Gemengd Nieuws. Levensgevaarlijk door den storm gewond. Doodelijk ongeluk. Twee vrouwen door electriciteit gedood. Aanvaring bij den Hoek van Holland. Gevaarlijke sigarettenrooksters. Fransche beambten vergiftigd? Zigeunervrouwen met vlugge vingers. Watervliegtuigen gedaald bij Terschelling. Een testament op de schaal van een ei. Zware averij van een stoomschip. Auto door een vallenden boom getroffen. Tusschen treeplank en perron bekneld. Een suikerbiet van 18 pond. Onschuld door en film bewezen. De turf weer aan 't branden. Hoog water in Rotterdam. Een pelswaren-c'iefstal opgehelderd. „Broeder hond meent het goed met mij." Een man door den trein overreden. Poolsch stoomschip gestrand. Sleepboot op de Maas overvaren. Voor een minder zwaren besteldienst. BINNENLAND. Een R.K. Stkdenten.-f.ehds te Wageningen? VERKEER EN POSTERIJEN. G elukstelegrammen FINANCIËN, De Nieuwe Indische leening B. UIT ONZE OOST. Post-versnelling Holland-I ndië. KUNST EN KENNIS. Geschenk van de Fransche Regeering aan het vredespaleis. KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. M. v. Pater Nieuwenhoven S.J. UIT HET AND t Onder de Radio-berichten: Terugkeer van den ex-keizer om politieke redenen onmogelijk. Bij de Belgische gemeenteraadsverkiezingen is een aanmerkelijke teruggang van het stemmenaantal der socialisten te constateeren. Noodweer ook in 't buitenland. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Voor 2000 aan gestolen. ringen SOCIAAL LEVEN. Het conflict in onze mijnindustrie De Zuidwesterstorm in de Hoofdstad. De terugkeer van den ex-keizer De gementeraadsverkiezingen in België. Noodweer in 't buitenland. Een wervelstorm boven Berlijn. Het mijngeschil in Engeland. Emir Feispel te Londen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KORFBAL. Vrijdagmiddag is door den storm de voor gevel van een in aanbouw zijnd huis te Bemelen bij Maastricht ingestort. Een kind van D. werd onder steenen bedolven en met ernstige kwetsuren in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal te Maastricht overgebrach. De moeder kreeg een schou- derontwTichting. Te Eygelshovsfn (Limb.) had een 18-jarige jongeman bii het uit de weide halen van een paard het touw, waarmede hij het dier vasthield ,om zijn rechterarm gebonden. Het dier sloeg op hol met het gevolg, dat <len jongen de arm totaal werd afgerukt en hij tevens ernstige verwondingen aan den hals opliep, Hij overleed korten tijd later. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Het slachtoffer was de eenige zoon van de familie. Op het marine-vliegveld te Hyêres in frankrijk bleef achter een vliegtuig, dat oefeningen deed, een metaaldraad (vermoe delijk de antenne) aanslepen die in contact kwam met een hoogspanningsleiding. De 30-jarige mile Froment, die op haar stukje grond boonen plukte, werd door he! aiteinde van den over de electrische' leiding hangenden draad getroffen en op slag door den electrischen stroom, waarvoor zij een levende aardverbinding vormde, gedood. Haar moeder, die haar te hulp ijlde, werd eveneens gedood. Zandzuiger gezonken en een stoomschip gestrand, Zaterdagavond te zeven uur is tc Hoek van Holland tegenover de Bergsche haven de met vier koppen bemande zandzuiger ^Lyproise" aangevaren door h-»t s.s. „Son- nenfeldt". De zandzuiger werd mLmchceps geraakt en bekwam een groot gat onder de water lijn, zoodat onmiddellijk veel water werd gemaakt en het vaartuig begon te zinken. Het loodsvaartuig zette dadelijk een jol uit om de opvarenden te hulp te komen. Er stond veel zee, zoodat men uit alle macht moest roeien, om den zandzuiger te berei ken. Na lang worstelen tege'n wind en dei ning wist sde jol ook tusschen* de pieren was het zeer moeilijk varen eindelijk naderbij te komen. Eenmaal bij het zinkende vaartuig sprongen de vier opvarenden spoe dig in de jol over, die daarna behouden terugkwam en de schipbreukelingen in de Bergsche haven aan wal zette. Zij werden ondergebracht in de lokalen van de Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij De „Lyproise" zonk kort daarop. Alleen de mast steekt nog boven water juit. De „Sonnenfeld" sloeg na de aanvaring achteruit en liep daardoor met kracht op het Noorderhoofd, waar het schip in het zand bleef