ïïioom n 1 o Dit nummer kstaat uit 24 felaiiztjden, waaronder liet geïllustreerd ZondagsMad In aclit Madzijden. Voornaamste Meuws, Leekepreeken. i jp$ up 150. EFFECTEN, COUPONS, VREEMD GELD. Amsterdamsche Anthraciet Mij. Wa sI»irS tas» Zaterdag 16 October 1926 50ste Jaargang No. 16381 PLAATSELIJK NIEUWS. Straatverlichting te Halfweg. Het oude liedje. De aanranding in de Haarlemmermeer. HAARLEMMERLIEDE. IJMUIDEN. HILLEGOM. in dit nummer. VELSEPvOORD. HOOFDDORP. VELSEROORD. WIJKEROOG. J. J. WEBER ZOON VOGELENZANG. WIJK AAN ZEE EN DUIN HEEMSKERK. NOORDWIJK AAN ZEE. SPAARNDAM. Dè abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13865 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Advertentiën 35 cents per regéï. Bij contract belangrijke kortic^» Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 6() cl per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct« per plaatsing; elke regel meer 15 ct.f bij vooruitbetaling. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzeKenngsvoorwaarden JP Levenslange geheele ongeschiktheid tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringeri verlies van beide armen, beide .beene tot werken doo en of beide oo'fr f750 l?'i eeB on«eval me> f 9^(1 .bi' verlies van een banb' f 125." Juim^wiisvin^cr kaifiW' '^odeüiken afloor -«n voet of een oog rn m o- Dij n breuk van been of arm; bij verlies v. een andere vinger#- 159. HET GEWETEN DER OVERHEID. Heeft de Overheid en hier is dan meer speciaal bedoeld de wereldlijke Overheid een geweten? Deze vraag doet op het eerste oog menigeen allicht wat vreemd aan en yelen zijn misschien wel van meening, dat ze veelvuldig ontkennend beantwoord wordt. iToch is dit niet het geval. Wat is de Overheid? Een bepaalde per soon, met openbare macht bekleed of wel een college van personen, waaraan de bevoegdheid is gegeven, wetten en veror deningen te maken, te beslissen over den gang van het openbare leven. En vraag het nu zulk een overheidspersoon of zulk een college van personen: hebt gij een geweten? Nooit zult gij het antwoord krijgen: neen. ik ben of wij zijn gewetenloos. Integendeel, herhaaldelijk kunt gij in vergaderingen van openbare bestuurscolleges een magistraat zich hooren beroepen op zijn geweten bij het uitbrengen van zijn stem. Trouwens, geen ambtsdrager van eenige beteekenis neemt op de stoele der eere plaats, of hij legt eerst den eed af, dat hij volgens zijn geweten zal handelen. De Overheid heelt dus een geweten, maar juist die wetenschap doet vele vragen stel len en schept tal van moeilijkheden. In onze gecompliceerde samenleving krijgen wij her haaldelijk den indruk, dat de Overheid óf wel maling heeft aan haar geweten öf wel er geen raad mee weet. Nu wil ik voorop zetten, dat het voor de Overheid veel moeilijker is om volgens haar geweten te handelen dan voor den particu lieren mensch. De Overheidspersoon staat herhaaldelijk voor dilemma's. Van lang vóór den oorlog herinner ik mij een typisch geval. Er was een Katholiek vorst overleden en 111 de verschillende hoofdsteden van Europa werden rouwdiensten opgedragen in de Katholieke kerken. Bij zulke diensten waren, zooals gebruikelijk is, de gezanten, consuls generaal of andere vertegenwoordigers van vreemde en bevriende mogendheden tegen woordig in vol ornaat. Nu trof het geval, dat bij een van die gelegenheden een mohamme- daansch rijk gerepresenteerd werd door een Katholiek zaakgelastigde. Deze laatste had gemeend zijn lastgever niet beter te kunnen dienen dan door in Turksch gewaad naar de Roomsche Kerk te gaan en da Godsdienst plechtigheid staande te volgen in de houding van den belijder van den Koran, wien al die christen plechtigheden een ergernis zijn