Een onhoudbare Voornaamste Nieuws stelling. Vreeselijk Spoorwegongeluk nabij de spoorweghalte Kethel. Storm op Zee. Stadsnieuws. Woensdag 13 October 1926 50ste Jaargang No. 16378 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste ad Vier spoorwegarbeiders vermorzeld. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE DE EERSTE CURSUS DER R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. Het Oostersche schisma. F.i?N PPnr>AC-ANn\. ypmr.AVAN DEN R.K. VFDT rWENBOND. Leven en werken van Petrus Donders. in dit nummer. 5? J. J. WEBER ZOON TelegrrapMsch Weerbericht Een zware pompoen. pe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij ^Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën "35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbodv advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflfin lange geheele ongeschiktheid tot werken door 7^fi e,en ongevai met f OKft bij verlies van een hand, flOt* - bii verlies van een fGfl bij u breuk van t rt bij verlies v. eei tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- «tJUu.'" van beide armen, beide been en of beide oogen- 1 JU. doodelijken aflooo 1 £dU.'een voet of een oog ICO. duim of wijsvinger s UW. heen of arm; ,TU' andere vinger. Zooals dezer dagen ook in dit blad ver meld werd, heeft de Arnsterdamsche Wet- houder van financiën, de heer Wibaut, een onderhoud gehad met een redacteur van het v\ eekblad ,,de Zakenwereld," waarin deze sociaal-democraat uit de voorste gelederen een uiteenzetting gaf van zijn levenswerk, het beheer der openbare kas van de hoofdstad. Nu sta voorop, dat het financieren van de in- en uitgaven van een wereldstad als Amsterdam, met een jaar- lijksche begrooting van rond de honderd millioen gulden, maar vooral met de vele eischen, welke eene oude stad, groeiend 'ot modern verkeerscentrum, een stad boven dien met een groote arbeidersbevolking en een daarop steunend gemeentebestuur, dat fcet financieren van zulk een huishouden geen gemakkelijk werk is. Andere steden, in binnen- en buitenland van meer of minder gelijke grootte toonen wel, dat voor zulk een financiering een krachtige hand en een man met een eigen wil noodig is. En dit is een lof, welke zelfs een tegenstander den rooden Wethouder in Amsterdam niet onthouden mag; de heer Wibaut weel wat hij wil en hij heeft de kracht zijn wil ook door te voeren. t Is daarom dan ook wel belangwekkend *ulk een man eens over zijn eigen werk te hooren praten. Immers, al zijn we het nu ook al jaren gewoon, het blijft daarom toch een merkwaardig verschijnsel een lang niet slappe socialist als de heer Wibaut is, aan de geldlade van Nederland's ho'oldstad te zien zitten. Nu hebben wij in het boven bedoelde onderhoud weinig nieuws gelezen. Wat de heer Wibaut daar mededeelde over zijn fianancieele politiek, over het sluitend maken van de begrooling, over de eerig juiste wijze van geldlcenen, n.m voor productieve doeleinden, dat alles heeft hii al meermalen bij begrootingsdebatten uiteen gezet. Daarin is trouwens op zich zelf niets nieuws. Het is de methode van financiering van penbare geldmiddelen, al sinds onheuglijke tijden als de eenig gezonde aangeprezen, door „burgerlijke" ministers en wethouders van financiën. Wanneer men echter een sociaal-demo craat als de heer Wibaut al zulke stevige beginselen tegenover een redacteur van „de Zakenwereld" hoort uiteen zetten, dan Haat men'Zoo gemakkelijk aan het peinzen. De financieele' theorieën van den heer Wibaut schijnen niet anders te bedoelen, dan de „kapitalistische samenleving" zoo veel mogelijk intact te houden en niet te doen wankelen op haar grondvesten. Het heele betoog van dezen rooden, groot- hoofdstedelijken Wethouder, is één door loopend pleidooi voor het