Radio-Omroep De drooglegging van de Zuiderzee. De liefde van een kunstschilder. Spoorwegongeluk in het Gare de Lyon te Parijs. Eén persoon gedood; Terscheidene gewonden. - De boycot te Kanton en Honkong, voorloopig nog niet geëindigd. Onder de Radio-berichten: De definitieve uitslagen der Belgische gemeenteraadsverkiezingen. Het compromis in zake de regeling met de Hohenzollerns in den Pruisischen Landdag aangenomen. Een onstuimige zitting GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De ramp op de Noordzee. Hulp aan slachoffers van den watersnood. Herstel van het zevende leerjaar. Nederlandsche industrieelen in Tsechoslovakije. Roode Kruisonderscheiding :t. De Rijksinkomstenbelasting 1924-1925. 2505 2960 f 247Ó 2511 2315 FEUILLETON. II. (Slot). De Generale Commissie heeft verschil lende proeven genomen en zij is daarbij voortgegaan op den weg, die reeds door vroegere maatregelen was aangegeven. In de eerste plaats is getracht jonge vis schers, die daartoe lust gevoelden, over tc plaatsen bij de Rijnvaart. Een aantal van hen is thans „overgeheveld". De Generale Commissie heeft voor deze jongelui de uit rusting betaald en bovendien heeft zij een bedrag van 65.beschikbaar gesteld, uit te betalen aan den schipper van het vaartuig, verdeeld over 26 weken, als be looning voor het optelden van den jongen visscher aan boord van zijn schip. Het is gebleken, dat deze jongemannen zich spoe dig op de Rijnvaart thuis gevoelen en goede krachten zijn. Verder zijn jongens te werk gesteld bij den land- en tuinbouw en is Voortgegaan op den weg het onderwijs, vooral het vakonderwijs, te bevorderen. Uit de genomen proeven is evenwel gebleken, dat zeer groote moeilijkheden zijn ie over winnen. De voornaamste daarvan is wel. dat door het overhevelen van jonge k achten uit de visscherij naar andere bedrijven er bij de visscherij, voor zoolang deze nog kan wor den uitgeoefend, gebrek aan krachten ont staat. Op verschillende plaatsen wordt dit zeer sterk gevoeld. Het gebeurt, dat een .visschersvaartuig niet kan uitvaren, omdat een knecht ziek is geworden en er geen plaatsvervanger is tc krijgen. Dezer dagen nog heeft de Generale Commissie een aan- om steun gekregen van een visscher uit Volendam, die, omdat hij geen arbeids- i krachten op zi;n schip kan krijgeil; zelf bij een andere visscher, die in dezelfde om standigheden verkeerde, was gaan varen. Zijn eigen schip ligt daardoor stil en de beide visschers kunnen thans samen ten hoogste vangen, wat zij voordien elk met eigen vaartuig korden bemaci; igen. De schipper vroeg vergoeding voor het feit, dat hij, tengevolge van de' afsluiting der Zuiderzee zijn eigen bedrijf niet meer kor uitoefenen en zijn vaartuig heeft moeten opleggen. Op deze steunaanvraag heeft de Generale Commisie evenwel geantwoord, dat „het Bestuur vooralsnog van oordeei (is), dat in Uw geval voor toekenning van een geldelijke tegemoetkoming geen termen aanwezig (zouden) zijn." In andere gevallen komt het voor, dat jonge visschers, die bij hun vader aan boord waren, zich in hun vrijen tijd bekwaamd hebben voor een of ander vak of voor een betrekking aan den wal in één geval slaagde een jongman als kommies en kreeg een aanstelling en dit, zooals in het ge noemde geval van den kommies, niei kennen gaan uitoefenen, omdat hun tegenwoordig heid aan vaders schip noodzakelijk is. Gaan zij weg van boord, dan kan ook vader niet meer uitvaren en is deze aan de armoede en liefdadigheid prijsgegeven. De Ge .eraic Commissie zal dus, wanneer zij eenmaal de jonge menschen van de Zuiderzee naar an dere bedrijven brengt, tegelijkertijd moeten zorgen voor de ouden, die dientengevolge O0Jï. hc' hedrijf niet meer kunnen uitoefenen. Dit.zijn slechts de moeilijkheden, die de Generale Commissie ten opzichte van de Visschers zelve heeft te overwinnen. Doch met het vorderen van de Zuiderzeewerken zal de visscherij verminderen en zullen ook de nevenbedrijven om voorzieningen vragen. Hoewel 1925 voor de visscherij nog een goed laar te noemen was, heeft toch reeds de af damming van het Amsteldiep het tot- standbrenigen van de verbinding tusschen iWieringen en den vasten wal haar in vloed doen gelden. Het staat vast, dat vooral de ansjovis niet meer zoover naar het Zuiden van de Zuiderzee doorschiet als vroeger. 