rechtszaken' BINNENLANDSCH NIEUWS. Dc vorstelijke gasten der koninklijke familie. De wegenbelasting. De samenstelling van den Partijraad. GEMENGD NIEUWS. De typhus in ons land. Het droevig ongeluk aan de gierpont te Tiel. Voor de tweede maal in bloei. Een waarschuwing. Laag water op de rivieren. Wat de gevolgen zijn van een storing in het electrisch net. De film leverde het bewijs. Eigenmachtig burgemeester. Een snaaksche zet van het 13c'e. Stram in den pas! Door het omvallen van een stallantaarn. Arme kleine. In een auto doodgestoken. Een consternatie ïn het dorp. Aanvaring °p de Maas. MARKTNÏEÜWS. Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De Pransch-A.merikaamche schuld overeenkomst. Ontmoeting Mussolini on Briand. Het aftreden van v. Seeck. Het compromis met de HozenzoUerns. De zoon van den Kroonprins. Rakowski. De berechting der Spaansche anarchisten. EEN REDE VAN BALDWIN OP DE JAAR VERGADERING DER CONSF.RV. PARTIJ. Het jongetje met het tongetje de nijdige buurvrouw en de razende moeder. Een aardige schadevergoeding. De noodlottige botsing tusschen autobus en tram te Zeist. Gisteren tegen den avond is de gemalin van Hertog Adclf Friedrich van Mecklen burg, schoonzuster van Prins Hendrik, per auto van Het Loo raar Den Kaag gekomen, begeleid door de Hofdames der Koningin, Baronesse van Heeckeren v. Keil. Na heden in de ochtenduren eenige merk waardigheden der stad le hebben bezichtigd, .zal dc Hertogin in den namiddag een bezoek brengen aan Amsterdam. Het versirg der Tweede Kamer en het overleg met de regsering bcnvtr.csielifgi wijsigicgen. E.nige cijfers. Verschenen is het versla" inzake het wetsontwerp tot het heften van een Belas ting en hei treifen van verdere voorzienin gen ten oahoeve van openbare verkeers wegen te land. Uei verslag van dc aldeelingan was op 19 Juli j.l. naar de regecring gezonden, v aarna op 17 jeptc iber een door den Mi nister van F.hanc.ën en van Waterstaat onderteekende nota werd ingezonden. Zoowel het sohriiteïijk ais het mondeling overleg, waren voor ac, regeeriug. aanleiding om in het ontwerp eenige wijziging aan te brengen. Het doel van het wetsontwerp vond na genoeg algemeene instemming. Dat het we gennel hier te lande dringend verbetering Ochoeit, werd algemeen erkend. Enkele leden waren van oordeel, dat een goed wegennet van zoodanig aigemeen be lang is, dat de kooien daarvan door de openbare kassen moeten worden gedragen '1 egenover dit laatste merkte de regeerirtg cp, dat juist de omstandigheid, dat de openbare kassen in cie laatste jaren te zeer met lasten bezwaard zijn gebleken, de voor naamste oorzaak is van den tegenwoordi- gen onvoldoenden toestand van ons wegen net. Een andere v, ijze van handelen dan thans is voorgesteld, schijnt der regeering dan ook niet we; mogelijk. V rij algemeen was men van oordeel, dat een tijdsduur van 25 a 30 jaren voor de verkrijging van een net van behoorlijke we gen, ai3 in de Memorie van toelichting be doeld, veel te lang is. Men meende, dat de termijn van uitvoering zooveel mogelijk dient te worden bekdrt, in de eerste plaats met het oog op de dringende eischen van het verkeer, waarmede de economische be langen rechtstreeks samenhangen. Daarbij komt, dat de tegenwoordige houders van motorrijtuigen, die aanstonds in de voor-, gestelde wegenbelasting zuilen hebben bij te dragen, Dij het gedachte termijn van Uitvoering weinig of niet van de wegen- vèrbetermg zullen profiteeren, terwijl uit toch mede een rechtsgrond is van de nieuwe belasting. Andere leden merkten hiertegenover op, dat het twijfelachtig is, oi hier le lanae voor een veel sneller uitvoering genoeg personeel en materieel aanwezig is. Ook vreesden zij, dat cie kosten dan zeer hoog zuilen worden. Algemeen werd de hoop uitgesproken dat bij de verbetering van het wegennet ook bijzondere aandacht zou worden ge wijd aan de regeling van het verkeer. Zoo wenschte men, dat de verschillende soorten van verkeer zooveel mogelijk over verschil lende banen zouden worden geleid en der halve zal worden gezorgd voor afzonder lijke rijwielpaden en voetpaden, afgeschei den van den rijweg. De Regeering merkt op, dat het haar be doeling is om na de totstandkoming van deze wet aanstonds de verbetering van het wegennet krachtig tér hand te nemen, aan vangende met de drukste hoofdverkeers- w egen. Iederp weg. die aangelegd of ver beterd en in gebruik gesteld is, schept op zich zelf een verkeersverbetering, zoodal, naar de regeering vertrouwt, reeds na en kele jaren door bet gemeenschappelijk werken van Rijk en provincie, zooals dat immers mag worden verwacht, een groot deel van hetgeen, waarover thans terecht wordt geklaagd, zal zijn