m ~7i 1 i Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuw< VAN ALLES EN VAN OVERAL. 1 S3 De H. Franciscus. Stadsnieuws. f M Dinsdag 5 October 192#6 50ste Jaargang No. 16371 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 6 October *L\ Hierboven reproduceeren wij een foto van de begrafenis van Martin Scheuring, die tijdens de kermis te Noordwijkerhout op zoo no°dk>Hige wijze om het leven kwam. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Het Vergaderseizoen. 't Is niet noodig, dat twee R.-K. Vereenigingen op denzelfden -avond vergaderen. Bethanië. Biljartwedstrijd in „De Korenbeurs". De feesten van Leiden's Ontzet, Roode Kruiscoiiecte ten bate van een parkherstebingscord te Haarlem, op 9 October a.s. De gemeenterekening over 1925 in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht DE 3 OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN. Een foto van het openlucht? spelPhilip's van Wassenaar, burggraaf van Leiden belooft gehoorgpmiè heid aan Jan Paltzgraaf op den Rijn, Hertog in Beieren, Bé abonaementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij iVooruitbetaüng3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per reg& Bij contract belangrijke korting Advertentiën tnsschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ei per regel. Vraag- en aanbod/ advertentiën, 14 regels 60 cO per plaatsing; elke regel mees 15 ct., bij vooruitbetaling. 'Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerintfetv f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doo; F 7^0 ongeval me! f OCH bij verlies van een hand. tOR bij verlies van een f Cfl oij n breuk van h fl bij verlies r. eeï I üw"-orlicts van beide armen. b«>ide beenen of b^ide oorfen 1 oodehiken afloo^ voet of een oog Lusve* duim of wijsvinder ww» ">cen of arm; ttU»** andere vinder. Vader Frans, die liefde waart, Uoe ons de liefde weten! Och, dat wij 't prachigeheimenis, Waarin de ware liefde is, Toch nooit, nooit, nooit vergeten! Deze woorden, uit het St. Franciscus-Ora torium van Pater Gilbertus Lohitis O.F.M. (muziek Willem van Kalmthout, vormen den grondtoon van heel de Nationale* vie ring van het Zevende eeuwfeest van St. Franciscus' afstorten, dat gisteren te 's Her togenbosch plaats had. Reeds Donderdag 30 September waren de plechtigheden begonnen met een plaatselijk Triduum en reeds op die dagen waren velen opgegaan naar de stad van St. Jan, vooral Zondag, toen op de Parade een grootsche kinderhulde aan den H. Franciscus van Assisië gebracht werd. Maar dat alles was slechts voorbereiding voor de Nationale herdenking, die, in dit Internationale Franciscusjaar de Neder- landsche katholieken wilden vieren in dat grootsche bouwwerk van katholieke kunst, de Bossche St. Janskathedraal. Heel den Bosch was versierd met vlaggen in de Nederlandsche het was immers een Nationale herdenking maar ook in 4e Pauselijke kleuren, maar bizondere ver sieringen waren overigens niet aangebracht bij de herdenking van een man als Fran ciscus, een man, dië' de personificatie der armoede kan genoemd worden, een man, die bij zijn leven afstand had gedaan van alle aardsche goederen, van alle glans en schit tering, paste geen kostbare versiering. Het was goed gezien, de oude St. Jans, stad te laten, zooals zij was. enkel getooid «iet vlaggen, die er een blij en vrooliik aan zien aan gaven symbool van de Francis- kaansche blijheid, die zooveel goed heeft gedaan op aarde, zooveel geluk aan de wereld heeft gebracht. De echte Franciskaansche blijheid! Daarvan was heel den heerlijken dag van gister doortrokken en de Arme van Assisië heeft zevenhonderd jaren na zijn dood nog eens duidelijk laten voelen, hoezeer zijr voorbeeld nog altijd trekt, nog altijd invloed ♦efent. Oók in onzen modernen tijd. Want al is het ook al zeven eeuwen ge leden, dat deze groofe Heilige zingend is gestorven, hii is daarom voor ons niet min der groot, niet minder waar. Hij toch is, Chesterton zegt