Het verzetten van de klok en zijn gevolgen door Frans Meijer mmfflmmxmmKffimmmsmmmmKmm'fflmsmKmKmxxsxmmmaKXK unvvrn nieuwe S5 X Radio-Omroep XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X X X X X X X X X X X X X X X X ELCK WAT WILS TREKJES. Derde Blad NIEUWE HAARL. COURANT Zaterdag 9 October 1926 Waaróm de klok verzet werd. Struisvogelpolitiek. Van een eigenwijze pa en een brutale dochter Waarom de H.H. Pastoors zoo in hun nopjes waren What is a name? Angelinus? Waarin het Bevolkings register op Génève begon te lijken. Van een lampekap en een Turenne-haard. t UIT DE PERS. Na de aardbevingen. De Nederlandsche Bond van Rad io-H andelaren. No. 466. Waarom de tijd verzet wordt? Wie kan van mij verlangen, in enkele woorden de geschiedenis te schetsen van den ïomertijd? Hoeveel tranen zijn er niet reeds gestort ■Cm deze instelling? Boeren, burgers en buitenlui zijn wegge kwijnd in de verdediging van hun belangen. Broeders hebben gewapend tegenover el kaar gestaan; zusters hebben elkander bij kans de oogen uitgekrabd; lam dies zijn er aan ten gronde gegaan. De Zomertijd is de nachtmerrie geworden van Kamerleden en dommelende gemeente raden. En dat allemaal voor de bezuiniging. Als een spook ging de bezuiniging over de wereld en nam zijn plaats in tusschen de andere verschrikkingen, als pest, hongers* nood en oorlog. De geest der bezuiniging waart rond over 'de menschen als een hol-oogig schim en be dreigt de welvaart van het land. De circu latie van het geld wordt hoe langer hoe meer gestremd. Maar de bezuiniging is slechts het voor- yendsel. Dien nacht deden we allemaal hocus po n: met de ldok. Tijdens de oorlog, toen er de algemeen, schaarschte heerschte, was deze reden niet alleen geldig, maar er was zelfs geen andere uitkomst mogelijk. Maar toen na den oorlog, de normale toe standen terugkeerden, hadden niet alleen de gewone menschen, maar ook de gezagheb bers des lands in de gaten gekregen, dat het verzetten van de klok des zomers heele ty pische voordeelen had en zich uitstekend aanpaste aan de behoeften der menschen. Het was een ezelsbruggetje, waarmede w ons zelf konden bedotten. Om het leven een uur te vervroegen was er een geweldige organisatie noodig. Daai- voor zouden de menschen als één man moe ten samenwerken, hetgeen natuurlijk een on mogelijke eisch is. Dan maar struisvogelpolitiek. Op zekeren nacht staken we om twee uur allemaal onze koppen in het zand, haalden ze er weer uit en zeiden legen elkaar: zie zoo, nu is er een uur voorbij, het is niet twee, maar drie uur. En den volgenden morgen vergingen we bijna van de slaap. We keken elkaar al lemaal even lodderig aan, voerden den gehee- len dag niets uit en verbaasden ons erover, dat we 's avonds om twaalf uur nog geen slaap hadden. De avonden werden almaar langertot- Idat we eensklaps, verleden Zondag, werden teruggestooten in het land der duisternis. Vroeger ging de zomer geleidelijk heen. voetje voor voetje, maar tegenwoordig zegt ze op-een goeien morgen: „goeie morgen' en smeert 'm met een sprongetje. De eenige troost die ze achterlaat is, dat je een uur langer moogt slapen. Dat uurtje gaat echter voorbij zonder dat je er vee! van merkt en voor de rest van het jaar zit je met „Néé maar Pa.u suft," zei ze. de gebakken peren. Een andere vraag is „wanneer" moet de klok verzet worden. Er woont ongeveer in het centrum van Haarlem een familie, waarvan alle leden even eigenwijs zijn. Eigenwijze menschen heb je genoeg, maat als je een heel stelletje menschen hij elkaat hebt, die