Gemengd Nieuws. PUROL er op! i De Belgische gemeenteraad s-ver kiezingen. Het compromis met de Hohenzollerns in den Pruisischen Landdag. Helgoland ernstig geteisterd. Het congres der Britsche arbeiderspartij. Kabinetscrisis in Tsjecho-Slowakije. Het vergaan van de „Vlaardingen 46". Het vergaan van de „Theodoor". De typhus In ons land. Veertienjarige jongen doodgereden. De moordaanslag te Nymegen. Strooper gearresteerd. Bij de waarzegster gestorven. Overreden «n gedood. Een inbreker bewaakte de gevangenis. Nachtelijk rumoer te Weesp. De „Denemarken" gelicht. Nederlandsch zeilschip gezonken. Avery beloopen in den storm. Het s.s. „Ome" veilig binnengebracht. Doordat het stuur defect raakte. INGEZONDEN. MARKTNIEUWS. De thans bekende definitieve uitslagen tan de gemeenteraadsverkiezingen bevesti gen den eersten indruk: de socialisten zijn eenigszins achteruit gegaan, vooral m de anders overwegend socialistische provincie Henegouwen. Liberalen en katholieken heb- fcen, dank zif vooral den steun der vrouwe lijke kiezers, eenige zetels op de socialisten veroverd, terwijl de communisten er aan 0en anderen kant hun vroegere partijgenoo- ten enkele afhandig hebben gemaakt. In énkele Oost- en West-Vlaanderen en ook 'elders boeken de socialisten echter eenig «ucces, zoodat per slot van rekening de sociaal-democratie niet noemenswaard ver- Kwakt uit den strijd komt. Liberalen en ka- Iholieken schreeuwen intusschen om het hardst, dat zii een schitterende overwinning nebben behaald. Zeker hebben de liberalen zetels gewonnen, b.v. twee te Antwerpen, paar daarentegen hebben zij er elders even belangrijke verloren en wie nuchter de zaak beschouwt, spreekt niet van een liberale overwinning, maar constateert eenvoudig, dat de sedert jaren waargenomen achteruit gang van de liberalen gestuit schijnt te zijn, 5n de groote steden Brussel en Antwerpen Hs dit waarschijnlijk te danken aan de na tions listen, die vroeger voor eigen lijsten stemden, maar die thans niet afzonderlijk zijn opgetreden. De liberalen zijn niet ver der achteruit gegaan en in zooverre mag men, nuchter beschouwd, van een liberale overwinning spreken. Ook de katholieken schijnen evenveel te hebben gewonnen als verloren, al hebben zii hun stemmen&antal in hoogere mate zien aangroeien dan de tegenpartijen. De scheuring in de partij heeft ten slotte geen sterken invloed op de resultaten der ver kiezingen gehad. Te Antwerpen en te ©rugge heeft de Frontpartij een nederlaag geleden. Haar vertegenwoordigers zijn uit den gemeenteraad geweerd. Waar de Ylaamschgezinden als Katholieke Nationa listen of Vlaamsche Katholieken optraden, Wet name te Lier, te Hasselt, te Sint Trui den en elders nog in West-Vlaanderen en 'Antwerpen, mochten zij belangrijke over winningen boeken. Een uitsluitend Vlaamsch- gezind programma lokt de kiezers dus niet aan. Gisteren hebben de communisten in den Pruisischen Landdag hun obstructiepolitiek tegen de behandeling van het nieuwe com promis met de Hohenzollerns voortgezet, daarin ondersteund door de publieke tribune oie stampvol communistische werklieden en andere aanhangers van het communisme zat, AQe sprekers van andere partijen werden door de communisten voor alles wat leefijk was uitgescholden en er tnsschen door zon en zij met hun aanhangers op de tribune e Internationale. Toen de president van dan Landdag ten «fnde raad zijn zetel verliet, ten teeken dat hij de zitting schorste, maakte een van de communistische Landdag-leden *i°h meester vun de voorzittersbei en begon ais 'n krank" zinnige te bellen, tot groote vreugde van het janhagel op de tribune. Na heropening van de zitting begon de herrie met vernieuwde kracht. De commu nisten smeten hun tegenstanders actentas- schen en glazen water namr 't hoofd. Een hunner begon het publiek op de tribune toe te spreken, een paar anderen trachtten in tusschen sommige Duitseh-nationale afge vaardigden te Wff te gaan. Het was 'n leven «Is een oordeel. Onder luid geschreeuw van de geheele communistische fractie liet de president, die naar veler meening reeds veel te veel over zijn kant had laten gaan, ten slotte de pu blieke tribune ontruimen, maar veel rust kwam er daardoor niet. Op een gegeven oogenblik vlogen er een paar inktpotten door de lucht, waarvan er een den vice-president Garnisch tegen het hoofd trof. Ook een. afgevaardigde werd nog geraakt. Opnieuw werd de zitting geschorst en het seniorenconvent kwam bijeen om te beraad slagen op welke wijze men, ondanks de com munistische obstructie, de behandeling van het compromis ten einde zou kunnen voeren' Besloten werd. dat de politie zou worden ontboden en dat tegen de drie communisti sche afgevaardigden, die met inktpotten hadden