het in zijn boek over hem too juist, de voorlooper geweest van al wat in den. modernen geest getuigt van het ruimste denken en het warmste mee-voelen: de liefde tot de natuur en de dieren, hef. begrijpen van de pijnen en nooden van ande ren, het heseffen van de groote geestelijke gevaren, die welvaart en zelfs het bezit kunnen brengen. Een voorlooper vsn den modernen geest een navolger van Christus. Geen mensch toch t.er wereld is zóó doordrenkt geweest van den geest van Christus als de groote Arme van Assisië, geen mensch ter wereld is den Godmensch zóó gelijk ge weest. Daarom kan het ook niet anders, of overal waar Christus wordt beleden, wordt ook Franciscus geëerd. Niet alleen door Katholieken. En dat is wèl een bewijs van zijn werkelijke grootheid, van de innerlijke waarde van zijn denkbeelden, dat ook andersdenkenden, hoe zij ook mogen af geven op onze Heiligen-vereering, dézen Heilige mèt ons vereeren, als een der grootste mannen, die de wereld ooit heeft voortgebracht. Die man, de zoon van den rijken koopman Beraadone, die op 22-jarigen leeftijd van al zijn weelde en rijkdom afstand deed, om zich de Armoede als zijn bruid te kiezen, is gisteren door heel Katholiek Nederland in 's Hertogenbosch hulde gebracht en zeker is nooit een hulde grootscher, maar ook nooit een hulde meer verdiend ge weest. Reeds 's morgens vroeg strqomden van •11e hoeken van het land groote scharen menscher de Bisschopsstad binnen.,Te voet per rijwiel, per auto, zij die niet verre woon den; per trein, die kwamen uit Holland en Zeeland, uit Groningen en uit Limburg. Den Bosch leek van den vroegen morgen tot den laten avond, wat de drukte in zijn straten betreft, meer op Amsterdam of op Parijs, dan op de kalme provincie hoofdstad, die het anders is. Tegen 10 uur. toen ook juist de trein was aangekomen, die o.m. ook de Haarlemsche Derde Ordelingen naar Den Bosch voerde, stroomden allen naar dc geweldige Kathe draal, waar door den Aartsbisschop een Pontificale H. Mis zou worden opgedragen en al heel spoedig was de groote ruimte in het kerkgebouw geheel met geloovigen ge,- vuld. De Mis werd, zooals gezegd, opgedra gen door Mgr. H. van de Wetering, die daarbij werd bijgestaan door Mgr. C. Prin sen, Protonotarius Apostolicus, Kanunnik, Pastoor van St. Jacob als Presbyter assis- tens; de Hoogeerw. heer A. Sweens, Kanun nik en President van het Groot Seminarie te Haren, als Troondiaken a dextris; Mgr. A. Hermans, kanunnik en directeur van hel Doofstommen-instituut als Troondiaken a sinistris: pastoor J. de Krom van St, Pieter als Diaken der Mis, pastoor A. de Beer van St. Antonius als sub-diaken, enz. Tal van autoriteiten waren mede aanwe zig, o.a. H.H. D.D. H. H. Mgr. Schrijnen, Bis schop van Roermond, Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenboscb, Mgr. van Roosmalen, titulair-Bisschop van Antigonië en Aposto lisch Vicaris van Suriname, Plebaan Weeter- woud.t, als vertegenwoordiger van den Bis schop van Haarlem, Prelaat van den Berg van Berne, Pater Jansen, abt van Pont Al- bert, bij Versailles, Mgr. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, en voorts vele burgerlijke autoriteiten van wie wij noe men de ministers Waszink en Lambooy, de Kamer-voorzitter Ruys de Beerenbrouck, Burgemeester van Lanschot, van de.n Bosch, Baron van Wijnbergen, enz. Voorts zaten in de kanunnikenbanken o.a. nog de Provincialen der Minderbroeders, dei Conventueelen, der Capucijnen, der Augus tijnen, der Carmelieten, der Dominicanen, dei Jezuieten, der Redemptoristen en de abt der Benedictijnen. Na de plechtigheid der H. Mis, waarvan de indrukwekkende liturgische handeling met groote devotie door de overtalrijke scharen geloovigen werd gevolgd, volgde een bei aard-concert van den stads-beiaardier C. v. Balkom, met een program van schoone Fran- ciscus-liederen, dat, jammer genoeg, door het uur waarop het werd gegeven van 121 maar weinig toehoorders had. In den loop van den middag