veilig stellen van de rente der obiigatiehouders van Arnsterdamsche schuld. Die veiligstelling heeft zou men zeggen 's heeren Wibaut's geheele hart en ziel. Hij bewijst den redacteur van „de Zakenwereld," dat veel meer voor rendeerende instellingen als de bedrijven, dan voor improductieve inrichtin gen als ziekenhuizen wordt geleend. Onder zijn bewind is het cijfer van het percentage der leeningschuld voor produc tieve doeleinden tegenover dat der improductieve zelfs stijgend geweest en be droeg op 31 December 1925 77.82 pet. En voor de bedrijven mag zeker wel geleend worden. Zij keeren jaarlijks rond 10 millioen winst uit aan de gemeente en volgen een zeer voorzichtige, conservatieve afschiij- vingspolitiek. Het summum daarvan is wel bij het grondbedrijf ie vinden. De daarvoor aangegane leeningen werden vroeger in 75 jaar afgelost; thans in 50 jaar. De sterkere aflossing wordt uit den gewonen dienst, dus door den tegenwoordig levenden belas tingbetaler voldaan, terwijl die aflossingen niet worden gedekt door bijschrijvingen op de waarde van het grondbezit. Hierdoor vergroot Amsterdam zijn kapitaal jaarlijks met 8 ton. Na 50 jaar staat dus de gekochte grond voor 1.op den balans. Zou men niet zeggen, dat hier dc direc teur van een of andere kapitalistische maat schappij aan het praten is, die tegenover de aandeelhouders de soliditeit der onder neming moet uiteenzetten, omdat hij weet, zeer binnen kort opnieuw een beroep te moeten doen op hun vertrouwen, wat in de handelswereld niet anders is dan klinkende munt uitzetten tegen de belofte van zijn coupons op tijd verzilverd te krijgen cn dat het gestorte geld ten allen tijde safe is? Wanneer men dit den heer Wibaut zou zeggen, zou hij het antwoord niet schuldig blijven. Hij zou u zejgen: zie eens, wij leven nu eenmaal in een kapitalistische samenleving en de landswetten moeten wor den nageleefd, Wanneer ik dus het bestuur van een stad aanvaard, dan moet ik mij daarnaar richten. En wanneer gij dan vragen zoudt: maar wat komt er dan van uw socialistische beginselen terecht? dan antwoordt hij u: die belijden wij in de politiek. In den gemeenteraad trachten wij zooveel mogelijk sociaal-democratische politiek te voeren: maar het beheer der financiën heeft daarmee niets te maken: een socialistische finau- cieële politiek is in de bestaande omstan digheden onmogelijk! Ge zijt natuurlijk niet zoo onbeleefd om te vragen, of er eigenlijk wel een scherp omschreven socialistische financieële poli tiek bestaat. Maar voorzichtiglijk kan wel de vraag worden gesteld of een eenzijdig democratische politiek niet met de zeer soliede en blijkbaar verplichte conservatieve financieële politiek in botsing kan komen De interviewer van „de Zakenwereld" schijnt zulk een voorzichtige vraag te heb ben gesteld in dezen vorm: maar, wanneer dan alles zoo'veilig is in Amsterdam, waarom trekken er dan zooveel groote kapitalen weg? Hij had er nog bij kunnen voegen: waarom bestaat er in de hoofdstad niet ten onrechte vrees, dat er avond of morgen een vergeefsch beroep op de geldmarkt zal wor den gedaan? Waarom moet er voor die con servatieve financieële politiek der hoofdstad zooveel reclame worden gemaakt? Het antwoord van den heer Wibaut, dat de redenen, waarom de groote vermogens hoe langer hoe meer Amsterdam ontvlieden, dat de oorzaken, waarom iemand verhuist, niet te achterhalen zijn, is natuurlijk maar een uitvlucht. Het leit is er en een goed bestuurder houdt daarmee rekening Wij voor ons willen niet als beschuldiger optreden en de uitsluitende schuld niet geven aan de gemeentepolitiek. De slechte ver houding der Rijks- en Gemeentefinanciën en tal van andere factoren zullen mede hun invloed laten gelden. Maar dat hier iets hapert, staat