steken. Men hoopt het vaartuig met hoog water vlot te krijgen. Er is geen gevaar voor de opvarenden, daar het schip binnen de hoofden ligt, in de nabijheid van de Bergsche haven. Op de jaarvergadering van het Ameri- kaansche verbond van assurantie-agenten, die thans te Atlantic City wordt gehouden, heeft de voormalige president van den bond van brandverzekering-maatschappijen, John Mortan, érop gewezen, dat de voortdurende ioeeneming van de schade, door branden in de Ver. Staten veroorzaakt, in hoofdzaak te wijten is aan het rooken door vrouwen, Een groot deel der voorkomende branden zoo blijkt uit de jaarverslagen der brand- assurantie-maatschappijen ontstaat in de boudoirs en slaapkamers van vrouwen, die haar brandende cigaretten achteloos weg werpen. testament voor den dag gekomen, dat een notariskantoor te Liverpool was De „Petit Provencal" maakt melding van een ernstige vergiftigingsaffaire, die een tijd geleden reeds zich op Madagaskar zoo heb ben afgespeeld en eerst nu is uitgelekt, Verscheidene Fransche beambten, die in deze kolonie hooge posten bekleedden, zouden binnen een kort tijdsverloop de een na den ander, plotseling gestorven zijn. De kort opeenvolgende sterfgevallen wekten 't vermoeden, dal ex iets niet in den haak was en bij het onderzoek naar de doods oorzaak zou vergiftiging vastgesteld zijn. De bedoelde beambten zouden door hun eigen bedienden zijn vergiftigd. Te Roermond werden door de politie een tweetal zigeunervrouwen aangehouden, die eenige winkels afgingen om inkoopen te doen en daarbij speciale muntspeciën terug verzochten. Zij pasten daarbij de haar eigen handigheid toe, om eenige guldens in haar zakken onzichtbaar te doen verdwijnen. De diefstallen, werden telkens eerst na haar vertrek ontdekt. Zij werden op last der justitie in het Huis yan Bewaring opgesloten. Door den Zuidwesterstorm" overvallen. Zaterdag streken op Terschelling in een Zware stormvlaag twee Nederlandsche wa tervliegtuigen, de W 65 en W 62, neer. De landingsmanoeuvres werden door alle dor pelingen met groote spanning gevolgd, aan gezien door.de ontstuimige zee de vlieg tuigen ieder oogertblik dreigden te kapsij zen. Bij het neerdalen geraakte de vleugel van de W. 65 de golven, waardoor 't vlieg tuig op zij viel en bleef iiggen. De inzitten den stonden reeds gereed, over boord te apringen; gelukkig geraakte echter het toe stel, door het vol-kracht aanzetten van den motor weer in evenwicht, zoodat veilig de haven bereikt kon worden. De W. 65 en W. 62 waren Zaterdagmor gen met mooi weer en zonneschijn van Delf zijl vertrokken met bestemming Nieuwe- diep. Bij Terschelling werden zij toen door den Zuid-Westerstorm overvallen. Men zal thans beter weer afwachten om de reis naar Nieuw,ediep te vervolgen. De stuurman van een kanaalboot te Man chester had, zijn uitersten wil op de schaa: van een ct rclr-ven en daarbij zijn ge- heele bezit aan zijn vrouw vermaakt. Het testament was intusschen onvoldoende ge legateerd en er waren geen getuigen ver meld om de echtheid er van te bevestigen Belanghebbenden zijn nu met een ander deponeerd. Daar soldaten en schippers speciale voor rechten hebben voor het maken van hun testament, zal de rechtbank hebben te be slissen of het oji een ei geschreven testa ment van den stuurman ais geldig moet worden beschouwd. In de nieuwe Houthaven te Amsterdam is Zondagmiddag 5 uur van Katka in Fin land gearriveerd het kleine Duitsche stoomschip „Ragnar". Het schip heeft het ten gevoige van den hevigen storm op zee zwaar te verantwoorden gehad. Van de lading hout met dan deklast is de laatste grootendeels over boord geslagen. Voorts zijn de groote mast en de laadboomen weg gerukt en verloren gegaan, tenvijl oók op het dek zelf groote verwoestingen zijn aan gericht. Toen de „Ragnar" hedenmiddag 12 uur nabij IJmuiden was, sloeg zij dooi de hooge zeeën voor den ingang,van de pie ren dwarsscheeps, döcli door handig ma noeuvreeren, kwam het schip weer slaags en kon verder naar de sluizen opvaren. Het mag een wonder heeten. dat van de bemanning niemand is gewond. Zes personen licht gewond. De hevige storm heeft te Groningen in den nacht van Zaterdag op Zondag vele boomen, vooral van den jongen aanplant, ontworteld. In