gegooid een aanklacht zou worden ingediend. Bovendien zullen se van 20 zit tingen worden uitgesloten. Na de heropening der zitting moesten er nog verscheidene andere communistische af gevaardigden wegens vlegelachtig optreden worden uitgesloten. Als protest daartegen trokken ten slotte alle communtsen de zaal uit. Binnen zeer korten tijd was nu de tweede lezing geëindigd. Het compromis werd met algemeene stemmen aangenomen. Alleen de sociaal-democraten stemden blanco. Dinsdagmorgen zijn het vóór den oorlog opgerichte Zeppelin-gedenkteeken en een gebouw van gewapend beton, welke beide op de duinen stonden, door de golven on dermijnd en ingestort. Men vreest, dat het geheele duin zal wegspoelen. Ook aan het N. strand is veel grond verloren gegaan. Vele visschers verloren hun netten. In de zitting van gisteren van het con gres der Arbeiderspartij te Margate werd een resolutie aangenomen, waarin de mijn werkers werden gelukgewenscht met hun verzet, de regeering werd veroordeeld en de nationalisatie der mijnen werd geëischt. Tevoren hadden de vertegenwoordigers der Wr miji werkers geen sympathie noodig hadden mijnwerkers van Zuid Wales de resolutie heftig aangevallen en gezegd, dat de mijn- maar practische hulp. Ramsay MacDonald en Thomas, de leider van het spoorwegpersoneel, verklaarden, dat de eisch der mijnwerkers inzake een embargo op buitenlandsche steenkool en 'n heffing van de vakvereenigingen beide on uitvoerbaar zijn. Uit Praag wordt gemeld ,dat de Tsjecho- Slowaaksche kabinet-Czerny gisterenmid- middag is afgetreden. De vroegere minister president Svehla, leider van de Tsjechische agrariërs, heeft opdracht tot vorming van een nieuw kabinet gekregen. Hij zal zelf minister-president worden. Dr. Benesj blijft minister van buitenlandsche zaken. Boven dien zullen er voor de eerste maal in de geschiedenis van Tsjecho-Slowakije twee Duitsche politici minister worden, te weten de leider van de Duitsche agrariërs prof. Spina en de leider der Christen-Socialisten prof. Mayr-Harting. Beiden zijn professor aan de Duitsche universiteit te Praag, Spina is philoloog en Mayr-Kar ting jurist. De an dere Duitsche partijen (sociaal-democraten en Duitsch-Nationalen) blijven in de oppo sitie. De vermoedelijke oorzaak een grondzee Een onderhoud met kapitein Harms. De ramp, die de VI 46 „Copernicus'' trof, heeft vele Marker families in rouw gedom peld, want van de mannen, die bij het ver gaan van dit vaartuig het leven verloren, zijn er acht afkomstig van het eiland Marken. Om tien uur arriveerde in de haven te Vlaardingen de logger 47, „Columbus", onder commando van kapitein Johan Herman Harms. Het binnenkomen van dit vaartuig met de vlag half-stok, trok vele menschen; immers men wist, dat de gered den van de Vlaardingen 46 zich aan hoofd bevonden, terwijl tevens, gelijk gemeld, lijken van slachtoffers waren meegebracht. Aan boord bevonden zich dan de 14-jarige D. Penning, een zoon van schipper Penning der Vlaardingen 46, die bij deze ramp het leven verloor, de 16-jarige J. Assenberg, jongste, beiden uit Vlaardingen, en de 18- jarige D, de Waart," jongste, wonend op het eiland Marken, de drie eenigen die gered werden. De zich aan boord bevindende lijken zijn ondergebracht in een kantoor van het loods wezen. Zij werden spoedig gekist, terwijl de drie aangebracht lijken van de Marker slachtoffers per auto naar Monnikendam vervoerd en vandaar per boot naar Marken worden overgebracht. Onderhoud met kapitein Harms. Aan een onderhoud van den kapitein van da „Vlaardingen 47", met een verslaggever van de „Tel.1, is het volgende ontleend: „Zoowel de Vlaardingen 47 als de Vlaar- 'dfngen 46 zijn het eigendom van de reederij Joost Pot te Vlaardingen, De VL 46 en VI. 47 waren drie weken geleden ongeveer op den- zelfden tijd uitgegaan. Men wa* samen vis- schend en bijna steeds in elkanders buurt gebleven. Op Zondagmorgen om half negen, aldus de kapitein, bevonden wij ons op 54 gr. 37 min. N.B. en 1 gr. 33 min. O.L. Wij waren met afnemend stormweer aan het visschen en onze kameraad, de VL 46 zag ik op een gegeven moment het achterzeil innemen. Hij had dit blijkbaar gedaan om v»or den wind te gaan lenzen en van het droge naar het diepe water af te loopen voor de hooge zee, ten minste dat waren mnn gedachten. Wij hebben ongeveer dezelfde manoeuvre uitgevoerd. Ik kende schipper Penning als «en eerste-klas schipper, en daarom meende ik, dat hij deze manoeuvre evenals ik had uitgevoerd om beter van den wind te kunnen afhouden. Het was mijn bedoeling, om, indien het weer opgeknact zou zijn, naar huis te gaan, want 'wij hadden reeds 24 last haring aan boord. Op dat oogenblik wns de VI. 46 ongeveer 1000 meter van ons vandaan. Op