STADSNIEUWS. Nationale Spaar- en Emissieflank - ,w 'w ^eesfiDeek gierstraat 9b. <R 971. {-Randoe w et iDortelhouten Salon-, gïïoderne Setkamer- en Slaapkamer-ameublementen "Antieke !Heerenkamers en Kasten V erkeer songevallen Voornaamste Nieuws 4 pCt. nW Vrijdag- 15 October 1926 asmemtrnmÊmm 50ste Jaargang No. 16380 JJit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Het leven in de Noordpoollanden. In het land van de eeuwige sneeuw. Intervieuw met Mr. J. N.J.E. Heerkens-Thfjssen. Een semi-offlcieele reis naar Joego-Slavië. VAN ONZE RECHTBANK. De groote onbekende en het gestolen costuum. NIJMEGEN föet meest bezienswaardige tijdens de ^eestweek, zijn onze Stalages en SJÏÏodel- kamers. lOij exposeeren: Qierstraat 16-22-24 - !Haarlem telefoon 10342 Te IJmuiden. DE VISSCHERS VAREN NIET UIT. Voor het zilveren priesterfeest van Pater Stam. Inwijding R.-K. Landbouwhuishoud- school te Bergen. De terreinen aan de Hoogewoerd in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Emir Felsal bezoekt de haven werken te IJmuiden. Door een „vriend" beroofd. abonnementsprijs bedraagt voor' Haarlem en Agentschappen: week 0.25 Rer kwartaal 3.25 Rianco per post ^jer kwartaal hij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 138Ó6 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Advertenties 35 cent# per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertenticu tusschen den tekst, als ingezonden mededeelmg 60 ct per regel. Vraag- en aanbod» j advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel mee* 15 ct., bij vooruitbetaling, ■Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeiingsvoorwaarden f Oflfïfl - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi fVRfl een onéeval me! f OFfl bij verlies van een hand. flOU hi> verlies van een f hf) bij 'n breuk Tdn f A,ft bijverUes v.ee» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkfeeringerr OUÖiF#*' verlies van beide armen, beide beenen of beide ootfen- I tlU» ooodelifken afloon I £j\jUm'wv voet of eer» oo«< l£é%3m duim of wtsvintfe'o arm, Brand in de sneeuwvelden. Wie zou gelooven dat in de uitgestrekte landmen der eeuwige sneeuw in Alaska ook nog geweldige branden konden plaats vin wen, waarbij gansche wouden in vlammen opgingen? En toch is het zoo. Eiken romer ontstaat dan hier, dan daar éen branu, die ïiiet. slechts op zich zelf een gewei;;ige schade aanricht aan de bosschen eu aldus de levensvoorwaarden hier te lande nog moeilijker maakt, doch ook vaak de neder zettingen der inboorlingen en missionarissen met den ondergang bedreigt. Zulk een bosch- óf steppenbrand heeft iets bijzonder angstwekkends. Meestal "wordt de brand- door de geweldige stor men, die hier plegen te woeden, in den kortsten tijd over ongelooflijk uitgebreide .vlakten uitgebreid en biedt dan van de ve. te gezien een helschen aanblik. Vaak ontstaan deze branden door de onvoorzich tigheid der reizigers, die zich ergens in het ■woud eten of een kop thee klaarmaken en de overblijfsels van het vuur niet met de jnoodige zorgvuldigheid uitdooven. Voor eenige jaren bemerkte de episkopale missionaris in Tanana in een bijtend kouden nacht, dat zijn nederzetting door vuur omgeven was en in minder dan een uur was van zijn kapel, zijn huis en bezittingen niets meer over dan een hoop rookende asch Het vorige jaar brandde het bisschoppelijk hoofdkwartier in Fort Yukon tot den grond toe af, waarbij uiterst waarde, volle handschriften een prooi der vlammen ■werden. Tegelijk werden de groote berg werken der goudvelden voor meerdere millioenen dollars beschadigd. Stormt het, dan is het geheel