Gogo rOCOGLG Levensverzekering Mij. HAAïtLEM. Berichten uit onze vorige oplage DE SPAABNEBANK Huldiging R.K. Harmonie „St. Ceaciiia." De uitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur. St. Franciscus van Assisië, BURGERLIJKE STAND. OnthefHng Winkelsluiting. Vraag en antwoord. Van onze Rechtbank. Gewetensgeld. De Rijksstraatweg Alkmaar-Haarlem Bolleninvoer in Amerika. De Zwijntjesjagers. Buitengewoon Lager Onderwijs BinnentO. mmulen is ;cle pijn over! öQcls, per doos a 12 car Kets 10 ff ff ff ff 1 TOONEEL. Iiaarl. Kennemer Tooneel: Ibsen's Peer Gynt. Personalia. te NMÏV1EGEN. Verzekerd kapitaal ruimf 21.300.000,- WisKundige reserve 31 Decsm&er 1925 2.599.923,79 Extra waarborgen 280.000,— Voor katSioiieken, die een Levensverzekering willen sluiten is dit de meest aangewezen maatschappij. Verkeersregeling Pontveer V eisen. Voor den Politierechter. De electrificaire der Spoorwegen. DE RIJKSWEGEN. DE TOESTAND IN DE METAALINDUSTRIE. RLOEMENDAAL. Het bezoek van H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan de Hoofdstad. Een belangrijke diamanten en parelen veiling. Jhr. v. Karnebeek vertegenwoordiger van Nederland in den Volkenbond. Amerikaansche torpedojagers te Hongkong. Het landgoed Engbergen voor f 37.000 verkocht. Diplomatieke verandering in Frankrijk. 1015/8 1015/s 1031 g 1031/8 100l/2 1001/3 104i/8 1041/g HoIL Lloyd 30 1 49 V2 179l/a 93 a V. A. 1661/s 165 97 167l/4 3691/2 366Va- 160 160i/a 3513/4 348 b 96 439/lfi 5Vl6 „St. Caeciiia' de Roomsche harmonie Van Schoten, met haren wakkeren directeur, den heer Chr, Kuyboom, .werden Donderdag avond op waardige wijze gehuldigd. Deze huldiging vond plaats naar aanleiding van de behaalde lauweren op het concours te Spaarndam. in 1902 werd—„St. Caeciiia' op initiatief van den Weleerw. heer Van Leipzig, kape laan aan ,.St. Ba'vo te Schoten, en den heer Chr. Huyboom opgericht. Aanvankelijk begon men met 8 personen. Het korps be straf nu uit o4 werkende leden. Door het ontstaan van „St. Caeciiia" ontsproot ook de Sb Joseph-Gezeilenvereeniging. Het kranige korps heeft zich steeds ge leend voor diverse doeleinden en zeker niet het minst voor liefdadige. In den bestaanstijd nam „St. Caeciiia'' voor het eerst deel aan het concours te Warmond in de 4e afd., waar zij reeds direct met een len en 3en prijs uit den strijd trad. Vervolgens te Santpoort met een len en 2en prijs; te Vianen (2e afd.) met een 2en prijs; te Velsen (2e afd.) 2e prijs; te Wassenaar (2e afd.) Ie prijs marsch- wedstrijd, 2e prijs concertwedstrijd, met lof der jury en voor het laatst te Spaarndam met een len prijs concert- en len prijs marschwedstrijd. Alzoo is het corps gepro moveerd tot de le afdeeling. In het feestelijk versierd Volksbondge bouw, gezellig en aangenaam opgetooid met planten en bloemen, wat den pachter alle eer aandeed, waren de leden met hunne da mes aanwezig. Het prettige strijkje „Majes- tic-band", onder leiding van Mevr. J. de HaasKroonenberg, bracht er onmiddellijk de feeststemming in. De heer P. A. Joosten, voorzitter, opende deze feestvergadering eri heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder den directeur, die steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van „St. Caeciiia,' die de voor vechter mag genoemd worden, in het bijzon der op het laatst gehouden concours te Spaarndam, waarvan spr. tot aller spijt dit slechts kan betreuren, dal de directeur daar geen directeuersprijs mocht behalen. Spr. hoopt door steeds nauwere samenwerking dat „St Caeciiia" tot grooter groei en bloei komen mag. De heer P. Heynen, bestuurslid, memo reerde het succes, behaald te Spaarndam en meende dat de leden deze triomph moesten vieren. De beurzen werden onderling geo pend en de leden meenden niet beter te doen dan een huishoudelijk geschenk te ge ven. Hierbij overhandigde spr. een prachtige lampekap met snoer, (levendig applaus.) De directeur dankte in de allereerste plaats den voorzitter voor de werkzaamhe den, welke hij voor „St. Caeciiia" verricht. In iedere vereeniging is wel eens verschil van meening, doch dit is juist altijd in het belang van de goede organisatie. De direc teur zegt, dat dit werk, het opbouwen van „St, Caeciiia" een^>tuk van zijn leven is ge worden. Het doet hem genoegen, dat allen nu zoo feestelijk vereenigd zijn. Spr. dankt allen die hebben bijgedragen