s> Het mes op de keel. Voomaamste Nieuws k Stadsnieuws. sa Woensdag 6 October 1926 50ste Jaargang No. 16372 f191? - b|i verlies van een f Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 7 October Het twistpunt Kleverlaan tusschen de gemeenten Haarlem en Bïoemendaal. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. De hoofdwegen van en naar Haarlem. Een belangrijke aanbesteding. Faillissementen. De Tuinbouw in De Streek. Het vergaderseizoen. 't Is niet noodig, dat twee R. K. Vereenigingen op denzelfden avond vergaderen. Verbetering gewenscht. Een eigen gebouw voor de Kamer van Koophandel, R. K. VOLKS UNIVERSITEIT. KERMIS TE VELSEN. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht MARKTNIEUWS. Een foto van het spoorwegstation Halfweg, naar aanleiding van het voornemen, dit station voor reizigersvervoer op te heffen. Vóór het station de E. S. M.-tram, die oorzaak is van de opheffing. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 bianco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon Mo, 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSGHE Advertentiên 35 cents per re'glL Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regcf- Vraag- en aanbod- advertentiên, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meet 15 ct., bij vooruitbetaling. •Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f* OH ft f| c Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval me) f OEtfl bij verlies "tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; tlUlrU, verlies van beide armen, beide heenen of bpide I* vfU* rtondelïiken afloo^ I ZtJU,' pr, vnpr van een band. voet of een oog 1 ICi J. duim of wijsvinger 1 UW. bij 'n breuk v in f h fl been of arm; I *U. bij verlies v. eel andere vinger. Minister van Karnebeek is een taai ktrijder. Z.Excellentie is van het echte hout, Waaruit men diplomaten snijdt. Dit toch heeft hij niet alleen getoond in de vele en Vaak moeilijke jaren, waarin hij aan hat hoofd van het departement van buiten landsche zaken heeft gestaan en waarin hij de Nederlandsche belangen tegenover groote en kleine mogendheden, machtige en «wakke combinaties heeft verdedigd, maar ook in zijn optreden tegenover het parle ment, was het altijd de diplomaat in den Vollen zin van dit oude woord, die tot ons sprak. De wijze, waarop minister van Karnebeek bet NederlandschBelgisch verdrag be handelt is wel een typisch staaltje van zijn strijdmethode. Hier toont hij vooral zijn groot geduld en zelfbeheersching, deugden, zon der welke het welslagen in een carière als ide zijne ten eenenmale onmogelijk is. Toen aan het Nederlandsche volk door de brochure van ingenieur Ramaer de oogen .Opengingen en de beteekenis van het voor liggende NederlandschBelgische tractaat met al zijn gevaren en dreigende moeilijk heden begon te spreken, trachtte de minister eerst met stilzwijgen den opkomen den storm te bezweren. Toen echter ook de Kamerleden onder den indruk bleken te komen, werd opnieuw met België gecon fereerd en eenige verbeteringen ten gunste Van Nederland werden verkregen. De zwijg zame minister leverde daarop een breedvoerig betoog ter bestrijding van de aan den dag gekomen critiek. Rondom de verkregen ver beteringen werd de waarde van het ver drag in lengte en hreedte uitgemeten en de daartegen ingebrachte moeilijkheden moesten wel zeer in de schaduw komen. *t Was een knap pleidooi, te indrukwek kender, daar hier iemand aan het woord was en geen woorden spaarde, die anders zoo matig en sober is, tot het terug houdende toe. Maar de eenmaal ontwaakte tegenstan ders waren niet voldaan; hoezeer ook sterk politiek aangelegde naturen den minister toejuichten, de eenmaal