uitgesloten het vuur op eenigerlei wijze weerstand te bieden. De katholieke missie van St. Michael werd tot heden nog steeds voor brand be hoed. Nochtans had zij eenmaal een be duidend verlies te boeken. Dat was in Juni van het vorige jaar in Akul&rak. Gedurende vele jaren werd aan deze missie-nederzet ting niet gearbeid. Met groote moeite was «r langzamerhand een grooter huis voor de paters en een klein schooltje voor dertig knapen, verder nog een grooter ge bouw voor de Ursulinnen-zusters met hun internaat voor 50 meisies en te midden daarvan een klein kerkje ontstaan. Een ware oase temidden van een eindelooze en troostelooze woestijn in de nabijheid van de Beringzee. Het grootste deel van het jaar is hier alles met ijs en sneeuw bedekt, ijzig koude winden gieren van de zee over de vlakten heen. Rondom liggen de hutten der arme indianen, die in de Missiegebouwen ten tijde van nood en gevaar een zeker toevluchtsoord vinden. Op een goeden dag kwam plotseling het vuur. Het kwam op een stormwind aange sneld. R-eè'ds- scheen alles verloren. In den hoogstean nood riep men de „Kleine There- »i4*! om hulp en ziet. de wind veranderde plotseling van richting. Het huis tier zusters was in vlammen opgegaan, maar de kerk en het buis der paters bleef ongedeerd. Het was waarlijk een harde slag. De arbeid van 35 moeitevolle jaren scheen voor het grootste deel vernietigd. De oude pater iTreca, nu een zieke 72-jarige man, en 'Moeder Laurentia, de Overste der Ursulin t»en sinds het begin der nederzetting, ragen hun levenswerk voor een goed deel in puin veranderd. Toch kon men altijd nog van geluk spreken De meisies werden voorloopig in de Kerk ondergebracht, terwijl de keuken der paters heden nog altijd alle bewoners der missie van voedsel voorziet. Men had nog twee zomermaan den voor zich en zoo kon door een ijverige vischvangst voor den komenden winter gezorgd worden; Talrijke missiegaven uit Amerika maakten den wederopbouw van tenminste een deel der afgebrande gebou wen weer mogeliik. De „Kleine Theresi.V werd nu feestelijk tot beschermheilige der Missie gekozen. Hoe reist men in Alaska? De vooruitgang der techniek. Ook de techniek maakt in dit verschrik kelijke land bare vorderingen. Op de groote Yukon-rivier vindt men heden haast geen indianen meer die hun booten, gelijk vroeger, met roeispanen bedienden. Overal ziet men kleine schepen met benzinemo toren. Het eerste wat de Indiaan doet, is al zijn geld Opsparen om een motorboot te koopen. Ook is er een toenemend ver keer met luchtschepen en vliegtuigen. Kwam voor eenige jaren nog de post op sommige plaatsen slechts een of tweemaal per jaar aan, thans Heeft het luchtpostverkeer dit beel wat geregelder gemaakt. Toch zijn daarmee de groote verkeers moeilijkheden nog lang niet uit den weg geruimd. Daarover kan de oude missionaris, Pater Lucchesi meepraten! Hij zou voor kort in de grootste haast van Holy Cross onder aan de Yukon naar Pilgrim Springs aan de Beringzee reizen. De kleine post boot is met postwaren, kisten en pakketten overbeladen. Noch van koken, noch van slapen kon in de kabinen sprake zijn; men zit op de zakken en kisten en is aan den wind, de koude en den regen dag en nacht blootgesteld. Van de monding der Yukon tot aan het eiland St Michael gaat het in een nog ellendiger vaartuig verder. Een groot geluk dat men juist op het oogenblik toen er een groote storm ontstond het lange kanaal voor St. Michael aog bereikte, waar men een beschutting vond. In elk geval slechts een zeer twijfelachtige beschutting, want in den dichten nevel wordt het schip door de golven van den eenen