het Sterrebosch legden ook andere boomen het af. Toen 's nachts de familie G. Toxopeus in een open auto terugkwam van een brui loft viel over den Heerenweg in het Ster rebosch een eiki Hij beschadigde de tram geleiding en kwam vervolgens met zijn kruin op de zes inzittenden neer. De chauf feur van den huur-auto en de heeren Toxopeus en Roelofs kregen lichte hoofd wonden door glasscherven; de achter hen gezeten dames mevr. Toxopeus, haar schoondochter en haar dochter werden s getroffen. Eerstgenoemde kreeg 'n lichte hersenschudding en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, haar schoondochter bekwam een schouderkneu zing en klaagde over pijn in het rechter dijbeen, dat vermoedelijk gekneusd is, ter wijl de dochter een kneuzing aan een der beenen had. De toestand van den getroffenen is be vredigend. De carosserie van den auto is grooten- deeb vernield. Een hoofdconducteur gedood. Zaterdagavond te ongeveer zeven uur is aan het station Delftsche Poort te Rotter dam, een ernstig ongeval -gebeurd. Door tot nu toe onbekende oorzaak ge raakte de 50-jarige hoofdconducteur P. W. H. Sterman, wonende in de Nicolaas Zas- straat, die op de treeplank van een ledigen personentrein stond, welke naar het em placement op den Beukelsdijk zou worden gereden, tusschen de treeplank en het per ron bekneld. De man werd door een der wielen ge grepen en een achttal kceren mee rond gedraaid.. Met zware, inwendige kneu zingen, een hoofdwond en twee gebroken armen, werd bij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort ha aankomst overleed. Dezer dagen is te Steenbergen de cam pagne aan de suikerfabriek aangevangen. De aanvoer is bijzonder groot. Over de 400 werk lieden uit Steenbergen alleen vjnden hier eenigen tijd goed loonend werk. Op den eersten campagnedag werd aan de fabriek een suikerbiet afgeleverd door den landbouwer fP. Rombouts, welke het onge woon hooge gewicht van ruim 18 pond had. Een Beiersch treinmachinist, zekere Miil- ler, was tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zijn trein een jongetje van drie jaar had aangereden en gedood/De man ging van dit vonnis in hooger beroep met de bewering, dat hij het ongelukkige kind voor een boomstronk had aangezien. De verdediger van Muller liet nu een pop neerzetten ter plaatse van het ongeluk, en het geheele voorval filmen. De film werd daarop door hem voor het gerechtshof ver toond. en deze ongewone bioscoopvertooning heeft thans geleid tot vrijspraak van den ma chinist, daar het filmbeeld alleszins aanneme- ■ijk maakte, dat de man zich heeft kunnen vergissen. Te Bargercompascum in Drente is de sta king van de veenarbeiders weer algemeen. Overdag is het rustig, doch 's nachts niet. Reeds zijn op verschillende veenplaatsen dag werken turf verbrand. Dat men hierbij aan kwaadwilligheid moet denken blijkt wel daar uit, dat men in enkele niet verbrande turf- bultan lappen vond, gedrenkt in petroleum. Nadat de laatste week de waterstand op de Maas te Rotterdam bijzonder laag was geweest, dreef de Noordwesterstorm het water de riviermonden in. Om zes uur Zon dagmorgen stond het 3.24 boven R. P. Op verschillende plaatsen in de binnenstad, de legen binnen Rijnlandsch zeedijk, stonden de straten blank. Zoo de Middensteiger, waar het tramverkeer op de lijnen 1 en> 7 tot half negen was gestremd, Dc Oosterkade stond geheel onder en de trams van de lijnen 4, 7 en 10 konden er tot bii half tien niet komen. Verschillende kelders van de bruggen, waar de motoren staan, liepen onder en moesten door pompbooten van de gemeente worden leeggepompt. Een groot aantal pak huizen en laag gelegen woningen bekwam aanmerkelijke schade. Zondagavond om kwart over zes was bot wederom hoog water, doch daar de wind wolfshond (politiehond) over de trappen naar den kansel opgeklommen en stond plotseling voor den predikant. Het dier aarzelde en keek met groote oogen naar de gestalte in de bruine pij. Pater Bernard keek goedig naar het prachtige dier en, zich tot de toehoorders wendend, waaronder zich eenige beweging merkbaar maakte, zeide hij; „Broeder hond meent het goed met mij." Daarop maakte hij een handbeweging naar het dier, waarop het zich -verwijderde Het Franciscuswcord leek onder een preek