WEST-INDISCHE BANANEN Binnenlandsch Nieuws. Koopt vooral nu rijpe zonder besmettingsgevaar De zes-urige Zaterdag in het mijnbedrijf. Pt regeling van de Invaliditeitsverzekering. De wegenbelasting. Het mijnveld Vlodrop. Het afscheid Van mevr. MannBouwmeester. G emeenteleeningen bij de Rijksverzekeringsbank. De ex-keizer voorloopig niet naar Homburg. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden StFranciscus van Assië." Een vliegveld bij 's-Gravenhage GEMENGD NIEUWS. FINANCIEN. De typhus in ons land. Een vergeten onderwijzeres. Ze zijn gezond, hebben een luchtdichte schil en kunnen, in tegenstelling met ander fruit gegeten worden zonder het vruchtvleesch met de handen aan te raken. Hierdoor zijn ze Als de wjjn is Wanneer je twist over den verkoop van een hond. Wat er na de champagne en oesters gebeurde. Na het noodlottig ongeluk bij de gierpont te Tie!. Hongerige wolven, Antwerpen zit niet stil. De ligruimfie ïn de Rotterdam- sche haven vergroot. Lucratief handelen inmachinistendiploma's. Wat je al niet doet om en vak in stand te houden. Voor liefhebbers om te watertanden. Geen alledaagsche passagiers. Een onverbeterlijk fantast. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. Onder de Radio-berichten: De staking In de Engelsche mijnen; dó veiligheidsmannen bliiven aan het werk. Nieuwe aanslagen in het Buitsche bezette gebied. Aan het departement van financiën In Washington geeft men te kennen geen enkel voorbehoud betreffende de schuldregeling met Frankrijk te aanvaarden.- De mijnwerkersstaking in Engeland Nieuwe aanslagen in het bezette gebied. Vliegongeluk in Duischland. Spanje en Duitschland Amerika en de schuldregeling met Frankrijk. De verwarring in China. .•?I„Ster®n vergaderden de vertegenwoor- iL.fl3 A6ir. samenwerkende mijnverkers- onden. Algemeen bleek men van meening. Srt!latle zef ernstig is, en men Besloot, overleg te plegen met de vakcen- xJ7^fVer te ,nemen scherpe maatregelen, (wanneer m de contactcommissie-vergade ring van a.s. Dinsdag niet tot invoering £an den zes-ungen Zaterdag' kan worden besloten. Tusschen de vakorganisaties bleek e groo.st mogelijke overeenstemming over den te volgen weg bij deze actie aan wezig te zip. In een circulaire zullen de tc'htT °Ver de situatie morden inge- Op de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van den Katholieken Mijnwer- kersrond bleken de aanwezigen aléemeen wan oordeel te zijn, dat het verzoek tot invoering van den 6-urigen werkdag op Zaterdag door de mijndirecties, gezien den gunstigen stand van het mijnbedrijf, dient ingewi.ligd te worden en was men van mee- Bing, dat bij niet-inwilliging tot de scherp- •te maatregelen moest worden overgegaan, Bp grond, dat niet alleen de Zondagsrust, •doch bovendien ook de Zondagsplichten voor den Katholieken mijnwerker door den nuidigen dienst zeer bemoeilijkt, zooal niet onmogelijk gemaakt werden. De stakings- mogelijkheden werden onder het oog gezien en besloten werd, zoo noodig met de R.-K. IVakcentrale overleg te plegen. De Ministers van Arbeid, Handel en Nij verheid en van Financiën hebben ingesteld «en commissie tot het uitbrengen van ad vies inzake de vraag, welke regeling van de Invaliditeitsverzekering der mijnarbei ders, indien de bestaande regeling van deze Verzekering bij het Alg. Mijnwrkersfonds niet mocht kunnen worden bestendigd, mede in het geldelijk belang van den Staat, de voorkeur verdient.. Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd de heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer; leden zijn de hee ren i mr, dr. A. van Doorn' nek, thesaurier- generaal bij het Departement van Finan ciën; mr. H. W. Groeneveld, administrateur bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid; mr. N. C. Couvée, referendaris bij het Departement van Waterstaat; K. Lindner, rechtskundig adviseur der R, V. B.; E. A. van Poelvoorde, dir. van het Algemeen MijnwerkersBonds van steenko lenmijnen in Limburg; mr. A. Haex, dir. van de Mij. tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen; J. Maus, chef van de sociale afdeeling bij de Staatsmijnen in Limburg; H. J. Stins, voorzitter van den Alg. Bond van Christelijke Mijnwerkers in Nederland en N. Kramer, secretaris van Hen Alg. Ned. Mijnwerkersbond, terwijl als secretaris aan bovenbedoelde commis sie is toegevoegd dr. H. A. C. L. Barend- een, commie aan het Departement van Financiën. Bat afdeelingsverslag; een reorganisatie van den Rijkswaterstraatsdienst. In het afdeelingsverslag