Plechtige Kerkconsecratie te Hillegom. Verkeersongevallen Voomaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. te Donderdag 7 October 1926## 50ste Jaargang No. 16373 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste biad Het Spaansche Episcopaat over het moderne Zedelijkheidsvraagstdk. Beursbericht voor alle Katholieken voor Haarlem en Omstreken. De stichting van en abattoir te Uithoorn. Minister Van der Vegte over het wegenvraagstuk. Rijwielpad HaarlemBennebroek. Rijwielpad lang» den weg VelsenAlkmaar. Te Zandvoort. STATIONSUITBREIDING TE VELSEN. EEN VRACHTAUTO IN BOTSING MET DEN TREIN. De onbewaakte overwegen. Motorongeluk. Aardappeloogst. De Winkelweek in de Gierstraat. Besmettelijke ziekten. Personalia. De Kwakelbrug weer hersteld. De diefstal bij de American Petroleum Company. Onbestelbaar. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlenti Telegraphisch Weerbericht vutv Een foto van de plechtige Consecratie der St. Martinus-kerk te Hillegom, Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij yooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Adverlentiën '35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeelirtg 60 eV per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing? elke regel meet 15 ct., bij vooruitbetaling. 'Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerintfe^ I Levenslange gcheele ongeschiktheid tot werken door f Wj ongeval mei f OCft bij verlies van een hand. f jOK bij verlies van een f CO bij n breuk van LH L- ,tX"^nt,^rsrmen. beide been en of beide ne.^.l/DU.' doodeliiken aflnnr. I IM.Jn voet of een oog- 1 I^ü." duim of wijsvinger 1 JU. heen of arm: 1 *U. oij verlies v, eer andere vinger. Sinds de mode in kleeding, dans, sport, strandbad en theater een zoo uitgesproken vrije richting aangenomen heeft, zijn de hoogste bewakers der christelijke zeden leer, de bisschoppen der verschillende lan den, zonder ophouden in de weer om de geloovigen tegen het ontoelaatbare in deze mode te waarschuwen. Een vertrouwelijke herderlijke brief der Buitsche bisschoppen had reeds voor twee jaar dit vraagstuk in klassieken vorm be handeld. Dit herderlijk schrijven werd ook in het buitenland veel vertaald. Daarnaast verdient echter dé herderlijke brief van het Spaansche Episcopaat,, die dit jaar gepu bliceerd werd, een bijzondere beschouwing, wijl ze de moderne zedelijkheids- en mode vraagstukken van een gansch nieuw stand punt bekijkt. De Spaansche bisschoppen wijzen er voor aües op, dat de ontaarding der mode niet slechts een zedelijkheidsvraagstuk, doch in den grond veel meer een bewuste poging beduidt van het ongeloof en de der Kerk vijandig gezinde richting, (om hét christen dom uit het maatschappelijke leven der Christenen zelf te verdringen. Het gevaar dreigt niet slechts de goede zeden der huisgezinnen en de ongedeerdheid der jeugd, maar het gaat er om of de mo derne maatschappij in haar uiterlijk doen cn laten, in hare verschijningsvormen en in het dagelijksch verkeer het Christendom zal eerbiedigen of het als practisch niet meer ■bestaand, als niet meer in aanmerking komend volkomen ignoreeren. Men beeft, zoo voeren de Spaansche bis schoppen aan, tegen het Christendom alles in beweging gezet: Wetenschap en Philo sophic, Politiek en diplomatie, vrijmetse larij en klassenstrijd, Kunst en literatuur, de onchristelijke scholen en de der Kerk vijandig gezinde wetgeving. Dat alles was niet in staat het uiterlijke beeld der Euro- peesche samenleving te veranderen, de van oudsher bestaande en heerschende christe lijke grondwetten in de openbare zeden, in de opvattingen over tucht en fatsoen, uit den weg te ruimen. Thans grijpt men naar het laatste wapen: de ijdelheid der vrouwen. Er werd een mode verzonnen, die de ijdelheid der vrouwen en de zinnelijkheid der mannen tegelijker tijd bekoorden, en tevens ongemerkt d; heerschappij der christelijke zedelijkheids- en fatsoensorde zou vernietigen. Zij het dan dat dit doel "door