen beteekenen. De tweede reden, om de vernieuwing thans te doen, is gelegen in het feit, dat de verschillende machines toch in Haarlem zijn. Er kan dus een gunstig gebruik van gemaakt worden. Het leggen van blokjes langs de rails in de Gierstraat is gereed en in de Koningstraat bijna. De ondergrond van Anegang en Barteljorisstraat behoeft niet vernieuwd te worden, zoodat de asphalteering daar slechts 'n kwestie van enkele dagen is. TOEKENNING GELDEN VOOR BIJ ZONDER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. T Gelet op de artikelen 72, 75, le lid, 76 en 84 der lager onderwijswet 1920 brengen ter openbare kennis dat de Raad der gemeente op 29 Septem ber 1926 heeft besloten medewerking te ver- leenen I. ingevolge artikel 72 dier wet a. voor de stichting van eene bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Amsterdamstraat, alhier, waar van het gebouw ruimte moet bieden aan 280 leerlingen en bestaan zal uit 7 klasse-lokalen, elk bestemd voor hoogstens 40 leerlingen b. voor den aanleg van eene centrale ver warming in het gebouw der bijzondere school voor gewoon- en voor uitgebreid lager onder wijs aan de Dreef 20, alhier waarvoor de Raad beschikbaar heeft ge steld respectievelijk een bedrag van 100.650 en 4.500.- II ingevolge artikel 84 dier wet voor de aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen voor het teekenlokaal der bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs, aan de Koningstraat 20, alhier dat ingevolge artikel 76, 2e lid der lager- onderwijswet 1920, ieder ingezetene of het schoolbestuur binnen 30 vrije dagen, te re kenen van heden af, van genoemde besluiten bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komenen dat gedurende dien termijn alle bescheiden, op deze beslissingen betrekking hebbende, kosteloos voor eenieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e afdeeling). De Commissie voor Verkeer en Vervoer stelt aan de Kamer van Koophandel voor, een adres te zenden aan den Minister van Waterstaat, waarin gewezen wordt op het feit. dat de wegen rondom Beverwijk een slecht wegdek hebben .waardoor het ver voer van zacht fruit groote schade onder vindt. Het adres verzoekt daarom den minister, in 'de Breestraat geen keibestratiug aan te brengen, doch een aansluitend wegdek aan den Rijksstraatweg, omdat een keibestra ting niet aan dè eischen kan voldoen, welke het verkeer in dit tuinbouw-cen- trum stelt. De opkooper C. J. S. stond heden voor den politierechter, beschuldigd dat hij uit een perceel in de Kousebandslaan, ten nadeele van de gemeente Haarlem, een looden pijp had ontvreemd. S. had sedert zijn laatste ver oordeeling in 1916 zich goed gedragen, doch dezen keer was hij voor de verleiding bezwe ken. Hij ontkende echter den diefstal te heb ben gepleegd; de looden pijp had hij gekocht van een onbekende. Nadat evenwel de Offi cier van Justitie en de politierechter den man hadden vermaand de waarheid te zeggen daar toch alle bewijzen tegen hem waren, bekende hij ten slotte. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf; indien S. niet bekend had zou de Officier zeker 2 maanden ge vraagd hebben. De politierechter had medelijden met S. en zijn kinderen en wilde hem ditmaal nog uit de gevangenis houden. Vonnis: 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. TENTOONSTELLING VAN BEELD HOUWKUNST. Zaterdagmiddag werd de in het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem in samen werking met den Ned. Kring van Beeldhou wers te houden tentoonstelling van Beeld houwkunst geopend. Er zijn 143 inzendingen in hout, brons, klei, porceiein, kalk enz. De tentoonstelling duurt van 324 October. Allereerst voerde het woord de heer Post, waarn. voorzitter van de Ned. Mij. voor Beeld houwers, die de geschiedenis dezer tentoon stelling schetste en de Ned. Mij. voor Nijver heid dankte, door wier medewerking deze tentoonstelling kon worden gehouden. Hij maakte er