omtrent de voor dracht inzake het Wegenplan, lezen we nog; Verscheidene leden drongen aan op de Instelling van een wegenraad of wegencom missie, waarin vertegenwoordigers van ver schillende groepen van weggebruikers zit ting zouden hebben. Deze commissie zou een raadgevende bevoegdheid moeten heb ben en advies moeten uitbrengen over de wegenplannen, het tracé der wegen, de breedte, den aard van hét verhardings- materieel, enz. Andere leden verwachtten van een derge lijke instelling weinig goeds en waren van meening, dat ook zonder een dergelijk Instituut de belanghebbende verecnigingen haar wenschen en adviezen wel zouden kenbaar maken. Vele leden waren van oordeel, dat het voor een vlugge en economische uitvoering van de wegenverbetering wenschelijk is het beheer dezer werken te onttrekken aan de omslachtige bemoeiingen van den Rijks waterstaatsdienst en daarvoor een afzonder lijke dienst in te stellen, waarbij ook meer eenheid in de uitvoering van de noodige werken over het geheele land zal worden verkregen. Ook werd de vraag gesteld, of het niet gewenscht zou zijn voor deze aangelegen heid een staatsbedrijf op te richten. Eenige leden 'vroegen hoe de regeering 'denkt over de instelling van een verkeers- kamer naa r analogie van de Kamers van Koophandel, welke niet alleen zou moeten adviseeren over de wegenverbetering, maar ook over de regeling van het geheele ver keer over de wegen. De regeering antwoordde, dat zij geheel staat aan de zijde van die leden, die van oordeel zijn dat de instelling van een specialen wegenraad of een permanente wegencommissie geen aanbeveling verdient, hetgeèp ook geldt voor de andere kenbaar gemaakte wenschen. De minister van Waterstaat overweegt, momenteel een reorganisatie van den Rijks waterstaatsdienst, waarover hem onlangs, door een speciaal daartoe aangewezen com missie, een rapport is uitgebracht. Een be slissing daaromtrent heeft hij nog niet ge noemd. Overigens kan worden medegedeeld, dat reeds een aanvang is gemaakt met een voor ziening als in het verslag gevraagd, een deel van de bemoeiing met de wegen is immers eenige jaren geleden losgemaakt van de verschillende directies en aan een apar- ten dienst, den dienst van de wegentechniek, toevertrouwd. In de tweeden Herkenbosschen toren is men tot op 50 meter diepte gevorderd. Er wordt nog met de puls geboord. In den toren onder Vlodroo heeft men het boren gestaakt op een diepte fan 1000 meter. Ook deze toren zal vermoedelijk ver plaatst worden. Het verluidt, dat er 6 exploitabele kolenlagen met dezen teren zijn aangeboord. Het afscheid van mevrouw Mann is een triomf geworden. Na ieder bedrijf werden de spelers luide toegejuicht. Na het derde bedrijf had in de ontvangzaal een receptie plaats, na het laatste bedrijf de huldiging. De aanwezigen brachten mevr. Mann staan- 1de een schier eindelooze ovatie en te kwart voor een was de huldigitig geëindigd; waarna mevr. Mann met het Senaatsrijtuig weer naar de Studentensociëteit gebracht werd. De burgemeester van Heerlen, de heer Van Grunsven, heeft tegen Woensdag a.s, een ver gadering bijeengeroepen van burgemeesters der gemeenten in Limburg, die leeningen heb ben afgesloten 'ogen een boogen rentevoet met de Rijk-'. keringsbank, welke ieenin- gen n'et con erbaar zijn, ten einde geza menlijk stapper. Ie doen, om voor deze leenin gen een lagere- rentevoet fe krijgen, een ea ander in verband roet hel door den ministei van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in genomen standpunt ten opzichte van de ge meente Vaals, om de meerdere rente boven den normalen rentevoet van een door die ge meente door de Rijksverzekeringsbank afge sloten leening voor rekening van het Rijk te nemen. De gemeente Heerlen heeft in 1920 met de Rijksverzekeringsbank een leening aangegaan groot .3.000.000 a 6'A pet., waarvan jaar lijks 75.000 moet worden afgelost en waar bij een versterkte aflossing niet mogelijk is. In verbar.d met het bericht uit Berlijn, da* het slot Homburg aui der Höhë door de Prui sische Regtering als woonplaats ter beschik king van den ex-keizer wordt gesteld en het daarin vervatte vermoeden, dat Wilhelm II in de toekomst een terugkeer naar Duitsch land zou overwegen, verneemt de „Tel." van de meest bevoegde zijde, dat cr voorloopig geen sprake is van een vertrek naar Hom burg. Dezer dagen hield bovengenoemde bond zijn bondsraadsvergadering inhet Corpe- lius Broerehuis te Amsterdam. Bij gelegenheid van het zevende eeuw feest van zijn Patroonheilige