Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. Een schrijven der Britsche mijndirectles inzake verkorten arbeidstijd op 54 December. De laatste dagorder van generaal von Seecht. Bij de verkiezingen voor de Zweedsche Provinciale Staten, boeken de conser vatieven en socialisten vooruitgang. Oudegeest voor drie jaar herbe noemd tot vice-voorzitter van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau. I1et Amerikaansche legioen zal In 1927 zijn jaar vergadering in Parijs houden. Onder de Radio-berichten: De resolutie der gedelegeerden conferentie door de Britsche mijndistricten aangenomen. Lord Oxford and Asquith neemt ontslag als leider der liberale partij in Engeland. Volgens geruchten te Geuève, zou Jhr. van Karnebeek Nederlandsch vertegenwoordiger worden in de voorbereidende Ontwapeningsconferen tie. Het Hongaarsche Kabinet afgetreden. Een marine-opslagplaats te Beiroet afgebrand. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. J3 BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Ned.'Belgisch verdrag. De militaire relletjes te Assen en Ede. De storm en de Zuid erzeewerken. Het bezoek van den Prins van Hedjaz. HM. de Koningin in haar eigen naam niet ontvankelijk verklaard. Tegen onnoodige titels en opschriften in een vreemde taal. Voor de visschersiv edit wen en weezen. 2800 op de Beurs verzameld. Een verklaring van de echtgenooie van den ex-keizer. VERKEER EN POSTERIJEN. Gevaarlijke bocht bij Renswoude. t.iri „Radio Paris" 1750 M. 12.50-. Lokaalspoorweg DeventerOmmen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Rattenplaag op het Columbus- plein. De Royaards-schouwburg. Het (geschil ia het Britsche mijnbedrijf. De gezamenlijke directies hebben aan de Contact-Commissie voor het Mijnbedrijf he den het volgende schrijven gericht: „Wij namen kennis van het schrijven der samenwerkende mijnwerkersbond d.d. 14 Oct. 1926, waarrin zij mededeelen onze be reidverklaring tot wederinvoering van den 6-urendienst op Zaterdag te aanvaarden, en eenige daarmede verband houdende wen- schen kenbaar maken. Naar aanleiding van de opmerking der vakbonden, dat deze de nadere toelichting der directies niet voor hunne rekening kun nen nemen, moeten wij mededeelen dat wij de juistheid der door ons aangevoerde ar gumenten handhaven. Aan den wensch om den verkorten dienst tijd reeds op 1 December a.s. te laten invoe ren, willen wij in zooverre tegemoet komen, dat het in ons voorneman ligt de nieuwe re geling in te voeren op 24 December, zoodat daags na Kerstmis 6 uren zal worden ge werkt en de nachtploeg dien nacht oin 12 uur des avonds haar werk kan beëindigen Uit den aard der zaak zal deze dienst regeling dan ook gelden op Oudejaarsdag. De bezwaren door de bonden aangevoerd tegen het denkbeeld om op de mijnen, waar daartoe de mogelijkheid bestaat, den nacht dienst des Zaterdags te laten vervallen en de arbeiders op deze mijnen in andere ploe gen te plaatsen, hebben ons niet kunnen overtuigen, dat een dergelijke regeling on- 'gewenscht zou kunnen zijn. Inzonderheid uit een oogpunt van Zondagsheiliging zou «en zoodanige oplossing waardoor de arbeid reeds op Zaterdagavond 10 uur eindigt, aan- beveling verdienen. Nu evenwel de bonden aan een zooda nige regeling niet wenschen mede te wer ken, kunnen wij deze kwestie thans laten rusten Tegen de aan het slot van uw brief uit gesproken wensch om omtrent de uitvie- rtng van den 6-urendienst een bespreking in de Contactsommissie te houden, bestaat dezerzijds geen bezwaar. Het ligt in het voornemen de bonden tijdig tot een zoo danige bespreking uit te noodigen." Botsing tusschen stakers en politie. Te Pemberton (Lancashire! namen 2000 Stakende mijnwerkers een dreigende hou ding aan tegenover 400 man, die het werk hadden hervat. Daar zij weigerden uiteen te gaan, deed de politie een charge met den wapenstok, waarbij velen werden gewond. Ren au del. De „Humanité" verklaart vernomen te hebben, dat Rcnaudel ten gevolge van du gehouden bijeenkomst der permanente ad ministratieve commissie uit de socialistische partij zijn ontslag heelt ingediend als poli tiek directeur van het orgaan der partij. De laatste dagorder van Von Seeckt. Bij zijn afscheid van de rijksweer heeft generaal von Seeckt een dagorder uitgege ven van deu volgenden inhoud: „Het leger, dat met mij gegroeid is en zich ontwikkeld heeft, wensch ik hei beste toe. Uit het oude leger voortgekomen, nauw daarmede verwant in schoone vredes- en eervolle oorlogsjaren, heb ik niets beters kunnen doen, dan er naar te streven zijn deugden over te brengen op het jonge leger. Of mij dit gelukt is, zult gij, mijn kameraden