Gemengd Nieuws. Het conflict in de Britsche mijnindustrie. Ve stabilisatie van den Belgischen franc. Het aftreden van Severing. Pruisen en de Hohenzollerns. Ontslagaanvraag van Generaal von Seeckt. De slotzitting van het Pan-Europeesch Congres. Dreigende ambtenaarsstaking in Oostenrijk. EEN AUTO TE TIEL IN DE WAAL GEREDEN. Pe drie inzittenden verdronken. Een heftige hotsing tuschen een motor met zijspan en een boerenwagen. Het gevaar der onbewaakte overwegen. Een primitief gemeente- huishoudentje. Gevaarlijk speelgoed. Om op te schieten, Een nacht in de bergen. Een buitenkansje yan drie millioen. De rijke. „arme Een zeldzame nacht. De tramlijn BorculoWinterswijk. Het voor- en .tegendeel van sprekende gelijkenissen. Een moior- en autodrama op den Bredaschenweg. In en waschketel verdronken. Van een stokdooven dryver, onwillige koeien en een locomotief die omviel. Een wrakke bedstede. De hotelbrand te Roermond. Een modern brandscherm voor groote auto-garages. MARKTNIEUWS. VsSSCKERtJ. SOCIAAL LEVEN. Vakgroep Hoofdarbeiders in het R. K. Werkliedenverbond KUNST EN KENNIS. Huldiging van mevrouw M artnBouwmeester. Öe particuliere secretaris van Baldwin heeft een brief gericht tot den Mijnwerkers- bond. •waarin hij zegt dat het voorstel der 'egeertng om een wetsontwerp te doen aan nemen, hetwelk voorziet in het instellen van een. nationaal scheidsgerecht zoodra de arbeid algemeen zal zijn hervat, thans drie tveken geleden aan den Bond werd voorge legd. De regeering kan niet toestemmen in 'en nieuwe verlenging van haar aanbod. Zij verzoekt dus de op 7 October bijeen komende conferentie van mijnwerkersgede- 'egeerden zich duidelijk uit te spreken, d.w.z. bet aanbod aan te nemen of te weigeren. An ders zal het als vervallen moeten worden beschouwd. Franck, dc nieuwe gouverneur van de Nationale Bank, is gisterenochtend uit Lon den teruggekeerd. Hij scheen voldaan over bet resultaat van zijn reis. Ofschoon er tot dusver geen enkele offi- eieele mededeeling is gedaan, schijnt het niet twijfelachtig dat er tusschen de Nationale Bank en de voornaamste emissiebanken in de landen met den gouden standaard over eenstemming is bereikt om de Nationale Bank steun te verleenen zoodra de regee- ring het oogenblik gunstig zal achten om tot de stabilisatie van den franc over te gaar en de voior dit doel noodige buitenlandsche leening zal hebben uitgegeven. Aldus zou dus het monetair herstel in Bel gië door de machtigste financieele instellin gen worden verzekerd. In den ministerraad heeft Francqui de resultaten van zijn jongste reis naar Londen uiteengezet. De ministerraad hoorde vervolgens naar bet verdrag van den gouverneur der Natio nale Bank, die mededeeling deed van de met dc emissiehuizen in de verschillende landen en hooge valuta gevoerde onder handelingen. Met deze instellingen werden overeenkomsten gesloten ter inleiding van bet herstel der munt. Zij zullen van kracht ■Worden zoodra de stabiliseering is gesloten. we raad besprak de termen van het aan «en koning voor te loggen besluit, betref fende den terugkoop van gouden en zilveren öiunt door de Nationale Bank. In een toespraak tót leden van de organi satie Reichsbanner Schwarzrotgold, di£ hem gisteravond met fakkels aan zijn woning een Ovatie brachten, zeide Severing o.a., dat bij Ua een tijd van rust weder naar Berlijn zou gaan. De tegenwoordige politie-president van Berlijn, Grzesinsky is tot opvolger van minister van binnenlandsche zaken benoemd. De bladen gaven gisteravond bijzonderhe den omtrent het nieuwe compromis tusschen de Pruisische regeering en den vertegen woordiger der Hohenzollerns, den heer von Berg. Naar men zich herinnert zouden de Hohen- ïollerns op grond van het vroegere compro mis in het geheel 300.000 morgen land en 30 millioen Mark in contanten krijgen. Het compromis-wetsontwerp dat in den rijksdag door de houding van de sociaal-democraten Verijdeld werd, wilde den Hohenzollerns Hechts 200.000 morgen land en 6 a 7 millioen Mark toekennen. Naar verluidt zullen ze op grond van het thans gesloten compromis ca. 250.000 morgen grond en 15 millioen Mark krijgen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de prins van Pruisen bij de rijksWeer-manoeuvres inderdaad officiersdiensten heeft verricht en dat de chef van de legerleiding, generaal Seeckt, hiervan volkomen op de hoogte is geweest. Gessier heeft gisteravond aan generaal von Seeckt verklaard, dat hij niet in staat was hem in het parlement en tegenover de open bare meening te dekken. Generaal von Seeckt heeft hieruit de con sequenties getrokken en gisterenmorgen vroeg zijn ontslag uit den rijksweerdienst