St. Franciscus van Assisië, was diens beeld in de zaal opge steld te midden van bloemen en licht. Na de opening door den Voorzitter, den heer A. v. Hamersveld, hield de Geestelijke Adviseur, de ZeerEerw. Heer Rector J. G. Jansen een gloedvolle rede over de Sociale Beteekenis van St. Franciscus. De Voorzitter dankte den ZeerEerw. spreker voor zijn schitterend betoog, waarna de verdere afwikkeling van de agenda aan de orde werd gesteld. De Voorzitter deed mededeeling over ver schillende bondsaangelegenheden o.a. over den stand van zaken betreffende de samen werking met de Christelijke Vereeniging en met „Mercurius" ter bestrijding van de werkloosheid vooral onder de zoogenaamde oudere kantoorbedienden, waarover reeds gezamenlijk is geconfereerd met den heer Folmer, Directeur der Openbare Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering en waarvoor waarschijnlijk binnenkort opnieuw een conferentie zal plaats vinden. Met deze organisaties wordt ook een uitge breide enquête gehouden over de algemeene toestanden op de kantoren. Een schema voor samenwerking met het Katholiek Indisch Bureau is in onderzoek. In het bestuur van den Algem. R.K. Middenstandsbedrijfsraad heeft de bonds voorzitter zitting, terwijl volle medewerking werd toegezegd bij den verderen uitbouw der bedrijfsraden. Plannen worden beraamd om te komen tot een wettelijke regeling van de vacantie. Met enkele besturen van R.K. Instellin gen zijn onderhandelingen gaande over het afsluiten van collectieve contracten. Besloten werd aan werklooze leden, die op geenerlei wijze steun ontvangen met Kerstmis een uitkeering te doen uit vrijwil lige bijdragen der léden. Inzake het Cadeau-stelsel is door het R.K. Werkliedenverbond een Commissie van onderzoek benoemd, waarin ook onze bond is vertegenwoordigd door den heer Terra, uit Blerik. Besloten werd een Retraitefonds te stich ten de uitvoering daarvan werd opgedra gen aan een Retraitecomjnissie, waarin wer den benoemd) de heeren Van Meegeren, Zwolle, Van dér Ven, 's-Bosch en Lamers, Delft. De propaganda werd uitvoerig besproken, waarbij in beginsel werd besloten tot aan stelling van een gesalarieerde propagandist. De. afdelingsbesturen zullen worden geïn strueerd over het beleggen van ontwikke lingsvergaderingen. Besproken werd het Congres van de Christelijke Bedienden Internationale, dat in 1927 in Amsterdam zal worden gehou den. Het standpunt werd bepaald betreffende de loonregelingen in het Verzekeringsbe drijf. Een voorstel om vrijwillige bijdragen voor het Ondersteuningsfonds en de weer- standskas werd aangenomen. Met de concept-begrooting voor 1927 kon de Bondsraad zich vereenigen. De ont vangsten en uitgaven zijn beraamd op een bedrag van f 69r.500. Het jaarverslag 1925/26 Zal in extra druk verschijnen. Het slot kwam met een geanimeerde rond vraag. DE ONKOSTEN WORDEN GERAAMD OP 114 2 MILLIOEN. Omtrent de actie tot inrichting van een luchthaven in de onmiddellijke nabijheid van 's-Gravenhage, wordt vernomen, dat voornamelijk financieele overwegingen den aanleg dier havens vooralsnog in den weg staan'. De aankoop- en inrichtingskosten van het terrein dat men zich gedacht heeft onder de gemeenten Rijswijk of Delft, worden op 1 'A k 2 millioen gulden geraamd, terwijl op de exploitatie althans voorloopig nog een aanmerkelijk jaarlijksch tekort zou zijn te vreezen. In verband hiermede wordt herinnerd, dat de destijds benoemde conmissie, ten einde te trachten in samenwerking met Rotterdam, een luchthaven in te richen, welke gunstiger gelegen en voor het internationaal verkeer doelmatiger dan „Waalhaven", niet tot een resultaat is gekomen. Om deze redenen moet het college van B. en W., gezien den toestand der gemeente kas. gemeend hebben, geen voorstel tot .stichting eener luchthaven van gemeente wege te moeten doen, hoewel reeds in De cember 1925 op de motie-Joëls verzoeken de de indiening van voorstellen tot inrich ting van een luchtvaartterrein nabij Den Haag, door den burgemeester prae-advies is toegezegd. B. en W. zouden overigens eerst willen afwachten of van particuliere zijde op meer belangstelling dan tot nu toe is gebleken, kan worden gerekend. UITLOTINGEN. 3 ROTTERDAM 1868. Bij de op 1 October gehouden uitloting zijn 927 nummers getrokken, die met f 100 aflosbaar zijn op 2 Januari a.s. FONCIéRES 1909. Trekking 5 October. No. 1.113.57 is betaalbaar met frs. 100.000 No. 380.7717 is betaalbaar met frs. 10.000 De tien volgende nummers zijn betaal baar elk met frs. 1000 52.368 210.037 278.957 298.318 366.313 902.030, 906.557, 962.854. 