7", visschers uit dit Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee niet beschikken over die net ten, die noodig zijn voor de vangst in het ISoorden, kunnen zi] reeds thans niet meer gaan"a*en0e^ ansï°visvangst Dit de inlichtingen, die wij omtrent de to tale vangsten van de meeste vischsoorten van dit jaar hebben ingewonnen, blijkt bo vendien, dat deze belangrijk bij die van het vorige jaar ten achter zullen blijven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dientengevolge nieuwe moeilijkheden bij de aflossing der credieten door de visschers zullen ontstaan, speciaal bij de visschers langs de kom der Zuiderzee. De wenschen der visschers. Komen wij tenslotte tot de wenschen van de visschers, de direct belanghebbenden zelve. Het Centrale Comité van Zuiderzee- visschers heeft op zijn vragenlijsten ook de vraag gesteld wat de visschers voor zich en hun kinderen het liefst wenschen. Deze wen schen locpen, voor zoover de visschers hier omtrent een meening kunnen zeggen, zeer uiteen. Toch meenen de leiders een algemee- ne lijn te kunnen aangeven, volgens welke de Generale Commissie het best te werk kan gaan. Wij hebben zoowel den voorzitter van de ereeniging van Zuiderzeegemeenten als d:en van het Centrale Comité om zijn mee- ning gevraagd en beider standpunt komt na genoeg overeen. Noodig is: vorming van de jongeren voor andere betrekkingen, dus het verstrekken van vak- en nijverheidsonderwijs. Er moeten indien deze er nog n et zijn scholen o! cursussen worden opgericht in of nabij groote centra van visschersbevolking, zoowel am- bachts- als nijverheidsscholen, cursussen voor land- en tuinbouw, enz. Die scholen behoeven niet uitsluitend te komen in vis- schersplaatsen, want het zou kunnen zijn, dat ccn school daar op den duur geen levensvat baarheid heeft. Op oordeelkundige wijze moet in deze gehandeld worden. Wellicht kan hier en daar voblaan worden met uit breiding van bestaande scholen. Kinderen van niet getroffenen moeten dat onderwijs mogen volgen, maar voor de visscherskinde- ren moet het schoolbezoek gesteund worden door vergoeding van reiskosten, loonderving, enz. Den voorzitter van de Vereeniging van Zuidefzaegemeenten komt het voor, dat de regeering goed zou doen overleg met déze vereeniging te plegen. De leden dezer ver eenig.ntf. n.l.de besturen der gemeenten, zijn naar zijne meening tot het beoordeelen in deze wel het meest bevoegd. De regeering is feitelijk aldus de heer Kolschoten eeds te laat hiermede. De vloot gaat ach teruit en de jongens gaan naar de fabrieken zender vakkennis. Als vcorlcoper der vak scholen had reeds lang het zevende leerjaar moeten zijn ingevoerd als trait-d'union tus- scion co lagere school en het vakonderwijs De tegenwoordige lagere school met het hui dige leerplan sluit niet aan bij het Nijver heidsonderwijs en reeds jaren loopen vele visscherskinderen zeer tot hun schade (mo- rcclen physiekj leeg thuis, te jong en te on- er\ rren voor de fabriek of voor anderen ar beid. Er is nog een poging gedaan om de vis schers op te leiden voor de groote vaart. Dit is naar de ervaring heeft geleerd met ncodig, want de visschers, die bij de groote vaart wenschen te komen, worden Jaar gaarne, zonder voor-opleiding aanvaard. Het zijn beste varenslui en verder dan ma troos of hoogstens bootsman of kwartier meester brengen zij bet zonder diepgaande studie niet, ook niet met een voor-opleiding, die acht maanden duurt. In de kringen der visschers en van hen, die trachten hun belangen te behartigen, wordt thans met spanning gewacht op het in werking treden van de geheele Zuiderzea- st unwet en de maatregelen, die de G^perale Commissie dan zal nemen en .aan de regee ring voorstellen. D'e werkzaamheden tot af sluiting van de Zuiderzee gaan gestadig voort en kon of wilde de visscher het eerst niet gelooven, dat het ooit zoover zou ko men, langzaam dringt het nu tot hem door dat het werkelijk ernst is. En met dit zich- bewust-worden neemt ook de angst voor da toekomst voor zich en de zijnen toe en wacht hij op de dingen, die komen zullen. derailleerd, die tegen twee personenrijtuigen stiet, welke omvielen, Een persoon werd ge dood, drie werden gewond en 14 licht ge kwetst. Het geschil in de Britsche mijn industrie. Naar aanleiding van het besluit der Brit sche mijnwerkers tot voortzetting van den strijd, heeft dc executieve der communistische Internationale een manifest gepubliceerd, waarin zij aandringt o-p het stopzetten van het kolenvervcer dh op een heffing ten be hoeve der Engelschc mijnwerkers. Krassin bi; Chamberlain. Een draadloos bericht meldt, dat Sir Aus ten Chamberlain, de minister van Buiten- landsche Zaken, Krassin, den nieuwen zaak gelastigde der Sovjqtregoering, in gehoor heeft ontvangen. Spoorwegengeval in Parijs. In het Gare de Lyon is ean locomotief ge- Het economisch herstel. Eckanowski, de minister van handel, die bet banket van het congres der in buiten land gevestigde Franschen presideerde, ver klaarde: Wij hebben moeilijke oogenblikken doorgemaakt en nog voor dc boeg. Na de aan den handel en de industrie dcor de depreciatie van de munt gestelde probjemen staan wij tegenover