rmiLsie jvetc' Rondom de Grenswijziging. DE SPAARNEBANK Agenda IS October Inbraak aan boord van een scbip. De bietencampagne. De film Potetnkin te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND. Inbraak in een postkantoor. Aankoop Remontepaarden. Last van hondendressuur. Statuten. Import van bloembollen in Amerika. Diefstal. Door een ruit gevallen. Werp geen bananenschillen op straat. Hoog be. oek. vrordtveel inaer.omen^ door joncje Moeders, die kracht icje kinderen wenschert— ure De Winkelweek in de Gierstraat. Het eigen gebouw voor Bloembollencultuur. Benoeming. Aanbesteding. Jubileum Th. Colegom van Eerden. De feestweek in de Koningstraat. De asphalteering van Anegang en Barteljorisstraat. Alliance Frantjaise. Tentoonstelling van foto-werken. De S.D.A.P. bij de opening der Tweede Kamer. Niet als getuige verschenen. De K. W. 103. TOONEEL. Gemeentezaken. Personalia. Het Hoogovenbedrijf. Belangrijke aanwinst voor het Frans Halsmuseum. Een verhuizing met belangstelling. Si non e vero ïÖÖi/T® Seï/2 Hl 119 b Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De aanrijding In de Nassaustraat. LAATSTE NIEUWS. Stormwaarschuwings- dienst. Van een steiger gevallen en zwaar gewond Overplaatsing van gezin nen uit Drente naar Borne en Enschede. De kerkvervolging in Mexico. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Kamer-Cent r:i!e 3 uur Vioolonder- wijs 3 uur „Geel-Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Józëfsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 810 uur. Stadsschouwburg „Dik Trcnn" 2 uur ..Mcord-Romance" 8 uur. Theater „De Krcon" „De ontbladerde Roos" 8 uur. Kunstzaal „De Waag" Spa ar re Ten toonstelling van schilderijen van N. BaStert eti A. L. Koster van 2—4 uur. Museum van Kunstnijverheid Van 10-^4 uur Tentoonstelling van Beeldhouwkunst. Kunstzaal J. H. de Bois. Kruisweg 68 Tentoonstelling van werken uit Noor wegen door H. van Steenwijk. Bovenzaal Geraeentelük Concertgebouw Haarlemsche Fototentoonstelling van 10 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor i onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- Straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8-^9'4 uut. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. -Sociëteit ..St. Bavo". Smedestr 23 Telefoon 1Ó049 Alle werkdagen van 9haif 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds vaü half 8—-half 9 tiut, '«Zaterdags alleen van Q,412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v fa. JO12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zatèrdag- avond. Tel. 11671. RX Bevolkingsbnreau Gebouw Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en UitleenbibKotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- ën Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenigilig. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van S10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen root arme zieken der S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.X. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde to richteb tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Grac'ut 74, Dinsdags vaü 23 uur. Tl K. Reelasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP Bij ONGELUKKEN. SNiL VERB AND, Centrale Post Telcf. 1-5151 en verder bij de leden, te kennen aan bet zwart schild mét wit krüis aan du» buisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikhings- en electribtëtifonge- vallen. TêléTóön 10271 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). SANTOS-COLLECTE BUITEN HAARLEM. Zondag 17 October a.s. zal aan de buiten ste kerken ban Haarlem collecte ten bate van het Sanlosfonds gehouden worden. De Santos-commissie als onderafdeeling van de R. K. Middenstandsvcreenigittg voor Hharlem en omstreken, stelt zich ten doel door het Santosfonds Steun (te vetleenen) Aan Nederlandsche Tuberculose Onbemid delde Siandgenooten. Het is mij gebleken, dat een dergelijke her haling alsnog zijn nut zou kunnen hebben. De collecte heeft in Haarlem ruim 1000 opgebracht. Wij leven nu in spanning, wat de omstre ken zulleti doen? Er was dezer dagen iemand, die zijne mee ning als volgt weergaf: die collecte