aan het ge schenk, wetende, dat juist voor de Roomsche zaak, dikwijls zooveel financieele offers ge vraagd worden. De directeur is trotsch op deze vereeni ging. Hij eindigde met nogmaals hartelijk te bedanken voor het keurige geschenk. De voorzitter dankte den directeur voor de gesproken woorden en noemde hem den steunpilaar van de harmonie. De directeur sprak dan woorden van waar deering en hulde voor al hetgeen de heer Schoorl, de vorige voorzitter heeft gedaan voor deze harmonie. Door een langdurige ziekte, gepaard gaande met een verpleging in het sanatorium te Nijmegen, moest hij de vereeniging verlaten. De avond werd verder gevuld door een voordrachten-wedstrijd onder de leden, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld wat een zeer aardige attractie vyas. Verder had een verloting plaats van eenige taarten en een H. Theresia-beeldje. Na geruimen tijd in gezellig samenzijn nog bijeen te zijn geweest, bracht de voorzitter dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen feestavond, in het bijzonder aan den pachter van 't gebouw, door de smaakvolle versiering heden aangebracht wat in niet geringe mate de feeststemming heeft verhoogd. Ten slotte zij vermeld, dat de heer Chr. Kuyboom is benoemd tot directeur der har monie Orpheus", ondera'd. van den R. K. Volksbond te Amsterdam. De inzender, die ons het eerste bericht ïond. schrijft ons nog; Het geval dat aan hen, die hunne be trekking kwijt geraakt zijn na de herha lingsoefeningen, zes wachtdagen wordt ge geven, is niet bij Bi A. Haarlem, maar bij dal van Schoten. Het B. A. van Haarlem heeft, volkomen Zooals door den heer Visser medegedeeld werd. in de meeste gevallen, veel humaner opvattingen omtrent de taak die te ver lichten is, dan het Burgerlijk Armbestuur Van Schoten. Donderdagavond vergaderde de R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden Si Franciscus van Assissië, afd. Haarlem, in gebouw „St. Bavo". Door het bedanken van den heer A. F. H. den Baas. opende de BondssccCetaris. de heer H. B. Haver, om halfnegen de vergadering met gebed. De notulen werden behoudens een kleine wijziging goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een curculaire betreffende de federaties-examenk De leden, die voor de loting in aanmerking meenen le moeten komen, tot gratis deelname aan de examens, moeten zulks uiterlijk den 30sten October laten weten. Aanvragen voor loting tot gratis deelname na 30 October, komen niet meer in aanmerking Het aanvullingsreglement, art. 15 a werd aangenomen Aan de leden zullen vragenlijsten worden verzonden om een enquête in te stellen omtrent de toestanden op de kantoren. Voorgelezen werd een rapport betreffende 1de wachtgeldregeling der gehuwde bedienden tn dienst bij de Mij, tot Exploitatie van de Nederlandsche Plantenboterfabriek te Am- Iterdam. Het request betreffende de winkelsluiting was in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Door den Bondssecretaris werd een woord van dank gebracht aan den heer J. Th. Elligens, daar hij als secretaris van Herwon nen Levenskracht ook de vereenigingver tegenwoordigde, voor den velen arbeid wel ken hij heeft verricht gedurende de dagen der tentoonstelling. Hierna kwam aan de orde de viering van het St. .Franciscusfeest. De v; przitter betreurde bet, dat er zoo weinig medewerking is geweest van de leden voor liit feest Het bestuur heeft gemeend om aan de ledenvergadering te advisecren de feest vergadering niet te laten doorgaan, doch uit te s.tellen got een tateren datum. Op Zondag 10 October zal voor de leden in de Kapel der Eerw. Zusters in de Koning straat om .9 uur een H, Mis worden gelezen met toespraak door den Zeer Eerw. Zeer Geleerden Rector yiaar, en Algemeene H. Communie. Na de H Mis zal een gezamen lijk' ontbijt plaats hebben. Zij, die zich alsnog voor het ontbijt willen opgeven, kunnen dit doen bij den secretaris. Na nog een aansporing aan alle leden allen in de Kapel aanwezig te zijn, sloot <*e heer Haver de goed bezette leden vergadering, Geboren: 7 October; z. van M. H. de Dood Engelblik. Overleden: 7 October: "E. J. Hakvoort, 74 jaar, Duvenvoordestraat. R.-K. VOLKSUNIVERSITEIT. Wij cnlvingen het progi«mmaboek van de R.