Parol Verzacht en Geneest ontstoken Huid hy Babies Radio-Omroep De Geheimzinnige weldoener. - V. De Belgische minister van Financiën, Francqui, uit zich in optimisii- schen geest over de te Londen gevoerde besprekingen. De monar chistische beweging in Polen. Onder de Radio-berichten: De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Severing, is voornemens af te treden. In de Hamburgsche haven wordt vermoedelijk heden het werk hervat. Gespannen verhou ding tusschen Perzië en Rusland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN BETOOGING VAN VERMINKTTEN- EEN UITGEBROKEN BOACONSTRICTOR. BINNENLANDSCH NIEUWS. De begrooting der Limburgsche Staatsmijnen De gemeente Vaals wordt financieel gered. De verbinding van Amsterdam met den Rijn. De bestrijding van het Mond- en klavivjzeer. De bestellers bij de Posterijen. „Het Witte Kruis De Middenstandsraad. De Zaterdag in het mijnbedrijf. Dr. J. Schokking over hei herstel der coalitie. R. K. Journalistenvereeniging. De actie der Mensa Adalbertina in Nederland. KERK EN SCHOOL. Pater R. van Oppenraay S.J. 70 jaar. Het Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago. FEUILLETON. i De besprekingen van Francqui F te Londen. Minister Francqui heeft bij zijn terugkeer uit Londen aan het Belgisch Telegraaï-agent- schap verklaard, dat het doel van zijn reis met Franck, den directeur der Nationale Bank was contact te krijgen met den gou verneur der Engclsche Bank en de vertegen woordigers der circulatiebanken uit landen me(gouden standaard, die zich thans te Lon den bevinden. De Nationale Bank, die het plan tot stabilisatie zal moeten uitvoeren, is geroepen om de 'betrekkingen met soortge lijke instellingen in het buitenland nauwer te maken. Om, aldus de minister, onze monetai re plannen tot een goed einde te brengen :s het van het hoogste belang verzekerd te zijn van den zedelijken cn stoffelijken steun der groote circulatiebanken. Dat was het döel cn- Zer besprekingen. Daar de principieele quaesties spoedig uit den weg waren ge ruimd, is de directeur der Nationale Bank te Londen gebleven om de besprekingen no pens de technische quaesties en de middelen van uitvoering voort te zeiten. Wij hebben alle reden voldaan te zijn over Onze reis naar Londen. Britscbe vlootmanoeuvrts. Gisteren is de Engelsche Atlantische vioot tiaar de Noordzee vertrokken voor het hou den van manoeuvres, die practisch zouden neerkomen op een slag tusschen kruisers in oorlogsverhoudingen. Aan de manoeuvres 1 .-men deel de groote slagkruisers „Hood", „Renown en „Repulse". Nieuwe, geheime vindingen tot het verdedigen van de oor logsschepen tegen aanvallen uit de lucht worden bij deze manoeuvres beproefd. Het nieuwe Fransch-Duitsche incident. Een bericht uit Mainz meldt omtrent het nieuwe Fransch-Duitsche incident, waarbij een Fransch onderofficier werd gedood, nog het volgende; De overval had plaats in een ca ié, waar de onderofficier, Andingou genaamd, wat ge bruikte. De aanvaller, een zekere Ehrardt, ontvluchte op een motorfiets. De Duitsche autoriteiten hebben den Franschen haar hulp aangeboden bij het onderzoek. De typhus in Hannover. Gisterenmorgen bedroeg het aantal typhus- gevallen in Hannover 1878; het aantal dooden bedraagt 186, meldt het Wolff-bureau. De staking te Hamburg, De vakveréenigingen hebben de arbeiders opgeroepen zoo spoedig mogelijk den arbeid in de haven te hervatten. Gisterenmorgen is een groot aantal arbeiders weer aan den at- beid gegaan. De quaestie van Tangei. Uit Madrid wordt gemeld; Gisteren is in het regeeringsorgaan de „Noticiero del Lu- lies" een mededeeling verschenen waarin verklaard wordt, dat indien Spanje niet krijgt wat het wenscht, bet een andere tac- tiek zal moeten gaan volgen. Verder wordt gezegd, dat dc Spaansche regeering nog niet alle kaarten op tafel heeft gelegd. De Spaan- •che regeering wil een definitieve oplossing van het vraagstuk van Tanger in overeen stemming mat de verantwoordelijkheid, die zij voor het protectoraat in Marokko draagt. De Spaansche ambassadeur te Parijs wordt binnenkort te Madrid verwacht tot het in ontvangst nemen van nieuwe instructies. De monarchistische beweging in Polen. De monarchistische beweging in Polen neemt in de laatste weken duidelijker vor men aan. Er vond een samenkomst van alle monarchistische groepen plaats, ten einde over een gemeenschappelijke actie ter uit roeping der monarchie in Polen te beraad slagen. Een eensgezind breed monarchistisch front zal gevormd worden. De „Kurjer Poz- nanski" publiceert naar aanleiding van de door de monarchisten voorbereide actieve plannen een