Zelfs onder de Consecratie bleef hij staan met de roode fez op het hoofd. We moeten veronderstellen; dat deze man, alvorens aldus te handelen, met zijn geweten te rade was gegaan en ten slotte deze beslissing genomen had. Maar dan was het toch een heel zonderling geweten, dat een Katholiek aldus in de huid van een mohammedaan deed kruipen! Dit geval al had de betrokkene er zich op verschillende manieren uit kunnen red den, zonder zijn persoonlijke overtuiging geweld aan te doen illustreert de eigen aardige moeilijkheden, waarvoor in het openbaar optredende gezagdragers kunnen komen. Met de ingewikkeldheid der verhou dingen in onze samenleving is ook het open bare ambt hoe langer hoe gecompliceerder geworden. In tijden als de middeleeuwen b.v.; toen de R.-K. Kerk de alles overheer- schende godsdienst was en alle gezagheb bers dezelfde religie waren toegedaan als hun onderdanen, was het geweten van de Overheid eenvoudigweg het geweten van den Katholiek. In moeilijkheden kon men de Godgeleerden van die dagen raadplegen; als opperste gezag in de moraal besliste Je Paus. Na de Hervorming ontstonden wel is waar weinig toe te juichen toestanden, maar van gewetensscrupules had de Overheid van die dagen geen last. Het heette een voudig: wiens regeering men erkent, diens godsdienst volgt men ook. De zuiverheid van de leer te bewaren gold als de voornaamste taak voor de Overheid en zij schroomde zelfs niet met pijnbank, lijfstraffen, ja met den dood aan de onderdanen den godsdienst •p te dringen, welke zij de ware achtte. In zulk een tijd is er natuurlijk geen sprake van twijfel over bet geoorloofde van beslis singen in zake de zorg voor het mate- rieele openbare welzijn. Wie zich het recht toekent om den onderdaan een godsdienstige overtuiging op te dringen, heeft zeker geen gewetensangst, wanneer hij hem voor schriften van anderen aard geeft. In den modernen staat met vrijheid van godsdienst, vrijheid van drukpers, van ver eenigen en vergaderen, in den democrati- schen staat, waarin bet volk grootendeels zijn eigen bestuur aanwijst, is er voor een rechtschapen Overheidspersoon overvloed van aanleiding herhaaldelijk zijn geweten te raadplegen. En de overwegingen, welke hij dan bij zich zelf houdt, zijn niet van ^e ge makkelijkste. Herhaaldelijk toch komt het voor, dat hij voor een tweesprong staat en zijn persoonlijke overtuiging in botsing voelt komen met de gangbare meening. Optornen tegen de publieke opinie eischt dikwijls leeuwenmoed met als eenig loon, openlijk of stil verzet, openbare verguizing en be spotting; toegeven daarentegen verschaft den lof van te zijn een soepel en wijs man, het bespaart moeite en zorgen. Men is er niet mee af te zeggen: een overheidspersoon behoeft niet anders te doen dan de wet uit te voeren Talloos Immers zijn de gevallen, waarin hij op de groeiende of zich wijzigende wetgeving invloed kan uitoefenen; niet minder talrijk de gevallen, waarin hij persoonlijk een be slissing heeft te nemen; waarin hij zelf de richting voor het openbare leven heeft aan te geven. Zeker, in onzen modernen staat met een gemengd godsdienstige bevolking gaat het niet aan zijn persoonlijk religieuse overtui ging aan anderen op te dringen. Daaraan denkt dan ook niemand. De Overheid moet afblijven van het terrein, waarop het per soonlijk geweten richtsnoer geeft aan ieder s handelingen, van het terrein ook, waarop het geestelijk gezag spreekt. Maar daaruit te concludeeren, dat dus de wereldlijke Overheid' niets te maken heeft met de moraal, zou een groote dwaasheid zijn. Trouwens de feiten spreken hier ook tegen In tal van wetten en verordeningen wordt de handhaving der openbare zedelijkheid met name genoemd. En