een gegeven moment zette hu de vlag op, doch achteraf is gebleken, dat deze vlas* een noodsein moest voorstellen. Echter had h»i alleen de rood-wit-blauwe vlag gcheschen loeder den bal. !k dacht dus: Penning is bezig een vleet te visschen, want visschers hadden gerapporteerd, hun vleet verloren te hebben. Dat bleek niet het geval. Ik zie hem om streeks vijf minuten over half negen plotse ling bijdraaien en naar den kelder gaan. Zonder mij te bedenken, ben ik toen met mijn vaartuig op hem toegeloopen. Ik had geen gedachte aan gevaar en dacht alleen: Ik moet het doen, want wat ik vandaag voor hem doe, doet morgen een ander voor mij. Daar zit heusch geen verdienste in, Het vaartuig was echter plotseling in de diepte verdwenen. Het eerste, wat ik ontmoette, waren drie kleine jongens. De eene dreef op een luik, de andere op een bril van een tonnetje en de derde kwam zonder zwemvest vlak bij mijn schip boven, Van een boot buiten boord zet ten kon geen sprake zijn wegens de hooge zee. Wij konden toen met behulp van haken de schipbreukelingen vasthaken en hen aan boord halen. Een der jongens zat boven op een luik met de handen geklemd aan de handvatten. Hij was nog geheel droog. Het bleek, dat zii niets mankeerden. Zoodra zij van droge kleeren waren voorzien, waren zij weer best in orde. De laatste schipbreuke ling, dien wij binnenhaalden, had een kwar tier lang rondgedreven, Hij was onder de boot geraakt, toen VI. 46 was omgeslagen, maar hij was er in geslaagd onder de boot uit te zwemmen «n een luik te grijpen. Wat den Marker De Waart betreft, dien hebben wij moeten bijmaken, doch het duurde niet lang of hij was geheel hersteld.. Het schijnt wel, zoo zeide de kapitein, alsof jonge men schen meer weerstandsvermogen hebben en daardoor eerder tegen de ellende en de kou kupnen, die aan zulk een schipbreuk ge paard gaan. I Waarom v. Zanen en Plugge, die op de monsterrol stonden en als vermist werden opgegeven ten slotte niet mee uitvoeren. Het vergaan van de „Theodoor", waarbij onder de elf slachtoffers zeven Schevenin- gers waren, heeft ook te Schevenlngen groo te ontroering gewekt. De visschersbevol- king leeft nog in angstige spanning over het lot van de K.W. 103, waarop eveneens ver schillende Scheveningsche zeelleden dienst doen. Het is gebleken, dat op de „Theodoor" twee personen als slachtoffers zijn opge geven, die op deze reis niet zijn mee ge weest, n.l. de matrozen C. Plugge en L. van Zanen. Wel zijn echter bij deze ramp ver dronken de matrozen J. Roos er waren er twee van dezelfde naam aan boord en Dijkhuizen, beiden uit Scheveningen af komstig. De vergissing is ontstaan, doordat de twee eerstgenoeraden, die de eerste reis der „Theodoor" meemaakten, nog op de monsterrol voor de tweede reis voor kwamen en dus ais slachtoffers werden be schouwd. Dc matroos L. van Zanen uit Schevenin- en vertelde, zijn nog in leven zijn te dan- en te hebben aan.... twee geblesseerde vingers. Evenals 'voor den eersten tocht,had Van Zanen ook voor deze noodlottige reis ge monsterd en zou dus stellig mee gegaan zijn indien niet deze vingers hem beletten het werk op den logger te doen, waardoor hij op dokters advies moest afmonsteren. „Het speet mij wel," zei Van Zanen, „want op onze eerste reis, die zeven weken duur de, hadden wij een flinke vangst gehad. On geveer 25 last haring hadden wij gevangen, ter waarde van 7200 en daardoor goed verdiend. Ik ben Vrijdag i October nog naar Vlaar dingen gegaan om afscheid van de beman ning te nemen en één voor één heb ik ze de hand gedrukt en hun goede reis toege- wenscht. Met mij was er nog een matroos niet mee gegaan: Plugge, die wegens een geschil niet had gemonsterd, wat ook zijn geluk bleek. Gistermorgen kwam plotseling een ken-, nis bij ons aanloopen, die op een bulletin had gelezen, dat ik verdronken was. Hoe gelukkig de familie was, dat ik niet meege gaan was, laat zich denken." Over het schip verhaalde Van Zanen nog, dat het een nieuwe ijzeren logger was. Er waren voor ieder lid der bemanning zwem vesten aan boord. Voor den jongsten helper tot den schipper toe. Ook was er een sloep op het schip, maar daaraan heeft men bij een storm niet veel. Op de zevenweeksche reis, die men jufst achter den rug had, heeft men op de Dog- gersbank steeds mooi weer gehad. Het blijft daar altijd gevaarlijk met stormweer, door het groote verschil in diepte, waardoor de beruchte grondzeeën ontstaan, „Gaat u de volgende reis weey mee?" vroegen we. „Nou, meneer, de schrik zit er wel wat in," was het antwoord. Als ik een baantje aan den wal kon krijgen, zou ik liever niet meer gaan varen; maar ja, als ik niets kan krijgen, zit er niets anders op dan dat ik weer zee in ga.Ik moet wel, ik kan