voorts een verwijt van, dat bij deze opening geen officieele personen aanwezig waren. Dat het Rijk niet vertegenwoordigd is, kan men nog begrijpen omdat er overal in den lande zooveel gebeurt, maar het gemeente bestuur van Haarlem had z.i. wel belangstel ling kunnen toonen. De heer jhr. F. Teding van Berkhout Jr. sprak namens het hoofdbestuur van de Maat schappij voor Handel en Nijverheid. Hij her innerde er aan dat reeds enkele jaren 't Kolo niaal Museum naar Amsterdam is verhuisd en nu zal ook dit Museum voor Kunstnijverheid uit dit gebouw verdwijnen, maar door de goe de samenwerking met het Rijk, is de Maat schappij er in geslaagd een ander gebouw voor het Museum te vinden, dat, hoewel klei ner, beter geschikt is voor het doel, wijl het meer contact met het publiek mogelijk maakt. Dan sprak de heer T. Roorda, conservator te Leiden, die een inleiding hield over beeld houwkunst. Hij ging de verschillende cul tuurperioden m na, besprak de Grieksche, Romeinsche en middeleeuwsche sculptuur, wees op de geweldige scheppingen van een Michel Angelo, die ten deele nog waren open baringen van individueele persoonlijkheid. Uit wat na hem werd gewrocht blijkt dat de beeldhouwkunst meer en meer een natuurlijk en met virtuositeit voorgedragen afbeelding is van de nerveuse soepelheid van het ge spierde menschelijke lijf. Waarin zij den hoogsten vorm vonden en zochten. Na het naturalisme te hebben behandeld., kwam spr. tot het impressionisme, waarvoor de na tuurlijke gestalten niet meer in haar blijvende werkelijke structuur bleven, doch als op een bepaald oogenblik door de in een bepaalde stemming verkeerenden kunstenaar in een be paald licht gezien verschijnsel werden weer gegeven. De eerste ernstige reactie op de im- pressiontistische richting in de beeldhouw kunst werd veroorzaakt door de groote baan brekende gebeurtenis in de wereld der Neder- landsche bouwkunde den bouw van Berla- ge's Beurs. De daarbij te werk gestelde beeld houwers vertoonden plotseling in hun werk prachtig, organisch bij de architectonische vormen aansluitende,zuiver plastisch werk, zooals zich voordien in ons land niet had voorgedaan. Na een korte aanduiding van wat deze tentoonstelling te zien geeft en zijn blijd schap te hebben uitgesproken over de geest drift der ontwerpers, sprak spr. de hoop uit dat het Rijk en de gemeenten het voorbeeld zouden mogen volgen van de hoofdstad en bij het aanvaarden van plannen voor aan hun dienst op te richten bouwwerken, waar moge lijk, zouden zorg dragen voor het aanbren- van sculptuur, waardoor Nederlandsche beeldhouwers in de gelegenheid zijn hun kunnen te ontplooien tot heil van henzelf en tot vreugde der gemeenschap. De openingsplechtigheid, die door velen werd bijgewoond, had plaats in de Rotonde van het Museum. FRIESLAND, GRONINGEN EN ZEE LAND. Men schrijft ons En zoo naderen wij 23 October, deti dag, waarop Friezen, Groningers en Zeeuwen, des avonds 8 uur precies, samenkomen in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. De uitnoo- digingen zijn aan de leden der bedoelde pro vinciale vereenigingen gezonden en het is aan hen, zich te verzekeren van een plaats in den schouwburg, door inzending van de ge vraagde gegevens, vóór 10 October, aan de medegedeelde adressen. Met volle medewer king van de betrokken besturen is een goede voorbereiding mogelijk geweest, waardoor groote verwachtingen voor het welslagen van den avond zijn verwekt. Een keurig uitge voerd programmaboek, (dat vooraf eenige malen dient gelezen of nagezien te worden en waarin vele bekende adressen voorkomen) geeft den lezer een goed overzicht. Bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zal men in de zalen van een buitengewone aanblik kunnen genieten bij zeer vele leden is het plan opge zet in provinciale kleederdracht te verschijnen en zoo zal het dan wel een unicum in den lande worden. Op het tooneel, zal elke too- neeldub een blijspel