over den grooten heilige en dieren vriend, die, gelijk men weet, zelf gesprek ken tot de dieren hield, geenszins mis plaatst. tanmerkelij! kracht was afgenomen, kwam het water in verschillende havens niet op den wal. De reddingsbrigade van de brandweer moest verschillende malen uit rukken om assistentie te vgrleer-en. Uit Muncben wordt aan de Wpensche „Iseichspost" geschreven; De bezoekers van de St. Franciscuskerk in Untcgiesing waren bij de jubileumplech tigheden getuige van een aantrekkelijk tooneel. De Capucijner Pater Bernard hield een preek over den heilHen Franciscus, toen de gewijde redenaar plotseling ophield en het hoofd omwendde Ongemerkt, - naar het schijnt, was «en Twee weken geleden had te Dresden eSn groote pelswarendiefstal plaats in de Vic- toriaslrasse. De dieven wisten met een buit ter waarde van 40.000 mark aan kostbare pelzen tc ontkomen. Het spoor der inbre kers voerde naar Berlijn, waarheen zij mei een vliegtuig moesten zijn teruggekeerd. Al spoedig bleek, dat een zekere Schneeweisz, een man die vroeger goed in het geld ge zeten heeft, maar zijn vermogen door de inflatie vernietigd zag, bij het geval betrok ken moet zijn geweest. Schneeweisz ver keerde de laatste jaren doorioopend onder misdadigers, onder wie hij zich, door zich voor StaatsanwaLsaessor uit te geven, grooten invloed had verworven. Intusschen ontzag Schneeweisz zich niet, leden van het misdadigersgilde, met wie hij niet goed bvërweg kon, aan de politie uit te leveren. Reeds lang had men hem gezocht: en dit maal wist hij aan Hermandad's dienaren niet te ontkomen. Toen hij bij een zijner vrienden, waar hij een schuilplaats wilde zoeken, aanbelde, werd hem door een paar agenten opengedaan, die hem oogenblikke- lijk de handboeien aandeden. En zijn medeplichtige, zekere Qualick, die eenigen tijd afgelegen villa's, vooral in Nederland en Zweden tot zijn bijzonder ope ratieterrein had uitgekozen, werd even eens in hechtenis genomen. Het grootste deel der verdwenen pelzen is weer terecht. Zaterdagavond is te Westenbroek een passagier aan de verkeerde ziide uit den trein gestapt, waardoor hij door een trein, die in de tegenovergestelde richting ging, werd gegrepen en gedood. De verongelukte is, naar men vermoedt, een fabrieksarbeider uit Veendam. Twee man over boord geslagen. Zondag strandde op Terschelling op de Jacobsruggen het Poolsche. stoomschip „Wisler" (kapitein Ktotsen), geladen met cokes van Rotterdam naar Denemarken. De reddingboot „Brandaris" alsmede de sleepboot „Texel" voeren ter assistentie uit. De opvarenden .waaronder de vrouw van den kapitein, werden door de „Bran daris" gered. Met de sleepbooten is een bergingscontract gesloten op voet van „no cure no pay". Aangezien het schip lek is en vol water staat, wordt het als verloren beschouwd. Door de overkomende brekers heeft de Wisler twee man verloren, name lijk den 2dcn stuurman en een matroos. De storm woedt met orkaankracht. Bij de Eierlandsche gronden ligt het Noorsche stoomschip „Sigijn" met gebroken stuur - gerei en vraagt sleepboothulp. De vier opvarenden verdronken. Zondagavond te. half negen is op de Maas te Rotterdam ter hoogte van de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij een sleep boot overvaren, bij welk ongeval vier men- schenlcvens te betreuren zijn. Het binnenkomende stoomschip „Laren- berg" van de Stoomvaartmaatschappij Hil- legersberg te Amsterdam, dat in ballast van Baltimore kwam. requireerde sleep boothulp, om naar de Waalhaven te worden gebracht. De sleepboot „Europa" assisteerd achter, terwijl de sleepboot „Denemarken" zich ter hoogte van de Heyplaat gereed maakte den tros van het voorschip aan te slaan. Beide sleepbooten zijn van den Neder- landschen Sleepdienst voorheen Piet Smit Jr. De „Denemarken" kwam langszij om den aan stuurboordzijde uitgegooiden tros op te vangen. Aanvankelijk voer de „De nemarken" met de „Larenberg' mee. Daarna kwam de sleepboot schuins voor de „Larenberg" varen. De bedoeling was om den tros te vangen en daarna weer op te draaien, doch de „Denemarken" is vermoe delijk te veel naar stuurboordzijde uit den koers gegaan, waardoor men niet meer kon draaien. Dit had tot gevolg, dat de sleepboot door de „Larenberg" werd