wal op den anderen geslingerd en dreigt elk oogenblik in stukken te gaan. Het volgende stuk in de Beringzee van St. Michael tot Nome is- een zeer gevaarlijke weg en ongeveer 200 Engelsche mijlen lang. Men moest zich daadwerkelijk ook daar ditmaal voor een orkaan beschutten in de golf van Golovin en daar vijf dagen op beter weer wachten. Daarbij raakte de proviand en het drink water op en moest men vasten om de rest der levensmiddelen nog over de volgende dagen te kunnen verdeelen. Onder de groot ste moeilijkheden bereikte men tenslotte de stad Nomb, waar men zich opnieuw van het noodige kon voorzien. Er waren tot Pel grim Springs nog 80 Engelsche mijlen ove; het vaste land af te leggen. Deze landreis was echter in geen enkel opzicht gemak kelijker en veiliger den de zeereis Men voer in een hondenslee en volgde het spooi van een afgedankte kolenmijn-spoorweg, in den stortenden regen zonder ook maar ergens een onderdak te vinden, twee en een halven dag lang. Tenslotte moest de goede pater (het zij opgemerkt dat hij 70 jaar telde) nog zeven Engelsche mijlen door het moeras en door de Lagunen, waarbij de reiziger vaak tot aan het midden in het ijswater te waden had. Eindelijk na 19 dagen bereikte de missionaris de plaats zijner bestemming! Een ander, Pater Rossi, vertelt, hoe hij eenmaal een nog gevaarlijker wijze van reizen kiezen moest, toen hij van den boven Yukon naar Mulato wou teruggaan. Eerst roeide hij lustig de rivier af, toen de vorst onvoorzien vroeger inviel en zestig mijlen boven Nulato de geheele rivier begon dicht te vriezen. Geweldige ijsblokken maakten het varen met de boot onmogelijk. Wat te doen? Op een vliegmachine wachten? Dat kon een maand duren!Neen, riep de missionaris, wij zullen ons anders behelpen. Wij zullen ons door het ijs zelf naar bene den laten varen, daar behoeven we geen cent voor te betalen. Hij koos zich een ge weldige ijsblok uit, daar bracht hij ook de kano op, de slede, het overige reistuig en zelfs nog een klein kachteltje, hout en levensmiddelen. Vervolgens nam hij met de honden zelf daarop plaats en nu ging het lagzaam stroomaf, waarbij slechts acht moest worden gegeven dat 'de overige ijs blokken rechts en links steeds op een be hoorlijken afstand van zijn vlot moesten wor den gehouden. Het kwam er dus op aan dag en nacht waakzaam te zijn. Men moest heen en weer schutteren, de kano en het overige nu snel op deze dan op de andere zijde van het-ijsblok brengen, opdat het even wicht bewaard of weder hersteld werd. Niet zelden moest men een ander ijsblok kiezen, wanneer het tot dan gebruikte naar den oever gedreven werd, waar de schotten zon der meer tot gruizels worden geslagen. Tenslotte bereikte men, zij het onder voort durend levensgevaar, zonder ongelukken het doel van de reis. De verovering van de Noord-Pool. Gelijk bekend, had men tot voor kort het gebied van het uiterste Noorden slechts tot het voorgebergte van Barrow onder zocht, ongeveer op den 70sten breedtegraad. Franklin maakte in 1845 de eerste koene poging om de Pool zelf te ontdekken. Hij kwam met zijn 105 medepassagiers in de sneeuw en het ijs om. De Amerikaansche kapitein Wikkins kwam nauwelijks twee graden hooger dan Barrow. Vervolgens probeerde het in 1909 Peray en in dit jaar Byrds, beiden Ameri kaansche Marineofficieren, en tenslotte de Italiaansche Generaal Nobile met den Pool- veteraan Roald Amundsen. Generaal Nobile bracht van Rome een aanbevelingsbrief van den Generaal der Jezuïeten aan de missio narissen van Nome mede, ongetwijfeld de eeerste brief die over de Noordpool gedra gen werd De geheele beschaafde