Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws 4i De R. K. Volksuniversiteit Vrijdag 8 October 1926 50ste Jaargang No. 16374 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad ZONDAGSKINDEREN. PLAATSELJK NIEUWS. Electrisch melken. DE R.K. KERK TE HALFWEG. De verbreeding van den Rijksweg. IN EEN BROODKORSTJE GESTIKT. Tweemaal de Honderdduizend gewonnen. Examen Diploma B, Godsdienst- kennis. Volendam zien. VAN ONZE RECHTBANK. De ernstige mishandeling te Heemskerk. Ratiné Peignoirs 2.9A 3.90 4.90 5.75 7.75 ONZE SPECIALITEIT! Willem van Liemt Anegaiig. Da getuigen bevestigden dit verhaal. Zij hadden gezien, dat S. door de verdachten geslagen was, zonder dat zijnerzijds eenige aanleiding tot twist gegeven was. Naar hun oordeel waren de verdachten niet dronken. De caféhouder had wel de ruzie gezien, doch kon niet verklaren of S. geslagen was, daar hij dit niet gezien had. Hii had het café onniddellijk ontruimd en gesloten ofschoon het nog niet het sluitingsuur was. Op de vraag of de verdachten volgers hem dron ken waren geweest, verklaarde hii niet Ie kunnen antwoorden; de politie, die een urn- na het voorgevallene de verdachten had ge zien er. gesproken, kon op deze vraag het beste antwoord geven, meende hii. Beursbericht. Beroepskeuze. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Zuster Agnes, t Niet prettig! Om van te watertanden. Een veelvraat. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.^5 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. NIEUWE DAARLEMSOHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Onflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoo, j^Q bij een ongeval me: f QCQ bij verlies van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitfeeeringen 1 OUUÜ. verl.es van belde armen.- be,de beenen of beide^modelnkcn sfW 1 LdU. -en voet 0i een een hand. flO^ - bÖ verlies van een f Efl I«cl» '•I'm of wiisvindet vJ* bij n breuk van f" 1(1 bij verlies v. een v».en of arm: andere vinger. Er wordt in onzen tijd veel geklaagd over decadentie, over lecge levens, leege hoofden en leege harten* over loutér trek haar plei- zier en vulgair vermaak, zóó zelfs, dat wij wel eens onder den indruk komen te leven in een heidenscbe wereld en dan nog wel in een vervaltijdperk. Het is goed tegenover zooveel inderdaad betreurenswaardig bederf en toenemende lichtzinnigheid ook de oogen open te houden vo.or de lichtzijden van het leven: voor de bedehuizen, welke nog duizenden goed ge loovigen trekken, voor ontelbare daden van naastenliefde, voor plichtsgetrouwheid en zelt'beheersching, waarvan nog velen 't voor beeld geven. Er zijn zelfs wel optimisten, die beweren, dat er meer goed dan kwaad in de wereld is. Wat hiervan zij, één ding staat vast: klagen zonder meer helpt niet, is zelfs uit den booze, omdat het eigen en 'anderer energie op den duur verslapt. Wie zijn ont stemming over de verkeerdheden van zijn tijd wil uiten, moet dat doen door daadwerkelijk het goede te bevorderen. Tegenover de zucht naar ijdel vermaak, het gebrek aan huiselijkheid, speciale kwalen van onzen tijd, is de instelling van een Volks universiteit zulk een daad. De gelegenheid scheppen voor ontwikkeling, ernstig willen den de helpende hand bieden om hun kennis te verrijken, hun geest met wetenschap, hun verbeelding en gevoel met kunst te voeden is het beste middel om een beter geslacht te kweeken, althans een kern te vormen van menschen, die er de voorkeur aan geven geest en hart te sterken boven het rusteloos najagen van zinnelijke genoegens. Als daad dus tegenover nuttelops klagen, als tegengif voor de veelvuldige verlokkin gen om den vrijen tijd te verdoen op niets waardige en zelfs menschonwaardige wijze, is het werk van iedere Volksuniversiteit te prijzen. Maar zoo ergens, dan past hier voor ons. Katholieken, voorzichtigheid en waakzaam beid. 