die der stabilisatie. Na deze krachtsinspanning zullen wij Frankrijk zijn volle economische gezondheid terug geven. Ret congres der Radicale partij in Frankrijk. Naar aanleiding van het congres der radi cale en radicaal-socialistische partij, hetwelk Donderdag a.s. zal aanvangen en waar de crisis, door het toetreden van Herriot tot het nationale ministerie-Poincaré ontstaan, zal worden besproken, schrijft het Kamer lid Bertrand in de „Radical", dat de mili tanten in de partij, die zich reeds bezorgd hebben gemaakt over de versnippering van de krachten der parlementaire groep en de verdeeldheid der stemmen, zullen willen weten waarom dit gebrek aan eenheid tot uiting is gekomen en heeft kunnen blijven bestaan. Hij zegt dat het hun recht is dit tc vragen en dat het goed is dat het tot een uitspraak komt. Helaas is het niet mogeiijk dit te doen zonder de irriteerende personen-quaestie er bij te halen. Reeds het vorig jaar in Nice had men alle mogelijke moeite cm te zorgen, dat het debat niet afdwaalde. Het toen begonnen debat over de fiscale quaestie was zeer hachelijk en er was bij Herriot en Caillaux een goede dosis partijbesef toe noodig om te vermijden dat de schik op een splitsing uitliep. De schrijver vreest, dat het ditmaal niet zoo gced zal loopen. Een aanslag op Poincaré? Een onbekende Spanjaard, op wien een revolver gevonden werd, is gearresteerd in de omgeving van Poincaré's woning. Hij had getracht een onderhoud te verkrijgen met den premier. Da schadevergoeding. De Italiaansche minister van financiën heeft zich geruimen tijd ondefhouden met Parker Gilbert, den agent-generaal voor de herstelbetalingen en den president van hel comité des transferts van het plan-Dawes, dat op het oogenblik te Rom zijn bijeen komsten houdt. Muiterij. Volgens een bericht uit Boecharest aan dc Duitsche bladen hebben 6000 recruten van bet tweede Roemeensche legercorps dienst geweigerd. De boycot te Kanton en Hongkong. Hel Kantonneesch Persbureau publiceert twee verklaringen over liet eind van den boycot tegen Groot-Britannic, één geteekend door c'e moorden te Shanghai en Shamien revclutionair-republikeinsche partij. Beide erklaringen zijn tot de stakers te Hongkong en Kanton gericht. De algemeene strekking van de verklaring is uitéén te zetten, dat de boycot rechtstreeks werd teweeggebracht cloor de moorder. te Shanghai en Shamien in 1925, doch indirect het gevolg was van den strijd der nationalisten tegen het impe rialisme. De verklaring van het stakings comité zegt ook, dat er geen overeenstem ming met den vijand verkregen is en dat de staking te Kanton en Hongkong niet is bij gelegd. Indien de politiek van kanonschoten niet wordt gestaakt, indien de moorden niet ophouden, zullen de daden van vijandschap tegen hel Britsche imperialisme voortduren. De stakingsposlen te Swatau zijn inge trokken, doch in afwachting van den terug- ke.r van afgevaardigden ,die naar Kanton zijn gezonden' om zich op d- hoogte te stel len van den toestand, duurt de boycot voort en hebben de employé's der Britsche firma's nog geen machtiging verkregen den arbeid te hervatten. Uit Kanton wordt geseind; D» Chineezen hervatten den arbeid bij hun werkgevers. De toestand is veel- verbeterd. Er zijn schikkin gen getroffen voor een algemeene hervat ting van den handel, doch de beweging en het ankeren van de stoomschepen wordt bemoeilijkt door het feit, dat zich gedurende de staking modder heeft opgehoopt. DE TOESTAND IN 'T BEZETTE GEBIED. Op een inspectiereis door het bezette ge bied heeft de rijksminister Bell te Mainz, sprekende over de verzoeningsactie ,eep aanvulling gegeven van Briand's woorden: „Weg met de kanonnen". Z. i. moet daaraan worden toegevoegd; „weg met de revolvers, weg met de rijzweepen, weg met de be zetting". Hij legde den nadruk erop, dat de rijksregeering eensgezind is in het door zetten van de verzoeningspolitiek. DE AANSLAG OP TREINEN. De lugubere passie om treinen te laten ontsporen „om eens een spoorwegongeluk te zien", duurt nog steeds voort. Volgens een V. D.