wereld volgde eiken keer deze koene ontdekkings reizen met de grootste spanning. De Noorde lijke IJszee, die zich wel een millioen vier kante mijlen ver uitstrekt, schijnt de alge- meene nieuwsgierigheid en de belangstelling der wetenschappelijke wereld evenzeer te trekken als eens de nieuwe wereld van Columbus. Deze vergrooting van grondgebied is een gevolg van den oorlog, waardoor gedeelten van Turkije en Oostenrijk bij dit rijk wer den gevoegd. De Noordelijke gedeelten zijn het beste (het vroegere Kroatië en Karin- thië). De kust van dc Adiiatische Zee is voor het land niet zoo belangrijk, omdat de beste havens hier door Italië zijn inge pikt. (Fiume en Zara.) De hoofdstad Belgrado, tegenwoordig al gemeen Beograd gehceten, prachtig aan den Donau gelegen, is sterk vooruitgaand, dank zij mede de hulp van regeeringswege, Beo grad geeft het beeld eener moderne, groote stad, met fraaie, hooge gebouwen, In deze moderne en zich moderniseerende stad valt het op, hoe erbarmelijk de slechte bestra ting is, vol kuilen en oneffenheden. De bevolking vertoont een ietwat Oos- tersch karakter. De menschen maken een aangenamen indruk, zijn prettig en vlotyin den omgang, hulpvaardig en belee.d en staan niet in beschaving bij ons ten achter, ook niet het mindere volk. Het .gezelschap viel een buitengewoon enthousiaste ontvangst ten deel. Dit is voor een heel groot gedeelte te danken aan de aanwezigheid van den Nederlandschen ge zant, den heer Schuller tot Peursum, die er voor gezorgd had, alle daarvoor in aanmer king komende autoriteiten, bij de aankomst van het gezelschap aanwezig te doen zijn. Met de grootste eerbewijzen had de ont vangst aan het slation plaats, wélke verge zeld ging van toespraken. Zooals in Beograd, ging 't in de drie plaat sen, welke wij bezocht hebben, gaat Mr. lieerkens Thijssen voort. In het gezelschap waren behalve het be stuur der Nederl. Joego-Slavischevereeni ging een aantal kooplieden aanwezig, die noesten erkennen, dat zij geprofiteerd heb ben van den grooten steun en de diensten an den Nederlandschen gezant, die niet "lleen een goed intermediair was, maar ook en charmant en prettig gezelschap. De ge- int is bij de Regeering zeer gezien. Van het binnenland van Servië hebben we niet veel gezien, zegt mr. Heerkens Thijssen. Het hartje van 't oude Servië is Nisch. Van de vuilheid der bevolking, waarvan de legen de verhaalt, hebben we nergens iets gemerkt en het insectenpoeder, dat ons aanbevolen was ,mee te nemen, heeft nooit dienst be hoeven te doen. Het heele leven draagt er onmiskenbaar een Oostersch stempel. De bedoeling is, het vergroote land tot hoogere ontwikkeling te brengen. Daartoe is kapitaal noodig. Van kapitaalvorming kan evenwel geen sprake zijn, zoolang a der in komsten voor oorlogs- of legerdoeleinden wordt aangewend. De bevolking zelf is vredelievend genoeg, doch zoolang 't onder ling vertrouwen niet grooter wordt, blijft het parool waakzaam te zijn. Anderzijds is de invloed van den Volkenbond wel zoo groot, dat een rustiger toekomst kan worden tege moet gezien. Tegenover de geestdriftige ontvangst hebben wij ons niet onbetuigd gelaten. Wij hebben de bekende film „Nederland in den vreemde" vertoond. Mr, Dr. W. M. Westerman heeft daarbij een korte inlei ding in het DuPsch gehouden en bij de verschillende beelden eveneens een toe lichting in 't Duitsch gegeven. De film werd met groote aandacht gevolgd, waar uit weer is af te leiden, dat het peil van ontwikkeling van het gewone publiek hoog bliikt te staan. In ons nummer van 15 September j.l. heb ten wij onder 't hoofd „Een nuttige reis' reeds