uTTBra Binneniandsch Nieuws. Radio-umroep. De Geheimzinnige weidoener. Geruchten over het aftreden van den Belgischen minister van Financiën, Francqui. De Pruisische minister van binneniandsche zaken, Severing, leeft zijn ontslag ingediend, De Burgeroorlog in China. Een groote slag aan den gnr.g. Onder de Radio-berichten: Aanmaning der Britsche regeering tot den miinwerkersbond, haar voorstel voor een nationaal scheidsgerecht aan te nemen of te verwerpen. De uiteenzettingen van Franck en Francqui, in verband met de stabilisatie van den Belgischen franc. Severing irfeetreden en opgevolgd door Grzesinsky. Het nieuwe compromis tusschen Pruisen en de Hehenzolierns. Ontslagaanvrage van Generaal you Seeckt. Dreigende ambtenaarsstaking in Oostenrijk. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De salarissen van hei lager Post- Telefoon- en Telegrafie personeel. De werktijden in de industrieën. Ministerieel bezoek aan Harlingen. De staaisbegrooting 1927. De toestand in de Drentsche veenstreken. Het verdrag Nederland-België. FEU1LLETON. Plet Rijkspaspoortenkantoor. „De Rijwiel- en Automobiel- Industrie" en de wegen personeele belasting. Derving van pensioen. De gren&uitbtèiding van Breda Een open brief aan den Minister. Dc stabilisatie van dan Belgi schen franc. Francqui in No- venrner ai? De ,,Etoile Beige meent ie weten, dat de plannen toi stabüisaiie van oen iranc reeds zoo ver zijn gevorderd, dat het altreden van Francqui in November wordt verwaclu. Men ..ureet uat Francqui slechts een portefeuille .bad aanvaard tot be financieele toestand zou .zijn hersteld. in zijn rede te Ath, sprak Vanderveide de meening uit, dal over enscle weken de regee- ring zou kunnen a reden en aan te kansen voor een sociaal-democratische en christen, democratische coaiitie schoon zouaen zijn. Üt het ontslag van Francqui een aftreden van het gansche kabinet ien gevolge zal hebben, valt te bezien. De burgerpartijen voelen er .inderdaad niet voor, maar de socialisten zui len er wel voor zorgen, dat het zoo maar nie; van een leien dakje loopt. Onder den invloeu van de communistische propaganda begint men immers in de partij al meer en meer >p te komen tegen een samengaan met de zoo genaamde kapitalistische boutgeosie. De strijd ia de Engeischc Libe rale partij. Lord Oxford and Asqttith heeft gisteren éindelijk de reeds vier maanden geleden be. noemde deputatie van den bond van liberale kiesvereenigingen ontvangen, die hem het verlangen van den bond nqar eerheid in de partij kwam vertolken. Dc deputatie stond .onder leiding van Pringle. Asquiih dankte >;oor de goede bedoeling en zei dat hij het vraagstuk zbu bespreken in zijn rede op den a.s. partijdag. De staking ts Hamburg. De havenwerkers hebben gisterenmorgen In groote getale het werk hervat. Een den der arbeiders neemt nog een afwachtende hpuding aan. Het verzoek om onlsiag dooi Severirg ingediend. Minister Severing heeit officieel zijn ver- foek om ontslag bij minister-president Braun ingediend. De benoeming van zijn opvolger zal waar- •chijnhjk in den Landdag worden medege deeld. De incidenten in het bezette gebied. De rijkscommissaris voor de bezette gebie den en de IntergeaHieerde Rijnlandcommis- tie hebben een gemeenschappelijk manifest gepubliceerd, waarin zij verklaren beiden diep getroffen te zijn door de treurige ge beurtenissen, die zich in de laatste dagen in verschillende garnizoensteden in het bezette gebied voordeden. - Beiden doen een beroep op de bezonnen heid en het verantwoordelijkheidsgevoel, zoo- -wél op geallieerde als Duitsche zijde, om de atmosteer te bezwaren, die door de nieuwe overeenkomsten, welke volgens de wenschen der beide volken tusschen de regeeringen werden gesloten, is geschapen. cDe justitie zal al het hare doen om de waarheid vast te stellen. De autoriteiten zui len alles in hel werk stellen om aan deze ge beurtenissen een einde te maken en herhaling- te voorkomen. De internationale verkeerscon- ferentie te Weenen. De Midden-Europeesche verkeersconfe- r.entie heeit haar beraadslagingen geëindigd. De Fulgaarsche Minister van Buitenl. Zaken bij Mussolini. Het bezoek van Boeroff aan Mussolini wordt door de pers beschouwd als een tee- ken van de goede beirekkingen tusschen béide landen en als een uitdrukking van de dankbaarheid van de zijde van Bulgarije voor den steun, dien Itaië heeft verleend bij het tot stand komen van de Bulgaarsche leening voor vluchtelingen. Vernomen wordt dat Boeroff bij Mussolini aangedrongen heeit op nauwere economische betrekkingen tusschen Italië en Bulgarije. F.en revolutionaire bewcg'ng in Zuid-Amerika. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, cat een revolutionaire beweging onder leiding van generaal Prestes te Matto Grosso, op de grens van Bolivia is uitgebroken. De regee ring neemt'krachtige maatregelen om de be- weging te onderdrukken. De burgeroorlog in China. Naar aanleiding van de incidenten te Wahn- sién had te Hankau een manifestatie tegen de Britten plaats. Den manifestanten werd door Britsche marinematrozen belet, in de Britsche concessies binnen te dringen. Een groote hoeveelheid anti-Britsche brochures werd uitgedeeld. Een Britsche kanonneerboot is uit Wahn- sien naar Sjoenking vertrokken. Volgens bericht van den correspondent -an de „Manchester Guardian", te Sjanghai is er op het oogenbiik in het gebied van Kioekiang een slag tusschen generaal Soeu Tsjoean- fang, den militairen gouverneur van de pro vincies aan den benedenloop van den Jangtzt en de Kantonneezen gaande, welke zal be slissen, wie in de toekomst aan tien beneden loop der rivier de baas zal zijn. Berichten van het {vont zeggen, dat de partijen onge veer even sterk zijn. Dc ernst van den slag wordt gekenmerkt door het feit, dat er in de ziekenhuizen te Kioekiang reeds meer dan duizend gewonden zijn opgenomen. Gemeld wordt dat Soen Tsjoean-iang het voorste! van Tsjang Kai-Sjek voor een wapenstilstand die zou berusten op den afstand van het ge bied van Hankau aan de Kantonneezen, heeft ter worpen EEN MERKWAARDIGE FAMILIE. De familie Caussanél, uit de Fransche plaats La, Capelle-Blcys (Aveyron) bestaat uit acht broers en zusters, die tusschen de 72 en 91 jaar oud zijn. Het zijn Frans, 91 jaar, langen lijd burge meester van die plaats, hij arbeidt heden nog op het veld. Frederik, 87 jaar, voor malig rector van het priesterseminarie en vervolgens generaal vicarus van Meaux. Marie, 34 jaar, liefdezuster in CHchy. Eugen, 82 jaar, eau vader van S kinderen. Joseph, 78 jaar, Lazarist, Adriaan, 76 jaar, Jasuiet en nusionaris in Tutikorin in Indië. Hieronimus, 74 jaar, jonggezel, leeft thuis. Emilia, 72 jaar, zuster van Barmhartigheid in Toulouse. Wel een zeer merkwaardige familie! ECHT ENGELSCH. Eer. Engelsche kerkelijke plechtigheid hield men voor kort In de kleine plaats Crawford bij St Helens in Engeland. Er werd weer voor de eerste maal sinds 5G0 jaar hier een II. Mis gelezen. Natuurlijk onder den vrijen hemel, op een weide, nabij den landweg. Er waren een driehonderd personen bij tegenwoordig, ook anders denkenden. Tweehonderd katholieken ontvingen de H. Communie. Velen waren van ver gekomen, want dc gansche omgeving is protestantsch. Na beëindiging der H, Mis, trad de eigenaar der weide, waarop de Mis gelezen werd, op den Priester toe en schonk hem den grond, waarop de heilige handeling had plaats gehad, voor den bouw van cèn kerk. Daarop werd het Allerheiligste naar de naastbijzijndé parochiekerk in Raififord ge dragen, gevolgd door een lange rij van voet gangers, fietsers en automobilisten. Een waar beeld van de langzame, maar gestaag voortgaande weder-kalholiseering van Engeland.' BUITENLANDSCHE WERKZOEKENDEN IN DENEMARKEN. De Deensche minister van justitie heeit een verordening uitgevaardigd, waarbij de toegang tot Denemarken wordt verboden voor buitenlandsche werkzoekenden, die niet in het bezit zijn van een werkvergunning of die zonder middelen van bestaan zijn. DE SALARISACTIE DER AMBTENAREN. Volgens een bericht uit Weenen hebben de staatsambtenaren den door de regeering vastgestelden termijnen voor het begin der onderhandelingen nopens de salarisregeling verworpen en 8 October voorgesteld, dat zij dc verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een nog langer uitstel der besprekingen niet op zich wenschen t^ nemen. HET FASCISME EN.... DE JAZZ BAND. Het fascistische blad „Impero" heeft een campagne geopend ten gunste van dê Jazz band. Het blad zegt dat de Jazz-band de futuristische muziek is en dat het futurisme het kind is van het fascisme. Het fascisme moet' dus de jazz-band steunen en over de wereld verspreiden. Iedere vorm van be schaving, zoo betoogt het blad, heeft zijn beeldende kunsten, zijn letterkunde en zijn muziek. Het fascisme is een nieuwe vorm van beschaving en de jazz-band is haar muziek. DE EISCHEN DER SPAANSCHE ARBEIDERSKLASSE. In een communiqué van het ministerie van arbeid wordt gezegd, dat Spanje ondanks 1 zijn besluit inzake den Volkenbond vastbe sloten is om zonder aarzeling te blijven medewerken aan dc conferenties der com missies van het Internationaal Arbeidsbu reau en vastberaden zijn arbeid, voort te zetten ten aanzien van de rechtmatige i eischen der arbeidersklasse, j EEN TEMPEL BEDREIGD. Gemeld wordt dat roovers den beroemden Indischen tempel Krisjna