Radio-Omroep. De Geheimzinnige weldoener. NIEUWE Derde Blad HAARL. COURANT Vrijdag 8 October 1926 De Fransche regeering neeint krachtige maatregelen tegen de Communistische propaganda. De „Humanité" vervolgd. Het plan van Poincaré inzake de schuldregeling vindt tegenstand bij rechts en links. Twee duizend inwoners uit Woetsjang, krachtens overeenkomst der beide Chineesche legers, vrijgelaten. De Braziliaansche spoorwegen moeten wegens steenkoolgebrek de diensten inkrimpen. Onder de Radio-berichten: De regeeringsvoorstellen door de Britsche mijnwerkers verworpen. Het compromis met de Hohenzollerns, dat terugkeer van den ex-keizer mogelijk maakt, baart groot opzien. De ontslag-aanvrage van Von Seeckt. De beslissing van Hindenburg. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De werktijden aan het hij post kantoor „Oost" te Amsterdam. BINNENLANDSCH NIEUWS. De verkoop van gemeentelijk grondbezit of erfpacht. De berooide gemeentekas van Petten. De oude directie van de Haagsche Tramweg Mij. herbenoemd. Na de overstroomingen. De annexatieplannen van s-Gravenhage Het Bezoldigingsbesluit 1925 en de herclassificatie van gemeenten. FEUILLETON. HOOFDSTUK III. DE KREET DES HARTEN. Hel geschil in de Britsche Mijnindustrie. De conferentie van gedelegeerden der Mijn- werkersfedcratie kwam gisteren opnieuw bij een met het doel de politiek der mijnwerkers voor de toekomst vast te stellen. De confe rentie had van de districten de resultaten van de stemming ontvangen, waarbij de regee ringsvoorstellen werden verworpen, evenals den brief der regeering waarin zij zegt, dat het door de regeering gedane aanbod zou worden ingetrokken, indien het gisteren niet werd aanvaard. De conferentie rekent er op een definitief besluit te nemen, óf wel zich neer te leggen bij een hervatting van den ar beid, volgens de districtsvoorwaarden van de werkgevers, óf wel den sirijd gedurende de wintermaanden voort te zetten, in de hoop een gunstiger compromis te verkrijgen. De „Times" meldt dat de spoorwegmaat schappijen, alvorens hun dienstregelingen voor den winter vast te stellen, die waar schijnlijk niet aan een onmiddellijke wijziging zullen worden onderworpen in verband met het gebrek aan steenkool, in het buitenland contracten hebben afgesloten voor steenkool voor de eerstvolgende maanden. Daarenbo ven stoken sommige locomotieven thans olie. Op de lijnen van de London, Midland en Scottisch Railway Coy stoken tweehonderd locomotieven olie, op de lijnen van de Lon don and North Eastern stoken vijftig van de honderd locomotieven olie. Jaar-vergadering der Britsche Conservatieve partij. Gisterenmorgen is te Scarborough de jaar vergadering van de conservatieve partij ge opend, die werd bijgewoond door meer dan 1500 afgevaardigden. De premier, die aanwe zig was heeft gisterenmiddag een redevoering gehouden, die van belang wordt geacht. Engeland's betrekkingen met Rusland. Krassin de zaakgelastigde der Sovjetregec- ring te Londen, heeft, zooals werd verwacht, een onderhoud aangevraagd met Sir Austen Chamberlain, den minister van Binnenland- sche Zaken, dat, volgens de „Evening Stan dard," in den tbop der volgende week zal plaats hebben. Krassin heeft niet bekend ge maakt, of hij nieuwe voorstellen zal mede brengen betreffende de betrekkingen tus- schen Engeland en Rusland. Volgens de „Manchester Guardian" echter is het zeer waarsch.nlijk dat de terugkeei van Krassin te Londen bet begin is van een belangr.ke wijziging in de verhouding tus- sch ende beide landen. Het blad zegt dat het vrijwel een publiek geheim is. dat vele in vloedrijke vertegenwoordigers van den Brit- schen handel, industrie en financiën ernstige aandacht wijden aan de mogelijkheid om de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland dan vrijwel onmogelijk zijn dit door het parlement aangenomen te krijgen. Links verklaart men in het plan van Poincaré uitsluitend een handigheidje te zien om zijn wijziging van opinie te be mantelen. Amerika zal zich van die res tricties, vorokomend in de preambule, niets aantrekken, aangezien bij een con tract slechts de bepalingep gelden waar omtrent beide partijen het eens zijn. Bo vendien komt van verschillende kanten verzet tegen de nieuwe buitenlandsche cre- dieten of leeningen, waardoor de toestand op den duur volstrekt niet verbetert en wordt in verschillende kringen aange drongen op stabilisatie uit eigen kracht, die de bekende financier Homberg onlangs eveneens mogelijk verklaarde. Dit alles doet denken, dat de aanneming van bet denkbeeld van Poincaré nog heel wat moeilijkheden zal meebrengen. Het compromis met de Hohenzol lerns geteekend. Naar verluidt is het nieuwe compromis tusschen Pruisen en den heer v. Berg ge teekend onder voorbehoud der goedkeu ring door den Landdag. In parlementaire kringen gelooft men. dat de Landdag het compromis zijn goed keuring niet zal onthouden. Centrum en democraten hebben er zich reeds vóór verklaard, ook aan de instemming van D. V. P. en Ec. Partij wordt niet getwijfeld, maar onzeker is de houding der soc.