de uitvinders der huidige rrode niet uitdrukkelijk nagestreefd werd, zeker toch ligt er aan de uitbuiting van het heerschende modernisme een oorlogsver klaring ten gronde aan het de maatschappij nog steeds domineerende christendom. De christenen kunnen thuis en in de kerk godvruchtig en religieus zijn, in het openbare leven echter heeft het heidendom de kwes ties van wat geoorloofd is of niet geoorloofd is te regelen. Om de fijngevoeligheden van den christelijken smaak en 't christel. schaam tegevoel, moet voortaan niet slechts door eenige enkelingen, maar er moet om zoo te zeggen door het publiek en door de chris tenen zelf om gelachen worden en ook door hen moeten ze overboord geworpen worden. Daarom die propaganda voor co-educatie in de scholen, de gemengde baden en het dragen van kleeren, die eerder het naakt der lichaamsvormen ten toon stellen dan bedekken; daarom die onbeperkte vrijheV van schouwtooneel en literatuur, daarom de tc vrije maatschappelijke „ton", bet jongens achtige gedrag van het meisje en van de vrouw, daarom dat uitgesproken pralen met tie verachting van alle "schaamtegevoel, als ware dit een menschelijke zwakheid. „Het heidendom dat eens door den christelijken godsdienst verdrongen werd, dreigt opnieuw heer en meester over de volkeren te wor den. Met het verlies van het schaamtege voel worden aan de zinnelijkheid wijd en zijd de deuren opengezet, wordt het geloof en het geloofsleven den weg versperd." „Het Evangelie" zoo schrijven de Spaansche bisschoppen dan verder „ver oordeelt zelfs een onreine gedachte; de schaamtelooze kleeding echter suggereert er toe. Het Evangelie veroordeelt elke onreine •oogslag, elke zondige zinnenprikkeling, dr huidige mode echter lokt deze zonder mee) uit. Het Evangelie beveelt de gelegenheden tot zondigen te vluchten, de schaamtelooze tentoonstellingen der mode echter zijn een permanente gelegenheid, ja zelfs de oorzaak van tallooze zonden en de naaste aanleiding der bevlekking van ontelbare zielen. Het Evangelie slingert de verschrikkelijkste ban vloeken naar hen, die anderen ergernis ge ven en daartegenover geeft een schandelijke mode zonder ophouden ergernis, verwoes ting aanbrengend in de zielen van anderen. Het Evangelie predikt de beteugeling der lagere instincten van de gevallen natuur, de> schaamteloosheid echter is een apotheose van hel vleesch met zijn laagste driften en een voortdurende aansporing deze steeds maar op welke "wijze ook te bevredigen. Het Evangelie zoekt het evenwicht tus schen lichaam en ziel te herstellen, het vleesch aan den geest onderhoorig te ma ken, waar tegenover het „moderne" leven met zijn uitgesproken streven naar zinne lijke prikkelingen de heerschappij der stof over den geest bevordert." Het is daarom dus, zoo merken de Spaan sche bisschoppen verder op, niet slechts een gewetensplicht van alle edeldenkende katholieken, de door de huidige mode in gevaar gebrachte zielenreinheid van ons volk en in het bijzonder van onze jeugd te beschutten, maar ook een eerepiicht de sluwberekende, onbeschaamde vorderingen van het nieuwe heidendom bewust tegen tc we-ken. Dan volgen de practische wenken ten aan zien van de kleeding, de conversatie, di sport, het theater, de lectuur, en het tc vrije verkeer der 'jongelieden. De vrouwen wordt in herinnering gebracht, dat zei is werelds-gezinde mannen van oordeel zijn, dat ook de vrouwelijke beheerschtheid en het schaamtegevoel als wezenlijke bestand- deelen van een ware vrouwenschoonheid geëischt worden, en dat de eeuwige grond wetten der katholieke zc !