in de omstreken kan nog wet eens naar de 1000 loopen. He kon niet nalaten er lachend aan tóe te voegen, zóóals ik 'bijVöótbeèltl naar de 90 loop! Het is biina pjet denkbaar. Maar als mén eens toil will en! en.. Laat Ik echter mijne bësch'ohwingen Hier over maar staken en de zaak verder aan O.L. Heer en aan uwe bekende milddadig heid overlaten. Zoo spoedig mogelijk zal ik het resultaat bekend maken. Namens het SaiilOs-Comié J. P. KOK, pr. Voorzitter. Bloemendaal, 15 October 1926. In den naght van 12 op 13 October is in gebroken aan bdord van het te Rdltffi dam SSfl de Gelderschck'ade liggèhde schip ,-,Wfl- helmina". Van schipper S. 'J. E. is ütt diens iaSïak een p'ortêfëülllê met 350 gestolen, terwijl téh nadeefé van den knecht, j. v. d. O., éen poitémonnaie niét 30, eeh zllvé- rep horloge en êëfi paar schoenejl zijn ontvreemd. De schipper noch zijh knecht, die beidep aan koord sliepen, hébbeh iets van de inbraak gemerkt. Hef rooien van de suikerbieten in den Haarlemmerméér is thans in vollen gang. Een zestigtal binnenschepen ligt in de vaart otrt de bieten te vervoeren naar Halfweg om aldaar te worden overgeladen in groóte schepen. Per spoor worden ook groote hoe veelheden verzonden, terwijl rondom dé Meer in de Ringvaart hier en daar groote Rijnaken de bieten uit den polder iaden, voor vervoer naar verschillende fabrieken •n het land. Met hét oog op de omstandigheid dat dit Jaar ongeveer 1300 H.Aj suikerbieten in den Haarlemmermeerpolder zijn geteeld, is Hef te verwachten, dat bij gunstig 'weer, de cam pagne spoedig geëindigd zal zijn. Naar wij vernemen hebben twêe leden van de bioscoopcommissie döt gëméénte V eisen, in gezélschap véti den directeur vat) het Thalia-tfceater te IJmuidetf de bekende filtn „Pótemkin" te Amsterdam gezien. Als gevolg daarvan heeft de burgemeester van Velsen thans foesteir.ming gegeven voor de vertoonihg van deze lilm te IJmuiden. Geboren: if Oct.: M. H. Andri.lga-— r. d. Berg, d. 15 Oct.: S. P. 11. de Loor—Bruis, z. 14 Oct.: E. Polderman Radsma, d. 13 Oct.: A. C. Péruköl Dreijer, d. 14 Oct.: E. Woeldcrs—Ver- looijd, d. 14 Oct.: A. v. Beek—v. Hor ten. 13 Oct.: H. v. d. Reep—Kor., a \;c, «f. 14 Oct.: C. v. Leeuwen— Sptvcitw, 15 Oct.: H. M. MtuKruiver, d. 14 Oct.: M. WoleveldVrugt d. Overleden: 14 Oei.: P. Engelenberg, 83 jaar, N. Kerksplein. In het postkantoor te Vught is ingebroken. Er wordt slechts een aantal brjefkaartert tennist ter waarde van ongeveer 40. WANNEER HEBBEN DE VERKIEZINGEN VAN VERGROOT HAARLEM PLAATS? 39 RAADSLEDEN. Gesteld dat het wetsontwerp tot wijziging der grenzen van de gemeente Haarlem door de Staten-Gen-eraal wordt aangenomen en de grenswijziging dus per 1 Januari 1927 "en feit wordt, wanneer hebben dan de ver kiezingen plaats voor den gementeraad van Vergroot Haarlem? Ziehier het antwoord: De verkiezingen hc-bben niet plaats vóór maar na 1 Januari 1927, dus na de totstand koming van de grenswijziging. Artikel 16 ven het wetsontwerp bepaalt dat de candiJhatWteilSng em eventueele stemming voor de verkiezingen van leden van den gemeenteraad geschieden op de dagen door Gedeputeerde Staten te bepa len. Het zijn dus Gedeputeerde Staten, die in dezen beslissen. Maar aangezien Art, 32 aangeeft dat Ged, Staten op 1 Februari 1927 het getal inwo ners voor elke gemeente vaststellen en dat, naar aanleiding van cit doör Gedep. Staten vastgestelde cijfer, wordt vastgesteld hoe groot-het aantal raadsleden is dat gekozen moet werden, kan de candidaatstelling zeker niet vóór 1 Februari 1927 plaats hébben, Zeker niet. Dit is dus een datum, waarop op z'n vroegst candidaatstelling kan plaats hebben. Maar bet zal niet op dien datum plaats hebben, want in den regel heeft men met die verkiezingen niet zoo'n groote haast als men zou veronderstellen voor dit geval. Het is trouwens ook niet noodig, want zoolang de nieuwe Raad niet is gekozén, blijft de oude Raad in functie. Immers Art. 16, 4e lid van het wetsontwerp zegt: De dagen der eerste vergadering van de nietiwgekozen Raden worden bepaald door Gedeputeerde Staten van Noordholland (be halve dan naturlijk voor de raden in Scho ten en Spaarndam, want die zullen op 1 Januari 1927 