toch moeilijk blijven rondscharrelen." Van Zanen vertelde nog, dat de schipper en de overige leden der bemanning door en door in het zeemansbedrijf thuis zijn. Allen sterke kranige kerels. Te Bergen op Zoom Is Maandag in het gasthuis wederom een typhus-lijder, zekere G. uit Halsteren ter verpleging opgenomen. Dit is de derde typhus-patiënt uit Halsteren, Ook te Roozendaal is thans een nieuw (het tweede) geval van typhus geconstateerd. Te Assen zijn twee gevallen van typhus ge constateerd. Te Roermond heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Zaterdagavond ging een 14-jarige jongen per fiets van Maartensdijk te De Bilt een boodschap doen. Bij de boerderij Larenstein van den heer v. d. Grift gekomen, kwam van tegenovergestelde richting de veekooper Van Soest met een slingerenden hittewagen aanrijden. Van S., die, naar het „U. D," meldt, in beschonken toestand verkeerde, had de geheele breedte van den weg noodig. Met den boom van het wagentje werd de borstkas van het jongetje ingedrukt, die aan den kant van dan weg werd geslingerd en onmiddellijk dood is geweest. Na even te hebben gekeken, is de veekooper direct doorgereden, zonder zich verder om het slachtoffer te bekommeren. Omtrent de toedracht van dit drama waarvan wij gisteren reedt een kort relaas gaven kan nader worden gemeld: De heer Mogendorf was te middernacht van de ker mis, waar hij den avond in een der feest gebouwen kalm had doorgebracht, naar huis teruggekeerd. Met het oog op het ruwe weer verzocht zijn vader hem, even naar den winkel te gaan, omdat laatstgenoemde voor het inwaaien van de spiegelruit' vreesde. Toen de jongeman, vergezeld van een vriend, in den winkel kwam en het licht had opgestoken, kwamen een paar beschon ken lieden aan de deur morrelen. De heer M, vroeg, wat zij wilden, waarop de man nen handtastelijk werden, en wederzijds eenige klappen werden uitgedeeld. De man nen trapten daarop de spiegelruit in en ver wijderden zich. De heer M. en zijn vriend trokken zich in den winkel terug in afwach ting van de komst der politie. Na eenigen tijd kwamen beide mannen terug. De heer M. wees een van hen, den- 21-jarigen J. J. v. Leth, bankwerker-chauf feur, aan een inmiddels passeerenden agent van politie als de dader van de vernieling aan. Plotseling trok v, L. daarop een groot mes en bracht den heer M. een diepe steek onder den linkerschouder toe. De heer M. zakte hierop bloedend ineen en werd in den winkel binnengedragen. Na eenigen tijd werd hij verbonden door den politiedokter en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Hierheen was in middels ook de dader, die beschonken was, overgebracht en in arrest gesteld. Vervol gens werd het slachtoffer naar zijn woning in de P. Hendrikstraat vervoerd. Omstreeks half drie liet de toestand van den gewonde zich minder goed aanzien, waarop de huisdokter ontboden werd. Deze achtte overleg met een collega wenschelijk, hetgeen plaats vond. Het bleek, dat een der longen was geraakt en een inwendige ver bloeding had plaats gehad. Hulp heeft niet meer mogen baten ,want om halfvijf is het slachtoffer overleden. De dader, die ongehuwd ia, werd door de politie &an een langdurig verhoor onder worpen. H kon zich van het gebeurde niets herinneren en wist alleen met zekerheid te zeggen, dat hü, toen hij om acht uur van huis ging naar de kermis, geen mes bij zich had. Vermoedelijk is hii, nadat hif de ruit had ingetrapt en zich had verwijderd, naar het ouderlijk huis gegaan en heeft daar het broodmes gehaald, waarmee hij naar den winkel is teruggekeerd. Het gebeurde heeft in de stad veel in druk gemaakt. Het slachtoffer stond bekend als een zeer beminnelijke jonge man, die vele vrienden telde. De deernis met de ouders, die op zoo tragische wijze hun oud sten zoon verloren hebben, is dan ook al gemeen. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Zondag is te Tiel gevankelijk binnenge bracht W. K. uit Ommeren, die door rijks veldwachters stroopende op het Homlxveld te Maurik was aangetroffen. Op zeer korten afstand moet de man op de veldwachters een schot hebben gelost, dat echter geen doel trof. Dinsdagmorgen is een vrouw, die in gezel schap van haar zoontje, een bezoek bracht bij een waarzegster in de Raamstraat te 's-Hage, plotseling dood gebleven. De vrouw was reeds geniimen tijd lijdende aan een bartkwaaL De Geneeskundige Dienst vervoerde het lijk naar het huis waar de vrouw wOPOde. Maandagmiddag had het 3-jarig zoontje van den heer Wittenberg Craste te Oss, terwijl hij op de Markt spelende achter een (wagen uitkwam, het ongeluk- ia- worden- ge-" grepen' door den fufst passeerenden auto van den besteldienst Oss-'s-Bosch der firma Albers en Bouman te Oss. De