De storm in den nacht van Zaterdag op Zondag. i» Het spel met mensehenlevMs. Voornaamste Nieuw® Verkeersongevallen f3000.- Maandag 11 October 1926 50ste Jaargang No. 16376 hit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad VAN HET VATICAAN. ZALIGVERKLARING DER MARTELAREN VAN DAMASCUS. De logger K.W. 152 vergaan, 13 opvarenden verdronken. De zeedam van het nieuwe toeleidingskanaai te IJmuiden stuk geslagen. Een Noorschs schoener vergaan. De opvarenden gered. KATWIJK IS IN ROUW GEDOMPELD. in dit nummer. Een jubilé in de Parochie Driehuis. J. H. flessels t „St. Franciscus van Assisië". J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Oud-leerlingen der Tuinbouw- cursussen. De S. D. A. P. en de opening der Staten-Generaal. Hoestende Kinderen Mijjmhardt'sThiSmsRrcop Bij Apothekers eu Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mftnhardt op verpakking. Let hierop. ©e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week J 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij (Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 138Ó6 (3 lijnen]. Postrekening No. 597C. NIEUWE GOUW 'Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting* Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 cl per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Mie abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringetr Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi bij een ongeval mei f OSjn hij verlies van een hana, i |OK 1 «JU» doodeliiken a floor- 1 voet of een ooö verlies van beide armen, beide beenen of beide bij verlies van eeü C|1 duim of wijsvinger «JU» bij 'n breuk van f ktI M bij verlies v. eed been of arm; T'U. andere vinger. Een der groote vragen, welke na den wapenstilstand van 1918 brandend zijn gebleven is die van de schuld aan den oorlog. Men herinnert zich, dat een der grootste bezwaren van Duitschland om het verdrag van Versailles te teekenen, was de verplich ting om de schuld aan de ramp van 1918 te erkennen. Sindsdien doen nog altijd groote groepen in het Duitsche Rijk moeite om althans op dit punt het verdrag gewijzigd te krijgen, 't Is een der ergste angels, welke in het Duitsche vleesch zijn blijven steken. En ook buiten Duitschland in de neutrale landen en in Amerika zijn genootschappen en vredesvrienden, die materiaal verzamelen en op allerlei manier trachten de geheime archieven der kanselarijen binnen te dringen, om gedocumenteerd en wetenschappelijk de oorzaak van de groote catastrofe van 1914 vast te stellen, ledereen is er van overtuigd, dat zooiets niet per dictaat door de over winnaars kan geschieden. Wie inmiddels nog het meeste, licht op de 'droeve geschiedenis van het ontstaan van den wereldkrijg geworpen hebben, zijn tot nu toe geweest de Russen en de Duitschers, die beiden na den oorlog h,et bewind hebben omgeworpen en met den nieuwen regeerings- yortn weinig aanleiding hadden om de oude te sparen. Hoewel de belichting aldus eenzijdig blijft, zijn de door Duitschers en Russen gepubliceerde documenten niet zon der beteekenis geweest. Van veel belang is nu weer een nieuw boek van den uit den duikbootoorlog befaamden admiraal Tirpitz. In dat boek komt een gesprek voor, hetwelk admiraal von Capelle, Tirpitz' vertegenwoor diger in het Duitsche ministerie van marine, op 22 Augustus 1914 voerde met den heer Gwinner, een der diréctèuren van de Duitsche Bank. De weergave hiervan vinden wij in een correspondentie uit Berlijn aan deN. Rott, Courant. Men bedenke, dat op 22 Augustus 1914' de Duitschers nog zegevierend in België en Noord-Frankrijk optrokken; de slag aan de Mame was nog niet geleverd. Volgens het boek van Tirpitz dan vertelde von Capelle op dien bewusten. Augustusdag aan Gwinner, dat Lichnowsky, de Duitsche ambassadeur te Londen, hem (Capelle) den vorigen dag had gesproken over Engeland's belang bij den Duitschen handel. Dit was zoo groot,vdat Engeland na eenigen tijd het