döor da opheffing huntier ge meenten „ad patres" zijn gegaan). In J920 ter gelegenheid van de grens wijziging van Amsterdam, werd bepaald dal de verkiezingen vóór 30 Juni, dat is binnen 6 maanden, na de in werkingtreding van de nieuwe grensregeling moesten zijn gehouden. Men ziet hieruit, dat men geen haast hééft mét deze verkiezingen, wijl in 't bestuur der gemeerlte toéh is voorzien. Of de verkiezingen volgens de oude in de verschillende gemeehten geldende kie zerslijsten zal plaats hebben ofwel volgens de hféuwe kiezerslijsten, hangt af van het feit of de verkiezingen vóór of na 15 Mei 1927 worden gehouden. Intmcrs op 13 Mêi worden de nieuwe kiezerslijsten definitief vastgesteld en de stemmingen, die na dien tijd plaats hébben., vinden volgens de nieuwe lijsten plaats. Ook zonder grenswijziging zouden er het Volgend jaar raadsverkiezingen moeten plaats hebben, maar wé z.ullën toch niét tweemaal behoeven te stemmen, want Aif. (6 van het wetsontwerp, 5e lid, bepaalt, dat de leden der nieuwgekoz'en Raden en de door die Raden te kiezen weihouders zullen zitting hebben tot den eersten Dins dag van September 1931. Het nieuwe vergroote Haarlem zal 39 raadsleden; (nu 35) teil,en omdat het ver groote Haarlem van 100.000 tot 120.000 in- honers zal telden (vermoedelijk 106.000) en daarvoor een Raad van 39 raadsleden noo dig is. Wel geldt voor dé bepaling van het aantal raadszetels volgens de Gemeentewet de uitkomsten van de laatste volkstelling (die van 1920 dus in dit geval), maar Art. 32 Van het wetsontwerp geeft ook daar af wijking van en stelt daarVoor vast het aan tal inwoners dat op 1 Januari 1927 vól gens de bevolkingsregisters aanwezig is. De remonte-commissie bezocht Donderdag HaaHemmermëer. Zij heeft 11 paarden aatl- gékocht. Hoogste prijs 600.De paarden Wérden te Hoofddorp ingeladen en ver- tonden naar Milligen-, Een club van hondenlifhebbers, die in het bezit waren van een z.g. politiehond, kwam teregeld 's avonds op een terrein in hét lachthuiskwartier bijeen ter africhting van de honden. Hoewel deze africhting Voor éen énkelen maal wel eens aardig is, om aan té ii<Ml, ondervonden toch de omwonenden spoedig ernstigen last van deze dressuur, daar hét veelal met cén helsch lawaai vflft hét geblaf der tientallen honden gepaard ging. Döóf de ohiwoners werd hierop aan de politie VèrzOcht maatregelen te willen tref fen, dat déze dressuur op een andere plaats ioü '.varden gehouden, waar men niet zoo véél hinder er van zou ondervinden. Daar op een avond door de politie zelve de gegrondheid der klacht is vastgesteld ge worden is hierop de dressuur aldaar ver boden géworden. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Germeraad's Wagenmakerij en Verhuur- inrichting. alhier. Tot op 10 September zijn in dit seizoen in dé haven van New-York aangekomen 32.755 kisten Holiandsche bloembollen. Door de recherche zijn aangehouden J. v. K., verdacht van diefstal van eéh auto band mét velg, ëh C. J. R. verdacht van hé ling van dién bah-1 Gistermorgen viel de 28-jarige juffrouw J. O., terwijil zij op een ladder staande Vóór perceel Spaarnwoudefstraat 97. de ramen lapte, door de ruit. Zij bekwam een vlééschwonde aan Het been. Nadat léden van SrtelVerband déeerste hulp hadden ver leend, wepd ?ij naar het St. Elisabeths-gast- Httis vervoerd. hen 60-,arige dame, wonende in bet Kle- veipark, kwërti dezër dagën door het uit glijden over een bartanénschil, die op ströat lag, op haar arm te vallen en zij betéerde zich dusdanig, dat de geneesheer weinig hoop g, ?ft Pp een algeheele genezing Van Het geble: uc/dé lichaamsdeel. En dat tenge volge van en:, misschien in achteloosheid weggéWiii ii b:1 hr.uefttchil. Ieder weef, welk «eti jjevdaP 'zit Vöijr dén wandelaar op leveren en tcéh fctkcits weer, alleen uit on nadenkendheid. is mén oorzaak van een of ander geVaaf. Laat rrtêf) dit toch bedenken. Bovendien is Het Op straat werpen van bananenschillen bij politieverordening- verboden en is de- :(°ne, die zich eraari schuldig maakt, dus direct strafbaar. Die verd. velde bananenschil. Z, H. Emir Feisticl. vergezeld van den minister van Buitenlandsche Zaken van den Hedjaz en met gevolg, den