zouden twee vergaderingen worden gehouden, één waar dr. G. Brom als spreker optrad en een waar het woord gevoerd zou worden dpor Mr. dr. L N, Deckers, die beide natuurlijk tot onder werp voor hun rede den H. Franciscus l.adden gekozen. De aanvraag om plaatsen voor deze beide vergaderingen was echter zóó groot, dat 's morgens werd besloten nog een derde vergadering te beleggen, waar Pater Sera- phinu3 als spreker optrad. In alle drie deze vergaderingen werd in groote trekken het leven van Franciscus ge schetst en het goede dat voor alle eeuwen van hem is uitgegaan, belicht, o.a. door den nadruk te leggen op, zooals bij voorbeeld dr Brom het noemde, „zijn moed om gelukkig te wezen". Alle drie de vergaderingen, werden door de bisschoppen bezocht. Ook werd voorle zing gedaan van eenige telegrammen ver zonden aan Z. H. den Paus, H. M. de Koningin, aan Kardinaal van Rossum en aan de generaals der Capucijnen, der Conven tueelen en der Franciscanen. Op de tele grammen aan de Paus en aan de Koningin waren reeds antwoorden ingekomen, die mede voorgelezen werden. Om half vijf 's-middags volgde daarop in het Concertgebouw de uitvoering van het St. Franciscus-oratorium van Willem van Kalmthout op woorden van Pater Gilbertus Lohuis O. F. M., een oratorium voor decla matie, tenor, bariton en koor met be geleiding van strijkorkest, vleugel en orgel. Als declamator trad op Pater Gilbertus Lchuis, tenor was Niek van Wensen, bariton Rob Gevers, terwijl het geheel onder leiding stond van den dirigent P. Kallenbach. Het is *iiet mijn bedoeling hier het werk uitvoerig te bespreken, alleen even te ver melden, dat het is bedoeld als populair oratorium, dat weliswaar den muziekkenner geen verrassingen biedt, maar door een ieder zonder moeite kan worden begrepen en genoten. Deze bescheiden opzet in aan merking genomen, kan het echter een pittig en echt muzikaal werk genoemd worden, waarin de zuiver gevoelde tekst door een fraai en expressief klankgeheel geacen- tueerd, nobel en ontroerend werkte. In de uitstekende uitvoering kWam de muziek volkomen tot haar recht en maakte diepen indruk. Tot slct van den dag werd in de Kathe draal nog éen Pontificaal Lof gecelebreerd door Mgr. Lorenzo Schioppa, titulair Aartsbisschop van Mocjssos, Apostolisch Internuntius te 's-Gravenhagc. Onder dit Lof werd door Pater Borromeus de Greeve de feestrede uitgesproken. Daar de groote kerk bij lange na niet allen kon bevatten, die zoo gaarne tegenwoordig hadden wil len zijn, waren buiten aan de kerk luid sprekers aangebracht,waardoor zii ook daar buiten gehoord kon worden. Zeer vejen volgden, op de Parade, dan ook de gevoel volle woorden van den eminenten spreker, die trouwens door de radio in heel ons land en ver daarbuiten gehoord is kunnen wor den, met groote aandacht. ARTHUR TERVOOREN. Sociëteit St. Bavo. Haarlemsche Inkoop- Combinatie half 9 uur. Vioolonder- wijs 3 uur Bevolkingsbureau 8 uur Ledenvergadering Volksbond 8 uur. St. Jozefsgezellen-gebouw Jansstraat 59 Repetitie Rederijkers „St. Genesius.' 8 uur Repetitie „Utile Dulci" tu - 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Ge nesius" 8 uur. Stadsschouwburg „Lohengrin" half 8 uur, OUD-SCHOTEN Gebouw R.-K. Volksbond Rerklaan Repetitie Tooneelclub Rede rijkers 8 uur. Aula Kennemer-Lyceum Tentoonstel stelling op Aquariumgebied van 2 tot 1 uur. van 2 tot half 6 uur en van half 8 tot tO uur. Luxor-Theeter Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uurv Kleine Thercsia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8-half 9 tiur. 's Zaterdags alleen van Q,-412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters1 en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag. geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dag van 23 uur. Donderdag van 1-2 uur R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht "4, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereenigingf aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN&.VERBAND, Centrale Post Telef. i*515l en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan des - huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikking»- en electrictetsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Naar aanleiding van het feit, dat „Geloof en Wetenschap" er! de R.