-K. Volksuniversiteit voor den cursus Ï9261927. Het is eeu handig boekje, in keurigen omslag, bevattende alle hijzonder- heden die voor de cursisten van belang zijn, het curatorium, het algemeen bestuur, de verschillende organisaties die de leiding hebben der cursussen, enz. Achter in het boekje is een practische cursuskalender afgedrukt. De leden der «Cursusgevende Vereenigin- gen kunnen de lessen van hun eigen ver eeniging volgen, op de voorwaarden, door het bestuur van hun eigen vereeniging vastgesteld en bekend gemaakt. De leden van: Alberdingh Thijm, de Arka, het St Bavo-Gilde. Geloof en We tenschap, de Groote Gezinnen, den Ko- renbond, den R.-K. Kring, den Vrouwen bond en het Werklieden-Verbond kunnen eikaars lessen volgen voor den halven toegangsprijs Zij toonen daartoe bij den aanvang der les een lidmaatschapsbewijs. Passepartouts, toegang gevende tot alle cursussen, zijn a 25.- verkrijgbaar bij den Penningmeester der R K. V. U.: Jos. de Lobs!. Kreiagestraat 19, Telefoon 15116, Haarlem. Toegangsbewijzen zijn steeds verkrijgbaar aan den ingang der lokaliteit, waar de leï gegeven wordt. Alle lessen beginnen kwart over acht stipt, met uitzondering van die, voor welke een ander aanvangsuur wordt bekend ge maakt. Maandag 11 October, 's avonds kwart over acht, wordt de openingsvergadering gehouden, waar Dr, Ger. Brom, professor aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, zal spreken. B'. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door de afdeeling Haarlem van het Java-Comité te houden bazar in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw, ingevolge het bepaalde bij artikel 14 sub b der verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verkend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 12, 13 en 14 October 1926 tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mogen worden verkocht en het verkochte medegenomen. Donderdagavond omstreeks 12 uur liep een man op den Jansvveg. Hij vroeg aan enkele voorbijgangers den weg naar het station. Door een minder beleefd woord kreeg hij ruzie met hen. Hij gaf een van hen een klap, waarop zij hem te lijf gingen. Hij kreeg een wonde van 15 c.M. lang boven het rechteroog, waardoor op straat viel. Een burger zag hem en 1- zht hem naar de politiepost op het Stationsplein, waar een politieagent een voorlooig verbamd legde. Op advies van een lid van E. IT. B. O. werd de man naar het gasthuis gebracht om zich te laten be handelen. Daarna kon hij zich naar huis begeven. Uitspraken van Donderdag 7 Oct. 1926. A. G. S. schipper, te Culemborg. Dief stal, door 2 of meer vereenigde personen. Voorw. gev, straf van 6 maanden met een proeftijd van 3, jaar en bijzondere voor waarden. C. v. K. chauffeur, te Zaandam. Aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. 2 Maanden gevangenisstraf. W. B los werkman, te Velseroord, Appèl overtr. openbare dronkenschap. Voorw. hechtenis van 3 dagen en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd Ivan 1 jaar, met een proeftijd van 3 jaar en bij zondere voorwaarden. A. v, d. M. autobushouder, te Wijk aan Zee en Duin. Appèl overtr. Algem. politie- verod. van Wijk aan Zee en Duin. Vonnis Kantonr. Haarlem bevestigd. J. B. los werkman, te Wormerveer. Appèl overtr. Visscherijwet. Ontslagen van alle rechtsvervolging. D. O. los werkman, te Wormerveer. Appèl overtr. visscherijwet. Ontslagen van alle rechtsvervolging. Ontvangen is bij den inspecteur der di recte belastingen alhier, 1ste afdeeling, 20 wegens te weinig betaalde personeele belasting. In de vergadering van de Alkmaarsche Kamer van Koophandel is besproken het antwoord van het Ministerie van Water staat, inzake den Rijksweg HaarlemAlk maar. De heer De Raat vindt 't antwoord niet afdoende. De weg is absoluut slecht en be lemmert den handel voor Alkmaar met het Zuiden. Spr. wil den Minister hierop wijzen en nogmaals een adres tot den Minister richten. De Voorzitter erkent ook, dat de weg een *chade is voor den handel. Haarlem heeft in deze een voorsprong op Alkmaar, dat toch belangrijken handel heeft op Velsen en IJmuiden. De heer De Raat wil den Minister doen inzien, dat Alkmaar als handelscentrum achteruit wordt gesteld bij Haarlem. Het geldt hier een levensbelang van een be langrijke streek. De heer Ringers merkt op, dat het Noor den stiefmoederlijk bedeeld wordt. De we gen in het Zuiden zijn veel beter. Daar wor den soms wegen verbeterd, die hier prachtig genoemd zouden worden. De heer