opgewekte vrees en argwaan hadden de meer zakelijk aangeleg- den voorzichtig gemaakt. In het nieuwe verslag der 2de Kamer drong dan ook sterk het geluid door, dat ook buiten de Kamer in breede kringen geklonken had: maak een nieuw tractaat in een anderen geest! De zwijgzame minister heeft zich nog maals aan het schrijven gezet en hij leverde een memorie, die zelfs voor onze omslach tige parlementaire woordvoering een stuk ,van buitengewone lengte is. Ook van deze repliek moet worden ge- ïuigd, dat ze een knap stuk werk is, een betoog van hoofschen vorm, den lezer over- stroomend met een vloed van argumenten, 'den voorstander stijvend in zijn geloof, den twijfelaar naar zich toe trekkend, den tegenstander hoffelijk tegemoet komend en meetrekkend naar de overtuiging van de noodzakelijkheid om thans het tractaat te sluiten en wel in dezen vorm, hem be zwerend, dat de aanwijsbare voordeelen de gevreesde, maar niet te bewijzen nadeelen Verre en verre overtreffen. Het geheim van minister van Karnebeek's betoogkracht is, om de zwakke plekken Voor te stellen als noodwendige onvol maaktheden in een groot, gezond geheel, Waarbij men maar al te gemakkelijk gaat Vergeten, dat de werkelijkheid het tegen deel kan zijn: n.m. een zwak geheel met enkele sterke onderdeden. Natuurlijk heeft iedpr het recht de strijd methode te kiezen, welke hem het beste past, mits het een eerlijke is, En eerlijkheid kan men dezen minister van buitenlandsche zaken nimmer ontzeggen. Die eerlijkheid noopt hem natuurlijk om, eenmaal aan de «wakke steeën in zijn betoog gekomen, de Waarheid te zeggen. En wie nu deze er uit licht en zich door al het fraaie borduurwerk daaromheen niet verleiden laat, die ziet, dat het NederlandschBelgisch tractaat nog tltijd een hachelijke onderneming is. Twee voorbeelden: De ernstige bedenking van de tegenstan ders van het tractaat, dat dit verdrag in een overwinningsroes van een der partijen is afgeperst en dat het beter is, om, nu de roes voorbij is nieuwe onderhandelingen te beginnen op een basis van werkelijke ge lijkheid en in een zuivere atmosfeer van vrede en verzoeningsgezindheid, wijst de minister af met twee a.1 zeer zonderlinge argumenten:lste een beroep op den gang Van zaken en 2de het feit, dat de Belgi sche Kamers het tractaat al hebben aange nomen. Wat het eerste betreft, dit is toch wel het tegengestelde van een afdoende bestrijding. Juist de gang van zaken was foutief, al was zij dan ook verschoonbaar. Laat het zijn, dat de minister indertijd tegenover den toenmaligen gevaarlijken annexionistischen geest in België en vooral tegenover de stille, drijvende kracht achter België (Frankrijk) in het vooruitzicht heeft gesteld, dat Nederland tot economische concessies bereid was, wanneer -België aan zijn land- honger het zwijgen oplegde, aan die toe zeggingen kon zeker het parlement in Nederland niet gebonden worden, Er kon daardoor hoogstens een moreele verplichting ontstaan, zonder dwang tot het toestaan van concessies, welke formeel niet konden wor den gedaan, waarvan de inwilliging hoogstens onder voorbehoud van instem ming van het parlement kon worden afge perst en welke de volksvertegenwoordiging niet mogen geven, wanneer daardoor groote Nederlandsche belangen worden bedreigd. Het ligt dan veeleer in de lijn om te zeggen: nu de tegenpartij weer tot zich zelf is ge keerd, beginnen wij opnieuw, op een zuivere basis. Onaangenaam doet het dan ook aan den minister thans het ultimatum te hooren stellen: dit verdrag aannemen, of het verwerpen; nieuwe onderhandelingen zijn uitgesloten! En hiervoor moet dan het tweede argument dienst doen, dat de Bel gische Kamers het verdrag reeds