overvaren. De „Larenberg" duwde de „Denemarken" omver en voer er overheen. Toen men voorbij was, bleek de sleepboot reeds in de diepte verdwenen, de bemanning, be staande uit een kapitein, een machinist, een stoker en een matroos met zich mee sleu rende. Van de opvarenden werd niets meer ont dekt. Onmiddellijk heeft de bemanning van de „Larenb.erg" reddingsboeien over boord geworpen en draadloos heeft de gezag voerder Scheveningen en IJmuiden ge waarschuwd. Dit radiotelegram werd ook opgevangen door Radio „Hollandte Rot terdam, die zich aanstonds met de rivier politie in verbinding stelde. De Politie III" voer naar de Heyplaat, waar men aan alle zijden gedregd heeft; tot dusver echter zonder resultaat. Tevens zijn de opvarenden van de „La renberg" aan een verhoor onderworpen. De eerste stuurman, de heer A, Dobbinga, van Schiermonnikoog, verklaarde, dat hij zich op het voorschip bevond en den tros heeft uitgeworpen. Zr|odra hij het ongeval be merkte, heeft hij zwemvesten en reddings- gordels laten uitgooien. Door de duisternis kon hij echter niets waarnemen. Kapitein B- Jansma verklaarde niets van het ongeval te hebben gezien, daar hij zich op de com mandobrug bevond. Ook de loods heeft niets gezien en werd eerst attent gemaakt op het ongeval door het geroep van den eersten stuurman. Het onderzoek werd nog voortgezet, ter wijl eveneens met dreggen werd voortge- gaan. Te half twaalf is de politie er in geslaagd het lijk van den stoker op te halen. Dit is naar het bufeau der rivierpolitie vervoerd. Het dreggen werd den geheelen nacht voortgezet. uoor aen Duiten verwaenting langen duur der Engelsche staking en de steeds hooger wordende ledenprijzen, hebben verschil lende industrieelen in afwachting van bet einde der staking slechts mondjesmaat in gekocht, zoodat zij absoluut geen voorraad hebben. Weliswaar hebben zij verschillende con tracten loopen, doch de kolen zijn daarom nog niet geleverd en deze contracten zou den dus bij een eventueele staking door overmacht geannuleerd moeten worden. Trouwens, voorraden vormen ging toch niet, daar de vraag grooter is dan het aanbod en slechts voorraden kolen gekocht kunnen worden tegen exorbitant hooge prijzen. Ongetwijfeld zal dan ook, wanneer een eventueele staking slechts enkele dagen duurt, het gebrek aan kolen reeds voelbaar zijn.. De buitenlandsche mijnen zouden boven dien ook niet meer kunnen leveren dan zij reeds doen, omdat bij haar de vraag ook grooter is dan het aanbod en zij hare pro ductie ook voor het grootste gedeelte con tractueel verkocht hebben Ook voor ver schillende buitenlandsche bedrijven, voor namelijk Belgische en Fransche, welke met de Nederlandsche mijnen gecontracteerd hebben, zou een staking in het Limburgsche mijnbedrijf stagnatie veroorzaken. De mijnwerkers konden geen slechter tijd stip, of wat voor de doorvoering van hun eischen betreft, geen beter tijdstip kiezen om met een staking te dreigen. Immers, dc' winter staat voor de deur. De productie der mijnen, zoo hoog mogelijk opgevoerd, gaat reeds geruim en tijd grif van de band, en de vraag blijft buitengewoon groot. De mij nen hebben een groot aantal contracten loopen, zoodat de alzet van hare productie voor maandenlang verzekerd is, ook al mocht de Engelsche staking Ophouden. De Staatsmijnen hebben zelfs jaarcontracten afgesloten. Verder hebben, naar ons be kend is, de Oranje-Nassau-mijnen het deel van haar productie, dat voor het buiten land beschikbaar is, contractueel voor lan gen tijd verkocht, zoodat voorloopig haar verkoopers in het buitenland geen kolen meer aan te bieden hebben. Uit den aard der zaak hebben de prijzen met de steeds grooter vraag gelijken tred gehouden, zoodat voor enkele soorten de prijzen met 30—40 pCt. verhoogd zijn. Niet alleen de cokes en bunkerkoien, doch ook alle andere soorten zijn sterk in prijs geste- gen. Naar wij van goed-ingelichte zijae verne men, zullen de mijndirecties daarom Woens dag a.s. onder bepaalde voorwaarden aan de verzoeken der organisaties voldoen. De vertegenwoordigers der mijnwerkers- organisaties willen echter, opdat bij even tueel .latere slechtere toestanden in het mijnbedrijf de 48-urige werkweek niet op nieuw voor de ondergrondsche mijnwerkers zal worden ingevoerd, contractueel vastge legd zien, dat nimmer meer de verlenging van den Zaterdagschen arbeid als inzet voor het voorkomen van eventueele loons verlaging gelden mag. Naar wij vernemen, hebben zoowel het Nederlandsche Vakverbond als de R.