in orde gebracht. Overigens is het noemen in de Mem. van Toelichting van den termijn van 25 a 30 jaren niet bedoeld als de aanwijzing van een bepaalden tijdsduur, waarover het ge- heele werk zal worden verdeeld, maar als een schatting, die aan den voorzichtigen kant is gehouden ten einde geen overdre ven verwachtingen te wekken. Waar^ mogelijk, zal het verkeer in zijn verschillende vormen over verschillende banen werden geleid en zal derhalve ge zorgd worden voor afzonderlijke rijwielpa den en voetpaden, voor zooveel noodig, afgescheiden van den rijweg. Het is niet te verwachten, dat de invoe ring van de voorgesteld^ regeling een be langrijke uitbreiding van het aantal ambte naren noodig zal maken. Bij het mondeling ovetleg deelde de re geering nog mede, dat zij zich voorstelt, dat in ten hoogste, vijf jaren de noodige verbeteringen voor wat betreft het wegdek van de Rijkswegen zuilen zijn aangebracht cn dat dan de bestaande klachten, welke loch hoofdzakelijk daarop beirekking heb ben, zullen zijn verdwenen, terwijl voorts ook de verbetering voor wat aangaat dc breedte dier wegen zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. Daarna zal de aanleg van nieu ve Awegen worden ter hand geno men. maar daarmede zijn verschillende moeilijkheden niet alleen vau finan- cieeien aard verbonden, zoodat de ter mijn daarvoor niet te kort mag worden geschal, ten einde geen verwachtingen op -te wekken, waaraan niet zal kunnen wor den voldaan. Dit neemt niet weg, dat ook aan deze werken met kracht zal worden gewerkt. Naar aanleiding van een vraag, merkt de regeerir.g nog op, dat uiteraard ieder jaar zal moeten worden overwogen, hoeveel ten behoeve van het Wegenfonds beschikbaar kan worden gesteld. De bedoeling is echter, dat de bedragen, die noodig zijn voor een zoo voortvarende uitvoering als technisch, mogelijk en economisch gewenscht is, steeds beschikbaar zullen worden gesteld, zoolang financieele overwegingen er zich niet tegen verzetten. Wat den druk der belasting op motor rijtuigen na invoering der wegenbelasting betreit zal in totaal moeten worden be taald: 436 voor een personenauto, inge richt voer niet meer dan 7 personen, we gende 150 K.G. met luchtbanden, waarde 5000, in een gemeente, die op de provin- die op de personeele belasting 140 opcen ten heft en een( provincie, die 20 ipcenten heft; 283 wanneer de auto uitsluitend oi hoofdzakelijk voor bedrijf wordt gebezigd; 189 wanneer het vorenstaande geschiedt in het bedrijf van verhu irderij Voor een vrachtauto, wegende 2000 K.G. zal worden geheven: „Personeele belasting" nihil; we genbelasting: voor auto met luchtbanden 260, met massieve rubberbanden 320 en met metalen banden 400. Voor een mo torbus cp luchtbanden wegende 4000 K.G ter waarde van 4200 wordt totaal gehe ven 581. I Verseheidere leden betreurden, dat de keuze der Regeeriag is gevallen op een heffing, waarbij geen rekening wordt gehou den met de door de motorrijtuigen afgelegde afstanden. Sommige dezer loden bepleitten daarom nogmaals het denkbeeld van een benzine-belasting Eenige leden voelden meer voor een bandenbelasting. Zij drongen aan op een rtëder onderzoek r.aar de uitvoerbaarheid van een dergelijke belasting De meeste leden kóttdèn zieh vereenigen met de keuze der Regeering om het motor rijtuig zeif als cbiect der belasting aan te nemen. Ee Kegeering merkt cp, dat haar keuze vergemakkelijkt werd, uoordat de drie commissies, die zich met de voorbereiding van het wetsont-crp heoben bezig gehou den, cp dit punt, kennelijk na ampele^ over weging, alle tot hetzelfde resultaat zijn ge komen. Na beschouwing van de speciale voor- en nadeelen van elk systeem is dc Regeering in overeenstemming met het ad vies der drie commissies, die ieder voor zich dit vraagstuk toch nauwkeurig hebben overvlogen, tot de overtuiging gekomen, dat aan een belasting van de voertuigen de voorkeur moet worden gegeven. Uit en door het doceerend personeel der R.-K. Leergangen te Tilburg, is tot advi- seerend lid van den Partijraad der R.