A VAN ALLES EN VAN OVERAL. Brieven uit Pal stina. m MARKTNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Riad Vrijdag 15' October 1926 Van Dr. B. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wijziging successiewet. Tandmeester in stee van Tandheelkundige. Proeven met de Flemingboot. Aan den Alkmaarschen straatweg, onder Wijk aan Duin, heeft de storm een woning grootendeels vernield. De instorting veroorzaakte^ gelukkig geen persoonlijke ongelukken. SOCIAAL LEVEN. Het conflict in onze mijnindustrie. Uit het drukkersbedrijf. VISSCHERIJ. K. L. M. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij bestaat zeven jaar. Dat is nu wel geen aan tal jaren, dat men gewoon is als jubileum te vieren, maar toch, al is 1926 dan ook voor de K. L. M. geen jubeljaar, een bizon der jaar is het wel. In die afgeloopen zeven jaren heeft de K. L M. gewerkt, om aan Nederland een luchtverkeer te geven en dat luchtverkeer rendabel te maken. Het was het tijdperk van verkenning, van onderzoek naar de mogelijkheden die het luchtverkeer bood. Tot nog toe is, om zoo te zeggen, niet anders gedaan, dan toestel na toestel pro- beeren, om daardoor te komen tot het beste wat was te verkrijgen. En, in plaats van nu voor die proefnemingen bijv. van Amsterdam naar Groningen te vliegen, heeft men dit tijdperk van probeeren te vens dienstbaar gemaakt aan het onder houden van verbindingen met het buiten land men vloog naar Londen, naar Pa rijs, naar Malmö. Ook het Rijk heeft het groote belang van de ontwikkeling van het Nederlandsche Luchtverkeer ingezien en verleende de K. L. M. een subsidie, dat haar in staat stelde haar proevën voort te zetten. Op den 31sten December van dit jaar loopt echter die subsidie af en wil de K L. M. de tweede periode van haar ont wikkeling kunnen ingaan, dan zal een nieu we overeenkomst met bet Rijk voor dien datum tot stand moeten komen, wil men niet het gevaar loopen, dat met 1 Januari a.s. het heele bedrijf moet worden stop gezet. Omtrent een nieuwe overeenkomst is men zoo goed als tot eenstemmigheid gekomen, maar komt deze tot stand, dan zal de K. L. M. zelf een kapitaal van een half millioen gulden moeten bijeen brengen, wat nu niet bepaald zoo'n eenvoudige zaak is. Maar in eik geval zal de Tweede Kamer zoo spoedig mogelijk de overeenkomst moe ten bekrachtigen, wil ook de K. L. M. met kracht aan den arbeid kunnen gaan, om haar tweede periode in te luiden, die bestemd is, om te trachten het luchtverkeer uit te bouwen tot onze koloniën. Wat de K L. M. tot nu toe heeft tot stand gebracht, waarborgt wel, dat, als de kans van slagen bestaat, zij ook slagen zal het verslag over den zomerdienst 1926, dat hier voor mij ligt, bewijst andermaal, dat Nederland niet, als bij de ontwikkeling van den spoortrein, van de stoomboot, van de telegrafie, zelfs van "de automobiel, achteraan komt sukkelen, maar wel degelijk tot de pioniers op luchtvaartgebied behoort. Het voornaamste feit van den zomer dienst 1926, die den 19den Aoril begon, is wel geweest, dat de K. L. M. de g-oote doorverbinding LondenMalmö en Parijs Malmö, via Rotterdam, Amsterdam, Ham burg en Kopenhagen, met eigen vliegtuigen heeft tot stand gebracht, door aansluiting van drie lijnen op het knooppunt Amster dam. Wel werd hierbij sterke concurrentie ondervonden van buitenlandsche maat schappijen, want ook de drie lijnen van de Imperial Airways, Farman en de gezamen lijke lijn van de Zweedsche Aero-transport en de Deutsche Luft-Hansa sloten onderling op het knooppunt Amsterdam aan. maar het voordeel was toch aan den kant der K. L. M. door eigen organisatie over den gehee- len 1200 K.M. langen afstand en het ge bruik van standaard materiaal voor alle drie de lijnen, waardoor zij in regelmatig heid van aansluiting kon uitblinken. Het gevolg daarvan was, dat de Zweedsche en de Duitsche maatschappijen bij voorkeur aansluiting zochten op de Nederlandsche lijn naar Parijs. Naast deze drie lijnen onderhield de K. L. M. in de drukste maanden van het seizoen nog een lokaal verkeer op Londen en Parijs, zoodat er tweemaal daags gele genheid was, om van Amsterdam naar Londen of Parijs en omgekeerd, te vliegen. Op deze wijze legden de K. L. M.