BINNENLANDSCH NIEUWS. De plechtige opening van het Koloniaal Instituut ie Amsterdam. ïn een haar waardig tehuis zal deze grootsche stichting hare heilzame werkzaam heid ten volle kunnen ontplooien. Maar bovenal vertolkt dit trotsche gebouw, de ernst en zekerheid van onze overtuiging, dat de belangen en noodon van Oost- en West-Indië ook die van Nederland zijn en voprgoed voorbij de tijden, toen nog maar weinigen hier dat oonden te beseffen. Het Fonds Tiend wet. Ontwerpverdragen van de 7 e Internationale Ar beid s- confedsratie. Sera en vaccins voor het gebruik bii den mensch. Het voorsiel-ontwapeningswet van de S. D. A. P. De staking bij Heemaf te Hengelo. GEMENGD NIEUWS. Een „ongrijpbare" eindelijk gegrepen. Een brutale insluiper. Een noodlanding. Arnhem en Nijmegen. Eindelijk. De Leidsche electriciteitsstoring Lekkerbekken. RAD! O-UITBAEIDIKG RECHTZAKEN. De Haagsche wonderdokter voor de Rechtbank. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Hei bezoek van H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan de Hoofdstad. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Hedenmiddag heeft de plechtige opening plaats gehad van het Koloniaal Instituut aan de Mauritskade te Amsterdam. Hare Majesteit de Koningin, Z. K. H. Prins Hen drik en Prinses Juliana waren daarvoor naar de hoofdstad gekomen. In een met vier paarden a la daumont bespannen galarijtuig, geëscorteerd door een adjudant en een ordonnance-officier te paard werd van het Koninklijk Paleis tegen half twee qügereden. Langs een grooten omweg werd naar het Koloniaal Instituut gereden. Langs den weg was veel publiek, dat niet naliet het Ko ninklijk Gezin met gejuich te begroeten. in de groote hal van hét Instituut had zich een uitgelezen schare genooaigden ver zameld. Onder deze velen noemen wij den Minister van Koloniën, den heer Knoings- berger, den Minister van Financiën en den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, den heer Waszink en den Mi nister van Buitenlandsche Zaken Jhr. van Karebeek; de Ministers van Staat Cort van der Linden en Idenburg, oud-minister van Koloniën, evenals de heer de Graeff; den oud-premier mr. Th. Heemskerk; den oud gouverneur van Suriname Staal; den oud- gouvemeur van Atjeh en oud-vice-president ril den Raad van Indië, generaal Swart, admiraal Fock, commandant der Marine in Nederland; mr. ar. W. F. van Leewen, vice- president van den Raad van State; mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank; den heer S. P. van Eeghen. Aan den hoofdingang van het Instituut, werd H. M. otvangen door enkele bestuurs leden, die de Koninklijke Gasten naar hunne plaatsen op het daarvoor opgeslagen podium brachten. Toen H. M. was gezeten, klonk plechtig plechtig van een der galerijen het „Wil helmus", gezongen door de leden van de Koninklijke Zangvereeniging Apollo". Nauwelijks waren de "tonen van het twee de couplet van pns volkslied verklonken of Jhr. mr. dr. A. Roëll, voorzitter van den Raad van Beheer van het Koloniaal Insti tuut, trad naar voren en sprak de wel komstrede uit. Daarna werd het woord ge voerd door Z.Exc. den Minister van Ko loniën, den heer Koningsberger. Gevolg gevend aan de uitnoodiging sprak Hare Majesteit de Koningin daarna als volgt: „Gaarne voldoe ik aan het verzoek om dit indrukwekkende gebouw in te wijden, ook omdat ik er prijs op stel mij op dit gedenkwaardig oogenblik te kunnen aan sluiten bij de hulde, die terecht gebracht is aan allen, die aan de totstandkoming van bet Koloniaal Instituut hebben deel gehad. Nog herinner ik mij levendig hoe de heer Crmer mij voor het eerst vol geestdrift over zijn met den heer Hu'brecht beraamde plan nen sprak. Wat zij, mannen van den wijden blik en de forsche daad, toen in den geest za^cn is thans werkelijkheid geworden; dank :'j het inzicht, de geestkracht cn de volharding hunner medewerkers; dank zij de offervaar digheid van velen. Moge het lot tot ii^ lengte van dagen tegenover landzaat en vreemdeling blijven getuigen, dat deze landen en de groote ge westen van overzee, hoezeer door wijde wateren gescheiden, in voor- en tegen spoed, in werken en streven, één zijn en blijven." Daarna werd het. gebouw bezichtigd. Naar wij vernemen zijn ter gelegenheid van de opening van het Koloniaal" Instituut de volgende onderscheidingen verleend; Commadeur in de Orde van Oranje-Nas- sau Th. F. A. Delprat, alg emeen secretaris; Ridder in den Nederlandschen Leeuw; prof. J. C. van Eerde en prof. dr. L. P. Ie Cos- quino de Bussy; Officier in de Oranje Nas- sau-orde: architect M. A- van Nieukerken; zilveren medaille Oranje-Nassau: Mej. J. M. van Rodenrijs, adjunct-assistente afdee- ling Handelsmuseum en H. E, Kamsteeg, amanuensis afdeeling Volkenkunde. De begrooting 1927. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van uitgaven van bet onds voor de uitvoering van de Tiendwet 1907 voor het dienstjaar 1927. Na de terugbetaling over 1925 door hst Tiendionds aan 's Rijks middelen bedraagt net voorschot* sinds 1908 aan het fonds ver strekt, per saldo rond 13.000.000. Rekent men over 1927 op een teruggave door het fonds van naar raming 535.000, dan zal aan rente over het aidus verminderde voorschot rond 437.000 noodig zijn. Lit een ais bijlage bij de Memorie gevoeg- den ramingstaat van uitgaven en ontvangsten blijkt, dat in verband met de raming der ove. rige posten, voor terugbetaling door het fonds over 1927 kan worden uitgetrokken een son- van 533.000, Aan inkomsten van het fonds is geraamd een bedrag aan tiendrechten van 970.000, verband houdende met de verkregen inkom sten. Ingevolge zijne toezegging, gedaan in de vergadering van de Tweede Kamer van 23 Maart 1926 heeft de Minister overwogen ot er aanleiding bestaat de opheifing van het Tiendionds te bevorderen. Het is hun voorgekomen, dat daarvoor geen voldoende grond is aan te voeren. Een besparing op administratieven arbeid is volgens der Minister niet te verkrijgen, terwijl daarmee te bereiken vermindering van parlementairen arbeid zcó gering is, dat daaraan kwalijk een argument voor opheffing zal kunnen worden ontlqend. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan de Tweede Kamer een nota aoen toekomen betreffende de aanbevelingen, aangenomen door de Zevende Internationale Arbeidsconfercntie, welke van 19 Mei tot 10 Juni 1925 te Genève werd gehouden. Zii be vat de authentieke Fransche en Engehche teksten dier aanbevelingen (welke teksten zijn nedergelegd Ier griffie, ter inzage van de Kamer) en een NederlarHsche vertaling er van, betreffende 1. de gelijkheid van behan deling van vreemde arbeiders cn eigen onder danen voor de ongevallenverzekering; 2. het minimum-bedrag der schadeloosstellingen voor^ ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking; 3. de rechtscolleges voor de beslissing van geschillen inzake arbeidson gevallen en 4. de schadeloosstelling voor be roepsziekten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende regeling van de be reiding en het in het verkeer brengen van se ra en vaccins, bestemd voor gebruik bij den mensch. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid o.m.: Een regeling van do ir.aiaric, welke in dit wetsontwerp behandeld wordt, is reeds eer der bij de Tweede Kamer aanhangig geweest. De bezwaren overwegende, gemaakt bij de schriftelijke behandeling van het toenmalige ontwerp tot aanvulling van de wet regelende de uitoefening der artsenijbercidkunst, meent de Minister dat daaraan geheel kap worden tegemoet gekomen, indien; het onderwerp bereiding van sera en vaccins wordt gere geld bij een zelfstandige wet. Die wet zal, wat haar zelfstandigheid betreft, berusten op de gedachte, dat, voor zoover men al meent sera en vaccins als geneesmiddelen te kun nen beschouwen (wat toch steeds maar' ten dccle het geval was), zij toch door bereiding en behandeling van andere geneesmiddelen scherp zijn onderscheiden en in geen enkel opzicht daarmede op een lijn gesteld kunnen worden. De Minister is van oordeel,'L dat ieder, alvo rens tot de bereiding van sera en vaccins over te gaan, vergunning moet hebben van den Minister, belast met de uitvoering van deze wet. Deze zal zich door deskundigen, bijv. een commisie uit den Gezondheidsraad, doen voorlichten over de vraag, of de ver zoeker tot die bereiding ten volle in staat moet worden geacht. Om willekeur uit te sluiten is bepaald, dat weigering en intrekking eener vergunning slechts mag geschieden in het belang van dc volksgezondheid bij met redenen omkleed besluit. Art. 3, 10. biedt de mogelijkheid regelen te stellen, o.a. voor de aflevering. Krachtens die bepaling zal kunnen worden vastgesteld dat alleen apothekers en bereïaers bevoegd zijn tot aflevering. Auto-vaccins hebben geen algemeen ka rakter; zij worden voor iederen patiënt af zonderlijk bereid cn kunnen daarom voors bands builen de voorgestelde regeling blijven. Blijkens het Verslag inzake het voorstel- Ontwaperingswet van den heer K. .ter Laan c.s. heeft de kennisneming van de Memorie van Antwoord er toe geleid, dat in het mid den oer Commissie van Rapporteurs de vol gende vragen zijn gesteld; L Zouden de voorstellers wellicht cijfers kunnen verstrekken, waaruit de verhouding van dc sterkte van het luchlwapen hier te lande tot dat in andere landen kan blijken'' 2, Kunnen de voorstellers een toelichting geven van d