1.105.779 1.396.779. 60 nummers zijn betaalbaar elk met frs. 500. 3065 nummers zijn betaalbaar a pari. Tot dusver zijn in Gorcum geen typfius- gevallen voorgekomen, in tegenstelling met de omgeving der stad, aan gene zijde der Merwede. In het naburige Ottoland, een plaatsje met ruim 600 inwoners, zijn. vijif gevallen geconstateerd. In dit en de andere dorpen, gelegen in den Alblasserwaard, uitgezonderd in die langs de boven-Merwede, is geen water leiding. De autoriteiten hebben dan ook gedrukte wenken verspreid, jim er bij de inwoners op aan te dringen, water en melk te koken en de uiterste zindelijkheid te betrachten bij het reinigen van vaatwerk, melkvaten enz. Te Winschoten is een geval van. typhus geconstateerd. De typhus te Breda e.o. Schijnt tot stilstand gekomen. Reeds kon één patiënt wórden ont slagen, terwijl in de volgende week nog meerderen zullen volgen. Het aantal zieken, wier toestand over het geheel gunstig is, be draagt thans nog 84. Op grond van adviezen van gezondheids commissie en inspecteur van de volksge zondheid is door B. en W, van Breda be sloten, de kermis deze maand niet te doen doorgaan. Aan de adviezen heeft deze overweging ten grondslag, dat, hoewel nieuwe typhus- gevailen zich minder voordoen en er een goe de keer is te constateeren, toch een afwe zigheid van nieuwe gevallen gedurende veer tien dagen moet kunnen worden vastgesteld, om voor het houden van kermis zonder ge vaar gelegenheid te geven. Nagegaan zal worden of alsnog op een la ter tijdstip in het najaar het houden van een kermis mogelijk is. Gisterenavond omstreeks 10 uur bemerkten voorbijgangers, dat in de openbare school in de Oosterstraat te Vlaardingen zich nog iemand bevond, terwijl die school, waar avondles wordt gegeven, reeds geruimen tijd door leerlingen en onderwijzend personeel verlaten had moeten zijn. De politie werd gewaarschuwd en bij onderzoek bleek, dat de 25-jarige onderwijzeres H. T. M. D., die aldaar kookles had gegeven, door haar col lega's was vergeten en in den keuken van deze school was opgesloten. Nadat de sleutels waren gehaald kon zij uit haar onvrijwillige gevangenschap worden verlost. Zij verklaarde niet gehoord te hebben, dat men de deur van de keuken had gesloten. Het roemloos einde van een rijjool. Ter gelegenheid van den „Dies Natalis" der Handelshoogeschool te Rotterdam werd door de studenten met Leidsche en Delft- sche collega's een rijjool gehouden en op andere wijze feestgevierd. Een en ander is echter niet zonder relletjes verloopen. In de Korte Hoogstraat kwam het in het begin van den avond tot handtastelijkhe den, zoodat de politie eenige jongelui moest opbrengen naar het bureau in de Groote Paauwensteeg. Des avonds laaf, toen de Leidenaren en Delftenaren met den trein van 11.20 weer zouden vertrekken ontstond in het station D.P. een ware vechtpartij tusschen onge veer 150 Rotterdammers en hunne gasten. De animositeit was zoo groot, dat de sta tionschef ijlings politiehulp inriep. Eenige agenten joegen de vechtersbazen met gummistokken uit elkaar. Toen de trein eenmaal vertrokken was, ging alles verder rustig. Dat viel hem mee. In een straat te Bern (Zwitserland- stond een slager met een boer te praten over den verkoop van een hond, toen er plotseling een prachtige auto kwam aanrijden. Terwijl het tweetal heftig stond te gesli- culeeren en de boer slechts 60 francs voor den edelen viervoeter bood, terwijl de sla ger 80 vroeg, raakte het levend voorwerp dezer levendige discussies plotseling onder den auto. De slager, in woede ontstoken, dreigde onmiddellijk een aanklacht tegen den auto bezitter te zullen indiene'n,'* Wie schetst echter 's mans verwonde ring, toen een lakei in livrei, na een kort gesprek met een heer en twee dames in den auto gevoerd te hebben, op hem toetrad en hem een biljet van 1000 Zwitsersche francs ter hanA stelde, met het verzoek „er geen politiezaken van te maken". De auto reed daarop ijlings heen. De sla ger, nog verbluft over de vorstelijke scha deloosstelling, vernam spoedig, dat de ge heimzinnige auto-bezitter niemand anders was dan koning Albert van, België. Als een „zakenman" druk geoccupeerd is. Sinds Augustus j.l. zocht de Berlijnsche politie tevergeefs naar het spoor van een gemeen bedrieger, die thans door zijn onmatigheid vanzelf in haar handen is gevallen. Het individu koos zijn slachtoffers vooral onder loopjongens en bankloopers. Met het gezicht van een