-K. Kiesvereeni- ging beide tegen Vrijdag j.l. een vergade ring, nog wel in hetzelfde gebouw, hadden uitgeschreven, en dit meermalen gesigna leerde euvel zich nog herhaaldelijk dreigt voor te doen, heeft het bestuur van bet St. Bavogebouw besloten om een register aan te leggen, waarin de vergaderingen van alle R.-K. Haarlemsche Vereenigingen wor den opgenomen en geldt niet alleen voor het St. Bavogebouw, maar ook voor andere vergaderlokalen en Schouwburgen, Deze registratie zal gratis geschieden. Het' zal dus voortaan nu enkel van de be sturen der R.-K. Vereenigingen zelf afhan gen, of wederom twee belangrijke bijeen komsten op denzelfden datum worden bepaald. De eerste profession. Tot groote vreugde van zoowel de con templatieven als de catechisten der St. Rei- nilda-Stichting, zijn Zondag ten huize Be thanië, te Bloemendaal. door de eerste 4 religieuzen de drie kloostergeloften afge legd, in handen van Z. D. H. Mgr. A. J. Cat- lier zeiven, die voor deze plechtigheid de H. Mis in Bethanië opdroeg. Na lang wachten en vele moeilijkheden zijn dan eindelijk in genoemde congregatie de kloostergeloften afgelegd door de eerste vier contemplatieven, die nu dus ook offi cieel den kloosterlijken staat beleven. 't Was daarna een ware blijdschap voor de leden der stichting, hun beminden bis schop nog eenigen tijd in hun midden te mogen houden aan een feestelijk ontbijt en een kleine wandeling door den tuin. Dank baar gestemd waren allen, toen Monseig neur verklaarde, dat Zijn bewijs van belang stelling moest worden opgevat als een blijk van dankbaarheid, voor wat de stichting voor Zijn Bisdom doet. „Ik bid iederen dag voor Uw werk," zei Monseigneur, „dat het waarlijk religieuze leven der catechisten, hetwelk zooveel opoffering met zich mee brengt, veel vrucht moge dragen. Na nog een laatsten zegen uit den auto vertrok Monseigneur, allen in een dankbare stemming achterlatend. Gisterenavond werden in het Café „De Korenbeurs" de eindpartijen afgespeeld van den gehouden wedstrijd met 7 ballen. Na afloop van den wedstrijd werden door den heer W. Bos, hillardfabrikant te Haarlem, op een zeer hartelijke en waar- deerende wijze, alle aanwezigen toege sproken, waarna hij aan eiken winnaar den toegekenden prijs overhandigde. De prijzen werden behaald als volgt: lste prij* de heer Fabbus Sf., eep hee- een damesfiets; 3de prijs den heer Jac. Hart een heerenfiets; en 4de prijs den heer De Vries, een heejenfiets. De heer J. de Vries en Smit ontvingen ieder een hiljarlqueue voor 1?»* «sntal gespeelde nart"®» De heer Van de Nes ontving een flesch wijn voor het minst aantal punten in 3 ge- Speelde partijen. De heer Spoor dito voor de meeste nullen in 3 gespeelde partijen. De twee aanwezige markeurs ontvingen resp. een prachtige taart en 4 doozen sigaretten. Statig pieken de torens van huize Lok horst dc lucht in. Door de groote stads poort over een ophaalbrug over de stads gracht komt men op het Krijthof, het groo te veld. waar straks de ridderspelen zul len worden gehouden ter eere van Jan van Beieren. Links cn rechts van de poort de wallen, waarboven i list even de daken van enkele huizen uitsteken. Sober van 'kleur is het gehouden, dit décor, dat een oppervlakte van plm. 2500 M2 heeft, ont worpen door den architect-decorateur Jan de Quaak en uitgevoerd door den kunst schilder Frans van der Velden, meldt het „Hbld." Het doet het. er is al direct stemming bij de toeschouwers. Tromgerof fel en bazuingeschal weerklinken, het ge beier der klokken verkondigt, dat Hertog Jan van Beieren, vergezeld van zijn gema lin Elisabeth von Görlitz en gevolgd door I den