te Dwarka zijn binnengedrongen en de beelden van bun kostbare edelsteenen ter waarde van zes honderd duizend gulden hebben beroofd. AMERIKA EN DE RING VAN DEN PAUS. De methodistische bisschop Leonard te New-York hield voor kort een rede, waarin hij tegen de herziening van den Gouverneur van den Staat New-York, den katholiek Smith, ijvert. Geen echte Amerikaan, zoo voert hij aan, kan zijn stem aan een man geven, die tegen het alcoholverbod is en een overheid buiten Amerika erkent. Wie den ring van den Paus kust moest in het geheel niet eens in de nabijheid van het Witte Huis worden toegelaten. Daarop publiceerde echter de protestant- sche rector der Columbia-UniversUeit in New-York, Nicoiaas Murray-Batler, een ver klaring, waarin hij ds uitlatingen van den raethodistischen bisschop ten sterkste af wees. Deze zijn, zoo zegt hij, „niet slechts dom, maar ook absoluut onchristelijk en on- Amerikaansch. De mannen en vrouwen van New-York en van het gansche land moeten de rede van bisschop Leonard lezen en overwegen. Ze vergrijpt zich bijna aan alles w&t een rechtschapen Amerikaan en een Christen heilig is." Dezer dagen ontving dc minister van Waterstaat een deputatie van vijf leden uit de Postale Commissie van Overleg, welke Lu gevolge opdracht van die commissie bij Z.Exc, een salaris verbetering voor de bestellers en eenige andere lagere ambte naren bepleitte. De deputatie wees er op, dat met name voor de bestellers het z.g.n. „gladstrijken van dc plooien" niet als een afgedane zaak kon worden beschouwd, zulks in verband met da in Januari j.l. door Z.Exc.'s ambtsvoorganger gedane mededee- ling, dat een destijds door hem in voorbe reiding genomen reorganisatie voor het bestellerscorps, belcre vruchten zou afwer pen, dan de toen gevraagde loonsverhoo- ging, De minister gaf de deputatie te kennen, dat een herziening van de salarissejn over het loopende jaar als uitgesloten kon wor den beschouwd. Ten aanzien van hetgeen 'n de toekomst mogelijk zou zijn, ver klaarde Z.Exc., dat pa-tieele herziening niet kon worden overwogen en dat de vraag, of er voor liet bcstelierscorps en voor eenige andere lagere ambtenaren bij rlen P.T. f.-dienst iels moest worden gedaan, eerst en alleen dan in behandeling zou kun nen worden genomen, wanneer de commis sie van overleg onomstooielijk kon aantoo- nen, c'at een bepaalde categorie ter. opzichte van andere onjuist is ingedeeld. Dc min. achtte het onwaarschijnlijk, dat de commissie daarin zou slagen, maar voor deze poging wilde hij wel zijn medewerking geven, zonder op het resultaat nu reeds vooruit te loopsn. Z.Exc. achtte het won- schelijk, dat de commissie haar argumen tatie kort en zakelijk op schrift stelde en Verklaarde zich niet ongenegen om na ont vangst. en bestudeering van een zoodanige schriftelijke uiteenzetting, nogmaals mon deling met een zij het wat kleinere deputatie uit de commissie van gedachten ta wisselen. Wijzigingen. In Stsbl. 337 is opgenomen het Kon. Bes!, van 18 September waarbij wederom wijziging is gebracht in eenige bepalingen Van het Werktijdenbesluit 1923. De bepaling in art, 12bis, dat in een schoenmakerij, voor het herstellen van schoenwerk, een arbeider op Zaterdag na 1 uur n.m. arbeid mag verrichten, is aldus aangevuld, dat die werkzaamheden niet langer mogenduren dan tot zes- uur - n.m- Aan art. 31, waarin, bedrijven w-orden gènócmd,- waarin mannelijke en vrouwelijke arbeiders van 15 jaar of ouder, op bepaal de uren arbeid mogen verrichten, is weer toegevoegd de bepaling: „in één van twee ploegen, welker werktijd gedeeltelijk samen valt." In art. 39 is bepaald, dat in nader aange duide bedrijven, onder zekere voorwaarden arbeid mag verricht worden „op Zondag, cp alle dagen na 6 uur n.m. en vóór 7 uur v.m. cn op Zaterdag bovendien tusschen 1 uur en 6 uur des namiddags." Hieraan was toegevoegd de bepaling: <en in verband mee de ploegwissellng of in het belang ven.de Zondagsrust, gedurende ten hoogste 12 uren "per dag en langer dan 48 uren per week." Deze laatste zinsnede wordt voortaan gelezen: „langer dan 8'A uur per dag en 48 uren per week Eert der voorgaarden, waaronder die ai beid toegestaan v/erd, luidde tot nu toe, dat de betrokken arbeider niet meer dan vier malen in een tijdperk van drie ach tereenvolgende weken of vijf malen in vier achtereenvolgende weken gedurende meer dan 8Jd uur arbeid verricht in een tijdvak van vier-er.