druk-geoccupeerd zakenman stormde hijbijwijlen zonder jas of hoed uit een winkel, op een voorbijgaand bediende of looper toe, en beloofde dezen tien mark als hij een chèque voor hem bij de bank wilde verzilveren. De jongens deden dat graag. Dan viel het den „zaken man" in, dat hij toch liever een waarborg wilde hebben. Argeloos overhandigden de 1 boden hem bet reeds voor hun gewone lastgevers geïncasseerde geld, of de goede. ren die zij moesten afleveren. Als zij de enveloppe met de „cheque" aan de bank presenteerden, bleek deze steeds een blanco stukje papier te bevatten. De oplichter heeft, toen hij te Berlijn in de gaten liep, nog geruimen tijd in Zuid- Duitschland geopereerd. Dezer dagen maakle het heerschap op een autotocht in Brandenburg op klaarlichten dag zulk een ongehoorde verteringen aan champagne en oesters, dat een der restaurateurs, wien hij „de eer had aangedaan" eens de politie opbelde. Een uur later zat hij in voorloo- pige bewaring. Luttele minuten daarna had hij een volledige bekentenis afgelegd. De justitie heeft de lijken der slachtoffers van het auto-ongeluk aan het veer alhier aan de familie overgegeven. Het stoffelijk overschot van liet echtpaar F. A. Bek aarCcopmans, zal Maandag naar Westerveld worden overgebracht Het lijk van mevrouw Bekaar-Neeteson zal dien dag te Utrecht ter aarde worden besteld. Uit alle deelen van Midden-, Noord- en Noord-Oost-Rusland komen te Moskou be richten binnen over het drieste optreden van wolven en beren. De dieren verschijnen in groote kudden en wagen zich in dorpen en kleinere steden. In hét district Jaroslav overvielen wolven een kudde vee en doodden zestig koeien. In den Noordelijken Oeral werd de weten schappelijke expeditie van professor Gorod- kow door beren overvallen. De leden der expeditie wisten zich te redden, maar alle instrumenten, aanteekeningen enz. werden door de beren vernietigd. Het vroegtijdig verschijnen der wolven in de bewoonde streken duidt op een strengen winter. Belangrijke werkzaamheden. Zooals men weet wordt er hard aan de uitbreiding van het havencomplex van Ant werpen gewerkt, hetwelk een geduchte vei- grooting ondergaat; de in uitvoering zijnde en geprojecteerde werken zullen de haven ruim verdubbelen, zooals uit eenige cijfers, dienaangaande door ing. H. C. Faure in zijn artikel „Bagger- en perswerken voor het nieuwe goederenstation ten noorden van Ant- j werpen" in het Polytechnisch Weekblad van 7 October meegedeeld, blijkt. De thans in uitvoering zijnde werken be. staan in hoofdzaak in het bouwen van een 300 meter breed kanaaldok, dat door een verbindingsgeul vereenigd wordt met de be. staande dokken en door de nieuwe sluis aah de Kruisschans bij Antwerpen uit zal mon. den in de Schelde, Deze werken zullen onge. veer 1.400.000 vierkante M. wateroppervlak aan de bestaande dokken toevoegen alsméde 7650 meter kaailengte. Men heeft zich reeds voorgenomen om zoo spoedig mogelijk nieu. we haveninstallaties te bouwen ten noorden en ten zuiden van het nieuwe kanaaldok en wel met een wateroppervlak voor de dokken van 2.608.000 vierkante M. en een lengtt, kaaimuur van omstreeks 16.180 meter. Na db voltooiing van dit programma zullen de Ant- werpsche dokken over een totaal waterop pervlak van 5.608,000 vierkante M. en een kaailengte van 46.590 meter beschikken; het wateroppervlak zal dan ongeveer 120 vier kante M. per meter kaaimuur bedragen, tegen thans 70 vierk. M. per meter. In het nieuwe kanaaldok zal de „Belgënland," het grootste schip dat tot heden de haven van Antwerpen bezocht en 27,000 register ton meet, kunnen keeren. Met de uitbreidingswerken ging een ver. meerdering van de aansluitende spoorweg- installaties hand in hand. Tot nu waren de Jrayenlijnen in hoofdzaak bediend door de yormingsstations van Zurenborg es Austru- weel; deze stations konden nauwelijks beant woorden aan de eischen van. het moderne verkeer en reeds geruimen tijd geleden deed zich de behoefte aan groofe emplacementen gevoelen. Zoo werd dan besloten een nieuw vormingsstation voor de goederentreinen ten noorden van de nieuwe dokken aan te leggen. Voor het terrein heeft men de polderstreek van de dorpen Wilmarsdonck en Oorderen gekozen; het nieuwe statipn zal een der grootste van Europa zijn, Het grondwerk hiervoor werd door de „Laboremus" te Antwerpen met Hollandsch materiaal uitgevoerd, en wel door het op spuiten van uit de Schelde gebaggerde specie, waardoor men tevens het voordeel bereikte dat men het materiaal, dat men toch voor