-K. Staatspartij aangewezen de rector, Dr. Th. De toestand is stationnair. Uit de barakken te Breda is één patiënt onts.agen. Overigens is de toestand sta- tiennair met 84 gevallen van typhüs te Breda en omgeving. Jet is te Rosencaal bij een enkel geval van typhus gebleven. De nog jeugdige pa- tiónt gaat goed vooruit. "Ook in Wouw is de eenige typhus-patiënt aan de betere hand. ie Vinkega onder de gemeente West stellingwerf is bij een sohoolgaand kind typhus geconstateerd. In Verband met het droevig ongeluk aan de gierpont te Tiel, waarbij drie personen om het leven kwamen, verneemt de Msde., dat omtrent de oorzaak nog in het geheel niets vaststaat. De „aanwijzing", die de heer A. A. van den Bergh te Tiel, aan wien door de poli tie het voorloopig onderzoek van den auto was opgedragen, zegt te hebben Ontdekt, alsof de stang van de voetrem een oude breuk zou hebben gehad, mag geenszins als afdoend bo/.ijs worden aanvaard. Integendeel, slechts een alzijdig,deskun dig onderzoek zal kunnen uitmaken, waar de oorzaak van de ramp heeft gelegen. Voorloopig valt daaromtrent nog niets met zekerheid te zeggen. Eij den heer G. J. van Alphen te Culem- borg staat een perebootn' voor de tweede maal prachtig in bloei. De burgemeester van Woudenberg raadt een ieder aan, geen giften of gaven af te zonderen voor of lid of contribuant te worden van de stichting De Zonnehof, al vorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij dc politie te Woudenberg. Gemelde stichting heet ten doel te stel len de oprichting en exploitatie van Chris telijke rusthuizen voor on- en minvermo gende rustbehoeveaden en herstellenden van alle gezindten. Voorzitter-penningmeester is A. J. Vos, assuradeur, thans te Woudenberg woon achtig, die tevens colporteert een maand blad genaamd Zonnestralen, maandblad voor Evangelisatie en Philanthropic. Moeilijke scheepvaart. In de laatste dertig jaren is de stand van den boven-Rijn, de Waal en de Mer- wede niet zoo laag geweest als sinds eenige dagen. De Waal blijft dank zij de normalisee ring een geul houden, waarin op de ondiepste trajecten nog 1.90 M. water staat De boven-Maas is bevaarbaar voor scne- pen tot 1.35 M. diepgang; het traject Gor- cum—Geldermalsen van de Linge voor schepen tot 2.10 M. diepgang. De Rijkspeilschaal te Gorcum.wees gis teren 14 c.M. beneden N.A.P. aan. Doordat van de vier turbines van de Electrische Centrale door een samenloop van omstandigheden gistermorgen er 3 defect geraakten, kon er slechts weinig stroom geleverd worden, zoodat alle groote bedrijven geheel en gedeeltelijk stil ston den. De electrische tram ontving, wat den buitendienst betreft, den stroom van Den Haag, en de stadsdienst wordt nog gedeel telijk onderhouden door. Leidscbcn stroom. De dagbladen ondervonden ook veel over last; zoo werd o.a. het Leidscbe Dagblad op een drukkerij in de Residentie gedrukt. Leiden en ongeveer 30 omliggende ge meenten hebben zonder electriciteit geze ten, waardoor de meeste bedrijven al dien lijd hebben moeten stilstaan. Het tramverkeer tusschen Noordwijk, Katwijk en Den HaagSckeveningen had zeer belangrijke vertraging. Door het in werking stellen van een ouderwetsche kleine turbine, is echter de tramstoring tot 35 minuten bepe'kt gebleven. Om kwart vóór één is opnieuw een sto ring in de electriciteits-voorziening opge treden. Een leege trein had bij Finsterwald op de lijn SchaftlachTegernsee een tweejarig jongetje, dat op een spoorbaan stond, aan gereden en in de beèk geworpen, waar het kort daarop door den vader gevonden werd. Het ventje was reeds overleden. Een aanklacht tegen den machinist en tegen den vader van het kind, wegens onoplettendheid en dood door schuld volgde. Voor de rechtbank te jWünchcn werd de vader vrijgesproken, de machinist evenwel tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. De laatste ging bij het staatsgerechts- hof in honger beroep, en voerde daar te zijner verdediging aan, dat hij den knaap vobr een boomstronk had gehouden; eerst op het laatste moment, toen hij niet meer voldoende kon remmen, bemerkte hij zijn vergissing. De verdediger Het een film maken van den rit van een trein over de brug, waarbij het ongeval met een pop werd geconstrueerd. Deze film v/erd in de ge rechtszaal vertoond en daarbij bleek, dat de gestalte van het kind niet duidelijk was te onderscheiden, Daarop werd de machi nist vrijgesproken. De gemeenteraad van Kattendijke (Z.) heeft met algemeene stemmen een motie van wantrouwen tegen den burgemeester aange nomen. Tevens werd besloten, bij den Of ficier van Justitie een aanklacht in te die nen wegens schriflv rvalsching. De burge meester zou eigenhandig het vermenigvuldi- gingscijfer der plaatse!, inkomstenbelasting verhoogd hebben van 0 5 tot 0.75 terwijl hij het besluit daartoe uitgegeven zou hebben ais was het van B. en V/. afkomstig. Verder beschuldigt de Raad den burgemeester er van, dat hij de gelden der gemeente op een andere bank heeft uitgezet uan op die, dooi den Raad aangewezen. De Raad weigerde dan ook de begrooting te behandelen. Daar is zooveel minder vroolijks over het 13e Regiment infanterie geschreven in den laatsten tijd, dat we nu ook wel eens een aangenamer geval mogen verhalen, zoo schrijft men uit Maastricht aan de „Msb." Na den befaamden marsch zijn nog andere lichtingen