bewijzen. Houdt de Duitsche soldaten-eer hoog. die ligt in plichtsvervulling: een ieder op zijh post, elk uur, eiken dag, in leven en dood. Over de graven voorwaarts!" Verkiezingen voor de Land- stings. In Zweden hebben de verkiezingen, plaats jfehad voor de z.g. I.andstings (de Provin ciale Statenl die de leden van de Eerste Kamer van den Zweedschen Rijksdag kie zen. De verkiezingen hebben winst opge leverd, voor de sociaal-democraten en de conservatieven en verlies voor de liberalen en de communisten. De Eerste Kamer be staat thans uit 50 conservatieven, 16 Agra riërs, 31 Liberalen, 52 sociaal-democraten en een communist. Indien de Eerste Kamer thans volgens de jongste verkiezingen zou moeten worden hernieuwd, zou zij bestaan uit 51 of 52 conservatieven, 15 Agrariërs, 20 tot 23 liberalen en 61 of 62 sociaal-demo craten. Het internationaal Arbeidsbu reau. Oudegeest herbenoemd De heer Oudegeest werd voor drie jaar Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau. De kabinetscrisis in Zuid-Slavië De leider van de Croatische boerenpartij, Raditsj, is weder eens de aanleiding ge weest tot een regeeringscrisis. Toen onlangs een Tsjechische 4missie van parlementsleden Agram bezocht en de prefect de gasten toe sprak, moet Raditsj door allerlei interrup ties zijn ongenoegen hebben doen kennen dat z. i. door de autpriteiten het Kroatische karakter van Agram werd verdoezeld. De vertegenwoordigers van de Boerenpartij in de regeering geraakten in een moeilijk par ket, t°en Raditsj weigerde hun verzoek in te willigen, het voorzitterschap van de partij nee- te' ieggen. Een aftreden van de regeering bleek de eenige oplossing om uit het diliemrna te komen. Waarschijnlijk zal de koning den aftrè- denden premier Oesoenowitsj weer de vor ming van het kabinet opdragen. Mussolini. De Berner „Bund" verneemt van goed in gelichte zijde, dat prof. dr. Sauerbruch, uit Munchen, telegrafisch naar Rome is ontbo den om met de geneesheersn van Mussolini in consult te treden betreffende de vooruit zichten eener operatie van den Duce. Vermindering van het Spaan- sche officierenkorps. Naar uit Madrid wordt gemeld, is de re geering voornemens het otficierskader van het artilleriekorps sterk in aantal te ver minderen. Hierdoor wordt de begrooting aanzienlijk ontlast. Deze beslissing is tevens het gevolg van het jongste oproer, hetwelk een geheele re organisatie noodzakelijk maakte. De regee ring heelt thans een concreet plan uitge werkt, dat de minister van oorlog heden de koning zal voorleggen. Een juweelendiefsial. De portugeesche politie heeft aan boord van een passagiersschip „Petro Gomez" een valies in beslag genomen, waarin zich ju- weelen bevonden, welke aan een diamant maatschappij in Angola waren ontstolen. Het mijnongeluk in Natal. De correspondent van de „Daily Mail" te Johannesburg meldt, dat van de 118 per sonen, die gedood werden bij het mijn ongeluk in Natal, slechts een, een inboor ling, lang genoeg in leven bleef om de .oor zaak mee te deelen. Hij verklaarde, dat de electricien, een blanke, terwijl hij bezig was met herstellingswerk, struikelde met het eind van een electrische kabl in zijn hand. De kabel kwam in aanraking met een stalen rail. waardoor een vonkje ontstond, dat de ontploffing van mijngas veroorzaakte, Een der Europcesche readers is Maandag ten gevolge van liet inademen van giftige dam pen overleden. Het Amerikaansche Legioen. Het te Philadelphia vergaderende Ameri kaansche Legioen besloot het volgende: zijn jaarlijkschc zitting te Parijs te houden. Dientengevolge zullen in September 1927 uit zeven Amerikaansche en Canadee- sch havens acht-en-twintig schepen dertig duizend Amerikanen, die op de Fransche slagvelden gestreden hebben, naar Parijs vertrekken. Alle besluiten, die in de ver gadering te Parijs genomen worden, zullen door een andere conierentie, die bij terug komst van de congressisten te New-York gehouden wordt, moeten worden geratifi ceerd. De Burgeroorlog in China. Te Sjanghai is bericht ontvangen, dat gisteren op den Jangtze de Fransche kan- gisteren op den Jangtze de Fransche ka nonneerboot ,-,Alerte" beschoten is. Gemeld wordt, dat één matroos werd gedood, een tweede gewond. Voorts wordt (gemeld, dat d Fransche admiraal de rivier opvaart, DE INBRAAK IN HET KASTEEL VAN CHANTILLY. Ofschoon men zeer verontwaardigd is over de brutale inbraak, welke in het kasteel van Chantilly is gepleegd en waarbij vele kostbaarheden werden gestolen, koestert de openbare meening toch een heimelijke be wondering voor de stoutmoedige dader», die bij hun bedrijf eenige romantiek hebben getoond. Om twee uur 's nachts