't Moest eigenlijk na den strijd, dien wij hier te lande nu al zooveel jaren gevoerd hebben tegen alle neutraliteit, tegen neutrale school, vereeniging en pers, geheel overbo dig zijn, om de onbestaanbaarheid van een neutrale Volksuniversiteit te bewijzen. Toch gaat men laten wij hopen te goeder trouw van zekere zijde nog maar jaarlijks door P -K. Volksuniversiteiten als overbodige in stellingen af te wijzen. Men heeft er zelts weer wat nieuws op gevonden en redeneert nu van den kant der Openbare Volksuniver siteit aldus: wij zijn niet neutraal en kunnen dat niet zijn, zegt gij. Goed! Wij streven ook niet naar neutraliteit, maar naar objectivi teit! Dit sophisme is o.m. te vinden in bet jong ste programma van de „Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken", waarin wij dit lezen: Wat aangaat de Katholieke Volksuniver siteit en het Instituut voor Arbeidersontwik keling, deze vereenigiugen verkondigen het zelve, dat zij geen objectieve, maar de eene Roomsche, de andere Socialistische, voor lichting verstrekken. Beide vereenigingen stellen er een eer in, sectarische ontwikke- lingsvereenigingen te zijn. Daartegenover staat niet de neutraliteit, maar de algemeen heid der Volksunversiteit. Ook hier voor gold, wat wij zoo pas zeiden: de Volksuniversitei ten hebben, reeds lang vóórdat de Katho lieke V. U. en de afdeelingen van het Insti tuut bestonden, cursussen georganiseerd, ge geven door docenten van hooge wetenschap pelijke standing van R.-K. af tot S.-D. toe, en die, dank zij hun groote bevattelijkheid, cursisten trekken, eveneens tot zeer ver schillende richting behoorende. En waaruit bestaat dan die „objectiviteit Hieruit, dat men tracht docenten van aller lei levensopvatting te krijgen, liefst ook een Katholieken er bij ofschoon vooraanstaan de Roomschen zich daarvoor nagenoeg niet meer leenen en de cursisten kunnen dan uit die staalkaart uitzoeken. Met dien ver stande evenwel, dat voor één onderwerp slechts één leeraar wordt aangezocht. Wan neer dus op bet program de eenige Katholiek alleen over de ontwikkeling der kleder drachten spreekt en men heeft juist smaak in een geheel ander onderwerp van gods- dienstigen, wijsgeerigen, socialen, histori- schen, aesthetischen aard, of wat ook, moet men altijd bij een niet-katholiek terecht ko men. Zoo vinden wij b.v, in datzelfde pro gramma van de H larlenische Volksuniversi teit vermeld, dat het Tweede Kamerlid, de bekende feministe mevr. Bakker-Nort over de rechtspositie der gehuwde vrouw, over een nieuw huwelijksrecht, echtscheiding, rechtspositie van het natuurlijke kind enz. zal spreken: dat een protestantsch predikant uit Heemstede een voordracht zal houden over den modernen mensch en het christelijk geloof; dat daar door niet-Katholieken zeer delicate onderwerpen als voortplanting en erfelijkheid zullen worden besproken. Wie is er dan zoo dwaas om hier van „objectiviteit te spreken? Mag men van die docenten on derstellen, dat zij er geen persoonlijke mee ning op na houden en slechts „hoog weten schappelijk" alle theorieën, welke over hun stof bestdan, naast elkaar zullen voorleggen? Natuurlijk niet! Dit zou ook geheel in strijd zijn met de bedoeling van de Volksuniversi teit. De docent moet zijn overtuiging uit spreken en aan zijn gehoor iets meegeven van zijn eigen pertfjon. Maar dan staat het voor ons ook wel vast, dat een V olksuniver- siteit een Katholieke instelling moet wezen, wil zij voor onze menschen nut stichten. Groot-Haarlem is zoo gelukkig er eene te bezitten. Maandag a.s. zal zij haar winter- cursussen weer beginnen en niet minder dan 25 personen zullen met 25 onderwerpen 50 avonden optreden. Wij vinden er ontwikkelingsgelegenheid te kus en te keur. Huisvaders en moeders kun- nen er hooren over eerste hulp bij ongeluk ken en ziektegevallen in het gezin; maar ook over opvoeding. Liefhebbers van muziek vin den hun gading naast beminnaars van het tooneel; het spiritisme wordt behandeld naast den stand der Zuiderzeewerken; de midden stand is rijkelijk bedacht en de amateurs var- oude en nieuwe geschiedenis, van folklore, van staatsrecht enz. enz. vinden allen rijke lijk gelegenheid om hun hart op te halen. Dat de belangstelling voor deze cursussen der R.