van dit Maastrichtsche regiment onder de wapenen gekomen. Naar men ons verzekerde, hebben die het goed gehad. Dezer dagen zou een dier lichtingen weer afzwaaien. Dit gebeurt systematisch, in groepen. Want laat je ze allemaal tegelijk los, daft gaan ze aan den draai, al tezamen en niet mis. Daarom wordt'het zoo geregeld, dat de jongens, die met een noordelijken trein naar huis kunnen, samen vertrekken. Onder geleide van onderofficieren worden ze naar het station gebracht. Zoo zullen er om 10 uur afmarcheeren, een andere groep gaat om elf, om twaalf uur gaan er zestig richting Heerlen, om één uur; veertig Zuidwaarts. Er zijn er evenwel ook, die in de stad zelf wo nen; die moeten tot het laatst opgehouden wórden, anders brengen ze weggebrachten in al te sterke bekoring om te' gaan zwabberen. Op dien dag des afzwaaiens waren er na tuurlijk ook uit Maastricht, die naar huis konden. Deze groep, de laatste, zou even wel pas om yier uur aan de beurt komen. Handenwringend van verveling lummelden ze in de kazerne, weemoedig starend naar de gesloten poort en de aftrekkende secties. Dit duurde tot den middag. Toen over kwam een der smachtenden een helder oogenblik. Even geconspireerd: zacht, stac cato, als in „La fille de Madame Angot"; quand en conspire, conspirateur. Wat later, tegen twee uur, kwam stram in den pas, begeleid door haar onderofficie ren een nieuwe afdeeling aanmarcheeren.Het zag er zoo vertrouwbaar uit ais 't maar kon, haast tè vertrouwbaar, want de Limburgsche soldaten zijn wel goed gedisciplineerd, doch niet in Pruisischen trant. Voor den correct in gelederen van vier aanmarcheerenden troep, wel zestig man sterk, opende zich de poort van zelf. In even perfecte orde ver lieten ze de kazerne en trokken ze de vrij heid in, Tot ze, na enkele minuten uit het gezicht waren; toen stoven ze uit elkander, als kuikens voor een Ramelcar. De dienst doende luitenant, dien We gemakshalve Abraham zullen noemen, had juist het ver raad gesnoven en rende achter de snoo daards aan. Hij kwam juist op tijd om de hielen hunner kistjes en buitenmodel schoe nen om de hoeken veler straten te zien ver dwijnen. De hoogere officieren hebben hartelijk ge lachen. En overwogen, dat de geest van het '3e nog niet zoo kwaad is, anders zou een dergelijke snakerij niet mogelijk zijn ge weest. Door het omvallen van een stallantaarn ontstond in de woning van den landbouwer- kippenhandelaar E. J. Veldhoen aan den Kraaienvangersweg in de buurtschap 'Beemte brand. Het huis brandde geheel uit, terwijl mede een bedrag aan geld verloren ging. Het paard kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen raakte het 3-jarig meisje A. v. D. uit de Zijlstraat te Schiedam daar te water. Zij werd bewusteloos opgehaald. Door kunstmatige ademhaling tóe te'pas sen is zij weer bijgebracht. Na dit ongeluk bemerkte men dat de 2/2-jarige T. v. H„ ook wonende in de Zijlstraat, zoek was. Na lang dreggen is gisteravond ongeveer 6 uur het lijkje van het jongetje opgehaald. Drie Individuen trachten een Arabier uit te schudden. Dezer dagen, omstreeks -0 uur des avonds, werd door een viertal individuen op den boulevard de Rochechouart te Parijs een taxi-chauffeur aangeroepen. Eén der vier, die klaarblijkelijk beschonken was, moest in de auto getild worden. Ter hoogte van de ue des Martyrs werd de aandacht van den chauffeur echter ge trokken, door een verdacht gerucht, dat uit den wagen kwam. Hij vergrootte zijn snelheid, teneinde een plek te bereiken, die beter verlicht was en drukker begaan werd, om zich op de hoogte te kunnen stellen van hetgeen er gaande was Op de Place d'Anvers deed hij zijn auto stoppen. Maar nauwelijks stond zijn wagen stil, of twee der inzittenden deden het linkerportier open en snelden weg. Het an dere portier openend, merkte de chauffeur, dat één der twee overgeblevenen passa giers met twee handen zijn rechterbeen vasthield, waaruit een straal bloed spoot. „Hij heeft me gestoken!" riep de ge wonde uit, wijzend op zijn dronken met gezel. Men bracht den getroffene dadelijk naar 't ziekenhuis, waar hij bij aankomst over leed. De ongelukkige bleek de 19-jarige Geor ges Acharles je zijn. Zijn metgezel, de 27- jarige Arabier Maskri Akli ben Said, ver klaarde bij zijn verhoor, dat hij op Mont- martre kennis gemaakt had met drie indi viduen, die hem m 9erschillende café's op drank tracteerden. Zich onwel gevoelend, verzocht hij hun, hem naar huis te 'oren- gen. Eén hunner riep een taxi aan. Nauwelijks in de auto gezeten, wierpen zijn drie compagnons zich op hem en ont namen hem zijn portefeuille, die 700 francs bevatte. Dol van woede, greep de Arabier zijn mes en stiet het in het been