consul van der Meulen, bracht Woensdag een bezoek aan hotel Funcler. De Emir had een bezoek gebracht aan het Hoogovenbedrijf te Velsen en de siuiswer- ken tc IJmuiden. Voordat de bezoekers vertrokken, hebben zij hun handteekening in het Gouden Boek geplaatst. Zoo zaf dan Zaterdag 16 October de te houden winkelweek aanvangen en. Zater dag 23 October eindigen. Verkeerden de winkeliers in de véste overtuiging, dat ook de electrische straatverlichting gereed zou zijn, dit is een misrekening geworden, evenals cenifge gemaakte plannen, welke niet tot uitvoering konden worden ge bracht, doordat aangevraagde goedkeuring niet werd verleend. Hierdoor zullen de winkeliers al hun krachten wijden aan hunne étalages en voor den te hotiden raadselwedstrijd ver schillende waardevolle prijzen beschikbaar stellen. De deelnemende winkels zijn door aan de voorgevels geplaatste vlaggen ken baar en in een of meer étalages wordt een kaart geplaatst: „raadt U eens hoeveel" (van een artikel) geëtaleerd is. Aan het Straatvereenigingsbestuur zijn de juiste getallen bekend teneinde con trole op de toekenning te kudnen houden. Tót uiterlijk Zaterdag 23 October worden de in enveloppe gesloten opgaven in dé winkels aangenomen, waarop het getal en naatn en woonplaats van den inzender worden gemeld. Maandag 25 October worden de prijs- winriers bekend gemaakt in de verschil lende étalages én tevens aan de zich mel dende winhaars uitgereikt. Door de firma Randoe word' een schit- j terende gevelverlichting aangebracht, wat het middenpunt dér Gierstraat een frap pant uitzicht zal geveti en de door deze firma aangebrachte exposities, in de étala ges zijn zoo schitterend ontworpen, dat deze alleen reeds een gang naar de Gier straat waardig zijn. Ook de firma's Kui pers en Klaassen zullén op hun gebied (electriciteit) het beste beentje voorzetten en stellen kostbare prijzen beschikbaar. Indien het weer niet te ongunstig wordt, hopen wij de winkeliers de dóór hun ge dane moeite ruimschoots beloond te zul len zien door het inleveren van een massa beanlwoordingen der gestelde prijsvragen. De vele en mooie uitgeloofde prijzen zijn het dubbel waard. „Kweekersblad" schrijft: De beslissing, of tot aankoop van een gedeelte van de 'buitenplaats „Spaar en Hout" te Heemstéde zal worden overge gaan, tot slichting van een Verenigingsge bouw en Bloembollenbeurs. is nog steeds hangende op het antwoord van het Ge meentebestuur te Haarlem. Zooals bekend, stond de Gemeenteraad van Haarlem een subsidie toe tot een maximum van 100.000.in de kosten voor het stichten van een Beursgebouw. Twijfel is gerezen, of deze toezegging ook bedoeld was, indien het gebouw opge richt werd in z.g.n. Groot-Haarlem, dat is in het gedeelte, dat ligt in het uitbreidings plan, om bij Haarlem getrokken te worden in de naaste toékomst. Dat er reden voor deze twijfel was, mdge blijken uit het feit, dat door Nhet Hoofdbestuur van de Alge- tneene Vereeniging voor Bloembollencul tuur dato 26 Mei verzocht is mede te wil len deelen of de toegezegde bijdrage ook gegeven wordt, indien de keuze valt op „Spaar en Hout". Tot op héden heeft het Gemeentebe stuur van Haarlem hög geen antwoord kun nen vinden. Met eén breed gebaar is 100.000. aangeboden. Nu het echter op betalen aan zbu komen, wordt er /gezocht naar een argument' om er zich aan te onttrekken. Hoe moet men anders uitleggen, dat men de Vereeniging vier maanden lang zonder ant woord laat? Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot adviseur van dc^ parochiale Propagandaclub in de parochie St. Bavo, dun WelEerw. Heer Kapelaan Th. Sprengcr. Hedenmorgen werd onder goedkeuring van dén Minister van Waterstaat, dóór "f vhnwege den hoofdingenieür-directeUr van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland in het bureau, Kruisstraat 13, aan besteed: het maken van een nieuw landing- gedeelte voor het Noorderhavenhoofd te IJmuiden met bijkomende werken, bèhoo- iende tot dê werken voor den bouw van een schutsluis c.a. te IJmuiden, ingevolge de wet van 2 Januari 1917. Raming ƒ282.000. Ingekomen waren 10 biljetten. De inschrij ving luidt als volgt: D. Stü^j en A, v. d. Leur, Apeldoorn