een en ander meegedeeld omtrent de reis, die de vereeniging NederlandJoego- Slavië, waarvan mr. Heerkens Thijssen voor zitter is, zou ondernemen. j Heden werdem wij in de gelegenheid ge steld den voorzitter dezer vereeniging over deze reis te interviewen. Joego-Slavië heeft een oppervlakte vijf maal grooter dan 't oude Servië en telt 15 n-illioen inwoners Een foto van 't gezelschap, dat onder aanvoer ng van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen #cn semi-oiiiciesle reis maakte naar Joego- Sla/ië, gekiekt voor het hotel te Belgrado. in eigen land kennen. Hij bezocht ook de fabriek van den Ned. Consul, den heer Petcovitch, groot-industrieel in p-uimen. Pruimen is het groote product voor Servië. De fabriek van den heer Petcovitch, waar een paar honderd menschen werken, allen vroüwe'n,1 staat 'op eenigen afstand van Bel- giado, te Indjiia. Het ging er heel zuidelijk toe. De pruimen worden naar grootte gesor teerd, gedroogd, daa-na in kisten geperst. Algemeen wordt geklaagd over de concu- rentië van Californië. In Californië staat het product onder staatscontrole en onze zegs man heeft ook voo- Servië staatscontrole warm aanbevolen, mits ze geheel onafhan kelijk en betrouwbaar geschiedt. Servië le vert een goed product, meer gewild in den handel dan de Californische pruim en 't land ligt veel dichter bij. De verscheping via Triest is éen kwestie van enkele dagen. Na een verblijf van enkele dagen, heeft hel gezelschap zich begeven naar Zagreb, waar het ontvangen wred door onzen con sul, de heer M. Czernadak, die overal als gencraal-directeur wordt aangesproken, 20 onderpeming-n bezit en de eerste man mis schien van Kroatië is. De ontvangst was er vorstelijk.' Er werd veel notitie genomen van het Hollandsche bezoek, getuige de ar tikelen, welke in de bladen verschenen en de interviews, welke door belanghebbenden werden aangevraagd. De heer Czernadak heeft ter plaatse een schitterend hotel gebouwd De ontvangst in Zagreb was grandioos. Zagreb is een regel matig gebouwde stad met asphaltbestrating, een bevolking -- 120.000 zielen die voor 90 pCt. katholiek is. De stad maakt een bloeitnden, welvarenden indruk, er wordt, evenals in Belgrado, hard gewerkt.Het is een rijk land, dat groote ontwikkcFngsmoge- lijkheden biedt, als 't niet blijft vechten. In Zagreb is eveneens de film vertoond en ook in Ljubljana, dat na Zagreb bezocht werd, en waarheen de.heer Czernadak ons vergezelde. Van Ljubljana uit bezochten we Bied, het oord waar Se koning een groot gedeelte van het jaar vertoeft, met.de ken nelijke bedoeling zich in het noordelijk ge deelte meer populair te maken. Van Ljubljana werd de terugi'cis aan vaard. Echter niet met het heele gezelschap. Enkelen warefi er, dis Noord-Itslië wilden bezoeken. Anderen hadden zakelijke aange legenheden in Griekenland of Dalmatië te regelen. Alvorens het interview te beëindigen, ver zocht Mr. Heerkens Thijssen ons in het bij- zeftder te willen vermelden, de hulp en grpote diensten, ondervonden tijdens de reis van den secretaris der vereeniging Neder- land-Jocgp.