STADSNIEUWS. Het H. Kerstmisgilde te Haarlem j De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten. iViij n hardt 's Laxeertabletten GEMENGD NIEUWS. Het vergaan van de logger „Theodoor". De redding van schipper v. d. Toorn. Dobberend op een primitief vlot, opgepikt. Stoomtreiler by Scheveningen gestrand. Weer vlot gebracht. Het ongeluk op de Maas. Onzekerheid omtrent de „Neptunus". Schip in de Waal gezonken. SOCIAAL LEVEN. Het dreigend conflict in het Mijnbedrijf. KUNST EN KENNIS. Het Pieter Breughel-feest. Een nieuwe geneeswijze van tuberculose. MARKTNIEUWS. er tegenstrijdige belangen bestaan ook ten j aanzien onzer buitengemeenten. j 6 I S "PP' Omtrent het optreden in het belang eener j of moeilijke en onregelmatige stoelgang spcedige voortschrijding der asphaltecrings- regelt men vlug zonder kramp of pijn met Vele lezers zullen, toen zij in ons blad 't bericht lazen, dat de H. Familiekapel in de Kathedraal door het Kerstmisgilde verfraaid en met een altaar, naar het ontwerp van M. Andriessen, verrijkt zal worden, tot de ontdekking zijn gekomen, dat zij nimmer van dit Gilde gehoord hebben. foch is het een specifiek Haarlemsche en nog actief werkende instelling, waarvan o.a. mr, N. J, ,E, Heerkens Thijssen pen ningmeester, beter gezegd: rentmeester- thesaurier is en verschillende Haarlemmers o.m. de heeren Dr. J. F. M.Sterck en Dr. C. C, Prcot, lid zijn. Het H. Kerstmisgilde is een van de Middeleeuwsche gilden, dat de stormen van Hervorming en revolutie heeft doorstaan. Uit geen enkel der tot het Gilde behco- rende stukken, schrijft - Jhr. Mr, A. F. 0. van Sasse van IJsselt (Beschrijving van het H. Kerstmisgilde te Haarlem door Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse v. IJsselt, N. Nijhoff 1905), die tot ons zijn gekomen, blijkt wan neer dat gilde, hetwelk nog altijd te Haar lem, waar het werd opgericht, bestaat, is opgericht geworden en door wien zulks geschiedde. Het tijdstip zijner instelling valt daarom niet met zekerheid te bepalen. Denkelijk werd het gesticht omstreeks het jaar 1300. In een onderschrift van een plaat, die Jacobus Matham voor het Gilde sneed, leest men: Die salighe gheboorte Christi ter eren, Om vreucht t' hanteren: al over drie honderd jaren, Begonnen ons»' ouders 't Cors ghilt te fonderen, enz. Matham sneed deze plaat in 1606, het geen blijkt uit het jaartal onder de gra vure en uit de rekeningen van het Gilde; hieruit zou dus volgen, dat het Gilde in 1306 is opgericht. (Het Gilde betaalde Matham voor honderd afdrukken der plaat •en gulden en tien stuivers). Hoewel de naam op een vakverceniging duidt, is het Gilde steeds een godsdien stige vereeniging geweekt, die in den te- genwoordigen tijd den naam van broeder schap gekregen zou hebben, evenals de Illustre Lieve Broederschap te 's-Hertó- genbosoh, een vereeniging met godsdien stig karakter, die ook reeds in het begin van de 14de' eeuw bestond. Hef doel van het Gilde was dan ook zuiver godsdien stig, n.1. het plechtig vieren van het H. Kerstfeest. Vroeger immers beijverden zich ook de leeken om Christus' geboortefeest luister bij te zetten. Vondel laat o.a. Badeloch in „Gijsbrecht van Aemstel" zeggen: Ik trok aan mijn pronk en Kerstnacht- kleeren, Om In de kerk met heel de stad te triomfeeren, JVopr God, die zich vemeêren kwam in Bethlehem's armen stal. Geleid dus door de gedachte, ook hun nerzijds zooveel mogelijk te doen voor de plechtige viering van het Kerstfeest, hebben zioh vóór zeven eeuwen enkele Haarlemsche burgers in een broederschap vereenigd. In de St Bavo hadden zij een eigen kapel, de Korstkapel, zooals de 111. Lieve Vrouwe Broederschap een kapel had in de St Jan te 's-Hertogenbosch. Door Willem van Schooten, die in 1382 lid van het Gilde werd, is de kapel 1410 verrijkt met een' altaar, het Kerstalaar. Het was een vleugelaltaar, waarvan de bak o! het middelvlak een afbeelding bevatte van de kribbe, waarin Christus gebofen werd, waarmede men handelde volgens een ge bruik, dat door den H. Franciscus van Assisië was ingevoerd en door den Paus bevorderd, om n.1, in kerken en huizen tijdens den Kersttijd een kribbe op te rich ten. Om het Kerstfeest op de meest passende ■wijze in de Kerstkapel te vieren, was het noodig dat daar het H. Misoffer werd op gedragen. Het Gilde miste evenwel de fondsen om een priester te kunnen aan stellen, tot weder Willem v. Schooten daarin voorzag. Bij akte van 26 Maart 1413 liet hij op het Kerstaltaar drie wekelijk- sohe H. Missen fundeeren. Het i» wel merkwaardig dat dus het Gilde reed» 100 jaar bestond, voor men zijnentwege een H. Mis liet lezen ter viering van de Ge- boort# van Christus. De «erste kapelaan, van het Gilde was Heer Jan van Schooten, zoon van Willemj in 1565 was eerst Heer Gerift Heije „cappellan van de