eop blz. 11 van de Memorie van Antwoord in 4 zonder meer door hen gegeven uitspraak, dat de door hen voor gestane weermacht voldoende is voor de handhaving der neutraliteit, en In het alge meen op de in die memorie voorkomende beweringen .omtrent de geschiktheid van die weermacht voor de uitvoering van de daar aan op te dragen taak? 3. Zijn de voorstellers, ten einde een be handeling van het wetsvoorstel met kennis van zaken mogelijk te doen zijn, bereid, een meer nauwkeurige en meer gedetailleerde berekening van de kosten van het nieuwe stelsel te geven, dan zii tot heden deden? D bemiddelingspogingen. Het Kamerlid, de heer Engels, heeft een conferentie gehad met de besturen, van de metaalbewerkersbonden en daarna met de directie van „Heemaf", te Hengelo. Naar de „Msb." thans verneemt, hebben de bespre kingen geleid tot de volgende voorstellen; Alle uurloonen en. accoordwerkers worden met 1 cent verhoogd, mits het loon niet meer dan 55 cent bedraagt of 'naar keuze van de werklieden 2 cent per uur voor de uurlconers, mits ze thans 3 jaar bij Heemaf in dienst zijn. Voor accoordwerkers geldt het volgende; de accoorden zullen na iedere verandering gedurende tenminste twee daar op volgende maanden niet verlaagd worden. De uitkcering bij ziekte zal dc eerste vier weken' zeventig percent van het unrinkomen bedragen voor gehuwden en ongehuwden en voor de gehuwden in de daaropvolgende vier weken tachtig percent, waarna ze weer terugvalt op 70 pet. Voor de meisjes zal ook een dergelijke regeling worden getrof fen, waarbij de wachttijd op 5 dagen zal worden bepaald. Deze 5 dagen worden weer uitbetaald als ziekte ten minste 3 weken heeft geduurd. De firma betaalt de helft der uitkcering. Wordt op de gewone aandeelen 5 pet. uitbetaald, dan zullen de christelijke feest dagen in het daaropvolgende jaar op dc basis van het uurinkomen worden uibetaald. Aanslaande Kerstmis en Nieuwjaar wordt, er in elk geval uitbetaald. Overwerk wordt met I7H pet. extra be taald (thans 12 54). Monteurs in lossen dienst krijgen de feest dagen uitbetaald. Voorts zal een vacantieregeling worden entworpen. Alle arbeiders en arbeidsters worden weer toegelaten. Maandagmiddag vergaderen de stakers over deze voorstellen. Niet minder dan 75 jaar gevangenisstraf op z'n leitje. De „snaaksheden" van den éindelijk toch gegrepen „ongrijpbaren'' bandiet Rème, van wiens palingachtige gladheid dezer dagen krasse staaltjes gereleveerd zijn, vormen natuurlijk een dankbaar onderwerp voor de Fransche bladen. Rime is Woensdag voor den rechter van instructie geleid. Speciale voorzorgsmaat regelen-waren voor zijn overbrenging ge- troffen; vier inspecteurs van politie bege leidden den gevangene, terwijl een politie auto achter de gevangenis-auto volgde. Rème droeg de uniform van luitenant, Op de vraag, waarom hij zich als luite nant vermomd had, antwoordde Pèmè: „Da's nogal eenvoudig! Ik had geen be hoorlijke papieren; mijn rijbewijs als auto mobilist was valsch. Maar voor een „offi cier" brachten de gendarmen eerbiedig het voorgeschreven militair saluut, zonder nadr papieren te vragen." Verder vertelde Rème, niet zonder zelf ingenomenheid, dat zijn persoon overal indruk had gemaakt. "„Wat ik zoo mee heb," zeide hij, „is mijn sympathiek"1 ge zicht." Teen men hem er aan herinnerde, dat hij reeds 75 jaar gevangenisstraf op z'n „leitic" had, antwoordde de bar.d'et; „Nu dan zal ik, ais ik mijn tijd uitge diend heb, niet meer behoeven te werken om de Amcrikaansche schuld te regelen.'' Met bijzonderen trots verhaalde de ge vangene nog bijzonderheden over zijn ver blijf te Aix-les-B'ains. Hij was daar 1 54 maand lang de vriend van c!en commis saris van politie cn ferrde dezen poker spelen. Na zijn verhoor werd de bandiet weer in de gevangenis-auto weggevoerd. Om al ta luidruchtige manifestaties van de tal- looze nieuwsgierigen te vermijden, had men te voren een politie-inspecteur, die ongeveer ais Rème vennend was,, zwaar geboeid en met de pet over de oogen ge trokken, in de celluaire auto laten weg brengen. Toen de menigte verdwenen was, keerde de auto terug en werd de echte Rème rus tig naar zijn stille en degelijk afgesloten en bewaakte verblijfplaats teruggebracht, VLÏEGTUJtGBERQOVERS, DIE VOOR NIETS TERUGDEINZEN. Hoe zij vriendelijken hulp beloonden. In sommige opzichten is Amerika de Oude Wereld ontegenzeggelijk vooruit. Waar men in Europa de techniek van het treinrcoven nog niet geheel machtig is, bekoort dit in de Vereenigde Staten reeds weer tot het verleden, en specialiseeren dc misdadigers zich thans in het berooven van de vliegtuigen der vaste luchtdiensten. Maandagavond togen twee jongelui in een