-twintig achtereenvolgende uren, gerekend van bet tijdstip af, waarop zijn dageiijksche ar'deid aanvangt." Hieraan zijn thans toegevoegd de woorden: „noch langer arbeid verricht dan 12 uren per dag." Ten slotte is thans bepaald, dat de arbei ders, aan wie óp bovengenoemde uren arbeid is toegestaan, den volgenden arbeid in die tijdstippen niet mogen verrichten in inrichtingen voor vuilverbranding, in licht gas- en electriciteitsfabrieken cn electrischs onderstations: n.l. het stoken of onderhou den van vuur en het bedienen van droog- inrichtingen en rookerijen, stoomketels, ovens en generatoren; het drijven van kraclitwerktuigen, het bedienen van licht installaties en van liften en andere hefwerk tuigen en het houden van toezicht op dien arbeid; het laden van accumulatoren, met inbegrip van het rocnleeron van accumu latoren in automobielen; het bedienen van koelinstallaties en koelruimten. Dit besluit is 2 dezer in werking getre den. In verband met de plannen tot verbete» ^r:n£ van de haven van Harlingen, heeft de minister van Waterstaat een bezoek ge bracht aan de haven dezer gemeente en heeft in gezelschap van B. en W. dier ge meente de haven bezichtigd. Het onderzoek in. dc a "dee'irgen. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting1927, in dc aldeelingen der Tweede Kamer aangevangen, bleek, naar de „Tel." verneemt, opnieuw, dat voorat de minister van1 Arbeid, Handel en Nijverheid en die van Oorlog het hard te verduren zuilen hebben. Over den eerstgenoemden bewindsman was, naar wij vernemen, eigenlijk bijna geen enkel Kamerlid goed te spreken. Alieen de Chr. Historischen en de Vrijbeidsbonders verdedigden e enigszins zijn beleid. Wat de verhouding der partijen onder ling betreft, schijnt het uitzicht op een ver nieuwing der Coalitie nog niet zeer groot te zijn. Vooral de R.-Katholieken bleken ten opzichte der Chr.-Historischen nog weinig vriendschappelijk gezind te wezen, al ver klaren zij evenmin heil te zien in een samen gaan met de democratische groepen der linkerzijde. Emigratie; de werkloosheidscijfers dalen. Dank zij den verbeterden afzet van fabrieksturi en de algemeens verlevendiging, welke in Zuid Oost Drenthe heerscht, zijn de werkloosheidscijfers in de laatste maan den lager geweest dan zij sinds 1921 ge weest zijn. Behoudens een 700 tal arbeiders uit de gemeente Emmen heelt de werkver schaffing van 6 September af stilgestaan, terwiil ook gedurende die maand zich zeer weinig arbeiders werkloos hebben gemeld. Een en ander heeft naast de reeds genoemde redenen tot oorzaak, dat gedurende de laatste maand veel arbeiders emplooi hebben kunnen vinden bij den aardappeloogst en 3at wat Coevorden betreft, vele arbeiders wérk nebben gevonden bij de installatie van de binnenkort te openen stroccartonfa- 'oriek te Cocvorden, voor welke fabriek de machines uit Emlichheim (D.) moesten wor den gehaald, en geplaatst. Thans zijn de werkzaamheden bij den aardappelenoogst grootendeels afgeloopen eri kunnen meerdere arbeiders in het parti culier bedrijf geen arbeid meer vinden, hoe wel het aantal arbeiders, wat zich bij de arbeidsbemiddeling als werkzoekende 'aat inschrijven, lager is dan verleden jaar om dezen lijd en duidelijk verraadt dat de 'oe- stand thans iets beter is dan Verleden jaar toen er hoegenaamd geen vraag naar turf was. De Rijksinspecteur voor de Steunverjee- ning in Drenthe, kseft Dinsdag in zijn kwali teit als Burgemeester van S'ieen, namens 't College van- B. en W. in die gemeente, aan den Minister van Binneniandsche Zaken verzocht, de werkverschaffing weer open te stellen, aangezien thans voor een aantal ar beiders d.e mogelijkheid niet meer bestaat werk te vinden in het vrije bedrijf. Ten aanzien van de verplaatsing van ar beiders uit de gemeente Emmen naar Enschede, is dc commissie voor de verplaat sing thans in zooverre met haar arbeid ge reed, dat getracht zal worden nog deze maand een besluit te nemen over de verzoe. ken, welke door een groot aantal arbeiders gezinnen gedaan zijn, oni voor plaatsing bij de Textielfabrieken in Enschede in aanmer king Te komen. Dc commissie heeft alle ge zinnen die voor emigraiie naar Twenthe in aanmerking wenschen te komen, bezocht en zal nu de naar Kaar meening beste gezin nen voor verplaatsing aanwijzen. De com missie zal haar beslissing zoo mogelijk nog deze maand aan de betrokken gezinnen be kend maken, omdat deze voor 1 November hun woningen en land opnieuw voor 'n jaar moeten huren, of we! die huur opzeggen. Vermoedelijk zullen een aantal gezinnen reeds in het begin van 1927 naar Enschede vertrekken, terwijl dit jaar zoo mogelijk nog een aantal gezinnen uit Emmsn zullen verhuizen naar de pas gebouwde woningen in loet. Witteveen, een ontginning van het Landschap Drenthe, Laatst genoemde Ontginningsmaatschappii heeft thans ook een aanvang gemaakt met de ontginning van het Onderveen in de gemeente Dalen. 