ghilde", en later Heer Lourys, die kapelaan bleef, zoolang als het Gilde in de nu Protestant- ache Bavo den Katholieken eeredienst mocht uitoefenen. Hij wai de laatste priester van het Gild-el Het bestuur van het Gilde bestond uit iden deken en de vinders; zij werden bijge staan door de dienstlieden of diensten, die echter niet tot het bestuur hoorden, maar voor de maaltijden moesten zorgen; meestal waren zij zelf geen Hd, dooh telden naaste bloedverwanten onder de leden. Het woord „vinder" in de beteekeni» van bestuurder of ambtenaar, treft men o.m. aan in „leenvinder", de naam van den ambtenaar, die voor den leenheer meest opsporen, welke leenman verzuimd had het heerengewaad (geschenk aan den leen heer) te betalen, en de beambte die voor het Dijkcollege^ naging, welke personen hun dijkplicht niet hadden vervuld, heette dijkvinder. Later kreeg het woord de be perkte beteekeni» van bestuurder van een gilde. In het Kerstmisgilde heeft het woord steeds deze beteekenis gehad. Oorspronkelijk waren er vier vinders, doch spoedig bracht men dit; getal tot drie terug. De diensten zijn steeds vier in gteal gebleven; zij bestonden voor de helft uit .vrouwen en de helft art mannen. Zooals uit de statuten blijkt, traden 'deken en vinders ieder jaar af. Daags na dat het Gilde zijn maaltijd had gehouden, deden de aftredende bestuurderen rekening en verantwoording aan hun opvolgers. Een gespecificeerde rekening werd ingeschre ven in de rekeningboeken, waarvan het oudste exemplaar het z.g, ruige boek is, In 1460 was het volgeschreven en ver sleten, althans in de rekening van dat jaar wordt de aankoop van een nieuw boek aldus verantwoord: „Item also 't heylich Kerstboeck verout ende seer quaet wa$, so ist dat ic 't heb doen verbinden in een nuw cappeltoris ende dan in laten binden een boeck pam- piers". Zoo'n rekening was als volgt ingericht; Int jaar van vijftienen (1415) alle uutgheven. Dif is dat wouter buze, deken, willaem aernt soen, pieter roeper ende ijsebrant van scoten, vinders, van des heiligen Kersts gilde, hebben uutgeleit van gildes Vegen voirs, ende dat in den jaer van vijf; tienen an lichten payment t (volgde eenige posten) Summa summarum van allen uutgeven in dezen jaer van vijftienen voirscr. 43 pond 9 sc. 8 d. In denzelven jaer alle ontfanc. Hier hebben deken en de vinders voirs fn denzelven jaer van vijftienen vants gil den weghen voirs ijeghen ontfaen, nadat hierna bescreven staet, den berchschen groten gcrekent voir 8 d. (volgen de posten der ontvangsten) Summa summarum van allen ontfanc in den jaer van vijftienen facit tesamen an berchschen payment voirscr. 58 pond 3 sc. 8 d. Jtem so leverden die oude vinders den nuv.en an rieden gelde ende gaven hem ever 14 pond 14 sc. payments voirs, dat den gilde doe boven aaien oncost was ge bleven, die sy in den jaer voirs van vijf tienen gehal hebben. Op welke wijze de eerste leden van het H, Kerstmisgilde zich tot de corporatie van dien naam vereenigd hebben, is niet uit de archieven te achterhalen. Wel blijkt daaruit hoe men vroeger lid van het Gilde kon worden: door erfenis, schenking of koop van een stoel. Zij, die n.1. lid waren werden gezegd daarin een stoel te bezit ten, ofschoon het Gilde nooit een stoel heeft bezeten, evenmin als een eigen ge bouw. Men hield de vergaderingen in een logement, het stadhuis of den Cloveniers- doelen. Het recht op een stoel beteekende dus dat men gerechtigd was de vergaderin gen van het Gilde bij te wonen en aan de maaltijden aan te zitten. Er waren nooit meer dan 54 leden; daar men echter een stoel door erfenis kon verkrijgen, ge beurde het wel dat een lid meer dan één stoel had en het Gilde minder dan 54 le den telde. Vóór de Reformatie was voor het lid maatschap niet vereischt dat men Katho liek was. De reden lag natuurlijk in het feit, dat behalve enkele Israëlieten, iedereen tot de R. K. Kerk behoorde. Pas in de statuten van 1881 werd de uitdrukkelijke eisch ge steld dat de leden van den R.-K. gods dienst moesten zijn. Het verlies van het lidmaatschap is nooit omschreven geworden in de reglementen. De rechten aan het lidmaatschap ver bonden, waren, dat men de maaltijden van het Gilde mocht bijwonen en men begra ven kon worden in den grafkelder van het Gilde. Daarentegen was men verplicht de uitvaarten en jaargetijden der overledene leden bij te wonen, bij toerbeurten bij de maaltijden tafel te dienen en de benoodigde borden, kroezen en lakens te leveren en de begrafenis van gestorven leden bij te wonen. Ofschoon de meeste leden uit den aard der zaak Haarlemmers waren, was ook dit geen vereischte. Zoo vermeldt de leden lijst van 1371 o.a, Ghisbrecht van Tiel, Joost van Amstel van Mijnden en Wouter van Zaenden. Bekende Haarlemsche leden wa ren meergenoemde Willem van Scoten, Louw of Lourens Jansz. Coster, de uit- \inder der boekdrukkunst, Jan van Haer- lera, Dr. Laurentius Proot, arts te Haarlem e.a. De tegenwoordige leden zijn over het heele land verspreid; men vindt er de namen onder van vele vooraanstaande Katholieke families in Nederland, bijv. Charlotte, ba rones van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar, Jean baron Gilles de Pelichy te Antwerpen, Joh. van Bemmel te Haar lem. Jhr. Joseph W. van Nispeft tot Se- venaer te 's-Gravenhage, J. de Sonnaville te 's-Hage, A. M. Cremers, echtgenoote van baron van Voorst tot Voorst te 's-Graven hage, Jhr, mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, E. 