in de practijk komen dan de moeilijkheden. Wat is zedelijkheid en wat is openbare zedelijkheid? Zoolang er een overheerschend christelijke opvatting in een land te vinden is, blijven conflicten op dit punt uit. Niet de talrijke gods dienstige gezindten scheppen voor een over heidspersoon moeilijkheden; omtrent open bare zedelijkheid hebben alle belijders van den Christus nagenoeg dezelfde opvattin gen. Neen, de moeilijkheden zijn ontstaan bij het afnemen van een algemeene christe lijke overtuiging, bij het wegvallen van hel geloof in algemeen zedelijke rfbrmen. Zoolang heidebsche leveningsopvattingen tot zeer kleine kringen beperkt blijven, kan de overheid zulke uitzonderingen negeerer. Wanneer heidensche gewoonten en gebrui ken in een van ouds christelijken staat in sluipen, wanneer onder de hooge ambts dragers zelf het getal toeneemt van hen, die in geen christleijke moraal gelooven, wordt de moeilijkheid groot. Een voorbeeld is de lijkverbranding, strijdig met iedere christe lijke overtuiging, zelfs met de oude wet. En toch waagt de overheid het niet in le grijpen. Moet dan het geweten van de Overhaid zich aan de zich wijzigende volksmoraal aanpassen? De vraag is in dezen vorm niet juist gesteld. Wanneer een volk van chris telijke beschaving langzamerhand ver- heidenscht is het te vreezen, dat de Over heid, welke uit dat volk voortkomt, lang zamerhand eveneens een heidensch karakter zal krijgen. De practijk leert zelfs, dat, bij gebrek aan waakzaamheid der burger;;, boven een in meerderheid nog christelijk volk, zich een onchristelijk bestuur kan verheffen. De bestuursambten zijn dan al heel spoedig in handen gespeeld van der regeering welgevallige personen en het komt dan voor, dat aan een volk een open bare moraal wordt opgedragen, waarvan hst walgt. Hooren wij niet, dat in Rusland, waar het plattelandsvolk nog altijd christelijk is, de ofiicieelê vertrapping van het huwelijk tot een dusdanige verdierlijking aanleiding heeft gegeven, dat de massa begint te roepen om haar de gegeven vrijheid weer te ontnemen? Men kan dus moeilijk van het geweten der Overheid in het algemeen 'spreken. Alles hangt af van het geweten van den bepaalden overheidspersoon. En deze make het zich niet te gemakkelijk! Wanneer het openbare leven ook uiterlijk zijn christelijke opvattin gen gaat afleggen, mag dit voor een christen bestuurder nog geen reden zijn om zien daarnaar te voegen. Integendeel; zoolang nog op verantwoordelijke posten christelijke mannen staan, die voor hun overtuiging uitkomen, is er nog kans tegen een wassend heidendom een dam op te werpen en een gunstig getij te bewerken. Men vergete tocb niet, dat een zeer groot deel der massa uit onverschilligen bestaat, die met den stroom worden meegevoerd. De publieke meening is hun eenige leidster En de Overheid heeit op die openbare opinie een onbereken- baren invloed. Een merkwaardig geval doet zich momen teel voor in de hoofdstad van ons land, waar een heftige strijd gevoerd wordt om het geweten van den burgemeester. Als hoofd der politie heeit deze zijn macht ge bruikt om alle dansvermaak op Zondag te verbieden. Hij is een christelijk man; dansen strijdt vermoedelijk geheel en al legen zijn godsdienstige overtuiging. Maar een alge heel verbot} is hem niet mogelijk uit te vaar digen in een stad met een in meerderheid wellicht niet meer christelijke bevolking. Dus heeft hij zich genoopt gezien openbare dansgelegenheden in beperkt aantal en onder bepaalde voorwaarden toe te laten. Maar Nederland is nog altijd een christelijk land; er is nog een oude, geldende Zondags wet. De stadsbestuurder heeft dus het recht en de bevoegdheid Zondagsrust én Zondags heiliging