kleine werd tegen den grond geslingerd en bekwam een hersenschudding. Na aankomst in het St. Anna-ziekenhuis bleek het knaapje reeds overleden. De chauffeur had een matige vaart en gaf op dit kruispunt voldoende signalen. Volgens een bericht uit Lequeite heeft de ex-keizerin Zita dezer dagen een auto-onge lijk naar het huis waar de vrouw woonde, goed voor haar is afgeloopen. Op den terug weg van een bezoek bij de koningin-moeder van Spanje, geraakte de auto, waarin de ex- keizerin zich bevond, door een ontploffing van 't benzine-reservoir in brand. De chauf feur liep ernstige brandwonden op. De keizerin zelf bleef ongedeerd. De auto ver brandde geheel. Heel Versailles spreekt er van, van het geval in de gevangenis van St. Pierrè. Het is ook wel het vermelden waard, welke idyllische toestanden in die kleine •vangenis blijken te heerschen. Te heb- en geheerscht liever, daar de ruchtbaar heid er een einde aan heeft peimakt. Sinds maanden was de cipier Masset op vriendschappelijke voet geraakt met twee gedetineerden, den moordenaar Guichard en den inbreker Landron. Onlangs stelde de cipier, die nog wel dienst bad, aan Guichard voor, een wandeling door de stad te maken. De moordenaar kon zijn ooren niet gelooven, maar nam het voorstel ten slotte aan. De cipier had er echter niet aan gedacht, dat nu iemand hem moest ver vangen. De moordenaar moest hem er aan herinneren. „Zeg, kerel," zei hij, „wie zal de kast dan bewaken?" „Ja, da's waar," antwoordde Masset, „aan wien moet ik mijn sleutels afgeven? Een collega wakker maken gaat niet. Maar daar b denk ik wat, In de cel naast de jouwe zit die goeie ouwe Landron, Hij heeft wel vijf jaar op te knappen, maar hij is toch 'n serieuze vent. Hij kan mij dien dienst wel bewijzen. Het is trouwens zijn beurt." Drie minuten later bewaakt Landron de inbreker, met de sleutels in de hand, de gevangenis St. Pierre. Een neuswarmertje in den mond, stond hij voor de deur den terugkeer van zijn vrienden af te wachten, Maar een politieagent kreeg hem in de gaten. „Wat is hier aan de hand?" zei hij. „Hoe kom jij buiten in gevangenispakie, voor de open deur? Waar is de cipier?" En de waarnemende bewaker zei kalm: „Maak je niet bezorgd, vriend; hij is even uit met een collega van me, en ik vervang hem zoolang." Op het politibureau was groote ontstel tenis. Ulings werd een onderzcek ingesteld, maar in de gevangenis bleek alles in orde. De gedetineerde, dat zag men, had de waarheid geproken. Toen de cipier echter van zijn wandeling thuis kwam na eenige kroegjes met zijn vriend den moordenaar te hebben bezocht vond hij in zijn hokje den commissaris van politie. De afloop is duidelijk. De cipier k-omt voor den raad van discipline, Maar Ver sailles en wijde kringen daarbuiten -r vragen zich, met de „Matin" waarvan dit ontleend is, af, hoeveel zulke gevangenis idylles van deze soort men over heel Frankrijk moet veronderstellen, tot niet onaanzienlijk gevaar voor de veiligheid van leven en goed der Fransche burgers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het te Weesp weer eens rumoerig toegegaan en heeft een tweetal politieagenten het hard te verantwoorden gehad. Toen bedoelde agenten eenige jongelui, die na het sluitingsuur de zaal van het café ,,'t Loosje" niet wilden verlaten, uit die loca- liteit trachtten te zetten, sprong een der be zoekers den agent R. op aep rug, waardoor beiden kwamen te vallen en een algemeene verwarring ontstond. Tafels en stoelen, werden tegen den grond geworpen. Een deurruit werd verbrijzeld en te midden van den ontstanen chaos wist men R. zijn gummistok afhandig te maken, welke agent toen onmiddellijk zijn revolver trok, waarop de belhamels afdeinsden. Intus schen was R.'s collega, de agent r. D„ buiten slaags geraakt met eenige jongelui, waarbij hij zich genoodzaakt zag met de blanke sa bel te antwoorden op eenige rake klappen, welke iemand uit het publiek hem had toege diend. ioen even later beid agenten op het Bin nenveer twee der verzetplegers, R. en B., in arrest namen, ondervonden zij van een zes tal jongelui zooveel overlast, dat zij hun ar restanten vrij moesten laten gaan. Nadat de politie-chef te hulp was gekomen, kwamen de jongelui er niet zoo gemakke lijk af. De politie-chef nam R, in arrest, en sommeerde de opdringende kameraden ach teruit te gaan. Toen integendeel de belhamels nog meer naar voren drongen, trok de chef zijn sabel en bracht een zekeren B„ die het ook te voren reeds met den agent R- aan den stok had gehad, een slag toe, waardoor de sabel door de pet heenging en een diepe sneewonde in het hoofd veroor zaakte. Nu bleken de jongelui er genoeg van te hebben en zetten zij het ijlings Op een loopen. R. werd fn arrest