precies tegen elkaar zijn opgewas sen, dan wordt het een ware ramp. Op den vooravond van het fees: der klok- verzetting zat deze familie bij elkaar onder het gulden licht "an een Philips-lamp. De kamer om hen heen verdonkerde meet en meer tot in de uiterste hoeken, waar het zoo goed als donker was. De afdeeling heeren zat dapper te rooken, sigaren, pijpen of Engelsche sigaretten, naai gelang de divèrse smaken en salarissen. De kamer hing vol van fijne blauwe stree- i "er. en wolkjes en als ik daar nog bij vertel dat het er naar koffie rook, begrijpt men dat .l' gezelligheid er bat kookpunt naderde. Totdat de kwestie van den tijd op de prop pen kwam. „Vanavond moet de klok verzet worden," zei moeder, over haar kopje koffie heen. Meteen verstikte ze zich. De oudste zoon haastte zich haar >p den rug te kloppen. Dit incident dreigde het gesprek een an dere wending fa geven De jongste dochter immers wilde een ver handeling opzetten over slikken en stikken, het onderscheid en dé gevolgen En die blauwe W wis er. Geen seconde daarna knetterde en knalde het. De middelste dochter werd uitgemaakt op een manier die allc-rerbarmelijkst was en haar meergemelde schoonheid verwelkte zienderoogen. Pa maakte het wel wat erg. Z'n scheldwoorden waren trouwens mee- rendcels onjuist. Pa werd gewoonlijk onbillijk als hij ge lijk wilde hebben. Met veel drukte (kouwe drukte, noemde Ma het wel eens], stapte hij naar de klok toe om de wijzers te forceeren Uit de menigte, die om de tafel vergadero zat, steeg een luid gehuil op. „Hij moet teruggezet worden!" „Niet waar," decreteerde Pa oppermachtig. Met een forschen ruk werd de klok één uur vóór gezet. „Je moet het zelf weten," zuchtte Moedet. „Zal ik ook wel," bromde vader en zijn stem klonk als het uitsterven van een mid delmatige donderbui. Den volgenden morgen wilde Pa naar ck Mis van 9 uur gaan. Hij had die van 7. Hij was nog nooit zóó vroeg op geweest. Vijf uur! Maar dat valt cfie méé! De stille getuige voor het bevolkingsregister (tevens fietsenbewaardcr.) Gelukkig echter werd haar gauw dc mmd gesnoerd door ra, .lit da kwestk van de klok gewichtiger vond. „Laten we er dan goed om denken van avond alle klokken één uur vóór te zetten, anders komen we allemaal te laat in de kerk." Hier kunnen we bij Pa een groot gebrek constateeren aan concentratie- en oriëntatie vermogen. Hetgeen dan ook onmiddellijk gebeurde door de middelste dochter, die, tusschen twee haakjes, de bevalligste was van allemaal, on danks haar grenzelooze eigenwijsheid. „Nee maar Pa, u suft...." zei ze. Hieraan kon ie merken dat ze niet gewoon was een doekje voor haar mond te nemen 01 er blaadjes omheen te winden. Pa werd natuurlijk vuurrood tot in het puntje van zijn grijzen snor. Ma gnuifde of gnoof. De anderen keken benauwd, maar inwen dig brulden ze. Allemaal begrepen ze, dat op deze belee- diging van het hoogste gezag een uitbar sting moest volgen. Alle kenteekenen waren er. Als er op het voorhoofd van Pa een groote blauwe W verscheen, dan zou de uitbarsting vrééselijk zijn. En die blauwe W was er! De diverse pastoors van diverse kerken waren Zondagmorgen erg in hun nopjes. Ze waren er n.l. reeds aan gewoon geraakt dat de menschen bij het Kyrie al zoo n beetje begonnen te komen. Bij het Evangelie was de helft gewoonlijk aanwezig, bij de Consecratie waren ze er allemaal en na de Consecratie begonnen ze hun neus te snuiten en aanstalten te maken om hij het Pater Noster alweer te verdwijnen Maar Zondag was het anders. Alle menschen waren op