-K. Vakcentrale en het Neutrale Vakverbond de eischen der mijnwerkersorganisaties ge billijkt en hebben de besturen steun toege zegd. Ook van het Christelijk Vakverbond, dat Maandag met den Prot. Christelijken Mijnwerkersbord een bespreking heeft, verwacht men, dat het zoo noodig steun zal verleen en, .V Op initiatief van de Afd. „St. Gabriel'" van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-perso- neel. „St. Petrus" kwamen Vrijdag de ver schillende plaatselijke besturen van „Door Plicht en Recht", St. Gabriël," de C.B.P.- T.T. en Je Fed. Bond van Overheidsperso neel te-Amsterdam bijeen ter bespreking en voorbereiding eener eventueel te voeren actie tegen dé* ste zware diensten van het bestel lend personeel, meer speciaal tegen het drie bestelling-systeem. De afdeeling van den C.N.A.B. had be richt gezonden, dat zij niet aan deze actie zou deelnemen. De besprekingen werden ingeleid door den heer Robijns, voorzitter van „St. Ga briël." Besloten werd te beginnen met het benoe men eener commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van elk der samenwerkende afdeelingen, die het vraagstuk der dienst regeling der bestellers zal hebben te bestu- deeren c.q. voorstellen aan de verschillende besturen te doen. mebord van de Radio-tentoonstelling ver wijderd worden, in de Assendelftstraat een schildersladder die in een dakgoot was ge raakt, terwijl in de Dapp ,-traat een versie ring welke met het pog cp de feestelijkheden was aangebracht gesloopt werd. Op initiatief van den R.K. Boeren- en Tuindersbond is een comité gevormd, om gelden in te zamelen ten einde aan de R.K. Studentenvereeniging „St. Franciscus-Xa- verius" te Wageningen een eigen tehuis aan te bieden. Het secretariaat van het comité is geves tigd bij den heer L. N. Deckers, secretaris van den R.K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond. Naar wij vernemen, zullen ook in het ver keer met de landen, waarmee dienaangaande een overeenkomst is getroffen, voortaan gelukstelegrammen, die op een luxe-for mulier worden afgeleverd, verzonden kun nen worden. In het buitenlandsch verkeer wordt boven het geldend tarief 50 cent pet- telegram berekend. Bereids is met Noorwegen deze regeling tot stand gekomen. Uitmuntend geslaagd. Naar verluidt, is de inschrijving op de nieuwe Indische leening B uitmuntend ge slaagd. Door houders van schuldbewijzen der lee- ningen 1921 A en B is in die mate ingeschre ven, dat behalve aan de Indische rijksin-, stellingen, aan de overige vrije inschrijvers niets zal worden toegewezen. De Ned.-Indische Vereeniging voor de Luchtvaart heeft, naar het Aneta-bureau meldt, bet plan opgevat, bij wijze van proef en propaganda, in samenwerking met den Marine-vliegdienst in Ned.-Indië, het Co mité Vliegtocht Ned.-Indië te 's-Graver.- hage en de Rotterdamsche Lloyd een ïr ail- vliegtocht te doen verrichten tusschen Fa- bang en Tandjong Priok, resp. Scerabaya, in aansluiting op de mailboot, die daar uit Europa zal aankomen en naar Europa zal vertrekken. Wanneer deze post-versnelling bevredigen de uitkomsten mocht opleveren en er is geen grond, hieraan te twijfelen is het niet uitgesloten, dat eerlang een stap verder zal worden gegaan en aansluiting op de mail boot zal worden gezocht per vliegtuig te Port Said of Suez, vanuit Amsterdam of Rotterdam, met correspondeerende aanslui ting naar Sabang, Tandjong Priok en Soera- baya. De Fransche regeering heeft aan 't Vredes paleis een groot monumentaal schilderstuk van den Franschen schilder A. Besnard ge schonken. Het doek, dat in de groote recht zaal van het Vredespaleis is opgehangen, beslaat een groot gedeelte van den zuide lijken wand van die zaal. Het stuk reikt vanaf de houten lambriseering tot aan het gewelf. Het schilderij stelt voor den Vrede en de Gerechtigheid, De Gerechtigheid wordt uit gebeeld door drie beraadslagende mannen figuren op een verhevendheid aan hun voeten ziet men een vrouw met een klein kind op den arm, die twee gewapende