-bericht werden gisteren weer eenige jeugdige personen door arbeiders betrapt, toen zij op de spoorlijn naar Ober- hausen op een zijspoor staande wagons aan het rijden trachtten te brengen en toen dit niet spoedig genoeg gelukte, een zwaar stuk ijzer dwars over den weg wilden leggen. Dc misdadigers vluchtten, maar zijn be kend. INBRAAK IN HET KASTEEL VAN CHANTILLY. Gedurende den nacht is ingebroken in het kasteel van Chantilly. De daders namen tal van kostbaarheden mede, o. a. de vermaar de „rose diamant", welke eertijds op 10 mil- lioen werd geschat. HOE MEN DOODE HARTEN WEDEROM TOT NIEUW LEVEN WEKT. In de Vereenigipg van artsen sprak Prof. Dr. Haberlandt ovér het door hem ontdekte hormoon der hartbeweging. Hormonen zijn stoffen, die een prikkelende opzweipende werking op organen uitoefenen, stimulec- rend werken. Het zijn chemische stoffen die in het bloed afgegeven worden en verschil lende organen tot verhoogdekwerkzaamheid aansporen. In het algemeen .worden deze stimuleerende stoffen door klieren met in wendige afscheiding (secretie) geproduceerd, dat zijn klieren die hun afscheidingsproduct direct aan het bloed afgeven, geen afvoer- weg uit het lichaam hebben voor de door hun verwekte stoffen, zooals b.v. de men- schclijke schildklier. Prof. Haberland heeft reeds in 1924 op eene vergadering der Natuurvorscbers te Insbriick over dit thema gesproken. Hij gaat uit van het bekende feit, dat het hart van vele lager georganiseerde dieren b.v. kik- vorschen verder slaat ook als het uit het lichaam wordt genomen, dat dit hart dus zonder samenhang leeft met het zenuw- en bloedvatenstelsel. Men moet dus aannemen, dat het hart zelf een regulator bezit. Inder daad is het Prof. Haberlandt gelukt in hel bovenste deel van het kikvorschenhart een hormoon te ontdekken dat in de eerste plaats den polsslag verwekt, hem in dc tweede plaats versnelt en hem in de derde plaats sterker maakt. Dit hormoon wordt door Prof. Haberlandt naar de plaats waar het ontstaan is in het kikvorschenhart Sinus hormoon genoemd. Dit zelfde hormoon was toen ook te constateeren op den bodem van het uit het kikkerlichaam genomen, zelfstan dig verder slaande hart. Een kikkerha. 1 werd uit het lichaam van het dier gesneden en het hart sloeg normaal verder. Reeds tientallen jaren geleden heeft de beroemde physioloog Wilhelm Engelmandie zich veel met de werkzaamheid van het hart bezig gehouden. Hij beweert, dat het hart door bepaalde stoffen die in het hart zelf ver wekt werden, werd gereguleerd. Nu is hei- gelukt dit hormoon dat den hartslag ver wekt met zekerheid te constateeren. De hartslagverwekkende stof is in alcohol op losbaar, in aether onoplosbaar en blijkt ook immuun tegen warmte te zijn, d.w.z. deze stof wordt, door temperaturen die organen cu deelen van organen beschadigen in zijn werking niet gestoord. Het harthormoon kan dus geen eiwitstof zijn daar eiwitstoffen geerr hooge temperaturen verdragen, zondet stoornis in hunne functies. Pref. Flaberlandt schildert ons den weg dien hij ingeslagen heeft om het harthor moon te vinden. Hij sneed uit enkele kik kers het hart weg. Hij liet de harten m een warme zoutoplossing verder slaan. Toen sneed hij niet het heele hart maar alleen het bovenste deel van het hart weg. Dit slaande deel van het hart deelde zijn eigen schappen aan de zoutoplossing mede. Deze zoutoplossing kreeg de eigenschap andere intusschen reeds verlamde harten tot nieuw leven te verwekken. Harten, die langer dan drie dagen uit het kikvorschenlichaam waren weggeopereerd, waarin geen enkel levensieaken meer te constateeren was, begonnen weer te slaan als men ze in zoutoplossing legde waarin een stukje van het kikkerhart geslagen had Met de grootste spanning hoorden de aan wezige artsen de mcdedeeling van Prof. Haberlandt aan, die aan het slot van den avond de hoop uitsprak, dat het voorzoover het mogeiijk zou zijn de hartslagverwekken de stoffen uit het hart der groote slachtdie ren te abstraheeren en voor een nieuw hart- heilmiddel te verwerken, DE HONGAARSCHE MINESTER VAN FINANCIËN OVER DEN FINANC'EELEN TOESTAND VAN HONGARIJE. De ITongaarsche minister van financien geeft na de demisse van den commissaris van den volkerenbond Smith, maandover zichten uit over den financieelen toestand van Hongarije. Deze berichten bevatten alle, vroeger door den commissaris van den vol kerenbond meegedeelde cijfers, die een juist overzicht over den toestand van het Hon- gaarsche zakenleven mogelijk maken. Na een gedetailleerde afrekening over de staats huishouding in de maanden Juli en Augustus en een onderzoek over de cijfers der ge raamde aanslagen in September gaat het verslag tot de bespreking der commercieele en financieele positie van Hongarije over. Jn de eerste plaats wordt eene lijst der produc tieve investituten als havenbouw, stralcn- en bruggenbouw, bouwwerken ter bescher ming tegen hoogwater als gevolg der door gevoerde bodemhervorming, uitbreiding van het telefoon- en telegraafnet, kabclbouw, bouw van arbeiderswoningen cn kleine dorpswoningen, restauratie en uitbreiding van staatsgebouwen enz. De nationale Bank toont in Augustus eene verbetering van den status. Het verhoudingsgetal der dekking steeg 54.6 op 55 pet., weliswaar is de totaal circulatie met 25.8 miilioen Pengö gestegen. In Augustus vindt ook de daling der bank- rente van 7 op 6 pet. plaats. Het financieele beheer heeft