-K. Volksunversiteit zich dan ook even grif toone als de liefde groot was, waarmee het bestuur het .voorbereidende werk heeft gedaan. Klagers over onzen slechten tijd heb ben wij meer dan genoeg. Hier zijn mannen en vrouwen van de daad, die hun beste krochten willen geven aan de vorming van geest en hart. Laten de Katholieken uit Haar lem en uit dén wijden omtrek dan ook toonen dit op prijs te stellen! De eerste mooie gelegenheid doet zich daartoe al a.s. Maandag voor, wanneer pro fessor dr. Gerard Brom, een man wiens naam in ons Roomsche openbare leven zulk een uitstekenden klank heeft, den openingsavond met een rede zal opluisteren. De secretaris der Haarl. R.-K. Volksuni versiteit heeft over dr. Brom een fraaie ken schetsing geschreven. Wij laten hem ht'eron der aan het woord in de verwachting, dat dii een opwekking moge zijn, om Roomsch Haar lem óp Maandag a.s. door alle rangen en standen bij de opening van den nieuwen cur sus der R.-K. Volksuniversiteit vertegen woordigd te zien. Van kinderen op 'n Zondag geboren, misschien bij het luiden der klokken, beweert de volksmond, dat ze meer zien en meer hooren dan het andere zes- zevende deel der menschhetd. Ik weet niet, of het waar is, maar weet wel, dat sommigen van ons geslacht bij die helderzienden en helderhoorenden kunnen ingedeeld worden. Die Zondagskinderen zien de lente bi; één zwaluw en zien bloemen bloeien, als de zon nog al haar kracht besteedt aan 't ontdooien van de sneeuw. Ze zien de teerste tintelingen van het zomersche licht, de fijnste tonen van de herfstkleur, de ijle ijzelweefsels van den herfst. In het lied der vogelen en 't ruischen van den wind hooren ze de stem van den Schepper; in het lachen van het kind het klokgelui van het Geluk. Z ker, ze hooren en zien wel meer dan anderen, die Zondagskinderen. Toob staan ze daarom niet buiten het leven, zooals genieën en kunstenaars dik wijls staan. Ze zijn geen Rafaël, voor wien een naar heur kind overgeneigdc moeder de Madonna werd, die hij schilderen moest en schilderde in kleuren, aan den stralenden Zuiderhemel, niet aan de aarde ontleend. Ze zijn geen Beethoven, dien de winden symphonieën zongen en elke roering der ziel tot een Adagio werd. Neen, ze staan midden in het leven, als de l'eider, de aanvoerder, de ziener. En als ze spreken en wij ze hooren, dan verrijken zij ons denken en voelen en geven ze ons iets mede voor eigen innerlijk leven. Bij hun woord ontwaakt plotseling in ons dat latente, dat zij met hun preciese woord wakker sloegen als de vuursteen den vonk, dat onbewuste, dat zij onder woorden brengen, zoodat we 't zelf verstaan en voelen, als iets, levend in ons geworden; eerst embi^o. nu eensklaps vrucht. Door al die jaren, die verliepen sinds de jonge doktor, Gerard Brom, Nederland deed spreken van zn proefschrift: gondels Bêkeering door al d^ jaren heen tot nu toe, nu zijn talent en zijn werkkracht dezen helderzienden en helderhoorenden waar nemer, dezen scherpen ontleder, dezen man van Roomsche kracht en Roomschen durf hebben gebracht aan onze Roomsche Uni versiteit, heeft zijn woord op talloozen den bovenbeschreven indruk gemaakt. Maandag 1.1. nog bij den grooten Sint Franciscusdag te 's-Hertogenbosch. Nu komt hij Maandag a. s. in onze stad om bij den Openingsavond onzer Volks universiteit in de Bavo-zaal te spreken. Ook wie niet v£n plan zijn een cursus of andere Voordrachten bij te wonen, hebben er vrijen toegang. Zou Roomsch Haarlem verzuimen, dat Zondagskind op Maandag te hooren? H. DE RIJK. In aansluiting op de advertentie, voor komende in dit nummer betreffende demon straties met een electrisch aangedreven melkmachine in onze omgeving, deelt men ons vanwege het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van N.