lied de waker van het kasteel de laatste ronde gedaan en niets verdachts gevonden. Tusschen dat tijdstip en zeven uur 's ochtends moet de daad dus zijn verricht. De ophaalbrug, die over de gracht ligt, welke het park van het kasteel herbenoemd tot vice-voorzitter van den scheidt, was omhoog. De daders echter, HOOFDSTUK IL Wie was zij, die nu rustte op het kleine vredehof in de duinen,, wien had haar mond toegelachen in dit lev>n, wien had haar hart toebehoord? „Magdalena", stond er op het eenvoudige houten kruis, dat haar grafheuvel aanwees, maar geen opgave van familienaam of plaats van geboorte was toegevoegd aan dat enke le woord. Het kerkhof zag et verlaten en verwaar loosd uit; de zandige bodem belemmerde den plantengroei zich krachtig te ontwikkelen de weinige gehavende boomen konden den jjraven geen voldoenden schaduw schenken als in den zomer de middagzon brandde op •die eenzame plaats. Maar het eeuwige lied der zee weerklonk er; als een eentonige, grootscbe klaagzang ruischte het en wat het zong van de nietigheid en vergankelijkheid van het menscheliik worstelen en streven «temde overeen met de stille verlatenheid der plaats. Magdalena, dat woord was als een ge schiedenis voor hen, die haar hadden zien «terven, zoo jong, zoo schoon en toch zoo 0110 ongelukkig Zij was de dochter van een invaliden offi cier zonder middelen, die na den vroegen dood zijner vrouw zich met zijn dochtertje terugtrok in het kleine landsstadje, dat toen het tehuis harer gelukkige kindsheid werd. Had overste Göring deze plr.ats uitgekozen omdat het zijne geboorteplaats was, en omdat hij meende nog {tetrekking te hebben op oude vrienden zijner jeugd, oi was het al leen het goedkoope leven in dit, van het groole verkeer nog afgezonderde oord, een leven, dal overeenkwam met zijn bescheiden middelen van beslaan: genoeg, hij verliet het voor zijn dood niet meer. De hoop op omgang met zijn vrienden, waarméde hij zich gevleid had, bleek ijdel te zijn tijd en omstandigheden ontwikkelen den mensch in verschillende richtingen en als deze veranderingen zich niet van liever lede vormen in wederzijdsche gemeenschap, als niet het dagelijksche verkeer telkens op nieuw de kleine hoeken en oneffendheden afslijt die gevormd worden door de eigen aardigheden der verschillende karakters en scheiden, wat bij elkaar behoort, dan ont waart men bij een ontmoeting na tal van ja ren eene diepe klove, waarover hoffelijkheid en verplichting slechts een broze brug ver mogen te leggen Enkelen van de kennissen zijner jeugd wa- rep als hij, de wereld ingegaan en niet meer teruggekeerd naar hunne geboorteplaats; an deren waren gebleven, maar die anderen hadden hun bekrompen zienswijze ook op hun naaste betrekkingen toegepast. Van de veranderingen en bewegingen der tijden drong slechts weinig door in dezen afgele- blljkbaar per auto naar Chantilly geleomev en over een hek achter in het park gklau- terd, zijn met een vlot het water overge komen, gewapend met twee ladders van zes en vier meter lengte, 't Was het werk van een oogenblik om ze tegen de „Tour du Trésor" te plaatsen, waarin zich de z.g. Salles des Gemmes bevindt met de kostbare kunstschatten, die zij zochten. Zij braken de ruit van het balkonvenster door, stapten naar binnen, waar zij aanstonds op de vi trine met den rosen diamant, den „Grand Conde", siietten. Het leeghalen dezer vitrine duurde slechts een kort moment. Daarna verdwenen zij langs denzelfden weg. Er is natuurlijk onmiddellijk geklaagd over de onvoldoende bewaking van het kasteel. De wachters zijn veeleer oudge dienden, die slecht hooren en niet in staat zijn zich zelf, dus zeker niet het kasteel te verdedigen. Trouwens, dit schijnt het geval met de meeste historische kasteelen en pa leizen in Frankrijk te zijn. Een Amerikaan heeft reeds vreklaard dat een bende gerou tineerde Amerikaansche bandieten alle kasteelen in het Ile-de-France in 48 uur zouden kunnen leeghalen! Wat den gestolen Grand Condé betreft, zoo heeft een Parijsch juwelier betoogd, dat deze moeilijk door de daders van de hand zal zijn te doen. Het juweel is tè bekend om in zijn geheel te verkoopen. De daders zou den den steen slechts met een hamer kun nen stukslaan, maar de aldus verkregen broks'ukken zouden, mede door hun speciale rose kleur, te zeer de aandacht trekken. De justitie heeft al haar beambten ge mobiliseerd om de daders op te sporen. In het plaatsje Jouy-en-Josas is een leeg staande auto aangetroffen, welke die der dieven zou kunnen zijn. Sedert de „Monna Lisa' in 1911 onder den arm van een Italiaan uit het Louvre verdween, is er geen* Fransche nationale collectie