'Deze ontginning is onge veer 1000 H.A. groot. Een meerderheid in dè Tweede Kamer? Wij lezen in de „Resb." Nog steeds komen van alle kanten de bezwaren tegen het verdrag los en niemand weet, wat er in onze Staten-Generaal van worden zal. Al geeft het te denken, dat sommige bladen al aan 't bijdraaien zijn. Naar in 'parlementaire kringen verluidt, zijn de hoofden daar al geteld. Ongeacht wat er nog ten berde gebracht zal worden, moet men al weten, hoe de eindstemming zal zijn. Er zou in de Tweede Kamer een kleine meerderheid voor bet verdrag zijn. Vooreerst moeten alle sociaal-democraten vóór wezen. „Moeten", in dubbelen zin. Moeten, volgens geruchte, en moeten, vol- 26 Wanneer men er in zijne tegenwoordigheid over sprak, bewaarde hij een volkomen stil zwijgen. Wat had hij ook moeten zeggen? Hij was vreemd in de streek. De wees, die hier gekomen was om heel bescheiden zijn brood, te verdienen, kon natuurlijk ge«n be lang stellen in hetgeen bij de verschillende families gebeurde. Alleen het ongeval en de genezing van den kleinen Treiys had zijn aandacht nog al getrokken en hij bad zich oprecht verheugd, evenals de vrienden van den koster, dat de jongen zeer goed vooruit ging. Solange had zulks opgemerkt. Ook had zij geconstateerd dat de herstelling der Kerk hem volstrekt niet onverschillig liet, Zij had hem gedurende zijne vrije uren herhaaldelijk er heen zien gaan, om liet herstel van het gewelf in oogenschouw te nemen. Het jonge meisje was volstrekt niet ver wonderd geweest. Georges Dubois was vroom. Waarvoor ook zou hij niet gelukkig geweest zijn het Gezegend heiligdom uit zijn verval te zien oprijzen, waar zij hem zoo dikwijls en met zooveel vurigheid had zien bidden? Solange had wel graag geweten en dat was van haren kant heel natuurlijk wat Georges over den stap van mevrouw Rabiac dacht, ook over de onverklaarbare vrijge vigheid, welke baar tot dien stap had doen besluiten. Zij had hem sedert dien niet meer gezien. Ontvluchtte hij haar? Had hij nage dacht en voor goed van dien droom afge zien, die een oogenbük gekoesterd, toch als een dwaasheid, een onmogelijkheid moest beschouwd worden?.... Een andere veron derstelling, die voor Solange smartelijk, bijna vernederend was: had zij zich niet vergist? Had Georges voor haar werkelijk het gevoel, dat zij had meenen te raden?. De twijfel pijnigde haar nog meer dan al het andere; zij bad met nog grooter vurig heid en aandrang. VIERDE GEDEELTE. HOOFDSTUK 1. Indien zij wist. Hat is Zondag. Georges Dubois rust van don zwaren arbeid. Toen de vespers geëin digd waren, ging hij niet zooals gewoonlijk, huiswaarts, maar hij nam een paadje dat door 'tiet dal liep cn zich vervolgens stijgend om den berg slingerde. Hij wandelt lang zaam. Ziin hoofd is e"«ig.-zins gebogen en hij riet de rotsen aan voet, die door de regens zijn bloot r'cNv Kil Iet niet op de groote dennen, die zyi pad beschaduwen, op dc heide, welke Uiigs den kant groeit, op kastanjeboomen wier breede takken zich schilderachtig tusschen de hooge pijnboomen uitstrekken. Georges Dubois lijdt. Hij lijdt, omdat hij weet dat Fabicn Rabiac met Solange gaat trouwen, en in-trcurig beweent hij zijne liefde. Arme liefde, zoo bescheiden, zoo diep en zoo rein, zoo verschillend van een gril van een Leone Fourasson, van een gevoel van een Fa'oien Rabiac, die te zwak en te flauw is om zich tegen wereldsche en geldelijke overwegingen te verzetten en die door een geheimzinnigen schenker moet gesteund wor den. Arme liefde, die onmogelijk is en daarom voor den minst hartelijken en den minst ge vaarlijken mededinger wijkt. Har) Georges nog de overtuiging: Solange bemint Fabian on zij zal gelukkig zijnl Indien hij de zekerheid maar bad, dat het aanstaande huwelijk, -dat thans aan iedereen bekend is, het begin van een tijdperk zou zijn van geluk, zonder spijt en zonder wol ken, voor baar, die bij toch zoo innig be mint! Hij heeft die zekerheid niet en de twijfel, die op dit punt blijft bestaan, pij nigt hem meer dan al hel andore. Vreese- lijke twijfel, want indien hij Solange ge noeg bemint, om zich zelf voor baar geiuk op te offeren, hij heeft den moed niet, in dien ook zij moet lijden. Waarom is zij niet bij hem, om haar zeil die sna-telrke vraag te stellen? Hot komt hem voor, dat hij dc bijna bovennatuurlijke kracht zou hebben om dit te doen zonder zich te verraden.... gens afspraak met de S.D.A.P. in België, rtoewel verschillende elementen dier partij, met name die met Rotterdam connecties houden, grondige bezwaren hebben, met na me tegen „het" kanaal, zou toch de „kada- ver"-discipline daar het parool: „voor" doen zegevieren. Verder, zoo wil men, zou ruim de helft der Katholieke Tweede Kamerleden vóór stemmen; men sprak van een klein twintigtal. En ook onder de A.