op openbaar terrein te bevorderen Wanneer hij zich meester weet van die macht, zal zijn geweien hem manen daarvan een verstandig gebruik le maken. En wan neer hij dan aan de gemengdheid der be volking zij het met bloedend hart de concessie van openbaar dansvermaak door de week doet, dan is hij in zijn recht om althans op Zondag deze uitgelatenheden te verbieden. In den strijd tegen de rich *cr- zettei.de publieke op:nie dient ai; pal le staan, dient hij zich in waarheid o c r- h e i d te toonen. Het komt ons voor, dat het geweten onzer overheidspersonen, waaronder nog zeer velen van christelijke huize zijn, de laatste jaren niet sterk genoeg gesproken heeft. De macht om dingen te verbieden, die de open bare zedelijkheid ondermijnen, hebben zij nog in ons land in groote mate, In tooneel en bioscoop, in boek- en andere winkelétalages op het strand van de badplaatsen kan nog zeer veel worden geweerd met de wet in de hand en zonder werkelijke volksrechten te schenden. Maar het schijnt, dat, wat genoemd wordt „de publieke meening'' maar al te vaak de stem van het overheidsgeweten smoort zeer tot schade der moraliteit. Een christelijk man, in overheid geplaatst, is er niet mee af te wijzen op de wenschen van geboden door mej. M. B. Schouten; 3e pr. eeq blik speculaas, aangeboden door NN.; 4e pr. een vet konijn, aangeboden door N. Doesburg; 5e pr. een vet konijn, aangebo den door H. Bergkamp; 6e pr. 50 visite kaartjes met enveloppe, aangeboden door den heer Mens; 7e pr. als voren. Mclkdemonstratie. Deze week werden te Zuid-Schalkwijk, te Haarlemmerliede en tc Spaarnwoude demonstratiesgehouden met het electrisch melken. Gedemonstreerd werd met de „Alfa-Laval" melkmachine. Telkens werd een zestal koeien gemolken. De veehouders, die de demonstraties bij woonden en zij waren in groote getale op gekomen - waren eenstemmig van oordcel, dat het electrisch melken beter en hy giënischer geschiedt, dan het handmelken. die ondefinieerbare „publieke meening", riet zijn dikwijls maar enkele brutale groot sprekers, die zich als ,,de openbare meening" voordoen. Een tactisch verbod, streng doorge voerd, kan aan die publieke meening vaak een schok geven en de massa tot bezinning brengen. Een slap meegaan met den tijd geest doet het juiste besef van het al en niet geoorloofde hoe langer hoe meer afnemen en bereidt den weg voor publieke zedeloos heid. Het geweten van de christelijke overheid kan voor een goed deel over de moraliteit van een volk beslissen. HOMO SAPIENS. Vanwege het gemeentebestuur zijn op de nieuwe brug over Rijnland's boezemwater t« Halfweg 2 lichtmasten aangebracht en bij de suikerfabriek tegenover het station eveneens een lichtpunt. Verder zijn door de E. S. M. tegenover de centrale van de suikerfabriek ook 2 lichtpunten aange bracht. Een groote verbetering voorwaar! Een villa-bewoners van Aerdenhout was gisteren bijna de dupe geworden van het bekende trio, dat in de gemeente Bloemen- daal reeds vroeger slachtoffers maakte. Het gezelschap komt per auto en biedt voor weinig geld linnengoed en coupon- stoffen aan, afKomstig van een failliete zaak in Nederl.-Indië. De goederen liggen thans te Rotterdam, waarvoor de aanbie ders geld noodig hebben, om ze in ont vangst te nemen. Linnengoed wordt op straat verkocht en wordt later geleverd. Couponstoffen zijn in hun bezit en worden gewoonlijk tegen den prijs van 50 a 70 verkocht. Ge noemde heer was momenteel niet bij machte om de gekochte goederen te be talen, waarna de aanbieders afspraken, den volgenden dag terug te komen, om de zaken verder af te handelen. Inmid dels was de villabewoner zoo verstandig, nm bij den Commissaris van Politie te Bloemendaal inlichtingen