zóó ernstig getroffen als thans die van Chantilly. POLITIEK IN DE STRAATNAMEN. Het in meerderheid socialistische gemeen tebestuur der stad Bordeaux is er toe over gegaan 35 straatnamen te veranderen. De Rue Poincaré zal voortaan genoemd worden Rue de Bolivia, de „Cité des Poilus" is ver anderd in Place Léon Bourgeois, de Rue Richelieu zal voortaan genoemd worden Rue Jean Jaurès. Verder zijn de namen vun Emile Zola, Anctole France en .Matteoti gegeven aan straten, die eerst anders heetten. POINCARé TERUG. Poincaré, die zooals men weet een reis Elzas-Lotha ringen heeft gemaakt, is te Parijs teruggekeerd, WEDER EEN KASTEEL IN DE ASCH. Dinsdag is wederom een oud kasteel in vlammen opgegaan, n.l. Anner Castle bij Cloumei in Ierland, Het was omstreeks 70 jaar geleden gebouwd en nad 50.000 p.st,. gekost. De eigenaar, die cr zijn vacantie had doorgebracht, was vcor enkele weken weer vertrokken. Na den brand vond men een huisbewaarder doodgeschoten in het nabu rige koetshuis. Een jachtgeweer lag op het lijk. De RIJNLAND-BEZETTING. Op 15 Sept, waren er in het bezette Rijn gebied nog ca. 46.000 Franschen, 3000 Engel- schen en 7000 Bclgenlj HANS E. KINCIC. t Uit Oslo wordt gemeld, dt Idaans E. Kinck, de schrijver van tooneelslukken, romans en essays over kunst, 61 jaar oud, is ovprleden. Kinck wordt door velen als de grootste Noorsciie schrijver sedert Ibsen en Björnson beschouwd. VERBOD VAN WAPENINVOEK. Ten einde te verhinderen dat revolutio naire benden wapens verkrijgen, heeft pre sident Calles den invoer van geweren, revol vers en patronen in Mexico verboden, EEN SCHIETPARTIJ TE CHICAGO. Te Chicago heeft Maandag vlak bij de Kathedraal, waar het Eucharistisch Congres werd geopend, een schietpartij plaats gehad tusschen leden van elkaar vijandiggezinde benden van inbrekers en* smokkelaars van drank en bedwelmende middelen. Er werd daarbij zelfs van een machinegeweer gebruik gemaakt, dat opgesteld was in een huis tegenover een winkel waarheen naar be kend was, zich eenige leden van een der benden zouden begeven. Twee hunner wer den gedood, twee ernstig gewond, terwijl de advocaat, die een der bendeleden voor het gerecht zou verdedigen eveneens ernstig ge wond werd. De voorgevel der kathedraal werd ernstig door de kogels beschadigd. Een Reuter-telegram meldt dat als gevolg an dc schietpartij zes afdeelingen recher cheurs fhans te Chicago opereeren. De ben den blijken zich bezig te houden met den on wettigen handel in alcoholische dranken. Te San Francisco patrouilleeren een dui zend politie-agenten om te verhinderen dat twee roovers, die sedert Zaterdag vier man nen doodschoten, dit spelletje herhalen. BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË. Boschbrar.den in het Noord-Oosten van Nieuw Zuid-Wales en Queensland nemen onrustbarende afmetingen aan. De schade is geweldig, doch menschenlevens', vallen niet te betreuren. GEEN EXPORTCREDIETEN VOOR RUSLAND EN OOSTENRIJK. Volgens té Weenen ingewonnen infor maties hebben de onderhandelingen tot het verschaffen van exportcredieten voor Rus land, die door de geldinstelingen van het rijk in vereeniging met de Centralspaarbank der gemeente Weenen gevoerd worden, niet tot een resultaat geleid. De in aanmerking komende instellingen hebben verklaard, niet in staat te zijn een export-fonds te schep pen, voor het Russische Zakenleven, als de staat zieh zelf niet mede direct door deel- gen hoek der aarde. Slechts een enkele familie, die in het plaatsje ,was komen wonen, toen hij het als half volwassen knaap verliet, trok hem inni ger aan en uit de wederzijdsche sympathie en het gevoel van achting, dat den overste met den predikant verbond, ontwikkelde zich spoedig een hartelijk gevoel, een ware, duurzame vriendschap. Predikant Lenz, die wel vijftien jaar ouder was dan de overste, bewoonde alleen met zijn vrouw, de vriendelijke pastorie. Hun beide zoons waren op het gymnasium. Hij was een zeer beschaafd man, niet ontbloot van geest en wereldsche vormen en wellicht waren deze uiterlijke gaven, die de overste vertrouwelijk toelachten, als klanken uit vroegere tijden, de eerste aantrekkings krachten geweest om die zeldzame eigen schappen te doorgronden, verborgen onder een zoo veel belovend uiterlijk. De omgang tusschen de beide families, mettertijd inniger geworden, werd dc kleine Magdalena het meeste ten zegen, daar zij wellicht anders al te wild en al te vrij zou zijn opgegroeid en de teedere liefde der pre dikantsvrouw, die menig jaar tevergeefs bij baar zoons zich nog een dochtertje verlangd had, schonk het kind datgene, wat geen va derliefde, hoe groot ook/ yermag te