Pierce-Arrow auto op weg naar Hadley Field in den staat New Yersey, waar het vliegtuig van de lijn New YorkChicago zou landen. Zij waren rijkelijk voorzien van revolvers en geweren, cn schijnen ook een flinke hoeveel heid sterke drank met zich gevoerd te hebben. Het mistte erg dien avond, hetgeen htm roof- plannen ongetwijfeld begunstigd zou hebben, wanneer zij niet met hun auto in een sloot terecht waren gekomen. Drie jongelui in een Ford kwamen juist voarbij en hielpen de roovers uit de sloot. De Pierce-Arrow zette den sinisteren tocht voort. Doch de stuurin richting bleek defect te zijn, waarvan de drie Ford-rijders het slachtoffer werden hun voertuig werd door den zwaarderen wagen ge torpedeerd. Toen bemerkten zij ook, met welke luidjes zij te doen hadden en wijselijk zochten zij hun heil in de vlucht. Kort daarna kwam de New Yorksche hout handelaar Kearne met zijn vrouw en zoon in zijn auto voorbij. De roovers vuurden op hen Kaerne werd gedood en. zijn zoon zwaar ge wond, waarna de onverlaten in „hun" nieu we auto plaats namen, er in volle vaart van-, door gingen en mevrouw Kearne en passant uit de auto gooiden. Voort ging het weer, de rails over, een seconde voordat de Pennsyl vania express voorbijdonderde.Voort, naar Hadley Field waar het vliegtuig nu haast wel gedaald" zou zijn maar de roovers hadden geen geluk zij botsten tegen een telegraaf paal, hun voorruit sloeg aan splinters en bei den werden in het gelaat en aan de banden gewond. Zij begaven zich naar een nabijzijnd huis, en verzochten den eigenaar, hen naar het ziekenhuis te rijden. Deze had geer, auto, doch zijn buurman wel, en deze buurman verklaarde zich bereid, de jongelui den be vraagden dienst te bewijzen. Maar nauwelijks was de auto buiten de bebouwde kom, of de bestuurder zag een revolver op zich gericht. Hij moest zijn wagen in den steek laten en de bandieten gingen er vandoor in auto No. 3 Men heeft iien niet meer gezien de auto, waarmede zij gevlucht zijn, is Dinsdag te New York gevonden. De politie is door het vinden van sleutels, waarmede postzakken geopend kunnen worden, tot de conclusie gekomen, dat het doel der roovers geweest moet zijn, de luchtpost te doorsnuffelen. Mevrouw Kearne is door haar ontzettend avontuur krankzinnig geworden. Hij kende den toestand blijkbaar wel. In het perceel Oppert 135a, te Rotter dam, bewoond door den tandarts J. W. Sanders, heeft een ongenoode gast Vrij dagavond tusschen 9 en 10 uur voor dui zenden guldens aan kunsttanden en kunst gebitten gestolen. Dit brutaal stukje moet ongeveer als volgt zijn geschied; De heer Sanders, die tot 9 uur spreekuur had, ging daarna de stad in. Een dame, die mede in het huis aanwezig was, verliet de woning te tien minuten over negen. De in sluiper, die blijkbaar op den loer moet heb ben gestaan, en goed in het huis beken.1" moet zijn geweest, is toen, vermoedelijk door het gebruik maken van valscho sleu tels, naar boven gegaan en neeft hel ate lier, daj, in de keuken was ingericht, en een daaraan grenzend slaapkamertje be- heel doorzocht. Een bureau werd met een beitel opengebroken, een bed 'werd omvergehaald, kortom alles werd nauw keurig doorzocht, De man moet van de waarde van kunst tanden e.d. veel hebben afgeweten althans hij heeft alles wat van zijn gading was, en ook inderdaad waarde had, te weten voor duizenden aan tanden, platina en goud weggenomen en de minder waarde volle tanden laten liggen. Bovendien stal hij een geldkistje met inhoud. Toen een der bewoners te 10 voor tien thuis kwam, zag hij voor de huisdeur staande, een man plotseling den Oppert in komen, op een huis tegenover het pand 135a snel toe'oopen en binnengaan. Toen deze bewoner boven kwam, zag hij de aangerichte verwoestingen en waarschuwde onmiddel lijk de politie. Die vond ter plaatse een beitel, een zaklantaarn cn een opengebroken ijzeren kistje, wcaron vingerafdrukken voor kwamen. Een politiehond, die boven de lucht kreeg, liep merkwaardigerwijze onmid dellijk op het tegenover liggende huis toe en wees den man, die zoo plotseling in dit huis was verdwenen, aan. De politie arresteerde hem. Hij bleek een oude bekende, die pas gistermorgen na 354 jaar gevangenisstraf te hebben ondergaan, ontslagen was. Deze man kon echter met vrij groote waarschijnlijkheid aantoonen, dat hij tot kwart voor tienen niet in den Oppert was geweest. De aanwijzing van den speurhond is. niefte.min zeer merkwaardig. De politie zet het onderzoek met kracht vcor. De1 heer Sanders was legen inbraak ver zekerd. Gisterenmiddag tegen 3 uur maakte een militair vliegtuig een noodlanding bij Dieraen aan den. Muiderstraatweg, op het verhoogde gedeelte bij de