van dengene, die zicf) het dichtst in zijn nabijheid be vond. De beweringen van den Arabier schij nen waar te zijn, daar men niet kan ge- looven, dat twee zijner metgezellen de vlucht zouden genomen hebben, als zij zuiver van geweten waren. De moordenaar werd echter ter beschik king van de justitie gehouden, tot er na dere ophelderingen verkregen zijn. Men doet nu nasporingen naar de beide andere aanvallers van Maskri Akli. De auto en de kip. Het was op den weg, die A. en B, ver bindt en brutaalweg door Zanddorp been- valt, brutaalweg, zoo vertelt J. B. in de Limb. Koerier. Want 't was brutaal! Was niet een auto ongevraagd komen binnenvallen in Zanddorp? Benam zé niet heel Zanddorp's rust en natuurschoon? En wie waagde 't nog, in Zanddorp den groo- ten weg over te steken, zonder links of rechts te zien, of er niets kwam? Geen kip in heel Zanddorp waagde dat nog! Ja, toch ééne, 'n nog jonge en dus on ervaren kip. Uit de richting A. kwam de auto. Uit de richting der boerderij van Hoenderbeet kwam de kip. Beider wegeti gingen ^elkaar kruisen. Toen gebeurde het. Kort wat 't, maar beslissend. Eenige seconden later liep heel Zanddorp op de plek des onheils samen. Al wat losliep was vertegenwoordigd: boeren en boerinnen, boertjes en boerinnetjes, en zelfs de kwakkergaggelende ganzen!.... Maren de kippen waren er niet. Al wat kip of kipje was, koos 't hazenpad; achtten zich zeker reeds voldoende vertegenwoordigd door het „lijdend "voorwerp", dat met uil- gestrekte pooten. half geopenden bek, ver- doffende oogen en zenuwklapperende vleu gels, lag langs den weg, die A, en B. ver bindt en brutaal door Zanddorp heenvalt. Iets verder lag 't „bedrijvend voorwerp" schuin langs de helling van den „grooten weg", met 't ingedrukte front meelijwek kend tegen den lantaarnpaal. Want de bestuurder was t stuur kwijt geraakt bij z'n heldhaftige poging om de levenskans van voornoemde kip te ver- hoogen. Daar lag de auto nu; nog nasfampènd en nasteunend, sidderend over geheel z'n „ontdane" lichaam. Tot plotseling hij stil werd, en geheel Zanddorp stil werd, want hij was de eeni ge rustverstoorder in Zanddorp, De bestuurder liep 'ns achter om den au to heen, en keek 'ns onder den motor toen liep hij terug, en keek nog 'ns.... Vervolgens spuwde-n-ie, zoodat heel Zanddorp's jeugd een meter achteruit stoof, en zei iets.... wat heelemaal geen Fransch was. Een oogenblik later stond hij bij Hoen derbeet en onderhandelde. Hij heftig gesticuleerend; Hoenderbeet kalm, waardig, duimen achter z'n vest, pijp tusschen de tanden. 'n Oogenbllkje later aanschouwde heel Zanddorp, met van verbazing openvallen den mond, hoe de „sjeffeur" geld telde in de dikke vleeschhanden van Hoenderbeet, die, heel uit de hoogte, over z'n dikke wangen heen, in z'n dikke handen neer keek. Enkele minuten later ging over den weg van A. naar B. een auto, getrokken door een paard. De auto ronkte niet, was stil, stiller dan ooit. Het paard trok schuin voorover han gend; de touwen strakten. En 't was niet zonder trots, dat Hoen derbeet, die naast 't gevalletje liep, af en toe „Huhotjj" commandeerde; en menige spottende blik werd geworpen op wat eens een auto was. Heet alleen lag in Zanddorp, langs den weg, die A. en B. verbindt en dwars door Zanddorp heenvalt, de kip. Op de Maas ter hoogte van de Steen plaat had een» aanvaring plaats, doordat een vrachtboot, die onbekend is gebleven tusschen twee rijen Rijnschepen wilde heenvaren. Hei Rijnschip „Frans", waarop P, J. W. uit Rotterdam zetschipper was, werd aan stuurboordzijde aangevaren en bekwam een groot gat in de voorsteven. Het 500 ten groote sleepschip begon on middellijk te zinken, doch het gelukte, het Rijnschip raar de wal te halen, waar het fenslottèzonk. Dé géfipémde schipper en diens knecht hadden inmiddels kans gezien van het schip af te komen, door op een andere boot over te springen. UITHOORN, 7 Oct. Kaas. Aangevoerd 94 partijen. Goudsthe met rijksitterk f 52 57, 2e soort f 4651, Ewaardere f 59, konder rijkssnerk f 44—52. Handel matig. BARNEVELD, 7 Oct. Pluimvee. Tamme eenden f 0.701,20, wilde eenden f o,70 1, jonge hanen f 0.50—1.75, oude hanen f 1 1.40, jonge hennen f 1.753.50, oude kip pen f 0.801.75, tamme duiven f o.250.30, tamme konijnen f 11,20, jonge patrijzen f 1.101.25, oude patrijzen f 0.550.65 per stuk. Aanvoer 45.000 stuks. Handel nog al vlug. Eieren f 10li,50 per 100 stuks. Aan voer 175.000 stuks. Handel niet vlug. SCHAGEN 7 Oct. Eieren. (Veiling). Aan voer 15.840 kipeieren, bruin f 99.50, klein f 5.606, wit f 89.40 per 100 stuks onge- wogen, wit (5658 kg.) f 8.108.90, (5860 kg.) f 8.90—9.10, (60—63 kg.) i 9.109.70 per 100 stuks naar gewicht. Aanvoer 943 eendeieren f 5.906.10 per 100 stuks, on- gewogen. CULEMBORG, 7 Oct. Fruit. (Veiling Culemborg en "Omstreken.) IJsbouten 8 ct., ijsendijkers 9 ct., jodenperen 99 (4 ct., ketel peren 9'i ct., stoofperen 8 ct., vijgenperen 16 (4 ct., gaardoêren 5 1ct., beurré Clairgeau 17 (4 ct., herfstjutten 91ct., nouveau poiteau 121214 ct., giese wildeman 11 ct., dubb. jodenperen 9 ct., goudreinetten2025 ct., zoete appelen 15 ct., blankzuur 1314 ct., gemengd zoet 9(4 ct. grauwzuur 10 ct,, le- moenappels 35 ct., bellefleurs 2326 ct., campagr.ezoet 13 V» ct., reinette d'or 6(4 ct., hollemans 18 ct., Fransche bellefleurs 16 ct., alles per kg geheisterde noten 69 ct. per 100 stuks. UITHOORN, 7 Oct. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 94 partijen. Goudsche kaas met R.M. J 5257, 2de soort 4651, zwaardere 59, zonder R. M. 4452. Handel matig. MEDEMBL1K, 7 Oct. R. K. Marktver. St. Jozef". Bloemkool 1.3026 per 100 stuks. Witte kool f 7595, Roode kool f 130190, per wagon. Uien: Groote gele 1.251.45, Kleine gele 0.951.05, Nep 1.351.55, per halve H.L. Bieten 95110 per wagon. HOOFDDORP, 7 Oct. Tarwe/nieuwe 13.50—14.25, Rogge 9.50—10.50, Gerst Chevalier 10,5011,25, Wintergerst 9.50 10.50, Haver 99.50, Witte Duiveboo- nen 1415.25, Paardeboonen 12 12.50, Groene erwten 1221, Schokkers De regeeringsvoorstellen verworpen. Ter conferentie der mijnwérkersafgevaar- dïgden -werd medegedeeld,-dat-hét resultaat der stemming in de districten over de regee- ringsvóorstellen is dat 737.000 tegen en 42.000 voor aanvaarding der voorstellen werden uitgebracht. De Conferentie heeft vervolgens een reso lutie aangenomen, waarbij de verwerping der voorstellen formeel wérd vastgesteld. Naar aanleiding van liet bericht uit Parijs, dat Poincaré, zal trachten de ratificatie van het verdrag van Washington inz.ake de schuldenrégeling te doen geschieden onder Verschillende reserves, welke dcor de Fran sche K'-ntnc- zouden moeten worden aange nomen, -verklaart het departement van bui- tenlandsche zaken te Washington, dat de A.roerikaansehe regeering geen aebt op een dergelijk voorbehoud kan slaan en z,icli daardopr geenszins gebonden kan gevoelen1. Men is van meening, dat dergelijke reser ves bij deze quaestie later slechts aanlei ding lmnnen geven tót een meeningsverschi! over de uitlegging van het geheele verdrag. De correspondent te Parijs van de „Popoio di Roma had melding gemaakt van het ge rucht omtrent een a.s, ontmoeting tusschen Lriand en Mussolini. Het blad publiceert thans zeil een ver klaring, waarin wordt gezegd, dat het be richt in welingelichte kringen niet beves tigd worat. Men verklaart nochtans dat een dergelijke ontmoeting met sympathie zoo wel door de openbare meening in Frankrijk als in Italië zou worden beschouwd. Gisterenmiddag i^ de rijkskanselier dr. Marx naar men beweert op verzoek van Hindenburg in Berlijn teruggekeerd, tep- einde met den rijkspresident te conlereeren over de zaak-von Seeckt. Men verwachtte algemeen, dat het onder houd nog in den loop van den avond zou plaats hebben, wat échter niet het geval is geweest. De rijkskanselier zal zich eerst he den naar Hindenburg begeven en vóór heden middag is dus de beslissing van den rijks president over de ontslagaanvrage van gene raal von Seeckt niet te verwachten. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat er onder de officieren van vele Noord- en Midden-Duitsche garnizoenen plannen be staan om een actie ten gunste van generaal von Seeckt, die in het geheele officierscorps groote populariteit geniet, op touw te zetten. Zij zouden er bij rijkspresident Hindenburg op willen aandringen, de ontslagaanvrage van generaal von Seeckt niet te aanvaarden en het liever op een conflict met het rijkskabi net te laten aankomen. Men dient af te wach ten of deze olannen, zoo ze worden overwo gen, ook ten uitvoer zullen worden gebracht. In parlementaire kringen is men overtuigd, dat Hindenburg zich door dergelijke influiste ringen niet zal laten beïnvloeden. Het wetsontwerp nopens de financieele re geling tusschen den Pruisischen Staat en de leden van het vroegere Pruisische konings huis is thans bij den rijksdag ingediend. Het compromisverdrag bevat nu 17 para grafen. De in politiek opzicht belangrijkste para graaf is par. 7, welks inhoud in parlemen taire kringen nog al opzien heeft gebaard. Het eerste gedeelte van deze paragraaf luidt;. „De staat stelt deft voormaligen koning Wil helm II op eventueel verlangèn het slot en het park te Homburg vor der fiöhe als woon plaats voor hem en zijn gemalin voor den duur van hun leven ter beschikking." In parlementaire kringen concludeert men hieruit, dat de Hbhenzollerns