-R. en C.-H. elementen moeten eenige voorstemmers zijn, zóó dat men juist een paar stemmen boven de helft zou wezen. In hoever dat allemaal juisl is, zullen we moeien afwachten. Met name lijkt ons nogal dubieus de houding der A.-R. en C.-iï. par tijen, waar immers juist in den laatsten tijd daar nogal van oppositie bleek.' Intusschen, zoo hoorden we meteen, is de oppositie in de Eerste Kamer grooter. Voor al ook bij de S.D.AP. Onze zegslieden meenden dan cck, dat het verdrag daar een harden dobber zou hebben. Hoe 't zij, duidelijk is allengs wel gewor den, dat, at-wordt het Staatsstuk aangeno men, het toch een gedwongen fraaiigheid blijft. De groote meerderheid heeft ernstige bezwaren gehouden en een meerderheid der Saten-Generaal kan slechts gevonden wor den, als aan allerlei bijoverwegingen groote waarde wordt gehecht. Opheffing op 16 October. Nu het aantal landen, waarmede Neder land overeengekomen is wederkecrig het vi sum af te schaffen, allengs tot 16 gestegen is: België, Frankrijk, Zwitserland, Lüxem- burg, Denemarken, Italië, Spanje, Noorwe gén, Engeland, Zweden, Lichtenstein, Japan, Cuba, Uruguay, Duitschland en Fortugal en de werkzaamheden van het Rijkspaspoorten kantoor zich zijn gaan bepalen tot de be handeling der visa van de onderdanen van I de overige rijken, acht de regeering het oogenbük gekomen om dat kantoor op te herten en tevens het bureau van den Vreem delingendienst, dat onder denzelfden chef als bedoeld kantoor staaf, onder het bureau Grensbewaking te brengen. Die verandering zal met ingang van 16 October a.s, plaats hebben en betcekent dus een grooten stap op den weg van terugkeer naai vroegere toestanden. Het ligt in de bedoeling aldus het „Vad." om de Nederlandsche consulaire ambtenaren in het buitenland te machtigen op eigen gezag een visum te vcrleencn aan vreemdelingen, tegen wier verblijf in Neder land geen bezwaar bestaat, en wel vcor den duur van het paspoort, doch ten hoog ste voor den tijd van 2 jaar. Gedurende dien tijd hebben de betrokken vreemde lingen het recht, om telkenmale ons land binnen te komen en te verlaten; wenschen zij echter langer dan 30 achtereenvolgende dagen te blijven, dan moeten zij daartoe vergunning vragen aan het hoofd van po litie ter plaatse van hun verblijf in Neder land. Aan deze zelfde autoriteit zal voor taan ook de bevoegdheid verleend worden, om visa te verlengen, terwijl zij het recht behoudt, om vreemdelingen te doen uit lei den, wier aanwezigheid in ons land op grond van gebrek aan voldoende middelen van bestaan ongewenscht werdk geacht. In enkele opzichten zal bovenbedoelde bevoegdheid der consulaire ambtenaren be perkt worden. Zoo zullen zij, alvorens een visum te verleenen aan vreemdelingen, die hier te lande een betrekking willen aan vaarden of zoeken, overleg moeten plegen met den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering ea Arbeidsbemiddeling. Voorts zullen zij omtrent de" toelating van onder, clanen der Sovjet-Unie het oordeel moeten vragen van de daartoe bevoegde Neder landsche autoriteit, terwijl eindelijk het visum geweigerd zal behooren te worden aan marskramers, zigeuners, rondreizende kunstenaars en dergelijken. Uitgezonderd de onderdanen der Sovjet unie hebben de vreemdelingen, die op hun reis naar een ander land door Nederland wenschen te gaan, geen doorreis-visum noodig, doch kunnen zij ook voortaan dé vergunning daartoe voor den tijd van hoog stens 8 dagen bij de Nedcrlandsche grens- I beambten verkrijgen. De legeskcsten zullen onveranderd blij ven en in het algemeen 6 bedragen, terwijl voor Amerikanen, Roemenen en Polen de speciale tarieven van kracht blij ven. Hel verlengen der visa door de be trokken hooiden van politie zal kosteloos geschieden. Het Rijkspaspoortenkantoor zal bij zijn opheffing op den dag af één maand korter dan 8 jaar bestaan hebben. Aanvankelijk ingesteld met het doe], om den toevloed van vreemdelingen in verband met den destijds heerschenden voedselnood te be perken, heelt het later bij beslissing omtrent dc toelating en de verblijfsverlen- ging van vreemdelingen mede rekening ge houden met de Nedarlandsche belangen in verband met woningnood, werkloosheid en de wering van;ongewenschte elementen, waartoe contact gezocht werd met de re geering, gemeentebesturen, arbeidsbeurzen, politie en justitie. In verband daarmede heeft het veie goede en belangrijke dien sten aan den lande bewezen. Nochtlians kan het 'niet anders dan instemming wekken, dat de tegenwoordige toestanden een af zonderlijk kantoor daartoe overbodig ma ken en