DE GP.Eï'SWi Nederlanders 22 47 15% korting op onze DEKENS Haarlem 's Matrassenhuis Brandstoffenhandel G. HONING Zn. VAN HAARLEM. Waarvoor gaven wij ons leven f De Blitz Mofortransporikar Bestelt nog lieden joor de wmterpiijzen komen ^ïtnm.r> DE MEMORIE VAN ANTWOORD. V V mm 50 50 Deze week Haarlem en omstreken F. STAPP£RS W NIEUWE GRACHT 34-36 Prima Belg. Anthraciet afm. 20-30 ml. a f 2.70 p. Hl. 30-50 a f3.-- Wales 20-30 3ïi 30-59 mM. a f4.75 per Hl. a Eierkolena f 1.80 KLEVERLAAN 102a Compleete Meubeleering, Be de* f322, Tapijten £en meer radicale oplossing vond geen instemming. De Minister ver dedigt een schadevergoeding voor Heemstede; ook voor Bloemendaal en Haarlemmeriiede is wellicht een tegemoetkoming redeiijk, waartoe een algemeen daartoe strekkend nieuw artikel is opgenomen in het ontwerp. Gehandhaafd is het ontwerp van 1921. Bloemendaal als vluchtheuvel van belastingbetalers is geen reden om deze gemeente bij Haarlem te voe gen. Vorming van belangengemeenschappen maakt niet eike grenswij ziging overbodig; in dit geval is grenswijziging redelijk. Daarna kan overwogen worden of vorming van gemeentebelangen wenschelijk is. Zwanenburg bij Haarlemmeriiede ingelijfd? De Werf „Vooruit" ondei Haarlemmeriiede. Een gunstiger bepaling der wachtgeldregeling van tijdelijk en los personeel in dier-st der op te heffen gemeenten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ziektegevallen bij dienstweigeraars De valsche Fransche bank' biljetten. UIT HET SOCIALE LEVEN. Het conflict in de mijnen. Onze voorvaderen offerden zich op om ons, hun nageslacht, een vrij leven op vrijen bodem te verzekeren. Wij allen hebben de heilige plicht naar ons beste vermogen te zorgen voor de vrijheid van ons nageslacht. Het Verdrag met België schrijft voor, dat de Wester-Schelde niet meer zal staan onder de Ne- derlandsche Justitie en Politie. Een dergelijke be paling voor een stuk Nederlandsch grondgebied belet Nederland zijn internationale verplichtingen te vervullen en doet afbreuk aan Nederland s aanzien. De bepalingen omtrent de loodsgelden en die omtrent nieuwe kanalen, gedeeltelijk zelfs voor onze rekening te graven, zullen onze havens verzwakken en onze welvaart ondermijnen. Ieder Nederlander moet begrijpen, dat dit Verdrag nooit en nimmer mag worden goedgekeurd. Kiezer, hoe stemt UW vertegenwoordiger in de Tweede Kamer?? f°PP(n» CorroeSissteeg 4, 1e huis van af Groote Houtstraat Wij blijven steeds beneden iedere concurrentie 151111 Ged. Oude Gracht 40 geschikt voor elk bedrijf GARAGE TeSef. 14454' - KORTE VEERSTRAATQROOTEHOUTSTRAAT Telefoon 10230 FRANCO BERGPLAATS. ♦Telefoon 11012 -«rootsie an mees! georeerde magazijnen van Haarlem 3 sSiamsérnj en Sloffe, er der IJ Vraagt prijsopgave oS begrcoling gratis BEZOEKT EERST ONZE M iNSTERZALEN De Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw heeft thans zijn Memorie van Antwoord bij de Tweede Kamer ingezonden nopens het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlem meriiede en Spaarnwoude en opheffing dei- gemeenten Schoten en Spaarndam. Daaraan wordt het volgende ontleend: De Minister vond bij zijn optreden het van 28 Mei 1925 dateerend Voorlcopig Versla over de grenswijziging van Haarlem en om liggende gemeenten. Deze aangelegenheid heeft hij aanstonds aan een nauwgezet on derzoek onderworpen. Aanvankelijk heeft hii zich vergewist, of een meer radicale oplos sing wat Heemstede aangaat, allicht ruimere instemming zou vinden dan het aanhangig voorstel. Bovendien is aan het gemeentebe stuur van Amsterdam de vraag voorgelegd, of wellicht het landelijk deel van S'oten, dal de grenswijziging van 1920 aan de hoofdstad toevoegde, geheel of gedeeltelijk aan Haar lemmeriiede en Spaarnwoude ware te bren gen. Het resultaat van beide pogingen was negatief, en de Minister stond dus voor de vraag of hij de eerste .verdediging van het wetsontwerp op zich kon nemen. Gelijk hij In de vergadering der Tweede Kamer van 2) Mei 1926 meedeelde, heeft hij die vraag na eenige aarzeling bevestigend