'J. Thijssen te Amsterdam, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, mr. Jean Philippe de Nerée van Babberich te 's-Gravenhage e.a. Het Kerstmisgilde had, zooals wij boven schreven, behalve de viering van het Kerst feest, ook ten doel het beoefenen der lief dadigheid jegens de armen en het bevorde ren van het gezellig verkeer der leden. Vooral op de Gildemaaltijden kwamen deze doeleinden tot hun recht. Na den maaltijd van vinders en diensten werd vroeger ook een maal bereid voor 13 arme lieden, waarvan er 4 door den aftredenden Deken werden meegebracht en 3 door elk der vinders, In 1646 werden deze gasten van het Gilde voorgezet: een harst, een ge- sooden dyharst, een schaepeschoer, twee gebraden hoenderen, drie gebraden eonij- 11 en. Aan de tafel der diensten werden opge diend: Twee hoenderen, een gebraden, een ge- stooft; een schapenschoer, een koppel co- nijnen, terwijl de gildenbroeders en zusters het volgende menu hadden: Een vinnestoen, twee harsten, 4 uyfge- sneden schoeren, 4 gebraden hoenderen, 2 gestoofde hoenderen, 2 achterbouten uyten water, 6 gebraden conijnen, 4 schootels met frickedelien, 4 schootels jr."t potha- sien (groente). Wat het Gilde nu nog doet? Tegenwoordig biedt het Gilde ieder jaar des zomers 13 R.-K. oude vrouwen een rijtoer aan. Meestal weten de bewoonsters onzer hofjes op een prikje wie de geluk kigen zijn, daar men dat reeds lang tevo ren precies heèft uitgerekend. Precies half 10 vertrekt de Jan Plezier van Brinkmann op de Groote Markt voor een rijtoer door de omstreken van Haarlem.-Om half 12, geen minuut vroeger of later, wordt afge stapt aap. hotel Veiserend. waar een diner de oudfes wacht. Bij het einde yan den maaltijd komt de „thesaurier" zich nog altijd overtuigen of de spijzen goed ge smaakt hebben. Dit schrijft het reglement voor en hij geeft allen gasten, bij wijze van presentiegeld, een rijksdaalder, waarna de vrouwtjes voldaan buiswaar t» rijden en al len weer aan het rekenen gaan, wie er het vólgende jaar aan de beurt is. DE HEBA EEN BELANGRIJKE VER- GAÖERING VOOR DEN MIDDEN STAND. Een vergadering van de Middenstand» centrale werd gehouden op Maandag 11 Oc tober 1926, des middags te vier uur bij Brinkmann. Voorzitter was de heer P. J. M. van Tetering. De VOORZITTER opende de vergade ring met een woord van welkom en zette in het kort het doel der vergadering uiteen, n.1. het advies uit te brengeh aan het College van B. en W. Het Bestuur wilde daarover de ledenvergadering raadplegen. De SECRETARIS gaf een datumsgewijze resumé van de handelingen en verrichtingen der Centrale sedert de laatste ledenvergade ring. Het wederom lange lijstje toonde de activiteit van het bestuur. Naar aanleiding dezer mededeelingen werden door de aanwezigen eenige op- en aanmerkingen gemaakt. Waar o.a. werd medegedeeld, dat het be stuur zich angstvallig buiten de annexatie kwestie .had gehouden, vooral nadat deze een politieke kwestie was geworden, nadat de- politieke partijen daarover een gecombi neerde vergadering hadden gehouden, werd opgemerkt, dat de annexatie kwestie geens zins een politieke kwestie was, doch een economische, al hebben ook de politieke partijen zich er tjiede bezig gehouden. De houding van het bestuur werd evenwel goedgekeurd, omdat omtrent deze kwestie geen eenstemmige meening heerscht en werken werd opgemerkt, dat het voor buiten staanders dikwerf zoo moeilijk is te beoor- dselen, wat er zooal aan die werken vastzit. Anderzijds werd het besytur hulde ge bracht, dat het ook in deze aangelegenheid diligent is geweest. Bij schrijven van 30 September 1.1. werd door het College aan de Middenstandscen- trale advies gevraagd het bij den gemeente raad ingekomen verzoek om tot wijziging der verordening op de winkelsluiting over te gaan. Na een aangename gedachtenwisseling werd het concept van het bestuur aan gevuld met. eenige wijzigingen en toevoe gingen, vastgesteld en dit zal naar het college van B. en W. worden verzonden. Bij de rondvraag vroeg de heer WORST naar den uitslag der enquête, gehouden naar „de vrachttarieven bij beurtvaarten, boden, enz. De VOORZITTER