gevraagd. Het lijdt geen twijfel, of rijkspresident von Hindenburg zal hem in zijn qualiteit van op perbevelhebber van de rijksweer dit ontslag verleenen. Daardoor komt door een incident van feitelijk toch slechts futiele beteekenis een einde aan een schitterende militaire carrière. Generaal von Seeckt, de spynx met de monocle, zooals hij in parlementaire kringen wordt genoemd, is een uitstekend militair, aan wien de republiek veel te danken heeft. Hij is het, die de rijksweer georganiseerd heeft en van het kleine, slechts 100.000 man sterke legertje inderdaad een élitetroep heeft gemaakt. Als vermoedelijk opvolger van generaal von Seeckt wordt genoemd generaal Rhein- hardt uit Kassei. Intusschen meldt een bericht, dat nopens het aftreden van v. Seeckt nog geen beslis sing is genomen. Het eerste Pan-Europeesche Congres hield gisteren zijn plechtige slotzitting. De vergade ring nam met algemeene stemmen alle door de commissies uitgewerkte resoluties aar. Het Congres heeft het volgende manifest gepubliceerd: Wij zijn bijeengekomen om de Europee- sche grenzen uit te wisschen, om de arbitrage naar de overwinning te leiden, de economische eenheid te doen triomfeeren cn geliikheid te brengen onder de staten. Slechts zulk een program kan Europa redden van den politieken ondergang. Wij doen een bc- oep op iederen Europeaan om toe te treden 'ot de Pan-Europeesche Unie, wij doen een beroep op elke Europeescbe regeering, wij neodigen haar uit een Pan-Europeesche con ferentie te beleggen, wij doen een beroep op den Volkenbond, op -de vrouwen en op de Europeesche jeugd. Het bestuur dor organisatie van Oostenrijk- sche Bondsaaobentaren heeft na een zeer stormachtig verloopen vergadering besloten, om, wanneer de regeering niet dadelijk begint met de reeds bij herhaling toegezegde onderhandelingen over een salarisverhooging, tegen Zaterdagmiddag een algemeene ambte naarsstaking te proclameeren. Aan deze staking zouden alle ambtenaren deelnemen, dus ook het personeel van post en telegraaf, Alleen hel personeel van de Oostenrijksche bondsspcorwegen zou aan de staking niet meedoen. De vertegenwoordigers van twee ambte- narenorganisaties hebben reeds besloten den leden uit tc noodigen Zaterdagmiddag in staking te gaan. TliEL, 6 October. Hedenmorgen heeft op tie gierpont over de Waal een ernstig onge val plaats gehad, waardoor drie personen om j ^even z',n gekomen. Omstreeks 10 uur reed een auto, in welke twee dames en 1 beer zaten, van de gierpont in de rivier. Onmiddellijk (werden pogingen in het werk Jtesteld om den auto op te halen. Het duurde evenwel ongeveer 2 uur voordat dit gelukte. De drie inzittenden van den auto, waren 0v"erleden; de namen der slachtoffers zijn *°g niet bekend. Nader meldt men ons: Hedenmorgen omstreeks 10 uur kwam 'en gesloten Citroën-auto uit Wageningen °P de gierpont over de Waal. F,r was weinig ruimte op de pont en de auto moest nog 'ets naar voren. Het schijnt, dat de bestuurder teveel gas heeft gegeven, waardoor de auto door echoot en zeer waarschijnlijk onder de a'sluitketting van de pont, welke boven de 'Patborden van de auto geraakte en daar door losschoot, in de rivier terecht kwam. Onmiddellijk werden alle maatregelen ge nomen, om het voertuig op te halen. De Politie werd gewaarschuwd en deze ver- 'obeen spoedig met zware dreggen en inkers. Bijgestaan door hulpvaardige han- d'n gelukte het, de auto tegen kwart over V op den wal te brengen. In de auto zaten *jr'e personen. De geneeskundige dienst en h® afdeeling v^n het Roode Kruis uit Tiel, ?'e inmiddels waren gewaarschuwd, waren ®r plaatse en de doktoren konden slechts dood van dc inzittenden door verdrin- 'ng constateeren. De auto werd door de Politie voor een onderzoek' in beslag ge nomen. v. De inzittenden waren de 30-jarige heer -y A. Bekaar, lid van de directie van de jï'. Landbouwcourant te Wageningen en 'ens echtgenoote benevens de moeder of 'ohoonmoeder van den heer Bekaar. j Uit het voorloopig onderzoek der politie komen vast te staan, dat de afsluitket- 'og van de gierpont in orde was. Verder ohijnt de handrem van de auto niet goed -e hebben gewerkt. De lijken der drie 'uchtoffers zijn per brancard geladen op fo gerequireerde auto naar het St, Andreas. Jekenhuis te Tiel overgebracht. ®eds geplaatst in een deel van onzer vorige oplage. Omtrent het noodlottig ongeluk, dat «'stermorgen op de gierpont te Tiel heeft 'ats gehad, verneemt de Tel. nog het °jêende; De io p.K, wagen had reeds 3000 K.M, l9?x^en: rijbewijs was gedateerd Mei W zondat de heer B. geen onbekende 4s in het besturen van een auto. Het on- On«Z°ek van c'£n au'° 's d°or He