tijd. Uit vertrouwbare bron vernamen we, dat de kosters er zelfs zenuwachtig van waren. In de Kathedrale Kerk begon het namelijk de bon-ton te worden om circa 10 minuten over tijd te komen. Maar dat is nu heelemaal afgeloopen, dajik zij den wintertijd. Toch kan die tijdsverandering zeer onaan gename gevolgen hebben. Ik hoorde eenigen tijd geleden van !ié| volgende geval. Een vader komt binnenstappen bij den Burgerlijken Stand. Onder het gejuich van het geheele huisge zin was er een kindje binnengestapt, dat thans als fatsoenlijk burger geregistreerd en genummerd moest worden. Het was een jongen. De oude fietsenhewaarder was mee naai naar binnen gestapt, om als getuige dienst té doen en daarmede een kwartje te verdienen, hetgeen hem natuurlijk méér gegund was dan het groepje sloome, slapende ambtenaren. „Hoe is de naam?" gewichtigde de ambte naar. „Theodorus Angelinus." „Angelinus bestaat niet." zei de ambtenaar eigenwijs. Nu viel dit den vader niet op, omdat hij van ambtenaren gewoon was, dat ze zich eigenwijs aanstelden. „Hij heet Angelinus," antwoordde de vader onverstoorbaar. m „Andere naam. Angelinus is geen naam.' „Hij heet Angebnus, mijnhéérr!" „Ik zal eerst eens gaan vragen of het wel een goede naam is." jongejuifrouwdc de man van het Bevolkingsregister. Circa drie kwartier later keerde hij terug, 'n Goed ambtenaar haast zich nooit. Welnu, hij keerde terug, plukte 'n paai pluisjes van zijn colbertcostuum, dat hem niet stond en schreef den naam in. ,,'n Jongen, nietwaar?" „Neen, onzijdig!" grapte de papa, die in een vroolijke bui was, ondanks zijn wachten. „Denk er om, mijnheer, dat het hier eet- ernstige zaak betreft." De vader keek meteen ernstig, „Bent u de hoofd van het gezin," vroeg de ambtenaar weer. Dc gelukkige vader aarzelde even. „Eigenlijk wel," stamelde hij eindelijk. De ambtenaar begon medelijden met der- huisvader te krijgen. Hij was óók getrouwd. „En wanneer is het kind geboren?" „Ja. ziet u eens, dat weet ik nu niet precies. Het kind werd net geboren toen de klok verzet werd.En nu weet ik niet, op welken datum het ingeschreven moet wor den. De ambtenaar werd radeloos. Hij raadpleegde eenige tientallen collega's, die zich met gefronste wenkbrauwen ln groepjes afzonderden en druk beraadslaag den. Het begon op Gcnève te lijken. Ook wat den duur betrof. Als men nu nog even de moeite neemt, om even bij het Bevolkingsregister binnen te stappen, kan men nu die gelukkige vader nog zien wachten op een antwoord. Ma gnuifde of gnoof. Andere naam, Angelinus is geen naam! Het kindje zelf zal dezer dagen in het hu welijk treden! Een voordeel van den Wintertijd is, dav nu weer de lange avonden beginnen te, ko men. met hun huiselijke gezelligheid, hun lantaarns en gezellige etalages, die zich spie gelen op het glimmende asphalt. 's Avonds thhis is een intimiteit, die je in den zomer miste. De menschen naderen et- kaar meer en meer. De lamp hult allen in een warm licht, de lampekap gooit intieme kleuren op de Wanden die meer en meer worden als een mantel, die het huisgezin om hult. Het is de vrede, waaraan later de kindereri met weemoed terugdenken, als ze vér weg. héél alleen staan in de wereld. Want de gezellige uren onder de lampe kap, vóór den breeden haard, zullen altijd in hun geheugen blijven leven. De wederopbouw van PadangPadjang. De S.B. meldt, dat de barakken, die door de van Java gezonden genietroepen als tijdelijke verblijfplaatsen voor de officieren op het Exercitieterrein te Padang Pandjang worden opgericht, zoo goed