antwoorrdde, dat de enquête, gehouden bij de boden, niets posi tiefs heeft opgeleverd. Hier heerscht bij de prijsberekeningen een anarchie, waar geen touwen aan vast te knoopen zijn. Met de Beurtvaartvereeniging heeft het bestuur een welgeslaagde conferentie gehad. Hoewel het niet wenschelijk is en ook zeer bezwaarlijk het uitgeven door de Beurtvaart- vereenigingen van gedrukte vrachttarieven, hebben de Beurtvaarten zich bereid verklaard, aan iederen handelaar, die dat zal verzoeken, hem een nauwkeurige tarievenlijst te ver strekken van de goederen, welke hij gere geld verzendt of laat aanvoeren. Het is aan de hand van deze tarievenlijst, dat de hande laar de hem berekende vrachten contrö- leeren kan. Op verzoek is afschrift van het rapport dezer enquête verstrekt aan de Kamer van Koophandel. De Heba. De VOORZITTER informeerde bij den heer Worst <jver de vorderingen met de Heba-tentoonstelüng der banketbakkers in het volgend jaar. De heer Worst was over den voortgang zeer tevreden. Er wordt geleidelijk aan door gewerkt. t De burgemeester heeft welwillend het Eere-Voorzitterschap op zich genomen. De standsruimten in de groote zaal van het Bron gebouw zijn reeds alle zoo goed als verhuurd. Er is evenwel nog een zeer lange tijd voor een goede voorbereiding. De zakelijke belasting op het bedrijf. Gevraagd werd of de Middenstands centrale ook weder dit jaar, in navolging der Kamer van Koophandel, in een rekwest aan den gemeenteraad zal aandringen op uiteindelijke afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. Na uitvoerige besprekingen werd besloten, dat de Middenstandscentrale in een schrijven aan den gemeenteraad zal mededeelen, dat zij nog steeds ten voile haar standpunt hand haaft, dat de zakelijke bedrijfsbelasting is een onbillijke belasting, welke verdwijnen moet, doch dat de Centrale dit jaar daarop niet zal aandringen, met het oog op het bij de begrooting overgelegde schrijven van B. en W., waarin wordt aangedrongen aan de cijfers der inkomsten en uitgaven zoo min mogelijk te veranderen, opdat het ver kregen evenwicht niet verstoord worde. Het volgend jaar zal de Centrale evenwel met verdubbelde kracht op afschaffing aan dringen met de hoop, dat B. en W. met den raad dan eindelijk 'deze gerechtvaardigde klacht van handel en industrie welwillend zullen willen tegemoettreden, vooral ook omdat dan wellicht de annexatie een feit Zal zijn geworden en de begrooting dan van zelf een ander aanzien zal verkrijgen. Een belangrijke vergadering. Ten slotte deed dc, VOORZITTER uit voerige mededeelingen omtrent de groote vergadering met debat, welke thans bepaald is op Maandag, 8 November a.s. in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. Deze vergadering wordt belegd doof de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, waarbij zijn aange sloten de Chr. Vereeniging van den Han- deldrijveuden en Iudustrieelen Midden- ta td de Haarlemsche Handelsvereeniging ae R.K. Middenstandsvereeniging de Bloe- mendaalsche Middenstandsvereeniging. Ver der is zij belegd door den Bond van Lood gieters- en Fitterspatroons in Nederland, afdeeling Haarlem enOmstreken den R.K. Bond van Loodgieters- en Electri- cienspatroons, Kring Haarlem en Omstre ken den Bond van Smedenpatroons in Nederland, Afdeeling Haarlem en Omstre ken de R.K. Smeuenpatroonsvereeniging, Kring Haarlem, Afdeeling van den R.K. Smeden patroonsbondde Nederlandsche Vereeniging van IJzerhandelaren. Tot bijwoning dezer vergadering met debat worden uitgenoodigd de leden der Colleges van Burgemeester en Wethouders der gemeenten Haarlem, Bloe- mendaal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Schotende leden van de raden dier gemeenten de heeren directeuren der gemeentebedrijven en de hoofden van takken van dienst in de genoemde gemeenten de voorzitter en leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken de Bestuursleden der diverse sociale vereenigingen van Haariem en omliggende gemeenten de leden der vereenigingen, welke gecombineerd deze vergadering beleggen, tenminste voorzoover er plaats is de pers. Deze vergadering heeft ten doel, door wederziidsche gedachtenwisseling, een goed en juist inzicht te verkeijgen in de kwestie, welke verdeelt en groote ontevredenheid baart, ten nadeele van het algemeen blang. Als sprekers zullen optreden de heer Jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, lid van den Raad der gemeente Bloemendaal, met het onderwerp „De Gemeente met hare be drijven op het terrein van den particulieren handel." de heer Chr. M. Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Amster dam. over bet onderwerp: „De commer- cieele overheidstaak, getoetst aan het al ge- ineen belang." de heer Herm. H. J. van de Pol, journalist te 's Gravenhage, de be kende prae-adviseur cp het Asser Midden- standscongr^s, met het onderwérp „De zedelijke gevaren van het liuurkoopsysteem in verband met de overheidstaak.". Nadat de sprekers gedurende een half uur het woord zullen gevoerd hebben, zal ge legenheid tot gedachtenwisseling worden gegeven. In de volgorde, als boven is aangegeven zullen voor de genoodigden in de zaal plaat sen gereserveerd worden. Besturen van politieke vereenigingen heb ben geen toegang. Na deze mededeeüng werd de vergadering cesloten. Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. De correspondent van het Persbureau Vaz Diaz te Londen seint: De naam van den schipper van den Nederlandschen liaring- loggar, die na eenige uren opizee te hebben rondgedreven, door het Duitsehe stoom schip „Grimm" te Norths-shields is ainge bracht, is Jacob van der Toorn, van den logger „Theodoor" uit Vlaardingen. Ernstig gewond aan het dijbeen en t uit geput door de verschrikkelijke ervaringen van Zondag, hee.'t schipper v. d. Toorn, die in het ziekenhuis te North Shields liefde rijk verpleegd wordt, slechts enkele bijzon' derheden kunnen mededeelen omtrent den ondergang van den haringlogger „Theodora" aan de Engelsche Oostkust, waarbij overi gens de geheele bemanning, twaalf koppen, het leven heeft gelaten. Maar die enkele bijzonderheden geven van het aloude drama van een schipbreuk, de altijd nieuwe ver schrikkingen aangrijpend weer. Na een wanhopigen strijd tegen dc woeste stormen, die den geheelen Zaterdagnacht in de Noordzee gewoed hadden, werd de „The odora'' Zondagmorgen, toen zij zich onge veer op de hoogte van Doggersbank be- bond, lekgeslagen. De bemanning had geen anderen uitweg dan met de reddingsgordels om het middel, in zee te springen, waarbij zij den schipper, die in den nacht door een vallenden balk aan het dijbeen gewond was, hulpeloos in zijn kooi achterlieten. Schipper v. d. Toorn slaagde er echter in, naar het nog hoven water uitstekende ach terschip te kruipen, waar hij met behulp van stukken van den schoot een soort vlot wist samen te stellen uit planken en een harington. Met dit wrakke vlot, als zijn eenige kans op behoud, wierp hij zich in zee, en terwijl hij zich in de woeste golven slechts met groote inspanning drijvende kon houden, kwam hij in de nabijheid van den zeventienjarigen scheepsmaat Keus. De jongen was volkomen uitgeput. De schipper nam hem op zijn rug en de twee schipbreu kelingen slaagden er in drijvende tq blijven, totdat zij weiden opgepikt door den Duit- schen trawler „Grimm", die van Cuxhaven op weg naar IJsland was. De jongen had echter te vefel van uitput ting en koude te lijden gehad en hij bezweek ongeveer een uur nadat hij was gered, aan boord van de „Grimm." De trawler zette koers naar North Shields, waar het lijk van den jongen naar hef lijkenhuis werd ver voerd, terwijl de schipper in het ziekenhuis werd opgenomen. De bemanning van de „Grimm" ver klaarde, op een soort viol, even voor zij den schipper en den scheepsmaat oppikte, nog andere leden der bemanning te hebben ge zien, doch, voordat de „Grimm" in de nabij heid kwam, was bel vlot met de schipbreu kelingen in de diepte verdwenen. Schipper Van den Toorn is de gevolgen van de schipbreuk weer te boven. Zijn been is echter vermoedelijk gebroken. Het stoffelijk overschot van den scheeps jongen is naar het lijkenhuis van het zieken huis van North-Shields overgebracht. De bemanning van de „Grimm" deelde mede, dat de Nederlandsche logger door den storm werd overvallen en de bemanning tot Zondagmorgen in het want bleef, toen het schip zonk. De „Grimm'' was op weg naar IJsland, toen het nabij de Doggersbank de beide mannen in het water bemerkte. Eert vlot, waarop zich verscheidene mannen bevon den, werd op eenigen afstand waargenomen, doch het gloeg om vóórdat de „Grimm" de mannen kon bereiken. Aan boord van de „Theodoor" VL. 213, van-de reederij N. V. Algemeene Reederij- en Handel Maatschappij, dir. H. de Korver, voorheen „De Eendracht," bevonden zich twaalf opvarenden. Behalve de schipper J Tan der Toorn uit Scheveningen, die gered is, zijn de overige opvarenden: M. P. Pronk, 30 jaar, stuurman, uit Scheveningen; matroos-kok A» We^terduin, 64 jaar, uit Scheveningen; matrozen C. Plugge, 54 jaar, J. Roos, 42 jaar, J. Harteveld, 29 jaar en L. van Zaanen, 22 jaar, eveneens allen uit Scheveningen: oudste F. van Dorp, 28 jaar, uit Vlaardingen: oudste J. Keus (niet Kous, zooals uit Londen geseind werd), 18 jaar, uit Scheveningen; jongste G. van der Beek, 35 jaar, uit Scntedam; reepschieter G, Cullens, 16 jaar, uit Rotterdam en afhouder W. Engelbracht, 14 jaar, eveneens uit Rotter dam. De ramp heeft in Vlaardingen veel ont roering gewekt. Geen persoonlijke ongelukken. De stoomtreiler R. O. 2 uit Rotterdam trachtte m den nacht van