politie •yjjydragen aan den heer A. v. d. Bergh, 1rtegenwoordiger van de Fordfabrieken alhier. Bij bet onderzoek der remmen wa ren er aanwijzingen, dat de stang van de voetrem een oude breuk had. Het lijk van den heer B. werd niet ach ter het stuurradgevonden, maar bij de achter hem zittende dames. De Justitie heeft de lijken nog niet vrij gegeven. Dindsdagavond omstreeks zeven uur had bij de Heyensche molen onder Afferden een aanrijding plaats tusschen een boeren wagen, die zonder licht reed en een motor rijwiel met zijspart, waarin twee dames en een heer gezeten waren, die op weg v.aren naar Amsterdam. Het motorrijwiel reed in volle vaart tegen den wagen, waardoor de bestuurder en de dames op den weg slin gerden. Eerstgenoemde bekwam een ern stige beenwonde, een dame brak een arm, terwijl de tweede dame er met lichte ont vellingen afkwam. Dr. Stiemens uit Gennep was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna het drietal per auto de reis naar Amsterdam heeft vervolgd. De motor, die slechts licht beschadigd was, werd achtergelaten. De motorbestuurder beklaagde er zich over, dat de rijder vau den boerenwagen was doorgereden, zonder naar de slacht offers om te zien, ondanks hun hulpgeroep, terwijl ook eenige voorbijgangers wien om bijstand gevraagd werd, daaraan geen ge hoor gaven. Wederom een ongeval. Woensdagmorgen werd de melkventer G. J. Sp.ekerraan bij den overweg naar Egmor.dermeer bij Alkmaar met zijn melk wagen door een goederentrein, die een half uur te laat passeerde, gegrepen. De man, die dagelijks dezen gang maakt, had de voorzichtigheid om den overweg loopende te passeeren, waardoor hij met een hand- wonde vrijkwam. De melkwagen werd ge heel versplinterd. Bij den overweg is een bocht, zoodat men geen vrij uitzicht heeft. Volgens ver- Waringen van den heer Spiekernian, hpeft hij geen signalen gehoord. Vrijgesproken wegens.... domheid. De bejaarde burgemeester en ziin vriend de gemeenle-onivanger van het Beiersche dorpje Arrach moesten dezer dagen voor de rechtbank te Regensburg terecht staan wegens verduisteringen en andere ernstige vergrijpen, gewone en ambtelijke. Sinds ja ren was er geen boekhouding. De ontvan ger stak alle ontvangsten cenvnudi' -'n. zién zak en betaalde ook alle gemeenteschulden Aan de complicaties die daarvan het ge uit deze zonderlinge gemeentekas. Een na I volg zijn en die met name het vaststellen der jaren eindelijk ingesteld onderzoek brachtfamilie-rcialies betreffen, is ie wijten, dat er deze idyllische toestanden aan het licht. Burgemeester en ontvanger hadden zeer vaak hun privé-uitgavert uit de baten der gemeenten bestreden, iets wat beiden grif erkenden. Zij bewezen, dat zij in de prac tijk alles hadden gedaan om de gemeente iedere onnoodige uitgave te besparen. Zoo hadden zij herhaaldelijk hout gezaagd voor de school, om de onkosten van een knecht uit te sparen. De burgemeester had uit dezelfde overweging heel dikwijls in hoogst eigen persoon de kachels in de gemeente- bureaux geplaatst en aangemaakt. „Noem mij den burgemeester van een andere plaats, die zoo iets doet!" riep de be klaagde burgervader met pathos uit. De Officier van Justitie eischte tegen elk der beide notabelen 13 maanden gevan genisstraf. De rechtbank kwam echter tot vrijspraak. De beklaagden, zoo zei de pre sident, onder daverend gelach van de pu blieke tribune, hebben dezen afloop van hun proces alleen te danken aan hun gren- zelooze domheid, die veel verklaart en veel doet vergeven.... Vier kinderen door een handgranaat gedood. Een ernstig ongeluk, waarbij 4 kinderen het leven verloren, heeft gisterenmiddag bij Ncuhoif plaats gehad. Tegen 1 uur hoorde men in een tuin bü de Freihafenstraat een hevige Ontploffing. Toeijlende politieagenten vonden daar 4 kinderen in den ouderdom van 10 tot 12 jaar met afgerukte ledematen in een tuinhuis, dat geheel ingevallen was. Drie der kinderen waven reeds dood, terwijl het vierde tijdens het overbrengen naar het zie kenhuis stierf. Het bleek, dat de kinderen in een tiun- huisie van een vleeschhouwer in de buurt 2 handgranaten hadden gevonden, die zij naar hun eigen tuinhuis hadden meegenomen, waar een der handgranaten ontploft is, De vleeschhouwer was in 1924 na 12-jarige werkzaamheid uit den dienst van de Ham- burgsche politie getreden. In zijn tuinnuis vond men nog 2 handgranaten, 7 patronen, 2 dolkmessen en 2 sabels. De vleeschhouwer, die gearresteerd is, ontkende beslist, dat hij de handgranaten heeft meegenomen, toen hij nog bij de politie was. Hij beweert, niet geweten te hebben, dat zich dergelijk gevaarlijk tuinhuis bevond. materiaal in zijn Te Nieuw