geven: een waakzaam moederhart. Zoo had dan de kleine een dubbel tehuis en overal beminde men haar. Men nam het den overste dikwijls kwalijk, dat hij haar zoo weinig met kinderen van haar leeftijd in aanraking brachï, maar daar stoorde hij zich niet aan. Hem, den zieken, eenzamen man, name voor dit fonds interesseerde, zooats in Duitschland het geval is. De regeering van hare zijde verklaart niet direct mede aandeel aan dit fonds te kunnen hebben, diar de hiertoe beschikbare middelen ont breken, Opvallend is het, dat de sociaal democraten, die veel moeite gedaan hebben dit project te doen slagen, niet tevreden moeten zijn, met de richting, waarin zich het Russische zakenleven ontwikkelt. Voor de Oostenrijksche industrie is het tegenwoordig onmogelijk om, naar het voorbeeld der rijksduitsche firma's credieten aan Rusland te verleenen. Onder deze omstandigheden is het nauwelijks aan te nemen, dat het zakenleven tusschen Rusland en Oostenrijk in de naaste toekomst florisanter wordt. OPRICHTING VAN EEN OOSTENRIJK SCHE CONJUNCT! JUROBSERVATIE- DIENST. Naar het model van het instituut ter ob servatie der conjunctuur in Berlijn, zal bin nenkort te Weenen een soortgelijk instituut worden opgericht. De voorbereidende werk zaamheden staan onder leiding van dt. Reisch,, den president der Oostenrijksche Nationaalbank. Waarschijnlijk zal Oostenrijk binnenkort de publicaties der conjunctuur observaties ter beschikikng van het publiek kunnen stellen. ITALIË ESSCHT EEN AEGEïSCHE HAVEN VOOR BULGARIJE. De „Reichspost" meldt uit Belgrado: In huidige politieke kringen wordt met zekerheid verklaard, dat Italië de Bulgaar- sche eischen ten opzichte van een haven aan de Aegeische Zee krachtig ondersteunt. Italië's inmenging spruit zoowel uit de be langen voort, die het heeft ten gevolge van zijn handel in de Middellandsche Zee, als uit Mussolini's handels- en expansiepolitiek. Naar aanleiding der stabiliseering op den Balkan moet Mussolini gezegd hebben, dat men Bulgarije het recht moest toestaan zijn leger uit te breiden. i Nog geen voorstel voor het tijdstip van behandeling. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de voorzitter Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck meegedeeld, dat door hem thans nog geen voorstel kon wor den gedaan, in zake den datum van behan deling van het Nederlandsen-Belgisch Ver drag, Cp 9 November zullen de begrootingsdis- cussies moeten aapvangen, om tegen Kerst mis gereed te zijn, In verband met de ont werpen, die nog vóór de -begrooting behan deld worden, is het derhalve niet mogelijk, thans reeds het tijdstip van behandeling van het tractaat te bepalen. Alvorens daar omtrent een voorstel kan worden gedaan, wenscht de voorzitter eerst den loop van zaken al te wachten. Interpellaties L de Visser en K. ter Laan. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is aan den heer L. de Visser (comm.) verlof verleend tot het richten van vragen aan de regeering, in verband met de incidenten, die zich bij de militaire troe pen hebben voorgedaan te Assen en Ede, benevens over den brief van den comman dant van het Veldleger aan de divisie-com mandanten en aan de commandanten van troepen-onderdeelen, omtrent de handhaving van de tucht in het leger. Ook de heer K. ter Laan (s.d.a.p.) kreeg verlof tot het richten van vragen aan den minister van Oorlog, naar aanleiding van de gebeurtenissen te Assen en elders geduren de de herhalingsoefeningen van clit jaar, een en ander in verband met de samen stelling van en de promotie bij het officieren korps. Deze interpellaties zullen op een nader vast te stellen datum worden gehouden. Zij zijn aan de agenda toegevoegd voor de zitting, die 19 October aanvangt. Geen schade van ernstigen aard. In verband met de in de pers de ronde doende berichten over ernstige schade, welke door den storm van 910 October j.l. aan de Zuiderzeewerken zou zijn toege bracht, verneemt het „Vad.", dat die schade geenszins van zoo ernstigen aard was als die berichten zouden doen vermoeden en zich bepaald heeft tot het wegslaan van eeni- gen grond en het beschadigen van enkele steenglooiingen van de pas voltooide of nog in uitvoering zijnde dijk- en oeverwerken langs de noordzijde van Wieringen, alsmede tot het wegslaan van eenige kortelings boven laagwater gebrachte gedeelten van den Kerkendam voor den in aanleg zijnden dijk van den proefpolder bij Andijk. Aan den afsluitdijk van het Amsteldiep en aan de dijk- en kanaalwerken langs de Moord- Hollandsche kust werd geen schade van be- teekenis toegebracht. Donderdag heeft emir Feisal per auto een bezoek aan Leiden gebracht. Allereerst