Kolsler wijst erop, dot, ondanks het feit, dat de wegen tusschen Haarlem en IJmuiden beter ziin, verleden iaar toch nog 32 treinen tusschen die plaatsen zijn ingelegd. Besloten wordt, zeer krachtig bij den Minister aan te dringen op verbetering. Tot op 15 September zijn in de haven van New-York ingevoerd 39.059 kisten Holland- sche bloembollen. ijDonderdagavond is een damesrijwiel ont vreemd uit de rijwielbewaarplaats van de R. K. Huishoudschool aan den Kleine Hout weg en een heerenrijwiel uit het portaal van een café in de Kleine Houtstraat. BELGIË. Ten tijde van de trekschuit en de lange Goudsche pijpen, behoefde er niet zooveel zorg besteed te worden aan onze geeste lijk misdeelden als op heden. Het tegenwoordige zenuwsloopende leven met intens snelverkeer en afinattenden wed loop om het bestaan, de woningtoestanden en vele andere factoren, dwingen ons nu ff echter om meer aandacht aan hen te schen ken. Meer en meer zal de zorg der achter lijken op onze maatschappij gaan drukken, want hoe sneller het moderne leven voort jaagt, hoe meer achterblijvers er ontstaan en hoe luider de kreet der zwakzinnigen wordt om hulp en steun. Deze groote groep moet geholpen wor den en het is tiet heilige vuur van de over tuiging, groot en goed werk te doen, dat hun, die hun gaven in dienst van onze ongelukkige medemenschen stellen, de kracht geeft, om ondanks de vele teleur stellingen, krachtig aan dit pionierswerk voort te arbeiden. Wij kunnen ons met een schouderophalen en niet willen zien van dit probleem niet meer afmaken. Het ligt er en hei vraag stuk vraagt om oplossing. Andere landen, o.a. België, zijn ons ia het verzorgen der zwakzinnigen ver voor. Men heeft daar een fonds voor verple ging van zwakzmnigen, blinden, doofstom men, slechihoorenden en krankzinnigen. De gemeenten storten, naar het aantal inwo ners, de heft in dit fonds; de Staat drie achtste en de Provincies een-achtste. Iedere gemeente weet dus, wat ze beta len moet en heeft er belang bij er zooveel mogelijk op te geven. In de hoofdstad van iedere Provincie zit een commissie van 5 leden; 2 leden van den Staat, 2 van de Provincie en 1 van de hoofdstad; welke eens in d^l4 dagen ver gadert en waar alle aanvragen voor plaat sing etc. naar toegezonden worden. Alleen de verzorging van de Justitie- kinderen valt rechtstreeks onder het fonds van het Ministerie van Justitie. Alle onkosten, onderhoudskosten gebou wen enz., worden uit dit fonds bestreden De lichamelijk gebrekkigen ontvangen er zelfs de voor hen onontbeerlijke toestellen uit, Onnoodig te zeggen, dat een en ander daardoor soepeler loopt dan in ons land, waar alles op gebrek aan geld afstuit en de Gemeentebesturen vaak te groote finan cieele offers moeten brengen, doordat de Provinciale Staten, zeer ten onrechte, zich afzijdig houden. Verder heeft men in 1920 door een Wet een scherpe scheiding gemaakt tusschen opvoedbare en niet opvoedbare zwakzin^ nigen De niet opvoedbare achterlijken moe ten sinds, dien tijd in aparte inrichtingen ondergebracht worden. In ons land zitten ze in bezinkingsklassen aan de buitengewone scholen en drukken vaak een verkeerd stempel op de debiele leerlingen In 1925 heeft men te Gent, Antwerpen, Brussel en andere plaatsen cursussen ge opend, om leerkrachten voor het buitenge woon onderwijs op te leiden. Om bezuini gingsredenen kan een en ander op heden geen voortgang hebben. Een Wetsontwerp voor verplicht onder wijs aan zwakzinnigen is in voorbereiding en de invoering kan spoedig tegemoet ge zien worden. Ziedaar eenige voorbeelden, waaruit wel blijkt, hoever ons land nog achter is. De bakermat van het Belgische buiten gewoon onderwijs is Gent, waar de Broe ders van Liefde het wereldvermaarde Sint Jozefsgesticht hebben en waar Vader Thé- odose en Broeder Ebergiste een onderwijs stelsel opgebouwd hebben, dat de bewon dering wekt van ieder, die het voorrecht gehad heeft, er van nabij kennis mede te maken. Een uiteenzetting van dit stelsel is meer geschikt voor een vakblad, doch waar ik, gedurende een tweetal dagen, onder de des kundige voorlichting van Br. Ebergisxe dit onderwijs heb kunnen volgen, zoo kan'er toch hier wel dit van gezegd worden, dat deze onderwijsmethode ver boven de Hol- landsche uitsteekt en het in ons land niets dan energieverspilling is, om bij het onder- wijs te blijven