hebben goedgekeurd. Maar voelt de Minister zelf niet, dat een vrij volk, hetwelk over zijn eigen lot beslissen wil, zoo iets al heel moeilijk aanvaarden kan? Het was zeker al heel weinig hoffelijk van de Belgische regeering, om haar volksvertegenwoordi ging het laatste woord te laten spreken, terwijl in Nederland nog geen uitzicht was op behandeling door het parlement; terwijl hier een sterke oppositie opstak. Dit echter moet ieder voor zich zelf verantwoorden. Daaruit een argument te smeeden voor de onmogelijkheid voor het Nederlandsche parlement, om nu nog eens het concept- tractaat voor revisie terug te wijzen, gaat toch al te ver! Het tweede voorbeeld is de manier, waarop de Minister de ernstige bezwaren tegen de afzonderlijke bepalingen van het tractaat behandelt. Nemen wij zijn bestrij ding van de oppositie tegen het Antwerpen Moerdijkkanaal. In zijn memorie zegt de Minister onder meer: Over deze laatste verbinding is in den loop der tijden veel te doen geweest en bij de herziening werd zij wederom aan de orde gesteld en wel op den voet van een plan. dat ten tijde van de vereeniging der beide landen in de bedoeling der regeering heeft gelegen en door de scheiding niet is door gegaan. Moest, nu een beroep werd gedaan op de bezwaren van de tegenwoor dige route over Zuid-Beveland, welke indertijd door Nederland in de plaats werd gesteld van den oor«pronkelijken weg, en om een andere oplossing werd gevraagd, op dit plint het vraagstuk der territoriale ver houding, dat in het wezen der zaak de spil was waarom de herziening draaide en waaruit het annexionisme is opgebloeid, niet worden gesteld? Het is bij de herzie ning de dezerzijdsch'c bedoeling geweest het binnen de grenzen der scheidingsrege- ling daar heen te leiden, dat de ligging van het eene land tön opzichte van het andere zich niet opieuw tot een struikelblok in de verhouding zou ontwikkelen Eri verder; Kon mitsdien bet Belgisch verlangen om principiëele redenen niet onontvankelijk worden geacht, een andere vraag was, of er overigens al dan niet aanleiding tot medewerking was. Het nieuwe kanaak werd van Belgische zijde gemotiveerd met een beroep op de bezwaren, aan den tegenwoor- digen weg verbonden, en op de ontoerei kendheid van het kanaal van Hansweert in verband met toekomstige en zich steeds uitbreidende behoeften. Ennu kwam het der regeering voor, dat het, bij het over leg over de in het verdrag van 1839 voor ziene waterverbindingen, niet op haar weg lag, door de weigering van haar toestem ming van het Nederlandsche territoir een struikelblok te maken voor de verwezenlij king van een plan, dat geacht kon worden als scheepvaartweg beter aan den eisch te voldoen dan de tegenwoordige route, en dat tevens als oplossing en afdoening zou kun nen dienen van quaesfies, die vroeger reeds gelijk bekend mag worden geacht, tol ge- dachtenwisseling en wrijving hadden aan leiding gegeven. De regeering overwoog intusschen daarbij, dat in redelijkheid niet meer kon worden gevorderd, en dat, wan neer door België niet tegen de hooge kosten van hel nieuwe kanaal werd opgezien, er voor Nederland geen reden was, daarin meer bij te dragen, dan het bedrag, waartoe, met het oog op eigen belangen, eventueel termen gevonden zouden kunnen worden. Moet op deze wijze Nederland er nu in berusten, dat het zelf gaat meewerken om Antwerpen een voorsprong op Rotterdam en Amsterdam te geven; om onzen toch al reeds zoo bedrukten handel nog meer te gaan bedreigen? Zeker, de minister put zich, en wel zeer vernuftig, uit in allerlei toekomstbespiegelingen over mogelijk nieuwe perspectieven, welke zich voor onze haven steden opdoen. Maar mogen wij hier zuivere