-vliegtui gen per dag ongeveer 5000 K.M. af. En dit geheele, groote program werd uitgevoerd met een vloot van slechts 12 vliegtuigen en niet meer dan acht vliegtuig bestuurders, waarbij er waren, die per maand 24.000 KM. door de lucht aflegden. Dank zij de groote snelheid en de uitste kende eigenschappen van de Fokker F VII A toestellen ën de groote toewijding van het personeel, kon deze kleine vloot, met behoud van voldoende reserve, in den zo merdienst in 5634 vlieguren 845100 -K.M. ftfleggen. En de door lucht gekoelde Jupi- te.r-motoren van 400 P.K. waarmee de toe steilen gemonteerd zijn, bewezen haar groo te betrouwbaarheid, doordat zij 450.000 K.M. gevlogen hebben, zonder dat één enkele landing tengevolge van motorstoring buiten een vliegterrein heeft plaats gehad Het vervoer was zeer bevredigend In de eerste negen maanden van 1926 werden op alle K. L. M.-lijnen te zamen 5952 pas sagiers en 206.614 K.G. goederen vervoerd in 1925 op diezelfde lijnen en in dezelfde 9 maanden 3536 passagiers en 119.000 K.G. goederen. Voor passagiers en goederen te samen 100 K G. goederen voor één pas sagier gerekend dus een vooruitgang van 60 pet. In 1925 exploiteerde de IC. L. M. ook nog een lijn op Hamburg en een op Dortmund. Wordt het vervoer op die lijnen er bij geteld, dan nog blijft, niettegenstaan de er twee lijnen afvielen, de vooruitgang omstreeks 33 pet. Een mooi bewijs voor de sterke ontwikkeling van het luchtver keer levert de manad Juli 1926, toen on danks de groote concurrentie, 1230 passa giers werden vervoerd, d.w.z. méér dan in het geheele jaar 1922, toen er 1105 werden vervoerd en de concurrentie gering was. Het geheele vervoer (Nederlandsche en buitenlandsche lijnen tezamen) op en van Nederland bedroeg van 1 Januari tot 30 September 1926 323574 K G. goederen en 89832 passagiers, tegen 208577 K.G. en 74.46 passagiers in 1925, een vermeerdering dus van 114997 K.G. en 1486 passagiers. Van dit vervoer kwam voor Amsterdam 218619 K.G. en 7711 pasagiers en voor Rotterdam 104955 K.G. en 1221 passagiers, een ver schil dus ten gunste van Amsterdam van 113564 K.G en 6490 passagiers, of wel ruim het dubbele goederenvervoer en ruim het zesvoudige passagiersvervoer van Rotter dam. Met ingang van den wiriterdienst op 4 Octobgr is het aantal lijnen op Nederland ingekrompen. De K. L. M. blijft dagelijks in beide richtingen vliegen op Londen en Parijs. De lijn naar Scandinavië moest wor den gestaakt in verband met het korten der dagen en de ongunstige weersgesteldheid op deze route gedurende den winter, waardoor geen voldoende regelmatigheid zou kunnen worden gewaarborgd. Farman blijft vliegen tusschen Parijs, Brussel en Amsterdam. De Duitsche lijnen Berlijn-Han- nover-Amsterdam en Hamburg-Bremen-Am- sterdam worden gehandhaafd; de Duitsche lijn op Frankfort is vervallen. De Duitsche dienst uit Dortmund en Essen is van Rot terdam naar Amsterdam verlegd, zeer tegen den wensch der K L. M. Ten slotte heeft de Deutsche Luit Hansa het traject Am- sterdam-Londen, dat tot nu toe door Im perial Airways werd gevlogen, van de En- gelsche maatschappij overgenomen en wordt dit Duitsch geworden traject aangesloten op den Duitschen dienst Amsterdam-Ham burg. Tusschen Amsterdam en Londen vlie gen dus thans Deutsche Luft Hansa en K. L. M. naast elkander. Er is dus heel wat concurrentie, maar dank zij haar uitstekend materiaal en haar bekwame vliegtuigbestuurders, blijft de IC. L. M bovenaan staan, wat bedrijfsze kerheid en regelmatigheid betreft. Helaas heeft dit jaar de mist weer twee slacht offers geëischt bij het ongeluk te Wol- verthem. Die mist is nog een kwaad dingen de K. L. M. doet wat zij kan, om de be zwaren van het vliegen bij mist met alle moeite te bestrijden. Dezen zomer heeft zij belangwekkende proeven genomen met vliegen zonder zicht op de aarde, waartoe de vliegtuigen met zeildoek zoodanig wer den afgesloten, dat de bestuurder de aarde onder zich niet kon zien (wat gelijk staal met vliegen bij mist) en zich uitsluitend moest verlaten op zijn instrumenten, kom pas, hoogtemeter, bochtaanwijzer, terwijl bovendien de radio-peiling voor oriënteering werd gegeven Natuurlijk 'voer bij deze proeven een tweeden bestuurder mee, die wèl zicht op de aarde had. Merkwaardig is het dat, hoewel enkele bestuurders in het eerst heel zonderlinge afwijkingen van de rechte vlieglijn beschreven, allen, na twee oefeningen van een half uur, het blind-vlie- gen al aardig te pakken hadden Ook het voorzien van alle vliegtuigen van draadlooze stations is een groote verbete