wel vast. Wie beweert: de geldschieters hebben niet te maken met de wijze, waarop het geld besteed wordt; zij hebben slechts te vragen of hun rente wordt betaald en of hun geld veilig is belegd, vergist zich. De practijk bewijst het. Dure politiek vraagt veel geld, dat er maar op twee manieren kan komen; uit belastingen en uit leeningen. De regel is, dat het uit beiden komt. Naast hocge belastingen -'or den enorme kapitalen geleend door onze publiek rechterlijke organen. En de rent-: en aflossingen van een groot deel van het ge leende geld moeten weer door belastingen worden opgebracht. Voor den burger is dus het belastingpercentage een zeer voorname factor. En de grootte daarvan hangt af van het gevoerde beleid. Een beheerder van een openbare kas kan niet tot het vertegen woordigend lichaam zeggen: voert gij maar politiek, ik zal wel zorgen, dat er uit be lastingen en uit leeningen geld komt. De heer Wibaut maakt zich van de aange kondigde belastingverhooging in de hoofd stad dan ook wel gemakkelijk af met de bewering: eenige jaren lang hebben wij de belasting verlaagd; het is dan consequent, dat wij ze ook weer eens een jaar ver- hoogen! De budgetten der openbare lichamen immers staan de laatste jaren op veel te hoog peil en het economisch leven kan slechts gezond worden, wanneer dit veel te hooge niveau stelselmatig omlaag gaat. I ot nu toe heeft de Arnsterdamsche Wethouder de touwtjes aan elkaar kunnen krijgen en zelfs een paar maal zijn vermenigvuldigings- cijfer der inkomstenbelasting iets omlaag kunnen drukken, omdat hij kon putten u.> een reservefonds. Nu dit potje den bodem laat zien moet hij de belasting weer ver- hoogen. Zulk een financieële politiek is dus niet erg kunstig. Waar wij echter op wilden wijzen, was op de onhoudbaarheid van de stelling: men Kan als sociaal-democratisch Wethouder van financiën de meest conservatieve finan cieële politiek voeren, terwijl de gemeente raad zich in het voteeren van uitgaven om niets bekommert De heer Wibaut meent, dat het voeren van politiek en het beheer van de financiën twee afzonderlijke dingen zijn. De practijk leert Wel anders: de soliede zakenman Wibaut sluit soliede leeningen; de sociaal-democraat Wibaut moet de belastin gen verhoogen. Op den duur zal de een aan den ander moeten zeggen: wij kunnen niet langer twee zijn in één vleeschl Men seint ons: In den afgeloopen nacht heeft zich nabij de spoorweghaite Kethel een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij 4 menschenlevens te betreuren zijn. De 42-jarige ploegbaas C. G. Noome, diens 20-jarige zoon Leendert, de 38-ja:ige arbeider G. D. Hoekzema en de 32-jarige arbeider A. J. Kwant waren in den afgeloopen nacht bezig geweest met het lossen van een grinttrein, die op den spoor weg tusschen Kethel en Schiedam stond. Omstreeks 3 uur staakten zij den arbeid in verband met het buitengewoon slechte weer en gingen zij huiswaarts. Zij namen als ge woonlijk het linker spoor, zoodat zij even- tueele treinen uit tegenovergestelde rich ting kunnen zien aankomen. Ongeveer 100 M, achter hen liep de ploegbaas Blom, die aan den zelfden trein had gewerkt. Hij volgde het rechter spoor. Op zeker moment passeerde hem den posttrein van Schiedam naar Amsterdam en toen hij een 100 M. verder gekomen was, ontdekte hij de vreese. lijke gebeurtenis die had plaats gehad. De 4 man die hef linker spoor gevolgd hadden, hadden zeer waarschijnlijk door het vreese- lijke weer den posttrein achter hen niet hooren aankomen en waren allen verplet terd. Hun vreeselijk verminkte lijken lagen op den spoorweg. De ploegbaas Blom ging direct naar Kethel, waar hij en de 4 omge komenen thuis behooren en waarschuwde de autoriteiten. Toen de burgemeester van Kethel om kwart over 4 