-H. mede, dat het vorig najaar een dertigtal van deze demonstraties zijn gehouden in de provincie ten noorden van het Noordzeekanaal en het in de bedoeling ligt, thans dergelijke demonstraties te hou den bezuiden het Noordzeekanaal. Bij de boeren op hun eigen kefsiede, en bij hun eigen koeien, zal met een complete electrische melkinstallatie, gemonteerd op een vrachtauto, een zestal koeien worden gemolken Tijdens de demonstratie zullen de boeren zich kunnen overtuigen van de eenvoudige werking der machine, waarbij de koeien zich zeer rustig toonen Het Provinciaal Electricite.tsbedrijf wil door deze demonstraties nog eens de aan dacht op deze melkmethode vestigen en daarmede de meerdere toepassing der melkmachine bevorderen, waarbij aan de vraag naar goede melkers wordt tegemoet gekomen en zindielijker melkwinnang mo gelijk is. Vooral waar den laatsten tijd, ook bi; het publiek, meer vraag is naar de hygië nisch gewonnen rauwe melk, van gezond vee, meencn wij, dat voor de melkmachine een ruim veld is te veroveren. Zooals bekend is moet de R. K.'kerk te Halfweg in verband met de verbreeding van den straatweg Amsterdam-Haarlem, worden afgebroken. Thans is vastgesteld, dat de tegenwoordige kerk den 15en Juni 1929 moet zijn afgebroken en op dien datum het ontruimde terrein aan het Rijk moet worden opgeleverd. Zooals men weet is de tegen woordige kerk reeds door het Rijk overge nomen. Gisteravond, terwijl de ouders even af wezig waren, had het kleinste, 2-jarige dochtertje van den heer C. te Voorhout, het ongeluk een hard stukje broodkorst in te slikken, met het noodlottig gevolg, dat het kindje na enkele minuten door verstikking overleed. Men kan zich de droefheid der ouders en de ontsteltenis der aanwezige broertjes, en zusjes begrijpen. Aangespoord door het succes, in de laatste trekking behaald, toen eenige ambtenaren van de Posterijen te Leiden gezamenlijk een lot hadden genomen van de N. V. Witte Stad, waarop de honderd duizend viel, hadden zij samen wederom nu een kwart lot gekocht bij den heer J A. Smit, Haarlemmerstraat 83. F.n wederom hebben zij de honderdduizend gewonnen. Misschien zullen er nu we! meer naar de betrekking van comnr.es aan de Posterijen te Leiden gaan dingen, want op zoo'n manier is het in ieder geval een lucratief baantje meent de „Leidsche Crt. Bij het te 's-Gravenhage 18 en 29 Sept. en 2 October afgenomen examen werden geëxamineerd 27 cand., afgewezen^ geen. Het diploma B. verwierven de Eerw. Zrs. Celerine (J C, H. Belfroidl te Delft, en Bonaventura (J. C. J Jansen) te s-Gra venhage, van de Franciscanessen van Roo sendaal. Voor het eersie gedeelte Godsdienstleer slaagde: de Eerw. Zrs. Eustachia (A, M. L. Straathof); Octavana (A. F. A. Möllmann); Godebcrta (M. J. L. Swinkels) Dominica nessen van Voorschoten; Zr. Catharina (C. C. M. A. Mulders) Donicanes van Neer bosch; Theresila (M. A. Herben) V. d. Zrs. v. h. Arme Kind Jezus; Zr. Margaretha (C. A M. Stevens) v. d. Franciscanessen v. Roosendaal; Remberta (W. M. Leenhou- vvers) v. d. Zusters v. Tilburg; Anton»- (W. M. van Well) v. d. Dochters v. Mar»a en Joseph, allen te 's-Gravenhage; en Zr. Leotine (A. E. M. Stubbé) v. d. Francis canessen v. Roosendaal te Delft; en Zr. Liduina (H. J. P. van der Drift) v. d- Arme Zrs. v. h. Godd. Kind te Loosduinen. Verder de dames: C. W. van der Kwast: A. A, M. Schreiner; H. J. Hoogweg; C. H. Pape; J. A. de Ruiter; M. de Jong; A. E. D Royen; G. G. A. Spruit; E. C. de Kok en M. H. G. Trootster; allen te Gravenhage- A. J.' M. Martens; A. P. A. Kleys; M. van Lingen; M. C. Slicker te Delft; en P. B. Weerdenburg te Voorburg. ARM BEKNELD. Bij het opwinden van een vrachtauto, welke verzakt was op het erf van den heer d. H. aan den Vijfhuizerdijk, geraakte ae chauffeur met zijn arm daarbij bekneld, waarbij het dit lichaamsdeel zoo bezeerde, dat onmiddellijk dokters hulp moest wor den .ingeroepen. Wij vernemen, dat het aantal personen, dat in het afgeloopen reisseizoen Volendam per vaartuig (de bekende trekschuit) be zocht, 69475 bedraagt. In 1924 bedroeg dit aantal 43.600 en in 1925 55934. Tegen de vier daders 6 maanden geëischt. Gisterenmiddag werd voor de rechtbank de zaak behandeld tegen P. v. L., J. v- Joh. v. L. en R. B., allen te Heemskerk, die op 15 Augustus j.l. in het café van v. H. te Heemskerk P. S ernstig hadden mishan deld. Behalve de mishandelde waren vier getuigen gedagvaard. Verdediger was oir G. Plicster. Op den bewusten dag was S. in het cate gekomen, waar de verdachten reeds waren. R B. had S. begroet bij zijn binnenkomen met; „Daar is die vent, voor wien ik heb moeten zitten." B. koesterde