-dem. De Pruisische minister-president Braun heeft gisteren in de fractievergadering de aanvaarding bepleit, maar het blijft moge lijk, dat de soc.-dem. blanco stemmen. Ook de D.-nat. zullen vermoedelijk blanco stemmen. Het. Seniorenconvent van den Landdag heeft besloten het compromis-ontwerp op de agenda van Vrijdag te plaafsen. Communisten veroordeeld. Omstreeks 60 bestuursleden der commu nistische partij in Beieren zijn veroordeeld tot ieder drie maanden gevangenisstraf wegens deelneming aan een verboden ver gadering van het bestuur der afdeeling Zuid-Beieren der K. P. 8. Een mijnongeval. In de mijn „Karl Funke" in Heisingen werden door het te vroeg ontploffen van een lading dynamiet een arbeider gedood en drie arbeiders gewond. Stresemann in de Commissie voor Buitenlandsche Zaken- De Commissie voor buitenlandsche zaken uit den Rijksdag is gisterenmorgen bijeenge komen. Besprekingen werden gevoerd over een bevredigenden grondslag te geven. Zelfs de toetreding van Duitschland tot den Vol wordt gezegd, dat de aanzienlijke z.g. „In-1 kenbond en over de onderhandelingen die dustrieele groepvan de Conservatieve Parti) <Je Rijksminister van Buitenlandsche Zaken in het geheim zicrh tot leden van het kabinet heeft gewend om er, in verband met de actie in sommige kringen tegen Rusland, op te wij zen, dat het in het hoogste belang van den Britschen handel en industrie is, dat aan den handel met Engeland geen moeilijkheden in den weg worden gelegd. Krachtig optreden tegen de communistische propaganda in Frankrijk. De Fransche regecring schijnt van plan krachtig te gaan optreden tegen de commu nistische propaganda, die zich deze maand zoo doet gelden. Na de circulaire, waarbij de minister van Binnenlandsche Zaken den pre fecten opdraagt te zorgen dat vreemdelingen niet aan politieke manifestaties meedoen, kwam gisteren het bericht dat een vervolging wordt ingesteld tegen de „Humanité op grond van een reeks artikelèn tegen het legei, die de minister van Oorlog aan het Parijsche parket heeft doen toekomen. De vervolging schijnt te zullen berusten op de speciale wets bepalingen, in 1894 tegen de anarchisten aan genomen. Het plan van Poincaré inzake de regeling der schulden ontmoet tegenstand. Het plan van Poincaré om de accoorden van Washington en Londen te ratificeeren met een preambule, waarin clausules be treffende de Duitsche betalingen en de overdracht opgenomen worden, ontmoet nogal tegenstnad. Rechts ziet men vooral de vernedering, die er voor Frankrijk uit zou voortspruiten als Amerika te kennen gaf, dat het een dergelijke ratificatie vol komen nietig acht hetgeen te verwachten is. Wanneer men Amerikaansche credieten absoluut noodig had. zou men dan ten slótte toch nog moeten toegeven, maar het zou dr. Stresemann te Thoiry gevoerd heeft met Briand. Behalve minister Stresemann waren ook de ministers dr. Kulz, dr. Curtius, dr. Beil en dr. Hlasinde tegenwoordig. Dr. Stresemann heeft in de commissie een overzicht gegeven van zijn werkzaamheden te Genève en van zijn onderhandelingen met Briand. De Deensche ontwapeningswet. In het Deensche I-andsting de eerste Ka mer, heeft de minister van verdediging Ras mussen gisteren de ontwapeningswet, reeds in de vorige zitting door het Folketing aan genomen, ingediend. De uitgaven worden in dit wetsontwerp geraamd op 17.627.000 Kro nen, tegenover een raming voor leger en vloot van 47.800.000 Kronen in de gisteren ingediende begrooting. Het onlwapeningsvraagstuk. De gemengde commissie der voorbereiden de ontwapeningscommissie, welke sedert 30 Sept. haar zittingen te Genève houdt, heeft met algemeene stemmen eenige belangrijke beslissingen genomen. In de overtuiging, dat de fabricage van chemische producten betrekkelijk spoedig die van gifgassen kan vervangen, acht zij het niet onmogelijk in het algemeen aan de productie van gifgassen door de industrie een einde te maken. De commissie is voorts van oordeel, dat de conventie nopens de ontwapening en het verbod van bepaalde oorlogswapens, welke onder de auspiciën van den Volkenbond is uitgewerkt, bepalingen