met den veldwach ter ter plaatse van het ongeluk kwam, v/as daar ook reeds Dr. Sauer uit Kethel, Er viel echter niets meer te helpen. De 4 lijken werden op een lorrie getild en in den donkeren nacht naar de halte Kethel gere den, van waar zij vervolgens naar een groote landbouwschuur naar deze halte werden overgebracht en neergelegd. Maatregelen zijn genomen om de lijken te kisten. Het ongeval had plaats, doordat, wanneer er 's nachts op de lijn gewerkt wordt en een materiaal trein op den spoorweg staat, dan slechts over enkel spoor wordt gereden. De omgekomen arbeiders schijnen dit niet te hebban geweten ot althans daaraan niet te hebben gedacht. De ploegbaas Noome laat een vrouw met 3 kinderen, Hoekstra een vrouw met 2 jonge kinderen achter. De andere slacht offers waren ongehuwd. Het bericht van bet vreeselijk ongeval verspreidde zich van morgen vroeg als een loopend vuurtje door Kethel en Schiedam. Het gebeurde heeft op de bewoners een diepen indruk gemaakt en algemeen is men begaan met het lot der nagelaten betrekkingen. Het treinpersoneel heeft van t gebeurde niets gemerkt en de posttrein is doorge reden. Het was op den heerlijken, zonnigen en warmen dag van 31 Augustus van dit jaar, dat de velen, die op de pieren de koelte zochten, welke aan land door geen fri^ch windje werd gebracht, verrast werden op een schouwspel dat, misschien dikwijls ge zien, steeds ons trekt door dc imposante grootschheid ervan, Getrokken door eer onmogelijk kleine sleepboot, voer, statig als een zwaan en tegelijk imposant als een reus, de machtige P. C. Hooft, het nieuwe schip der „Nederland," uit den nauwén kanaal- mond" in de wijde havenkom tusschen de pieren. Kalm, plechtig bijna, voer het reus. a.chtige gevaarte door het stille water van dén haven, tot eenmaal buiten de pieren, de breede golven van de deinende zee tegen den scherpen boeg brakep. Ontelbare zak doeken werden gezwaaid door de kijkers op het puntje van de pier, den passagiers op het zeekasteel een laatste groet brengend en genietend meteen van het gezicht van den Óceaanstoomer, groolsch, machtig, breed op het zon-beschenen kalme vlak van dc zee. Velen zullen zich toen den kaoitein van het trotsche schip hebben kunnen voorstellen, die in het heerlijke besef van riin macht over de klttne, drijvende wereld, op de brug stond, de levende Waarheid van het woord dat Sophacles reeds in de Grieksche oud heid neerschreef: Veel is geweldig op aarde, maar niets is geweldiger dan de mensch. Heerscher was die mensch op de brug, heer- scher over schip en machines, over natuur en zee. Zondag j.l. kwam een andere machtige Óceaanstoomer, terug van de lange reis, oof de pieren van IJmuiden. Urenlang heelt de bemanning van het passagiersschip ge werkt en gezwoegd om behouden de veilig heid cjer schuttende pieren te bereiken. Keer op keer stoomde men op, doch moest telkens terugkeeren in de woelige golven, die het schip uit den koers sloegen, zoodat er gevaar ontstond dat men tegenop de piet zou stoot en. Tenslotte, na eindeloos gema noeuvreer kon men de haven bereiken, toch nog schuin-geslagen door den krachtigen wind, die den kolos van staal en hout uit bet midden der vaargeul woei. Nog was de mensch meester en beheerschte dodr ver stand en techniek de elementen. Zij, die dien strijd tusschen mensch en na tuur gezien hebben, kunnen zich een denk beeld vormen van de verschrikking, die op zee gewoed heeft in den stormnacht van Zaterdag op Zondag. De orkaan, die wij ken nen door gieren en fluiten, afgerukte boom takken en losgeslagen dakpannen, tiert daar toomeloos over de oneindige vlakte, zweept de golven op, vernie.lt, verplettert, doodt daar alles. Wij, op het land, sidderen als dan een windvlaag om bet huis giert en denken