het op diepte houden van de Schelde diende weg te baggeren, voor terreinophooging kon ge- bruiken; grondwerk per excavateur bleek, hoewel goedkooper in uitvoering, minder ge. wenseht. Totaal is 2.00.000 kub. M. zand ver werkt om het spoorweg-emolacement met een oppervlak van 1.680.000 vierk. M. van 2,50 tot 4.00 en sprongsgewijze oploopend tot 7 meter maaiveeld op te hoogeh. De totale leni'te van de persleiding, van den mond aan de Schelde, waar de bakkenzuiger „Holland I" de aangevoerde zandbakken leegzoog, tot aan het einde van het emplacement bedroeg rond 4.5 K.M., dit is dus voor een perswerk een aanmerkelijke lengte; in verbrand bier mede bleek het gewenscht op een afstand van 3 K.M. van de Schelde een tusschen- 'tation ih de oersleiding in te schakelen om den druk daarin op te voeren. De bemiddelde dageliiksche prestatie bedroeg 7000 kub. M.; de maximale 10.630 kub: M. Voorzorgen voor den winter, In de Waalhaven te Rotterdam 'fs een aanvang gemaakt met het plaatsen van 20 nieuwe boeien, waardoor voor tien schepen ligplaats wordt verkregen. Naar de havenmeester mededeelde, hoopt men met dezen arbeid binnen veertien dagen gereed te zijn. Daardoor denkt men, in de komende wintermaanden te kunnen voor komen, dat kolenschepen vóór den mond van den Waterweg moeten wachten en meent men voorts de vaart voor kolensche pen naar Rotterdam geheel te kunnen vrij geven. Sinds de bijzondere maatregelen te Hoek van Holland zijn ingesteld, is het slechts sporadisch voorgekomen dat vóór den Wa terweg geen voor Rotterdam bestemde sche pen moesten wachten. Gisteren heeft de met den buitendienst belaste havenmeester alle kolenschepen verlof kunnen geven op te .doornen naar Rotterdam. Alleen moesten nog 18. vaartuigen, bestemd voor havens buiten Rotterdam, blijven wachten. Daarvan konden in den loop van den dag nog vier schepen opstoomen. De afnemende drukte vindt haar oorzaak in een. verminderden kolenaanvoer van de Roer naar Rotterdam. Hij was „technisch expert van het expertwezen". De Centrale Recherche heeft gistermiddag een man gearresteerd, die het plan had op gevat handel te gaan drijven in machinisten" diploma's voor de groote vaart. De man, die heel weinig afwist van het vak. had natnuriijk echte diploma's noodig om de andere te laten nadrukken. Daartoe plaatste hij in sen der bladen een. advertentie,waarin machinisten voor de groote vaart vzerden gevraagd. Gezien het aantal vaklieden, dat geen emplooi kan vinden, kwamen er veelt trieven "binnen. De man ontbood nu ver schillende personen, die gesolliciteerd had den en vroeg of hij de diploma's een paar dagen mocht houden. De machinisten ^tem den toe en in die paar dagen liet hij vier soorten diploma's nadrukken. Dit waren het voorloopig diploma, benevens A, B en C. De drukker koesterde niet den minsten arg waan tegen den man, die zich uitgaf voor „technisch expert "Van het expertwezen". Twee dezer diploma's verkocht hij grif tegen een paar honderd gulden het stuk. docht juist, toen hij de diploma's van de hand had gedaan, greep de Centrale Recher che in, daarbij bijtijds-hei kwaad keerende. Den dader wordt tèn laste gelegd poging tot oplichting en. vervalsching van diploma's voor bekwaamheid. Maandag a.s, zal hij ter beschikking van de justitie gesteld worden. Een Parijsch kapper, verwoed pósticheu», irekt het zich blijkbaar ten zeerste aan, dal de shingled-, bobbed- en wat-dies-meer-zlj- kopjes der Parisiennes geen behoefte meer hebben aan zijn kunst. Nu het er niet naar uitziet, dat spoedig weer de kappen der voertuigen moeten wor den g,eopend om plaats te verschaffen aan de omvangrijke haartooisels der dames, heeft deze Figaro besloten, onder de mannen pro paganda te maken voor het lange haar. In zijn uitstalkast zijn verschillende photo s geplaatst van mannen', die tot volkeren be- hooren, waar het lange haar voor de man nen nog in eere wordt gehouden: Birmanen, Afghanen en dergeliiken. Wat er al niet ge wrocht kan worden van de lange lokken eens mans ,is bier aanschouwelijk voorgesteld, m de hoop, dat de afbeeldingen de heeren der schepping er toe zullen brengen af te zien van het millimeteren. Of deze propaganda reeds succes heeft ge had, wordt niet gemeld. Stevige kost. De Parijsche chef-kok M. P. Montagne, is op het origineele idee gekomen een diner op te dienen, waarvan de gerechten samenge steld waren overeenkomstig het receptenboek van Taille vent, die in de Veertiende eeuw de eer genoot den disch der Fransche koningen te bedienen. Het