Zaterdag op Zon dag van den storm de Scheveningscne haven binnen 'C loopen. Ten gevolge van den hevigen golfslag werd het vajriuig echter boven de Nflir le.pitr op het strand geworpen ongeveer 15 meter van den strandbouicvard. Het red lingsmafe- riaal van de N.Z H. Redding Mij. rukte wel uit, do:h behoefde geen assistentie te ver leent i!, daar geen gevaar voor de bo mannin;; dreigde. Het scNp loopt evenmin gevaar en zal bi' hoog geti wel los komen Het s.s. Sounefelde, dat Zate dijmvond aan den Hoek bh de Noorderpier in het Zand liep, ï.a de zandzuiger „Lyproise" 'ol zin ken te hebben gebrachl, is Zondagavond te 11 uur vlot gesleept en naar Rotterdam gebracht ter reparatie. De heer Spelling heeft een onderzoek in gesteld bij de gezonken „Lyproise'. Hij ver klaarde nog kans te zien het vaartuig bij gunstig weer té lichten, Door den Rijkswa terstaat zijn bij de gezonken „Lyproise waarschuwingslichtcn aangebracht. 1 Den opvarenden van dc „Larenberg" treit geen schuld. Omtrent het ongeval op de Maas te Rot terdam, waarbij de sleepboot „Denemarken'' door het s.s, „Larenberg" overvaren werd, kan nog het volgende worden gemeld. De 'rivierpolitie heeft Maandagmorgen, drijvende ter hoogte van Vondelingenpiaat bij Maassluis, het lijk gevonden van den de „Denemarken" rfep hem echter toe: Laat maar hangen, dan pikken wij hem wel met den haak." Nu schijnt men aan boord van de „Denemarken" den tros niet gauw genoeg gepakt te hebben. Voor zoover de heer Dobbinga in het don ker kon waarnemen, schijnt de zecboot de sleepboot aan het achterschip aan stuur boord te hebben gepakt. Daardoor werd de sleepboot Omvergeworpen. De loods meent te hebben waargenomen, dat de „Denemar ken" daarna langs het schip aan stuurboord zijde voorover is gegaan. Daaruit zou blijken, dat de sleepboot niet geheel werd over varen, doch vaststaat, dat na de aanvaring de „Denemarken" snel is gezonken. Kapitein Nilsson van de „Denemarken" was een goed bevaren zeeman, die zoowel op zee als in de haven met groote be kwaamheid het moeilijkste sleepwerk ver richtte. De „Denemarken" is een goede sleepboot, die geen enkel gebrek vertoonde. De oorzaak van het ongeval zal moeilijk zijn vast te stellen, daar de voornaamste getuigen den dood vonden. Het pikken van een sleeptros met een haak is een manoeu vre, die in de haven steeds wordt toege past, en zeer zelden aanleiding geeft tot ongevallen. In ieder geval is komen vast te staan, dat den opvarenden van de „Larenberg" niet de minsten blaam kan treffen. Er zal wellicht eenig licht over het ongeval worden gespreid, wanneer de „Denemarken" gelicht is en aan een nader onderzoek kan worden onder worpen. Het personeel van Van der Tak's Berging Mij. is reeds met de voorbereidende maat regelen begonnen. Waarschijnlijk zal men in den loop van den dag er in slagen, de „Denemarken" naar boven te krijgen. Men heeft ook alle hoop alsdan de lijken van den kapitein en den dekknecht te vinden. De Hollandsche drie master „Neptunus," die bij Cuxhaven voor anker lag, is los geslagen en afgedreven. Over het lot van het schip is niets naders bekend. Vermoedelijk betreft het hier de motor schoener „Neptunus" (kapitein Oosterhuis) van de reederij Gebr. Muller te Foxhol (Groningen) op weg van Fowey naar Odense. Door den hevigen storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, sloeg een met staven ijzer geladen schip, afkomstig uit Zwijndrecht, liggende op de rivier de Waal onder de gemeente Vuren, van het anker. Ondanks de pogingen der opvaren den om het vaartuig naar den wal #te sturen, zonk het binnen eenige minuten midden in het vaarwater. In een roeiboot, die bijna met water vol was geloopen, is het den opvarenden ge lukt, den wal te bereiken. Het gezonken vaartuig zit geheel onder water en ligt hin derlijk voor de scheepvaart. Het R, K. Werkliedenverbond staat achter den Ned. R. K. Mijnwerkersbond. Zaterdag 9 October vonden te Utrecht ernstige besprekingen plaat-s tusschen ver tegenwoordiger» van den Ned. R. K. Mijn werkersbond en het R. K. Werkliedenver-r bond, in verband met een dreigend conflict in het mijnbedrijf. Als oorzaak van het dreigend conflict moet op de eerste plaats worden aangemerkt de op 1 November 1925 ingevoerde werktijd regeling op Zaterdag tengevolge waarvan duizenden mijnwerkers Zaterdags nachtar beid moeten verrichten, waardoor het vooi hen moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt ter kerke te gaan en den Zondag te vieren. De directies weigeren tot nu toe in te gaan op het voorstel, mede door den Katho lieken Mijnwerkersbond gedaan, om weder om in te voeren de vóór dien tijd bestaande werktijdregeling, volgens welke op Zaterda gen drie diensten van zes uren werden ver richt en de arbeid des Zaterdagsnachts om 12 uur eindigde. Er bleek volkomen overeenstemming te bestaan tusschen de vertegenwoordigers van het Verbond en van den Mijnwerkersbond met betrekking tot den te volgen weg. Zoo noodig dient heel de katholieke arbei dersbeweging voor een algeineene steunbe weging in het geweer te worden geroepen. Naar verluidt is de Ned. R. K. Mijnwer kersbond aangesloten bij het Centraal Re servefonds. Er zal regelipatig overleg worden gepleegd tusschen Cintrale en Mijnwerkersbond. machinist Johan Hoftijzer. Het is met de „Politie II" naar Rotterdam gebrachl. Thans worden alleen-nog vermist de tijken van den kapitein J. F. Nilsson en den dekknecht A, J, v. d. Heuvel. De opvarenden van de „Larenberg" zijn opnieuw aan en verhoor onderworpen. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat de eerste stuurman van de „Larenberg", de heer A. Dobbinga, den tros naar de „Denemar- 1 ken" wilde toewerpen Kapitein Nilsson van In zijn geboorteplaats Breughel, een dorp je bij Eindhoven, is Zaterdag de schilder Pieter Breughel, gehuldigd. Ofschoon het weer slecht was, was de belangstelling groot. Burgemeester Van de Ven onthaalde het gezelschap op een hartelijke toespraak, waarin hij verklaarde, dat de bevolking er een eer in stelde om Breughel's grooten zoon te mogen vieren en dankbaar is, je gens hen, die het huldigings-initatief na men. Een roemer eerewijn ging rond en de heer Vincent Cleerdin, voorzitter van het eere-comité bood het gemeentebestuur een oorkonde aan, vervaardigd door den Waalwijkschen schilder Theo van Delft, waarin de plechtige gebeurtenis der ge denksteenonthulling wordt vastgelegd Aan het oude kerkje werd het gezelschap begroet, door de zangvereeniging „Een van zin", die „Neerlands Mannenzang" van De Vliegh liet hooren. Nadat het Te Deum was gezongen, nam de archaeoloog dr. F. X. Smits, pastoor ^te Reek van den kansel of het woord, dij wees op de groote mannen, die Brabant heeft voortgebracht: Donders. Poivters, Snieders, v. d. Elzen, kardinaal van Encke- voirt, Sonnius, Jeroen Bosch en last not least Pieter Breughel. In het kort schilder de de redenaar daarna de beteekenis van Boeren-Breughel door te wijzen op ver schillende zijner meseterstukken „De toren bouw van Babel", ,fDc moord van Befle- hem", „De Kruisdraging des Heeren". En ten slotte schetste hij den roemrijkenmees- ter, als „een geniaal dienaar bij de gratie Gods, van de verheven schilderkunst, De plaats waar de eenvoudige gedenk steen, ontwerp van den Amiterdamschen architect A. J. Kropholler, verrijst, is een kleine groene heuvel, omgeven door hoog'! canada-boomen, die zwaar te zwiepen ston den onder don gestadigen druk van wind en regenvlagen. Op den blauwgcpolijsten naald staat in gouden letteren gebeiteld: Aan den grooten Zoon Pieter Breughel den Ouden schilder bij uitnemendheid van BraBants Land en volk. Het herdenkend Breugel. (1515—1569). De heer Vincent Cleerdin hield, staande naast het gedenkleeken een warmgetinte toespraak, waarin hij o.a. ook een tipje op lichtte van de geschiedenis der totstand koming van het monument. Daarna droeg hij het monument over aan Breugel's gemeentebestuur en verzocht hij jhr. mr. A. F. van Sasse van IJsselt, voor zitter van het Prov. Genootschap van Kun sten en Wetenschappen te Den Bosch, de onthulling te verrichten. Met een korte toespraak, getuigende van eerbied voor den meester, voldeed jhr. mr. van Sasse van IJsselt aan de uitnoodiging. Na een opgewekten koffiemaaltijd in de herberg, duurde het feest in opgewekte stemming voort. Prof. Spronck's „transmutan". Hoopvolle resultaten. Geruchten, die reeds eenigen tijd liepen over een nieuwe geneeswijze der tuber culose, die door prof. dr. C. H. H, Spronck te Utrecht zou zijn uitgewerkt, vinden nu bun preciseering in een publicatie van prof. Spronck en, mej. W. Hamburger in de „Geneeskundige Bladen." Uitgangspunt van de onderzoekingen was een waarneming bij het kweeken van diverse luberkels gedaan. De onderzoekers kweekten namelijk een runder-tuberkelstam en twee menschen- tuberkelstammen op een voedingsbodem, waarvan de samenstelling niet wordt aange geven, en namen toen waar, dat de tuberkels overgingen ia bacillen met geheel andere eigenschappen. De nieuw ontstane stammen, door dc onderzoekers B. T. T, X. genoemd, versctfil- len van de tuberkelbacil o.a. hierin, dat zij geen tuberculine (het gift der tuberkelbacil len) afscheiden; verder vormen zij sporen en kleuren anders dan de tuberkelbacillen. De onderzoekers slaagden er niet in, de nieuwe stammen weer terug te brengen tot de tuberkelstammen, waarvan men was uitge gaan. Het bleek verder, dat inspuiting van levende bacillen B. T. T, X. voor de proef dieren ongevaarlijk was. Ook tuberculeuze proefdieren reageerden meestal niet op de inspuiting van B. T, T. X. Uit deze nieuwe bacillen