gesteld; tegen hem, alsook tegen de overigen, allen be kenden van de politie, werd proces-verbaal opgemaakt. Geen lijken meer gevonden, Pakje net 4100 aan bankpapier en specie onbeschadigd aangetroffen. Maandagmiddag te half vier is te Rotter dam de „Denemarken", de sleepboot van Piet Smit Jr., die Zondagavond bij de Hey- plaat met de vier opvarenden gezonken is, gelicht. Reeds vroeg in den morgen bad Van der Tak's Bergingmaatschappij een aanvang gemaakt met de voorbereidende maatregelen. De heer Sperling had de lei ding van dit werk. Zondagavond had men de plaats waar de „Denemarken" gezonken was, met een boei gemerkt. Maandagmor gen kwam de groote bok „Adelaarter plaatse. Nadat met behulp van dreggen nauwkeurig de plaats bepaald was, waar de „Denemarken" gezonken Waa, gingen dui kers omlaag voor het instellen van een eerste onderzoek. Men vond de Tienemar ken" liggend op stuurboordzijde. Den ge- heelen middag is toen gewerkt om de staal draden onder het gezonken vaartuig door te bevestigen. En tegen 3 uur was men zoever gevorderd, dat het teeken kon worden ge geven om met lichten ie beginnen. Langzaam kwam het vaartuig omhoog- Te hali vier was het geheele vaartuig bo ven water en werd bevel gegeven om het hangende in de takels naar een rustiger plek der rivier te sleepen. De „Adelaar" werd daarom met de „Denemarken naar de over zijde der rivier gesleept, waar de verdere werkzaamheden verricht konden worden. Het schuin hangende dek was geheel bo ven water, zoodat men met het onderzoek kon beginnen. De chef der Rivierpolitie de heer B Wisbergen, begaf zich, aan boord van de „Denemarken", Gebleken is, dat de aanvaring plaats had midscheeps en de kiel rap d« „Larenberg" £egen de kast van het. k'-elhuis ie gekomen. De stoompijp is bij het- we^stoote> langs de „Larenberg." ge- Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Hel verzacht en geneest heel weggerukt. Aanvankelijk schijnt de stoompijp terecht te zijn gekomen op het dek van den stuurstoel, want dat vertoond juist op de plaatsen waar het vernield is, de indrukken van de pijp. De koekoek van de kajuitstrap is geheel weggeslagen, terwijl bij die van het vooronder alle glazen zijn ge broken. Verder zijn de lantaarns vernield. De mast is wonderlijk genoeg geheel onbescha digd overeind blijven staan. Verder is wei nig schade aan het schip toegebracht. Het roer was geheel dwars, waaruit blijkt dat de kapitein er niet meer in geslaagd is om, nadat hij bijgedraaid was, weer van richting te veranderen. Er valt nog een merkwaardige geschie denis te vermelden. Toen kapitein Nillson vertrok om de „Larenberg" te gaan assis- teeren, had de firma Vinke Co. hem een gelakten brief meegegeven, waarin voor 4000 aan bankpapier en voor pl.m. 100 aan specie was gepakt. Dat geld was be stemd voor den kapitein van de „Laren berg", ten einde de zeelieden, die afmon sterden, uit te betalen. Een majoor der Ri vierpolitie heeft dit pakje geheel onbescha digd gevonden in een hoekje van de stuur- stelling. Door de zware specie was het niet weggedreven. Nadat de „Adelaar" op een rustiger plaats was gebracht, werd de pompinstailatie aan gekoppeld en in werking gezet, waardoor na een half uur, de „Denemarken" geheel leeg was en het water uit vóór-, achter-onder en machinekamer verwijderd was, Intus schen had men uit het voor-onder de klee ren der opvarenden opgevischt. De lijken van den kapitein en den dekknecht heeft men aan boord niet gevonden. De politie achtte het niet noodig de „De nemarken" in beslag te nemen, daar het hier geen schuldvraag betreft. De sleepboot is daarom ter reparatie naar de eigen werf van de firma Piet Smit Jr. gesleept. Het vaartuig zal weer spoedig dienst kunnen doen Ter hoogte van Hollenwettem zonk het Nederlandsche zeilschip „Triton". De be manning kon gered worden. In de haven van Nieuwediep is Dinsdag middag binnengevallen de Engelsche kolen boot „Casmoor", op weg van Harburg naar Goole. Het schip vroeg medische hulp. Bij onderzoek bleek, dat de „Chasmoor" in den storm, ia de nabijheid van Borkum, zware averij heeft gekregen. Van de brug is een gedeelte weggeslagen. De tweede officier, John Mc. Leod. werd ernstig ge wond; ten gevolge van het dichtslaan der hutdeur werden vier vingers afgekneld. De „Casmoor", een bootje van 700 ton, behoort aan de reederij Moore Steamship Companp te Goole, Kapitein is Jos. Lea. De boot was Vrijdagmorgen van Hat$>urg vertrokken. Het Fransche s.s, „Orne" is Dinsdag avond tegen half zeven te Rotterdam ge arriveerd. Doch voor het zoover was, hebben de menschen nog een hachelijk avontuur mee- emaalct. Er was, zooals wij reeds in het ort mededeelden, door het breken van den sleeptros groot gevaar, dat het