te verzoeken, waar hem werd medegedeeld, op deze koon niet verder in te gaan, aangezien de stoffen van slechte kwaliteiten zijn en men dus bedrogen wordt. Men zij dus op zijn hoede. De persoon, die eenige dagen geleden de 18-jarige mej. G. de Gr. wonende te Nieuw-Vennep alhier, in den Vier-Am- bachtspolder heeft aangehouden, is thans door de politie opgespoord Hij bleek te zijn de 28-jarige K„ wonende te Kudel- staart, in de gemeente Aalsmeer Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, is «hij weder op vrije voeten gesteld, Feestavond Sint Jacobus. Het R. K. Harmoniekorps „Sint Jacobus" van hier geeft Zondag in het verenigingsgebouw te Spaarnwoude een feestavond. Hel program ma dat er keurig en afwisselend uitziet, luidt als volgt; Opening zaal 7 uur, aanvang onherroepelijk half acht. 1 Opening door den voorzitter, den heer A, Buys. 2. Het aanhechten der prijzen behaald op het muziekconcours te Spaarndam, doorden Z. E. Heer pastoor Aanstoots. 3. De nummers waarmede de prijzen zijn behaald, te geven door ,St. Jacobus", directeur de heer J. W. Leteber. 4. Twee zangnummers uit te voeren door het R. K. Dames-zangkoor „St. Gertrudis" di recteur de heer Joh, Smit. 5. Optreden door Hollandsche karakter humoristen. Daarna pauze. 6. Muzieknummers te g^ven door de harmonie. 7 Twee zangnummers te ge ven doof het R. K.Dames-zangkoor. 8. Op treden der humoristen. 9. Verloting van 7 fraaie prijzen. 10. Slot-finale te geven door de harmonie. De behaalde prijzen, op het concours te Spaarndam bestaan uit 2 zilveren medailles, 1 verguld zilveren medaille, 1 zilveren lau wertak en 1 zilveren lauwer krans, welke in de zaal vóór half acht zijn te bezichtigen. Aan de feestuitvoering is een gratis verloting verbonden waaraan eenieder, die een ver plicht programma a 60 cent aan de zaal koopt als toegangsprijs, kan mede doen. Elke bezoeker krjjgt i lot cadeau. De prijzen der verloting zijn; le pr. een cadeau naar keuze ter waarde van 1000 zegels, aangeboden door den heer Swaalf, directeur der Roode Procent Zegels; 2e pr. een theeservies, aa.n- De boeren voelden over het algemeen er veel voor, doch de kosten van zoo'n ma chine, zijnde 1500 j 2G00, deed hen nog terugschrikken. BEVERWIJK. Witte Bioscoop. Ket leven en lijden van Rembrand ctp de film, is een gegeven door een der grootste Duitsche Filmfabrieken op het witte doek gebracht. Behalve de spannende en interessante ma nier waarop dit ontwerp is behandeld ge worden, en behalve de groote kunstwaarde van dese film, geeft het ons een duidelijk beeld van het leven en lijden van den grooten meester die, als zoon van een eenvoudig molenaar te Leiden geboren, al spoedig blijk gaf voor de kunst te zijn aangelegd. Ondanks zijn -weinig hoopvolle jeugd en zwakke gezondheid trad hij in dienst bij Pieter Lastman. Zijn verdere leven en studie ontrolt zich aan het oog alsmede zijn huwelijk met Siska van Uilenburg. Aan Rembrand werd de tegenspoed, niet gespaard. Meerdere kinderen verloor hij door den dood en ook zijn vrouw stierf op jeugdigen leeftijd. Na dcor vele schuldeischers te zijn lastig geval len, werd hij eindelijk failliet verklaard en werd alles van hem verkocht. Wederom be gon hij met nieuwen moed te werken, maar eenige jaren later werd zijn eenigen zoon hem door den dood ontrukt. Toen was Rem brand een gebroken man en stierf hij ten slotte in de grootste ellende. De Vampyren van de Wild-West, het tweede hoofdnummer, met Cycloon Bob in de hoofdrol, is een spannend drama, waarbij moed en behendigheid, ser.sade en kracht de aandacht gespannen houden. Bloembollenveiling in de hal van Kennemerland. Prijsnoteering Donder dag 30 September 1926. Aanvoer gering, handel voor