ring tot het uitwisselen van inlichtingen tijdens de vlucht. Een goede politiek is het van de K. L M. om steeds haar toestellen, wanneer zij er liefheggers voor kan vinden, te verkoopen. Immers, elk volgend toestel is weer ge- bouwd met de ervaring, bij het voorgaande j opgedaan en dus beter r het verkoopen van een gebruikt en het daarvoor aanschaf- fen van een nieuw vliegtuig heteekent dus steeds een verbetering. (Thans zijn weer twee F VII A toestellen van verbeterd type besteld, waarvan er aan al is inge vlogen, benevens een 2-motorig Fokker vliegtuig dat 15 passagiers zal kunnen ver voeren). Door het gebruik van steeus verbeterde types daalden de bedrijfskosten aanmerke lijk. In 1922 waren de kosten per ton KM. (1000 K.G. over 1 K.M. vervoerd) 4.60, in 1926, naar schatting 1.35. Deze cijfers zijn daarom van belang, omdat de ton K.M.- prestatie ten grondslag ligt aan het nieuwe subsidie-contract met het Rijk, over lange- ren termijn, waaromtrent nagenoeg overeen stemming is bereikt. Zooals gezegd; komt die nieuwe overeen komst tijdig tot stand, dan wordt de tweede periode met kracht ingezet en zal de be vordering der luchtverbinding met Ned.- Indië krachtig worden ter hand genomen. Niet aanstonds zal men van Amsterdam naar Batavia kunnen vliegen, wat misschien maar goed'is ook, want zooals de vliegtui gen nu nog geoutilleerd zijn, is een tocht van 15000 K.M. waarschijnlijk wel wat ver moeiend. Aan den anderen kant is een reis van vier weken per boot wel wat eentonig en vervelend zeer zekerr zouden velen iets voelen voor een combinatie van vlieg tuig en boot. Vandaar, dat plannen bestaan, om in den volgenden zomer luchtdiensten te scheppen, in aansluiting op de bestaande maildiensten. Zoo wil men bijvoorbeeld een vliegdienst openen van Amsterdam op Suez, waar het vliegtuig aansluit op de booten van en naar Indië, waarbij dan later nog kan komen een vliegdienst van Sabang op Batavia. De bootreis zal dan niet langer be hoeven te zijn dan van Suez tot Sabang; het eerste en: het laatste gedeelte van den weg wordt dan per vliegtuig afgelegd, waardoor de duur van den overtocht van Amsterdam naar Batavia wordt terugge bracht tot 18 a 20 dagen. Voor passagiers die haart hebben al een heele verbetering voor de postverbinding van onberekenbaar voordeel. Dat eens ook de doorverbinding Amsterdam-Batavia per vliegtuig werkelijkheid zal worden is aan geen twijfel onderhevig en dat de K. L. M. daarvoor zal doen wat mogelijk is, al evenmin. ARTHUR TERVOOREN. de druzen EN DE BAHAïES. Jeruzalem, September 1926. In de vierde eeuw van onze jaartelling begon Mohammed, de groote profeet, zijn prediking en sedert dien is het schiereiland Arabië een dankbaar arbeidsveld voor den Islam geweest. Over het Islamisme is reeds veel ge schreven; hier willen we twee politiek- godsdienstige richtingen, uitvloeisels van den Islam, beschrijven; de Druzeu van Bahaïes. Een wereldvermaardheid hebben zich de Druzen gedurende den opstand tegen de Fransche Regeering in Syrië verworven. Ook Palestina herbergt nog enkele duizen den Druzen in het noorden van Galilea. Hun godsdienst hun politiek, alles ver eenzelvigt zich in hun levenswijze. Van 120 doroen vormen zij uitsluitend de bevolking terwijl, vermengd met Mohammedanen, Grieken, Maronieten en Melc'meten, ze over 230 dorpen verspreid zijn. Hun aantal S bedraagt niet meer dan 100.000, De hoold stad der West-Druzen is Deiz-el-Kamar (huis der maan); als heilige steden met strategisch belang in tijd van oorlog zijn bekend El-Matn, Baakleen in den Libanon en Hasbayak met Rasbayak in den Voor- Libanon. De Oost-Druzen bewonen vooral den Hauran met Kanawat als hoofdplaats. Deze laatste bewaren hun kleederdracht en origineele levenswijze beter dan de West- Druzen, die meer onder den invloed der Westersche beschaving staan. Ook het brandpunt van alle opstanden was steeds in den Hauran gelegen. De godsdienst der Druzen past zich ge heel aan de neiging der Oosterlingen tot het geheimzinnige, het mysterieuze. De stichter van dezen zeer bijzonderen godsdienst is El Hakim Biamril-lah, die 23 Augustus 885 te Cairo werd geboren. Hij is de zesde der Fatemite-Kaliefe'n en als zoo danig begint hij in het jaar 996 te regeeren. Zijn hervorming vangt aan met een ver achting der Shieten, een der voornaamste secten der Mohammedanen en het ver moorden van vele Sunnis, een