interessant historisch overzicht over de monarchistische beweging in Polen sedert Polens zelfstandigheidsverklaring. Daarin staat o.m.: De monarchistische bewe ging in Polen ontwikkelde zich in een tijd, waarin men algemeen over de onbestendig heid der regeeringen en van den partijen- strijd in dat land sprak? Gaandeweg brak de overtuiging zich baan, dat Polen als een land met onzekere grenzen dat bovendien een aanmerkelijk procent nationale minderheden bevat en, afgezien van zijn westelijk deel wat de breede massa betreft nog ongekulti- veerd is, zorgen moest ecne duurzame krachtige regeering te krijgen. De vraag nu opgeworpen of dit onder de bestaande omstandigheden en bij de groote versplin tering der partijen in Sejm te bereiken is. De partijen in Sejm dacltten er volstrekt niet aan de regeeringen blijvend te ondersteu nen, hun doel was veeleer de regeeringen van Sejm afhankelijk te maken. Als het eenige middel dezen toestand te wijzigen blijft volgens bepaalde kringen eene veran dering van het regeeringssystcem die bin nen korteren of langeren tijd komen moet, als het volk zich bij de verkiezingen voor de monarchie uitspreekt. Daarom moest men bij de bevolking met het monarchistische parool voorgaan. De monarchistische beweging begon bijna gelijktijdig in het Wilnagebied, in Warschau, in de gebieden van Posen en Pommeren in de buurt van Kieloe en in Krakau. Het was volstrekt geen eensgezinde actie. De Wil- nacr monarchisten trokken met Krakauër voor zoo ver deze behoorden tot de natio nale rechten (Prawica Narodowa) die met Pilsudski en de Pooische linkerpartij sym pathiseerden vrijwel gelijke zijn. Zij Waren bereid aan de agrarische hervorming zekere j concessies tc verlecnen indien slechts In Polen een torst regeerde. Wegens het ver drag van Riga stonden ze afwijzend tegen over de Nationaal-democratie, daar ze uit sluitend Stanislaw Grabski voor dit verdrag verantwoordelijk stelden. De genoemde par tijen in Wilna en Oost-Polen wier streven daarin bestaat de Russen zoover mógelijk oostwaarts te verdringen stelden al hun hoop op Pilsudski. De Mei-omwenteling had bij de Wilnaër monarchisten tengevolge, dat zij volkomen tot Pilsudski's richting overgin gen, Anders was bet gesteld met Cwiakows- ki en zijn vrienden Stefan Gruchoia en Henryk Przyhorovski. Deze bekwame en sympathieke enthousiasten streden onder het parool; het land voor het, volk, de macht voo» den koning. Koning zou Pilsudski wor den en niet de een of andere geïmporteerde ki-onprins of hooggeboren vórst. Deze ijver is weliswaar in den laatsten tijd ietwat be koeld maar niettemin proclameert het or gaan van deze groep, de „Glos Monarchis- ty" Pilsudski als de eenige man in Polen die w aard is de kroon te dragen. De westelijke monarchisten met generaal von Raszewski aan de spits zijn het eerst tot eene orga nisatie toegetreden aan wier hoofd de ex- maarschalk Niemojowski uit MarchwiacZ staat. Deze organisatie was het begin d$r gn t-monarchistische beweging in Polen, alle andere gingen door verdeeldheid onder Verleden jaar was duidelijk eene kristalli satie der meeningen te constateeren en daarnaast stijgende toenadering tusschen de verschillende monarchistische groepen- De Christ el ijk-Nationalen met Dubanowicz en Stronski gingen eveneens tot de monar chistische leer over. Een eensgezinde mo narchistische organisatie werd gevormd en tot voorzitter Dr. Stefan Dabrowsk gekozen, in het bestuur trad de maarschalk Niemo jowski een lid der voormalige regentschaps- raad. Deze organisatie trad met een aantal verklaringen voor het voetlicht. Dr. Da- brouwski trad uit bet bestuur en in zijn plaats kwam Niemojowski. Voorzitter werd Tadausz Suchlowski. Wat de Krakauer rao- narchistengroep betreft, in deze kringen heerscht algemeene ontevrédenheid met den huidigen politieken koers. Op het juiste moment wil deze groep het koningschap proclameeren. De samenzwering tegen den Sjab. In verband met de samenzwering tegen de Sjah zijn, zoo wordt uit Teheran aan de Engelsche bladen geseind, dr. Amir Khan, een vroegere geneesheer der politie, Hajiem, een vroeger lid van de Medzjlis, kolonel Foeladin, bevelhebber van een kozakkenaf- deeling, majoor Róhollah Khan, eên vroeger adjudant van den Sjah, gearresteerd. Uit door de politie in beslag genomen documen ten zou blijken, dat de samenzweerders uit gebreide plannen hadden gesmeed om dén Sjah, den kroonprins, vele hooggeplaatste officieren, en enkele leden van de Metzjlis uit den weg te ruimen, en om zich tegelijker- lijd meester te maken van Teherin en de regcering. De samenzwering was zoo goed