vaar tuig op het Noorderstrand zou worden ge worpen, en eenmaal vast op den grond, zou er weinig kans zijn geweest dat men het weer los had kunnen krijgen. Meisje door auto ernstig gewond. Maandagvoormiddag reed een auto, 'ge merkt R 2597, komende uit de richting Lisse in de gemeente Sassenheim, ten gevolge van het niet meer werken van 't stuur, in volle vaart het trottoir op, met het gevolg, dat het 9-jarig dochtertje van den heer G. v, E. aldaar werd gegrepen, waardoor haar rechterdijbeen geheel versplinterd werd. Het meisje is in ernstigen toestand in het Academisch Ziekenhuis alhier opgenomen Voor don Inhoud ven deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Amsterdam, tl Oot. 1926. Geachte Redactie. Er is een bijzondere reden om heden reeds in plaats van a.s. /Saterdag een mede- deeling te doen. Mr. A. v. <L De ure, door „de Telegraaf' beschuldigd een te wijd gebruik gemaakt te hebben van zijn kennis als secretaris van de Staatscommissie voor den Nat. Omroep, vernietigt deze beschuldiging op afdoende wijze in het „Christelijk Tijdschrift voor Radio" volgenderwijze: Het concept voor een adres aan den Minister van Waterstaat om een zendvergunning en gemeenschappe- lijken zender werd opgemaakt den 14en April, naar aanleiding van een vergadering met de verschillende groepen gehouden en waarbij de afgevaardigde van den H.D.O. zoo onaangenaam tegen de "andere groepen optrad (ook tegen de V.A.R.A) Het request bereikte in Mei het departe ment. Een week nadat het concept was opgemaakt, is het verzoek om een zend vergunning door den H.D.O. aan den minis ter verzonden. En bij schrijven van 26 April 1926 No. 7 zond deze dat aan den voorzitter onzer commissie, dus niet aan mij. Daar de voorzitter de ingekomen stukken niet rond zond, doch deze onder zich hield tot aan den eerstvolgende vergadering, heb ik noch pri vé, noch als secretaris der Staatscommissie iets van de aanvrage van den H.D.O. ge weten vóór 14 Juni. (Toen was het request der Christelijke en Katholieke reeds lang verzonden). De officieele bescheiden hier over staan natuurlijk ter beschikking. Bij deze afdoende weerlegging als zou de heer v. d. Deure van zijn kennis als Secreta ris gebruik gemaakt hebben om den H.D.O. vóór te zijn, behoeft verder niets bijgevoegd te worden. Hij gaat volkomen vrij uit. Ook is daarmede niet in strijd wal ik schreef in mijn laatste mededeelingen. Dat de H. D. O. als zoodanig een aanvrage zou opzenden, was ons volkomen onbekend, maar wij wisten wel, en dat bedoelde ik, dat het practisch op hetzelfde zou neerko men of deze organisatie het deed of de eigenaren van den zender, de N. S. F., daar deze de zender per contract geheel aan den H. D. O. had verhuurd, In zooverre kon ik dus gerust spreken, dat de H. D. O., zij het ook door middel van de N. S. F. de zendvergunning had aaógevraagd, en als zoodanig was het redereen bekend. Nog eens,' dat er door den H, D. 0. zelf nog eens een special zendvergunning zou worden aangevraag wisten wij niet. Ik acht deze verklaring noodig, omd; voor den lezer, die misschien niet van a- die verwikkelingen op de hoogte is, er mo gelijk tegenspraak zou opgemerkt worden tusschen wat ik schreef en wat de bee v. d. Deure in het Christelijk Radiobla verklaart. Met dank voor uwe opname. L, H. PERQUIN, Voorz. v. d. K. R. O. AMSTERDAM, 12 Oct. (Bericht van h'et Gem. Veilingsgeb. expl. De Jong KoeneJ Soldat Laboureur 1422, william duchesse extra 3444, idem I 2430, br. hardy extra 3036, bonne louise d'avranchos extra 4452, idem I 2432, herfst maagdeperen 12-16, br. d'amalie 24—* 32, br. lebr. 12—18, nouveau poiteau 10 14, conseiller de la cour 1422, berga mot peren 812, doyenne de commis 38 56, maagdeperen 1620, jodenperen 610, klaasjesperen 9, br, clairgeaw 1420, transperant de Croüse 32—40, goudreinetten 2636, jaap van dirk 12 16, bloeme zoet 14—20, hollemans 14 20, benderzoet 1418, peasgood non such 2230, roode calville 1628, drui ven blauw 6074, alles per 100 K.G>| ananas meloenen 0.250.40, netmeloenca 1839, karbonkels 0.55—0.75, suike*- meloenen 1350,45, kassnijboonen 46-w 50, snijboonen 1225, enkele spercieboo» nen 1228, dubb. spercieboonen 1236, tomaten 26—36, augurken fijn fijn 32— 45, idem I 1622, komkommers geel' I 8.5012, idem II 46, wit 35 pér 100 stuks. Peen 1614, selderie 1—3, peterselie 12 per 100 bos. Spinazie 0.30 1.10 per kist. Postelein 0.150.52 p«r bussel. Andijvie 1.402.60, sla 23.40 p4r 100 krop, zandaardappelen 6.707.80, drie lingen 3.404.20 per 100 K.G. Spruiten f 1.802.60 per zak, uien 1.401,60, nap 1.20—1.50 per baal 50 K.G. Bloemen: Hadley 48, Columbia 4—& verschure 3—6, golden ophelia 4 pernet 45, ophelia 35, sunburst ƒ13 5, keizerin j 45, am. anjers 71|, rayananten 1825, pullings 202f, mont blanc 1826 per 100 stuks, snijgroaa 45 per 100 rank. Eiketakken 4.50 pér 100 takken. BODEGRAVEN, 12 Oct. Kaas. Ter marlrt waren 406 wagens. Prijzen 4452, rijks- merk le soort 5258, 2e soort 44—50, zware 62. Handel matig. PURMEREND, 12 Oct. Aanvoer 16 stapels fabriekskaas 46, met merk 52; 48 rt. boerenkaas 47, met merk 52; 2 st. Goud- sche kaas, met merk 48. Boter. Aanvoer 761 K.G. 1.101.20 pér K.G. HULST, 11 Oct. Granen. De aanroer was heden gering. Genoteerd werd voori tarwe 14, regge 11.50. gerst 11, ha ver 10, erwten 1420, bruine booneta 17. 