andere Ts- lamietische secte. Vervolgens ondernam hij een vreeselijke vervolging tegen alle Christen- en Jodenhonden en dwong zeer veel hoogstaande personen uit zijn omge ving te kiezen tusschen den Islam of een wreeden dood. Zijn volgelingen verbood hij het eten van plantaardig voedsel, het binnentreden van publieke baden op straffe des doods, het bezien van zichzelf na zonsondergang. Daar in dien tijd de zedeloosheid onder Moham medanen zeer groot was, vaardigde deze kalief voor de vrouwen het verbod uit zich 's avonds op straat te vertoonen of slechts in den deurpost, aanwezig te zijn bij be grafenissen of te bidden op kerkhoven; voorts verbood hij aan een ieder schoenen voor vrouwen te vervaardigen. Daar ook het drinken van wijn tot de verboden dingen behoorde, werden alle wijngaarden vernield, In het jaar 1010 on dernam Hakim een veroveringstocht in Pa lestina, nam Jeruzalem in, maakte de ka thedraal van het H. Graf met den grond gelijk en verbrandde levend den patriarch Orestus. Op den dag, dat hij met volle tevreden heid op zijn werk neerzag, en zijn fanatis me het hoogtepunt bereikte, verklaarde hij zifchzelf een godheid en eischte voor zich van zijn onderdanen goddelijk eerbetoon. Dien dag veranderde hij zijn naam El Ha- kim Biamril'lak (d.i. hij die recht spreekt op bevel Gods) in El Hakim Biamrihi (d.i. hij die op eigen gezag recht spreekt). In 1021 werd El Hakim, terwijl hij in den tempel te Jebel Mohaltem in priesterge waad de duivelkunst uitoefende, door zijn zuster Sayidet el Mulk (de Vrouwe van het Koninkrijk) vermoord. Anderen bewe ren, dat hij gesneuveld is in den strijd te gen de Tartaren, terwijl een derde mcening verdedigd wordt, volgens welke hij op bevel van den kalief van Bagdad gedood is, toen hij in zijn paleis met 70 zijner schoonen onder muziek en dans den avond door bracht. Zijn aanhangers vluchtten na zijn dood naar Dimyat aan den Nijl en later ver dreven o'okvandaar, vestigden ze zich in den Libanon en den Hauran. Hamza, een zijner leerlingen, vertelde bij het verschei- de van El Hakim, dat deze voor een tijd ter regeling van godsdienstzaken onder de goden opgenomen was en terug zal komen in majesteit en glorie tot triomf van zijn godsdienst. De oorsprong der Druzen is zeer onze ker, maar vast staat, dat tusschen hen een Kurdisch element gevonden wordt. Hun naam ontleenen zij aan Ismail el Darasi, die in de 11de eeuw leefde of van het Aara- bisch woord „darasa", d.w.z. hij, die de boe ken van Hamra leest. Het Arabisch spre ken zij zuiver en blinken uit door hun scherpzinnigen geest en sterk geheugen. Aan het hoofd der verschillende stammen staat een Sheik of Urama (prins), die met een groot gezag bekleed is. De familie, waaruit de sheiks door erfelijkheid afkom stig zijn, zijn zeer oud en hun dynastie wordt zuiver bewaard. De Druzen zijn verdeeld in twee klas sen, die der Okal of geletterden, te her kennen aan een witten band om hun fez en die der Juhal of onwetenden. Zij ge- looven in éénen God, oneindig, almachtig, zonder hartstochten. Dit geestelijk wezen heeft zich door incarnatie in Ali, Albar, Alga, Maill, Kaim, Mozes, Zacharias en El Hakim aan de menschheid geopenbaard. Wanneer de ellende in de wereld haar top punt zal bereikt hebben, zal El Hakim weder op aardre verschijnen en de geheele wereld voor zijn godsdienst winnen. Naast dit goddelijk wezen staan vier aartsengelen: de ziel, het woord, de rech tervleugel en de linkervleugel. Het getal der menschen is onveranderlijk, want een ieder ondergaat een metamorphose door zielsverhuizing, naar beter of slechrer, naar gelang zijn verdiensten in het vorige leven zijn. De laatste verhuizing geschiedt naar het lichaam der Chineezen, en China is de plaats voor het eeuwige leven. Christus is voor hen een gewoon mensch, een goede vriend van Mohammed en El- Hakhn. Wanneer El-Hakim weder komt om de menschheid te oordeelen, zullen de chris tenen naakt voor hem staan op bloote voeten en hun oordeel zal zijn eeuwige slavendienst voor de Druzen in het rijk van China. Alles, wat het uitwendige van den gods dienst 'betreft, wordt strikt geheim gehou den. Eiken Dinsdagavond vergaderen de Okal in de khalweh, de vergaderzaal om Je godsdienstige en politieke zaken te be spreken. De Juhal daarentegen wordt op andere tijden in de khalweh toegelaten, doch wordt nooit in den godendienst on derwezen. De