met angst en medelijden aan visschers en zee vaarders, die op het verraderlijke water aan het gruwelijk spel der elementen ten prooi zijn. Maar wij kunnen ons niet voorstellen, wat daar dan geleden wordt, hoe torenhooge golven en knetterende donderslagen den ver schrikten mensch in 't hoofd hameren. Wi] zijn heerschers, niet gij; welk een angst, ont zetting en wanhopige verlatenheid die men schep moet bevangen, als zij meedóogenloos in de beangstigende duisternis worden rond geslingerd, ieder oogenblik den zwarten dood voor oogen, gescheiden van den ziedenden afgrond, door een plank. Als de grootste verschrikking van den nacht voorbij is, als met den morgen de storm in kracht vermindert, zijn wij spoedig angst en kleinmoedigheid vergeten. Met het licht keert het zelfbewustzijn terug. Tot de kranten ons den volgenden dag weer herin neren aan de drama's, die op zee gebeurd zijn, aan den harden strijd die er gestreden is, een hopeloozen strijd, aan de wanhoop, die er geleden is, aan de menschcn, die on der de vreeselijkste omstandigheden uit het leven weggerukt zijn; een visschersboot ver gaan, 12 menschen verdronken; een logger vergaan, alle 13 opvarenden verdronken, een haringvisscher vergaan, 12 personen ver dronken; ten matroos over boord gevallen, een stuurman van de brug geslagen Mis schien hebben zij gestreden, die zeelieden en visschers tegen den overmachtigen vijand, hebben zij zich verzet, gegild, gebeden dat zij wilden leven, dat zij niet wilden vallen onder de zeis van den vreeselijken maaltr. Ver geefs, de dood was heerscher toen, opper machtig, en den volgenden dag weenden de bewoners der visschcrsdorpen in krankzin nige smart, dat het niet waar was, dat hun vader, hun kind, hun verloofde niet meer leefde Dan fluiten de laatste windstooten van den storm over het rouwende dorp: het is waar, het is waar. Het is een veel gebruikt woord: de visch wordt duur belaald; keer op keer hooren v/ij het, maar pas na een rapip als van Zon dag dringt het weer tot ons door: de zee vraagt vele slachtoffers. Sociëteit ,.St, Banro". Esperanto 8 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur Vioolonderwijs 6 uur Geloof en We tenschap 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Gem. Concertgebouw Lezing voor de leden der Alliance Francaise 8 uur. Stadsschouwburg De Veluwsche zanger Jan van Riemsdijk 8 uur. OUD-SCHOTEN Gebouw R.-K. Volks bond Kerklaan Repetitie Tooneel- club Rederijkers 8 uur. Kunstzaal „De Waag" Spaarne Ten toonstelling van schilderijen van N. Bastert en O. L. Koster van 24 uur. Museum van Kunstnijverheid Van 104 uur Tentoonstelling van Beeldhouwkunst, Kunstzaal J. H. de Bois Kuisweg 68 Tentoonstelling van werken uit Noor wegen door H. van Steenwijk. Kleine TJieresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat II. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit „St. BavoSmedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van °'4 12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 86 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw ..Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsocbtends en op Zod- en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeciging. Bloembolstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandscbe meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraal 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid, Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hel gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. /5151 en verder bij de leden, te kennen aan bet zwart schild met wit kruis aan de« huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrictetsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat er in ons land weinig belangstelling bestónd