door daling der verbruiksbe lasting en der tolcredieten medegewerkt tot verlaging der renten. Het ingelegde bedrag is in Augustus 24.4 miilioen goudkronen of 3.9 pet. gestegen. De beursindex steeg van 10.3 op 12, waarbij de koers van 1913 op 100 werd aangenomen. De index der Hon- gaarsche groöthandelsprijzen nam in Augus tus met 1.1 pet. af. Het tekort van den Hon- Hongaarschen uitvoerhandel bedroeg van Januari tot Juli 1926 85 miilioen goudkronen (in Augustus was, gelijk bekend is een klein actief in de Hongaarsche balans te consta teeren. De oogstvooruitzichten voor 1926 zouden er op wijzen, dat de resultaten in dit jaar in doorsnee geringer zijn dan in 1925. Het aantal faillissementen is sedert Jun: dalend. In Juni was dit getal 28, in Augustus 12. Opgeheven faillissementen wegens ver bindend worden der uitdeelingslijst in Jul; 211, in Augustus 127. Het aantal arbeids- loozen is sedert Maart voortdurend dalend. Indertijd was het hoogste cijfer dat bereik: werd 30918, op heden is het getai arbeids- loozen 24300. DE VERLIEZEN DER INTERNATIONALE LIRASPECULATIES. De „Neue freie Presse" meldt uit Weenen> De plotselinge koersstijging der Lire heeft, gelijk uit finantieele kringen wordt medegedeeld gevoelige verliezen bij de in ternationale speculaties tengevolge gehad. Baisseafsluitingen in Lire vonden hoofdzake lijk in Zürich en Amsterdam en vanzelfspre kend. ook in Londen plaats, van waaruit sterk verkocht werd. In den loop van giste ren volgden overal haastige dekkingen die het stijgen der Lire nog meer bespoedigden. De verliezen schijnen zeer groot te zijn. In Oostenrijk zelf heeft eene speculatie tegen de Lire niet bestaan. De speculanten zijn over het algemeen na dc verliezen die met Francs geleden zijn, zoo voorzichtig gewor den dat het koopen en verkoopen van Ita liaansche betaalmiddelen vermeden werd. In Oosfenrijksche finantieele kringen ver wacht men van dc stijging der Lire gunstige gevolgen daar de handel groote Lirecredie- ten in Italië heeft en ook omdat met de stij ging der lire de koopkracht van Italië toe neemt en het daardoor een belangrijker af zetgebied zai vormen. Ook is het bij een verhooging of bestendiging van den huidigen stand van de Lire afgeloopen met de dik wijls zeer voelbare Italiaansche concurren tie, die gebruik maakte van den lagen koers der Lire. Het Hoofdbestuur van het Nedetl. Roode Kruis zendt het vólgende communiqué; De storm der laatste dagen heeft helaas weder zijn slachtoffers gevraagd. De couran ten hebben het ons doen weten, dat de vis- sch-ersvloot door het luwe element zwaar getroffen is door het vergaan van 4 harer cchepen, waardoor 46 personen (12 man, 10 man, 11 man en 14 man) het leven hebben verleren. Wat mt bericht in werkelijkheid beteeker.t voor hen. die man, vader, kost winner verloren hebben .behoeft niet nader te worden vermeld. Helaas worden wij daar te dikwijls aan herinnerd. Intusschen is het steeds een verblijdend verschijnsel, dat velen zich gedrongen ge voelen tc trachten het leed der nabestaan den op cenigerlei wijze te helpen lenigen en -vel op materieel gebied. Voor hen, die zulk een blijk van sympathie wenschen te geven, verklaart het hoofdbe stuur van het Nedërlandsche Roodc Kruis, Princsssegracht 27, 's Gravenhage (postgiro 22120) zich gaarne bereid gelden in ont vangst te nemen ender het motto: „Ramp Noordzee", De stichting „Maas en Waal" opgericht. Opgericht is de slichting „Maas en Waal" ten c'oel hebber.de het verstrekken en be- heeren van rentelooze hypotheken op nieuw gebouwde of nog te bouwen woningen, ter vervanging van de door den watersnood verwoeste woonhuizen en boerderijen. In het bestuur zal zitting nemen een ver tegenwoordiger (burgemeester) van elk der vier meest geteisterde gemeenten, n.l, Dru- ten, Wumel, Dreumel en 'Appellern. Voorts maken deel uit van het bestuur een vertegenwoordiger van het departement van Financiën, één vaji het departement v. Arbeid en één van het Provinciaal Bestuur. De zetel der stichting is Druten. Een verzoek van 89.134 personen. Het landelijk comité van actie voor aan sluiting van de Leerplicht- en Arbeidswet, zetelende te Den Haag. heeft namens de bij dit comité aangesloten organisaties, te zamen vertegenwoordigende 763 vereenigingen en bonden en 89.134 leden, aan den Minister raad en de leden der Staten-Generaal e-n adres met Memorie van Toelichting gezon den, waarin het verzoekt maatregelen te ti effen, die zoo spoedig mogelijk leiden tot onverwijld herstel van het verplichte ze vende leerjaar, hernieuwde toepassing van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet en on verwijlde toepassing van titel II der Nijver heidsonderwijswet, Een tiental leden van de R. K. Werkge- versvereeniging