Druzen deelen met de Arabieren een groote gastvrijheidszin; een arme man zal zijn laatste stuk brood den evenmensch, die erom vraagt, niet weigeren. Bruiloftsfeesten worden op zeer vroolijke wijze gehouden; gastmalen, danspartijen en muziek wisselen elkander gedurende minstens vier dagen af. De bruid wordt door de ouders voor den jongen man uitgekozen de bruidegom ziet zijn aanstaande echtgenoote niet eer der dan op den trouwdag. Op dezen dag, nadat de vader, zonder voor het minste de toestemming van zijn dochter gevraagd te hebben, alles heeft beredderd, komen er een zeker aantal Okal in het huis van de bruid opdagen om de contracten te re gelen. De bruid wordt dan tegen hooge prijzen, soms van twee tot vijfduizend gul den verkocht. De vader geeft zijn dochter daarna in de handen van de Okal over en op paarden gezeten onder geknetter van pistool- en geweervuur galoppeert men naar het huis van den bruidegom. Zoo het meisje er de kans toe ziet, ontvlucht ze, waarop de jongen haar gaat zoeken en meestal volgt dan een wilde jacht. Eenmaal gevangen, wordt de bruid ingelijfd in den algeroeenen harem der familie. De zware Arabische koffie in kleme kopjes wordt rondgediend en de feesten beginnen, de mannen onder elkander, gescheiden van de vrouwen. Geboorten worden in den regel met ge vierd uitgezonderd die van een zoon van een sheik. Groot opschrik baart de geboor te van een kind op den sterfdag van een sheik, daar in dit geval de ziel van den sheik naar het lichaam van het kind ver huist. Wel feliciteert men even den vader, zoo er een zoon geboren is, is de kleine echter van het vrouwelijk geslacht, condo leert men de familie. ""De openbaring der Bahaïes, welke voor het eerst in 1844 in Perzië plaats vond, is nu reeds over de geheele wereld verspreid. De nieuwe leer, welke een Perzisch rays- tisch clement heeft, vermengd met vervormd Mohammedanisme, moet de maatschappij geestelijk en stoffelijk weer gezond maken. Dikwijls wordt ihet 'Babaisme aangewend als tegenactie, gevoerd tegen de Indische Almadujah. In 1844 gaf zich Mirza Ali Mohammed te Mekka zich uit als „bab" (poort). Deze functie van „bab" brengt ons terug naar het begin van het ontstaan van den Islam. De Perzen immers hebben altijd de histo rische opvolging in het kalifaat verworpen, daar ze er heilig van overtuigd zijn, dat het kalifaat erfelijk is in de lijn van Hu- sayn, den zoon van Fatima, dochter van den profeet. Dit is de leer der Scieten. Zoo er kennen ze de twaalf Imams, de wettige opvolgers van Mohammed, waarvan de laat ste, Mahdi, in 873 gestorven is.' Echter de Scieten leeren nog, dat de wereld niet tan bestaan zonder een Imam, en zoo er zich *geen geopenbaard heeft in eigen persoon, bestaat er toch steeds een, die in het ge heim werkt en te voorschijn zal treden, als zijn tijd gekomen is. Echter de verbor gen Imam openbaart zich dan door middel van een tusschenpersoon tusschen hem in de wereld en die persoon is een „bab". Zoo was Mirza Ali Mohammed in 1844 „bab". Deze „bab" echter bracht de Per zische wereld in zulk een opschudding en verwarring, dat het openbare gezag hem in 1850 te Tabriz deed terechtstellen. Het lichaam van Mirza werdr op last van den lateren „bab" Abbas Effendi Baha-u-Elah te Acri in Noord-Palestina begraven. De kleinzoon van Abbas Effendi, Shawki Ef fendi is ni „bab". Acri is een middelpunt voor de Bahaïes in Palestina. De twaalf geloofspunten der Bahaies zien er zeer onschuldig uit. Op de eerste plaats moet de eer van een ieder geëerbiedigd worden; dan volgen vrij onderzoek naar de waarheid, de stichting van een godsdienst, waarin alle andere samenkomen en welke voor alle volkeren het fundament van een heid moet zijn, de overeenstemming der godsdienst, leer met de wetenschap en de rede, de gelijkstelling tusschen man en vrouw, het verbannen van vooroordeelen, de" algemeenheid van den vrede, van op voeding van taal, de oplossing vanhet vraagstuk der economie in de wererld, de oprichting van een internationaal gerechts hof De „bab" bezit ook de gratie der pro fetie. Ziehier een der meest bekende pro fetieën, uitgesproken op 14 Februari 1914 door Abbas Effendi aangaande de toekomst der stad Caïfa. In de toekomst zal de ruimte tusschen Caïfa en Acri (ruim 20 K.M.) bebouwd wor den en de twee steden zullen één worden tot een groote wereldstad. Zoo ik nu dit panorama