-Slavië, Mr. G. J. van Krieken. (Zitting van Donderdagmiddag.) HIJ HAD 15 VONNISSEN ACHTER BEN RUG. Voor de zooveclste maal had „de groote onbekende" het gistermiddag voor de Haar- lemsche Rechtbank hard te verantwoorden, doch de bestaansmogelijkheid van een derge lijk geheimzinnig personage werd dan ook niet au serieux genomen. De verdachte in (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18, HAARLEM. Zitdagen: Maandags, Woensdags Vrijdags van 69 uur n. ra. en Zaterdag van 59", uur. Komende tot de mogelijkheid van zaken doen met dit land, moeten wij niet uit het oog verliezen, aldus Mr. Heerkens Thijssen, dat dit altijd nog wordt gehan dicapt door de oude, Oostersche kwaal, de omkoopbaarheid, misschien wel niet in zoon erge mate aanwezig als vroeger, maar toch nog te zeer om het algeheele vertrouwen van Europa te winnen. Toch is er vooruitgang in dit opzicht te bespeu ren. Dank zij den invloed van het noor delijk gedeelte, zal de ontwikkeling zich ook zuidelijker meer als een behoefte gaan doen gevoelen. De bevolking van het oude Servië be slaat uit boeren. Er heerschen hier npg patriarchale toestanden. Sterft iemands vader, dan trekt hij zich terug uit het openbare leven, welke hooge functie hij daarin ook bekleedt en vestigt zich op de boerderij, waar hij regeert als een satraap. In Servië bestaat dan ook geen adel; het is uitsluitend de boerenstand, die er is ver tegenwoordigd. Ook de groot-industrie en het groot-grondbezit zoekt men er tever- geefs. Mr. Heerkens Thijssen deelde ons mede, dat hij enkele industrieën heeft bezichtigd, o.a een suiker- en een papierfabriek, wel ke echter niet konden wedijveren met de moderne bedrijven, welke wij op dit gebied deze zaak had reeds niet minder dan 15 von nissen achter den rug. en thans had hij zich voor de 16e maal te verantwoorden wegens hem ten laste gelegden diefstal van een hee- rencostuum en overhemd. 't Was zoo gegaan. Juffrouw H, uit de Slachthuisstraat moest effekes een boodschap doen. Zooals ze wel meer deed, liet ze de deur „an" staan en ging weg. Toen ze weinige oogenblikken later terugkwam, stond de deur Open, de sleutel lag op den grond en van een stoel uit de kamer was een colbert-cos- tuum en een overhemd verdwenen. Van den dief natuurlijk geen spoor. Hoe men dan dtn dader had opgespoord? Van het gebeurde werd aangifte gedaan bij de politie. Deze toog op onderzoek uit en vond in de bank van leening het gezochte. Daar kwam ze tevens te welen, dat het be leend was door J. C. A. R„ die thans in 't beklaagdenbankje stond. Voor de rechtbank hield hij nu evenwel strak en stijf vol, dat hij 'n niet gedaan had Van den diefstal wist hij niets, hoegenaamd niets, vertelde hij. „Hoe hij dan aan 't goed gekomen was, om 't te beleenen?" vroeg de president. „Gekocht van een onbekende," was het antwoord. Den naam van den man kende hij niet eens en verdachte vond t zijns inziens een schandaal, dat de politie hem niet in de gelegenheid had gesteld, naar dien man te zoeken, waarop rar. Josselin de Jongh ter snee opmerkte, dat verdachte indertijd een of anderen naam had genoemd, maar dat bet onderzoek naar dengene, die naar dien naam luisterde, zonder eenig succes geweest was. Daarbij kwam bovendien, dat nu a's getui gen" verschenen eenige buurvrouwen, bij wie verdachte aan de deur geweest was, om postpapier teverkoopen. Dat. was gebeurd omstreeks den tijd, dat de diefstal was ge pleegd. Dat was wel mogeliik, meende verdachte, want hij kende hier de namen der straten niet. Maar wel herinnerde hij zich, dat oo! op denzelfdcn tijd een andere man in de zelfde straat gevent had. Die ander kon du evengoed de dader zijn. De Officier van Justitie meende, dat, waar bier de groote onbekende weer een tol moest spelen, dat die geheimzinnige persoon niemand anders was dan de verdachte zeli. Rëeds 15 maal is hij veroordeeld en nu ook meent spr. dat er genoeg bewijsmate riaal tegen hem is aangevoerd. Daarom eischt hij wegens diefstal 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van voor- arrest. De verdediger, Mr. K. A. F. J. Phester, ging het aangevoerde bewijsmateriaal na. Volgens pleiter staat in deze zaak niets positiefs vast, dan alleen, dat verdachte hei goed had beleend. Maar dit was z.i. nog niet een bewijs, dat verdachte de dief zou ziin. In dit verband vraagt hij vrijspraak. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 21 October a.s. Uitspreken van Donderdag 14 October '26. J. V. B., les werkman, te Haarlem, thans 'ged. Huis v. Bcw. te Haarlem prong tot diefstal, 4 maanden gev.-straf met aftrek preventieve hechtenis. W. J. de G. te Schoten, overtr. art. 239 W. v. Str., 6 weken gev.-straf. I. P.. v. L„ tuinder te Heemskerk: 2. J. v. L„ tuinder te Heemskerk; 3. J. v. L„ knecht ie Heemskerk; 4. R. P. B., tuinder te Heemskerk, mishandelipg, ieder 3 maan den gev.-straf met. aftrek 23 dagen »n voorl. verz. bewaring doorgebracht, A G. de J„ verzekeringsagent 4*- Lisxe appèl overtr. Algem. Politieverord. Haar lem, vonnis Kantonr. Haarlem bevestigd. W. C. v, d. Z„ werkman te Haarlem. Vonnis Kantonr. Haarlem bevestigd. Botsing te Noordwijk-Binnen. Gisterenmiddag is een Katwijksche auto bus bij het uitwijken voor een stilstaanden verhuiswagen, op de Voorstraat tegen een knoestigen uitwas van een boom gereden, waardoor de carosserie van de autobus er finaal werd afgereden en vernield. Een drie tal inzittende visschers de auto was op weg naar IJmuiden bekwam snijwondjes, weike door dr. Coenraads werden verbon den. Later in den middag is het onderstel met de vernielde carosserie naar Katwijk teruggebracht. Donderdagavond ongeveer half tien, liep een bejaard man, P. R„ den hoek om bij het Plein, uit de Zeestraat de Dirksstraat in. Achter hem aan kwam de auto van den bier- bottelaar G., die in de Dirksstraat moest zijn. Waarschijnlijk heeft R. geen acht op den auto geslagen, althans hij kwam geheel onder den auto. Hij werd eerst in den winkel van den heer van Oude gedragen, waar Dr. van Haselen de eerste hulp verleende en werd daarna per auto naar een ziekenhuis te Haarlem gebracht. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in. Dezer dagen is, in verband met de voor- gevallen stormrampen, tusschen de trawler- menschen te IJmuiden een schrik waar te nemen om weer uit te varen. Woensdag beriepen de mannen van ver schillende booten zich er op, dat het geen weer was om te varen, waarover nogal ver schil met de werkgevers ontstond. Hoewel het bestuur der Ijmuider Federatie weigerde om in deze leiding te geven, hebben gisteren na aankomst te IJmuiden, de mannen eerst onderling vergaderd, waarbij besloten werd met algemeene stemmen dien dag niet te gaan varen. Dientengevolge lag de vloot gisteren stil. Wij ontvingen van N. N. ter eere van de H. Theresia »-50 De R.-K, Landbouwhuishoudschool te Bergen, zal op Donderdag 21 October a.s. door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, plechtig worden ingewijd. Deze plechtigheid vangt op dien dag te ongeveer half 12 uur aan. DE EXPLOITATIE. Naar men ons mededeelt, worden thans de terreinen, gelegen nabii de Hoogewoerd, welke in Juli 1.1. op openbare verkooping gekocht zijn door de N.V. Bouw- en Exploi tatie Mij, „Holland", in exploitatie gebracht. Door de medewerking van het gemeente bestuur en van den directeur der Geméentc- werken van Schoten, is deze zaak in den korten tijd van 3 maanden geheel tot over eenstemming gekomen, zoodat de benoo- aigde gelrfen voor straat-aanleg enz,, Teeds gestort zijn en zelfs van gemeentewege de toezegging is verkregen, dat zoo mogeliik reeds 15 Januari a.s. alle straten op dit terrein zullen zijn aangelegd. De ramp van den loodsschoener TerschcL ling. Nieuwe Inrichting van den loodsdienst door Minister Lambooy, Een viertal wijzigingen in de sucessie* wet voorgesteld Weer melk oorlog in de Hoofdstad? De ongeregeldheden te Assen en Ede. Oificleel rapport ever de aanleiding ea oorzaken. Communistische woelingen in onze Oost, 60 verdachten gearresteerd. Het conflict in onze mijnindustrie. Verkla» ring van de directies. Het Nederl.