speculaties zonder meer laten wegen tegen de zekerheid, dat wij met eigen geld en mid delen, op eigen bodem een buitenlandsche haven sterk gaan bevoordeelen en krachtig maken ten koste van de eigen levensbelan gen? Wat wij immers in het betoog van den minister missen is dit, dat hij gepoogd heeft er de andere partij van te overtuigen, dat het bestaande kanaal over Zuid-Beveland met verbeteringen alleszins voldoende is te maken aan de behoeften van den waterweg naar België en dat redelijker wijze van ons niets meer kan gevorderd worden. Maar de eerlijkheid heeft de Minister verplicht te zeggen, waar hier de schoen wrong. Er werd hier door België om een andere, dan de eenig redelijke oplossing gevraagd, omdat hier lag „de spil, waarom de herziening draaide, en waaruit het annexionisme is opgebloeid." Spreekt deze bekentenis in één zin niet meer dan' de vele kolommen van heel de memorie? En moeten we ons dan geen tien maal bedenken, eer we op dit punt toegeven en een tractaat aanvaarden, waarin op onredelijke wijze van Nederland wordt afge perst, waaraan het nooit zou hebben ge dacht toe te geven, hhd de oorlogsroes onze zuidelijke buren niet tc onzaliger ure be vangen? De verantwoordelijkheid van onze Staten Generaal is hier wel zeer groot! Heb het uitstekendste aan te bieden, dal iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert, JOHN. P. ROCKEFELLER. Sociëteit „St. Bavo" Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur Ledenvergade ring Zuivelbereiders 8 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Santosionds 8 uur Bloemisten 8 uur Kantoorbedienden kwart over 8 uur Liefdebeurs half 7 uur Vioolonderwijs 6 uur, St. Jozcfsgezel'engebouw Jansstraat 59 Zelatricenvergadêring half 9 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Stadsschouwburg „Der Blaue Vogel' 8 uur. OUD-SCHOTEN Gebouw R.-K. Volksbond Kerklain - Feestavond voor de leden dei Harmonie „Caecilia" ter gelegenheid va>. het behaalde succes op het concours te Spaarndam, Aula Kennemer-Lyeeum - Tentoonstel stelling op Aquariumgebied van 2 tot half 6 uur en van half 8 tot 10 uur.. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur. 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9'4 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m, *i0—12 uur, des middags van 2i uur en 's avonds van 8—'uur. behalve Zaterdag, avond Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en UitleenbibUolbeeb. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 -Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus, Aanvragen ook voor met-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 2—3 uur, R.K. Reclasseeringsvereeniging. aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNlÜ-VERBAND, Centrale Post Telef. 75151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de» huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrictetsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). I Wij meldden verleden week, dat de ge meente Bïoemendaal van plan was de ge meente Haarlem in rechten aan te spreken over het onderhoud van het op Bloeroen- daalsch gebied gelegen gedeelte van de Kle verlaan, en wij voegden er aan toe, dat wij allesbehalve enthousiast waren over de Vriendschap, die tegenwoordig tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten blijkt te heerschen. Inplaals van minnelijk overleg, schijnt men elkaar te bestoken met proces sen. Thans vernemen wij, dat dank zij waar schijnlijk deze publicatie, de kwestie,van het onderhoud der Kleverlaan op Bloemendaalsch gebied een oplossing nabij is gekomen. Haar lem en Bïoemendaal zijn overeen gekomen de kwestie niet door de Rechtbank te laten