n.l. een wrok 'egen S., omdat de laatste eens in een strafzaak 'tegen hem had getuigd. Na deze hartelijke begroeting was R. aan bet tafel tje van S. komen zitten en had gezegd: „Geef mij eer» hand. dan zullen wij er met meer over praten S- stak B zijn hand maar op dat oogenblik kwamen de drie onderen op hem toe en begonnen hem met bierglazen, flesschen en een billardqeuee te bewerken, zoodat S. uit verschillende won den bloedde en zich niét tegen de over macht kon verdedig. Hij wist echter op te staan en, zoo goed als het ging, weg te loopen. Daaibij struikelde hij an viel op de vloer; zelfs toen sloegen de vechtersbazen hem nog. Nadat zij tenslotte hun slachtotter met rust lieten, sleepte hij zich naar een kraan om zich te reinigen; door het groote bloedverlies had hii daar het bewustziin verloren. Een dokter, die inmiddels gewaar schuwd was, had de wonden verbonden S. vertelde nog, dat zijn klecren geheel en al met bloed bevlekt waren, zoodat hij uin pak moest laten uitstoomen. Hij was drie weken onder behandeling van den dokier geweest en was de eerste vier weken niet in staat geweest zijn werk te doen, ofschoon hij slechts ruim een week het bed had rno/\" ten houden. Na zijn herstel was hij niet bi; zijn ouden werkgever in dienst gekomen, doch bij een ander, waar hij 3 per week minder verdiende. Tot nu toe kon hij alle zwaar werk doen als voor de mishande ling, terwijl hii nog dikwijls leed aan hoofd- pijn. zoowel moderne als dk. kleuren. Ruime modellen Zéér elegante modellen met gehord, motieven. De Officier van Justitie achtte het wet tig en overtuigend bewijs van bet in de dag vanrding ten laste gelegde bewezen. Spr. meende, dat hier een strenge straf gevraagd moest worden. De verdachten hebben zon der eenige r.eden S. ernstig mishandeld, zoo dat deze vier weken zijn werk niet heeft .kunnen verrichten. De mishandeling is des te ernstiger door het feit, dat men zich op hem heeft willen wreken, omdat hij eens zijn plicht als getuige in een strafzaak tegen een der verdachten heeft gedaan. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Hij ging met den Officier accoord, dal hel bewijs van mishandeling geleverd was, doch oordeelde de straf te zwaar. PL voerde aan, dat het milieu, waaruit de verdachten voortkomen, een verzachtende omstandigheid is; in Heemskerk zijn vechtpartijen niet zeldzaam, zoodat het begrijpelijk is, dat de verdach ten de zwaarte van hun misdrijf niet hebben ingezien. Zeker hebben verdachten er niet aan gedacht, dat zij voor de gepleegde mis handeling een zóo zware stra! tegen zich zouden hooren vragen. Zij hebben geruimen tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, hetgen dieoen indruk op hen gemaakt heeft. PI. vroeg daarom een straf, gelijkstaande met den tijd der voorloopige hechtenis. De verdachten, die zeer onder den in druk waren van den eisch, vroegen in aan merking te komen voorseen voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak op 14 October a.s. Aan alle Katholieken van Haarlem en Omstreken. Zooveel hoofden zooveel zinnen! zegt het spreekwoord. Ongetwijfeld zijn er onder de lezers en lezeressen gisterenavond geweest, bij wie de gedachte is opgekomen:^ is het nu niet al te kleineerend voor den R. K, Midden stand, dat men voor de gegeven omstandighe den een collecte gaat organiseeren? Het staal bij mij vast, dat men die gedachte ook heeft uitgesproken om het gevoelen'van andéren te vernemen. Ja, het is ongetwijfeld een feit dat men kort komen, Ook dankbaarheid, dat men zelf die ziekie niet heeft, kan een motief zijn om eens flink te offeren. Verder de intentie om die ziekte niet te krijgen kan voor menigeen een aanleiding zijn om tweemaal of driemaal zooveel te geven dan men gisterenavond reeds van plan was. Ten slotte zal O. L. Heer uwe goede be doelingen ongetwijfeld ruimschoots zegenen. Nu vraag ik nog voor morgenavond uwe biizondere aandacht voor „een Trekje van den sympathieken heer G. N. Ik heb al gehoord dat het schitterend moet zijn. J. P. J. KOK, Pr., \Voorz. van het Santos-comité. Bloemendaal, 7 Oct. '26. P. S. Iemand, die als gangmaker