Vinkenbrug. Het vliegtuig kwam met den kop in bet zand terecht. Het onderstel werd beschadigd. De vlieger kwam er goed af. Op 1 October j.l. telde Nijmegen 75.800 inwoners en Arnhem 75.898. Vermoedelijk zal in den loop dezer maand Nijmegen de si ad Arnhem in grootheid der bevolking voorbij komen. Geen reserve-materie al. De hoop, door de directie van de Leid- i.che fabriek van gas en cleetriciteit uitge sproken, dat gisteren de centrale weer in de behoefte van stroomlevering zou kun nen voorzien, is verwezenlijkt, in zooverre, dat de trams nog moeten blijven loopen op stroom van Den Haag, De groot- industrieelen zijn ook geholpen, wat als een bijzonder voerdeel mag worden beschouwd. Eén bezwaar blijft echter nog bestaan. De fabriek heeft geen reservemateriaal, zoodat bij de minste storing het bedrijf weer in de war zou kunnen worden ge bracht, waarvoor te meer vrees bestaat, omdat met de beschikbare capaciteit moet worden gewoekerd. Een gunstige omstan digheid is, dat thans hot oir.de van de week daar is en dat ae machines van Za terdagmiddag tot Maandgochter.d een aan merkelijke verlichting hebben, waardoor dan aan do herstelling met maer intensivi teit kan worden gewerkt. Een lichtzijde is ook, dat de fout aan den grooten turbine-generator, waarin kortsluiting ontstond, is meegevallen. Er werd eerst gevreesd, dat deze machine voor herstel naar Berlijn moest worden gezon den, waarmede zes weken gemoeid zouden zijn geweest. Het is echter gebleken, dat zij te Leiden kan worden hersteld. Een drietal jongens van 19 en 20 jaar heb ben te Maastricht ingebroken in de banket bakkerij van Ph., op dc Markt aldiar. Zij had den zich door een kelderluik toegang ver schaft. Een agent, die onraad bemerkte, ge lukte het, den 20-jarig.en fabrieksarbeider A. W. aan te houdarf; dc beide anderen sloegen op de vlucht, doch zijn later in Wijk aange houden. Bij A. R. werd nog drie' gulden ge vonden van den diefstal afkomstig. J. H. ver. klaarde een paar kruiken Oude Genever en een doos chocolade in de Maas te hebben geworpen. De eerste aangehoudene was in het bezit van een flesch witte Porie, chocolade, nou gat enz. Alle drie zijn aangehouden cn in arrest ge steld. EEN NOODZAKELIJK VERWEER. In het avondblad van 14 September j.l. beweerde „de Telegraaf" dat Mr. A. v. d._ Deure* voorzitter der Chr. Radio-vêreeni- ging en Secretaris van de Staatscommissie voor den Nat. Omroep met ondergetee- kende achter den rug om van de Staats commissie zich verzekerd hadden van een zendvergunning en gebruik van een gemeen- schappelijken zender, welke hen door den minister van waterstaat was gegeven. Dit Z.g. achter den rug om werken noemde het blad „Radio-geknoei." Wij zonden daarop een verweer in, dat als volgt luidde „Mogen wij den schrijver en de lezers van Uw blad mededeelen, dat de officieel» aanvrage aan Wate'rstaat niet achter den rug der Staatscommissie is geschied, maar dat zij in de vergadering van genoemd lichaam is voorgelezen en dat bij meerder heid van stemmen gunstig over die aanvrage is geadviseerd." M.a.w. de Staatscommissie zelf heeft den Minister onze aanvrage orr\ zender en zendvergunning aanbevolen. Het z.g. radio-geknoei heeft dus alleen maar be-" staan in de verbeelding van den schrijver in „De Telegraaf" van wat het blad dus beweerde was geen letter waar. Nu is bet altijd min of meer onaangenaam ongelijk te bekennen vooral, wanneer men iets beweerd heeft wat onwaar blijkt te zijn. En daarom schreef (en wie de Telegraafsche manieren kent zal zich daar niet over ver wonderen) dit blad op 10 October dat het radio geknoei eigenlijk in wat anders gelegen had en dat het fijne van de zaak het volgende was: De heer v. d. Deure zou 'n wijd ge bruik gemaakt hebben (lees misbruik) van dc kennis, die hij als Secretaris van de Staatscommissie bezat. Daardoor wist hij rul. dat de LI. D. O. een zendvergunning had aangevraagd. Hij is toen naar Pastoor Per- quin geloopen en heeft men hem ook gauw een aanvraag tot zendvergunning aan den minister opgezonden. Ook deze bewering is weer geheel onjuist. Mr. v. d. Deure wist gelijk ieder lid van de Staatscommissie, en gelijk alle besturen der bijzondere omroepen, en nog honderden anderen buiten deze om dat de H. D. O. een zendvergunning had aangevraagd. Dit was zelfs publiek op een algemeene verga dering der verschillende omroepen in het gebouw der N. S. F. bespröken. Hier is de Telegraaf alweer de plank mis, en Mr. v. d, Deure heeft geen misbruik gemaakt van zijn kennis als secretaris van den Nat. Omroep Hij wist het als alle anderen buiten zijn secre tariaat om. „De Telegraaf" beweert verder, dat de aanvrage van den H.D.O. in de Staats