beantwoord, mits weder opgenomen werd het reeds vroe ger in een voor-ontwerp verwezenlijkt denk beeld van een tegemoetkoming van Haar- lemsche zijde in schade, door de verkleinde gemeenten geleden, boven de schadevergoe ding, geregeld in artikelen 19 vg. (nieuw). In het bijzonder voor een zoodanige tegemoet koming aan Heemstede, kunnen ernstige gronden worden aangevoerd. Immers, de grenswijziging tusschen beide gemeenten, ge lijk het aanhangige wetsontwerp beoogt, is ▼an willekeur niet vrij te pleiten. Vergeleken met de bestaande grens, kan de nieuw ge projecteerde niet gezegd worden door natuur lijke of andere merkteekenen duidelijker te worden afgebakend. Het gaat hier om het zuiver Haarlemsche belang, dat elders wo nenden, die van de gemeente geheel op denzelfden voet als hare ingezetenen profi teered ook schot en lot betalen. Voor Heemstede beteekent dit echter een groot geldelijk verlies, dat uit hoofde van de bron, waar uit het voortvloeit, voor vergoe ding in aanmerking komt. Anders staat de zaak ten aanzien van Bloemendaal en Haarlemmeriiede en Spaarn woude, Behalve welilcht voor het gedeelte Zijlweg, dat thans reeds feitelijk een geheel met Haarlem vormt, is hier het belang van Haarlem een gansch ander. De grens wordt verlegd, om aan deze gemeente de gelegen heid tot expansie t- geven, die haar door veranderde omstandigheden toekomt. Zelfs het vermoeden, dat het hier zou gaan om „annexatie van belastingbetalers" wordt dan ook njet geuit. Toch moet ook hier met de mogelijkheid worden rekening gehouden, dat een tegemoetkoming redelijk is. Een algemeen daartoe strekkend artikel 22 (nieuw) is in het ontwerp opgenomen. In het ontwerp is er naar gestreefd aan Haa riem uitbreidingsmogelijkheden voor jaren te geven, zonder bloeiende gemeenten als Bloemendaal en Heemstede van haar bestaan te berooven. Behoudens eenige later door of op voor stel van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen van betrekkelijk ondergeschikt be lang, komt het ontwerp territoriaal overeen met het voor-ontwerp, dat in 1921 aan de betrokken gemeentebesturen om advies is toegezonden. Waar het onderhavige plan mitsdien voldoende door de daarbij betrok kenen is kunnen worden overzien, is er geen reden, waarom zij nogmaals van hun gevoelen zouden moeten doen Blijken. Door eenige leden is het bezwaar naar voren gebracht, dat een vrijwel ongehavende gemeente Bloemendaal, gelijk het ontwerp kent, een bedreiging vormt voor de toekomst van Haarlem, Velsen en het verkleinde Heemstede; het zou een vluchtheuvel wor den voor allen, die beveiliging zoeken tegen zware gemeentelijke belastingdruk elders. Zij oordeelden het een bezwaar, dat zoo dicht in de buurt van Haarlem, Overveen als ge deelte van Bloemendaal zal blijven voort bestaan, terwijl het volkomen aan Haarlem aangebouwd, het gedeelte zou zijn, dat het meest voor annexatie in aanmerking komt. Soortgelijke bedenkingen zouden zijn aan te voeren tegen het handhaven van het overblijvende deel van Heemstede. Maar zij kunnen, naar 's ministers zienswijze, toch niet den doorslag geven. Immers moet wijzi ging van gemeentegrenzen zich tot het strikt noodzakelijke bepalen. Zooveel doen lijk is te eerbiedigen het historisch gewor- I dene. De omstandigheid, dat de nabuurschap van een welvarende gemeente met lager belastingdruk, dat verlies van belasting betalende burgers voor aangrenzende ge-1 meenten vermag te leiden, is geenszins een afdoend argument voor meer ingrijpende grenswijziging dan geboden wordt. Het deed den Minister leed, dat ver scheidene leden meenden tegen het ont werp te moeten opkomen. Wat vooreerst de opmerking aangaat, dat de historische grenzen moeten worden geëerbiedigd, u'-t het zooeven opgemerkte volgt reeds, dat het voorstel niet verder gaat dan door ver anderde omstandigheden strikt geboden wordt. Als zeer ernstig bezwaar voerden deze leden aan, dat de voorgestelde grenswijziging neerkomt op wat zij noem den annexatie van belastingbetalers, waar door het ontwerp het karakter zou dragen van