Gemengd Nieuws NIEUWE HAARL. COURANT d Vrijdag 15 October 1926 Dagelijksche Dingen. Jhr. Van Karnebeek Nederlandsch vertegenwoordiger in de voorbereidende ontwapeningscommissie. Het Hongaarsch kabinet afgetreden. De marineopslagplaats te Beiroet afgebrand. Het geschil in de Britsche Mijnindustrie. BINNENLANDSCH NIEUWS Asquith neemt ontslag als leider der Liberale Partij. Geen typhus aan boord van de „Slamat". De moord op een Nederlander in België. Een stoomschip vergaan bij Ameland? Overreden. de gearresteerde heer door de politie reeds lang werd gezocht. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat hij bij particulieren brieven liet aan komen, telkens onder anderen naam, welke van verschillende banken of instellingen af komstig waren. De dame is op vrije voeten gesteld. De man zal heden waarschijnlijk naar den Haag worden overgebracht. Oude heeren schijnen veel van kleine kin deren te houden. En vice versa. In den trein van Frankfort naar Amster dam zit een meneer met een allerkoddigst jochie van twee, hoogstens drie jaar. Babbelt leuk Duitsch. Speelt met een doos knikkers. Oude heer er tegenover, zit alsmaar vriendelijk goeden dag te knikken. En tel kens knikt de kleine terug. Daar vallen een paar knikkers op den grond. Oude heer staat op, bukt moeilijk, en zoekt de gevallen knikkers bij elkaar. De kleine heeft er schik in. Hij gooit er weer een paar op den grond. Oude heer raapt ze weer op en stopt ze in de kleine knuistjes. 't Spelletje gaat door. De kleine heeft dolle pret De oude heer niet minder. Eensklaps stoot de oude heer, bukkende, 'zijn hoofd tegen de doos met knikkers. De heele bende rolt dansend over den vloer. Uitbundige pret, wederzijds. Utrecht! Trein staat stil. De helft der knikkers ligt nog op den grond. Een meneer stapt de coupé binnen. Glijdt over de knikkers uit en rolt opzij. De kleine, vol pret, maar toch geschrok ken, wijst met zijn garnalen-vingertje naar den ouden speelmakker: „Dass hat e r getan!" bonden is Hij voegt er bij, dat hij niet voornemens is zich uit het politieke leven terug te trekken en dat hij hoopt nog dien sten te bewijzen aan den staat en het libe ralisme, maar dat zijn aftreden als leider der liberalen onherroepelijk is. Het ger&cht loopt te Genève, dat jhr. Van Karnebeek, behalve Nederlandse*! vertegen woordiger in den Raad ook vertegenwoor diger in de voorbereidende ontwapenings commissie zou worden, waar jhr. Loudon door zijn voorzitterschap eenigszins is ge handicapt. Aan het Bondssecretariaat is ech ter alleen bekend, dat de heer Van Karne beek ook Nederlandsch vertegenwoordiger zal zijn in het Raadscomité voor bewape ningszaken. Onder voorzitterschap van minister-presi dent Bethlen hield de regeering gisterenmid - dag !n buitengewonen ministerraad, waarin werd besloten, dat de regeering, nu het juri dische gedeelte der valschemuntersaangele- genheid door de Koninklijke Curie is af gedaan, met het oog op de politieke ver antwoordelijkheid de kwestie van vertrou wen zal stellen en haar ontslag indienen. Bethlen werd vervolgens ontvangen door Horthy, die zich een beslissing voorbehield en de regeering voorloopig belastte met de verdere leiding der zaken. Horthy heeft later den voorzitter der Nat. Vergadering, alsmede de plaatsvervangende voorzitters der beide regeeringsgezinde par tijen in gehoor ontvangen. Door een hevigen brand is de groote op slagplaats der marine afgebrand. De schade is aanzienlijk. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Hel leger en de marir beijverden zich om te beletten, dat de brand oversloeg op de opslagplaatsen van kolen en munitie. Na vier uur was men den brand meester. De uitslag is bekend gemaakt van de stemming in de districten over de resolutie, aangenomen op de conferentie der mijn werkersgedelegeerden, de vorige week ge houden, waarbij het wegroepen der veilig heidsmannen uit de mijnen werd aanbevolen, fcenêvens een embargo op buitenlandsche «teenkool, een heffing van de andere vak- vereenigingen en een staking van het werk aan de „outcrops". Aan het slot der gisteren gehouden be stuursvergadering van den Mijnwerkersbond werdr medegedeeld, dat er 460.154 stemmen vóór de resolutie waren uitgebracht en 284.336 tegen. In Nottinghamshire en Lei cestershire was nog niet gestemd. Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, verklaarde dat er, gezien de be krachtiging der resolutie door de districten, pogingen moesten en zullen worden gedaan om een embargo op steenkool en een hef fing van de vakvereenigingen te verkrij gen en ook om de kwestie van het wegroe pen der veiligheidsmannen te behandelen. Een en ander zal heden door het bestuur worden besproken. De veiligheidsmannen behooren hoofdza kelijk tot organisaties behooren, die niet bij den Mijnwerkersbond zijn aangesloten. De leiders der spoorweg- en transportbon den hebben duidelijk doen uitkomen, dat deze bonden geen embargo op buitenland sche steenkool kunnen plaatsen en evenmin «en heffing kunnen invoeren. Het stopzet ten van het werken in de „outcrops" zal waarschijnlijk impopulair blijken bij vele duizenden mijnwerkers, die er geld mee verdiend hebben. Lord Oxford and Asquith heeft ontslag genomen als leider der liberale partij. In een brief aan den voorzitter van de liberale federatie herinnert lord Oxford and Asquith (die thans 74 jaar is) aan de redenen waarom hij zich verzette tegen de algemeene staking, waarin hij «-jrschilde van Lloyd George. Hij is van oordeel, dat de last van het leiderschap der liberale partij dient gedragen te worden door iemand, die in staat is de lichamelijke in spanning te doorstaan welke daaraan ver- nenstroomende zeewater een pap vormden, die zich ophoopte in de leiding. Tot tweemaal tde heeft men getracht lucht te maken door de pijpleiding op verschil lende plaatsen door te zagen, doch telkens raakte zij weer verstopt. Toen is geprobeerd het water op te halen en overboord te wer pen, doch ook dat mocht niet baten. Het water bleef rijzen. Steeds kwam er meer binnen, dan er uitgehoost kon worden. Het kostte de grootste inspanning stoom te hou den, daar het water tot nabij de vuurplaat van den ketel was gekomen. Toen was het niet langer te houden. Men besloot het zinkende schip te verlaten. Het te water laten van de boot geschiedde zon der moeite. In goede orde gingen de man nen in de boot en het laatste verliet kapi tein Colby zijn schip. Op de thuisreis heeft de „Hofplein" het nog hard te verantwoorden gehad. Want de verwachting van eên nieuwen storm werd bewaarheid Des avonds had men een stevi- gen wind Zuid tot Zuidwest te verduren, doch men heeft dezen gelukkig zonder ver dere schade weten te weerstaan. Om 1 uur in den afgeloopen nacht kwam de „Hofplein behouden in den Waterweg, Door bemiddeling van den Engelschen con sul zullen dn schipbreukelingen naar Enge land vertrekken. In verband met geruchten, dat zich aan boord van het s.s. „Slamat" van den Rotter- damschen Lloyd tijdens de reis van Indië naar Rotterdam gevallen van typhus zouden hebben voorgedaan, deelde dc kapitein na aankomst te Rotterdam mede, dat van typhus aan boord hoegenaamd geen sprake is geweest. Het spreekt wel vanzelf, dat er bij iedere reis zieken zijn. Dat de ziektegevallen echter van zulken ernstigen aard zouden zijn ge weest, dat verscheidene patiënten de reis niet zouden hebben kunnen voortzetten, sprak de kapitein tegen. Quarantaine-maatregelen, die steeds ge nomen moeten worden, in geval er een be smettelijke ziekte aan boord heerscht, wer den geheel overbodig geoordeeld. Bekentenis van den dader. De vermoedelijke dader van den moord op den Nederlander te Nieuwmoer in België, zekere B. N., wonende aldaar, is door den rechter van instructie De Baer aan een scherp verhoor onderworpen. De dader legde ten slotte een volledige be kentenis af. Hij verklaarde de misdaad be dreven te hebben na een twist, welke reeds in den herberg aanving en welke daarbuiten in een hevig gevecht ontaardde. De dader was evenals zijn makkers sterk onder den invloed van sterken drank. Het mes, waarmede de noodlottige steek werd toegebracht, werd in een weide ge worpen. Be vier andere personen, die in verband met deze zaak werden aangehouden, zijn in vrijheid gesteld. De „Stortemelk" op onderzoek uit. In den nacht van Woensdag op Donder dag werd door de kustwacht van Ameland gerapporteerd, dat Noord-Oostelijk van de uitkijktoren een stoomschip in nood ver keerde. De sleepboot „Stortemelk" van de Berging Mij, Doeksen vertrok ter assistentie. Ip het zeegat stond een hevige branding. Met groote moeite kwam men eindelijk op de aangegeven plaats, waar men geen schip vond, doch alleen slechts eenige luiken en een gebroken stuurrad aantrof, zoodat het vermoeden wordt uitgesproken, dat het ge apporteerde stoomschip in de hooge zeeën is ondergegaan. Te Leiden is de 4-jarige M. v. d. Blom, onder een auto geraakt. Hevig bloedend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9