commissie is voorgelezen en de minister ook over deze aanvrage advies heeft ge vraagd. Alweer mis. De aanvrage van den H.D.O. is niet aan de Staatscommissie op gezonden ter fine van advies, en ook niet door den H. D. O. ingetrokken om ons ter wille te zijn. Zij is door den minister behandeld geheel buiten de Staatscommissie om en ookgegeven. Alles wat de Telegraaf beweert is dus fantasie,'die voortkomt uit een kwalijk ver kropt misnoegen, omdat Mr. v. d. Deure noch ondergeteekenae op het verzoek van de redactie zijn ingegaan om in dat blad een artikel te schrijven over den Nat. Omroep. Waarom deden wij dat niet? Ie. Omdat wij te veel respect hadden voor den minister om de unfaire daad te begaan het rapport der Staatscommissie te bespreken alvorens hij het gepubliceerd had. 2e. Omdat wij niet wilden schrijven in een blad, dat volgens eigen getuigenis: de leidende personen in de' radio steeds het woord had verleend, (wat moesten wij dan nog zeggen? Die leidende persoonlijkheden hadden de bijzondere omroepen, reeds finaal afgemaakt). 3e. Omdat wij meenden, dat onze eigen bladen waren aangewezen om daarin deze zaak, van het grootste gewicht te bespreken. Ten slotte nog een bewijs, hoe op het oogenblik op de meest vijandige wijze tegen de bijzondere omroepen wordt opgetreden. In de openingspéech, welke door den onder voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, werd uitgesproken bij de opening der Intern. Radio Tentoonstelling in het paleis voor Volksvlijt, kon deze zich zelfs niet bedv/ingen zijn afkeuring uit te spreken over de „Sectarische" (het is het geliefde woord onzer tegenstanders) om roepen. Deze man scheen al wéinig begrip te hebben van de hem toevertrouwde taak. Hij had de onbeleefdheid (het woord is te zacht) om in zijn openingsrede te beleedigen degenen die op de tentoonstelling een„stand" hadden, en dus het hunne bijdroegen tot het welslagen dezer onderneming. Maar tegen wat geloovig is en Christelijk mag men zich alles veroorloven. Opmerkelijk dat geen van onze Katholieke bladen, deze unfaire daad schijnt opgemerkt te hebben. Wij eindigen. Katholieken, weest op Uw hoede; want de strijd spitst zich steeds weer toe. En om daar een kijk op te krijgen leest maar eens, wat o.a. „Dc Luistergids" in zijn laatste nummers schrijft, om U maar heei duidelijk te maken dat Uw K. R. O. eigenlijk geen reden van bestaan heeft. Misschien valt het U niet op? Ons wel en wij nemen er degelijk notitie van. L. H. PERQUIN Voorz, K. R. O. beslist grootste sorteering. Laagste prijzen bij H, A, J. IV9 00RS Koningstraat 27 TELEFOON 14809 HAARLEM i De bekende Haagsche „wonderdokter", de kruidkundige J F. v. d. P„ stond terecht wegens oneerlijke concurrentie ten aanzien van apotheken, omdat op een raam, waarin zijn zaak in de Molenstraat is gevestigd, de aanduiding „apotheek" voorkomt, hetgeen 'nadeel zou kunnen berokkenen aan de bo- na-fidc apotheken. Dr. Holman, voorzitter van de Nederl. Maatschappij ter bevordering van de phar- macie, als getüige gehoord, meende, dat door de aanduiding van de zaak, zooals ver dachte dat gedaan heelt, deze' zaak het aanzien gekregen heelt van een apotheek. En dat moet als oneerlijke concurrentie worden beschouwd. Verdachte betoogde, dat er van concur rentie en derhalve van benadeeling geen sprake is. Hij verkoopt aan niemand, die zoo maar zijn zaak binnenkomt. Hij levert alleen zelf gemaakte kruiden e.d. (welke in een apotheek niet verkrijgbaar zijn) aan personen, die bij hem onder behandeling zijn en in het bezit zijn van consulatie-kaart. Het O. M. achtte de eiementen voor het tenlaste gelegde feit niet bewezen en vroeg vrijspraak van den verdachte. Verdachte verklaarde zicht bereid het woord „apotheek" van zijn raam te verwij deren, Gistermorgen brachten H. M. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan de hoofdstad. Nadat de vorstelijke personen per auto aan het koninklijk paleis waren aangeko men en ten paleize het noenmaal hadden gebruikt, werd 's middags uitgereden tot het brengen van een bezoek aan da Fran sche tentoonstelling in het Rijksmuseum en Stedelijk Museum. In de vestibule van den Drucker-uitbouw aan de achterzijde van het Museum waren ter ontvangst van de vorstelijke personen aanwezig de Fransche gezant de heer De Marcilly, de heer Jean Guiffrey, directeur van het Louvre, de hoofddirecteur van het Rijksmuseum de heer F. Schmidt Degenér, de onder-directeur van het Nederlandsche Museum dr, F. W. Hudig, de conservator Jhr. D. C. Roëll en het bestuur van het Ge nootschap „Nederland-Frankrijk", prof. dr. J. J. Salverda de Grave, de heeren T. Boe len, mr. H. K. Westendorp, mr. E. v. d. Minne en