rekening hou den met een njogelijken terugkeer Van den keizer naar DuitSchland. Volgens de „Intransigeant" zal de a.s. bij eenkomst van den Raad van Gezanten zich waarschijnlijk bezig houden met de quaestie van de deelneming van den zoon van den ex- kroonprins. aan de manoeuvres van de Rijks- weer. Volgens de „Pesti Naplo" heeft graaf Beth- len geweigerd Rakowski ontslag te verleenen als Hongaarsch minister van binnenl. zaken De heer Vass, minister van sociale voorzorg, zal hem tot aan het eind zijner ziekte ver vangen. I De correctioneele rechtbank, die de Spaan sche anarchisten heeft berecht, heeft Ascazo tot zes maanden en Duratti tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gregorio heeft drie maanden gekregen wegens overtreding van de wet cp de vreemdelingen. Ascazo en Durati worden door de Spaan sche en Argentijnschc regeering opgeëischt. Zij zouden betrokken zijn bij den moord op den aartsbisschop van Saragossa en bij een bankroof. Baldwin, die op de jaarvergadering der conservatieve partij in Scarborough 't woord voerde, verklaarde, dat Duitschlands toetre den tot den Volkenbond en de ratificatie van de overeenkomst van Locarno de vol tooiing zijn van de schitterende triomf der Britsche diplomatie en de bekroning van het groote werk van den Britschen minister van buitenlandsche zaken. - Er zijn regelingen getroffen, aldus Baldwin, voor de betaling der Fransche en Italiaansche schulden op voorwaarden, welke ik recht vaardig acht. Baldwin zlhspeelde voorts op het voorne men der regeering om de wet op de vakvei- eenigingen te amendeeren. De jongste gebeui- tenissen deden een herziening dier wet noo dig zijn. De moeilijkheid is om de quastie van het collectief recht en de individuale rechten der arbeiders op te lossen. De algemeene staking en hetzelfde kon ook worden gezegd van de mijnwerkerssta king was tot op zekere hoogte het onver mijdelijk gevolg van stroomingen, welke zich reeds vroeger in Engeland hadden voorge daan. Er bestond groote overeenkomst tus schen den toestand der industrie en dien van Europa vóór den oorlog, Indien er twee ge wapende groepen tegenover elkaar staan, is de verleiding zoo is nu eenmaal de men- sc'nelijke natuur om eikaars krachten te meten onweerstaanbaar. In de industrie Is thans hetzelfde stadium aangebroken. De vraag is: zullen we het verstand hebben om te leeren? Met de vakvereenigingen zijn on derhandelingen nog noodzakelijk, de maat schappij heeft de vakvereenigingen noodig. Men kan het stelsel niet vernietigen en kon men het, dan zou het verkeerd zijn het ta doen. Het land is grooter dan de hoofden der bedrijven of de leiders der vakvereeni gingen. - TREIN EN AUTO. In de onmiddellijke nabijheid van het sta tion Dissen bij Osnabrück, is gistermiddag omstreeks 3 uur een auto op een overtieg door den D.-trein 172 ÖerlijftAmsterdam overreden en totaal vernield. De eigenaar, die zelf chauffeerde, een tandarts uit Osna brück, werd op slag gedood, terwijl zijn me depassagier het leven redde door op het laatste oogenblik uit den auto te springen. 2030, Vale erwten 2025, Karwei 3738, Geel mosterd 2629, Blauw- maanzaad 4045, Koolzaad 2023, Kanariezaad 13.5014.50. alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL (Station), 7 Oct. Aard appelen Due 1.55, blauwe 1.852.30, bon te 1.802.05, kriel 0.550.80 per baal, aangevoerd 620 baal. Uien. Groote gele 1— 1.35, Drielingen 0.851.15, Nep. 0.90 1.15 per baal, aangevoerd 1060 baal. le bloem kool 13.50—26, 2e id. 4—12.50, 3e id. 0.752.70 per 100 stuks, aangevoerd 53.38Q stuks. Roode kool 1.202.90 per 100 kg, aangevo'erd 14.900 kg. Gele kool 1.101.60 per 100 kg, aangevoerd 22.300 kg. Witte kool 1-101.40 per kg, aangeyoerd 13.850 kg. Bieten groote 6.70—8.40 per 1000 stuks, aangevoerd 13.300 stuks. Slaboonen 1.102 per 15 kg, aangevoerd 1050 zak. GOUDA, 7 Oct. Vee. Aangevoerd in to taal 2523 stuks, waarvan 146 vette varkens prijzen van 25 ct., tot 36 ct. per (4 kg 503 magere varkens, prijzen van 30 tot 45 per stuk 1693 biggen, prijzen van 10 tot 22 per stuk 18 runderen, prijzen van 300—400 per stuk 38 nucghtere kalveren, prijzen van 10 tot 14 per stuk 2 graskalveren prijzen van 50 tot 60 per stuk 50 schapen en lammeren, prij.zen van 15 tot 25 per stuk; 78 bokken en geiten, prijzen van 5 tot 10 per stuk. Handel vette varkens vlug bok ken en geiten matig. IjMUIDEN, 7 Oct. Heden waren aan den Rijksvischafslag 21 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.701.45, tongen f 1.901.20, per Kg., griet f 63—23, gr. schol f 5734, «ïd. schol f 6830, zet- schol f36—27, kl. schol f24—10, f 20—4, scharren f 158 per 50 Kg. roggen f 15 10.50 per hoop vleet f 2.501 per