Irissoorten flauwer, voor goed tulpenplantgoed, levendig met goede prijzen. Gladiolen nog weinig aanvoer. Besteed werd voor Leverbaar Boutin d'Or 1.20; Gouden Kroon 75; Bartigon 1.40; Iris Hart Nibrig 18; Imperator 40; King of the Blue 14; Frans Hals 36; Rubens 16; Montbretia 60; Gladiolen: Vesta Tilly 2.20 90; Odin 1.40—80; Hally 1.30—65; Red Emperor 2.101.10; Prince of Wales 1.60 80. Plantgoed: Cramoisic Brilliant 50. Murillo fijn 32.Prins van Oostenrijk 80.Wm. Pitt 67.Bartigon 35. Artus 10.Witte Due Maximus 35. Centenair 41.Baron de la Tonnye 14. Pride of Haarlem 7.Lilium Umbellatum 40.—. Volgende week wordt een groolere aan voer Gladiolen tegemoet gezien. Voor Plant goed wordt door koopers geen opgeld betaald. R. K. Coöpp. Tuindersvereeniging „Ken nemerland." Prijsnoteering van 15 Oct. Aardbeien per K.G. 801.40; Appelen pe: K.G. 12—24; Peren per K.G. 10—35; To maten per K.G. 12—30; Spinazie per kis 1.052.70; Sla per kist 1.2.25; Postelei; per kist 801.25; Andijvie per kist 507.' Wortelen per bos 816; Prei per bos 1014 Selderie per bos 35; Uien per bos 34; Bloemkool per 100 520; komkommers per 100 5—12; Roode kool per 100 34; Geele kool per 100 37; Groene kool per 100 35; Snijboonen per K.G. 1049; Spercieboonen Z. dr. per K.G. 2044; Spercieboonen m.dr. per K.G. 2535; Spercieboonen dik per K.G. 815; Spercieboonen tros per K.G. 2850; Spruiten per K.G. 824. Gevonden voorwerpen. Een sleutel, zil ver dames-armbandhorloge, helastingmerk, broche, gouden ring, heerenrijwiel, duimstok, schrijfgarnftuur. huissledfcl, kinderbroekje, zinken emmer. Inlichtingen Politiebureau, IJmuiden. dat het genot hetwelh Ge uit een püp haalt Gjhcngt ven hetgeen Ge er in stopt. ROOKTABAK; ROODE-5ïtfê fi THEODORU5 g1 NIEIMEIJEIR. GRONINGEN stratie was er gelegenheid, zich voor dezen cursus op te geven, waarna velen zich op gaven, maar nog niet genoeg om den cursus te laten doorgaan. Ook niet-leden van den R.-K. Vrouwenbond kunnen aan dezen cur sus deelnemen. De lessen worden gehouden op Donderdag, des avonds van half 8 tot half 10. Men kan zich opgeven bij't bestuur. Na neg een kleine bespreking sloot de presidente deze vergadering op de gebrui kelijke wnze. Burg, stand, Ondertrouwd; A. M. Mooijekind en M Mink. Geboren; M. A. J. van der Weijden-Beijers- bergen, z. A. Forrer-van der Lek d. R. M. Jansen-Burger, d. A. Deen-Brusse z. J. C. Klinkenberg-Landweer Johan z. en d. M. B. Versteegt-van Eiggelen z. J. M. van der Aar-vad den Berg, d. G. Rusman-Dijkhuizen, z, Damnieuws De R.K. Damclub „Ge zellig Samenzijn" alhier heeft met „de Jonge Dammer" gekampt om den len en 2en prijs der Districtswedstrijden. Het was te voorzien, dat het er zou spannen, daar de Haarlemsche club een geroutineerde ploeg is. Na een feilen strijd moest „G.S." ten slotte het onderspit delven, doch niet oneer vol, daar zij verloor met 11—9. Zij legde nu beslag op een mooie medaille. De gehouden wedstrijden mogen als geslaagd beschouwd worden. Vrachtauto verpletterd. De 2 inzittende? gedood. Bezoek van Emir Seise,1 in de Hoofdstad. Particuliere redic-ont-eng-stetions met 1 Januari in Ned.-Indië toegelaten. Vergadering der commissie ven rappor- teurs in zake het Ned. Belgisch Verdrag. Aan Frank Hedges, den secretaris van den internationalen Mijnwerkersbond, is verzocht ontslag te nemen sis lid van den mijnwer- kersbond van Warwickshire. Het bestuur der Brifsche mijnwerkers» federatie heeft zich omgevormd tot een ceniralen raad van oorlog. Voor Lord Oxford zal geen opvolger ge zocht worden als leider der Britsche libera e partij. Abd el Krim op het eiland Reunion aan gekomen. Het compromis der Hohenzollerns door :!en Pruisischen Landdag in derde lezing aan genomen. Het