moet bevatten, waar in een systeem wordt vastgelegd inzake de vreedzame regeling van internationale ge schillen, welke kunnen voortvloeien uit de toepassing of de eventueele overtreding. De commissie stelt zich een procedure voor, waarbij elke regeering, welke de conventie l>eeft geteekend, iet reebt zou hebben aan den secretaris-generaal alle inlichtingen te verstrekken, welke h.i. zouden vaststellen, dat een andere staat, onderteekenaar der conventie, deze niet uitvoert. De secretaris generaal zou dan de betrokken regeering inlichten. Indien de V. B. Raad de slacht ontvankelijk zou achten, zou hij de kwestie onderzoeken en de betrokken regeering hoo- ren, evenals die, welke de klacht indient. Primo en de artillerie-officieren. De „Matin" bevat een telegram uit Hen- daye volgens hetwelk het conflict tusschen Pripio de Rivera en.de artillerie-officieren volstrekt nog niet geheel geëindigd is. De krijgsraden hebben de verdachten zeer ver schillend behandeld. Tot dusver zijn 80 offi cieren begonnen de hen opgelegde straffen te ondergaan; er zijn er 300 bij wijze van straf naar dorpen overgeplaatst. De kanon nen werden uit de kazernes gehaaid, gede monteerd en in het artillerie-park geplaatst. Aan de soldaten, met de bediening der stuk ken belast, is 4 maanden verlof gegeven; al leen de manschappen, belast met bet on derhoud -der paarden, zijn gebleven. De bijeenroeping der Nationale vergadering. De bijeenroeping der nationale vergade ring, welke Primo de Rivera tegen het be gin dezer maand had willen doen geschie den, is uitgesteld, maar tevens is meege deeld, dat het nog dit jaar zal gebeuren. De leiders van verschillende politieke par tijen hebben, naar men weet, reeds te kennen gegeven, dat zij deze bijeenroeping als een schending van de grondwet be schouwen, Intusschen denken de socialis ten er anders over. Door een dier para doxen, welke in Spanje zoo vaak voorko men, is de eenige partij, die geneigd is om de vorming der nationale vergadering te bevorderen, de socialistische partij. De oor zaak hiervan schijnt te moeten worden ge zocht in de welwillendhed der autoritei ten tegenover de arbeidsorganisaties of althans tegenover de leiders der partij en ook in het feit, dat, daar er sedert den staatsgreep geen congres der partij is kun nen gehouden worden, de leden zich niet hebben kunnen doen hooren en dus in eigen boezem een soort dictatuur ondergaan. De Koning te Madrid terug. Koning Alfonso is uit zijn zomerverblijf te San Sebastian te Madrid teruggekeerd. De Brazilaansche kolen- voorraden uitgeput. De staking van de Engelsche mijnwer kers heeft ernstigen invloed op de Brazi laansche spoorwegen, welker steenkool- voorraden nog slechts negen dagen reiken. Op last van de regeering zijn de diensten ingekrompen. Het tekort aan steenkolen is het gevolg van het feit, dat verscheidene stoomschepen de vaart op Zuid-Amerika hebben gestaakt en in verhand met het grooten voordeel op Noord-Amerika zijn gaan varen. De burgeroorlog in China. De tegenover elkaar staande partijen kwamen overeen een bepaald aantal burgers toe te staan, Woetsjang te verlaten. Meer dan tweeduizend zijn vertrokken, waarvan verscheidene buitenlanders. De uitgeweke nen verklaren, dat de toestanden in de stad verschrikkelijk zijn en dat ten gevolge van uitputting tallooze personen gestorven zijn. Volgens te Londen ontvangen nog niet bevestigde berichten uit Sjanghai, zouden de Kantonneesche troepen Kioekiang ver overd hebben. Hierdoor zou de weg naar Sjanghai voor de Kantonneezen openstaan CHARLIE CHAPLIN, De Engelsche bladen melden, dat Charlie Chaplin voornemens is. filmland den rug toe te keeren. Bij zijn afscheid zou hij het leven van Napoleon willen uitbeelden. Chaplin heeft altijd den wensch gekoesterd op te treden in films, waarin de artistieke kant naar voren trad; het publiek wenschte dit niet en dwong hem tegen zijn wil come, die te spelen. DE GEHEIMZINNIGE DOOD EENER TELEFONISTE. Dezen zomer werd men herinnert het zich wellicht nog bij Meaux in een ver brande hoeveelheid koren het verkoolde lijk gevonden cener telefoniste. In verband hiermee werd haar vriend, de bankier Guvot aangehouden, die verklaarde dat zij reeds dood was geweest (hij had haar bij een twist in zijn. auto zonder het te willen van het leven beroofd, toen hij haar bij het koren had neergelegd, dat hij vervolgens in brand had gestoken. Het rapport van den directeur van het laboratorium voor toxicologie is thans deze lezing komen be vestigen. In het bloed van het slachtoffer werd namelijk geen