mej. Duys. De dames Hudig en Van der Looyvan der Leeuw, conservatrices van het Rijks museum boden bloemen aan de vorstelijke bezoekers aan. De heer Guiffrey leidde de Koningin door dc zalen, de heer Schmidt Dégener, hoofd directeur van het Rijksmuseum, diende prinses Juliana tot gids langs de schilderijen Hierna werden de moderne' Fransche schilderijen in het Stedelijk Museum bezich tigd, waar de directeur de heer C. W. H, Baard zich bevond, om de Koningin te ont vangen, i—II i M» i -«II— ALCOR 7/10 Lizard gep„ Montreal n. Rott. BATAVIER V 8/10 v.m. 8 u. 40, v. Rott. te Gravesend. DONAU 8/10 in lading Alfold, Rott. FRISIA, lichter, 8/10 v. Danzig te Rouaan per sleepb. Zeeland. HOFPLEIN 8/10 v. Narvik n. Rtot. J. B. AUG. KESSLER 8/10 Perim gep., Abadan n. Suez. NEPTUNUS, ?osterhuis 7/10 St. Catheri nes Point Fowey n. Odense. NOORD 8/10 Holtenau gep., Rott. n. Rafs'j, OOSTZEE, sleepb. 7/10 te St. Vincent Tees n. Barranquilla met 2 lichters. SEMIRAMIS 7/10 Perim gep., Singapore n. Suez. WOLSUM 7/10 v. Rott. te Montreal. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. JAN PIETERSZ. COEN (thuisr.) wordt Zondagmorgen. 6 uur te IJmuiden en te 10 u. te Amsterd. verwacht. KANGEAN 8/10 v. Batavia te Amst. ROEPAT (thuisr.) 7/10 v. Marseille, KON. NED. STB. MIJ. KON. W.I. MAILD. ACHILLES 7/10 v. Alcxrindrië n. Con- stantinopcl. ADONIS 7/10 v. Livorno n. Napels. BRIELLE 7/10 v. Antwerpen te Rott. DOROS 6/10 v. Yerakini n. Cava 11a. BOS 7/10 v. Catania n. Messina. FAUNA 8/10 v. Amsterdam te Rotterdam, ILOS 7/10 v. Malaga n. Cadix. IRIS 7/10 v. Hamburg n. Amsterdam. JASON 7/10 v. Bourgas te Varna. JUNO Mytilene n. Amst., pass. 7/10 Din- ger.ess. MINERVA 7/10 v. Smyrna te Constanti- nopel. NEREUS 7/10 v. Oporto n. Vigo. ORION 7/10 v. A'dam te Rotterdam. PERSF.US 7/10 v. Kopenhagen n. Aarhus. PJUMS DER NEDERLANDEN (uitr.) 8/10. v. Madera naar Paramaribo. THESEUS 8/10 v. A'dam te Rotterdam. ULYSSES 3/10 v. Curasao naar Puerto Colombo, VESTA 7/10 v. Malta naar Venetië. VULCANUS 7/10 v. Port au Prince naar Cap Haitien. ZAANSTROOM v. Algiers naar Lissabon pass. 7/10 Gibraltar. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM 8/10 v. Rosario te Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (uitr.) 7/10 te Beira. MELISKERK (thuisr.) 7/10 te Marseille. NIAS (uitr.) 6/10 te Antwerpen. RIETFONTEIN 7/10 v. Algoabaai n. Kaap stad. SALABANGKA (uitr.) 6/10 v. East London. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK 7/10 v. Philadelphia te Bal- timore. BREEDIJK, Rott. v.d. Pacifickust, pass. 8/10 Lizard. NOORDAM, Rott. n. New York pass. 8/10 v.m. Lizard. NOORDERDÏJK, Pacifickust n. Rott. 7/10 v. St. Thomaxs. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN, STREEFKERK (thuisr.) pass. 7/10 Peniche. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SIMALOER (uitr.) 8/10 v. Sabang. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJSTROOM 8/10 v. W. Afrika te Amst. JAVA—BENGALEN LIJN. CALCUTTA, Calcutta n. Java, 6/10 v. Rangoon. ROTTERDAM—ZUID-AMERTKA LIJN. ALUDRA 7/10 v. B. Ayres n. Rott. WAALDIJK (thuisr.) 6/10 v. Santos. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. CYCLOPS 8/10 v. Japan te Rotterdam. PERSEUS v. Japan n. Rott. 7/10 te Penang EMZETOO LIJN. JONGE JACOBUS 8/10 v. Rott. n. Malags. BUITENLANDSCHE HAVENS. ADELAIDE V, 6/10 Banffshire, Lond. ANCONA A. 3/10 Gardenia, Rott. BALTIMORRE A. 7/10 Spencer, Rotterdam BARBADOS A. 6/10 Phikdelphian, Liverp. BERMUDA A. 4/10 Cape St. Lucia, Lond. BOMA V. 5/10 Thysville, Amtw. n. de Congo. BORDEAUX A. 5/10 Roussilon, Newyork COLON A. 5/10 Notre Damg de Fourviere Havre. CONSTANTINOPEL V. 6/10 Pasubio, Nicolajeff n. Rotterdam. DAKAR V. 7/10 Athenee, Rott. naar Ru- fisque. DUINKERKEN A, 5/10 Meinam, Rott. ELSENEUR gep. 7/10 Eleni, Rott. n. EBSJERG A. 3/10 Oberpras, Delbruck, Rotterdam. GENUA V. 5/10 Anhalt, Japan n. R'dam. GIBRALTAR gep. 5/10 City of Christiania Calcutta n. Londen Merton Hall, Ran goon naar id. GIBRALTAR gep. 7/10 PLM 21, Marseille naar Rotterdam. GLASGOW V. 5/10 Elysia, Bombay. GOTEHNBURG A. 2/10 Fritiof, Rott. Mansuria, idem. HAVRE A. 8/10 Bochum, Macassar naar Amsterdam. LAND'S END gesign. 5/10 (nam. 1 uur 13) Gladiator, Havana n. R'dam, 200 m. W. LAS PALMAS A. 6/10 Margit, Rotterd. LISSABON A. 5/10 Dabeja, Rott. LIVERPOOL A. 6/10 Cranch, Chilli; Pole Aarvold, Rotterdam. LIVERPOOL A. 6/10 Lobos, Callao; El- mina, W.