einde van den oorlog zou wënschen. Gwinner ge loofde niet, dat Engeland ZOO gauw deze rekening zou opmaken of dat deze oVerwe. ging van gewicht kon zijn'voor het eindigen van den oorlog. Hij betoogde herhaaldelijk met nadruk, dat als zich na het neerslaan van Frankrijk een gelegenheid mocht opdoen een draaglijken vrede te sluiten, men dien niet van de hand zou moeten wijzen. Een langdurige oorlog, zouden wij, Duitschers, niet uithouden, zei hij. „W ij z o u d n militair over winnen en oeconomisch ver slagen worden". Van Engeland zou misschien vrede te krijgen zijn, omdat lang zamerhand de heele wereld bankroet zou gaan en er dan ook geen koopers meer zou den zijn. En de bankier vervolgt dan: Dat schaadt Engeland zeer. Als het de hand mocht uitsteken, om vrede met ons te sluiten, komt alles ei op aan, dit moment niet onge bruikt voorbij te laten gaan. Daarom moet men zich niet laten verleiden tot voorbarige ondernemingen met de vloot. B ij een lang eren duur van den oorlog zal het anders tot een ramp komen, daar wij het deel van onze bevolking, dat alleen van den uitvoer leeft, niet meer zullen kun nen voeden. Alle revoluties zijn ten slotte uit honger voort gekomen. Capelle vreesde dat Engeland geen afzon derlijken vrede zou willen sluiten en onver vulbare voorwaarden zou stellen. Hij, staats secretaris van het rijksministerie van marine, was van meening, dat Engeland, toen bet zich bij de oorlogvoerende partijen aansloot, een zeer bizonder doel had; de vernietiging van de Duitsche wereldmarktpositie en van den Duitschen wereldhandel. Dit doel zal des te volkomener worden bereikt, zei hij, naarmate de oorlog langer duurt. Engeland zal dus waarschijnlijk niet zoo spoedig bereid zijn, vrede te sluiten. Gwinner geeft dit in het gesprek toe en is van meening, dat Lichnowsky overigens vooraf zeer goed heeft geweten en ook ge rapporteerd, dat Engeland, zoo Duitschland, aan Frankrijk den oorlog verklaarde, zich aan 1 de zijde van Frankrijk zou scharen. Grey heeft dat den ambassadeur reeds langen tijd geleden gezegd. „Lichnowsky was er alleen niet over ingelicht, dat men het hier (Berlijn) op een conflict wilde aansturen" Men lette vooral op dezen laatsten zin; niemand minder dan ex-admiraal Tirpitz schrijft hier zonder commentaar de beschul diging neer, dat de Duitsche regeering in het laatst van Juli opzettelijk en doelbewust op een oorlog heeft aange stuurd, zelfs met de schriftelijke verklaring van haar gezant te Londen, dat Engeland zich bij een conflict aan Frankrijk's zijde zou scharen. Merkwaardig en teekenend voor den toe- Zand is het verdere gedeelte van het ge sprek, rvaarin Capelle, die nog wel staats secretaris van Marine was én die toch tot de ingewijden moest behooren, met den meesten nadruk verzekerde, dat de «rozet, om een conflict uit te lokken, bij de Duitsche regeering niet had voorgezeten. De man van de Duitsche Bank betwijfelt dit dan tegen over hem en spreekt de veronderstelling uit, dat er te Berlijn een oorlogskliek heeft be staan, die de actie in Servië heeft gebruikt om naar een conflict heen te sturen. Von' Capelle ontkent dit absoluut en betoogt met klem, dat noch :n Parijs, noch in Londen, noch in Petersburg iemand van de leidende staats lieden aan oorlog dacht. Hij haalt uitspra ken aan van den Duitschen staatssecretaris van Buiteulandsche Zaken, Zimmenmann, waaruit blijkt, dat er met de Oostenrijksche nota's aan Servië een bekertd diplomaten- spelletje is gespeeld. Men geloofde een voudig niet aan de mogelijkheid van een oorlog. Er zouden op de nota's conferenties volgen, dacht Zimmerman; maar dan zou het wel weer bijdraaien. Het eenige, wat Von Capelle wilde toegeven was, dat er met vuur was gespeeld. Gwinner legt dan zeer scherpzinnig uit, welke ernstige diplomatieke fouten men in de Wilhelmstrasse begaan heeft, om tege lijkertijd Rusland, Engeland en Frankrijk tegen Duitschland te doen optrekken. Uit heel deze