voor de Oostersche kerken. Virie had er 20 jaar geleden ooit een H. Mis bijgewoond volgens den Oosterschen ritus? Tijdens mijn studiejaren te Rolduc is daar eens een bis schop uit Armenië geweest, die 's morgens voor ons de H. Mis las. De leeraren, die an ders hun best deden, om buitengewone litur gische plechtigheden voor ons te verklaren, hebben he>. toen niet noodig geoordeeld, om ons van te voren in te lichten: er zou ook weinig belangstelling voor geweest zijn. We beschouwden die liturgische vormen als iets ouds, dat ten doode was opgeschreven, en het geheel maakte weinig indruk. Wie een uitstapje maakte naar Parijs, ging ook een godsdienstoefening bijwonen in de Grieksche kerk van Saint Julian le Pquvre, maar men deed dat in de gesteltenis, waarin men ook andere bezienswaardigheden van de stad in oogenschouw nam. Van een door dringen in den geest van de Oostersche liturgie was voor den gewonen mensch geen sprake. De Oostersche kerk met haar eigen rijke gebruiken had voor de gewone Wester lingen afgedaan Naar ons idee kon het Oosten alleen nog heil verwachten, wanneer het met pak en zak naar het Westen over kwam. Die mentaliteit is totaal veranderd. Ook tot het groote publiek is doorgedrongen de betere opvatting, die door de laatste Pausen gepropageerd is, dat er in het Oosten, het oudste deel der Kerk, en eeuwen lang de drager van de kerkelijke ontwikkeling, waardevolle elementen van kerkelijk leven bewaard zijn. De hereeniging van de beide kerken kan voor iedere partij slechts voor- deelig zijn. De herleefde belangstelling van de Westersche Christenheid voor de afgeschei den broeders in het Oosten openbaart zich op verschillende wijzen. Bij gelegenheid van het Eucharistisch Congres te Amsterdam trokken weinig plechtigheden zooveel belangstelling als de H. Mis volgens den Oosterschen ritus. En het wds geen kijkspel, maar bij het talrijke publiek een ernstige poging, om met die liturgie mee te leven De Oostersche bis schoppen en priesters, die in ons land komen, vinden veel bijval, en reeds zijn er De 23-jarige W. A. DE BRUIN, uit Schoten, die op zoo droevige wijze het leven verloor ten gevolge van een auto-ongeluk Maandag avond op den Rijksstraatweg te Schoten. Hollandsche jongelui, die hun leven geheel aan de hereeniging der Oostersche kerken willen wijden. Daarbij komt, dat er Congres sen gehouden worden over de hereeniging der kerken, dat de groote dagbladen ge regelde rubrieken hebben over de Ooster sche kerken, dat er zelfs gepoogd wordt, om een aparte kloosterorde te stichten, die zich de hereeniging ten doel stelt. Om dan nog te zwijgen van de herleefde studie van de gebruiken en de leerstellingen, die in de Oostersche kerken gevolgd worden. Maar bij dat al moet bij den denkenden mensch wel de vraag opkomen: waarom hebben de Oostersche christenen zich van de eenheid van de Roomsche Kerk afge scheiden, en hoe is die afscheiding in haar werk gegaan? En zijn de pogingen, om de breuk ie herstellen, eerst in onzen tijd be gonnen? Op al deze vragen zal antwoord gegeven worden in een cursus van drie lessen, die de vereeniging „Geloof en Wetenschap1' in dc R.-K. Volks-Universiteit organiseert, Dc lessen zullen gegeven worden op 14, 21 en 28 October 's avonds te 8K uur in het ge bouw St. Bavo, Smedestraat 23. De docent, Prol. W. Nolet van Warmond, verdeelde ziin stof in: oorzaken, crisis en vooruitzichten in zake de Oostersche scheuring. In den cursus zal dus een flink gedeelte van de oude kerkgeschiedenis de revue pas- seeren. Maar het zal niet zijn een dor opsommen van oude feiten, die voor ons geen beteekenis meer hebben, doch de docent zal trachten, om uit de geschiedenis duidelijk te maken, hoe de droevige scheu ring kon ontstaan, hoe ze zoo lang 'on duren, en welke leering er uit het verledene voor de pogingen tot hereeniging te trek ken valt. Zoo wordt dus deze cursus van prakhs^ belang ter verlevendiging van de belangstel ling in een zaak, die den regeerenden Paus zoo innig ter harte gaat, de hereeniging der kerken. Komt u ook husteren? Voor toegangsbepalingen verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende annonce. De R.