voorbereid, dat zij Waarschijnlijk zou zijn geslaagd, indien zij niet tijdig was ontdekt. Het gerucht loopt, dat kolonel Foeladin, majoor Rohollah Khan en een of twee ande ren op last van den Sjah buiten de stad zijn doodgeschoten. Er wordt een strenge censuur op de pers toegepast. Het mijnongeluk in Tennessee. In de mijn van de Roane Mij., Waar Maan dag een ontploffing heeft plaats gehad, wer den zes lijken gevonden. Zeven en twintig mijnwerkers zitten nog Steeds opgesloten. Alen vreest dat zij allen zijn omgekomen. Eeu schip in brand. Het Britscbe stoomschip „Byron"' is op weg van Patras naar New York in een dichten mist bij het lichtschip „Ambrose'' in brand geraakt. Gemeld wordt dat vier honderd passagiers aan boord zijp, Red dingsbooten zijn uitgezonden. De Burgeroorlog in China. Gemeld wordt dat het stoomschip „Hsin- Foeng", dat toebehoort aan de „China Merchants' Navigaton Company," door zee- roovêrs is aangevallen. Bizonderhedên ont breken. Twee Britscbe watervliegtuigen ver trokken uit de Biasbaai vóór de kust van Hongkong met het doel een onderzoek in te stellen. De strijd om Woetsjang. Woêtsjang handhaaft no.g steeds zijn ver zet tegen de belegerende Kantonneesche troepen. Anti-Britsche manifestaties. Voor heden zijn demonstraties tegen de Britten op tóuw gezet. Men schiet zonder onderscheid op de schepen in de buurt van Kwangeho bij Kioekiang. Een Britscbe kanonneerboot is cp weg daarheen. Zondagmiddag is tc Brussel een betooging van verminkten gehoudeh, geen oorlogsver minkten ditmaal, maar Verminkten van den arbeid en den vrede, zooals „Het Laatste Nieuws" hét neemt, arbeiders bijv. die in een fabriek éen ongeluk hebben gekregen De stoet telde 12C0 mannen, vrouwen en kinderen, vertegenwoordigers van 50.000 verminkten in den lande. Doel der betooging was om te verkrijgen, dat dc uitkeeringen aan de betrokkenen zullen worden verhoogd. KORTE VREUGD. Zondagmorgen, zoo verhaalt „De Stan daard", zag de portier van de gevangenis van Vorst, toen hii de deur open deed om éen bezoeker uit te laten, een man zitten op den hoogen muur van de gevangenis van Si Gilles, welke aan die van Vorst grenst. Hij begreep dadelijk dat het een gevan gene was, die trachtte tc ontsnappen en maakte alarm. Daaroo sprong de vluchteling van den muur, die daar 3 meter hoog is. Toen de bewakers kwamen toegesneld, was de gevangene verdweneh. Men zette hem op siraat achterna waar men hem, dank zij de aanwijzingen van een voorbijganger, weldra te pakken hack De man was ge kwetst bij zijn val en was een huis binnen gegaan om hulp te vragen. Hii had n.l. zijn rechterbeen gebroken en zonder den min st entegenstand te bieden, liet hij zich door de bewakers weer naar de gevangenis bren gen, waar hii door den dokter van dienst werd verzorgd. Tijdens de dagelijksche wandeling der ge vangeren op de plaats, had hij Van den mist gebruik gemaakt om te trachten te vluchten, EELGISCHE TABAKBEWERKERS NAAR NEDERLAND. Het aantal tabaksbewerkers uit Limburg, dat naar de Nederlandsche fabrieken gaat werken, neemt dag cp dag toe, zoo meldt het „Hbl. van Antwerpen". Eiken morgen gsah meer dan tien groote autobussen met volk de grenzen Over om in Eindhoven ên Valkenswaard te werken, Er worden flinke loonen verdiend, ter wijl in ons land groote malaise is in de tabaksindustrie. VORSTELIJKE STUDENTEN. Prins Louis Napoeon, de zoon van prins Victor Napoleon en prinses Clementine van België gaat aan het college Saint-Michel in de dude trien studeeren. Prins Henri van Frankrijk, de zoon van den hertog v. Guise, heeft zich voor de faculteit der wetenschap 'aten inschrijven bij de universiteit van Leuven. DE VROUW IN DE ZEEVAART, Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de Board of Trade het certificaat van „zeevarend machinist" verstrekt aan een vrcuw. De bevorderde is miss Victoria Drummond, peetdochter van koningin Vic toria en dochter van kapitein Drummond. Cond. Miss Drummond heeft een reis mee gemaakt met het Australische stoomschip „Anehites", aan boord waarvan zij dienst deed al» machiniste. Zij deed eveneens nachtdienst. Op het station Paddingtcn te Londen is gistermiddag heel svat consternatie verwekt door een boaconstrictor, die kan had gezien in den wagen van den trein, waarmede hii met andere Amerikaansche reptielen uit Plymouth was gekomen om een plaats te vinden in de Zoö, uit ziin kooi te breken. De begeleider, de ontdekkingsreiziger Mit chell Hedges, die bij het betreden van den wagen de slang cp den vloer vond, verliet ijlings den wagen weer en "et de deur slui ten. Na een beraadslaging werd besloten op het perron zelf een poging te doen om den boaconstrictor, die een lengte van 18 voet heeft, weer in zijn kooi te kriigen. De ont dekkingsreiziger betrad met zijn vrouw en een oppasser den wagen en trok de koci, waarin de slang was vervoerd, èr uit en r.laatstc ze geopend op het perron vóór de deur van den wagen, Vervolgens greep Hed ges de slang met een wollen doek in den nek, terwijl ziin vrouw en de oppasser het beest in het midden van het lichaam vatten. Tezamen hieven zij het in de kooi, waarna zij de kooi dichtsloegen. Een groote menigte .