dat het verkeer van vreemdelingen met ons land nog wel niet onbeperkt toe gelaten, maar toch veel vergemakkelijkt wordi. Door de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" is aan de Tweede Kamer een tweetal adressen ver zonden, een 'betreffende het wetsontwerp tot wijziging van artikel 31 bis, paragraaf 5 Nauwelijks is die gedachte bij hem opge komen, deze wenach gevormd, of Solange verschijnt. Ja, bet is geen verbeelding, rij is daar, zij staat daar voor hem, bij den draai van het voetpad, dat zich onder de pijnboo men voortslingert. Zij nadert. Zij lacht hem toe. Hij neemt zijn hoed af, buigt en stamelt: Hoe U hier, juffrouw!.... Zij lacht, een heldere frissche lach, wiens echo onder de pijnboomen gehoord wordt. Waarom niet? Meent u, mijnheer Georges, dat u maar alleen dit paadje kent en voor uwe v/andeling gebruikt? Heelemaal niet. Maar ik heb u met mevrouw uwe moeder, uwe broers en zus ters uit da vespers zien gaan. Daarom dacht ik dat u thuis was. - Dat heeft u mis. Ik ban daarna met de kinderen tot het op hst midden der helling gelegen landhuis gaan wandelen. Ik zie geen kinderen. Toch zijn zij heel dicht bit. Zij amu seeren zich en plukken heidebloempjes en zoeen kastanjes. Zij roept: Jean, Joseph, Martha, Madeleinl Vier vrooüjke stemmen antwoorden: Kier zijn wij!Hier zijn wij! De» twee jongens dragen een mandje met rijpe kastanjes, en de twee meisjes heb ban :n handen vol geurige planten cn blom die onder de dennen groeien, fus- sch-n de steenhoopen op de eenzame heide, op steile bergtoppen en gevaarlijke hellingen die hun wortelen in den minst vruchtbaren bodem vasthechten, zeker om te bewijzen dat men overal kan leven en bloeien. Weest verstandig! zegt Solange. Wij zijn zeer verstandig. Dat vind ik niet, bromt de oudste zuster zacht. Madeleine heelt reeds het haarlint verloren en Jean is zeker met zijn voeten in het water gev/eest, want zijn schoenen zitten vol modder. Het zal niet meer gebeuren. Zij stelt zich met deze belofte tevreden en lacht met hunne kluchtige gezichtjes, die door het loopen en het genoegen vol kleur zijn. Laten wij langzaam naar huls gaan, past op dat je niet valt. Tot weerziens, mijn heer Georges. Hij houdt haar even tegen. Wil nog een oogenbiik blijven, juf frouw. Ik wilde u zeggen.... Verrast kijkt zij hem aan. Hij, die in ban tegenwoordigheid gewoonlijk slechts enkele vage woorden stamelt, heeft nu plotseling iets ongehoords een flinken toon aange slagen, bijna een toon van gezag. Solanga heeft het buitengewone gevoel, dat zij niet den nederigen beambte van haar vacler voor zich heeft, maar een jongen man van de wereld, die met haar als zijns.gelijke omgaat, die zich zelfs het recht aanmatigt als oude vriend te spreken. Werkelijk gaat Georges door: Ik wilde u zeggen, dal ik u geluk VRIJDAG 8 OCTOBER. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 5.00 -7.00 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 7.00 Politieber. 7.00—7.30 Fran sche les voor meergevorderden. 7.308.00 Fransche conversatieles 8.10 Persber. 8.20 Lezing cloor Dr. B. G. Esscher, prof. a.d. Universiteit in Leiden: „De ontwikkeling van de aardkorst." 9.i09.30 Liederen van Brahms, te zingen door Marie Moeton- sopraan. 9.3010.00 Volksliederen. Ie avond: Nederlandsche volksliederen. 10.00 Persber. Daarna dansmuziek door dc Indian dance-orchescre. Leider: Hans Mossel. Davcntry 1600 M. 11.20—12.50 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan bariton-piano). 12.501.20 Orgelconcert van de St. Botolp'uskerk. 1.20—2.20 Lunch- muzick van hotel Metropole. 3.40 Lezing! Elementary French. 4.05 Schoolkinderen- concert. 5.05 Kindcruurtjc. 5.50 Speeches o.a. van den Bir-schop van Manchester. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer- ber., nieuws. 7.30 Lezing: See_n on the screen. 7.48. Muziek. 8.00Xczing: ihe hou* sing problem. 88.20 Symplonieconcert. Or- kest en W. Primrose-viool. 9.50 Voorle zing: Forestalled. 10.05 Sonates van Beet hoven door M. Cole-piano. 10.20 Tijdsein, weeroc nieuws. 10.27 „De Meesterzan gers,' 2e scène v. d, 3ë acte v. d. opera v. Wadnor. 10.55 Licht svmphonieprogram- ma. Orkest cn tenor. 11.20—12.20 Dansmu ziek. Paris „Radio-Paris," 1750 M. 12.50—j 2.00 Concert door het orkest Gayina. 5.05 —5,50 Concert. 8.50—10.35 Orkestconcerb Konigswusterhausen, 1300 M. en Berlin 504 en 571 M. 7.50 Lezing: Auslands- deutschtum und Heimat. 8.20 Voorlezing^ Essays von beo Lama. 8.50 Het lied v. d« Duitsche Rococo. E. d Heureuse-sopraan» 9.50-11.50 Dansmuziek door de Kerm- bachkapel. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Gramafoomnuziek. 