als gereed zijn. Houten gebouwen voor het S.S. personeel worden gebouwd op een open terrein op Goegoek Malintang. Deze gebouwen zullen later, als er andere woningen voor het Europeesche personeel zijn gebouwd, be stemd worden voor het Inlandsch petsoneel. Ten aanzien van de Normaalschool voor Inlandschc onderwijzeressen is nog geen be slissing genomen. Hieromtrent wacht men nader bericht af van Java, daar nog niet uitgemaakt is of dc school te Padang Pad jang gevestigd blijft. Een eventueel herstel van de zwaargcschcurde gebouwen van deze school zal groote kosten medebrengen. Successievelijk verdwijnen hoe langer hoe meer de tijdelijke, uiterst primitieve ver blijven, die de ïnlandsche bevolking, na de ramp op de oude pasar heeft opgericht. Pogingen om de bevolking over te halen hun nieuwe woningen op te bouwen in pleisterwerk (ijzergaas met cementl waarbij het gaas en het cemer.t tegen gereduceerde prijzen beschikbaar wordt gesteld, lukken niet erg. Het bouwen van de huizen, zooals dat ge woonlijk voor de ramp geschiedde, n.l. van kalisteen met wat zand en kalk als specie, is verboden. Ter gelegenheid van het twee-jarig be staan van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren had het bestuur van de zen bond in een der zalen van bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een congres belegd voor bondsleden en erkende radio handelaren, waarin een viertal interessante en voor den radio-handel belangrijke on derwerpen werden ingeleid. Na een kort openingswoord van den bondsvoorzitter, den heer A. van Santen, was het woord aan den heer W. J. Water man van de N.V. Philips Radio, die sprak over prijsverhooging en rabatverandering. Vervolgens sprak de heer van Santen over huurkoop in den radiohandel. De heer mr. dr. S. Zadoks was de derde spreker met als onderwerp: Het belang van goede verkoop sv oor waarden. Tenslotte be handelde dc heer rr. J. A. ten Hoopen het onderwerp: Iets .over .radio-accumulatoren. Van de- gelegenheid tot gedachten-rissc- ling werd een ruim gebruik gemaakt. ZONDAG 10 OCTOBER. Hilversum 1050 M. 8.309.15 V. P. R. O. morgenwijding. Spreker Ds. G. v. Duyl te Hilversum. Het V. P. R. O.-koortje, o.l. van den heer Ferd. Kloek. 10.1512.00 Uit zending van den kerkdienst in de St. Domi- nicuskerk te Amsterdam. Gregoriaansche wisselgezangen: Voor het „Kyrie" Uit Dan. 3. Psalm 118 (St. byb. 119). Na de „Gloria" Psalm 107 (St. bijb. 108). Na het „Credo." Psalm 36 (St. bijb. 37). Na het „Agnus Del. Ps. 118 (St. bijb. 119). Door het koor det St. Dominicuskerk wordt gezongen: De 4- stemmige Mis van Ph. Loots „Miss'a in ho- norem." St. Francisei cantatoris Seraphei, onder directie van den heer G. Kimijzer. Organist Evert Haak. Na de H. Mis zingen alle aanwezigen het lied Itr eere van Ma ria No. 72. Muziek van A. P. Hamers, teksi van A. v. Delft. De predikatie wordt ge houden door den Wcleerw. Zeergel. Heer F. B. J. M. Filbry, pastoor van de Vredes- kerk te Amsterdam, over: De jeugd-gezond door Christus naar aanl. v. h. Evangelie Joannes IV, 4657. 2.304.30 Matinee door dc Amsterdamsche orkestveréeniging o.l.v. Kapelmeester Frans van Diepenbeek, ln Artis Amsterdam. 6.30-8.00 V. P. R. O.- uitzending. Spreker: Dr. L. J. van Bolk, Utrecht, over: Franciscus van Assisië. Mu zikale medew. van een strijkkwartet en den heer Ferd. Kloek. Deze speelt: 1. La le gende de Saint Frangois d'Assise, Missa. 2. La predication des oiseaux, 1iszt. 8.05 Pers en sportber. 8.10 Concert door het H.D. O.