en Utrecht, 369.300; L. v. d. Valk, Heemstede, 365.000; J. de 4 Vries, Heemstede, f 322.000; W. A, Ver- brüggen, Gouda, 32O.CO0; N. V. Interna tionale Betonbouw, Breda, 313.000; N. V. Aannemings Mij. v. h. Zaanen én Verstolk, Gouda, 307.800; Holiandsche Beton Mij. Den Haag, ƒ298.000; N. V. Christiani en Nielsen's Gewapend Beton Mij., Den Haag, 297.700; N. V. Aannemersbedrijf v. h. T. den Breeën en den Bóut, Nijmegen, I' 273.000; J. C. Schermers, Nietiwendijk, (N. Br.), ƒ273.000. Gisférën herdacht mej. Th. Colegom van Eerden den dag, waarop zij voor 25 jaar bij de firma A. v. d. Laan en Co. Bartel- jorisstraat alhier, ais werkvrouw in diëtist trad. 's Morgens werd de jubilaresse óp het kantoor der directie ontvangetl. De direc tie schonk Kaar een ënveloppe met in houd. Ook van het persofiéel Ontving zij eenzelfde attentie, benevens een fraai bouquet en een taart. Het ^slechte weer blijft helaas aanhouden. Zoodoende is de drukte in de Koningstraat niet dusdanig, als anders verwacht had mogen worden. Toch blijven de fraaie ver lichting en de keurige étalages goede be langstelling trékken. Vooral de verlich ting wekt aller bewondering. Zij is dan ook zeer fraai Misschien fs er wel een of an dere goedgezinde bewoner in de straat, die deze feestverlichting wel zal willen opbergen en bewaren. Dan kan zij bij voorkomende gelegen heden opnieuw gebruikt v/orden. Zij doet als goede illuminatie dienst. Indertijd heeft de Groote Houtstraat een vlaggën-versiering aangebracht, welnu, i ok de licht-versiering der Koningstraat ver dient meermalen aangebracht te worden. Een speciale vermelding in deze deco ratie verdient wel de hëer De Heus, bak ker, die zijn perceel Koningstraat 37 ge heel heeft laten illumineeren en gevel en ramen geheel heeft laten omlijsten met kleine lichtpunten, wat een zeer mooi ef fect geeft. Gisteravond was de belangstelling in de straat heel groot, maar de later neerstroo- mende regen verdreef de kijkers weer. De bovenbedekking van de asphaltbestra- tingen van de Anegang en Barteljorisstraat dateeren onderscheidenlijk van de jaren 1913 en 1912. Deze dekken waren nagenoeg ver sleten, terwijl de garantie-termijn was af- geloopen. Herhaaldelijk kwamen gaten in deze bedekkingen Voor, die dan zoo goed mogelijk wérden gerepareerd, schrijven B. en W. den raad. Aangezien, de bedekkingen in het midden van den weg op verschillende pléatsen tót op een halveni centimeter waren afgesleten, diende naar onze meening tot vernieuwing van beide wegbedekkingen te worden over gegaan, De kosten daarvan werden geraamd op 8500. In verband met het feit, dat thans door de N. V. Bitumenweg te Utrecht voor reke ning van de gemeente nog asphalteerings- w erken worden uitgevoerd in de Koning straat en Gierstraat, kwam het ons 't mee;; economisch voor aan de vennootschap in afwachting van het door Uwen Raad te nemen besluit opdracht te geven de be dekkingen van de Anegang en Barteljoris straat te vernieuwen. Wij vertrouwen, dat Uw Raad zich met een en ander zal kunnen vereenigen. Avignon ten tijde der Pausen. In een der zalen van Restaurant „De Kroon", had gisterenavond de openingsbij eenkomst plaats der Alliance Franqaise. Na enkele mededeelingen van internen aard, introduceerde de voorzitter, de heer H. J. Sauveur, den spreker van den avond, den heer André Bellesort, secretaris-gene raal van de Revue des deux mondes. Met het uitnoodigen van dezen conferencier hee't de Alliance Franqaise een Zeer gv-lukkige k.iuzc gedaan. De heer Bellesoft is een man van eruditie, bereisd en historisch breed ge documenteerd. Dat bleek uit het ondetwerp, dat hij gisterenavond voor de vereeniging behandelde: Avignon du temps des Papes. De heer Bellesort wenscht niet af te daien in de politiek der Pausen en eVennnn in den strijd van Pausdom en Keizerrijk. Hij zal trachten een beeld te geven van Avignon; verheven tot hoofdplaats der Christenheid, weleer een plaatsje van kooplui en haridela- ren, dat nu door zijn nieuwe bestemming nationaliteiten trok van de grootste ver scheidenheid, wat tengevolge had, dat aller lei exotische invloeden en stroomingen er merkbaar werden. Onvermijdelijk moest deze