Schoonebeek (D.) is najaars- markt gehouden. De aanvoer was nihil, geen koe, geen schaap of geitj totaal was er niets aanwezig. Noodkreten om hulp. De Turijnsche fotograaf Antonio dall Amico had met den gids Bionaz en den drager Messeiller een beklimming van den Trélatetetop in de Mont-Blanc-groep onder nomen, om enkele opnamen te maken. Na overnachting in de Stella-hut aanvaarden zij den terugtocht, die een tragisch verloop nam en waarvan de fotograaf na zijn redding het volgend dramatisch verhaal deed: Bij het dalen verlieten we de bij de be klimming uitgehakte treden, daar ze onder de zonnewarmte begonnen te smelten en ook wijl de andere weg korter was. De tocht ging over een geweldige ijsvlakte. Voorop liep de drager, ik was in het mid den en d.an volgde de gids, met wien we door een touw van 40 meter lengte verbonden waren, kort nadat wij waren beginnen te dalen slipte ik over mijn klimsporen, die geleend en voor mijn schoenen te groot waren. Ik begon naar beneden te glijden en viel over den drager heen, die geen kans zag te blijven staan en met mij weggleed, wc behielden beiden onze tegenwoordigheid van geest en deden wanhopige pogingen ons aan, het ijs vast te klampen, waarbfj ik alle alle tien de nagels van mijn vingers ver speelde. De drager was zoo gelukkig tegen een uitstekend stuk rots te blijven liggen. De gids liet geleidelijk het touw vieren, doch toen de veertig meter waren afgeloo- pen werd hij meegesleurd. Met een ver schrikkelijke vaart suisde hij naar beneden en viel op mij neer, waarbij zijn schoenen mij bloedend aan het hoofd verwondden. Door deze hindernis werd hij echter niet tegengehouden; met razende snelheid gleed hij verder, tot hij tegen een rotswand stiet, waar hij met een schedelbreuk bleef liggen. Toen we hem bereikten, kreeg de drager een zenuwcrisis; hij begon te brullen als een wild dier en slechts met de grootste moeite kon ik hem weerhouden, zich in de diepte te storten, Uit de wonden aan mijn hoofd verloor ik zelf veel bloed, waardoor ik haast duizelig werd, zoodat ik amper be grijp, hoe ik mijn wanhopigen makker tot rede bracht. We brachten ten slotte eenige steenen bij elkaar, die we achter den rug van den gids opstapelden, om te verhinde ren dat hij in zijn stuiptrekkingen weer zou gaan afglijden. De drager," de eenige onzer die niet ge wond was, begaf zich vervolgens op weg naar Courmayeur om hulp te halen. Ik bleef met den stervende in de eenzaamheid van het hooggebergte achter. Het bloed stroom de Bionaz uit zijn vreeselijke wond. Mijn vier zakdoeken had ik reeds verbruikt om mijn gezicht van bloed te reinigen. Daarom scheurde ik mijn hemd in reepen, om daar mee te trachten m'n armen makker zoo goed als mogelijk was te verbinden. Twee uur lang zag ik het aan, hoe zijn polsslag en zijn adem steeds zwakker werden, en eindelijk om vier uur jn den middag gaf hij den geest zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. Nu begon de nacht aan te breken en een rilling van vrees overviel mij voor de nade rende kou. Ik waagde het niet, de tempe ratuur van den termometer af te lezen. Plotseling kwamen van den Westkant zware, dreigende wolken opzetten. Ik zat schrijlings op een rotsblok, den blik star op den doode gericht. Dan kwam de maan op; de nacht spoedde voort; er hecrschte een lauwe, nu en dan door koude windstooten afgewisselde temperatuur. Ik trachtte nu en dan een slok thee te drinken, maar ze was ijskoud en gaf me maagkrampen. Bij het aanbreken van den dag had ik vrijwel alle herinering verloren; ik wist van de nabijheid van den doode zelfs niets meer af. Tegen negen uur in den morgen riep ik vertwijfeld om hulp, maar slechts de echo antwoordde op mijn stem. Eindelijk om tien uur hoorde ik roepen; ik kon geen antwoord meer geven; nauwelijks had ik de kracht mijn armen te bewegen. 't Was een hulpkolonne van 18 man, die mij ontdekte. Hoe ze te krijgen. Een eenvoudige handwerkersfamilie te Chaux-de-Fonds heeft bericht ontvangen, dat te haren name bij een Duitscbe bank «en erfenis ligt te wachten van 3 millioen Hol- landsche guldens. Het kapitaaltje is afkom stig van een familielid die in Amerika leefde en sinds geruimen tijd verdwenen is, Alvorens het bedrag kan worden geïncas seerd dient een bewijs van overlijden van den betrokken persoon te worden overge legd, alsmede de stukken waaruit de fanftlie- relatle blijkt. Nu is echter bij de D'uitsche revolutie van 191S het register van den bur gerlijken stand van Irnbach, waar het be- nog wel geruimen tijd overheen zal gaan, eer de gelukkige erfgenamen in het bezit dei erfenis kunnen worden gesteld. Te Newcastle is een 82-jarige man, zekere James Forster Green, dood in zijn woning gevonden. Green was een zonderling. Hij liet nooit iemand in zijn woning toe. hield "zelf zijn huis schoon, kocht persoonlijk zijn benoo- digdfieden, en kookte zijn eigen potje. Alge meen ging hij voor arm door. Inderdaad werd aan haar baar geld niets in zijn woning ge vonden, maar wel ontdekte men obligaties ter waarde van 120.000. Van Zaterdagavond middernacht af tot Zondagmorgen 9 uur de uren waarop de misdadigers het actiefst plegen te zijn is er in heel New York geen enkele misdaad gerapporteerd. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de stad, dat een nacht zonder misdaad is voorbijgegaan. Naar verluidt, staat de directie der Gel- dersch-Overijselsche Stoomtram Maatschap pij niet geheel afwijzend tegen het in de afdeelinigen van den gemeenteraad van Deventer geopperde denkbeeld om het plan tot doortrekking van de tramlijn Deventer- Borculo naar Winterswijk weer ter hand tc nemen en wel vooral met het oog op de plannen tot mijnonlginning in de gemeenten Grcenlo en Winterswijk. Door het overlijden van Ebenezer Albert Fox, den tweelingbroer van Albert Ebenezer Fox, is een einde gekomen aan de verwar- nng, die deze als twee druppels op elkaar ge lijkende broeders met blijkbare voorliefde gedurende hun geheele leven hebben gesticht. De verwarring begon natuurrijk met de ge bruikelijke roode en blauwe lintjes, zoodat het niet met honderd procent zekerheid vast staat, of de gestorven Ebenezer Albert Fox oorspronkelijk niet als Albert Ebenezer werd gedoopt, zoodat eigenlijk laatstgenoemde evengoed gestorven kan zijn, al is hij officieel dan in leven. Het meisje, waarmede Ebenezer vrijde, werd door Albert, even teeder bemind en grootmoedig stuurde Ebenezer zijn broeder Albert naar de afspraakjes, die hij met bun beider He reling had gemaakt; em omgekeerd. Hot meisje wist toch geen onderscheid tus schen de beiden. Al spoedig kwam een der broers met den strafrechter in aanraking wegens strooperij, de ar.dere broer was echter eveneens stroo ier en aangezien beiden tot'"hun zestigste laar meer dan honderd veroordeelingen ach ter den rug hebben, deden zich herhaaldelijk complicaties voor. Steevast verklaarde be. klaagde, als hij overeenkomstig de Engelsche wet in zijn eigen zaak als getuige werd ge. hoord, dat de politie zich had vergist en zijn broer de schuldige was. Ebenezer waagde t zelfs, een eisch tot schadevergoeding in te dienen, omdat hij zeven dagen gevangenis straf had moeten opknappen voor zijn broe». Albert bevestigde de juistheid van zijns broe. ders mededeeling, doch de rechter besloot wijselijk, dit onoplosbare probleem niet in behandeling te nemen. Zóó gevreesd waren de broeders als stroo- pers. dat een dame een pond per week en een koppel fazanten aan Albert beloofde ge. durende het geheele jachtseizoen, als hij op baar gebied niet stroopte. Albert heeft zich stipt aan de overeen komst gehouden. Hij zond echter zijn broer om zijn „strcoptaald over te nemen. Even voorbij Dorst aan den Bredaschen weg, schijnt de heer v. d. K. uit Steenber gen met zijn motor in een van de kuilen van den weg te zijn geraakt, waardoor de motor over den kop sloeg en de berijder bewusteloos bleef liggen. Een toevallig pas- seerende auto van den heer. V. uit Breda nam, na geneeskundig advies, den bewus- telooze op, om hem naar het St. Ignatius- gcsticht te Breda te vervoeren. Tijdens het vervoer heeft v. d. K. in ijlenden toestand den heer V. naar de keel gegrepen, waar door deze het stuur een oogenblik kwijt raakte; zijn wagen reed tegen een boom en bekwam vrij ernstige schade. Een opge belde autobrancard van genoemd gesticht bracht v. d. K. naar het ziekenhuis. Het bewustzijn is teruggekeerd, maar de patiënt is niet buiten gevaar. Te Zevenbergschen Hoek is het 2-jarig kind van den landarbeider K, in een onbe waakt oogenblik in een waschketel geval len en daaruit levenloos opgehaald. Pogingen om alsnog de levensgeesten op te wekken faalden. Te Middelrode liep, zoo meldt de „Prov. 