bloem van den Hollandschen adel hun intree in het forum Lugdunum doen. Poor ters met hun vrouwen en kinderen komen op het Krijthof, een bont gezelschap, een nar het, middelpunt. Kabeljauwsch krijgs volk, in schilderachtige kleeding, gaan hun plaatsen innemen. De regeering der Stad Leiden verschijnt, de stadskleuren, rood en wit en 't stadswapen de sleutels overheer- schend in dc kleeding. Voorafgegaan door zijn zoon als banierdrager en vergezeld van zijn gemalin en zijn gevolg komt daar Jan, Paltsgraaf op den Rijn, Hertog in Beieren, zoon van Henegouwen, van Holland en Zeeland, en Markgraaf van Antwerpen op het Krijthof. Even is het publiek in stille bewondering voor de kleurenweelde, die het gezelschap biedt en dan barst een ge juich los, begroet men spontaan de statige figuur in glanzend koperen harnas, waar over een hemelblauwe mantel, Dc geeste lijkheid, de burgemeesters van Dordrecht en Delft, de Holiandsche adel, komen hun opwachting maken bij den hertog. Het terrein is thans gevuld met de fal- looze groepen van een kleurenrijkdom, die in een kort bestek niet onder woorden is te brengan. Dan laat Goulmy en Baar de Einzug der Gladiatoren hooren en in galop verschijnen de Holiandsche en Henegouw- sche edelen, deelnemers aan het ridder- tournoou Schitterende aanblik, het harde geel met het uurroode wapen der Hol landers, het meer sombere geel en zwart van de Henegouwers. De schildknapen be ginnen met de ruiterspelen, keurig uitge voerd, waarvoor een warm applaus beloo ning is. Dan het riddertournooi. Het spel der vier elementen eerst. Als het symbool van de lucht door één der ridders is ge raakt, vliegen duiven de lucht in. Een waterstraal spuit omhoog, als het water overwonnen is; Een vuurzuil vlamt op, als het symbool van het vuur is ge raakt en de haas ontvliet de aarde als één der Holiandsche ridders het symbool aarde treft. Dan volgt het steekspel. Beurt om beurt trachten dc ridders hun lans op het schild van hun tegenstander te breken en een warm gejuich beloonde den ridder zonder vrees of blaam, die de tweekamp won, terwijl de hertogin gracieus een fraaien strik aan zijn lans bevestigde. Een opmerking hcude men ons overigens ten goede, was dit steekspel niet wat lang ge rekt? De mêlée of boharde, waarbij alle Holiandsche en Henegouwsche ridders op elkaar afstormden, duurde echter o.i. te kort. Dit toch was het glanspunt van het tournooi, hetgeen nu niet tot uiting kwatn. Jan van Beieren had blijkbaar geen vecht lustige bui, -want rauwelijks waren de rid ders slaags, of zijn „Merci, merci" weer klonk, waarop de wapenkoning door het ter aarde gooien van zijn staf een eind maakte aan den strijd. Wij moger. echter dit openluchtspel zeer zeker uitnemend geslaagd noemen, het valt niet mee om in onzen modernen tijd van benzine, van radio, en wat al niet meer, een middel- eeuwsche sfeer te schepen. De toeschou wer is of te critisch voor aangelegd, maar ondanks dat alles boeide dit openlucht spel de talrijke aanwezigen zonder twijfel. Een woord van hulde aan den ontwerper, het eere-Jid der 3 Octoberverecnig'ng, den heer W. van Rossum du Chattel, is hier reker. op zijn plaats. Nico de Jong als re gisseur had een moeilijke faak, waarvan hij zich uitstekend heeft gekweten, te meer omdat alles ging zonder heel veel repetities. Uren lang is de optocht, voorstellende de intocht van Jan van Beieren binnen Leiden op den lSdèn Augustus 1420, daarna door Leidens straten getrokken. Een be schrijving te geven van alle costuums is onmogelijk. Volstaan wij met te vermelden, dat de firma Henri Schippers te Rotterdam zeer veel zorg aan de aankleeding had besteed, terwijl de firma H. D. Michels te Amster dam het kapwerk etc. uitstekend had ver- -zorgd. Waarom veel te schrijven over het avond feest? In den schouwburg ging weer de kinderklucht „Tijl Uilenspiegel'in de Gehoorzaal vermaakte het theater-bureau Max van Gelder de aanwezigen opnieuw. En dan op straat, in de cafés, een feest vierende menigte. Men zong, danste en sprong, dat het een lust was. De feest vreugde bereikte haar hoogtepunt natuur lijk op den vermaarden Hosvlonder op het Schuttersveld. Hier stond Leiden op zijn kop, waren de Leidenaars cn zeker niet minder de niet-Leidenaars uitgelaten van pret. Tot slot een extra-schitterend vuur werk, maar lang nadat dc laatste vonken van de groot.