aanschouw, zie ik duidelijk, dat deze stad een der eerste plaatsen der we reld zal zijn. De halve cirkelbocht der zee zal één groote haven zijn waarin de sche pen van alle naties een toevlucht zullen zoeken. In deze haven zullen duizenden mannen en vrouwen van alle hoeken der wereld samenkomen. De berg (Carmel) en de vlakte (van Esdralcn) zal met dc meest moderne paleizen bebouwd worden. De bloem der beschaving van alle naties zal hier haar geur verspreiden en den weg ba nen tot de verbroedering der menschheid. Wondervolle tuinen, grotten en parken zullen aangelegd worden. De stad zal bif nacht van clectrisch licht voorzien zijd. Krachtige vuurtorens zullen vanaf den L.ar- mel aan de schepen den weg wijz De Carmel zelf zal van den voet tot den top baden in een zee van licht en een persoon, geplaatst op den top van den berg, waar heen zich alle passagiers der schepen zullen begeven, zal vandaar dit grcotsche schouw spel van majesteit gadeslaan. Een viertal amendementen. De commissie van rapporteurs uit dc Tweede Kamer heeft de volgende amende menten voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de Successiewet: 1. In artikel I, paragraaf 20, punt 5 wordt de tweede volzin van het eerste lid van het nieuw voorgestelde sub 9, gelezen als volgt: „het bedrag is 1.50 per week voor elk jaar, dat de dienstbettekking langer dan twee jaar heeft geduurd, met een minimum van f 5.per week en tot een maximum van 30 per week; een gedeeltelijk jaar wordt voor een vol jaar gerekend." 2. In artikel I, paragraaf 21, punt 6 A wordt aan het derde lid nieuw voorgestelde sub 9 toegevoegd: „en dat de termijn van 10 jaren in lid I van dit wetsnummer ge noemd, wordt verkocht tot twee jaren." 3. In artikel I, paragraaf 21, punt 6 A, wordt in den derden regel van het derde lid van het nieuwe voorgestelde sub 9 voor „kinderen" ingevoegd: „nagelaten". 4. In artikel I, paragaaf 21, punt 6 A wordt in den achtsten regel van het vierde lid van het nieuwe voorgstelde sub 9 na „werkgever" ingevoegd: „of aan hun we- duwen of weezen Een amendement voorgesteld. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, heeft een amendement voorgesteld op het wetsontwerp tot her ziening van de uitvoering van de wét van 29 Juni 1926, waarvan de strekking is, den titel tandheelkundige te vervangen door tandmeester. Donderdagmorgen is in de haven van Helder en op de rede van Nieuwediep een proefneming gehouden met een reddingboot, gebouwd naar het Fleming-Patent, behoo- rend aan de Rotterdamschen Lloyd, waarbij vergelijkingen werden gemaakt mét een ge wone roei-reddingboot van de Marine. Een boot, voorzien van het Fleming-Patent wordt, naar men weet, voortbewogen door een schroef; deze wordt in beweging ge bracht door een aantal handles langs de binnenzijde van de boot geplaatst, welke in de lengte-richting van de boot heen en weer bewogen worden. De verschillende proeven hadden plaats ten overstaan van een commissie, bestaande uit den heer Baron van Haersolte, directeur van het Scheepvaartkundig Museum te Rot terdam, A. D. Mulder, hoofdinspecteur van de Scheepvaart, kapitein ter zee E. Wiss- manrt, den oud-gezagvoerder H. Elkens en den heer Haremaker, adjunct inspecteur van den Rotterdamschen Lloyd. Verschillende belangstellenden woonden de proefnemingen bij. De algemeene indruk was, dat de Fle ming-boot voor de passagiersschepen zal voldoen. Ingeval van ongeluk bestaat de bemanning van reddingsbooten goeddeels uit onbevarenen. Voor hen is de manier van voortbewegen van een Flemingboot onge twijfeld veel eenvoudiger en minder ^er- moeiend. NATIONALE OPROEP. Katholieken van Nederland. ii; Op 24 October zal het feit worden her dacht, dat 10 jaar geleden de actie voor de godsdienstige belangen van 't R.K. Marine personeel werd ingezet. 