heeft onder leiding van den heer Mutsaerts uit Amsterdam eeq studie reis van een week door Tsechoslovakije ge maakt. Bezocht werden verschillende fabrieken, w.o. de schoenenfabriek van Batja te Zlin, de textielfabrieken van Nachod en de kof fiebranderijen van Meinl te Praag. De deelnemers werden o.m, ontvangen door de Kamer van Koophandel en door den primator van Praag, dr. K. Baxa. Een krans werd gelegd op het graf van den On bekenden Soldaat, waarbij de heer Mut saerts de sympatieën van Nederland voor Tsechoslovakije vertolkte. Zaterdag is het gezelschap weder uit Praag vertrokken. Door het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis werden de volgende onderscheidingen verleend; Medaille van Verdienste in zilver: P. J. Doljé, J. A. H. Oberjé, H. Vroomen, W. Borgmann, Th. Bosters, H. van Elswijk, J. Fleischeuer, N. Geurts, H. Massen, G. Scharnigg, E. Eisinga, A. Meyers, P, Rey- nen, G, Tilly. Medaille van Verdienste in brons: C. Baukes, J. H. van Bilsen, J. E. Breuls, P. 'cl, Janssen. In de September-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn betreffende deze belas tingen enkele gegevens opgenomen over het jaar 1924/1925 in vergelijking met de voorafgaande jaren. Daaruit blijkt duidelijk de groote stijging van het belastbaar inko men van 1915/1916 tot 1921/1922 en de daarop gevolgde daling onder den invloed der malaise. Voor alle pbysieke, binnen het Rijk wo nende belastingplichtigen tezamen zijn deze cijfers voor enkele jaren, hieronder ver meld: De cijfers achter de jaartallen zijn resp.: Aantal aangeslagenen, bedrag van het in komen X 1000, bedrag der belasting in hoofdsom X 1000. 1915/1916 679.110 1.334.494 25.005 1921/1922 1.638.456 4.291.744 130.093 1922/1923 1.690.155 4.138.317 110.987 DONDERDAG 14 OCTOBER. Hilversum, 1050 M, 12 uur Politieber.j 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen, door mevr. Ant. v. Dijk; 57 uur vooravond-concert door het H. D. O.- orkest, soliste: Coba Ryneke, piano; 78 uur; Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht, door Mr. P. J. van Dam; 8.10 Politieber.; 8.15 Con cert in het Concertgebouw te Amster- ven. Vioolconcert van Mendelssohn. Ouverture van Die verkaufte Braut, Smetana. Het concertgebouworkest o.l. v. PierreMonteux. Soliste: Erna Rubinstein, viool.; 10 uur Fersber. Daventry 1600 M. 11.20 uur Con cert door het radio-kwartet en solisten (sopraan-bariton) 12.05 uur Cel- losclo's door J. C. Hoek 12.30 uur Het radiokwartet 1.20—2.20 uur Gramotoonmuziek 2.203,20 uur Speeches aan de jaarlijksche lunch van de Brit, Passenger agents ass. 2.50 uur Schoollezing: Geographical disco veries - Columbus, Cabot, Vespucci 3.20 uur Dienst in de Westminster Abbey (Evensong) 4.20 uur Cause rie 4.35 uur Trocadero-theemuziek 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Dansmuziek door de radio dansband 6.55 uur Landbouwberichten 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws 7.30 uur Lezing; The mind of com mon mammals 7.48 uur Muziek 8 uur Causerie 8.20 uur - Con cert door de orkesten van de King's Hall Rooms, Royal Bath Hotel Bournemouth, Engelsch-Italiaansch dansprogramma, S. Sidcl, bariton. M. Cochran, sopraan. Mr. Plunket Greene, lezing en zang met pianobeg. 9.50 uur Causerie 10.05 uur Sonate op 57 van Beethoven. M. Cole, piano 10.20 uur Tijdsein, weerber., nieuws 10.35 uur Fluit concert door E. Penvilie 10.5012.20 uur Dansmuziek van het Savoyhotcl, Parijs „Radio-Paris" 1750 M, 12.50— 2.10 uur Concert door het orkest Radio-Paris 5.05—5.55 uur Kinder uurtje 8.5010.30 uur Concert^ Orkest en vocale solisten. Radio-decla matie. Königzwusterhausen 1300 M. en Berlijn 204 en 571 M. 7,50 uur „Pension Scholier", klucht in 3 acten van A, Eraun 9.5011.50 uur Dansmuziek. Brussel 437 M. en Antwerpen 265 M. 5.206.20 uur Kindermatinee. Or kestmuziek en vertellingen 8.20 uur Orkestconcert 8.50 uur Lezing: Le moral des nötres 9.3010.20 uur Dansmuziek. Munster 410 M. 10.50-11.50 uur Orkestconcert 12.501.50 uur Wer ken van Bach door orkest 34.20 uur Kinderuurtje 4.205.50 uur Romantisch concert 66.20 uur Lezing 6.407.20 uur Spaaasche les 7.207.50 uur Schaakles 7.508.45 uur KlSssieke gedichten. Daarna concert door de mandoline- en gitaarclub 9.5010.50 uur Concert in Café Corso. 1923/1924 1.031.980 3.848.301 94.852 1924/1925 1.624580 3.761.301 90.519 Deze totaal cijfers kunnen ook gesplitst worden naar de hoegrootheid van het be lastbaar inkomen, waaraan de volgende cijj. fers ontleend zijn: De cijfers resp.: Hoegrootheid van het belastbaar inkomen, in pCt, van het totaal aantal aangeslagenen 1921/1922, 1923/1924 en 1924/1925. 