-K. Vrouwenbond heelt zijn actie voor het thans aangebroken winterseizoen ingezet met een propagauaavergadering in de groote zaal van gcbou.v St. Bavo, en deze eerste avond kan door bet bestuur als een volkomen succes geboekt worden en hield tevens mooie belotten in voor een vrucht baar werken. Immers over belangstelling had men zeker niet te klagen, want ondanks het zeer slechte weer en ondanks vergaderingen elders, was de groote zaal met zeer veel aandachtige toeschouwsters en toehoordsters gevuld, die zich zeker een gang door den stortregen naar de vergaderzaal niet zullen beklaagd hebben, want wat het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond haar wist oor te zetten, was de erkentelijkheid der leden ten voile waard. Het was een avond vol afwisseling en het propagandistisch karakter, dat natuurlijk het integreerend deel er van uitmaakte, werd gaarne aanvaard Te ruim acht uur opende de presidente, mej. F. A. M. Peeters de vergadering met den Christeiijken groet, waarna door alle aanwezigen staande het „Roomsche Blijd schap" werd gezongen. De presidente betuigde haar innige blijd schap met de groote opkomst, ondanks bet slechte weer en zij heette allen op dezen eersten vergaderavond var het seizoen welkom, in 't bijzonder den Zeereerw. pater H. v. d. Sande C.s.s.R., die zou spreken over het leven en werken van den eerbiedwaar digen Petrus Donders. Spr. zou gaarne zeer veel lol de leden willen zeggen, maar de tijd was beperkt en daarom beperkte zij zich tot het meest nood zakelijke, Behalve eenige mededeelingen van huishoudlijken aard, wilde spr. er toch nog eens den nadruk op leggen, dat de Vrouwenbond niet bestaat uit het bestuur alleen, maar uit liet bestuur en alle leden, zonder uitzondering. De leden moeten in eendracht en vriendschap met het bestuur samenwerken. Dan alleen kan iets grootsch tot stand komen. Het programma werd dan geopend met een vaandel-apotheose, welke mej. Else Wille met begeleiding van mej. Annie Bonarius met zang opluisterde. Het geestdriftig applaus bewees wel, dat het artistiek tableau vivant indruk bad ge maakt. Door het Heemsteedsch Vrouwenkoor „St. Agnes" onder leiding van mej. Elze Wille, werd daarna een tweetal liederen uit gevoerd. Onder de suggestieve leiding van dc diri- gente kwamen de liederen zeer goed tot hun recht. Het grootste deel van den avond werd gevuld door de lezing met lichtbeelden over het leven en werken van Petrus Donders door pater H. v. d. Sande C.ss.R. „Woorden wekken, maar voorbeelden trekken.'' Dat aloude spreekwoord hoopte de gewijde spr. dezen avond nog eens waar te maken en hij uitte den wensch, dat het voorbeeld van den eerbiedwaardigen Petrus Donders bij alle aanwezigen zou mogen bewerken, dat zij ook missionaris zouden worden in eijjen kring, voor zoover zij daartoe in staat zou den zijn. Aan de hand van tal van fraaie lypee- rende lichtbeelden behandelde spr. dan het leven van den eerbiedwaardigen dienaar Gods en verluchtte zijn causerie met vele merkwaardige gebeurtenissen te beschrijven uit dc jeugd en het missionarisleven van Petrus Donders. Pater v. d. Sande vergeleek de heiligheid van Petrus Donders met die van de H. The- resia en hii schetste de overeenkomst in het karakteristieke van beider heiligheid. Bei den hebben uiléemunt in nederig vertrou wen op God. Onder bet aandachtig