koolmonozyde gevon den, wat het geval had moeten geweest zijn als zij levend verbrand was, DE TYPHUS-EPIDEMIE. Gisterenmorgen bedroeg het aantal ty- phuspatiënten in Hannover 1644; het aan tal dooden 193. EEN KASTEEL NAAR AMERIKA. Men is bezig het kasteel van Courcelles in Normandië steen voor steen uit elkaar te nemen; de sternen worden in groote kisten naar de Vereenigde Staten ver scheept, waar de kooper, een Amerikaansch millionnair, voornemens is het op zijn land goed bij New York weer te laten opbou wen. volk haar hoogtepunt heeft bereikt en ee» strijd om de vrijheid in voorbereiding is, waarvan het overige Europa niets vermoedt. De Ukraine zal eindelijk onder leiding ha- rer beste krachten de kluisters der sla vernij verbreken. Over deze beweging deelt het voornoemde 'blad het volgende mede: Na den dood van Petljuras koos de Ukrainsche regeering, ingvolge de constitu tie van 11 November 1920 tot plaatsver vanger den minister Andrei Lewitzki, Pa rallel daarmede hebben op den 1 Juli 1926 de vereenigde Kozakkenorganisaties der Ukrainsche armee en der opstandelingen een roclamatie aan het volk gericht, waar in als Helman der Ukrainsche volksrepu bliek overste Iwan Ostranitza werd uitge roepen. Deze proclamatie is niet slechts onderteekend door de leden van de emi granten, maar tevens door het Ukrainsche territorium. Tegelijkertijd verscheen een proclamatie uit Bulgarije, die van de Ukrainsche Balkanbcwoners afkomstig is en waarin eveneens dezelfde Hetman Iwan Ostranlza als Hetman der Ukraine wordt uitgeroepen. Deze proclamatie is door de kultureele vereenigingen op den Balkan onderteekend. Beide proclamaties werden met groote geestdrift door de Ukrainsche bevolking en het Ukrainsche leger begroet. Ostranitza voornoemd schijnt de ziel der beweging te zijn. Over den persoon van den Hetman is weinig bekend. Hij heeft zich als volksleider aan de spits der beweging gesteld en zijn keuze is een uitvloeisel van de nationale krachten die bij de breede massa der Ukraine loskomen. Hoe Polen tegenover dit alles staat, weet het blad niet. Een feit schijnt het te zijn, dat speciaal Engeland en verder ook streken", en dat ir. J. Lely, directeur van Gemeentewerken, de functie van advieseur van dat bedrijf zal bekleeden. - Het Tweede Kamerlid de heer Van Braam beek heeft de volgende vragen tot den minister van Waterstaat gericht: Is het den minister bekend, dat de uit voering der dienstregeling door het bestel lend personeel van het bijpostkantoor „Oost" te Amsterdam met zooveel bezwaren gepaard gaat, dat hieruit conflicten zijn voortgeko men, waarbij verschillende bestellers 't op hun zenuwen kregen, en een van hen ten gevolge hiervan op medisch advies voorloo- pig de deelneming aan den dienst is ont zegd? Is het den minister tevens bekend, dat de bezwaren van het bestellend personeel voortvloeien aan het tekort aan nachtrust, het veelvuldig verrichten van drie bestel lingen per dag in zeer vermoeiende diensten, bestaande uit drie gedeelten en het daaraan gepaard gaande groote tijdverlies, dat voort komt uit het feit, dat het personeel drie maal per dag moet gaan naar en van het kantoor of het eindpunt der bestelling? Is bet verder den minister bekend, dat de bestellers veelal later met hun bestelling ge reedkomen, dan op hun dienstregeling is aangegeven? Weet ten slotte de minister, dat in de voorgaande vragen bedoelde bezwaren zich in gelijke mate in alle groote steden van ons Duitschland het gewicht van Ostranitza's land voordoen, actie inzien. In Warschau schijnt men deze Zoo ja, is de minister dan bereid, in reëel actie niet juist te beoordeelen en nog niet overleg met de bonden van het P. T. T.- te begrijpen in welke richting de strijd ge- personeel dienstregelingen te ontwerpen, voerd zal worden die daar wordt voorbe- waarbij deze bezwaren worden opgeheven? reid. De organisatie des Hetmans is zuiver Is de minister dan tevens bereid, te be- eene volksbeweging, die er zeer spoedig in vorderen, dat met de bonden van P, T. T.