-Afrika. V. 6/10 Duendes, Corral. LIVERPOOL verw. 9/10 8 u. vm. Mont- clare Montreal. LIZARD gep. 6/10 Columbus, New York naar Bremen. LIZARD gep. 6/10 Hastings, Mobile naar Bremen en Rotterdam. LONDEN A. 6/10 Clan Macphee. Chitta- gong; Oedarbursi, Tampico; Maria Vic toria, Philadelphia. V. 5/10 Minna Horn, Trinidad.6/10 Hardwick. Grange, Rosario Commercial Pathfinder, New York. MADERA V. 4/10 Madrid, NBuenos Ayres naar Bremen. MANCHESTER A. 6/10 Ousel, Amst. Imber, Rotterdam. MARSEILLE A. 5/10 Dornala, Calcutta naar Londen. MARSEILLE A. 6/10 Wyneric, Curasao. MARSEILLE A. 6/10 P. L. M. 12, Rott. MATADI A. 3/10 Mayumble, Antwerpen. MONTEVIDEO A. 5/10 Baronesa, Lond. V. 5/10 Highland Laddie, Lond. NEWYORK V. 6/10 Pres. Roosevelt, Bremen PENICHEgep. 7/10 Generalise, Rott. n. PERIM gep. 7/10 Japan, Rott. n. Japan. PERIM gep. 8/10 La Habra, Balek Pappan n. Suez. PLYMOUTH V. 7/10 George Washington, Newyork n. Bremen France, Newyork. PORT SAID A. 6/10 Zinovia, Rott. QUEBEC A. 6/10 Valemore, Rott. Col di Lana, id. 7/10 Monte Piana, id. SABANG V. Henry Deutsch de la Meurthe, Kurrachee n. Aroe Bay. SAGRES gep. 7/10 Glentara, Rott. n. Japan. SANTOS A. 4/10 Argentinier, Rio Grande. SINGAPORE'A. 7/10 Bolton Castle, Batavia n. New York Minderoo, Batavia. ST. NAZAIRE A. 5/10 Lafayette, Colon. ST. VINCENT A. 5/10 Highland Rover, B. Ayres 6/10 Rokos Vergottis, Santa Fê. SOUTHAMPTON A. 6/10 Wmpress of France, Quebec. V. 6/10 Resolute, Hamburg n. New York. SOUTHAMPTON V. 7/10 Pres. Harding, Newyork Minnedosa, Montreal. SUEZ A. 5/10 City of Hankow, Calcutta n. Lond,Aleppo, Kurrachee n. Hull. 6/10 Kasatna, Delagoabaai. SUEZ A. 6/10 City of Melbourne, Dairen n. Rott. VANCOUVER A. 4/10 Pacific Shipper, Glasgow. VIGO V. 5/10 Artus, Buenos Ayres. ZEA gep. 7/10 Christine, Bucuresti Ibrail n. Rott. ALPHEN AAN DEN RIJN, 8 Oct. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen. aan den Rijn". Spinazie 11.8016.60; Heerenboonen 12.4028.10; Sniiboonen 22.4025.50; Postelein 78.20. Peren: smousp. f 12.20 12.60; William 18.20; Louwtjes 11.40. Appelen; goudr. 15.30.; renador 9. 19.30; bellefl. 12.90; Spruitkool I 9. 9.80; Uien 3.30—4.; Peen 5.50—8.30; Kroten 1.203.; Andijvie 1.402.20. Kropsla I 2.703.50; Bloemkool I 18.80 22., II 3.106.; Savoyekool 4.9C 7.50; Roodekool 5.506.; Wittekoól 5.60 8.80; Meloenen 13.—22. Eierenveiling; aanvoer 3348 stuks. Kip Eieren 8.60— 1.0.; Eend f 6.50. ALPHEN A. D. RIJN, 8 Oct. Kaasmarkt- Aangevoerd 66 wagens le soort met R. M. 5258; 2e soort met R. M. 4451; zware 60. Handel matig. ARNHEM, 8 Oct. Eierveiiing. Aanvoer 550.000 stuks. Prijzen kippen- 9.60—10.60 idem kleine 5.508.50 eenden- 7.40 7.80 per 100 st. ALKMAAR, 8 Oct. Granen. Aanvoer 4235 hl, waarvan 1171 hl tarwe,/13.7514.75 325 hl rogge 10.25—11.25, 951 hl chev. gerst 10.6011.75, 1094 hl haver 9.5011, 202 hl samen brui«e boonen 1826, ci- troenboonen 27.5030, duivenboonen 15.50, witte boonen 40, 5 hl kanariezaad 74*hl rood mosterdzaad 30.50, geel id. 27, 5 hl karwijzaad 34, 5 hl blauw maanzaad 403 hl samen groene erwten groote) 40 46, id. kleine) 1823, grauwe erwten ƒ30 47, vale erwten 3547, witte erwten Alles per 100 kg. LEEUWARDEN, 8 Oct. Granen. Tarwe. Witte puike 14.0014.25, Gerst. Zomer puike 11.5012.50, mindere/ 11.0011.25. Haver. Witte puike 9.60, mindere 9.00, Lijnzaad. Witbloem 18.0019.50, slag zaad 15.0017.50. Kanariezaad. Platte 15.0019.00. Erwten. Groene Schokkers 28.0035.00, groene kleine kook ƒ17.00 22.50, alles p. 100 kg. Aardappelen. Borger 2.50—2.70, Rocdstar 2.80—3.00 's-HERT GENB SCH, 8 Oct. Boter mijn. Aanvoer 26.375 kg. Prijzen hoogste 2, laagste 1.83, midden- 1.95. IJMUIDEN, 7 Oct. Heden waren aan den Rijksvischafslag 21 stoomtrawlers. De prij zen waren als volgttarbot 1.701.45, tongen 1.90—ql.20 per kg., griet 53—23, gr. schol 5734, md. schol f 6830, zet- schol 36—27, kl. schol 24—10, 20—4, scharren 158 per 50 kg. roggen 15— 10.50 per hoop vleet 2.501 per stuk ma kreel 1712, pieterman en poon 12.507, gr. schelvisch 372.1, md. schelvisch 18.50 30, k.md. schelvisch 148, kl. schelvisch 95, 72.20 per 50 kg kabeljauw 65 42 per 125 kg gr. gullen 137.50, kl. gullen 72.40> wijting 2.501 per 50 kg. IJMUIDEN, 7 Oct. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoomtreilers IJM. 189 (Mary) met/5151 IJM. 175 (Trio) met 2565 IJM. 40 (Calabria) xnet 728 IJM. 405 (Derika II) met 5852 IJM. 272 (Derika XV) met 2464 IJM, 53 (Derika VI) met 3863 IJM. 385 (Derika JV) met 2475 IJM. 261 (Pan) met 2107 IJM. 180 (Holland IV) met 3720 IJM. 176 (Holland II) met 2038 IJM. 491 (Timor) met 1080 IJM. 136 (Lobelia) met/2431 IJM. 232 (Westland) met 1491 IJM- 23 (Alcmaria) met 1596 IJM. 151 (Hilda) met 1442 IJM. 316 (Gerard) met 2361 IJM. 28 (Walrus) met 2844 IJM. 32 (Zee meeuw) met f 2674 IJM. 70 (Zeehond) met 1931 IJM. 159 (Jilie Streiü') met/ 1684 en IJM. 56 (Groningen) met 2048 aan be somming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14