uitmaken, maar door onderling minnelijk overleg. Er zal dus geen proces door Bïoe mendaal uitgelokt worden. Haarlem z.al voor een betere bestrating zorg dragen, maar nog niet is besloten wat Haarlem doen zal eti wanneer de verbetering zal worden aange bracht Men meldt ons uit Halfweg; Woensdag had alhier een droevig ongeval plaats, dat aan een oppassenden man het leven kostte. De spdorwegarbeider B. Vermeer, Wonende alhier te Zwanenburg, was met een drietal losse arbeiders werkzaam op de lijn bij den overweg alhier, toen een trein naderde uit de richting Amsterdam die door geen hunner werd opgemerkt, met het ongelukkig gevolg, dat bovengenoemde Vermeer, die het dichtst bij de rails werkzaam was, door den trein werd aangereden en zoodanig aan hoofd en schouder verwond werd, dat hij onmiddellijk dood was. Enkele oogenblikken te voren had hij nog een zijner collega's gewaarschuwd voor een naderenden trein uit de richting Haarlem. Hij laat een vrouw en drie jeugdige kinde ren na. De slakkengang der verbeteringen. De Minister van Waterstaat heeft, zooals bekend, in verband met de voorgenomen instelling van een Wegenfonds, op de be grooting 192'7 geen bedrag uitgetrokken voor verbetering van wegen. Voor den weg Amsterdam—Haarlem is een bestek in voorbereiding voor verbetering van het gedeelte HalfwegHaarlem, d.w.z, voor de verlegging en verbreeding van den rijweg en de vernieuwing van de Liedebrug, aldus de ,,0. H. Crt." Hiermede zou in het voorjaar een aanvang gemaakt worden en de kosten hiervan zouden tendeele nog ten laste van den dienst 1926 vallen. Nu zal echter de aanbesteding opgeschort moeten worden, daar men verplicht zou zijn de rest der gel den uit den dienst 1927 te betalen. Voor dezen dienst zijn immers geen gelden uitge trokken! Niet alleen, dat de aanbesteding niet zal kunnen plaats vinden, maar door de betrokken waterstaats-autoriteiten zal dan ook niet beschikt mogen worden over het overschot van 1926 en wel ingevolge de be palingen, die voor de controle der reken kamer gelden Ook de uitvoering van de werkzaamheden aan den weg Heemstede-Haarlem—Amster dam— NaardenBaarn zal aanzienlijk ver traagd worden. Mocht de Minister niet te bewegen zijn een voorschot uit het Wegen fonds -te verstrekken, dan zal in 1927 niets aan aan de verbetering van de wegen worden gedaan. En indien eerst over eenige maanden een voorschot zal worden verstrekt dan zullen de werkzaamheden niet vóór den zomer kun nen aanvangeq. Hoe gerieflijk dit voor het drukke verkeer zal zijn behoeft niet nader te worden uit eengezet. Bovendien is deze vertraging een prettig vooruitzicht voor 1928, als tijdens de Olympische Spelen duizenden vreemdelingen en landgenooten langs deze wegen naar de hoofdstad zullen optrekken; van voltooiing der werkzaamheden zal immers Jan geen sprake kunnen zijn. Vrijdag 29 October a.s. zal door of van wege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland in het bureau Kruisstraat 3 het onderhouden van de diepte vóór den mond van, en in de Noordzeehaven en in de kanaalgedeelten en bavens buiten, de sluizen te TJmuiden en van de havenhoofden en. verdere werken van de Noordzeehaven gedurende 1927, 1928, 1929 en 1930 worden aanbesteed. De kosten voor het onderhoud van bovengenoemd werk zijn geraamd op 574.000 per jaar. Op 5 October 1926 uitgesproken faillisse menten; B. J. Faase, aannemer te Haarlem; Coorn- hertstraat 6; curator rar. H. Muller Brands, alhier; [T. Wi iilems, sigarenfabrikant te Bever wijk, Van Harcncarspelstraat 2; curator mr. P. Donker, aldaar; J. Bakkum, grossier in aardappelen te Zaandam, Molenpad 30; curator mr. W. J. van. Rees, alhier;. C. J. van