Radio-Omroep De Geheimzinnige weldoener. De opvolger van generaal v. Seeckt. De Hohenzoller e en de Prulsiscne Slaat. De reis der Roemeensche Koningin. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Schaderegeling voor den watersnood. Geen opheffing van het Tiend fonds. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het. verdrag met België. Uit de R.K. Staatspartij. Vrijz. Dem. Tweede Kamerfractie Een communistische enquête. Alkmaars ontzet herdacht. Bijeenkomst R.K. Indisck-gasten. Het Bouwfonds van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en van O. K. en W. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Naar de Missie. „Electriciteit op de boerderij Gebruik uw kastanjes! De bloemkool-campagne aan den Langendijk. FEUILLETON. Het ontslag van v. Seeckt 2ijn opvolger. Rijkspresident Hindenburg, zich ziin'plich be vust, heeft dus het ontslag aanvaard van den chd van den rijksweer,]na diens politieke fout om den jongen prins Wilhelm (in breede monarchistische kringen beschouwd als de eigenlijke candidaat voor den keizerlijken troon) in de rijksweer te hebben opgenomen Zonder voor tennis* van den tegenover het parlement verantwoordelijken minister. De beslissing, welke de grijze veldmaar schalk heeft moeten nemen, zal hem onge twijfeld zwaar zijn gevallen, maar hij heeft ingezien, dat zij de logische, zij het tragische, consequentie was van zijn aanvaarding van het hoogste ambt in den staat en van zijn eed op de grondwet. De rijkspresident heeft zijn plicht als zoodanig gedaan en de oude soldaat heeft afscheid genomen van den be proefden krijgsmakker. Zal het incident-v. Seeckt blijven bij diens verdwijning van het tooneel, of zal men de personenwisseling gepaard gaan een wijzi ging in de Duitsche rijksweerpelitiek De krachtige houding, aangenomen door den rijksweerminister in deze krachtproef tus- schen het militaire element en de politiek, en de daarbij door hem ondervonden steun van de rijksregeling, wijzen erop, dat men het oogenblik gekomen achtte vcor een tot hiertoe en niet verder. Hoe in vele kringen een voortschrijden door den rijksweerminister op den ingeslagen weg wordt gewenscht, blijkt o.a. uit een opmerkelijk artikel van het „Neue Tag." te Stuttgart opmerkelijk, omdat dit gematigde blad steeds dr. Gessier de hand boven het hoofd heeft gehouden en dezen thans ernstig vermaant door te tasten. „Gessier, werde hart", roept het den minister toe en betoogt, dat het incident-v. Sceckt niet beëindigd mag worden met het ontslag, slechts van den generaal. Doch gevolgd moet worden, als het republikeinsche Duitschland tot leeren in staat is, door een wet (als inder tijd in Frankrijk) tot volkomen verbod van het dienen in het leger door leden van het vroeger regeerende Huis. Terwijl tevens na de opgedane ervaringen zeer zeer stevige bezem ter hand genomen moet worden óm alles uit de Duitsche rijksweer te verwijderen wat niet past bij den huidigen staat. „Ook een blad als de „Frankf." Z." pleit krachtig voor zuivering van de rijksweer in republikeinsche richting. Wordt het geval v. Seeckt werkelijk de aanleiding en het begin tot zulk een wijziging in de rijksweerpolitiek, dan wordt daarmede tevens de wind uit de zeilen genomen van buitenlandsche nationalistische en militaris tische kringen, die in de buitenlandsche ver houdingen van Duitschland nog altijd een rechtvaardiging zoeken voor een voortzetting van de militaire controle, hetgeen een be lemmering beteekenen zou van de verdere ontwikkeling van de nauwelijks geboren toe- naderings- en verzoeningspolitiek. Tot opvolger van generaal von Seeckt is benoemd luitenant-generaal Heye, comman dant van de eerste divisie te Koningsbergen. Heye, tot dusver commandant van de le divisie te Koningsbergen, heeft den naam in poltiek opzicht sympathie voor de Duit sche Volkspartij te hebben, zoodat zijn benoeming de machtspolsitie die Str^se- mann momenteel inneemt nog zal verster ken. De mogelijke terugkeer des kèizers. Een pro test van de „Temps". De „Temps" protesteert uiterst heftig tegen een mogelijke terugkeer van ex-keizer Wilhelm waarin de overeenkomst tusschen de Hohenzollerns en den Pruisischen staat voorziet. Duitschland was al onvoorzichtig, schrijft het blad, om den kroonprins te laten teruggaan, zooals uit tal van incidenten is gebleken. Maar ditzelfde toe te- staan aan den verantwoordelijken bewerker van den oorlog, aan den vorst, die in strijd met den elementairsten plicht gevlucht is voor het debacle, waartoe hij zijn volk had gedreven, zou een fout zijn tegen de republiek, waar van de gevolgen zich weldra zouden doen gevoelen. De politiek van ontspanning en toenadering mag niet het voorwendsel wor