-"jk()eid meestal met de wetten van ware esthetiek samen gaan. Tenslotte wordt do verantwoordelijk heid der biechtvaders,' der volksopvoeders en leeraren, der katholieke vereenigingen co vooral der ouders n"ar voren gebracht De uitspraken, men kan ook wel zeggen het hulpgeroep, van ernstige mannen van alle richtingen, die zich in den laatsten tijd tegen het onzinnige en vernederende der moderne vrouwenmode en van zekere mo derne maatschappelijke „vrijheid" verheffen, bekrachtigen slechts de door ernstige be zorgdheid voor het welzijn van het volk ingegeven waarschuwingen der bisschoppen n de verschillende landen. Merkwaardiger wijze vindt men nog altijd menschen en ersorganen, die al deze vermaningen met leeghoofdige gezegden meenen te kunnen ontzenuwen. De Spaansche bisschoppen hebben wel gelijk wanneer ze zeggen, dat het menigeen een vreugde is, wanneer het heidendom zich openlijk verbreidt en zijn stempel drukt op het maatschappelijke leven, ook al gaan heilige volksgoederen daaraan ten gronde! Zondag j.I. na de Hoogmis onder de koific met koek zal in menig katholiek huisgezin druk gesproken zijn over de collecte die door de Zeereerw. tleeren Pastoors en Ka pelaans in de kerken was aangekondigd en warm aanbevolen ten bate van de S. A. N. T. O. S.-commissie voor Haarlem en om streken. Wat is S. A. N. T. O. S.? Geachte ie :ers en lezeressen een stel hoofdletters die ons verklanken de afkorting van de volgende goede gedachte: Steun Aan Nederia.nésche luberculeuse Onbemiddelde Standgenootcn, De Santos-commissie is dus de 'commissie, die dit goede werk steunt, bévo-dert, aanwakkert, aanmoedigt enz. De Santos-commissie is tevens onderafdeeling van de R.K. Middenstandsvereeniging voor Haarlem en omstreken. Gelijk bet R.K. Werkliedenverbond „Her wonnen Levenskracht" kent als centrale in stelling met plaatselijke afdeelingen om hulp te bieden aan tuberculeuze arbeiders, zoo ook heeft de Federatie van diverse diocesa ne R.K. Middenstandsvereenigingén een Centraal Santos-Comité met plaatselijke af deelingen om aan gezinsleden van leden der R.K. Middenstandsvereeniging bij e.v. sana- toriumverpleging van tuberculeuse patiënten of bij andere langdurige ziekten, steun uit het Santosfonds te verleenen. Dus niet al leen de leden, maar hun vrouwen en kinde ren kunnen er van profiteeren. Een pracht mondstopper voor een pro pagandist van de R.K. Middenstandsvereeni ging, als antwoord op den gewonen dood doener: „Wat heb 'k aan de R.K. Midden standsvereeniging Voor de uitkeering van steun bestaat ech ter een onverbiddelijke voorwaarde, dat er vooral in de afdeeling vail de R.K. Mid denstandsvereeniging een Santos-commissie bestaat en werkt. Nu geleidelijk het aantal aanvragen, om steun bij sanatorium-verple'ging van tuber culeuse patiënten uit Middenstandsgezinnen gaat stijgen zal u het edel pogen van hel Federatiebestuur niet anders toeschijnen dan het voorzien in een zeer dringende be hoefte. Herhaaldelijk wordt er bij ons op aan gedrongen om gelden in te zamelen door het werven van donateurs, maar ook door het houden van bloemendagen om zooveel mo gelijk steun te kunnen verleenen in geval len, waarin met eenige hulp de gevreesde ziekte nog met succes bestreden zou kun nen worden. Deze steun laat nog veel, zoo niet alles te wenschen over. De Nederl. Elanze, orgaan van den Ned. R.K. Middenstandsvereeniging bericht ons, dat het aantal bloemendagen gelukkig gaat toenemen, In Haarlem kunnen wij echter met een bloemendag niet slagen omdat B. enW. geen toestemming meer geven aan andere dan de bekende vereenigingen. Daardoor is ons oog gevallen op de Zeer eerw. Heeren Pastoors van Haarlem en om streken, die goede Herders der diverse pa rochiekerken in en om Haarlem, wier harten zoo warm kloppen voor de lijdende mensch- heid en die wellicht beter dan wie ook weten, wat er in Middenstandsgezinnen vaak geleden wordt. En tegen alle verwachting in (want het houdt toch nooit op met die collectes) werd door de Zeereerw. Heeren Pastoors aan mijn verzoek voldaan: adat op Zondag 10 October in Haarlem aan de St. Bavo-, St. Antonius-, O. L. Vr. Rozenkrans-, St. Joseph-, St. Jan- en H. Hart-kerk en op Zondag 17 October buiten Haarlem aan de St. Elisabeth en Barbara-, St. Liduina-, H. Drievuldigheid- en O. L. Vrouw Geboorle-kerk (Overveen), (St. Bavo Oud-Schoten zal nog nader bekend gemaakt worden; de