-symphonieconcert o.l.v. Willem van Warmelo. Werken van Haydn, Mozart, Shubert en Rossini. Soliste: Mej. Nel. Eitjes. Daventry 1600 M. 3.50 Licht orkest- concert. W. A. Ajello-sopraan. 4.40 Piano- soli door W. Bauer. 5.00 Orkest en W. Ajello-sopraan. 5.506.20 Drie scènes uit: „A cigarettemaker's romance." „The breed of the Treshams" en „Richard III." 8.20 Het luiden van de klokken van St. Martin-in- the-fields. 8.35 Preek door Prof. Jacks. 9.15 Causerie: The winter distress league. 9.20 Weerber. nieuwsber. 9.35 Concert door het Granf Hotel Eastboume-orkest. C. Hill- sopraan. A. Sandler-viool. 10.5511.25 „The eilent Fellowsip." van Cardiff. Parys „Radio-Parys" 1750 M. 1.05 Con cert door het orkest G. Smet. 5.05 Orkest concert. 8.5010.35 Concert. Königswusterhausen 1390 M. en Berlijn 504 en 571 M. 11.40—12.10 Max en Paul (een opti en een pessimist) 7.50 over Her mann Stehr en zijn werken (declamatie). 8.20 Vroolijke avond. E. Karin-sopraan. F. Berger-tenor. Orkest. 9.5011,50 Dansmu ziek door de Kermbachkapelle. Brussel 487 M, en Antwerpen -265 M. 8.35 Galaconcert. A. Inircha-bariton. 9.20 Causerie. 9.3010.20 Orkestconcert. Munster 410 M. 8.209.20 Morgencoc- cert. 10.3512.20 Uitzending van de Geso- lei. Kamermuziek door trio en declamaties. 2.204.05 Uitzending v. d. voetbalwed strijd: West-Noord-Duitschland. 4.205.20 Concert door het kwartet Cacilia. 5.20— 6.20, 6.207.00 Lezingen. 7.208.50 Heine- avond (declamaiie.) 8.5010.20 Verd-Feejt, MAANDAG 11 OCTOBER. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Po- litieber. 4.405.40 uur Kinderuurtje door Mevr. Antoinete van Dijk 5.407 uur Vooravondconcert door het H.D.O- orkest 77.30 uur Tuinbouw-lezing door den heer J. F. Ch. Dix, over Bloem bollencultuur 7.308 uur Engelsche les voor beginners door Mr. Fred Fry 8.10 uur Politieber. 8.15 uur Een •avond in de Zaanstreek. Wormerveer. Harmonie-orkest „Excelsir", Dir. B. Rich. Sombroek. Wormerveer's mannenkoor., Dira Nico Hoogerwerf. R. K. Gemengde zangver. St. Cacilia, Dir. F. J. Sikking. Dames-zangclubje „Het Klaverblad van Vier'', Het saxophonekwartet, gevormd uit de harmonie „Excelsior". Joh. F. S. v, Helvert, tenor. H. Woud, bariton. Hurao- ristenduo Dirk Woudt en Jac. Breeuwer. Pianobegel. van den heer F. J. Sikking. 10 uur Persberichten. DAVENTRY - 1600 M, 11.20—1.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bas, piano). 1.202.20 Lunch- muziek v. h. Holbornrestaurant. 3.20 Lezing: Fishes-Perils of Fisch Life. 4.20 Muziek door de Royal automobile band. 4.35 Lezing: Makers of Modern Europe-Metternich. 4.50 Muziek door de Automobile dansband. 5,35 Kinder uurtje. 6.20 Muziek door de London radio-dansband. 7 u. Padvindersbulle tin. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerber., nieuws 7.30 Literaire kritiek. 7.48 Muziek. 8 u. Causerie of muziek. 8.20 Concert door de Luton Red Cross Silver prize band. R. Whitehead, bariton, A, Thompson, viaal, L. Seymour, contra alt, J. Mars, humorist. 9.50 Cauerie. 10.05 Sonates van Beethoven, Cole, piano. 10.20 Tijdsein, weerber,, nieuws. 10.3511.20 Symphonie of fox-trot? Een ander gezichtpunt in de kwestie „Klassiek" tegen „Jazz". S. Brown, decla matie, Orkest en London radio dansband, 11.2012.20 Dansmuziek. Howardband, PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert door het orkest Gayina. 5.055.55 Orkestconcert. 8.5010.30 Concert. Orkest :n vocale solisten. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M, en BERLIJN 504 en 571 M. 7.50 Bruck- ner-feest. Orkest en E. v. Stette, sopraan. A. Schulz-Lichterfeld, alt. C. loken, tenor. Th. Hesz v. d. Wijk, bas bariton. Koor 9.50-11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.50 „La cocarde de Mimi Pin- son", operette van Goublier. In de pauze: Lezing over: La protection des animaux. 10.20 Nieuwsberichten, MONSTER - 410 M. 10.50—11.50 Orkestconcert. 12.50—1.50 Brucknef» leest, orkest en alt. 3.203.50 Radio praatjes. 3.504.50 Wander-lieder. 4.505.50 Liedjes bij de luit. 5.50 6.?0; 6.40—7.00; 7.20—7.50 Lezingen. 7.509.40 „Die schóne Helena", opera in 3 acten van Offenbach. Het lichtstraaltje, Hendrik Golvers steunde zwaar met z'n handen op de toonbank toen ie de zak met boonen uit de kelder had gesjord....^ 'n Heele poos stond ie piepend te hijgen en greep met 'n pijnlijk vertrokken gezicht naar z'n borst'n paar droge kuchjes kwamen er toen, en daarna weer zoo n ake- lig-benauwde hoestbui. Fred, z'n zoontje, 'n bleek jochie van 'n jaar of acht, keek met half open mond naar z'n vader, wiens gelaat rood zwol en wiens lichaam krampig schokte. Toen de hoestbui wat bedaard was, keek Hendrik Golvers 't ventje aan, legde z n hand op 't krullekopje en fluisterde: ,,'t Gaat niet goed met vader, jongen.... Hij wendde zich af.... hij kon dat kind niet zoo zien kijken. In het jochie kwam 'n vaag besef van iets angstigs; 't kereltje ging verlegen met z'n hand in de rijstbak staan graaien.... en toen hij wou slikken voelde hij, dat 't heel moeilijk ging. Er kwam 'n „klant' in de winkel.. Het Was 'n meisje, 'n groezelig kina, dat n zure lucht van vuil ondergoed mcearocg. Ze leg de 'n handje kleverige zweetcentcn op de toonbank en vroeg om n pond zout Pr«d ging stilletjes de win''»! w|! de jso&ie gelegenheid 'T foo b»»t." d bad wist Fr J zrl eijjeti moest hourbn Toen 't meisje vr t. f uznurik Golvers de vieze cetri met n stuk papier in de geldU en wierp meteen 'n blik op de ontvangst van deze morgen, i 'a Dik tientje lag er misschien in.... 1 Met 'n zucht duwde hij de la dicht en trachtte zich wat bezigheid te geven. Maar 't wou weer niks met 'm.... dat zat 'm weer in die benauwdheid.... en dan die zorgen voor de komende dagen.... Morgen 'n wissel van de koffie en thee firma, overmorgen een van de koekfabriek d'r moest nog heel wat gebeuren eer ie d'r voor klaar was. Nee, dat deed ook geen goed aan z'n gestel.... dat zorgvolle gekrabbel van de eene dag naar de andere.... dat gejakker van 's morgens tot 's avonds, om z'n zaak op de been te houwen.... Alles deed-ie zelf, om maar zooveel mogelijk uit te zuinigen. Zelf ging ie hooren en bezorgen, door weer en wind.... en als ie 'n kwaje dag had, dat ie z'n eigen zoowat kapot hoestte.... toch most ie er door, want er moest weer be taald worden En als ie 's avonds moe en lam in z'n stoel viel.... dan kon ie weer gaan rekenen en tobben, om uit te zoeken lice ie ieder 't zijne kon geven. Direct achteruit ging z'n zaak niet maar ze bracht maar net genoeg op, om z'n gezin in stand te houden, zooals dat met veel kleine middenstanders 't geval was. Vechten tegen dc concurrentie van de groote firma's, die met kapitalen werkten en de prijzen verknoeiden. Geef ons heden.... geef ons heden.... iedere nieuwe dag maar wéér an.... dat sloopte je zoo- En bij Hendrik Golvers kwam er 'n druk kende zorg bij. de angst voor Je toe komst. Hij had 'n vtkwaalhij voelde, dat ie achteruit ging.dat z'n heele lichaam er door verd ondermijnd.... God, God.... wat moest z'n vrouw be- binnen als ie er bij kwam te liggen? Als ie nee. nee.... 