den tot een soort moreele rehabilitatie der Hohenzollers. Want zoo men dl onder bepaalde voorwaarden kan denken over een verzoening van het Duitsche volk, dat voort aan naar den vrede is georiënteerd, de geci viliseerde wereld zal nooit een verzoening toelaten met den van zijn macht vervallen keizer, wiens misdadig gebaar Europa met ruïnes en stapels dooden heeft overdekt. Liet men toe dat de keizer, als ware bij een vreedzaam burger, zitting nam aan den haard der Duitsche republiek, dan zou dit de dubbelhartigheid van Duitschland zóó schaamteloos blootleggen dat het vertrou wen, hetwelk men hebben kan in de moge lijke generaties van het rijk door de demo cratie en den republikeinschen geest, er definitief door zou worden ondermijnd. De Fransch-Duitsche onderhandelingen. Blijkens een Havas-telegram beveelt de Jouvenel bij een bespreking der mogelijkheid om de Fransch-Duitsche onderhandelingen op een anderen grondslag te voeren dan dien van de ontruiming van het Saargebied en Rijnland in tuil voor de mobilisaties der obli gaties op grond van het plan-Dawes, waar tegen Amerika bezwaar schijnt te hebben, de vervanging der westelijke waarborgen door oostelijke aan. In het bijzonder denkt hij daarbij aan Duitsch-Poolsche economi sch e overeenstemming en aan verbintenissen van Duitschland ten aapzien van Oostenrijk, waardoor waarborgen voor de algemeene veiligheid worden geschapen overeenkomend met die welke Frankrijk in het Westen moest treffen. Hij besluit met te zeggen dat de veiligheid thans niet meer aan den Rijn ge legen is maar dat zij berust op de veiligheid van Polen en op Oostenrijk, welks toestand onzeker is. Het is duidelijk, dat waar Europa Zijn tolgrenzen vergroot, terwijl Amerika juist naar standaardiseering streeft, een op zettelijke wijziging der politieke grenzen tot een ramp moeten leiden. Wij zullen ons af- zonderbjk tot den ondergang doemen of ons gezam.TOhjk redden. Als wij concessies doen aan Duitschland, moet dit laatste op zijn beurt concessies doen aan Europa. DE TYPHUSEPIDEMIE. Volgens een Wolffbericht bedraagt het aantal typhusgevallen te Hannover heden morgen 1631; het aantal gestorvenen is 200 EEN ONDERHOUD MET DE KONINGIN VAN ROEMENIE. Robert de Fiers, lid der Académie Fran- <paise en „directeur littéraire" van de „Fi garo," is er binnen een kort tijdsbestek in geslaagd twee vorstelijke personen te inter viewen. Eenige maanden geleden had bij een onderhoud met Koning Alfons van Spanje; thans heeft hij een gesprek gehad met Koningin Maria van Roemenië, die op haar doorreis naar de Ver. Staten in Parijs vertoeft. Na een uitvoerige inleiding, waarin Ro bert de Fiers verzekert, dat de Koningin- niets van haar charme heeft verloren nu zij heur haartooi aan de mode opgeofferd heeft, en in herinnering brengt'haar toewijding en heldhaftig gedrag in de donkere oorlogsda gen, vertelt hij van het korte onderhoud, hetwelk hij met de vorstin heeft gehad tij dens de entr'acte in een der Parijsche the aters. Reizen, zoo zeide de koningin, is voor mij steeds een heerlijk, weergaloos genoegen. Ofschoon ik Angel-Saksisch ben, ben ik nog nooit in New York geweest. Het komt mij voor dat ik het machtige land zal weten te begrijpen. Ik zal er niet aan politiek doen. Ik doe nooit aan politiek, daar houd ik, niet van. Ik aanbid Roemenië en ik zal het die nen tot het uiterste mijner krachten. Wan neer dat aan-politiek-doen is, dan houd ik van de politiek. Zeker zal ik, door mij aller eerst naar het Witte Huis te begeven, aan de vriendelijke uitnoodiging van president Coolidge beantwoorden. Doch ik schep et- behagen in om mij ook als de gast van het geheele Amerikaansche volk te beschouwen, van de meest illustere tot de bescheidenste zijner burgers, van Ford tot zijn laagste meesterknecht. Ik verheug mij er op de groote steden der filmkunst te ldferen kennen, Los Angelos en Hollywood. Douglas Fair banks en Mary Pickford hebben mij beloofd alle dessous te laten zien van deze jonge en reeds geweldige industrie, welke bijna een .kunst is. Op een vraag of het waar is dat zij zelf in een film zal optreden, nl. als Koningin in Tolstoi's „Opstanding," zeide Koningin Maria: 't Is een vrij komiek denkbeeld, maar helaas onjuist. In elk geval zou ik een andere rol hebben gekozen. Het spelen van een koningin voor de film zou mij niet geamuseerd hebben 1 Ten slotte verklaarde de Koningin 'at Roemenië den laatsten tijd herhaaldelij. onderwerp van onjuiste berichten is geweest: pessimistische berichten omtrent den ge zondheidstoestand van den Koning, die zich in goeden welstand bevindt, en het z.g. aftreden van haar jongsten zoon, prins Nico- lags, als regent, iets wat geheel onjuist is, daar