8.35 Orkeslm'M ziek. 8.50 Vertellingen van Mark Twain, 9.40—10.20 Vertellingen door Hr. Donnay, Daarna orkestmuziek. M'lnster 410 M. 12.35—1.50 Volks-or* kestconeert. 3.05-3.35 Verhaaltjes vertel len. 3.35—4.20 Keukenpraatje. 4.20—5,50 Liedjes bij de luit. 6.0Ó7.00 Plat-Duit- sche liederen en voordrachten. 7.20—7.50 Lezing. 7.509.20 Orkestconcert. 9.30-—» 10.20 Werken van Boielditu door orkest. der Wet op de Personeele belasting 1896, waarin de vereeniging verzoekt de wijziging niet aan te nemen en een betreliende het ontwerp-wegbeiastirgwet. Adressant verzoekt in dit tweede adrej het wetsontwerp slechts te willen aannemen indien a. de belasting naar evenredigheid ver schuldigd zal zijn vanaf den eersten dag de» maand, waarin dc belastingplicht is aange vangen; b. ook de z.g. paarden-traetie als object der weggeld-belasting zal worden aange wezen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Suring, betreffende spoedige tot standkpming van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in het tweede lid van art. 44 der Pensioenwet 1922, zooals het luidt na de daarin gebrachte wijziging bij de wet van 28 Mei 1925, en betreliende schadeloosstel» ling van de nagelaten betrekkingen van ont. slagen, niet gepsnsionneerde ambtenaren, die mede ten gevolge van het ontbreken van genoemden bestuursmaatregel hun recht pp pensioen derven, heeft de Minister, van Fi nanciën o.m. geantwoord, dat de totstand koming van genoemden maatregel met spoed bevorderd zal worden. De Pensioenwet, aldus de Minister, gaat van de gedachte uit, dat de belanghebbenden in de eerste plaats zelf verplicht zijn zorg te dragen, dat de verzekering van het be houd van uitzicht op gezinspensioen wordt gesloten. Zulks blijkt uit art. 95, jo. art. 43 der wet. Alleen in het speciale, in art. 45 der wet omschreven geval wordt geen daad van den betrokkene vercischt; hij wordt geacht de verzekering tc hebben willen sluiten. Aan het ontbreken van de in art. 44, 2d« lit£ der Pensioenwet bedoelde mcdedeeling, kan men dus, mede in verband met de daarin voorkomende woorden „zooveel mogelijk", geenerlei rechten ontlcenen. Voor het toe kennen van schadeloosstellingen bestaat der halve geen reden. Daarvan kan te minder sprake zijn, nu de practijk art. 17 van het K, B. van 11 Juli 1922 (St.bld. no. 444) nog van toepassing vindt cn de Pensioenraad de betrokken ambtenaren zooveel mogelijk schriftelijk op hun bevoegdheid wijst. Het anti-annexatie-comité uit de gemeen ten Ginneken en Bavel, Prineenhage en Teeteringen, stuurde aan den Minister van, Binneniandsche Zaken en van Landbouw een open brief, waaraan het volgende is ontleend: „De indiening op zich zelf van dit wets ontwerp heeft ons uit den aard der zaak zeer teleurgesteld, maar niet bitter gestemd. De bitterheid der teleurstelling wordt ver oorzaakt door hel feit, dat dit ontwerp is uitgelokt of bevorderd met ondeugdelijke middelen door verschillende organen der Overheid, Het heeft ons bitter gestemd, dat U. E, het annexatieterrein heeft bezocht, alleen vergezeld van den burgemeester van Breda, en da; zelfs binnen de gebieden der andere gemeenten. En nog bitterder heeft ons gestemd, dat U, E. een Memorie van Toelichting heeft onderteekend, die in haar schijnbaar logisch betoog wel enkele beweringen in verschil lende toonaarden eenige malen bemaalt, maar die zoo verwonderlijk en onvolledig is, dat zij dc waarheid niet tot haar recht laat komen. wenscli. Want.... Hij houdt een oogenbiik op om haar in het gelaat te zien, om in hare oogen te lezen, welke haar eigenlijke gevoelens zijn. Dan stelt hij deze vraag, die zonder twijfel on bescheiden zou zijn, als zij niet door op rechte belangstelling werd ingegegeven: Want u is gelukkig, niet waar? Het jonge meisje kleurt. Wat zal zij ant woorden? Als een ander deze vraag stelde, zou hare lierheid in opstand komen. Met een blik, met een woord met een enkel woord zou zij den onbeschaamde straffen. Maar mag zij aldus de stille en eerbiedigs liefde behandelen van hem, die hahr ge woonlijk vermijdt om haar niet in verlegen heid te brengen, die haar ontvlucht, juist omdat zij hem zoo dierbaar is en di-- door da wereld en zich zeil harer onwaardig ge oordeeld wordt, omdat hij arm en beschei den is. Kan zij hem kwalijk nemen dat hij gaarne weet of zij gelukkig is? Zal zij zich veront waardigd tooncn, omdat hij vandaag een nieuw bewijs zijner üeb'e geeft, weliswaar onder een onverwachirn vo «n, vooral omdat hij gewoonlijk min of meer Kiachrcorod is?. Neen, geen woerd van fc'.mm zal over hare lippen komen, eme-f r;!:i'e nnar ont roerde dank haar hart vc vr.lt cn doortrilt^ (Wordt veivolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6