nieuwe situatie invloed hebben op de zeden en gewoonten. Met tien Paus deden in het stadje hun in tocht een groot aantal kerkelijke dignitaris sen, die op hün beurt weer familieleden naar Avignon trokken. Het geldwezen bloeide op, dat hoofdzakelijk in handen der Joden was, die er hunne kantoren hadden en ook op straat hun bedrijf uitoefenden. De groote vrijheid van zeden, die in Avig non heerschte, tengevolge Van het interna tionaal cachet der bevolking, Werd nog ver ergerd door de komst van meer Noordelijke bewoners. In 1376 nam de ballingschap der Pausen van Avignon een einde. In hartelijke bewoordingen dankte de heer Sauveur den conferencier voor zijn belang wekkende lezing, die door de talrijke aanwe zigen onder groote belangstelling was ge vólgd. De tentoonstelling van foto-werken in de bovenzaal van het gem. Concertgebouw, ge organiseerd door de Bloemendaalschc ama teur fotografen-vereeniging wordt Zaterdag 16 October om 3 uur geopend en is vaüaf 4 uur voor het publiek toegankelijk. Een 200-tal foto-werken in allerlei procé- de's van de meest vooraanstaande werkers in ons land versieren den wand en gevén een goed begrip van wat door riiddel van de fotografie in artistiek opzicht kan worden bereikt. Een 8-tal stands van vooraanstaande fir ma's op fotografisch gebied, de nieuwste snufjes te zien gevend, verhoogen de aah- trekkelijkheid van de tentoonstelling. Deze is ook 's avonds geópend en ver schillende leden der BI. Am. Fotogr. Ver. zorgen dan voor interessante demonstraties. Zoo wordt Zaterdagavond hét maken van lantaarnplaatjes te zien gegeven; Maandag avond wordt het vergrooten gedemonstreerd en Dinsdagavond het broömólie-ptocedé en Woensdagavond het werken met kunstlicht papier. De toegang is vrij en iéder belangstellen de is ook bij de demonstraties Welkom. Eén bezoek aan deze interessante tentoonstelling kan dan ook ieder, die belang stelt in de fotografie, warm worden aanbevolen. Door de federatie Haarlem der S.D.A.P, is eén motie aangenomen, waarin zij hate ontevredenheid uit over de tegenwoordig heid van de Tweede Kamerfractie der S. D. A. P. bij de opening vpn de Eerste en Tweede Kamer der Staten öeneraal. De kantonrechter te Haarlemmermeer heeft J. L., brandstoffenhandelaar te Hoofd dorp, veroordeeld tot een geldboete van 5 of 5 dagen wegens liet feit, dat hij alé getuige in een strafzaak niet vehschenén was. Naar wij bij informatie bij de reéderlj der fa. Taat te IJmuiden, aan wie hét schip be hoort, hedenmorgen vernamén, is nog geen enkel bericht omtrent de K. W. 103 ont vangen. InttlSschen vernemen wij uit Zandvoort, in welke plaats 4 opvarende van de K. W. 103 thuis behcforen, dat mqn daar weinig hoop heeft op behoud van het schip ert zijn bemanning. De namen der 4 Zandvoorters zijn Drayer, Koper, Visser en van dér Werff, van wie Visser vader is vap eert groot gezin. Echter bëhoeft nog niet allé hoop opge geven te worden, omdat de wind op liét oogenblik niet gunstig is voor dé thuisreis van dit geheel op zijn zeilen aangewezen houten visschersvaartuig. Een later bericht uit IJmuiden meldt nog: De schipper van den hedenmorgen tc IJmui den binnengekomen stoomtrawler „Nelly Ge- zine" IJM. 43, rapporteert dat hij Vrijdag- dagmorgeni 8 October dwars van Terschel ling den schiper van de K.W 103 heeft ge- praal i en persoonlijk gesproken. De lojj .r had 18 last haring aan boord en was thuis- *eï!e:.de. Maan'dagmorJrn omstreeks II uur heeft de trawler de KW. 103 op ongeveer dezelfde hoogte teruggezien. De KW. 102 had dus d enstorm van Zateroag op Zen !ag en van Zondag op Maandag doorstaan. Se dert dien; heeft men niets meer van dle KW 103 geboord; de logger is neg niet te IJmui den aangekomen. Men schrijft ons: Zaterdag 16 October zal door het Cor Ruys-Ensemble (Afdeeling Holland) een enkele voorstelling gegeven worden van het Succes-detective-blijspel „Moord Romance" van A. Defresne, schrijver van L.L.L. en Valsche Bankbiljetten. Dit stuk vindt overal een goede belangstelling en waardeering en houdt door Zi)n verrassingen den geheelën avond het publiek in gespannen aandacht. In deze voorstelling zullen de hoofdrollen vervuld worden door Tilly