prins Nicolaas geenszins regent^maar alleen lid van het regentschap is. De Koningin zal in Amerika trachten de zaken recht te zetten, maar tevens verzekeren dat het oude Europa in geenen deele zoo vervallen is als men wel zegt en dat het nog genoeg van zijn stralende intelligentie, wil en ideaal over heeft om zijn roeping in de wereld voort te zetten. PRINS ASTRID WORDT KATHOLIEK. Uit Brussel wordt gemeldt dat de inzege ning van het huwelijk tusschen den kroon prins en prinses Astrid op 10 November in de Sinte Gudalakerk te Brussel zal plaats hebben. Het feit, dat de religieuze plechtig heid in de Brusselsche hoofdkerk plaats heeft, wijst er op, dat prinses Astrid zich intusschen tot den Katholieken godsdienst zal bekeeren. Men verwacht, dat zij van haar bekeering zal doen blijken, zoodra zij den Belgischen bodem betreedt. DE OPVOLGER VAN DEN STAATS SECRETARIS MEISTER. Dr. Wilh. Abegg, de nieuwe staatssecre taris in het Pruisische ministerie van Boin- nenlandsche Zaken, heeft zich vooral ver dienstelijk gemaakt door de inrichting der politie-organisatie volgens voorschriften van het vredesverdrag te voltooien. EEN ENTOMOLOOG-BOEKENDIEF. Weer trekt een proces de aandacht en wel ditmaal de vervolging van een onderwijzer die in den loop van de vele jaren ongeveer 500 boekwerken en 20.000 insecten uit ver schillende openbare zoölogische verzamelin gen te Berlijn heeft gestolen. Deze onderwij zer, Schmacher genaamd, staat bekend als een knap entomoloog en had daardoor toe gang tot alle verzamelingen. Vooral heeft hij zich naam gemaakt door zijn belangrijke studie over de wandluis. EEN MIJNONTPLOFFÏNG. Aan de bladen wordt uit Kaapstad gemeld, dat Vrijdag een ontploffing plaats had in een mijn te Dundee (Natal). Men gelooft, dat vier blanke mijnwerkers gewond zijn en 116 inheemsche mijnwerkers gedood. De mijn is volkomen vernield. De arbeiders zijn be dolven. Ten gevolge van de aanwezigheid van gas, was het tot nog toe niet mogelijk hulp te verleenen. Het gedurende den geheelen nacht voort gezette reddingswerk leidde tot het ophalen van de lijken van elf inboorlingen. De vlam men en rook waren op twee mijlen afstand te zien. De redders zijn thans op diepere lagen aan het zoeken, waar 150 inboorlingen en vier Europeanen bedolven werden. EEN INCIDENT IN DEN STADS SCHOUWBURG TE KOPENHAGEN. Toen Vrijdagavond in den koninklijken stadsschouwburg te Kopenhagen de eere- voorsteiling naar aanleiding van het bezoek van den Finschen president zou beginnen, werden op de galerij door eenige jongelieden kreten geuit tegen Finland gericht. De voor stelling kon evenwel zonder stoornis plaats hebben. De politie verrichtte zes aanhou dingen. SNEL RECHT. Twee procedeerenden kwamen Vrijdag te Bath, toen zij in de corridors van het ge rechtsgebouw wachtten tot zij opgeroepen zouden worden om te worden verhoord in een zaak, die over een bedrag van acht shilling liep, tot een handgemeen. De aanvaller, een oud-politie-agent, werd onverwijld voor den magistraat gebracht in een aangrenzende hêr*"voorschot, "sinTs" 1908 aan het fonds worden aanvaard en zouden de verant woordelijkheid voor de verwerping niet wil len dragen". Bezwaren uit anti-revolutionnairen kring. Een twintigtal vooraanstaande Rotter- damsche leden van de anti-revoluti innaire partij, uit alle maatschappelijke standen, hebben, volgens de Msb., een dringend beroep gedaan op de anti-revolutionnaire leden der Stalen-Generaal om er toe te willen medewerken, dat het verdrag in rijn tegenwoordigen vorm niet wordt aangeno men. „Waren wellicht ten aanzien der Schel- deregeling ter wille van de goede nabuur schap concessies te noen, althans aan de in de praktijk gebleken zuivere scheep- vaartbehoe'ten van Antwerpen, een on overkomelijk economisch bezwaar aldus de requestranten schuilt in het rij bet Verdrag toegezegde Antwerpen— -Moercliik- kanaal. Dit brengt een direct tastbare in breuk op onze nationale welvaart. In des kundige handelskringen bestaat hierom trent geen twijfel. Het gaat niet om Rotterdam a'leen, doch het gaat om de positie, die de Voorzienig heid door natuur en historie aan ons land, aan de uitmondingen van de groote ri vieren, heeft gewezen, waardoor ons land een havenland bij uitnemendheid is ge worden. dus om een bij uitstek nationaal belang. Bovendien moet er sterk de aandacht op worden gevestigd, dat in aansluiting aan de havenbedrijven zich de laatste iaren in ons land een belangrijke industrie, ook rret veel export, heeft ontwikkeld en deze van de aanneming van het Verdrag een sterken terugslag zal ondervinden. Niet minder zal dit het geval zijn met onze aloude bin nenscheepvaart. Gelijk België andere natuurlijke voor rechten