opvoeren in taal en kleed zijner provincie, het provinciale lied zal klin ken en het symphonie gezelschap der Gro ningers vergast ons op een genotvolle afwis seling tijdens de pauzen. Zoo uitgevoerd, met de te verwachten in stemming der leden, belooft deze bijzondere feestavond veel en wie zal zeggen, wat uit deze samenwerking geboren wordt. Aan hen, die nog geen lid zijnde, iets meer willen verne men (de toegang is alleen mogelijk voor leden), is de Secretaris van de commissie van uit voering bereid inlichtingen te verstrekken adres M.P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood. Operette Oily Polly, door het Vroolijk Tooneel. De tweede opvoering van deze operette is voor het gezelschap wederom een suc ces geworden. De geestige vondsten en het komieke spel van Tobi (Silvai nPoons) ge ven het publiek herhaaldelijk gelegenheid om lachsalvo's te lanceeren. Ook de bee- nen-voordracht, van den filmacteur, zijn vriend, en den huisknecht, was een grap pigheid, die vooral in operettes zeer ge wild is. Het vrije spel, dat altijd een soort van gezelligheid geeft bij het publiek, werd op sommige momenten wel eens tot op liet nippertje van de grens van hinderlijk- worden, doorgevoerd. In haar transformatierol was Fientje de la Mar als Olly-Polly aan beide kanten uit stekend. Haar soepel spel viel direct op en bleef het middelpunt van de operette. De goed bezette zaal, waardeerde ook thans weer met gulle applauzen de Olly- Polly-situatie. De dames-tooneelvereeniging „Victoria" heeft reeds door menige welgeslaagde uit voering bewezen, dat zij over goede krachten beschikt en den echten volkstoon weet te treffen. Daarom zal hei velen ge noegen doen, te vernemen, dat „Victoria" morgen- (Dinsdag) avond in de groote zaal van het gebouw St. Bavo het bcciende tooneelspel „Het nest ontvlucht" zal op voeren. Dit geschiedt ter gelegenheid van de sluiting der blauwe-maand-actie. De toegangsprijzen, 25 en 15 cents, zijn zóó laag, dat wel iedereen, die een mooien too neelavond wil bijwonen, er van kan profi- tee'ren. Men wordt verzocht te acht uur aanwezig te zijn, daar het programma nog meer attracties bevat. In gebouw St. Bavo vergaderde de propa- gandaclub Leo XIII. De voorzitter deelde na de opening mede dat er 24 nieuwe leden I tot de verschillende afdeelingen zijn toege treden. Hierna was h?t woord aan den heer Kcesen. De spre er 'c'iciteerde de club, omdat,al is de club no; in haar kinderjaren, er zooveel wilskracht valt waar le nemen. Er moet echter worden gewerkt door alle vak-besturen, en door alle leden van don R.K.V.B. Er moet meer worden gewerkt op geestelijk gebied. Er moet meer eenheid komen, men staat te veel op het terrein der vak-organisatie. Nadat de spr. nog vele behartigenswaar dige wenken over krachtig werk voor de R.-K. organisatie gegeven had, bedankte de voorzitter den spreker en sloot de vergade ring. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De begrooting 1927. Verschenen is de ontwerp-begrooting van de provinciale inkomsten en uitgaven der Prov. Noord-Holland voor den dienst 1927, Het batig slot der rekening over het dicnst- hjaar 1924 bedraagt f 3.335.156,05, een zeer hoog bedrag, dat de gelegenheid zou bieden tot belasting-verlaging over te gaan, schrijven Gedeputeerde Staten en zij vervolgen als volgt Na rijp beraad zijn wij evenwel tot de over tuiging gekomen, dat eene dergelijke ver laging, die reeds in het volgende jaar door eene verhooging zou moeten gevolgd worden, niet in het belang der Provincie zou zijn. Dat dit saldo zoo hoog is, is immers een gevolg van abnormale omstandigheden. In de eerste plaats is daarin begrepen de bijdrage van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noor derkwartier in de kosten van rente en aflossing der watersnoodleening, die ten bate van den dienst 1923 had moeten komen, doch eerst zoo laat werd ontvangen, dat zij niet meer in de rekening over dat dienstjaar