800f 1400 1400-/ 2000 2000—5000 5000—10000 10000^/ 20000 2ÜOOO en hpoger Hieruit blijkt, dat de verhoudingscijfers voor de inkomens boven 1400 belangrijk zijn gedaald en dat mede als gevolg hier van, die beneden 1400 zijn toegenomen. Deze daling resp. stijging, is evenwel van 1923/1924 op 1924/1925 minder sterk dan van 1921/1922 op 1923/1924. Hoezeer de hoogere inkomens door de malaise zijn achteruitgegaan, blijkt ook hieruit, dat het bedrag der inkomens van 20000 en hooger in 1921/1922 nog 17,10 pCt. van het totaal bedrag der inkomens uitmaakte tegen 1.66 in 1923/1924 en 11.07 in 1924/1925. De np deze hoogere inkomens drukkende belasting in hoofdsom vormde in; 1921/1922 53.15 pCt. 1923/1924 40.85 pCt. 1924/1925 39,51 pCt. van het totaalbedrag der belasting in hoofd som. Behalve dc cijfers voor het rijk zijn in het Maandschrift, evenals het vorige jaar, we derom opgenomen de cijfers voor alle ge meenten boven 20.000 inwoners en voor de provinciën, thans over 1924/1925. Eveneen» komen voor deze gemeenten, de provinciën en het Rijk de cijfers voor betreffende het gemiddelde inkomen per aangeslagene, waarvan we hieronder de cijfers vermelden voor de gemeenten hoven 100.000 inwoner» en voor het Rijk: 1923/1924 1924/1925 Amsterdam 2595 's-Gravenhage 3050 Rotterdam 2652 Utrecht 2658 Het Rijk 2358 Uit het slaatje, waarin alle gemeenten verdeeld zijn naar het gemiddelde inkomen per aangeslagene, kunnen voor 1924/1925 de volgende cijfers woiden overgenomen; beneden 1500 34 f 1500—f 1750 272 1750—f 2000 397 f 20C9—2250 230 2250—2500 79 2500 en daarboven 71 In 3 gemeenten bedroeg het gcmiddcla inkomen in dit jaar meer dan 5000. Bij bovenstaande gegevens is geen reke ning gehouden met de in den loop der jaren gewijzigde waarde van het geld. 31.62 36.11 37.83 31.43 28.57 28.56 30.37 29.63 27.95 4.40 4.01 3.99 1.39 1.12 1.13 0.79 0.56 0.54 100.— 100— 100— HOOFDSTUK I. De donkere wolkenmassa's, die door den iwind voortgezweept, uit het zuidwesten overvlogen, deden een fijnen motregen nedervallen en hulden den omtrek in een ondoordringbaar grauw. Kan visschersboot kampte Ap het felbe- wogen meer dapper met wind en golven en de kalme volharding der opvarenden be haalde telkens een nieuwe overwinning op de baren, die hare schuimmassa's als vij andelijke wallen legen hen ophoopten. De mannen werkten zich vooruit en naderden het eiland waar zij woonden. Het was een bijna armelijk vaartuig, be laden r/.et v.-interproviand, noodig ook %cor de eenvoudige behoeften der bewo ners vei het eiland en de'bemanning be stond slcehts uit drie mannjjo en een half volwassen knaap. Maar ^ok één passagier bevond zich aan boord van de boot, die slechts ze'den reizigers medevoerde en, zooals hij daar vermoeid naast de werkza me mannen leurde en naar hun bezighe den keek, vormde hij een in h«d oog val lend contrast met hen. Hij was van een hoe gé, krachtige gestal te en de uitdrukking van het edel ge vormde hoofd getuigde van geest. Maar het nog jeugdige gelaat droeg sporen van afmatting, sporen die meer spraken van inwendigen strijd, dan van overtollig le vensgenot en .ofschoon hij nu rustig en gevoelloos voor zich heen staarde en de golven bedaard over zich heen liet slaan als ware hij geheel onvatbaar voor vocht en koude, zoo verried toch een trek om de vastgesloten lippen, dat hij niet iederen strijd zoo geduldig zou afwachten, Kij had den welgemeanden raad des schippers, om in de kajuit'te gaan, afgesla gen en blikte dicht m' zijn regenmantel gehuld, rjieer vol ongeduld dan vol ver wachting in de weinig belovende, grauwe verte, waaruit een smalle landstreep op doemde, die men trots alle wederwaardig heden zichtbaar naderde. Het was nog vroeg in den namiddag, toen de boot landde, maar in de duistere verlichting van den windcrigen herfstdag, zag het kleine eiland, dat iedere landelij ke bekoorlijkheid miste, er armzalig ge noeg uit. Van de pers%nen ,die zich aan het strand bevonden, was een visscher bij het aan leggen der boot behulpzaam en eerst toen het laatste touw bevestigd was en de vis scher de vrouw, die wachtend en toekij kend aan den oever stond, een vluchtigen groet had toegezonden, herinnerde hij zich den passagier, die gsduldig wachtte, zon der den arbeid met een enkele vraag of aansporing te onderbreken. Ziezoo mijnheer, wij zijn er, zeide de schipqér, waarheen nu verder, zeker naar den heer predikant, naar wien gij mij ge vraagd hebt, want eene herberg is er op het eiland niet. Juist geraden, hernam de vreemde ling, terwijl hij de vereelte hand greep, die hem bij den sprong op den oever behulp zaam was, gij kunt mijn goed daar wel la ten brengen? Zeker mijnheer, Geert zal u dat wel bezorgen, gaat u intusschen maar vooruit; ik zal u mijne dochter medegeven, opdat gij niet misloopt. Een vluchtige glimlach vloog bi) deze bezorgdheid