heeft en behoudt, is het ons rechl Blauw bij het Vlctoriabeeld een feestrede uit. Daarna werd een krans aan het Victoriabeeld gehecht, waarna de redenaar de beteekenis van het Oranjehuis voor ons volk belichtte. Op zijn verzoek werd de plechtigheid besloten met het zingen van het „Wilhelmus." Vari 134 tot 3 uur .werden er in de Hard draverslaan windhondenrennen gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling was, evenals voor den wedstrijd op vierwielige wegschaatsea, die van 4 tot 6 uur in de LanSestraat plaats vond. In dezen wedstrijd kampten 17 deelnemers, w.o. de Noord- Hollandsche schaatskampioen Willem Kos. Dat voor dezen wedstrijd de Langestraat slechts toegankelijk was voor betalenden, veroorzaakte nogal eenjgc onstemming, ook onder verschillende in die straat wonende winkeliers. Zaterdagavond werd in de Groote Kerk een kerkconcert gegeven door Willem Hespe's a Cappcllakoor „Crescendo" uit Amsterdam, waarbij mej, Jeanne Bacilek, coloratuu.rzangcres te Amsterdam, en de heeren Joh. v. d. Meer, cellist te Amster dam, en W. H. Slinger, organist te Alkmaar, hun medewerking verleenden. In de Harmenie gaf de Kon. Rederijkers kamer „Bilderdijk" het blijspel „Hanenge vecht". In 't Gulden Vlies trad eer variéfê- gezelsc.hap or>, terwijl op het Hofplein door het Stedelijk Muziekkorps geconcerteerd werd. Uit de buitengemeenten waren duizenden voor de feestelijkheden naar de stad ge komen. De minister van Financiën heeft thans ter griffie van de Tweede Kamer een uittreksel doen neerleggen uit een rapport van het Watersnoodcomité-Nijmegen, welk comité j i w divróiiuuucuiiiiiC"i w 1.1 tv cuuiiio en onzfe plicht op te komen e e" schadevergoeding, in zake huisraad, ge- voorrechte plaats, die ons land op het havengebied bekleedt. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van uitgaven van het Fonds voor de uitvoering van de Tien- dewet 1937 voor het dienstjaar 1927. Na de terugbetaling over 1925 door het Tiendfonds aan *s Rijks middelen bedraagt rechtbank en tot een maand dwangarbeid veroordeeld. Zelden is een zaak wel sneller berecht. DE OPPOSITIE EN DE PARTIJ DISCIPLINE IN RUSLAND. Het politieke bureau der communistische parrtij te Moskou heeft, naar' aanleiding van de schending der partij-discipline door de meest vooraanstaande leden der oppositie door pogingen om een nieuwe bespreking te forceeren om tegen de partijbesluiten in te gaan, besloten aan de volgende algemeene vergadering van het bestuur der centrale controle-commissie de quaestie voor te leggen van het opleggen van de vereischte partij-sancties aan Trotsky, Zinowjew en Platakow. In een resolutie spreekt het politieke bureau zijn bijzondere voldoening uit over het feit, dat de communistische arbeiders van Leningrad eenparig hebben getoond niet van Zinojew gediend te zijn. DE BELASTINGEN TE KANTON. Uit Peking wordt aan de „Times" geseind De regeering te kanton heeft de buitenland sche consuls er van in kennis gesteld, en dezen op hun beurt hun legaties, dat van 11 October af extra belastingen zullen worden geheven (op ingevoerde en uitgevoerde goede ren. Red.). Het diplomatieke corps heeft gedurende de twee laatste dagen de quaestie in een geheime bijeenkomst besproken, en men neemt aan dat de gezanten hun regeerin gen van den stand van zaken volledig op de hoogte hebben gebrachtdoch.de belang hebbende regeeringen blijken geheel onvoor bereid om de crisis onder de oogen te zien. De Amerikaansche regeering blijft vast houden aan haar stereotiepe politiek van afzijdigheid tegenover de gebeurtenissen van den laatsten tijd. De Japansche regeering, wier belangen het grootst zijn, aarzelt uit vrees voor het verlies van de welwillendheid der Chineezen, welke zij ijverig hebben aan gekweekt, in scherpe tegenstelling tot hun houding v ti 1915 (toen zij, bevrijd van het toezicht der groote mogendheden, die hun handen vol hadden in Europa, de Chineesche regeering tot een reeks concessies dwongen. Red.). De Britsche regeering die een eeuw lang de kastanjes voor anderen uit het vuur heeft gehaald, is het moe, de leiding te ne men en een actie te fiskeeren, die onordelijke boycotts en een onberedeneerde ontstem ming tegen de Britten uitlokt. De regeeringscourant van Kanton maakt bekend dat de tegen Groot-Britannië gerichte algemeene staking 10 October definitief zal worden opgeheven. De zeeverbindingen met Hongkong zullen van dien datum af vol komen vrij zijn, terwijl er geen stakingsposten meer zullen optreden. Het standpunt van de „Standaard". De anti-rev. „Standaard" komt na een zestal artikelen te hebben gewijd aan het Verdrag NederlandBelgië, tot de voU gende conclusie: „Wij meenen dat het verdrag, in het