óênschen, die zich rondom de kooi verza meld had, vloog daarbij verschrikt uiteen. Bij deze afzonderlijke wet voor de Staats mijnen is de verd^eling van het in de Staats mijnen gedoken kapitaal van 78,000.000 in een aandeelkapitaal van 43.000.000 in een obligatieschuld van SS.OOOIOOO gehandhaafd. Slechts is de rente van 5'A pet. 's jaars voor het obligatiekapitaal teruggebracht op 554 pet., daar bij nadere berekening bleek, dat een rente van 5'A pet. te hoog was gesteld. Voor aanleg algemeen is geraamd 346.000, voor bezoldiging en emolumenten van directie en beambten 3.480.000, voor algemeene onkosten 1.534.000; voor ontginningen en daarmede in verband staande uitgaven 52.049.000; de ramingsstaat der middelen wijst een bedrag aan van 59.266.500. In de vergadering van den gemeenteraad van Vaals werd door den burgemeester mede deeling gedaan van een ingekomen missive van den minister van Binnenlandsche Zaken, waardoor de moeilijke financieele toestand van Vaals belangrijk verbeterd zal worden en in 1927 weer voor het eerst een sluitende begrooting verkregen zal worden. Die over 1926 bevat nog een tekort van 22.500, Het grootste struikelblok voor de saneering van de financiën van deze gemeente was Wel de hoóge rente, die men betalen moest voor aangegane leeningen, welke leeningen niet om te zetten waren in een leening met lager rentevoet. De minister heeft thans medegedeeld, dat het rijk bereid is, het bedrag bij te passen, dat de gemeente thans méér moet betalen aan rente, dan wanneer de leenningen van R. V. B, en Bond van Ned. gemeenten ge converteerd konden worden van 6K op 4M pet. Verder deelde de voorzitter mede, dat het rijk, zoolang Vaals geen verhoogd mijnrecht cn niet de vergoeding voor de tekorten op den woningbouw met overheidssteun krijgt, een daarmee gelijk te stellen subsidie zal geven. De raadsleden toonden zich algemeen vol» laan over deze beslissing van de regeering Besloten werd een geldleening, groot 130.000 tegen 4'A pet. en tegen een uitgifte- koers van zoo mogelijk 99 te sluiten. Nu bovendien voor Vaals de grens open gesteld is en de Duitschers wéér de ge meente kunnen bezoeken, meent men, dat het met den noodtoestand van Vaals thans wel gedaan zal zijn. In aansluiting met hetgeen is medegedeeld in de tweede memorie van antwoord in zake het Ned.-Belgisch verdrag, verneemt de Tel. dat thans zeer spoedig het rapport van den hoofdingenieur Wentholt, di e de plannen in zake de verbinding van Amsterdam met den Rijn (o. a. het plan der Staatscommissie- Limburg) nader bestudeert, bij het Departe ment van Waterstaat zal worden ingediend. Een nota van wijziging is ingediend ten aanzien van het ontwerp tót wijziging en verhooging v, hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting voor 1926, ter toelichting waarvan de Minister v. Binnenlandsche Zaken en Land bouw zegt; Aangezien het geraamde bedrag voor de bereiding van het immuunserum tegen het mond- en klauwzeer voor 1926 niet toerei kend is gebleken, en de bereiding van dit serum behoort te worden voortgezet, is het noodig, het aanvankelijk geraamde bedrag te verhoogen. De verwachting, dat de tot nu toe gedane uitgaven vöor de productie van genoemd serum door de inkomsten zouden worden gedekt, is volkomen bewaarheid. In verband met de verlaging van den prijs van het serum tegen mond- en klauwzeer tot op de helft van den tegenwoordigen prijs en met het voornemen om van het serum gebruik te maken bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer van Rijkswege, zal van het opnieuw aangevraagde bedrag van 90.000 vermoedelijk evénwel niet meer dan 65.000 in de schatkist terug vloeien. De heer L, L. H. de Visser heeft tot den Mifi'stèr van Waterstaat de volgende schrif telijke vragen gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat zijn ambtsvoorganger op 9 Januari van dit jaar een delegatie uit den C. N- A. B„ C. B. P. T. T„ St. Petrus en "Door Plicht tot Recht in audiëntie heeft ontvangen, ter bespreking van den noodtoestand, waarin de brieven bestellers verkeeren? 