publicatie blijkt, dat noch de diplomaten, noch de legervoering in Duitsch land in de critieke dagen van Juli 1914 aan een oorlog hebben gedacht. Wie dat deden, waren maar enkelen. Er was inderdaad een kleine kliek, zooals bankier Gwinner terecht op 22 Augustus 1914 al veronder stelde, welke naar oorlog dreef. Tirpitz erkent dit in zijn boek en als zeer bezwarend argument haalt hij het volgende aan: Lichnowsky, de Duitsche gezant te Londen, zond voortdurend rapporten over Engeland's ongeneigdheid tot oorlog. Op 2 Augustus zond hij nog een ^elegram in dien geest. Op dat telegram plaatste Keizer Wilhelm de volgende kantteekening: „Arme Lichnowsky, om het ontwaken dat hij zal hebben uit zijn diplomatend-momen Die heeft niets gemerkt en hét scheelde geen haar of hij had mij mijn opmarsch door den neus geboord." Deze aanteekening behoort tot degene, die men in de documentenpublicatie van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken hééft weggelaten. Zoo'n enkel zinnetje van een "Keizer, die blijkbaar al zijn invloed heeft aangewend om zijn vredelievende diplomaten aan buiten landsche boven en de hoogc ambtenaren aan de departementen om dén («in te leidén, om toch maar zijn opmarsch niet „door zijn neus te laten boren,1' spreekt voldoende van het bestaan van een kleine oorlogskliek welke doelbewust op een uitbarsting aan stuurde. Zoo werd er dóór enkele weinige gekroonde hoofden, omgeven door geweten- looze adviseurs, met de levens van millioenen menschen gespeeld. Hoe meer er over het ontstaan van den wereldoorlog bekend wordt, hoe meer de afschuw van de geheime diplomatie zal toe nemen, mét de overtuiging, dat slechts in een sterken Volkenband, in de bestrijding van geheime verdragen en in de versterking van de groeiende idee, om volkerenconflicten door arbitrage te beslechten, een waarborg ligt om een gruwelijk spel, als in 1914 ge speeld is, te voorkomen. Onze Romeinsche correspondent seint 10 October: Heden, Zondag 10 October, had met de gewone plechtigheden de Zaligverklaring plaats van Emmanuel Ruiz en zeven andere Minderbroeders, alsmede van drie broeders Franciscus, Mooti en Raphaël Masabki, le'e- ken, Maronieten, allen gedood in 1860 uit haat voor het Geloof te Damascus. De groote Basiliek had de gewone ver siering der Zaligverklaringen. In de kerk waren tafereelen opgehangen betrekking hebbend op het martelaarschap, en toen in de gloriekrans der Engelen boven het Hoofd altaar van den leerstoel, het beeld der Zalige Martelaren was onthuld, verscheen dit beeld ook vanaf de loggia of balkon van Sint Pieter buiten de kerk. Om 10 uur, toen de stoet Kardinalen, leden der Ritencongregatie en verschillende Bisschoppen tegenwoordig waren in het priesterkoor der groote Basiliek, werd het dekreet der Zaligverklaring van deze mar telaren van Damascus voorgelezen, door den secretaris van het Kapittel van Sint Pieter. Na de voorlezing viel het scherm en prijkte ineens de beeltenis der Zalige Mar telaren in een zee van licht boven hel Hoofdaltaar van Sint Pieter. Het „Te Deum" werd toen aangeheven waarna de Pontifi cale Mis der nieuwe Zaligen werd opgedra gen door een Bisschop-Kanunnik van Sin! Pieter. De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke genoodigden en door zeer talrijke Minderbroeders. Na" den mridag kwam de H Vader, gelijk gewoonlijk de nieuwe Zaligen vereeren. De stoet kardinalen verwachtte den H. Vader in de H. Sacramentskapel en ging den Paus vooraf in de Basiliek, welke ge heel gevuld was met iuichende geloovigen. Van dew Paüselijken draagstoél af zegende dj Paus onophoudelijk de menschen. Toen <te H. Vader in het priesterkoor was aange komen werd bet Allerheiligste uitgesteld en de hymnus „Sanctorum meritis" ter eere der nieuwe Martelaren gezongen. Na het „Tantum Ergo werd de zegen met het Allo-heiligste gegeven, Daarna ontving de H. Vader van den Postulator der zaak der Zaligverklaring de gebruikelijke