licht van de belangen van ons land, kan verstrekt, per saldo rond 13.000,000. Re kent 'men over 1927 op eene teruggave door het fonds van naar raming 535.000 dan zal aan rente over het aldus verminderde voor schot rond 43S.OOO noodig zijn. Uit een als bijdrage bij de Memorie ge- voegden raraingsstaat van uitgaven en ont vangsten, blijkt, dat in verband met de raming der overige posten voor terugbe taling door het fonds over 1927 kan wor den uitgterokken een jom van 533.000. Aan inkomsten van het fonds is geraamd een bedrag aan tiendrechten van 970.000, .verband houdende met de verkregen uit komsten. i j Ir gevolge zijne toezegging, gedaan tn de vergadering van'de Tweede Kamer van 23 Maart 1926 heelt de Minister overwogen of er aanleiding bestaat de opheffing van het Tiendfonds te bevorderen. Het is hem voorgekomen, dat daarvoor geen voldoende grond is aan te voeren. Samenstelling Partijraad, De R.-K, Hoogleer ar en aan openbare uni versiteiten en hoogescholen in Nederland hebben als adviseerend lid in den R.-K. Partijraad, aangewezen, prof. mr. Ph. Klein tjes, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De Vrijzinnig-Democratische Tweede Kamerfractie heeft naar „de Vrijz. Demo craat" meldt, voor den duur der op Dins dag 21 September aangevangen zitting her benoemd tot voorzitter den heer Mr. H. P. Marchant en tot secretaris mevrouw Mr. B. BakkerNort. De heer L. L. H. de Visser, heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd volledige opgave van de ingestelde vervolgingen, en uitgesproken veroordeelingen, die plaats vonden op grond van de artikelen 155 en 156, alsmede van de later ingevoegde arti kelen 161 bis, 153 bis en 153 ter, van het Wetboek van Strafrecht, gedurende de land voogdij van den afgetreden Gouverneur- Generaal Fock. Voorts van de gevallen van preventieve hechtenis wegens stakings-of politieke delicten; van in- en externeering om politieke redenen; van gegeven ontslag aan civiele en militaire landsdienaren voor politieke vergrijpen, een en ander zoo mogelijk vóór de a.s. behandeling van de koloniale begrooting aan de Kamer te ver strekken. De 8-October-vereeniging te Alkmaar, vierde Vrijdag j.l,, het ontzet van Alkmaar, in 1573, op de wijze, als jaarlijks gebruike lijk is. De dag ving aan met een reveille van 550 kinderen., die den burgemeester een aubade brachten. In den tuin van den burgemeester werden zij op chocolade onthaald. Van 93a tot 11 uur werd er voor kinderen een bloemencorso gehouden, dat zich in een groote belangstelling van de zijde van het publiek mocht verheugen. Om 12 uur sprak de majoor b. d. A. H. P. wassen, vee, enz. in elk afzonderlijk geval vaststelt. Bedoeld stuk behelst een uitvoerige weer- legging van de in het adres van P. A. van de Pol en anderen geuitte grieven. Den minis ter is de overtuiging toegedaan, dat bij de vaststelling der schadevergoedingen een aangelegenheid, waarbij in ruime mate wordt gebruik gemaakt van de voorlichting van deskundigen en vertrouwensmenschen in de betrokken streken de eisch der billijk heid in voldoende mate wordt betracht. Men verzoekt ons te willen mededeelen. dat de eerstvolgende bijeenkomst van R.-K. Indischgasten en oud-Indisch gasten zal plaats hebben op Woensdag 13 October a.s., te Den Haag, in „Huize Voorbout", aan bet Lange Voorhout No. 19, des avonds om 8 r.re. Zij, die zich binnenkort in ïndië gaan vestigen en deze bijeenkomst willen bijwo nen, kunnen zich in verbinding stellen met „Het Katholiek Indisch Bureau" der Indi sche Missievereeniging, De Carpentierstraat No, 153, Den Haag. Een wetsontwerp tot opheffing. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp tot opheffing van het Bouwfonds voor de departementen van Binncnlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs Kunsten en Wetenschap pen. In <*e Memorie van Toelichting wojdt er aan herinnerd, dal het fonds in 1924 werd gesticht, omdat het destijds niet mo. gelijk was voor de aanvulling van de in richting der universiteiten en andere on der het departement van Binnenlandsche Zaken ressortegrende takken van dienst den gewonen dienst meer te belasten. Verondersteld werd daarbij, dat er in de eerste tien jaren elk jaar 1.800.000 aan nieuwe gebouwen zou worden besteed. In de practijk is de zaak echter geheel anders gegaan. Van 1915 tot en met 1923 bedroeg bet totaal der uitgaven rond 39.500.000, waarvan slechts rond 14.000.000 werd ge dekt door de bijdragen jaarlijks op de begrooting er voor uitgetrokken. Het voor schot uit 's Rijks kas beliep derhalve rond 25.500.000. Zou het bovenstaande reeds de gevolg trekking kunnen wettigen, dat het voort bestaan van het bouwfonds uit een finan cieel oogpunt geenszins zonder bedenking is te achten, de wenscheüjkheid hiertoe wordt nog versterkt door de omstandig heid, dat sedert de centralisatie van den Rijksgebouwo^j^nst een veel verbeterde arbeidsverdeeling is verkregen. Als gevolg van de voorgestelde opheffing zal worden teruggkeerd tot het voorheen geldende stelsel, dat. alle uitgaven voor den hier bedoelden bouw, te beginnen met 1927, ten laste van den gewonen dienst worden gebracht. DINSDAG 12 OCTOBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 5.006.00 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest. 6.006.30 Lezing over Ango'akonijnen. 