werd nu door de onderzoekers 'n vaccin vervaardigd, dat transmutan genoemd werd. Proefdieren, daarmede behandeld, bleven bij opvol gende infectie met tuberkelbacillen langer in leven dan niet behandelde. Ook tubercu leuze cavia's leefden, wanneer zij een wekelijksche inspuiting met transmutan kregen, in een der proefnemingen drie tot acht weken langer dan de niet aldus be handelde. Een proef op dieren met zwaar dere infectie leverde geen duidelijke resul taten op. Het transmutan is daarna, in de laatste acht maanden, door de artsen Middelburg, Enklaar, Brevée, Boekelman Jr., Hoog kamer, Bendicu, Martens, van Schaick en Ten Kale, tóegepast op een honderdtal tuberculoselijders. Een zeker oordeel over het succes der be handeling achten de schrijvers nog uiterst moeilijk; alleen staat vast, dat de behande ling den patiënten geen enkel kwaad deed, en dat in het bijzonder bij geen enkelen patiënt haardreacties werden waargenomen. Het resultaat der beimndeling wordt ver der als volgt weergegeven: „Bij een niet gering percentage der patiënten is verbetering, voornamelijk van den algemeer.cn toestand, of schijnbare ge nezing geconstateerd; niet alleen bij iijderr die onder gewijzigde omstandigheden in ziekeninrichtingen werden verpleegd maar ook bij patiënten, die onder hun gewone levensomstandigheden thuis of ambulant werden behandeld. Het meest frappant was het op den weg van herstel komen van koortsende longlijders en verbetering van patiënten, wier toestand een ongunstigen afloop deed verwachten. Maar frappante verbetering, hoe schoon ook, legt hier geen gewicht in de schaal, omdat in een bepaaid geval de vraag post hoc of propter boe, nu eenmaal niet met zekerheid is te beant woorden. De proefneming moet in haar ge heel worden beschouwd en dan blijkt de zwaarste en de meest veioudrvde gevallen buiten rekening gelaten, dat in den regel subjectieve en objectieve teekenen van ver betering zijn waargenomen en de uitzonde ringen op dien regel bestonden In station- nair blijven, doch niet in verergering. Bij de meest kalme en nuchtere beschouwing blijft de indruk bestaan, dat transmutan een nuttige kern beeft^ die het ontbolsteren waard is.'' Cf transmutan in de welhaast onafzienbare rij der tuberculose-geneesiniddelen een meer dan gewone beteekenis verdient, is uit deze bescheiden waardeering niet op te maken. De onschadelijkheid, die het middel gunstig van zoovele andere onderscheidt, opent echter de mogelijkheid van uitge breidere toepassingen, die de waarde van het nieuwe vaccin moeten vaststellen. I PURMEREND, Dinsdag 12 October 1926. 16 Kleine Fabriekskaas 46 per 59 K.G., met merk 52; 48 kleine Boerenkaas 47 per 50 K.G. met merk per 50 K.G.; Goudsche kaas 2 48 per 50 K.G.. Dc handel op de kaasmarkt was goed. Boter 761 2.10—2.30 per K.G., Runderen 416 vette 0.750.95 der K.G., matig; 30 melk- en gelde 125350 per stuk, matig; Stieren 38 0.650.85 per K.G,, matig; Paarden 16100250 per stuk, stug; Vette kalveren 55 1.30—1.45 per K.G., matig; Nuchtere kalveren 234 10 34 per stuk, matig; Vete Varkens 427 0.70 0/73 per K.G„ matig; Magere Varkens 49 2444 per stuk, stug; Biggen 223, 1222 per stuk, stug; Schapen 1540; Garden 254 5.507.50 per stuk. Kipeieren 9.5010.50 per 100 stuks. Appelen 50 zak 2—6 per zak; Peren: 450 zak 11 per zak. Jonge hanen 0.203. Coop. Centrale Eierenveiling. 28431 kip eieren 10—12 per 100; 23561 eendcieren 6.90—7.10 per 100. PURMEREND, 11 Oct. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Aard appelen f 0.820.95 per 25 K.G.; Slaboo- nen f 24.10 per 15 K.G.; Tomaten 14 36 ct. per K.G.; Bloemkool i 5.4025.10 per 100; Roode kool f 1.704.60 per 100; Spruitkool f 1.802.95 per 15 K.G.; Poste lein 1015 cl. per K.G.; Andijvie f 0.60 3 per 100 krop; Rapen f 4 per 100; Bie ten f 6.509 per 1000; Wortelen f 7.10 13.10 per 100 bus; Uien 5771 ct. per 25 K.G.; druiven 7277 ct. per K.G. Appels. Brabantsche Bellefleur 1424 ct., Bloem zoet 1719 ct„ Bramley Seedling 1018 ct.; Groninger Kroon 20 ct„ Kandijzoel 19 ct.. Present van Engeland 1536 ct„ Rei- nette, goud 16—48 ct„ Reinette, oranje1 2024 ct. per K.G. Peren: Beurré Clair- geau 1416 ct., Beurré Superfin 810 ct. per K.G.; Boerengroen 6.5012.60 per 100 K.G.; Doyenne du Cornice 2252 ct., Dr. Jules Guyot 1425 ct. per K.G.; Gie- ser Wildeman 10.7011.70 per 100 K.G.; St. Germain Peer 5.806.90 per 100 K.G.; Louisse Bonne 3037 ct.; Maagdenpeer 15 20 ct.; Nouveau Poiteau 715 ft.; Sol- dat Laboureur 1223 ct. per K.Gq Suiker peer 7.909.50; St. Nicolaaspeer 5 8.80; Wiuterjan 6.6010.40; Winterlouw- tje f 9.20—10.20 per 100 K.G. Najaarsvóór-runderenmarkt. Aange voerd 753 runderen, vorig jaar 1032. Melk koeien 250400; Kalfkoeien 350450; Pinken 70165; Graskalveren f 3580,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7