-Belgisch verdrag. Nog geen voorstel voor het tijdstip van behandeling ia de Tweede Kamer. De militaire relletjes te Assen en Ede* .ntcrpellaties L. de Visser en K. Ter Laan- De Britsche mijndirecties verklaren zich bereid den verkorten arbeidstijd op 24 Do-ember in te voeren. Onde.Teest herbenoemd tot vice-voorzit- cr v. j den Raad van Beheer van het Intern. Arbeidsbureau. De laatste dagorder van generaal roa SeeckL Bij de verkiezingen voor de provinciale Staten in Zweden gaan de socialisten ea conservatieven vooruit. Het Amerikaansche legioen zal in 1927 zijn jaarvergadering te Parijs houden. Volgens geruchten te Genéve zou Jhr» van Kamebeek Niwïerlandsch vertegen woordiger worden in de voorbereidend# ontwapeningscommissie. Het Hongaarsche kabinet-Bethlen heelt zijn ontslag ingediend. Lord Oxford And Asquith neemt ontslag als leider der liberale partij. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 758 Vooruit, OPflCIENS FABRIKANTEN Licbt op, De lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 5.33. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaa 15 Qctober. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 October. Aanvankelijk matige, Z. tot Z.W. wind, zwaarbewolkt met aanvankelijk nog regen buien; iets zachter. Dat hiermede voor de bewoners der ach ter het terrein liggende complexen in een sinds jaren bestsan hebbenden onhoudharca toestand wordt voorzien, behoeft wel geen nader betoog, terwijl door het asphalteeren van den mooi aangelegden Ter Spiitweg, welke van een modderweg in een mooien, wandelweg is herschapen, een goede ver betering voor de in exploitatie te brengen terteinen is tot stand gekomen. Bij het door-den direcleur van Gemeente werken te Schoten ruim opgezette straten plan op deze terreinen, waarvan nu reeds bouwterreinen ziin verkocht, mag worden verwacht, dat deze terreinen spoedig zullen zijn bebouwd, mede dank zij de gunstige ligging nabij de Kleverlaan, Daar de exploitatie der terreinen in de komende wintermaanden zal geschieden, zal zij in dien tijd velen werk verschaffen, wat in verband met de groote werkloosheid eea niet onbeteekenende factor is. Op de terreinen zullen zgn. kleine burger huizen worden gebouwd. Emir Feisal, de minister van buitenland- sche zaken van den Hedzjas, diens secretaris en consul van der Meulen zijn gistermiddag naar IJmuiden gegaan, ter bezichtiging vaa de havenwerken. Na het bezoek aan IJmuiden werd naar Haarlem gereisd. Hier werd hotel Funcklef vereerd met het hooge bezoek van Z. H. Emir Feisal, vergezeld van den Minister van Buitenlandsche Zaken van den Hedzjas, met gevolg in Arabische kleederdracht. Na den maaltijd heeft het" hooge gezelschap zijne vole tevredenheid betuigd en in het Gouden Boek van et Hotel zijne handteekening gezet. Het is daarna weder naar den Haag vertrokken. Een landbouwer uit Haarlemmermeer, di« te Hillegom wat te ve.el gedronken had, zou door een vriend worden thuis gebracht. Onderweg beroofde de „vriend" hem echter van 1950. Hij liet den man aan den kant van den weg liggen. De politie wist het gestolen geld en den dader echter op te sporen. De beroover F. C. uit Haarlemmer meer legde een bekentenis af. Hij is te H^ar« ,lem in arrest .gesteld,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1