2. I's den Minister bekend dat het pers communiqué, dat van deze audiëntie in de dagbladen is verschenen? 3. In hoeverre heeft de Minister reeds maatregelen getroffen om de in het slot van gemeld perscommuniqué gedane ministerl- eele toezegging te verwezenlijken? 4. Wanneer denkt de Minister, dat dez.e maatregelen in werking zullen treden, op dat door het bestellend personeel bij de P. T. T. nu eindelijk een verbetering van zijn levenspositie kan worden tegemoet ge- De algemeene vergadering. Gisteren werd te Amsterdam de 69ste algemeene vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". De voorzitter, de heer B. S, H. Stieler, zeide in zijn openingswoord o.m., dat 70.000 personen hun penningske bijdragen tot in stand houding van de vereeniging, die altijd nog belangrijke organisatie is. Door buiten- landsche hygiënisten is de bewondering uit gesproken over de Vereeniging. Spr. hoopt dat men eensgezind den verderen weg zal bewandelen. Verder herdacht spr. de beeren Dr. Barnouw, Dr. Wynoldie Daniels, Dr. Lommei en mevrouw Koopmans-Smit, die aan de Vereeniging door den dood ontvie len en groote diensten hebben bewezen aan „Het Witte Kruis." Het ledental steeg in het afgelcopen jaar van 63.000 tot 68.000, terwijl het aantal af- deelingen met twee is toegenomen. De jaarverslagen werden daarna behan deld. In de laatste vergadering van den Midden standsraad, is de heer mr. H. Bijleveld als buitengewoon lid van den Middenstands- raads geïnstalleerd, ter vervanging van mr. dr. J. Donner. Actie voor den zes-uren dog. Door de samenwerkende Mijnwerkers bonden is aan de contact-commissie voor de mijnindustrie een schrijven gezonden, waar aan wij het volgende ontkenen: Naar het inzicht der samenwerkde bonden is de toestand van het mijnbedrijf van dien aard, dat het niet noodig is, dat Zondags rust cn kerkbezoek ernstig in het gedrang blijven door handhaving van de 8-uren-dag op Zaterdag. Deze meening berust op de volgende gronden: a. Dat de kolenprijzen hans belangrijk hooger zijn dan op het tijdstip, dat de zes urendag op Zaterdag verviel. b. Dat de productjè per man en per d ig beduidend is opgevoerd, zoodit de laatste maanden bijna 1000 K.G. kolen per man cn per dienst gedolven is tegen 800 Kilo in 1925. c. Dat hierdoor per ton kolen over het eerste half jaar 1926 pl.m, 80 ct. minder aan arbeidsloon is betaald dan in 1925 en over de maand Juni en daarop volgende maanden jhel verschil zelfs meer dan 1.per ton bedraagt. d. Dat het toch alleszins billijk is, dat de arbeiders mededeelen in de voordeelen, verbonden aan de verhooging der productie. e. Dat volgens de berekening der werk gevers de onkosten verbonden aan invoering van den zes-urendag op Zaterdag pi,pi. 35 a 40 ct, per ton kolen bedraagt en dit zeer zeker ruimschoots bekostigd kan worden uit de baten, die voortvloeien uit de verhoogde productie, die toch voor een belangrijk deel wordt verkregen door verhoogde inspanning der arbeiders. Redenen waarom zij er nogmaals met den meesten ernst en klem op aandringen, dat ten spoedigste tot wederinvoering van zes-urendag op Zaterdag wordt overgegaan. Dr. J. Schokking heeft voor de afdeeling T eiden der Chr. Hist. Unie een rede gehou den over den politieken toestand van dit oogenbljk. Hij kwarn ten slotte tot de vraag of men weer tot de dusgenaamde coalitie moet geraken. Terloop merkt hij, volgens een verslag in de „Ned." op, dat van een eigenlijke coalitie niet meer gesproken kan worden, omdat de partijen niet, zooals vroeger, voor de stembus hét samen eens zijn geworden, om mogelijk een regeering te vormen. Thans heeft het overleg met de groepen niet met elkander plaats, maar overlegt elke groep afzonderlijk met Jen formateur. De Christ. Historiscnen zijn evenwel niet zoozeer voor een spoedig herstel. Zij héch ten geen geloof aan de duurzaamheid van een gedwongen huwelijk, in geen geval ligt het op onzen weg om in die richting te stu ren. Maar daartegenover moeten we ook niet al te veel jubelen in dezen toestand. Aanwijzing leden en plaatsvervangende leden R, K. Partijraad, De R. K. Journalistenvereeniging heeft aangewezen als leden van den R. K. Partij raad der R. K. Staatspartij de heer P. H. J. Stcerihoff, Baarn; Alph. Laudy, Amster dam en W. Nieuwenhuis, Amsterdam; tot plaatsvervangende leden de heeren L. J. H. Hazelzet, Rotterdam; Th. Wilmer, Leiden en J. Thomassen, Roermond. ZE ZAL WORDEN VOORTGEZET. Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende; Onder leiding der présidente, M. baro nesse van Wijnbergen, vergaderde op 27 September te Utrecht het Ned. Hoofdcomité der Mensa Adalbertina, hetwel bijna vol tallig aanwezig was. Na breedvoerige be spreking besloot de vergadering de hulp actie voor de arme Hongaarsche studenten zoo krachtig mogelijk voort te zetten, daar de Nederlandsche steun voorloopig nog niet gemist kan worden. Dat de toestand in Hongarije nog zeer slecht is, bewijst het onder den drang der omstandigheden nieuw opgerichte comité voor kinderactie, dat reeds op schitterende resultaten wijzen kan. Op het belang van eene nauwe samenwerking met laatstge noemd comité werd de aandacht gevestigd. Besloten werd een loterij te organiseeren van 1000 nummers 25 cent per lot, waar voor o.a. een schilderstuk van den Hongfar- schen schilder Mendlik en andere voorwer pen beschikbaar werden gesteld en waarvan de trekking op 1 Dec. a.s. zal plaats hebben. Evenals dezen zomer is geschied, zal het katholieke comité trachten, ook voor de vol gende groote vacantie bij gegoede katholieke families Hongaarsche studenten te plaatsen. DONDERDAG 7 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Poliiebe- richten. 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen; 7.00 Politieberichten. 7.058.00 Les in de beginselen van Bur gerlijk Recht en Handelsrecht, door Mr. P. J. van Dam. 8.10 Persberichten 8.20 Concert door het versterkte H. D. O.-or kest. Susie Minden, piano. Moderne mu ziek van Nederlandsche componisten. Daarna gemengd programma door het H. D. O.-orkest. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door hét radio-kwartet en solisten (viool, sopraan, tenor) 1.202.20 Gra- mofconmuziek. 2.50 Lezing: The wa terway to India. 3.204.05 Evensong in de Westminster Abbey. 4.20 Cause- tie: Books to read. 4.35 Trocadero- concert. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek door de radio dansband. 6.55 Landbouwpraatje 7.00 Padvinders bulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer berichten, nieuws. 7.30 Lezing: The mind ol the highest animals. 7.48 Mu ziek. 8.00 Lezing: The strand. 8.20 „The Jeffersons', comedié in 3 acten van V. Douglas. 9.50 Causerie. 10.50 Sona tes van Beethoven door M. Cole, piano 10.20 Weerberichten, nieuws. 10.35 Va riété Ella Retford, variëté-ster. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS. „RADIO-PARIS" 1750 M, 12.50 2.00 Concert door het orkest Radio-Pa ris. 5.055 55 Klassiek uur. Causerie en voordrachten door Hr. Dorival. 8.59 10.35 Orkest-concet. KONïNGSWUSTERHAUSEN 1300 M ea BERLIJN :;04 en 371 M. 7.50 Kamer muziek door het Priscaijkwartet (2 violen viola, cello) L. Kohl, clarinet. 8.50 Werken van Stefan George, gedeclameer door S. Einder. 9.5011.50 Dansmu ziek ccqr het orkest Ette. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M„ 5.206.20 Kir.dermatinee. Mme Dehie, zang. 8.20 Orkestconcert. 9.30 10.20 Dansmuziek door de Rough Bird» Jazzband. MUNSTER 410 M. 9.30—10.50 Kinder, uurtje. 10.50—11.50 Orkestconcert. - 12.35'..20 Concert-ouverturen, 1.20— 1.50 Concert, van P. Wolff, 3.203.50 Lezing. 3.50—4,50 Balletmuziek. 4.50—- 5.50 Vocaal concert door sopraan, 5.50 —6.20 Lezing.. 6.207.00 Vocaal con cert door scholierenkoar, 7.207.50 Schaakles. 7.509.20 Concert door het schoenmakerskwartet. 9.2010.30 Con cert. Vroolijke muziek. Gaarne wil men de Hollaftdsch-Hongaar- sche scholen, in November 1925 te Budapest opgericht, voor de kindert.., die in Neder land zoo liefdérijk verpleegd werden, steu nen. Het voornaamste doel dezer scholen i$, onder goede katholieke leiding den gods. dienstigen grondslag, in Holland gelegd, te behouden. Waar in verschillende belangrijke plaat- sen nog geen subcomité is opgericht, of geen v vertegenwoordiging beslaat, stelt het be stuur zich gaarne in verbinding met hen, dia voor dit schoone liefdewerk willen ijveren, want hoe groot en onschatbaar de hulp ook is, die liefdadig Nederland aan de arms Hongaren gebracht heeft en nog steeds brengt in hun stoffelijken nood, grooter en heerlijker zijn de gevolgen op geestelijk ge bied: de werkelijke waarde hiervan is allee» aan God bekend. Met het secretariaat der Mensa Adalber tina is belast Jonkvr. J. van RijCkévorSeL Jansbuitensingel 25, Arnhem, die gaarne aan belanghebbenden alle inlichtingen en mede» deeligen verschaft. Op 17 October a.s. zal de Hoogeerwaarde Pater R. van Oppenraay S.J. zijn zeventig sten verjaardag vieren, aldus schrijft men aan de Msb. Vroeger werkzaam in het Col lege der Paters Jesuieten, het gymnasium St. Willibrord te Katwijk a. Rijn, vertoeft deze eminente priester thans in het Colle gium Germanicum Via San Nicola da To- lestino 8 te Rome, alwaar Z.Eerw. reeds sedert tal van jaren een zeer hoogen