werd naar het stadhuis gereden, dat onder leiding van den burgemeester werd bezichtigd, Hierna werd een bezoek ge bracht aan het Universiteitsgebouw en de bibliotheejc, waar prof. Snouck Hurgronje den gast ontving. Vervolgens werd Tiet instituut voor tropische hygiëne en anato misch laboratorium bezocht. Daarna is de prins per auto weder vertrokken. Een reeks van feestdagen, werkelijke feest dagen voor haar zieleleven echter brak aan, als de beide zonen van den predikant in da vacantie naar huis kwamen, een vreugde, waarin de ouders even innig aandeel namen en zich, door dit gemeenschappelijk gevoel, nog sterker aan het kirrfl verbonden gevoel den, Beide zonen waren veel ouder dan Magdalena. veel te groot om hare speelmak kers te zijn. Toch waren het hare goede vrienden en kameraads en zij had hen beiden teeder lief. Evenzoo in den grond verschillend van aard als de beide jongelingen waren, evcn-^ zoo verschillend was ook de neiging van het kleine meisje voor hen. De oudere, die in navolging van zijn vader, in de theologie stu deerde en reeds in de eerste klasse zat, vertrouwde zij volkomen, zij was hem stipt gehoorzaam en liet zich gaarne door hem leeren. Werner was hare goede trouwe vriend en behoorde volkomen bij de andere geliefden. Maar de jongere, Richard, kwam nader bij het beeld harer fantasie, hem zocht zij meer gelijk te worden. Wel geleek hij op den broeder, maar in gestalte overtrof hij hem; liet schoone hoofd was edeler besneden en het oog blikte vuri ger, meer zelfbewust en op zijn voorhoofd had de muze der kunst haar liefdekus ge drukt hij was kunstenaar bij Gods genade, (Wordt vervolgd.) viel iedere scheiding van zijn kind, hoe kort ock, zwaar, Magdalena's tegenwoordigheid schonk aan zijn leven licht en gloed en reden van bestaan en hare opvoeding maakte de hoofdbezigheid uit de lange dagen in zijn eentonig leven. De predikant stond hem hierbij trouw ter zijde, daar hij in eenige vakken, voorname lijk in de muziek, zelve onderrichtte en zon der eenige stelselmatige schoolvorming te genieten, ontwikkelde Magdalena's verstan delijke aanleg zich op verrassende wijze. Het was een engelachtig, schoon, begaafd kind, dat niet geheel scheen te passen in de eenvoudige omgeving, waarin het opgroeide en hoezeér de oorzaak daarvan ook te zoe ken was in haar innerlijk wezen, toch zocht dc lastertaal der kleine stad, die in uiterlijk heden, in de bijzondere sierlijkheid en net heid der predikantsvrouw, in de terughou ding, haar opgelegd, in haar 'bijzondere kin derlijke schoonheid. Het was een teedei; levendig wezen, zacht en aanhankelijk, en vol gulle vroolijkheid. Maar zonder het te weten en zonder dat het scherpe oog barer vrienden zulks opmerkte, vlood hare verbeeldingskracht heen, ver over de grenzen der eenvoudige omgeving, waarin zij leefde. Haar aangeboren zin voor schoon heid en harmonie deed haar hare blikken wenden naar de hoogte des levens, glans e- pracht waren voor haar ongeoefenden blik dikwijls één met zielenadel en grootheid van geest. Voor hen, die In 't dal staan, zien er de door de zon bestraalde bergtoppen uit als goud, zij bemerken het niet, hoeveel kloven en afgronden die verblindenden glans en dl Uitspraak van den Centralen Raad van beroep. Nadat eenige weken geleden de Centrale Raad van Beroep te Ut'recht „In naam der Koningin" uitspraak gedaan had in een kwestie, waarbij de Koningin-Moeder be trokken was, heeft thans deze Raad de Koningin zelf in Haar eigen naam niet-ont- vankelijk verklaard betreffende een gevor derde premie-restitutie. De procedure liep over.een beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij, met terzijdestelling van een vroe gere door dat bestuur genomen beslissing, aan de onderneming, die de Koningin vol gens de bepalingen der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet-1922 geacht moet worden uit te oefenen, een lager gevarencijfer werd toegewezen dan aanvankelijk was, geschied. H. M. de Koningin was van meening, dat het lagere gevarencijfer met ingang van een vj-oegeren datum dan het Bankbestuur had gepaald, had moeten zijn toegewezen, waar door minder premie verschuldigd zou zijn dan door Haar reeds was betaald. Zij vorderde dan ook van den Centraler Raad van Beroep, dat deze zou beslissen, dat het te veel. betaalde van Haar moest worden gerestitueerd. De bevoegdheid om te oordeelen over te teruggaaf van betaalde premiën komt echter aan den bcroepsrech- ter niet toe. En aldus is geschied, dat de Centrale Raad van Beroep, recht doende „In naam der Koningin"j Hare