's-Hert. Crt.' een oude man, J. v. U., die stokdoof is, met drie koeien op de tramlijn, toen de tram, die te 6 uur uit 's-Bosch ver trekt, kwam aanrijden. De machinist gaf volop signalen en tenslotte bemerkend, dat do dieren niet spoedig genoeg van de lijn gingen, stopte hij direct. Door de gladheid der rails schoof de locomotief nog wat voor uit, waardoor twee der koeien er onder geraakten en de locomotief kantelde en tegen een boom terecht kwam. De machinist kwam hierdoor onder de locomotief te val len. Direct werd met alle" macht gewerkt om den man uit zijn benarde positie te red den, hetgeen na circa 20 minuten gelukte. Wonder boven wonder had hij aileen een geblesseerden arm. Een zijner helpers liep door den ontsnappenden stoom nog brand wonden op. Direct werd uit Veghel personeel aange voerd om met het opruimingswerk te begin nen, terwijl een extra-tram werd ingelascht. De eene koe was op slag dood, de andere leefde nog, doch zou waarschijnlijk moeten worden afgemaakt. Te Poeldijk viel een bejaarde vrouw, door7 dc onderlagen der bedstede in den kelder, waardoor zij, volgens de „Tijd", een zoo ernstige verwond:'"*!» aan het hoofd kreeg, dat zij in het ziekenhuis overleed. Begrafenis der jeugdige slachtoffers. Te Roermond had gistermorgen de begra fenis plaats van de twee bij den hotelbrand van j.l. Zondag op zoo'n noodlottige wijze omgekomen kinderen van den hotelhouder Kissels. Een rouwstoet, zoo droef als deze, die beide kindertjes uitgeleide deed naar kerk en kerkhof, zag Roermond nooit. De kinderen der bewaarschool van de Eerw. Zusters van Liefde, waar de jongste school ging, openden den stoet; ze droegen trokken familielid werd geboren, verbrand.! allen een tuil witte bloemen. Hierop volg. den de klasgenootjes van hel oudste kind, de leerlingen der lagere school van het Klein College, die een krans van witte bloemen meedroegen. Op de lijkkistjes lagen en er achter werden gedragen nog een twin tigtal kransen, waarender een reusachtig grootc van witte chrysanten, door dc buren van het hotel geschonken. Met de familieleden liepen honderden deelnemers in den stoet, onder wie de bur gemeester en raadsleden. De straten, waar de stoet langs trok, waren omzoomd door duizenden belang stellenden, vooral moeders en vrouwen. Na den lijkdienst vergezelden ce school kinderen met hun onderwijzers en onder wijzeressen hun makkertjes tot aan de Kapellerpoort, waar de kransen en bloemen op den lijkwagen gelegd werden. Onder overgroote deelneming had vervolgens de teraardbestelling op het kerkhof plaats. In de groote garage aan het Cornells Troostplein van de firma Anton Nefkens en Co.. te Amsterdam, is een demonstratie ge houden met het in deze garage in overleg met de Amsterdamsche Brandweer aange brachte brandscherm. Dit brandscherm komt, practisch gesproken op het volgende neer. In het midden van de garage loopt langs de zoldering een ijzeren buis, die aan weers kanten voorzien is van kleine koperen al- voerpijpjes, welke op geringen afstand va> elkaar zijn geplaatst. Op de groote buis mondt in het midden eei, andere buis uit, die op de duinwaterleiding is aangesloten. In geval van brand behoeft men niet anders te doen dan een kraan open te draaien, met het gevolg, dat de beschre ven sproci-inrichting in werking wordt ge steld en de garage in tweeën wordt geschei den. door een licht watergordijn van onge veer 45 meter lengte, waardoor uitbreiding van den brand zal kunnen worden voorko- men. De demonstratie verliep naar wensch. Zij werd o.-n. bijgewoond door hoofdbrand meester Forch, die de noodige inlichtingen vérstrekte. Wij vernemen nog, dat het in de bedoeling ligt, de aanwezigheid van zulk een brand scherm in elke garage verplicht te slellen. BOVENKARSPEL (Station), 6 Oct. Aard appelen Koks f 2.10, Due f 1.65, Schotse f 1.75, Blauwe f 1.35, Bonte f 1.70, Kriel f 0.65 per baal, aangevoerd 70 baal. Uien Groote gele f 1.151.30, Drielingen f 11.10 Nep f 0.901.30 per baal, aangevoerd 15 baal. Bloemkool le s. f 17.5030 2esf 6. 15, 3e s. f 0.753 per 100 st., aangevoerd 133.000 stuks. Roode Kool f 1.503.80 per 100 kg., aangevoerd 21.100 kg. Gele Kool f 2.90 per 100,kg., aangevoerd 400 kg. Witte Kool f 11.60 per 100 kg., aangevoerd 13.600 kg. Bieten groote f 8.80 per 100 st., aange voerd 5800 stuks. Slaboonen f 0.701.65 per 15 kg. aangevoerd 1335 zak. ENKHUIZEN. 6 Oct. Aardappelen, blau we f 1.80—2.05. ENKHUIZEN, 6 Oct. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 2430„ vale f 3740, grauwe f 3036, bruine boenen f 16—19 per hl. Bruin mosterdzaad f 3032 per 70 kg. Maanzaad f 2122, karwijzaad f 17.50, beide per 50 kg. DELFT, 6 October. Paarden. Ter najaars paardenmarkt werden aangevoerd 70 paar den, 45 hitten, 1 muildier, 5 veulens. Prijzen werkpaarden f 200—500, slachtpaarden f 75 200, hitten f 75225, veulens f 60100. HOORN, 6 Oct. Varkens. Aanvoer 46 stuks, vette varkens f 0.680.73, zouters f 0.620.63 per kg. (schoon). Handel goed. Eieren. (Veiling.) Kipeieren wit f 8.60 10.50, bruin f 1010.90, eendeneieren f 6.60 7 per 100 stuks. Aanvoer 11171 kip- en 1729 eendeneieren. VOLENDAM, 6 Oct. Aan de veiling waren aangevoerd 106.000 eendeneieren, f 77.10 en 2500 kippeneieren f 9.30. ELSM (Bet.), 6 Oct. Fruit. (Speciale