post bekieedi. Daar Pater van Oppenraay zoo onnoeme lijk veel gedaan heeft voor de opvoeding der Katholieke jeugd tn de bevordering van het godsdienstig leven in Nederland zullen de velen, die Z.Eerw. gekend en Vereerd hebben hem op 17 dezer zeker van hunne belangstelling en "Ivaardeering blijk geven. Z. H. de Paus uit zijn voldoening. Men schrijft uit Rome aan de Msb.: De H. Vader heeft aan kardinaal Murt- delein, van Chicago, een schrijven gericht, waarin hij zijn groote voldoening en vreugde te kennen geeft over het schitterend slagen van het Eucharistisch congres. De Paus prijst de Amerikaansche katholieken, die zoovele offers voor het welslagen van het grootsche congres hebben gebracht. Voorts betuigt de H. Vader zijn dank voor de groote eerbewijzen welke den vertegen woordiger des Pausen werden gegeven, ter wijl hij zijn bijzondere tevredenheid uit spreekt over de indrukwekkende processie en over het feit dat de jeugd in zoo sterk aantal aan alle feestelijkheden heeft deel genomen. 25 Ook bij Pages was men verre van géluk kig- Weliswaar konden de fabrikant én zijne echtgenoote zich slechts verheugen, omdat hunne dochter door een jongen man van achtenswaardige familie ten huwelijk was gevraagd, die daarenboven rijk was, zich goed gedroeg en zijn christelijke plichten «eed, al was hij dan ook niet vurig. De wijze echter, waarop Solange dit hu- welijksvoorstel had opgenomen, gaf hun te denken. Zij was er niets slechts weinig mee ingenomen, maar zij was treurig gestemd, alsof zij een ijdele hoop, een verborgen spijt wilde verhelen. Pagès en zijne echtgCncöte waren te ver standig om op hunne dóchter ook maar eeni- (Jen dwang uit te oefenen; in tegenstelling met vele ouders, die hun invloed ten on rechte gebruiken, als er kwestie is om hunne kinderen lot eene voordeelige verbintenis over te halen. Zii zelf waren overigens ten zeerste uit het veld geslagen, door het ge beurde op het kantoor van notaris Viala; de onbekende gever had den notaris n.l. op dracht gegeven ook Pagès en zliné vrouw er (an in kennis tc stellen, even als mevrouw Rabiac. En het beviel hun evenmin als juf frouw Octav'e, dat de bewoonster van Célas gewacht had Solange voor haar zoon ten huwelijk te vragen tot het jonge meisje rijk genoeg was. Toch meenden zij dat het Itvm plicht was hunne dochter op de schitterende en ernstige voordeelen te wijzetl, die dê partij aanbood, en zij wilden aan dien plicht niet te kort komen. Fortuin, maatschappelijke stand, hoe danigheden van geest en hart van den jon gen man, alles, lieve kind, schijnt in Fabien vexeenigd. Maar wij zijn een beetje bezorgd je moeder en ik, ik beken het je ronduit, dal het den schijn heeft, alsof het voorstel je geen genoegen doet, dat je niets van die op gewekte en vertrouwelijke zekerheid laat blijken, die toch zoo noodig is, wanneer het er op aan komt zijne toekomst door eene belangrijke beslissing te bepalen. Behaagt je die jonge man niet? Zou je misschien ten opzichte van hem een tegenzin hebben, die soms even onverklaarbaar is als de vurigste sympathie? Neen! antwoordde Solange zacht op de vragen, die haar vader mei zooveel teedere zorg stelde. Pagès vroeg verder, omdat hij alle» wilde vragen, wit zijn plicht als vader hem ge bood: Twijfel ie over je roeping? Solange glimlachte. Ik geloof het niet, ze'de zij. Ik Zou niet graag eene oude vrijster worden en het kloos'-r trekt me volst "H niet nan. Mzak je je soms bevreesd bij de ge dachte, dat ie ons zult verlaten? Men kan nauwelijks dichter bij u wo nen, dan op het kasteel van Celas. Dat is zoo. Zooeven vergat ik je deze nabijheid te herinneren; zij zou voor jou en voor ons aangenaam zijn, ook een reden die voor Fabien Rabiac pleit...» Maar ik zie met voldoening, dat je er zelf aan denkt en dat jc daarenboven geen ernstige bezwaren maakt.... Welnu? Het meisje aarzelde een oógenblik. Daar na zeide zij kalm, maar toch een beetje treurig: Geef mij eenigen bedenktijd. Pagès en zijn echtgenoote dachten, en met recht, dat het huwelijk geene „zaak" is. Hunne ondervinding, tegelijk met hun chris telijk gevoel, hadden hun geleerd, dat men verplicht is voor het stoffelijk bestaan te Zotgen, indien men een gezin wil stichten, maar dat vooral die eenheid van geest en hart noodzakelijk is, die de vreugde des levens verhoogt, en die tevens helpt de be proevingen met möed en gelatenheid samen te dragen. Zij wisten dat, helaas, zoo vele echtgcnpoten van elkander scheiden, zelfs de noodlottige wet der echtscheiding inroe pen, die iaro'lle en maatschappij vernietigt; z:j wisten, dat anderen wel onder één dak