Majesteit Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nar.sau Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. enz., niét-on'vstnkelijk heeft verklaard in haar bovenomschreven bij beroepschrift gedane vordering. De taalcommissie van het Algemeen Ne derlandsch Verbond heeft een vergadering gehouden, waarin uitvoerig gesproken is over het euvel, dat op, steeds meer winkels en koffiehuizen, enz, geheel onnoodig titels en opschriften in een vreemde met name In de Fransche taal worden aangebracht, zulks met voorbijgaan van de Nederlandsche taal, terwijl tevens werd gewezen op de nog veel voorkomende fout, dat in allerlei hotels, eet- en koffiehuizen de spijskaarten geheel in een vreemde taal worden gesteld. De taalcommissie besloot een krachtig beroep te doen op alle winkeliers, op de houders van hotels, eet- en koffiehuizen cn soortgelijke inrichtingen, om bij het geven van namen en geschriften aan hun onder nemingen steeds de Nederlandsche taal te gebruiken. Voorts besloot de commissie nog, zich te wenden tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met het ver zoek, de woordenlijst „Taalzuivering, welke zij heeft sawngesteld en die de minister verplicht heeft doen opnemen in het pro gramma der Rijks Hoogere Burgerscholen ook voor te schrijven voor de gesubsidi eerde middelbare scholen. Naar verluidt is op de op initiatief van eenige leden van de Ver. voor den. Effec tenhandel op de Beurs gedeponeerde lijst, ter inzameling van gelden tot steun aan de nagelaten betrekkingen van de slacht offers der jongste stormramp, voor pl.m. 2800 ingeteekend. De gemalin van den ex-keizer, prinses Hermine von Schoenaich-Carolath-Reuss, heeft aan een Amerikaansch journalist ver klaard, dat het teruggeven van het slot Homburg aan den ex-keizer en zijn echt- genoote, in geen enkel opzicht beschouwd mag worden als een teeken, dat eerst genoemde voornemens zou zijn naar Duitschland terug te keeren. In den Rijksstraatweg de KlompRens woude bevindt zich nabij het kasteel Rens woude een scherpe bocht, waar herhaalde lijk ongelukken met automobielen voorko men. De bestrating ter plaatse laat nog al wat te wenschen over; en ligt, behoudens de oneffenheden, ongeveer horizontaal, terwijl een groot gedeelte der klinkers gebroken is. Bovendien is een deel van den weg be dekt met aarde, afkomstig van den erop aansluitenden karweg. Aanigezien deze toestand, mede in ver band met het feit, dat op bedoeld wegvak over het algemeen met vrij groote snelheid gereden wordt, gevaar oplevert voor dc veiligheid voor het verkeer, heeft de wegen commissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. de aandacht van den Rijkswaterstaat hierop gevestigd met verzoek hier in verbetering te willen brengen door berstrating van den weg in de boebt met geringe verhooging aan de buitenzijde en door te voorkomen, dat verwijderde verte aan hunne oogen onttrekt. Als haar vader vertelde van zijn leven in de hoofdstad, van het koninklijk paleis, van de helverlichte zalen en de tooverachtige pracht, van de gunst en de lieftalligheid der vorstelijke gebiedster en van de beminne lijkheid en de rechtvaardigheid van haren vorstelijken gemaal, dan klopte haar jeugdig hart sneller, dan gloeiden hare wangen, droomde zij van die heerlijkheden zoo duide lijk, als behoorden ze tot haar eigen leven. Dan zag zij die zee van licht en die schitte rende ordeteekenen, dan ademde zij de geur in der buitenlandsche bloemen, dan hoorde zij de ruischende muziek en voelde zij den blik der vorstelijke vrouw op haar gericht. Zij schiep in haar hoofdje sprookjes als in duizend en één nacht en was gelukkig ge lukkig! En bracht dan de zomer de adellijke fa milie op de nabij het stadje gelegen goede ren, draafde dan een schoon vierspan over de straat, met rijk gekleede dames en vroo- lijke kinderen, hoorde zij dan de jachthoorns schallen ol bracht een heldere herfstdag zelfs wel een optocht van ruiters en amazo nes de deur voorbij, dan verkreeg hare ver beeldingskracht werkelijk vormen en dan zuchtte haar jeugdig hart die onbekende we reld tegen. De predikantsvrouw had dan moeite om het kind belangstelling in te boezemen voor de eenvoudige huiselijke bezigheden, waar toe zij haar ijverig aanspoorde en dan zocht Magdalena bare.n steun liever bij de beide mannen, die onbewust hare neigingen meer i voedsel gaven. ZATERDAG 16 OCTOBER. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 3.0ü -5.00 Concert door het H. D. O.-Orkest. 5.005.30 Duitsche les voor beginners. 5.30 6.00 Fransche les voor beginners. 6.00 7.09 Solistenconcert. Boris Lensky vlooi, Egbert Veen piano. 7.00—8.00 Cursus voor Boekhouden er. Handelskennis, door 'den heer J, Pelser Jr, 8.10 Politieber. 