- geslaagd is alle nationale elementen in Bulgarije in de Tsiecho-Slowakei op de Balkan in Roemenië, Wolhynie en in de Ukraine zelf, in zich te vereenigen. Ook de beslissende aanhangers van Petljuras zijn tot Ostranitza overgeloopen. De kortelings georganiseerde jeugdbonden, ontstaan in dc jaren 1917 tot 1920, zijn openlijk of in het geheim aanhangers van den Hetman. Zij vormen de drijvende kracht der nationale vrijheidsbH zeging in de Ukraine. Hun hou ding waarborgt de consolideering der actie. DE BEVRIJDING DER UKRAINE De aankondiging eener groote politieke beweging. Het in Wolhynie verschijnende blad ..Wschod" publiceert eenc mededeeling over den aanvang eener gewichtige bewe ging ter bevrijding der Ukraine uit de han den der Sowjets. Het verklaart dat de fi nale der onderwerping van het Ukrainsche Heden en Zaterdag houdt de Nederland- sche Vereeniging voor Gemeentehelalngen te Helder haar jaarvergadering. Op deze vergadering zal o.m. worden behandeld het rapport der'daartoe ingestelde commissie inzake verkoop of erfpacht. De voordeelen, aan het stelsel van erf pacht verbonden, zijn volgens het rapport: a. De waardevermeerdering van de gron den komt ten bate van de gemeente; b. erf pacht beperkt de speculatie in bouwterrein, zonder haar echter uit te sluiten; c. bij erf pacht kan de gemeente de beschikking over uitgegeven gronden terugkrijgen; d. gemeen telijk invloed op het gebruik van de gron den; e. Het erfpachtsstelsel schept de moge lijkheid om de grond vrij te sparen; f. uitgifte in erfpacht komt den weinig kapi taalkrachtigen bouw tegemoet; g. bij erf pachtsuitgifte is het mogelijk, den grondprijs voor volkswoningen te verlagen. Hiertegenover staan als nadeelen: a. het erfpachtsstelsel legt te veel kapitaal vast; b. bij het einde der erfpacht dreigt verwaarloozing van den opstal; c. erfpachts uitgifte vereischt en uitgebreide administa- tie; d. de erfpachter bezit slechts een tijde lijk en onzeker recht. De voordeelen van erfpacht zijn voor de gemeente grooter dan de nadeelen. Steeds zal men echter in het oog moeten houden, dat niet elk willekeurig stelsel toe te passen is, maar dat het stelsel zich zal moeten aanpassen aan de plaatselijke toe-i standen Slechts een leening tegen 6 pCl. In de gehouden vergadering van den raad der gemeente Petten deelde de voorzitter mee, dat de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid uitstel heeft verleend, met het oog op den toestand der gemeentefinanciën, van het betalen van het aandeel der ge meente in het Werkloozenfonds. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de kas geldleening van 16.000 niet meer geldig is en voor continueering een nieuw besluit moet worden genomen. De Nationale Bank- vereeniging wilde de noodige gelden ver strekken, doch tegen een rente van 6 pCt. De raad besloot deze voorwaarde te aan vaarden. De gemeentebegr.ooting is sluitend gemaakt door den post plaatselijke inkom stenbelasting, Daartoe zal echter een hoog vermenigvuldigingscijfer noodig zijn en wel 2,7. De' raad was van oordeel, dat dit de draagkracht der ingezetenen te hoven gaat. Besloten werd een subsidie van Rijk en Provincie ieder van 1000. te vragen. Uit zeer goede bron verneemt het Haagsch Corr. Bureau, dat de directeur en de onder directeur van dc Haagsch Tamwegmaat- schappij, de heeren A. W. E, Weyerman en it- P. M. Montijn, werden benoemd tot resp. directeur en onderdirecteur van de N. V. personeel overleg wordt gevoerd over de sterkte van het personeel, dat met de uit voering der ontworpen dienstregeling zal worden belast? Geen reden tot ongerustheid root den komenden wintei. Minister de Geer deelt ten gevolge op de beantwoording van de vragen van den heer van Voorst tot Voorst omtrent de vor deringen bij den wederopbouw van ver nielde gebouwen in Maas en Waal, de rege ling van door den watersnood aangerichte schade en de uitbetaling der vergoeding, het volgende mede; De ondergeteekende kan in antwoord op de gestelde vragen mededeclen, dat de met betrekking tot het land van Maas en Waal getroffen maatregelen redelijken waarborg geven dat de bevolking, wat haar huisvesting, de stalling van het vee en de berging van den oogst betreft, den winter niet met zorg behoeft tegemoet te zien. Dat bij taxatie der schada en bij de uitbe taling der schadevergoeding da billijkheid niet naar behooren zóu zijn in acht geno men en niet de noodige voortvarendheid zou zijn betracht, is den ondergeteekende allerminst gebleken. Gisteren vergaderde in de oude raadszaal de oommissie ex art. 131 der Gemeentewet betreffende de in 1926 voorgenomen grens wijziging van de gemeenten 's-Gravenhage, Delft en Wateringen en opheffing van. de gemeenten Voorburg en Rijswijk, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. A. N. Patijn. Na uitvoerige discussie werden de voor stellen gesplitst in stemming gebracht. Het voorstel betreffende Voorburg werd aangenomen met 1310 stemmen; voor S. D. A. P., V. D., C. P., Dem. Partij en Vrijheidsbond; tegen A. R., C. H., R- K., Midd. Partij en Hen'. Ger. Staatspartij, Het voorstel betreffende Rijswijk werd aangenomen met gelijke stemmenverhou ding. De minister zegt toe een wijziging te zullen bevorderen. Door het Tweede Kamerlid Hermans waren de volgende schriftelijke vragen ge steld: Heeft de minister, volgens zijn toezeg ging in de vergadering der Tweede Kamer van 29 Juni 1926 (Handelingen, blz. 1303), overwogen de billijkheid, dat de herclas sificatie van sommige gemeenten bij de jongste herziening van het Bezoldigings besluit voor in die gemeente wonende ambtenaren tot gevolg moet hebben een aan de klasse-verhooging evenredige ver hooging van werkelijk inkomen? Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen tot welke resultaten die over weging heeft geleid? Het antwoordt hierop van minister de Geer luidt als volgt: In antwoord op de vragen 1 en 2 moge het volgende worden medegedeeld: Gelijk bekend is, werd bij de salaris herziening 1925 aan den reeds in dienst zijnden ambtenaar een zeker percentage van zijn oude wedde (voor gehuwden 90 pet.) gewaarborgd, door het verschil tus schen de nieuwe lagere wedde en 90 pet, van de oude hoogere wedde, hem uit te keeren als een persoonlijke toelage, Het motief was, dat het eenmaal gevestigde levenspeil van den ambtenaar niet tc zeer behoorde te dalen. Latere wedde-verhoogingen, van wat soort ook, werden op die persoonlijke toelage gekort. De toelage moest eerst ten ZATERDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Poiitieber. 35 uur Matinee door het H. _D. O.-orkest 55.30 uur Fransche les voor beginners 5.30—6 uur Duitsche les voor beginners 67 uur Solisten-concert. Rikus Grin, viool. Egbert Veen, piano 7 uur Po iitieber. 78 uur Les in boekhou den en handelsrekenen door den heer J. Pelser 8.10 uur Persber, 8.20 uur V. A. R. A.-avond. Wim Wyle, cello. Lies Teunisse, piano. Nelly Siui- zer, zang. la. Aria uit „Den JuanMo zart. b. Aria uit „Figaro", Mozart, c. Vous dansez Marquise, Lemaire. (Zang met piancbeg.). 2. Kol Nidrei, Bruch (cello en piano), 3a. Kindertwaalfuurtje, Falkland, h. De Daad Adema v. Schel-» tema. Voordracht door Joh. v. Ruygen. Pauze. Lezing. Spreker nog niet be kend. 4a. Elégie. Fauré. b. Scherzo, Dit- tersdorf-Keisler. c. Guitarre, Moskowski (piano, cello) 5. Inkt, Ina Boudier Bak ker. Voordracht door Joh. v. Ruyven. Aria uit „Messias", Handel. Lied, B. Zweers. Op den weefstoel, Wierts (zang met pianobeg. De spreker van den V. A. R. A.-avond ia de heer W. v. d. Sluis. Burgemeester van Goor, over: De stem van het platteland. DAVENTRY 1600 M. 3.20 uur Con cert door het Crufts Septet en solisten (piano, tenor, contra-alt) 5.20 uur Causerie: A garden chat. 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Muziek door de radio dansband 6.50 uur Over het muziekprogram v. d. volgende week 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber. nieutws 7.30 uur Lezing: The world's Youth at play 7.48 uur Muziek 8.00 uur Lezing: The months revieus 8.20 uur Militaire taptoe. Militaire hand, koor, pijp'ers van d<e Schotsche garde, de Acton cadetten en de London repertory players 9.50 uur Sport- lezing 10.05 uur Sonates van Beet hoven door M. Cole, piano 10.20 uur Tijdsein, weerber., nieuws 10.35 uur Concert door de Westminster-Singers 10.5012.20 uur Dansmuziek van bet Savoyhotel. PARIJS „RADIO-PARIJS" 1750 AL 12.502.00 uur Cor.cert door het or kest Radio-Parijs 8.20 uur Causerid 8.5011.20 uur Galaconccrt, jazz band en solisten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLUN 504 en 571 M. 7.20 uur „Das Konzert," klucht in 3 acten van H. Bahr 9.5011.50 uur Dansmuziek door het orkest Ette. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M- 5.206.20 uur Concert. Mme. Huralt, zang 8.209,20 uur Concert Hr. Morelli, zang 9.3010.20 uur Dansmuziek. MUNSTER 410 M. 12.35—1.50 uur Orkest 3.053.20 uur Kinderver tellingen 3.354.50 uur Strijkmu» ziek door orkest 4.505.20 uur 6.206.40 uur Lezing 6.509.20 uur Concert v, d. Mannenzangver. I. G. Farben-industrie 9.2010.20 uur Vroolijke plat-Duitsche muziek en lied 10.2010.50 uur Concert. „Gemengd Tambcdrijf 's-Gravenhage en Om- volle „inverdiend" worden, vóórdat latere verhoogingen reëel aan den ambtenaar ten goede kwamen. De vraag heeft zich hierbij voorgedaan; le. wat moet er gebeuren met verhoogin gen ten gevolge van overplaatsing uit een lager geclassificeerde gemeente naar een hooge geclassificeerde? 