Donk, timmerfabriek, drijvende te Heemstede, .Excelsior", wonende te Schoten, Floresstraat 86; curator mr. dr. W. P. Vis, alhier; W. J. Kats, aannemer te Halfweg; cura tor mr. T. A. M, A. van Löben Seis, alhier; C. G. Flentrop, koopman in verpakkings artikelen te Hillegom, Meerstraat 33; cura tor mr. J- Decnik, alhier; 6. Fijma, bloemist te Hillegom; Haven 108; curator mr. J. Deenik, alhier; Vernietigd werd het faillissement van W. H. N. van Eykern, hotelhouder te Haarlem Pension Minerva, Parklaan alhier, curator Mr. M, van Toulon van der Koog, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: H. A. M. B. Huyboom, koopman te Haar lem Koudenhorn 80; curator Mr. P. Tideman alhier,- uitgesproken 25 September 1926; C. J. Nyhoff, aannemer te Assendelft; cu rator Mr, J. A, P. C. ten Bokkel, alhier; uitgesproken 25 September 1926; J. van der Lem, tuinder te Wijk aan Zee en Duin; curator Mr. L. G. van Dam, alhier; uitgesproken 20 Juli 1926, De handelsvennootschap onder de firma van 't Hof en Jansen te Zwanenburg-Haar lemmermeer en hare leden van 't Hof en Jansen voornoemd; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis; uitgesproken 1 Sept. 1926. t De bekende tuinbouwstreek tusschen Hoorn en Enkhuizen heeft enkele zeer ongunstige maanden doorgemaakt, aldus schrijft men aan de „Msb.",doordien kool en aardappelen prijzen opbrachten ver beneden'wat men be vredigend zou kunnen noemen. Met de vroege koolsoorten is het zoo slecht geweest, dat zelfs het loon van snijden en de toevoer naar de veiling niet goed werd gemaakt door de gemaakte prijzen. Men kon dan ook van een noodtoestand spreken. De laatste weck is in dezen toestand geluk kig eenige verbetering gekomen. De bloem kool b.v. brengt prijzen op, die goed kunnen worden genoemd; alleen is het jammer, dat er van een bepaalde oppervlakte te weinig leverbare exemplaren komen. Veel is waar deloos. De vraag uit Duitschland is weei flink toegenomen, terwijl tweede soort doot de zouters wordt opgekocht om in het vat te worden gedaan. De vroege koolsoorten zijn flink in prijs ge stegen; voorat voor de roode bestaat grootere animo. Ook ging de witte kool vlugger van de hand voor hoogere prijzen, terwijl ook de gele, hoewel niet in dezelfde mate, in de prijsverbetering deelde. Met de uien viel een zelfde verschijnsel op te merken, ofschoon dit product nog op verre niet een prijs op brengt, die een winstmarge boven de exploi tatie-kosten overlaat. Er komt dus verbetering, niet het minst door de meerdere vraag uit binnen- en bui tenland. Deze verbetering is voor den tuin bouwersstand hier bitter noodig. Naar aanleiding van het feit, dat „Geloof en Wetenschap" en de R.-K. Kiesvereeni- ging beide tegen Vrijdag j.l. een vergade ring, nog wel in hetzelfde gebouw, hadden uitgeschreven, en dit meermalen gesigna leerde euvel zich nog herhaaldelijk dreigt voor te doen, heeft hel bestuur van het St. Bavogebouw besloten óm een register aan te leggen, waarin de vergaderingen van alle R.-K. Haarlemsche Vereenigingen wor den opgenomen, wat geldt niet alleen vcor het St. Bavogebouw, maar ook voor andere vergaderlokalen en Schouwburgen. Deze registratie zal gratis geschieden. Het zal dus voortaan nu enkel van de besturen der R.