wenscht te fungeeren, zond mij hedenmorgen als ant woord op het Beursbericht van gisterenavond 60 (zestig gulden) toe. Het belooft fiondag wat te worden! Den milden gever hierbij mi)n hartelijken dank! R- K. Een lezing van den heer Vader. Op verzoek van de «fdeeling Haarlem van hef Verbond van Hoofdarbeiders hield gis terenavond in hotel „Lion d Or" de heer J, Vader, directeur vah den Dienst der Werkloosheidsbestrijding, een lezing o\ er het hier ter stede op te richten Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze. Onze lezers, herinneren zich ongetwijfeld de uitvoerige artikelen die over dit onder werp »n dit blad zijn gepubliceerd, zoodat wij ons tot een resumé kunnen bepalen voor wat betreft het doe! en de beteekenis van Bureaux voor Beroepskeuze. Na een korte inleiding door den voorzitter van het Verbond van Hoofdarbeiders begon de heer Vader aan ziin causerie. Spr. begon met legen te spreken, dat hij hel hebben zou over het „gemeentelijk" bu reau voor beroepskeuze, want dat bestaat nog niet. Wel zou spr. iets kunnen zeggen over de mogelijke inrichting van het bureau, maar de inrichting heeft nctg niet alle in stanties doorloopen om daarvan goedkeuring te krijgen. Spr. moet dus, wat dat betreft, reserve» maken voor zijn mededeelingen. Verder ontkent spr. dat hii - dit voor de gelegenheid om vragen te stellen -een re ceptenboek in zijn zak heeft waaruit hij, met kennis van eenige bijzonderheden, zou kun nen aflezen, wat een zoon of dochter wor den moet. Als men zich. zooals spr., bezig houdt niet arbeidsbemiddeling, dan ontkomt men er niet aan het vraagstuk der beroepskeuze onder de oogen te zien. Spr. noemt jongelui, van de school komende, waarvan men niets weet, die om werk komen vragen en verder noemt spr. de tragedie van het mislukte leven. Spr. noemt de moeilijkheid voor on geschoolde arbeiders om werk te krijgen. Van de 700 ingeschrevenen bii de arbeids beurs zijn er 240 losse arbeiders. Toch. is het vraagstuk der beroepskeuze, volgens spr., niet uitsluitend een, taak van werk- lcozenzorg, maar eerder van volksopvoeding. Maar de belangstelling van de werkvoor ziening in het vraagstuk is ;zeer begrijpelijk. Spr. noemt de noodzaak voor vele kinderen om spoedig geld te verdienen. Dat is dik wijls ijzeren noodzakelijkheid. Dat in het oog houdende zal er steun moeten verleend worden, aan de ouders tijdens den eventu- eelen leertijd der kinderen. Spr. noemt als voorbeeld Elzas-Lotharingen, waar zooiets geschiedde. De ouders wees spr. er op, dat zii de toekomst van het kind niet mogen opofferen aan als maar geld verdienen, maar hierover een heelen boom zou kunnen opzet-z„ zicll opofferjngen moeten getroosten ten. Maar wat schiet men er mede op! Wij1 Qm kincieren jejs goeds te laten leeren en wees oo de voldoening, die dit den De wegenbelasting; hel verslag der Tweede Kamer en bet overleg met da regeering. Hel bezoldigingsbesluit 1925 en de her- classificatie van gemeenten; de minister zal een wijziging bevorderen. Na de overstrooraingen; geen reden tof ongerustheid voor den komenden winter. De grenswijziging van 's-Gravenhage; de voorstellen tot annexatie door de commis sie uit de ingezetenen aangenomen. i De knoeierijen in het comité voor de Drenlsche venen; Verschoor tot l jaar gevangenisstraf veroordeeld. De noodlottige botsing tusschen autobus en tram te Zeist; behandeling voor de Utrechtsche rechtbank. De regeling der schuldovereenkomsten volgens bet plan van Poincaré ondervindt bij rechts en links tegenstand. De Fransche regeering treedt streng op tegen de propaganda der communisten. De „Hamanité" vervolgd. Het aftreden van generaal van Seeckt. Da beslissing van Hindenburg. Hel compromis met de Hobenxollerns maakt een terugkeer van den ex-keizer mogelijk. kolengebrek zullen de Brazt- spoonvegen hunne diensten ia- Wegens liaanscbe krimpen. Ruim twee duizend inwoners van Woet- sjang, krachtens een bijzondere overeen komst tusschen dc beide Chineesche legers» vrijgelaten. Zie verder Laatste Nieuws. hebben rekening te houden met het feit dat er spoedig en heel wat dubbeltjes moeten komen om