't ergste wou ie nog maar niet denken.... Onze Lieve Heer was er toch ook nog.,.. Die zou 'n braaf, chris telijk gezin niet ten onder laten gaan.... Maar 't zou zoo goed voor 'm wezen als ie es 'n poos rust kon nemen met verande ring van lucht, 't Zou m er heelemaal bo venop helpen had de dokter al zoo dikwijls gezegd.... Ja, ja.... goeie ntorregerust nemen de zaak uit.ergens 'n gulden of vier per dag gaan verliggen.... en dan in dc zaak 'n betaalde kracht nemen.... goed om meteen z'n heele winkel naar de weerlicht te helpen. Nee, dat zou wel n mooie wensch blijven, zopals veel andere.... De dokter stopte z n instrumenten weg. kuchte even en zei toen: „Tja, Golvers, je zult 'n poosje naar 'n sanatorium moeten." Hendrik en z'n vrouw keken elkaar aan in schrik-benauwing. er hing 'n lange, nare stilte. „Nou ja" verzachtte de dokter „zoo erg is 't nog niet, hoor.... maar hoe eerder je d'r bij bent hoe beter.... als je t laat sloffen moet je later 'n veel langere kuur maken en wordt de kans op genezing min der." „Dus," hortte Golvers bijna onhoorbaar „ik heb t.b.c „Ho, ho.... t.b.c., da's nou weer zoo'n erg zwaar woord.... laten we zeggen: 't wordt 't als je er niet gauw bij bent.... de top van de eene long heeft t 'n beetje te kwaad.... 't is heusch 'i beste als je 'r gauw werk van maakt.... afijn, ik kom morgen of overmorgen nog wel es kijken.;.." De dokter, die wel beter wist, ging been. De echtgenooten bleven lang zwijgend zitten en bestaarden ieder hun eigen don kere gedachten Toen begon Hendrik Golvers te huilen en snikte: „Hoe mot dat nou.... hoe mot dat nou?" Z'n vrouw hield zich goed en ging hem troosten.... tegen beter weten in, want ze wist evenmin hoe het moest. Ramaakers, de manufacturicr van de Hij sympathiseerde met 't gezin Golvers en ging vertrouwelijk met. hen om. Ze vertelden hem wat er gebeuren moest en wat niet kon, omdat de strijd om het dagelijksch bestaan al zoo zwaar was. Ramaakers ging er direct optimistisch te gen in en zei: „Kerel, je weet niet eens wat je in je eigen huis hebt- Je bent toch lid van de Hanze, niet?" En toen Golvers verbaasd knikte, riep de buurman uit: „Nou dan? Weet je niet, dat de Hanze 'n fonds heeft.... nooit gehoord van 't Santos-fonds?" „Ja.... ja, wel es gehoord.... wat be- teekent dat ook weer?" „Dat betcekent: Steun Aan Ncderlandsche Tuberculeuze Onbemiddelde Standgenooten. Maak er werk van, vent. Ik weet 't van 'n neef van me uit den Haag.... die heeft z'n dochtertje zes weken weg gekregen voor rekening van 't Santost'onds.want 't is niet alleen voor dc Hanze-leden zelf.... maar ook voor de vrouw en de kinderen als die naar 'n sanatorium moeten." De oogen van het echtpaar Golvers hel derden op. De mededeeling van Ramaakers kwam als een lichtstraaltje in hun somber vertrek en de koop herleefde. 's Middags ging Golvers naar de voor zitter van de R.K, Middenstandsvereeniging en vertelde hem hoe de zaak er voor stond. Deze knikte. maar 't was geen knikje, dat bemoedigde „Ja" zei de voot..i!i. „De Hanze heeft wel 'n Santos-fonds iar 't staat er beroerd voor.... nou v.vr! ie 't voorste en 'i achterste. Natuurlijk. tk kan ie op geven. maar.of 't veel helpen al waar niet is, hè?" Hij kreeg medelijden met Golvers, zoo ver drietig als deze er opeens uitzeg en meteen viel 't hem op, hoe noodig het was, dat deze man naar 'n herstellingsoord ging, „Wacht es even" zet de voorzitter toen overkant, kwam binnenloopen, om'n praatje Golvers met 'n zware zucht opstond om te te maken en zag direct, dat er wat haperde. Ivertrekken „ik bedenk daar opeens.... de