Lus, Frits Bouw meester en Louis Chrispyn Jr., welke laatste wij hier in Haarlem al te weinig zagen in de laatste jaren. NIEUWE ZAAK. Morgen opent de firma D. F. Breithar aan de Karei van Manderstraat 54 een zaak in manifacturen. Voor dit zich snel ontwikke lend kwartier een heele aanwinst. B. en W. stellen voor, een rooilijn vast te stellen voor een gedeelte van de Lange Heerenvest. B. en W. stellen voor, met ingang van 18 September te benoemen, weder voor den tijd van één jaar, tot directeur van het gemeentelijk laboratorium voor pathologi sche bacteriologie dr. J. van Konijnenburg. Voor het candidaatsexamen In de rechts geleerdheid slaagde aan de Universiteit te Leiden mej. Th. C. W. van Bemmelen, alhier. Bij het politiekorps te Utrecht is benoemd tot politie-agent de heer M. Wolff van hier. De onlangs wegens belangrijke herstel lingen buiten dienst gestelde hoogoven zal in het begin van de volgende maand weer in bedrijf "kunnen worden gesteld. De, vereeniging tot uitbreiding der Ver zameling van Kunst en Oudheden in het Frans Halsmuseum heeft voor het museum twee schilderijen aangekocht, n.l. een werk van Isaac van Ostade eh Corn. Verbeeck, beide Haarleinsche meesters. Het schilderij van Is. van Ostade is een werrk uit diens latere periode, een typisch Hbllandsch ijsgezicht, dat door fijne com positie én verhouding de hand Van den meester verraadt. Dezé aanwinst voor het museum is der te verheugender, omdat de Schilderijjan van dezen Haarlemschen meester, een tijdgenoot van FraUs Hals, buitengewoon zeldzham en duur zijn. De schilder werd in 1621 ge boren en stierf, volgens de algemeene opi nie, op 28 jarigen leeftijd in 1649, ofschoon hij in deze korte levensperiode een 100-tal schilderijen en teekeningen maakte, interi eurs en landschappen, en enkele gegevens op een langer leven wijzen, zijn de kunst historici algemeen van meening, dat hij slechts 28 jaar is geworden. Het schilderij is afkomstig van een collectie uit Wiesba den en aangekocht op de laatste veiling van Fred. Muller te Amsterdam. Het tweede schilderij, van Corfn. Ver beeck, is vooral vén kunsthistorische waarde, omdat dit werk het eehigst be kende /van den schilder is. Het is een frisch, nauwkeurig gedetailleerd zee-gezicht met twee oorlogsschepen. Vah dezen schil der, de vader van den dietenschilder P. Verbeeck, die ook in het muséum vertegen woordigd is, is alleen bekend Jat hij in 1610 lid was van het Haarlemsche gilde. Karei van Mander noemt hem in zijn boek. Een derde schilderrij, aan het museum in bruikleen afgestaan, is een interieur van dén Haarlemschen schilder J. Adriaensz. Berkheyde (16301693), die Waarschijnlijk eén leerling was van Frans Hals. Het museum bezit reeds van dezen meester een zelfportret, een schilderrij van. de Groote Kerk en Josephs broeders in Egypte, doch nog geen werd in het genre als dit: het interieur van een bakkerij met stilleven. Het doek is door den schenker bij Fred. Muller gekocht, met het doét het aah het Frans Halsmusëum in bfuikleen af te staan. Onder algemeen en onverdeelde belang stelling vah de zijde van het publiek, hoofd zakelijk bestaande uit fietsende of handkar- düWehde loopjongens, werd het huisraad van epn bewoonster van de Krocht, die in een pbrceel aldaar kamers had betrokken en met den huisheer oneenigheid had gekregen, hedenmorgen op straat gebracht en wegge reden. De politie hield toezicht, zoodat een en ander zonder stoornis plaats vond. Wij lezen in „Het Volk" het volgende niet ohvérfflakelijke geval. De heet Béëkëlaar, üit Haarlem, moest voor 17 dagën Onder de wapenen komen. Hij meldde zich daartoe in zijn garnizoens plaats. De chambree 2oU hij échter niet betreden. Op last van den dienstdoenderi geneesheer werd hij onmiddellijk opgeno men in het hospitaal. Met de vrijmoedigheid van een man, die een uur te voreft nog burger waS, wendde hij zich tot den militairen arts, met de mededeeling, dat hij naar zijn bescheiden meening, volkomen gezortd De dokter Verspilde geen tijd om den man tot rede te brengen, doch verklaarde kort en bondig, dat hi) beoordeelde, wie ziek eb wie gezond was. Basta. De soldaat Bekelaar werd patiënt. En hij was er