lever., maa- als vreemdelingen of als dee'- genooten, die slechts het behcèr van beider bezitting en beider belang op het oog heb ben; maar Zij wisten ook, dat het iuist om die redenen is, dat zij, warneer zii in het huwelük treden, zich van God en Zijn wil niets aanbakken en dikwijls niets anders op het oog hebben dan huwelijksgift, fortuin en stand. Deze overdreven zorg voor stoffelijke za ken, als er kwestie van een huwelijk is, is een geesel, die zoovele families treft en er zijn slechts weinigen, die aan deze besmet ting ontsnappen. Pagès en Zijne echtgenoote waren verstan dig geweest. Zij waren overtuigd, dat een vast vertrouwen op de Voorzienigheid, spaarzaamheid, orde en arbeid, de beste middelen zijn om in de behoeften van een huishouden te voorzien, ook ora eene goede opvoeding te geven aan de kinderen, die dc goede God nooit zendt, zonder het mogelijk te maken, dat zij het leven kunnen behou den. Deze overtuiging was dan ook de reden, dat Pagès en echtgenoote het uitstel niet weigerden, dat Solange gevraagd had. Denkt na, mijn kind, je weet dat wij niets anders wenschen dan je geluk. Denk na en smeek den goeden God om licht. Solange volgde dezen wijzén raad. Zij dacht na en vurige smeekingen stegen uit haar vroom hart ten hemel. - Mijn God, laat mi' uwen heiligen wil kennén. Ik wil de weldaad van een verbin tenis die met de plannen uwer goddelijke Vcoirienighcid overeenstemt, niet verach ten. Ik wil ook niet tegen de neiging in gaan, die Gij in mijn hart gelegd hebt. Maar deze neiging kan éen droombeeld zijn, Ge orge Dubois heeft mij getroffen door de stil te en eerbiedige gehechtheid. Maar hiji 'neeft steeds gezwegen. Mag ik nu besluiten dat hij mij bemint? Indien hij mij lief had, indien hij met zijn raadselachtig zwijgen wilde Ophouden, hoe zouden dan mijne ou ders gestemd zijn bij de gedachte aan een huwelijk, dat zoo tegen onze gebruiken in- drulscht? Déze jonge, zoo onbaatzuchtige en fiere man zal" niet spreken; hij heeft het beivezen. Hij zal den schijn niet willen heb ben dat het hem om de huwelijksgift te doen is. Dat hij sluw en listig, als belooning voor bewezen diensten, zonder eenige schaamte de dochter van zijn patroon durft vragen, Hij bezit te veel zieleglrootheid1, ik weet het, ik voel het.... WaaHoe zal ik dan besluiten? Is het mijn plicht een toe komst vol zekerheid op te offeren aan een onmogelijke hersenschim? Mag ik Fabien Rabiac nemen, terwijl in mijn hart de her innering aan een ander leeft?Zou dat rechtschapen zijn?.... Zal ik mij zoo het geluk waardig maken?.... Wat moet ik in deze twijfel doen?.... Verlicht mij, o Heer, mijn God! Zoo ging Solange in hare pijnlijke onze kerheid vol vertrouwen op de Voorzienig heid voort met den Goddelijken bijstand te vragen om dit moeilijk vraagstuk op te los sen. Zij kende de uitwerking van een vu rig gebed, dat door de wolken dringt en het hart van den Allerhoogste treft. Aldus had de laatste tusschenkomst van Galibert noch op het kasteel van Celas, noch in de fabriek van Cazevieille, noch te Gué-Dorrrant, noch bij juffrouw Otcavie in den waren zin gelukkigen gcriiaakt. Woede van sommigen, besluiteloosheid van anderen onaangename gewaarwordingen van. allen die voor hét onbegrijpelijke geheim stonden, was dat dan hetgeen de raadselachtige ge- Ver door dit vorstelijk geschenk van een half millioen gewild had? Het was niet waarschijnlijk. In elk geval was dat het ver kregen resultaat. Hoe meer men dit be schouwde, des te meer bleef men zich met angstige nieuwsgierigheid afvragen, welke de beweegredenen waren, die den vreemde of zijn vertegenwoordiger hadden doen hande len. Zoolang hij met zijn milde giften eenige ongelukkigen had geholpen, kon man veron derstellen dat hij een menschlievende zon derling was, die zich met geheimzinnigheid onthulde. Maar nu wilde hij invloed uitoefe nen op de toekomst van een jong meisje. Hij had haar rijk gemaakt juist op het oogen- blik, dat de aarzeling van een pretendent deze toekomst in een of anderen zin kon bepalen. Hij had een groote som gestort om een onzeker huwelijk waarschijnlijk te ma ken. Was dat allés niet geschikt om alle on derstellingen te niet te doen, om alle naspo ringen, om het geheim van Valsagnas te ont sluieren, ijdel te maken? Georges Dubois behoorde niet tot het ge tal dergenen, die dergelijke nutlelooze na sporingen gedaan hadden. Geheel opgaande in zijne gewone werkzaamheden, was hij oogenschijnlijk heel onverschillig gebleven bij de gebeurtenissen, die zooveel beroerihg onder de inwoners van het dorp brachten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6