geschenken en ging plechtig, gelijk Z. H. gekomen was, naar het Vaticaan terug. De Zaterdagavond plotseling opgestoken storm heeft in Haarlem en omgeving veel onheilen veroorzaakt, 's Middags en 's avonds was het reeds zèer slecht weer geweest, doch in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het geweldig gespookt. Helaas zijn bij dezen zwaren storm ook menschenlevens te betreuren, waaromtrent wij hieronder uitvoe riger mededeelingen laten volgen. Vooral te ÏJmuiden hpeit de storm verschrikkelijk huis gehouden, doch ook in Haarlem en naaste omgeving is veel verwoesting aangericht. Het aantal vernielde dakpannen en glasruiten is natuurlijk weer legio en gisterenmorgen lagen op zéér veel plaatsen in de straten de overblijfselen er van. De zee eischf 14 slachtoffers. Zondagmorgen had men te IJmuiden be richt ontvangen, dat ter hoogte van Wijk aap- Zee een scheepsboot, wat hout en breels wa ren aangespoeld. Dit was afkomstig van een haringvisschersvaartuig en men dacht direct aan een ongeluk, Nadat den geheelen ochtend aan het strand gezocht was, kwam er om half 1 bericht, dat er nabij het Pantserfort, 50 Meter ten noor den van de Noordpier, een lijk was komen aandrijven. Sommigen, waaronder wachtlieden, be weerden Zaterdagavond te circa kwart over 11 licht boven zee gezien te hebben, maar men dacht toen aan een vallende ster. Na informatie bleek het lijk te zijn, dat van den schipper van de K.W. 152, genaamd K. Plug, van de reederij R. Haasnoot te Katwijk aan Zee. Aan het voorhoofd was hij een wei nig gewond, vermoedelijk door het drijvend «wrakhout. Te ongeveer twee uur kwam de Engelsche vrachtboot „Ajax" binnen, waarvan de stuurman rapporteerde, ter hoogte van den Brulboei een mast met zeil te hebben gezien, ja zelfs een houten romp. Daar de K.W. 152 een ijzeren schip is, kon de houten romp dus niet die van bovenbedoelde logger zijn. Onmiddellijk vertrok de sleepboot „Sten- ton," van het bureau Wijsmuller, om te zoe ken naar het gerapporteerde. Eveneens zocht de loodsboot tot laat in den avond, doch zonder iets gezien te hebben Diep treurig is het vergaan van de logger, daar hierdoor 13 'menschenlevens verloren zijn gegaan, waarvan volgens opgaaf er 12 te Katwijk en 1 te Scheveningen thuis behooren. Nog tragischer is dit ongeluk, als men be denkt, dat de schipper nog twee broers bij zich aan boord had, zoodat hier drie broers om het leven zijn gekomen. De namen der opvarenden kon men ons nog niet opgeven. In den vroegen ochtend kwam Zondag een inwoner van Zandvoort bij de Zandvoortsche politie aangifte doen. dat door htm op het strand was gevonden een groen geschilderd kistje, gemerkt „Katwijk 152." In het kistje bevonden zich 5 vlaggen, waarvan één ge merkt was „Agatha Maria," verder bevon den zich in het kistje nog eenige vuurpijlen. Men meldt ons nog uit Katwijk: De haringlogger Katwijk No. 152 van de reederij Nico Haasnoot, is gisteren in den storm vergaan. De logger was ruim 4 weken geléden ter haringvangst uitgedreven en volgens de praai-berichten had het schip 20 last haring aan boord. Op de thuisreis is de logger tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee vergaan. Het is nog niet bekend, of de logger gepasseerd is, dan wel of het vaartuig door den storm in verkeerden koers is geraakt en in de branding is ver gaan. Aan boord bevonden zich behalve de schipper, een machinist, 5 matrozen en 6 helpers. Het lijk van den schipper Plug is te IJmuiden aangespoeld, ook het lijk van een der matrozen is daar aan 't strand gevonden. Stuurman aan boord was W. v. d. Plas. Ook diens broer G. v. d. Plas was aan boord. Beiden waren zoons van een weduw vrouw, haar man (gisteren was dit juist 23 jaar geleden), is eveneens bij de haring vangst om het leven gekomen. Schipper Plug was gehuwd en vader van 7 kinderen. De ramp heeft in Katwijk groote ontroering veroorzaakt. Nader wordt ons geseind: de stalen log ger Katwijk No, 152, is op 10 September ter haringvangst uilgevaren. Behalve ge noemde personen waren aan boord de matrozen M. Ouwehard, A. v. d. Vener, J. Plokker en K. van der Boon en verder de helpers C. Plug en P. van Rijs, A. Sip, A. v, d. Bent, J. v. Duivenboden en L. Schaap. Het schünl, dat de ramp reeds Zaterdagavond heeft plaats gehad. 