over het gelaat van den vreemdeling; hij liet zijn blik onderzoekend over de omgeving weiden, hij zweefde heen naar de grauwe rij duinen, die de armoede van het kleine dorpje voor de oogen der bezoekers verborg en een zucht van medelijden ontsnapte zijne borst bij de gedachte, dat het leven van een hoogstbe- gaafd mensch naar dezen aardklomp ge bannen was. Op het geroep van den schipper kwam uit de groep kinderen, die op het voch tige, aan schelpen rijke strand in weerwil van den wind speelden, een klein bruin meisje te voorschijn en nadat de reiziger den schipper betaald had, maakte hij zich gereed, cm de kleine geleidster te volgen. Voor de eerste maal, nadat hij, gehoor gevend aan eene plotselinge opwelling, bet schoone zuiden had verlaten, vroeg hij 1 zichzelven af, welken onweerstaanbaren aandrang hij eigenlijk gehoorzaamd had, toen hij in dit jaargetijde als gedreven werd naar dit armzalige eiland, nadat hij zoo menig oogenblik ongebruikt had laten voorbij gaan, om het eenige wezen op te zoeken, dat hem nauw verwant was en waarachtig dierbaar. Plotseling was het in hem opgekomen; als een k-eet om hulp had het weerklonken aan zijn geestesoor, als een verre zoete klank uit lang vervlo gen tijden. Over het strand en door het zand der verre duinen, die zich stil en verlaten uit breidden, volgde hij zijne kleine geleid ster, die met haar naakte bruine voetjes haastig voor hem heen trippelde en af en toe schuw omzag, of die groote gestalte achter haar, haar niet inhaalde. Een eigenaardige beklemdheid snoerde hem de borst toe; de wolken joegen wild boven zijn hoofd, als waren ze op de vlucht- en in deze woesternij, waarin geen menschelijk geluid zich deed hooren, weer klonk het gekrijsch der meeuwen, dat de stilte afbrak als een klaagzang. Eindelijk werden dc eerste woningen zichtbaar en de rook, die daaruit opsteeg, was hem de eerste gastvrije welkomst groet. Het was een armoedig dorp, het welk hij doorschreed, rechts cn links stonden de hutten onregelmatig verstrooid hutten die zich slechls door het grootere of kleince stuk tuingrond én de wijze, waarop dit onderhouden en omheind was, van elkander onderscheidden. Hier en daar keek een nieuwsgierig ge laat uit de nederige vensters naar de ei genaardige verschijning en de mannen trokken groetend aan den breedgerandan hced. Onmerkbaar effende zich de weg een weinig en nog verder van de straat verwij derd dan de overige huizen, werd eene woning zichtbaar waarvoor het kleine meisje op den vreemdeling wachtend stil hield. Hoe bescheiden »ij er ook uitzag, toch onderscheidde zij zich van de overige hutten en verdiende wel den naam van huisje. En al bpstond het ook slechts uit ééne verdieping, toch voerden twee trap pen er heen, heldere katoenen gordijnen sierden de vensters en een groen geverfd hekwerk omsloot den voortuin, die, schoon ontbladerd door de herfststormen, toch toonde dat hij met eenige zorgvuldigheid werd onderhouden, dat men hier niet al leen het nuttige, maar ook het aangename huldigde. Aan beide zijden van den kleinen voor- vloer, die zijn licht ontving van den ach terkant van het huis cn het in twee deelen verdeekïe, bevonden zich twee vensters, maar aan geen enkel vertoonde zich een menschelijk wezen. Da1 vreemdeling, die een snellen op- merkzamen blik op dit huisje wierp, toen zijne kleine geleidster h"t met den vinger aanwees, lachte tevreden bij deze waarne ming, want het was zijn voornemen te ver rassen. Hij gat hel kind. een geldstuk, waarmede zij ijlings den terugtocht aan- nak cn lichtte de klink van de eenvou dige huisdeur op. Geen hond sloeg aan, geene menschelijke stem liet zich'hooreni toen hij op het huis toetrad en de beide trappen ineens overschrijdend, toch slechts aarzelend dé hand op de deurknop legde. Dc deur ongesloten ging open; met zacht knarsend geluid draafde ze op hare hengsels en wat hield ncm vast genageld staan op den drempel, wat deed hem aarzelen dien te overschrijden? In den kleinen doodstillen voorvloer stond een open doodkist, beschenen door het licht van kléine gele waskaarsjes die op tinnen kandelaars aan het hoofdeinde stonden. De witgekalkte voorvloer was armoedig en eenvoudig als de doodkist, zelfs de wei nige herfstbloemen, die men als laatste sieraad daarop-bad gestrooid, waren bleek en kleurloos Xloor den regen der laatste dagen en geen enkele zonnestraal kuste met warmen afscheidsgroet de oogen, di» zich voor immer gesloten hadden. Alles stom, ledig, arm!! Maar de vrouw, die rustte in deze enge woning, was jong en schoon als een engel en het zijdeachtige haar, dat min had los gemaakt, omhulde hare gestalte als een gouden sluier, fWordt vervolgd,1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6