een financieele 'operatie. Slechts zeel ten deele mag deze bewering gegrond heeten. Zooals reeds boven is uiteengezet, is het redelijk, dat wij, die in gelijke rnate als de inwoners genieten van de voor deden, die de stad biedt, als inwoners ook bijdragen in de stedelijke lasten. Het geop perde bezwaar zou opgaan als in het ont werp het z.g. groote plan belichaamt ware. Bij het onderhavige ontwerp is dat echter n:et het geval, dat steunt op door de beste kenners van ons stadsrecht als redelijk ge kende gronden voor grenswijz:ging. Eens deels werden gedeelten van naburige ge meenten geannexeerd., welker bebouwing zich onmiddellijk bij de Haarleinschen aan sluit, anderdeels beoogt het ontv/erp aan Haarlem gebied toe te voegen, dat deze gemeente voor haar ontwikkeling behoeft. Het bezwaar, verbonden aan de vorming van monstergemeenten, kan redelijkerwijs niet in het onderhavige geval worden aan gevoerd; indien het ontwerp tot wet zal zijn verheven, zal Haarlem een bevolking hebben van 100.000 zielén op een op pervlakte van 2500 H.A. Dat de Minister een open oog heeft voor de noodzaak van een wettelijke regeling van gemeenschappelijke belangen is reeds gebleken uit hetgeen hij in de vergadering der Tweede Kamer van 21 Mei j.l. meedeel de. Hij heeft aanstonds na zijn optreden, stappen gedaan om hiertoe te geraken. Men zou zich echter aan overdrijving schuldi'g maken door te mcenen, dat de vorming/ van een belangengemeenschap een mid del is, waardoor vereeniging of uitbreiding van gemeenten geheel overbodig wordt. In het onderhavige geval nu is gebieds uitbreiding van Haarlem zoo redelijk, dat bet inslaan van een anderen weg, met name die van de vorming eener belangengemeen schap, althans een zich beperken tot deze oplossing, niet wel verdedigbaar is; de be staande moeilijkheden zouden dan, zooals door andere leden is opgemerkt, niet wor den opgelost. Eerst wanneer de grens wijziging haar beslag zal hebben gekregen, zal or deze grondslag aan den nieuw ge schapen to.estand zijn te overwegen, of niet de vorming van belangengemeenschap door het treffen van gemeenschappelijke rege lingen, wenschelijk is. Vele leden verklaarden aan het ontwerp, zooals het daar ligt, hun stem niet te kun nen geven, omdat de voorgestelde bepalin gen aan Heemstede en Haarlemmeriiede het voortbestaan onmogelijk zouden maken. Wat Heemstede betreft, zij zouden óf een kleiner deel dezer gemeente dan wordt voorgesteld, of de geheele gemeente bij Haarlemmeriiede willen trekken. In de eerste plaats moet je Minister opmerken, dat de hier aan het woord zijnde leden in gebreke zijn gebleven eenig bewijs aan te voeren voor de stelling, dat door de voorgestelde bepalingen aan de gemeente Heemstede het voortbestaan on mogelijk zou wo den gemaakt. Trouwens, na de aanvulling, die het ont werp thans ondergaat is aan het hier geop perde bezwaar eike redelijke grond ont nomen. Immers zal de gemeente Haarlem aan Heemstede een uitkeering doen als te gemoetkoming' in de gereentehuishouding, waarbij er mede rekening wordt gehouden, dat het resteerend deel ven Heenutede zich op den duur heeft aan te passen aan den nieuwen toestand. Het is bezwaarlijk te ontkennen, dat voor de toevoeging van een deel van Heemstede bij Haarlem mode als grond geldt, dat daar door een tegemoetkoming wordt ve-k-egen in de verhooging van lasten, welke Haarlem krijgt door de annexatie van Schoten en Spaarndam. Slechts als nevendoel kan gel den, dat Haarlem door de annexatie van het gedeelte van Heemstede de bouwterreinen zal verkrijgen; Alleen in het noordoostelijk gedeelte der gemeente Heemstede en even- zoo in het noordwesten, in de omgeving van de Leidsche Vaart, beiden in de annexatie begrepen, is nog bouwterrein beschikbaar. Tenslotte is het bindend motief bij de voorgestelde grenswijziging geweest de om standigheid, dat het betreffende gedeelte der gemeente Heemste is aangebouwd aan de ge meente Haarlem. Voor het gedeelte van Heemstede, bewesten den Hout, wordt dit door de aan het woord zijnde leden toege