6.307.00 H.D.O.-orkest. 7.30 Engelsche les (vervolgcursus). 7.30— 8.00 Engelsche conversatieles. 8.10 Poli tieber. 8.15 R.K. Radio-omroep. (Persber. om pl.m. 10.00). Het K.R.O.-kwartet. Mej. Mia Tibbe piano; Mej. Louise Wijngaarden alt-viool; Henri Tibbe, viool; Jan Wa- gemaker, cello; Mej. Marie Moeton, alt. Spreker: de heer J. H. Grundmeyer te Zeist. 1. Pianoquartet A. gr. op. 30, Chausson (kwartet). 2. Lezing door den heer J. IT. Grunmeyer, over: De social* beteekenis van de instellingen der Ka tholieke Arbeidsbeweging. 3. Arioso, Handel, zang; 4a. Siciliano, Locatelli; b. Rondo, Boccherini; c. Elegie, Faure, cello; 5a,0, wage nicht mit min zu scherzen, Wolf; b, Gesang Weyla's, Wolf; c. Der Freund, Wolf, zang; 6a. Un poco triste. Luk, alt-viool; 7. Oud-Hollandsche lieda ren, bew. van W, Pyper. a. Herders knaap; b. Daar 'staat een klooster in Oostenrijk; c. Die mey playsant willen wi planten, zang. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door de London radio dansband en solisten (tenor, fluit, humorist). 1.20— 2,20 Orgelconcert van de St. Lawrence Jewry, 3.20 Lezing; Elementary music and musical appreciation. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Muziek van het Marble Arch Pavilion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de London ra- dio-dansband. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber,, nieuws. 7.30 Fransche lezing: Lettres de mon moulin. 7.48 Muziek. 8 uur Lezing: The national council of women. 8.20 Programma, opgesteld door een „Man in the Street". Bij wijze van proef stelt de B. B. C. outsiders in de gelegenheid volgens hun opvatting een programma samen te stellen. 9.50 Le zing: Music and the ordinary listener. 10.05 Sonate op. 53 van Beethoven. M« Cole, piano. 10.20 Tijdsein, weerber.; nieuws. 10.35 Liederen van R. Vaug- han Williams door C. Smit. 10.50— 12.20 Dansmuziek van hotel Cecil. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 2.10 Concert door het orkest Radio- Paris. 5.055.55 Concert. Mme. Joly, viool; L. Radisse, cello; M. Camot, piano. 8.5010.30 Concert, orkest en zang. KONINGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. e# BERLIJN, 504 en 571 M. 7.20 „Adrien- ne", operette in 3 acten van W. Goetze, Speelt in 1726-27. BRUSSEL, 487 M. en ANTWERPEN, 265 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Mme. Decor, zang. 8.509 uur Lezing: Le Siège et la Chute d'An- vers. 9.1010.20 Concert door orkest. .MUNSTER, 410 M. 12.50—1.50 Volkscon cert door het Beethovenkwartet. 3.20 4.20 Declamaties. 4.50—5.50 Decla maties, duetten. 66.20, 6.407.20, 7.207.50 Lezingen. 7.50 Symphonie» concert. Orkest en D. Fuchs-Maas^, viool, 9.40 Nieuwsber. meijer, uit Langeveen, 2e maal en JodL Steengraver, uit Grathem (L.) le maal. De WelEerw. Pater W. v. Wijngaarden, die benoemd is voor de Missie van Ned. N.-Guinea, zal eveneens over eenige wekea de reis aanvaarden. Zondag 10 October zijn vanuit het Missie huis te Tilburg vertrokken, om te Genua scheep te gaan naar de Missie van de Phi- lippijnen, de WelEerw. Paters; J. Jansen, uit Gestel,2e maal en R. van Es, uit Am sterdam, le maal en de Eerw, Broeders P. v. Loon, uit Oirschot, 2e maal, Ger. Nieuw- In de Engelsche vakbladen wordt gemeld, dat de Californische fruitteelers den laatsten tijd electriciteit gebruiken om hun sinaas appelen en citroenen de gewenschte mooie kleur te doen krijgen. Zij maken daarbij gebruik van speciale electrische verwarmen (niet-glceiende lichamen van 400 a 600 watt.), voor dit doel ontworpen door hetAmeri- kaasche departement van Landbouw. Aftreksel er van doodt bladluizen. De kastanjes vallen thans van de boomefl. Het verdient aanbeveling, er een aantal te ver zamelen en er een aftreksel van te maken, om de bladluizen te dooden. Zij zijn n.l. rijk aan saponine en de proeven er mede genomen, waren een succes. Het aftreksel van een enke le stukgewreven kastanje op een liter water, doodt de luizen reeds. Een Asparagus plu- mosus in een plantenkas, behebt met blad luizen, werd met de kastanje-thee bespoten en de luizen bezweken onmiddellijk. Van