collecte kan op 17 October al daar niet plaats hebben) door heeren niet bussen aan de kerken mag worden gecollec teerd voor genoemd doel; b. en dat van den. kansel deze collecte door heeren met een warm Herderlijk woord zal worden aanbevolen. Hierbij nogmaals mijn hartelijken dank aan de Zeereerw. Heeren Pastoors van Haarlem en omstreken. Nu verwacht ik ook niet anders dan dat de katholieken van Haarlem en omstreken met klinkende munt zullen toonen, hoezeer ook zij de betoonde welwillendheid van de Z.Eerw. Heeren Pastoors op prijs stellen. Tot morgenavond, dan nog een paar let tertjes. J. P. J. KOK Pr Voorzitter der Santoscommissie. Bloemendaal, 6 October 1926. 17 Juni 1.1. besloot de gemeenteraad van Uithoorn met één stem meerderheid, tot de stichting van een openbaar slachthuis. Daarvoor werd B. en \X tevens een crediet van 100.000 verleend. Oorspronkelijk waren de kosten op 170.000 geraamd, doch deze waren met ƒ70.000 verminderd kunnen worden,'doordat van gemeentewege geen ijsfabriek en koel huis zou gebouwd worden. De adviezen van de Gezondheidscommis sie en den inspecteur van de Volksgezond heid waren gunstig voor den bouw van bet slachthuis. Door een aantal zich noemende kiezers van Uithoorn waren echter bezwaren tegen den bouw bij Ged. Staten ingediend. Deze bezwaren wezen er op, dat het te stichten bedrijf niet rendabel zou kunnen zijn, door het eventueel opheffen der exportslagerij Woensdag werd, onder begunstiging van heerlijk herfstweer en onder zeer grooïe belangstelling, de nieuwe St. Martinuskerk te Hillegom, door Z. D. H. Mgr. den Bisschop van Haarlem geconsacreerd. Reeds Dinsdag geheel den dag was het in het dorp merk baar, dat er iets buitengewoons zou plaats hebben en waren vele handen druk bezig, om een eenvoudige, maar waardige versie ring rond en voor hel Kerkgebouw aan te brengen. Te circa- half zes was de Commis sie daarmede gereed- gekomen en ieder was verrukt, over hetgeen was aangebracht. Geen moeiten noch kosten waren gespaard, om te toonen, hoezeer Roomsch Hillegom het op prijs stelt, zijn grijzen Bisschop in zijn midden'te mogen hebben en dat alles geschiedde gehe'el belangeloos. Het was 'n keurig geheel, waarbij goede smaak en vak kennis hadden samengewerkt. Tóen de klok rond zes uur wees, was een groote menschenmassa samen gestroomd rond Huis Ter Laan. om den beminden Kerk vorst bil diens komst te verwelkomen. En die menigte groeide al maar aan. Ovcra waren de vlaggen uitgestoken, maar vooral de Weeresleinstraat en de Hoofdstraat wa ren een en al vlag. Onder het feestelijk klokgelui arriveerde Monseigneur te half 7 per auto, die voor de Pastorie stil hield. De saamgcslroomde menigte juichte den Bisschop zeer spontaan toe. Nadat des avonds de rcliquien in de sacristie waren geplaatst en de Metten en Lauden waren gezongen, vingen Woensdagmorgen de ver dere en groote Plechtigheden aan. Z. D. H. werd bii de consecratie van hel monumentale Kerkgebouw geassisteerd als volgt; Diaconis ad In'tus de ZeerEerw. heer J J. A. M. Krook, herder van St. Martinus; Diaconis ad axtra de ZeerEerw. beer F. J van Nes, pastoor van Nieuwveen, oud-kape laan der parochie; Subdiaken de WelEerw. heer kapelaan A. v. d. Burg, mede oud kapelaan der parochie; ad Librum de Wel Eerw. heer G. J. Morsch, kapelaan van St. Joseph te Hillegom; ad Mitram de Z.Eerw. heer B, van Leeuwen, pastoor van St, Jo seph te Hillegom; ad Baculum. rector Huf, van Noordwijkerhout; ad Aspersorium kape laan D. Schoenmaker van St. Martinus; ad Thuribulum kapelaan Schmidt van Vogelen zang: Cruciferarius kapelaan Warmenhover: van Bennebroek. Na deze wijdingsplechtigheid, die eerst te ruim elf uur eindigde, ving de Pontifcale Hcogmis aan. Het ruime kerkgebouw was geheel met geloovigen gevuld. Bij het H. Misoffer was de assistentie als volgt: Mgr. Taskin. van het Groot-Seminarie te Warmönd, Presbyter-Assistents; Troon- diakens de ZeerEerw. heeren Thus en Tho- man, resp. pastoor te Sassenhcim en