300 M. ten Noorden van de brulboei van Bever wijk, zijn de toppen van den mast gevonden, Gedurende den Zondag heeft de sleepboot „Stentar" van het bureau Wijsmuller het gebied tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee afgevischt, maar zonder resultaat. Schipper overboord geslagen en verdronken. Zondagmorgen, circa half elf. toen de storm een weinig bedaarde, kwam de stoom trawler IJM. 365 Holland IV van de Mij. „Holland" binnen, waarvan de stuurman E. Zwart rapporteerde, dat de schioper C. Glas overboord was geslagen en verdronken. Aangaande het ongeluk deelde men ons mede, dat de schipper de wacht aan het roer wilde aflossen, opdat deze dan kon gaan koffiedrinken. Terwijl nu de stuurman aan het werk was, dacht deze aan het ge- eed maken voor het binnenloopen. Hij in formeerde bii een der matrozen waar de schipper was en toen deze het niet wist, ging hij naar de machinekamer, voorin er in het achterlogies zoeken, doch nergens was er iets van den schipper te bespeuren. Men zocht bet heele schip af. doch daar de schipper verdwenen was, moest men wel aannemen, dat hij overboord geslagen "n verdronken was, EEN NOORSCHE SCHOENER VERGAAN Hedenmorgen zijn te IJmuiden binnen gebracht 9 schipbreukelingen vp.n de Noor- sche schoener „Guthor nOlsaker" uit Drom men, die op weg was van Gesier naar Bou logne. De schoener was Zaterdagnacht door den storm overvallen en sloeg lek. De man schappen zijn daarop in den voormast ge kropen en moest in die ongemakkelijke po sitie blijven, totdat er Hollandsche trawlers kwamen, de Asalea IJm. 18 en de Hollino' IV IJm. 182. De schipbreukelingen werden op deze trawlers overgebracht en naar IJmuiden er- voerd, alwaar zij voorloopig in het Koning Willemshtiis zijn ondergebracht. De schip breuk -gebeurde op 20' mijl N.W. van Ter- schellinger bank. De hooge waterstand te IJmuiden; en «le kracht er van. Zondagmorgen te vijf uur reeds waren er zeer ve'en te IJmuiden, 'die de komst van familie, vrienden of kennissen aan boord va'n het groote passagersschip „Jan Pieters zoon Cocn", afwachtten. Zij waren er getui gen van hoe de zee gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag heeft huisgehouden. Op bet havenhoofd nabij vischhal, was het aan de straat zelfs ziernbaar, dat het water in de Visschershaven tot 6 M. buiten zijn oevers was getreden en waar de oude en nieuwe vischhal verbonden zijn, sloeg het wat er over den weg tegen de roldeuren der vschhai a*in, Dt was wel een bewijs van den hoogen waterstand boven de steigèrs én de meerpalen uit. Maar wat betreft de kracht, waarméd, h.et water werd opgejaagd, daarvan kon met t bewijs zien op de Zuidpier. Daar was n.l. een betonblok van 8 M3, welke blokken dienen tot bescherming der pier, van uit zee boven op de pier geworpen, zoodat hel vanuit de verte reeds zichtbaar was. Bij het .bouwen van de groote sluis is men tevens begonr.efi met het weggraven van de duinen, gelegen achter het Pantserfort, voor het nieuwe toeleidingskanaai, echter zoo ver, dat een zeedam is blijven staan. Nu is in den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens den storm nel water met zoo.'n geweld tegen den dam geslagen, dat deze doorgebroken is, zoodat men thans achter bet fort kan varen. Had hét wassen van het water nog een uur' geduurd, dan zou er misschien veel vernield rijn geworden aan de thans te bouwen sluis en indien het water hier zijn weg gevonden had, zou de ramp voor de polders niet te overzien zijn geweest. De storm. Men schrijft ons nog uit IJmuiden; De hevige storm van Zaterdag heeft on der de visschersvloot te IJmuiden