8.20 V.A. R.A.-avond, (10.00 PersberJUitgaande van den bond van S.D.A.P.-vrouwenclubs. An nie Vleming mezzo-sopraan, Mevr. J. Otten van Warmelo piano, Mevr. J. Keppler Berdinis v. Berlekom declamatie. Spreker; F. M, Wibaut. weth. v. Amsterdam en E. Ribbius Peletier. la. Fantasie, Bach, b. Pre lude et fugue, Bach (piano). 2. Declamatie 3. Zang: a. Beiaardslied. Benoit, b. Weelde, Kerrebyn, c. Voor lou en mij, Willeumier, cl. Hat lied der terwe, Andriessen. 4. Spreekster: E. RibbiusPeletier. 5. a. Noc turne, b. Etude. Chopin (piano). 6. Zang: Stort o arbeiders, b. Uit „Pan", van Gor ter. c. Lente. Alle van Fekkel. 7, Rede door den heer F, M. Wibaut. 8. Declamatie, zventry 1600 M. 3.20 Concert door het Victor Olof sextet. E, Draconi piano, K. Mc Cormack mezzo-sopraan, A. Burch bariton. 4.50 Engelsche muziek door de strijkband van de Royal Air Force. 5.20 Causerie: So me English characters in French novels, 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert door de strijkband van de Royal Air Force, 6.50 Praatje over het muziekprogramma van de volgende week. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerber., nieuws. 7.30 Causerie: Pekin, the fun of the fair. 7.48 Muziek. 8.00 Muziek of lezing. 8.20 „Never again", revue van vn- cantie-gebeuren. 9:20 Imitatie van ecu Amerikaansch programma. 9.50 Causerie: Sport.10.05 Les Adieux op. 81 a. Beetho ven. M. Cole piano. 10.20 Tijdsein, weer ber., nieuws. 10.35 Layton en Johnstone, humoristen a, d. piano. 10,5012.20 Dans muziek van het Savoyhotel door de Savoy Havanaband. 2.10 Concert door het orkest Radio-Paris, 5.055,55 Concert door de Radio Jazz sym phonic. 8.5010.30 Galaconcert. Orkest en vocale solisten. Konigswusterho.usen 1300 M, en Berlijn 5C4 en 571 M. 7.50 Vroolijke avond. Orkest, koor en solisten. 9.5011.50 Dans, ranziek. Trossel - 487 M. en Antwerpen 265 Mi, 5 206,20 Concert, Orkest en M. Engels, tenor. 8.20 Concert, Mme. Kufferath—Hou- ben, zang. 8.50 Lezing: Les Musées Royaux du cinquantenaire. 9.00 Concert 9.30—. 10.29 Dansmuziek. 'unster 410 M. 12,501.50 Orkestcon cert, 3,053.20 Kindervertellingen. 3.35—- 4.50 Muziek u. d. Renaissance-tijd. 4.50— 5.20 Gedichtqnvoorlezing. 5.305.50, 5.50 б.20, 6,407.20, 7.207.50 Concert. Orkest en O. KrupkaLutz, sopraan, 9.5010.20 Vroolijk orkestconcert. rle aarde van den karweg op den weg wordt gebracht. In de laatste jaren wordt ernstig geklaagd over de wijze, waarop de Ned. Spoorwegen den locaalspoorv-eg Deventer-Ommen ex, ploiteeren. Herhaaldelijk hebben directeur en commissarissen der Maatschappij Deven terOmmen bij de Ned, Spoorwegen aangedrongen op een betere exploitatie en een uitgebreider dienstregelingi maar deze houden zich aan de letter van het indertijd gesloten contract en hebben op alle verzoe ken een weigerend antwoord gegeven. Ook het voornemen tot doortrekking van de lijn naar Hoogeveen, om daar aansluiting t« krijgen op den spoorweg MeppelGronin gen, een plan, waarvoor reeds een comité was gevormd, is op de tegenwerking der Ned. Spoorwegen afgestuit. Te Deventer heeft men zeer sterk den Indruk, dat aan gestuurd wordt op een algeheele stopzetting van den dienst en derhalve worden door belanghebbenden middelen overwogen, om dit te voorkomen en zoo mogelijk, den spoor weg door een meer doeltreffende exploita tie alsnog aan zijn doel te doen beantwoor den. Op het in aanbouw zijnde stadsgedeelte in 't plan West, is het vooral op het Colum- busplein, in de nabijheid van den Postjesweg, heel erg met de ratten. Dit plein is aan drie kanten bebouwd en vertoont in het midden nog een open zandvlakte. Hier staat een aantal oude loodsen, directieketen en opslagplaatsen. Alls is vervallen en ziet er onsmakelijk uit en bij tientallen loopen hier ratten rond. Ze bebben zich in de smerig» keetjes genesteld en des avonds hoort men daarbinnen het lawaai door de beesten ver oorzaakt. Als de duisternis is gevallen, strekken de griezelige dieren hun rooftoch ten buiten de gebouwtjes uit en sluipen over de trottoirs en langs de stoepen. Dat ze de bewoners van dat plein de schrik op het lijf jagen, laat zich denken. Deze heb ben al eenige malen bij de autoriteiten een klacht ingediend, doch het heeft niet mogen helpen. Naar het Vad. verneemt, zijn er tusschen dr. Willem Roy aards en den architect P, Vorkink, die indertijd opdracht heeft ge kregen tot het uitwerken van plannen voor eep Royaards-schouwburg, moeilijkheden gerezen, die er toe kunnen leiden, dat de heer Vorkink zich als bouwmeester van het theater aan de Weteringschans terug trekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10