onbemiddelde standgenooten te helpen. Met boomen komt men niet verder en het geeft geen cent, maar zoo'n collecte aan de kerken, door heeren te houden en door de Zeereerw. Heeren Pastoors aanbevolen, kan wel eens 1000 of 1500 opbrengen! Ik heD er ten minste heel wat verwachting van en i'g kan dat middel niet zoo somber bekijken! Best mogelijk, dat er onder mijn lezers en lezeressen zijn die het zoo vernederend vin den, dat zij besluiten niets te willen geven. Voor zoodanigen stel ik mij gaarne dispo nibel om persoonlijk (telefoonnummer is ouders geeft en de waardeering die er bij het kind het gevolg van is. Beroep is dik wijls gevolg van traditie, van toeval en van het tijdvak waarin men leeft. Trok eeni- gen tijd geleden het elcctriciteitsvak veler aandacht, thans is het 't chauffeursvak en dat of er plaats is bij bet vak of niet. Bij de beroepskeuze moet echter t geluk van 't kind de leider zijn. Maar vele ouders hebben valsche schaamte en hebben b.v. een afschuw van ambachten en verafgoden het kantoor. Hierbij behandelde spr. de leid draden voor beroepskeuze, die hij van be- 22519) geld te komen ontvangen één wenk long achtte, vooral voor het platteland In- is maar voldoende - ook de heeren H. Holt tusschen is het ideaal, dat allen t^ht ko- en G. Lampe zijn daartoe aanstonds bereid.} met m het beroep, waarin z.| bevrediging Ook per giro is het mogelijk, mijn giro-| vmden, maar de werkeli|kheid zal voorloo- nummer is 63493. Nog een derde geval is, dat pig nog zjjn dat ook bi; beroepskeuze men- men het zelf wil komen brengen; mijn adres; scben terecht komen in vakken, waarin zi; is Dennenweg 4, Bloemendaal. Een ieder is geen bevrediging vinden. Voor de maat- hartelijk welkom! schappij is hel ook van belang dat alle men Naar mijne meening heb ik hiermede met schen terecht komen in het bedrip, waar zij allerlei mogelijkheden rekening gehouden. op hun plaats zijn. Maar laat ik u verder nog het een en ander Spr. behandelde dan de organisatie van de mededeelen over onze collecte op 10 en 17 beroepskeuze, Hii deelde daarbii mede, dat October a.s. cr °P dit oogenblik in ons land ziin 16 K.-K. Krachtig ter zijde gestaan door mijn trou- commissies, 4 christelijke commissies en 9 wen secretaris en dito penningmeester, de gemeentelijke commissies. De rcligieuse com- heeren H. Holt en G. Lampe, hebben wij heel missies stclien zich op het standpunt dat spoedig een onderhoud gehad met eenige be- i üe beroepskeuze van te groot belang is, ook stuurSleden van den Katholieken Kring, die, J voor het innerlijk leven der candidaten, om zooais altijd, aanstonds bereid waren, om ons die beslissing aan een ambtenaar, over te een flink handje te helpen. laten. Spr. acht dit standpunt wel juist, maar Een dertigtal leden van den Katholieken Kring stelden zich voor bet collecteeren dis ponibel. Dl. Daarop kwam het bestuur van de K. K. Middenstandsvereeniging, afdeeling Haarlem, met de officieele verklaring: „Santos," voorzitter, wij stellen er prijs op u medé te deelen, dat ons bestuur zich gaarne beschikbaar stelt om aan de kerken te helpe*. collecteeren. Vervolgens is een beroep gedaan op een zestigtal middenstanders, die zich gaarne ook bereid verklaarden, hun zeer gewaardeerden steun te verleenen. Hel bestuur en leden van de R. K. Midden standsvereeniging, bestuur en leden van den Katholieken Kring werken dus mede om onze collecten op Zondag a.s. 10 October in Haar lem en Zondag 17 October a.s, buiten Haar lem naar wensch te doen slagen. En dit is nu juist het svmpathieke in deze aangelegenheid, dal men het ofier wil bren gen van zijn persoonlijke medewerking. Dit is mij meer waard, dat het geld dat zij dien dag zelf ook zullen offeren. Waar de zaken dus zóó staan, kan het niei anders, of de Katholieken van Haarlem en omstreken van alle standën zullen op zijn minst genomen sympathiek staan tegenover dezen nieuwen aanvai op hunne beursen. Er blijft nu nog maar over, dat de sympa thie wordt omgezet in klinkende munt. Als ik hiertoe nog een enkele aansporing mag geven, dan zou ik er op willen wijzen, dat het een 'heerlijk werk van naastenliefde is, om door uw geldelijk offer er *oe bij te dragen, Jat de een of ander in een sanatorium kan worden opgenpmen. Denkt u maar eens levendig in, dat u zelf in zoo'n tbestand vcr- keerdet. Ja, als men daar goed over nadenkt, dan zal men Zondag 10 en 17 October schaleig te men moet daar voorzichtig zijn en menschen aanstellen, die bekwaam zijn voor hun taak, In Haarlem zijn in voorbereiding een R.