Langendijk wordt-'gemeld, dat men daar in de campagne der reuzenbloemkool zit. Honderden akkers zijn met deze bloem kool beplant. De teelt is echter dermate mislukt, dat nauwelijks een tiende deel der planten een bloemkool, oplevert, meer malen is de teelt der bloemkool tegengeval len, doch zoo erg als dezen herfst met d«. reuzen is het nooit geweest. Het loopt den Langendijker tuinbouw wel tegen 1 29 Er waren ook nog anderen, die hierdoor werden aangetrokken, want toen ik besloten had mij hier te verschuilen, had ik hulp noodig en natuurlijk van vrienden, waarop ik absoluut kon rekenen, en die tevens door het vreemde van de onderneming bekoord werden. U kent ze beiden, ten minste van naam. De eene, mijn kassier, luistert naar den naam van Henri Galibert, de andere heeft mij door in dienst te treden, vele en nuttige inlichtingen bezorgd, zijn naam is Firmin Alard. De opziener van Fourasson? riep juf frouw Octavie uit. Jawel. Wij zijn oude schoolkameraden; hij is de zoon van een multimillionair van de vijfde Avenue, de oudste van tien kinderen. Zijn eigenlijke naam is John Forsythe. Hij heeft er veel pleizier van gehad, dat hij door den ouden Fourasson als jachtopziener werd aangenomen en z°° den ouden vrek kon beetnemen. Hij was het die s nachts twee schapen en drie geiten bij Servin van Mas- Tebon heeft gebracht, een mooien muil ezel in den stal van Mayras, en een koe in den stal van de weduwe Cabassus bezorgd heeft. Hij heeft ongemerkt een biljet van vijfhonderd francs cue de arme vrouw te kort kwam, in hare beurs gestoken, En Claudi'- Fourasson heeft gemeend, dat ik dat gele gegeven had, zeide juf- Jfouw Octavie lachend; dat heeft in niet geringe mate bijgedragen om de dwaze legende te verspreiden dat ik degene was, j die al deze verborgen weldaden bewees, j Wij hebben ook ons best gedaan deze legende té verspreiden. Dat kon U, juf frouw, geen nadeel berokken en het paste uitstekend in onze plannen; kunt u ons vergeven? Heel gaarne, want ik heb een beetje schuld. Mijn taai optimisme en mijn geheim zinnige manieren deden mij, oude vrouw, gemakkelijk voor een oude tooverheks doorgaan. Maar ik vergeef u van ganscher harte daartoe te hebben bijgedragen, vooral als gij mij zegt wie Galibert is. Galibert is ook een Amerikaan van zeer goede familie. Hij heet Dickson. Hij woont te Parijs en werd door Forsythe, alias Alard, gewaarschuwd, om de ver. schillende sommen te bezorgen, als ik het noodig oordeelde. Maar mijn beste kind, vroeg juffrouw Octavie, ge hebt reeds zoo veel belangrijke sommen uitgegeven en zijt ge nog niet uit geput? Heelemaal, bekende Georges met de groot ste kalmte. Het fortuin van mijn vader was niet bijzonder groot voor een Amerikaan, het mijne evenmin. De terugbetalingen, die ik-op deze geheimzinnige -wijze aan degenen, die door mijn vader benadeeld waren, ge daan heb, hebben het grootste gedeelte op geslokt. Toch ben ik nog verder gegaan om mij het genoegen te verschaffen, onbekende aan ongelukkige menschen diensten te be wijzen. Ik was niets schuldig aan de ouders van den kleinen Trelys, noch aan den pastoor voor het herstel der kerk. En aan Pagés? vroeg de oude juffrouw met de grootste nieuwsgierigheid. Want dat w voor haar van het grootste belang. eorges was gedurende het heele gesprek vertrouwelijk en openhartig, op het einde zelfs opgeruimd geweest en had laten mer ken, dat hij er werkelijk genoegen in had gehad, niet slechts alles te kunnen terug geven, maar nog zooveel milddadigheid te kunnen uitoefenen, die hem hem door zijn edelmoedig hart werd ingegeven. De laatste vraag van juffrouw Octavie bracht een emstigen, bijna smartelijken trek op zijn gelaat en de oude juffrouw was er door getroffen. Vergeef mij als ik u leed gedaan heb, zeide zij, en indien ge niet wilt, behoeft ge mij geen antwoord te geven Jawel, ik zal u antwoorden, verklaarde Georges. Het is goed dat u, plotseling mijne vriendin geworden, weet, alles wat ik denk en wat ik gedaan heb. Dat zal overigens voor mij het middel zijn om de zoo begeerde verklaring te krijgen, die ik u kwam vragen. Hij verklaarde dps waarom en hoe hij ge handeld had. De vijftig duizend francs, die Galibert op den avond, dat Pagès zijn arbeiders naar buis had gezonden, hem gebracht Rad, waren niets anders dan een restitutie. Het was de som met de interest, die zijn vader bij den notaris geplaatst had en kwijt was geraakt. Maar ik heb anders gehandeld, en ik beken het heel gaarne, wat betreft de som van vijfhonderd duizend francs, die bij notaris Viala gedeponeerd is, en die op den dag van haar huwelijk aan juffrouw Solange moet overhandigd worden. Ja, ik begrijp alles, riep de oude juf frouw uit. Ge hebt dat