ontzet tende schade aangericht. Reeds was er Zon dag bekend, dat er 14 zeelieden hun graf in de kokende golven hadden gevonden. Doch ook is zeer veel materieele schade aan de vloot toegebracht. Van de uitgaande trawlers kwamen de Dolfijn, IJ.M. 103, de Timor, IJ.M. 491 en de Eveline IJ.M. 15 weer naar binnen met stormschade. Binnen in de haven was het ook lang niet veilig, want in den nacht sloegen 3 loggers en 2 trawlers los en dre ven de haven door .waarbij zij hier en daar eenige schade aanrichtten. Een er van, de Oceaan II, IJ.M. 92 stootte op een ijzeren paalmuts van het remmingswerk, waardoor een gat ontstond in de bakboordsboegplaat, boven de waterlijn. De reserveponton aan den kop van den visschershaven is losgeslagen en op de ba saltglooiing geloopen, waardoor het ijzeren hek afbrak. Van de kracht der zee krijgt men eenig idee, als men verneemt, dat aan de Zuidpier twee van die zrawe stortblokken, van 20.000 G.G. ieder, als kinderspeelgoed werden op genomen en op de pier gezet. Van de tenten aan het strand zijn die van den heer G. en een kleine tent achter de Zuidpier ernstig vernield. De stoomtrawler Caroline IJ. M. 72 had ook ernstige stormschade, terwijl de motor- logger Borneo. K.W. 127 met verlies van een deel der vleet naar binnen kwam. Het is te verwachten, dat er nog meerdere van deze berichten zullen volgen. Reeds wordt verteld, dat nog een omgekeerde romp van een visschersvaartuig om de Zuid, drij vende is gezien. Hoe het te Zandvoort spookte. Overal langs de kust heeft het geweldig gespookt. Huizenhoog waren de golven, die met donderend geweld kwamen aan rollen en in den hangen nacht waren er nog verscheidenen, die het machtige schouwspel gadesloegen. In den laten avond was de kracht van dep wind geweldig en wind en golven heb ben dan ook dc zichtbare sporen van hun geweld achtergelaten. Langs de zeereep werd zeer veel zand weggeslagen, want de zee kwam zoo hoog, dat zelfs van het rasterwerk op de reep sommigs stukken werden meegesleurd en later op het strand gevonden werden, Zooals altijd lag het strand bezaaid met hout en zelfs werden eenige doode zee honden aangetroffen. Van het plankier aan den Strandweg werd het grootste deel weggeslagen. In het dorp zelf trad verschalende ma len een storing in de electrische verlich ting op, zoodat 2/3 deel der inwoners verschillende malen van licht verstoken was. Op de Zandvoortschelaan viel in den nacht van Zaterdag op Zojdag een boom om, die Zondagochtend vroeg door Open bare Werken werd opgeruimd. Het aantal afgewaaide takken, afgerukte pannen, ingedrukte ruiten enz. zullen we niet vermelden; dat is natuurlijk legio. Haarlemmermeer. De materieele schade in den Haarlem mermeer is nogal meegevallen. De electri sche verlichting had het wel eens zwaar te verantwoorden en dikwijls zat de bevol king in 't duister. In Haarlem. Wat Haarlem betreft, bepaalden zich de gevolgen van den storm hoofdzakelijk tot materieele schade, In het Frederikspark, in het Florapark en Prinsenbolwerk waaide een boom om. In de Saenredamstraat kwam een schut ting om te vallen en aan de Kleverlaan sloeg een schuthok weg. Een groot recla mebord van de boekhandel der firma Bre- derode aan de Groote Markt, ter lengte van ongeveer 6 Meter kwam naar bene- den. Afgewaaide pannen, kapotte ruiten, stukken zink op straat natuurlijk in on telbaar aantal. Persoonlijke ongelukken zijn niet bekend geworden. Van een nieuwgebouwde villa aan het Spaarne nabij het gebouw van de Roei en Zeilvereeniglng waaiden van het dak ongeveer de helft aan pannen af. Te Halfweg. De wind nam hier het nieuw aange brachte transparant aan den voorgevel van het sigarenmagazijn van den heer Joh. Wesenbeek aan het Kerkplein mede en sloeg het stuk. Spaarndam. Een groote zware tak Van een boom op den Hcogedijk hoek Rijnland werd door dén storm afgerukt. Dit ongeVal had ech ter geen verdere gevolgen. Schoten. Op den Rijksstraatweg tegenover de Li- duinakerk kwam van bet dak van een per ceel een zinken plaats van 2 M2. naar be neden. Een groote lichtreclame op het Raadhuisplein sloeg stuk en het glas kwam luid gerinkel op straat terecht. In vele tuinen hadden bloemen en planten het kwaad te verantwoorden. In de Zilk. Van den in aanbouw zijnden toren der R.