beroerd aan toe. Zijn maag werd uitgespoeld en er werden Röntgen foto's vaji zijn spijsverteringsorganen ge maakt. Dat het heele program niet afge werkt werd, kan de heer Beekelaar aan den fatalen 17en d'ag wijten, die hem uit den militairen dienst en daarmee uit het hospitaal ontsloeg. Begrijpelijk, dat hij na deze echter hoe genaamd geen iidutie meer had in het orgaan, dat tot voorheen zijn volle ver trouwen had. Hij ging nu, burger gewor den, naar zijn eigen dokter. Die nam ook Röntgenfoto's maar kreeg slechts beel den zonder de minste afwijking. Toen wendde de dokter zich tot zipi militaire collega met de vraag, wat de jonge matt dan toch wel mocht schelen. Het antwoord bracht volledige ophelde- ring. Soldaat Beeke'aar mocht dan niets mankeeren, soldaat' Beukelaar was - er des té jammetlijker aan toe. Die had de 17 dagen met een maagkwaal, die onmiddel lijke opneming in het hoespitaal noodig maakte, dienst gedaan. En soUdaat Bce- kelaar was in het hospitaal onder handen genomen. Het was een abuis. Een klein abuis. Het scheelde maar één letter. Als het niet waar is, is het toch aar dig gevonden. •422e STAATSLOTFRLT. Trekkihrg van Vrijd-c 15 October, iie Klasse 17e Lijst. Hooge prijzen: 7431 1000 mêt nremlê van 30.000. 19917 ƒ70 nvot premie van ƒ3000. Priizen van 70: 704 947 16)69 2641 4947 u26S 7472 7609 7840 8581 9540 9715 10079 10848 10959 1292S 13319 13974 15518 15827 16565 17782 18168 18257 18742 20873 NIETEN 232 345 379 543 749 1166 1402 1559 2200 2460 3225 3<>' 2 4104 4172 4279 5152 5690 5,997 6355 6391 7556 8016 85'15 8570 8605 9331 9370 951,13 10147 10505 10519 11239 11576 1204S 1286*5 12912 13287 13329 13395 13406 13547 14087 14235 I5T41 15987 16824 17617 17789 18525 188!' 15963 1927T 19606 19622 20113 20370 205S8 20783 20785 20927 5e Klasse 16e Lijs1: 594T m.z. 5951: 2.492 met 100 m.z. 2C452 met j „100. 99 946 2908 4682 7115 8975 6464 8S3 >3, 4474 6963 8922 5% Nederland 1919 1013/i6 40 4Y* Nederl. 1917 103 103 6% Nederland 1923 1003/8 1003/8 7% N.-l. 1921 A.. 1001/16 6% N.-I. 1923 D.. 104 104 HoIL Lloyd 24*/a Oude Vaart 57 1 56-57 dito Gem. Eigend. 46 47-51 Mij. „Nederland".. 178 Scheepvaart-Unie 1771/8 177 Rotterd. Lloyd 163 1 Paketvaart 219i/2 220* Oude Boot 97 Hol!. Stoomboot 56 b H. V. A. 656 663 Java Cultuur 355 356 Jurgens geW 166l/4 165l/2-6 Koloniale Bank 213 214 Indische Bank 173 1721/4 Ccrt. Handel Mij... 1567/s 157 b 157 157b Phoenix Geconsolideerde 1671/2 170 b Kon, O lie 3653/4 3701/2-1 U. S. Steel I437/8 b 144 Marine comm. CC 'o" rH L- 73/« Vorstenlanden 1711/4 1721/, Actions id 161 Comp. Merc. Arg I5'/i« 1131/2 4181/a 421 407 4071 Deli Batavia 430 440 A'dam Rubber 329 333 Serbadjadi 333 335 181 *2 OO Wai Sumatra 298 Dordtscbe Petr. 354 356 Southern Rails union 1607/8 162l/> Anaconda 99 Wabash 423/g 432/u Comm Maxwel 49/l6 15 OCTOBER EERsTt LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59 53 59 53 PARIJS f 7.22 7.20 BRUSSEL 7.08 7.03 WEENEN 4 3.— 35.29" jj LONDEN 12 133/8 12.12 STOCKHOLM 66 85 66.88 KOPENHAGEN 66 60 66 521/, OSLO 60.20 60.— BAZEL i 48 33 ,48.33 NEW-YORK 2.501/8 2 501/4 ROME t 10 15 10 17 PRAAG 7 40 7,411/g WARSCHAU 25.— 27.— Naar wij vernëüien is de 22-jarlgê P. Helns- bergen, die Dinsdag in dé Nassatistraat doöf een auto werd aangereden en naar het Sl. Elisabeth's Gasthuis is overgebracht, nog niet tot het bewustzijn teruggekomen. Geseind van de Bilt van morgen 9.25 aan alle posten*, attentie-sein neer. AMSTERDAM, 15 October. Door het breken van een dwasbalk van een sleiger van een in de Noorder-Amstellaan in aan bouw zijnde huis, is een der werklieden vatt den steiger gevallen. De man werd in ern stigen toestand naar een der ^ziekenhuizen vervoerd. TER APEL, 15 October. Ruim 100 gezinnen van veen-arbeiders te Nieuw- Weerdinge hebben zich onlangs aaangege- ven voor overplaatsing naar de weverijen te Borne en Enschedé. Thans hebben dcz« menschen de toezegging gekregen dat van 1 Dec. e.k.1 Mei 1927, al die gezinnen geplaatst zullen worden, n.l. iedere week 5 gezinnen. LONDEN, I" Oct. De Momicg-PosI meldt uit Mexico dat Mgr. Pucbla én geestelijken gearresteerd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2