-K. Bureau voor beroepskeuze en een christelijk bureau. Ook heeft de Raad besloten tot stichting van een bureau voor beroepskeuze als onderdeel van den dierst der Werkloos heidsvoorziening. Hoe dat bureau zal worden ingericht, is nog niet bekend. Maar men stelt zich voor dat er een innige samenwer king zal ziin tusschen de religieuse commis sies en het gemeentelijk bureau. Dat acht spr. juist. Aan het hoofd van het^ bureau wenscht men een ambtenaar, die zich spe ciaal met het vraagstuk bezig houdt. Aan dien ambtenaar moeten hooge eischen ge steld worden. De heer v. Del, directeur van het Bureau te Amsterdam vraagt voor dien ambtenaar een eindexamen H. B. S. of on derwijs daarmede gelijkstaande, hij moet kennis hebben van paedagogie, zielkunde en beroepenkennis; hii moet b.v, onderwijzer geweest zijn of ambtenaar voor sociale za ken of iets dergelijks en bij moet een proef tijd meemaken om te zien of hij het noodigc geduld heeft, of hij weet te luisteren en kan medevoelen met zijn cliënten. Spr. zelf acht hel voldoende, dal de ambtenaar voldoende algeneen ontwikkeld is, dat hij liefde beeft jreb0uden ten bate van een Ned, Herv. Barometerstand, 9 uur v.m., 7.60 Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.49. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 October. Hoogste barometerstand 765.4 m.M., te Zurich. Laagste barometerstand 744.9 m-M-, te Roest. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 October. Aanvankelijk matige tót krachtigen Z.-W. lot N.-W. wind, later afnemend. Betrokken tot klaar, later half bewolkt. Aanvankelijk regen of onweersbuien, iets koeler. maatschappij *t uit zal zien, Dat is ?eer moeilijk en daarom moet men zich geen overdreven voorstelling maken van de re sultaten, die het bureau zal geven. Spreker stelt zich veel voor van innige samenwerking tusschen de particuliere en gemeentelijke bureaux en van de uitwisse ling van elkanders ervaringen. Met eenige raadgevingen aan de ouders omtrent de beroepskeuze, eindigt spr. zijn niet veel aandacht gevolgde rede. De voorzitter zegde hem in eenige woor den dank. Er volgde eenige gedachtenwisseling. Heden overleed in het R. K. Weeshuis d« Eerw. Zuster Agnes (in de wereld Mej. Dominica Hutting uit Neerbosch) in den ouderdom gan 60 jaren. Gedurende meer dan 13 jaren was zij werkzaam bij de vrouwen- afdeeling. Een jong ingezetene was van plan binnenkort in het huwelijk te treden. Hij was reeds in ondertrouw gegaan. Hi) had het geboortebewijs van zijn a.s. vrouw noodig, dat moest worden toe gezonden. Dezer dagen ontving hij dit, doch het bleek, dat zijn a.s ega in den burgerlijken stand ingeschre ven stond als te zijn van het mannelijk ge- slacht. Het is voor hem t* hopen, dat de ambtenaar een schrijffout heeft ge maakt. De vorige week is in Elswout een baz&r voor het kind en een open oog voor wat er om hem heen gebeurt. Maar ten slotte moe ten de ouders de eirtdbeslissing hebben en de verantwoordelijkheid dragen. In 't tweede gedeelte van ziin voordracht besprak de heer Vader de medewerking van de ouders, den schoolarts en de psycho techniek. Verder de noodzakelijkheid om een volledige statistiek te hebben van alle on- detwijsgelegenheden en van den stand der beroepen. Moeilijk zal zijn om lang te voren te voorspellen hoe over eenige jaren onze kerk in Bloemendaal. Tha»« is gebleken, dat na aftrek van de onkosten de opbrengst ongeveer 7.800 bedragen heeft Bij den landbouwer v. d. S. aan den Spie ringweg te Vijibuizen waren 's nachts eenige koeien in het bietenland gekomen. Blijkbaai had een er van wel wat veel van het goede gegeten, want 's morgens ging het beest a*t» de gevolgen dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1