'SNEEK, 12 Oct. V e e. Ter markt warefc 482 melk- en kalfkoeien 250380, 84 vette koeien 210340. 14 vette kalve ren 3080, 104 nuchtere kalveren 6-=- 16, 1419 graskalveren 30100, 213 scha pen 2033, 389 lammeren 1421, 656 varkens 50100 103 biggen 1016. Vette runderen 4045 e„ vette kalveren 5590 c., vette varkens 3033 c„ zouters 31—32 ct, per K.G. Melkvee in le soort gevraagd, afwijkende kalm; vette runderen kalm; vette en nuch tere kalveren prijshoudend; graskalveren vlug, met goeden handel; wolvee traag; biggen lager. WIJK BIJ DUURSTEDE, 11 Oei Fruit veiling. Groenperen 810 c„ 2e s. 56 c:, soldat laboureur 1517 c., 2e 104B o„ beurré van den ham 1618 c., 2e s. 1013 c., beurré claso 1925 c„ 2e s. 913 ci, nouveau pateau 1416 c., 2e s. 812 <s, camp. zoet 1315 c., 2e 6c., goudrei netten 19—24 o„ 2e s, 12—14 c., bellefleur 1621 c-, 2e s. 913 c„ zure bloemee 15— 18 c„ 2e 1012 e,, goldpermain 1316 c., 2e s. 1012 c., maagdeperen 1720 ci, 2e s. 1215 c„ Ijsbonten 912 o., 2e a. 46 c„ winterjannen 56 c., 2e s. 34 ot, witte kozijnen 1013 c., 2e s. 5—6 es, klaasperen 912 o„ 2e s. 46 o„ oranje bergamot 1318 c., conference 20—23 c«, 2e s. 1115 c„ alles per K.G. MEDEMBLIK, 12 Oct. Bloemkool t-s- 26,70. Witte kool 11.20. Roode kodl 0.702.80. Savoye kool 12.10, all A per 100 stuks. Uien. Groote gele 1.23-* 1,40 ver halve H.L. PURMEREND, 12 Oei Eieren. Aan d« veilingen waren aangevoerd 35.000 kippen-, f 8JB0—11; 29.000 eenden-, f 6.80—7.10. VENLO, 11 Oct. Eieren. Coöp. Veilingr- ver. Aanvoer 260.000 stuks, kippen- f 9.8Ö 10.80, kleine f 5.809.50, eenden- f 7.50-=» 7.70, ganzen f 23. ROERMOND, 11 Oct. Eierenmijn. Aanf- voer 1.115.000 stuks. Hoogste prijs f 10.50, laagste prijs f9.80, kleine eieren f 6.10— 7.30, eendeneieren f 78.10. ELST (Bet.), 11 Oct. Fruit. Velling V. O. B. Bonne louise d'avranche 35—48, wife Wam duchesse 2742, beurré clairgeau 16rf> 39, maagdeperen 1618, kraaiperen 1013* nouveau poiteau 1016, doyenne de comicé 3448, vijgeperen 1313, duchesse d'an^ goulome 1419, engleterre 88H, cures 10 12, conseiller de la cour 1314, oranjes bergamot 1213, koning Karlr v. Wurtem- burg solda laboureur 1927, laghipont 4048, gieser wildeman 8%9, avezaatsch» kapellen 714814, zandbeurré 4146, pondè peren 89, besieperen 89, ijsbouten 7— 10, bergamotperen 8/49, goudreinetten le soort 2232, 2e soort 15—17, extra 39—J 43, bellefleur 2327, sterappelen 2441; zure roodjes 2240, Fransche reinetten 15 20, hollemans 1619, citroenbellefleur 20 23, Groninger kroon 2022, landsberg®* reinetten 2432, notarisappels 1927, la moenappels 2634, druive n7277, Fran sche paradijs 1617, dubb. benderzoet 15 18, jasappels 1215, beugelzoet 1415, campagnezoet_1314, pomme d'oranje 14— 16, Gerrit Roelofs 1415, zoete paradijs 14 —15, reizoet 13—14, alles per kg. GRONINGEN, 12 Oct. Vee. Kalf- «n melkkoeien le soort f 350390, 2e f 275— 300, 3e f 175200; vroegmelkkoeien le f 325—375, 2e s. f250—300; kalfvaarzen 1« s. 300320, 2e s. f 175—200; varekoelen le s. f 100325, 2e s. f 250270; stieren le s. f 0.74—0.76, 2e s. f 0.58—0.60, slacht vee le s- f 0.84—0.86, 2e s. f 0,780.80 per kg. slachtgewicht; melkschapen f 4050; vette schapen le s. f 3539, 2e s. f 2832, weideschapen le s. f 3538, 2e s. f 2528, weidelammeren f 1014; vette kalveren le s. f 1.151.70, 2e s. f 1.051.10, vette lam meren f 1719, loopvarkens f 1720, vette varkens le s. f 0.620.65, 2e s. f 0.54— 0.60, Londensche varkens zouters le f 0.600.63, 2e s. biggen f 1013, f 1.30 per week. Aanvoer 135 vette koeien, 235 kalveren, 628 melk- en kalfkoeien, 46 stieren, 1630 schapen, 1049 vette en Londensche varkens, 630 magere varkens en biggen. Het kalfvec, melkvee en slachtvee werd zeer traag verhandeld, voor de laatste He pen prijzen terug. Stieren prijshoudend. Ve*r te kalveren vlug en hooger, voor een enkel prima slachtkalf werd nog iets boven no* teering gemaakt. De wolveehandel had Ml grooten aanvoer een prijshoudend verloop* Vette varkens bij grooten aanvoer minde* vlug en lager. Ook voor de zouters liepeii prijzen iets terug, Biggen niet geheel pnfsg houdend.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10