kon wor den verantwoord, zoodat aan het jaar 1924 die bijdrage tweemaal ten goede kwam in de tweede plaats is aan opcenten op de Rijks inkomstenbelasting, mede tengevolge van de verlaagde raming (als grondslag werd daarvoor genomen de raming der kohieren voor het dienstjaar 1923/1924 verminderd met 20 aanzienlijk meer ontvangen, dan ge raamd is en in de derde plaats is de invloed der bezuinigingen, in het beheer der pro vinciale ziekenhuizen aangebracht, bezui nigingen, waarmede tijdens de samenstelling der begrootingen van die instellingen nog geen rekening kon worden gehouden, zeer groot geweest. Alleen deze drie gunstige omstandigheden reeds en er zijn er meer te noemen hebben het batig slot met ruim f 2.200.000.verhoogd. Het behoeft geen nader betoog, dat op dergelijke meevallers in de toekomst niet meer in die mate mag worden gerekend. Wel zal ook de dienst 1925 mede tengevolge van buitengewone omstandigheden nog een hoog saldo opleveren, doch reeds thans staat vast, dat dit belangrijk naar een zeer globale schatting ongeveer f 1.000.000.lager zal zijn dan dat van 1924. Bovendien zal uw besluit tot het aanleggen van kanalen, zoodra tot uitvoering daarvan wordt overgegaan, hooge eischen aan de provinciale financiën stellen en zal ook de aanleg van het net van primaire wegen in verband met de in Uwe Vergadering uit gesproken wenschen, zeer waarschijnlijk hooger kosten vorderen dan het oorspronke lijk geraamde bedrag van f 22.000.000. Nu de toevallige haten van den dienst 1924 daartoe de mogelijkheid openen, achten wij het daarom eene daad van goed financieel beleid, het bedrag ad f 1.000.000.waar mede de belastingheffing desnoods gedurende één jaar zou kunnen worden verlaagd, als extra-bijdrage in het Wegenfonds te storten. Wij geven U mitsdien in overweging daar toe over te gaan en de heffing der opcenten, die nu reeds gedurende drie jaren heeft ge golden, te handhaven. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van f 20.934.760. De belastingen brengen op totaal 4 millioen 76.415, gld., waarvan 20 opcenten op de hoofdsom gebouwde eigendommen f 743.300, 20 opcenten op de hoofdsom ongebouwde eigendommen f 147.720, 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 1 millioen 555.580 gld., vijf opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting f 1.441.135, vijf opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting f 138.860. De uitkeering van het Rijk (wet 1905) wordt gesteld op f 68.757.14. De teruggaaf van bij voorschot betaalde pos ten van verpleging van behoeftige krank zinnigen f 993.000.rente wegens gelden gestort in het P.E.N. f 877.000 idem af lossing f 508.000 rente wegens gelden ge stort in het Prov. Waterleidingsbedrijf f 835.000 idem aflossing f 405.000 bijdrage van derden in de kosten van rente en af: lossing der watersnoodleening f 875.000. Aan jaarwedden voor de ambtenaren en bedienden van de provinciale griffie worden geraamd f 250.000 idem provinciale water staat f 150.000 in het fonds ter bestrijding van de kosten van aanleg en onderhoud van wegen wordt een bedrag gestort f 1.750.000. Aan rente en aflossing van door de Provin cie aangegane geldleeningen worden ge raamd f 4.569.856.25 voor porten van aanvaarding op de grond- de personeele, de inkomsten- en de vermogensbelasting wordt geraamd f 750.000 aan subsidies worden geraamd f 638.189.90 Als bijdrage van den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden en bijkomende werken wordt geraamd om f 253.000. De staat van schulden op 1 Januari 1927 wijst een bedrag aan van f 58.636.000 met een bedrag van verplichte aflossingen in 1927 van f 1.668.500. Aan de Staten wordt overgelegd een nota betreffende de tarieven van het Provinciale Electriciteitsbedrijf. Om die nota was door de leden gevraagd. De nota bevat, na een inleiding omtrent de beginselen, die aan de prijsbepaling ten grondslag liggen, een overzicht van de tarieven voor