-K. Vereenigingen zelf af hangen, of wederom twee belangrijke bij eenkomsten op denzelfden datum worden bepaald. Men schrijft ons Men vestigt onze aandacht op een euvel, dat wel verholpen mag worden, omdat de betrokkenen ongewild de dupe worden van de vervulling hunner Staatsburgerlijke plich ten. Uit den aard der zaak is het aantal ge dupeerden niet groot, maar daarom zal het niet zoo moeilijk zijn de betrokkenen ter wille te zijn. Het betreft de voor herhalings oefeningen onder de wapenen geroepenen. In Haarlem zijn er evenals in andere plaat sen verschillenden, die uit hun vaste werk kring werden weggerukt om 17 dagen onder de wapenen door te brengen. Onder deze zijn er, die voor goed hun werkkring kwijt zijn en als gevolg van hun 17 dagen dienen, thans werkloos rondloopen. Hun gezin moest 17 dagen lang van een lage uitkeering rond komen, doch de nood was hiermede nog niet ten einde, want na eerst alle mogelijke moeite te hebben gedaan om werk te krijgen zijn ver schillenden zich of bij hun werkloozenkas of bij het Burgerlijk Armbestuur moeten gaan aanmelden teneinde voor vrouw en kinderen ondersteuning te verkrijgen. Tot hunne groo te teleurstelling wordt hun ten antwoord ge geven, dat over de eerste zes dagen geen uit keering wordt verstrekt. Nu is het in te denken dat iemand die pas werkloos wordt, na zijn verdiensten niet di rect de eerste week voor ondersteuning in aanmerking komt, maar dat iemand, die al reeds met zijn gezin 17 dagen van een lage uitkeering heeft moeten trachten rond te ko men, nu nog eerst 6 dagen als z.g. wachtdagen moet doorr aken is wei een middel/sm de ont wapeningsgedachte in de hand te werken. Nu kunnen de „Kasber,turen" niet anders doen dan de eerste zes dagen als wachtdagen te beschouwen, daar dit in hun reglement staat voorgeschreven, maar dit is niet het. ge val met het Burgerlijk Armbestuur. Dit zou wel uit kunnen keeren en er ook moreel toe verplicht zijn. In de geheime vergadering van de Kamer van Koophandel is gist irenavond besloten tot aankoop van perceel Nassauplein 6, waar vroeger de familie Van Nes van Meerkerk gewoond heeft. De zetel van de Kamer zal naar dil nieuwe gebouw worden overge bracht. Echter zal dit nog niet dadelijk ge schieden, omdat de Kamer nog eenigen tijd huur heeft aan het gedeelte van het perceel aan 'den Kruisweg, waar zij nu gevestigd is. Plannen tot verbouwing van het perceei zijn in voorbereiding. Hei verplaatsen van den zetel der Kamer biedt economische voordeelen. De opbrengst aan rente van het kapitaal, noodig voor den aankoop van het perceei, zal minder zijn dan de huur. welke thans betaald wordt. De inrichting van het nieuwe verblijf der Kamer is verder practischer dan in de ver trekken in het perceel aan den Kruisweg. De plechtige opening zal aanstaanden Maandag plaats hebben. Professor Dr. Gerard Brom van de Universiteit te Nijmegen, zal de openingsrede uitspreken. De toegangs bewijzen zijn vanaf beden gratis verkrijgbaar in het Gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, doch plaats-reserveeren is verplichtend. Nader meldt men ons; Het keurig uitgevoerde Programmaboek verschijnt morgen, Donderdagavond. Het is voor belangstellenden gratis verkrijgbaar bij de firma Coebergh, Ged. Oude Gracht; Firma Leusen, Groote Houtstraat, Firma Nieuwen- huizen, Koningstraat; Magazijn Sint Jozef, Jansstraat; R. K. Leeszaal, Jansstraat; Gebouw Sint Bavo, Smedestraat, en Firma Tweehuyzen, Lieve Vrouwe Gracht. Naar wij vernemen is in de geheime raadszitting, die gisteren tot half één in den nacht voortduurde, het besluit geno men, dat de kermis ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten zal doorgaan. Het adres der winkeliers werd met 6 stemmen tegen van de hand gewezen. De bepaling werd gemaakt, dat op het terrein geen alcoholische dranken mogen worden verkocht. Het 7e eeuwfeest van St. Franciscus. Da plechtige herdenking door de Ned. Pro. vincie der Minderbroeders Franciscanen. De spoorwegramp bij Leiden; de com» missie is met haar onderzoek gereed. Grootsche plannen voor een zwembad met kunstmatigen golfslag te Arnhem. De Hoog Eerw. Peter