geven. Zi; moeten dan daar ook de gegronde aanleiding voor annexatie erkennen. Anders staat de zaak beoosten den Hout; daar wordt door hen aansluiting van bouw ont kend. Toch is hun standpunt niet uitermate sterk. Het betreffende gedeelte, het Ooster- houtpark, staat niet losser van Haarlem dan het kwartier Bosch en Vaart. Aansluiting van stratennet ontbreekt slechts, door de aanwezigheid van enkele groote bielen- piaatsen, gelegen tusschen den Hout en het Zuider Spaarne. Wat de gemeente Haarlemmeriiede be treft, terecht is door eenige leden opge merkt, dat de vvensch van Haarlem tot het verkrijgen van een deel der hierbedoelde gemeente niet zijn grond vindt in de zucht voor oogenblikkelijk financieel voordeel. Mocht de verkleinde gemeente zich in den aanvang te kort gedaan zien, dan biedt art. 22 gelegenheid, om haar door een uitkeering tegemoet te komep. Voorts is bij Gedepu teerde Staten van Noord-Holland in onder zoek de mogelijkheid, of wellicht het nabij Halfweg gelegen gedeelte van Haarlemmer meer aan Haarlemmeriiede en Spaarnwoude kan worden toegevoegd. Afgezien hiervan, zij er aan herinnerd, dat, wat het noorde lijke gedeelte betreft, in de bestaande ha ven- en indusfrieplannen, en wat het zuiden aangaat, in het scheppen van uitbreidings mogelijkheden voor Haarlem, de reden van grensuitbreiding ten behoeve van laatstge noemde gemeente is te zoeken. De Haarlemsche haven- en industrieplan nen omvatten den Waarderpolder en een deel van den Veerpolder. Niet toegegeven kan worden, dat de in dustrie- en havenplannen van Haarlem moeilijk voor verwezenlijking vatbaar zou den zijn en als zoodanig buiten beschou wing hadden moeten blijven. Andere leden meenden, dat voor het vol voeren van de industrie- en havenplannen geenszins zulk een uitgebreide annexatie noodig is, als thans wordt voorgesteld. Daartegenover wor.dt opgemerkt, dat al leen de annexatie van het noordelijk ge deelte van wat Haarlemmeriiede zal moeten afstaan, haar grond vindt in de Haarlemsche industrie- en havenplannen. ^eigens het oorspronkelijk wetsontwerp zou het noordelijk gedeelte van de grens tus schen Haarlem en Haarlemmeriiede loopen langs den oostelijken wal van het waterge bied benoorden de Mooie Nel tot aan de Groote sluis. Het geheele Noorderspaarne zou daardoor bij Haariem worden gevoegd. Deze grens bracht bezwaar mede ten aan zien van de werf „Vooruit" die feitelijk aar. er in het Spaarne ligt. Naar andere zijde is t,oen een oplossing gezocht doordat de grens zou loopen mid den door het Noorderspaarne, zoodat niet 'Heen de werf, maar ook de werkplaats, die zich uitstrekt over een strook water lengs den wal, onder één gemeente, n.l. Haarlemmeriiede hlijven resorteeren, In dezen zin is het wetsontwerp alsnog gewijzigd. Naar het oordeel van verscheidene leder, was het n^et in te zien, waarom het noo dig zou zijn, de geheele gemeente Schoten bij Haarlem te voegen, aangezien deze ge meente in de laatsten tiid zoodanig zou hebben hersteld, dat er geen aanleiding "is voer haar opheffing. Mochten de raad en de commissie uit de ingezetenen thans nog over het plan oor- deelen, dan zou, naar deze leden meenden, dat oordeel niet meer instemmend luiden. De minister kan niet 'bevroeden, waarop de hier aan het woord zijnde leden hunne beweringen steunen, De opmerking wordt gemaakt, dat het wel zeer cynisch aandoet, wanneer thans de aan wezigheid van waterleidingwerkcn van Haariem in de Bloemendaalsche duinen wordt gebezigd als argument voor de an nexatie door Haarlem van een gedeelte van Bloemendaal, terwijl deze laatste gemeente juist indertijd haar medewerking heeft ver leend .tot het stellen dier werken. Opge merkt zij, dat het argument niet door de Regeering is gebruikt, maar alleen door Haarlem om een groot deel van Bloemen daal bij Haarlem te voegen. Nopens dg mogelijkheid van toevoeging aan Haarlemmeriiede van het landelijk ge deelte van het voormalig Sloten, mede ter sprake gebracht in het adres dato 12 Mei j.l. van Burgemeester en Wethouders van Haarlemmeriiede, is overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Amsterdam. Daar bij is gebleken, dat een gezonde ontwikke ling, van Amsterdam eischt, dat het landelijk gedeelte van Sloten bij deze gemeente be hoort. Uitbreiding toch van Amsterdam moet voor een belangrijk dee! in het voormalig Sloten worden verwacht en zelfs is deze verwachting reeds gedeeltelijk in vervulling gegaan. De onderstelling dat het ontwerp een uiting zou zijn van de bevoordeeling van de steden boven het platteland, moet de Mi nister, waar de voorgestelde grenswijzingen op redelijke gronden steunen, en het platte land juist zooveel mogelijk wordt ontzien, terugwijzen, In het oorspronkelijke ontwerp zijn eenige grenswijzigingen aangebracht, die als verbe teringen moeten worden beschouwd. Een nieuwe kaart wordt thans aangelegd. Naar aanleiding van de gemaakte opmer king is in het ontwem een overgangsbepa ling opgenomen, krachtens welke voor de Bijzondere scholen, gevestigd in de aan de gemeente Haarlem toe te voegen gemeenten of gedeelten van gemeenten, wat het aan tal leerlingen betreft, de thans geldende mi nima gehandhaafd blijven. ARTIKEL 34 oud; (nieuw 38.) Inderdaad kwam in het oorspronkelijk ontwerp van Gedeputeerde Staten van Ni- Holland een "bepaling voor, "betreffende d» gelijkstelling van het tijdelijk én los perso neel met de vaste ambtenaren der opgehe ven en verkleinde gemeenten ten aanzien van het recht op wachtgeld. Deze bepaling is later door Gedeputeerde Staten geschrapt en de regeling in het ontwerp beperkt tot de vaste ambtenaren, in verband met de opvating, dat tijdelijke ambtenaren bij op heffing van hun betrekking geen recht op wachtgeld hebben, maar juist de beteekenis van de tijdelijkheid hunner dienstvervulling is, dat zij zich niet in hun verwachting be drogen kunnen gevoelen, wanneer deze be ëindigd wordt. Tijdelijk aangestelden scha deloos te stellen voor de tijdelijkheid hun ner aanstelling zou een innerlijke contradi- tie zijn. Op dit principieele standpunt is la ter teruggekomen in het K, B. van 3 Augus tus 1922 (Staatsblad no. 479) en de Minister heeft gemeend, dat dit besluit bij de onder havige regeling aansluiting te moeten zoe ken, door toevoeging van. een laatste lid van art. 36 (nieuw.) Een gewijzigd wetsontwerp wordt bij deze Memorie van Antwoord overgelegd. Op de vragen van den heer v. Zadelhof in verband met voorgekomen ziektegevallen bij dienstweigeraars, verblijvende in de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen, heeft de heer Donner, minister van Justitie, o.m, het volgende geantwoord: Eenige aanwijzing, dat de ziektegevallen, voor zoover deze zich niet reeds bij inkomst openbaarden, in verband zouden staan met het bedrijf in de bijzondere strafgevangenis, is niet verkregen. Meer bepaaldelijk is er ook gcenerlei reden in verband met de voeding te denken. De regeling dezer voe ding biedt de noodige afwisseling en wordt door den gestichtsgeneesheer ruim vol doende geacht, terwijl uit de omstandigheid dat de voeding door de andere gevangenen algemeen goed wordt verdragen, valPaf te leiden, dat deze niet als verkeerd behoeft te worden gequalificeerd. Voor eenigerlei maatregel is dan ook gce* aanleiding. De Fransche regeering, heeft den subsf.- officier bij de rechtbank te 's-Hage, mr. P. M. F. Bauduin, in verband met de Hongaar» sche bankbiljettenkwestie benoemd tot rid. der in het Legioen van Eer. De samenwerkende mijr.werkersbondeit hebben aan de Contact-Commissie een schrijven gezonden, waarin o.m. wordt voorgesteld den zesurendienst op Zaterdag 1 December a.s. in werking te doen tre den. MEISJESMANTEL kleinste maat f 1.25 stijging per maat Prima Velours de Laine. met ceintuur in de rug en Biberette bontgarn. Diverse modekleuren. Maten 70110. JONGEDAMES- MANTEL Prima wollen Travera met Biberette bont kraag en garnering. Voorr. in modetinten j Wij vestigen Uw speciale aandacht op I onze rijke sortering GROTE MATEN I DEKEN-RECLAMEWEEK AGESMT voor n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8