2e, en wat met verhoogingen ten gevolge van de herclas sificatie van een gemeente, waarin nsen wonen blijft? Moeten ook deze verhoogingen op da toelage gekort worden? Het antwoord is uiteenloopend geweest» In het tweede geval is beslist, dat da verhooging niet op de toelage gekort moest worden, wijl het „eenmaal gevestigd levens peil", dat immers door de persoonlijke toelage zou worden ontzien, in de duurdere gemeente hoogere uitgaven vereischt. In het tweede geval is beslist, dat do verhooging op één lijn stond met andere weddeverhoogingen en dus wèl op dc toe lage gekort moet worden, wijl de herclassi ficatie der gemeente de feitelijke levens omstandigheden van den ambtenaar, dia daar wonen blijft, niet verandert. In dien zin is het betreffende artikel in de practijk geïnterpreteerd. Naar aan ondergeteekende uit den tekst in verband met de geschiedenis van het artikel ge bleken is, te recht. Intusschen is den ondergeteekende tevens gebleken, dat voor de handhaving van vorenbedoelde uiteenloopende oplos sing niet voldoende termen bestaan. Indien een gemeente in een hoogere klasse wordt gebracht, moet tenzij vroe ger een fout is begaan aangenomen worden, dat dit zijn oorzaak vindt in een gewijzigden levensstandaard in die ge meente. Voor het maken van vorenbe doeld onderscheid bestaat dan uiteraard geen reden. Zoowel de overplaatsing naar een hooger geclassificeerde gemeente als de herclassificatie der gemeente, waarin men wonen blijft, zijn dan aanduidingen, dat het eenmaal gevestigd levenspeil hoogera uitgaven vereischt dan te voren. Het is om die reden, dat de ondergetee kende voornemens is, een wijziging van het betreffende artikel -te bevorderen, waar door voor de toekomst beide gevallen ge lijkelijk worden behandeld. De weddever- hooging ten gevolge van een herclassifica tie ook van die, welke in het verleden heeft plaats gehad zal na de aan te' brengen wijziging dus niet meer van in vloed zijn op de persoonlijke toelage. 27 Maar waarom hem dan niet de zuivere volle waarheid zeggen? Waarom hem niet bekennen, dat hij slecht ingelicht is en dat, wat er ook in bet dorp gezwetst en gekletst wordt, zij nog niet verloofd is? Vreemde tegenspraak!Onoverwinne lijke tegenzin om hem, die zijn eigen gevoe lens het zwijgen oplegt, het groote en lieve geheim van haar jong meisjeshart te open baren! Zij zal ook zwijgen. De vraag van Georges zal niet beantwoord worden. Zij zal een ontwijkend antwoord geven: Wat zijt ge goed, mijnheer Georges, dat ge zoo bezorgd voor mijn geluk zijt! Ik ben er tl dankbaar voor, ik ben er werkelijk door getroffen, gelooft u het vrij! Na deze woorden gaan zij heen, ieder zijns weegs. Zij gaat in gezelschap van de kinderen naar huis. Hij gaat opnieuw het kronkelend bergpad op en wandelt tusschen de grijze rotsen, het geurige heidekruid, de donkere dennen en de kastanjeboomen met gouden bladeren voort. Maa» beiden nemen van deze ontmoeting iets mede, dat smart veroorzaakt. Waarom heb ik hem niet alles gezegd? mompelde Solange treurig. Ik heb niets vernomen, meer dan ooit ontmoedigd, Spijt, wroeging bijna, maakt zijn smart nog grooter. Dan ging heel zijn verleden aan zijn geest voorbij. Hij dacht aan de zaak, die hij op ziph genomen had en die nu voleind was, aan het offer dat de kroon op het werk zette en dat, zooals hij begint te merken, zijn krachten en zijn moed te boven gaat. Hij denkt, vooral aan Solange. Tot zich zelf zegt hij: Het ware beter, dat ik haar nooit ge kend had, Hij roept zich alles, wat hen scheidt, zoo wel in het verleden als tegenwoordig, in het geheugen terug. Bij die herinnering voegt hij drie woorden, die hij zonder gevaar luide kan zeggen, want het jonge meisje zelf zou ze niet begrijpien, al kon zij ze hooren! Indien zij wist!.... HOOFDSTUK II. HIJ WIL WETEN. Wanneer sommige personen tengevolge van omstandigheden onafhankelijk van hun wil, ongetrouwd blijven, zonder de roeping voor het kloosterleven in zich te voelen, zal het dikwijls voorkomen, dat de Voorzienig- gezin hebben kunnen stichten Dit was het geval met juffrouw Octavie. Niet slechts was zij voor de kinderen van Emilien een tweede moeder geweest, maar telkens ook wanneer in het dorp een moei lijkheid uit den weg moest geruimd worden, raad gevraagd, steun verkregen of een goed urerk gedaan, begaf men zich naar haar. Onlangs nog was Fabien Rabiac komen raadplegen en hare voorspraak vragen. Van daag maakte Georges Dubois "t plan haar zijn twijfel, zijn angst en zijn leed toe te vertouwen, haar te zeggen: „Stel mij ge rust." Toch kende hij haar nauwelijks. Als hij over de binnenplaats der fabriek ging, had hij haar enkele keeren opgemerkt. Eiken Zondag zag hij haar in de kerk, maar slechts uit de verte, want de plaats van juffrouw Octavie was dicht bij t altaar, terwijl Geor