gedaan omdat ge haar bemint, Omdat ik haar bemin, hernam Georges met ernstige stem, en omdat ik mij harer on waardig acht. Gij?.... Ja. Het droevig verleden, dat wij zoo even samen voor den geest hebben terug geroepen, scheidt mij van haar. Ik kan haar geen naam aanbieden, die door zooveel men schen gesmaad en gehoond is. Ge overdrijft, beste jongen. Misschien. In elk geval beschouw ik de liefde als niets anders, dan den wil om de gene, die men bemint, gelukkig te maken en dat onbaatzuchtig. Voor niets ter wereld zou ik er in toegestemd hebben dat het voortreffelijk kind haar leven aan een zoo akelig mensch als Leonce Fourrasson zou gebonden hebben, De vader is een dief, onderbrak juf frouw Octavie en de zoon is een vlegel! Zonder op deze onderbreking te letten, ging Georges voort: Maar toen ik hoorde dat zij een geloo- vigen jongen man kon trouwen, die wel op gevoed is, van eene achtenswaardige familie en rijk, heb ik het mijn plicht geacht dit plan te vergemakkelijken. Gij zijt heldhaftig, riep juffrouw Octavie uit. Deze geestdriftige goedkeuring hield Geor ges evenmin tegen, als de harde bestraffing die zij juist aan het adres van Fourasson gericht had. Ik wist, sprak hij heel kalm, dat me vrouw Rabiac de geldelijke positie van juf frouw Solange niet in overeenstemming vond met die van haar zoon. Dat was ook zoo. Daarvandaan dat ik bij notaris Viala een passende huwelijksgift deponeerde. i Gij hebt u dus arm gemaakt zonider hoop. Met de hoop dat zij gelukkig zou zijn. Deze gedachte heeft mij den moed gegeven dit laatste offer te brengen. Maar, juffrouw, bewonder mij niet al te zeer. Nauwelijks had ik dit offer gebracht of mijn moed was heen. Ik zeide tot mij zelf: Is het mogelijk dat zij Fabien Rabiac bemint; hij is wel een goeie jongen, maar een sukkelaar, hij tast niet door en hij schijnt niet in staat om wer kelijk, innig lief te hebben. Ik kan me niet aan de gedachte gewennen Solange te heb ben verloren en haar niet het geluk gegeven te hebben dat zij waard is. Daarom was het mij onmogelijk te vertrekken, zonder te we ten of zij hem lief had. Wilt ge dan vertrekken? Wat moet ik hier nog doen? Niets. In dien u zegt, en u moet dat in alle oprecht heid doen, dat juffrouw Solange inderdaad Fabien bemint, moet ik naar het land terug- keeren, vanwaar ik gekomen ben en weer aan het werk gaan. Arbeid is nu voor mij noodzakelijk en om te leven en om te ver geten. Zooals in het begin van dit i eens. lmsteren. Dat is waar, zeide hij. Welnu, ga naar huis. Werk morgen en de volgende dagen zooals gewoonlijk: ik zal meerdere dagen noodig hebben om alles op te helderen. Ik zal li waarschuwen als ik iets weet. Hij stond op, boog en zeide met ernstig» stem heel eerbiedig: Mijn dank en tot ziens. Zij nam zijne hand, hield ze in de hare en herhaalde; Mijn dierbaar kind. Eenige oogenblikken bleef zij hem nog aanstaren. Hare oogen vulden zich met tra nen bi) de herinnering aan den verloofde, dien zij sedert zoo lange jaren beweende. Wat lijkt ge toch op hem! zeide zij nog Hij zweeg. onderhoud, keek juffrouw Octavie hem weer Maar zij voegde er niet bij, hetgeen zij strak aan. Maar het was niet om te zien zoo vurig verlangde hem te zeggen, omdat wat haar in hem Lucien Dutar herinnerde, zij eerst de beslissing van Solange moest Zij dacht na wat zij zou antwoorden. hebben: Het duurde lang. Zij was weer kalm ge- Gij zult uw geluk hebbengij zult worden en wilde op zulk een ernstige vraag gelukkig zijn. geen lichtzinnig antwoord geven, dat den heldhaftigen jongen tot wanhoop kon bren- j HOOFDSTUK V. gen of bcdriegelijke hoop opwekken. Stilzwijgend wachtte bij kalm het vonnis af dat zij zou uitspreken. Eindelijk kwam het. Beste jongen, zeide zij, het antwoord, dat ge mij vraagt, kan ik van avond niet geven. Het zou overijld zijn en aan het ge vaar blootgesteld worden niet juist te zijn. Ik heb Solange omtrent dit tecdere punt nooit ondervraagd. En toch is dit noodzake lijk. Zij zelf moet mij zeggen, welke hare gevoelens zijn. De jonge man dacht op zijne beurt een oogenblik na. Hij was te verstandig om niet naar de meening van de oude juffrouw te De tuin van juifrouw Octavie. Verschillende dagen gingen voorbij, Geor ges Dubois bleef Georges Dubois. Hij kweet zich met dezelfde stiptheid, met denzelfden ijver en dezelfde overtuiging van zijn nede rige taak. Juffrouw Octavie had hem nog niet geroepen. Wat gebeurde er dan? Hij dacht, dat de oude jufrouw niet het ge wenschte antwoord van Solange ontvangen had, ofwel dat dit antwoord niet in over eenstemming was met zijn wenschen en dat zij aarzelde het aan haar jongen vriend me» te deelen. {Slot volgti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8