10 Jaar lang is er nu gestreden tot ver sterking van de Katholieke gedachte op de Vloot; groot is het propagandawerk ge weest van de R.K. Marinemannen zelve; machtig was het retraite- en tehuizenwerk, moeilijk de instandhouding van een dnmis- baar orgaan, het R.K. Marine-weekblad. In Nederland en in Nederlandsch-Indië komt er kentering voor St. Christophorus; de velden liggen braak, de zaaiers, de propa gandisten staan gereed om met nieuwen moed voorwaarts te trekken. Maar daarbij is de medewerking van Ka tholiek Nederland onontbeerlijk. Om een geregelde, een stelselmatige en een goede actie te voeren onder het Mari nepersoneel in Nederland en Nederlandsch- Indië is jaarKjksch vijf duizend golden noo- dig ter aanvulling bij hetgeen de Roomsche Marinemannen zelve bijeen brengen. Katholieken van Nederland, de Roomsche organisatie op de vloot moet haar zegen rijken arbeid kunnen voortzetten, onver poosd en onversaagd. Nimmer werd vergeefs een beroep ge daan op Katholiek Nede.land als het ging om versterking van de Katholieke gedachte. Laat ook ons beroep op U niet te ver geefs zijn en stort op onze postrekening 42883 naar vermogen. Het Uitvoerend Comité: Voorzitter: F. Nijpels, adres: Plantsoen straat 3, Helder; Giro rio. 42883. Mevr. Smeets, Pres. R.K. Vrouwenbond. Mevr. BockSmit, Pres. R.K. Damescom. J. Hoogenbosch, Secr. Comité Heider. II. Mabieu, lid van Tehuizen bestuur. W. D. K. Beenaerts, lid v. h. bestuur M. G. Leerdam Hoofd der R.K. School. R. N. van Os, lid van Kerk en Burg. Arm bestuur. Pf Smits, Voorz. R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus." D. Snel, Voorzitter R.K. Volksbond. Ecre-Comité: H. J. M. M. Alink, Vlootaalmoezenier, Hoofdgracht 78, Helder. Eere leden: Pastoor P. J. van Beuzekom, Garnizoen- kerk, Helder. Kapelaan P. J. Berlage, Adviseur Afd. Am sterdam. Mr. J. B. Bomans, lid der Tweede Kamer, Haarlem. A. C. de Bruin, Voorzitter R.K. Werklie denverbond, Utrecht. Kapelaan A. van Diepen, Advis. afd. Vliss. Pastoor de Jong, St. Petrus en Paulus Pa rochie. Helder. Pater Jos Klessens, C.s.s.R., Adviseur afd. Rotterdam. J. Plantenberg, Off. Marine Stoomvaart- dients, Helder. F. F. van Rijn, officier van Administratie Helder. Th. F. Schaepman, Adj. Dir. N. V. De Maas bode, Den Haag. Men zie ook de advertentie in dit No. Zes-urige Zaterdag met ingang ven 24 Dec. a.s. Nader overleg ever de uitvoering in de contact-commissie. De gezamenlijke mijndirecties hebben Donderdag, naar uit Heerlen wordt ge meld, aan de Contact-Commissie voor het Mijnbedrijf het volgend schrijven gericht: „Wij namen kennis van het schrijven der samenwerkende mijnwerkersbomd d.d. 14 Oct. 1926 waarin zij mededeelen onze be reidverklaring tot wederinvoering van den 6-uren dienst op Zaterdag te aanvaarden en eenige daarmede verband houdende wenschen kenbaar maken. Naar aanleiding, van de opmerking der vakbonden, dat deze de nadere toelichting der directies niet voor hun rekening kun nen nemen, moeten wij meededen, dat wij de juistheid der door ons aangevoerde argumenten handhaven. Aan den wensch om den verkorten diensttijd reeds op 1 December a.s. te laten invoeren, willen wij in zooverre te gemoet komen, dat het in ons voornemen ligt de nieuwe regeling in te voeren op 24 December, zoodat daags na Kerstmis 6 uren zal worden gewerkt en de nachtploeg dien nacht om 12 uur des avonds haar werk kan beëindigen. Uit den aard der zaak zal deze dienst regeling dan ook gelden op Oudejaarsdag. De bezwaren door de bonden aangevoerd tegen het denkbeeld om op de mijnen, waar daartoe de mogelijkheid bestaat, den nachtdienst des Zaterdags te laten ver vallen en de arbeiders op deze mijnen in andere ploegen te plaatsen, hebben ens niet kunnen overtuigen, dat een dergelijke regeling ongewenscht zou kunnen zijn. In zonderheid uit een oogpunt van Zondags heiliging zou een zoodanige oplossing, waardoor de arbeid reeds op Zaterdag avond 10 uur eindigt, aanbeveling verdie nen. ,Nu evenwel de bonden jan een zooda nige regeling niet wenschen mede te wer ken, kunnen wij deze kwestie thans laten rusten. Tegen den aan het slot van den brief uitgesproken wensch om omtrent de uit voering van den 6-uren dienst een bespre king in de Contact-Commissie te houden, bestaat dezerzijds geen bezwaar. Het ligt in het voornemen de bonden tijdig tot_ een zoodanige bespreking uit te noodigen. Drukkerspatroons le Oosterhout. Een viertal drukkerspatroons te Oostera out heeft tegen 1 December collectief be# dankt als lid van de vereeniging van R.-K, Drukkerspatroons, aangesloten bij de fede ral ie van Werkgeversvereenigingen in het Be-I: 'rukkersbedrijf. Door de georganiseerde werknemers wor den besprekingen gevoerd orr> hun houding in deze te bepalen. („D. v. N.