vei ling V.V.O.B.) Vijgeperen 1216 c., Maag denperen 1713 c., William Düchesse 33 43 c„ Beurré Clairgeau 1126 c., Engleterre 1011 c., Düchesse d'Angouieme 1618 c., Soldat Laboureur 1618 c., Nouveau Poiteau 1213 c., Kraaiper&n 1214 c.. Div. stoofperen 7 J/29>/2 c., IJsbouten 8 9 c., Oranjebergamotten l415 c., Berga motten 67'A c., Pondsperen 9X/Z10 c Grauwe beurré 78'/i c., Gieser Wildemln 99 V> c., Winterjannen 89 c.. Schokkers 1415 c., Goudreinetten 1ste soort 1829 c., Bellefleur 2226 c., Sterappels 2032 c., Zure roodjes 2125 c., Fransche schijvers 2233 c., Citroenappels 2327 c., Holle mans 1519 c., Lemoenappels 2526, Campagnezoet 1415 c., Dubb. benderzoet 1416 c., Enkele benderzoet 1112 c., alles per kg. AMSTERDAM, 6 Oct. Aardappelen- (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw, sche bonten f 4.20—4.40, blauwen f 3.754, bl. eigenheimers f 3.15—3.25, eigenheimers f 2.503.10, blauwe poters f 1.802, bonte poters f 22.10, bl. eigenh. poters f 2.40, Flakkeesche eigenheimers f 3—3.10, bl eigenheimers f 3.15—3.25 p. hl. Juin f 2—2.20 p. 60 kg. Spuische eigenheimers f 3.103.20, eigenheimers poters f 2.152.30 per hl. AMSTERDAM, 6 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 215 vette kalveren, le qual, 120—130 ct., 2e qual. 90 120 ct., 3e qual. 7590 ct, per kg. levend gewicht50 nuchtere kalveren, f 1218 600 varkens, Holl. le qual. 87—88 ct., 2e qual. 86—87 ct., Overz. en Geldersche le qual. 8889 ct., vette varkens 8084 ct., alles per kg. slachtgewicht. WOERDEN, 6 Oct. Kaas. Ter markt waren 457 partijen. Prijzen Goudsche le soort f 4752, 2e soort f 4045, rijksmerk le s. f 5058, 2e s. f 4248, zware f 62. Handel matig. MAASTRICHT, 6 Oct. Botermijn. Prij zen, hoogste f 2.07, midden f 2.01, laagste f 1.89. Aanvoer 128.500 kg. PURMEREND, 6 October. Afslagveree- nlging Beemster, Purmerend en omstreken, Aardappelen f 1,03—1.10 per 25 Kg,; Sla boonen f 1.402.80; Snijboonen f 0.35—5.55 per 15 Kg.; Tomaten 1534 ct. per Kg.; Bloemkool 15.1022.40; Roode kool f4.20 4.60 per 100; Spruitkool f 1.552.85 per 15 Kg.; Spinazie 4060 ct, per 5 Kg.; Sla f 1.802.40; Andijvie f 0.602.60 per 100 krop; Peterselie f 4.30; Selderij f 2.603.20 per 1.00 bos; Rapen f 5,80 per 100; Bieten f8.50—11 per 1000; Wortelen f 6.20—14.50 per 100 bos; Uien 4578 ct, per 25 Kg.; Druiven 67—75 ct. per Kg. Appels; Bra- bantsche Bellefleur 1922 ct.; Bismarck- appel 1517 ct.; Bramley Seedling 1822 ct.; Groninger Kroon 1321 ct.; Kandij- zoet 1214 ct.; Luntersche Pippeling 1720 ct,; Present van Engeland 18—32 ct.; Rei- nette, goud 1735 ct.; Reinette, oranje 19 37 ct. per Kg. Peren: Beurré Clairgeau 812 ct.; Beurré van den Ham 17 ct,; Comtesse de Paris 810 ct.; Doyenne du Comice 3850 ct.; Dr. Jules Guyot 15 16 ct.; Duchess Williams 23 ct. per Kg.; Gieser Wildeman 11.4012 per 100 Kg.; Herzogin Elsa 1217 ct.; St. Germain pear 7.207.70; Kamperveen 77.20 per 100 Kg.; Louisse Bonne 2021 ct.; Maagdenpeer 1419 ct.; Nouveau Poiteau 6—13 ct.; SoHat Laboureur 1623 ct. per Kg.; Suikerpeer 7.2010.10; St, Nico» laaspeer 6.200—9.50; Winterjan f 6.90-» 10.80 per 100 Kg. - GOUDA, 7 October. Veemarkt. Aange. voerd in totaal 2523 stuks, waarvan; 14d vette varkens. Prijzen van 35 tot 36 ct» per lA Kg.; 503 magere varkens. Prijzen van 3045 per stuk; 1693 biggen, 10 22 per stuk; 18 runderen, 300400 pet stuk; 33 nuchtere kalveren f 1014 per stuk; 2 graskalveren 5060 per stuk; 50 schapen f 1525 per stuk; 78 bokken en geiten 5—10 per stuk. Handel; Vett» varkens vlug, magere varkens stug, biggen matig, runderen matig, nuchtere kalveren matig, schapen matig, bokken en geiten matig. Algemeene markt: 231 partijen kaas» Prijzen le kw. met Rijksmerk van 53— 58;.,,2e kw. met Rijksmerk van 4752} le x.w. zonder Rijksmerk 4S54; 2e kw, zonder Rijksmerk 4047; zware 61. Handel vlug. 220 partijen eieren. Kipeieren van 910; Eendeieren 67 pe« 100 stuks, Handel matig. 791 ponden boter, Goeboter van 11.15; Weiboter f 0.93 1 per pond. Handel vlug. IJMUIDEN, 6 Oct. Heden v.aren aan da Rijksvischafslag 17 stoomtrawlers. De pnj» zen waren als volgttarbot f 21.80, tongen f 2.101.30 per kg. griet f 6329, gr. schol f 55—45, md. schol f 47—42, zetschol f 33—28, 1:1. schol f 27—13, f 21—6, scharren f 13.50—-4.40 per 50 kg. Roggen f 1812 pet hoop. Vleet f 3.201. per stuk, Makreel f 17 4, pieterman'en poon f 4338, gr. schel* visch f 5442, md. schelvisch f 2115; k.md. schelvisch f 1418.50, kl. schelviscf. f 8.507, f 63.20 per 50 vkg. Kabeljauw f 9860 per 325 kg. Gr. gullen f 1512, kl. gullen f 64.20, wijting f 4.902.70 per 50 kg. Op de 30 September gehouden bestuursver gadering de'- Vakgroep