® slot-decoratie, voorstellende de banier der 3 Octobervereenigmg, wa ren gedoofd en het lawaai van het groote slot-bombardament met sterrenregens was weggestorven, vierde dc Sleutelstad nog feest. Botsing tusscben auto en tram. Omstreeks 9 uur hedenmorgen kwam de vrachtauto van den melkhandelaar P. H. B.( uit Spaamwoude op den hoek van het Spaarne, en de Damstraat in botsing met een tramwagen der E. N. E. T„ die de Damstraat kwam uitrijden. De schok was zoo hevig, dat beide voertuigen rostvast tegen elkander stonden. Personeel der E. N. E. T. had lang werk om tram en auto weder van elkander te krijgen. Intusschen werd het tramverkeer door overstappen onderhouden. Te ongeveer kwart voor tien was het euvel verholpt" -1 -"to hadden onbelangrijke materieele schade bekomen, zoodat zij hun weg weder kon den vervolgen. Men schrijft ons: Alweer een collecte, hoort men reeds zeggen. Zeker, weder een collecte en een collecte, waaraan niemand 'zich mag onttrekken. De afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis vraagt medewerking en steun voor een belang, waardoor Haarlem gediend zal zijn en wel voor een Parkherstellingsoord. Maar wat is een Parkherstellingsoord hoort men vragen. Een Parkherstciling'soord is een verblijfplaats voor „zieker." die het ziekenhuis verlaten kunnen omdat zii niet meer eene intensieve verpleging noodig heb ben, maar feitelijk nog niet in het gewone dagelijksche leven mogen terug keeren. De eigenlijke ziekte is dan ook geweken; dc dokter kan van den patiënt afscheid nemen, maar nog gaarne zpu hij als laatste rocept hebben voorgeschreven: eerst nog 14 dagen naar bulten, alvorens uw werk te hervatten of uw taak in uw gezin veer op te nemen. Helaas is dat maar zelden mogelijk. De afdeeling Haarlem van het Nederland sche Roode Kruis wil echter aan dit be zwaar tegemoet komen door de inrichting en exploitatie van een Parkherstellingsoord. Zoodra dat oord gereed is, kan een medicus bij het afscheid nemen zijn patiënt nog een recept geven, dat hij zonder of bijna zonder kosten kan opvolgen en dat hem een heel eind kan brengen op den weg naar algeheele beterschap. Want ondanks alles wat in ons land is verricht op het gebied van woning verbetering, hebben nog maar al te velen geen woning, waar zij kunnen genieten van frissche lucht in een gezonde, rustige omge ving. De goede invloed van de frissche buiten lucht werd al eeuwen lang door de genees heren hoog geschat. In den Romcinschen tijd werd het nut van goede verpleging in de buitenlucht reeds hoog gewaardeerd. In ens land is men eerst veel later tot die waardeering gekomen. Toch heeft de pro paganda der geneeskundigen zich baan ge broken en is men vertrouwd geraakt met het denkbeeld, dat zon en buitenlucht onmis bare factoren zijn voor een volkomen her stel van velen. Terecht zegt de Fransehman Privat: Wat elke genezing onmogelijk maakt, dat is het verblijf in een slecht ge ventileerde kamer, of een ziekenzaal, zelfs op een veranda. De zieke moet zijn dagen in de volle buitenlucht doorbrengen, dat is te zeggen, niet in een kamer aan de buitenlucht blootgesteld, waarvan de vensters dag en nacht geopend zouden blijven, ook niet op een halcon, neen, dat alles helpt niet. Buiten het gebouw moet hij verblijven. En zoo mogelijk moet hij er zijn maaltijden gebrui ken en eerst bij zonsondergang moet hij naar zijn kamer gaan. Dit alles is maar al te waar. En deze overwegingen hebber, de afdeeling Haarlem van het Nèd. Roode Kruis doen hesluiten in navolging van de Vereeniging „Parkherstel lingsoorden" te Amsterdam, de inrichting en exploitatie van een Parkherstellingsoord ter hand te nemen. De resultaten te Amsterdam hebben zoo duidelijk bewezen, dat de 2 Herstellingsoor den, die daar thans worden geëxploiteerd, aan de gestelde verwachtingen volkomen hebben beantwoord. In die oorden worden dus niet verpleegd T.B.C.