ges zich heel bescheiden onderaan achter de anderen hield. Hij had haar nooit gespro ken. Hij wist zelfs niet of de oude juffrouw zijn bestaan kende, of men ooit zijn naam in hare tegenwoordigheid had uitgesproken. Welke waren de machtige beweegrede nen, die hem tot een stap deden besluiten, die op het eerste gezicht zeer ongewoon was, terwijl hij nooit lichtzinnig handelde en al wat hij deed rijpelijk overwoog. De eerste dezer beweegredenen was dat de oude juffrouw hij had het van alle heid hun de gelegenheid bezorgt anderen kanten hooren zeggen Solange innig lief nuttig te zijn, om daardoor het verdriet te had. Bij geruchte had hij vaag vernomen, verzachten dat zij hebben, omdat zij geen j het scheen toch wel zeker te zijn, dat juf- 1— L1— l'ii ti fi p ft qirhlPn fi 1 m I 1— .,xJ h n Aein frouw Octavie vanaf hare jeugd de herin nering aan 'n verdwenen verloofde trouw bewaard had. Hij zeide bij zich zelve dat zij, die geleden had, zou begrijpen dat men zich ongerust kon maken als men zich afvroeg of het aanstaande huwelijk het geluk van Solange zou verzekeren. Er bleef echter eene groote moeilijkheid bestaan, nu Georges het plan had gemaakt om zijne bezorgdheid aan de toegenegen verwante van het jonge meisje bloot te leg gen. Op welken titel n.l. zou hij zich aan dienen? Welke aannemelijke verontschuldi ging kon hij aanbieden, als men hem onbe scheidenheid zelfs 't ongepaste van een der gelijk vedzoek verweet? Deze moeilijkheid zou wel anderen hebben teruggehouden. Maar nadat Georges deze heel kalm had overwogen, had hij ze gering geacht. Deze bedeesde en nederige beambte, die gereed was om een familielid te gaan vragen of dc dochter van zijn patroon liefde gevoelde voor den jongen man, met wien zij in hét huwelijk zou treden en of deze liefde beantwoord werd, was niet bang dat men hem zou antwoorden: Waarmee bemoeit gij u? Hij was er niet bang voor, omdat hij voor altijd heel ver weg zou gaan, als men hem antwoordde dat dit huwelijk Solange alle zekerheid bood voor haar geluk. Indien hij echter in tegendeel zag, dat het jonge meisje veroordeeld was om een ongelukkig leven door te brengen bij een echtgenoot, dien zij niet beminde, dan zou hij, Georges Dubois, den nederigen stand, waarin hij had geleefd, vergeten, hij zou Solange zijne lief de bekennen en zij zou tusschen Fabien en hem te kiezen hebben.... De kansen tus schen Fabien en hem stonden niet gelijk. Was het mogelijk dat men hem de voorkeur gaf, en niet aafa een rijken jongen man van eenc achtenswaardige familie, zelfs dan als men alles wist? Dat overwoog hij, nadat hij Solange ver laten had en zijne wandeling voortzette. En bij bleef bij zijn genomen besluit. Hij ver haastte zijne schreden en ging vlug den steenachtigen weg af. Kwam bij de brug,' die over de rivier lag en kwam langs den groo ten weg terug naar het dorp. Waarvoor zou hij wachten? Waarom de verwezenlijking van zijn plan, dat hij ge maakt had, en dat in zijnoog noodzakelijk was, nog langer uitstellen? Het was beter, dat hij onmiddellijk wist, waaraan hij zich te houden had. Hij ontmoette verschillende menschen, die hem verwonderd bekeken en die, wan neer hij een eind weg was, over hem be gonnen tc praten. Georges bekommerde er zich niet om, maar bleef haastig door gaan. Het huis van juffrouw Octavie lag weldra voor hem. Hij zag den gevel, de kleine venstertjes, het dak, daf over den muur uitstak en de lage deur met den bronzen klopper. De deur was gesloten. Georges nam den klopper, liet hem val len en een dof geluid weerklonk. Na enkeie oogenblikken, ging de deur open. Juffrouw Octavie stond voor hem. Met een scher pen blik nam zij den jongen man op. U verlangt? vroeg zij. U te spreken, juffrouw, antwoordde hij met eerbiedige en flinke stem, zonder over moed, maar ook zonder bedeesdheid. Nog eens keek zij hem lang aan.... Dan deed zij dc deur, die op een kier stond, wijd open. Zij bracht hem niet in het kleine vertrek naast de keuken, waar zij de weduwe Ca- bassus had ontvangen. Zij ging op de breede steencn trap voor en bracht hem op het eerste trapportaal, waaraan een uitbouw was, die op den tuin uitzag. Daar opende zij een deur en liet hem in een groote zaaj binnen. In dit vertrek, dat bijna altijd gesloten was, liet juffrouw Octavie slechts voorname bezoekers. Daar had zij korten tijd geleden Fabien Rabiac ontvangen. Men zou haar zeker in verlegenheid gebracht hebben als men haar gevraagd had. waarom zij daar vandaag den eenvoudige beambte ontving. (Wordt vervolgd.]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9