zoeken naar dingen, welke daar haar bestaansrecht reeds lang bewe zen hebben. Na het verlaten der dagschool volgen de jongens te Gent, gedurende een viertal jaren vak- en avondonderwijs en men moet ze op hun „stiel hebben zien werken, om tot de overtuiging te komen, dat er van onze achterlijken nog wel meer te maken is, dan wat ongeschoolde arbeiders en nietsdoeners. Zoo zag ik daar o.a. een schoenmakerij en kleermakerij en vol be wondering heb ik kennis gemaakt met de resultaten. Te Lummen is zelfs een druk kerij, geheel gedreven door achterlijken. Zoo iets stemt tot nadenken en men vraagt zich af, of we in ons land die rich ting ook niet uitmoeten. Zeker, wij hebben nier le maken met externe verpleging, loonderving, eischen van organisaties, etc., doch zijn al deze moeilijkheden er juist niet om overwonnen te worden? De Broeders van Liefde hebben over België een geheel net van inrichtingen voor jongens, terwijl de Zusters van Liefde op dezelfde wijze voor de meisjes zorgen. Voor opvoedbare, zwakzinnige jongens be zitten zij twee inrichtingen voor de Vla mingen en 2 voor de Walen, Voor de niet- opvoedbaren 1 inrichting te Selzaete. Voor de krankzinnigen hebben zij 11 ge stichten, waaronder 2 in Heiland, te Noordwijkerhout en te Venray, benevens 2 inrichtingen voor blinden en doofstom men. De stuwende kracht is daar Broeder Ebergiste en men moet met dezen eenvou- digen man kennis gemaakt hebben, om te voeleji, wat hij voor België is. Heerlijke uren waren het, om daar te spreken nfet iemand, wiens geheele leven in dienst van onze ongelukkige medemenschen ge steld is. Het zou ons te ver voeren, om dieper op een en ander in te gaan, doch dit staat vast, Haarlem zal voortgaan met te onder zoeken, in hoeverre een wijziging van het dagonden .rijs noodig is, om een betere aansluiting aan de maatschappij le ver krijgen. Een nauwe samenwerking tusschen dag onderwijs en nazorg is urgent en hopelijk zal hier nog veel goeds uit geboren wor den, tot heil van het misdeelde kind! Heemstede. E. P. SCHUYT. DE BLAUWE VOGEL. STADSSCHOUWBURG. De blauwe Vogel is weer in Holland het fijnste land der wereld, zooais director Jushny tusschen de gordijnen door komt vertellen neergestreken en Donderdag en Vrijdag ver telde hij in Haarlem, van alle steden van 't fameuse Holland de fijnste stad, volgens den- Zelfden Jushny, al zegt de oolijkerd morgen van den Haag hetzelfde. Het publiek heeft zich over het nieuwe program zeer voldaan betoond. De Schouwburg was nagenoeg uit verkocht en na ieder tableau kwam gul ap plaus, dat aan het slot op een ovatie geleek. Het program is geheel nieuw bijna alle nummers zijn van het grappige genre. Een enkel dramatisch nummer is er bij, zooals „een compagnie soldaten," een staalkleurig tableau vivant tegen een gele Rotspartij als gebeeldhouwd en heel de groep tegen een diep zwart fond. Het kleureffect was prachtig en de levende beelden met hun lijkkleurige gezichten in de slotscène, waren sterk aan grijpend. Maar de overige tafereelen waren bijna alle op comisch effect berekend en sommige werkten sterk opde lachspieren door de prach tige caricatuur. Zoo b.v. de opvoering van Otello op een kindertheater. De potsierlijke aankleeding van Otello en Desnemona met haar koeharige vlechten op het vuil blauwe kleed van den zwarten Jago met een paar ijzeren ellebogen als kachelpijpen de wijze, waarop het drietal over de planken schoof en de aria's zong met hooge trillers en waarbij de houten poppen in de loges van de omlijsting plotseling in de handen begonnen te klappen als in Jan Klaasenspel, 't was alles bij elkaar een kostelijke parodie op de opera. Tusschen fijne stukjes als de grootvader met zijn klein dochters tulpenland met een zestal Hol- landsche boerinnen en boeren, dansend in hun bloemenpakjes het lied van den smid, kwa men rijke tafreelen als b.v. een nacht in St. Petersburg 1825, een sterk gekleurd stem mingsbeeld. Het geheim van het theater „de blauwe Vogel" is het publiek eenige uren lang in prettige spanning te houden. De muziek en de conferencier vullen de overigens korte pauzes voor tooneelverandering op aan gename wijze aan. Ieder tafreel is op zichzelf een goede compositie, een fijne prent of een fel kleurig schilderij. Er is nooit iets, dat stoot, dat uit den toon valt. Er is niet het ge- effect-bejag van onze