-lijders, of per sonen met chronische kwalen. Alleen zullen daar verblijven personen, die na een ziekte hersteld zijn, maar onder deskundige leiding ir, de frissche lucht hun krachten moeten herkrijgen. Om de uitvöering van dit plan mogelijk te maken, vraagt het bestuur der afdeehng Haarlem van het Ned. Roode Kruis kracht dadige steun voor haar collecte op Zaterdag 9 October 1926. Uit de rekening van de gemeente Haar lem blijkt o.m., dat de dienst der Lichame- lijike Opvoeding 7.641.77 meer noodig had dan geraamd was. De kosten van de ge meentelijke concertzaal waren 5114.40 meer. De subsidie aan het. Burgerlijk Arm bestuur moest met J5.262.91 verhoogd worden. De eerstgenoemde, vermeerderde uitgave werd veroorzaakt doo- de meerdere kosten, voornamelijk arbeidsloonen, ten behoeve van de zweminrichting aan de Delft' 2700 en die aan de Houtvaart 2400 en voor het nieuwe speelterrein aan de Zomervaart .750. De verbouw en gedeeltelijke nieuwbouw met meubileering van het hoofdbureau van politie heeft 180.703.50 gekost, het nieu we politie-posthuis aan het Leidscheplcin 7600. De post „buitengewone uitgaven voor pu blieke werken moest met 901.167.45/4 verhoogd worden. De asphalteering Kruisweg, Kruisstraat, Groote Markt gedeeltelijk, Groote Hout straat en Anegang vereischte een bedrag van 119.918.32, terwijl het omleggen ^an Hef Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Een vernuftig geksysteem te Schiedam ontmaskerd. Geen gratie voor de boeren te Markeloi die een dijk doorstaken. In Italië heeft de ministerraad het wets ontwerp tot wederinvoering der doodatraf aangenomen. De uitvoerende raad van de Amerikaan- scke federatie van Arbeid stelt voor een arbeidsweek van vijf dagen in te roeren. Het incident te Gcrmershehn. Fransch- Duitsche samenwerking bij het onderzoek. Opnieuw een Fransch-Duitsch incident, thans te Mainz. Het personeel van een Zvritserschen goe derentrein neger, personen in eea tunnel gestikt. De Hon gaarsche minister van binnen* landsebe zaken afgetreden. Zware overstroomlngen in Illinois. Dui zenden gezinnen dakloos, Groote materieel» schade. Zie verder LsaLte Nieuws, Barometerstand 9 uur v.m.: 779. StjlstanJ? OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem? Licht op. De lantaarns moeten morge^ worden opgestoken om 5.56, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleoro® logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen valt 5 October 1926. Hoogste Barometerstand 777,0 m. M. t» Aberdeen. Laagste Barometerstand 748.6 m. M. t» Vardoe. Verwachting van den avond van 5 Ccfc tot den avond van 6 Oct.: Zwakke tot matigen Oostenwind; helder tot lichtbewolkl; droog weer; koeler des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur. riolen enz., in verband met die asphaitee* ring 26.500 kostte, totaal 146 418.32. De werken bij de Amsterdamsche Poort ver- eischten 114.000. Voor rioleering en be strating van gronden ten noorden van den Kloppersingel en voor het .bouwen van de brug over den Kloppersingel was noodig 130.602.49 De bestrating van den Wagenweg met asphaltblocs heeft 73.000 gekost, de bouw van een nieuwe Zandersbrug vroeg 49.047.31, die van een brug over de Zo mervaart 25.188.90. De asphalteering van Kleine Houtstraat, onder de viaducten en nabij de Krocht vorderde 66.607.12, de asp'nalt-rubberlaag voor het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" 4750. Een bedrag van 11.016.04 was noodig voor het veranderen van kelderingangen in de Koning-, Gier-, Zijl- en Kleine Hout straat in verband met de asphalteerings* werkzaamheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1