-B.' DE EERW, ZUSTER MARIA CLIEMACA (in de wereld mej, Adriana Smits) in bet Gesticht de Voorzienigheid, te Noordwijker- hont, die 15 Ocober dfn dag herdenkt, dat zij vóór 25 j*ar geprofest werd. Daarvan Is zij 12 ¥i jaar in Driehuis geweest. BARNEVELD, 14 Oct. Pluimvee. Tamme eenden f 0.70—1.40, wilde eenden f 1—1.10 jonge hanen f 0.501.60, oude hanen fl 1.25, jonge heiden f 2—4.50, oude kippen f0.801.60, tamme duiven f 0.270.30, tairme konijnen f 11.80, hazen f 1.75 2.25, fazanten f 1.50—2. jonge patrijzen f 1.752.25, oude patrijzen f0.700.75 per stuk. Aanvoer 50.000 stuks. Handel traag. Eieren f 10—11.50 per 100 stuks. Aanvoer 180.000 stuks. Handel niet vlug. 30VENKARSPEL, (Station), 14 Oct. Aardappelen blauwe f 1.70—2, bonte f 1.90, kriel f 0.650.90 per baal. Aanvoer 332 baal Uien gr. gele f 1.05—1.40, drielingen f0.80 —0.95, nep f0.90—1 p. baal. Aanvoer 355 balen. Bloemkool le soort f 20.90—30.10, 2e soort f 6.2012.50, 3e soort f0.75 2.20 per 1C0 Kg. Aanvoer 28.900 Kg. Gele kool f 0.70—1.80 per 100 Kg. Aanvoer 15.000 Kg Witte kool f 0.60—1.40 per 100 Kg. Aan- voer 21.900. Bieten groote f7.809.60 Kg. 9.60, kleine f 3.50—4.10' per 1000 stuks. Aanvoer 48.300 stuks. Slaboonen f 1.25- 3.75 per 15 Kg. Aanvoer 480 zak. CULEMBORG, 14 Oct. Fruit (Veiling Culemborg en Omstreken). Klaasperen 4, wintèrjanr.en 56%, jodenperen 6 groen- pereh 7, handperen 1017%, ijsbouten 4, St. Germain 14, stoofperen 4%— noubveau poiteau 10, wir.tervijgen 1319, berga motten 4%5) 2, trosperen 4%, beurre clairgeau 19", giezë wildeman 6 9 12, bre- derode 14. kampervenen 7%, .citroenperen 7, maagdeperen 16, witte kozijnen 7% ci troenperen 7, maagdeperen 16, witte kozij nen, 8%, goudreinetten 17—24, grauwzoet 13, bellefleur 20%, lemoenappels 11%—15, streepzoet 12%, campagnezoet 11, huisman nen 3%, kaneelzuur 15, volzuur 9% zoete pronkers 15 ct. per Kg. Noten 45 ct. per 100 HOOFDDORP, 14 Oct. Granen, Tarwe nieuwe f 13.50—14.50, rogge f 10—11, gerst Chevallier f 10.50—11.25, wintergerst f 9.50 —10.50, haver f 9—9.50, witte duiveboonea f 14—15, paardeboonen f 11.50—12, groene erwten f 1221, schokkers f 2030, vale erwten f*20—25, karwei f 37—38, geel mos terdzaad f 2529, blauwmaanzaad f 4447, kollzad f 20—2-i kanariezaad d 13.50— 14.50 per 100 kg. HOOGEVEEN, 14. Oct. Vee. Aanvoer 7 stieren ƒ90275 185 koeien 120 315 98 jonge beesten 90150 33 kalveren 28— 61 20 Fr. schapen f 18—27 7 lammeren 13—20 11 varkens 21—90 260 biggea 8—12 6 geiten 5—12. Handel kalm. MIDDELBURG, 14 Oct. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer ruim De no teering is als volgtTarwe 1414.50, on- lezen witte boonen 2528, gelezen id. 29—32, krooierwten 16—24, ongelezen lange bruine boonen 1618, gelezen id. 19—20, ongelezen ronde bruine boonen 25—27, gelezen id. 31—33, maanzaad 44 48. Alles per 100 kg. NIJMEGEN, 14 Oct. Paarden. Aanvcer 198 stuks. Luxepaarden goede 250280, 1 V,-jarige idem 175300, werkpaarden 150—325, slachtpaarden 80—150, veulens 70—120, hitten 80—150. Kande! matig. PURMEREND, 14 Oct. Paarden. Aan de jaarmarkt waren aangevoerd 308 paarden. Men besteedde voor rijpaarden f 350—4.50 werkpaarden 150350, slachtpaarden 100 200, jonge paarden 175350, veulens 70—130. Handel traag. SCHA GEN, 14 ct. Eierveiling. Aanvcer 8652 kippen-, bruine 9.30—9.80, witte 8.20—9.80, kleine 5.90—7 6C2 eenden- 6.40'7. UITHOORN, 14 Oct. Kaas. Aanvoer /6 partijen. Goudsche met rijksmerk 5156, 2e soort 45—50, zwaardere 58, zonder rijksmerk 44—517. Handei matig. IJMUIDEN, 14 Oct. Aan den Rijks» vischafslag waren 9 stoomtreilers. Prijzen waren: tarbot f 2.30—2.30, tongen f 3.70—2 per kg; griet f 112—66, gr. zetschol f 63—62, kl. schol f 38, 20, 22, 10.50, scharren f 20—14 per 50 kg; roggen f 30—17 per hoop; vleet f 2.60—0.55 p. stuk; makreel f 13.50—18, pieterman en poon f 2614, gr. sohelvisch f 6765, md. schelvisch f 4738, k.md. schelvisch f 3423, kl. schelvisch f 23, 18, 20, 11 per 50 kg; kabeljauw f 100 per 125 kg; gr. gullen f 40—22 kl. gullen f M—9, wijting f 11.50—8.50 per 50 kg. IJMUIDEN, 14 Oct. De vangsten van de gisteren hier binnengekomen haringdrifters L T 705 (Infinitive) en L W 1158 (Constant Star), werden heden geveild. De opbrengst bedroeg resp. f 218 en f 1329. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 165 (Martha) met f3209; IJM. 327 (Victoria) met f1832; IJM. 149 (Victor) met f2161; IJM. 374 (Derika VIII) met f 4431; IJM. 187 (Derika IX met f3162; IJM. 64 (Pe nelope) met f2817; IJM. 22 (Ita) met f3617 IJM. 154 (Protinus) met 2573 en IJM. 432 (Raaf) met f 1856 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5