de ver schillende groepen van groot- en kleinver bruikers. Het wegenfonds heeft een begrooting van f 1.585.000. Voorgesteld wordt ten laste van de Pro vincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om een som te verkrijgen ter voldoening van a. f 253,000 wegens bijdrage voor den bouw van eene nieuwe sluis te IJmuiden, met bijkomende wérken en verbetering van het Noordzeekanaal b. f 1.061.000,wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf c. f 700.000,wegens kosten v. uitbreidings werken ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf d. f 13.500,wegens kosten ten behoeve van de ontginning van het Landgoed onder de gemeente Castricum Met bepaling, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 5% 's jaars en dat de aflossing za geschieden in ten hoogste 40 jaren. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 5 Oct. 1926, des namiddags van 23 uur, door den. heer Gcoige Robert. Tocata er Fuga d dorisch, J. Segert; (1716-17822). 2.. Noël, L. C. d' Aquin (1694- 1772). 3. Rhapsodie II, Sur des Cantiques) bretons, C. Saint-Saëns; 4. Morceau Sym- phonipue, A. Guilmant; 5. a. Invocazione, b. Melodio, E. Bossi; 6. Laatste gedeelte uit de Sonate d. kl. t., A. Mailly. DE AQUARIUMTENTOONSTELLING, j Zondagmiddag al vroeg bezocht als 2000e bezoeker de heer J.G. Kuil, Ripperdastraat 20rd de tentoonstelling, waar-bij deze heer een glazen aquarium met planten en een paar j goudvisschen in ontvangst had te nemen. De 2500e bezoeker, die binnenkort verwacht wordt krijgt de keuze tusschen een kamertuin tje, zooals op den stand van de Kweekerij de Tennisbloem te zien is, of een aquariumboek je van E. Hemjans. In of in de omgeving van het tentoonstel lingsgebouw is een zilveren damespolsband- horloge verloren, wat ook aan de zaal door den vinder kan worden terugbezorgd. Het succes van de tentoonstelling is zoo danig, dat, nu tot verlenging besloten is, het tevens de moeite loont, om van een prachtig aanbod van den Directeur van het Lyceum, Dr. de Vletter gebruik te maken en de ten toonstelling uit te breiden met een prachtige collectie praeparaten als kevers, vlinders, en andere insecten, bovendien nog een prachtige eierenverzameling alsmede eenige prachtsoor- ten Indische schelpen. Bezoekers van de ten toonstelling kunnen vanaf hedenavond daar van reeds profiteeren. Nog een andere attractie heeft het bestuur der aquariumvereeniging aan de tentoonstel ling verbonden. Vanaf Maandagavond wordt het publiek in de gelegenheid gesteld tot een beoordeeling der aquaria. Daarbij moet wor den gelet op le het uiterlijke van het aqua rium als zoodanig, 2e de beplanting, 3e de zich daarin bevindende visch. De Aquaria worden genummerd en men vult dan op een daartoe uit te reiken blanco biljet, niet anders in dan het nummer zijner of harer keuze en deponeere dit dan in een bus, bij de kassa geplaatst. De bezitter van het aquarium, dat de meeste stemmen op zich vereenigt, ont vangt dan de medaille, die de vereeniging van de „Koninklijke-Begeer" te Voorschoten heeft ontvangen. Aan de stemming nemen deel alleen beta lende bezoekers boven de 12 jaar, dus zij, die een entréeprijs van 25 cent betalen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. Buisman, Nicolaas Beetsstraat 16, tram- abonnement A. de Rumbeling, Byzantium- straat 38, broche met portret J. Smit, Lange Raamstraat 29d, collier G. Klingers, Hiero- nymus v. Alphenstraat 32, gewrichtDe Vries, Schalkburgergracht 43, bruine hond H. Lenthorst, Rustenburgerlaan 24, hondje met zw. grijze pootjes Politiebureau, Sme destraat, Burgeri. ArmbestuurkaartJ. v. Es, v. Keulenstraat 23, zw. witte poes Fauna Hoekstra, Schalkburgergracht 42, maand- kaart Ned. Sp. w. W. Heeremans, Lourens Costerstraat 22, portemonnaie m.i. Lippes, Schalkwijkerweg 69, idem W. Pesker, Dompvloedslaan 13 Bloemendaal, petW. de Laat, Bakkerstraat 20, hondenpenning C. Wilkens, Oranjeboomstraat 167, rijwielge