krij gers te paard van elkander scheidt. De kleuren van het schilderij, dat een kost bare aanwinst voor het Vredespaleis kan ge noemd worden, zijn rustig en warm en in harmonie met de tinten van de gebrand schilderde ramen der rechtzaal, vvelke reeds eerder door Engeland werden geschonken Zaterdag ziin uit het Missiehuis der Paters van het H. Hart te Tilburg vertrokken om te Genua scheep te gaan naar de Missie van de Philippijnen, de Weleerw. Paters: J. Jansen uit Gestel (2e maal) en R. v. Es uil Amsterdam (le maal) en de Eerw. Broeders; P. v. Loon uit Oirschot (2e maal), t er, Nieuweijer uit Langeveen (2e maal) en Jos. Steengraver uit Grathem (L.) (Ie maal). De Weleerw. Pater W. v. Wijngaarden uit Mij drecht, die benoemd is voor de Missie van Ned. N.-Guinea, zal over eenige weken de reis aanvaarden. Zaterdagmorgen is in het Katholieke zie kenhuis te Groningen overleden in den ouder dom van 56 jaren de Zeereerw. Pater M. vaa j Nieuwenhoven S.J. j Hij werd geboren 13 Augustus 1870 te Middelburg, trad in de Sociëteit van Jesus j 26 September 1888 en werd priestergewijd 16 Augustus 1903. De thans overledene was gedurende eenige jaren leeraar aan het Klein j Seminarie te Culemborg en verder kapelaaa I te Nijmegen, Maastricht en thans te Gronin- gen aan de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen. Wat ter aan vastzit. Met spanning wordt, naar het „N. v. d. D." uit Heerlen verneemt, de contact- commissievergadering van a.s. Dinsda/i af gewacht, niet alleen door de arbeiders en de bevolking der mijnslreek, doch ook door vee' industrieelen. Wat is toch het geval?. Zondagmorgen werd ondekt, dat een on beschermd zijruitje van de étalage van een juwelierswinkUl op de Vijzelgracht ver nield was en dat twee cartons met ringen ontvreemd waren. Aan het glas was te zien dat het met groene zeep was ingesmeerd, het bekende middel door ruitentikkers en inbrekers toegepast, om het rinkelen der scherven te smoren. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 2000. Ook eert paar colliers wor den vermist. SCHADE EN ONGERIEF DOOR DE KRACHTIGE WINDSTOQTEN. Uit Amsterdam vernemen wij Het was Zaterdag de eerste stormachtige dag van het herfstseizoen. Tegen den middag blies er een vrij stevig stormpje met nu en dan zware windstooten. Elk buitje bracht een plasregen met zich mee en tegen drie uur was het wat men pleegt te noemen honden weer. Het was te voorzien geweest omdat de barometer tijdens de nachtelijke en ochtend uren aanmerkelijk was gedaald. Het is niet dikwijls gebeurt, dat het groen zoolang in dichte formatie aan de boomen zat als dit jaar. Doch de storm rukte en schudde er aan, zoodat de groene bladerery in het rond vlogen. Takken moesten het bij tientallen ontgelden en een enkele maal moest de heele boom er aan gelooven. Dat gebeur de bijvoorbeeld pp de Zuidelijken Wandel weg nabij den Amstelveelschenweg. De brandweer werd hierdoor uit haar kazerne gelokt, want wanneer het stormt en er is iets niet in orde, klopt de Amsterdammer gaarne bij het Manusje van alles, de brandweer aan. Zoo werd ook hulp verleend voor een los hangend reclamebord op de Ceintuurbaan, voor een antenne op den Amsteldijk, voor een wrakke bepleistering van een gevel in de Reguliersbreestraat en voor in slechten staat verkeerende zinken schoorsteenen in de Rustenburger- en de Berkelstraat. In de middaguren is op het van der Pek- plein een ongeluk gebeurd, hetwelk aan den storm te wijten is. Daar reed een brieven besteller op de fiets in de richting van de pont, toen plotseling een hevige windstoot hem met fiets en al tegen een bus van de gemeente slingerde. Door den val kreeg hij een gecompliceerde beenbreuk. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd. Later op den avond, toen de wind weer sterker werd, heeft de brandweer nog eenige kceren assistentie verleend. Zoo werd hulp geboden in de Laurierstraat ,waar van twee perceelen de schoorsteenen waren losge- raakt, cp de Weteringschans moest een recla- In het Zondagsnummer van het „Berli ner Tageblat." publiceert de Pruisische mi nister van Financiën, Höpker Aschoff, een artikel over'het vergelijk tusschen Pruisen en het huis Hohenzollern. Over den even- tueelen terugkeer van den ex-keizer zegt de minister: Er bestaan redenen van politieken aard, waarover het Rijk te beslissen heeft, die een terugkeer van den laatsten koning on mogelijk maken. Het recht om te Homburg te wonen, zal daarom hoogstens door de tegenwoordige echtgenoote van den ex-kei zer uitgeoefend worden. Het „Berliner Tageblatt" teekent hierbij aan, niet te kunnen inzien, hoe een terug keer onmogelijk geacht kan worden op hetzelfde oogenblik, dat door een bijzon dere verdragsbepaling een kasteel in Düitschland ter beschikking van den ex- keizer en diens gemalin wordt gesteld. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in hef geheele land is een aanmerkelijke terug gang te constateeren in het stemmenaantal der socialisten tengunste van de liberalen en de katholieken. De overwinning der anti-socialistische partijen is vooral merk baar in de industrieele gebieden. Sedert Zaterdag woedt te Hamburg met toenemende kracht een orkaanachtige storm. Springvloeden op de Elbe over stroomden <le oevens en in de havens werd het wafer hoog opgestuwd.. Aan de z. g.' Wasserkante overstroomde de rivier ce straten en talrijke kelders. Groote boomen werden ontworteld. In de hav enliepen eenige sleepbooten vol water, botsten tegen elkaar en zonken, Groote stoomschepen kunnen de haven in noch uit. De storm boven het kanaal is Zaterdag buitengewoon hevig geweest. De overtocht is dientengevolge onaangenamer geweest dan in maanden het gval was. De kanaal boot Biarritz" aan boord waarvan zich vele Engelschen bevonden in verband met de onthulling van het Zuid-Afrikaansc'ne monument in het besch van D'elville, o.a, de hertog van Connaught, dc Britsche mi nister van Koloniën Amery en generaal Hertzog, werd bij bet binnenkomen van de haven van Boulogne door een hevige wind vlaag op de kust gedreven. Het duurde cn- geveer een half uur eer het schip vlot kon worden gebracht. Een zware herfsstorra, die sinds Zater dagmiddag woedt, heeft te Berlijn groote schade aangericht. In alle dcelen der stad hadden mm of meer ernstige ongevallen plaats. In het Westen werden bijna a!le| ruiten van het Romanische Café vernield, waarbij verschillende personen door glas splinters gewond wrden. In de voorsteden woeien talrijke boomen om. Door een er van werd een meisje zwaar gewond. In den afgeloopen nacht heeft boven Berlijn een heftige wervelstorm gew.oed, gepaard gaande met groote regenval, waardoor groote schade werd aangericht. Vele menschen werden door de glasschefw ven gewond. A.s. Donderdag zal bekend worden it» hoeverre de mijnwerkers zullen reageeren op het laatste voorstel van de gedelgeer- den-conferentie inzake het terugtrekken van de vciligheidsmanschappen uit de mij nen. Het is echter waarschijnlijk, dat zeifs indien het mocht worden aangenomen, het zonder uitwerking zal blijven. Zooals be- I ker.d zijn de vciligheidsmanschappen voor een groot gedeelte niet aangesloten bij de mijnwerkersvereenigingen en de mogelijk heid dat zij het werk zullen neerleggen is zeer gering. En bij eventueele staking zou den zij toch nog gemakelijk door andere werkkrachten kunnen worden vervangen. Koning George heeft Zaterdag Emit FeL sill, den zoon van Ibn Saud, den koning van Hadajas, in particuliere audiëntie ont vangen en vereerde hem met de ridder schap in de orde van St. Michiel en St. George. Eir.ir Feisall zal zijn bezoek aan Engeland in het begin van deze week be ëindigen en zich vervolgens naar Neder land en later naar Parijs begeven. Van daaruit zullen hij en zijn gevolg naar Ara bic terugkceren. De uitslagen van gisteren zijn: EERSTE KLAS. Afdeeling Noord. D. D. V,—D. E. V. Swift—-Koog Zaandijk D. T. V.Westerkwarlier ExcelsiorHercules Afdeeling Zuid. Flus—O. S. O. R H. K. V—Velox D. K. C.Vitesse Vitcss 8—2 2—4 2—2 11—0 3—0 2—0 ssc n. .o Overgang Noord A. K. V. D—D. W. D. BilthovenGooers Westerkv/a,rtier 2Reody Overgang Zuid. A. L. 0.Die Haghe Ons EibernestH. B, S. Vitesse H.Rozenburg Tweede klas. A OlympiaExcelsior 2 AmersfoortSamos Vios—T. O. V. De ZwaluwenL. U. T. O. B D. T V. 2—T. E. C. K. A. Haarlem 2Advendo 2 D.E.V. 2Velocitas C Sport—Victoria D D. V..D, 2—Z. K. V. 1—4 6—2 1—6 n. g. 1-2 n- g. 7—0 3—2 2—7 3—3 0—2 0—3 6—2 2—2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10