inzameling, die et- gehouden zal worden ....jandorie, kerel.... d'r is 'n kansje voor je.... hou maar goeie moed...." En toen er nog 'n paar minuutjes gepraat was begon het reeds uitgedoofde lichtstraal tje weer.op te flikkeren. Dit is niet 'n zoo maar bij elkaar geprak- kezeerd vertelseltje. Het is 'n schrijnennd brokje leven uit de middenstandswereld, waarin soms meer na righeid woont dan menigeen zal vermoeden. En nu vraag ik even het woord voor het volgende spietsje. Dames en heeren, Katholieken van Haar lem en omgeving; morgen begint aan de ker ken in de binnenstad de collecte voor het Santosfonds.... en morgen over n week krijgen de „buitenste" kerken 'n beurt, ten minste als ik goed ben ingelicht. In ieder ge val wordt U allen, hetzij morgen, hetzij de volgende weck Zondag, in de gelegenheid gesteld, dank zij de zeer gewaardeerde me dewerking van de Z. Z. E.E. Heeren Pas toors, om n- offertje te werpen in 'n bus of schaal, die u bij het uitgaan van de kerk onder de neus wordt geduwd. Die centen (liefst dubbeltjes, kwartjes, guldens enz.) zijn bestemd, om onbemiddelde middenstanders (God en 't bestuur weten hoeveel er dat zijn) te helpen aan verplecgkosten voor 'n sanatorium. Dames en heeren! Trekt asje blieft geen vies gezicht en zegt niet: „Al weer 'n collecte- 't Houdt niet op!" Zoo lang we leven en geld in onze zakken heb ben, moeten we geven.... en het geven behoort tot de goede werken, die ons 't minste moeite kosten. Ja, ja, nu kijkt tt me aan met 'n gezicht van: wat heeft ie ons er weer fijn ingelui.hm.... in laten vlie gen bedoel ,'k eigenlijk.... maar potverdik- kie dames en heeren, als we geen trucjes gebruiken, dan blijven die portemonnaie's zoo ellendig stijl vast.... en 't is zoo bard noodig, dat ze los komen! Ik wil niet te veel van uw geduld vragen.... Uw beur' is voldoende. Toe, geeft allen tenminste iets.... er kan zoo veel ellende bij onze evenntenschen mee uit de wereld geholpen worden. Roomsche arbeiders, Gij hebt uw „Her wonnen Levenskracht", dat het voorrecht heeft jaarlijks een uitgebreide straat-collec te te mogen houden. Het Santos-fonds heeft dat voorrecht niet en moet zich tevreden stellen met 'n smal reepje grond voor de kerken. Als Gij collecteert, dan vergeten de middenstanders u óók niet.... bedenkt Gij hen nu óók eens.... we zijn er toch al len voor elkaar, niet? O, zoo! 't Is niet alleen die brave Hendrik Golvers, die weg moet.... goeie Hemel nee, als dat waar was, dan stond ik hier zoo'n drukte niet ta maken, Gij, Roomsche middenslanders, Gij helpt natuurlijk allen mee aan de redding van uw eigen stand-geloofsgenooten.zoovéél als in uw vermogen is.'t Kan u zelf ook overkomen, hoe goed Ge er op heden rnis- schieu voorstaat. Het zakenleven is zoo grillig, niewaar? En Gij, gegoeden van Haarlem en om streken, die zoo gelukkig zijt geen finan- cieele zorgen te kennen.... toe, tast eens flink in de beurs.... Ge weet toch waar voor God het u gegeven heeft.... er wordt zoo gelobd en gestumperd, om 't hoofd bo ven water te houden.... en dan die ver woestende kwaal nog, die -veel midden standsgezinnen bedreigtAls uw rijks daalder niet door 't gleufje van l busje kan.... nou.... dan heeft dé houdster of houder van dal busje nog we! n r.scrve- taschje of zakje.... 't is maar 'a wenkje, hoor.... Nou, laten we 't beste er van hopen.... 't scheelt veel, dat er bij de Kerken ge collecteerd wordt.... Dan heeft u pas zelf de zegen voor uw gezin en uw zake^ gevraagdG. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9