maal werd opgediend in een groote zaal met houten vloer, die bestrooid was met welriekende bladeren. Eikenhouten banken waren rond een groo te houten tafel geplaatst, waarop een tafel laken was gespreid, dat zoodanig werd ge vouwen, dat'een slip afhing naar elke zit plaats. Aangezien servetten niet aanwezig waren, moesten de gasten zich aan het ta< fellaken mend en handen afwisschen. Vorken en lepels waren al evenzeer een ongekende weelde. Elke gast werd voorzien van een houten bord, terwijl schotels en ka raffen van tin waren vervaardigd. De eerste gang bestond uit een paling pastei met hard-gekookte eieren en merg- balletjes, rijkelijk voorzien van kruidnagelen en saffraan.. Hierbij werd gekruide wijn, als mede roode en witte Bordeaux opgediend. De volgende gangen waren fijngehakt ge vogelte, stevig éekruid, gekookte aistel-wor- tels en gestoofde haas met sla. Oude roode wijn-en van Auxerre en Carcassone begeleid den deze schotels. Vervolgens werden verschillende soorten wortels en look opgediend, met gekruide saus peren-pastei en gebak met champagne en Juramjon wijn. Bij het dessert, dat uit appels, peren en druiven bestond, werd gekruide wijn en zoetb Cyorüswijn opgediend. Het eenige, dat bij dit 14e eeuwsche dinei detoneerde, was de kleeding der gasten, die niet de schilderachtige kleedij uit dat tijd perk hadden aangetrokken, doch -in he< stemmige zwart der 20e eeuw verschenen. Met een Fokker-vliegtuig is een groote collectie dieren, waaronder een beertje, een aap, papegaaien en tropische visschen, welke uit Indië in de Rotterdamsche haven waren aangevoerd, van Waalhaven naar Londen overgebracht. De dieren, die behouden aan de overzijde van het Kanaal zijn aangekomen, waren be stemd voor verschillende Engelsche dieren handelaren. Gisterenmiddag werd bij de politie te Vlaardingen aangifte gedaan, dat een onbe kend persoon bij verschillende winkeliers had ^getracht met behulp van een bedelbrief gele den los te krijgen. In dat briefje deelde hi| mede, dat zijn scheepje was gezonken, dat hij en zijn gezin met levensgevaar waren gered, behalve een 18-jarige dochter, die jammerlijk verdronken was. Hij moest nu geld hebben om zijn scheepje terug te kunnen krijgén, omdat hij daarmee zijn brood moest verdie nen. Bij onderzoek bleek, dat hier de be* ruchte E. de J. wonende te Schiedam weder om aan het werk was geweest. Hij werd dan ook spoedig in Vlaardingen gearresteerd. D» bedelbrief had hij nog in zijn bezit. Bij ver scheidene winkeliers had hij het medelijden weten op t^ weken, omdat de dood van zijn dochtertje hem tranen met tuiten deed hul len, Het geheele verhaal was echter van be gin tot eind gelogen. De J. heeft voor dit feit reeds verscheidene vonnissen achter den rug. Het is bekend, dat hij er sinds lang een beroep van maakte op een dergelijke wijze aan den kost te komen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal' Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. LEIMUIDEN, 7 Oct. Aanvoer 1110 kip* eieren 10.40-11-10; 316 /eendeneieren f 5.506; Edammer kaas 1.151.20 per stuk; L. kaas 0.84 per K.G. Jonge hanen 1—1.50; slachtkippen 1—1.05; waarden f 0.500.65; konijnen 1.202.30 alles per stuk; duiven 0.50 per paar. BEVERWIJK, 8 Oct. R.K. Co5p. Tuin* dersvereeniging „Kennemerland Aard beien 0.75—1.10; Tomaten 1230 ct pef K.G.; Spinazie 0,8523.0; Sla 1—1-60(; Postelein 0.80—1 per kist; Wortelen 8— 17 ct.. Prei 812 ct., Selderie 37 ct., Pie. terselie 2—4 ct. per bos; Uien 2354 ct. per K.G.; Bloemkool 6—22, Komkommer» 5—13 per 100 stuks; Roode kool 34, Witte kool f 3-A, Groene kool 2.50—5 per 100; Snijbooflen 12—40, Spercieboonen z. dr. 10—25 ct., m. dr. 12—18 ct., dik 5— 22 ct„ tros 18—27 et„ Spekboonen 3—6 ct, Spruiten 1012 ct. per K.G. ALKMAAR, 8 Oct. Kaas. Ter markt wa ren 180 stapels, wegende 165.000 kg. Fa- briêkskaas kleine f 51, commissie f 50, mid- derbare f,-fboerenkaas kleine f 51 y2t commissie f 50, middelbare f Handel Vl UTRECHT, 8 Oct. Kaas. Aangevoerd 139 partijen, te zamen 40.300 kg. Prijzen t le soort f 43—45, 2e soort f 40—42, ruks- merk f 42—48, zwaardere tot f 55. Handel redelijk. LEEUWARDEN, 8 Oct. Boter. Aanvoer 74/3 en 73/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.86, mid- denprijs f 1.84, laagste f 1.57. Veüing hoogste prijs f 1.77, laagste f 1.51. Noteenng van de commissie f 1.93, Commissie (Bond v. Coop. Zuivelf.) f 1.95' Kaas. Sleutelkaas f 0.350.66. Nagelkaaa f 0.19—0.42. Goudsche f 0.12—0.98, Edam mer f 0.28—0.87. Aanvoer 