reedschap F. Kroder, Brouwerskade 37, rijwielbel.merk W. Pladel, Colensostraat 16 Schoten, rijwieltasch m.i. Brugwachter, Cathrijnebrug, schuit Broerstra, Ver- spronckweg 72, bos sleutels Groeneveld, Barrevoetestraat 1, Lips'sleutel Politiebu reau, Smedestraat, sjaal W. Scheffer, Pot gieterstraat 25, tandenborstel in standaard Avis, v.d. Vinnestraat 12zw., armbandhor loge R. Bekenkamp, Marnixstraat 14, Zandvoort, broche A. Vink p a. J. Leer- sum, Reitzstraat 38 Schoten, broche De Wolf, Harmenjansstraat 72, duimstok J.H. Knoop, Groot Heiligland 79, horloge met ketting P.J. Huis in 't Veld, Luitensteeg 23, paar kousen Kennel Fauna, Parklaan Wit- zwarte kat, gebracht door J. Andringa, Ja- cobijnestraat 18 Politiebureau, Smedestraat, kist vaseline autolamp knipmes W. Augusfinus.. Duvenvoordestraat 19, matje L.B. Heitveld, Mr. Joostenlaan 29, damespor- temonnaie H. v. Gastel, Frans Halsstraat 20, vulpotlood J. Peilemans, Ged. Oudegracht 33, patrijs-vogel P. Brouwer, Barbarossa- straat 1, portefeuille met haarkam enz. J. Mey, Rozenprieelstraat 4, kinderringetje H. Ploeger, B. Huetsfraat 12, ring G. Hout kamp, Z.Bk_ Spaarne 138, rijwielpomp A. 16, rijwielbelas- Zondag j.l. herdacht de heer F. Hejminck den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als winkelbediende bij de firma A. J. v. d. Pigge, drogist. Gierstraat, alhier. Des morgens werd de jubilaris per auto van zijn woning gehaald en naar de woning van den heer v. d. Pigge aan de Gedempte Oude Gracht gebracht. Daar sprak de patroon den heer Helminck op zeer waardeerende wijze toe en overhandigde hem een cadeau onder couvert, benevens een pendule. Het perso neel schonk den jubilaris een schemerlamp en een bloemstuk. Van zeer vele zijden mocht de heer Helminck in den loop van den dag nog bewijzen van sympathie met zijn jubileum ontvangen. Biemans, Tuchthuisstraat tingmerk in étui G. de Vries, Gen. de Wet straat 4rd, idem W. Klooster, Olycanstraat 31, idem A. Vring, Amsterdamstraat 76, idem H. Hoofdaarts, Rozenstraat 51rood, rijwielstandaard C. Klijn, Teylerstraat 3, rijwielbelastingmerk Politiebureau, Smede straat, Gymn. schoentje Runhaar, Saenre- damstraat 5c., gymn. schoentje v.d. Helm, Tetterodestraat 57, sierspeld P. Tijdgaat, Bannesteeg 5, Lipssleutel G. Metselaar, Kruistochtsfraat 7, damcstaschje Politie bureau, Smedestraat, bruin damestaschje. Regenten van het Luthersche Weeshuis hebben de hand gelegd op het fraaie hee renhuis, grenzende aan Rustoord. Het wordt bij deze instelling getrokken en naar „De Kerkbode" verneemt, binnen niet al te lan gen tijd in gebruik genomen. Het bestuur van „Con Amore'' deelt mede, dat de heer Joh. B. C. Court, met ingang van 1 October a.s. niet meer aan de ze mandolineclub als directeur is verbon den. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de verbouw van perceel Twijnderslaan no. 49 F. (tot school no. 2 voor buitengewoon lager on derwijs) benevens het verrichten van lood en zinkwerk ten behoeve van bedoelden verbouw, op 29 September 1926 is gegund aan dc fa. Marcellis en Heemskerk, te Lei den en het verrichten van glas- en verf- werl; aan dit gebouw aan P. Essenius, te Haarlem. Voor het machinisten-examen diploma B slaagde le s'-Gravenhage de heer H. H. Hoos, alhier. Door het Correspondentschap Haarlem van het Verbcnd van Hoofdarbeiders wordt j op Zaterdag 9 October een excursie geor- guniseerd naar de sluiswerken te IJmuiden, waar de sluiswerken onder deskundige lei ding bezichtigd zullen worden. Men zal hiervoor des middags tc 1.40 uur bijeen komen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft i men zich door verbreking van een slot toe gang verschaft tot een pakhuis in de Burret- straat. Een damesrijwiel en een reserve-auto band worden vermist. Door dc Motorbrigade is proces-verbaal, opgemaakt tegen een man, die een auto zon„j der deugdelijke remmen bestuurde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9