Hollandsche revues of het afhankelijke van één onmisbare comische kracht, zonder welke de avond ongenietbaar Zou zijn. Neen, 't is de samenwerking van een goeden smaak, een schildersoog, een geest met zin voor humor, een sterk organisatie vermogen, een regie, die alle geheimen van het tooneel kent en een uitmuntende troep artisten, die zich in enkele minuten in tel kens andere karakters en situaties transfor- meeren kunnen, dat alles te zanten vormt de aantrekkingskracht van „de blauwe Vo gel", die zonder buitengewone middelen of boven alles uitstekende talenten een blijvend succes bereikt. Jcan Darlot. In den schouwburg Jansweg trad Donder dagavond dit jonge gezelschap op .met „Jean Darlot een oude bekende, waar mede de oude Bouwmeester in zijn tijd reeds triomfen vierde. Bepaald een gelukkige keuze kunnen wij dit stuk niet noemen. Het is voor onzen tijd een beetje aftandsch geworden en hoe wel het gevoeiseffect in elk bedrijf zooda nig is aan te dikken, dat onder de aan wezigen tranen worden weggeveegd, wil het onzen smaak in het algemeen toch niet meer voldoen. Intusschen, algezien van het stuk als zoodanig, verraste deze kennismaking met het publiek door merkwaardig natuurlijk, friSch spel bij sommige spetefs. Op het rijtje af kunnen we dan noemen: den machinist Darlot (A, F.' C. de Groot), die sneeuw, storm en regen trotseert en staat voor zijn plicht. Van zijn omgeving niets anders verwacht dan wat hij zelf in zijn oprechtheid van de menschen ver wacht. De uitbeelding en opvatting van den heer de Groot konden ons in elk op zicht bevredigen. Louise, zijn aanminnig vrouwtje, (mej. Miep Ram) vonden wij het best bij het te rugzien alleen met haar neef. André Boisset, In die scène wist zij in haar spel een heer lijke stijging te leggen, zoodanig, dat het vallen van het doek als iets storends werd gevoeld. André Boisset zelf was er in alle deelen van zijn rol in, beheerschte de situatie, terwijl Langlois als huisbaas in houding en redeneering gaf, wat men van een „recht geaard" huisbaas kan .zien en hooren, Er zijn goede krachten in dit gezelschap, die voor de toekomst verwachtingen heb ben gewekt. Wij hopen dit bij een nieuwe kennismaking bevestigd te zien. Men schrijft ons: Aangezien de Stadsschouwburg te Haar lem ook bij de tweede opvoering van Peer Gynt door de N.V. Het Schouwtoo- neel, directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch was uitverkocht, heeft de directie maatre gelen weten te nemen dat nog een derde, en dan voor dit jaar de laatste, voorstel ling gegeven kan worden en wel op Zater dag 6 November. Wie die gelegenheid nog wenscht te benutten dient dus tijdig plaat sen te reserveeren. Den 14en October zal het 25 jaar geléden zijn, dat mej. Th. Colegemv. Eerden als werkster in dienst trad bij de firma v, d. Laan C., Baarteljorisstraat, alhier. Mej. Colegem is nu 65 jaar, zoodat zij haar ouderdomspen sioen met eere verdiend heeft. De heer W. Slaterus, gediplomeerde van de afd. Werktuigbouwkunde der Middel Technische School te Haarlem, is benoemd tot teekenaar-constructeur bij de Nederland sche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg materiaal, genaamd „Werkspoor," te Amster dam. E.R.K. Voor de beide vorige artikelen over dit onderwerp zij verwezen naar de nos. van I 27 en 28 .Augustus '26 van dit blad. 1 Zooals uit een mededeeling in De Auto blijkt, is er in verband met het zeer druk ke verkeer dat op sommige uren van den dag, van deze pont gebruik maakt, hier een regeling getroffen, die op het eerste gezicht wat vreemd aandoet, maar die in de practijk haarjuistheid heeft be wezen. De pontwachter laat n.l, voertuigen en automobiele® links oprijden en aich op stellen en eefst als de linkercolonne de linkerzijde geheelheeft bezet, laat hij de rechterzijde innemen. Deze opstelling is ge bleken de beste te zijn en wel speciaal bij groote drukte, niet alleen bij bijzondere omstandigheden, doch dagelijksch op de z, g, spitsuren. Er staan dan aan de overzijdq tallooze voetgangers en wielrijders (afgeste gen) te wachten. Komt nu de pont aan de overzijde aan, dan laat de pontwachter eerst de linker colonne afrijden, want dat voertuig, het welk het eerst op de pont is moét er ook het eerste af. De pontwachter plaatst zich dan voor de rechtercolonne om op die wijze het voorgaan der linkercolonne te