R. v. Oppenraay S. J. wordt 17 October 70 jaar. Z. H. de Paus uit zijn voldoening over het Internationaal Eucharistisch Congres ta Chicago. De doodslag te Spekholzerheide; da moordenaar w rdt veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstrai. Het verdrag NederlandBelgië; het eindverslag van rapporteurs gereed. De Belgische minister van financiën, Frarcqui, uit zich optimistisch over da besprekingen te Londen gevoerd. De Pruisische minister van binnenland, sche Zaken, Severing voornemens ai t# treden. Vermoedelijk wordt heden het werk ia de Hamburgsche haven hervat. Het monarchisme in Polen, Gespannen verhouding tusschen nusiana en Perzië, Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlenf. Licht op. De lantaarns moeten morgeB worden opgestoken om 5.54. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaO 6 October. Hoogste Barometerstand 772.1 m.M. te Miinchen. Laagste Barometerstand 752.4 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 6 Oct. tot den avond van 7 October. Zwakke meest Z. O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer. Weinig veran* dering in temperatuur. CULEMBORG,~5~Oct. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.'1 ijsbonten 99 )4 ct. ijsendijkers 9 ct. jodenperen 79ct., avezaatsche kapellen 8 ct. suikerperen 4 ct., wintervijgen 1216 ct., kampervenen 8 ct., gieze wildeman 9 *410 ct., vleeschperen. 9 ct., groenperen 9)4 ct., handperen 1620 ct., stoofperen 8 ct., williams düchesse 24 ct., brederode 15 Vi ct-, silezieperen 9 ct., klaas peren 55% ct., st. germain 9 ct., perzik peren 12 ct., curêperen 15ct., beurré hardy 15 *4 ct„ dunbasten 8 ct., nouveau poiteap 18 *4 ct., maagdeperen 15*4 ct., pondsperen 8 *4 ct., soldat laboureur 9 *4 ct., viaamsche schijvers 15 ct., dubb. benderzoet 1517 ct., zoete reinetten 14 ct., goudreinetten 2131 ct., bellefleur 18*420 ct., dubbele idem 2324 ct-, reinzoef 17 ct., streepzuur 13 ct., jasaopelen 10 ct., keulsche paradijs 15*4 ct., reinette d'or 11 ct., rcodzoer 9*4 c.., grauw- zuur 14)4 ct., paradijs 12)4 ct., huismannen 9 ct., campagnezoet 10—14 ct., zoete appelen 1013 cf., zure schijvers 9 ct., benderzoet 16 ct., princesse noble 14 ct., zure champagne 8 *4 ct., alles per kg gebolsterde noten 66 68 ct., per 100 stuks, perziken 66)4 ct. per stuk. BOVENKARSPEL (Station), 5 Oct. Aard appelen. Due 1.70, Ninetyfold 1.30, Schotsche 1.75. blauwe 1.702.10, bonte 1.65 per baal. Aanvoer 193 baal. Uien groota gele 1.101.55, drielingen 0.901.25 per baal. Aanvoer 840 baal. Bloemkool le soort 20.30—31. 2e soort 6.90—17.10, 3e soort f 0.753 per 100 stuks. Aanvoer 196.000 stuks. Roode kool 1.303.70, gele kool f 1.402.10, witte kool 0.901.40 per ICO kg. Aanvoer resp. 33.300, 7500 en 23.000. Bieten groote 7.408.30, id. kleine 3 pet 1000 stuks. Aanvoer 9500 stuks. Slaboonea f 0.401.40 per 15 kg. Aanvoer 1075 zak. 1 HOOGEVEEN, 5 Get. Eieren. Aanvoer 200 000 stuks, 9—10 75 per 100 stuks. Handel vlug. VEENENDAAL, 5 Oct. (Weekmarkt.) Eieren 9.5010.50 per 100 stuks. Aanvoer 170.000. Handel vlug. Biggen 1422 per stuk. Aanvoer 350 stuks. Handel trage*. GRONINGEN, 5 Oct. Eieren hcoger. In den groothandel 7.508.12 *,4 de 100 st. in den kleinhandel 1.80per 20 st. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Oct. Boter- mijn. Aanvoer 26.325 kg. Prijzen: hoogste 2.02, midden- 1.96, laagste 1.88. ROOSENDAAL, 5 Oct. Botermijn. Aan voer 27.375 kg. Prijzen hoogste f 2, midden- 1.95, laagste 1.87. WOERDEN, 6 Oct. Kaas. Aangevoerd! 457 partijen. Eerste kwal. 47 -52, Iv.eeda kwal. 4045; zwaardere Rijksmerk 1 30 58; met Rijksmerk f 4248; zwaarder» 62. Handel matig. KWgmm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1