-K. kerk in de Zilk werd de steiger door de heftige windstooien geducht ge schud. Ten slotte bezweek de glijbaan, waarlangs dc materialen naar boven ge haald worden. Te Overveen. De vernieling bepaalde zich te Overveen vrijwel alleen tot het omwaaien van een enkelen boom en het afwaaien van legio takken, Op den Duinlustweg bezweek een boom, waardoor dé weg geruimen 'tijd versperd was. Door werklieden van Elswout werd dit obstscel uit den. weg geruimd. Van .„Huize Duinrust" waoide, een blik semafleider naar beneden. De storm in den nacht van Zaterdag op Zondag. Een Katwijker logger en een Noorsche schoener vergaan. 14 menschen verdronken. Ernstige schade te IJmuiden. Besprekingen voor een minder zwaren besteldienst voor het personeel der P. T. T. Ernsfige aanvaring bij den Hoek van Holland. De heer Wibaut over de financieeële po litiek van Amsterdam. Het tiendionds wordt niet opgeheven. Een poging tot postversnelling tusschen Nederland en Indië. Bezwaren int. anli-rev. kring tegen het verdrag NederlandBelgië. Ernstig ongeluk op de Maas. 4 Personen verdronken. Het verdrag NederlandBelgië en de S. D. A. P. Prinses Astrid van Zweden zal tot het Katholieke geloof overgaan vóór haar hu welijk met den Belgischen kroonprins. De Amerikaansche Federatie van den Ar beid zal een krachtige propaganda voor verkorten arbeidsduur beginnen. Bij de Belgische gemeen1 eraads verkin- zingen valt aanvankelijke teruggang in stemmenaantal bij de socialisten te consta- tecren. Terugkeer van den ex-keizer in Duitsch land om politieke redenen onmogelijk. Het Ned. voetbal-elftal voor den wed strijd tegen Duitschland gekozen. Zuid-Nederland verliest den voetbalwed strijd tegen Luxemburg met 32. Zie verder ook Laatste Nieuws. Men schrijft ons; Wie kan zich de Parochie Driehuis voor stellen zonder „Betje Alders"? Van .de oude garde natuurlijk niet één. En van de nieuw aangekomenen zullen er ook al velen zijn, die het U aanstonds zul len zeggen; BetjeAlders? O, dal is de Kerkwerkster, die, als ze niet in de Kerk werkt, daar toch den meesten tijd té v*n- den is. Waarom zij zoo békend is? Wel heel eenvoudig! Omdat het den 31sten October a.s. al 50 jaar geleden' is, sinds zij dat mooie voorbeeld van eenvoudige plichts betrachting gegeven heeft en, wars van alle vertoon, stilletjes haar gang ging. 50 jaar! Naar we vernemen, zal het Kerkbestuur haar dien dag eervol ontslaan en een daaraan passend rustigen ouden dag be zorgen. Maar ook hooren we, dat bereid vaardige menschen dezer dagen bij de pa rochianen zullen aankloppen, om een feestgave voor „Betje" bijeen te zafnelen. Als één goed werk bij de parochianen en wie weet bij hoeveel anderen elders succes zal hebben, dan zeker dit, Men schrijft ons. Met het afsterven van den ouden heer Hessels is een warm en overtuigd strijder heengegaan voor de rechten van Haarlem op de eer van de uitvinding der boekdruk kunst; een kenner als weinigen van dat oudste Nederlandsche onvolmaakte drukwerk waarvan op ons Frans Halsmuseum verschil lende stukken worden bewaard (Donaatfrag menten, Speculum Salvationis humanae, in 3 exemplaren enz.). De heer Hessels, die in Haarlem was ge boren, is later Engelsch onderdaan gewor den en heeft in de academiestad Cambridge voornamelijk zich aan de studie gewijd; hij was in 1883 magister artium geworden en stond met de geleerde wereld aldaar in verbinding. Door zijn Lourens Coster-studiën waaraan hij sinds 1871, teen hij v. d. Linde's boek, de Haarlemsche Costerlegende in het Engelsch had vertaald, zijn hart verpanden ging, is hij dikwijls i.i Haarlem voor onder zoekingen over zee gekomen