doen plaats hebben. De colonne voertuigen ,die de pont aldus verlaat S- or snel af en geeft dan, zoodra de laatste wagen of auto er af is, aan de wach tende voetgangers en afgestegen wielrijders de gelegenheid zich, rechts houdende op de pont te begeven. Zqlks tegelijkertijd dat de rechtercolonne aan het afrijden is. De voetgangers en afgestegen wielrijders bevolken dan de rechterzijde van de pont, de wachtende voertuigen en auto's rijden weer op, aan de linkerzijde van de pont zich opstellende enz. In de practijk is gebleken, dat deze rege ling de beste is, speciaal bij groote drukte. Bij minder druk verkeer speelt deze kwes tie niet zoo'n groote rol, doch voor de goe de orde en om het publiek hetwelk veel uit dezelfde personen bestaat er goéd aan te wennen, is deze methode als vaste regel aangenomen. De bijtende juffrouw. De 20-jarige Joh. de L., te Edan stond gisteren voor den Politierechter om veroor deeld te worden wegens eenvoudige mis handeling, Zij had n.l. haar buurvrouw K. geslagen en in den arm gebeten. „De tanden stonden erin, edelachtbare", vertelde het slachtoffer, „en het deed erg zeer". De verdachte bekende, „maar ik heb er hoegenaamd geen spijt van, meneer de rech ter, want u kunt zich eenvoudig niet voor stellen, wat zij allemaal over nij heeft rond gebazuind, zij maakt mij zwart voor heel Edam. Daar moest maar eens een eind aan komen, vond ik, ik had er best 25 voor over." De Officier v. Justitie, nr. Paardekoper Overman, meende, dat de schuldige juffrouw haar misdrijf wel op de juiste waarde had getaxeerd en vroeg daarom 25 boete. „Maar dat heb ik in drift getaxeerd," ra telde de juffrouw dadelijk; „ik vind 't reuze- veel". De Politierechter zeide met die taxatie- in-drift rekening te zullen houden en ver oordeelde de welbespraakte dame voor 'haar bijten tot 15 boete subs, 5 dagen, „En d an hebt u veertien dagen om m hooger beroep te konen. U kunt er ook af stand van doen." „O nee, antwoordde de juffrouw; „geen hooger beroep. Ziet u, 15 boete heb ik verdiend, dat voel ik wel. Maar ik ben toch blij, dat ik het gedaan heb. U weet niet half wat die buurvrouw „Dan is 't goed," stuitte mr. Loghem Jos selin de Jongh den woordenstroom. „Volgen de zaak." „Dank u wel, meneer de rechter!" Donderdag vermeldden wij reeds, dat aan oen heer J. P. A. Nelissen, aanilemer, door de Ned. Spoorwegen opgedragen was hef leggen van grond- en waterkabels ten dien ste der electrificatie van de spoorwegen, vanaf het onderstation op het terrein der gemeentelijke lichtfabrieken naar het on derstation nabij de Garenkokersvaart, In aansluiting hierop kan nader worden nedegedeeld, dat op verschillende plaatsen langs de spoorlijn RotterdamAmsterdam z.g.n. onderstations zijn gebouwd en wel te Rotterdam, Delft, Leiden, I.isse, Haarlem en Amsterdam! Nu geschiedt het electrificeeren der spoor wegen langs bovengrondsche leidingen. Ech ter noeten in de nabijheid van de groote stations, o. m, door het groot aantal wissels, die leidingen ondergrondsch gemaakt worden, In verband daarmede vormen de ondersta tions de begin- en eindpunten van de on- dergrondsche kabels. Hier ter slede moet de ondergrondsche leiding gelegd worden vanaf het ondersta tion aan het terrein der gemeente-licht fabrieken tot aan dat op den Oudeweg, De kabels zullen gelegd worden langs het station en tusschen de rails daar en verder naar de spoorbrug aan het Spaarne. Daar worden de kabels door het water geleid en wel door den bodem heen naar de overzijde van 't water en verder naar den Oudeweg. De volgende week zal met het werk aan gevangen worden. Het moet, tegelijk met een ander werk, aan den heer Nelissen op gedragen, n.l, het leggen van kabels voor de P.E.G.E.M., over 7 weken geheel ge reed zijn. Dit vereischt wel harden arbeid, doch indien het goed weer blijft, hoopt de heer Nelissen in dit tijdsbestek toch klaar te komen Verschenen is het Verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, omtrent het Wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het treffen van ver dere voorzieningen ten behoeve van de openbare verkeerswegen te laad. Wij ontleenen daaraan dat de bedoeling is om eerst de verbeteringswerken waar mede bereids een aanvang is gemaakt maar die om financieele redenen nog een weinig opgeschort zijn gedachri wordt aan de wegen Den HaagRotterdam en