toeluis teren van het auditorium verhaalde spr., hoe Petrus Donders te Tilburg uit godvree- zende, doch weinig bemiddelde ouders ge- horen werd, hoe hij in zijn jeugd vele moei lijkheden op zijn weg ontmoette, die de ver wezenlijking van zijn ideeal, priester en mis sionaris te worden, vertraagden. Gedwon gen door handenarbeid in het onderhoud van zijn ouders te voorzien, vertrouwde hii desniettemin volkomen zeker eenmaal priester ie zullen worden. En zijn ideaal is verwezenlijkt. In het 'seminarie schitterden in hem 'n diepe nederigheid e'1 ee- onver stoorbare zachtaardigbe'd die hem een voorbeeld voor al zijn medeleerlingen deed ziin. In de missie te Suriname arbeidde de die naar Gods 45 ïasr zonder oohouden, voor het 7i"lenhoil d-r olantage-slaven, der nrmlaatschen en der Indianen. Ontroerend waren de gebeurtenissen en Vreeselijk spoorwegongeluk bij Kethel. Vier arbeiders vermorzeld. Het vergaan van de „Vlaardingen 46". Vermoedelijke oorzaak een grond-zee. Vermoedelijk industrie. geen staking in de mijn* De stichting „Maas en Waal" opgericht tot hulp aan slachtoffers van den watersnood. Herstel van het zevende leerjaar, verzoek van 89.134 personen. Een De Reedersvereeniging voor de Ned. Ha- ringvisscherij vraagt medewerking van du politic-kruisers. Een verklaring van minister Kan in zako den terugkeer van den ex-keizer. Spoorwegongeluk aan het Gare de Lyon te Parijs, Eén doode, verscheidene gewon den. Het compromis inzake de regeling met de Hchenzollern is in den Pruisischen Landdag in een stormachtige zitting aangenomen. De definitieve uitslagen der Belgisch* gemeenteraadsverkiezingen. 'lat kabinet-Czeruy in Tsecho-Slowaklje "'"etreden. Svehla heeft een nieuw kabinet „s:f.eugesteld. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 749. Stilstand, OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Licht op. De lantasms moeten morgen worden opgestoken om 5.37. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 October. Hoogste barometerstand 765.7 m.M., te Biarritz. Laagste barometerstand 741.7 m.M., te Stornoway Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 October: Krachtige, tijdelijk afnemenden W. tot Z. W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring. Aanvankelijk nog regenbuien. Later iels koeler. Op 16 October a.s. hoopt onze oud-stad- genoote, de Eerw. Zuster CECILIA (in d* wereld: mej. Cornelia van den Hoek) haar 25-jarig prolessiefeest te herdenken in het St. Ludwinagesticht te Bemcl van de Con gregatie van den H. Joseph. Vlasakkers bij Amersfoort. 1 toestanden, die de gewijde spreker wist te verhalen van dit missieleven, vooral van het liefdewerk bij uitnemendheid, de ver zorging van de melaatschen in het etablis sement Batavia. Diep betreurd door alle geloovigen in Su riname stierf Petrus Donders op 14 Januari 1887. Hij werd in 1913 door Z. H. Paus Pius X „eerbiedwaardig^ verklaard. Met een opwekkend woord, om Petrus Donders na te volgen in zijn vertouwen op God en zijn missionariswerk, besloot spr- ziin interessante causerie. Terecht bracht de presidente hem een har telijk woord van dank en hoopte dat de aan wezigen de woorden van pater v. d. Sande ter harte zouden nemen. In de pauze had de Zeereerw. heer rector J. P. J. Kok nog even het woord gevoerd en de vrouwen aangespoord irouw ter ver gadering te komen en het bestuur te steu nen om zoodoende het werk van het bestuur te waardeeren „Na nog een slotlied door bet St, Agnes- lroor gezongen, sloot de oresidente dezen eersten uitstekend geslaagden avond Bij den slager J. C. v. d. Graaf te Vijf huizen ligt een pompoen, welke in zijn tuin gegroeid is, ten toon gesteld, welke bet respectabele gewicht heeft van 53 pond,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1