Lisse; Diaconus Missae pastoor Van Leeuwen en Sub-Diaken pxastoor Wassen v. Bennebroek; ad Mitram pastoor Borsboom van Nieuw- Steenkamp en De Jong en door het verbod van invoer, van versch vleesch in Engeland. Naar de meening van adressanten, zouden de uitgaven de inkomsten verer overtreffen. Ook waren adressanten van meening, dat een personeel van 3 personen niet voldoende zou zijn. In antwoord op deze bezwaren had de burgemeester van Uithoorn nader mede gedeeld, dat een wekelijksche slachting van 250 Varkens verzekerd was en dat een Lon- densch concent 17.000 in de kosten wilde bijdragen, als de lasten voor Uithoorn te zwaar werden. Ook de inspecteur van de volksgezondheid handhaafde zijn eerste conclusie en wees er daarbij op, dat het invoerverbod in Enge land wel niet spoedig opgeheven zou worden, waardoor de uitvoer van het gezouten varkensvleesch zou stijgen. In openbare zitting van Gedeputeerde Staten werd deze kwestie Woensdagmiddag behandeld. Van de meerderheid van B. en W. was verschenen de burgemeester, mr. D. F. Pont. De minderheid, wethouder N. Nederland, was eveneens verschenen, cloch van recla manten was niemand aanwezig. De VOORZITTER, jhr. mr. dr. A. Röell, gaf eerst een uiteenzetting van de. feiten, Daarna verdedigde, wethouder NEDER LAND zijn meening over het raadsbesluit. Spr. zetta uiteen, dat eerst geen verklaring j van de exportslagers kon verkregen worden, dat zij in Uithoorn zouden blijven. Er was dus groot gevaar, dat het te stichten bedrijf verlies zou opleveren. De financieele las ten voor de gemeente zouden dan z. i. te groot worden. Spr, betwijfelde ook, dat een personeel van 3 man voldoende zou zijn. Later is wel een gunstige verandering in getreden door de mogelijkheid van slach ting voor dén binnenlandschen export, doch alle vrees is nog niet verdwenen. De groot ste inkomsten moeten komen van de slage rijen, welke niet voor export zorgen. De burgemeester van Uithoorn, mr. PONT verdedigde het genomen raadsbesluit. In Uithoorn zijn de personen van de prac- tijk algemeen van oordeel, dat 3 man perso neel voldoende is. Na eventueel vertrek van de firma Steen kamp en De Jong, zou een verlies van 1200 te boeken zijn, zooals becijferd is, doch dit verlies wordt steeds geringer. De fa. Steenkamp en De Jong zal over gaan tot den bouw van een koelhuis. De bekende exportslagerij Zwanenburg, een Londensch concern, wil, als de kosten voor Uithoorn te hoog worden, 50 pet. in de kosten bijdragen De VOORZITTER, merkte op, dat de goedkeuring van Ged. Staten, ingevolge de Vleeschkeuringswet, op het besluit tot stichting van een abattoir, niet noodig is. Die is alleen noodig op de. financieele maat regelen daartoe. Het is nu -alleen de vraag of Steenkamp en De Jong blijven en wat voor waarborg er is, dat de neveninrichtingen door haar gebouwd, zullen worden. Mr. PONT antwoordde de overtuiging te hebben, dat de fa. Steenkamp en De Jong blijven zal, ook zelfs als er geen ijsfabriek en koelhuis komt. Zaterdag a.s. vindt de aanbesteding voor den bouw dier inrichtingen plaats. In verband met de nadere verzekering van de firma Steenkamp cn De Jong, ge looft spr., dat als het raadsbesluit opnieuw moest genomen worden, er waarschijnlijk wel een andere stemverhouding zou zijn. Op de vraag van den VOORZITTER, of Uithoorn zich door de stichting niet aan grootdoenerij zou schuldig maken, antwoord de mr. PONT ontkennend. Hij acht de stichting noodzakelijk. Weliswaar is er risico aan de zaak verbonden, doch de voordeelen zijn volgens spreker te groot, om niet to' de stichting over te gaan. De behandeling der zaak werd dan go- sloten. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Vennep; ad Baculum rector Huf van Noord wijkerhout; ad Librum kapelaan Morsch van St, Joseph; ad Candelam pastoor Oudejans van Warmond; ad Gremiale kapelaan van den Burg; Thuriferarius kapelaan Schmidt van Vogelenzang. Het zangkoor voerde onder de bekwame leiding van den heer P. J. Litjens op hoogst verdienstelijke wijze de drie-stemmige Mis „Jeanne d'Arc'"- van Hub. Cuypers uit. Onder de plechtige H. Mis werden de geloovigen door den Bisschop toegesproken, waarbij Z. D. H, uiting gaf aan zijn vreugde over de stichting van dit mooie Godsbuis en de geloovigen opwekte, van de genade middelen. die hier worden uitgedeeld, een lijk gebruik te maken. Onder de aanwezigen merkten we op de beide wethouders, Mr. J, B. Sens, gemeente secretaris, den heer P. H. J. de Vries, archi tect van het gebouw, te Rotterdam; den heer Onstenk, dag. opzichter van het werk; den heer A. Leliveld, aannemer van het werk en vele notabelen, terwijl in het pries terkoor zeer vele Eerw. heeren geestelijken hadden plaats genomen. Te ruim 1 uur wa ren de plechtigheden geëindigd. „BINNEN ENKELE JAREN GEEN SLECHTE WEGEN MEER." Het Hbld. heeft men minister van water staat, mr. H. van der Vegte, gevraagd zijn meening over het wegenvraagstuk te wil len geven. „Allés is mogelijk." verklaarde de minis ter met nadruk, „behalve dat er, zooals sommigen schijnen te vreezen, niets zal gebeuren. „Mijn overtuiging is, dat we binnen enkele jaren de rubriek „slechte wegen" in de couranten zullen kunnen sluiten en dat we kort daarna een andere rubriek in de bla den zullen kunnen openen onder den titel „nieuwe wegen". Het departement zal tezij- nertijd de berichten leveren om die rubriek te vullen, „Ik meen wel te mogen verwachten, dat ook de provinciën, op het voorbeeld van het rijk, zich in edelen wedijver aan de verbetering van de provinciale wegen zul len wijden, waartoe ze zooveel te gemak kelijker in staat zullen zijn door de bijdra gen die ze kunnen verwachten uit het Wegenionds." In verband met het feit, dat de rijksstraat weg HaarlemBennebroek het, den laat sten tijd. sterk toegenomen verkeer niet meer kan opnemen, is men op het oogen- blik bezig dezen weg te verbreeden. Ten gevolge van deze werkzaamheden echter verkeeren de rijwielpaden langs den weg op het oogenblik op verschillende plaatsen in zoodanigen toestand, dat ze voor wiel rijders moeilijk te berijden zijn. hi verband hiermede heeft de Wegcn- coromissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan den Rijkswaterstaat verzocht te willen bevorderen, dat deze paden ook gedurende de verbreedings werkzaam heden zooveel mogelijk in bereidbaren staat wor den gehouden. Het mag als een feit van algemeene be kendheid beschouwd worden, dat de toe stand van den weg VelsenAlkmaar den laatsten tijd veel te wenschen overlaat. Bovendien is het langs den weg gelegen rijwielpad door zijn te geringe breedte niet bij machte het rijwielverkeer in bei de richtingen op te nemen. Het mag dan ook een heele vooruitgang genoemd worden, dat men thans begonnen is op de Oostelijke berm van den weg een tweede rijwielpad aan te leggen. Waar het, in verband met den onvoldoenden toestand van den weg, weer in het belang van de veiligheid voor het verkeer zou zijn, indien dit pad over de volle lengte van den weg van Velsen tot Alkmaar kon worden "door getrokken, heeft de Wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. de aandacht van den rijkswaterstaat hierop gevestigd met verzoek deze verbetering voor zoover zulks niet reeds is geschied, zooveel mo- glijk te willen bevorderen. Door wat te veel uit te halen met een auto, reed iemand gisteren tegen een licht- paal aan typ den Boulevard de Favatige, eigen, de O.. Smitsstraat. De paal knapte af. Personolijke ongelukken kwamen niet voor. De i bestuurder van de auto zal de schade vergoeden. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is besloten een voor de bur gerij belangrijke verandering en verbetering in het stationsemplacement fe Velsen aan te brengen. Het eigenaardige feit doet zich voor, dat Velseroord zich steeds meer uitbreidt aan de Westzijde van de spdorbaan, terwijl de stationsingang zich aan de Oostzijde van de baan bevindt, waardoor de reizigers uit het Westen een heelen omweg moeten maken. Geen wonder dan ook, dat deze voor hun reis de voorkeur geven aan de auto bus tot schade van het spoorvervoer. Er zal nu een tunnel onder het station worden gemaakt, waardoor de ingang naar het Westen verplaatst wordt, uitkomende op de Briniostraat. Op verzoek d-er directie zal de ge meente nu den aanleg van een verharden weg vanaf het station lot voornoemde straat voor hare rekening nemen, De vrachtrijder Th. G. Lamers, wonende tc Hoofddorp, kwam Woensdagmiddag om ruim één uur met zijn ongeveer 40 zakken mosterdzaad beladen vrachtauto langs den IJweg, toen hij bij de vuurlinie de spoor lijn bij de halte IJweg moest passecren. Juist kwam er een trein uit Haarlem, dien hij niet zag en ook moeilijk kon zien, omdat de spoorwachterswoning bet gezicht op de spoorlijn in de richting Haarlem zeer belemmert. Daardoor meende de autobestuurder veilig te kunnen passeeren, hetgeen echter anders uitkwam, -want zijn auto werd ter hoogte van de cabine door de locomotief gegrepen en een veertig meter meegesleurd. De auto werd totaal in brokken gereden. De zakken mosterdzaad werden op een paar na geheel vernield en als een wonder kon de bestuurder aan den kant van de spoorbaan nog levend worden opgenomen. Er was spoedig geneeskundige hulp ter plaatse. Dokter Bult uit Hoofddorp con stateerde eenige verwondingen aan het hoofd en een breuk van den linker enkel. Per ziekenauto van de gemeente werd de patiënt naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De spoorbaan werd spoedig door een aantal arbeiders vrijgemaakt, waarna de trein z'n reis met eenige vertraging naar Hoofddorp kon voortzetten. De bestuurder van een motorrijwiel, op de duozitting waarvan een dame was ge zeten, wilde cp den Hoofdweg te Haarlem mermeer uitwijken voor een man, die plot seling vanuit den graskant te voorschijn kwam, en den weg wilde oversteken, met het gevolg dat hij met dien man in bot sing kwam,, de motor over den kop sloeg en dat alle drie tegen den grond werden geslingerd. Met het rooien van de winteraardappe len is in de Haarlemmermeere~n aan vang gemaakt. Hoorei klei - -n uk, valt het beschot' niet tegen.:, .gewas vrij is gebleven van ei; té en dank zij het droge w'cer, is U t der aardappelen over het aigefceeft ear goed. Gisteren werd een goed bezette en gezel lig verloopendc vergadering gehouden van de Giêrstraat-ver'eeniging. Voor dé te hou den winkelweek is een geheel nieuw plan uitgewerkt In de etalage wordt een artikel geplaatst in onbeperkt getal. Dit getal zal door het publiek geschat moeten worden. Het publiek geeft kennis van de schatting aan den betreffenden winke'ier in gesloten enveloppe. Fraaie prijzén zullen worden be schikbaar gesteld. De winkelweek wordt gehouden van af Zaterdag t6 October 'tot en met Vrijdag 22 October, terwijl Zaterdag 23 October on: 5 uur de uitslagen der juiste oplossingen zul len worden bekend gemaakt. Maandag daar aanvolgende worden de namen der winnaars op een daarvoor bestemde kaart in dc etalage gepubliceerd. Bij het bestuur is het, juiste aantal tc ra den artikelen bekend, zpodat hierover con trole kan worden uitgeoefend. Tevens zr nog vermeld, dat bij lederen deelnemerden winkelier een uniforme kaart in dc etalage zal worden geplaatst met opschrift: „Gier straat Vereeniging", zoodat het publiek kan zien, welke étalages voor schatting in aan merking komen. Ook zal getracht worden een versiering tc laten aanbrengen. In de afgeloopen week zijn alhier 4 geval len van roodvonk voorgekomen. De heer F. A. Schuurink, gediplomeerde der afdeeling Werktuigbouwkunde van de Middelbare Technische School te Haarlem, is benoemd tot algemeen assistent van de directie der machinefabriek „Nive" te Hen gelo (0-) De Kwakelbrug te Heemstede, die vier weken geleden door een' aanvaring van haar bovendek was beroofd, is weer her steld en heden in gebruik genomen. De tweede medeplichtige aangehouden. Zooals men weet, was tot nog toe een der medeplichtigen aan den diefstal en inbraak in het kantoor der American Petroleum Com pany. alhier, J. K.. spoorloos verdwenen. Herhaalde malen deed de recherche huiszoe king, doch van de aanwezigheid van J. K. was niets te bespeuren. Hedenmorgen is het de recherche einde lijk gelukt hem in zijn woning te ontdekken. J. K had zich al dien tijd in een geheime bergplaats op zolder schuilgehouden. Hij werd gearresteerd cn naar het bureau van politie overgebracht. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de tweede helft van de maand September. Binnenlandsche brieven. Den heer Breema, Amsterdam; den heer J. de Bruin, Utrecht; II. ten Brink, Arnhem; den heer W. v. Bueren, Rotterdam; Bureau no. 63691, Blom en Olivier, Cuilenburg; den heer J. de Coulhe, Utrecht; Mej. M. Citroen, Amsterdam; l>ir. Nat. Bank, Den Haag; den heer van Dobben, Haarlem; Mej. de Fluiter, Leiden; den heer J. Feitkamp, Den Haag; Mej. dc Graaf, Haarlem; den heer B. de Geus, Haarlem; Haarlems Dagblad, Haarlem; idem; Mej. F. Jansen, Amsterdam; den heer N. Koopman, Haarlem; mej. M. Korstman, Hilversum; den heer Kreeft Den Haag; den Het 7de Eeuwfeest van St. Franciscus'J de plechtige herdenking te Weert. Het verdrag NederlandBelgië; een meerderheid in de Tweede Kamer? Bijzonderheden omtrent het noodlottig verdrinkingsongeval aan de gierpont te Tiel. Opheffing van het Rijkspaspoortenkan. toor. De begrafenis der twee jeugdige slacht, oilers bij de hotelbrand te Roermond. Bestrijding vrn het mond- en klauwzeer; voorwaarden voor den invoer van vee in Engeland. De Pruisische minister van binnenland sche zrken, Severing, afgetreden en opge« volgd door Grzesinsky, den tegenwoordi gen politic-president, van Berlijn. Generaal von Seeckl, het hoold van he\ Legerbestuur, heoSt z;;n- ontslag ingediend. Geruchten omtiont het aftreden van den' Belgischen minister F.arcqui. Het nieuwe compromis tusschen Pruisen en de Hohenzollernl. Het Pan-Europcesche Congres te Weenen gesloten. Dreigende staking der Oostenrijkscha staatsambtenaren. Zie verder Laatste Nieuws- Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken* om 5.51. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 7 October. Hoogste, barometerstand 770 m.M., ta Danzig. Laagste barometerstand 740.5 m.M., te Jr.n Maven. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 October; Zwakke, tot matigen, Zuidelijke tot Z.-W.. wind, licht tol zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur, iets koeler overdag. heer A. Kamerlingh, Roermond; mevr. G. Lendertz, Amsterdam; den heer P. Mulder, Arnhem; mej. A. Oostenbroek, Haarlem; fam. Priebe, Amsterdam; den heer Z. Pieters, Amersfoort; j. Roozen, Overveen; den heer Ryneman, Den Haag; Mevr. Safy van Gel- der, Amsterdam; den h~er H. Schradcr, Am sterdam; den heer Tom, Haarlem; den heer L. de Vries, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten. G. Brandenburg, Amersfoort; den heer F. Cramer, Warmond; den heer Doets, Arnhem; den heer P. Feenstra, Haarlem; den heer O. Gramsma, Rotterdam; den heer G. Hagen, Hilversum; den heer H. Hetem, Haarlem; den heer Kreeft, Den Haag; mevr. Koch, Amster dam; den heer H. Klap, Haarlem; den heer Kalter, Arnhem; den heer W. Lentinck, den heer G. Lascaris, Lisse; mej. F. Mulder, Boskoop; mevr. Miller, Rijswijk; mej. M, Pijper, Den Haag; mej. J. Reenst, neusden; J. Schouten, Groningen; mej. K. Tamboer, Eerbeek; M. de Visser, Buitenlancïsche brieven. Den heer Ph. Adrian, Vogez; idem; den heer C. Bertling, Colombo; mej. F.beling, Frankrijk; den heer H. Eyke, Paris; Dcli Hevea Limited, Londen; H. Hamilton, New- York; mej. C. Vleming, Emmerik. Buitenlandsche Briefkaarten. Den heer Iiogerzeil, Brugge; den heer C. Kahlman, Berlin; den heer H. Nelissen, Frankfurt; den heer Robert, Essen; mevr. R. Schollen, Zwitserland; mej. F. Teetz, Berlin. Briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht een volledig adres: straatnaam en huisnummer op de stukken te vermelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1