Amster damHaarlem tot een zeer spoedig einde te brengen. In verband met de geruchten, welke de rondé doen, als zouden in de metaalindustrie gunstiger toestanden zijn gekomen, waardooi bijv, zelfs aan de werf Conrad" deze week 70 personen als nieuwe werkkrachten zouden zijn aangenomen, hebben we te bevoegder plaatse hierover inlichtingen ingewonnen. Daarbij deelde men ons mede, dat van een opleving in de metaalindustrie in het geheet geen sprake is. Dat er zoo goed als geen werkloosheid onder de metaalarbeiders is, vindt zijn oor zaak in het feit, dat er in de metaalindustrie gebrek aan geschoolde vaklieden is, waar door zoo goed als allen geplaatst kunnen worden. Dat verschijnsel doet zich in het ge heele land voor. Aan de werf „Conrad" is wat meerder werk, doordat zij de levering van tinmolens voor Indië heeft. Overigens is er aan de ver schillende betrokken fabrieken niets bijzon ders te doen en is men over het algemeen blij, het personeel nog juist aan het werk te kunnen houden. Burgerlijke Stand. Van Donderdag 1 tot Vrijdag 8 October 1926. Geboren J. Vader-van der Lee, d. G. Voerman-Sche- penaar, d. Ondertrouwd H.T. Luif en J.H. Sout- berg J. Notenboom en A. Koster. Getrouwd J. Barnhoorn en G. van Op- zeeland P.A. Mangu.s en K. Oorthuis A. J.E. Pierage en H.M. Peters J.B. Stals en M. MaunzG.J. Dalman en F.G. Willing. AMSTERDAM. 8 Oct. Hedennorgen te gen 12 uur is H. M. de Koningin vergezeld van Prinses Juliana in het Koninklijk Pa leis per auto van het Loo aangekomen. Door een wacht van mariniers werd haar de militaire eer bewezen. Hedenmiddag zal jdoor de Koningin en de Prinses de Fran- sche tentoonstelling in het Rijksmuseum en het ste'delijk museum bezocht worden. Daar zullen o.m. aanwezig zijn de heef Guiffrey, conservator van het Musé du Louvre in Parijs en de Fransche gezant. AMSTERDAM, 8 October. Hedenmorgen' werd door de firma Mauritz Saks Co. een partij diamanten en parelen uit een Fransche nalatenschap geveild. Er bestond hiervoor zeer groote belangstelling. Ingezet Werd voor 100.000 en ten slotte werd de geheele partij en bloc toegewezen aan een Antwerpschï firma voor 352.900. Naar wij vernemen heeft de regeering aan den secretaris generaal van den Volkenhond doen mededeelcn, dat als vertegenwoordiger van Nederland in den raad is aangewezen Jhr. van Karnebeek, minister van buitenland- sche zaken. HONGKONG, 8 October. Te Hongkong zij» 6 Amerikaansche torpedojagers aangekomen. GENDRINGEN, 8 October. De raad .van Gendringen besloot heden met 11 tegen 2 stemmen tot aankoop van het landgoed! Engbergen voor 37000. Dit landgoed be staat uit 10 H.A. bosch en 11 H.A. bouw en weiland. Het landgoed behoorde tot voor kort aan het Oud-Kamerlid v. d. Laar, Hel bosch wordt een wandelpark. PARIJS, 8 October. Het Journal voor spelt, dat in de Fransche diplomatie ver andering zullen genomen worden. In da eerste plaats zal de gezant te Rome, Bes- nard, zijn ontslag nemen. Deze gezant- schapspost is nimmer belangrijker geweest dan thans. De regeering heeft het oog op den graaf Saint Aulaire, die de werkelijke stichter van de Entente cordiale tusschen. Frankrijk en Engeland is. Zijn laatste post in Londen valt in een periode, waarin d». FranschEngelsche betrekkingen zeer ge spannen waren, nl. in den tijd van het Ruhr-conflict tot de conferentie van Lon den. De gezant te Berlijn, Margerie, zal door den huidigen gezant te Tokio, Claudel, vervangen worden. De Japansche post zal door een jong diplomaat ingenomen wor den, 5% Nederland 1919 4 Va Nederl. 1917 6Nederland 1923 7% N.-L 1921 A.. 1003/4 IOQ3/4 6% N.-I. 1923 D.. Oude Vaart 56 58 dito Gem. Eigend. 49 Mij. „Nederland".. 178 1 178 Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd 161 162 224 223 Oude Boot 973/4 Holl. Stoomboot 58 652 647-8 Java Cultuur 356 352 Jurgens gew. Koloniale Bank 2143/4 2123/| Indische Bank 172 1721 Cert. Handel Mij... 158 1583/, 158 Phocmx Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel 1467/8 Marine coram 70/ie Vorstenlanden 1721/, 1701/, Actions id Comp. Merc. Arg »3/8 Poerwoderjo 128/4 432 426 Senembah 414 412 Deli Batavia 455 454 A'daro Rubber 3353/4 332-3 Serbadjadi 337 335-7 181 180 1 Wai Sumatra 304 300 Dordlsehe Petr. Southern Rails 120i/. 1191/j 1631/4 162 *3* !"H co CD 421/4 3omm Maxwel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2