stuk; makreel f 1712, pieterman en poon f 12.50 7, gr. schelvisch f 3721, md. schelvisch f.18.5030, k.md. schelvisch f 148, kl. schelvisch f95, f72.20, per 50 Kg.; kabeljouw f 6542 per 125 Kg. gr. gullen; f 137.50, kl. gullen f 72.40, wijting f 2.50 1, per 50 Kg. IJMUIDEN, 7 Oct. Heden kwamen van de treiivisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 189 (Mary) met f 5151 IJ.M.' 175 (Trio) met f 2565 IJ.M. 40 (Calabria) met f 728 IJ.M. 405 (Derika II) met f 5852; IJ.M. 272 (Derika XV) met f 2464 IJ.M. 53 (Derika VI) met f 3863 IJ.M. 385 (Deri ka IV) met f 2475 IJ.M. 261 (Pan) met f 2107 IJ.M. 180 (Holland IV) met f 3720 IJ.M. 176 (Holland II) met f 2033 IJ.M. 491 (Timor) met f 1030 JJ.M. 136 (Lobelia) met f 2431 IJ.M. 232 (Westland) met f 1491 IJ.M. 23 (Alcmaria) met f 1596 IJJ .151 (Hilda) met f 1442 IJ.M. 316 (Ge rard) met f 2361 IJ.M. 28 (Walrus) met f2844 IJ.M. 32 (Zeemeeuw) met f 2674 IJ.M. 70 (Zeehond) met f 1931 IJ.M. 159 (Julie Streiff) met f1684 en IJ.M. 56 (Gronin gen) met f 2048 aan besomming. Wat voor gevolgen het kan hebben als een kleine jongen z'n tong uitsteekt, bleek dezer dagen voor den Amsterdamschen Politierechter. De kleine jongen was door zijn moeder naar een winkeltje gestuurd om een bood schap en daar stond toevallig ook de buur vrouw, tegen wie hij veilig gescheiden door een balconhekje, in ledige oogen blikken z'n ^ong placht uit te steken. Het jopgétje kwam bijna kruipend naar de toonbank en ging toen „met z'n gezicht naar de buitendeur" staan, maar de buur vrouw had hem al gezien. Nou staat-ie met z'n rug naar me toe, zei ze tegen de juffrouw uit het winkeltje, maar als-ie thuis is steekt-ie z'n tong tegen me uit. Wat het jongetje nu tegen z'n moeder ge zegd heeft, is niet heelemaal duidelijk ge worden maar vaststaat dat deze kort daarop het winkeltje kwam binnenrennen met de woorden dat de buurvrouw niks tegen haar jongetje moest beginnen. Wel tegen haarzèlf als ze wou. De buurvrouw werd daarbij toe gesproken met vleiende uitdrukkingen als „oud kreng'' en „ouwe smeerlap." De j'uf- frouw uit het winkeltje nu verzocht daarop den dames buiten de deur de. conferentie voort te zetten. Dus wachtte de juffrouw tot de buurvrouw buiten kwam om haar vervol gens een slag met een bemodderde hand toe te dienen. Deze kwam nogal hard aan. „De zenuwen zitten nóg in m'n lichaam," verklaarde de buurvrouw. Vervolgens had de juffrouw een flesch lysol genomen en daarmee een kleed be sprenkeld dat de buurvrouw tusschen de balcons had gehangen. Ook de planten in den tuin waren' op deze wijze besproeid. Alles is dood gegaan, edelachtbare, ver klaarde de buurvrouw. Daar de juffrouw die dit lysol-gebeuren had gezien, inmiddels ziek was geworden, werd dit laatste niet be wezen verklaard. Wel echter de mishande ling. En hiervoor kreeg de moeder van het jongetje 30 boete of 15 dagen hechtenis. Die mislukte. Een Nederlander leverde destijds boter aan den Belgischen Staat en kreeg in ruil daarvoor een uitvpervergunning voor steen kolen. Toen deze vergunning niet werd ver nieuwd, deed de Nederlander den Staat een proces aan. Hij eischte één millioen francs schadevergoeding. De le Kamer «voor civiele zaken der rechtbank te Brussel, heeft thans uitspraak gedaan. De eisch werd inge willigd. Voor de Utrechtsche rechtbank werd be handeld de zaak van de aanrijding tusschen een trein van de Oosterstoomtram en een autobus tusschen Zeist en Driebergen ten gevolge waarvan een zijwand van den auto werd ingedrukt, een der inzittenden van de autobus werd gedood en eenige andere passagiers van dit voertuig kwetsuren op liepen. In deze zaak waren 4 getuigen gedag vaard. De verdachte, de chauffeur van de auto bus, verklaarde dat de machine van dé stoomtram zooveel rook verspreidde, dat hij zich naar rechts absoluut niet kon vergewis sen terwijl hij bovendien nog zijn aandacht moest schenken aan een aankomende auto. De verdediger mr. Bosschart vroeg uitstel van behandeling dqzer zaak, daar hem pas iets was medegedeeld omtrent de concessie- cecsievoorwaarden der Ó.S.M. Het is hem gebleken, dat de O.S.M. buiten haar con cessie is gegdan. Deze maatschappij heeft tuiten de sporen de beschikking over een strook van 50 c.M., terwijl bij de laatstn opmeting bleek, dat er niet 50 maar 57 c.M' werden gebruikt en juist dit verschil was oorzaak van de aanrijding. Nadat de getuigen gehoord waren, werd de zitting enkele oógenbliken geschorst. Bij de heropening deelde de president mede, dat hij alsnog eenige getuigen zal doen dag vaarden den heer mr. J. E. Ameshoff, directeur der O.S.M. De zaak werd daarna uitgesteld tot ovar. 8 dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6