kabinet-Ramek in Oostenrijk afge treden. Het ontslag van het kabinet Bethlen mei aanvaard. Het zal werden aangevuld. Zie verder Laatste Nieuws. Veiling. Donderdagavond werd bij inzet in „Flora" ten overstaan van Notaris J. A. Overmeer te Nieuw-Vennep geveild. Perc. I. Een Bouwmanswoning door annexis en eenige perceelen weiland, gele den aan den Hillegommerdijk, samen groot 3.63.65 H.A. In hoogste bod gebracht door den heer J. Alta te Groningen op f 9600. Perc. II. Eenige perceelen Weiland gren zende aan en behoorende bij perc. I, samen groot 5.95.93 H.A. Hoogste bieder de heer L. Wubbe te Haarlemmermeer voor f12000. Toeslag Donderdag a.s. - Boerderij en land behooren in eigendom aan den heer S. Tj. Lei te Haarlemmermeer Tooneelvereeniging „Varia", Wegen; onvoorziene omstandigheden gaat de opvoe ring van „Peggy, m'n kind", die deze ver- eeniging voor de volgende week had aan gekondigd niet door. Om dezelfde oorzaak zal „Varia" ook verhinderd zijn om, gedu rende de jubileumfeesten een daarvoor ge schreven gelegenheidsstuk van den heer G. Voet op te voeren. R.-K. Vrouwenbond, Donderdagavond vergaderde de R.-K. Vrouwenbond in het Vereenigingslokaal boven de Zusterschool. De presidente opende deze bijeenkomst met den Christelijken groet en heette aller rvaaronder de geestelijk adviseur, van harte welkom Hierna werd door mevr. Hendrikse-Knape een zeer leerzame en practische knir.demon- stratie gegeven, die zeer aandachtig door alle aanwezigen werd gevolgd. Na de demon- De Hanze. Deze R.K. Middenstands organisatie houdt Maandag a.s. een leden vergadering in „Flora" De agenda bevat 1. Opening, Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Verslag afgevaar digde Centrale Raad. 4. Verslag afgeiüar- digde Vérgadering ter bestrijding van het Cadeau-stelsel. 5. Verkiezing van een Voor zitter wegens het niet-aannemen van den heer A. Leliveld. 6. Rondvraag en sluiting. Gaarne wekken we alle middenstanders op, deze vergadering bij te wonen, vooral in verband met de punten 4 en 5. R.K. Volksbond. Donderdag-avond vergaderde de R.K. Volksbond. De voor zitter opende met gebed en hield een korte inleiding. De Secretaris gaf een overzicht van de fi nanciën over 1925. waarna vastgesteld werd de begrooting. Deze sloot in inkomsten en uitgaven met ƒ1040.-. De heer Maas vroeg om voortaan de begrooting te doen drukken op de achterzijde van de convocatie. Of om minstens een drie- maandelijksch verslag van den penningmees ter. Aldus besloten. St. Willibrordusfeest. Het bestuur stelde voor om het te vieren met een PI. Mis, en gemeenschappelijk ontbijt.' De heer Maas gaf het bestuur in overwe ging, om een kunstavond aan de leden aan te bieden. Het Werkliedenverbond is daarin voorgegaan en er zou, volgens het verbonds- lad, getracht worden dit voor de afdeeling e propageeren. De kosten gaan niet boven de draagkracht van den Bond en men geeft iets opvoedends. De begrooting voor den Centralen Raad werd behandeld. Naar aanleiding daarvan Verd van gedachten gewisseld en den afge vaardigden opgedragen, een en ander op de Centrale raadsvergadering onder de aandacht te brengen. De bestuursverkiezing voor „Hulp in Nood' had tot resultaat dat herkozen werden de hee- ren Eskens en Mertens en gekozen de heer v.d. Zwet. De bespreking voor de viering van het Kerstfeest voor de kinderen had een vlot ver loop. Voor de te vormen Commissie gaven zich op de hëeren M. Spanjaard, Abel, IJ- zendoorn, Maas Bruinenberg en Mertens. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter onder dank aan de leden voor de prettige wijze van vergaderen, de bijeenkomst sloot met gebed. Jubileum. De algemeen bekende en ook geachte overweg-wachteres G. Sebens-Vo- gelaar zal op 21 October den dag herden ken, dat zij voor 25 jaar terug als wach- teres werd aangesteld bij de Ned. Spoor wegen. Dat deze dag voor de waakzame wachteres niet ongemerkt voorbij zal gaan is te begrijpen. Gevonden voorwerpen. Een lipssleutel, belastingplaatje. Adres; Politiepost, Engel- mundusweg. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelas- tingplaatje; deksel van een melkbus; porte- mónnaie met inhoud; rijwielbelaslingplaatje. Inlichtingen; Politiepost. 4N Barometerstand, 9 uur v.m., 764 Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.31 en overmorgen om 5.29. Let op hel adres- GR. HOUTSTRAAT 187, TEL. 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzichtj Verzegelde zakken. Ook te Amsterdam, Hilversum, Bussum Maarden, Leiden. St. Isedoris. J.l. Donderdagavond hield de afdeeling St. Isedoris, van den Land- en Tuinbouwarbeidersbond, een gewone leden» vergadering. Om acht uur opende de voor zitter de vergadering met den Christelijken droet en memoreerde dat de secretaris, de heer Langelaan, bedankt heeft wegens zijn verblijf in het buitenland. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Daarna werden de ingekomen stukken behandeld, waaronder verslag werd uitgebracht van de Districts vergadering, die onlangs gehouden is te Hil- legom. De controle commissie bracht verslag uit erf memoreerde, als dat alles in orde was. Gekozen werd tot secretaris dc heer L. Warmerdam, Vogelenzangscheweg 88. Da Voorzitter bracht ter sprake dat er een be- rag uit de kas zal worden getrokken, voor le feestcommissie. De rondvraag leverde niet veel op. De voorzitter dankt de leden voor hun trouwe opkomst en sluit de v-t« gadering met gebed. Prijsuitreiking, 't Was feestelijke prijs» uitreiking voor de mannen der Rijkspolitie, voor de jachtopzieners en andere politie mannen, die hadden deelgenomen aan de schietwedstrijden. De prijswinners, al de deelnemers en enkele genoodigden waren present. En nu meenden, een paar stroopers hun slag te slaan. Zij hadden echter niet op een onvoorziene omstandigheid gerekend. Een persoon der Rijkspolitie moest om een bijzondere reden vroeg thuis zi-n en ver liet dus de feestvierders reeds bijtijds. Na thuis te zijn gekomen en zich le hebben verkleed,, ging hij het jachtveld eens in. Zijn ijver en moeite werd beloond, want al spoedig snapte hij twee stroopers, die met geweer en een lichtbak aan het werk wa ren. Beide personen werden verbaliseerd en het geweer, en de lichtbak door hem i# beslag genomen. Gevonden voorwerpen. t prkje. ir.hou» dende 4 kussensloppen. Verloren: 3 belas ting me-ken. Be geheimen der zee. Op hel strand al hier is een flech aangespoeld met brieves van den volgenden inhoud: Pleuse come back quick. Warting to receive you at. Father en Molter. Kate und George Cauvele. De briefjes zijn op het politic-bureau te Noordwijk-Binnen gedeponeerd. Tooneel. Naar men ons mededeelt, zal de R.K, Tooneelvereeniging „De Eeuwige Strijd" te Spaarndam een uitvoering ge ven voor de leden" van den R.K. Kring en genoodigden op Zondag 31 Oct. 1926. Op gevoerd zal worden „Tamboer Meiman", militaire schets in drie tafereelen door B. A. Odijk, gevolgd door hét blijspel. De professor en zijn knecht door Mr. Teresa. Wanneer de vereeniging weer voor den dag komt als verleden iaar is '1 succes verzekerd en zal het een gezellige avond worden. Geen sluiting. Wij berichtten reeds eerder dat, voor noodzakelijke reparatie de klei ne Kolksluis eenigen tijd zou worden ge sloten. Men verzocht ons, te melden, dat van sluiting dit jaar, mogelijk wel niets za! komen, daar andere werken van Rijnland eerst moeten geschieden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1