en de laatste- jaren heeft hij zich weer metterwoon al daar gevestigd. Tot kort voor zijn dood heeft hij gearbeid. Een werkzaam leven is nu afgesloten. Een van zijn laatste onder zoekingen betroffen de gegevens die hij hoopte te vinden voor de uitvindingskwes- tie in het z.g.n. Stoelboek van het H. Kerst mis gilde. Verder schreef hij een voor ons Haarlemmers suggestief werk: „Haarlem dc geboorteplaats der uitvinding, niet Mainz" (1888). Zijn meeste werken verschenen in de Engelsche taal en betroffen het middel- ceuwsch Latijn, het Angel-Saksisch en de archieven van de Nederl, Kerk in Londen (o.a. Brieven van en aan Abr. Ortelius). Bij het nageslacht zal hij zeker blijven le ven als bewerker van het artikel „Typo- graphp" in Encyclopaedia Brittannica. De afdeeling Haarlem van bovengenoem- den bond heeft gisteren kerkelijk het fest van den H. Franciscus van Assisië plechtig gevierd. Des morgens 9 uur werd in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koning straat, een H. Mis gelezen, waaronder vele leden ter H. Tafel naderden. Onder de H Mis hield de Z.Eerw. Pater dr. N. Th. Vlaar een schoone toespraak over het leven van de H. Franciscus van Assisië. Na de II Mis had een gemeenschappelijk ontbijt plaats. De w.n. voorzitter sprak en kele woorden tot de aanwezigen en hij verwachtte, dat de woorden van Pater Vlaar steetls in aller gedachten zouden blijven, en hij sprak den wensch uit, dat allen met dezelfde toewijding en ijver zou den werken voor den groei en bloei van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden. Het. spreekt van zelf, dat er een goede stemming aan de ontbijttafel heerschte. Hoew»l de deelname grooter had kunnen zijn, ook de opkomst, evenals in de kapel, was het bestuur toch ten zeerste verheugd, dat er zoovelen waren, die blijk gaven, om met het bestuur steeds «ma» t» ""arken. Barometerstand 9 .uur v.in.: 756. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5,42. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 10 October. Hoogste Barometerstand 765.9 m.M. t® Clermont. Laagste Barometerstand 726.9 m.M. te Hernösahd, Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 October: Matige tot krachtige, waarschijnlijk tijde lijk stormachtige, Z. tot Z. \i. of W. wuid, meest zwaar bewolkt of betrokken; regen, buien met kans op onweer, weinig verao. dering in temperatuur. De Ned. Bond van Vereenigingen vail Oud-leerlingen der Tuinboowcursussen, voor Haarlem en Omstreken, houdt op Don derdag 14 Oct. a.s. een vergadering in „Spoorzicht" des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.; Prijsuitreiking vad de bloemententoonstelling en lezing van den heer Alb. Bos over: „Het forcecrcn van bolgewassen". Door de afdeeling Schoten der S. D. A. P. is in hare vergadering de volgende mo tie aangenomen: „De afdeeling Schoten van dc S. D. A. P., van oordeel, dat door de aanwezigheid onzer Kamerfractie bij de plechtige «ope ning dér Staten-Generaal geen enkel socialistisch belang wordt gediend; ccnstateerende. dat die aanvvcz-'gheid verwarring sticht in eigen rijen er. de pro paganda naar buiten bemoeilijkt; keurt het besluit der Kamerfractie ten deze af en verzoekt de Partijleiding in het algemeen, niet noodeloos de gevoelens van vele partijgenooten te krenken. Aan deze motie was een langdurige be- spreking voorafgegaan, waarin de aanwe zigen hun ontevredenheid uitten over het feit, dat de leden der S.D.A.P. over dez® aangelegenheid niet waren gehoord. Autobotsjog. Dc melkauto van den heer Z. uit IJmui den reed Zaterdagmiddag op den Rijksweg te Santpoort nabij ,tRozenstein" en kwam in botsing met een zwaar motorrijwiel. De bestuurders kwamen met eenige lichte ontvellingen er af, terwij! dc auto zoo zwaar was beschadigd, dat het geheel© voorstel vernieuwd moet worden. Het mo* torrijwiel wyas licht beschadigd. geeft men de verzachtende, hoeststillendi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1