Hoofdarbeiders van het R. K. Werkliedenverbond werd inzake de propaganda besloten tot uitvoering over ic gaan van het door de akgroepsvergade» rir.g goedgekeurde propagandaplan. Met ge noegen werd kennis genomen van de stijging van hel ledental der aangesloten organisa ties. Ook u't de ingekomen stukken bleek, dat het tezamengaan der R. K. bedienden, technici, werkmeesters enz, de aandacht trekt tn neiging tot toenadering opwekt. Men zal nu tot gezamenlijke propaganda moeten komen en in verbinding zal worden getreden met oude en nieuwe relaties, ten einde uitbreiding te verkrijgen, Dc volle me dewerking werd op de vergadering toege zegd en zonder twijfel zal dit ecne uitsteken de uitwerking hebben. Met ingang van 1 October zal in werking worden gesteld de Afdeeling Documentatie '.an de Vakgroep, Reeds ter vergadering kon bhjken, dat deze instelling belangrijk werk zal verrichten. Met de aangesloten bonden w ordt in overleg getreden voor het ver langde aantal abonnementen. Met genoegen werd kennis genomen van het feit, dat ter zake van vertegenwoordi gingen van het R. K. Werkliedenverbond ook rekening wordt gehouden met de hoofdar. beiders. Op deze wijze kunnen deze daad werkelijk aan het voor hen zoo belangrijk» werk deelnemen. Inzake rechtspositie der hoofdarbeiders alsock sociale wetgeving werd door den voorzitter, den heer B. Hinterding, een kor te inleiding gehouden, waarvan conclusies en besluiten ten uitvoer zullen worden ge bracht. Het Bestuur der Vakgroep nam in eeri» uitvoerige discussie kennis van het conflict bij de Heemaf. Het betreurt ten zeerste do houding van de directie der Heemai ten aan zien van het administratief en technisch personeel, dringt cr bij de Roomsche perso neelleden op aan, zich in de R. K. organisa ties te vereenigen en verwacht, dat het per soneel zich van andere werkzaamheden da* de volgens hun beroep toegewezene zal onthoudeh. Qok nam hot Bestuur kennis van een con flict te Culemborg, wèar door een handels reiziger handlangersdiensten werden bewe zen aan een patroon, ten nadeele van de sta kers. Medegedeeld kon worden dat dit con flict inmiddels was beëindigd, maar het Be stuur meende toch een dergelijke handelwij ze sterk le moeten afkeuren en sprak als zijn meening uit, dat eene organisatie van hoofdarbeiders als in het R. K. Werklieden verbond dusdanige betreurenswaardige te genstellingen uit den weg ruimt en verhindert Uit dit feit blijkt weer eens te meer, dat hoofd- en handarbeiders tezamen moeten gaan. In Jé Stadsschouwburg te Amsterdai% waar geen plaats onbezet bleef, werd mevr. Mann Bouwmeester gisteravond na haar op treden in het tooneelspel „Het Kind der Liefde'' op zeer enthousiaste wijze gehul digd. Verschillende heeren, onder wie de wet houder voor kunstzaken, de heer F. M. Wibaut en de voorzitter van het huldigings comité, de beer Paul Miche, gaven in harte lijke toespraken hun bewondering te kennen omtrent het buitengewone kunstenaarstalent van deze eerste Nederlandsche actrice. Vele bloemen, tal van souvenirs en meer dere ovaties van het publiek vielen mevr. Mann Bouwmeester ten deel. Na afloop der voorsielling, omstreeks half een, werd een rondgang door de binnenstad gemaakt. Mevr. Mann Bouwmeester had met eenige leden van den Senaat van het Am sterdamsche Studentencorps, die dezen rondgang hadden georganiseerd, plaats ge nomen in de galakoets van het studenten corps. Voorop gingen een tiental studenten, die als fakkeldragers dienst deden. Vervolgens ging aan de galakoets vooraf een eere- eskorte van vier studenten te paard. Aan beide zijden van het gala-rijflrig reden even eens ruiters, terwijl de koets door een eere- eskorte van vier ruiters werd gevolgd. In een volgend gala-rijtuig hadden de overige leden van den Senaat plaats geno men met de familieleden van mevrouw Mann Bouwmeesfe-, de heer en mevrouw Frenkel en Wiesje Bouwmeester. Omstreeks kwart voor een zette de stoet zich in bev/cging, toegejuicht door een groote mc.-'igte d's. zoowel op het Leidsehe plein, als tn de T ridscbè straat zich had opgesteld. Cc' op het Rambrandtplein had den zich vi-lj eiders van de beroemde actrice Irr.g* i weg geschaard, om zich bij de hulde au r v om» f- c.nv. Bouwmeester, op deze wijze g-h-ccht, aan te sluiten. Omstreeks i.aii twee was de stoet weer op het Leidsehe pi vin teruggekeerd. Toen mevrouw r'*nn Bouwmeester uit steeg, om zich naar het restaurant Trianon te begeven, waar haar een groot aantal ver eerders een souvenir aanbood, juichten dl studenten en het publiek, dat nog op dit late uur op de been was, haar hartelijk toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7