45.020 kg. ZWOLLE, 8 Oct. Boter. Aangevoerd 60/S v. 15/6 en 380 stukken, samen 1540 kg. Pri}- zen per 1/8 v. f 36—40y2, per kg. f 2.1(>-2.30 Vee. Aangevoerd 251 runderen, 256 gras kalveren, 69 nuchtere kalveren, 210 schapeo lammeren, 208 varkens en 914 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.60—O.yO idem kalveren f 1.20—1.80 idem varkens f 0.66—0.70 per kg., schapen f 14—24. De handel in neurende koeien, verschge- kalfde koeien en vaarzen was beter in Is soort vet vee redelijk, mindere soorten goed koop, in stieren en kalveren redelijk in schapen vlugger pinken met lage prijzen* beter verkoopbaar in varkens slecht, I.EF.UWARDKN, 8 Oct. Vee. Aangevoerd 170, stieren f 160—500, 19 ossen, 590 vette koeien f 180—350, per kg. f 0.75—0.95 988 melk- en kalfkoeien f 150—380 45 vette kalveren f 40-80, 123 pinkenf70-140 1764 graskalveren f 3095 238 nuchtere kalveren f 7-13 552 vette schapen f^23- 34 405 weideschapen f 1830 555 lamme ren f 14—22, 1215 vette varkens f 55—155, per kg f 0.60-0.68 190 magere v^kens f 25—55 459 kleine biggen f 8—1616 paarden, 53 bokken. De handel in gebruiksvee was stugui vette koeien vrijwel prijshoudend stieren prijshoudend in graskalveren behoorlijk in vette kalveren minder in nuchtere kalve- ren iets minder in wolvee gedrukttn var kens matig, zouters 64—68 c. per kg. Eieren. Aanvoer 16000 kippen f 8—11 i 300 eenden 5Y2—BYt c. p. st. De veiligheidsmannen zullen aan het werk blijven. LONDEN, 8 October. Officieel wordt medegedeeld, dat in de bestuursvergadering van den nationalen bond van mijnmachinis- ten, die het overgroote deel van de veilig heidsmannen in de mijnen vertegenwoor digt, is besloten, dat zijn leden aan het werk moeten blijven. BERLIJN, 8 October. De rijksdag- commissie voof de buitenlandsche zaken heeft heden de incidenten te Germersheim besproken. Zij was, met uitzondering van de communisten eenstemmig van meening, dat de zeer betreurenswaardige afzonderlij ke incidenten, die hebben plaatsgegrepen, van Duitsche zijde met de grootste snelheid en onder zeer nadrukkelijke waarborgen voor de Duitsche belangen opgehelderd moeten worden en dat de steeds frequen ter wordende incidenten als geheel alleen als bewijs voor de onmogelijkheid van het laten voortduren van de bezetting moeten worden opgevat. MAINZ, 8 October. Twee Fransche onderofficieren, die gisterennacht naar hun kazerne terugkeerden, zijn aangevallen door een wielrijder, die een hunner met revolverschoten verwondde. De wielrijder, die wist te ontkomen, bedreef zijn daad zonder dat hij op eenige wijze uitgetart was. BERLIJN, 8 October. Bij een nood landing in de buurt van Bauren in het dis trict Giessen is het vliegtuig D 498 gebro ken. De bestuurder werd gedood. De pas sagier werd aan een been verwond. .Verklaringen van minister ReinholA VALÈNCIA, 8 October. In een onder houd met een vertegenwoordiger van het blad El Debato heeft Reinhold, de Duitsch® minister van financiën, verklaard, dat d® aanwezigheid van Duitschland in den Vol kenbond, waarin zijn intrede na Locarn® onontbeerlijk was geworden als voorwaard® voor de 'handhaving van den vrede, in Europa, geenszins kon worden beschouwd als miskenning van de waarde van Duitsch land zoo groot is, dat de Duitsche regee ring heeft gewild, dat een van zijn minis ters zich naar Spanje zou begeven om per soonlijk een getuigenis van die vriendschap af te leggen. Hij eindigde met te zeggen, dat dit een gelukkig voorteeken is voor 'n grooter® en beslissende toenadering tusschen d( belangen van beide volken. Amerika aanvaardt geen enkel voorbehoud. WASHINGTON, 8 October. Men zegt aan het departement van financiën, dat alle voorbehoud, dat va» Fransche zijde ge maakt zou worden betreffend® de schuld regeling eenvoudig beschouwd zal worden als een meeningsuiting en geenerlei wijzi ging zou kunnen brengen in de overeen komst. De schuldencommissie zou geen enkel voorbehoud aanvaarden. De Fransch® regeering had trouwens tot ntt toe niet laten weten, dat zij van plan was eenig voorbehoud op te werpen. PEKING, 8 October. Tusschen de 20 en de 30,000 vluchtelingen zijn uit Woe- sjang geëvacueerd. Vijftig vrouwen en kin deren zijn gedood in het gedrang om op da reddingsschepen te komen. De onderhandelingen over de evacueerinjj van de buitenlanders te Sian-foe zijn tot dusver vruchteloos geweest. De toestand aldaar wordt bij den dag erger. Er Wordt gemeld, da{ er duizenden van gebr<;I$ «ter;« ven*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10